Nieuw Noord-Koreaans bruggehoofd aan de overzijde van de Koem Amerika spoedig op oorlogsbasis KWAM Incidenten op de grens van Bulgarije en Joegoslavië Tito zendt nota aan Sofia Trygve Lie vraagt thans troepen van de U.N.O.-leden EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Provocaties tegen Joego-Slavië Litanie van klachten Guerillastrijders infiltreren achter de Amerikaanse linies Hamsteraar naar de gevangenis Ongerustheid te Istanboel Prins Bernhard vertoonde films Korea wordt geen Duinkerken Truman voor ernstige beslissing „Volkspolitie" naar de Balkan? De vermiste jongens waren in Keulen Acht schepen met munitie de lucht in Oude man door auto overreden Engels schip op mijn gelopen en gezonken Kroniek en Kritiek Symbolische hulp onvoldoende Scheepsberichten 140 inbraken op zijn kerfstok e krijgen ssi: h-i rtjePelt wrijfwas rid uit de edelste einig nodig hebt i aan Uw kostbaar linoleum of par- zonder moeite! tl bevat Peli wrijf- 1DOSOL tegen a en andere schade- cten! was met V LI D O S O L de bekende gele busl o! Blaas maar niet voor hebt?" zei het iet en dat interes- ient een deftig heer it kenne ook!" Hij an niks zo'n hekel 1 sigare! Dat benne csnutte! Bekijk dat! rekers en de land je met me stok tot aakie hief dreigend ide heertje niet als ij een verschrikke- r dat heertje gauw i!" zei hij gul. „Ik orden! Ik ben een r dan ik! Jij bent r en kuier met me Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f J.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bi) contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel A S H VAN HEDEN Pagina I Zeterdae '5 Juli 1950 46e Jaargang No. 11915 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 Üjnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, leL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VANDAAG heeft de Parlemen taire Enquêtecommissie de Twee de Kamer een nieuw resultaat van haar onderzoek aangeboden. Het handelt over de Nederlandse ge heime diensten te Londen en de verbindingen met het bezette ge bied. Het drukken van de drie lijvige delen heeft drie maanden gevergd; op de stof zwoegde de commissie, ditmaal bijgestaan door een aantal deskundigen, niet minder dan twee jaar. Het verslag is vooral belangrijk omdat het een verklaring biedt voor het England Spiel. Uitvoerige uittreksels vindt de lezer op andere pagina's. Het is wéér een litanie van klachten. In het statement, dat het Fo reign Office aan de voorzitter van de Parlementaire Enquêtecommis sie heeft overhandigd, wordt o.m. gezegd: „Bil de uitvoering van deze tactiek (het organiseren van sabotage in Nederland en het steunen van de Nederlandse ver zetsbeweging), waarmee de Ne derlandse regering volkomen ac- coord ging, hadden de Britse auto riteiten de overtuigde medewer king van de Nederlandse autori teiten". Is deze stelling, althans wat de eerste oorlogsjaren betreft, wel helemaal juist? In Augustus '40 werd in Enge land een nieuwe organisatie op gericht: Special Operations Exe cutive. Het' plan dat S.O.E. moest uitvoeren was tweeledig. Ener zijds moest de Duitse oorlogsin spanning in de bezette gebieden door sabotage, oproerige bewe gingen, „go-slow"-acties, raids e.d. verzwakt worden, anderzijds moest een verzetsorganisatie wor den opgebouwd, die aan de strijd kon deelnemen, wanneer de laat ste aanval zou worden ingezet. Het eerste deel van het plan, dat blijkt uit de omschrijving dui delijk, hield een geheel nieuwe wijze van oorlogvoeren in. De commissie spreekt van een „para militaire