Coen haven en Amsterdam's herstelde houtveem feestelijk geopend Beschamende tonelen in het parlement van België RADIO Piloot Frijns vlieger-af Wilde staking in Almelo Amerikaanse en Canadese studenten bezoeken Europa Sportnieuws j LIEFDE Vorstelijk bezoek aan werken, die twintig millioen kostten Tennisprinsessen Brough en Dupont in de eindstrijd Opnieuw brand in acetyleencylinder DE BEURS Buitenlands overzicht Prins Bernhard: Europa springlevend WEK DE GAL IN UW LEVER OP Staat van oorlog op de Molukken Spoedzitting in Australië Naar wij vernemen: OP DE VLUCHT voor de VRIJDAG 7 JULI 1950 PAGINA 3 H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben gistermiddag en bezoek gebracht aan Amsterdam waar het koninklijke jacht „Piet Hein" symbolisch de dijk doorbrak die de geheel herstelde Coenhaven van het Noordzeekanaal afsloot, en zo deze haven van de hoofdstad weer in bedrijf stelde. In het reusachtige nieuwe aan deze haven gebouwde houtveem, bracht de Koningin vervolgens door op een knop te drukken de machtige loopkranen in actie, die de eerste balk tilden uit het geheel gepavoiseerde s.s. „Nigerstroom", waarmede ook deze nieuwe aanwinst voor de Amsterdamse haven in gebruik werd genomen. De vorstelijke gasten gingen te half drie aan de Ruyterkade aan boord van de „Piet Hein", voor een tocht door de feestelijk be- vlagde haven, die in tien volg boten o.m. werd meegemaakt door minister Spitzen, de Commissaris der Koningin in Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de generaals mr. H. J. Kruis en J. H. Jager en vele leden van de raad, de Kamer van Koophandel, en vertegenwoordigers van tal rijke bedrijven. 'Tegen drie uur voer het jacht door de reeds weggebaggerde 150 meter brede opening van de 440 meter lange dijk die de Coenhaven tijdens het herstel van het Noord zeekanaal afgesloten heeft ge houden. Toen het schip.de haven binnenvoer klonk een harde klap Een op de dijk opgestelde hei machine had het blok doen vallen en dit symbolisch saluutschot on derstreepte het belang van de plechtigheid. Zoals burgemeester d'Ailly even later in zijn toespraak zeide, werd de Coenhaven die in 1924 in tegenwoordigheid van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik plechtig was geopend, in de oorlogsjaren het zwaarst ge troffen. Van de ruim 360 kranen en laadbruggen waren er op de bevrijdingsdag nog slechts 90 over; PROGRAMMA ZATERDAG 8 JULI 1950 HILVERSUM I: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmuz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.45 Gramofoon- muziek; 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.35 Cello en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Mede delingen; 12.33 Hawaiian-muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoon muziek; 14.00 „Het Nederlandse lied"; 14.20 Banjo-ensemble; 14.50 Gramofoonmuziek; 15.00 Boekbe spreking; 15.15 Concertgebouw orkest; 16.05 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.20 Ama teursuitzending; 16.45 Sportpraat- je; 17.00 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Zangkoor; 18.35 Pianoduo; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Bijbel lezing; 19.45 JPassapartout", cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actua liteiten; 20.12 Vara-varia; 20.15 Weense muziek: 20.45 Gevarieerd programma; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Promenade- orkest; 22.25 „De commissaris ver telthoorspel; 22.45 Aceor- deonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Promenade-orkest; 10.55 Repor tage; 11.10 Voor de zieken; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.3012.33 Mededelingen); 12.50 