Acheson: Nog meer agressie zou zaak van hoogste ernst zijn Amerikaans vliegkampschip niet gezonken zegt Washington Stakingen en betogingen in Wallonië tegen Leopold De Amerikanen kregen er gisteren weer van langs Engeland neemt alle vereiste voorzorgen Hoge militairen op Macarthur's hoofdkwartier Franse socialisten nemen zitting in kabinet-Pléven EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN. DEN HELDER, SCHAGEN Acheson waarschuwt tegen verdere agressie Koffie op bon 465 Strijd kan tot de herfst duren „De dood" zal herrijzen Tragische dood van drie-jarig kind Bulgaarse troepen naar de Joego-Slavische grens? WALLSTREET BEVREESD Heldendaad Woordvoerder te Washington: Maar er is nog veel te doen Geen atoombom op Korea Tien dagen gratis naar Rome Geen „ruil" met de Sovjet-Unie? Vonnis maakte vrouw overstuur Scheepsberichten Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EEfT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) S H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 13 Juli 1950 46e Jaargang No. 11913 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Bon 465 Algemeen is aangewe zen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met in gang van Vrijdag 14 Juli 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 29 Juli 1950. He.t rant soen moet dienen voor zes we ken. De eerstvolgende bonaan wijzing zal op 24 Augustus 1950 geschieden. Welingelichte kringen te Washing ton spreken als hun mening uit, dat het tot de herfs zou kunnen duren voordat de strijd op Korea gewonnen is, zelfs indien de Rus sen en de Chinese communisten niet meedoen. Deze veronderstelling zou o.m. zijn gebaseerd op de overweging, dat het beter zou zijn de Ko reaanse campagne doelbewust ge leidelijk te doen verlopen, in plaats van haar snel ten einde te brengen ten koste van grote verliezen, die een ongunstige re actie in de V.S. zouden verwek ken. Militairen waarschuwen, dat er misschien nog gedurende drie weken slecht nieuws voor de Amerikanen komt en dat men verder terugtrekken der Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troe pen moet verwachten, alvorens het opbouwen van een werkelijke macht resultaten begint af te wer pen. DAKOTA VAN DE PRINS NAAR NEDERLAND Zoals bekend werd de particu liere Dakota van Z.K.H. Prins Bernhard tijdens de goodwill- missie naar de West vrij ernstig beschadigd. Hierdoor kon het toe stel niet laiifitr gebruikt worden en moest worden gereviseerd. Het toestel is nu weer helemaal ge repareerd en zal door de prive- piloot van Prins Bernhard, Ger- ben Sonderman, naar Nederland worden gevlogen. Enige inwoners van Zaandijk hebben in principe besloten de uit 1656 daterende meelmolen ,,De Dood", waarvan slechts de romp nog staat, te kopen. Zij willen daarna de mylen doen restaureren, zodat hij weer in Bedrijf kan worden genomen. De initiatiefnemers zijn van plan financiële steun aan' het Rijk en de provincie te vragen. Gisterenmiddag was in een woning aan de Jan van Galen straat te Amsterdam een 3%- jarig zoontje naar bed gebracht, maar er weer uitgekomen. Het kind ging hangen aan een twee persoons opklapbed, dat ook in de kamer was. Dit klapte naar beneden en raakte het jongetje dat op slag dood was. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, heeft op zijn persconferentie er voor gewaarschuwd, dat agressie tegen Joego-Slavië „een zaak van de hoogste ernst" zou zijn. Hij zeide dit in antwoord op vragen over de berichten omtrent troepenbewegingen in Bulgarije, welke tegen joego- Slavië gericht zouden zijn. De minister wenste geen commen taar te leveren over het al dan niet waar zijn der berichten. Nog meer agressie, zo voegde hij op ernstige toon hier aan toe, zou echter van de hoogste ernst zijn. Het te Belgrado verschijnende blad van de Joego-Slavische com munistische parti,j „Borba" schreef n.l., dat Bulgaarse gemotoriseer de eenheden op weg zouden zijn naar de Joego-Slavische grens. Deze eenheden zouden, aldus het blad, volledig uitgerust zijn met „kanonnen tot medische outil lage en ravitailleringscolonnes toe". Het blad schrijft verder, dat Hongaarse staatsveiligheidsorga- nen en de politie „dorpen in het grensgebied tussen de Donau en de Tisza letterlijk hadden bele gerd en uitgebreide zuiveringen op touw hebben gezet". De „Borba" veroordeelt scherp „de atmosfeer van onrust en oor logspsychose, die, gecamoufleerd door een perscampagne onder de NIEUWE SCHERPE KOERSDALING De berichten, dat Bulgaarse ge motoriseerde legereenheden de Joego-Slavische grens naderen, veroorzaakten Woensdag de scherpste koersdaling op de ef fectenbeurs te New York sedert de Amerikaanse interventie in Korea. Vooral General Motors en Chrysler werden veel verkookt en de noteringen dezer aandelen daalden met ongeveer 4 dollars. De koersen der voornaamste aan delen daalden gisteren met 1 a 4 dollars. Bulgaren, Hongaren en Roemenen wordt aangewakkerd". „Als gevolg van deze politionele actie, welke gelijk staat met de afkondiging van de noodtoestand" aldus „Borba", zijn de levensom standigheden voor de Joego-Sla- ven in deze gebieden ondraaglijk geworden". Volgens berichten van de Zwit serse radio Uit Belgrado legt Joe go-Slavië een „frontgordel" van 15 km. diepte aan. Personen, die in dit gebied wonen, moeten in het bezit zijn van een speciale identiteitskaart en personen, die het gebied tijdelijk willen bezoe ken, moeten een speciale vergun ning van de politie hebben. VAN AMERIKAANSE KOLONEL Generaal Mac Arthur heeft gisteren het eerste „distinguished service cross", behaald tijdens de veldtocht op Korea, posthuum toegekend aan de Amerikaanse Kolonel Robert R. Martin, op grond van „buitengewone held haftigheid". De onderscheiding is uitgereikt aan zijn zoon Robert, cadet van de Amerikaanse militaire Acade mie te West Point. Kolonel Martin heeft, tijdens een aanval door Noord-Koreaan- se gevechtswagens op Tsjonan, die op 8 Juli jX werd uitgevoesd, de afweer hiertegen door Ame rikaanse infanterie, die van ra- ketprojecfielen en handgranaten gebruik maakte, georganiseerd en persoonlijk geleid, waarbij de vijandelijke tanks van afstanden van 10 én 20 meter werden be schoten. Op een gegeven ogen blik viel Kolonel Martin geheel alleen een Noordkoreaanse tank met een raketprojectiel aan, waarbij hij om het leven kwam. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Selden Chapin, heeft gisterenmorgen een door M. v. d. Burgh uit Delft ontworpen bronzen plaquette ter herinnering aan de veertien Amerikaanse journalisten, die op 12 Juli 1949 bij een vlieg ongeluk in India om het leven kwamen, onthuld, aan de gevel van het Nsd. Persinstituut te Amsterdam. In Wallonië hebben de arbei ders van de meeste bedrijven gis teren het werk neergelegd uit protest tegen de terugkeer van Koning Leopold. Deze stakingen hadden plaats ondanks de verkla ring van het algemeen Belgisch vakverbond, dat de proteststaking zou worden uitgesteld. In het bekken van Charleroi was de sta king vrijwel volledig in de ijzer en staalindustrie alsmede in de glasindustrie. De trams en de buurtspoorwegen reden niet en alle grote en vele kleine winkels hadden hun deuren gesloten. Later op de dag breidde de sta king zich uit tot de gas-, electri- citeits- en waterbedrijven. In de middag werden op ver schillende plaatsen grote beto gingen gehouden. Zo werd te Charleroi onder leiding van so cialistische parlementsleden en Een officiële woordvoerder van het Amerikaanse leger te Was hington heeft Woensdagavond ver klaard, dat de Amerikanen giste ren „er weer van langs kregen in Korea" maar dat „elke centimeter grond zou worden betwist". Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur maakte gisterenavond in een communiqué bekend, dat de De toestand van de Britse strijd krachten in verband met de hui dige internationale ontwikkeling, is gisteren in het Britse Lagerhuis ter sprake gekomen. Shinwell, de minister van landsverdediging, zeide, dat de toestand gespannen is. De Britse regering neemt ech ter alle vereiste voorzorgsmaat regelen. „Maar ik ben in het geheel niet voldaan over hetgeen reeds ver richt is. Er is nog veel te doen. Wij hebben ons gehele verdedi gingsprogram herzien en wij zul len dit blijven doen om zeker te zijn, dat alle practische voorzorgs maatregelen getroffen zullen wor den", aldus sprak Shinwell. De minister voegde er aan toe, dat de gebeurtenissen in Korea tot dus ver Engeland niet belet hebben en in de toekomst ook niet zullen beletten zijn verplichtingen, voort spruitend uit het Atlantisch Pact en het Pact van Brussel na te komen. „Engeland heeft al het mo gelijke gedaan om in samenwer king met zijn vrienden en zijn bondgenoten, een collectief ver dedigingssysteem te vormen". Shinwell ging verder: „Ingevol ge het Noord-Atlantisch verdrag neemt Engeland reeds deel aan de uitwerking van plannen, die tot doel hebben, geleidelijk even wichtige collectieve strijdkrachten te vormen. In dit verband orga niseren wij Britse strijdkrachten overeenkomstig onze behoeften en binnen de grenzen van onze uitrustingsmogelijkheden. Wij doen dit zo snel mogelijk en met behulp van de jongste typen van wapens. In bevoegde kringen te Was hington verwerpt men alle spe culaties omtrent een eventueel gebruik van de atoombom op het Koreaanse strijdtoneel. Deze spe culaties waren ontstaan na de persconferentie van Acheson. Men wijst er op, dat Acheson slechts duidelijk maakte, dat Amerika zich niet zou laten weerhouden de atoombom te ge bruiken enkel en alleen door de stelling, dat het iets bijzonder misdadigs had de bom als eerste te gebruiken, terwijl r?cn het feit van de agressie geheel over het hoofd zag. Ondanks het aandringen door twee senatoren om de atoombom in Korea te gebruiken, acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat Amerika zulks zou doen, tenzij het voor het eigen behoud in een wereldoorlog zou strijden. Zuid-Koreaanse troepen tussen Tsjongdjoe en Oemsong als gevolg van de vijandelijke druk zich volgens de plannen hebben terug getrokken op verdedigingsstellin gen langs de rivier de Pogang. Het communiqué zegt verder, dat vier Amerikaanse bataljons in het gebied van Tsjonan en Tsjong- doej, die numeriek in de minder heid zijn, zich wellicht achter de Koem zullen moeten terugtrekken. Het potentieel van de vijand in dit gebied wordt geschat op twee tot drie divisies. Een correspondent van Reuter te Tokio meldt, dat de hergroepe ring van de Amerikaanse troepen in de westelijke sector van het voornaamste gevechtsgebied in Zuid-Korea gisteren geschiedde onder dekking van de luchtmacht. Australische mustangs die reeds tien dagen in actie zijn, vernielden gisteren onder meer acht Noord- Koreaanse tanks alsmede 5 vracht wagens met veldkanonnen. De militaire zeetransportdienst te Washington heeft gisteren be kend gemaakt, dat tot dusver 16 vrachtschepen werden gecharterd voor het vervoer van manschap pen en voorraden naar