Parlemer der Ecom r Bevorderingen Ambachtsschool ALKMAAR EN OMSTREKEN v__ j Gemeenteraad Oterleek Verlichtingsavond Bergen „Land uit zee" De handel in pootaardappelen Pierre de Gaulle in de Residentie Engelse steenkool is te duur Overgangsexamens Middelbare Meisjesschool Bergen Terugkerende militairen H.H. Wijdingen in Bisdom Haarlem De Beurs Resolutie v Interparleme Pijnlijke fo - PAGINA 2 DINSDAG 18 JULI 1950 EXPOSITIE PIET STENNEBERG ALKMAAR. Bij de opening van de tentoonstelling van werken van de Alkmaarse schilder Piet Stenneberg en de beeldhouwer L. Braat waren verschillende Amster damse en Haarlemse kunstenaars aanwezig. De Haagse kunstcriticus de heer W. Jos de Gruyter sprak 'n inleidend woord. Hij constateerde dat daor het wegvallen van afstan den en het ontsluiten van verafge legen gebieden hier merkbare in vloeden zijn ontstaan, welke hun oorsprong vinden in de Chinese en Japanse houtsneden, in de Mexi caanse- en negerkunst, alsook in de primitieve kunst van de volkeren rond de Stille Zuidzee, De heden daagse moderne kunst en kunste naar hebben naar zijn mening meer kans begrepen te worden dan die van de tweede helft der vorige eeuw; de uitingen van hedendaag se moderne kunst vinden in breder lagen van de bevolking belangstel ling, dan zulks met de moderne kunst van de vorige eeuw het ge val was, toen slechts een beperkte elite zich ervoor interesseerde. Ex posities als deze, aldus spr„ kunnen voor hen die met werkelijke be langstelling voor wat bezig is zich te voltrekken in de moderne heel de kunst, slechts verhelderend wer ken. De tentoonstelling, die bij Kunstzaal van Lier, Rokin, Amster dam wordt gehouden, duurt tot 15 Augustus en is gratis toegankelijk. JUBILEUM KOORZANGER ALKMAAR Heden her denkt de heer P. N. Bloothoofd alhier, eigenaar van het welbe kende café de Muizenvreugd, Herenstraat 2, de dag waarop hij 25 jaar geleden lid werd van het St. Laurentiuszangkoor al hier. Reeds op zeer jeugdige leeftijd ontpopte de jubilaris zich als een zeer muzikaal mens; in 1910 was hij al kerkzanger in de parochie van het H. Hart te IJeerhugowaard-Noord, waar hij tevens vele jaren als directeur organist fungeerde. Bij zijn ver trek naar Alkmaar in 1923 werd de jubilaris eerst assistent van het St. Laurentiuszangkoor, ter wijl hij op 18 Juli 1925 zijn be noeming als lid volgde. Onnodig is het te vermelden, dat de ju bilaris als een ijverig kerkzan ger kan worden gekenschetst. Getuige zijn aanwezigheid bij alle gezongen diensten, vooral in de week. Wij twijfelen er niet aan, dat de jubilaris veel belangstelling bij dit jubileum zal ondervinden, omdat hij als een bekend Alkmaars ingezete ne een grote populariteit geniet; want wie kent vader Piet niet uit de Muizenvreugd. De huldi ging zal plaats hebben Donder dag 20 Juli a.s. te zijne huize tij dens de receptie. K.A.B.-VISWEDSTRIJD ALKMAAR. Begunstigd door het mooie zomerweer trokken Za terdagmiddag enkele tientallen K.A.B.-ers ter visvangst. Onder deskundige leiding van de heer G. Stet werden in het kanaal aan de Westdjjk de hengels uitgeworpen. Reeds kort na de aanvang van deze sportieve kamp kregen de beide controleurs, A. Mors en B. Geels, de handen vol werk om de vangst te meten maar niet minder om de af metingen van de vis, welke volgens „zeggen" respectabele afmetingen aannam, tot de juiste proporties te rug te brengen. Het bekende vis serslatijn ontbrak deze middag niet hetgeen de stemming onder de ploeg ten goede kwam. Na een spannende middag, waar in 4 maal een half uur werd gevist, konden 7 deelnemers de prijzen in ontvangst nemen. Hiervan verwierf G. Brakenhof de zgn. K.A.B.-prijs van f 10, Admiraal de 2e, L. v. d. Aakster de 3e, Dekker de 4e, Bak ker de 5e, Jaarsveld de 6e en N Weel de 7e prijs. SCHAAKCLUB D.O.S. ALKMAAR De voortgezet te wedstrijden voor de zomer competitie luiden: R. v. Wezep J. Kooij 10, P. ObdamA. But^ gert 01, A. Burgert—S. de Boer afgel., A. NijmanP. Ob dam 10, F. AppelW. Speets 10, J. NijmanC. Kooy 10, F. Schuitj. de Roov 01, F. Jongkind 01, P. BosJ. de Roo.y 01. HAND BEKNELD ALKMAAR. De 20-jarige Alk maarse fabrieksarbeider A. v. D. raakte gistermorgen met zijn lin kerhand bekneld tussen een z.g. brikettenpers op de fabriek van Wessanen en Laan te Wormerveer. Hij werd direct naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, om zich onder medische behande ling te stellen. Zijn hand was zwaar gekneusd. Benoeming ALKMAAR. Tot Hoofd van de Chr. School te Bennekom is de heer Th. Wijnsma, onderwijzer aan de Julianaschooi alhier, benoemd. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend te Alk maar aangetroffen een grote witte poedelhond Leu, br. oren) en eon licht grijze herdershond f reu) Eigenaars worden verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij de inspecteur. Ter beschikkipg enige jonge zin delijke poesjes. Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Geslaagd ALKMAAR. Bij 't in Haarlem gehouden exanjen slaagden voor Costumière L. Groot en B. Trompetter, Alk maar en P. Tamis Heerhugowaard. L. Groot slaagde met Iof- Allen leerlingen van de Mode Vakschool N. A. Nells Oude Gracht Alkmaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johanna dv J. M. Verheij en G. J. Mooij; Catharina Z., dv E. A de Graaf en J Pander; Rosemarie, dv B. A. J. Jansen en R. M. E. Barbin. Overleden: Theodora C. Kunst, 6 mnd. Cornells Slotboom, 74 jaar, gehuwd met M. C. Ulrich. KAJOTTERSNIEUWS ALKMAAR, Vanavond komt de bekende Alkmaarse misicus, de heer Th. Boslopcr voor ons verschillende instrumenten bespreken en bespelen o.a. de xylofoon. Kajotters, zorg dat je er bij bent. Geslaagd ALKMAAR Maandag 17 Juli slaagde te Den Haag voor 't staats examen A.I. piano de heer Jan Vis ser te Alkmaar, leerling van de hr. Jan Couvée. ONZE AGENDA Bioscopen: Heden gesloten. NACHTDIENST APOTH.: G. Kruisinga, Koorstr, 47. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, tel. 3916. Bergen: Openluchttheater 8 uur 15: Opvoering van het successtuk: „Je kunt het toch niet meenemen". Bergen. Rustende Jager: ten- toonst. schilderijen, edel- smeedwerk en grafische kunst. 10—12, 14.30—17.30, en 19.3023 uur. OTERLEEK. De gemeente raad van Oterleek vergaderde dezer dagen onder voorzitterschap van burgemeester Jb. Fosch, die in het bijzonder het nieuw-benoemde raadslid, de heer J. Akkerman, welkom heette, deze werd vervol gens ge-lnstalleerd. Aan de heer J. Woudman werd op verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school te Stompetoren, zulks wegens zijn benoeming te Alkmaar. In zijn plaats werd mej. J. van Sig- hem te IJmuiden benoemd. De raad ging accoord met een garantie van 1.in de verpleeg- kosten in het Centraal Ziekenhuis voor ziekenfondspatiënten, die lan ger dan 42 dagen opgenomen zijn, voorzover deze patiënten een aan vullende verzekering gesloten heb ben. Aan het Witte Kruis, afdeling Schermenhorn, werd een subsidie van ƒ50.verleend. Bij de rondvraag bracht de heer Spaan de herstellingen aan de stei ger ter sprake; hij wilde de belang hebbenden in de kosten laten bij dragen, waarvoor de voorzitter niets voelde. Naar aanleiding van een opmer king van de heer Zwaan, werd medegedeeld, dat ten Noorden van het raadhuis 'n groter aanplakbord zal komen. Op een vraag van de heer Schuuring deelde de voorzit ter mede, dat, blijkens 'n schrijven van de Inspecteur voor de Volks gezondheid: ook de bevolking van Oterleek t.z.t, zal worden doorge licht; de kosten hiervan zullen f 1.05 per inwoner bedragen. Ten slotte bracht de heer Spaan hulde aan de burgemeester voor de gast vrijheid, verleend aan de verwan ten van een gesneuvelde Australi- sdhe vlieger, waarmee de burge meester de eer van ons volk tegen over het buitenland had hoog ge houden. BERGEN De V.V.V. Ber gen schrijft ons: Op Woensdag 19 Juli a.s. zal wederom de zo bekende verlichtingsavond wor den gehouden. Het is algemeen bekend, hoe een dergelijk sprookjesfeest alleen maar in Bergen kan slagen. Wie herin nert zich niet d it feest van vroeger jaren? Als de duizenden lampions onder het zwaar neer hangende lommer hun geheim' zinnig licht in duizendtallen en in vele kleuren, doen schijnen en ons dorp tot een sprookjes land omtoveren. De in het dorp vertoevende gasten waarderen dit feest dan ook bovenmate. Er zijn er zelfs, die het tijdstip van hun verbhjf zó regelen, dat zij de verlich tingsavond kunnen bijwonen. De bezoekers komen van heinde en ver om het lichtdorp te bewon deren. Wij wekken dan ook ieder op om het feest zo luisterrijk moge lijk te maken. Hoevelen weten niet van hun gevels en tuinen iets bijzonders te .maken. De buurtverenigingen zijn reeds aan de voorbereidingen bezig en zullen straks, geholpen door honderden ijverige handen de kaarsen in de lampion^ ont steken. Het is altijd een wonder, te zien met hoeveel kunstzinnig heid «en vindingrijkheid men al tijd weer nieuwe prestaties voor de Jicht- en figuureffecten aan de dag weet te leggen. En ook telkens zijn wii verbaasd, hoe in zo'n korte spanne tijds de dui zenden lampions zijn gehangen en ontstoken. Wij hopen van harte dat het weer gunst.ig zal zijn. Onder de vroljike muziek van Bergens Harmonie, die evenals vroeger langs de verlichte lanen en we gen een mars zaj. houden, zal het feest zeker slagen. EXTRA TRAM VOOR VERLICHTINGSAVOND BERGEN BERGEN Ter gelegenheid van de verlichtingsavond te Bergen is morgen een extra tram ingelegd. Deze vertrekt om 23.23 uit Bergen naar Bergen aan Zee, vanwaar om 23.41 uur vertrek naar Bergen, aankomst Bergen 23.52, vertrek Bergen 23.55, aankomst Alkmaar 0.10 uur. Jubileum Vincentiusvereniging BERGEN. Zondag vierde de St. Vincentiusver. „St. Petrus en Paulus" te Bergen haar 25-jarig be staan. In verband hiermede werd een plechtige H. Mis met assisten tie opgedragen. Pater Francino, Kruisheer, hield een hooggestemde feestrede, waarna ten bate van de vereniging een collecte werd ge houden, welke f 8Ö0.