Reportage; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws; 13.20 Reportage; 13.30 Metropole Orkest; 14.10 Reportage; 14.20 Kamerorkest en soliste; 15.10 Reportage; 15.35 Ha- wanan-muziek; 15.55 Mannen koor: 16.15 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 16.45 Voor de jeugd; 17.15 Reportage; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Reportage; 18.10 Lichte muziek; 18.20 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.25 Parlementair overzicht; 19.35 Gramofoonmuziek 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er het zijne van; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 Gramo foonmuziek; 20.43 „Steek eens op, heren": 21.00 Gramofoonmuziek; 21.45 Puzzle; 21.55 Populair con- cert; 22.35 West-Indisch commen taar: 22.45 Avondgebed en litur gische kalender; 23.00 Nieuws; Nieuws in het Esperanto; 23.2024.00 Orkestconcert. BRUSSEL: 324 en 484 M. ".00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.32 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gra mofoonmuziek; 14.00 Causerie; 14.10 Gramofoonmuziek; 15.00 Radiodocumentaire; 15.30 Orgel spel; 16.15 Ethnische muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Accordeonspel; a Gramofoonmuziek; 17.30 Accordeonspel; 17.45 en 18.00 Gra mofoonmuziek: 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.50 Radio-feuil leton; 20.00 Omroeporkest en so liste; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Lichte muziek; 21.50 Gramofoon muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Ver zoekprogramma: 23.00 Nieuws; 23.05 Jazzmuziek; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.05 Gramofoonmuziek; 12.30 Omroeporkest en solist; 13.00 Nieuws; 13.10 Omroeporkest; 13.30 Gramofoonmuziek; 14.00 Verzoekprogramma; 15.00 Gramo foonmuziek; 16.00 Verzoekpro gramma; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Kamermuziek; 19.40 Gramo foonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest; 21.00 Amusements muziek: 22.00 Nieuws; 22.15 Dans muziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gra mofoonmuziek; 23.55 Nieuws. ruim 80 olietanks werden vernield, slechts één bleef er gespaard. De kademuren waren met dynamiet opgeblazen, uit de scheepswerven werden systematisch alle machi nes, draaibanken en instrumenten geroofd. Dat alles is hersteld en vernieuwd, nieuwe spoorwegaan sluitingen werden tot stand ge bracht, en met recht mocht Am sterdams burgervader trots zijn op deze prestatie van de werkers der hoofdstad. Kostte het aanleg gen van de haven 10 millioen, het herstel heeft 13 en een half millioen gulden geëist. Niet minder belangrijk noemde de burgemeester het houtveem, een voor Nederland nieuw bedrijf, bestemd voor opslag en sortering dat de mogelijkheid opent te Am sterdam een stapelmarkt te vor men voor tropisch hout dat in grote voorraden uit Oost en West en uit Afrika naar Europa wordt verscheept. Het veem zal ook die- De 52-jarige KLM-gezagvoer- der G. M. H. Frijns zal op 10 Juli zijn vlieger-beroep vaarwel zeggen. In Oct. 1927 vloog hij met luitenant Koppen met een Fokker F 7b in de nieuwe re cordtijd van 9 dagen van Schip hol naar Batavia en ook de on der moeilijke omstandigheden gevlogen Kerstpostvlucht 1929 naar Batavia staat op zijn naam. Zijn bijnaam „de Sheik" en zijn roep van woestijnspecialist van de KLM verwierf hij in 1934 met een serie speciale vluchten met de 72-jarige archeologe mrs. Mopre uit Boston boven het Na bije Oosten, waarbij verschil lende woestijnlandingen werden uitgevoerd. Hij zal thans op me disch advies niet meer vliegen en bij de KLM een andere func tie gaan bekleden. nen voor de