Nieuw VELDSLAG AAN DE KOEM-RIVIER KAN IEDER OGENBLIK BEGINNEN Aan beide zijden werden zware verliezen geleden Socialisten wilden geheime stemming over terugkeer van Koning Leopold België en de Benelux Belgen verbruiken viermaal meer boter dan wij HET KONINKLIJK BEZOEK AAN GELDERLAND EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Korea verwacht grote veldslag Grote overmacht der Noord-Koreanen Conferentie over Nieuw-Guinea? Scheepsberichten Triomftocht in de regen langs Betuwe, Nijmegen en Land van Maas en Waal Opnieuw onwaardige vertoning in de verenigde vergadering Man vermoordde zijn echtgenote 1,2 milliard voor wapenhulp René PIéven minister-president Vandaag iets beter weer Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd.. exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God, is 't nergens veilig. Vondel A S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 12 Juli 1950 46e Jaargang No. 11912 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van een bijzondere mede werker) Aan de vooravond van een conferentie, waarop de defini tieve economische unie tussen België, Luxemburg en Neder land een feit kan worden, tonen de Belgen en van de weerom stuit ook de Luxemburgers zich onmiskenbaar terughoudend, weifelend en zelfs wat achter dochtig. Een deel van die aarze ling moet zeker beschouwd wor den als een stuk onderhande lingstactiek, maar het zou toch ook niet juist zijn, al hun be hoedzaamheid op deze rekening te schrijven. Zij zelf geven twee redenen tot die opmerkelijke omzichtig heid op: vrees voor onze land en tuinbouwconcurrentie en on behagen over het uitblijven van de regeling van de haven- en waterwegenkwestie tussen Ne derland en België. Met name bij dit laatste argument speelt de „on derhandelingstactiek" van onze Zuiderburen oi. wel een belang rijke rol. Immers, totdat onver hoopt het tegendeel mocht blijken, menen wij te mogen aannemen, dat men in Den Haag wel degelijk begrip heeft voor de Belgische verlangens en moeilijkheden in deze kanalenzaak en dat men aan Nederlandse zijde ook wel bereid is, aan een redelijke oplossing mede te werken. De commissies, die aan Belgische en Nederlandse kant belast zijn met de voorberei ding van deze aangelegenheid, zijn onlangs weer in Den Haag bijeen geweest en het heeft ons niet verwonderd, dat daarover, kort en zakelijk, is gepubliceerd, dat haar besprekingen „regelma tig voortgang" hebben. De vrees voor land- en tuin bouwconcurrentie bij onze Zuider buren is echter iets, waarvan wij de reële ondergrond zeer wel kunnen begrijpen. Voornamelijk" door het zegenrijke werk der coö peraties gedurende de laatste hal ve eeuw, staat de agrarische sec tor der Nederlandse economie op een hoog peil. Het voor Nederland voordelige prijsverschil van onze land- en tuinbouwproducten t.o.v. de Belgische vindt daarin voor een deel zijn verklaring. Voor een ander deel echter is dit voorde lige prijsverschil het gevolg van de steun, die land- en tuinbouw en ook de zuivel 'in het Nederland se bestel van geleide economie van Overheidswege ontvangen. Juist daartegen richten zich in hoofdzaak de Belgisch-Luxem burgse bezwaren. Nu is. het ook van Belgische zijde duidelijk, dat indien Neder land op dit gebied een zekere aan passing zou willen nastreven, dit slechts langs wegen van geleide lijkheid mogelijk is. Men wenst daar echter te weten, óf Neder land die aanpassing wil nastreven en langs wélke wegen van gelei delijkheid dit dan zou gebeuren. Klaarheid hierover lijkt inderdaad gewenst. Belangrijk hierbij is, dat minister Mansholt ook in België en Luxemburg een groot persoon lijk vertrouwen geniet. Speciaal wat Luxemburg aangaat, menen wij nog op de bijzondere kant van dit vraagstuk te kunnen wijzen. De wijncultuur is in Luxemburg in de loop der jaren aanzienlijk verbeterd en 'n volledige Bene lux opent voor het Groot-Hertog dom beslist mogelijkheden tot ruimer afzet van wijnen ook in ons land. De Luxemburgse minis ter Bech. die de Benelux een goed hart toedraagt en die in zijn land niet enkel de portefeuille