Autonomie voor Antillen komt in zicht RADIO OP DE VLUCHT Tweede Kamer aanvaardde de Interim-regeling FRANKRIJK HEEFT WEER EEN KABINETSFORMATEUR Mr. Oud pleit krachtig voor samenwerking van gemeenten LIEFDE Aruba protesteert: het wil geen tweede Schiermonnikoog worden! Eerste Kamer over Ziekenhuisbouw Buitenlands overzicht J Tweede Kamer over Kinderbijslagwet. Amendementen van de heer Hooy (K.V.P.) Wordt Wisjinski opgeofferd? Efficiency van overheidsapparaat geboden M.T.S.-cursus voor gedemobiliseerden Twee dorpen gedeporteerd voor de WOENSDAG 12 jULl 1950 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) Voor de Nederlandse Antillen was het gisteren een historische dag. Suriname heeft reeds een jaar zijn interimregeling, ook die voor de Nederlandse Antillen lag reeds geruime tijd klaar, maar de heren ginds konden het onderling niet eens worden. De regering besloot tenslotte door te tasten en^le regeling, waar bij de belangen van de betrekken eilanden zo zorgvuldig moge lijk tegen elkaar waren afgewogen, dan maar op te leggen. „Er komt een ogenblik", zo zei minister van Schaik gisteren tijdens de behandeling, „waarop verder praten geen zin heeft". Te elfder ure vertrok er toen nog een delegatie van de Staten naar Nederland met het doel de Kamerleden, die het laatste woord moesten spreken, hun bezwaren voor te leggen. Dit gesprek op de valreep heeft een verrassend resultaat opgeleverd. Gisteren, bij de aanvang van de behandeling, had de Kamer de gelukkige wetenschap, dat ook de delegatie tot het inzicht was gekomen, dat de regeling, zoals die werd voorgesteld, in derdaad de beste was. Geen won der dat verschillende woordvoer:, ders nog even bij dit gesprek stil bleven staan en dat de heer Meyerink (A.R.) van een ont moeting sprak in de ware zin des woords. Hij vroeg de Kamervoor zitter te willen bevorderen, dat een commissie uit de Kamer bin nenkort een tegenbezoek aan Suriname en de Antillen zou kunnen brengen. Geen vreugde is echter onverdeeld en dat bleek ook hier. De leider van de Arbunaanse Volkspartij, de heer Eman, die geen gelegenheid had kunnen vinden om aan de reis deel te nemen, stuurde nu wel een telegram met de mededeling, dat de Arubanen het geenszins met de voorgestelde regeling eens waren. „Aruba", zo seinde de heer Eman, „acht zich heden het meest belangrijke eiland van de Antillen en het wenst niet een tweede Schiermonnikoog te worden, nl. verkocht aan de kapitalisten van Curacao....." Dit telegram mocht de wil van de Kamer om de knoop thans door te hakken dan al niet aan het wankelen kunnen brengen, het maakte in elk geval wel dui: delijk waar de moeilijkheid bp deze regeling in hoofdzaak zit. Tot nu toe hebben Curacao en Aruba elk 8 zetels in de Staten, Bonaire 2 en de Bovenwinden 3. Straks zal het zo zijn, dat Cura cao 12 zetels heeft, Aruba 8 en Bonaire en de Bovenwinden elk één. Toch is deze nieuwe verhou ding. zoals de heer de Kort (KVP) opmerkte, wel een juiste synthose van evenredige verte- PROGRAMMA DONDERDAG 13 JULI 1950 HILVERSUM I 402 m 7.00 AVRO; 7.50VPRO- 8.00—24.00 AVRO, 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.m.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram.m.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.m.; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gram.m.