Tegen lichtvaardige echtscheidingen Nederlands beste athleten op de Nationale wedstrijden te Groningen Het Synodale schrijven van de Nederlands Hervormde Kerk CINEMA AMERICA» VICTORIA THEATER HARMONIE THEATER Curiositeiten uit het candidates' tournooi te Boedapest SENSATIEPRIJZEN bij „KLECO" Kledingmag. „Kleco Weinig strijd door te groot overwicht van enkelen Zware baan beïnvloedde tijden Kath. landbouw- huishoudschool geopend Marktberichten Om het welzijn van de kinderen Voor scha a klief hebbers Halfjaarlijkse OPRUIMING in HET KLEUTERHUIS PRETTIG VISSEN in Uw vacantie C. K L U G T ZOMER-OPRUIMINC GEBLOEMDE ZOMERSTOFFEN ENORME KOOPIES GEBLOEMDE zijde en confeetie enorm verlaagd!! verlaagde prijzen!! Boterstraat 1 ZOM ERSPEELGOED F. M. ENDEL Alkmaar Ruim 50 jaar „de Speelgoed zaak" van Alkmaar! Johnny Weissmuller Het teken van de Gorilla NIEUWE COURANTEN Nieuw Noordhollands Dagblad ONTSNAPT VAN HET DUIVELSEILAND FIÉSTA DONDERDAG 13 JULI 1950 PAGINA 5 GRONINGEN Voor de ver zamelaars van handtekenineen hebben de eisterenavond door de gezamenlijke Gronlnese athletiek- vercnieineen eeoreaniseerde na tionale wedstrijden een buiten kansje oneeleverd. Tenslotte komt het niet elke dae voor dat Ne derlands snelste vrouwen. Fannv Blankcrs en Foekje Dillema. zus terlijk verenicd over het midden terrein wandelen. Deze verzamel woede vond ziin oorzaak niet in het verrichten van de een of an dere topprestatie, want daar leende de zware baan zich niet voor en was ook de tegenstand voor de ton-athlcten te serine. Tenslotte kon een leek op zijn vingers natellen dat Fanny zonder enige tegenstand de hordenloop zou winnen en dat Wim Slijkhuis zon der handicap op de 1500 m. doen en laten kon wat hij wilde. Terwille van de spanning had 't ons zeker beter geleken de Trek vogels-man enkele tientallen meters achter de groep te laten starten. Ook de 4 maal 100 m. dames had hierdoor aan aantrekkelijkheid be duidend kunnen winnen. Nu kon onze snelste middenafstandloper 't zich veroorloven de jury een knip oogje te geven, toen de rest al lang bezig was de reservekrachten aan te spreken. Dat Slijkhuis ondanks de zware baan in een fraaie stijl nog. in 4 mi nuten 2.6 sec. won pleit voor zijn capaciteiten. Roffel goede tweede De Nurmi-crack Roffel wist Slijk huis 500 meter lang goed te volgen, maar moest toen loslaten. Niette min kan zijn tijd 4 min. 10 sec. de omstandigheden in aanmerking ge nomen uitstekend worden genoemd (districts-record 4 min. 3 sec.). Zoals gezegd had Fanny het op de 80 m. horden wel zeer gemak kelijk. Met een tijd van 11.6 bleef Fanny 0.6 boven haar eigen we reldrecord. Het Gooise meisje Hen driks finishte als tweede in 12.1 sec. Foekje liet haar tegenstanders op de 100 m. zoals gebruikelijk een flink stuk achter, tijd 12.3. De wis sel met Nel Vos op de 4 maal 100 m. estafette was evenwel vrij slecht Met uitzondering van Gré de Jong was hierbij de nationale ploeg in actie (Xenia Stadt—de Jong. Nel Vos, Foekje Dillema, Fanny Blan- kers). Fanny won ook het versprin gen. Duel bleef uit Het aangekondigde duel op de 100 m. bleef uit, daar Lammerts ver stek liet gaan. De AVG-er Holst was nu zeker van de overwinning (11.2). Een teleurstelling was ook het niet verschijnen van Hans Hui- zinga op de 3000 m. Jonkers uit Blerick zorgde met van Zeeland uit Oss voor een Zui delijk succes. Aan de 800 m. kwa men geen Noordelijken te pas. De goede athleet Wolsink (Parthenon) zegevierde vrij gemakkelijk. Met Slijkhuis in de gelederen kon Trekvogels de overwinning in de olympische estafette niet ontgaan. Wim liep een uitstekende 800 