van bui tenlandse zaken beheert, maar ook die van wijnbouw, zal daar zeker oog voor hebben. Bij de beoordeling van het land bouwvraagstuk in Benelux-ver- band zal het echter ook zaak zijn, de agrarische problemen niet lou ter als op zichzelf staand te be zien: zij zijn en blijven onderdeel van een groter geheel. Offers op dit terrein gebracht, kunnen op wegen tegen elders verkregen voordelen. Dit geldt zowel voor Nederland als België en Luxem burg. Voor Nederland kan er op gewezen worden, dat de subsidie politiek al reeds veel minder ruim wordt toegepast dan enige jaren geleden, zeker ook, omdat het Beneluxstreven aan onze kant reëel aanwezig is. Tegenover het vaststaande feit, dat onze land- en tuinbouw vóór is op die van België staat het even vaststaande feit, dat dat op andere terreinen van eco nomisch leven België Nederland weer vooruit is. Bovendien'is de agrarische voorsprong van Neder land op zijn zuiderburen niet zo groot, dat zij die niet zouden kun nen inhalen. Ook mag niet verge ten worden, dat onze land- en tuinbouw en onze zuivelpro ducten voor ons tot nu toe wel de belangrijkste deviezenbron zijn geweest. Verzwakking van onze agrarische positie zou daarom verzwakking van onze deviezen- positie tengevolge kunnen hebben, wat in Benelux-verband ook voor België en Luxemburg beslist geen voordeel betekent. Een opsomming van deze ver schillende factoren en aspecten zal het duidelijk maken, dat het agrarische vraagstuk in Benelux verband inderdaad niet eenvoudig is op te lossen, maar ook, dat het 'geenszins een onoplosbaar pro bleem is. Meer dan zulk een op sommin;* is momenteel moeilijk te geven. De afweging van deze be langen is het verantwoordelijk werk der regeringen. Haar zij daarbij alle wijsheid en gema tigdheid toegewenst. Aan het be staan van wederzijdse goed wil twijfelen wij niet. De berichten van het front in Zuid-Korea wettigen het ver moeden, dat de legers thans aan de vooravond staan van een belangrijke slag om de stellingen aan de rivier de Koem, die over het lot van Taedjon, de tijdelijke hoofdstad van Zuid- Korea xal beslissen. Correspondenten vergelijken de komende gevechten in belangrijkheid met die aan de Marne, die een wending brachten in de eerste wereldoorlog. De Amerikaanse kansen schijnen niet bijzonder goed te zijn, omdat de troepen over aanzienlijk minder manschappen en tanks beschikken, die bovendien lichter zijn dan het materiaal, dat de Noord- Koreanen in het veld brengen. De Noord-Koreanen voerden Dinsdag en krachtige frontaanval uit in de richting van Taedjon. Na zware strijd moesten de Ame rikanen zich terugtrekken. Te genover ieder hunner stonden vijf Noord-Koreanen, tegenover iedere Amerikaanse tank vier vij andelijke. Bij de terugtocht leed een van de Amerikaanse eenhe den zware verliezen, daar zij in het geconcentreerd vuur van tanks, artillerie en infanterie ge raakte op de enige weg die haar nog was overgebleven. Vijf Ame rikaanse tanks werden vernietigd. De Noord-Koreanen zouden Russische tanks van 60 ton in de strijd hebben geworpen. Daar de Sovjet-tanks van zeer brede rups banden zijn voorzien, kunnen zij ook vanuit de rijstvelden opere ren, hetgeen voor de Amerikaan se strijdwagens niet mogelijk is. De Amerikanen gebruiken 46 tons Pershing-tanks. Een leger macht van 75.000 man en 80 tanks bedreigt thans Taedjon. Noord- Koreaanse soldaten passen met succes infiltratie toe, door zich R.I.S. VRAAGT ER OM Zaterdag j.l. heeft de Hoge Commissaris voor Indonesië, Moh Roem, zich tot de Minister van Uniezaken en Overzeese Rijks delen gewend voor het overbren gen van het verzoek zijner re gering tot het houden van een speciale conferentie der Neder lands-Indonesische Unie, in de maand Augustus, over Nieuw- Guinea. Van officiële Nederlandse zijde is thans bevestigd, dat een der gelijk verzoek de Nederlandse regering heeft bereikt. Men wenst van Nederlandse zijde ten aanzien van deze Jcwestie echter nog generlei mededelingen te doen. In welingelichte kringen in Den Haag wordt aangenomen, dat Minister van Maarseveen