Verenigde zitting onwettig Onze Nederlandse cultuur Nederlandse slagers klagen hun nood Van Alle Dag DE ZWAARSTE STRAF KOMT TOE AAN WILLY LAGES Pecunia non olet zeiden socialisten thans „Tante Hieke op Ameland 102 jaar In ChristusLicht De lachende roker" niet van Frans Hals Vacantieweek op „Geerlingshof Chauffeur gewond bij ontploffing L.T.B.-voorlichting over emigratie Van de Wadden tot het IJ Rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming vlekkm?..Cüti£X vUkkefUitoZer gevaar! k Afschaffing omzetbelasting de eis Twintig jaar voor oorlogsmisdadiger Onze handel met Duitsland Laatste boot naar Vlieland en Terschelling vervalt Om de beurs Raad van Cassatie verwerpt beroep Ook de kogel voor Aus der Füenter DONDERDAG 13 )UL1 1950 PAGINA 3 Pecunia non olet, zeiden de oude Romeinen reeds, maar deze stel regel, dat het geld niet stinkt en recht maakt wat krom is, wordt in onze tijd nog door tal van be schaafde landen gehuldigd. De Amerikaanse Regering heeft er, onmiddellijk bij het uitbreken van het conflict in Korea, bij de democratische staten er op aange drongen, geen olie meer te leveren aan de communistische regeringen in China en Korea, omdat olie en benzine, daar voor oorlogsdoelein den worden gebruikt, oorlogsdoel einden, die door de Veiligheids raad als een agressie zijn bestem peld. De Engelse Regering, lees de Engelse oliemaatschappijen, hebben daarop meegedeeld, dat zij aan dit verzoek geen gevolg kunnen gewen, omdat de hoeveelheden olie en ben zine, welke zij aan. het rode China en Korea leveren, slechts betrekke lijke geringe hoeveelheden zijn en alleen bestemd zijn voor indus triële doeleinden. Natuurlijk is deze motivering nonsens. Want deze Communis tische Regeringen staan Engeland niet de geringste controle toe, na te gaan, wat van deze bewering juist is. Bovendien, de olie en ben zine, die Engeland levert voor z.g. niet oorlogsdoeleinden, maakt het deze agressors mogelijk, de olie die zij anders nodig hadden voor vredesdoeleinden nu voor de volle 100 te gebruiken voor hun tanks en militair auto's in Korea, im mers Engeland levert wel de olie voor hun industrie. Gevolg van een en ander is, dat de Engeise jongens, die daar in Korea en in de Chinese wateren beschoten worden door rode tanks en vliegtuigen, het prettige gevoel hebben, dat zij hun dood en hun wonden te danken hebben aan de Engelse oorlogsleveranties aan hun vijanden. En dat is hu nog wei een socia listische regering, die deze fraaie geldpolitiek voert. Er is intussen nog meer fraais op dit gebied, zoals we in „De Groene Amsterdammer" van deze week lezen. Zoals bekend, worden de Amerikaanse en Engelse jon gens momenteel in Korea bestookt met tanks van Russische makelij. Maar dit blad wijst er op, dat de vorige week, toen de oorlog in Korea, gevoerd met deze Russische tanks, reeds in volle gang was, de geallieerde bezettdngsauto(riteiten in Duitsland (lees Enigeland) de staalleveranties aan Oost-Duits- land weer hebben hervat. Natuurlijk weten deze Engelse autoriteiten die hieraan hun mede werking gaven natuurlijk heel goed, dat dit staal niet gebruikt wordt voor productieve machines in Ooet-Duitsland, maar naar de Russische oorlogsindustrie gaat, voor het maken van tanks, kanon- Maar de Russen betalen dit staal met kostbare dollars en dit kostbare betaalmiddel, doet de Engelse regering blijkbaar over al lerlei morele bezwaren heenstap pen. Overigens moet hier onmiddellijk aan toegevoegd worden, dat de Communistische heren op het Kremlin in Moskou geen ziertje minder kapitalistisch zijn. Want te midden van de Koreaanse oorlogs berichten, lazen we in de bladen, dat