taak". Bij de opzet gin gen de Engelsen er blijkbaar van uit, dat de vijand zich niet aan het Landoorlogsreglement hield en dat dus ook dezerzijds elk te- genwapen geoorloofd was. Deelde de Nederlandse regering in Lon den deze opvatting? S.O.E. had geen Nederlands bu reau als tegenspeler, de commis sie maakt daar minister Dyxhoorn een verwiit van, uit diverse ver klaringen blijkt echter, dat het er ~~ook niet had kunnen zijn, voor zover het althans om sabotage- activiteit ging. De heer Gerbrandi heeft namelijk uitdrukkelijk voor de commissie verklaard, dat de Nederlandse regering op het standpunt stond dat niet aan het uitzenden van sabotage-agenten moest worden meegewerkt. De sabotage-agenten, die door S.O.E. werden uitgezonden, kwamen dus uitsluitend voor de verantwoor delijkheid van de Engelse dienst. Als S.O.E. een Nederlandse tegen speler krijgt in M.V.T. is in deze Nederlandse houding nog steeds geen wijziging gekomen. Het hoofd van de dienst, kolonel de Bruyne, heeft verklaard, dat zijn dienst niet aan sabotage mocht meedoen en deze verklaring wordt door zijn ministeriële superieuren gedekt. Wel werd medewerking verleend aan de opbouw van een verzetsorganisatie in het kad.er van het door het England Spiel mislukte „Plan-Holland" De medewerking, althans wat sabotage-activiteit betreft, waar van het statement van hei Fo reign Office gewaagt, doelt blijk baar op de periode waarin het B.B.O. de Nederlandse tegenspeler van S.O.E. was. Het B.B.O. ver ving na het debacle van het Eng- land-Spiel het bureau van kolonel de Bruyne. Aangenomen moet worden dat toen ook de inzichten van de Nederlandse regering zich hadden gewijzigd. Merkwaardig is in dit verband nog dat in de periode, waarin de Nederlandse regering zich op het standpunt stelde, dat niet aan de uitzending van sabotage-agenten moest wor den meegewerkt, de adjudanten van minister Dyxhoorn en blijk baar met' diens goedkeuring, de Engelse dienst „S.O.E." toch be hulpzaam waren bij de werving van uit te zenden agenten. Heeft de commissie zich ten aanzien van dit toch niet onbe langrijke onderdeel van conclusies onthouden, wel wordt in het alge meen geconstateerd, dat het be leid der regering te Londen op het gehele terrein der geheime dien sten in de eerste jaren van de oorlog veel te wensen heeft over gelaten. Een grote verantwoorde lijkheid, aldus de commissie drukt in deze dan ook op het kabinet en vooral op de ministers, die meer in het bijzonder met de zorg voor de geheime diensten belast waren. De oprichting "an de Centrale Inlichtingendienst, met betrekking tot welke oprichting de commis sie zeer ernstige critiek heeft, komt voor de verantwoordelijk heid van de ministers, van Justi tie, van Defensie en van Buiten landse Zaken, derhalve van de heren Gerbrandy, Dyxhoorn en van Kleffens. De slechte gar^ van zaken bij de Centrale Inlichtingen Dienst, nadat deze was ongericht komt voor de verantwoordelijk heid achtereenvolgens van de ministers van Justitie, Binnen landse Zaken en Marine, derhalve van de heren Gerbrandy, van Boeien en Furstner. De topbezetting van de C.I.D., zo concludeert de commissie, is onder deze drie bewindslieden onvoldoende geweest, de uitzen ding van agenten was minimaal en er bestond een volkomen af hankelijkheid van de Engelsen. Einde '42 werd de C.I.D. vervan gen door het Bureau Inlichtingen en daarmede kwam een nieuwe (Zie vervolg pag. 5). De Noord-Koreaanse troepen zijn Vrijdag met steun van guerilla strijders, een grootscheepse aanval