— opbracht. Na de plechtige H. Mis verzamel den de Vincentianen zich aan een gemeenschappelijk ontbijt in de pastorie, waar zij door de Z.Eerw. Heer Pastoor werden toegesproken. Bij gelegenheid van dit jubileum werd door de Vincentiusver. aan de parochianen een gedachtenisplaatje aangeboden, hetwelk was ontwor pen door de Bergense kunstschilder Jaap Min. Schoolzwemmen BERGEN. Bij het examen schoolzwemmen in Pesie's Natuur bad behaalden de volgende leerlin gen van de St. Adelbcrtusschool iet diploma schoolzwemmen. Van de 5e klas: Huib Pieters di ploma A.; van de 6e klas: Mart. Min. dipl. A en B, Jos. Kleverlaan A, Huub Swart B, Mart. Heijstra B. Nic. Glorie B.; van de 7e klas: Aad Pieters B. De proeven werden afgenomen door de Rijksconsulent voor Llch. Opv. de heer J. van Drunen. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Naarmate Bergen meer bevolkt raakt door de zo gewaardeerde zo mergasten trekt ook de kunstzaal van het Kunstenaarscentrum Ber gen meer belangstelling. De ten toonstelling van de Carpentier en van den Idsert mocht zich in een groot bezoek van belangstellenden -verheugen, terwijl meerdere schil derijen een koper vonden. Eveneens worden vele bezoekers geboeid door het grafisch- en tekenwerk in de portefeuilles, die ieder op zijn ge mak kan inzien, hetgeen al vaker leidt tot de aankoop van een klein kunstwerk, een waardevolle, blij vende herinnering aan een vafcan tie te Bergen of Schoorl, belang rijke centra van kunstenaars. De oud-voorzitter van het KCB mr. O R. E. Brunner zal op Zater dag 22 Juli de schüaerijententoon stelling van Nieo Barkhout en Ka rel Colnot openers, waarbij tevens beeldhouwwerk en kunstnijverheid van Marijcke Vieser word' geëxpo seerd, wier edelsmeedwerk gedu rende alle tentoonstellingen te zien is. Verkeersregeling verlichtingsavond BERGEN Van de Rijkspoli tie te Bergen (N.H.) ontvingen wii de volgende mededelingen Op Woensdag 19 Juli 1950, de datum waarop te Bergen-Binnen de verlichtingsavond zal worden gehouden, gelden voor de be stuurders van voertuigen de vol gende verkeersregelen. Van 20.30 tot 24.00 worden geen voertuigen e.d. in de kom van het dorp toegelaten. Even tueel daarin zich bevindende motorrijtuigen moeten tijdig van de wegen worden verwijderd. Het parkeren van motorrijtui gen op de wegen is slechts toe gestaan daar, waar deze als par keerplaatsen zijn aangewezen. Voor rijwielen is gelegenheid tot stalling op daarvoor bestem de plaatsen. Het doorgaand verkeer zal ge durende die tijd buiten de kom van het dorp worden geleid en de bestuurders van de diverse voertuigen dienen zich stipt te houden aan de aanwijzingen door middel van richtingspijlen gegeven en aan die, eventueel door de politie gegeven. De passagiers van de autobus dienst Bergen-Alkmaar-Schoorl worden in hun eigen belang aan genaden zich tijdig op de hoogte te stellen van de gewijzigde halteplaatsen. COLORADOKEVER GEVONDEN DEN HELDER Een dezer da gen bracht een dame op het bu reau van politie een coioradorke- ver die door haar zoon op de Rijks werf was gevonden. Burgerlijke Stand PURMEREND - Geboren; Jo hannes, zv R. C. v. d. Veen en M. v. Dok, won. te Beemster Marieke, dv M. v. d. Zee en J Wringer; Josina, dv K. de Boer en J. F. P. Jonker, wonende te Beemster; Elisabeth J. M., dv P. J. Kraakman en C. J. M. Cor- nelisse; Cornells, zv Hi T. Wee huizen en B. Goudsblom; Wim, zv J. Oudes en T. Schouten. Ondertrouwd: H. N. Heijke, 26 jaar, won. te Amsterdam en A. J. Tijburg, 23 jaar. Overleden: Reijer Mars, 88 jr, weduwn. van Geertje Burger, won. te de Rijp; Trijntje Kwak man, 78 jaar, wed. van Jan Smit, won. te Eiiam; Dirk Kuipef, 72 jaar, weduwn. van Johanna Kluun, won. te Beemster. EEN EVENEMENT IN DE WIERINGERMEER Op 6, 7, 8 en 9 September a.s. zal ter gelegenheid van de her denking van het 20-jarig bestaan van de Wieringermeer, onder de naam „Land uit Zee", een groots opgezette Zuiderzeetentoonstelling worden gehouden, waarop de ge schiedenis van de drooglegging der Zuiderzeepolders tot uitdrukking wordt gebracht en waarop in het bijzonder de groei, ondergang en herleving van de Wieringermeer een plaats zal krijgen. In het kader van deze herden king zullen onder leiding van Ca- rel Briels manifestaties, waar onder een demonstratie met meer dan 300 tractoren, worden .gehou den. Hiermede tracht men het wel en wee van deze jonge gemeen schap, met haar korte maar fel- bewogen geschiedenis op impone rende wijze gestalte te geven. Daarnaast worden gedurende deze dagen de Nationale Kam pioenswedstrijden der Federatie van Landelijke Rijverenigingen, paarden- en rundveekeuringen, een nationale sterrit voor auto's, motoren en hulpmotoren, een voetbalwedstrijd tussen twee 1ste klasse clubs en andere festivitei ten georganiseerd. Het geheel wordt op 6 September geopend door dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Ko ningin van Noordholland. Het erecomité van „Land uit Zee" bestaat uit: Hunne'Excellen ties de Ministers Lieftinck, Mans- holt, Spitzen en In rt Veld, com missaris Baron de Vos v. Steen- wijk, Dr. Ir. de Blocq van Kuffe- ler, oud-dir. der Zuiderzeewerken, Dr. Ir. Smeding, directeur N.O.P.