Een schippersknecht ging autorijden Versperde wegen en gloeiende spijkers Autonomi Gediplomeerd aan de Alkmaarse Huishoud- en Industrieschool r J Wenst Rusland een accoord? Tweede H de lir ALKMAAR EN OMSTREKEN Rechtbank Alkmaar Arrondissementsrechtbank Man door aanhang wagen gegrepen Mgr. Bronsveld naar Nederland Aruba pro tweede Scl PAGINA 2 WOENSDAG 12 JULI 1950 Bij de diplomauitreiking op 10 Juli ontvingen het getuigschrift van de primaire opleiding: Marijke Snijders, Nel de Groot, Elly Harteveld, Gré de Jong, Lien- tje Keyzer, Ria Koolwijk, Nelly Kuiper, Froukje v. d. Laan, Tiny Molenaar, Grietje Mourik, Koosje Piersma, Willy Pureveen Nel Rood- hart, Netty Tabois, Rietje Winder, Elly Wijker, Gerie Zwaan, allen te Alkmaar. Guurtje Anema en Jo Dekker te Heiloo. Philly v. d. Berg, Cootje Gul, Lientje Stam en Janny Visser te Egmond aan Zee. Akke Bruinsma, Anny Kuyl, Tiny Mulder Frieda Oosterman, Anny Overes eD Janny Verhulst te Castricum. Anny Glas te Heer Hugowaard. Aly Lieu- wen te Opmeer. Tiny van Baar, Rika Jonker, Corrie Velkers te Ur- sem. Duut Bak, Corrie Beers, Guur tje Blom, Trien Dekker, Eep Pas terkamp en Mientje Stins allen te Broek op Langedijk. Greetje Bak ker, Geertje Kriek te St. Pancras. Henny Betlem (met lof) te Bergen. Corry Klay te Egmondermeer. Ma- rietje Koburg (met lof) te Schagen. Tiny Moeijes (met lof) te Obaam. Ingeborg Oosterbaan te Groet, Trij- nie v. d. Sluys (met lof) en Anny Vennik te Koedijk. Afgewezen 3. Het diploma van de Costuum- klasse werd behaald door: Anny Bijtjes, Jopie Goos, Henny Ouwehand (met lof), Due Prins en Nel Schutte te Alkmaar. Janny Medik, Jansje Heilig, Maartje Stam Coba Visser, Anny de Jang, Tonia v. d. Berg (met lof) te Egmond aan Zee. Anny Mooy te Heiloo. Getuigschrift Hulp in de Huis houding verkregen: Ankie de Gier, Mieke Staverman, Mieke Reinders, Greetje Verweel te Alkmaar. Ton Duyn te Beverwijk. Greet Leeuw Beemster, Aartje Vis ser te Suameer (Friesland). Riek Ootjers te Broek op Langendijk, Aagje Schuring te Heiloo. Nel v. Vegten te Lutjewinkel. Het getuigschrift van de Vor mingsklasse werd uitgereikt aan: Nel de Graaf, Juul v. d. Kamer, Tiny Tielemans en Elly Waalewijn te Alkmaar. Nin Barten, Bets Kui per en Riet Stam te Noord-Sehar- woude. Magda Bregman en Tanne- ke Tollenaar te Den Helder. Ank Freerkstra te Hoorn, Bets Kay te Twisk. Annie Koomen te Winkel. Tiny Koster te Schermerhorn. Bar ry Leguyt en Tineke Zwart te Wor- merveer. Netty Melchior Groetpol der, Janna Mulder en Ineke Veld man te Bergen. Ans Vethman te Anna Paulowna. Annie Visser te Medemblik. Tiny Oldenburg te Schoorl. Ria Pluister te Oostwoud. Bets de Veer te Schagen. Nelly Vader te Heiloo. Het schooldiploma „Kinderver zorgster" ontvingen: Corrie Jobse, Henny Visser (met lof) te Alkmaar. Bertha de Boer (met lof) te Uitgeest. Anny Bree- baart te Schagerbrug. Hilly Gomes en Nel Paans te Den Helder. Geer tje Koster te Oudkarspel. Han v. d. Schaakkampioenschap Alkmaar en Omstreken ALKMAAR De wedstrijden werden voortgezet met achterstal lige en afgebroken partijen te spelen. Een verrassing was dat M. Ploeger uit Schagen in de eerste klasse werd uitgeschakeld door P. v. d. Struïjs van V.V.V. Hier volgt de volledige uitslag: Hoofdklasse: P. SeewaldD. Ap pel Sr. 1—0; Ir. J. F. Wol—H. Da- gelet 10; E. J. KayserA. Beem- sterboer afgebr.; H. HuibertsN. Termaat 10; G, F. v. BreukP. Vreeken 10; H. HuibertsJ. Korsman 10; C. WoutersenA. Vis 1—0. Eerste klasse: P. v. d. StruijsM. Ploeger 10; J. SchuurmanF. v. Vliet 10; A. NijmanR. v. We- zop 01. Tweede klasse: P. Dekker—J. Nijman 01; Mevr. VeisJ. Boe kei afgebr. Einddiploma Landbouwhuishoudschool ALKMAAR. Aan de Land bouwhuishoudschool te Alkmaar behaalden 22 meisjes het einddi ploma van 4 jaar; twee meisjes werden afgewezen; zes leerlingen ontvingen het getuigschrift van drie jaar. De namen van de ge slaagden zijn: Vier jaar: D. van Beem; M. v. d. Berg; A. Geerlings; J. Bos; M. de Graaf; I. Govers; L. Ivangh; A. Jonker; A. Langendijk; J. Mantel; C. Schermer; M. Barsin- gerhorn; A. Hoogschagen; J. Hos; M. Kater; H. Kroes; G. Meysen; N. Modder; O. Reitsma; M. Thij- sen; G. Vel; M. Vonkeman. Drie jaar: C. Smit; R. Riesebos; A. Beemster: G. Greeuw; J. Ver meulen; J. Vijn. Commies benoemd ALKMAAR De heer J. H. Helder, eerste ambtenaar ter secretarie der ge meente Zijpe, wonende te Scha gerbrug is benoemd tot commies ter secretarie van het hoogheem raadschap Noordhollands Noor derkwartier. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank deed gisteren uitspraak in de volgende zaken. J. R. B., Avenhorn, besturen van auto onder invloed van drank met veroorzaken van vernielingen bevestiging vonnis waarvan be roep. J. V., Bennebroek, gevaarlijk weggebruik als automobilist, f 50 of 25 dagen. P. M., Warmenhuizen, veroor zaken van ongeval als motorrij der, tengevolge van alcoholge bruik, 14 dagen hechtenis en ont zegging van rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. J. M. K. onderzoek niet volledig terugverwijzing naar de rechter commissaris voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. J. J. v. P., te snel rijden, ver nietiging vonnis waarvan beroep f 15.of 5 dagen met vrijspraak voor het primair ten laste gelegde. J. S. vernietiging vonnis waar van beroep, vrijspraak. Meyden te Schoorldam en Stijnie Middelkoop te Hoorn. Ina Pauls en Riet Verhagen te Bergen. Lily Ruig te Nieuwe Niedorp. Reina Schaap en Fenny Wieringh te St. Maar tensbrug. Corry de Graaf te Mid- denmeer. Afgewezen 2. In Haarlem werd bovendien nog 't diploma van de „Centrale Raad" voor leidster in koloniehuizen ver kregen door: Bertha de Boer te Uitgeest. Geer tje Koster te Oudkarspel. Han v. d. Meyden te Schoorldam. Wil v. d. Plas te Den Helder. Reina Schaap te St. Maartensbrug en Henny Vis ser te Alkmaar. Afgewezen 1. UITSLAG AANBESTEDING ALKMAAR Gisteravond is door de architect J. Rus Jr. te Hei loo in „De Rustende Jager" aldaar aanbesteed de bouw van een woon huis aan de Kennemerstraatweg. Het werk was begroot op f 19.200. De inschrijvingen luidden als volgt: Fa. H. Koorn, Alkmaar f 24.000; B. P. v. Kooten, Oudorp f 23.890; N.V. W. Vasbinder Alkmaar f 23800; Fa. Tromp en Peperkamp Alkmaar f 23625. C. Bos Limmen f 22200; P. Buis Oudorp 21800; Fa. IJ Kops Zn. Heiloo f 21900; J. Wester, St, Pacras f 21470; F. Kuijper, Aarts woud f 21250; IJ. Kroonenbrug, Heiloo f 21200; A. en Jac de Geus Heiloo f 20991; Fa. S. Zeegers en Zonen, St. Pancras f 20924; Gebr. Kuijper, Heiloo f 20850; Fa. W. Kempen Zn. Warmenhuizen f 20750; P. J. de Haan, Heiloo f 20500. Gebr.Kaandorp, Heiloo f 20400; M. Duinmeijer Zn., Alk maar f 20330; Fa. de Haan en Reek Alkmaar f 20271; D. Langedijk, Heiloo f 20200; M. J. Klaver, Hei loo f 19300; A. Bolten, Heiloo f 19000; W. Barten, Alkmaar f 18920; Fa. Gebr. Schuit, Egmond a.d. Hoef f 18800; De gunning is aangehou den. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: Northwest stampede, alle leeftijden; Victoria: De secretaresse van Meneer, alle leeftijden; Harmonie: Kinderen van de straat, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTHE KEN Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. BERGENOpenluchttheater 8 uur: Opvoering van „Je kunt het toch niet meene men" door Cantecleer. Nieuw pakhuis OUDORP Aan de Firma van Beekum Leeuwerke te Alkmaar, die reeds geruim en tijd een opslag plaats en inrichting voor het be werken van ijzer exploiteert op het terrein van de vormalige Leerfa briek, is vergunning verleend tot het oprichten van een gebouw be stemd tot sorteerruimte voor lom pen. Het gebouw wordt op het zelfde terrein opgetrokken. Benzine-depöt OUDORP Door de Standard Amerikaansche Petroleum Compag nie N.V. is vergunning gevraagd tot het plaatsen van een ondergrondse bewaarplaats voor benzine met af tapinrichting op het perceel Hee- renweg 37—38. Dit is het terrein waarop onlangs de nieuwe gebou wen van de heer G. Schot zijn ge sticht. Kerkrestauratie TUITJENHORN Onze paro chiekerk, die al aardig op weg is om haar eeuwfeest te gaan vieren, begint op enkele plaatsen ouder domskwalen te vertonen. Vooral de westzijde en de toren zijn zoda nig door de tand des tijds aange vreten dat vernieuwing noodzake lijk bleek. Het reeds lang be staande plan wordt nu ten uitvoer gebracht. Zaterdag is men begon nen steigerwerk te plaatsen. De zitting van de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank was Dinsdagmiddag geheel gewijd aan de overtredingen waaraan bestuurders van motorrijtuigen zich plegen schuldig te maken Daarbij ontspon zich een vrij lang en overigens niet oninte ressant duel tussen de substituut Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn, en de verdediger van een der verdachten, mr. dr. C, Berkhouwer, over de uitleg van art. 22b van de Motor- en Rij- wielwet. Obstakel in het duister. De expediteur C. B. uit Bergen had op de ochtend van de 2de December onder Oudorp zijn wagen zo geparkeerd, dat daar door de Nieuwe Schermerweg althans het fietspad, geblok keerd werd. Het was omstreeks kwart voor vijf in de morgen en regenachtig weer. Daardoor zag de glazenwasser G. v. L., die iet wat voorovergebogen tegen de wind intrapte, het obstakel, dat niet behoorlijk verlicht was, niet staan en reed hij er pardoes te gen op. Met een wond aan het hoofd, die in het Centraal Zie kenhuis door dr. Degenaar ver bonden moest worden, kwam hij er toch nog tamelijk goed vanaf. Verschillende getuigen beweer den, dat verdachte, die aan het schapen laden was, de weg we) degelijk had geblokkeerd, ter wijl verdachte zich beriep op het feit, dat zijn verlichting aan