Weiter heeft de grenzen overschreden Opening en sluiting van het jachtseizoen 1950-1951 De rode /,vredes//-resolutie van Stockholm De Keuringsdienst in 1949 Aan de ingezetenen van Hoorn, Alkmaar, Enkhuizen c.a. Het Korea-conflict Zijn wij geen Pacific-macht meer? „Kota Inten" thuis Brits ambassadeur bij Gromyko Crème met zeepsmaak, jam met broom en gestampte muisjes met zand Teveel gegadigden voor jubileum T.T. De export naar Duitsland Een der voornaamste wapenen in bolsjewistisch plan van actie Gepensionneerden klagen hun nood Schulte en Peters tweede te Milaan PAGINA 4 VRIJDAG 7 JULI 1950 (Van onze parlementaire redacteur) De heer Weiter vertegenwoordigt in de Tweede Kamer de Katholieke Nationale Partij. Zjjn aanhang bracht hem daar omdat zij een an dere politiek begeerde ten aanzien van Indonesië. Inmiddels is de souvereiniteltsoverdracht echter een feit geworden. De heer Weiter ad vanaf dat ogenblik zijn houding kunnen wijzigen. Het belang van heide landen eiste nu, dat aan de tere plant van de nieuwe verhou ding de grootste zorg werd besteed. De heer Weiter heeft dat echter niet gedaan. Tot zover stond hij in tussen nog niet alleen. Alle tegen standers van de souvereiniteits- overdracht zijn in hun negatieve houding blijven volharden. Geen gelegenheid hebben zij voorbij laten gaan om met onver holen leedvermaak te wijzen op de toestand, zoals die zich na de over dracht heeft ontwikkeld. Ook bij het jongste Indonesië-debat han teerden zij de hark inplaats van de schoffel. Men kan deze houding be treuren omdat een dergelijke cri- tiek aan de feitelijke situatie im mers niets verandert, men kan on verminderd van mening blijven dat de gistende wereld ginds haar defi nitieve vorm nog moet krijgen en tegelijk toch enig begrip opbrengen voor menselijke eigenschap, die zich in deze houding blijkbaar uit viert: de zucht om de eigen opvat ting als de juiste erkend te zien. Er zijn echter grenzen. Die gren zen hebben de medestanders van de heer Weiter bij het debat over de hulpverlening aan Zuid-Korea, dat eind vorige week in de Tweede Kamer plaats vond, niet overschre den. Er was ook geen aanleiding voor. De heer Welter deed dat echter wel; hij overschreed die grenzen ver, pijnlijk ver. Hij con stateerde dat hier nu op de eerste plaats een taak voor Indonesië lag. Bracht de heer Wel.ter nu in eens begrip op voor de nieuwe positie van de vrij geworden Aziatische volkeren? Verre van dat. Dat bleek wel duidelijk uit hetgeen hij erop volgen liet. Had Indonesië geen schepen dan zou de R.I.S. Neder land, tegen betaling van de kosten, daarom kunnen vragen. Kon het ook de kosten niet betalen dan zou Nederland zich bereid kunnen ver klaren om een deel van de kosten voor zijn rekening te nemen. Hoe klein en benepen was deze hou ding. Even tevoren had de Westerse wereld met intense voldoening het bericht vernomen, dat ook India, de leidende staat in het vrije Azië, zich achter de resolutie van de Veiligheidsraad schaarde. Hier stond desondanks een man zijn best te doen om een andere, niet min der belangrijke staat van samen werking verre te houden. In feite zei de heer Weiter immers tegen Indonesië: Zo gij zoudt willen, gij kunt immers niet. Buig het hoofd, beken dat gij onze schepen, dat gij ons geld toch nodig hebt. Bij deze zielige poging om het jonge Indonesië te vernederen, ver gat dë heer Weiter, dat hij op deze manier ook zijn eigen land ver nederde. Tevoren had hij de rege ring al toegevoegd, dat wij niet meer het recht hadden om ons een Pacific-macht te noemen, nu drukte hij met zijn hatelijk bedoeld aan bod eigenhandig Indonesië deze kroon op de slapen en bood de jonge souvereine staat zelfs aan in haar naam diensten te verrich tenMaar wat nog het ergste was: Deze man, de leider van een Nationale Partij, de man die zich verzet heeft tegen het teloor gaan van een stuk Nederlandse macht, vergat totaal, dat wij nog wel dege lijk een Pacific-macht zijn. Het wa