- werken, Ir. van der Wall, hoofd- ingen.-dir. der Zuiderzeewerken en Ir. Konijn, adj. dir. v. d. Prov. Waterstaat en voorz. voormalige comm. Wederopbouw W'meer. De handel in goedgekeurde poot- aardappelen zal dit jaar geheel vrij zijn. De BEA zal op geen enkele wijze meer bij de export worden betrokken. Ook de uitbetalingen aan de teler zullen niet meer door de B.E.A. geschieden, deelt het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed mee. Dit betekent echter niet, dat de pootaardappeltelers nu hun product geheel vrij aan de handel kunnen verkopen. De bij de veilingen aan gesloten telers hebben immers de statutaire veilplicht, waardoor het hun niet is toegestaan, hun poot goed uit de hand te gaan verkopen Zij, die bij een erkende coöpera tie zijn aangesloten, zullen hun pootaardappelen aan hun coöpera tie ten verkoop in handen moeten geven. Anders is hun eigen orga nisatie, de veiling de plaats waar de pootaardappelen zullen worden verkocht. De veilingen zullen binnenkort een inventarisatie houden van de bij de leden aanwezige voorraad poters. Ook de coöperaties zullen dit doen. Met de bonafide handel is de af spraak gemaakt, dat de verkoop van de pootaardappelen via de boven genoemde afzetorganisaties zal. ge schieden. Het is ook het belang van de bonafide handel, dat de telers niet tegen elke prijs verkopen. Dit zal niet nodig zijn, is de verwach ting, want er bestaat een goede be langstelling voor de pootaardappe len. Er is wel een garantieregeling getroffen, die hierop neerkomt, dat voor alle door de N.A.K. te velde en op partij goedgekeurde poot aardappelen van oogst-195Q garan tieprijzen zijn vastgesteld. Deze komen overeen met die van het vorige jaar. De onlangs gepubliceerde nabe taling van de pootaardappelenoogst- 1949 wijst wel in de richting, dat de werkelijke verkoopprijzen voor de oogst 1950 ook aanmerkelijk boven die van 1949 zullen kunnen liggen. Ten aanzien van de sortering 50/60 mm kan nog worden meege deeld, dat deze van Eersteling en Rode Eersteling ook geplombeerd kan worden; een garantieprijsrege ling geldt daarvoor echter niet. Buurtvereniging „Zuid-Schermer" ZUID-SCHERMER. Op een vergadering van de Buurtvereni ging „Zuid-Schermer" braoht de voorzitter verslag uit van de bal- lonwedstrijd, welke 1 Mei j.l. was gehouden, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Ju liana. Ongeveer 120 ballonnen waren opgelaten, 24 kaartjes kwamen te rug: 7 uit Nederland, 17 uit Duits land. De verste had een reis ge maakt van plm. 325 KM en was terecht gekomen in Büsum, Hol- stein. Prijswinnaars: Truus Sjerps, Jeanne Oud en Elly van Huis. Uit de tijdsopgaven van de eerst binnengekomen berichten bleek, dat de snelheid van de ballonnetjes ong. 70 KM per uur moet zijn ge weest. De volksfeesten zullen worden gehouden op Woensdag en Donder dag 2 en 3 Augustus. Uit de feestplannen noteren we: harddraven (met en zonder hinder nissen en katknuppelen. Men is zelfs druk doende over een „eerste deuntje". Burgerjijke Stand LIMMEN Ingekomen: C. J. Marselis, van IJsseimuiden aar Rijksweg 127; L. J. de Vries, van Uitgeest naar Westerweg 15; C. C. Mosch, echtg. van J. v. d. Steen, van Warmenhuizen naar Stetlaantje 1; S. H. J. Bosma en gezin, van O.-Niedorp naar Rijksweg 129; K. Bol, van Heiloo naar Rijks weg 162. Vertrokken: C. G. Duijker- sloot, van Kerkweg 1 naar Eg- mond-Binnen; C. A. Verver, van Hogeweg 85 naar Zaandam; P. A. Kuijs, van Visweg 1 naar Castricum; E. G. Seignette, van Kerkweg 30 naar Amsterdam. Onderhandse verkoop H.H.WAARD. Bij onderhandse verkoop is het woonhuis met schuur en plm. 0.25 ha. landerijen, gelegen Rustenburgerweg no. 63 overgegaan van de heer Bijvoet Sr. op de heer C. Bijvoet, eveneens te H.H.Waard. EXAMENS Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het candi- daatsexamen voor werktuigkundig ingenieur de heren J. J. Dooren te Medemblik, J. Koomen te Bergen, R. A. Rietsema te Hoorn en W. Singer te Andijk. Voor het examen M.O. Han delswetenschappen slaagde te Am sterdam de heer J. Tamminga té Hoorn. Radio-discussie over het gebruik van compost In verband met de veelomstre den vraagstukken, die met be dekking tot de bemestingsaarde van compost voor de land- en tuinbouw in ons