Val van Taedjon waarschijnlijk :nschap (wam dit blad Gevechten op Buru De toestand in Indonesië is „redelijk veilig" zegt de minister „Overdracht kan op vreedzame wijze tot stand komen" Stalin's antwoord aan Nehroe RD HOLLAND nd aan Zee UKMAAR ?ens vacant-ie •SLOTEN S. J. Schagen 'RIENDEN ND IN BERGEN EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORNHELDER, SCHAGEN Nederland kan zijn troepen niet missen Geen Nederlandse troepen naar Korea Noord-Koreaanse overmacht aan tanks en infanterie Rode nederlaag aan het Oostelijk front Liberalisatie had gunstige resultaten Aanslag op jongeman Vliegramp in India Boodschap van president Truman Scheepsberichten Onderbreking van het Kamer-reces Oude spoorstaven naar Amerika Zaligverklaring van Paus Pius X Regen, maar stijging van temperatuur 'durende de oorlog is de pro le van plantaardig vet voor- lapolie in West Europa reeds muleerd. Deze ontwikkeling rich in vele landen nog voort, nover deze stijging van pro- te van plantaardig vet staat in pa een belangrijke daling van oterproductie. NIFEST VAN HET INTERN. tISTELIJK VAKVERBOND t internationaal christelijk 'erbond hield dezer dagen een tursvergadering te Parijs on- voorzitterschap van Gaston er. Aan het eind van zijn be- ilagingen heeft het bestuur manifest opgesteld dat be- 1 is voor de U.N.O. en dat de ing der internationale chris- e vakbeweging bepaalt ten 'ite van de economische een- ing van Europa, welke moet tgen tot de vestiging van een :ame wereldvrede. vrede, deze schone gave aldus het manifest, is toe- iuwd aan de zwakke handen ïensen; van hun wil hangt en door hun energie kan hij worden. De organisatie der [gde volken, die gesticht is vrede in de wereld te hand- is grotendeels verlamd door itsing van de wereld in twee :n van mogendheden. r dan ooit is het thans het oor een laatste beroep op sheid der volkeren. Het ini- van de algemeen secretaris srenigde Naties, de heer Lie, moet een algemene ing in het leven roepen, die in staat zal zijn een einde en aan de bewapeningswed- n het gebruik van atoom- en en andere wapenen tot e vernietiging, nanifest eindigt dan met de ie woorden: „Aan de men- a goede wille is vrede be- Wij mogen dus hopen dat s de vrede zal bewaré'n als f alles doen wat nodig is de kracht van ons pogen oordt aan de ernst der ge- oenschap van Noord- ms het kampioen- irland 3e grootste bedrijfs- 3 TELEF 4332 N.S.U., Zundapp, K M A A R m i, vind ik dit werk zó entje bijdraag voor het >vendien heb ik altijd mijn naamheilige". Dit N VOOR ONZE PUKKIES? OFM, Badhuisweg 93, VOND 19 JULI a.s.: iting van het dorp. Bergens Harmonie IS. V. V. V. - Bergen Iet spijt me erg ijkbaar niet ge- jaakie een ver- geschikt genoeg effe anders op goed genoeg!?" hij zijn stok op t plafond. Daar /iel in duizend ond zich hierbij riep Sjaakie nu tafel en wierp veis hoofd. De :1 was op slag it geduvel van wil in de hel Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina 1 DJAKARTA, 18 Juli (Aneta). De operaties tegen de Zuid-Mo- lukken zijn begonnen, aldus heeft een woordvoerder van het minis terie van defensie van de R.I.S. hedenmorgen aan Aneta mede gedeeld. Er hebben gevechten plaats gehad op het eiland Buru, in de baai van Namlea, waar de Apris-troepen zijn geland en op tegenstand stuitten. „Er hadden gevechten plaats, doch de landing is gelukt", aldus ging de woordvoerder verder. Het is te verwachten, dat binnenkort ook een actie tegen Ceram, even als tegen de andere eilanden rondom Ambon zal worden inge zet. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de actie onder leiding staat van overste Slamet Riyadi. Het aantal opererende troepen wordt geheim gehouden. Waarnemers zijn van mening, dat de actie voorlopig tot doel heeft: isolering van het eiland Ambon door bezetting van alle omlig gende eilanden. Naar het A.N.P. verneemt heeft de kwestie van het zenden van troepen naar Zuid-Korea een on derwerp van regeringsberaad uit gemaakt. De regering zou daarbij tot de conclusie zijn gekomen, dat het technisch onmogelijk is grond strijdkrachten naar Zuid-Korea te zenden in verband met de eisen, welke gesteld worden door de we deropbouw van de weermacht in Nederland. BRANDWEERWET OP KOMST Naar het A.N.P. verneemt is spoedig de indiening bij de Twee de Kamer te verwachten van een ontwerp wettelijke regeling van het brandweerwezen. Ofschoon de val van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Taedjon door het hoofdkwartier van generaal MacArthur nog niet is gemeld, werd ze vannacht toch ieder ogenblik verwacht. In het front- bericht van gisteren werd reeds medegedeeld dat het vliegveld ten Noorden van de stad was ontruimd en dat de val van Taedjon nog een kwestie van uren zou zijn. Volgens het Chinese commu nistische persbureau „Nieuw-China" zijn de rode Koreaanse troepen de stad reeds binnengerukt. Volgens dit bericht was Taedjon verlaten. de beschikbare ruimte voor de verbonden mogendheden in Korea tot uiting komt. Indien de Ameri kanen zich te Oktsjon legeren, zul len de verbonden strijdkrachten zijn samengebracht op een gebied van ongeveer 25.000 vierkante :m. De communiqué's van generaal MacArthur behouden een opti mistische toon, maar waarnemers zijn van mening, dat de ernst van de toestand der verbonden mo gendheden in Korea niet kan worden verbloemd. De Noord- Koreanen hebben ongetwijfeld zware verliezen geleden, in het bijzonder door luchtaanvallen, ge durende hun opmars van honderd km. in de afgelopen veertien da gen ,maar niets wijst er op, dat hun overweldigende superioriteit wat infanterie en tanks betreft is verminderd. Aan de andere kant De Amerikanen die de Koem- linie verdedigden, hebben nieuwe stellingen ingenomen. Zij bezetten thans een Noord-Zuid lopende linie, juist ten Westen van Taed jon. In het Westen trachten de Noord-Koreanen een wig tussen de Zuidelijke en de Amerikanen te drijven. Aan het centrale front blijven de Noord-Koreaanse troe pen druk uitoefenen, doch de ver dedigers weten hieraan over het algemeen weerstand te bieden. Aan het Oostelijk front wierp de Zuid-Koreaanse divisie de aan vallers tweemaal terug, hetgeen volgens het leger-communiqué „de grootste verrassing van de oorlog" wordt genoemd. De Noordelijken moesten in wanorde vluchten. Zuid-Koreaanse patrouilles zetten de verspreide vijandelijke een heden in dit gebied na. „Overweldigende meerderheid" Reuters correspondent Roy Mac Artney schrijft: met het verlies van de Koem en het terugtrekken op Taedjon en waarschijnlijk nog verder dan Taedjon gaat de Ame rikaanse terugtocht in Oostelijke in plaats van Zuidelijke richting, waardoor het snelle slinken van Het lid van de Eerste Kamer, de heer Kêijers heeft zoals ge meld is, aan de minister voor Uniezaken en Overzese Rijksdelen vragen gesteld, naar aanleiding van een bericht, volgens hetwelk de regering een rapport van de legercommandant luitenant-gene raal Buurman van Vreeden over de toestand van de Nederlandse burgerlijke bevolking in Indonesië zou hebben geweigerd. De minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft thans geantwoord ,dat de regering nim mer heeft geweigerd enig rapport van de legercommandant in ont vangst te nemen. Ook de leger commandant zelf, wie te allen overvloede nog gevraagd is of hem ter zake iets bekend was, heeft zulks ontkennend beantwoord. De vraag of na het wegtrekken van onze troepen de levens, be zittingen en belangen der Neder landse burgerlijke bevolking ;n Indonesië voldoende zijn gewaar borgd, kan uiteraard niet met vol komen zekerheid bevestigend worden beantwoord, daar de rege ring de toekomst nu eenmaal niet REGERINGSNOTA AAN DE KAMER De regering heeft aan de Twee de Kamer doen toekomen een nota naar aanleiding van het verslag der commissie voor de handels politiek'uit de Tweede Kamer over de laatste deviezennota. Naar aanleiding van de vraag of wel zonder meer kan