opslag van gezaagd hout en triplex. In totaal zal het veem, dat 7 millioen heeft gekost en 26 meter hoog is, op een grondoppervlakte van 15.000 m2, niet minder dan 50.000 m3 hout kunnen bevatten, dat door zeeschepen wordt aangevoerd en aan de achterzijde van de enorme loods in binnenschepen wordt overgeladen. Na de toespraak van de burgeipeester stelde H. M. het in werking, waarmede opnieuw een bewijs van de ongetemde ge zonde Nederlandse ondernemings geest kon beginnen, zijn aandeel te leveren aan de wederopbloei van stad en land. FINALE DAMES ENKELSPEL VOOR AMERIKA LONDEN, 6 Juli. Met een {linke vertraging wegens regen werden de wedstrijden op Wimble don voortgezet met de halve finale in het dames enkelspel. De Amerikaanse Louise Brough bereikte de finale door een 64 63 overwinning op haar landge- j note Doris Hart en Margaret Du- pont (V.S.) bracht haar landgenote Tatricia Todd een 86 46 86 nederlaag toe. Door deze overwinningen zullen de twee Amerikaanse tennisprin sessen elkaar in de finale van het dames enkelspel ontmoeten, even als dat verleden jaar het geval is geweest. Louise Brough, winnares in 1948 en 1949, heeft nu een mooie kans om de titel drie maal achter elkaar te winnen, een prestatie die het laatst verricht is door Helen Roarke-Wills in 1927-1928-1929. Verdere uitslagen luiden: Heren dubbelspel, kwart finales; Drobny (Egypte) en Sturgess (Zd.- Afrika) si. Brichant en Washer (B.) 6—2 6—2 6—4. Budge Patty en Trabert (S.) si. Sedgman en Mc Gregor (Austr.) 6—4 31.29 7.9 6—2. Dames dubbelspel kwartfinales: Shirley Fry en Doris Hart (V.S.) sL Rita Anderson (V.S.) en Joan Currp (G.B.) 61 64. Midge Bunck en Nancy Chaffee (V.S.) sl. mevr. Harrison en Kay Tuckey (G.Br.) 63 63. Gemengd dubbelspel, kwartfina les: Warthington en Thelma Long (Austr.) si. Quist (Austr.) en Gus- sie Moran (V.S.) 86 61. Brown (Austr.) en Pat Todd (V.S.) sl. Bromwich (Austr.) en mevr. Harrison (G.B.) 63 64. Sturgess (Z.A.) en Louise Brough (V.S.) sl. met 6—3 13—11 Morea (Arg.) en Barbara Schofield (V.S.). Bij de N.V. Stoomspinnerij „Twenthe" te Almelo brak Woens dag een wilde staking nit, waarbij 200 arbeiders en arbeidsters wa ren betrokken. Het werk werd neergelegd omdat de directie de arbeiders die in een bepaalde tijd tot de nachtploeg behoorden, wil de laten werken in de nachten van Woensdag tot Maandag, te begin nen om 1.00 nnr. De betrokken arbeiders legden het werk neer toen zij van een der kernleden van deze regeling hoorden, die nog niet officieel bekend was gemaakt. Vrouwelijk personeel verklaarde zich solidair en legde eveneens het werk neer. De directie stelde besprekingen voor, nadat weer aan het werk zou zijn gegaan. Het werk wera MOEDIGE BRANDWEERLIEDEN VOORKWAMEN EXPLOSIE In een motor- en rijwielher- stelplaats aan de Haarlemmer weg in Amsterdam raakte gister morgen een acetyleencylinder in brand. De brandweer bluste het brandje snel, maar inmiddels was de aceton in de cylinder gaan vergassen, zodat er groot gevaar voor een explosie dreig de. De huizen in de omgeving werden ontruimd en de cylinder die in de tuin stond, natgespo ten, opdat zij zo sterk zou af koelen, dat verdere gasvorming onmogelijk zou worden. Daar dat op die manier uren zou kun nen duren, legden een paar moedige brandwachts een lus om de cylinder, die vervolgens uit de tuin door een huis heen over straat werd getrokken in de richting van de Haarlemmer trekvaart. Halverwege de straat brak de lus en ophieuw moest een brandweerman zich over het gevaarlijke apparaat buigen om een nieuwe lus te leggen. De opluchting was tenslotte groot, toen het water van de trekvaart zich over de cylinder