het Israëlische vrachtschip „Meir Dizengoff" dezer dagen uit de Russische Zwartezeehaven Poti vertrokken is met 8500 ton Sovjet, manigaan-erts, op weg naar de Ver. Staten, waar de Russische Rege ring dit voor de Amerikaanse oor logsindustrie kostbare product, te gen nog kostbaarder Amerikaanse dollars hebben verkocht. Wanneer men nu weet, dat mangaan ge bruikt wordt voor het harden van staal en practisch alleen betekenis heeft voor het fabriceren van on doordringbare pantserplaten voor tanks en oorlogsschepen, dan krijgt men ongeveer een idee van de men taliteit, welke aan deze leveran ties ten grondslag ligt. Wanneer we nu uit deze weder zijdse oorlogsleveranties mochten concluderen, dat dit toch duidelijke symptomen waren, dat we die oor logsdreiging tussen Oost en West niet al te serieus moeten nemen, want dat partyen elkander nog al lerlei oorlogsmateriaal leveren, wat ze niet zouden doen, als er een gewapend conflict dreigde, dan zou men met een en ander nog vrede kunnen hebben. Maar een dergelijke mening zou slechts een gevaarlijk optimisme zijn. Aan deze wederzijdse leveran ties van oorlogsmateriaal ligt geen andere conclusie ten grondslag, dan dat men, of men nu 'n Ameri kaan, een socialist of een commu- ist is, het bezit van de dollar als het hoogste goed beschouwt en daaraan alles ondergeschikt maakt. En dat dus Washington, Londen en Moskou in liefde voor het kapitalisme voor elkaar weinig onder doen. J. H. (Van onze Brusselse correspondent) Woensdag is door de Verenigde Kamers eindelijk het definitieve debat ingezet over de terugkeer van de Koning. Deze dag, bracht overigens, zoals te verwachten was, weinig nieuws, omdat alle sprekers maar weer eens herhaalden wat tot in den treure reeds is gezegd over de Koningskwestie. Van de 16 sprekers, die zich heb ben laten inschrijven, kwamen er deze middag slechts 5 aan 't woord, hetgeen wil zeggen dat de debat ten bij een „vlot" verloop in dit tempo zullen duren tot eind vol gende week. Indien zich echter in cidenten gaan voordoen kan het aanzienlijk meer tijd vergen. Deze eerste middag begon reeds met een kleine strubbeling, omdat de socialist Bohi vroeg of de bij eenroeping der beide Kamers wel als wettelijk kon gelden, daar het besluit ertoe slechts was onderte kend door de Prins-Regent en de Minister van Binnenlandse Zaken, terwijl volgens de heer Bohi de Prins-Regent niet had behoren te tekenen en alle ministers wel. Minister De Vleeschauwer be twistte deze opvatting, daar de ko ninklijke macht bij de Prins-Regent berust en niet bij de regering. AMELAND. Vrijdag 1 Juli a.s. hoopt te Hollum, Ameland de wed. H. VisserDokter, beter bekend als „Tante Hieke" haar 102e ver jaardag te vieren. Het ligt niet in de bedoeling van deze dag, zoals twee jaar geleden haar 100e ge boortedag tot een feestelijke te ma ken. De gezondheidstoestand van het oudje is, naar de Dokk. Crt. verneemt, naar omstandigheden nog goed te noemen. Wel is het gezicht in de laatste tijd veel slech ter geworden, zodat ook het breien dat eigenlijk nog een soort levens vulling voor haar was, niet meer gaat. Ook het gehoor wordt min der .terwijl ook de benen niet zo best meer mee willen. Geestelijk is zij echter nog in zeer goede condi tie. Verstand en vooral geheugen zijn nog best, wel een bijzonder voorrecht op zo'n hoge leeftijd Wel heeft de griep voor enige maanden ook een aanval op haar trachten te doen, maar deze is blijkbaar mis lukt: Na een paar dagen was Tante Hieke weer de oude. II i Dood en leven! Hoe \l meer dood, des te meer leven! Niemand kan twee heren dienen, God en de mammon. Ook niét God en de zonde, de oude