worden gezegd, dat de opheffing van alle prijsvoorschriften wenselijk is, kan er op worden gewezen dat de regering zich bij haar prijspolitiek steeds op het standpunt heeft ge steld, dat het alleen' zin had ma ximumprijsregelingen te handha ven zolang de verhouding van vraag en aanbod niet zodanig was, dat de onderlinge concurrentie een redelijke prijsvorming kon waar borgen. Het is, zo dit nodig mocht zijn, nog steeds mogelijk om de prijzen van bepaalde goederen wederom onder controle te brengen. Met betrekking tot de gevolgen die de tot dusverre toegepaste liberalisatie heeft gehad voor het Nederlandse bedrijfsleven, kan worden opgemerkt, dat deze onge twijfeld in niet onbelangrijke mate voordeel heeft gebracht voor de Nederlandse handel. De monetaire rekening met W. Duitsland wees per 30 Juni 1950 een saldo te onzen gunste aan van iets meer dan f318 millioen. in haar hand heeft. Wel kan ge zegd worden ,dat de aan deze vraag verbonden vraagstukken de voortdurende aandacht van de regering hebben. Voorts is het een feit dat in bepaalde streken in In donesië, waar de Nederlandse troepen reeds geruime tijd weg zijn, de toestand redelijk veilig is en de Indonesische autoriteiten het bewijs leveren, dat zij orde en rust wensen te handhaven. Ongetwij feld zijn er ook gebieden, waar van onveiligheid kan worden ge sproken, doch daar, waar de be langen van de Nederlandse bevol king in gevaar zijn, vindt regel matig overleg met de Indonesische autoriteiten plaats en worden de in verband met de beveiliging van die belangen nodige stappen ge daan. ENCELSE BLOEMENKWEKERS ZIJN ONGERUST LONDEN, 17 Juli (Reuter). Britse bloemenkwekers maken zich ernstige zorgen over de in voer van snijbloemen uit Neder land en andere landen. Zij vrezen, dat zij niet in staat zullen zijn met importeurs te concurreren in ver band met de stijgende kosten in Engeland. De Britse bloemenkwe kers maken zich vooral zorgen over de invoer van rozen, anjelie ren en fresia's. In de stad Loksand in de Zweedse provincie Dalarna, waar de mooiste nationale cos tumes worden gedragen, werd een folkloristisch spel opge voerd: ,,Het spel van de hemel". Een scène tijdens <Je opvoering, waarbij de hoofdrol speler een serenade brengt aan zijn tegenspeelster. Amerikaans witboek over Korea WASHINGTON, 17 Juli (AFP). Het State Department deelt mede, dat het Donderdag te 24 uur een witboek over de Koreaan se crisis zal publiceren. DR. H. TH. 'S JACOB OVERLEDEN Op 91-jarige leeftijd is Zondag in zijn woning' te Zeist overleden dr. Herman Theodoor 's Jacob, oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Dr. H. Th. 's Jacob promoveerde in 1896 tot doctor in de rechts- wetensijhap aan de universiteit te Utrecht. Na op de gemeente-secre tarie te Amersfoort en als school opziener in het arrondissement Rhenen te zijn werkzaam geweest, werd hij benoemd tot burgemees ter van Loosdrecht. Vervolgens ging hij in dezelfde functie over naar Bussum. Later was hij lid van de gemeenteraad en wethou der van Zeist .In 1924 volgde zijn benoeming tot commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. In 1934 legde hij, tot veler te leurstelling, om persoonlijke rede nen het ambt van commissaris der Koningin neer. ZWOLLE Zondagavond om streeks twaalf uur werd de 20- jarige Zwollenaar B. v. d. V. op hef Jodepdijkje, Willemsvaart (gem. Zwollerkerspel) door een tot nu toe onbekend gebleven persoon neergeslagen en bloedend verwond. V. d. V. had zijn meisje uit Epe naar huis gebracht en was weer op de terugweg. Ter hoogte van de N.V. Betonijzerbouw v.h. G. en A. Schrale werd hij aangeroepen. Hij stapte af en werd meteen neerge slagen. Lopende vervolgde hij z'n weg, doch op de Willemsvaart zakte het slachtoffer in elkaar. Een juist passerende agent waar schuwde dokter Olland, die eerste hulp verleende. De politie heeft de zaak in onderzoek. SABOTAGE IN PORTSMOUTH? LONDEN 17 Juli Reuter De Britse admiraliteit