begonnen op de Amerikaanse verdedigingslinie aan de rivier de Koem, ten noorden van Taed- jon, de voorlopige Zuid-Koreaanse hoofdstad. Het radiostation van de „New York Times" meldde heden nacht om een uur (Ned. tijd), dat de Noord-Koreanen de Koem waren overgestoken in het midden van de Amerikaanse linie. Amerikaanse vliegtuigen zouden tegen het communistische bruggehoofd in actie zijn gekomen. Reeds eerder op de dag hadden New Yorkse radiostations medegedeeld, dat Noord- Koreaanse manschappen de Koem waren overgestoken. Volgens „Transradio Press", een bureau, dat de New Yorkse radiostations van nieuws voorziet, zouden de Noord-Koreanen aan de andere zijde van de Koem een „nogal groot bruggenhoofd" heb ben gevestigd. Volgens één be richt waren vier tanks overgesto ken. Onmiddellijk kwamen Ame rikaanse straalvliegtuigen en Mustangs in actie om de aanval lers met raketten, bommen en machinegeweervuur te bestoken, aldus dit nieuwsbureau. De Noord-Koreanen begonnen hun aanval op de Koemlinie te Kongdjoe, ongeveer dertig kilo meter ten Noord-Westen van Taedjon, beschermd door de duis ternis. De aanval werd voorafge gaan door hevig artillerievuur op het front in de rivierbocht. In de laatste radioberichten, die te San Francisco zijn ontvangen, wordt gezegd, dat Nrd.-Koreaanse guerillastrijders in Amerikaanse militaire werkkleding in grote getale achter de Amerikaanse li nies infiltreerden. Twaalf tanks, gesteund door ongeveer een com pagnie infanterie, stormden daar- De politie te Zandvoort heeft Donderdag een 62-jarige inwoner aangehouden wegens overtreding van de Hamsterwet. Bij huiszoe king bleek dat de man, goed ver borgen in een garage, honderden kilo's levensmiddelen had inge slagen. Men trof o.m. aan grote hoeveelheden rijst, suiker, thee, gort, slaolie, vetten, toiletzeep en andere wasmiddelen. De man is naar Haarlem overgebracht. Onder de inwoners van Istan boel is grote ongerustheid ver wekt door het bericht, dat de lei ding van het Amerikaanse con sulaat-generaal aldaar Vrijdag haar staf en de leden van de Ame rikaanse kolonie instructies heeft gegeven, die gelden wanneer de stad in geval van nood moet wor den verlaten. De instructies werden uitge vaardigd op grond van de „kwetst bare geografische ligging" van Istanboel. Een ambtenaar van de Amerikaanse ambassade te Lon den verklaarde, dat het hier ver moedelijk een vaste instructie be trof voor eventualiteiten. Deze instructie gold voor alle Ameri kaanse ambassades. COLORADOKEVERS IN WEST-DUITSLAND Voor het eerst zijn colorado kevers gezien in 91 pet. van de West-Duitse gemeenten, aldus deelt het Ministerie van Ravi taillering van de regering te Bonn mee. op op de westelijke flank over de ondiepe Koem. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaarde, dat de Noord-Koreanen twee of mogelijk drie divisies in beide sectoren van de Koemlinie heb ben bijeengebracht en sterk in de meerderheid waren ten op zichte van de Amerikanen. De Amerikanen boden heftig weer stand tegen de troepen, die de Koem overtrokken. Ook de vlieg tuigen blijven de Noord-Koreaan- se troepenbewegingen in alle ge bieden bestoken. De woordvoer der betoogde, dat alle pogingen van de Noord-Koreanen om de Koem over te steken, waren afge slagen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisterenmorgen in de Rolzaal te Den Haag een aantal films ge toond, die hij gedurende zijn laat ste reis, welke hij in regerings opdracht maakte, opgenomen heeft. De toeschouwers waren in hoofdzaak leden der Eerste