Tweede Kamer wil meer controle op de K. L. M. Italiaan Leoni won de sprint in Luik maar Goldschmidt nog in gele trui Para-typhus te Waalwijk Een Anno-Santo-bedevaart uit het land van Heerhugowaard DE EEUWIGE STAD IS BEREIKT Minister zal er over denken Litanie van klachten Naar wij vernemen: De Tour in België Fransman Geminiani held van de tweede etappe Parijs vierde de Bastilledag Zitting Belgische Kamers geschorst Nog meer depressies Nederlanders komen langzaam in vorm Beursoverzicht „Sint Michael" congresseerde We gaan naar Rome! ZATERDAG 15 ]ULI 1950 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich voor het overgrote deel maar wei nig enthousiast getoond voor de beide wetsontwerpen, waarbij steun wordt verleend aan het bedrijf van de K.L.M. De deel name van het Rijk in het kapitaal wordt vergroot tot 116 mil- lioen, de schade, geleden op de Djakarta-lijn wordt voor een bedrag van 27.5 millioen voor rekening van het Rijk genomen en tenslotte wordt het bedrijf nog een bedrag van 10 millioen verstrekt tegen afgifte van amortisatiebewijzen. De heer Rit meester (V.V.D.) hield een rede, waarin hij het hele lucht vaartbeleid van de regering onder de loupe nam. Minister In 't Veld had de vlag gehesen op het vliegveld SchieVeen, maar daarna was er niets meer gebeurd. Ook de kwestie-Ypenburg was hangende gebleven. Onze vliegtuigfabrieken zou concur rentie aangedaan worden door de K.L.M. Zijn conclusie was, dat hij in het beleid geen lijn. had kunnen ontdekken. En wat de K.L.M. betreft, er werd nu wel gezegd, dat de Mij. weer spoedig in beter doen zou komen, maar bij een bedrijf, dat z.i. op de rand van een faillissement zou staan, klonk hem toch wel vreemd in de oren. Onnodig te zeggen, dat de heer Hoogcarspel (comm.) van de gelegenheid gebruik maakte om een politiek num mertje weg te geven. De vlieg velden voor het binnenlandse luchtvaartverkeer waren onno dig gebleken. Werden deze nu weer vrijgegeven voor de boe ren en voor woningbouw? Zou dat niet geschieden, aldus de heer Hoogcarspel, dan werd de eigenlijke bedoeling van de aan leg wel duidelijk: Ze waren be stemd voor de nieuwe Atlantic- wal! De heer Posthumus (P.v.d.A.) dacht over de voorgestelde steun beduidend milder. De verliezen, op de Djakarta-lijn geleden, wa ren een gevolg van de regerings- politiek en het was dus billijk, dat zij ook ten laste van de Vervolg van pagina 1 en betere periode met betrekking tot het inlichtingenwerk. Verant woordelijk voor deze dienst was- de minister van Oorlog, de heer van Lidth de Jeude. Het contact met het bezette ge bied ter stimulering van het ver zet was de taak van het Bureau Voorbereiding Terugkeer, Juli '42 gereorganiseerd tot het bureau Militaire Voorbereiding terug keer. De topbezetting van deze bureaux, aldus de commissie, was onvoldoende. Geen der officieren had de vereiste deskundigheid en er bestond een volledige afhanke lijkheid ten opzichte van de En gelse dienst, S.O.E. Het plan- Holland is door dit bureau opge zet en de uitvoering hiervan is totaal mislukt. Alle uitgezonden agenten vielen in Duitse handen. De verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken wordt, naar het oordeel van de commissie, in eerste instantie gedragen door de minister van Marine, de heer Furstner. Het na het debacle met het England-Spiel optredende Bureau Bijzondere Opdrachten komt er in het verslag beter af. Het had een behoorlijke positie ten opzichte van de Engelsen en de uitzending van agenten heeft in het algemeen met succes plaats gevonden. Het England-Spiel heeft de com missie, zoals uit de talloze verho ren afdoende blijkt, tot in de kleinste details uitgeplozen. Alle mogelijkheden, die