heeft van daag verklaard, dat nieuwe fei ten, welke aan het licht geko men zijn, een aanwijzing bevat ten, dat de mogelijkheid van sabotage als oorzaak van de brand in een munitielichter te Bedenham, Vrijdag j.l. niet kan worden uitgesloten. De verkla ring van de Admiraliteit ver wijst naar de reeks explosies in de haven van Portsmouth, waar bij negen lichters met munitie verloren gingen. Het officiële onderzoek wordt voorgezet. Britsch schip door Nationalistisch vliegtuig bestookt TOKIO 17 Juli (Reuter) Een Engels motorschip „Gle- nearn" is enigszins beschadigd de haven van Nagasaki binnen gevallen. Het werd zonder voor afgaande waarschuwing door een Chinees nationalistisch vliegtuig beschoten terwijl het in de straat van Formosa op weg was naar het communis tisch' Chinese Tsingtao, geladen met stukgoederen. Een Britse officier is zwaar gewond en een lid van de bemanning licht. WALLACE STEUNT TRUMAN SOUTH SALEM 17 Juli Reu ter Henry Wallace, leider van de Amerikaanse Progressieve Partij, heeft bekend gemaakt, dat hij als leider van de partij zal aftreden, indien het gros der partij z;jn mening over Korea niet deelt. Zaterdag huldigde Wallace het optreden van de V.S. en de V.N. in Korea, waar door een kloof ontstond tussen de verschillende leiders der pro gressieve partij. waren de Amerikanen gedwongen de 24ste divisie vrijwel op te offeren. Te Tokio werd een bericht van de radio-omroep van Seoel opge vangen, waarin wordt medege deeld, dat de Noord-Koreaanse troepen Jongedok, een knooppunt van spoorwegen aan de Oostkust van Zuid-Korea, dat 150 kilometer ten Noorden van Poesan is gele gen, hebben veroverd. 22 PERSONEN GEDOOD BOMBAY, 17 Juli (Reuter). Bij een vliegramp bij Pathankot zijn 22 personen em het leven ge- kómen. Het toestel, dat toebehoort aan de „Indian National Airways" was op weg van Bombay naar Srinagar, een vlucht van drie uur Het kwam juist het gebied van Kasjmir binnen toen het neer stortte. Onder de 18 omgekomen passagiers bevinden zich Dwaka- ranath Katsjoe, de voornaamste prive-secretaris van de premier van India, drie waarnemers der V.N. en dr. Carl Pereira, een Oostenrijks diplomaat. CREDIET VAN 5 MILLIARD? De president zal Woensdagavond via de radio een toespraak houden tot het Amerikaanse volk over de toestand. Het Witte Huis verklaarde, dat de boodschap aan het Congres aanbevelingen voor het opstellen van wetten om de Noordkoreanen terug te slaan zou bevatten. Men verwacht dat, president Truman het Congres zal verzoe ken hem te machtigen minstens 5000 millioen dollar uit te trekken aan aanvullende gelden voor de Amerikaanse strijdkrachten. Ook bestaat de verwachting dat de president zal voorstellen het thans gestelde maximum voor de geza menlijke sterkte der strijdkrach ten met ruim twee honderd dui zend man te verhogen. Asturias (burgers) Djakar ta-Amsterdam, 15 Juli 420 mijl O.Z.O. Malta. Indrapoera, Djakarta-Rot terdam, 16 Juli 250 mijl Z. Socotra. Nelly (troepen) Djakarta- Amsterdam, 16 Juli 1000 mijl Z.Z.O. Suez. BIJEENKOMST MINISTERS VAN DEFENSIE LONDEN, 17 Juli (Reuter). De zevende bijeenkomst van de ministers van Defensie der West- Europese Unie zal, zo maakt het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend, op 20 Juli te Fon- tainebleau gehouden worden. Gisteren heeft schout bij nacht I. W. Reijnierse in tegenwoordig heid van alle commanderende marine-officieren uit het land te Den Helder het commando van de zeemacht Nederland over gedragen aan vice-admiraal J. J, L. Willinge. Dit gebeurde aan boord van H. M. wachtschip „Neptunus". Een half jaar geleden had vice-admiraal Willinge dit commando tijdelijk neergelegd in verband met de vlootreis naar de Antillen, en de daarop •volgende vlootmanoeuvres. Vice-admiraal Willinge met achter hem schout bij nacht Reijnierse, bij het betreden van het wacht schip „Neptunus". MOH. ROEM OVER KWESTIE NIEUW-GUINEA „Indien de overdracht der souvereiniteit