Parlementen moeten bij voorbereiding der Economische Unie worden betrokken Finish-foto wees de Italiaan Corrieri aan als winnaar vijfde etappe LIEFDE MIDDELKAMP Ook de eenheidsstaat moet de verplichtingen nakomen Wijdingen om Haarlem Beurs Resolutie v. d. Goes van Naters op Interparlementaire Beneiux-conferentie Pijnlijke fouten RADIO kampioen 50 km R.I.S. eist geen schadevergoeding Naar wij vernemen Gele trui van Gauthier voorlopig nog buiten schot Janssen niet gestart TOUR DE FRANCE 1950- VUFDE ETAPPE Nehroe's boodschap maakt- weinig kans In ChristusLicht crus OP DE VLUCHT jyoor de VERWACHTING I door het K.N.M.I. te lig van Dinsdagavond igavond. IETS WARMER k over het algemeen echter geleidelijk af- wolking. Overwegend Zwakke tot matige ike wind. Iets war- a Bisschop van Haar- eden in da kapel van ileum te Warmond de ediend aan de volgen- ren: 4alsma, L.J. van den M. Brabander, A. G. Burg, F. F. M. J. van V. van Egmond, N. M. N. M. de Groot, J. A. M. Grijpink, J. D. J. den, J. F. M. Hoes, E. st, A. H. G. Imbens, sen, H. J, G. de Jong, isso, F. A. M. Keesen, r, J. A. Kruunenberg, hütter, J. M. Lefeber, am, P. J. Pouleijn, J. G. B. in 't Veen, J. G. F. Verhoogt, J. H. B. I de Wit. •nten van het Philo- Warmond. 1THUR IS NIET OCRATISCH" Juli (Reuter) Ko- asjenko, het Sowjet- van de geallieerde tl, heeft aan Generaal een in krachtige be- gesteld schrijven ge- n de geallieerden be rden van „het met de van de rechten der lking". Uit het optre- c Arthur in Japan „ver af staat van de en zelfs van een grip van de taak der J apan", aldus deze enko herhaalde zijn MacArthur alle demo- ijen in Japan de com- incluis, vrijheid van rzekert en verzocht ken van repressaille- tegen vakverenigings- ndere democraten uit leven in Japan". IRAAL WILLINCE R C. Z. M. lordigheid van alle ide marine-officieren beeft schout bij nacht se te den Helder aan M. wachtschip „Nep- ommando over de Ierland overgedragen iraal J. J. L. Willinge. 1 Willinge had dit 5n half laar geleden gelegd in verband reis naar de Antillen volgende geallieerde en. ndant van de „Karei ipitein ter zee C. W. na afloop namens ge commanderende de scheidende com- commandovlag, die n bevelvoering van heeft gewaald. {AMEN M.T.S. AARLEM trlem vi ar 1 erttii erven hét ide tricum. rbouwkunde It, Schoorl; K. S. dé tushoef. kunde Heiloo; C. H. Vogél- Barsingerhorn; R. J. endelft; G. S. Kók, Pluister, Heer Hugó- Ruiter, Oudkarspêl. tunde edijk. evend begraven {ART De politie s-verbaal op tègén winkelier van E. uif levénd ging bê- tte de nieuwe week oed prijshoudende tetgeen erg meeviel, voorbeurs hadden papieren met een ;rd op het nieuws de Amerikaanse terugtrekken. Te- lichte verkoopor- d, zodat op vrijwel van de dag geslo- rbij kleine verliezén den aanvankelijk Vrijdag, doch be lten lager. Philips ent dividend ver bij 'n vorige no- Tegen slot bleek zijn opgelopen tot 3 vers waren nauwe- lend en aandelen opnieuw ruim een n. epvaartmarkt kon ik gunstige stem- Ihaven. Scheepvaart op 120% na begin verliezen warén or de meeste soor- Een uitzondering lonesische crediet- monteerde Cul- 5iy2 tot 54. De Na- lsbank (Ned. Ind. gold 85 ex 5 pro- De vorige notering ook hier een winst aarden, die Vrijdag ens toonden, waren leidende soorten punten lager. De iift zeer gering, het voornaamste slechts enkele ma- gingspapieren wa- densleningen wat lollarwaarden kon- ed als onveranderd Amerikaanse sec- leegesleept door de ïg in Wallstreet ot> stemming was cm- de handel gering. procent. DINSDAG 18 JULI 1950 PAGINA S BRUSSEL, 17 Juli (A.N.P.). De interparlementaire Benelux conferentie heeft Maandag het voorstel van de heer van der Goes van Naters behandeld, met betrekking tot het inschakelen der parlementen in de voorbereiding der Economische Unie. De heer van der Goes van Naters heeft in het kort zijn voorstel toegelicht om een zelfstandig drieledig parlementair