Een interessant rapportover financiële gezinslasten Reddingdemonstratie op het strand te Eg mond r Emigratie- vraagstuk Trots van Noordhollandse geitenfokkers in Enkhuizen UITBREIDINGSPLAN Egmond-Binnen door Ged. Staten niet goedgekeurd \ix ALKMAAR EN OMSTREKEN VJ Het loopt tegen met de hooibouw NIEUWS uit de Beemster Prinses Wilhelmina met de „Piet Hein" te Hoorn De raad gaat in beroep Het gui midden In Christus PAGINA 2- DONDERDAG 20 JULI 1950 ZILVEREN JUBILEUM ALKMAAR. Vandaag was het weer eens feest bij Vroom en Drees- mann! Mej. M. Baltus was 25 jaar aan dit concern verbonden. Als caissière begonnen, ging zij na en kele jaren naar de administratie, afd. controle en statistiek, over, alwaar zij dagelijks haar taak met de meeste ambitie en accuratesse vervult. Na deze dag met een H. Mis uit dankbaarheid begonnen te zijn, werd de jubilaresse tegen 10 uur door de Directie ontvangen, die haar onder het genot van een „feestelijk" kopje koffie zeer waarderend toesprak en haar als stoffelijk blijk van erken telijkheid een cadeau onder couvert overhandigde. Daarna werd zij namens het ge hele personeel gecomplimenteerd, alsook door het hoofd van de ad ministratie, die haar prees om haar werkzaamheid en als voorbeeld van plichtsbetrachting, terwijl ook haar collega's van hun sympathie blijk gaven. Dat het niet alleen bij woorden bleef, getuigden de mooie geschen ken en bloemen, die haar bij deze speeches werden aangeboden. Na deze huldiging, die een gezel lig verloop had, werd mej. Baltus naar huis gebracht om dit heug'lljk feit voor het verder gedeelte van de dag in de familiekring te vieren en de vele vrienden en bekenden te kunnen ontvangen. Onvoorzichtige wielrijders ALKMAAR. Gisteravond om streeks half acht reden op het Rit sevoort twee jeugdige wielrijders in de richting van de Kennemer- straatweg. Achter hen reed een vrachtauto met aanhangwagen die hen wilde passeren. De jongelui bleven echter hard rijden en, vol gens getuigen, slingerden zij over de weg. De auto, die Uiteindelijk toch kon passeren, greep met de aanhangwagen de linker wielrijder die tegen de grond werd gesmakt. De jongen werd met pijn in het hoofd en in de armen naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. De bestuurder, die aanvankelijk niets gezien had, maar door een hem pas serende automobilist op het ongeval attent werd gemaakt, keerde aan stonds terug om het geval in ogen schouw te nemen. De politie maak te proces-verbaal op tegen de wiel rijders daar de chauffeur aan een en ander geen schuld had, VAN DE WADDEN TOT HET IJ De verlichting ALKMAAR. De duizenden, die gisteravond naar de verlichtings- avond in Bergen zijn geweest, heb ben zich ervan kunnen overtuigen, dat de verlichting van de Tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" het geheel des avonds een sprook jesachtig effect geeft. Ook de vlag- versiering langs Stationstraat, Scharloo en Bergerweg voldoet bij zonder. Vanavond wordt op de Ten toonstelling het eerste concert ge geven aoor Alkmaar's Klein Orkest. KERKCONCERT OP VRIJDAG ALKMAAR. Het concert in de Grote Kerk op Vr.ijdag 21 Juli, ver zorgd door Piet Kiel, organist te Bussum, heeft het volgende pro gramma: Kleine orgel: la .Psalm 38, An- thonie van Noort; b. Praeludium en fuga, J. K. Simon. Grote orgel: 1. Choraal voorspel; 2. Wo soil ich fliehen hin, J. S. Bach; 3. Praeludium en fuga c kl. t„ J. S. Bach; 4. Concert in F: a. Adagio, b. Allegro, G. F. Handel; 5. Sonata da Chiesa, Hendrik Andriessen. Dit is het laatste concert dat ge geven wordt in het kader van de tentoonstelling, de „Hervormde Kerk in Noordholland", en is tegen een zeer lage entree toegankelijk. Rijkspolitiesportvereniging ALKMAAR Bij da op Dinsdag j.l. ter gelegenheid van het 30-ja- rig bestaan van de Haarlemse Po- litiesportvereniging aldaar geor ganiseerde athletiek wedstrijden wist da wachtmeester S. Tellegen, behorende tot de districtsstaf Alk maar, als deelnemer voor de dis trictssportvereniging Alkmaar in de veteranenklasse bij het nummer