WORTELTJES Tweede Kamer aanvaardt de Kinderbijslagwet Ongewenste vreemdeling is in hongerstaking gegaan Nedi de Nation LIEFDE RADIO DE TOUR OP TOEREN Geen gemakkelijke gevangene Achter de Koreaanse schermen OP DE VLUCHT Weinig st overwic Naar wij vernemen: Vacatures in de Hoge Raad DE BEURS Ontwerp-constitutie eenheidsstaat Buitenlands overzicht voor de Zware baai beïnvloedde tij Kath. landboi huishoudschc geopend DONDERDAC 13 JULI 1950 zal Zaterdagmorgen op het vlieg kamp Valkenburg het 860 squa dron van de Marine Luchtvaart dienst, dat in Maart in Indonesië uit dienst is gesteld, weer officieel in dienst worden genomen..., werd een zekere A. O. uit Bar- chem, op wiens bedrijf verleden week pseudo-vogelpest werd ge constateerd, gearresteerd wegens het verboden vervoer van een aantal jonge hanen.... is bij Palthe's textielveredelings- bedrijven te Almelo een sociaal fonds gesticht, waarin de directie als beginkapitaal 10.000 gulden heeft gestort. Ieder lid van het personeel zal 10 cent per week bijdragen.... overleed dezer dagen de heer C. M. Schilt, ond-hoofdredacteur van „Het Vaderland". Na de oorlog was hij werkzaam bij het devie- zenbureau voor de pers.... heeft de nieuwe gezant van Ne derland te Boedapest, de heer IV. C. Posthumus Meyer, gisteren zijn geloofsbrieven overhandigd aan de president van Hongarije.... vierde mej. E. Schulz te Nijme gen gisteren haar 102e verjaar dag. Mej. Schulz, een Poolse, was vroeger gouvernante. Als zo danig bezocht zjj bijna de halve wereld.... werd gisterenmorgen in enige bij de haven van Rotterdam betrok ken bedrijven een sit-down-sta king van een uur gehouden op initiatief van het O.V.B., de des tijds afgescheiden groep van de E.V.C. Doel was een extra week loon te verkrijgen.... Alleen het goede blijft en overleeft de tijden. Purol geniet reeds een ruim 40-jarige wereld- reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. (Adv.) PROGRAMMA VRIJDAG 14 JULI 1950 HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 Vara, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO; 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 2.100 VARA, 22.40 VPRO; 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws ;7.18 Gramofoanmu- ziek; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.18 Gramofoonmuz.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; (9.309.35 waterstanden); 10.00 u. „Thuis" causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Gramofoonmuz.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Cello en pia no; 11.10 Radiofeuilleton; 11.25 Or gelspel en zang; 12.00 Theater-or kest; 12.30 Mededelingen; 12.33 u. Sportpraatje; 12.45 Gramofoonm.; ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte mu ziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamerorkest en soliste; 15.10 Voordracht; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.00 Idem; 16.30 (Van onze parlementaire redacteur) De wijziging van de Kinder bijslagwet is gisteren door de Tweede Kamer met 58 tegen 14 stemmen aanvaard. Tegen stem den, met de Communisten, de le den van de P.v.d.A., Emmens, Bur ger, Goedhart, v. Goes van Na- ters, Posthumus Stul'kens en Scheps van de VVD waren tegen de heren Vonk, Ritmeester en Cor- nelissen. Dit stemmen tegen een wetsontwerp dat zoals gisteren reeds gezegd, verschillende verbe teringen bevat, had in feite het karakter van een protest. Tevoren was nogmaals gediscus sieerd over het amendement van de K.V.P.-fractie. Had de minister betoogd, dat het amendement geen zin had omdat wettige en natuur lijke kinderen, ook bij aanvaarding van het amendement, onder de werking van dezelfde wet zouden vallen, de heer Hooy (K.V.P.) stelde daar tegenover dat een con structie, die rekening houdt met verschil in rechtsgrond nooit zin loos kan zien Een regeling van de kinderbijslag voor natuurlijke kin deren bij Algemene maatregel van Bestuur bood ook wel degelijk de gelegenheid voor afwijkende bepa lingen, zij het dan niet ten aanzien van bedrag en uitvoeringsorganen. Deze laatste opmerking maakte de heer Hoogcarspel (Comm.) nog meer kopschuw. Van deze minister verwachtte hij zulks niet, maar een andere minister zou aldus de gelegenheid krijgen om ten aanzien van de natuurlijke kin deren verslechteringen aan te brengen. Minister Joekes bleef het amendement ontraden. Deson danks werd het aangenomen met 45 tegen 36 stemmen, rechts tegen links Bij de eindstemming kwam de heer v d. Goes van Naters (P.v.d.A.) verklaren, dat hij en enige van zijn politieke vrienden tegen zouden stemmen omdat het wetsontwerp, na de aanvaarding van het amendement, niet meer de morele grondslag van duidelij ke oprechtheid had, die een wets ontwerp behoeft. Mevr Fortanier de Wit (V.V.D.) motiveerde de stem van de V.V.D.