stond. Dat waren echter gloeien de spijkers en de Rechtbank ging zichzelf bij de wagen overtuigen van de onvoldoende verlichting De Officier van Justitie, mr A. W. Holsteyn, wees er in zijn requisitoir op, dat vele vracht autobestuurders in Alkmaar en omgeving bij het lossen en la den van hun vrachten hun wa gens parkeren zoals het hen goeddunkt, zonder voldoende op het andere verkeer te letten Ook bij verdachte achtte hij zulks het geval. Verdachte had voor een be hoorlijke verlichting moeten zor gen. Waar hij dit niet heeft ge daan, achtte de Officier van Justitie verdachte wel degelijk schuldig aan het in gevaar bren gen van het verkeer en eiste hij een boete van f 15 of 3 dagen. Bekwaam of niet? Het geval van de garagehoudei J. N. uit Den Helder, die op Tweede Kerstdag 1949 in de buurt van Winkel door drie po litiemannen werd aangehouden, lag wel even anders. Deze ver dachte werd op die avond ge controleerd op zijn papieren. Die waren er wel en ze waren in orde, maar de politiemannen achtten de man zelf niet in orde, omdat hij rook naar sterke drank Het voor de da^ halen van de papieren ging niet vlot genoeg en toen verdachte uit zijn auto was gekomen, zou hij ook niet al te vast op zijn benen hebben gestaan. Maar verdachte had goed gereden, dat bevestigden getuigen, waaronder een des kundige en dat verklaarden ook de verbalisanten, die erkenden, dat verdachte zowel bij het rij den als bij het stoppen geen en kele fout had gemaakt. Maar tegen de man sprak een veroor deling in Haarlem, voor een analoog geval en een transactie van f 750.-. De officier van Jus titie eiste in deze zaak een ge vangenisstraf van 1 maand en een ontzegging uit de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen voor de duur van twee jaar. Mr. Dr. C. Berkhouwer, de verdediger, achtte deze zaak ten onrechte opgezet. Op de eerste plaats was men tegen zijn cliënt bevooroordeeld, wegens zijn an tecedenten, tweedens meende hij, dat de wet niet deugde, die op vage verklaringen iemand kon veroordelen. Want verdach te had inderdaad wel gedronken. maar bracht het verkeer heel niet in gevaar. Hij had geen stukken gemaakt en reed nor maal. Hij zag dan ook geen en kel concreet bewijs voor de schuld van verdachte en vroeg met klem vrijspraak. De officier repliceerde met een uitleg van het betreffende wetsartikel, dat beoogt preven tief te werken, terwijl de verde diger z.i. het kalf uit de put wiide trekken, als het reeds ver dronken was. Nadat mr. Berkhouwer zijn standpunt nog eens had kun nen verduidelijken, werd het onderzoek gesloten en de uit spraak bepaald op Dinsdag over 14 dagen. Op de verkeerde weg De zuurkoolfabrikant N. K. uit Zuid-Scharwoude, die zich na dien op het verdachtenbankje zette, bleek op een kwade dag een verkeerde weg te zijn inge slagen bij een kruising op de Rijksweg te Wieringerwerf. Op zich was dat niet zo heel erg, ware het niet, dat juist op die avond een trailer naderde, die blijkbaar de manoeuvre van verdachte niet door had en par does tegen zijn wagen opvloog en kantelde. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De officier van Justi tie meende dan ook, dat verd., hoewel een fout begaan heb bende. niet zo strafbaar was en eiste f5.- of 2 dg. voor de over treding. BENOEMING ALKMAAR Benoemd tot onderwijzeres aan de Christelij ke Wilhelminaschool in de Doe lenstraat werd mej. D. van der Laan, thans in een gelijke func tie werkzaam aan een school te Hillegom. De benoeming gaat in met ingang van het nieuwe schooljaar. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR Juni, C. M. Broers, kapelaan, R.K. van Den Haag naar Emmastraat 12; N. v. Beek, boekverkoper, van Haar lemmermeer naar Lyceumstraat 58; M. Boots—Burggraaf, R.K en dochter van Amsterdam naar Popelmanslaan 39; L. van Djjk, horlogemaker, N.H., van Am sterdam naar Houttil 21; J. van Klaveren, werktuigk. koopvaar dij, R.K. en gezin, van Indone sië naar Ruijsdaelkade 16. H. C. Batenburg, van Amsterdam n- Spoorstraat 28; W. E. Paauwels- Penning, N.H., van Egmond a. Zee n. Runstraat 1; H. Strijbis, Chr. Ger. van Hoogeveen naar v. Leeuwenhoekstraat 25; P. J. Verbeet, hulp i.d. huish., R.K van Groesbeek n. Kennemersin- gel 12; G. de Graaf, N.H. v. Wa- genin^en n. Kennemersingel 2; J. Min, militair, en echtgenote, R.K. van Indonesië n. Kenne mersingel 28 1: D. A. Beemster- boer, dienstbode, R.K. van Am sterdam naar Baansingel 25b; R. H. v. d. Bijl, 1.1. stuurman koopvaardij, van Curacao naar Westerweg 171; D. E. Harder, N.H., van Amsterdam n. Regu lierslaan 16; Wed. T. E. Frank fortv. d. Heyde, D.G. en doch ter, van Enkhuizen n. Overdie- straat 38; P. W. van Kesteren, R-K- van Tilburg naar Emmastr. 