Maandag op de wekelijkse zitting van het Kabinet de regering op de hoogte gesteld heeft van het verzoek van de Indonesische re gering en dat dit een onderwerp van bespreking heeft gevormd. Asturias (burgers) Djakarta- Amsterdam, 10 Juli van Aden naar Suez. Indrapoera, Djakarta-Rotter dam, 10 Juli 700 mijl Z.O. Ceylon. Een soldaat van het Ameri kaanse leger neemt een ogen blik rust tijdens de gevechten op Zuid-Korea. Zijn automa tische wapen en munitie lig gen naast hem. Rondom hem Zuid-Koreaanse burgers. als boer te vermommen en de wapens verborgen te houden. De geallieerde luchtmacht greep Maandag bij schitterend weer met goed resultaat bij de gevechten te land in. Bijna 300 Amerikaanse en Australische toe stellen waren de gehele dag in actie en vernielden of beschadig den niet minder dan 65 tanks en bijna 200 vrachtauto's. Dinsdag was het weer daarentegen slecht, waardoor hun bedrijvigheid slechts beperkt kon zijn. Men gelooft dat F 82 Mustang jagers er Maandag in geslaagd zijn een reusachtige munitieop slagplaats in de omgeving van Tsjonan in de lucht te doen vlie gen. Het geweld van de ontplof fing was zo hevig, dat de op 830 meter hoogte vliegende toestellen door de schok heen en weer wer den geslingerd. F 80 Shooting Star straalgevechtsvliegtuigen brachten Maandag zware verlie zen toe aan Noord-Koreaanse troepen en militaire uitrusting. De Amerikaanse oorlogscorres pondenten Ray Richards van Hearts Newspapers en korporaal Ernie Peeler van het legerblad Stars and Stripes zijn aan het hoofdkwartier te Tokio opgege ven als gesneuveld in Korea. Van Noord-Koreaanse zijde wa ren Maandag voor het eerst Jak 15 straalgevechtsvliegtuigen in actie. Gisteren werd de bevoor rading van de vooruitgeschoven Amerikaanse troepen steeds moei lijker daar de wegen vol kuilen zitten en door de slagregens van de natte moesson bovendien in modderpoelen zijn veranderd. Een correspondent meldde dat langs bepaalde wegen de bermen be zaaid waren met Amerikaanse vrachtauto's en jeeps, die van de modderige wegen waren afgegle den. Volgens de laatste frontberich- ten is het, vermoedelijk als ge volg van dé verliezen, die de luchtmacht de Noord-Koreanen heeft toegebracht, thans rustig langs de hoofdweg naar Taedjon, waar de troepen op het ogenblik niet meer in gevechten zijn ge wikkeld en ook geen vijandelijk vuur wordt waargenomen. De Zuid-Koreanen gouden het spoor wegknooppunt Tanyang hebben heroverd, evenals Tsjoendjoe. Het op 40 km. van Taedjon gelegen spoorwegknooppunt Tsjotsjiwon, dat volgens onbevestigde berich ten uit Tokio Verloren zou zijn gegaan, was Woensdagmorgen vroeg nog in Amerikaanse han den, evenals het knooppunt Kongdjoe aan de Zuidelijke Koemoever. WORDT NATIONAL GUARD OPGEROEPEN? In doorgaans welingelichte kringen is men van oordeel, dat spoedig overgegaan zal worden tot oproeping van de Amerikaan se territoriale troepen, de „Na tional Guards". Men koestert na melijk de vrees, dat Amerika in gevaar zou raken door het zenden van troepen overzee en het ver minderen van het „thuisgarni- zoen". INDIA ZEGT LUCHTVAART OVEREENKOMST MET NEDERLAND OP NEW DELHI (Reuter) De regering van lijdia heeft met een opzegtermijn van een jaar de Nederlands-Indische luchtvaart overeenkomst opgezegd en onder handelingen over een nieuwe overeenkomst voorgesteld, zo wordt uit betrouwbare bron te New Delhi vernomen. De over eenkomst was van 30 Juni 1947. Antwoordend op de vragen, die de leden van de Tweede Ka mer hebben gesteld over de ont- werp-begroting van het Land- bouw-egalisatiefonds, zegt de minister thans, dat hij geen grote veranderingen in het prijsniveau verwacht. Weliswaar zijn de maximumprijzen voor varkensvlees, boter, kaas, mar garine, groente, aardappelen en rundvlees niet meer gebonden, doch tal van export-maatregelen houden vraag en aanbod in evenwicht, zodat ook de prijzen nagenoeg vast liggen. Subsidies houden bovendien de prijzen van margarine, brood en melk laag. Boter blijft een luxe-artikel. Het loslaten der subsidie in 1948 bracht het boterverbruik in Nederland