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.m.; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Om roeporkest en solisten; 11.45 „Uit het rijk van zand en zaagsel", cau serie; 12.00 Gram.m.; 12.30 Medede lingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gram.m.; 14.30 Pianorecital; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Populaire melodieën; 16.45 Gram.m.; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Orkest-concert; 19.00 Gevarieerd programma; 19.35 Gram.m.; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Concertgebouw-orkest (21.0521.30 „Vacantie", klankbeeld)22.15 Gram.m.; 22.30 „Vliegende Hollan ders op jacht in Arabië", Causerie; 22.45 Gram.m.; 23.00 Nieuws; 23.15 Zigeunermuziek; 23.3524.00 Dans muziek. HILVERSUM n 298 m 7.00 KRO; 10.00 NCRV. 11.00 KRO; 14.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Strijkkwartet; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15' Gram.m.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.m.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.m.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.30—12.33 Mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws enKatholiek nieuws; 13.20 Bariton en piano; 13.55 Repor tage; 14.00 Promenade-orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Trio; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Viool en piano; 18.00 Gram.m.; 18.45 „De stem van de Christelijke Vakbewe ging"; 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Sopraan en piano; 19.40 Ra dio-krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.m.; 20.45 Gevarieerd pro gramma; 21.45 Metropole orkest en solist; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gram.m,; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram.m. BRUSSEL 324 en 484 m 324 m; 12.00 Gram.m.- 12.15 Piano duo (om 12.30 weerberichten); 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.m.; 14.00 Voor de jeugd; 15.00 Engelse les; 15.15 Gram.m.; 15.40 Franse les; 16.00 Piano-concert; 16.30 Gram.m^ 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.m.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.m.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Zang; 19.50 Causerie; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Klank beeld; 21.30 Gram.m.; 21.45 Actua liteiten. 22.00 Nieuws; 22.15 Strijk kwartet; 22:55 Pianovoordracht; 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Lichte muziek. 484 m: 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30, 14.00 Gram.m.; 15.0o Omroeporkest, koren en so listen; 16.00 Gram.m.; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Omroeporkest; 19.00 Gram.ni.; 20.00 Hoorspel; 21.30 Gram.m.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram. muziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gram. muziek; 23.55 Nieuws. genwoordiging en het belang van de eilanden afzonderlijk. Curaqaó heeft meer dan de helft van het totaal aantal inwoners en als zo danig recht op meer zetels dan Aruba. Anderzijds kan de even redige vertegenwoordiging hier echter ook weer niet zonder meer doorgevoerd worden, omdat ook de kleine eilanden recht hebben om mee te praten. Minister van Schaik erkende dat het theore tisch mogelijk is dat Curacao Aruba gaat overheersen. Er kan echter altijd nog een beroepsmo gelijkheid geschapen worden. Ook wees de minister er op, dat de eilandenregeling, die zal vaststel len wat de eilanden in eigen huis kunnen beslissen, alleen gewij zigd kan worden met een 2/3 meerderheid in de Staten. Mede dit in aanmerking geriomen, wil de de Kamer er gaarne het beste van hopen. De heren De Kort (KVP), Meyering (A.R.), v. d. Wetering (C.H.), Schermerhorn (PvdA), Vonk (VVD) en Weiter hieven, figuurlijk gesproken, het glas en wensten de Antillen geluk met de toekenning van volledige auto nomie in eigen aangelegenheden. De minister sloot zich hierbij gaarne aan. Hij hoopte dat deze regeling de band zou verstevigen die Nederland reeds sinds onheu gelijke tijden met dit gebiedsdeel bindt. Het wetsontwerp werd