in de na-oor- logse jaren openlijk en bedekt zijn geoperd werden aan de feiten en de verklaringen getoetst. Van de heer Six is de suppositie, dat men de Duitse troepen in het Westen heeft willen binden om daardoor het Russische front be langrijk te ontlasten. In dit kader zou een door de Engelsen bewust gespeeld spel z.i. kunnen passen. De commissie merkt hiertegen op, dat het in het kader .van een zo danig tegenspel geen zin zou heb ben gehad agenten, die militaire inlichtingen naar Engeland door gaven, buiten gevecht' te stellen. O.m. denkt zij hierbij aan de op dracht welke gegeven werd met betrekking tot de heer Juten te Bergen op Zoom, waardoor de dienst-Wim werd opgerold om niet te spreken van de eveneens uit het England-Spiel voort vloeiende arrestatie van het Na tionaal Comité. De commissie meent dat haar oordeel over de stelling van der Waals kort kan zijn. V. d. Waals heeft, zoals bekend, beweerd dat hij in feite voor de Engelsen zou hebben gewerkt, evenais Schreie- der. Deze verklaringen heeft v. d. Waals echter op 25 Jan.. de dag voor zijn executie, ingetrokken. Hierdoor is tevens de enige feite lijke grondslag aan de specula tieve beschouwingen van mr. van der Starp ontnomen. Tenslotte heeft de commissie de mogelijkheid van- verraad onder het oog gezien. Naar de mening van de heer K. de Graaf waren er sterke indicaties, die in dit opzicht in de richting van de heer Bing ham wezen, sinds Maart '43 chef van de Ned. sectie van S.O.E. De commissie is gebleken, dat van Duitse zijde geen enkele verkla ring is verkregen, die ook maar enigszins steun geeft aan de ver klaringen van de heer de Graaf. Ook door de officieren van M.V.T. is diens theorie verworpen. Van de Nederlandse Bingham, die voor de Sicherheitspolizei zou hebben gewerkt, heeft de commissie geen spoor kunnen ontdekken. De Lon- dense Bingham, had, behalve zijn vader trouwens geen mannelijke verwanten. Aan het slot van haar arbeid gekomen moet de commis sie een oplossing van het England- Spiel, die gebaseerd is op verraad, dan ook als niet gefundeerd ver werpen. Welke verklaring is er dan wel voor het Engeland-Spiel? Op de andere pagina's gaat het scherm hierover op. Afdoende ant woord op de vele klachten vindt men er niet Overheid kwamen. Wel erkende de heer Posthumus, dat de KLM aardig op een staatsbedrijf be gon te lijken, maar in dit geval schonk hem dat toch geen vol doening. Het was beter het een gemengd bedrijf te laten. De uitkomsten waren in vergelij king met het buitenland nog niet zo slecht. Hoe dan ook, er was in elk geval geen keus tussen een kleine en een grote K.L.M. De K.L.M. zou groot zijn of zij zou niet zijn. Had de heer Ritmeester zich heel wat scherper uitgelaten dan de heer Posthumus, zij kwamen tenslotte toch tot een gelijke conclusie: Aanvaarding van het wetsontwerp was een landsbe lang. Dat was ook de teneur van het antwoord van minister Spit zen. Het ging hier om een be drijf, dat zich in drie jaar tijds van de oorlogsgevolgen had her steld en dat zelfs kans gezien had om, zonder subsidie, in de jaren '47 en '48 al weer rende ment te geven. De minister wil de overigens wel erkennen, dat niet alle slagen raak waren ge weest. Had de heer Lucas(K.V.P.) gevraagd of de minister niet voelde voor een gezonde concur rentie met risico verdeling. De minister antwoordde daarop graag", mits het mogelijk ware. Met de commissie-Albarda was de minister overtuigd, dat ons land te klein is on: zich de con currentie tussen twee vaste dien sten te kunnen veroorloven. Wat de charterdiensten be treft was die mogelijkheid er theoretisch wel, maar de prac- tijk, aldus de minister, zou waarschijnlijk een ander