orgaan te scheppen, dat een controlerende bevoegdheid zou krijgen voor alle zaken, de Economische Unie betreffende. Na deze inleiding is de discussie van de resolutie begonnen. In dit ontwerp werd vastgesteld dat alleen een voortdurende interpar lementaire samenwerking de bu reaucratische en andere hinder nissen uit de weg kan ruimen die volgens de resolutie een gevolg zijn van de uitsluiting van parle mentaire medezeggingschap. Het stelde voorts vast dat het de taak der parlementen zelf is de vorm van zulk een samenwer king te bepalen. In de resolutie wordt de mening uitgesproken; dat een samenwer king in overeenstemming met de drie grondwetten thans de voor keur verdient boven een reaehng, die uit de herziening van de drie grondwetten zou voortspruiten. Aan de conferentie werd voor gesteld aan de regeringen te ver- (Vervolg van pag. 1) visie op het spel in Nederland te willen publiceren. En van Gisker, die verklaard heeft de door hen verzonden tele grammen tijdens zijn verhoor in Londen op tafel te hebben zien liggen? De ParlementaireEnquëte- commissie heeft deze belangrijke papieren getuigen niet kunnen ont vangen, omdat zij, volgens de En gelse Geheime Dienst, verdwenen waren. Papieren getuigen, die had den kunnen aantonen, dat b.v. mar conist Lauwers zijn security check goed gebruikt liad, zodat Engeland op de hoogte zou komen van zijn arrestatie, en van alle gevolgen wanneer zij door zouden gaan met het zenden van geheime agenten Dit verdwijnen is uitermate on bevredigend voor het Nederlandse volk in zijn geheel, voor de nabe staanden van gefusilleerde para chutisten, maar in het bijzonder voor al die dappere kerels, die aan dit England-spiel werden opgeof ferd en in de beestachtige „Aktion Kugel" of elders hun leven lieten. Heeft de Engelse Geheime Dienst daaraan ook wel eens gedacht, of behoort dit alles bij de onver mijdelijke regels van zet en tegen zet in een oorlog? We kunnen dit moeilijk geloven. T. v. d. H. PROGRAMMA WOENSDAG 19 JUM 1950 Hilversum I, 7.00 V.A.R.A., 10.00 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.0tf Nieuws; 7.18 gramofoonmuz., 8.00 nieuws en weerberichten, 8.18 orgelspel, 8.50 voor de vrouw, 9.00 pianorecital, 10.00 paedagogisohe causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 voor de vrouw, 11.00 gramofoonm., 12.00 Hawaiian-muziek, 12.30 me dedelingen, 12.33 voor het platte land, 12.38 gram.muz., 12.55 kalen der, 13.00 nieuws, 13.15 gram.muz., 13.40 idem; 14.00 gesproken portret; 14.15 Residentie-orkest en solist; 15.20 voor de jeugd; 17.30 orgelspel; 17.45 regeringsuitzending, 18.00 nieuws, 18.15 „De Benelux en de vakbeweging", causerie, 18.30 radio- volksuniversiteit, 19.00 „Verworpe nen der aarde.causerie, 19.15 kamerkoor, 19.30 voor de jeugd, 20.00 nieuws, 20.05 politiek com mentaar, 20.15 Residentie-orkest, 21.00 „Idylle", hoorspel; 21.55 kwar tet 22.15 popu la ir - wetensohappelijke causerie, 22.30 trio, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram.muziek. HILVERSUM n: 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 oóhtendgymn., 7.30 gram.muz., 7.45 een woord voor de dag, 8.00 nieuws en weerberich ten, 8.15 gewijde muziek, 8.45 gram. muz., 8.00 voor de zieken, 9.30 gram. muz., 10.30 morgendienst, 11.00 fluit en piano, 11.30 populaire muziek, 11.55 gram.muz., 12.30 mededelingen 12.33 orgelconcert, 13.00 nieuws, 13.15 promenade-orkest en solisten, 14.00 reportage Zendingsdag, 15.00 gram.muz., 15.30 HBS-koor en so list, 16.00 gram.muziek, 16.15 voor de jeugd, 17.00 strijkorkest, 17.30 volksmelodieën, 18.00 dameskoor, 18.30 voor de strijdkrachten, 19..00 nieuws en weerberichten, 19.15 boekbespreking, 19.30 gram.muz., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gram.muz., 20.15 koor, orkest on solisten, 20.50 gram.muz., 21.00 „Een Amerikaan ziet Nederland", cause rie, 21.20 trio, 21.45 Radio Fhilh. Orkest, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 sohaakoverzicht, 23.2024.00 gram.muziek. BRUSSEL, 324 en 484 M.: 324 M. 12.00 kinderzang, 12.15 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.15 klassieke gram.muz., 14.00 operette muziek, 14.30 middagconcert, 15.15 gram.muz., 15.30 Symphonische gram.muziek, 16.45 dansmuziek, 17.00 nieuws. 