meter en zijn clubgenoten zorgden wel dat de voorsprong practisch ge handhaafd bleef. Nurmi bereikte voor AVG de eindstreep. Een attractief nummer was het polsstokhoogspringer door de poging van onze nationale kam pioen Cor I.amoree om een hoog te van 3.90 te halen (Ncd. record 3.97.5). Hii slaagde hierin helaas niet. Brachten de nummers waarop onze topklasse in actie was dus niet de gewenste spanning, de strijd tussen de Noordelijken onderling was dikwijls aardig. Wil de athletiek publiek blijven trekken dan lijkt het ons toch wel nodig zoveel mogelijk gelijkwaar dige krachten tegenover elkaar te stellen, dus bijv. FannyFoekje. Na de eerste nieuwsgierigheid te hebben bedwongen vraagt het pu bliek strijd. Vanzelfsprekend treft de organi- BELANGRIJK GEBEUREN TE HOOGKARSPEL HOOGKARSPEL Met gepaste luister is hedenmorgen de R.K. I.andbouw-huishoudschool St. Maria te Hoogkarspel officieel geopend, te beginnen met een plechtige ge zongen H Mis in de Parochiekerk. Het Misoffer werd aan het met bloemen en planten versierde hoofdaltaar opgedragen door Pas toor G. van Emmerik, met assisten tie van Pastoor Konijn uit Rotter dam als diaken en Kapelaan Schol ten als subdiaken. Op het Priesterkoor hadden plaats genomen Rector Slijkerman, directeur van het Zusterhuis in Bergen, Pastoor Vollebrecht, Ka pelaan van Leeuwen on Kapelaan Perquin. Het koor onder leiding van de heer Spigt zong op lof waardige wijze de Mis van Perosi. De dankbare zusters en meisjes leerlingen hebben hier Gods Zegen over het huishoudonderwijs in de nieuwe omgeving afgesmeekt. Verschillende autoriteiten waar onder alle oud-Pastoors en Kape laans der Parochie, verschillende Burgemeesters en schoolhoofden uit Wcstfricisland waren hier mede aanwezig. Nadat de genodigden na de H. Mis een koffie hadden gebruikt bega»en allen zich naar de nieuwe school, waar in een der lokalen de opening werd verricht door Mej. G. G. Smit, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs te Den Haag. Zij verrichtte de plechtigheid in opdracht van de Minister. satoren geen verwijt, want we kun nen ons voorstellen dat ze niets liever zouden hebben gewild. Wel aansprakelijk zijn ze voor het fèit dat er voor de overdekte tribune te veel kaarten waren verkocht, zodat bezoekers met een zitplaats eenvoudig konden staan. De uitslagen 200 m. heren horden: 1. L. Wol- dendorp, Nurmi 28.1 sec.; 2. J. Kui per. V. en K. 29.2; 3. M. Oosterhof, AVG 31 sec. 600 m. jongens b: 1. A. Bley, Vi tesse 1.33.7; 2. J. Stel, PEC 1.33.9; 3 E. Ronda, AVG 1.31.1. 80 m horden dames: 1. F. Blan- kersKoen, Sagitta 11.6; 2. B. Hen driks, GAC 12.1; 3. D. Rijshouwer, GAC 13.2. 800 m. heren: 1. B. v. d. Ley, Olympia 2.10.4, 2. L. Folkérs, Olym- pia 2.10.8; 3. C. de Groot, AVG 2.14.2. 10o m. heren: 1. B. Holst, AVG 11.2. 2. F. van Erp. AVG 11.3; 3. H. de Wal, Vitesse 11.3. 100 meter dames nationaal: 1. F. Dillema, Vitesse 12.3; 2. Xenia Stadtde Jong, Olympia 12.9; 3. H. Vos, PSV 13.1. 200 m. heren: 1. H. Wolsink, Par thenon 1.58.6; 2. J. van Kreuningen, Trekvogels 1.59.2; 3. K. Knop, DOS 1.59.8. 1500 m. heren: 1. W. Slijkhuis, Trekvogels 4.2.65: 2. E. Roffel, Nur mi 4.10- 3. J. J. Jansen, Holland 4.13 200 m. jongens a: 1. H. de Wal, Vitesse, 23.8; 2. B. Reiman AV '26 23.9; 3. J. Kooi, AV '25 24.1. 200 m. heren: 1. J. Greep, Trek vogels 23.6; 2. F. van Erp, AVG 24, 3. H. Bruins, Olympia 24.3. Verspringen dames: F. Blankers- Koen, Sagitta 5.22: 2. M. Vos, PSV 5.03; 3. E. Huibers, DOI 4.81. Hink-stap-sprong heren: 1. G. Sterk. Vitesse 13.08, 2. T. Hoekstra, Olympia 13.01; M. Oosterhof. AVG 13.01. Discuswerpen heren: 1. J. H. Fik- kert, Sisu 39.57; 2. Kaizer, Rapidi- tas 37.61; 3. A. Mellema, Bato 36.97. Polsstokhoogspringen: 1. Lamo- ree, Haarlem 3.80. 