ren dr. Drees en prof. Romme die hem daarop wezen', wij hebben nog grondgebied in de Pacific, wij heb- Aan de Lloydkade te Rotterdam begon gistermiddag de ontsche ping van het troepentransport schip „Kota Inten", dat 905 mili tairen uit Indonesië naar Neder land bracht. Voor de ontscheping, die een vlot verloop had, begon, werden woorden van welkom gesproken door ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck, namens H. M. de Koningin, door mr. W. H. Foc- kema Andreae, staatssecretaris van Oorlog, namens de regering en namens de Inspecteur-Generaal van de Koninklijke Landmacht, Prins Bernhard, door luitentant- kolonel P. H. Lach de Bere. Het schip heeft ook 850 mensen uit Ambon geëvacueerd naar Dja karta en Surabaja. ben daar nog een scheepvaart en handelspositie als weinig andere Volkeren. Hoe kon juist de heer Weiter dat nu vergeten? Wij zeiden het reeds, het was beslist pijnlijk om hem zo als een eenzame te zien voortgezweept door de zucht om het eigen standpunt als het juiste erkend te krijgen. Het was een hard woord, dat prof. Romme later bij de replieken sprak, maar geen ander woord paste beter op de houding die de heer Weiter bij deze debatten aannam: „Die de goden verderven willen, slaan zij met blindheid." In ander opzicht stond de heer Weiter wel niet geheel alleen, maar hij kon toch slechts bogen op de steun van de staatkundig gerefor meerd afgevaardigden ds. Zandt en ir. van Dis. Dat de heer Weiter zich niet achter de hulpverlening aan Korea plaatste, vloeide name lijk mede voort uit een visie, die wel zeer van die der regering en Kamer verschilde. Wij hebben daar ook in ons Kameroverzicht reeds in het kort op gewezen. De heer Weiter begrijpt in wezen weinig van de veranderingen, die in de wereld hebben plaats gegrepen. De strijd, die zich thans afspeelt, is een strijd van de geesten. Tegenover een vrije wereld staat de onvrije wereld van het communisme. Wie deze stelling aanvaardt kent zijn plaats. Hij weet dat hij aan de strijd niet ontkomen kan; naast deze twee mogelijkheden is er geen derde meer. In de gedachtengang van de heer Weiter echter blijk baar nog wel. Als hij aan het com munistische Rusland denkt, dan valt de nadruk tenslotte toch blijk baar op Rusland. Dat Rusland heeft een conflict met Amerika en dan komt de oude verzoeking bij de heer Weiter weer boven om in dat conflict neutraal te blijven. Met grote heren is het kwaad kersen eten, zo zei hij letterlijk, een land moet op de eerste plaats letten op zijn eigen belang. Te lang, al te lang hebben de volkeren zich de Kaïns vraag ge steld of zij hun broeders hoeder zijn. In deze mentaliteit is nu ge lukkig de laatste tijd wijziging ge komen. Het besef dat het lot, dat vandaag de een treft, morgen de ander treffen kan, heeft de geesten rijp gemaakt voor een bevestigend antwoord. Zo kon mej. Klompé ook bij dit debat getuigen: Er is een broeder in nood en wij hebben de plicht om hem te hulp te komen. De heer Weiter voelt die behoefte blijkbaar niet. Prof. Romme wees hier terecht op het gevaar van staatsegoïsme, dat het oog sluit voor het heil van de broeder. En welke toekomst zou de wereld te gemoet gaan, wanneer elk land iri deze houding terugviel? De hulp verlening, de economische en poli tieke samenwerking, dit alles zou als een kaartenhuis ineen vallen. Rusland zou echter lachen. Het zou een verdeelde wereld tegenover zich krijgen, het zou, evenals Hitler- Duitsland dat deed, stuk voor stuk de buit kunnen binnenhalen. Het communisme duidelijk te maken, dat het dit keer anders zal gaan is nu juist de bedoeling en de waarde van de hulpverlening aan" Zuid- Korea. De Nederlandse bijdrage moge naar de vorm klein zijn, sym bolisch is zij echter zeker van grote waarde en zo heeft de vrije wereld die bijdrage ook reeds gewaardeerd. Slechts ds. Zandt en de heer Weiter staan terzijde MOSKOU, 6 Juli (Reuter). De Britse Ambassadeur te Moskou, Sir David Kelly, heeft vanmiddag op diens verzoek een kort bezoek ge bracht aan de Russische plaatsver vangende Minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Het onderhoud had betrekking op het verzoek, dat Engeland op 29 Juni tot de Russi sche regering heeft gericht om haar invloed aan te wenden tot beëindi ging van. de gevechten in Korea. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt vernomen dat de Sowjet-Unie verzocht heeft, zijn jongste verzoek om het aanbieden van goede diensten van de zijde der Sowjet-Unie in de Koreaanse kwestie te verduidelijken. De En gelse ministers zullen het rapport van Kelly over het onderhoud zo sppedig mogelijk bespreken, hoe wel voor Vrijdag geen kabinets zitting is uitgeschreven. Het rap port Kelly zal waarschijnlijk ge heim blijven, totdat de ministers in de gelegenheid zijn geweest het nauwkeurig te bestuderen. Om de jeugd een kans te geven het zeilen goed onder de knie te krijgen heeft de Plymouth Mayflower Zeilclub in Engeland een jeugdafdeling opgericht. Naast de theoretische lessen wordt de practijk druk beoefend en iedere week worden wedstrijden gehouden. Drie jonge leden van de club begeven zich met hun tuig naar de haven om hun boten voor een wedstrijd gereed te maken. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat de jacht in da volgende tijdvakken open zal zijn: Grof wild; reebokken van 24 Juli 1950 t.m. 11 Aug. 1950; ree geiten van 2 Jan. 1951 t.m. 5 Jan. 1951. Klein wild: patrijzen van 1 Sept 1950 t.m. 31 Dec. 1950; fazanten hanen van 1 Oct. 1950 t.m. 31 Jan 1951; fazantenhennen van 1 Oct 1950 t.m. 31 Dec. 1950; houtsnip pen van 1 Oct. t.m. 31 Jan. 1951; hazen van 1 Oct. 1950 t.m. 31 Dec. 1950; korhanen van Dec. 1950 t.m. 31 Dcc. 1950. Waterwild: alle soorten ganzen Van de Keuringsdienst van Waren in het kenringsgebied Alkmaar is het jaarverslag over 1949 versche nen. Hieraan ontlenen wjj het vol gende: Bij Kon. Besluit van 1 Juli 1949 werd aan het keuringsgebied Alk maar de gemeente Wieringermeer toegevoegd. Het gebied omvat thans 87 gemeenten met een inwonertal van 438,516 en een kadastrale op pervlakte van 185.700 H.A. Op de bedrijven werd regelmatig controle gehouden aan de hand van het Algemeen Besluit. Vele verbe teringen konden worden aange bracht, waar de bedrijfsinrichting niet aan de eisen voldeed. In de door de oorlog getroffen gebieden werd een groot aantal nieuwe le- vensmiddelenbedrijven gevestigd. Er werden hoge eisen gesteld, waar aan de inrichting dier bedrijven voldoet. Alle medewerking werd hierbij ondervonden van architecten en overheidsinstanties. In 1949 wer den in het laboratorium 14731 mon sters onderzocht tegen 14.944 in 1948. Toen werden er 1951 afge keurd. thans 2034 Het aantal afge keurde partijen bedroeg 1057. Dat is minder dan vorig jaar (1596). Hier is dus een aanzienlijke ver betering te bespeuren, vooral als men weet dat in *47 1759 partijen moesten worden afgekeurd. Onder de in '49 afgekeurde partijen waren 23.788 kg, 46.771 flessen, 742 potten, 69.717 pakken en 3700 stuks waren. Van de 204 in 1949 opgemaakte pro cessen-verbaal werden er 23 bij vonnis afgedaan tot een totaal van f 627.50 aan boete. Er waren 146 schikkingen met een transactieboete van f 3794.50. Boete en transactie boete samen bedroegen f 4422.50. Het laagste vonnis was f 7.50, het hoogste f 60. De keuringsdienst heeft zeer nut tig kunnen samenwerken met de Noord'hoHandse Consumptiemelk- vereniging (N.H.C.M.V.) te Alk maar. Specificatie van het onderzoek Van advocaat, bier, cognac, likeur, genever, vruchtenwijn en wijn werden monsters onderzocht. De De olieraffinaderijen in Engeland zullen in de toekomst worden uitgerust met tanks, die de vorm van een ballon hebben. De eerste tanks van dit model zijn dezer dagen op de terreinen van de nieuwe raffinaderij van de Shell te Stanlow gereed gekomen Ze hebben een doorsnede van ruim 10 meter en kunnen elk 635.600 liter butaangas bevatten..Op de achtergrond de grootste koeltoren ter wereld. Hij heeft een hoogte van 104 Meter. onderzochte monsters bier voldeden aan de eisen. Tafelazijn, rozijnazijn, sprit en azenessence werden onderzocht. Een partij van 30.000 flessen moest worden afgekeurd wegens ondeug delijkheid van toestand. De bakkersbedrijven werden herhaaldelijk geïnspecteerd. 