-tegenstanders duidelijker. Zij konden er niet mee accoord gaan dat voor een bepaal de categorie de rechtsgrond ver vangen was door het behoefte element. Daarna maakte de Kamer nog een aanvang met de behandeling van het wetsontwerp, dat nieuwe regelen geeft voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Mr. Bach? (K.V.P.) en de heer Sehmal (C.H.) noemde het wets- ontwern een zaak van rechtsher stel. Tiidens de bezetting moesten de Kamers onderduiken en het gaat nu om de vorm waarin zij zullen moeten herrijzen. De heer Schmal wilde voorlopig volstaap met de oude vorm. Aan meer had hii op dit tiidstip geen behoefte. Wel wilde hij reeds nu vaststellen Grote belangstelling voor de Vierdaagse Voor de Vierdaagse, welke van 25 t.m. 28 Juli a.s. te Nijmegen zal worden gehouden, zijn totaal 7300 inschrijvingen binnengeko men. Aan de dageliikse afstand i van 55 km nemen 2000 tippelaars V :v T"00 s.en P'®:i deel, aan die van 50 km 1300. d 1H^^e-tC*USe"fLi800 terwiil voor de afstand van 40 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.40 u. Clarinet en cello; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Gramofoonmuz.; 19.20 Reportage; 19.30 „Op bezoek bij anderen", causerie; 19.45 Klank beeld; 19.55 Berichten; 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking; 20.10 So praan en piano; 20.30 „De redding der menselijkheid in de crisis der huidige cultuur," causerie; 21.00 u. Verzoekprogramma; 21.40 Voordr.; 22.00 Buitenlands ;i weekoverzicht; 22.15 Klein koor en orkest en so listen; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Symp-ho- nie-orkest. HILVERSUM 2. NCRV. 298 m. 7.00—24.00 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gewijde mu ziek, 8.45 Strijkorkest, 9.15 Voor de zieken, 9.30 Gramofoonmuz., 10.30 Morgendienst, 11.00 Pianovoordr., 11.30 Amusementsmuziek, 12.00 u. Gramofoonmuziek, 12.30 Medede lingen; 12.33 Klein koor; 13,00 uur Nieuws; 13.15 Sextet, 13.50 Gramo foonmuz., 14.00 Strijkkwartet, 14.40 Voordracht 15.00 Bariton en piano, 15.40 Voordracht, 16.00 Vocaal en semble, 16.15 Gramofoonmuziek, 17.00 Wetenswaardig allerlei, 17.30 Friese causerie, 17.45 „Het werk van de christelijke vacantiescho- len" causerie, 18.00 Koorzang, 18.15 „Overheid werkgever wèrk- nemr," causerie; 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.15 Regeringsuit zending, 19.35 Gramofoonmuziek, 19.40 Radiokrant, 20.00 u. Nieuws, 20.05 Sohaakpraatje, 20.15 Omroep orkest, 21,15 „Onze tijdrekening", causerie, 21.35 Koninklijke militai re kapel, 22.10 Pianorecital, 22.30 Oratoriumvereniging en philhar- monisch orkest, 22.45 Avondover- denkimg, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Lunchconcert, 12.30 Weerberichten, 12.32 Gramofoonm., 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel en zang, 14.00 Casinoconcert, 15.00 Cabaret- muziek, 15.40 Tenor 'en piano, 16.05 Operettemuziek (tussen 16.00 en 17.30 reportage ronde van Frank rijk) 16.50 Pianospel; 17.00 Nieuws, 17.10 Zang, 17.30 Gramofoonmuz., 18.00 Franse balletmuziek, 18.10 u. Voordracht, 18.20 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 u. Nieuws 19.30 Dansmuziek, 19.50 Radiofeuil leton, 20.00 Filmmuziek 20.30 Pia nospel, 20,45 Kunstkaleidoscoop, 21.00 u. Omroep-symphonieorkest, 22.05 Nieuws, 22.15 Verzoekprogr.. 