2. M. Swart, id. 3.40; 3. H. Hoven AVG 3.20. Speerwerpen heren: 1. L. Voren kamp, V en K 55.62: 2. W. A. Fik- kert, Sisu 52.72; 3. W. A. Rosinga, Nurmi 49.53. 4 maal 100 m. dames: 1. gemeng de ploeg 48.03; 2. AVG '26 53.02; 3. Brunhilde 54.03. Olymp. estafette heren: Trekvo gels 3.39.5; Nurmi 3.46, AVG '26 3.50.7. 3000 m. heren: 1. T. Jonkers, Ble rick 9.05; 2. W. van Zeeland, Oss 9.07; 3. C. Woudstra, Blauw Wit 9.08 HEILOO, 12 Juli. Aardbeien I.502.20, rode bessen 701.40, zw. bessen 1.602.10, sperciebonen 42— 50,, tuinbonen 817, doperwten 22 —48, peulen 4465„ kropsla 26, wortelen 812, bloemkool 1232. ALKMAAR. 12 Juli. Snijbonen stam 2855, stok 7281, sperciebo nen 4656, spinazie 2039, poste lein 19—33. peulen 56—94. rabarber 413, andijvie 59, sla 25.50 bl. kool IA 30—40, I 20—28, II 7—18, komkommer 716,spitskool 6 7.50, rode kool 66.80, bieten 12 17, wortelen 810, uiten 1320, sjalotten 3.509, aardappelen driel. 7.5010, aardbeien 12.60, tuin bonen 616.50 selderie 24, pe terselie 24, tomaten 3260, rode bessen 1735, zwarte bessen 6572 perziken 315, doppers 2139 BLOKKER, 12 Juli. Andijvie 13 16; bospeen 114; rode kool 5 6,30; bloemkool 2834; sla 45.60; peulen 5067; tuinbonen 8; slabo- nen 4047; snijbonen 3639; peen 913; komkommers A 1517, B 12, C 10; rabarber 9; schotten grote 9.2010.70; gewone 6.7013.30; drielingen 7.209.90; eerstelingen, grove 9.309.60, gewone 10.10 II.20, drielingen 5.8010; rode schotten grove 10.80, gerwone 13.30 13.60, drielingen 5.807.10; per ziken I A 14—17, I 12—14; perziken II 7—10, III 5—6; Frankenthalers I.87—1.88; tomaten A 50—60, B 47 —48, C 46, bonken 36—39; Golden Japan 14; Prolefic 2059; witte bessen 21; zwarte bessen 74—81; gewone bessen 2038; frambozen 51; aardbeien 0.921,06. ZWAAG, 12 Juli. Aardappelen, gewone 1013.60, drielingen 6.20 II, bonken 10—11.10, kriel 3.20—8; spinazie 1327; postelein 2021; bietten 710; savoye kool 712; De generale synode rlands van het Nederlands Hervormd Kerkge nootschap heeft een paar weken geleden een „herderlijke" studie gepubliceerd over onze R.Katho- lieke Kerk. Het vormt, dit schrijven, een belangrijk, indrukwekkend stuk reformatorische theologie, met twee zijden: een dogmatische vi sie op verschillende (echter niet volledige) schriftgegevens, onze Katholieke geloofsovertuiging .ra kende en de consequenties hier uit voor het maatschappelijk le ven in Nederland, zoals de syno dale schrijver deze meent te moeten zien. Een leerstellige kern dus, die twee derde van de verhandeling ome lat en enige ge volgen. Over deze maatschappe lijke samenhang, volgend uit de roomse geloofsleer schreef in dit blad, na overleg tussen ons beiden, de franciscaner pater El- pidius Bruna, zoon van de inder tijd bekende, Katholiek gewor den predikant, dr Bruna te En ter (Ov.) Naar ons voorkomt, dienen met name de diasporakatholieken van hef Noorden, het numeriek zo kleine kuddeke, zakelijke gron den te kennen, waarom wij, roomsen, de leerstellige inhoud van deze reformatorische ziens wijze op de Moederkerk moeten afwijzen als subjectivistisch» en onschriftuurlijk. Zó en dat is onzè Kerk niet. Laten we hier van overtuigd zijn: in gesprek en geschrift zullen de idees en de suggesties, hoe onaanvaard baar voor ons volk, in zakelijke, rustige, niet antipapistische trant geuit, hun weg gaan door de hoofden en de harten van het Romen-vrezende èll Rome-be wonderende protestantse kerk volk. Van hervormden en van gereformeerden. Voor