ant woord geven. Tenslotte bleef over de kwes tie van de controle. Verschillen de leden hadden hierop aange drongen en hun wensen kregen vorm in een amendement-Lucas (K.V.P.) tot invoeging van twee artikelen, waardoor de K.L.M. verplicht zou worden op vorde ring van de Algemene Rekenka mer aan deze over te leggen pe riodieke overzichten over het beheer en de vermogenstoestand. Van de juistheid daarvan zou de Rekenkamer zich moeten kunnen overtuigen. Alle perso nen, werkzaam bij de K.L.M., zouden gehouden zijn aan ver tegenwoordigers van de Reken kamer alle inlichtingen te ver strekken, welke zij nodig achten De heer Algera (A.R.) lichtte een amendement toe, waardoor door middel van statutenwijzi ging zou worden vastgelegd, dat de .i aarlij kse aflossing van amor tisatiebewijzen niet wordt ge bonden aan een maximum De Minister zeide na zijn toe zegging ter zake het nut van het amendement-Lucas niet in te zien. Ook legislatief kon hij het niet bewonderen. Hij zoti het ernstig betreuren als het werd aanvaard. Spr. was bereid de door de heer Algera verlangde wijziging te doen aanbrengen. De heer Algera trok zijn amen dement in. De communist Hoogcarspel was van mening, dat de minister ten aanzien van het amende- •ment-Lucas een zelfde toezeg ging zou kunnen doen als hij aan de heer Algera had gedaan. De Minister gaf te kennen, dat hij al voornemens was in de overeenkomst een bepaling op te nemen, dat de Rekenkamer kan worden ingeschakeld Voor nader beraad zijn de be sprekingen -daarna geschorst. Tegen half 7 is de vergadering gesloten. Bij het begin van de verga dering werd een amendement- Rachg (K.V.P.) op het ontwerp Kamers van Koophandel, dat de minister de bevoegdheid geeft om het toezicht op beoaalde ges tes van de Kamers bij algemene maatregel van bpstuur pp de F.E.R. over te dragen, met 41 tegen 25 stemmen aanvaard. Voor de K.V.P.. P.v.d.A. en de heer Kikkert (C.H.). Strafport oo drukwerk uit België Naar aanleiding van verschil lende klachten over met straf port belaste drukwerken (an sichten e.d.) uit België, deelde het hoofdbestuur der P.T.T. mede, dat brieven en beschreven briefkaarten tussen Nederland en België als binnenlands ver keer worden beschouwd. Druk werken echter worden tussen deze twee landen als buitenlands verkeer aangemerkt. De mini- mumfrankermg voor drukwerk van België uit is tachtig centi mes en naar België vier cent. Luchtpostpakketten naar Indonesië Met ingang van Maandag- 17 Juli a.s. wordt het maximum gewicht voor luchtpostpakketten naar Indonesië, dat tot dusver op 1 kg was gesteld, gebracht op 5 kg. Amerikaanse troepen trekken naar het front op Zuid-Korea (achtergrond links), terwijl Zuid-Koreaanse infanteristen zich op de achter gelegen stellingen terugtrekken. Links: een infan terist, die de wacht houdt bij de mannen, die een telefoonpost, welke de verbinding met het front onderhoudt, bedienen (ach ter jeep) ontving H.M. de Koningin giste ren ten paleize Soestdijk de heer Fin Lund ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Denemarken.... is de heden afgetreden waarne mend algemeen secretaris van het Koninklijk Huis, Mr. Dr. I. G. v. Maasdijk, door H. M. de Konin gin benoemd tot kamerheer in buitengewone dienst.... zijn te Oostzaan wederom drie gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd. Van de heer D. de Boer moesten 800 kippen worden vernietigd. Ook van de heren Hottentot en de Jong moest een aanzienlijk aantal dieren worden gedood.... bestaat het N.