land aan de dag treden, zullen de heren ir. W. A. C. Westrate, directeur van de N.V. Vuilafvoermaatschappii te Wijster in Drenthe, en ir. j. R. Grooten huis, verbonden aan de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, in een radio-discussie een nadere toe lichting ge\ i op de mogelijkhe den van de bereiding en het ge bruik van compost in ons land. Deze discussie wordt Maandag 24 Juli a.s. van 19.45 tot 20.00 uur over Hilversum I uitgezonden. OM HET SCHAAK KAMPIOENSCHAP AMSTERDAM. Gisteravond is in hotel Krasnapolsky te Am sterdam het tornooi van Ne» schaakkampioenschap van Ne derland begonnen. Er zijn 12 deel nemers. In dit tornooi zal recht streeks om de nationale kam pioenstitel worden gespeeld, met dien verstande, dat dr. Euwe, de huidige kampioen, het recht heeft in 1951 een match van 10 partijen met de winnaar te spelen, indien hij zelf ditmaal de titel niet zou behalen. Bij deze eventuele match in 1951 staat dan opnieuw de kam pioenstitel op het spel. De uitslagen van de eerste ronde luiden: KramerEuwe afgebr. v. Scheltingav. d. Berg afgebr. OrbaanBarendregt 1-0 SpanjaardCortlever 10 HenneberkeStumpers 01 DonnerMuhring 1—0 FRUIT- EN BLOEMEN TENTOONSTELLING IN NIJMEGEN NIJMEGEN, 17 Juli. Zoals bekend zal de Nijmeegse veiling begin October a.s. in west Nijme gen zijn nieuwe veilingsgebouwen ingebruik nemen. Ter gelegen heid hiervan zal een nationale tentoonstelling van bloemen, plan ten, fruit, groenten en boomkwe kerijproducten worden gehouden. Het bureau voor tuinbouwtech niek te Wageningen verleent offi ciële medewerking. Het ligt in de bedoeling van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de veiling en de tentoonstellingen te openen. In aansluiting op ziin bezoek aan Amsterdam, heeft de burge meester van Pariis, Pierre de Gaulle, zich gistermorgen naaf Den Haag begeven, waar hij in het stadhuis door burgemeester Schokking werd ontvangen. Ver volgens ging hij naar het Huis ten Bosch, voor een audiëntie bij H.M. de Koningin. Gistermidd ïg legde de heer De Gaulle een krans voor de gedenk steen van de „dodencel" in de cellenbarakken te Scheveningen. Hii bezichtigde voorts de tentoon stelling van Franse beeldhouw kunst in het Gemeentemuseum en de schilderijverzameling in het Mauritshuis. Ter ere van de Fran se gast waren verschillende open bare gebouwen gisteravond met schijnwerpers verlicht. Volgens een bericht in de Daily Mail, dat van Nederlandse rege ringszijde is bevestigd, heeft Ne derland de aankoop van kolen in Engeland stopgezet. Dit besluit is genomen omdat de prijzen op de Britse markt te hoog liggen. Men koopt uiteraard op de goedkoopste markt, aldus het officiële commen taar, en dit is Duitsland. Binnen kort zal een afgevaardigde van de Britse Nationale Steenkolerjraad een afgevaardigde voor besprekin gen naar Den Haag sturen. Nederland is een van de groot ste afnemers van Engelse steen kool. Paardenmarkt Utrecht Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 542 paarden. De prijzen varieerden voor: Luxe paarden van 800 tot 1000, werkpaarden van 650 tot 900, oude paarden van 450 tot 680, paarden boven drie jaar van 600 tot 800, paarden beneden drie jaar van 450 tot 650, veulens vaft 175 tot 300, hitten van 400 tot 700 De handel was redelijk. Toegelaten tot 2A: A. Haeck en J. Monsees te Alkmaar; Q. Regnery en «M. Scheepmaker te Bergen; A. Jansen te Castricum; H. Braams te Krommenie; H. Mes te Koog aan de Zaan; E. van der Sluis te Scha- gen; N. Schaap te Winkel; M. Smits te Wormerveer; H. Blein, H. Hod ges, G. Tijken en G. Hoedemakerte Bergen; M. Jager en St. Frankfort te Alkmaar. Toegelaten tot 2 B: D. v. Berge, R. Eecen, N. Slooten, J. Schaap te Bergen; G. Blaauw, N. Keesman, E. Schmidt, D. Schreuder, G. de Bakker en N. Reitsma te Alkmaar; A. Bakker te Broek op Langendijk; E. Cortel, Bakkum; IJ. Blauw, Hens broek; H. Hart te Oudkarspel; A. P. Gischler te Bergen; I. Visscher te Alkmaar; A. Grootes te Zaandijk en G. M. Hultema te Hulshorst. Toegelaten tot 3 A: M. Vellinga, T. du Crocq, A. Hoekmeyer, Ph. Verhoeven en C. van Meer te Alk maar; E. Finkensieper, T. Monnier en N. v. d. Meyden te Bergen; N. ToersBijns te Bergen aan Zee; M. Faber, te Koog aan de Zaan; G. Dekker en C. Tavenier te Zaan dam; E. v. d. Horst te Zaandijk; B. Met het troepentransportschip .Nelly", dat vermoedelijk op 25 Juli a.s. te Rotterdam arriveert, zullen de volgende militairen thuis varen: G. Besséling, Berkhout, A 359; C. Floris, Spierdijk, Bobeldijk T 71; P. J. Kesselaar, Midder.meer, Brug straat 14; J. A. Zwart, Alkmaar, Houtmanstraat 12; G. Alma, Enk huizen, Molenweg 94; J. A. J. Hoek meyer, Alkmaar, 2e Landdw.str. 16; J. Schekkerman, Schellinkhout, Dorpsstraat 105; J. J. Stap, Lutje broek, P. J. Jongstraat 78; J. Swin- kels, Hugowaard, Middenweg 224; H. van Urk, Bergen (Binnen), Wig- manweg 12: F. Zuiker, v. Blijswijk- straat 21, Enkhuizen; J. Koning, Hector Treubstr. 