15; C. A. Keuning, verpleegster, R.K, van Heiloo n. v, Everdin- genstraat 18, R. Rotteveelde Vries, N.H., en dochter v. Mep- pel naar Stationsweg 13; C. M. MullerNederveen, N.H., en zn. van Akersloot naar Kennemer straatweg 33; A. v. Houten, mil., N.H., en gezin van Indonesië n. Popelmanslaan 18; J Koelewijn, mojiteur P.T.T., van Amsterdam naar Uitenboschstraat 28; A. A. LieftingMak, R.K. en kinde ren. van Indonesië n. Tulpstraat 19; J. Ph. Mulle?, scheepswerk- tuigkundige, N.H., van Indone sië n. Kennemerstraatweg 33; J. v. d. Veer, expediteur, R.K. en gezin, van Bergen n. Breedstr. 25a; C. v. Duivenbode, Ger. K. van Winkel n. Rippingsstraat 5; M. J. M. v. d. Idsert, RK, van Amersfoort n. Hofstraat 25a. NAAR DAMSTADT ALKMAAR. Als afsluiting van de trainingstochten ter voorberei ding van de vierdaagse afstands marsen, waarbij tochten van 50 en 60 km. werden gelopen gaat de afd. van de Rijkspolitie Vrijdag >n mars maken naar Damstadt. Schout en Schepenen van het Middeleeuwse stadje op de Dam zijn per perka menten, gezegelde oorkonden ver sierd met linten in de Alkmaarse stadskleuren van de komst der ge rechtsdienaars op de hoogte gesteld en zullen de „Rakkers" omstreeks 3 uur ontvangen. Deze mars wordt door 14 leden van de Rijkspolitie uit Alkmaar, onder leiding van Op perwachtmeester Breerdvelt gehou den. Burgerlijke stand ALKMAAR. Gboren: Leonar- dus zv D. van Helden en G. van den Heuvel; Josephus L. zv O. J. Sta- venuiter en E. M, Kleverlaan; Jan- neke dv D. W. Vossenaar en M. Schoonewil; Pauline dv J. Westra en M. G. Zandbergen; Elisabeth B. A. dv A. C. Vergering en F. J. van Roon. Gehuwd: Louwris D. Bakker en Anna M. Abbo; Antonius Bakkum en Adriana Stigter; Joseph Glas en Heintje Vogelpoel; Wilhelmus C. A. Landzaat en Elisabeth H. Tjeertes; Adrianus Zorn en Margaretha Win ters; Wilhelmus F. Hoebe en Catha- rina E. Th. Fuhrman; Petrus H. Hoogland en Lijda Zuiddam. Overleden: Jan Smit 77 jr. ge scheiden van T. Kuiper; Maria Jan sen 70 jr.; Anna Wit 68 jr. wed. van A. Balvers;; Trijntje Veth 69 jr wed. van J. W. Bakker; Johanna de Winter 85 jr geh. met A. Bruin. VERKEERSONGEVALLEN ALKMAAR Gistermorgen omstreegs 8.30 uur reed een 21 jarig meisje, hinderd, voorover door de regen ge- gebogen op haar fiets over de Lindelaan. Door de wind sloeg de capu chon van haar regenjas over haar ogen zodat zij een moment niets kon zien. Zo reed zij tegen een stilstaande vrachtauto aan, waardoor zij kwam te vallen, "n bloeduitstorting aan het rechter- bovenbeen opliep en per zieken auto van de GGD naar 't Cen traal ziekenhuis moest worden vervoerd. Na aldaar behandeld te zijn kon zij per taxi naar Hei loo terugkeren. Haar bril werd vernield en haar fiets flinkbe schadigd. Omstreeks dezelfde tijd reed een 21-jarig meisje met haar fiets over de Kennemersin gel en kwam bij het kruispunt van de Kennemerstraatweg in botsing met een personenauto. Zij werd daarbij gewond aan het been. Ook haar fiets werd beschadigd. Alkmaarders komen I-huis Met het troepentransportschip General C. H. Muir zullen, vermoe delijk op 14 Juli a.s., te Rotterdam arriveren de volgende Alkmaarse militairen: Sold. J. E. de Graaf, Laat 187; Sergt. Maj. J. Stroomer, Nassau- plein 14; Emnt. R. Held, K. v. 't Veerstraat 72. ACADEMISCHE EXAMENS ALKMAAR Geslaagd te Am sterdam: J. de Moei, cand. rechten te Alkmaar. Geslaagd te Delft N. Blokker te Alkmaar elec. ing. Ge slaagd te Utrecht C. Switser Pur- merend, Cand. tandheelkunde, Mej. S. Visser, Bergen, doet. rechten. IN CANTECLEER OPENLUCHT-THEATER BERGEN Vanavond brengt het Alkmaarse Toneelgezelschap Cantecleer in het Openluchttheater een opvoering van het kostelijke blijspel „Je kunt het toch niet meenemen". Velen hebben reeds van dit amusante stuk, dat bij de jubileum-feesten in 1948 in Alk maar werd opgevoerd, genoten. Ook in het speelseizoen van 1946 stond dit stuk op Cantecleer's re- pertoir en werd er veel succes moe geoogst. Verwacht wordt dat er veel belangstelling voor deze opvoering zal zijn. Burgerlijke stand v BERGEN Geboren: Elsje Mar garetha d. v. J. C, Jongedijk en I. A. Fünfrock, Karei de Grootelaan 15; Winifred d. v. P. Voorthuis en M. Bakker, Zuidlaan 13; Adrianus Cornelis Gerardus z. v, W. L. Groenewegen en A. J. Droogh, Ka naaldijk 85; Johannes Maria Jose phus z. v. J. de Wit en A. Wit, Ka- rel de Grootelaan 35. Getrouwd: Nicolaas P. de Graaf en Anna F. M. T. Scheepers, Doorn tjes 54. Overleden: Adriaan de Jong oud 71 jaar e. v. Antje M. Borsch, Am sterdam. Propaganda tuberculose-bestrijding WARMENHUIZEN Op initia tief van de samenwerkende Wit- Gele Kruis en Witte-Kruis-afdelin- gen te Warmenhuizen zal op Za terdag 15 Juli een propaganda-wa- gen van de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tu berculose in Warmenhuizen komen om de bevolking gelegenheid te ge ven, kennis te nemen van de stand van zaken op het gebied der tuber culose-bestrijding. De wagen zal worden