40125 broden werden gewogen. 2718 daar van werden in het laboratorium onderzocht. In 107 gevallen werd proces verbaal opgemaakt. 33 mon delinge en 168 schriftelijke waar schuwingen zijn gegeven. Het ge bruik van minerale olie als plaat smeermiddel werd niet meer ge constateerd. Op beschuit hoefde geen aanmerking te worden ge maakt. In chocolade en couverture werd cacaoboter nogal eens ver vangen door andere vetten, zonder dat het product werd aangeduid als imitatie-chocolade. Vooral onder de naam boterhamstrooistel kwam dit product in de handel. Tegen deze vorm van bedrog zal in het ver volg streng worden opgetreden. De bacteriologische toestand van consumptie-ijs liet nogal wat te wensen over. Op warme Zon- en fesetdagen wordt door de dienst steeds een uitgebreide controle ge houden, met een als laboratorium ingerichte, gesloten bestelauto. Bij eierverzamelaars, grossiers en winkeliers werd regelmatig toezicht gehouden op eieren. Over het al gemeen houdt men zich aan de voorschriften met betrekking tot het gebruik van eendeneieren. De waren uit de rubriek gebak, koek en suikerwerk, werden regel matig gecontroleerd. In de Kerst tijd en met Sinterklaas was extra ocntrole nodig. Boterkoek en boter- snoepgoed voldeden vaak niet aan de eisen, evenmin als de met room bereide artikelen. In sucadekoek bleek de sucade soms vervangen te zijn door een surrogaat. Crème had een zeepsmaak, gestampte muisjes bevatte zand en in een monster toffees werd paraffine-olie aange troffen. Monsters groentenconser- ven, soepgroente, vruchten, ge- confijte vruchten, imitatievruchten, peulvruchten, granen enz. werden onderzocht. Partijen peulvruchten waarin teveel zieke en aangevreten exemplaren werden aangetroffen, werden naar de fabriek terugge zonden om opnieuw „geschoond" te worden. De groep jams en limonades gaf aanleiding tot het maken van vele aanmerkingen op opschrif ten, inhoudsaanduiding en in houd. Een niet toegestaan broom- houdend conserveermiddel werd ijverig gepropageerd. In verband hiermee is een proces-verbaal op gemaakt. Het middel werd aan getroffen in puadingsaus, vruch tenlimonade, jam, kersensap, li monadesiroop en pruimen op si roop. Ook andere aanmerkingen waren er op deze afdeling te maken. Kaas slaat in dit jaarverslag weer een goed figuur, zoals van ouds. Er viel geen aanmerking te maken op de samenstelling, wel wegens de ondeugdelijkheid van toestand. Verschillende meelsoorten en grutterswaren werden onderzocht. Mijt en wormspinsel, schimmelspo ren en bacteriën werden nogal eens aangetroffen. Enige partijen wer den bestemd tot veevoer. Registratie bedrijfslokalen In het verslagjaar kwam de dienst gereed met de registratie van de bedrijfslokalen van alle melkverkopers in het keuringsge bied. Grote medewerking werd hierbij ondervonden van de Noord hollandse Consumptiemelkvereni- ging. Verschillende melkverkopers gingen vrijwillig over tot het aan brengen van verbeteringen. 7183 melkmonsters werden onder zocht. 232 werden afgekeurd. Van melk, door veehouders aan fabrie ken afgeleverd, werden 1090 mon sters genomen, waarvan 146 moes ten worden afgekeurd. De kwaliteit van de gestandaar diseerde melk wordt beter. Bij in- spceties bleek in welk een vervuil de toestand de lege flessen aan het standaardisatiebedrijf werden te ruggegeven. Door een publicatie in de pers is het publiek aangespoord de flessen vóór teruggave om te spoelen. Intensieve controle op de melkbussen bleek zeer nodig. De controle op marktmelk eist veel tijd. Ook dit jaar werden weekmarkten en grote periodieke veemarkten weer regelmatig be-, zocht Karnemelk voldeed meestal wel