17, Den Helder; H. J. M. Wagenaar, Nieuwlander- singel 40, Alkmaar en Mevr. Wa- genaar-Moeljoredjo Soetyem en Wilhelmus J. H. Wagenaar; W. D. Rijk, Molenstraat 54, Den Helder; M. P. Roskam, Peperstraat 1, Pur- merend. Gelder te Hensbroek en D. Twisk te St. Pancras. Toegelaten tot 3 B: M. Doorn en T. Kistemaker te Alkmaar; A. Hart man, A. Kappen, A. Klomp, H. Moens, E. Pronk, T. Winder en I. v. d. Zwan te Bergen; H. Zwaan te Bergen aan Zee; L. Reinders te Bakkum; H. v. Jaarsveld te Castri cum; G. v. d. Wal te Heiloo; M. Kooiman te Hensbroek; C. Kloos terboer te St. Pancras; F. Jpfriet te Ursem; T. Tanger, Zaandam; C. Vis, Zaandijk en A. Nieuwenhuizen, Zaandam. Toegelaten tot 4A: G. Piket, I. v. Beek, J. du Burck en A. Langedijk te Alkmaar; J. Dapper te Bergen; C. v. Limburg Stirum te Bergen; C. de Bruin te Enkhuizen; E. Bee- repoot te Bakkum; A^,Mes te Koog aan de Zaan; J. v. Scheuderen te Koog aan de Zaan; G. Avis en N. van Baaien te Krommenie; M. Faro te Schoorl. en M. Sabel te Zaandam. Toegelaten tot 4 B: N. Bakker, Gr. Cloeck, M. Eckman-n, L. Koorn, N. Slabbekoorn, H. Tasche, E. Lees- temaker, C. Werkman, M. Winder, Ch. du Burck, E. Eckmann, A. Ko ning. Gr. v. d. Rest, T. Strooker, Gr. Schuurman, L. van de Wolf, A. Westrup te Alkmaar; H. Essers, E. Kraft v. Ermel, L. Verheul, M. Zijlstra, J. Botterman, J. van Nes, J. Nijctam en N. Vos te Bergen; R. Zwaan te Bergen aan Zee; G. Baar slag te Castricum; C. van Kuyk en A. v. d. Stadt te Heiloo; C. Sc'hel- linger te Koedijk; J. Maars te Schoorl; R. Stelling te Wormerveer M. Loeff en L. Bruin te Zaandam; M. Wols te Castricum; A. Pauwels te Heiloo; A. Kriek te Krommenie; R. Kruisman te Schoorl; E. Heyn te Wormerveer; E. Husslage, M. Scherphuis en W. de Vries te Zaan dam; E. Avis te Zwolle; E. H. de Jong te Koog aan de Zaan; E. Mol- vig te Amsterdam; M. J. Ooster- veld te Koog aan de Zaan; F. Ren tenaar en S. Vellinga te Alkmaar. Toegelaten tot 5 B: Gr. Adolf, M. Kommer, R. dé Leeuw en A. von Meyenfeldt te Alkmaar; M. Dor- beck en N. Passenier te Bergen; Gr. Hartgrink en R. Ruigewaard te Egmond aan Zee; K. Blokker en W. van Dok te Heiloo; M. Bree- baart te Hoogwoud; E. Zwaan te Bergen aan Zee; H. Visser te Schoorl; In. Kloosterboer te St. Pan cras; A. Landman en R. Leeuwe rink te Koog aan de Zaan; H. Dek ker, In. Husslage, A. Schipper, A. Tavenier en A. de Vries te Zaan dam. ALKMAAR Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: Smeden-Bankwerken: W. F. Apeldoorn, H. C. Baan, A. Been tjes, Th. C. Beentjes, H. Been tjes, J. G. Berkhout, J. v. Beu- sekom, G. Bom, D. C. Boots, N C. Bruijn, Th. Dekker, A. du Pau, Th. du Pau, C. Druif, J. Edei, F. Feijen, L. Godijn, J.. M. d. Brug, J. C. G. Vermolen, J. Frans. J. C. Groot, C. Haker, P. J. de Haas, J. Hart, J. P. Hartog, M. Held, D. R. Hellenberg, H. J. Heman, N. G. Hoebe, J. Hollan der, J. L. Hoogerduyn, W. J. J. Hoorn, C. Hottentot, J. N. Ket, P. W. Klaver, H. Kooger, C. Kramer, J. J. Kramer, W. J. Lek, G. v. Loenen, P. J. Smit. P. Marsman, A. Mettes, D. A. Molenaar, H. A. J. Plekenpol, G. W. C. v. d. Pol, P. Rentenaar, M. Roozendaal, C. P. Ruiter, H. C. Schram, J. W. Schutte, H. Slijker, J. Spaans, Th. Stam, Thesing, Th. P. v. d. Vegt, J. W. Wagenaar, O. J. Wolta, E. Zuidema, P. J. Zijp, F. Wiering. W. Aaij, L. Bosman, Ch. Dijk man, J. A. Feldberg, J. A. Gil- demeijer, J. Groot, J. A. Groot jes, J. Hageman, J. J. Kaal, Joh. Kenter, J. Kliffen. N. J. Koning, J. C. Kooge, P. de Langen. J. P. M. Kramer, A. Wuurman, H. den Hartigh. H. J. M. Ligthart, C. Moer- D. Pool, J. S. Potma, S. de Ruy- ter, G. Sloof, F. Snijders, W. J. Stoop, J. A. Stufjt, A. Swager, C. Terluin, P. Th. Kuin, M. Ver- gaay, C. P. de Waard, C. A. Zandbergen, N. L. Swart, C. C. J Kuip. Niet bevorderd 27. Electrotechniek: A. Arends, J. Barten, J. Beek, P. N. v. d. Ber- ghe. J. J. de Best, J. Boon, H. F. de Bruin, C. A. Bussen, C. Bijl- sma, C. Dekker, J. Doze, S. Fraay, R. Hiinneman, N. H. van Iersel, J. Joon, J. Kaandorp, W. Kroes. W. L. G. M. Last, W. J. Leegwater, D. Maarhuis, P. L. v. d. Welle, J. Dijkhof. D. Maars, G. v. Olst, J. M. Ot- ten, W. Pastoor, Joh. Poot, G. A. de Rover, J. P. G. Sap, A. van Schenk-Brill, D. C. Schoen, C. H. Schumacher, J. Schuuring, W. Smit, H. W. v. Spengen, L. Stöve, D. Swart, A. N. Terluin, P. Veldman, J. Verfneer, C. J. Verver, H. N. Vuil, A. Ch. op de Weegh. A. Wij ker, H. J. Lief- aard. Niet bevorderd 11. Timmerlieden: J. C. A. Apel doorn, Th. Apeldoorn, A. M. v. d. Berg, P. A. Bogtman, J. Bruin, C. M. Castricum, C. Dam, J. H. M. Dam, N. W. Dudink, H. C. Eradtis, H. J. Groenewoud, J. de Haan, G. F. Jol, P. N. Kerssens, D. Beers, J. P. Karsten. Th. Korver, G. W. Kramer, P. W. Leering, J. B. Levering, A. v. Leyen, J. Los, A. Meijer, W. Merlijn, J. A. Min, A. R. A. Mol, C. Molenaar, J. J. Moras, P. de