en Tweede Kamer, leden van de Raad van State en van de Re kenkamer, de president van de Hoge Raad en andere autoriteiten. Na afloop begaf de Prins zich naar het gebouw der Tweede Ka mer om zich daar nog met onder scheidene leden van het parle ment te onderhouden. Een hoge Amerikaanse leger officier heeft Vrijdag op een persconferentie te Washington verklaard, dat „er geen Duinker ken in Korea in het vooruitzicht is". Hoewel deze officier de ernst van de situatie niet onderschatte hield hij staande, dat er geens zins sprake is van een catastrofe op Korea. „Er is hoegenaamd geen twijfel aan, dat wij dit schiereiland zullen houden", al dus deze officier. Een trein met Amerikaanse troejpen, die in een Zuid-Koreaanse stad is aangekomen, is omringd door een groot aantal jonge mannen, die spandoeken en Amerikaanse vlaggen meevoeren en de soldaten bij het verlaten van de trein (links) hartelijk begroeten. Nu bij de strijd in Korea de algemene staat van onvoorbereid heid van de Verenigde Staten aan het licht is gekomen, staat president Truman, voor wat sommigen beschouwen, als de ge wichtigste beslissing van zijn loopbaan. Het gaat om de kwestie of de burgerlijke en militaire economie op oorlogsbasis moet wor den gebracht om zo snel mogelijk de kloof tussen verplichtin gen en beschikbare strijdkrachten te overbruggen. citeerd, die aandrongen op on middellijke maatregelen om het land snel op oorlogsbasis te bren gen, waarbij 20 procent van het natinole inkomen, of meer dan vijftig milliard dollar, moet wor den besteed voor militaire doel einden in het land zelf en voor alle fasen van de economische en militaire politiek in het buiten land. Waarschijnlijk volgende week zal Truman verdere drastische maatregelen aankondigen om mensen voor het leger op te roe pen en militaire en industriële hulpbronnen te mobiliseren. In ernstige overweging is: le. het oproepen van verschei dene divisies van de Nationale Garde; 2e. het oproepen van nieuwe dienstplichtigen om de legerdivi sies op sterkte te brengen en de divisies van de Nationale Garde te versterken; 3e. het gebruik van de presi dentiële bevoegdheden om de productie van reeds besteld oor logsmateriaal te versnellen. In de New York Times werden enkele adviseurs van Truman ge- De regering van Tito heeft gis teren een nota gezonden naar Bulgarije, waarin van de rege ring van Sofia een onmiddellijk beëindigen wordt geëist van de Bulgaarse grensprovocaties. Deze nota werd gezonden naar aanlei ding van een incident, dat Don derdag plaats had op Joego-Sla- visch grondgebied. Radio-Belgrado meldde name lijk, dat Donderdag de leider van vijftien Bulgaarse soldaten de grens overstak en daarop werd aangehouden door een Joego-Sla vische patrouille. De Bulgaren openden het vuur en de Joego- BEDENKELIjK VERZOEK VAN 23 LABOUR-LEDEN Drie en twintig Labour-leden van het Engelse Lagerhuis heb ben Vrijdag een motie ingediend waarin zij ó,- regering verzoeken aan te dringen op ontruiming van Formosa door Amerikaanse troepen en op toelating van com munistisch China tot de Veilig heidsraad. President Auriol van Frankrijk (voorste rij derde van rechts) omringd door de leden van het nieuwe kabinet van René Pléven. Slaven schoten de leider van de Bulgaarse soldaten dood, toen deze met een handgranaat wilde gooien. Het lijk werd op Joego- Slavisch grondgebied achtergela ten. Verder werd door radio-Belgra do medegedeeld, dat vijftig Bul garen getracht hebben de grens over te steken. Ook hebben Bul gaarse soldaten het