aan de door het Melkbesluit gestel de eisen, doch deze lofzang geldt niet voor de kwaliteit. De tijd tus sen karnen en consumeren van karnemelk is dikwijls te lang. Ook melkyoghurt vermindert snel in kwaliteit als een te lange tijd ver loopt tussen productie en consump tie. 25 van de 118 monsters gesteri liseerde melk moesten worden af gekeurd, omdat de melk niet steriel bleek. Verschillende melkfabrieken hebben hun apparatuur voor berei ding van gepasteuriseerde melk ge heel gemoderniseerd of zijn daar mee bezig. In verband met moge lijke nabesmetting werden hoge eisen gesteld aan de gebruikte apparatuur, het bedienend per soneel en de werkwijze, bij fabrie ken die buiten de fles pasteuriseren Klachten kwamen er over het feit, dat de slagroom zich niet goed liet opkloppen. Hierover is over leg gepleegd met de directeuren der betreffende melkfabrieken, doch een afdoende oplossing voor deze moeilijkheid is nog niet ge vonden. Over de groep specerijen en zouten is de dienst tevreden. Ook bij de spijsoliën en vetten bleek de toestand bevredigend. Re gelmatig werd toezicht gehouden op viswinkels, markten, visafslagen en visventers. De huisindustrie be perkt zich thans tot het pellen van garnalen. Dit is een grote verbete ring. Aan 139 gezinnen is een ver gunning voor het pellen van gar nalen uitgereikt. Het regelmatig controleren van deze gezinnen eis te veel tijd van de keurmeesters. Hierbij is echter veel steun onder vonden van de rijkspolitie te Edam. Worst steeg door het vrijkomen van het vlees sterk in kwaliteit. Van de onderzochte watermonsters werd meer dan de helft afgekeurd wegens het bevatten van te veel bacteriën of een te hoog zoutge halte. Het bedrijfswater van melk fabrieken en visbedrijven had dit jaar de extra belangstelling van de dienst. Bij poeliers en op markten werd geregeld toezicht gehouden op de handel in voor menselijk voedsel bestemd wild en gevogelte. In to- taaal werden vernietigd 426 kippen, 31 eenden en 2 konijnen. Controle werd ook uitgeoefend op andere eet- en drinkwaren en op gebruiksartikelen als waspoe- der, zeeppoeder enz. Tengevolge van de grote rol, die de export in ons economisch bestel heeft gekregen, werd de hulp van de keuringsdienst herhaaldelijk in geroepen voor het afgeven van zg. zuiverheidscertificaten. Hieraan heeft de dienst haar medewerking verleend. Op verzoek van particu lieren, handel, industrie en over heidsinstanties werden verschillen de onderzoekingen verricht en op grond daarvan zijn vele mondelinge en schriftelijke adviezen verstrekt. Het jaarverslag van de Keurings dienst Alkmaar sluit met uitgebrei de overzichten van inspecties, on derzoekingen en processen-verbaal en met een staat van afgekeurde waren over het jaar 1949. Tweemaal doodstraf geëist Voor de Bijzondere Raad van Cassatie is Woensdagmorgen de doodstraf geëist tegen de Sipo-agen- ten Franz Fischer en Aus der Fün- ten die resp. door het Haagse en Amsterdamse Bijz. Hof tot levens lange gevangenisstraf werden ver oordeeld. Fischer was leider van 't Haagse „Judenreferat" waaraan 13.000 mensen in de Poolse gaska mers ten offer vielen. Aus der Fün- ten leidde de „Zentrallstelle für Jüdische Auswanderung" te Am sterdam. behave brand-, rot- en Canada ganzen van 7 Aug. 1950 t.m. 15 Februari 1951; alle soorten eenden behalve berg-, eider, en kroon- eenden van 24 Juli 1950 t.m. 31 Jan. 1951, met dien verstande, dat de jacht over het tijdvak van 24 Juli 1950 t.m. 6 Aug. 1950 slechts is geopend van een half uur vóór zonsopgang tot 8 uur en van 16 uur tot een half uur na zons ondergang; watersnippen van 7 Aug. 1950 t.m. 31 Jan. 1951; goud plevieren van 15 Oct. 1950 t.m. 15 Dec. 1950. Het vangen van waterwild door middel van eendenkooien is toe gestaan ten aanzien van alle soor ten eenden, behalve berg-, eider- en krooneenden van 7 Aiig. 1950 t.m. 31 Jan. 1951; Het vangen van waterwild door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, is toege