hoogspringen, met een sprong van 1.90 m, de eerste pijs te behalen. Waterpolo ALKMAAR. Dinsdagavond speelde DAW een comp. wedstrijd tegen de Bruinvissen uit Den Hel der. De wedstrijd die onder leiding stond van de voorzitter der KNZB, de heer de Vries, eindigde in een 20 zege voor DAW. Het eerste doelpunt kwam van de res. W. Sloothoofd, en het tweede maakte A. Slikker die met een hard schot de stand op 20 bracht. Na de wedstrijd van het eerste speelde het tweede. Deze wedstrijd eindigde in een 0—3 zege voor de Helderse ploeg. Al met al was dit van de DAW II kant een rommelige wedstrijd, waaruit blijkt dat DAW II nog heel wat te leren heeft. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johanna R. dv A. F. Rozenhart en B. Dou- ms; Johannes W. zv C. J. Stam en J. L. Kooijman; Hans W. zv W. J. Wouters en G. A. Zollner; Willem J. zv W. P. A. Demmendaal en D. M. Hogervorst. Overleden: Martinus Hardorff, 83 jaar. wdn. van G. de Boer; Sij- dina Harwijne, 83 jaar, wed. van R. Essen; Klaas Stadtman, 77 jaar, geh. met O. Kroon. ALKMAAR. Gehuwd: Constant G. Rams en Hendrika A. Nieuw- land. Franciscus J. Chapel en Anna H. D. Boersen; Franciscus W. Mar- garoli en Catharina A. I. van Riel; Gerardus J. Voermans en Catharina M. Oojjevaar; Thomas Uitvlugt en Elisabeth T. v. d. Heyde Overleden: Klaas Hottentot, 60 jr. wedn. v. T. Boot. BEVORDERINGEN RIJKSPOLITIE ALKMAAR Bij beschikking van de Algemeen Inspecteur van de Rijkspolitie zijn uit het district Alkmaar dei hierna vermeide poli tieambtenaren bevorderd. Tot Adjudant te rekenen met in gang van 1 Januari 1950 de Opper wachtmeester G. H. Assink, Groepscommandant Wognum en te rekenen m.i.v. 1 Maart 1950 de Op- perwachtm. G. Dieckman, Groeps commandant Bergen. Tot wachtmeester le klas te re kenen m.i.v. 1 October 1949 de Wachtmeester L. F. Scheeres van de groep Schagen en te rekenen m.i.v. 1 Dec. 1949 de wachmeester L. v. d. Woude van de verkeers groei Alkmaar. De bestemming van de beide tot Adjudant bevorderde politieamb tenaren blijft voorlopig ongewij zigd. As gebroken ALKMAAR. Gistermorgen om 10 uur brak de as van een driewie- lig motorrijtuig dat met 600 kg goe deren geladen over de Houttil reed. De goederen werden over de weg verspreid en 't verkeer werd daar door ruim 20 minuten gestagneerd, Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Méér dan goud ALKMAAR Op 4 Aug. her denkt de heer K. Koeten, uit de Wollebrandstraat alhiec-, de dag dat hij voor 55 jaar in dienst kwam bij de Fa. P. J. Boom op het Lut- tik- Oudorp. ATHLETIEK D.O.V.E.S.-athleten op Ned. Jeugdkampioenschappen te Hengelo HEILOO. Een vijftal DOVES- leden was in aanmerking gekomen om deel te nemen aan de Jeugd kampioenschappen te Hengelo. Een autoreis van 4% uur was niet bevorderlijk, om fris aan de start te verschijnen, maar trots dat, heb ben ze het te midden van deze ge selecteerde athleten er schitterend afgebracht. Netty Bakker werd 2e op de 80 M. in de tijd van 10.3 sec. en 2e op verspringen met een sprong van 5.39 M. (nieuw clubrecord). Arjan Couwenhoven plaatste zich 4e op kogelstoten, Wim van Weenen bracht het ook tot twee 4e plaatsen, nl. op kogelstoten en discuswerpen. Cees Meijer klasseerde zich als 6e op hoogspringen met dezelfde hoogte als no. 2, nl. 1.65 M. Hier besliste het aantal foutsprongen. Maarten Meyer kwam op de 800 M. als 6e binnen. Uit deze resultaten blijkt wel, op welk bijzonder hoog peil de jeugd- athletiek bij DOVES staat. DOVES gaat zich nu klaar maken voor de grote athletiêk-wedstrijd op 30 Juli op het Gemeente Sport park te Alkmaar. Dit wordt een wapenschouw van de eerste rang, want alles wat Haarlem, Hilversum, Velsen, Zaan streek en Heiloo aan A- en B-klas- sers hebben, wordt in de strijd ge worpen. Wat zal DOVES doen in dit gezelschap? OPENLUCHTTHEATER BERGEN Voor de tweede maal gaf „Cante- cleer" uit Alkmaar Dinsdagavond in het openluchttheater te Bergen een opvoering van het vrolijke Amerikaanse blijspel „Je kunt 't toch niet meenemen" van Moss Hart en Georg. S. Kaufman, Ofschoon het