vuur geopend op een Joego-Slavische wacht. Meer dan honderd kogels kwamen op Joego-Slavisch gebied terecht. Volgens de correspondent van de Londense „Daily Telegraph" zijn er ongeveer zes Bulgaarse divisies nabij de Joego-Slavische grens samengetrokken. Waarne mers te Wenen zijn echter van mening, dat het Kremlin niet voornemens is in de naaste toe komst een militaire actie op grote schaal tegen Joego-Slavië in te zetten. ERNEST CLAES GEZUIVERD BRUSSEL (A.N.P.). De schrijver Ernest Claes is door de Zuiveringskamer te Brussel in al zijn burgerlijke en politieke rechten hersteld. Claes was in 1945 door de Krijgsraad te Brus sel wegens zijn gedrag tijdens de bezetting veroordeeld. Hij werd in hoger beroep vrijgesproken door het militair Gerechtshof, dat zijn naam echter liet staan op de lijst der van hun burger lijke rechten beroofde personen. De Zuiveringskamer heeft thans ook deze laatste straf opgeheven. Het W.-Berlijnse dagblad „So- zialdemokrat" meldt, dat ongeveer 250 hoge officieren van de Oost- Duitse „volkspolitie". die erva ring hebben van Balkanoorlogen, in de afgelopen dagen naar Bul garije, Hongarije en Tsjecho-Slo- wakije zouden zijn gezonden, waar zij als militaire raadgevers zullen fungeren. DE EERSTE DUIKBOOT MET ATOOMENERGIE WASHINGTON, 14 Juli (AFP) De volgende maand wordt te Arco (Idaho) begonnen met het bouwen van de eerste duikboot die met atoomenergie wordt aan gedreven, zo heeft de democra tische senator Mac Mahon, voor zitter van de gemengde parle mentscommissie voor de atoom energie, medegedeeld. De twee vermiste Haagse jon gens, de 16-jarige Petrus Riep en de 15-jarige Alexis van der Wulp zijn Donderdag door de politie te Keulen aangehouden en daar overgedragen aan het Nederland se consulaat. Zoals gemeld waren de jongens sedert 25 Juni 1950 spoorloos verdwenen. Door mid del van het politieblad werd het signalement van de beide knapen binnen en buiten de Nederlandse grenzen verspreid. Daardoor wist de Keulense politie de jongens te achterhalen Te Gosport, dicht bij de groot ste Engelse marinehaven Ports mouth, zijn gisterenavond acht aken, schepen van 15 meter lang, gevuld met munitie de lucht in gevlogen. Twintig personen wer den niet ernstig gewond. Er ontstond een grote brand en een aantal kleinere. Gebou wen werden beschadigd. Vacan- tiegangers te Ryde op het eiland W.'ght. zeven kilometer verder, voeiden de schokken van de ex plosies en zagen een rookzuil van 600 meter hoogte. Over de oorzaak is nog niets bekend gemaakt Groepen ma trozen waren bezig granaten van verschillende grootte en zware bommen in de schepen te laden voor vervoer naar een oorlogs schip, dat in de baai lag, toen er brand uitbrak. De meeste matro zen konden tijdig dekking zoe ken. Zes hunner zijn in een zie kenhuis opgenomen wegens snij- wonden en shock. (Van onze correspondent) HEERENVEEN Onder Nije- horne stak de 71-jarige A. van der Ploeg op zijn fiets de rijweg over, zonder van te voren rich ting aan te geven, waardoor de oude man door een auto werd aangereden. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer oer ziekenauto naar Heerenveen ver voerd. Tijdens de rit overleed de man echter. GEHELE BEMANNING GERED (Van onze Helderse redacteur) Vannacht om ongeveer half 1 ontdekte het lichtschip Terschel- lingerbank rode vuurpeilen en gebrekkige lichtseinen. Bij nader onderzoek bleken dit SOS-seinen te zijn, waarop de bemanning van het lichtschip met een mo torsloep op zoek ging. Om onge veer 2 uur vannacht werd een sloep ontdekt, waarin zich elf uitgeputte zeelui bevonden. De zeelieden werden aan boord van de motorsloep gebracht. De mannen vormden tezamen de ge hele bemanning van het Engelse motorschip „Fanstone", dat, naar de kapitein vertelde, in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de buurt van Terschellingerbank, twee mijr Z.Z.W. van de licht boei S T 3, op een mijn was ge lopen en daarna gezonken De zeelieden hadden vervolgens on geveer 20 uur in hun sloep op zee doorgebracht en wel in de vaargeul, die door het mijnen veld bij Terschelling loopt. Zij waren vooral door de regen, die in totaal vijftien uur had ge duurd. volkómen uitgeput en ge nieten thans een goede verzor ging op Terschelling, waar zij aan wal werden gebracht. WAT VROEG NEHROE IN ZIJN BOODSCHAP? Gezaghebbende kringen te New-Dèlhi hebben beweerd, dat premier Nehroe in zijn bood schappen aan Acheson en Stalin geen bemiddeling heeft aangebo den. Te Londen is men van me ning. dat Nehroe zou hebben aangedrongen op toelating van het communistische China tot de Veiligheidsraad als eerste stap bij het zoeken naar een oplos sing voor het Koreaanse vraag stuk. De grondslagen (Sm.) Meermalen hebben wij herinnerd aan het grote woord van Paus Pius XII, dat we leven in een tijd, waarin bepaalde stro mingen en bewegingen het ge munt hebben op de grondslagen- zelf van de samenleving. Daar aan moesten we denken, toen we lazen van de debatten in de Tweede Kamer over de Kinder bijslagwet, waarbij het ging om de vraag, of de uitkering voor z.g. onwettige kinderen op de zelfde lijn gesteld moest worden als die voor kinderen uit wettige huwelijken. Was dat nu zo belang rijk, temeer waar het financiële resultaat als regel gelijk zal zijn? Zijn er dan in deze tijd geen be langrijker dingen, welke nopen tot eensgezindheid en moet men juist nü niet sterk zoeken naar wat verenigd en niet naar wat scheidt? Is het, vooral nü, niet de tijd, om, samen sterk, de bescha ving, de vrijheid, de rechtsstaat e.d. te verdedigen tegen mogelijk aanstormend gevaar? Kijk: daar gaat het nu juist om. Wat moet er verdedigd worden? Het gaat toch om de c h r i s t e 1 ij k e grondslagen van de beschaving? Wij meenden, dat ook de door braakpartij deze aanvaardden, evenals de V.V.D. En daarom viel het ons af, dat de woordvoerders van deze partijen, en de ver tegenwoordigers ervan, bij de stemming geen oog bleken te hebben voor deze belangrijke kant van de zaak. Het is tegen de grondslag van de christelijke samenleving, indien men in een wet gelijke rechten toekent aan de wettige en aan onwettige kin deren. Hier staat de erkenning van het huwelijk grondslag van de samenleving op het spel. Dat de z.g. linkerzijde deze erkenning niet kon opbrengen, is een teleurstelling, juist in het licht van de recente internationa le feiten, die inderdaad krachtige eensgezindheid vorderen, maar dan verantwoord en gefundeerd. „Arm Nederland" (Sm.) Kan arm Nederland zich de luxe van een dure K.L.M. ver oorloven? Dat is de vraag, die de heer Lucas in de- Tweede Kamer stelde bij de behandeling van de wetsontwerpen, welke verschei dene slordige millioenen aan de K.L.M. willen verstrekken. Wij vinden het jammer, dat de heer Lucas de zaak ook zo gesteld heeft. De K.L.M. is een nationaal bedrijf van de eerste rang, dat de naam en de faam van Nederland over de gehele wereld verbreidt. Daar kan de Nederlandse volks gemeenschap, via het nationale budget, wel wat voor over heb ben. Wij hebben zo de indruk, dat er wel andere dingen gedaan