gestationneerd op het vei lingterrein aan de Stationsstraat en is voor een ieder gratis toegan kelijk van 's morgens 9.30 uur tot 's avonds 9 uur. BRANDSTOFFEN NOORDERKADE 2 LAAT 211 TELEFOON 41 4'1 -4142- De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse arrondissements rechtbank werd gisteren gepresideerd door Mr. J. Krabbe. Het e<.n zitting met hindernissen. Er waren qedetineerden zoek. Er was een gevangene, die in Groningen verbleef en die men uit Hoorn had trachten op te halen. Er was een cliënt, ook al gedetineerd, die een uur later werd gebracht dan hij ontboden was. Bovendien heeft men de laatste tijd de gewoonte, de rol te larderen met zaken, die mtt gesloten deuren behandeld moeten worden. Dat be tekent dan voor de rechtbankver slaggever, dat hij de rechtszaal dient te verlaten en zich moet ver meien op de gang, wachtende tot de volgende zaak, die de openbaar heid mag zien. Het betekent veel verloren tijd en het is voor de krantenmensen, die heus niet om werk verlegen zitten, in hoge mate onplezierig. Niettemin, er valt wat te schrijven over de ochtendzitting van gisteren, al heeft die ook niet veel nieuws opgeleverd. De eerste verdachte die terecht moest staan, was de jeugdige schip persknecht H. v.d. B. uit Amster dam, die, toen hij verbleef in de R.W.I. te Wieringermeer, zich had schuldig gemaakt aan diefstal van benzine. Dat wil in dit geval weer eens zeggen, dat de jongeman op zijn dooie eentje was gaan toeren met de bus, die hem dagelijks naar zijn werkobject bracht, toen hij die bus op een kwade dag onbeheerd langs de weg aantrof. De jongeman, die nooit van zijn leven een auto had bestuurd, bestond het, met de wagen naar Hoorn te rijden, daar een paar lifters op te pikken en Hoorn weer te verlaten. Hij zou naar Wieringermeer teruggereden zijn, als hij niet op een onprettig ogenblik tot de ontdekking was gekomen dat de benzine op was. Het enige wat hij in dit geval wist te doen, was per pedes apostolorum zijns weegs te gaan, nadat hij de autobus aan de wegkant had laten staan. De kunst van het chauffe ren en het was geen tweezitter- tje dat hij bestuurde maar een autobus had de jongen afgeke ken van de chauffeur, die hem da gelijks vervoerde. Bij zijn escapade had de jongen tien liter benzine gebruikt en bovendien had hij de wagen beschadigd, toen hij bij het uitstappen struikelde over een versnellingshandle, die tengevolge daarvan afbrak. Deze schade beliep het bedrag van f 10, De heer Slinkert, reelasserings- ambtenaar, had een rapport over verdachte ingediend, waarin werd vermeld dat v.d. B. in zijn jeugd b.l. onderwijs had genoten, dat hij als onvolwaardig beschouwd dien de te worden, dat hij al vroeg ,eejt zwerversleven had geleid, waarbij hij zich voedde met afval uit vuil nisbakken. Zijn persoonlijkheids structuur werd debiel en psycho- patisch genoemd. De officier van justitie kwam niet toe aan een requisitoir, want, mede in verband met een veroor deling die verdachte wacht in Am sterdam, waar hij een portefeuille heeft verduisterd om zich een rij bewijs te verschaffen, achtte de officier het gewenst, dat vóór de behandeling van deze zaak een psy chiatrisch rapport over v.d. B. wordt uitgebracht. De rechtbank hield het daar dan ook op aan en stelde de behandeling dezer ben zinediefstal uit. Een zwijntjesjager van professie, De volgende verdachte, die zich voor de rechtbank moest verant woorden, had wederom een zwer- versnatuur. Het was de Hagenaar J. H„ een man wiens opvoeding veel te wgnsen overgelaten heeft, die vrijwel geen onderwijs heeft genoten en die al jong leefde in nachtasyls en tehuizen voor dak lozen. Een man, die wijntje en Trijneje een grote plaats in zijn leven heeft gegeven en die boven dien gehandicapt wordt door een ernstig spraakgebrek, tengevolge waarvan hij een minderwaardig heidscomplex heeft, dat hem doet denken dat hij „in een hoek getrapt wordt door kapitalisten en gees telijken". In de drank zoekt de man zich boven zijn minderwaardig heidsgevoelens te verheffen. Vol gens de inlichtingen, die de recht bank ten dienste staan, is hij even wel niet te lui om te werken. Hij had zich schuldig gemaakt aan diefstal van drie damesfietsen, twee te Wieringermeer en een in Barsingerhorn. Een vierde fiets, die hij in Purmerend gestolen had, liet hij bij een boerderij staan, met een briefje eraan, waarop hij de boer verzocht de fiets, die hij in< dronkensahap gestolen had, aan de eigenaar te retourneren. Deze laat ste diefstal was verdachte, die reeds 6 veroordelingen achter de rug heeft en die laatstelijk op 11 April 1949 voorwaardelijk in vrij heid is gesteld na het ondergaan van zijn laatstverdiende straf, nigt ten laste gelegd. De officier van justitie, Mr. A, W. Holsteijn, zei in zijn requisitoir, dat verdachte een man is, die zijn