tenslotte z.h.s. goedgekeurd. De Eerste Kamer heeft giste ren besloten de regeringsverkla ring in zake Korea in een vol gende zitting te behandelen, na dat mr. van Heuven Goedhart (PvdA) de indiening van 'een motie, in overleg met andere fracties, had aangekondigd. De Kamer keurde vervolgens het wetsontwerp in zake finan ciering van' de ziekenhuisbouw goed. De heer Kraayvanger (KVP) wenste een toezegging van de regering, dat zij haar be moeienis niet zal uitstrekken tot de bouwplannen, maar tot de bouwkosten alleen. Staatssecre taris Muntendam kon die toezeg ging niet doen, daar plannen en kosten zo nauw aan elkaar zijn verbonden, dat ook de plannen niet geheel vrij kunnen zijn. Hij zeide overtuigd te zijn van het grote belang van het particulier initiatief op het gebied van de gezondheidszorg, zulks in ant woord aan de heer v. Lieshout (KVP), die vreesde, dat het par ticulier initiatief onder de voor gestelde financieringsregeling zal moeten lijden. Bij het Katholieke volksdeel heerst ongerustheid, zo zeide hij, omdat het charitatieve werk van primair belang wordt geacht. Hoeveel katholieken zit ten er in de ziekenhuiscommissie, vroeg hij. Dr. Muntendam gaf toe, dat deze commissie wellicht niet zo is samengesteld, dat alle groepen daarin vertegenwoordigd zijn. 'Dinsdag komt de Kamer weer bijeen. Jonge boeren willen naar de Noord-Oostpolder In de Noord-Oostpolder is momenteel plaats voor 300 jonge boeren. Maar er hebben zich niet min der dan 4000 sollicitanten gemeld. Onder deze 4000 bevinden zich 1900 jonge boeren uit Groningen, Friesland en Drente. On danks het feit, dat emi- gratiekansen toenemen, is dit feit toch weer eens een bewijs van de grote nood onder onze jonge boeren in Nederland. V De Tweede Kamer heeft giste renavond een begin gemaakt met de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de Kin derbijslagwet en van de Kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen-rentetrek kers. De voorgestelde wijzigingen betreffen een technische herzie ning en het legaliseren van en kele in de bezettingstijd aange brachte wijzigingen, voorzover deze haar nut hebben bewezen. Zo wordt voorgesteld, waar het alle andere dan wettige of gewet tigde kinderen betreft, slechts kinderbijslag toe te kennen aan degene die het kind onderhoudt. De heer Hooy (K.V.P.) verklaar de zich tegen het geven van rechtgelijkheid aan de ouders van het wettige en natuurlijke kind, voor welke laatste hij een afzonderlijke voorziening nodig achtte. Dhr. Stapelkamp (A.R.) achtte regeling op dit punt even eens een moeilijke zaak, maar ook hij achtte het noodzakelijk, dat het door de heer Hooy be doelde onderscheid in de wet tot uitdrukking komt. Mevr. Forta- nier-de Wit (V.V.D.) constateer de ,dat niemand een moeder het recht op kinderbijslag voor haar eigen natuurlijke kind wil ont houden, maar dat het bezwaar vooral gelegen is in de manier waarop men deze bijslag wil ge ven. Dat het monogame wettige huwelijk het kernpunt onzer sa menleving is, moet h.i. duidelijk in de wet uitkomen. De heren v. d. Burg (P.v.d.A.) en Hoogcarpsel (C.P.N.) konden zich op het omstreden punt met de tekst van het wetsvoorstel verenigen. Verschillende leden vroegen of de bijslag als onderdeel van het loon niet per maand kan worden uitbetaald en of de tij delijke regeling t.a.v. de bijslag voor het eerste en tweede kind zal worden verlengd. MONSTERPROCES WORDT TE MOSKOU VOORBEREID PRAAG (K.N.P.) Tengevolge van een indiscretie in het Polit buro van de Communistische Party in Tsjechoslowakiie heeft een zeer interessant bericht, on danks het IJzeren Gordijn, de Midden Europese redactie van het K.N.P. kunnen bereiken. Volgens dit bericht