23.00 Nieuws, 23.0524.00 Licht opera-concert, 484 m. 12.05 Omroeporkest en so listen, 13.00 Nieuws, 13.10, 13.30 en 14.30 Gramofoonmuziek, 15.45. Om roepkoren, 16.00, 17.10, 18.30 en 19.10 Gramofoonmuziek, 19.45 uur Nieuws, 21.00 Gramofoonmuziek 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek, 22.55 Nieuws, 23.00 Gramofoonmu ziek, 23.55 Nieuws. km 3850 en die van 30 km 150 wandelaars inschreven Het aantal dames dat aan de Vierdaagse mee doet bedraagt 1300. De buiten landers zijn vertegenwoordigd door 177 militairen en een 50-tal burgers dat de Kamers altijd 'n ander ka rakter zullen moeten hebben dan de organen van de P.B.O. Hier gaat het om een regionale bunde ling van het bedrijfsleven. De heer Bachg kondigde reeds enkele amendementen aan, waarbij de bedoeling voorzit de terminologie van de P.B.O. te vermijden, de Kamers niet langer dan twee jaar onder de vigeur van het aanhan gige wetsontwerp te laten leven en de Kamers op enkele punten met de Sociaal Economische Raad in contact te brengen. Heden gaat de behandeling verder. De Kamer voorzitter heeft aangekondigd dat het volgende week de laatste week voor het reces, nog een zeer drukke week voor de Kamer zal worden. Drie dagen ook avond vergadering. O.m. zal dan de be groting voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen aan de orde ko men. (Van onze parlementaire redacteur) Ter voorziening van twee va catures van Raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden, heoi't de Tweede Kamer gisteren de volgende aanbevelingen op gemaakt. Voor de eerste vacature: 1. Prof. mr. G. Wiarda, hoogleraar in de Rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; 2. Prof. mr. H. Bregstein, hoog leraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam; 3. mr. L. Rutten, raadsheer in het Gerechtshof te 's Bosch. Voor de tweede vacature: 1. Mr. H. Loos, Raadsheer in het Gerechtshof te 's Gravenhage; 2. Mr. L. Rutten, Raadsheer in het Gerechtshof te 's Bosch en 3. Prof. H. Bregstein, hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Am sterdam. leETAPPE 13JULI 2e ETAPPE 14JULI 1eEtappe PAR'JS-METZ 307km 2e METZ-LUIK 241 km Ravllalllering f ICART0-5094 DUITSLAND F RAN 3 RUK Etoin Verdun 240 I PAR'JSl Meaux flik _V*ChSloiuwMar •to,**,.MOT. Monfmiral80km ouid Chllons vMarnr 153 km C werkelijk» stort) Wat een kostelijk gezicht, die fijne, malse worteltjes met een weinig gehakte peter selie versierd! Feestelijk, maar ook bijzon der lekker, vlug gaar en door het rijke gehalte aan vitaminen en voedingszouten een goed en goedkoop recept om gezond te blijven. Boen de worteltje: schoon, schrappen is nog niet nodig. En niet vergeten omschudden als ze even gekookt hebben! U zult ziendat kweekt grage eters! Voor het Palais Royal in Parijs heeft vanmorgen de filmacteur Orson Welles (Harry Lime oftewel De Derde Man) de trekker van zijn start pistool overgehaald en daarmee het vertreksein gegeven voor de 37ste Tour de France. 166 paar sterke benen zetten zich op dat teken in be weging voor een rit van vier weken in 22 étappes, waarin de renners een afstand zullen afleggen van 4831 kilometer, dat is een achtste deel van de omtrek van de aarde of een afstand van Parijs tot Moskou en terug Half Parijs was Woensdagmorgen uitgelopen om de karavaan te zien vertrekken en in alle steden en dorpen van Frankrijk, Luxemburg en België, waar de Tour langs trekt, zullen de mensen uren van te voren langs de wegen staan om met eigen ogen dit machtigste sportgebeuren van het jaar te zien. Wij zullen dagelijks een kaart van de route afdrukken en U zo volledig mogelijk op de hoogte houden van het rennerslief en leed, dat zich van vandaag tot en met 7 Augustus in de Tour de France zal afspelen. In de strafgevangenis in Haar lem is twaali (lagen geleden een 5U-jarige man, Duitser van ge- uoorie, in hongerslaKing gegaan uit protest legen zijn detentie. Dij vluchtte enige jaren voor de oorlog naar ons land, om aan het Hitler-regiem te ontkomen. Hier werd hij in die jaren gesteund door de communistische organi satie „Rode hulp" en maakte in ons land openlijk propaganda voor de strijd tegen Hitier. Hij werd gevangen gezet wegens be lediging van een Staatshoofd van een bevriende natie. a /-#4 Lq4 n :Dgr,f Thans bevindt hij zich in de 4.U yaai flcl in l\IU. Haarlemse Strafgevangenis sinds RIO DE JANEIRO, 12 Juli. Voor de ontmoeting Brazilië-Span- je in de eindronde van het tour- nooi om de wereldbeker die van daag gespeeld wordt, is de be langstelling overweldigend. Men verwachtte dat Rio uitgestorven zou zijn omdat bijna alle zak-x zullen sluiten. Tijdens de wed strijd doen