staan ten aanzien van alle soorten ganzen, behalve brand-, rot- en Canadaganzen in alle nrovincies, van 7 Aug. t.m. 15 Febr. 1951; soudolevieren in Groningen, Friesland, Drente en Noord-Hol land van 15 Oct. 1950 t.m. 15 Dec. 1950. In de Wieringermeerpolder zal de jacht op fazantenhanen zijn ge opend van 1 Sept 1950 t.m. 31 Jan. 1951 en die on fazantenhen nen van 1 Sept. 1950 t.m. 31 Dec. 1050. In die provincies, waar de zee honden tot het wild zijn gerekend, is de jacht daaron geopend van 1 Sept. 1950 t.m. 30 April 1951. Op de eilanden Ameland en Schiermonnikoog wordt de jacht op reewild niet geoDend. In het gehele rijk wordt de jacht niet geopend op: a. eenden van welke soort ook, die wegens hun onvolledige be- vedering niet in staat zijn tot vliegen: b. edelherten, damherten, ree kalveren (geboren in 1950). das sen, steenmarters, boommarters, otters (waar zij in het Riik tot het wild ziin gerekend), korhen- nen, zwanen, brandganzen. rot- fanzen. Canadaganzen, eidereen- den. bergeenden, krooneenden, duikers. kemnhanen. wuloen, scholeksters, grutto's, turellurs. meerkoeten en waterhoentjes. Het Is wel onnodig de Strafge vangenls te Hoorn, thans uitgebreid tot Rijkswerkinrichting, bjj U te in troduceren. De onlangs voor het Reclasseringswerk gehouden collec te heeft bewezen, dat zeer velen meeleven met hun medemens en be wogen zjjn over het lot der gedeti neerden. De algemene ontwrichting van de wereld, de toenemende ver slapping van geestlijke en zedelijke normen in het gemeenschapsleven en de nijpende zorgen ontsluiten de gevangenisdeuren voor velen helaas heel wat lichter dan in normale tij den. Er speelt zich ontzaglijk veel af in die kleine maatschappij, welke met recht „besloten"' mag heten. Nu is de radio een middel, waar door de gedetineerden voelen, dat het contact met de buitenwereld niet geheel verdwenen is; het is een voortreffelijk middel om hen gees telijk en zedelijk op te bouwen, ter wijl er ook de voor het scheppen van de juiste sfeer zo hoog nodige elementen van afleiding en ontspan ning aanwezig zijn. Er bestaat in de R.W.I. een radio-installatie maar er ontbreekt de mogelijkheid om uitzendingen eerst vast te leggen op een zgn. Wire-Recorder om ze daarna op elk gewenst ogenblik in het gesticht te relayeren. Bovendien kunnen op deze wijze eigen ochtend en avondwijdingen, benevens ande re bijeenkomsten in de inrichting worden uitgezonden. Gaarne zouden de geestelijke ver zorgers van „Oosterland" een der gelijk toestel voor hun werk bezit ten, maar de gelden, welke be nodigd zijn voor de aanschaffing van dit mede voor de geestelijke verzorging der gedetineerden uiterst belangrijk hulpmiddel, kunnen slechts door de medewerking van de gehele burgerij van boven genoemde plaatsen verkregen wor den. De bovengenoemde installatie kost veel geld en we weten, dat het geld thans „duur" is, maar we houden ons er van verzekerd, dat u allen voor dit doel van rechte weldadigheid naar vermogen iets zult willen bijdragen.. Ondergetekenden hebben zich voorgesteld de benodigde gelden door een verloting bijeen te bren gen; reeds zijn verschillende prij zen .toegezegd en we verwachteó dat vele ge-interesseerden en alle medelevenden een of meerdere loten ad 0.50 zullen kopen. Stelt ons niet te leur en wijst de ver koopster niet af! Uit de onder staande aanbevelingen moge u blij ken dat deze zaak inderdaad van groot belang is. De geestelijke verzorgers van de R. W. I. te Hoorn: KAPELAAN C. v. d. VOORT, Ds.J. M. LINDEIJER ASSEN De grote prijs van Nederland der KNMV kampt met een te grote inschrijving, die het recordaantal van 142 heeft bereikt, zowel in de 500- als de 350 cc-klas- se hebben bijna 60 renners inge schreven, maar een zo groot aantal motoren zou tot een levensgevaar lijke massastart leiden. Daarom moest er worden geschift en dus heeft de sportcommissie bepaald, dat iedere renner in de 350 cc- klasse die tijdens de verplichte drie trainingsronden