spraakgebrek uitbuit om vertrou wen te wekken, die niet bereid is onder toezicht te staan en die al zijn geld in drank omzet, zolang hij op vrije voeten is. Hij meende, dat een lange detentie in dit geval van een doorgewinterde recidivist noodzakelijk is en hij vorderde dan ook 4 jaar gevangenisstraf. Mr. Lesterhuis, die verdachte verdedigde, voerde aan, dat het verdachte moeilijk valt zich met zqn spraakgebrek in de maatschap pij te handhaven. Hij wees op de onvoldoende opvoeding van de man en op zijn minderwaardigheids gevoelens en gaf als zijn mening dat verdachte thuishoort in een in richting voor drankzuchtigen. Hij voerde nog aan, dat verdachte in dronkenschap de fietsen stal en aan de man bracht en hij protes teerde tegen de eis van de officier, die hij bijzonder hoog noemde. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen in deze zaak. 'T VELD Dinsdagmiddag is de 68 jarige Jac. Ruiter. rustend dorpsbakker, toen hij kalmpjes liep te kuieren in de graskant van de Prov. weg, aangereden door een achterop komende aanhangwagen van een autobandenfirma uit Alk maar en dermate gewond, dat hij onverwijld in het St Elisabeths ziekenhuis te Alkmaar moest wor den opgenomen. Blijkens het onmiddellijk inge steld politioneel onderzoek is het ongeval veroorzaakt door het los raken van een schroef uit de trek- stuurstang van de aanhangwagen, waardoor deze aanhangwagen als een dolle achter de vrachtauto be gon te slingeren. Overigens is van een directe schuld van de betrokken chauf feur geen sprake. Dokter Hooge veen, assistent van dokter Schreu- der van Oude Niedorp, verleende het slachtoffer dat veel pijn leed, de eerste geneeskundige hulp. Per ziekenauto van Deutekom uit Schagen ig dei gekwetste onverwijld naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend, o.a. we gens een rugwervelfractuur. JAARVERGADERING "WIT GELE KRUIS." LANGEDIJK Op de jaarver gadering van de afdeling Lange dijk van „Het Wit-Gele Kruis werd medegedeeld, dat het bestuur zes nieuwe drie-delige kapok bed- stellen en drie nieuwe babyweeg schalen heeft aangeschaft. Na vijftien jaren trouwe dienst zal Zuster Francisca op 1 Septem ber a.s. „Het Wit-Gele Kruis ver laten. Op die datum zal de leken zuster Stam uit Heerliugo waard haar werk overnemen. Deze gang van zaken echter zal geen contri butieverhoging tengevolge hebben. Tijdens het afgelopen jaar werd een z.g. Moeder-cursus gegeven waaraan 29 gehuwde Dames hebben deelgenomen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat voor de afdeling wijkverpleging in 5 gezinnen 1676 bezoeken werden af gelegd. Voor de T.B.-bestrijding 106 bezoeken in 10 gezinnen. Op het Consultatiebureau werden 87 nieu we wereldburgers ingeschreven, waarvoor 924 bezoeken^ werden af gelegd en 787 consulten werden gehouden. Kleuterzorg schreef 67 nieuwe kleuters in. 312 Artikelen werden uitgeleend; het ledental is met 27 toegenomen en bedraagt thans 577. De rekening van de Penningmees' ter, de hr. Jac. Beentjs, sloot in Ontvangsten en Uitgaven met f 3637.04 met een voordelig saldo van f 258.92.- De begroting sloot in Ontvangs ten en Uitgaven met f 4010,- met onvoorzien f 110,- Namens de kas commissie verklaarde de heer H Bruin dat boeken en bescheiden in de beste orde waren bevonden. Aan de Penningmeester werd cm- der dank decharge verleend. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden de heer F.C. Keizer en Mej. J. Goorden herkozen. Aan Zuster Francisca zal by haar vertrek een passend cadeau worden aangeboden, terwijl alle leden in de gelegenheid zullen worden gesteld persoonlijk afscheid van haar te nemen. UITSLAG AANBESTEDING DE RIJP Voor het bouwen van een boerderij met woning, voor rekening van de heer C. Otjes te Oudorp, aan de Zuiderweg te Beemster, werden 19 inschrijf biljet ten ingeleverd. De aanbesteding werd gehouden in café Zomerdijk te De Rijp, door het architecten bureau J. Bleeker en Wijtzes, te Beverwijk/Amersfoort. De laagste inschrijver was de fa. L. de Jong te Wormerveer voor f 34900,De overige inschrijvers waren; E. Wijkstrate Wijde Wormer f 37400- G. Slot en Zn De Rijp f 37400; N. Oudejans en Zn De Rqp f 37900; N, P. Brinkman en Zn Pur merend f 37975; D. Ent De Rijp f 38250; J. Wittebrood Beemster f 42326: J. Kramer Wormer f 42800; A. Klomp Beverwijk f 44410; F. Hes St. Pancras f 45300; K. Baas Den Helder f 45700; Fa. De Vries Pur merend f 45750; D. van Diepen Schermerhorn f 46000; M. Zwaan Amsterdam f 48321; G. de Reus Schermerhorn f 48500; fa. N. Borst Spierdijk f 48725! N.V. Kuin en Zn. Opmeer f 48839; O. Hamstra De Rijp f 49125; S. Steurs Volendam f 54000. De begroting voor dit werk was f 34556, De gunning werd aangehouden. H.S.V.