17.10 populaire gram. muziek; 17.30 causerie, 17.40 gram. muz., 17.30 causerie, 17.40 gram. muz., 17.50 „De boekenmarkt", 18.00 altviool en piano, 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 lichte muziek en zang, 19.50 radiofeuille ton, 20.00 omroepkoor, -orkest en solisten, 21.00 actualiteiten. 21.15 omroepkoor, -orkest en solisten, 22.00 nieuws, 22.15 Zweeds koor, 23.00 nieuws, 23.05 verzoekprogram ma (tot 24.00). 484 M.: 12.05 lunchconcert, 13.00 nieuws, 13.10. 13.30, 14.00, 14.45, 15.00 15.30 16.00, 17.10, 18.30 en 19.40 gram. muziek, 19.45 nieuws, 20.00 groot Symphónie-orkest, 21.10 ên 21.3.0 gram.muz.. 22.00 nieuws. 22.15 jazz muziek, 22.55 nieuws, 23.00 gram. muz., 23.55 nieuws. zoeken het sluiten van een ver drag voor te bereiden waarin wordt bepaald dat telkens wan neer een belangrijke stap moet worden gedaan naar de verwezen lijking der voorlopige Unie der Benelux een interparlementaire raad van advies zal bijeen geroe pen worden. Een tweede resolutie adviseerde de oorzaken der moeilijkheden door de uiteenlopende verhouding, door een parlementaire commis sie te doen onderzoeken. Ter conferentie bleven tot het laatste ogenblik de meningen be treffende de agrarische situatie nogal scherp tegenover elkaar staan. Beide resoluties werden met al gemene stemmen aanvaard, doch in deslotvergadering, waarin de stemmingen werden gehouden, waren slechts 25 van de 42 leden der drie delegaties aanwezig. Tijdens de discussies zeide de heer Serrarens dat het voorstel van de heer van der Goes in over eenstemming met de gehele Ne derlandse groep is gedaan. Hij be toogde dat in Nederland het mi nisterie van Buitenlandse Zaken nog als „een ivoren toren" wordt beschouwd, doch dat de volksver- AMSTERDAM. Maandagavond werden in het Olympisch Stadion te Amsterdam de baankampioen schappen van de NWU voortgezet. De oud-wereldkampioen op de weg Middelkamp behaalde 't kampioen schap over 50 km. (100 ronden) zonder gangmaking voor profeslo- nals. Hij won de eindsprint voor Schulte en van Beek. Dit drietal was na 60 ronden uit de grote groep ontvlucht en had 17 ronden voor het einde weer aanslui ting gekregen met het peleton. In de eindsprint van het grote peleton won Arie van Vliet voor Bijster en van Est. De uitslag werd: 1. Middelkamp (Kieldrecht) 1 uur 5 min. 17 see. 2. Schulte (Den Bosch) 3. van Beek (Oostzaan) 4. van Vliet (Woerden- op 1 ronde 5. Bijster (Haarlem) 6. van Est (St. Willibrord) 7. Steenbakkers (Den Bosch) 8. Sprenkeling (Hengelo) 9. Peters (Haarlem) 10. Derksen (Amsterdam) De finale om het professional sprintkampioenschap zal Zondag a.s. tnssen Derksen en van Vliet worden uitgevochten. Derksen re" kende in de halve finale in twee rit ten met Peters af en evenzo deed van Vliet met Bijster. In de finale van het sprintkampi oenschap voor amateurs hebben zich de Amsterdammers Hijzelen- doorn en Kleefstra geplaatst. Kleef- stra was in 1946 amateur wegkam- pioen, vertrok daarna voor bijna 3 jaar naar Indonesië en kwam onge veer een half jaar geleden weer terug. tegenwoordigers hun verantwoor delijkheid voor belangrijke bui tenlandse aangelegenheden niet kunnen dragen, wanneer zij niet reeds bij de voorbereiding der be sluiten zijn ingeschakeld. Beide resoluties zullen ter ken nis worden gebracht van de drie regeringen en de afgevaardigden zullen de doelstellingen in hun eigen parlement verdedigen. DE AFFAIRE WESTERLING Onlangs heeft een officiële In donesische voorlichtingsinstantie een verklaring afgegeven over een voorgenomen schadevergoedings- eis van de R.I.S. aan Nederland in verband met gebeurtenissen, zoals de Westerling-zaak. De Neder landse regering heeft hieromtrent opheldering gevraagd. Zij deelt thans aan de Tweede Kamer mede, dat het verkregen antwoord als bevredigend kan worden be schouwd, aangezien dit inhield, dat de verklaring van de bedoel de Indonesische voorlichtings instantie onjuist was. GRATIE VERLEEND Bij K.B. is gratie verleend aan J. W. Hoffman, tot de doodstraf veroordeeld bjj sententie van het bijzonder gerechtshof te Den Haag. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. begon men gistermorgen te Lands meer met het inenten van het pluimvee tegen de pseude-vogel- pest. Het aantal kippen, dat hier ingeënt moet worden schat men op 80.000. heeft men tussen Oosterheek en Eist zoveel mijnen ontdekt, dat men haast kan spreken van een mijnenveld. Er waren projectielen bij van 250 pond. werd Zaterdagavond ingebroken in een villa aan de Nieuwe Park laan te Scheveningen. Uit een linnenkast op de slaapkamer werd een aantal sieraden ter waarde van zesduizend gulden ont vreemd. opende de burgemeester van Den Bosch gisteren de internationale bakkerijtentoonstelilng, die, in Benelux-verband georganiseerd, in een der hallen van de Bossche veemarkt is ondergebracht. hebben 6.000 schoolkinderen in de onlangs gehouden Veilig-Ver- keers-week aan de verkeers-exa- mens deelgenomen. houdt de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd van 19 t.m. 21 Juli a.s. een congres in de Haagse Dierentuin. is in de kraton van de Kon. Rot terdamse Lloyd de Islamitische Nieuwjaarsdag feestelijk gevierd. De Hoge Commissaris Mohammed Roem en zijn echtgenote woonden de feestelijkheden hij. is het centraal laboratorium van de bloedtransfusie-dienst van het Ned. Rode Kruis verrijkt met de eerste mobiele installatie voor het drogen van bloedplasma. Griezelt u mee? De luxueus ingericht Oriënt Express vertrok gisteren uit Milaan met alle plaatsen be sproken. Een coupé was ech ter leeg op een Yoor-Indi- sche „Magiër" na en 300 ge dresseerde vlooien. In Mi laan was namelijk een eb benhouten doos, die tot de bagage van de tovenaar be hoorde, gevallen en open gegaan. De vlooien toonden na hun in gevangenschap uit Parijs afgelegde reis een grote mate van energie en de reisgenoten van de ma- gier vluchtten woedend uit de coupé. De laatste beloof de de vlooien nog voor Triëst in een doos opgeslo ten te zullen hebben. Hoe veel er zijn ontsnapt ver meldt de historie niet.... MOEDIGE REDDINGSPOGING KWAM TE LAAT In het Balkengat te Schiedam raakte Zondagmiddag de 4-jarige P. W. de Kort te water. Het jon getje kwam niet meer boven. Of schoon het rond met water zwart stond van de mensen .trachtte nie mand de drenkeling te redden. De inmiddels gealarmeerde agent Plooy sprong te water en haalde na enkele duiken tussen afval dat aan de oppervlakte dreef, het ventje aan de oppervlakte. De levensgeesten waren toen reeds geweken. De moedige agent kreeg lichte verwondingen aan zijn han den. Een Amerikaanse soldaat, die aan de strijd op Korea deelneemt, laat een kameraad zien hoe hij ternauwernood aan de dood is ontsnapt. Een Noord-Koreaanse sluipschutter wist hem een kogel door zijn helm te jagen. De Amerikaan zelf kwam er zonder een schrammetje af. CREDIETVERSTREKKING AAN INDONESIë Met betrekking tot de vraag of mag worden aangenomen dat de verplichtingen van de R.I.S. door een nieuwe eenheidsstaat zullen worden erkend en ge honoreerd, kan worden geant woord dat eventuele veranderin gen in de staatkundige structuur van Indonesië, uiteraard geen verandering kunnen brengen in de verplichtingen welke op rechtspersoon Indonesië tegen over Nederland by overeenkomst heeft aangegaan. Aldus de Me morie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp Credietverstrekking aan Indo nesië. Vele leden