weer zich niet gun stig liet aanzien, had Cantecleer over het bezoek niet te klagen. Bij na 800 bezoekers vulden het thea ter, waaronder een gezelschap da mes van de R.K. Vrouwenbond uit Den Helder, dat 'n vrolijk uitgaans dagge besloot met 'n bezoek aan het openluchttheater te Bergen. Cantecleer gaf ook deze tweede maal 'n vlotte en verdienstelijke vertolking van het aardige Stuk, waarin een 20-tal personen mede spelen. Jammer was 't dat een mot regentje even de spanning kwam verstoren, doch gelukkig zette de bui niet door, zodat de bezoekers rustig de voorstelling tot het einde konden bijwonen; slechts enkelen lieten zich door het dreigende bui tje op de vlucht jagen. Na de opvoering waarvan het tal rijke publiek kennelijk had geno ten bood de heer J. Roggeveen, voorzitter van VVV, Bep Speet, die de regie voerde bloemen aan. Bloemencorso Bergen BERGEN. B. en W. stellen de raad voor een garantie van f 2000 te stellen ten behoeve van het or ganiseren van een bloemencorso, zulks onder voorwaarde dat van particuliere zijde een garantie van f 1000 wordt verleent. Verloting „Ego Flos" SCHOORL. Vrijdagavond om 9 uur vindt de trekking plaats van de verloting „Ego Flos". Om 7.45 uur is er repetitie in het Vereni gingsgebouw en daarna de trekking. PROPAGANDAWAGEN TBC BESTRIJDING SCHERMERHORN De Wittê Kruis afdeling te Schermerhorn zal op 11 Aug. a.s. de zeldzame ge legenheid krijgen de bevolking voor te lichten op het veelomvat tende 'terrein van de tbc-bestrfj- ding door middel van de propa- ganda-wagen der N.C.V. Door woord en beeld wordt aan gegeven op welke wijze de gehele bevolking kan medewerken aan de voorkoming en de bestrijding van de tbc, zowel voor zichzelf als voor anderen. Deze zo gevreesde volksziekte kan niet krachtig genoeg bestre den worden. Het bestuur roept dan ook ieder op een bezoek aan daze propagandawagen te brengen. Deze zal een standplaats krijgen nabij de Grote Kerk op 11 Aug. a.s. en is gratis toegankelijk van 9,30 uur af tot des avonds 9 uur, met slechts een paar korte onder brekingen, Laten ook de jongeren boven 14 jaar, profiteren van deze bijzondere gelegenheid. Niet near Heiloo TUITJENHORN. In verband met het Aanbiddingsfeèst dat a.s. Zondag wordt gehouden, zal de Rijwielclub „St. Martinus" dit jaar niet deelnemen aan de bedevaart van de Bond van Rijwielclubs naar O.L.Vr. ter Nood te Heiloo. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie Fies ta, alle leeftijden;Victoria: Ontsnapt van het Duivels eiland, 14 j; Cinema Ame- ricain: Het teken van de Gorilla 14 jaar. NACHTDIENST APOTH.: G. Kruisinga, Koorstr. 47. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, tel. 3916. - Bergen. Rustende Jager: ten- toonst. schilderijen, edel- smeedwerk en grafische kunst. 10—12, 14.30—17.30, en 19.3023 uur. Grote Noordhollandse Ten toonstelling „Van de Wad den tot het IJ". Geopend tot 10 uur. Onderhandse verkoop HEERHUGOWAARD. De heer C. Bijvoet alhier, heeft bij onder handse verkoop gekocht van zijn vader, diens woonhuis met 'schuur en plm. 0.25 HA landerijen, gelegen aan de Rustenburgerweg te Heer' hugowaard. „HUYGENWAERT" OP CONCOURS H. H. WAARD Zondag a.s, gaat „Huygenwaert" ten concour se te Heiloo, in de grote zaal van de prachtige St. Willibrordus-stich, ting. In de bussen zijn nog enige plaatsen vrij! Toont Uw belang stelling en medeleven voor Uw eigen zangvereniging en ga mee! Na het concours wordt 'n prach tige tour gemaakt met een echt •gezellig samenzijn tot slot. Buskosten slechts f 1,75 p. pers, Opgave bij H. Veenboer of één van de bestuursleden. Leeft mee, dus.... ga mee! HERWONNEN LEVENSKRACHT H. H. WAARD Zondag a.s. houdt Herwonnen Levenskracht haar jaarlijkse speldjesdag in onze gemeente. De parochianen van £>t. Dionysius en H. Hart in Heerhu- •gowaard wordt Zondag a.s. een speldje aangeboden en voor de pa rochianen van de H. Familie zal dit enkele weken later gebeuren. Indien er nog meisjes zijn die als collect-ices voor dit mooie wlerk willen helpen kunnen zij zich op geven bij de heer