worden op dit ogenblik in Moskou met de grootst mogelijke spoed de voor bereidingen getroffen voor een monsterproces, dat aan alle com munisten en hoofdzakelijk aan de satellietstaten nog eenmaal dui delijk wil maken, dat iedere af wijking onmiddellijk de zwaarste straffen tengevolge heeft. Het proces moet de laatste waarschuwing betekenen voor hen, die op het tijdstip, dat de koude oorlog een waarlijk „hete" oorlog wordt, niet voor honderd procent onderdanig zijn. De be doeling was, dat dit proces tot een grote verrassing zou worden, daar zeer bekende personen op de beklaagdenbank zouden ko men. In het Politburo van Praag verwacht men, dat de op non activiteit gestelde Minister van ■Buitenlandse Zaken van Rus land, Andrej Wisjinski, zal wor den opgeofferd. Minister Joekes zeide, dat de uitbetaling per maand niet goed mogelijk is. Of ook in de toe komst bijslag voor het eerste en tweede kind zal worden gege ven, is een zaak van loonpoli tieke aard, die in de tweede helft van dit jaar onder ogen zal worden gezien. Hij merkt op, dat in de wet reeds onderscheid is gemaakt tus sen wettige, pleegkinderen en natuurlijke kinderen en achtte de door de heer Hooy gewilde vorm van wetgeving weinig overtui gend. Bij de artikelsgewiize be handeling diende de heer Hooy een tweetal amendmenten in om de regeling van de kinderbijslag voor natuurlijke kinderen in een afzonderlijke wetsafdeling onder te brengen, en haar verder aan een algemene maatregel van be stuur over te laten. De amende menten, die door mevr. Fortanier en de heer Hoogcarspel werden bestreden, werden door de minis ter „ondoelmatig en ongewenst" geacht. De voorgestelde construc tie zou uniek in de wetgeving zjjn en het beoogde doel niet be reiken, zo zeide hij. De vergade ring werd daarna tot vandaag verdaagd. Volendammer visser verdronken Gistermiddag, tijdens een plot seling opkomend onweer, is de Volendamse visser K. over boord geslagen van de botter, waar mede hij op het IJselmeer viste. K. is verdronken. Staking in Almelo opgeheven De staking, welke vorige week bij de Stoomspinnerij Twenthe te Almelo uitbrak, is voorbij. Het conflict tussen de directie en de arbeiders is opgelost en alle arbeiders er waren ca. 250 stakers hebben het werk her vat. GRATIE VERLEEND Bij K. B. is gratie verleend aan H. Chr. Saatrübe, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Twee candidaten, die zullen mededingen naar de titel „Miss Airways 1950" op de luchthaven van Londen, Zaterdag 15 Juli. Het zijn mejuffrouw Hans Meurs (rechts), 24-jarige stewar dess bij de K.L.M. en Simone Steens, stewardess bij de Belgi sche Luchtvaart Mij. „Sabena". Mej. Meurs, die tijdens de slag om Arnhem Britse parachutisten verpleegde, werd gekozen uit 140 collega's. e Te Arnhem is gisteren de algemene ledenvergadering gehouden van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Bij deze gele genheid heeft mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en voorzitter van de vereniging, medegedeeld, dat thans alle Ne derlandse gemeenten op basis van vrijwilligheid tot deze ver eniging zijn toegetreden. Het laatst toegetreden lid was de gemeente Overslag in Zeeuws-Vlaanderen. De positie van de gemeenten overziende, merkte spr. op, dat de voor de jaren 1948/1950 ge troffen noodvoorziening, 't over grote deel van de gemeenten weer een behoorlijke financiële basis heeft gegeven. Het moet ernstig worden betreurd, dat zij in 1951 nogniet door een defini tieve regeling zal kunnen wor den vervangen. Spr. wees op de ernstige gevolgen die de deva luatie ook voor de gemeenten met zich bracht. De financiële zorgen mogen geringer gewor den zijn, vergeleken bij enige jaren geleden: zij