-Limburgse Gennep in November van dit jaar dui zend jaar. Dit feit wordt van 29 Juli tot en met 6 Augustus fees telijk gevierd.... In Waalwijk zijn enige geval len van para-typhus geconsta teerd. Geregistreerd zijn vier positieve gevallen. Verder zijn ongeveer twintig zieken, verdacht van para-typhus, ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. De inspecteur van de volksge zondheid in Noord-Brabant heeft de hulp ingeroepen van het Ne derlandse Rode Kruis voor de bestrijding van deze ziekte, waar van de haard nog niet bekend is. Het hoofd van de medische af deling van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft, in samenwerking met de hoofdintendant gezorgd voor de inrichting van een noodzieken huis van 50 bedden, dat geves- Ter gelegenheid van de Bastil ledag is gisteren in Parijs een pa rade gehouden waaraan negen duizend manschappen en 450 tanks pantserwagens en andere militai re voertuigen deelnamen. 60 Vam- pire-straaljagers, gevolgd door bommenwerpers cirkelden op ge ringe hoogte boven de stad. De regen vermocht de geestdriftige toeschouwers niet te verjagen. Hef Hoge Commissariaat Bjj het Hoge Commissariaat van Nederland in Indonesië wa ren einde April 260 personen in dienst, alsmede bedienend In donesisch personeel. Voor de verdere uitgroei van het appa raat in 1950 zal f 200.000.no dig zijn. De Hoge Commissaris geniet een maandelijkse toelage voor representatiekosten ad f 10.000.(Indon. Crt.), terwijl f 15.000.'is uitgetrokken voor algemene representatiekosten, zo lezen wij in een begrotingstoe lichting van minister van Maar- seveen. tigd zal worden in de school naast het Theresiagesticht. Voor dit noodziekenhuis wordt het modernste materiaal gebruikt, dat het Nederlandse Rode Kruis voor dit en dergelijke doelein den heeft doen ontwerpen. De burgemeester van Waalwijk deelde mede, dat de hulp van 't Rode Kruis alleen als een voor zorgsmaatregel gezien moet wor den. Voor ongerustheid zou geen enkele reden bestaan. In de verenigde zitting van de Belgische Kamers kwam het gis teren weer tot hevige incidenten tussen Koningsgezinden en anti- Leopoldisten. Aanleiding tot het incident was de aanval, die de katholieke senator Pholien deed op Spaak, die hij verweet vredes onderhandelingen met de Duit sers te hebben willen aanknopen. Hierop ontstond een geweldig I door de socialisten ontketend tu mult, dat zijn hoogtepunt be reikte toen de anti-Leopoldisten de Marseillaise aanhieven. Het Franse volkslied werd gezongen nadat senator Pholien had ge zegd, dat Frankrijk in Juni 1940 wapenstilstand had gevraagd. De zitting moest toen worden ge schorst. Twintig minuten later ging het debat weer verder, doch de zitting bleef rumoerig. WALTER BAELS KRIJGT VOORWAARDELIJKE STRAF De Gentse Krijgsraad heeft Vrijdag de zwager van Koning Leopold, Walter Baels, veroor deeld tot vijf maanden voor waardelijke gevangenisstraf we gens het zich onttrekken aan dienstneming bij de vrije Belgi sche strijdkrachten tijdens de oorlog. Baels was oorspronkelijk tot drie jaren gevangenisstraf ver oordeeld, doch dit vonnis werd Donderdag door de Krijgsraad vernietigd. (Van onze weerkundige medewerker) Met het mooie zomerweer wil het nog steeds niet vlotten. Was het eergisteren een mooie dag, gisteren werd er al weer roet in het eten gegooid, en wel op een grondige manier. Twee fron ten, uit verschillende richtingen, bleken er de voorkeur aan te geven, hun baan over ons land te kiezen. En zo werden er onweers- en regenbuien veroorzaakt door een front, dat ons vanuit Frankrijk naderde, terwijl het andere front van over de Britse eilanden komend, ons veel regen bracht en tevens koe lere Oceanische lucht over.ons land deed stromen. Voor de komende dagen zijn de vooruitzichten nu ook niet bepaald rooskleurig te noemen. Op de Atlantische Oceaan is de depres sie-activiteit namelijk