beek, C. A. Nooy, C. A. Poelsma, Nijs, G. W. Oudhoffj R. Pilkes, J. Rol, M. M. Rood, S. Rose, W. Molenaar, J. W. Kramer. E. Stam, C. N. Strooker, C. A. Terra, N. C. Valkering, J. Val- konet, H. G. Visser, Th. Wie- ring, N. Winter, J. J. Wit, J. A. v. Wonderen, F. J. Zandvoort, L. de Zeeuw, D. G Staa, J. Heij stra, J. C. Schaap, J. C. Oud. Niet bevorderd 26. Metselaars; C. Bak, P. E. Bak ker, M. N. v. d. Eng, G. Gijzen, P. van Langen. M. J. de Nijs, M. Sepers, B. Stins, J. Zwetsloot. J. Blokker, P. Hes. Niet bevorderd 2 leerlingen. Meubelmakers: W. Th. Bak kum. H. J. Blankendaal. R. Hor jus, J. G. Schouws, J. J. Speets, C. Wijker, K. Snijders. M. de Wilde. Niet bevorderd 3. Schilders: P. Arends, A. Blankman, C. J. M. Burger. H N. M. Burger, J. B. G. Delis, P H. Harberts, P. den Harti'gh. J. C. Ivang, R. v. d. Kooy. J. Kraakman. J. R. Meijer. L. J. Ranzijn. G. Slooten. Niet be vorderd 2. Kleermaken; G. M. Engel. P T. Goudsblom. T. Kaal. M. Keesen, K. de Kriiger. A. Louw. W. J. Schol. A. M. Smiers. J. Wolda. H. Tonnis. Niet bevor derd 3. Banketbakkers: H. C. J. Bar- horst, C. J. Besseling J. J de Boer, P. D. Boerman, P. J. Delis, N. J Grooff. A. H. Hassink. F. W Hulskamp, G. J. M. Dingjan. J. Ludeke. J. H. Marcker R Menkvèld. R. de Moes. H. Nat. D. ITitenbosch, A. C. Verhnevén, W. P. Vis D. C. de VrieS, S Zo merdijk, F. Zijlstra. Niet bevor derd 6. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. IETS WARMER Aanvankelijk over het algemeen veel, later echter geleidelijk af nemende bewolking. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige zuid-westelijke wind. Iets war mer. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de kapel van •het Philosophicum te Warmond de Tonsuur toegediend aan de volgen de Eerw. Heren: P. R. A. J. Aalsma, L.J. van den Bergen, A. J. M. Brabander, A G. M. van der Burg, F. F. M. J. van der Eerden, W. van Egmond, N. M. C. Groot, C. N. M. de Groot, J. A. de Groot. N. M. Grijpink, J. D. J. van der Heijden, J. F. M. Hoes, E. C. Hoogervorst, A H. G. Imbens, F. P. G. Jansen, H. J. G. de Jong, F. Ch. M. Josso, F. A. M. Keesen, H. J. Kollmer, J. A. Kruunenberg, W. J. Kuttschtitter, J. M. Lefeber, A. P. Oisthoorn, P. J. Pouleijn, J. Th. Stam, J. G. B. in 't Veen, J. G. M. Velthuyse, F. Verhoogt, J. H. B. Vos, G. W. M de Wit. Allen studenten van het Philo sophicum te Warmond. MACARTHUR IS NIET „DEMOCRATISCH" TOKIO, 17 Juli (Reiuter) Ko lonel S. Polyasjenko, het Sowjet- Russische lid van de geallieerde raad in Japan, heeft aan Generaal Mac Arthur een in krachtige be woordingen gesteld schrijven ge stuurd waarin de geallieerden be schuldigd worden van „het met de voeten treden van de rechten der Japanse bevolking". Uit het optre den van Mac Arthur in Japan blijkt, dat hij „ver af staat van de democratische en zelfs van een elementair begrip van de taak der democratie in Japan", aldus deze brief. Polyasjenko herhaalde zijn verzoek, dat MacArthur alle demo cratische partijen in Japan do com munistische incluis, vrijheid van handelen verzekert en verzocht om „het staken van repressaille- maatregeien tegen vakverenigings leiders en andere democraten uit het openbare leven in Japan". VICE ADMIRAAL WILLINGE WEER C. Z. M. In tegenwoordigheid van alle commanderende marine-officieren uit het land, heeft schout bij nacht I. W. Reijnierse te den Helder aan boord van H. M. wachtschip „Nep- tunus" het commando over de Zeemacht Nederland overgedragen aan vice-admiraal J. J. L. Willinge. Vice-admiraal Willinge had dit commando een half jaar geleden tijdelijk neergelegd in verband met de vlootreis naar de Antillen en de daaropvolgende geallieerde vlootoefeningen. De commandant van de „Karei Doorman", kapitein ter zee C. W. Slot, schonk na afloop namens alle aanwezige commanderende officieren aan de scheidende com mandant de commandovlag, die gedurende ziin bevelvoering van de „Neptunus" heeft gewaaid. EINDEXAMEN M.T.S. HAARLEM Aan de Middelbaa;y Technische School te Haarlem ve^frierven hét einddiploma; Afd. Bouwkunde J. Bakker, Castricum. Weg- en waterbouwkunde J. B. Hazebelt, Schoorl; K. S. dé Vries, Hippolytushoef. Werktuigbouwkunde J. Brommer, Heiloo; C. H. Vogel poel, Alkmaar. Electrotechnielk T. C. Groot, Barsingerhorn; R. J. Hardonk, Assendelft; G. S. Kók, Alkmaar; K. Plulster, Heer Hugó- waard; H. J. Ruiter, Oudkarepél. Vliegtuigbouwkunde P. Slooten, Koedijk. Postduif levend begraven DEDEMSVAART De politie maakte proces-verbaal op tégên een zoon v. d. winkelier van E. die een postduif levend ging bé- graven. De beurs zette de nieuwe week met een vrij goed prijshoudende stemming in, netgeen erg meeviel, want tijdens de voorbeurs hadden de voornaamste papieren met een verlies gereageerd op het