blijven niette min groot en de gemeenten zul len moeten streven naar ver hoogde efficiency. T.a.v. de ge meentelijke zeggenschap bü de vraagstukken van de wederop bouw gewaagde spr. van grote vooruitgang. Bij het politievraag- stuk heeft die echter geheel ont broken; het rapport van de Staatscommissie heeft grote te leurstelling gebracht. Spr. wees er vervolgens op, dat de laatste jaren een stre ven tot uitbreiding van de provinciale taak wordt waar genomen, dat, voorzover het tendenzen tot centralisatie ver toont en werkzaamheden tot provincie-zaak maakt, die tot nogtoe door de gemeenten wer den verricht, tot bedenkingen aanleiding geeft. Deze gang van zaken moet door de gemeenten zoveel mogelijk worden voor komen door toepassing van het aangewezen geneesmiddel: sa menwerking. Werd in het verleden hiervoor de privaatrechtelijke vorm geko zen, geleidelijk komt de publiek rechtelijke organisatie meer op de voorgrond. In dit verbaal juichte spr. toe, dat de nieuwe De Vereniging van Middelbare Technische Scholen in Neder land heeft voor alle gedemobili seerde militairen, dus zowel voor hen, die in Indonesië of de West, als voor hen, die uitsluitend in Nederland hebben gediend, de mogeiykheid opengesteld, een speciale MTS-cursus werktuig bouwkunde te volgen. Deze opleiding begint 5 Sept. a.s. en zal worden verbonden aan de M.T.S. te Rotterdam. De duur van de opleiding, die als volledige dagcursus zal worden gegeven, is bepaald op twee jaar, met inbegrip van 6 weken prac- tisch werk in de vacantieperiode tussen de beide cursusjaren. Het tweede jaar kan in de normale klasse van het 4e studiejaar van elke M.T.S. met een afdeling werktuigbouwkunde worden ge volgd. wet op de gemeenschappelijke regelingen ook de publiekrech telijke samenwerking tussen pro vinciën, tussen provinciën en ge meenten en de deelneming van particulieren daaraan mogelijk Met 373 stemmen voor en slechts 185 tegen, die van de com munisten, want de Gaulisten ont hielden zich van stemming, heeft de gematigde radicaal Pléven, die in het vorige kabinet Bidault de portefeuille van defensie beheer de, gisterenmiddag het vertrou wen gekregen van het Franse parlement, als formateur voor het 14e na-oorlogse kabinet. Volgens de na-oorlogse Franse constitutie, kan een door de Franse president benoemde formateur eerst dan beginnen met de formatie van zijn kabinet, wanneer hij als for mateur het vertrouwen van de volksvertegenwoordigers gekre gen heeft. Pléven kan dus nu aan de slag. Het votum van gisterenmiddag wil intussen nog allerminst zeg gen, dat we nu in Frankrijk een MANNEN BESCHERMDEN HUN PASTOOR WENEN (K.N.P.) Naar de Kathpress te Wenen eerst thans van zijn correspondent in Bratis lava verneemt, zyn alle manne lijke inwoners van de dorpen Nizni en Vysna Sumava in het Noordelijke gedeelte van Slowa- kye in de nacht van 9 op 10 Juni door de rode politie gearresteerd en gevankeiyk weggevoerd. Geen van hen is tot op heden terug gekeerd. Een gedeelte van de mannen bevindt zich in Poprad. Waar de andere mannen gevan gen worden gehouden is niet be kend. Deze massa-arrestatie is een repressaillemaatregel voor het feit, dat de inwoners van de dor pen hun pastoor voor arrestatie hebben behoed. In de ochtend van 9 Juni kwam een aantal po litiebeambten bij de pastorie, ten einde de pastoor van de beide maakt. De bestuurders van. de dorpen te arresteren. Het volk drie bestuurskringen: rijk,pro- j stroomde echter samen en wist vincie en gemeente, zijn aaxige- de politie onverrichterzake te doen aftrekken. De politie ver zekerde, toen zij bemerkte, dat het haar nimmer zou lukken de pastoor mede te voeren, dat alles slechts een manoeuvre was. wezen om