hebben zich bezig gehouden met de vraag in hóé ver de voorgestelde credietver- staekking een zakelijke basis heeft. In algemene zin antwoord de regering hierop, dat de lening niet werd gesloten om wille van de lening zelf als rendabele geld- verstrekking. In deze zin is de lening derhalve niet zakelijk. De regering heeft slechts overwogen dat credietverlening in het be lang is van beide partijen en dat dit belang een credietnffer waard is. Het belang voor Ne derland iigt niet alleen in het zuiver economische vlak, daar de lening ook andere belangen dient, waaronder die met een sociaal karakter een belangrijke plaats innemen. Erkend moet worden, dat de recente budgetaire monetaire ontwikkeling in Indonesië niet rooskleurig kan worden ge noemd. De vergroting van de interne schuld van Indonesië uit hoofde van het budgetdeficit voor het eerste halfjaar dient te worden gesteld op 900 millioen. Het Indonesisch tekort voor 1950 in het rechtstreeks verkeer met Nederland kan uiteraard slechts op grond van bepaalde onzekere praemissen worden be rekend. Hierbij kwam men op een netto-surpius van Indonesië in het goederenverkeer van 60 millioen, waartegenover een netto-deficit stond in het dien- sten- en kapitaalverkeer van 360 millioen, zodat eèn per sal- da uitkwam op een tekort van 3Ó0 millioen. DINARD. De wedstrijdleiding heeft zich na gisteravond moeten buigen over een foto van de finish in Dinard en tenslotte hebben de lineaal en het vergrootglas moeten uitmaken: de Italiaan Corrieri is de winnaar geworden van de vijfde etappe van de Tour: RouaanDinard, 316 kilometer door het glooiende Bretonse land, met helder weer en een lichte wind tegen. Deze langste etappe van de Tour hebben de wegreuzen zich weinig druk gemaakt. De duizenden in Dinard hebben een uur en vier minuten na het vastgestelde uur moeten wachten voor zij getuigen konden zijn van een vinnig eindduel tussen Corrieri en de Fransman Desbats die zestig kilometer voor de finish demarreerden, en allen die een aanval deden achter zich lieten. Zij stoven naast elkaar over de finish met de derde man van deze etappe, de Fransman Prouzet, bijna een minuut achter zich. De millimeters die Corrieri's band voor lag hebben hem de etappeprijs bezorgd. En Gauthier blijft ook in de zesde etappe de gele trui dragen met nog twee minuten reserve. veer 2 minuten, toen zetten Prouzet van de Franse zuid-west-ploeg en de Italiaan Larbertini een achter volging in, die hen weldra op 1% minuut van de leiders bracht bij het passeren van Dinan met nog 30 km. voor de boeg begon ook het peleton zich te roeren en een klein groepje met Lambrecht, Dubuisson, Robic en Gauthier maakte zich los. De Belg Blomme trachtte het pele ton nog verder uit elkaar te trekken maar de Italianen, in het bijzonder Magni, haalden hem steeds weer terug. Hoe fel de jacht op Corrieri en Desbats ook was, men slaagde er niet 'n de vluchtelingen in te halen. Uitslag vijfde étappe 1. Desbats (Fr. A) 10 uur 35 min. 51 sec. 2. Corrieri (It.) z.t. 3. Prouzet (Centr. z.w.) 10.36.11 4. Sciardis (west) 10.36.16 5. Meunier (centr. z.w.) z.t. 6. Lambertini (It.) z.t. 7. Lajoie (centr. z.w.) 10.36.26 8. Dubuisson (België B) 10.36.32 9. Ockers België) 10.36.36 10. Brule (N.O. Ide de Fr.) 11. Leoni (Italië B) 12. Forlini (Parjjs) 13. Hendrikx (België) 14. Darnauguilhem (centr. z.w.) Goed en slecht nieuws over onze zes dappere Nederlanders: Dat goe de nieuws is de prachtige prestatie van Frans Vos en Gerrit Voorting die in de gevechten 'n het peleton herhaaldelijk de eerste viool ge speeld hebben en tenslotte eindigden onder de eerst aankomenden, Vos als 16de en Voorting als 17de met nog geen minuut achterstand op de êtappewinnaar. En het slechte nieuws is het uit vallen van Janssen die in Rouaan niet meer kon starten. Geen. wonder trouwens want hij reed de vierde étappe uit nzft een koorts