sloot. fAdvertentie 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de ge- niepigste oorzaken van Uw Rheu- matische pijnen. Als de bloed zuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afvalstoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daar om zo gauw mogelijk de bloed zuiverende Kruschenkuur. Geen prettiger kuur dan iuist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig jeudig gevoel toen te half drie hervat maar nog tijdens de besprekingen werd voor half zes uitsluitsel verzocht, waaraan de directie niet kon vol doen. Zij heeft thans een nieuw voorstel gedaan dat gistermorgen aan de arbeiders werd medege deeld. Het aantal nachturen zou aanzienlijk worden verminderd. Een tiental arbeiders is weer aan het werk gegaan. AMSTERDAM, 6 Juli. Waar men zich vandaag ook op de Beurs bevond, in alle hoeken viel het zelfde te beluisteren: „Er zijn geen orders". De omzet kwam gisteren weer ver beneden de 1 millioen gulden voor aandelen en scheen vandaag zeker niet groter. Niette min blijft de ondertoon op de Beurs vast en handhaven de koersen zich goed. Tegen slot ontstond er plotseling een open hoek in aandelen Indische Handelsbank, die van 83'/s tot 88 opklommen, zulks in verband met het jaarverslag dat vanmiddag ge publiceerd zou worden en dat vrij gunstig zou zijn. Bij de cultuuraan delen vielen hier en daar kleine verbeteringen te constateren. Zo sloot Deli op 119 tegen gisteren 117, HVA op 118'/= (117), Amsterdam Rubber was onveranderd. Bij de andere industrie-aandelen werd alleen Unilever tijdens het Beursuur verhandeld. Dit fonds was een fractie lager. De overige fond sen, inclusief Philips, werden uit sluitend tegen slot genoteerd. In het koersniveau kwam weinig wij ziging. De Scheepvaartmarkt was hier en daar iets lager, doch tot grote verschillen kwam het niet. De staatsfondseramarkt was opnieuw uiterst stil. Zeshonderd ouden van dagen uit Wassenaar, die in 127 auto's een tocht hadden gemaakt naar de Soester duinen, reden Woens dag langs paleis Soestdijk, waar Koningin Juliana en Prinses Margriet hen buiten begroetten. Om zich tegen de stromende regen te beschutten had de vorstin zich daarbij in een plastic regenjas met capuchon gestoken. Gistermiddag zijn de 212 Bel gische volksvertegenwoordigers en de 175 senatoren in verenig de zitting bijeengekomen, om de wet van 19 Juli 1945 in te trekken, welke vaststelde, dat koning Leopold niet in de mo gelijkheid verkeerde zijn ko ninklijke waardigheid uit te oefenen en dat daarom tot na dere beslissing van het parle ment, Prins-regent Karei in naam des konings het konink lijk gezag zou uitoefenen. Wat momenteel door de rege ring Duvieusart in België ge beurt, is niet alleen volkomen parlementair en democratisch, maar ook geheel grondwettelijk. Immers, art. 82 van de Belgi sche grondwet bepaalt, dat, in dien de koning zich in de onmo gelijkheid bevindt om te rege ren, de ministers onmiddellijk de kamers moéten bij eenroe- vast te stellen en daarin te pen om deze onmogelijkheid voorzien. Dat is na de bevrij ding, toen de koning nog niet naar zijn land kon terugkeren, gebeurd, tegelijk is toen door een wet bepaald, dat wanneer aan deze onmogelijkheid om te regeren, een einde was eeko men, de kamers, wederom in gemeenschappelijke zitting, deze wet moesten intrekken en de koning het bewind weer zou aanvaarden.