-NIEUWS HEILOO. Op Vrijdag 14 Juli te 20 uur wordt voor alle senior leden in het café van de heer Admiraal, Heerenweg te Heiloo, de algemene jaarvergadering ge houden. Buiten de behandeling der jaarverslagen van de diverse commissies, zullen er enige ver kiezingen plaats vinden. Alle le den wordt dringend verzocht op tijd aanwezig te zijn. Kinderuitzending BURGERBRUG. De Kring „St. Antonius" van de afdeling Amster dam der KAB roept onze katholie ke gezinnen op om in de komende vacantie één week 'n Amsterdams kind te willen opnemen. Nu zovele buitenlandse kinderen onderdak zgn gebracht, mag er toch óók wel eens aan onze „in landse" jeugd worden gedacht. Het ga-at >n dit geval om kinde ren "It een der oudste wijken van Amsterdam, waar de woningen in vele gevallen tn zéér slechte staat verkeren en waar de gelegenheid om te spelen en te ravotten zo goed als niet aanwezig is. Een vacantie dóAr is voor deze kinderen één aan eenschakeling van lichamelijke en zedelijke gevaren, Neemt nu dus zo'n jongen of meisje (tussen 6 en 12 jaar) op in Uw gezin, zodat het, moreel en li chamelijk gesterkt, weer met frisse krachten zal kunnen voortleven in de grootstad. Aanmeldingen zo spoedig moge lijk bij de heer F. A. Mink, le secr- der KAB, Burgervlotbrug B 95. VERGADERING „PIUS XI" BURGERBRUG. Hedenavond vergadert de Rywielclub „Pius XI" om 7.30 uur in het Kerkehuis. In verband met de aa- bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Hei loo, zal „de bestaansreden'' van de Rijwielclub nog eens nader worden uiteengezet. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt. Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Vanavond en vannacht droog weer. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met later plaat selijk enige regen. Meest mati ge wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. Diplomatieke kringen in Lake Success menen te weten dat de Russische regering voornemens zou zijn eien „overeenkomst" voor te stellen inzake de oorlog in Ko rea en dat communistisch China by de onderhandelingen de voornaam ste factor zou zqn. De Russen zou den hun invloed willen aanwenden om de aanval der Noordkoreanen te doen ophouden, in ruil voor een zetel in de V.N. voor communis tisch China. Deze mening schijnt door tweei nieuwe feiten te worden bevestigd. 1. Malik, de leider van de Rus sische delegatie bij de V.N. heeft zqn vertrek naar Rusland om va cantie te nemen uitgesteld. 2. Er is een nieuw onderhoud ge weest tussen de Britse ambassa deur te Moskou en Gromyko, da plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet- Unie. Naar wij vernemen komt Z.H. Exc. Mgr. C. Bronsveld van de Witte Paters binnenkort voor 'n bezoek van enige dagen naar Ne derland. Mgr. Bronsveld, on langs benoemd tot Vicaris-apos- tolicus van Tabora in Afrika, hoopt Zondag 16 Juli omstreeks 1 uur op Schiphol aap te komen met een vliegtuig van de Scan dinavische Luchtvaartmaaschap- pij. Na een bezoek aan zijn fa milie zal hl) ook nog enige re laties in Hoorn met een bezoek vereren. Het is nog niet bekend, waar en wanneer de Bisschopswijding zal plaats hebben. Mgr. Brons veld hoopt, dat dit in Nederland zal kunnen geschieden, maar de beslissing daaromtrent is nog niet afgekomen. OOSTZAAN BEVECHT DE PSEUDO-VOGELPEST Teneinde paal en per perk te stellen aan het grote besmettings gevaar van de pseudo-vogelpest voor de vele pluimveebedrijven in Waterland is door de burge meester van Landsmeer, Oostzaan en Ilpendam een verbod afgekon digd honden en katten los te la ten rondlopen. Deze dieren moe ten allen vastgehouden worden. Overtreding van dit verbod wordt streng gestraft. Dat dit nodig is blijkt uit Oost zaan, waar wederom een pluim- veebedrijf door deze ziekte ge troffen is. Ruim 1200 kippen zul len moeten worden afgemaakt. Tevens is als Sterfte-oorzaak onder pluimvee van de bedrijven van G. de B. te Purmerend; J. S. te Oostzaan en P. K. te Lands meer thans definitief pseudo-vo gelpest vastgesteld. PAARDENCOURSES TE ALKMAAR Wie nog eens in herinnering wil terugroepen de spannende courses van Zondag 18 Juni jl„ zal ook a.s. Zondag 16 Juli de wedstrijden op het Alkmaarse Sportpark niet wil len missen. Want ook nu weer draaft Alkmaar zonder concurren tie van andere banen en is het aan tal inschrijvingen ver over de hon derd. En ook nu weer zijn het de meest bekende paarden en pikeurs uit alle delen van het land die aan de start verschijnen om elkander de palm der overwinning te be twisten. Twee, door de grote inschrijvin gen te splitsen courses op de Lan- gebaan en 31 paarden op de Korte- baan, deden het bestuur van „Voor uit" besluiten de tijd van aanvang te stellen op half twee. en niet op 2 uur, zoals op de biljetten staat aangegeven. MOTORRACES TE EGMOND AAN ZEE Onder auspiciën van de V.V.V. te Egmond aan Zee worden op Zondag 16 Juli a.s. in de duinen -te Egmond aan Zeie belangrijke mo torraces gehouden, aanvangende