deze laatstgenoemde groep beval nie mand minder dan prof. C. G. Berkouwer het hervormde schrij ven reeds aan. Omdat het, vol gens de gereformeerde professor der Vrije Universiteit te Amster dam, geen onredelijk, onzakelijk en ondeskundig gevecht tegen Rome betekent, waarin men ver dacht maakt en niets goeds wil ontdekken in de tegenstander. En passant zij opgemerkt, dat willen we hef woord „deskun dig" door Berkouwer hier ge bruikt, éénzinnig en naar zijn ge stempelde inhoud aanwenden verba valent usu d.w.z. het gang bare gebruik bepaalt de woorden inhoud dan kunen we in dat opzicht B niet volgen. Want dat is juisf hèt dodende bezwaar te gen geheel de inhoud van dit Synodale Schrijven: het is een reductie, een simplificatie van de Heilige Schriftverkondiging, zelfs aangenomen, maar met de Oude en Middeleeuwse Moeder kerk tot Luther en Kalvijn c.s. toe niet toegegeven, dat de vol ledige evangelische Verkondiging als Leer èn als Leefregel (het Kerugma en de Didache) haar schriftelijke neerslag in de Bijbel heeft ontvangen. Wij kunnen met de beste wil ter wereld, dit onbewezen refor matorisch axioma niet aanvaar den: de Schrift is enige Kenbron des Geloofs. Deze stelling is on schriftuurlijk, o.a. omdat de Bij bel ondubbelzinnige aanwijzingen voor een goddelijke Traditie be vat. Terecht merkte prof. Baum- stark, de vermaarde kenner der Syrische, oud-christelijke litera tuur in zijn colleges op: vóórdat bv. Sint Paulus één letter over de Eucharistieviering op schrift heeft gesteld, werd overal in de eerste Kerkgemeenten reeds ja ren de eucharistische cultus ge- practiseerd. De Liturgie is ver der dan ieder geschreven woord van het Nieuwe Testament. En de christelijke, Katholieke oer- gemeente is een zich aaneenslui ten van gedoopten om cultisch op te treden, is de cultusgemeen- schap van de verhoogde Chris tus. Door de Doop worden wij de mystieke Christus, dus verlos ten, dus begenadigden, dus le venden uit de Heilige Geest van Vader en Zoon. En deze Christus' Gemeenschap, zijn zichtbaar, mystiek Lichaam bewaart het goddelijk genadeleven door het eten en het drinken van Chris tus glorieuse reële Opperlichaam. De wezenskern van dit onuitput telijke Christusmysterie brengt Sint Augustinus aldus onder woorden: „niet alleen christe nen, maar Christus zijn we ge worden" (commentaar" op het Johannesevangelie 21, 8; M.L.P. 35. K. 1568) vader de voorafgaande geloofs- mist stellen hoe wij onze Kerk traditie in het voortlevend Kerk- gemeenschap gelovig zien en bé- bewustzijn samen, zoals deze Inden. Dit is ons recht. Aan dat een bondige schriftelijke bewer- recht doet hun herderlijke brief king m.n. bij Sint Paulus en Sint ernstig afbreuk. De verhoudin- Jan heeft gevonden, volgend op de eucharistische Kerkpraxis vanaf het neo-testamentisch be gin. Nog tijdens het leven van Sint Jan verleent een der oudste ker kelijke geschriften van de Evan gelische, de zgn. Didache (hfdst 9, 4) aan deze mysterieuze relatie tussen Christus, Zijn Kerk- lichaam en de Eucharistie, onver getelijke uitdrukking in de vol gende gesluierde weergave der werkelijkheid: „zoals dit gebro ken Brood over de bergen ver strooid was en bijeengebracht één werd. aldus moge Uwe Kerk van af de uiteinden der aarde worden verenigd in Uw Rijk, wijl Uwer is de eer en de macht door Jesus Christus in eeuwig heid". En hier ligt het dodende be zwaar tegen de schrjjver(s) van het Synodale stuk theologie over de Katholieke Kerk, dat men dit fundamentele, oerkatholieke ge loof in de elementaire Werke lijkheid van Christus' Kerk niet vóór alles stelt noch de wezen lijke