en de nieuwe mens. Het Christendom vraagt ka rakter, beginselvast heid, onomwondenheid en dapperheid. BENEDICTUS GRONINGEN. Het Algemeen Dagblad wist gisteren te melden dat het Groninger museum in het bezit was van een valse Frans Hals en wel „De Lachende Roker". Zoals onze lezers zich zullen her inneren hebben wij deze valsheid reeds geruime tijd geleden in ons blad besproken. Het is nL zo, dat het Groninger Museum destijds een schenking ontving van een Groningse familie, w.o. zich ook een Frans Hals zou bevinden. Kunstkenners conclu deerden echter reeds geruime tijd geleden, dat dit schilderij stellig geen product was van de bekende schilder Frans Hals. Het product werd derhalve in depót gehouden. Een schilderijen-expert uit Den Haag heeft echter het product op gezonden aan het gerechterlijke la boratorium te Den Haag om de echtheid van het werk te contro leren. Uit een ontvangen rapport van dit gerechterlijk laboratorium is thans gebleken dat „De Lachen de Roker" inderdaad vals is, het geen evenwel de kunstkenners niet verwondert. Van Zaterdag 2 tot en met Zater dag 9 September wordt op de Ka tholieke Limburgse Volkshogeschool „Geerlingshof" een vacantie-week gehouden voor Katholieke Jonge mannen en Jonge Vrouwen boven 18 jaar. „Geerlingshof" ligt midden in het Zuid-Limburgse heuvelland, te Val kenburgHouthem. Gezamenlijk worden enkele ex cursies gemaakt, en verder Wande lingen, volksdans, volkszang, sport en spel, Deskundige mensen zullen wat vertellen o.a. over „Het ver staan van klassieke muziek" (met gramofoonplaten), „Het zien van een schilderij", „de schoonheid van onze taal", (met voordrachten). leder is welkom: studenten, jon ge boeren en boerinnen,, arbeiders, ambtenaren, kantoorpersoneel, on derwijzers, onderwijzeressen, jeugd leidsters, middenstanders etc. De prijs bedraagt f 19,50 per pers. (alles inbegrepen). Inlichtingen en opgaven: „Volks hogeschool Geerlingshof" te Val kenburgHouthem. Premier Duvieusart merkte hierna nog op, dat de heren socialisten dan toch wel erg laat tot deze ont dekking zijn gekomen. Het debat duurt immers al drie dagen en eerst nu gaan zij de wetsgeldigheid er van betwisten. De motie, waarbij de zittingen onwettig worden verklaard werd dan ook met meerderheid van stemmen verworpen. Vervolgens kwam het liberale lid Lefevre met een pathetische op roep tot alle Belgen om zich om de troon van de vijfde Koning te scharen, n.l. Boudewijn I. Namens de CiV.P. verdedigde Van der Straten Waillet de, ook al zo vaak uiteengezette, stand punten. Daarbij verweet hij de so cialisten, dat zij handelen als Hit- Ier, die ook de volksmeerderheid Uitbeeldde tegen de parlementaire meerderheid, om zo zijn dictatuur te kunnen opleggen. Natuurlijk ontwikkelden de ver zamelde socialisten een heidens tu mult na deze terechtwijzing, al hadden die C.VP..-ers zich dan slechts met moeite bewongen tij dens een rede van de socialist La- rock, die op waarlijk grove wijze alle hatelijkheden aan het adres van de Koning nog eens meende te moeten uitmeten. Dat de belangstelling van de zijde van het publiek steeds min der wordt is onder deze omstan digheden zeer verklaarbaar. Men verdiept zich liever in de Tour de France, waarbij de supporters zich fanatiek kunnen opwinden bij de beoordeling van de kansen die Stanneke Ockers en de andere „ve detten" hebben. Wat dezer dagen in de zitting der beide Kamers te berde wordt gebracht hebben de Belgen al wel duizendmaal en meer gehoord, van daar dat er, nu de debatten weer alle oude thema's beroeren, geen rechtgeaard Belg is, die zijn pint in de steek laat en zijn stamcafé ruilt met de publieke