meer dan 1500 politie agenten dienst. Misschien zal de verkoop van sinaasappelen verbo den worden uit vrees, dat ze als projectielen zullen worden ge bruikt. Om dezelfde reden zal niemand flessen bier en limonade mee mogen nemen uit de tentjes en kiosken. Verder is er ook werk aan de winkel voor de ploegen van de gezondheidsdienst, aangezien tij dens de match BraziliëZweden 28 toeschouwers behandeld moes ten worden wegens zenuw-aanval len. Voor de wedstrijd tegen Span je is de spanning nog veel inten ser. De gemoederen zijn tot het kookpunt verhit en men vreest dat de ontmoeting, hoe ze ook eindigt, bij talrijke kijkers en kijksters een nerveuze instor ting zal veroorzaken. ONGEANIMEERDE MARKT AMSTERDAM, 12 Juli. De bericli en uit Korea, waar de toe stand ernstig wordt beoordeeld, zijn voor de Beurs geen reden tot optimisme. Wel toont de markt zich niet nerveus, maar een kleine afbrokkeling der prijzen is bijna iedere dag onvermijde lijk. Ook vandaag was de stem ming ongeanimeerd en waren de koersverliezen veruit in de meer derheid. Dat een emisie als die der Hoogovens in een dergelijke markt niet enthousiast ontvan gen wordt, spreekt vanzelf. De internationale industrie- papieren waren voor. het over grote deel 1 a 2 punten lager, met uii zondering van aandelen AKU, die evenals gisteren tegen de markttendenz in een punt hoger waren. Ook de Cultuuraaadelen wa ren overwegend lager. De Scheepvaartafdeling kon zich vrij goed handhaven en hier bleven de verliezen slechts tot fracties beperkt. De staatsfond- senmarkt was zo goed als onver anderd. Op de Amerikaanse sector was de stemming ongeanimeerd. Pro longatie 2 1/4 procent. 30 Sept. van het vorige jaar waar men hem als ongewenste vreemdeling heeft opgesloten in afwachting van zijn uitwijzing naar Duitsland. Die uitwijzing heeft blijkbaar nogal wat voeten in de aarde, want naar ver luidt zouden de Geallieerde autoriteiten in Duitsland de ver eiste vergunning hebben gewei- fierd. Dit is in grote lijnen de ge schiedenis van de Duitse com munist W. Deerberg, die zich geen gemakkelijke gevangene heeft getoond. Toen hij vóór de oorlog wegens belediging van Hitier werd opgesloten, wist hij met enkele andere kornuiten uit de gevangenis te ontvluchten om spoorloos te verdwijnen. Tijdens de oorlog waren het de Duitsers, die hem zochten, o.a. omdat hij zich niet voor dienstneming in 't Duitse leger had gemeld. Door een toeval werd hij in 1943 op de Zeedijk te Amsterdam ge arresteerd en naar een concen tratiekamp in Duitsland overge bracht. Ook daaruit wist hij na enige tijd te ontsnappen om voor de tweede maal spoorloos te ver dwijnen. Na de bevrijding dook hij weer in Nederland op. Lang bleef Deerberg niet op vrije voeten. Eind 1948 belandde hij' in de gevangenis te Hoorn, de zogenaamde Krententuin, waar de Nederlandse Justitie hem acht maanden gevangen hield wegens een poging zich de goederen toe te eigenen van een voormalige N.S.B.-familie. Uit de Krententuin ontsnapte Deerberg niet. Toen hij eind Sep tember van verleden jaar zijn straf had ondergaan en dus weer op vrije voeten zou moeten wor den gesteld, achtte de Procureur- Generaal te Amsterdam het beter de man, die men als ongewenste vreemdeling naar Duitsland wil de uitwiizen. in afwachting van deze uitwijzing nogï gevangen te houden. Zo werd Deerberg dus van de Krententuin onmiddelliik overgebracht naar de Strafge vangenis te Haarlem, waar hij nu ruim negen maanden op zijn overbrenging naar Duitsland zit te wachten. Deerberg zelf heeft er maan den geleden in toegestemd terug te kt/en naar Duitsland, maar naar het schijnt hebben de Geal lieerde autoriteiten aldaar kort geleden zonder opgaaf van rede nen een vergunning geweigerd. Dit heeft hem aanleiding gege ven als protest tegen zijn gevan- genhouding in hongerstaking te gaan. In de Tweede Kamer heeft, zo als bekend, het communistisch lid mr. Benno Stokvis gisteren vragen gesteld over deze aange legenheid. Intussen heeft de Pro cureur-Generaal te Amsterdam de zaak opnieuw opgenomen met de Zaandamse politie. Het Kabinet van de Republiek Indonesia Serikat heeft Dinsdag in speciale zitting het ontwerp- voorlopige constitutie eenheids staat, zoals ingediend door de speciale commissie