worden, die ons arme land op een goudschaaltje zou kunnen wegen. Critiek op het financiële en com merciële beleid van de K.L.M. kan best gerechtvaardigd zijn en dus ook geoorloofd, maar in tij den als deze, waarin ons almaar wordt voorgehouden, dat Neder land het „arme Nederland", dat Indië verloor zijn toeko mende plaats in het internatio nale bestel moet verdedigen en behouden, kan men het beleid van wereldbedrijven niet voeren op de basis van kruidenierspoli tiek. Het behoud en de bevesti ging van de wereldpositie van dit Nederlandse bedrijf moet Ne derland dus wat waard zijn. An ders zou ons „arme land" nog armer worden, niet alleen stoffe lijk, maar ook geestelijk Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft thans een beroep gedaan op alle leden van de Verenigde Naties, die de resolutie van de Veiligheidsraad in zake Korea hebben gesteund, om Zuid-Korea met troepen te helpen. X Asturias (burgers) Djakar taAmsterdam, 13 Juli in Suezkanaal. General C. H. Muir (troe pen) van Djakarta heden te Rotterdam. Indrapoera. DjakartaRot terdam, 13 Juli 200 m.w. Gradskanaal. Skaugum (troepen) ver moedelijk 29 Juli van Djakarta naar A'dam. Trygve Lie had vooral om grondstrijdkrachten gevraagd, verzoek was gedaan aan 53 van de 59 leden-staten, zes landen nl. de Sovjet-Unie en haar Oost- Europese bondgenoten, ontvingen het verzoek niet. Lie, die deze verklaring afleg de tegenover journalisten, ant woordde op een desbetreffende vraag, dat naar zijn mening geen symbolische hulp moest worden geboden, maar doeltreffende. De secretaris-generaal verklaarde te hopen, dat de oorlogtot Korea kon worden beperkt. Hij zei ver der, dat er van hem op dit ogen blik geen bemiddelingspogingen te verwachten zijn. Lie noemde de veronderstel ling, dat de Verenigde Naties DE DAKOTA VAN DE PRINS Dezer dagen maakten wij melding van het feit, dat de Dakota van Prins Bernhard. die hij tijdens zijn goodwill-missie in de West gebruikte, naar ons land wordt teruggevlogen. Er zij op gewezen, dat deze Dakota geen particulier vliegtuig van Prins Bernhard is, doch een re geringstoestel, dat de Prins ten gebruike wordt afgestaan. zouden worden gereorganiseerd zonder de communistische lan den, „onverantwoordelijk en vol komen onjuist". Hij had de hoop nog niet opgegeven, dat Rusland en Amerika binnen de huidige organisatie der Verenigde Naties tot elkaar kunnen worden ge bracht. (Eigen bericht) HOOGEVEEN In de nacht van 1 op 2 December van het vo rige jaar werd te Hoogeveen bij een viertal bedrijven ingebroken. Een inbreker probeerde zijn slag te slaan, allereerst in de allumi- niumfabriek aan de Blankenslaan, waar enig gereedschap een schra le buit vormde, vervolgens in de carrosseriefabriek a. d. Griendts- veenweg en bij de houthandel van Aalderen aan de Schutstraat, waar zijn resultaat nihil was, en tenslotte in Bakker's betonfabriek aan de Willemkade. In dit laatste bedrijf ontvreemde hij een be drag van pl.m. 6 a 700 gulden. De politie stond bij deze serie inbraken voor een raadsel. Enige dagen geleden, toen er een soort gelijke inbraak werd gepleegd te IJlst in Friesland, gelukte het de politie de 32-jarige S. uit Bus- sum te arresteren. Bij zijn ver hoor bleek hij heel fwat meer op zijn kerfstok te hebben, o.a. ook de genoemde inbraken met dief stal te Hoogeveen. Tot nu toe heeft hij bekend, zich aan 140 inbraken te hebben schuldig ge maakt. De man is opgesloten in het huis van bewaring te Leeu warden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1