tribune. LEEUWARDEN. Toen de 22- jarige chauffeur B. S. te Bergum, in dienst van de Noord Nederl. We- genbouwmij. Dinsdagavond om streeks halftien op het stationsem placement te Leeuwarden een lu cifer aanstak, om te kijken of een asfalttankwagen leeg was kwamen de hierin aanwezige gassen met een geweldige knal tot ontploffing. De jongeman werd ernstig gewond van de wagen geslingerd en moest in bewusteloze toestand worden op genomen. Hij werd met zware brandwonden aan gelaat en han den naar het Stadsziekenhuis over gebracht. Gelukkig bleken de ver wondingen aan het gelaat later iets mee te vallen, die aan de handen zijn echter zeer ernstig. Over het geheel is zijn toestand thans, naar wij vernemen, naar omstandighe den redelijk goed. IEDERE DERDE VRIJDAG IN „KINHEIM" ALKMAAR Vanaf Vrijdag 21 Juli zal iedere derde Vrijdag van de maand van 10 tot 3 uur in Paviljoen „Kin- heim," Stationsweg 60 E te Alk maar de Emigratiedienst van de L.T.B. zitting worden gehouden ten behoeve van leden die nader over emigratie-vraagstukken wen sen te worden ingelicht. Deze zittingen worden gehouden bij wijze van proef. Indien er re delijk veel gebruik van wordt ge maakt, zullen zij in de toekomst worden voortgezet. Velen zullen hiermede gebaat zijn, omdat zij nu niet beslist naar Haarlem behoe ven te reizen om te worden voor gelicht door hun organisatie, die op haar secretariaat reeds vele per soonlijke bezoeken van L.T.B. le den heeft afgehandeld en stapels brieven met emigratie-vragen en -moeilijkheden behandelde. Het emigratie-vraagstuk leeft sterk, ook in ons gewest. De service die de L.T.B. op deze wijze biedt zal dan ook door velen op prijs worden gesteld. Men moge er druk gebruik van maken. ALKMAAR Hoe dichter de datum van opening der tentoon stelling aan de Bergerweg na dert, des te koortsachtiger wordt er daar door tientallen arbei ders gewerkt aan de afwerking van de stands in de zes grote paviljoens en de grote hangar. Voor deze laatste wordt thans een grote facade gebouwd in de vorm van de gevel van 't Waag gebouw, waarachter de donkere hangar geheel schuil gaat. In dit 2000 m2 grote paviljoen heerst nog een grote chaos van stands in opbouw,doch over een week zal alles in de puntjes gereed zijn. Het plantsoen in het mid denterrein ziet er welverzorgd uit; het gras kortgeschoren en afgezet met welgevulde bloem perken. In de vijver waarin goudvissen zwemmen, komt 'n onderwater-verlichting en een fontein; ook hieraan wordt thans de laatste hand gelegd. In de verschillende paviljoens zijn tal van kubieke meters duinzand gebracht, om het duinlandschap te imiteren, waarin we straks de düinfauna en -flora kunnen bewonderen. Kunstschilders en decorateurs zijn druk bezig aan 't schilderen van panorama's en andere afbeeldingen. Morgen komen vertegenwoor digers van de dagbladen op uit nodiging van het tentoonstel- lingsbestuur alvast een kijkje nemen, om verder het een en ander te vernemen over de ten toonstelling en de attracties, die zullen worden georganiseerd. Des morgens brengen zij een bezoek aan de Kaasmarkt; daar om: allen de kaaswimpel uit hangen. Het imposante gebouw, waarin te New York het permanente hoofdkwartier van de Verenigde Naties gevestigd zal worden op Manhattan aan de rand van East River nadert zijn voltooiing. Het 39 verdiepingen tellende gebouw, dat voor 80 pet. gereed is, zal waarschijnlijk in Augustus gedeeltelijk worden betrokken Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming beeft een rapport uitgegeven, dat de cultuurpolitiek van de overheid in een aantal stellingen behandelt. Dit rapport werd samengesteld door de Commissie-Feber, welke