cultusrelatie aangeeft tussen de Eucharistie als Offer en offer- wijze en het Kerkmysterie in de zicXbare Christenheid. In het verrukkelijk mooie office van het romeinse brevier bidden we tijdens het Octaaf van H. Sacramentsdag uit deze oerchris- telijke geloofsovertuiging, gelijk deze oosterse en westerse kerk vaders aan hun gemeenten heb ben gepredikt. En met name Sint Augustinus wijst daar op de on vergetelijke diepte en volheid van de eucharistische en mystie ke Christus. Daarom heet deze heilige de leraar over de genade èn de Kerk. En het is voor het heden o.a. prof. Grossouw, die met zijn deze roos rakende me ditaties, de eeuwige Hogepriester in de zin van de Hebraeenbrief in het gelovig blikpunt der over wegende Katholieken stelt. (In nerlijk Leven o.a. p. 430 en vlg.) Wij herhalen, dat het synodale schrijven dit mysterie van de éénheid der Katholieke Kerkge meenschap, volgens Sint Tho mas' spitse omschrijving, niet vóór al het volgende plaatst, wanneer de Synode over onze Kerk meent te moeten schrijven, zie, dit is voor ons, het de brief dodend bezwaar. Het ontbreekt aan fundament en maatbesef of populair plastisch gesproken: hun jongste is een kind met een waterhoofd. Willen de Synode over de Kath. Kerk schrijven! Best. Dat is hiin recht. Maar dan vooreerst en staan scheef getrokken. Zo krijgen we een constructie, een verenging, een verschraling van het wezen, de Kern der Katholie- Kerk. Laten we eens onderstellen: zelfs al ware geen letter over de zin en de waarde, over de aard der Katholieke Kerk ooit ge schreven, toch zouden we in Gods genade voortgaan met vóór alles in Christus mystiek Li chaam te geloven. Krachtens het existentieel waarneembare feit, dat Zij er is, de Kerk, en niet minder dat Zij zó is. (Ar. Den- zinger nr. 1794.) En dit genade vol Geloof in de Kerk is voor ons. Katholieken, geen histo risch maar vóór alles heils- geloof. Het gaat daarom niet aan, over dit essentiële Kerk geloof niet meer dan ter loops, even tussen neus en lippen en eigenlijk pas als men aan de meer practische, maatschappe lijke gevolgen van de Kerkbe schouwing toekomt enkele dog matische stellingen (p. 56; 57; 62) uit onze geloofsleer over onze Kerkopvatting te vermel den. En dan zonder onze funde rende geloofsgronden weer te geven. Juist in deze locus de Ecclesia (d.i. het tractaat over de Christus', Kerkgemeente) diende wederzijdse gave over tuiging naast overtuiging ge plaatst, gelijk bij andere loei wel meer of minder objectief ge schiedt (bv. p. 8 en vlg.). Toch willen we hiermee niet onder schrijven, dat de synodale me thode van theologievoering en wijze van Schriftverklaring en hun resultaten de onze kunnen zijn. Allerminst. Voor ons, Katholieken, ver klaart, volgens Christus belofte, de H. Geest door de Kerk de Verkondiging en dus tevens de H. Schrift. En geen feilbare men sen, die naar eigen zeggen, ook de Synodegeleerden in wezen blijven. Want dat is reformato risch gedachtengoed. Zelfs belij denisgeschriften zijn immers, volgens de overtuiging der re formatoren, feilbaar en reforma bel. In feite kent de protestante leertraditie van deze wijzigingen. En toch de H. Geest veriaat Zijn Kerk niet. Of kent het Pro testantisme in zich geen feitelij ke Kerk? .Ik ben overtuigd van dit laatste. Het spreekt in uitge holde woorden. Martenshoek (Gr. J. WESTERMAN pr. Verschenen is het voorlopig ver slag der Tweede Kamer betreffen de het ontwerp van wet „Wijziging van de bepalingen betreffende echt scheiding in het wetboek vSn bur gerlijke rechtsordening en, in verband daarmede, van het bur gerlijk wetboek en het