- Welnu, de bewering, dat de koning in de onmogelijkheid verkeert de regering uit te oefe nen, is niet houdbaar meer, want de koning verkeert al lang in deze mogelijkheid. Feitelijk had deze wet van 19 Juli 1945 al lang moeten ziin in getrokken, of, wilde men de te rugkeer van de koning niet. vervangen zijn door een nieuwe regeling, die in de thans heer- Met de „Volendam" van de H.A.L. en de „General C. C. Bal- Iou" zijn gisteren in Rotterdam in totaal 2840 Amerikaanse en Cana dese studenten aangekomen die in Europa de wederopbouw, de kunst en andere projecten komen bestuderen. Ongeveer 400 hunner blijven in Nederland. Anderen vertrokken per extra trein naar België en Frankrijk. Een aantal hunner werd met auto bussen naar Schiphol gebracht waar vliegtuigen waren gechar terd voor Londen en Kopenhagen Met de middagtrein vertrokken ook studenten naar Zwitserland, en met de Batavier- en Harwich- boten naar Engeland. Prins Bernhard was gistermor gen ter begroeting aan de Wilhel- minakade aanwezig. „Nog nooit zijn de banden tussen vrijheid lievende volkeren sterker geweest dan nu", zo zeide hij. „Op het ogenblik is de toestand in de we reld niet precies, zoals wij wel hadden gehoopt en waarvoor wij in de laatste oorlog hebben ge vochten. Maar ik verzeker u, dat de lief de voor de vrijheid in ons deel van de wereld even sterk is als in het uwe. Dat wat tussen u en ons bestaat is meer dan gewone be langstelling of zelfs vriendschap: het is ons geloof in de fundamen tele overtuigingen, waarop de christelijke beschaving is geba seerd. Laat ons daarom onze ver schillen niet overdrijven. Geloof niet de domme slogan van „he(t stervende Europa", houdt U ruit 's morgens „kiplekker*' nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) uw ogen open en. ge zult zien hoe springlevend Europa is. Uit wisselingen van jongeren uit de democratische landen worden op steeds groter schaal georganiseerd. Dit is een hoopvol teken. Er wordt veel van u verwacht en voor de internationale betrekkingen in de toekomst zal veel afhangen van uw kennis, van uw wijsheid en bovenal van uw moed om voor uw overtuiging uit te komen. Geen offer is te groot bij de verdediging van de verheven principes, die wij allen voorstaan", aldus de Prins, die daarna van de student Francis Fisher een pakje ten ge schenke kreeg, waarin zich een originele „college-sweater" bleek te bevinden. De Prins was er zeer mee ingenomen. DJAKARTA, (Aneta). In haar Kabinetsvergadering van Woensdag heeft de regering der R.I.S. beslo ten, de nog hangende kwestie tus sen haar en de Republiek Indonesië over de vorming van een eenheids staat, de volgende week Dinsdag in een speciale vergadering in haar geheel te bespreken. De regering der R.I.S. zal daarna in de loop der volgende week nog een laatste be spreking organiseren tussen de re geringen der R.I.S. en de Republiek Indonesië teneinde tot definitieve resultaten te komen. In deze kabinetsvergadering werd tevens besloten de staat van oorlog en beleg af te kondigen in de Noord- en Zuid-Molukken. HULP AAN KOREA GOEDGEKEURD CANBERRA, 6 Juli (Reuter). - De Australische premier, Menzies. heeft heden het parlement in spoedzitting bijeen geroepen ten einde de goedkeuring te verzoeken van het regeringsbesluit, eenhe den van zee- en luchtmacht ter beschikking van de Verenigde Naties te stellen. Hij zeide in het parlement, dat het „huichelachtig en laf" zou zijn, indien men zich vóór het handvest uitsprak en de resolutie van de Veiligheidsraad voorbijzag. Beide huizen hebben daarna eenstemmig de regeringsmaatre gelen goedgekeurd. viel het zesjarig dochtertje van de heer H. aan de Deldensestraat te Almelo vijf meter hoog uit het raam. Het kind werd met enige gekneusde rugwervels en een ge broken been naar het ziekenhuis vervoerd.... zal op 24 Juli a.s. het nieuwe se minarie Xpelaar van het Bisdom Breda worden ingezegend. De consecratie van de kapel heeft de