het Ko reaanse strijdgebied. Verbittering, Volgens een bericht van het front zijn de Amerikaanse man schappen bitter gestemd over de manier, waarop zij door de Noord- Koreaanse overmacht aan man schappen en tanks worden terug geworpen. Een correspondent van Reuter seint, dat een der Amerikaanse infanteristen, die Dinsdag moesten terugtrekken verklaarde: „Ik maakte de vorige oorlog mee en wij hoefden nooit met onbe schermde flanken te vechten. Het is zinloosiedereen weet dat." Op het hoofdkwartier te Tokio heeft men weinig hoop dat de Noord-Koreaanse aanval zijn kracht heeft verloren. Post voor de „Evertsen" Post, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", welk schip zoals men weet Indonesië verliet om zich naar de wateren van Korea te begeven, moet als volgt worden geadresseerd: rang of kwaliteit, naam, -stamboeknummer, a.b. Hr. Ms. „Evertsen" p/m Amsterdam- Schiphol-marine. SAN FRANCISCO, 13 Juli (Reutor) Volgens onbevestigde te San Francisco opgevangen berichten is het Amerikaanse vliegkampschip „Valley Forge" door een onderzeeboot in de Koreaanse wateren tot zinken gebracht. Functionarissen van het ministerie van defensie te Washington weigerden dat bericht te bevestigen of tegen te spreken. Het 27.000 ton metende vaartuig van de Essex-klasse, is het vlaggeschip van de zevende vloot en heeft 2.900 manschappen en officieren aan boord en het vervoert een escadrille straal vliegtuigen. Bij het begin der Koreaanse campagne werd het uit Goeam naar het Noorden gezonden. Het werd in November 1945 te Philadelphia te water gelaten. stellingen volkomen onder de voet zijn gelopen door Noord-Koreaan- se keurtroepen, wier weg wordt gebaand door enorme, dood en verderf spuwende gevechtswa gens. Ik sprak met overlevenden van een Amerikaanse eenheid, die dapper een verbitterd „vertra gend gevecht" had geleverd aan de Noordelijke oever van de Koem. Hfj vertelde hoe de Noord- Koreaanse aanval werd ingezet onder dekking van een vroege ochtendmist. Eerst rolden de reusachtige tanks der Noordelij ken aan, gevolgd door infanterie, die in golven frontale en flank- aanvallen uitvoerde. Na enige uren van strijd was de eenheid vrijwel afgesneden. Daarna volg de een handgemeen, dat de ge hele dag duurde. Het was een bij voorbaat verloren strijd, doch er Een woordvoerder van de Amerikaanse vloot heeft te Washington het bericht over het tot zinken brengen van het Amerikaanse vliegkampschip „Valley Forge" in Koreaanse wateren onjuist genoemd. Na ontvangst van dit bericht had men nog contact gehad met het schip. De woordvoerder was gemachtigd te verklaren, dat het schip niet tot zinken was gebracht of op enigerlei andere wijze schade had opgelopen. ,,lk ging zijn positie en koers hedennacht 1 uur na en op dat tijdstip wist ik, waarheen het koerste en dat het niet zonk", aldus deze woordvoerder. Generaal Lawton Collins, de Amerikaanse stafchef van het le ger en generaal Hoyt Vandenberg, stafchef van de luchtmacht, zijn te Tokio aangekomen, waar zij besprekingen met generaal Mac Arthur zullen voeren. MacArthur en generaal Strate- meyer, commandant van de Ame rikaanse troepen in het Verre Oosten, begroetten de stafchefs op het vliegveld. De hoge militairen begaven zich onmiddellijk naar Mac Arthurs hoofdkwartier voor besprekingen over de toestand op Korea. In de bagage van Collins be vindt zich de vlag der V.N., die eens op het hoofdkwartier in Pa lestina wapperde. De vlag zal bij MacArthurs hoofdkwartier blij ven „totdat de vrede hersteld is". Roy MacCartney, correspondent van Reuter bij de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Korea, meldt: „Er worden