J. A. Bakker, Oostdijk 43 alhier. KOMT ER EEN IJSCLUB? Reeds lang loopt men met plannen rond om tot oprichting van een ijsclub te geraken. Deze plannen zijn zo ver gevorderd, dat eenieder in Hp erh vi go waard die iets voor 'n ijsclub gevoelt, wordt uitgenodigd Vrijdag 21 Juli a.s. te komen in het café van de heer Jb. Bes a.d. Draai, des avonds om 8 uur. Waar om deze vergadering juist aan de Draai wordt gehouden is dat het initiatief om te komen tot oprich ting van een ijsclub uitging van enkele bewoners aldaar. Burgerlijke Stand ST. MAARTEN. Geboren: Jannetje Ida, dochter van G. Berg huis en T. ten Hoeve; Adriana Jo hanna Hendrika, dochter van H. H. van der Vliet en M, L, Janssen; Jacob, zoon van A. van Grootheest en A. Baartse. Ondertrouwd: J. Barsingerhorn te Schagen en E. Speets. Gehuwd: W. Tesselaar Sz, en A. Dekker te Warmenhuizen. Overleden: A. Postma, echtg. van G. A. Feijen, 80 jaar, wonende te St. Maarten, C 79; A. Goed, echtg. van P. Heneweer, 67 jaar, wonende B 96; G. Hopman, echtg. van A. Groet, 85 jaar, wonende B 81; T. Smit, echtg. van D. Barten, 71 jaar, wonende B 160. Ingekomen personen: E. A. van der Heijden en gezin, van Noordwijk naar Stroet B 150; F. J. A. A. Guerand en gezin, van Amsterdam naar B 86; W. Beljaars en gezin, van Noordwijk naar Stroet B 150; M. A. Kranenburg, e.v. H. Frans, van Haarlemmermeer naar Groenveld; A. Dekker, e.v. W. Tes selaar, van Warmenhuizen naar Stroet B 101; J. de Kraker, van Wie- ringen naar Stroet B 107. Vertrokken personen: A. Bijpost, e.v. G. Witte, van St. Maarten B 24 naar Alkmaar; J. Oostwouder en gezin, van Stroet B 141, naar Schagen; K. Borst, van St. Maarten B 20 naar Amsterdam. Verhuisd binnen de gemeente: S. Koning en gezin, van Stroet B 124 naar Stroet B 177; A. Sman (wed. van W. v. d. Oort) van St. Maarten B 97, naar Valkkoog: K. de Wit, van St. Maarten naar Valk koog C 5; G. A. de Waard (e.v. P. Roozing) en gezin, van St. Maarten B 2 naar B 85; W. Tesselaar Sz., van 't Rijpje B 197 naar Stroet B 101. De hooibouw is elk jaar op nieuw van yeel belang voor de veehouder. Immers hooi is ge durende zovele maanden de hoofdschotel voor zijn vee, waar bij nog komt dat het krachtvoe der thans schaars en duur is. Volgens een onder de boeren bekend gezegde is bij hooibouw „het weer je koopman", m.a.w. het weer bepaalt hoofdzakelijk de kwaliteit. En nu heeft de laatste weken het weer dé boerèn lelijk parten gespeeld. De veehouders, die heel vroeg de oogst ter hand hebben kunnen nemen, troffen het dit jaar buitengewoon. Een enkeling heeft dan ook zonder regen tegen te krijgen, kun nen optassen. In dit geval is het product van eerste kwaliteit. Doch dit is de enkeling. Een grotere groep had voor het in vallen van dé regen nog een vrij belangrijk gedeelte op het land. Dit hooi werd meestal van twee de kwaliteit. Veel slechter zag het er uit voor de veehouders, die ruim twee weken geleden nog bezig waren met de oogst. En hun aantal is niet gering. Zij hebben sindsdien, als gevolg van het ab normaal ongunstige weer, nau welijks meer vat op het werk kunnen krijgen, met het gevolg dat men thans overal in Noord holland nog hooi ziet staan of zelfs aan de zwade liggen, dat zeer donker getint is en in som mige gevallen nauwelijks meer waarde dan i»eevoeder kan heb ben. De boeren die hun hooi op ruiters hebben geplaatst, heb ben dit jaar zeker meer dan ooit geld verdiend! Over het alge meen is de hoeveelheid goed. Ongetwijfeld dient dit jaar de grootste voorzichtigheid en op lettendheid in acht genomen te worden met betrekking tot hooi- broei. Tijdelijk aan klampen plaatsen, kan zeker veel onheil voorkomen en de kwaliteit ten goede komen. OUD-REDDERS OP BEZOEK DEN HELDER. De Nederlandse Vereniging „De Reddingsmedaille" zal met 70 leden en hun dames Vrij dag een bezoek brengen aan Den Helder. Bij het Helden der zee-monument zal een krans gelegd worden, waar na het gezelschap op het Raadhuis ontvangen zal worden. De overheid moet in haar belas- tingpolitiek rekening houden met de draagkracht der