tarief van justitiekosten en salarissen in bur gerlijke zaken teneinde lichtvaar dige echtscheidingen tegen te gaan." Vrij algemeen erkende men, dat er voor de wetgever aanleiding be staat maatregelen tot 't tegengaan van lichtvaardige echtscheiding te overwegen. Dat de regering daartoe door de indiening van dit wets ontwerp een poging heeft willen doen, vond dan ook in zoverre in stemming. Of de voorgestelde maat regelen, welke neerkomen op een betere regeling van de pogingen tot verzoening van echtgenoten, wier huwelijk door echtscheiding ont bonden dreigt te worden, inderdaad doeltreffend zal blijken en vooral of naast deze maatregelen nog an dere nodig Zullen zijn hetzij tot 't tegengaan van „de grote leugen" door 't eisen van bewijs ook bij er- Daarmede vat de geniale Kerk- kenning van de zijde van de ge daagde, hetzij door uitbreiding van de echtscheidingsgronden, daarom trent bestond minder eenstemmig heid. Dat lichtvaardige echtscheidingen lichtvaardige huwelijke in de hand zouden werken, achtten vele leden een stelling, die niet op de werke lijkheid steunt, althansn niet op de werkelijkheid, zoals deze in Neder land in de-tegenwoordige tijd be staat. Ten aanzien van de jeugd wijst de regering slechts op de ver warrende invloed, waaraan zij wordt blootgesteld. Naar de mening van zeer vele leden heeft de mi nister aldus slechts vagelijk aan geduid, wat, maatschappelijk ge sproken, het centrale en meest dwingende argument is voor de noodzaak van een zo krachtig mo gelijke inperking van het echtschei dingseuvel: 't persoonlijk, lichame lijk en geestelijk welzijn van de kinderen uit huwelijken, die ten gronde gaan. Naast overspel en kwaadwillige verlating zouden verscheidene le den als echtscheidingsgrond opge nomen willen zien „grove inbreuk op de huwelijksplichten, ten gevolge waarvan een zodanige ontwrichting van het huwelijk is ingetreden, dat herstel ener redelijke echtelijke verhouding niet kan worden ver wacht." rode kool 67; slabonen 3243; snijbonen 2162; tuinbonen 812; doperwten 32; peulen 3572; was- peen 8; bospeên 8—16; rabarber 5 13; andijvie 610; sla 24; bloemkool 1444; komkommers 7 16; perziken 624: framb./aardb. 45121; aardbeien 65125; fram boos 68109; pruimen 90—106; rode bes 2135; prolefic 2556; kruis bes 3060; zwarte bes 6068; me loen 621.00. HOOGKARSPEL. 12 Juli Aanvoer 110.000 kg Eigenheimer 14; Rode eerstel. 12.80—13; Vr. aardp. grof 11—11.80; fijn 10.80—11.90; klein 9.70—10.20 kriel 66.80; Bloemkool I A 32; Bloemkool afw. 2325- Rode kool 6; Stambonen 41. AVENHORN 12 Juli Aanv. 102700 kg Grove Schot 10.4011! Midd. 10.40—11.80; Kriel 7.60—8.90; Rode 12.60—13.50; Kriel 7.10—7.60; 300 kg Bieten Rond 77.10; Sla- boon 3436 p. 100 kg. BEEMSTER 12 Juli Schotse Muizen 1014; KI. Aard. Schotse Muizen 710 Slabonen m. dr. 31 36; Slabonen z. dr. 3540; Stam- snijbonen 22—36; Tuinbonen 6j Doperwten 1435; Bl. Blauwschok kers 1334: Komkommers 816; Tomaten A 5458 Bloemkool 842 Rode kool 106; Spinazie 2439; Sla 26: Andijvie 59; Rabarber 617; Gare bieten 1016; Bospeen 10—23; Waspeen 8—12; Uien 12—22; Augurken Grof-Grof 1012; Bas terd 1315; Rode Aalbessen 20 62: Zwarte Bessen 68; Klapbessen 101-54; Perziken 418; Frambozen 6090; Aardbeien 64110; Druiven Frankenthalers 180—190. GROOTEBROEK, 12 Juli Eer- Stelingen grof 10.9011.80; groot 10.80—12.20; klein 7.90—9.20; kriel 5.40—6.80; Rode Eerstelingen grof 10.80—11.70; groot 11.80—13.80; klein 8; Doré grof 10.5011.70; groot 11.8013.60; klein 8.909; Bl. Eigenh. groot 12.5014.70; klein 6.10—8; Blanke Eigenh. groot 12.90 14.10: klein 78; Aanv. 475.000 kg. Bloemkool 