terug tot nog geen 2V2 kg per persoon per jaar. België staat daar tegenover met 10.7 kg per persoon. De Minister betreurde, dat het Belgische be drijfsleven niet bijster welwil lend staat tegenover de Neder landse landbouwpolitiek, maar verwachtte een andere houding van de Belgische regering in 't Benelux-overleg. De beperking van de fabrieks aardappelteelt zal niet op de be drijven geschieden, maar bij de industrie. Indien de industrie meer produceert dan 200.000 ton, moet het overschot aan de re gering worden geleverd voor f 20.per 100 kg. Dit overschot wordt dan in veevoeder ver werkt. De Minister heeft bij het bepalen van de hoeveelheden, waarvoor de prijsgarantie geldt, rekening gehouden met de veen koloniale gebieden, waarvan de bestaansbasis niet mag worden aangetast. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling van de regering was in de U.S.A. overschotten ma gere melkpoeder op te kopen voor de bereiding van veevoe ders, is het bij een proefzending van 2500 ton gebleven. De eigen productie blijkt deze melkpoe- ZWARE BOSBRANDEN IN FRANKRIJK TOULON In een pijnbomen- bos bij Toulon is een hevige brand uitgebroken. Sedert 15 uur strij den de brandweer van Marseille, van Toulon en van de omliggende dorpen tegen het vuur dat door de straffe wind onrustbarende af metingen aanneemt. Het vuur heeft zich reeds over een afstand van ongeveer 150 hectaren ver spreid. Op verschillende andere plaatsen van het departement zijn eveneens zware branden uit gebroken. der ook te kunnen leveren en er is reeds een kwantum aange kocht. De Minister is het niet eens met die leden der Kamer, die een lonende exploitatie van de kleine landbouwbedrijven on mogelijk achtten. Proefbedrijven met intensieve bewerking héb ben hem anders geleerd. Of de minister hierbij ook re kening heeft gehouden met ach terstallige belastingen, heffin- stijgende lasten enz., die Een luchtfoto van de spoorbruggen te Pyongyang aan de West kust van Noord-Korea op het moment, dat zij getroffen worden door projectielen uit raket- en duikbommenwerpers van de vliegdekschepen der gecombineerde Brits-Amerikaanse vloot. Het stortregende gisterenmorgen op de Nijmeegse Waalbrug, waar de Kon. Mannenzangvereniging H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard het Wilhelmus toezong op de tweede dag van het vorstelijk bezoek aan Gelderland. Langs de straten van de zwaar gehavende stad stonden duizenden kinderen ver regend en rillerig met hun Oranje-vlaggetjes te zwaaien. Maar na de ontvangst door burgemeester mr. Ch. Hustinx in de raad zaal, waar ook namens de stedelijke jeugd „Mariken van Nieumeghen" haar opwachting kwam maken, was het weer droog en de duizenden postduiven, die bij het vertrek van de gasten werden losgelaten, voelden de zon hun natte vleugels drogen. gen, zich in de practijk voordoengang kon vinden, waaraan Deze afwisseling van regen en zonneschijn is gisteren de ge hele dag het wisselend lot ge bleven van de duizenden, die de Vorstelijke gasten in de dorpen en stadjes van de Betuwe, het land van Maas en Waal en de Bommelerwaard geestdriftig hebben ontvangen. De regen kon hun enthousiasme niet bekoelen. En zo is het een triomftocht ge worden, waarbij kostelijk fruit in rijke mate tot de geschenken behoorde, die het Koninklijk Gezin zijn geworden. De prin sesjes werden nl. niet vergeten, b.v. door Flipje, het fruitbaasje van Tiel, dat zeven prachtige poppen van zichzelf en zijn kor nuiten aanbood. H.M. bereikte de stad van over de Waal met de veerpont „Prinses Juliana", die al evenzeer was versierd, als overal de huizen bleken. Grote belangstelling werd getoond voor de jamfabriek van de Maat schappij „De Betuwe". In het kerkdorp Avezaath, waar H.M. in Haar studententijd dikwijls verbleef, werd in de tuin van het burgemeestershuis een feestelijke koffiemaaltijd ge bruikt, terwijl, na de wolkbreuk die boven aller hoofden losbrak, hier ook het grote dorpsspel door- de fehele gemeente vele repetities ad besteed. Het was een prach tig spel, waarin de plaatselijke brandspuit niet