volgende dag plaats.... kwam de „Sibajak" gitserenmor- gen met 1300 passagiers uit In donesië te Rotterdam aan. Onder de passagiers bevonden zich een aantal gezinnen van leden der Kon. Marine.... is de Nederlandse gezant te Bern Mr. J. J. H. Bosch ridder van Ro senthal, benoemd tot gezant te Kopenhagen. In Augustus ver trekt hij naar zijn nieuwe post.... defileerden gisteren te Den Haag ongeveer 500 onderofficieren van i het eerste vrijwilligers opleidings centrum te Wezep voor de mi- j nister van oorlog, mr. Schokking, ter gelegenheid van het één-jarig bestaan van het V.O.C heeft de vereniging „Nederlandse Kunstkring" een protest gezonden aan de Haagse gemeenteraad te gen de beslissing van de jury voor de Jacob Marisprijs.... brachten 26 leden van de Eerste en 53 leden van de Tweede Ka mer gisteren een bezoek aan Rot terdam. Zij werden in de burger zaal van het Raadhuis officieel door burgemeester Oud ontvan gen en gingen vervolgens naar „Rotterdam Ahoy"... werd een employé van een fa briek aan de Distelweg te Am sterdam gearresteerd, die een be drag van f 1778.06 uit de brand kast van de fabriek heeft gesto len. De man heeft bekend.... MOTORRIJDER GEDOOD Gistermiddag is op de Bredase weg bij Tilburg de 29-jarige Am sterdamse agent van politie M. D. G. Stofmeel met zijn motorfiets tegen een auto gebotst en gedood. Zijn vader, die achterop zat, is zwaargewond naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. S. laat een vrouw en een kind van 2 jaar achter. Hij was enkele dagen met verlof om de verjaardag van zijn moeder te vieren waarheen hij op weg was. sende toestanden zou voorzien Voor dit laatste is noch een meerderheid in het parlement, noch bij het Belgische volk aan wezig. Wel is dit het geval t.a.v de intrekking van de wet en de terugkeer van de koning. Im mers in Maart j.l. stemde 58 pet. van het Belgische volk voor de terugkeer van de koning en in de kamers is minstens 'n meer derheid van 12 leden vóór de intrekking van de wet. De daad van de regering om de Kamers bijeen te roepen en voor te stellen de wet in te trekken, is zuiver parlementair, volkomen de mocratisch en geheel grondwettelijk. Daarom kan de schandelijke op positie van de linkerzijde en vooral van de socialisten, tegen dit alles, niet scherp genoeg worden gelaakt en er als een nieuw getuigenis van gelden, hoe slechte en onbetrouw bare democraten de socialisten zijn, als zij langs parlementaire demo cratische weg niet htm zin kunnen krijgen. In Frankrijk tonen zij dit door het voeren van een destructieve politiek, die het regeren onmoge lijk maakt. In België gaan zij nog een stap verder door met allerlei anti-parlementaire en revolution- naire middelen, een democratisch- parlementair samengestelde rege ring, die over een meerderheid in het Parlement beschikt de uitvoe ring van een grondwettig beleid onmogelijk te maken. Hoe ver d,eze „democraten" hier mee zelfs gaan, is gistermiddag dui delijk in het Parlement gebleken, toen zij het zelfs de voorzitter door geschreeuw en getier onmogelijk maakten, een opwerping door een van hun sprekers gemaakt, te be antwoorden. Niet minder dan een kwartier lang hebben daarop de socialisten, gesteund niet alleen door de communisten, maar ook door de deftige liberalen, de ver storing der orde voortgezet, zodat de zitting moest worden geschorst. Het optreden onlangs in de Am sterdamse raad van de communis ten, waarvoor de belhamels kort geleden door de rechter zijn ge straft en waarover de socialistische pers toen ach en wee riep, klagend over parlementaire verwording, werd nu door henzelf in België op nog veel erger kwajongensmanier