belastingbeta lers. Die draagkracht hangt voor een belangrijk deel af van de grootte van het gezin, dat de belasting plichtige heeft. De overheid heeft tot taak het gezin te beschermen. De laatste tijd zijn er op het ter rein van de belastingen maatrege len genomen, die strekken tot een billijker verdeling van de belas tingdruk en die speciaal de lasten voor het grote gezin met laag in komen zullen verlichten. De verlaging der loon- en inkom stenbelasting, die op 1 Januari 1951 zal ingaan, vormt hiervan een voor beeld. Nu is het bekend dat behalve de lagere, ook de matige en middel grote inkomens recht op een her ziening hebben van de belasting druk. Naar verhouding betalen deze ge zinnen immers veel te veel. Nu wil de regering voor deze groepen wel de schoolgelden met 50 pet. verlagen, maar niet een lagei; tarief voor de inkomsten- en loon belasting invoeren. Men herinnert zich hoe het vorig jaar de Kath. Bond voor het Gezin redelijke voorstellen deed ter verbetering van het belastingstelsel, in verband met deze verlaging. Thans is door de stands- en vakorganisaties dit onderwerp in studie genomen. Het Kath. Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg heeft als vrucht dezer studie een rapport uit gebracht, onder de titel: „Finan ciële Gezinslasten''. Het rapport komt tot de conclusie dat inderdaad ook ,voor grote gezinnen van deze groep een vermindering der finan ciële lasten bereikt kan worden. Eerst stelt het geschrift aan de hand van cijfers vast, dat in veel gevallen bij grote gezinnen van de ze soort evenzeer van een noodtoe stand gesproken kan worden, als bij die met een lager inkomen. De grote hap nemen de belastin gen en schoolgelden al, al zijn er uiteraard ook andere uitgaven. Hierna zegt het rapport een merkwaardige waarheid: „Vaak zijn de betrokken kringen zelve zich niet bewust van bv. de wan verhouding tussen de fiscale tege moetkoming en de kosten welke noodzakelijk moeten worden ge maakt als het gaat bv. om de vor ming van de kinderen in geestelijk Op het brede en schone strand van Egmond aan Zee was het gistermiddag buitengewoon druk. Niet omdat het zo'n uitgelezen dag voor zon- en zeegenoegens was, maar, omdat duizenden een kijkje kwamen nemen naar de demonstratie in het redden van drenkelingen' door de wakkere mannen van de Noord- en Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij De „Neeltje Jacoba", de red dingsboot uit IJmuiden, nam aan deze demonstratie deel en liet o.a. zien hoe dicht zij de kust kop naderen. De boot zat haast aan het strand, doch dobberde nog lustig op de golven. Ook de roeireddingboot van Wijk aan Zee, die „over land" naar Eg- mond was gekomen èn hier op vakkundige wijze te water werd gelaten, gaf 'n staaltje van het kunnen der gespierde roeiers. Tenslotte stond daar op het, strand de trots van Egmond aan Zee, de strand-motorreddingboot „President Steijn", hoog op een rijdbaar geval op rubsbanden, dat door „de Zeeleeuw", naar welke naam de zware tractor van de Egmondse reddingsbriga de luistert, van het strand naar de zee werd geduwd, om daar volgens de regelen der kunst te water te worden gelaten. Al spoedig hobbelde de president Steyn over de koppen in" de branding, de „Neeltje" tegemoet. Tussen de bedrijven door werd er met veel geraas en gerook 'n pijl afgeschoten, die de lijn moest overbrengen naar het denkbeeldige schip-in-nood. Dat dit onderdeel van de demonstra tie niet voor 100 slaagde, kwam omdat de afgeschoten pijl al 'n hele oude was, die echter ?oed genoeg werd geacht voor n oefening. Ook het „wippertoe stel" kregen we te zien; het ap paraat waarmee de drenkelin gen van het schip-in-nood naar de wal worden getrokken. Een deskundige van de N.Z.R.M. zorgde voor de nodige explicatie per luidspreker, waarbij hij niet vergat de „strand"-collecte voor de N.Z.R.M. warm aan te beve len. Zo en passant vertelde hij, dat de reddingmaatschappijen gedurende de jaren van haar bestaan al bijna 10.000 schip breukelingen gered hebben. Een werk van naastenliefde dus, dat ons aller