400 stuks 1529. WARMENHUIZEN, 13 Juli. 98000 kg aardappelen, eerstelingen 10.50 12.60, grote 10.3011.40, drielin gen 8,50—9.70, kriel 4.30, doré 12. NRD. SCHARWOUDE, 13 Juli. 237000 kg aardappelen, eerstelingen 9.90—12, grote 9.70—10.80, drielin gen 7.40—9.30, kleine 6.20—6.90; rode eerstelingen 11.5012.50; eigenheimers 14.4016.10, blauwe eigenheimers 12.6015.80; 1000 gele kool 6.70; 3750 witte kool 5—6; 50. slabonen 4142, LANGEDIJK 13 Juli 150.000kg. Aardappelen. Eerstelingen 9 20-11.40 blauwe eigenheimers 12.60-15.40; doré 9.90-12.20; rode schotten 10.10- 12 60; grove 9-12.30; drielingen 9.10- 10.30; kleintjes 5.40-6.50; 7.000 kg. gele kool 5; 60.000 kg, rode kool 6.-6.10; 500 kg. tomaten a 43-63; In de laatste ronde van het on langs gehouden schaaktournooi te Boedapest zag het er aanvankelijk helemaal niet naar uit, dat de 25- jarige David Bronstcïn nog gelijk zou komen op de eerste plaats met Boleslavsky. Bronstein was een halve punt achter en had niemand minder als tegenstander dan Ke- res. Boleslavsky schoof dan ook snel zijn partijtje tegen Stahlberg remise (16 zetten!), maar tot zijn grote ontzetting kreeg Bronstein plotseling de geest en in een grootse schermutseling Joeg de jeugdige David de koning van Ke- res in een mat net, waaruit geen ontsnappen meer mogelijk was. Zodoende was Bronstein nog gelijk gekomen en Boleslavsky zal het zekerlijk betreurd hebben om zo spoedig zich met remise tevre den gesteld te hebben. Inderdaad was dit geen handige zet! Zeer merkwaardig waren de beide laatste partijen van Najdorf in dit tournooi. Niet wat het re sultaat betreft dit was in belde gevallen remise maar naar de inhoud .Het waren n.l. 2 volkomen gelijke partijen èn tegen Smyslov èn tegen Keres. Interessant zijn ook enkele sta tistische bijzonderheden uit dit waardevolle tournooi. Er werden in totaal 90 partijen gespeeld, wit won 25 partijen, zwart won 13 partijen en 52 par tijen eindigden in remise. Dus wel een groot overwicht voor wit. De keuze van de opening was wel in hoofdzaak gericht op het gesloten spel. Openingen met de damepion of koningspaard hadden dan ook verreweg de overhand. In totaal 67 partijen! van de 90. Toch blijkt aan de hand van de resultaten, dat de koningspion-openingen al hoewel verre in de minderheid b 41; 1000 stuks bloemkool Ia 38.20- 38.50; I 31.10; 50 kg. slabonen 39. SCHAGEN 13 Juli. Vette koeien 1.30 a 1.40 p.p. of 800- tot 1100.- Vette schapen 90-115; Vette lam meren 55-58 Paarden 400-900 Nuch tere kalveren 30-55; Oudere kal veren tot 120; Verse koeien 675- 900; Gelde koeien 550-750; Drachti ge koeien 750-900; Weide schapen 75-85; Lammeren 40-45; Pinken 250- 400; Biggen 30-50; Schrammen 50-70 Hndel vlug. het helemaal niet slecht deden. E werden 23 partijen met 1. e2e geopend en slechts 2x kon zwar het winnen, 7 maal won wit en 14 partijen eindigden in remisef Merkwaardig is ook, dat de grote combinatie-tovenaar Paul Keres .remise koning werd met 13 remi- 'ses. Tenslotte kan nog gememoreerd worden, dat in de 90 partijen in totaal 3418 zetten gespeeld werden dus een gemiddelde van ongeveer 38 zetten per partij. Hieronder volgt de sensationele partij uit de laatste ronde tussen Bronstein en Keres. Wit: Bronstein. Zwart: Keres. Gespeeld in de 18de ronde van het tournooi te Boedapest. Spaan se partij. 1. é2é4, é7—é5; 2. Pgl—f3. Pb8 c6; 3. Lfl—b5, a7—a6; 4. Lb5—a4, Pg8—f6; 5. 