tot taak had gekregen een onder zoek in te stellen naar de principes van het overheidsbeleid ten aan zien van de cultuur. In een negen tal stellingen werd het resultaat van de studie der commissie neer gelegd. De eerste drie stellingen hebben betrekking op begrippen en toestanden; de overige op de verantwoordelijkheid voor de cul- tuur. De commissie constateert, dat het woord cultuur in het spraak gebruik in verschillende, zij het aan elkaar verwante, betekenissen wordt gebruikt. De commissie on derscheidt cultuur in actieve, nor matieve en historisch-sociologische zin. Naar haar mening is er alle reden om te spreken van een na tionale, een Nederlandse cultuur. Naast de meer statische opvatting van de nationale cultuur is het nodig ook haar dynamische ont wikkeling in ogenschouw te ne men. De cultuur van een volk is immer aan veranderingen onder- 45 ch per flacon iAdv.j GRONINGEN Vele sprekers hebben gisteren op het jaar lijkse congres van de Algemene Nederlandse Slagershond in diverse toonaarden de talrijke moeilijkheden, waarmede de Nederlandse slagers momenteel te kampen hebben, bezongen. Daar was allereerst het probleem van de omzetbelasting. Reeds herhaalde malen heeft de Nederlandse Slagershond er bij de regering op aangedrongen om te geraken tot een afschaffing van de omzetbelasting op vlees. Hiervan is tot nu toe echter niets gekomen en het is slechts de hoop van de slagers, dat thans in het najaar deze zaak in de Kamer behandeld wordt. Men heeft echter geduld genoeg gehad, zo redeneerden gisteren tal rijke leden en de afdeling Drente, Friesland en Gelderland, hebben in hun voorstellen het hoofdbestuur aangemaand om geen middel onbe proefd te laten en een eind te ma ken aan deze belastingdruk. Het middel dat uien gistermiddag reeds ter hand nam, was het zenden van een telegram aan de minister president en aan de minister van fi nanciën, waarin werd verzocht om per 1 Juli, de omzetbelasting op het vlees af te schaffen. Grote verliezen. Grote verliezen zijn er door de Nederlandse slagers geleden in het afgelopen half jaar en men spreekt zelfs van tien millioen. En dit alles komt doordat de in koopprijzen in verhouding met de verkoopprijzen veel te hoog liggen, en moeder de vrouw mag dan rede neren, dat het vlees veel te duur is, De verbouwing van een gedeelte van de Willem lll-kazerne te Vlissingen is thans zover gereed, dat zij binnenkort als jeugd herberg in gebruik kan worden genomen. de slagers beweren het tegendeel en zeggen dat de consument hier nog een goedkoop stukje vlees eet. Willen de verhoudingen normaal zijn, dan was het gewenst dat b.v. een biefstuk op f 5,kwam. Men heeft dit gisteren °P dit con gres met cijfers aangetoond. De voorzitter van de Nederlandse sla gersbond, de heer B. van der Eyk, zei nl. in zijn openingswoord dat de inkoopprijzen van het vee gestegen zijn met 100120 procent. Daarentegen steeg de verkoopprijs van het vlees slechts met 50 a 60 procent. Met betrekking tot de export zei de heer van Eyk, dat de mogelijk heid bestaat dat deze zich niet zal kunnen handhaven. En wanneer deze export ten einde loopt, dan moet de vleesafzet op het binnenland worden gericht. En men zal dan een publiek moeten hebben, dat het vleeseten niet verleerd is. In zjjn openingsrede deelde de heer van der Eyk verder nog mede, dat vandaag, het eerste door de algemeen Nederlandse Slagershond gecharterde schip, met een lading Ierse runderen uit de haven van Dublln zal vertrekken. Deze runderen zijn door de Ned. Slagershond aangekocht en zij treedt hierbij als importeur op, waardoor extra hoge prijzen, welke gevolg zjjn van