te 14.30 uur. Het einde van de races wordt om 19.00 uur verwacht. Vorige jaren werden deze wed strijden op Zaterdagmiddag geor ganiseerd. Aangezien deze races ook op het kampioenschap van Nederland van invloed zijn, wordt door V.V.V. een grote deelname verwacht. De in voorbereiding zijnde uit gebreide ordemaatregelen wijzen er op, dat ook de publieke belang stelling groot zal zijn. Busdiensten NACO in Wieringermeer WIERINGERMEER Aan de N.V. Nederlandse Autocar On derneming (NACO) te Purmer end werd door de voorzitter van de commissie vergunningen per sonenvervoer een tijdelijke ver gunning verleend voor de uit oefening van autobusdiensten op de trajecten Medemblik Middenmeer en Wieringerwerf— Den Oever, bij zijn beschikking van 30 Juni j.l. J. M. C. Hoog, bollenexpert1 overleden In de ouderdom van 84 jaar is dezer dagen in Haarlem overleden de heer J. M. C. Hoog, oudste direc" teur van Van Tubergen's Bloembol len- en Zaadhandel. Dhr. Hoog had grote verdiensten als importeur van zeldzame bol- en knolgewassen, uit Azië en hij heeft daarvoor in 1925 de gouden medaille van de Royal Horticultural Society gekregen. De overledene is vele jaren voor zitter geweest van de vereniging voor bloembollencultuur en na zyn aftreden werd hy ere-voorzitter van deze vereniging. Zyn stoffelijk overschot is giste ren I" alle stilte ter aarde besteld. (Van on2 Voor de Nederlandse i dag. Suriname heeft i die voor de Nederland maar de heren ginds I De regering besloot ten bij de belangen van de lijk tegen elkaar warei komt een ogenblik", z de behandeling, „waa elfder ure vertrok er t Nederland met het do moesten spreken, hun de valreep heeft een Gisteren, bij de aan de behandeling, had d de gelukkige wetensch ook de delegatie tot h was gekomen, dat de zoals die werd voorge derdaad de beste was. G der dat verschillende w ders nog even bij dit ge bleven staan en dat Meyerink (A.R.) van moeting sprak m de wa woords. H« vroeg de K zitter te willen bevord een commissie uit de K nenkort een tegenbe Suriname en de An kunnen brengen. Geen echter onverdeeld en ook hier. De leider van de Ar Volkspartij, de heer E geen gelegenheid had vinden om aan de rei nemen, stuurde nu telegram met de me dat de Arubanen het met de voorgestelde eens waren. „Aruba", zo seinde Eman, „acht zich hec meest belangrijke eila de Antillen en het w een tweede Schierm te worden, nl. verkocr kapitalisten van Cura Dit telegram mocht d de Kamer om de kno door te hakken dan al het wankelen kunnen het maakte in elk geva delijk waar de moeilijl deze regeling in hoofd Tot nu toe hebben C Aruba elk 8 zetels in Bonaire 2 en de Boven Straks zal het zo zijn. cao 12 zetels heeft. Ai Bonaire en de Bovenra één. Toch is deze meuv ding. zoals de heel (KVP) opmerkte, wel synthose van evenrec DONDERDAG 13 JU HILVERSUM I 402 AVRO; 7.50VPRO; AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gr Dagopening; 8.00 Nieuw berichten. 8.15 Gram.m de vrouw; 9.00 Gram.m terstanden; 9.35 Gram Morgenwijding- 10.15 10.50 Voor de kinderen: roeporkest en solisten; het rijk van zand en za serie; 12.00 Gram.m.; 12 lingen; 12.33 „In 't 12.38 pianospel; 13.00 N Lichte muziek; 13.45 geloven of niet"; 13.50 14.30 Pianorecital; 15.01 zieken; 16.00 Populaire 16.45 Gram.m.. 17.00 Voo 17.50 Regeringsuitzend Nieuws; 18.15 Sportpra Orkest-concert; 19.00 programma- 19.35 Grar Nieuws; 20.05 Actualitei Concertgebouw-orkest „Vacantie", klankbeel Gram.m.; 22.30 „Vlieger ders op jacht in Arabic 22.45 Gram.m.; 23.00 1 Zigeunermuziek; 23.35- muziek. HILVERSUM n 298 KRO; 10.00 NCRV. 11.0 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 nastiek; 7.30 Strijkkw Morgengebed en Liturgi der: 8.00 Nieuws en we 8.15 Gram.m.; 10.15 M 10.45 Gram.m.; 11.00 V ken; 11.45 Gram.m.; 12 12.03 Lunchconcert Mededelingen)12.55 13.00 Nieuws enKathol 13.20 Bariton en piano: tage; 14.00 Promenade- Voor de vrouw; 15.30 Bijbellezing. 16.45 Voca 17.00 Voor de jeugd; 17 piano;. 18.00 Gram.m stem van de Christelük Ïing"; 18.30 Voor de Sti 9.00 Nieuws en we 19.15 Sopraan en pianc dio-krant; 20.00 Nie Gram.m.; 20.45 Gevar gramma; 21.45 Metropo: solist; 22.15 Buitenlanc 22.35 Gram.m.; 22.45 denking; 23.00 Nieuws Gram.m. BRUSSEL 324 en 48' 324 m; 12.00 Gram.m duo (om 12.30 weerberi Nieuws; 13.15 Gram.m. de jeugd; 15.00 Engels Gram.m.; 15.40 Franse Piano-concert; 16.30 Gr Nieuws: 17.10 Gram.m de kinderen; 18.15 Gr Voor de soldaten; II 19.30 Zang; 19.50 Ca Verzoekprogramma; beeld; 21.30 Gram.m.; liteiten- 22.00 Nieuws kwartet; 22:55 Pit 23.00 Nieuws; 23.05— muziek. 484 m: 12.05 Omroep Nieuws; 13.10, 13.30, 15.0o Omroeporkest, k listen; 16.00 Gram.m. muziek; 18.30 Omroep Gram.m.20.00 Hoo Gram.m.; 22.00 Nieuws: muziek; 22.55 Nieuws: muziek; 23.55 Nieuws

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2