steun en sympathie waard is. BEEMSTER Onze plaatsgenote mej. A, Schoenmaker van de Mid denweg slaagde te Utrecht voor 't examen gewrichts-massage. Zij be hoorde tot de weinigen, die in een keer dit zware examen tot een goed einde brachten. Met de z.g. tochtgenoten van St. Frans gaan morgen de beide onderwijzeressen van de O.L. Vr. van Lourdes-school te West Beem ster ter pelgrimage naar Rome. Met postzegels valt nog iets te verdienen. Dat ondervindt de 4e klas van de Beemster ULO, die in de Postzegelactie de 1ste prijs won en nu in Augustus een vacantie van veertien dagen in Zuid Lim burg aangeboden kreeg. Vorig jaar kwam de Gymn. Vereen. „Hercules" uit de Beemster naar Anna Paulowna voor 't hou den van een gezamenlijke sportdag. Dit jaar op I Oct. a.s, zal An na Paulowna naar Midden-Beem- ster komen. Om 8 uur des avonds begint een ere-avond, die wordt afgewisseld met zang en muziek. cultureel en wetenschappelijk op zicht". Het is merkwaardig dat ons be lastingstelsel wel rekening houdt met de kosten voor eerste levens onderhoud (sinds 1914) en sedert 1941 ook wat toegeeflijk is bij kos ten voor ziekte en geestelijke af wijkingen, maar slechts heel onvol doende tegemoetkomend is wanneer het gaat om uitgaven voor geeste lijke vorming. En deze laatste zijn nog wel voor de gehele maatschap pij van het grootste belang. Daar om zou men denken dat ook de fiscus er enige waardering voor koesterde! De huidige zeer zware school geldregelingen en verdere kosten voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs houden echter to taal onvoldoende rekening met ge zinsgrootte en draagkracht. Het rapport rekent dan' voor in eenvoudige cijfers hoe een vakman reeds vóór zijn meerderjarigheid verdient, terwijl een ingenieur eerst op zijn veertigste jaar on het punt komt dat hij zijn opleidingskosten plus de derving van inkomen ge durende de studietijd heeft inge haald en werkelijk meer gaat ver dienen dan een vakman. Een ander voorbeeld in cijfers is dat van een arts, die eerst op on geveer dertigjarige leeftijd inko men gepiet, dan eerst zijn studie kosten terug kan verdienen, tege lijkertijd moet leven en reserves moet vormen voor de oude dag. In het rapport worden daarom belangrijke verbeteringen voorge steld t.a.v. inkomsten- en personele belasting, waarbij rekening gehou den wordt met de buitengewone lasten der studiekosten. Voor een gelijke verdeling van lasten is het te hopen, dat regering en volksvertegenwoordiging tijdens de behandeling van deze stof reke ning zullen houden met dit belang rijk rapport. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. VRIJ WARM Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk op de meeste plaatsen Opklaringen en vannacht plaatselijk mist. Vrij wel de gehele dag droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Vrij warm. „Vooruit met de geit", zegt burgemeester Admiraal. Het beestje voelt zich kennelijk op zijn gemak in de armen van de Enkhuizer magistraat. De komst van het Koninklijk Jacht „Piet Hein" in het haventje van Hoorn trok Woensdagavond een grote belangstelling. Nauwe lijks was het ranke vaartuig aan 'de kade gemeerd, of tientallen kijkers verdrongen zich rond het schip en betastten het a.h.w. met nieuwsgierige blikken. Niet alleen hadden zij een toegewijde belang stelling voor de leden van de be manning in hun keurige witte truien; de belangstelling ging veel verder en reikte achter de geslo ten gordijnen. Veel gelegenheid om nieuwsgierige blikken i'n het interieur te slaan kregen de kij kers niet. Al gauw werden zij door de politie enkele meters achteruit gedrongen. Enkelen van hen ech ter wisten toch te vertellen, dat Prinses Wilhelmina zich aan boord moest bevinden. Zij zou in cognito een reis maken met de Piet Hein. Wij kunnen dit „gerucht" be vestigen. Inderdaad heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina dit onofficiële bezoek aan Hoorn gebracht. Het Koninklijk Jacht heeft Donderdag morgen de reis voortgezet. ZITDAG TE ALKMAAR In verband met de belangstel