over Indonesië, waaraan zovele verschillende kanten zaten en waarmede zo vele belangrijke vraagstukken waren verbonden, op vreedzame wijze heeft kunnen plaats vin den, dan zal naar mijn mening ook ten aanzien van de kwestie van de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië, met alle daaraan verbonden problemen, tussen Den Haag en Djakarta zeker overeenstemming kunnen worden bereikt." Met deze woorden gaf de Hoge Commissaris van de R.I.S. in Nederland, de heer Moh. Roem, tegenover de correspondent van Aneta in Nederland uiting aan zijn optimistische zienswijze in zake de mogelijkheid van over eenstemming tussen Nederland en Indonesië met betrekking tot N:euw-Guinea. Zijne excellentie verklaarde voorts te verwachten, dat het rappor* der Nieuw- Guinea-commissie omstreeks 20 Juli gereed zal komen. „Wij weten, dat de Nederland se regering gebonden is aan be paalde toezeggingen aan het par lement en wij respecteren dit ook", aldus ging Moh. Roem voort, „maar wij hopen, dat de Tweede Kamer haar reces zal willen onderbreken om het rap port over Nieuw-Guinea in be handeling te nemen. De Kamer heeft haar reces wel eens meer onderbroken en dan voor min der belangrijke vraagstukken 0 MOSKOU, 18 Juli (Tass). Het officiële Sovjet-Russische persbureau Tass heeft Dinsdag ochtend Stalins antwoord op Pan dit Nehroe's boodschap gepubli ceerd. De boodschap van de In diase premier, die ook door Tass bekend gemaakt werd, luidt: „In de besprekingen, die onze ambassadeur met het departement van Buitenlandse Zaken te Mos kou heeft gevoerd, heeft hij In- dia's houding ten opzichte van het conflict in Korea uiteengezet. India's doel is het conflict te lo- caliseren en bij te dragen tot een snelle en vreedzame regeling er van door de huidige impasse in de veiligheidsraad op te heffen, zodat de vertegenwoordiger van de Chinese volksregering zijn plaats in de raad kan innemen, de Sov jet-Unie er in kan terugkeren en de Sovjet-Unie, de Ver Staten en China met bijstand en samen werking van de andere vreedzame staten in het kader van de Vei ligheidsraad, of erbuiten door onofficieel contact, een basis kun nen vinden voor 't doen ophouden van het conflict en voor de uitein delijke oplossing van de Kore aanse kwestie." „In het volste vertrouwen van uwer excellenties vastbeslotenheid om de vrede te schragen en daar door de saamhorigheid van de Ver enigde Naties te handhaven, ver stout ik mjj dit persoonlijke beroep op u te doen om uw hoog gezag en invloed aan te wenden om dit ge meenschappelijk doel te bereiken, waarvan het welzijn der mensheid afhangt.". Stalin heeft Nehroe het volgende antwoord doen toekomen: „Ik verwelkom uw vreedzaam initiatief. Ik deel ten volle uw standpunt met betrekking tot de noodzaak ener vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie door de Veiligheidsraad met verplichte deel neming van de vertegenwoordigers der vjjf grote mogendheden, met In begrip van de Chinese Volksrege ring". „Ik geloof, dat het voor een spoe dige regeling van de Koreaanse kwestie noodzakelijk is de vertegen woordigers van het Koreaanse volk in de Veiligheidsraad te horen''. Nehroe's antwoord op deze bood schap luidt: „Ik ben zeer dankbaar voor uwer excellenties prompt en bemoedigend antwoord. Ik ondereneem onmiddel lijk stappen bij de andere betrokken regeringen en hoop spoedig uwe excellentie opnieuw te kunnen be richten". Wij weten ook, dat door het latere indienen dan in het voor nemen lag van het rapport in zake Nieuw-Guinea, aan het oor spronkelijke plan van Djakarta om op 1 Augustus een speciale conferentie te doen beginnen, geen uitvoering kan worden ge geven, maar wij menen, dat deze conferentie toch wel vroeg in Augustus een aanvang zal kun nen nemen." (Eigen berichtgeving) UTRECHT. Naar wij verne men hebben de Nederlandse Spoorwegen 10.000 ton oude spoor staven verkocht aan Amerika, die waarschijnlijk in de maand Augus tus zullen