van de R.I.S. en de Republiek Indonesia, goed gekeurd. Over de hoofdstad van de nieuwe eenheidsstaat werd geen uitspraak gedaan, doch alleen werd bepaald, dat de zetel van de regering te Djakarta zal zijn, terwijl een nadere beslissing over de hoofd.stad aan het eerste ka binet van de eenheidsstaat wordt overgelaten. FIREFLY MAAKTE NOODLANDING Woensdagmorgen om 11.20 uur heeft de Firefly K 11 van de Ma rine Luchtvaartdienst wegens mo torstoring een noodlanding moe ten maken tussen Katwijk en Noordwijk. De Firefly, die werd bestuurd door de adelborst vlie ger der eerste klasse W. F. van den Heuvel, werd slechts licht be schadigd. De piloot, die ongedeerd bleef, maakte de noodlanding op een weiland, ongeveer 300 meter van de weg af. Het toestel werd in de loop van de dag over de weg naar zijn basis, het vlieg veld Valkenburg, gebracht. DE PSEUDO-VOGELPEST IN WATERLAND ,De pseudo vogelpest neemt in Waterland dreigende vormen aan. Dinsdagavond is een vergadering Het wordt niet alleen met de dag duidelijker, dat Rusland in de oorlog op Korea militair een belangrijke rol speelt, maar dit evident door Moskou geprovo ceerd conflict wil uitbuiten om langs diplomatieke weg aspira ties te verwezenlijken, welke men tot nu toe, langs de weg van een redelijk overleg, niet kon verkrijgen. In heel deze Koreaanse affaire blijkt weer duidelijk, dat Rus land zich in zijn staatkundig be leid noch houdt aan de moraal, noch aan de fatsoenlijke regels van het diplomatieke spel en daarom de Westerse mogendhe den, die zich dergelijke vrijhe den niet kunnen veroorloven, al tijd een etappe voor is. Wat dit .betekenen kan, blijkt wel duidelijk uit de laatste be richten van het Koreaanse front, die duidelijk onthullen. met welk een satanische gedegenheid Moskou deze oorlog in Korea heeft voorbereid en daarvan nu de militaire en politieke vruch ten plukt. De communistische troepen in Noord-Korea blijken niet alleen te bestaan uit langdurig geoefen de soldaten, maar zij beschikken ook over de allernieuwste wape nen van Russische makelij, die voor de Amerikaanse stafofficie ren de nieuwste militaire snuf jes bevatten. De tanks en jeeps waarover deze communistische Koreanen beschikken, komen niet alleen kersvers uit de Rus sische wapenfabrieken, maar zijn B?i^„etAet xd°el-in de kortst ook met' de nieuwste' ^vindij- mogelijke tijd tot inenting van alle koppen over te gaan. De no dige formulieren werden gedistri bueerd en het bestuur der pluim veevereniging hoopt eind deze week, uiterlijk begin volgende week met de vaccinatie te begin nen. Hedenmorgen zullen de drie burgemeesters tezamen met de poeliers een bespreking hebben. Vrijdagmorgen wordt een verga dering belegd voor de eier- en fouragehandelaren, om tot een doeltreffende bestrijding der ziekte te komen. DOOD DOOR SCHULD Woensdag stonden voor de rechtbank te Dordrecht terecht de Gorcumse dierenarts K. C. v. d. W. en zijn echtgenote, daar zij op 23 Mei in Gorinchem een aan rijding hadden veroorzaakt, die ten gevolge had, dat het slacht offer, de 72-jarige mej. L. Meu- lenberg, aan de gevolgen over leed. Op de bewuste datum had de heer van der W. zijn vrouw rijles gegeven en tijdens deze les nam zij een bocht te ruim met het ge- meldde gevolg. De officier van justitie eiste ter zake van dood door schuld tegen de dierenarts f 1000.of 2 maan den hechtenis en tegen zijn echt genote f 500.of 1 maand. Over 14 dagen uitspraak. gen toegerust. Veel betekenend is dan ook het antwoord, dat een Amerikaanse hoge ambtenaar gaf op een vraag van een jour nalist. hoe het mogelijk was. dat de Zuid-Koreanen geen behoor lijk leger hadden en zo goed als ongewapend waren, nl. dit; „Wanneer wij deze Koreanen militair georganiseerd en mo dern gewapend hadden, dan zou den zij de Noord-Koreanen zon der twijfel ook aangevallen heb ben. En wij wisten, dat een oor log op dit allergevaarlijkste ter rein in de wereld zeer ernstige complicaties kon hebben. Zoveel geweten en eergevoel kunnen de Russen echter niet opbrengen en wat de Amerika nen om deze redenen nalieten, gaf hen niet de minste zorg. Zij hadden niet de minste bezwaren tegen de consequentie van hun militaire bewapening van de Noord-Koreanen. integendeel, 't paste volkomen