ling, die er uit LTB-kringen voor de emigratie blijkt te bestaan en teneinde aan deze belangstelling leiding te geven, belegt de LTB zitdagen, waarop inlichtingen wor den verstrekt aan hen, die hun heil elders willen zoeken. Te Alkmaar vindt dezê zitdag plaats op Vrijdag 21 Juli van 10.00 tot 14.00 uur in paviljoen Klnheim en vervolgens op dezelfde plaats iedere derde Vrijdag van de maand, KIND VERDRONKEN Droevig ongeval te Oudorp Woensdagmiddag werd het bjjna 3-jarige zoontje Nicolaas van de familie Poelsma, wonende in de Westerstraat te Oudorp, vermist. Na enig zoeken vond de vader zijn kind omstreeks half twee in een sloot achter de huizen in de Wes terstraat. Geruimen tijd trachtte men de levensgeesten op te wek ken, doch het baatte niet meer.... EEN JUBILEUM-TENTOONSTELLING ENKHUIZEN. Tussen de voet balvelden van West Frisia en Din- dua ligt een stuk grond, waarop gisteren een grote geitententoon stelling werd gehouden. Het was ditmaal een jubileumtentoonstelling ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan der Ned. Ver. ter ver betering van het geitenras in Nrd- Holland. Het doel van de tentoonstelling was in de eerste plaats een indruk te geven van hetgeen de Noord- Hollandse geitenfokkers hedèn ten dage vermogen te presteren. Welnu wat dit aangaat kunnen deze fok kers zeer tevreden zijn, want wat er gisteren te Enkhuizen werd ten toongesteld er waren 200 geiten mocht gezien worden. Er was dan ook veel belangstelling. Om kwart over tien 's morgens opende burgemeester Admiraal de tentoonstelling met een enkel woord, waarna de jury haar moei lijke taak begon; moeilijk omdat alles wat aangevoerd was tot de allerbeste soort behoorde. 11 geiten werden speciaal aangemerkt en die zullen Noord-Holland vertegen woordigen op de nationale Fokdag te 's-Hertogenbosch. EGMOND BINNEN De-raad van Egmond-Binnen kwam Dins dagavond in spoedvergadering bij een, ter bespreking van het Uit breidingsplan, dat door Ged. Staten was afgekeurd. Nu staan aldus burgemeester Niele de gemeente 2 wegen open, óf in het besluit van G.S. berusten, óf daartegen een be roep aantekenen. B. en W. hebben gemeend de laatste weg te moeten inslaan en hebben zij zich in ver binding gesteld met Prof. Wieger Bruin, de ontwerper van het uit breidingsplan. De heer P. Simons informeerde naar de motieven, op grond waar van aan het uitbreidingsplan de goedkeuring was onthouden. De voorzitter wilde deze motieven gaarne uitvoerig bekend maken. Hoewel het plan waardering ver dient voor het duidelijke onder scheid, dat gemaakt 4s tussen de beide dorpsuitbreidingen (Egmond- Binnen en Egmond aan de Hoef) en de bestemmingen van het gebied daarbuiten voor agrarische doelein den, alsmede voor de bestemming, die in Egmond a. d. Hoef aan het Slot op de Hoef en de aangrenzen de gronden en aan de nog open terreinen beoosten de Herenweg zijn gegeven, en voor de wijze, waarop de uitbreiding van het dorp Egmond-Binnen is ontworpen, ver toont aldus Ged. Staten het plan nochtans leemten, welke een goedkeuring in de weg staan. O.m. omdat de dorpsuitbreidingen zijn ontworpen zonder dat tevens een oplossing is aangegeven voor het verkeersvraagstuk. Reeds thans kan het verkeer in de dorpen op de 2- zijdig bebouwde gedeelten van de Herenweg en de Hoeverweg, met hun uitmondingen van dwarswegen zonder voldoende uitzicht, zeer ge vaarlijk zijn, zowel voor de weg gebruikers als voor de dorpsbewo ners. Daarbij komt, dat met een be langrijke toeneming van het ver keer op onze wegen rekening moet worden gehouden. Immers, waar op de duur de verkeerswegen alhier betere voortzettingen zullen krij gen, zal daardoor, èn door de ver meerdering van de bevolking hier, èn door de vermeerdering van het gemiddeld aantal auto's per 1000 inwoners, alsook door het te ver wachten intensiever gebruik van de voorraad auto's, het verkeer zeer zeker belangrijk toenemen. Het tweede bezwaar geldt de ont worpen villa-bebouwing langs de duinvoet te Egmond aan de Hoef. Deze uitbreiding wordt onaanvaard baar geacht met