aanmerkelijk toegenomen en de baro meterdalingen waren dan ook belangrijk. Zo deelde het KNMI mee, dat het weerschip Cumulus in twaalf uur" een daling van 18 millibar waarnam. Een zeer diepe depressie is nu op weg naar Schotland en het weer zal derhalve de eerst komende dagen dan ook onder invloed staan van verschillende fronten, die over ons land zullen trekken met als gevolg af en toe regen. De temperatuur zal daarbij voor de tijd van het jaar aan d^ koele kant zijn, al met al nog geen zomer. Wel was hef de snelle Italiaan Leoni, die de zware étappe Metz- Luik 241 kilometer in regen en wind en voor een groot deel door de Ardennen op zijn naam bracht door een fraaie zege in de sprint, maar de man die geschiedenis maakte en spanning bracht in deze tweede etappe was de dappere Fransman Cemi- niani, die er even buiten Metz op zijn eentje van door ging en seconde voor seconde zijn voorsprong tenslotte deed aangroeien tot zes minuten. Toen was zijn weerstand gebroken en terneer geslagen maar uitbundig toegejuicht eindigde hij op de 25ste plaats. Na de passage van Malmedy (174 km.) reed hij echter niet meer zo soepel en vlot als in het begin, en zijn voorsprong slonk tot 4 minuten. Evenals de eerste dag werd het tegenoffensief door de hoofdgroep pas in het laatste deel van de étappe ontketend. Het tempo van de achtervolgers steeg nu aanmerkelijk, met het ge lg 'dat tal van renners afzak ten. Intussen hadden Robic en Ockers zich naar voren gewerkt, waar ze zich met een felle spurt los reden en achter Geminiani aangingen. Te Verviers (207 km.) lagen ze nog maar 50 sec. achter op de Fransman en 15 km. verder, bij het bestijgen van een heuvel, kregen ze hem te pakken. Een kilometer of acht voor de finish werd het kopgroepje inge haald door een twintigtal renners, die op korte afstand gevolgd wer den door een vrijwel even sterk peloton. In de buitenwijken van Luik was het een jagen en jachten van jewelste om een goede plaats voor de sprint, welke door een dertig renners betwist werd. De snelle Leoni ging als eerste over de streep, voor Magm, Bobet, Ku- bler en Schotte. Geminiani, de grote man van deze étappe, werd 25e, met 51 sec. achterstand op de winnaar. De Nederlanders waren veel beter on dreef dan de eerste dasr. Gisteren reden ze niet slechts mee. maar ze speelden een rol. en toen bijvoorbeeld bii het over schrijden van de Belgische grens hard geiaagd moest worden achter een naar vluchtelingen aan. was het Vos die met Baffert en Fran- lcowski het peloton meetrok. Ook de Hoog heeft nrima gereden. Ploegleider Piet van Ierlant is in het beste humeur. Hii was vol lof voor de prestaties van de jon gens in deze tweede rit die be hoorlijk zwaar is geweest: meer dan 200 kilometer door de heu vels van de Ardennen, over we gen die erg bochtig waren en bo vendien erg glad omdat het af en toe bakstenen regende, doch onze knapen konden doorgaans goed meekomen. De uitslagen De uitslag van de tweede étap pe luidt: 1. Leoni (Italië B) 7.02.07 2. Magni (Italië A), 3. Bobet (Frankrijk A), 4. Kubler (Zwit serland), 5. Schotte (België A), allen zélfde tijd. Vervolgens ex aequo in dezelfde tijd een groep renners bij wie Bartali (Italië A), Goldschmidt (Lux.), Lambrecht (België A), en Robic (Frankrijk West). De Nederlanders hebben zich in de tweede étappe als volgt ge klasseerd: 50. Vos 7.07.15, 57. De Hoog 7.07.49, 66. Janssen, 67. Wagtmans 7.08.08, 83. Voorting 7.08.36, 108 De Ruyter 7.22.14. Algemene en landen- klassement TOUR DE FRANCE 1950 TU/EEDE ETAPPE 14 Juli Het algemeen klassement na de 14. Nederland. tweede étappe luidt: 1. Gold schmidt (Lux.) 16.24.15, 2. Lam brecht (België A) 16.25.15, 3. Leoni (Italië