inschakeling van importeurs en grossiers, worden voorkomen. De heer B. van der Eyk uit Dor drecht werd als Bondsvoorzitter ge kozen, tot hoofdbestuursleden, wer den bij enkele candidaatstelling ge kozen de heren J- Beetsma en M. Weima te Leeuwarden; Sj. Hoorn stra te Borger, J. H. Cieraad te Hengelo en J. Groeneweg te Den Haag. Naar de P.B.O. De vergadering ging accoord met een voorstel van het hoofdbestuur om in samenwerking met de andere slagerspatroonsbonden en de be- drijfsunie een commissie te benoe men die zal bestuderen welke stap pen genomen moeten worden om voor het slagersbedrrjf te komen tot toepassing van de wet op P.B.O. en zo mogelijk tot voorbereiding van een bedrijfsschap „slagerij". Dr. W. G. J. ten Pas, wiskundig adviseur van het bedrijfspensioen, hield een inleiding over de mogelijk heid van een verplicht pensioen voor zelfstandige slagerspatroons. De heer Th. Cuiper, directeur van de slagersvakopleiding hield hierna een inleiding over „het leerlingen wezen in het slagersbedrijf Hij kwam tot de conclusie dat Nederland ten opzichte van andere landen, wat betreft de vakopleiding van slagers nog ten achter staat. Hij noemde slagersvakonderwijs een uitkomst en een zegen voor het sla gersvak. Het hoofdbestuur van de Neder landse Slagers Bond zal maatrege len treffen om te komen tot een be vredigende oplossing ten aanzien van het leveren van vlees en vlees waren door fabrieken en verzend- grossiers rechtsstreeks aan instel lingen, als hotels, restaurants en ziekenhuizen. Bij deze leveringen worden nl. niet meer de slagers ingeschakeld, waardoor de positie van de slager in gevaar dreigt te komen. Ook ten aanzien van het instituut „De Vrijbank", waartegen de afde ling Gelderland, een krachtige actie van het hoofdbestuur wenst te zien, zegde de bondsvoorzitter alle steun toe. Men zal voorts trachten meer de viezen beschikbaar te krijgen voor de aankoop enin voer van vee en vlees. Tenslotte besloot de vergadering om in de nabije toekomst te geraken tot een samenwerking der sane ringscommissies, zoals deze reeds in meerdere provincies werken. De bijzondere strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te Roer mond heeft de 39 jarige mijnwer ker Grootjans veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. G. had in de oorlog dienst genomen bij da N.S.K.K. nam toen achter eenvolgens dienst bij verschillende weermachtsinstanties; na een half jaar bij het Africa corps te zijn geweest, nam hij vrijwillig dienst bij de S.S. Hij nam deel aan ver schillende arrestaties van illegale werkers. In 1945 trok G. naar Friesland, waar hij zich schuldig maakte aan het doodschieten van de illegale J. Emmens uit Zuid broek (Groningen). Deze werd bij de vlucht van de Duitsers uit Friesland naar Noord Holland mee gevoerd en bij Anna Paulowna neergeschoten. De Officier van Justitie, Mr. J. Houben, kenschetste verd. als iemand, wie niets dierbaar was. „Hij verraadde zijn Vaderland, zijn landgenoten en zijn eigen familie". Hij eiste tenslotte de doodstraf; uitspraak 20 jaar gevangenisstraf. hevig, als gevolg van verlies of aanwinst van waarden, en be paald door geestelijke stromingen en velerlei materiëele, sociologi sche en politieke factoren. Men spreekt vaak van een eri- tiek stadium waarin de ontwikke ling van onze cultuur zóu verke ren. De commissie is van oordeel, dat de sociologische en technische ver anderingen, welke de huidige sa menleving ondergaat, van dien aard zijn, dat een nieuwe adapta tie der overgeleverde cultuurwaar den aan de steeds meer ontwakende volksgroepen dringend noodzake lijk is- Verliezen Er vallen onmiskenbaar verlie