worden verscheept. Het ligt iff de bedoeling, dat deze spoorstaven in de V.S. tot nieuwe spoorstaven worden verwalst. WAARSCHIJNLIJK DIT JAAR: VATlCAAN (K.N.P.). In Va ticaanstad verwacht men. dat tij dens de voorbereidende zitting van de H. Congregatie der Riten van daag het decreet betreffende de heldhaftigheid der deugden van de Dienaar Gods Paus Pius X zal worden besproken. Tijdens een volgende zitting, die vermoedelijk in September zal worden gehou den hoopt dezelfde H. Congregatie dan het decreet over de heldhaf- heid der deugden bekend te kun nen maken. Alles schijnt er dus op te wijzen, dat indien het proces zijn nor male verloop heeft de plech tige Zaligverklaring van Paus Pius X nog in de reeks van heilig en zaligverklaringen gedurende dit H. Jaar zal kunnen worden opgenomen. VONNISSEN IN SLOWAKIJE PRAAG, 17 Juli. (Reuter) Naar vandaag werd 'vernomen heeft de rechtbank te Zilina (Slo wakije) Zaterdag een voormalig lid van de Tsjechoslowaakse strijd krachten, ter dood veroordeeld. Drie andere personen werden ver oordeeld tot levenslange dwang arbeid. Een vijfde verdachte tot 25 jaar dwangarbeid en een zesde tot 15 jaar. Alle verdachten werden schuldig bevonden aan het plegen van spionnage ten behoeve van „Amerikaanse organisaties van de geheime dienst". (Van onze weerkundige medewerker) Voor de echte weerenthousiasten was het Zondag een interes- santé dag. Toen traden n.l. tegelijkertijd plaatselijk zeer grote verschillen op. Het koufront dat vapaf de Britse eilanden naderde, trok Zondag zeer langzaam over ons land. Het gevolg hiervan was, dat terwijl het in het westen reeds vrij koel was met neerslag, het oosten nog warm weer meldde met zonne schijn. Zo noteerde om 14 uur Schiphol een temperatuur van 15 graden, terwijl te Twenthe op die tijd het kwik nog tot een zomerse temperatuur ,n.l. 25 graden steeg. De laatste dagen vielen prachtige regenbogen waar te nemen waarbij vaak een tweede regenboog rondom de eerste eveneens zeer duidelijk viel op te merken. Interessant is hierbij nog, dat de kleuren van de tweede boog in omgekeerde volgorde liggen van de eerste. Vanuit de Golf van Biskaje nadert nu een warmtefront en het ziet er naar uit, dat de regenzone ons vandaag kan bereiken. Gelukkig zal hierbij echter een stijging van de tempe ratuur optreden. De maximumtemperaturen waren gisteren te Den Helder 19, Eelde 20 en Beek 21 graden. Zo ooit, dan heeft het Nederland se volk Zaterdag j.l. kunnen erva ren welke grote tegenstellingen er zelfs in de moeilijkste tijden in onze toporganen leven. Hij heeft •hiervan kennis kunnen nemen dank zij de openhartigheid, waar mede de Parlementaire Enquette- commissie de tot haar beschikking gekomen feiten in en rond het z.g. England-spiel heeft geopenbaard. Het Nederlandse volk kan daar voor niet anders dan dankbaar zijn, ook al omdat het uit de over stelpende hoeveelheid gegevens zijn eigen conclusies kan trekken. Er zijn grove en onbegrijpelijke fouten gemaakt door de Engelse en Nederlandse diensten onderling maar ook door de Nederlandse in stanties in eigen kleine kring. De ze laatste fouten zijn vooral te wij ten geweest aan een zeker wan trouwen van zekere autoritieten jegens elkaar, aan rivaliteit en aan verkeerde gezagsverhoudingen. De commissie is in het aanwijzen van de schuldigen onbevreesd te werk gegaan en heeft niet gekeken naar personen, noch naar gezagsverhou dingen en zij heeft daarmede de leden van de Staten Generaal vol doende gelegenheid gegeven zich te beraden op mogelijke debatten en te nemen besluiten. Ondanks de openhartigheid, die de Enquête-commissie heeft be toond blijven er voor het Neder landse volk nog tal van vragen on beantwoord. Totaal onbegrijpelijk is b.v. „dat het spel van de Duitsers tot medio 1943 heeft kunnen voortduren, zon der dat ooit achterdocht is gewekt. Behalve de agenten die in Duitse handen vielen waren verschillende marconisten in bezet Nederland