thans man- tegen-man gevechten geleverd aan het front in Zuid-Korea. De Amerikaanse infanterie vecht, met de rug tegen de muur, totdat hun SCHIEDAMMER WAS DE GELUKKIGE De 25-jarige A. Th. Kustner uit Schiedam was gisteren de tien duizendste bezoeker, die naar de Italiaanse film: „Maria Goretti" kwam kijken. Een juichkreet ging door de zaal van het Capitooltheater te Rotterdam, toen de bedrijfsdirec teur de houder van het plaatsbe wijs Parket no. 4257 als de tien duizendste bezoeker bekend maak te. De heer Kustner, onderwijzer en onlangs gerepatrieerd uit In donesië, mag nu gratis een tien daagse reis naar Rome maken. REDDINGSTATION DE KOOG OPGEHEVEN De Noord-Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij heeft besloten het reddingstation de Koog op te heffen. Het station heeft dit jaar honderd jaar bestaan. Nu heeft Texel nog een reddingboot over, n.l. de motorreddingboot Joan Hodshon, welke bij de Eierlandse vuurtoren gestationneerd is. Het vuurpijltoestel blijft te de Koog dienst doen. werd geen order tot terugtrekken uitgevaardigd. Laat in de avond werden de Amerikaanse infanteristen einde lijk volledig onder de voet gelo pen. Hun commandant werd het laatste gezien, terwijl hij zich vechtend een weg door de aan stormde Noord-Koreanen poogde te banen. De Amerikanen hebben nog geen middel gevonden om de met behulp van reusachtige tanks uitgevoerde Noord-Koreaanse aan vallen af te slaan. Volgens Reuter ontkent men in welingelichte kringen te Was hington de juistheid van berich ten, als zouden Engeland en de Sovjet-Unie onderhandelen over een „ruil", namelijk het toelaten van het commmunistische China tot de Veiligheidsraad voor het beëindigen van de Koreaanse oorlog. Het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat het een volledig verslag heeft ontvangen van de Dinsdag in Moskou ge voerde besprekingen over Korea tussen de Britse ambassadeur Kelly en de Russische plaatsver vangende Minister van Buiten landse Zaken, Gromyko. Een woordvoerder van het Foreign Office kon geen antwoord geven op de vraag of er nog een onder houd tussen beiden kan worden verwacht. Acheson, de Amerikaanse Mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisterenavond tijdens zijn persconferentie verklaard, dat Amerika op de hoogte werd ge houden van de Britse besprekin gen met de Sovjet-Unie, teneinde de vijandelijkheden in Korea te doen eindigen. Acheson wenste echter geen speculaties te doen omtrent de eventuele volgende Russische stappen. HR. MS. „EVERTSEN" TE HONGKONG Torpedobootjager Hr. Ms. Evert sen is Woensdag uit Indonesië te Hongkong aangekomen op weg naar Korea. De oorlogsbodem vertrekt hedenmorgen weer uit Hongkong. René Pleven, de nieuwe, radi caal gezinde Franse premier, heeft gisteren zijn regering 't dertiende kabinet sinds de be vrijding gevormd. De socialis ten nemen thans ook weer aan de regering deel, zodat zij der halve hun in Februari genomen besluit, niet aan de regering deel te nemen, hebben laten varen. De nieuwe regering telt 33 le den elf radicalen en radicaal- gezinden, viër gematigden, ne gen volksrepublikeinei) (katho lieken) en negen socialisten. Robert Schuman, de schepper van het plan tot fusie van de West-Europese staal- en steen koolindustrie, blijft Minister van Buitenlandse Zaken, een functie die hij sedert September 1948 heeft bekleed. De socialist Jules Moch, die tijdens de grote staking in de mijnindustrie van 1948 zich op Binnenlandse Zaken de reputatie verwierf van „sterke man", wordt Minister van Nationale verdediging. De noodzaak om de Franse defensie te versterken werd onderstreept in de Dinsdag door Ple-ven