in hun politiek nieuwe verwikkelingen te schep- Ook Brandes Het staat thans vast dat Bran des voor Nimes Olympiqué gaat spelen. Alle formaliteiten, daar mee verband houdend, zijn ver vuld. Bruxelles Kermesse 125 gram 29 ets. Gedurende deze maand bi; elk pakje een filmboekje voor de kinderen pen, waardoor zij de Amerika nen in ongelegenheid konden brengen en als lachende derde op de achtergrond, dit conflict zoveel mogelijk politiek konden uitbuiten. In dit laatste licht moet gezien worden het jongste diplomatiek optreden van Moskou, naar aan leiding van een wat overhaast Engels verzoek in Moskou, om invloed in Noord-Korea uit te oefenen, ten einde de Noord- Koreanen te dwingen, de oorlog stop te zetten. Het blijkt, dat deze Engelse stap, Stalin niet ongelegen is gekomen, want met een spoed, die gewoonlijk de Russische ant woorden op Geallieerde nota's niet kenmerkt, heeft men de En- gelsen gevraagd, wat men met deze „invloed" precies bed_oelt. Toen Londen daarop inging en zich verder bloot gaf, heefl Stalin onmiddellijk geantwoord, niet ongenegen te zijn, aan dil verzoek te voldoen, maar vooi wat, hoort wat. Alleen om een einde te maken aan deze vrese lijke mensenslachting, alleen om deze gevaarlijke, haard voor de vrede in de wereld uit te doven, had Stalin geen belangstelling. Hij wilde slechts aan deze strijd een einde maken, als de Wester- se Geallieerden bereid waren een aantal verlangens van Rus land in te willigen, verlangens, welke met de kwestie Korea slechts in een zeer verwijderd verband staan. Een van deze verlangens was, het communistische China een permanente zetel te geven in da Veiligheidsraad. Voor Rusland van grote waar de, want als Rusland als nartij zijnde dan eens niet mee mag stemmen, kan China een Rus sisch veto uitbrengen. Verdei zou Stalin een herstel van da Grote Raad van Vier in Duits land wensen, met concessies in Berlijn enz. Zijn Washington en Londen niet van plan deze prijs te beta, len voor een herstel van da vrede in Korea, welnu, dan laai Stalin niet alleen daar rustig doorvechten en zal hij niet al leen dit oorlogsvuurtje nog flink aanstoken met Russisch mate riaal, maar hij moet aan de En gelse Ambassadeur hebben laten doorschemeren, dat hii nog wel meer van dergelijke Koreaansa potjes op het vuur heeft staan. Niet alleen in het Verre Oosten, maar volgens betrouwbare be richten zou Stalin ook gezin- speeld hebben op Iran en Joego slavië. Waar wel eens precies hetzelf de zou kunnen gebeuren als in Korea, en dat dit geen loos drei gement is, bewijzen de berich ten over troepenconcentraties aan de Turks-Iraanse grens en rond die van Joego-Slavië Hoe ernstig Washington, waai men er niet aan denkt op deze Russische chantage, zoals de „New-York Times" terecht deze Russische politi noemt, in te gaan, de toestand momenteel acht, blijkt uit de gisteren afge legde verklaringen van de Ame- rikaanse senator Tydings, de voorzitter van de militaire com missie van de Senaat, die na deze vergadering met generaal Bradley, het Amerikaanse volk waarschuwde, rekening te hou den met een harde en langdurige strijd. Intussen hoopt Stalin, dat zijn nieuwe methode van onder handelingen, toch nog wel suc ces zal hebben. Want de Russi sche vertegenwoordiger van de Ver. Natie's, Malik, die op het punt stond met vacantie naar Moskou te gaan, heeft instructies gekregen voorlopig te Washing ton te blijven. Het spél achter de Koreaanse schermen, in Moskou, Londen en Washington wordt dus op hoog niveau voortgezet. Maai dat het voor de mensheid veel goeds zal baren, is niet te ver wachten. Want het wel en wee van de mensheid, speelt op het Kremlin totaal geen rol. Daar domineren alleen de belangen van Rusland en van het wereld communisme. En Korea is in dit spel niet meer dan een enkele nieuwe troef. FEUILLETON 18. „Maar wat waren dat dan voor praatjes?" vroeg Rob. hij gend naar adem. Faasse haalde zijn schouders op. „Dat ze met die man om zijn geld getrouwd wasDat hij zo onverwachts stierf.. Misschien wel al te schielijk, wat?" Hij maakte een wegwerpend gebaar. „Onzin was het, anders niet. Kijk eens hier, Rok, ik weet alles en nog wat af van die romannetjes, waarin de mensen uit een kleine stad schijnbaar allen uiterst