onder een snelheid van 127 km per uur blijft, zal moe ten afvallen. Voor de halve liter klasse is deze minimum snelheid 133.5 km. Er zijn drie trainings- dagen waarvan heden de laatste is, zodat eerst hedenavond bekend zal zijn welke renners mogen deelne men. Verwacht wordt, dat in beide klassen ongeveer 40 renners aan de start zullen kunnen verschijnen. Meer acht men niet verantwoord. Dit streven toejuichend, hoop ik volgaarne, dat de pogingen tot aan koop van de bovengenoemde Wire- Recorder met succes bekroond zul len worden, opdat mede door dit prachtige hulpmiddel de heropvoe ding der gedetineerden worde be vorderd. De directeur der R. W. I. te Hoorn: DE WIT Ondergetekenden verklaren gaar ne, dat de bovenbedoelde actie hun volle sympathie en instemming heeft. De Burgemeester van Hoorn. Voorzitter en secretaris der R.K. Reclasseringsvereniging. Voorzitter en secretaris der Prot. Reclasseringsvereniging. Voorzitter en secretaris van het Nederlands Genootschap tot Reclassering. De afdeling Reclassering van het Leger des Heils. Het Comité van Actie: Ds. J. M. LINDEIJER H. J. CONIJN D. OSINGA GROENTE-CONTINGENTEN RAKEN UITGEPUT Verwacht wordt, dat het groenten- contingent in het handelsverdrag met Duitsland, dat op 31 Augustus afloopt, enkele weken vóór het ver strijken van die datum zal zijn uit geput. In Den Haag wordt met deze mogelijkheid ernstig rekening ge houden, omdat hieruit grote moei lijkheden voor onze tuinbouw kun nen voortvloeien, meldt Het Vrije Volk. In de maand Juni heeft Neder land voor ongeveer twee en een half millioen dollars aan groenten naar Duitsland geëxporteerd. Het bedrag voor de resterende twee maanden is echter niet groter en zal dan ook vermoedelijk in de eeste week van Augustus zijn ver bruikt. De Duitse autoriteten zijn vol komen gerechtigd, nadien de invoer van Nederlandse groenten, waar van de handel nog niet is gelibe raliseerd, stop te zetten. Dit zou een gevoelige klap voor de Neder landse export betekenen. Uit de veilingaanvoer van tomaten wordt thans ongeveer twee derde ge ëxporteerd. van komkommers on geveer de helft en van bospeen bij voorbeeld ruim een vijfde deel. Duitsland is verreweg de belang rijkste afnemer. Men hoopt er in Nederlandse kringen op, dat de Duitse auto riteiten zullen besluiten, na uit- Dutting van het contingent tel kens en naar behoefte aankoop vergunningen voor Nederlandse groenten beschikbaar te stellen. Wellicht zal er dan minder kunnen worden geleverd, maar er zullen dan ook in Nederland mnider groenten naar de mest vaalt behoeven te worden ge kruid. Bij informatie is gebleken, dat besprekingen over dit dringende onderwerp (nog) niet gehouden zijn. Per 1 Juli is de Duitse vereve ningsheffing vervallen, waardoor onze groenten in Duitsland met een lagere prijs kunnen komen. Vooral voor tomaten is dit van betekenis geweest, hetgeen uiteraard stimu lerend op de export werkt. BERLIJN (K.N.P.) AI wie zich door de geraffineerde commu nistische propaganda heeft laten overhalen tot het ondertekenen van de befaamde rode „Vredes"- resolutie van Stockholm, bewijst daardoor aan het gestaag bolsje wistisch gewroet en aan de im perialistische politiek van het Kremlin een veel grotere dienst dan de argeloze opmerker zou denken. Dit blijkt onder meer uit de buitengewoon hoge waar de, die door de communistische machthebbers in alle satellietsta ten van de Sovjet-Unie en even zeer door de diverse zetbazen van Moskou in de leiding der communistische partij van West- Europa aan deze ondertekening wordt gehecht. Zo hebben de rode machtheb bers op Dinsdag 27 Juni een gro te tegendemonstratie op touw gezet tegen het Internationaal Congres voor Culturele Vrijheid, dat, zoals men weet, op het ogenblik in de Westelijke secto ren van Berlijn de meest mar kante figuren uit de hedendaag se letterkunde der westelijke landen heeft bijeengeroepen. De hoofdschotel van de communisti sche demonstratie vormde het optreden