afgelegde verklaring, waarin hij de gedachte, dat Frankrijk neutraal zou kunnen blijven, verwierp. De regering-Pleven omvat o.m. Henri Queuille (radicaal-socia list), Minister van Binnenlandse Zaken, René Mayer (radicaal socialist), Minister van Justitie, Maurice Petsche (Onafhankelijk) Minister van Financiën. Pleven heeft gisterenavond zijn nieuwe kabinet aan President Auriol voorgesteld. Daarna legde h;j trgenover de pers een ver klaring af, waarin hij zeide. dat zijn regering de vrucht is van 'n poging tot eénheid en eendracht. Deze poging moet een voorbeeld voor het land zijn. Mannen, die tijdelijk gescheiden waren, heb ben er prijs op gesteld al hun meningsverschillen in het be lang van de natie te vergeten, aldus Pleven. vakbondleiders een optocht ge houden, waarin talrijke Waalse vlaggen en spandoeken met het woord „troonsafstand" werden meegedragen. Voor het „Palais du Peuple" werden toespraken gehouden. De volksvertegenwoor diger Arthur Gailly verklaarde, dat Wallonië aan een scheiding de voorkeur geeft boven een Vlaamse overheersing. Talrijke burgemeesters van ge meenten uit het arrondissement Namen hebben Woensdag, gevolg gevende aan het verzoek van het Namense comité voor Waalse ac tie, de Waalse vlag gehesen op het gemeentehuis. Aan eerste mi nister Duvieusart werd een tele gram gezonden, waarin het Na mense comité het betreurt, dat een Waal de Koning weer op de troon wil brengen. In de verenigde zitting van Ka mer en Senaat werden gisteren middag de debatten over de op heffing Van de wet op het re gentschap weer voortgezet. De belangstelling op de publieke tri bunes was geringer dan bij de twee vorige vergaderingen. De C.V.P.-leden bewaarden ook nu weer bij de felste aanvallen op de Koning een stoicijns stilzwij gen. Vandaag gaat het debat ver der. De heren van het Kantonge recht te Leeuwarden stonden toch wel even beduusd te kijken, toen een vrouwelijke cliënt zo danig over haar zenuwen heen geraakte, dat zij gillend de deur uit vloog en pardoes in de Oos tergracht sprong. En de Kantonrechter had toch niet eens zo erg boos gedaan. De vrouw, echtgenote van de Rij- perkerkse kapper S. S., vopd het echter klaarblijkelijk zulk een droevig geval, dat zij geheel overstuur was. Behalve haarwa- tertjes en dergelijke dingen, die nu eenmaal in een kapperszaak thuis behoren, had zij en haar echtgenoot (die eveneens op het matje had moeten komen, maar niet verschenen was) ook nog ander vocht verkocht, iets waar voor je nu eenmaal een bordje met „verlof" op de deur moet hebben. De Ambtenaar van het O.M. eiste twee weken gevange nisstraf voor de man en f 25. boete voor de vrouw. De zaak zou echter nog acht dagen wor den aangehouden, welke tijd de vrouw schijnbaar niet wilde af wachten. Zij werd weer op de wal gebracht en per taxi naar 't Stadsziekenhuis overgebracht. „ASTURIAS" (burgers) Diakarta-A'dam, 11 Juli te Port Sudan in de Rode Zee. „INDRAPOERA", Djakar taRotterdam, 11 Juli 420 mijl Z Ceylon. ..NELLY" (troepen) Dja kartaAmsterdam, 11 Juli 750 mijl OZO Guar- dafui. Overstromingen van de Maas hebben eeuwen lang een groot gedeelte van ons land geteis terd. Hieraan kwam pas een einde, toen de waterstand van de Maas zodanig werd beheerst dat de Overlaat bij Beers kon worden gedicht Ter herinne ring aan de strijd, die hier zo lang tussen mens en water is .gevoerd, is halverwege de weg van Grave naar Cuyk een om geveer 5 meter hoog monu ment opgericht, voorstellende de figuren van drie dijkwer kers. Op 13 Juli wordt dit mo nument onthuld door de'com missaris der Koningin in Noord- Brabant.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1