herhaald. Heel de rel is terug te brengen tot het feit, dat de socia listen slechte verliezers zijn. Maanden lang hebben zij ge ageerd tegen de terugkeer van de koning. Nu zij door deze agi tatie niets anders hebben be reikt dan dat het Belgische volk zich in meerderheid uitsprak vóór de koning en bij de jong ste verkiezingen een meerder heid in het parlement koos, die de koning terug wenst, kunnen zij zich niet bij deze volkswil neerleggen. En nu hun parle mentaire middelen niet gebaat hebben, gaan ze over tot kabaal, wanorde en laffe dreigementen. Natuurlijk laat de Belgische regering en de Belgische meer derheid zich door een dergelijke minderwaardige oppositie niet intimideren. En de koning" nog minder. Deze opposanten bereiken niets anders, dan dat zij hun eigen politiek blazoen en beginsel be smeuren en verdacht maken, cY minachting voor de politiek en het parlement aanwakkeren en zich aan de verachting van ieder fatsoenlijk mens prijsgeven. Over het verdere verloop van deze zitting, waarbij tenslotte de kwestie van het voorzitterschap op eervolle wijze voor de heer van Cauwelaert werd opgelost, verwijzen we naar het verslag, elders in dit blad. Maar dit is op de eerste dag wel komen vast te staan, dat de terugkeer van de koning niet meer kan worden tegengehou den. Alleen kunnen de socialis ten zich zelf, hun democratische beginsel en de parlementaire democratie nog verder in op spraak brengen. Maar de wind, die zij vandaag op deze wijze zaaien, zullen zij morgen als storm oogsten. Aan de wereldkampioenschappen zweefvliegen te Oerebrö wordt ook door Nederlanders deelgenomen. Kleyn werd 25ste met 68 pnt over een afstand van 122 km en een hoogte van 1970 meter. Onze land genoot Malotaux werd 26ste met 57 pnt, voor 95 km en 1820 m hoogte. Slijkhuis zal vanavond in Oslo uitkomen op de 3000 meter Fausto Coppi, nog niet hersteld van de bekkenfractuur welke hij tijdens de ronde van Italië opliep, zal als speciaal medewerker van een groot dagblad te Rome een ar tikelenreeks over de' Tour de Fran ce verzorgen. Met ingang van de zestiende etappe San RemoNice, zal Coppi de Tour tot Parijs volgen. FEUILLETON 13. Hij zag op zijn lichtgevende polshorloge, dat hij vrijwel precies op de af gesproken tijd was gekomen. In heen. Plotseling bleef hij midden in de zaal staan, toun hij zich be dacht, dat Sinnige hem niet ge- de ruime étalage stond slechts i zegd had, dat Thea er zijn zou. een enkel, schilderij van boven Hij had alleen gesproken over af verlicht. Hij ging naar bin nen en reikte zijn toegangskaart over aan een portier in uniform, die hem de tentoonstellingszaal wees. Tegen de effen, neutraal gehouden wanden hingen, de schilderijen, elk door een boven licht beschenen. Langs de zolde ring hingen de blauwwitte bui zen der daglichtlampen. Een meisje in het zwart met een wit schortje en mutsje ont lastte hem van hoed en jas. Er bevonden zich reeds enkele mensen in de zaal en er kwa men geregeld nog meer bezoe kers. Maar tot nog toe kende Rob geen van hen allen. U kunt mijnheer Sinnige in het zaaltje links van de grote zaal vinden, mijnheer", had het meisje tegen hem gezegd en dus richtte hij zijn schreden daar- Paula Heemstra. Thea kon heel goed ergens anders heen zijn gegaan. Mogelijk zelfs met iemand anders. In een plotselin ge opwelling van naijver op die mogelijke andere man, liep hij vlug door naar het zaaltje. Daar was het reeds vol. Ongeveer vijftig mensen stonden in groep jes te praten voor de schilde rijen, die langs de wanden hin gen. Maar voor die schilderijen had Rob geen oog. Hij bleef op de drempel van de kleine zaai staan en zijn blikken gleden