het éne openbare be lang gezamenlijk zo goed moge lijk te behartigen, waarbij aan de kleinere gemeenschap moet wor den overgelaten, wat haar maar enigszins kan worden overgela- ten. Geen bokswedsfri|den In tal van gevallen is samen- in Scheveningen werking het enige middel om de i pe internationale bokswedstrij- gemeentelijke invloed te behou- den, welke Zaterdagavond 15 Juli den. De regering bedenke welke a S- jn het circus te Schevenin- grote kracht er m het verleden gen zouden worden gehouden, van de gemeentelijke besturen is kunnen geen doorgang vinden. De uitgegaan en schakele hen zoveel j we(jstrijden worden uitgesteld mogelijk m bij de uitvoering der tot September, openbare zaak. In samenwerking orgahisaties toefen™ZT die I Kerken he,Pen vluchtelingen ons volk beter zullen doen zijn Door de grote medewerking opgewassen tegen de vele proble- van de onderscheiden kerkge- men van deze tijd. Davis Cup: CubaMexico 05 De laatste twee enkelspelen van de Davis Cup ontmoeting CubaMexico (Amerikaanse zóne) werden door Mexico ge wonnen, zodat de eindstand 50 voor Mexico is geworden. nootschappen in ons land eft de toestemming der regering, zullen er in ons land een 100-taj ouden van dagen uit de vluchtelingen kampen worden opgenomen. De kerkgenootschappen garanderen het levensonderhoud dezer ont wortelden en verschaffen een verblijfplaats in een der tehuizen van de kerkelijke organisaties. Het getal zal vermoedelijk tot 200 worden uitgebreid. Ruim 200 kisten springstof werden in een schuilkelder, vlak achter de kantoren der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis- singen ontdekt. Deze vondst bewijst, dat de Duitsers de bedoe ling hadden het gehele bedrijf van „De Schelde" te vernietigen, welk plan waarschijnlijk door de verrassende landing der ge allieerde commando's op 1 Octpber 1941 in Vlissingen ver hinderd werd. kabinet-Pléven krijgen. Want ook zijn voorganger Queuille kreeg als formateur een vertrouwens votum, maar toen hij zijn kabinet aan het parlement voorstelde, kreeg hij onmiddellijk zijn congé. Niet alleen, omdat de socialisten meenden, dat Queuille niet vol doende vaan hun eisen, inzake de salarisverbeteringen was tege moetgekomen, maar vooral omdat hij enkele figuren in zijn kabinet had opgenomen, die de socialis ten niet zinden. Wel kan worden gezegd, dat de politieke kanten voor de heer Pléven wat gunstiger liggen, maar er kan nog van alles gebeu ren. Ten eerste weten we nog helemaal niet, wie de nieuwe for mateur in zijn kabinet wenst op te nemen, maar ook de volledige overeenstemming met de socia listen, wat het regeringsprogram betreft, is nog niet bereikt. Wat dit laatste betreft, gaat het vooral om de salarissen en om de minimum lonen. Inwilliging van de socialistische eisen inzake de lonen is door de formateur in beginsel toegezegd, maar dit jaar nog niet. Momenteel is er reeds een tekort op de begroting van 300 milliard francs en het kabinet Bidault had met grote moeite hiervoor een dekking gevonden. Inwilliging van de socialistische eisen had het tekort met 200 mil liard doen stijgen en daarvoor was het kabinet-Bidault niet te vinden. Ook de heer Pléven is daarvoor niet te vinden, maar hij heeft de socialisten toegezegd, dat hij aan hun verlangens in 1951 zal tegemoet komen, zodat het huidige budget niet zwaarder zal worden belast. Voor 1951 hoopt hij echter de middelen te vinden, om de looneisen voor de ambte naren, waarachter de socialisten zich gesteld hebben, in te willi gen. Zullen de socialisten deze toe komstmuziek voldoende vinden om daarachter hun terugtocht te dekken? Daarover had men gisteren in Parijs nog geen zekerheid, hoe wel algemeen werd aangenomen, dat