ontbrak en waarom de gasten menigmaal hartelijk hebben gelachen. Prins Bernhard maakte van de gele genheid gebruik om op de boer derij van de heer Heuff een vier tal bekroonde hengsten aan zich te doen voorgeleiden. De tocht werd voortgezet naar Buren, en via Geldermal- sen, waar de meisjes van de Huishoudschool met pannen, le pels en deksels een oorverdo vende ovatie brachten, beëin digd in Deil, waar H.M. een krans legde bij het oorlogsmo nument te Enspijk en de nabe staanden van de gevallenen be groette, ren. die hier verzameld wa- DE AARDBEVINGSRAMP IN COLUMBIA BOGOTA Meer dan 300 lij ken zijn reeds uit het puin ge haald van de dorpen in het de partement Noord Santander, waar Zondag een hevige aardbeving woedde. Verder zouden, naar ver nomen wordt, meer dan 1000 per sonen verwondingen opgelopen hebben. BRUSSEL Gisterenmiddag zijn de Belgische Kamer en Senaat voor de tweede keer in verenigde zitting bijeengekomen. Dit keer beschikte iedere afgevaardigde over een koptelefoon en een zitplaats. Tot de bespreking van het eigenlijke punt van de agenda kwam men ook dit keer nauwelijks, daar beslist moest worden over het de afgelopen dagen door een bijzondere com missie opgestelde reglement voor de bijeenkomsten. De bespre king ontwikkelde zich vooral als een debat over een amende ment van de socialistische senator Rolin, een geheime stemming over het voorstel tot opheffing van de wet op het regentschap te houden. De heer Pholien (C.V.P.) ver klaarde in dit verband dat een geheime stemming bij de grond wet is verboden en ook in strijd is met de'parlementaire traditie. Van linkse zijde werd tijdens de discussie sterk aangedrongen op geheime stemming. De socialist Louis Pierard verklaarde, dat verscheidene katholieke afge vaardigden in hun hart tegen de koning zijn. „Laten wij geheim stemmen', zo betoogde hij, en wij zullen zien wat er van de C.V.P.- meerderheid overblijft". De libe rale -vertegenwoordiger Buisse- ret sloot zich hierbij aan. Het voorstel van de heer Rolin tot het houden van een geheime stemming werd tenslotte met 203 (C.V.P.) tegen 176 (soc., lib. en comm.) verworpen. Eerste minister Duvieusart gaf hierna een uiteenzetting van de ontwikkeling der gebeurtenissen, aan het einde waarvan hij bij de verenigde kamers het ontwerp indiende, waarin wordt vastge steld, dat de onmogelijkheid om te regeren voor de koning heeft opgehouden te bestaan en het re gentschap wordt opgeheven. In de loop der debatten over de opheffing van het regentschap zal de regering bij het parlement een adres van hulde aan de prins regent ter goedkeuring indienen, alsmede een voorstel ter kwijting van de schuld, die het land aan hem heeft. De verklaring van de eerste mi nister werd verscheidene keren onderbroken door uitroepen en gelach van de linkse banken. Toen hij was uitgesproken klonk er ap plaus van de rechtse hanken, waarop de linkerzijde met gejoel antwoordde. De heer Spaak las hierna een voorstel tot een adres van hulde aan de prins-regent voor. waarin o.m. wordt verklaard: „De ver enigde Kamers danken u er voor, dat u nooit, zelfs niet in de don kerste uren, gewanhoopt hebt aan het lot van het vaderland". (Applaus op de linkse banken) en, dat u, door het regentschap op u te nemen, het symbool bent geweest van de unie van alle landgenoten". Hierna verhieven de vertegenwoordigers der linkse partijen zich van hun zetels en juichten de verklaring lange tijd toe, waarbij de leden der C.V.P. onbewegelijk bleven zitten. De heer de Schrijver merkt op, dat het de bedoeling is hulde te brengen aan het werk dat prins Karei als regent heeft verricht en dat het er niet om gaat zijn houding in de oorlog te beoor delen. Tenslotte wordt de procedure over de werkwijze goedgekeurd. Vandaag om 14 uur zullen de de batten worden voortgezet. DRAMA IN DEN HAAG De Haagse recherche heeft- gis teren opheldering weten te bren gen in het duister probleem, dat de vondst van een onbeheerd staand damesrijwiel, waarbij zich een tasje en enkele kledingstuk ken bevonden, haar Zaterdag nacht j.l. had