zen op het gebied der cultuur te constateren. De commissie signa leert o.m. de volgende: het terug dringen van het Christendom en zijn inspirerende kracht uit het openbare leven; de onderwaarde ring van de persoonlijkheid, ge paard aan een overschatting en verheffing van het grote getal; de massa vorming in die zin, dat tallo zen, losgeraakt nit de kleinere, na tuurlijke groepen en kringen, ver loren lopen in de grote hoop; het arbeidsproces, dat voor velen een aaneenschakeling is geworden van eentonige handelingen. Winsten Tegenover de verliezen staan winsten. De commissie waardeert o.m. als zodanig dei volgende ver schijnselen; de verhoogde cultu rele activiteit der arbeiders organisaties; de opleving der re gionale culturen; de groeiende erkenning van de noodzakelijk heid, de ontreddering van het gezin tegen te gaan. Wie draagt dc verant woordelijkheid? Wanneer de commissie de ver antwoordelijkheid voor de cultuur ter sprake brengt, stelt zij, dat de onderscheiden sectoren der we reldlijke cultuur met inachtneming der gebondenheid aan zedelijke normen een eigen wettelijkheid bezitten. Verantwoordelijk voor de cul tuur zijn op de eerste plaats de burgers zelf, die persoonlijk of ge zamenlijk in vrije verenigingen er naar moeten streven het cultuur bezit voor zichzelf en voor anderen te vergroten. Maar ook de overheid is voor de cultuur verantwoordelijk. De overheidsorganen dragen directe verantwoordelijkheid voor de cul turele ontwikkeling der aan hun zorgen toevertrouwde gemeen schappen. Hun taak wordt bepaald en begrensd door het doel dezer gemeenschappen. De bevordering van het alzijdige welzijn van het volk door de overheid dient zich Momenteel zijn tussen Neder land en West-Duitsland bespre- kinge/ aan de gang over de han delsbetrekkingen. In hoofdzaak gaan de besprekingen over de betalingsproblemen, welke voort vloeien uit het grote Duitse na delige saldo in de handel met ons land. Dit nadelige saldo be draagt naar schatting ruim 300 millioen gulden. De besprekin gen houden ook ten nauwste ver band met de Europese Betalings- Unie. LEEUWARDEN. Naar wjj vernemen, zal de Terschellinger St. Mij de in 't spoorboekje op tabel 107 A opgenomen laatste vaart van Harlingen Haven v. 21.05 uur naar Vlieland en Terschelling (van 15 Juli tot en met 14 Augustus) niet uitvoeren. De boot van 17.25 naar deze eilanden, die volgens de reisgids al leen vaart van 15 tot en met 28 Augustus, zal echter reeds van 15 Juli af worden ingelegd en vaart dus van 15 Juli tot en met 28 Augustus. In aansluiting op deze boot rijdt de trein van Harlingen v. 17.00 naar Harlingen Haven ook van 15 Juli af, dus van 15 Juli tot en met 28 Augustus. De trein van Harlingen v. 20.54 naar Harlingen Haven in de reisgids ingelegd van 15 Juli tot en met 14 Augustus, rijdt niet. Reizigers die in Juli of Augustus 'n bezoek aan Terschelling of Vlie land zullen brengen, dienen met deze wijzigingen wel rekening te houden en doen er goed aan, ze uit te knippen, of in hun spoorboekje aan te brengen. NOORDHOLLANDS ELFTAL WON IN AMSTERDAM. AMSTERDAM Op het Vole- wijekersterrein te Amsterdam-Noord werd Woensdagavond een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een com binatie van Volewijckers en DWV en een Noord-Hollands elftal. De uitslag van deze wedstrijd was 51 in het voordeel van de Noord-Hol landers. WIERINGERMEER Het slech te weer dat vele landbouwers het noodzakelijke werk op de akker haast onmogelijk maakt, was aan leiding voor een onverwacht groot bezoek aan de graanbeurs te Mid- denmeer, en aan de markt op het Beursplein. Deze markt neemt tel kens in betekenis toe. Woensdags