van 39 graden. Met vijf man gaan ze Jus verder, vol goede moed en met de vaste wil On, op 7 Augustus in triomjph door Parijs te rijden. Na de start om half zeven ge beurde er tot Pont L'eveque (76.5 km) niets dat het vermelden waard was. Maar enkele kilometers verder ging Robic aan de haal, prompt ge volgd door de drager van de gele trui Gadthier en Piot. Het peleton was echter op zijn hoede en na 20 km. moesten de vluchtelingen capi tuleren. Zo bereikte een gesloten groep Troarn, 107 km. van de start. En andermaal demarreerde de Bre ton Robic, die hier in zijn eigên streek reed, nu met Pezzi aan zijn wiel. Robic zag echter andermaal 't nutteloze van zijn vlucht in en liet zich terugzakken in het peleton. Na de hergroepering daalde het tempo onmiddellijk zodat men 40 minuten later Caen passeerde dan voorzien was. Duizenden toeschouwers juich ten daar de renners toe toen zij zich bfj de bevoorradingspost meldden, onder aanvoering van de Nederlan der Vos, de Belg Impanis en de Fransen Robic en Piot. 60 km. voor de eindstreep te Di nard waren Desbats en Corriere weggelopen. Op een gegeven mo ment bedroeg hun voorsprong onge- 15. Bobet (Frankrijk) 16. Vos (Nederland) 17. Voorting (Nederland) 18. Redolfi (N.O. He de France) 19. Blomme (België) 20. Beyaart (Parijs) allen dezelfde tijd als no. 9 Ockers. Algemeen klassement Het algemeen klassement luidt als vólgt: 1. Gauthier (Z.O.) 41.08.20 2. Goldschmidt (Lux.) 41.10.20 3. De Muer (n.o. Ile de Fr) 41.10.46 4. Lambrecht (B.) 41.11.32 5. Piot (n.o. He de Fr.) 41.11.47 6. Storms (B.) 41.12.08 7. Meunier (centr. z.w.) 41.12.11 8. Kirchen (Lux.) 41.12.42 9. ex aeque Bresci (It. B.), Kubler (Zw.), Bartali (It.) en Schotte (B.) allen 41.12.50. 57. De Hoog 41.27.03 92. De Ruyter 41.45.22 100. Vos 42.09.41 107. Voorting 42.19.43 109. Wagtmans 42.24.48. Landenkl assement 1. Frankrijk Zuid Oost 123.35.27 2. België 123.37.56 3. He de France N.O. 123.38.04 4. Luxemburg 123.40.50 5. Italië B 123.44.16 6. Italië A 123.44.44 7. Frankrijk Centr. Z.W. 123.47.58 8. België B 123.48.24 9. Frankrijk A 123.50.10 10. Frankrijk West 123.52.54 11. Parijs 123.52.57 12. Zwitserland 124.19.52 13. Noord Afrika 124.24.56 14. Nederland 125.22.06 Vandaag is de eerste rustdag en kunnen de renners zich voorberei den op de tijdrit, die Woensdag over een afstand van 78 km. naar St. Brieuc voert. IN OCTOBER WEER BEDRIjFSTELLING In October a.s. zal een algemene bedrijfstelling plaats hebben. De eerste bedrijfstelling had in Ne derland plaats in 1930. Zij was tevens de laatste want een tweede was in 1940 reeds georganiseerd toen de oorlog uitbrak en er des wege van moest worden afgezien. MIMI IMPIMIUM* CUM I CALVADOS MAMCMC 9 'LU CT VILAIMt COTCCrOU NO«0 BUITENLANDS OVERZICHT Terwijl de krijgskansen zich nog altijd keren tegen de strijdmach ten van de Ver. Naties, worden door vertegenwoordigers van deze laatsten nog voortdurend pogin gen in Moskou gedaan om Stalin te bewegen zijn invloed bij de rode regering in Korea aan te wenden, teneinde deze te bewegen, de wa pens te strekken. Natuurlijk is men daarmee niet aan het verkeerde adres. Zo goed als het Kremlin deze oorlog ont ketende, evengoed kan het deze doen beëindigen. De macht van de rode regering te Korea gaat niet verder dan de machtige arm van Stalin wil. Dat Rusland deze oorlog ontke tende zal geen redelijk denkend mens nog kunnen ontkennen. De Noord-Koreanen beschikken over een leger van enige honderden moderne tanks, de nieuwste zware artillerie en een hoeveelheid wa penen. waarvan de aanschaffing alleen financieel de draagkracht van een welvarend en groot volk verre te boven zou gaan, laat staan een arm volk van 9 millioen, dat vijf jaar geleden door Japan nog volkomen werd uitgezogen. Maar Rusland dat dit land zo sterk bewapende en daarvoor hon derden millioenen over had, dit volk volkomen militairiseerde