van de vroegere hoofd correspondent van Reuter in Berlijn, John Peet. Deze betuig de openlijk zijn spijt over het- 'on hij zijn vroegere dwalingen noemde en verzocht zijn colle ga's van de andere buitenlandse persbureaux en bladen zijn voorbeeld na te volgen. Hierna lieten zijn communistische regis seurs hem ten overstaan van het volk bij wijze van bolsjewistisch „doopsel" plechtig de resolutie van Stockholm tekenen. Ook in Dresden zetten de com munistische leiders in deze dagen alle zeilen bij, teneinde na de handtekeningen van hun partij genoten en vriendjes alsmede die van de grote massa, ook nog de handtekeningen van hen te verzamelen, die op grond van hun dieper inzicht aanvankel'jk hebben geweigerd zich voor de ze bolsjewistische manoeuvre te laten misbruiken. In een door de C.D.U. op last van het Politburo bijeengeroepen „christelijke" vergadering sprak de Protestant se „Pfarrer" Dr. Herbst, die met bijzondere nadruk een beroep deed op zijn geestelijke ambts broeders, om zich toch vooral bij de „vredes"-actie van Stock holm aan te sluiten. Een ander recept Voor degenen onder de gees telijken, die voor het klemmend betoog van dominee Herbst on gevoelig mochten blijken, heeft inmiddels het hoofdbestuur van de S.E.D. in het land Saksen- Anhalt reeds een ander recept gereed. De rode partij eist in een resolutie, dat de regeringen der afzonderlijke „Lander", alsmede de centrale regering te Berlijn thans onmiddellijk dienen over te gaan tot het nemen van scherpe maatregelen tegen de „reactionnaire" geestelijken, die ook nu nog weigeren de „vre- des"-oproep van Stockholm te ondertekenen. Bovendien be weert deze rode partij, dat de kerkelijke overheid in Oost- Duitsland de „progressieve" geestelijken met allerlei slinkse middelen tracht te weerhouden, hun handtekening onder dit rode „vredes"-document te zetten. Ook hiertegen eist de S.E.D., dat men eindelijk de scherpste maat regelen neemt. JAN SCHOUTEN ERE-DOCTOR De Vrije Universiteit te Amster dam heeft de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot ere-doctor aan de juridische facul teit. Zweed verdronken Gisteravond is in de Houthaven van Zaandam een 23-jarige sche peling, afkomstig van de Zweedse houtboot „Lister" bij het zwem men verdronken. Na enige uren dreggen werd het lichaam van de Zweed opgehaald. Duizenden gepensionneerden heb ben Woensdagmiddag in een ver gadering, die werd gehouden in de grote zaal van Bellevue te Amster dam, geprotesteerd tegen het wets ontwerp betreffende verhoging van de thans geldende pensioenen, wel ke verhoging te laag wordt ge noemd. De vergadering nam een resolutie aan, waarin wordt overwogen, dat de toegedachte bijzondere toeslag op de pensioenen volstrekt onvol doende wordt geacht om in rede lijkheid tegemoet te komen aan de nood onder de gepensionneerden, een nood, die als gevolg van de devaluatie weer sterk is toegeno men. MILAAN, 6 Juli. Op de Vigo- rellibaan te Milaan werd een in ternationaal omnium over 3 man ches gehouden, waaraan onder meer werd deelgenomen door de Nederlanders Schulte en Peters. De uitslagen luiden: Eerste manche, sprint: Eerste serie: 1. Leoni (It.), 2. Pe ters Diggel: 200 meter in 12 sec. Tweede seriec 1. Bartali (It.), 2. Bevilaequa (It.), 3. Schulte (Ne derland), 4. Koblet (Zwitserland) 13.2 sec. Tweede manche, ploeg-achter- volging over 4 km.: 1. Leoni-Bevilacqua (It.) 4 min 22 sec.; 2. Schulte-Peters (Neder land); 3. Koblet - Diggelmann (Zwitserl.); 4. Bartali-Magni (It.) Derde manche: puntenrace voor tandems over 9 ronden; 1. Leoni-Bevrlacqua (It.); 2. Schulte-Peters (Nederland); 3 Bartali-Magni (It.); 4. Koblet-Dig- gelmann (Zwitserl.). Eindklassement: 1. Leoni-Bevila cqua (It.) 12 pnt.; 2. Schulte-Pe ters (Nederland) 8 pnt.; 3. Bartali- Magni (It.) 8 pnt,; 4. Koblet-Dig- gelmann (Zwitserl.) 4 pnt. (Nederland), 3. Magni (It.), 4. [elmann (Zwitserl.), de laatste

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4