nieuws uit Korea waar de Amerikaanse troepen blijven terugtrekken. Te gen slot kregen lichte verkoopor ders de overhand, zodat op vrijwel het laagste peil van de dag geslo ten werd, waarbij kleine verliezén veelvuldig voorkwamen. Olies verschilden aanvankelijk nauwelijks met Vrijdag, doch be sloten twee punten lager. Philips werd ex 9 procent dividend ver handeld op 200, bij 'n vorige no tering van 210%. Tegen slot bleek dit verlies te zijn opgelopen tot 3 punten. Unilevers waren nauwe lijks prijshoudend en aandelen, Aku moesten opnieuw ruim een punt prijsgeven. Ook de Scheepvaartmarkt kon de aanvankelijk gunstige' stem ming niet handhaven. Scheepvaart Unies kwamen op 120% na begin- beurs 124. De verliezen warén hier echter voor de meeste soor ten zeer gering. Een uitzondering vormde de Indonesische crediet- instellingen. Zo monteerde Cul- tuurbank van 51% tot 54. De Na tionale Handelsbank (Ned. Ind. Handelsbank) gold 85 ex 5 pro cent dividend. De vorige notering was 87%, dus ook hier een winst van 2% punt. De Cultuurwaarden, die Vrijdag een vaste tendens toonden, waren vandaag voor de leidende soorten gemiddeld twee punten lager. De belangstelling blijft zeer gering. HVA, nog steeds het voornaamste fonds, noteerde slechts enkele ma len. Van de beleggingspapieren wa ren de Guldensleningen wat zwakker. De dollarwaarden kon den zich zo coed als onveranderd handhaven. De Amerikaanse sec tor werd niet meegesleept door de betere stemming in Wallstreet óp Vrijdag j.l. De stemming was on geanimeerd en de handel gering. Prolongatie 2% procent. BRUSSEL, 17 Juli conferentie heeft M Goes van Naters beh der parlementen in De heer van der Goe toegelicht om een z scheppen, dat een c alle zaken, de Econ Na deze inleiding is van de resolutie begor ontwerp werd vast alleen een voortduren; lementaire samenwerk reaucratische en andi nissen uit de weg kan volgens de resolutie zijn van de uitsluiting nientaire medezegging Het stelde voorts v de taak der parlemer de vorm van zulk een king te bepalen. In de resolutie word) uitgesproken; dat een king in overeenstemm drie grondwetten thai keur verdient boven e die uit de herziening grondwetten zou voor Aan de conferentie gesteld aan de regerin (Vervolg van p visie op het spel in willen publiceren. En van Gisker, dl heeft de door hen ver grammen tijdens zijn Londen op tafel te liggen? De Parlement commissie heeft deze papieren getuigen niet vangen, omdat zij, vol gelse Geheime Dienst waren. Papieren getuig den kunnen aantonen, conist Lauwers zijn s< goed gebruikt had, zoc op de hoogte zou kon- arrestatie, en van a wanneer zij door zoud het zenden van gehe Dit verdwijnen is u bevredigend voor het volk in zijn geheel, vc staanden van gefusil. chutisten, maar in ht voor al die dappere ke dit England-spiel wet ferd en in de beestach Kugel" of elders hun Heeft de Engelse Gel daaraan ook wel ee of behoort dit alles mijdelijke regels van zet in een oorlog? "We kunnen dit moea WOENSDAG 19 J1 Hilversum I, 7.00 V VPRO, 20.00—24.00 V/ 7.0(f Nieuws; 7.18 gr 8.00 nieuws en weerbe orgelspel, 8.50 voor de pianorecital, 10.00 I causerie, 10.05 morgem voor de vrouw, 11.00 12.00 Hawaiian-muziek dedclingen, 12.33 voor land, 12.38 gram.muz. der, 13.00 nieuws, 13 13.40 idem; 14.00 gespr 14.15 Residentie-orkest 15.20 voor de jeugd; 17 17.45 regeringsuitzen nieuws, 18.15 „De Ben< vakbeweging", causerie volksuniversiteit, 19.00 nen der aardeca kamerkoor, 19.30 vo< 20.00 nieuws. 20.05 mentaar, 20.15 Res. 21.00 „Idylle", hoorspel tet, 22.15 populair-wete causerie, 22.30 trio, 1 23.15—24.00 gram.muzi< HILVERSUM II: 7.0» 7.00 Nieuws, 7.15 7.30 gram.muz., 7.45 e< de dag, 8.00 nieuws e ten. 8.15 gewijde muzic muz, 8.00 voor de ziek< muz., 10.30 morgendien en piano, 11.30 popu 11.55 gram.muz., 12.30 12.33 orgelconcert, 13.15 promenade-orkesl 14.00 reportage Zendin gram.muz., 15.30 HBS list, 16.00 gram.muziel de jeugd, 17.00 strijk volksmelodieën, 18.0C 18.30 voor de strijdkr nieuws en weerberi boekbespreking, 19 19.40 radiokrant, 20.00 gram.muz., 20.15 koor solisten, 20.50 gram.mu Amerikaan ziet NedeT rie, 21.20 trio, 21.45 Orkest, 22.45 Avon 23.00 nieuws, 23.15 sol 23.2024.00 gram.muz BRUSSEL, 324 en 324 M. 12.00 kint lichte muziek, 13.00 klassieke gram.muz., muziek. 14.30 middag* gram.muz., 15.30 gram.muziek, 16.45 17.00 nieuws. 17.10 pol muziek; 17.30 causerie muz., 17.30 causerie muz., 17.50 „De boek* altviool en piano, soldaten, 19.00 nieuv muziek en zang, 19. ton, 20.00 omroepkoc solisten. 21.00 actual omroepkoor, -orkesi 22.00 nieuws, 22.15 23.00 nieuws, 23.05 vel ma (tot 24.00). 484 M.: 12.05 lundl nieuws, 13.10, 13.30, 15.30 16.00. 17.10, 18.3- muziek, 19.45 nieuws eymphónie-orkest, gram.muz., 22.00 nieu muziek, 22.55 nieuws muz., 23.55 nieuws.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2