de socialisten eieren voor hun geld zullen kiezen en niet op nieuw de verantwoordelijkheid voor een derde kabinetscrisis zul len aanvaarden in deze interna tionaal zo spannende dagen. Het is intussen de grote vraag of de verwachting van de heer Pléven voor 1951 gerealiseerd zal kun nen worden. Want in zijn rege ringsverklaring, gisterenmorgen afgelegd, deelde hij ook reeds mede, dat de defensiebegroting voor 1951 met minstens 80 mil liard zal moeten worden ver hoogd, ter uitvoering van de ver plichtingen, welke Frankrijk door het Atlantisch Pact op zich genomen heeft. Dus daar kan men in geen geval van af. De nieuwe formateur staat er echter ook op, dat de socialisten met volstaan met een loyale op positie, maar dat zij mede de ver antwoordelijkheid .voor het kabi net-Pléven zullen dragen, door er aan deel te nemen. Daar voelen de socialisten niet veel voor, want in 1951 zullen er in Frankrijk nieuwe algemene verkiezingen plaats hebben, en deze in te gaan met het dragen van de medever antwoordelijkheid voor de rege- ringspolitiek, is voor hen niet aanlokkelijk. De politieke leiders hebben intussen gisteren .een blanco mandaat gekregen van de partij, om hier naar bevind van zaken te handelen. Is de heer Pléven nog wat plooibaar en versterkt hij zijn kabinet niet te veel met uitgesproken rechtse elementen, dan zullen de socia listen wel meegaan. Maar de rechtseradicalen. wier steun de heer Pléven ook niet kan missen, stellen eveneens hun eisen, niet alleen wat betreft een soliede financiële politiek, maar ook wat betreft de samenstelling van het kabinet. Er kan dus nog van alles ge beuren voor het kabinet-Pléven er is en het vertrouwensvotum heeft van het parlement. Maar de overweging, dat Frankrijk het op dit moment toch niet langer buiten een regering kan stellen, zal wel het sterkste argument zón voor alle partijen, om hun partij belangen niet langer op de spits te drijven. Daarom acht men in Parijs de kansen voor een kabi net-Pléven niet slecht. Vijf Nederlanders in 500 c.c.-race Aan de internationale 500 ce- race, die op Zondag 23 Juli aan de strijd om de grote prijs van Nederland voorafgaat, zullen vijf Nederlanders deelnemen, t.w. Beels, Richardson, Dillenius, de snelste vlieger van Nederland, majoor Flinterman en Goettgens. Zeven buitenlandse renners hebben voor deze race ingeschre ven. FEUILLETON 17. Ze droeg dezelfde grijs wollen met bont afgezette mantel, waarin hij haar voor het eerst gesproken had en een erbij passend bontmutsje Ze was erop uitgegaan om eeti cadeautje te kopen. „Voor mijn nichtje Drika.... de oudste dochter van mijn zuster Of eigenlijk is Marie maar een hal ve zuster van me, Drika wordt overmorgen achttien en doet volgende zomer eindexamen Gym, Ik had gedacht, een horlo ge voor haar te kopen.... maar dan ook een heel goed". Rob was met haar meegegaan naar Kiek en daar had men haar verscheidene bekende merken voorgelegd. Rob had zich afge vraagd of Thea wel goed wist wat ze deed, toen ze er een van uitkoos. Het was een sierlijk polshorloge met een armband, bezet met diamantjes. „Dit is een prachtstukje, me vrouw", had de bediende gezegd. „De prijs bedraagt.... mag ik even zienja juist., vijfhon derd dertig gulden." Rob had met een zekere be- zorghejd naar Thea's gelaat ge keken, bevreesd, dat de prijs haar geweldig zou tegenvallen. Maar zonder een spier van haar gelaat te vertrekken, had ze heel gewoontjes gezegd: „Ja, dat is wel goed. Wilt u er de kwitantie bij doen, als het bezorgd wordt Hier hebt u mijn adres". „Uitstekend, mevrouw.' Ze gaf hem haar kaartje, waar op ze haar adres had geschre ven. Rob had stom verbaasd ge staan. Hoe kon een meisje dat hoogstens honderd