0—0, Lf8—é7; 6. Tfl— él, b7b5; 7. La4b3, 0—0; 8. d2— d4 (Gebruikelijk is hier 8. c3, d8 en 9. h3; wit beoogt met de tekst zet een scherpe actie in te zetten desnoods met het nemen van ri sico's, want in verband met de stand van de wedstrijd moet wit op winst spelen) 8... d7d6; 9. c2—c3, Lc8g4; 10. h2—h3, Lg4x f3; 11. Ddlxf3! (Eon. pionoffer met interessante perspectieven) 11 é5xd4; 12. Df3—dl!, d4xc3; 13. Pblxc3, Pc6a5; 14. Lb3—c2, Tf8— é8; 15. f2f4 (wit's kansen liggen natuurlijk in een scherpe konings- aanval) 15..... b5b4; 16. Pc3d5, Pf6xd5; 17. Ddlxd5, c7—c6; 18. Dd5 d3 (Dreigt 19. é5) 18.... g7—g6; 19. Kgl—hl, Lé7—f8; 20. Tél—fl, Lf8g7; 21, Leld2, c6c5 (op 21Lxb2 volgt 22. Tabl) 22. Lc2 a4, Té8—f8; 23. Tal—bl, Dd8— b6; 24. f4f5! (De aanval spitst zich thans toe) 24Lg7—d4; 25. Dd3 g3! (Wederom een prachtige aan- valszet 25.Pa5c4: 26. Ld2— h6; Ld4g7 (Dit schijnt de be slissende fout te zijn, beter was het de toren aan de aanval te ont trekken); 27. Lhöxg7, Kg8xg7; 28. f5—f6+. Kg7h8; 29. Dg3—g5. b4 b3 (Na 29.... Dd8 volgt 30. Tf4, Tg8; 31. Th4, Df8; 32. Th6 en de dreiging 33. Dh4 is dan beslissend) 30. a2xb3. Db6—b4; 31. b3xc4 Db4x a4; 32. Tfl—f4. Da4—c2; 33. Dg5— h6ü (Een prachtige beslissing, op 33.... Dxbl+ volgt 34. Kh2, Tg8; 35. Dxh7+Ü, Kxh7; 36. Th4 mat) Keres zag dit ook en gaf zich daarom gewonnen. W. J. Muhrirtg LANGESTRAAT 46 ALKMAAR TEL. 3798 WIJ HEBBEN ALLES VOOR DE HENGELSPORT Ook wormen en maden HEKELSTRAAT 10 ALKMAAR 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 LANGESTRAAT 88 ALKMAAR t.o. Stadhuis In onze verkopen wij al onze tegen SENSATIONELE prijzen Zie daarvoor onze etalage en U zult verbaasd staan over de Al onze NIET geëtaleerde met minstens 20 korting 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Gedurende de opruirningstijd hebben wij al onze courante artikelen Wij zijn altijd goedkoop, maar U zult nu verwonderd zijn over onze Grote keus in COSTUMES, COLBERTS, PANTALONS, Dames en Heren EGYPTISCH POPELINEJASSEN, KINDERKLEDING, enz. WILT U GELD BESPAREN? DAN IS ER MAAR EEN ADRES: Te ALKMAAR alléén gevestigd: LET OP HET JUISTE ADRESI Wij noemen U enkele artikelen uit onze GROTE SORTERING: Emmertjes, vanaf 50 ct Schepjes en spaden, vanaf 32 ct Harkjes 1.25 Zandvormen op kaart, vanaf 35 ct Juk met emmers 340 Botters, vanaf 50 ct Zeilbootjes, vanaf 65 ct Strandballen 1.25, 1.50, 1.95 en groter Zwemgordels 4.25, 4.55 Werpringen 95 ct Slaghouten 50, 75 ct Rackets met bal 0.75 1.45, 6.95 Bloemgietertjes 135, 2.06 Zonnebrillen 59, 89, 1.10, 1.50 Trekwagens 1.30, 1.80, 2.30 5.75, enz. Strandwagens 24.50 Fietsjes 10.90, 12.90, enz. Trapauto's 19.95, 39.50 Vliegende Hollanders 39.75 Tuincroquetspel 17.75 Diabolo's met stokjes 75 ct. enz. enz. KOMT U EENS KIJKEN bij LANGESTRAAT 61 Telefoon 4031 TEL. 2609 VAN 14 t.m. 20 JULI: in: (Mark of the gorilla) WEISMULLER bevecht gorilla's in het ongerepte oerwoud. Voorstellingen elke avond om 8 uur. Zater dagavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2 4.30, 7. 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur Dinsdag gesloten Toegang boven 14 jr. in pakken van ongeveer 7 kilo Afgehaald a. d. Bureaux van het VAN VRIJDAG 14 JULI AF: HUMPHREY BOGART, CLAUDE RAINS, PETER LORRE in; Wie deze geweldige film mist, mist het beste van het beste! Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur Woensdag 2.30 uur matinée Dinsdag gesloten. Toegang 14 jaar. VAN VRIJDAG 14 JULI AF: ESTHER WILLIAMS, RICARDO MONTALBAN in: (Mexicaans Festival) in technicolor Een film vol vaart, humor, zang en dans! Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur Woensdag 2.30 uur matinée Dagelijks telef. 3641, tussen 11 en 1 uur Zondag uitsluitend vanaf 1.30 uur Dinsdag gesloten. Alle leeftijden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5