B) 16.25.39, 4/5 ex aequo Piot (Frankrijk N.W.) en Chapatte (Parijs) 16.25.50, 6. Magni (Italië A) 16.26.03,'7. Kir- chen (Lux.) 16.26.25. Robic is 13, Bartali 16 en Schotte 20. De plaatsen der Nederlanders in het algemeen klassement zijn: 51. De Hoog 16.32.15, 80 Janssen 16.35.27, 102. Vos 16.47.38, 107. Wagtmans 16.48.31, 109. Voorting 16.48.59, 112. De Ruyter 16.53.50. Na de tweede étappe luidt het landenklassement: 1. Luxemburg 49.17.13, 2 België A, 3. Frankrijk Z.O., 4. Italië B, 5. Italië A, 6. Frankrijk N.O., 7. Parijs, 8. Frank rijk W., 9. België B, 10. Zwitser land, 11. Frankrijk Centrum Z.W., 12. Frankrijk A, 13. Noord-Afrika. PIET PETERS t Oprichter van het Tegelse openluchtspel Vrijdag is te Maastricht ten gevolge van een hartaanval overleden, de Tegelse kunstschil der Piet Peters. De heer Peters, die 61 jaai werd, heeft zich vooral verdien stelijk gemaakt als oprichter van het Tegelse openluchtspel, waar uit later de Passiespelen zijn ontstaan. Als kunstenaar was hij lid van de Limburgse Kunst kring. Piet Peters was een vruchtbaar artist, die een groot oeuvre nalaat. Tijdens de oorlog organiseerde hij in het geheim een aantal kunstavonden, waar bij onder meer optraden Albert van Dalsum, Anton van Duin kerken, Gabriel Smit, Eduard Verkade en Charlotte Kohier IETS BETERE STEMMING. De markt vertoonde vandaag 'r, licht herstel, in het bijzonder voor cultures, dat vooral werd toege schreven aan dekkingsaankopen van de beroepshandel, hetgeen des Vrijdags wel meer pleegt voor te komen. Van een toenemende pu blieke belangstelling was weinig te bespeuren .De aandelenomzet heeft gisteren een vrij hoog cijfer bereikt, n.l. ruim f 1.310,000,- waar van f 165.000 aan Kon. Olie. Het publiek heeft dus blijkbaar giste ren wel enkele stukjes algegeven. De leidende cultures konden zich vrijwel allemaal rond drie punten boven het vorig niveau verheffen. De industriemarkt opende aarzelend en licht verdeeld. Olies bewogen zich tussen 251 en 252dus vrij wel rond de slotnoteringen van gis teren. De eindnotering op 251% was gelijk aan die van gisteren. Unilevers verbeterden enkele pun ten. Philips daarentegen, die giste ren reeds een flinke veer heeft moeten laten, was vandaag op nieuw drie punten lager, zodat dit fonds in twee dagen tijd tien punten verloren heeft. Claims hoog ovens werden geadviseerd op 9 a 10 gulden. De scheepvaartmarkt was niet ongunstig gedisponeerd, doch de koersverbeteringen ble ven hier tot fracties beperkt. De Staatsfondsenmarkt sloot onver anderd. Ook de dollarleningen, die de laatste dagen achteruit zijn ge gaan, werden op iets hogere prij zen vernomen. Op de Amerikaanse markt verschilden de noteringen vrijwel niets met die te New York. Prolongatie 2 1/4 procent. NAAR WIJ VERNEMEN bracht minister Mr. Dr. J. In 't Veld gisteren een bezoek aan Nij megen. De minister prees Nijme gen om zijn voortvarendheid in de wederopbouw en waardeerde het, dat het particulier initiatief zich meer laat gelden.... werd Pangeran Bentoro, de voor zitter van het Indonesische Rode Kruis, die momenteel hier te lan de de gast is van Moh. Roem, gis teren door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen MORGEN: FINALE GOUDEN KRUIS H. H. WAARD Zondag a:s. zal op het Hugo Boys-terrein te H. H. Waard Nrd. de finale worden gespeeld tussen de voetbalclubs Berkhout 1 en Limmen 2 om het Gouden Kruis. Dit kan een interes sante wedstrijd worden, het zal daarom aan te bevelen zijn vroeg tijdig U van plaatskaarten te voor zien. De wedstrijd zal gespeeld worden om 7 u. n.m. Op 13 en 14 Juli j.l. hield de R.K. Politiebond „St. Michaël" in het Concertgebouw „De Ver eniging" te Nijmegen zijn 36ste