vijftig of tweehonderd gulden per maand verdiende, zich zulk een uitgave veroorloven? Maar wat Faasse zoeven ge zegd had, gaf hem (laarvan de volledige verklaring. al ver klaarde het niet, waarom Thea een betrekking had gezocht en samen met een vriendin op ka mers woonde; waarom haar kle ren, ofschoon goed van snit en smaakvol, toch blijkbaar niet overmatig kostbaar waren. „Wat was die Simon Ronk voor iemand?" vroeg Rob na 'n poosje. „Ik heb hem zelf nooit ont moet", zei Faasse hoofdschud dend. „Toen ik hier kwam, wa ren ze nog op hun huwelijksreis ik geloof dat ze naar Zuid- Afrika zijn geweest en was ik meestal op reis, om verslagjes uit de omtrek te leveren van vergaderingen en zo meer. En na hun terugkeer had ik het te druk met het uitwerken van plannen om de krant wat nieuw leven in te blazen en te moder niseren. Ik zat hier en daar en overal. Zodoende heb ik Ronk nooit ontmoetHij is erg plotseling overleden.' „Ja, dat weet ik", zei Rob. „En mevrouw Ronk?" „Bedoelt u of ik haar kende?" Weer schudde Faasse het hoofd. „Nee, ik heb haar een paar maal op straat ontmoet en misschien snapt u, dat ik dadelijk heb ge ïnformeerd, wie ze wel was Maar ik heb haar nooit bij een of andere officiële gelegenheid opgemerkt. Daar liet ze zich nooit zien. En kort daarop hoor de ik, dat ze Goes verlaten had. Dat zal zo ongeveer een jaar geleden zijn." Hij hield even op en keek Rob recht aan. „Er werd toen heel wat over gepraat en allerlei verhalen „Wat voor verhalen?" viel Rob hem gejaagd in de rede. „Gewoonweg praatjes", zei Faasse beslist, een scheef ge zicht trekkend. „Niet waar? als een dergelijk knap meisje met de rijkste man op 't eiland trouwt., en dan met een man. die dertig jaar ouder was dan zijen als hij dan plotseling sterft....". Hij knikte een paar maal met zijn hoofd, toen Rob hem strak en vragend aanzag. „Wat kunt u anders verwach ten? Praatjes moesten er wel komen, dat kon niet anders; in kleine plaatsen wordt al gauw §eroddeld, als een meisje iets ijzonders is.... als ze zo knap is als je er zelden aantreft en als ze niet helemaal in haar omge ving past., er boven uit steekt." „Ja beaamde Rob zachtjes, „ze is anders dan anderen. Dat valt zelfs in Amsterdam op. Ze is iets bijzonders. Maar wat nu die praatjes betreft.... Was er enige grond...." Faasse viel hem al spoedig in de reden met de vraag: „Was dat de dienst, die U van me wilde vragen.... een kijkje te mogen nemen'in de archieven van onze krant, om na te gaan, of daarin soms een of ander over de fa milie Ronk te vinden is?" „Ja, eigenlijk wel," gaf Rob tQg, „Wilt U soms nog een kop koffie na tafel?" „Nee, dank u." „Laten we dan naar mijn ka mer gaan. Een glas wijn drin ken. Ik heb uw hulp beslist no dig en wat ik te vertellen heb, doe ik toch liever op mijn ka mer, waar niemand ons storen kan." Op de rustige zitkamer zette Jan Faasse zich op zijn gemak in een grote leunstoel, strekte zijn benen languit en stak een hem aangeboden sigaar aan. Rob stond voor het raam met zijn rug naar hem toe. „Voordat we verder gaan, zou ik u graag één ding willen zeg gen, mijnheer Cortenbach „Mijn vrienden zeggen Rob tegen me," viel de ander hem in de rede. „O, met alle plezier. Ik wou zeggen, Rob, dat al die praatjes iets heel natuurlijks waren en feitelijk niet veel om het lijf hadden. Enige betekenis valt er niet aan te hechten. Er zijn nu eenmaal van die lui, die óveral over kletsen, maar als er iets van waar zou zijn geweest, zou ik het zeker vernomen hebben Maar het was niets dan loze praat, zoals ik al gezegd heb Toen ik haar eenmaal gezien had, was ik ervan overtuigd, dat het lasterpraat was." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3