ziet men in Middenmeer vrijwel alle belangrijke zaken en bedrijven uit Noord Holland vertegenwoor digd. Menigeen is dus in staat om één beursmorgen tientallen „rela ties" af te werken. De land bouwers legden een grote belang stelling aan de dag voor de nieuwe „Stevens" aardappelrooimachine. Blijkens ervaringen onder de moei lijkste omstandigheden levert deze machine buitengewoon goed werk, doch vereist 4 man bedienings personeel. De machine rooit de aardappelen, verwijdert de aan hangende grond middels een trom- melzeef en levert de aardappelen gesorteerd af in de zakken. Al het gaande werk is met rubber be kleed hetgeen beschadiging tot 'n minimum reduceert. Indien de stalen sorteerzeven op gelijke wijze waren afgewerkt zou de „Stevens" zelfs geschikt zijn voor het rooien van poters. Het „kluitenprobleem" heeft men opge lost door middel, van een kluiten breker vóór het mes en twee klui- tenrapers tusSen zeeftrommel en transportband. ook uit te strekken tot het cultu rele terrein. In deze tijd dient de overheid speciale zorg te besteden aan de culturele deproletarisatie, in het bijzonder van de ftrbedders- groepen. De commissie beveelt aan, op ba sis van de ontwikkelde beginselen en richtlijnen concrete normen voor onderdelen der cultuurpoli tiek uit te werken. De Bijzondere Raad van Cas satie veroordeelde Woensdagmor gen de voormalige chef van de S.D. en Sipo te Amsterdam, de 48-jarige „SS-sturmbahnführer" Willy Lages uit Brunswijk, tot de doodstraf. Lages, die gedurende de vijf jaren der Duitse bezetting bij de S.D. de functie van „Kriminal- rat" bekleedde, werd na een langdurig proces door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam reeds tot de doodstraf veroordeeld. Aan verdachte waren tal van misdrijven ten laste gelegd, ge durende de periode, dat hij voor al in de provincies Noord-Hol land en Utrecht de scepter zwaai de, had hij de leiding bij de zo genaamde „Silbertanne-Aktion". Voorts trof Lages maatregelen betreffende de „arbeitseinsatz" van Nederlandse mannen in Duitsland. Van de 400 mannen die in Beverwijk, Zaandam, Utrecht en Velsen werden opge pakt, kwamen er 60 in Duitsland om het leven. Bij de behandeling van deze zaak voor de Bijz. Raad van Cas satie concludeerde de Procureur- fiscaal, mr. Baron van Tuyll van Serooskerken, op 5 Juni i.l. tot vernietiging van de sententie van het Amsterdamse Hof, daar hij van mening was, dat ver schillende van de door de beide raadslieden ingediende cassatie middelen gegrond waren. Mr. van Tuyll van Serooskerken vroeg verwijzing van deze zaak naar de Bijz. Strafkamer van de Haagse Arrondissem.rechtbank. De Raad achtte gistermorgen de zwaarste straf voor Lages op haar plaats en verwierp het in gestelde beroep. Willy Lages werd des doods schuldig geacht, daar hij met grote misdadigheid en ogenschijnlijk zonder inner lijke tegenstand, tienduizenden Joden naar Polen heeft doen wegvoeren, terwijl hij tot op ze kere hoogte bekend was met het gruwelijk lot dat deze mensen t" wachten stond. De Bijzondere Raad van Cas satie heeft de 41-jarige Duitse: F. H. Aus der Fuenten, die gedu rende vier jaren van de bezet ting te Amsterdam als dagelijks leider van de tót de Sicherheits dienst behorende „Zentrallstelle für Judische Auswanderung' was opgetreden, tot de doodstraf veroordeeld. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam had Aus der Fuenten indertijd tcgt levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De Proc.- fiscaal bij genoemd Hof eiste de doodstraf en tekende na de uit spraak door het Hof, beroep in cassatie aan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3