bondscongres. Om 10.30 uur opende de bonds voorzitter, de heer J. P. H. Kör- ner, Inspecteur-korpschef van gemeentepolitie te Valkenswaard het congres. Hij betoogde, dat dit congres als werkcongres moest worden beschouwd. De vele belangrijke, met de positie van de politieambtenaar zo nauw verband houdende vraagstukken, zoals de sociale positie, het classificatievraagstuk vacantietoeslag, rapport commis sie Langemeijer, afvloeiing en pensionnering, de kindertoelage enz. kwamen daarna aan de orde. In de avonduren werd afscheid genomen van twee zeer verdien stelijke figuren van de bond. nl. de heer P. J. Kruijk, bondsamb- tenaar, die voorheen ruim 12 jaar bondsvoorzitter was en van de heer C. Leendert Sr de bondssecretaris. Een serenade van de Nijmeeg se Politieharmonie gaf aan dit afscheid een bijzonder cachet. In een der hoofdbestuurslid- vacatures werd uit de 3 candida- ten met overgrote meerderheid ,?T„e,er p- J- Huijben uit Bergen (N.H.) gekozen. De tweede dag van dit congres ving aan met een H. Mis in de St. Jozefkerk op het Keizer Ka- relplein, opgedragen door de hoofdaalmoezenier van de bond. waarna om 10.00 uur het con gres werd voortgezet. ii. Turijn komt in zicht. Voor de stad ligt veel grasland, weidegrond, niet door sloten afgescheiden, zoals in Holland, maar door bomenrijen. De mensen dragen hier geen regenjas sen, zien we, maar wel allemaal 'n paraplu, tot de koetsiers op de bok toe. Turijn is een fabrieksstad. Fiat heeft hier zijn werkplaatsen en er is ook vliegtuigindustrie. Voor een paar cigaretten worden we door de stad heen geloodst. De verkeers lichten zitten hoog en het is uit kijken. Gelukkig hebben we spoe dig de stadsgrens bereikt en zitten op een brede verkeersweg. Aan weerszijden wordt met man en mach* op de akkers gewerkt. Ja, de Italidan kan werken. We kopen een portie ijs om ons wat op te frissen. Het ijsje blijkt 65 cent te kosten en hoewel we nog trachten af te dingen, komen we niet onder de markt, 't Is wel duur, maar ook veel lekkerder dan in Ne derland: vier kleuren en allerhande smaken. Bij het passeren van beekjes en rivieren zien we vrouwen aan de was. Ze wrijven de kleren—over rolstenen en klaar is Kees. Of 't nu werkelijk schoon zal zijn? Mis schien hebben de Italiaanse vrou wen daar andere opvattingen over dan de Hollandse. Veel zeep komt er in ieder geval niet bij te pas. Het gaat tegen de avond. We heb ben nu 12 tunnels „genomen" en Genua ligt voor ons. 't Is lastig de weg te vinden, maar toch lijkt het niet raadzaam gidsen mee te ne men. „Denk om je centen" zegt Cor-, de chauffeur, en hij kon wel eens gelijk hebben. De gebouwen heb ben hier soms een hoogte van 12 verdiepingen. Aan de haven stoppen we even om een foto te nemen van de zee, die spiegelglad is. ROMA 30 KM Over dc nacht is er nog niet ge praat en dat wordt nu toch tijd. We besluiten maar om in de auto te overnachten. Er komt nog een be reidwillige Italiaan voorbij, die blijkbaar verlegen zit om 'n Hol lands cigaretje. Hij roept: „Viva Papa", maar we moeten 'm niet, want hij heeft een wat al te ongure tronie. We vouwen ons dan maar op in de wagen. De slaap komt ech ter niet gemakkelijk en na 'n uur tje hangen starten we opnieuw om de weg in het maanlicht te vervol gen. Nog even tanken stel u voor: 50 liter voor 7000 lires en dan naar Pisa. Dat kon, al moest af en toe gestopt worden om de ergste slaap te verdrijven. 