gesteld. Zij heeft nl. in een perceel aan het West einde onder de vloer en door een zware laag aarde bedekt, het ont zielde lichaam aangetroffen van de 25-jarige E. B„ echtgenote van de 26-jarige tuindersknecht, J. B., die haar door wurging om het leven heeft gebracht. De politie stond aanvankelijk voor een raadsel en had, daar aan zelfmoord werd gedacht, de kade in de nabijheid van het gevonden rijwiel afgedregd. Zondagmorgen meldde J. B. zich eigener bewe ging. Hij werd in twee verhoren aan de tand gevoeld en legde toen verschillende tegenstrijdige verklaringen af, die de recherche aanleiding gaven een onderzoek in te stellen in het door J. B genoemde perceel, dat hij zeide gehuurd te hebben om er op nieuw te gaan samenwonen met zijn echtgenote, van wie hii reeds twee jaar gescheiden leefde. Toen zij elkaar Zaterdagavond ontmoetten, ontstond er ruzie, waarna de man zijn misdaad moet hebben begaan. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. LUCHTMACHT VAN 24000 TOESTELLEN? De Commissie voor Buitenland se Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft eenparig het wetsontwerp goed gekeurd betreffende het geven van militaire steun aan het bui tenland ten bedrage van 1.222.500 duizend dollar en betreffende het toekennen van fondsen aan Zuid- Korea. President Truman heeft de wet ondertekend betreffende oprich ting van een luchtleger bestaande uit 70 gevechtsgroepen. De sterkte daarvan is niet bekend, doch over het algemeen weet men, dat de genen, die de wet hebben ge maakt, een luchtmacht op het oog hebben, bestaande uit 24.000 gevechts- en reserve-toestellen. PARIJS René PIéven heeft gisterenmorgen de Franse natio nale vergadering een uiteenzet ting gegeven van zijn regerings programma. Met 373 stemmen voor en 185 tegen heeft de verga dering dit programma goedge keurd, zodat PIéven thans mi nister-president is. Men verwacht, dat hij vandaag gereed zal komen met de vorming van een coalitie kabinet van radicalen, radicaal- gezinden (zjjn eigen partij), de M.R.P., de socialisten en verschil lende gematigden. Deze partijen keurden ook zijn programma goed; communisten, communistisch gezinden en drie uiterst rechtsen stemden tegen. 55 Gaullisten, rechtsen en enkele gematigden onthielden zich van stemming. Er zijn nog verschillende moei lijkheden te overwinnen, o.m. de hervorming van het kiesstelsel. De M.R.P. wil geen, de andere coalitie-partijen wel terugkeer tot het vooroorlogse systeem van verkiezen bij eenvoudige meer derheid in de districten. De MRP wil de evenredige vertegenwoor diging behouden. Het regerings programma van PIéven vermeldt o.m., dat hij er naar zal streven „een Europese gemeenschap tot stand te brengen. De grote door het plan-Schuman gewekte hoop moet niet ijdel blijken te zijn", zo heet het in de verklaring, waar over ons buitenlands overzicht nadere bijzonderheden bevat. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren was het tot op heden wel een van de slechtste zomerdagen die wij hebben gehad. Kwamen Zondag in vrijwel het gehele land nog zomerse temperaturen van 25 graden en hoger voor, het weer heeft zich sindsdien aanmerkelijk ver slechterd. In de nacht van Maandag op Dinsdag trok een de pressie over Schotland, die gisterenmorgen snel in activiteit toenam en gisterenmiddag met een centrum voor de Wadden- kust langs naar het Oosten "trok. De wind nam hierdoor in de kustgebieden tot krachtig toe, terwijl er vanaf het middaguur tal van zware buien voorkwamen, vergezeld van onweer. In Eelde en de Bilt viel hierbij 12 mm regen, in Twente 9 mm en in den Helder 6 mm. Vandaag zal er een tijdelijke verbetering optreden, als gevolg van een passerende rug van z.g. hoge luchtdruk, waarin nog wel een enkele bui mogelijk is, vooral in het uiterste Noorden van ons land, maar waarin ook zonnige perioden zullen optreden. Op wat langere termijn bezien blijven de vooruitzichten echter nog ongunstig, daar na morgen opnieuw regenstoringen tot over onze omgeving kunnen doordringen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1