werkzaam, die wisten wat er met de andere parachutisten gebeurd was en die de gebeurtenissen re gelmatig doorgaven naar de over kant, ook b.v. dat Antoon v. d. Waals een verrader was en bij dé ontvangstcomités gepenetreerd om de gedropte agenten te laten ar resteren, Zijn foto en vele schuil namen circuleerden in de bezetting langs de illegale groepen, hetgeen eveneens het geval was met de ge gevens van de V-man Ridderhof. Zet en tegenzet is in een oorlog bittere noodzaak, doch het is on begrijpelijk bij alles wat in Enge land binnenkwam over bezet Ne derland, dat de zetten voortdurend van de Duitsers kwamen en er nooit een tegenzet volgde. In an dere bezette gebieden werden even eens agenten gedropt, o.m. België, Frankrijk en Noorwegen, doch de ravage onder de illegale groepen is nergens zo erg aangebracht als in Nederland. Daarom is het ook pijnlijk te moeten vernemen, dat de Amerikanen en Engelsen zich hebben afgevraagd „of Nederland zijn bevrijding wel waard was, om dat er (notabene) bijna geen ver zet werd gepleegd". De Nederland se instanties hebben derhalve gei- faald in het doorgeven van de rapporten die bijna met de regel maat van een klok in Engeland binnenkwamen Toen Warschau destijds in de steek gelaten werd, wist men de oorza ken ervan gemakkelijk op te som men en er zijn internationaal heel wat woorden over gesproken, doch dit onbegrijpelijke England-Spieil blijft, ondanks de massa's gegevens van de Enquête-commissie door vele raadselen omhuld, men heeft er alleen uit kunnen concluderen, dat door nalatigheid en ergerlijke rivaliteit veel meer slachtoffers zijn gemaakt, dan noodzakelijk ware geweest. Het pijnlijke van dit alles is bovendien, dat de noè in leven zijnde slachtoffers (misken den en voor het leven ongelukki- gen) de bittere ervaring van deze fouten dagelijks moeten ondervin den door de haast waarmede be paalde instanties zich van hen trachten los te maken. In een gesprek met de Enquête commissie, heeft een autoriteit er zijn spijt over uit gedrukt, dat de illegaliteit, waarschijnlijk door de geestelijke vermoeidheid, zo wei nig invloed op al deze gebeurtenis sen heeft kunnen uitoefenen. Maar deze illegaliteit werd onmiddellijk vóór en na de bevrijding geinfil- treerd door talrijke naar voren ge schoven personen, die nog niets over zich hadden van de vermoeid heid ontstaan door vijf zenuwslo pende jaren, gevangenissen maar vooral ontgoocheling en teleurstel lingen. Vandaar dat de op elkaar gebeten personen en instanties rus- stig konden doorgaan met hun werk in het bevrijde Zuiden en het bevrijde Noorden. Pijnlijk is het meermalen te moeten ervaren, dat uit de Londense rivaliteit voortge komen personen en instanties ook nu nog 't Nederlandse volk trach ten te beïnvloeden en dat de auto riteiten, die zich in Londen reeds van dit geharrewar afwendden, nu nog de gevolgen van hun houding moeten ondervinden. Het pijnlijkste was wellicht de mening te horen van de heer P. Brijnen van Houten, die Zondag in 't boekenhalfuurtje van de AVRO het werk van de Parlementaire Enquête-commissie besprak. Deze spreker, in Londen van heel dicht bij een en ander erva*»n hebbend, vergeleek de verrader v. d. Waals met een lokeend, die zijn slachtof fers alleen maar in een kooi be hoefde te lokken. Dan immers kwamen de kooikers „om de ge vangen eenden" de nek om te draaien. Deze kooikers waren der halve de Duitsers Giskes en Schreieder. Afgezien van het feit dat wij de gebezigde uitdrukking van de heer P. Brijnen van Houten niet erg fijn gevoeld kunnen vinden ten opzichte van de slachtoffers en nabestaan den, zijn wij het er mee eens, dat v. d. Waals zijn gerechte straf als lokvogel van de Nederlandse Jus titie heeft ontvangen. Maar wat te zeggen van "Kooi ker" Schreieder, die niet alleen rustig naar huis kon gaan, maar nog de onbeschaamdheid had zijn (zie verder pag. 3, Ie kolom)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1