's Ochtends wassen we ons bij een pomp en de kapelaan kan in een hulpkapelletje de H. Mis lezen. De klok wordt geluid en al spoe dig stroomt het kerkje vol. Na de H. Mis zetten we koffie op het plein en ontbijten. Aan belangstel ling geen gebrek. We presenteren de kinderen een plakje ontbijtkoek en de vrouwen een snoepje. Onder het gewuif van de bevolking ver trekken we. De bevolking is hier zeer aim. Een doosje lucifers werd als een kostbaar geschenk be schouwd. Nu verschijnen op de wegen de eerste verkeersborden, die naar „Roma" wijzen. Op 30 km voor de Eeuwige Stad stoppen we om te gaan eten; we kunnen hier ook onze flessen met water vullen, maar zuinig-aan. want het water is hier kostbaar. Het moet helemaal uit Rome komen. We kunnen op een erf kamperen. Spoedig staat de erwtensoep-uit-blik te pruttelen en dampt de koffie. De volgende dag, Vrijdag, be reiken we het doel: Rome. Om 9 uur komen we de stad binnen. Eerst naar de St. Pieter. Dat valt echter niet mee, want er is een parade e»i tal van straten zijn af gezet. Telkens een zijstraatje in en dan de weg weer vragen. Dan komt de St. Pieter in zicht. Het hart der Christenheid is bereikt. DE ST. PIETER Eerst naar het bureau van het Hoofdcomité voor het H. Jaar om onze testera's te laten zien en te informeren, waar we terecht kun nen voor de audiëntie bij Z.H. de Paus, die morgen zal plaats vinden. Veel inlichtingen kan men ons niet geven, maar we horen dat we met onze testera's in ieder geval in de St. Pieter terecht kunnen. De St. Pieter ligt voor ons. Onze eerste indruk is, dat zowel plein als basiliek kleiner zijn dan we verwacht hadden. Hoe dichter we echter naderen, des te groter wordt het gebouw. Eerst als we er binnen zijn gegaan, valt ons de kolossale ruimte pas goed op. Zo groot is de kerk, dat we besluiten dit bezoek maar eens over te doen en eerst het tentenkamp op te zoeken. Onderweg rijden we langs het Trappistenklooster, waar de kape laan een oude kennis heeft zitten, n.l, kapelaan de Rijk uit het Veld, die in Rome studeert. De begroe ting is begrijpelijkerwijze zeer har telijk en we ontvangen een uitno diging nog een avondje te komen praten. In het tentenkamp blijken al meer Hollanders te zijn. Trouwens, bij de St. Pieter hadden we al een 60-jarig echtpaar uit Haarlem ont moet, dat per fiets naar Rome was gekomen; ze hadden er een maand over gedaan. Dat is nog eens een prestatie! Zelfs pelgrims uit Scha- gen en Tuitjenhorn ontmoeten we nu. Het tentenkamp- is uitstekend ingericht en 's avonds slapen we als rozen op onze luchtbedden. Wachtend op de heilige Vader. De volgende ochtend zijn we om 9 uur in de St. Pieter. We in formeren eerst waar de H. Vader langs zal komen. We nestelen ons achteraan bij de leuning van het afscheidingshek. Langzaam stroomt de basiliek vol. Wanneer om 12 uur de deuren gesloten worden, bevin den zich naar schatting dertig a veertigduizend personen in de kerk. Er wordt nogal streng gelet op de kleding. Daags tevoren waren nog twee Engelse dames tegengehouden, die te korte mouwen droegen. Ze sputterden wel tegen, maar de gen darmerie hield voet bij stuk. Het wachten wordt gekort met zingen en bidden. Dikke rijen staan op elkaar gepakt. Nog enkele ogen blikken en we zullen de H. Vader zien. (Wordt vervolgd.) ALKMAARSE SCHEEPSBOUW ALKMAAR. Naar wij vSD de directie der N. V. Scheepswerven Nicolaas Witsen en Vis nader ver nemen, is het ontwerp voor het de zer dagen te water gelaten jacht, zoals trouwens voor alle hier ge bouwde jachten, ontworpen door het bouwbedrijf van de werf. Hei bureau Veritas te Rotterdam, dat in genoemd bericht werd vermeld oefende controle op de bouw uit en verleende het certificaat van zee waardigheid. „ALKMAAR"—R.K.A.F.C. ALKMAAR Vanavond om 7 u, wordt op het „Alkmaar"-terrein 'n voetbalwedstrijd gespeeld tegen 't eerste elftal van „Alkmaar" tegen een combinatie van spelers van R.K.A.F.C.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5