en tenslotte, toen het voor een mo derne zware oorlog gereed was, opdracht gaf tot de oorlog over te gaan, heeft daarvoor natuurlijk een zeer gewichtig motief geihad. En het is absurd te menen, dat Moskou vooral nu het zo goed gaat in Korea dit grote doel, waaraan het zo lang en zo kost baar gewerkt heeft, zo maar zal prijs geven, omdat Engeland of India het zo vriendelijk vragen. Want nadat eerst de Engelse re gering in Moskou had laten vra gen of men daar bereid was te in tervenieren in Korea, heeft ook de premier van India Pandit Nehroe in Moskou een dergelijke nota overhandigd. Nehroe heeft nu ver klaard, dat het antwoord niet on gunstig is en dat Stalin de deur niet heeft dichtgegooid. We zouden geneigd zijn, dit van zelfsprekend te achten, want na tuurlijk is die oorlog in Korea voor Moskou geen doel, maar middel. Een middel om door deze methode gedaan te krijgen, wat men tot nu toe langs de normale diplomatische weg niet kon bereiken. Een van de voornaamste proble men hierbij is, dat Rusland de er kenning wil afdwingen van het communistische China in het werk der V.N.. Dit zou een belangrijke versterking zijn van de communis tische agressie in Azië. maar juist daar is na het gebeurde in Korea, de weerstand eerder versterkt dan verzwakt. Waarbij nog komt, dat wanneer Moskou de weg voor het rode China opent naar de Ver. Naties, dit een nieuwe versterking van de banden tussen Moskou en Peking zou zijn, want niet alleen zou Rusland profiteren van de hulp aan China, doch China zou ook meer afhankelijk worden van Rusland. De Ver. Staten zullen hiervoor dan ook weinig voelen en zelfs Engeland niet. Want de Engelse erkenning was juist een politiek om China onafhankelijker van Rusland te maken. Inwilliging van Stalin's eis zou de agressie belonen inplaats van straffen. Begrijpelijk is dan ook, dat men gisterenavond in Washing ton reeds liet weten, dat men daar •van geen onderhandelen of conces sies wil horen, alvorens de vrede in Korea hersteld is en de Noord- Koreanen zich achter hun grenzen hebben teruggetrokken. Maar het lijkt niet erg aannemelijk dat Mos kou voor deze eis nu reeds toegan kelijk is. Van deze besprekingen kan men o.i. dan ook voorshands niet veel verwachten. Het woord blijft aan de generaals en die zijn nog lang niet uitgepraat. Vroomheid is het streven om alles wat de dag brengt, van God, van de toelating, van de wil en het wel behagen, van de voor zienigheid en liefde van God uit te be schouwen en aan te nemen, het in God te zien, met de blik op God, Gods welbeha gen en een te bemin nen, te doen, te lijden BENEDI lijden Evangeline Booth overleden HARSDALE (New York), 17 Juli (Reuter) Evangeline Booth dé vroegere leidster van het Leger des Heils is op 84-jarige leeftijd te Harsdale (New York) over leden. FEUILLETON 22 Haar stem had héél rustig ge klonken en zê had zelfs niet ge vraagd, waarom hij haar op belde. „Ik zou vanavond graag ge komen zijn, maar ik ben te eten gevraagd door een oude kennis van me. Aan de overkant van 't IJ. Weet je dat grote restaurant vlak aan het water tegenover het Centraal Station? Niet? Nou, dan moeten we daar op 'n zomermiddag eens heengaan. Je zit er heerlijk aan het water en dikwijls heel rustig ook. Maar nu zou het daarvoor te guur zijn. Zou je zin hebben?" „Dolgraag. Alleen.,., van de zomer, dat duurt nog zo lang." „Wat ga je vanavond doen?., ten minste, als die vraag niet al te „Nee hoor! Ik ga vanavond ook uit eten, maar ik heb nog alle tijd." Hoewel hij begreep. dat ze door een andere uitgenodigd was, voelde hij toch geen ja loersheid. Hij was ervan over tuigd, dat zé voor geen andere mqp zoveel belangstelling koes terde als voor hemzelf. „Zeg.... Thea...." „Ja, Rob?" Hij kreeg opeens een heerlij ke inval. Hij stond eigenlijk een beetje verbluft door die inval, al kwam die op niets anders neer dan op een doodgewone