be hoorlijke en fatsoenlijke lui zijn, maar inwendig, wat ze wel eens noemen, gepleisterde graven.... poelen van ongerechtigheid en zo meer. Ik weet alles af van verborgen gehouden familie schandalen. Maar ik wil je dan wel zeggen, dat het bliksems veel gemakkelijker is om in een grote stad te zijn, dan in een kleine plaats. Als er werkelijk iets ernstig verkeerds aan de hand zou geweest zijn, dan zou het zich zeker anders geopen baard hebben dan alleen in al lerlei kletspraatjes van éen stel oude wijven, die als kletskousen bij iedereen bekend staan, ook dat nog!" „Maar er was.... er is iets niet in orde", zei Rob langzaam. Jan Faasse keek hem verbluft aan. Rob liep het vertrek door en ging in de stoel tegenover hem zitten. Hii boog zich ver trouwelijk naar hem toe. „Luister eens. Jan.... ik heb Thea Ronk lief. En zij houdt van mij. Dat weet ik beslist zeker. Maar ze wil niet met me trouwen, omdat er iets in haar verleden is, dat haar beangstigt, dat haar weerhoudt, zich aan me te geven, zoals ze is. Ze heeft iets op haar geweten, Jan! En dat heeft haar hier uit Goes ver dreven." „Die praatjes?" zei Faasse als in zichzelf. „Neen, dat neem ik niet aan." „En toch is er iets. Jan", zei Rob wanhopig. „Maar dat kan Ronk niet ge weest zijn", zei Faasse peinzend. „Dat was een behoorlijke kerel Hij heeft zijn hele leven hier gewoond en door hard werken zijn fortuin gemaakt. Als er iets aan hem gemankeerd had, dan zou dat zeker bekend zijn ge worden. Dat had hij hier niet kunnen verbergen." „En toch is er iets geweest. Maar ze wil het me niet vertel den. Het heeft haar zo diep ge kneusd, dat ze er niet mee voor de dag durft te komen. En daar om moet ik te weten zien te ko men, wat dat geweest is." „Ik durf er mijn hoofd onder verwedden, dat je niets zult vin den, waar iets scheefs of ver keerds achter zit." „Ik mag lijden, dat je het bii het rechte eind hebt," zei Rob. „Ik denk zelfs, dat je gelijk hebt en ik heb er zelfs een betere re den voor er zo over te denken, dan jij. Want ik ken haar. En ik weet, dat er iets is, dat haar in een angsttoestand dóet -leven. Daarom ben ik hier gekomen. Al vind ik ook niet precies, wat ik zoek, dan kom ik allicht toch achter alles, wat er over Thea te weten valt. Over haar eigen le ven, over haar vrienden en ken nissen, enfin, over alles.... En dat zal me misschien in staat stellen, er achter te komen, waarom ze als in een voortdu rende nachtmerrie leeft. Wil je me daarbij helpen, Jan?" Jan stak een nieuwe sigaar op. „Of ik je helpen wil? Maar dat spreekt toch van zelf? Ik wil wel zien, hoe ik het balletje voor je aan het rollen krijg. Ik ken de mensen hier van haver tot gort. Ik zal ze uithoren en je vertel len, tot wie jij je moet wenden. Ik ga nu nog even naar kantoor en zal dan meteen eens in het ar chief snuffelen. Morgen begin ik met hier en daar eens te vragen. Om te beginnen met mevrouw Pauw, die de damesrubriek voor ons verzorgt. Die weet alles over iedereen uit de laatste halve eeuw." Hij stond op, zuchtte eens diep en zei: „We krijgen het wel voor elkaar, Rob. En ik zou erop dur ven zweren, dat met dat meisje alles puik in orde is." Rob stak hem de hand toe. „Bedankt, Jan. Ik.... ik...." Maar hij wist niet uit zijn woor den te komen. „Onzin! Ik bel je morgen wel eens op. Wel te rusten. Rob." Alleen op zijn kamer achterge bleven, nam Rob plaats in de door Jan Faasse verlaten ge makkelijke stoel. Zijn handen beefden. Hij was uitgeput en angstig. Het kwam hem onmo gelijk voor, dat hij zo kort gele den nog in een wereld van louter tevredenheid en geluk geleefd had. Dat was in November, Decem ber en Januari geweest, bijna een hele winter lang. Hij was zelf verliefd en wist, dat Thea op z'n minst genomen, veel met hem ophad. Het was iets heer lijks, iemand lief te hebben en het bestaan van die geliefde ts kennen, zich ieder harer woor den te herinneren, zowel als elke blik, elk gebaar; om met verlan gen uit te zien naar het ogen blik,- dat je haar weer zou ont moeten. Amsterdam was nog nooit zo gezellig geweest als op die avond toen ze voor het eerst samen uit gingen. Hij had er met verlangen naar uitgezien. Op kantoor was het niet uit zijn gedachten ge weest, zelfs niet tijdens bespre kingen