speurend over de aanwezigen, zoekend naar de enige onder hen allen, die hem belang inboezem de. Hij vond haar bijna terstond. Ze stond met een man voor een der schilderijen. Een man in jacquet en gestreepte pantalon. Hij was groot, droeg kortge knipt haar en een grote snor Met drukke gebaren wees hij op de schilderij aan de wand. Thea stond met haar rug naar Rob toe, maar toch had hij haar onmiddellijk herkend. Ze droeg geen bontias zoals de meeste anderen. Haar mantel was van wollige grijze stof met bont af gezet. Ze had geen hoed oo en haar zwarte haarwrong glansde in het licht. Rob herkende haar belijning en haar sierlijk ge- profiel met zijn tere, verfijnde welfde wenkbrauwen. Hij hield zijn adem in en hield zjin blikken strak op haar gericht en, als door een geheim zinnige kracht aangetrokken, wendde Thea het hoofd om. Haar ogen ontmoetten die van Rob. Hij liep naar haar toe. zon der ook maar een seconde ziin ogen van haar af te wenden. De man naast haar scheen iets te gen haar te mompelen en ver liet haar. Haar grijze mantel hing open over haar grijs zijden, nauw sluitende japon. Haar hals werd omsloten door een gouden scha kelband. Rob kwam naderbii en keek haar nog steeds in de ogen. Ze was niet zo groot, als hij haar geschat had. bijna een hoofd kleiner dan hij, maar hij was dan ook bijna zes voet lang. Haar donkere bruine ogen, om zoomd door zwarte wimpers, vertoonden enkele grijze vlek je i waardoor hun glans verle vendigd werd. Juffrouw Ronkzei hij. Heel even trok ze haar wenk brauwen omhoog en zei met haar gedempte stem: „Ik ben „mevrouw" Ronk Rob ging niet verder op die correctie in, maar zei eenvou digweg: „Ik ben Robert Corten- bach, mevrouw". „Dat weet ik". Ze glimlachte heel even, bijna verlegen en die glimlach gaf aan haar gelaat 'n jeugdige bekoorlijkheid. ,Ik heb u ?zien op dat partijtje bij miinheer Sinnige.... verleden week, weet u wel? Hij heeft nog naar u gezocht'. „Ja", zei Rob. „Jaen ik.... was weggelopen..,." Ze keken elkaar glimlachend aan. Rob voelde zich ongewoon luchthartig gestemd. Na een poosje zei Thea: „Mijn heer Teeuwens was juist bezig mij zijn werk uit te leggen. Ik ben bang, dat ik van kunst heel weinig verstand heb. Bent u soms.... ook kunstcriticus?" „Ik ben maar advocaat. Ik weet net zo veel of zo- weinig van schilderkunst af, als van muziek. Dat wil zeggenik weet wat ik mooi vind en graag zie, zonder te weten waarom eigenlijk. „Juist. Met mij is het net zo" Als bij afspraak gingen ze naar de volgende schilderij. Teeuwens was een van de mo dernen, dat was duidelijk ge noeg, maar toch was hij in zo verre conservatief, dat hij de soliede ondergrond had, die voor elke ware kunstenaar zo nood zakelijk is. Dat was duidelijk te zien aan zijn zekere verfstreek. Alleen in zijn onderwerp en kleurenkeus was hij beslist ge avanceerd. Rob had die dingen opge merkt, omdat hij zich naast Thea volkomen rustig en tevre den gevoelde. Hij was als een schip, dat, na door de golven van een stormachtige zee ge beukt en heen en weer geslin gerd te zijn, eindelijk in de kalmte van een haven terecht gekomen was. Hij was er volko men tevreden mee, samen met haar van het ene schilderij naar het andere te gaan. Tevreden met het heden zonder verlan gen om aan de toekomst te den ken. Waar was dat nodig voor' Hij stond geen ogenblik sti1 bii de gedachte, dat hij haar mogelijk voor zich alleen opvor derde. Hij was met hgpr samer en dat was alles, wat hij ver langde. Dat was het enige, waar op het voor hem aankwam. Ht wilde nergens anders ziin er voor niets ter wereld van haai zijde wijken. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3