uitnodiging. „Ik wou vragen of jij en Pau la er soms wat voor zouden voe len om aanstaande Zaterdag bij mij te komen eten. Ik zal< er nog een vierde bij vragen. Waar schijnlijk zal Dolf Sinnige wei willen komen. En na het eten zouden we dan ergens heen kunnen gaan." „O Rob. dat zou echt fijn zijn. En ik weet wel zeker, dat Paula er zin in zal hebben. In elk ge val zal ik het haar vragen èn het je dan zo gauw mogelijk la ten wéten. Is dat goed?" „Zou je me dan even willen opbellen?" „Bii je thuis?" „Óf op kantoor, zoals jóu het beste Mitkomt. Ik zal je de num mers opgeven.... Ja. heb je 'n potlood klaar?" Hij gaf de bei de nummers op en vervolgde: „Óp kantoor tref je me zeker tussen negen en énenen anders na vijven hier thuis. Doe je het?" „Vast en zeker. Zodra ik Pau la vanavond zie, zal ik het haar vragen. En morgenochtend bel ik ie op. Rob." Met tegenzin had hij de hoorn neergelegd, om zich te gaan scheren en kleden voor het di ner. Hij vond het ér verschrik kelijk saai. Er waren te veel gasten, die hij niet kende en het gesprek met zijn tafeldame wil de "niet vlotten. Maar dat kwam wel voornameliik, omdat hij met zijn gedachten voortdurend bij Thea was en het overal saai vond. als hij haar niet in zijn nabijheid had. Hij was de volgende morgen verschrikkelijk teleurgesteld en bad juffrouw Beinen bijna nors behandeld, toen ze hem vertel de, dat er, terwijl hij met zijn oudste compagnon Rengers êèn bespreking had, voor hem was opgebeld en zij daarom de bood schap maar had aangenomen. Hjj had zich slechts nauwelijks kunnen bedwingen om niet te gen haar uit te varen en te zeg gen, dat ze hem zelf aan de tele foon had moeten roepen. Dat Thea er niet op gestaan had, dat juffrouw Beinen hem aan het toestel zou roepen, kalmeerde hem nauwelijks. Ze had aan juf frouw Beinen alleen maar ge vraagd, of deze tegen hem zeg gen wilde, „dat het Zaterdag goed was, en dat Paula graag mee zou komen". Hij had terstond daarop Sin nige opgebeld en deze had zijn uitnodiging met graagte aange nomen. En toen hij daarna de hoorn neerlegde, had hij mede lijden met Sinnige gevoeld, want al was deze overal graag gezien en gevierd, hij had op slot van zaken toch een erg eenzaam le ven, als zijn bekenden hem niet nu en dan uitnodigden. Rob ver geleek het leven van Sinnige met dat van hemzelf. Zijn eigen leven was toch maar een scha mel bestaan geweest, voordat hij Thea had leren kennen.... Hij had zijn hospita die week het leven lastig gemaakt. Elke dag had hij verandering in het menu gebracht, totdat zelfs die geduldige ziel er tureluurs onder geworden was. „Hoort u eens, mijnheer Cor- tenbaeh", had ze ten slotte rade loos gezegd. „Ik geloof, dat u zelf niet weet, hoe u hét hebben wilt. Laat u het nu maar aan mij over, dan komt alles we1 góed terecht". 7 En het was meer dan goed te rechtgekomen. Hij kon er in alh opzichten tevreden mee zijn. Thea en Paula waren reeds vroeg gekomen. Paula had eer rode neus van de kou en ze bab belde aan één stuk door, toen zf haar hoeden en mantels in de gang aan de kapstok hfhgen Toen ze zijn zitkamer binnen kwam, had ze even goedkeurend rondgekeken en dan gezegd „Nou, Rob. het ziet er hier keu rig uit! Van een herenkamer had ik me nooit zoveel voorgesteld Wat zeg jij ervan, Thea?" „Ik vind het hier echt gezel lig", antwoordde Thea zachtjes met een glimlachje tegen Rob. Ze droeg een blauwe iapon en die gaf aan haar ogen een andere tint en deed de matheid van haar tint nog beter uitkomen. Buiten regende het. Het was echt naar weer die avond en Thea was vóór de gas haard gaan staan waar Paula zich reeds op het haardbankje had neergevleid om zich te war men. Ze dronken een glas sher ry, rondom dé haard gezeten en in dé rosse gloed had Paula wel iets weg van een roodharig af- godje, dat zich bij het vuur zat té koesteren. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3