met zijn cliënten. Hij was een bloemenwinkel in de Vijzelstraat binnengelopen, toen hij van kantoor naar huis ging om zich te verkleden. Daar had hij een corsage van kleine gele en groene orchideeën voor haar besteld en gevraagd, dat zo spoedig mogelijk aan haar adres te bezorgen. Thuis gekomen had hij zich, voor de tweede maal die dag, geschoren, had een bad ge nomen en zich met de uiterste zorg gekleed en nog voor dat do klok op zijn schoorsteenmantel zes uur sloeg, was hij kant en klaar geweest. (Wordt vervolgd) GRONINGEN Voor zamelaars van handteli hebben de gisterenavond gezamenlijke Groningse a verenigingen eeoreanisce tionale wedstrijden een kansje opgeleverd. Tcnsloi het niet elke dag voor derlands snelste vrouwen Blankers en Foekle Dillei terliik verenigd over het terrein wandelen. Deze vi woede vond ziin oorzaak het verrichten van de cei dere tonnrestatie. wan leende de zware baan z voor en was ook de tet voor de ton-athleten te i Tenslotte kon een leek vingers natellen dat Fann; enige tegenstand de horden winnen en dat Wim Slijkl der handicap op de 1500 i en laten kon wat hij wildi Terwille van de spannin ons zeker beter geleken c vogels-man enkele tientalle achter de groep te laten s Ook de 4 maal 100 m. da hierdoor aan aantrekkelijk duidend kunnen winnen. onze snelste mlddenafstani zich veroorloven de jury e oogje te geven, toen de res bezig was de reservekracl te spreken. Dat Slijkhuis ondanks d baan in een fraaie stijl nog nuten 2.6 sec. won pleit t capaciteiten. Roffel goed« De Nurmi-crack Roffel wi huls 500 meter lang goed t( maar moest toen loslaten, min kan zijn tijd 4 min. II omstandigheden in aanmer nomen uitstekend worden (districts-record 4 min. 3 Zoals gezegd had Fannj de 80 m- horden wel zeer kelijk. Met een tijd van 1 Fanny 0.6 boven haar ei reldrecord. Het Gooise mei driks finishte als tweede sec. Foekje liet haar tegcr op de 100 m. zoals gebruik flink stuk achter, tijd 12.3. sel met Nel Vos op de 4 i m. estafette was evenwel yi Met uitzondering van Gré was hierbij de nationale p actie (Xenia Stadtde Ji Vos, Foekje Dillema. Fanr kers). Fanny won ook het i gen. Duel t Het aangekondigde duel o; m. bleef uit, daar Lammei stek liet gaan. De AVG-e was nu zeker van de ovei (11.2). Een teleurstelling - het niet verschijnen van Hi zinga op de 3000 m. Jonkers uit Blerick zorg van Zeeland uit Oss voor delijk succes. Aan de 800 men geen Noordelijken te goede athleet Wolsink (Pa zegevierde vrij gemakkeli. Slijkhuis in de gelede] Trekvogels de overwinnin olympische estafette niet Wim liep een uitstekende 8 en zijn clubgenoten zorg dat de voorsprong practl handhaafd bleef. Nurmi voor AVG de eindstreep. Een attractief nummer nolsstokhooesnriniren. d noting van onze nationa nioen Cor Lamoree om ei te van 3.90 te halen (Nee 3.97.5). Hii slaagde hierii niet. Brachten de nummers onze topklasse in actie was de gewenste spanning, d tussen de Noordelijken c was dikwijls aardig. Wil de athletiek publiek trekken dan lijkt het ons nodig zoveel mogelijk gel dige krachten tegenover e stellen, dus bijv. Fanny1 Na de eerste nieuwsgieri hebben bedwongen vraagt bliek strijd. Vanzelfsprekend treft de BELANGRIJK GEBEU TE HOOGKARSPI HOOGKARSPEL Met luister is hedenmorgen i Landbouw-huishoudschool i te Hoogkarspel officieel te beginnen met een plecl zongen H Mis in de Paro Het Misoffer werd aan 1 bloemen en planten hoofdaltaar opgedragen do toor G. van Emmerik, met tie van Pastoor Konijn ui dam ais diaken en Kapelaa ten als subdiaken. Op het Priesterkoor plaats genomen Rector SI: directeur van het Zustei Bergen, Pastoor Vollebrec pelaan van Leeuwen en Perquin. Het koor onder van de heer Spigt zong waardige wijze de Mis va: De dankbare zusters en leerlinge^ hebben hier Go: over het huishoudonderwi nieuwe omgeving afgesme Verschillende autoriteite onder alle oud-Pastoors ei laans der Parochie, vers Burgemeesters en schot uit Westfrieisland waren h aanwezig. Nadat de genodigden H. Mis een koffie hadden begapen allen zich naar di school, waar in een der lo opening werd verricht dc G. G. Smit, inspectrice Nijverheidsonderwijs te Di Zij verrichtte de plechtig opdracht van de Ministei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4