het oog op het landschapsschoon, het verkeer, en de geringe samenhang met 't dorp. Een gunstige beoordeling verkreeg de ontworpen uitbreiding te Eg mond a.d. Hoef, ten oosten van het vraag is of de provincie tot het af- dorp. Daar inmiddels aan de west zijde van Egmond a. d. Hoef een bouwplan was ontworpen en in middels gedeeltelijk is uitgevoerd, nl. het zg. bouwplan Belleman bestond de urgentie om het ooste lijk plan op te nemen niet meer. Op grond van een en ander ver dient het aldus Ged. Staten de voorkeur om het landschap ten Oosten van de Hoef, dat, gezien zo wel met het uitzicht op het dorp, als door wie zich in het dorp be vindt, daar zeer mooi is voorshands onaangetast te laten en voor dit deel van het uitbreidingsplan een agrarische bestemming aan te wij zen, in afwachting van verder over leg over de mogelijkheid van dorps uitbreiding aan de westkant. Na deze uiteenzetting gaf de heer Simons als zijn mening te kennen, dat door deze houding van Ged. Staten de uitbreiding van onze ge meente onmogelijk werd gemaakt. Spr. gewaagde van een verkapte dictatuur. Indien alles ons van ho gerhand gedicteerd moet worden, dan zijn wij overbodig en zal de gemeente wel bestuurd kunnen worden door een Regeringscommis saris. Op agrarisch gebied heeft on ze gemeente absoluut geen moge lijkheid tot expansie. Door verwer ping van ons uitbreidingsplan wor den de mogelijkheden om onze ge meente op ander gebied groter te maken, radicaal ontnomen. De voorzitter meent, dat expan siemogelijkheden op agrarisch ge bied wel degelijk bestaan; indien de water onttrekking een gunstige keer zal nemen, zal het $g. afzan- dingsplan ons de nodige' cultuur gronden kunnen verschaffen. De heer Simons beaamt dit ten dele. Zelfs indien het zg. afzandingsplan doorgang zal kunenn vinden, zal dit nog lang niet voldoende zijn. Ter wijl het bovendien nog een open zandingsplan bereid zal zijn. Naar het inzicht van de spreker zeker niet. Wethouder S. Hopman deelt de mening van de heer Simons, dat de gemeente geen expansiemogelijk heden heeft. Hierop verzoekt de voorzitter om de motiveringen van het beroepsschrift aan B. en W. over te laten. Met algemene stem men werd besloten in beroep te gaan. Aan de ambtenaren wordt een 2 pet. gratificatie, tot een max. van f50 toegekend. Eveneens de 5 pet. weddeverhoging voor het derde en vierde kwartaal 1950. De aanvrage om meubels voor de R.K. Jongensschool te Egmond a.d. Hoef wordt in principe goedgekeurd met dien verstande, dat overeen komstig het advies van de inspec teur v. h. Lager Onderwijs 2 stoelen worden toegestaan. Betreffende de aanvrage van het Oranjecomité te Egmond a. d. Hoef merkt de voorzitter op, dat bij dat comité blijkbaar een onjuiste opvat ting bestaat omtrent wat zij kan aanvragen en wat zij zelf moet doen om de financiën in ontvangsten en uitgaven in evenwicht te houden. De gemeente mag hierin niet ver der gaan dan f 0.50 per schoolgaand kind. Indien dat niet voldoende blijkt, dan dient het Oranje-comité op andere wijze gelden bijeen te krijgen. Spr. noemde o.a. het hou den van een collecte bij de gedenk steen tijdens of na afloop van de jaarlijks aldaar te houden plechtig heid. Het verweer van 't Oranjecomi té, dat de mening was toegedaan, dat naast de subsidie van f0.50 per kind, bovendien nog eèn gemeente lijke bijdrage tot f 125 mocht wor den verleend, kon geen genade vin den. Het in uitvoering zijnde bouw plan Belleman, verkreeg de histo rische naam van; „Graaf Dirkplein" 's Middags om 4 uur werd in de Oranjezaal de prijsuitreiking ge houden. De resultaten waren: Rubriek I, melkgeiten, geboren in 1049: Rla, eig. Omes, Hilversum, le prijs, Marie, eig. P. Zonneveld, Krommenie, 2e prijs. Janny, eig. J. S. v.d. Boogaard, IJmuiden West, 3e prijs. Lies I, eig. P. Bloem, W.- Knollendam, 4e prijs. Trien, eig. J. Speelman, Zaandijk, 5e prijs. Lee- nie, eig. G. v. Mansom, Ouderkerk a.d. Amstel, 6e prijs. Rubriek II, mellkgeiten, geboren in 1948: Trijntje, eig. F. Boonackers, Hilversum, le prijs. Johanna II, eig. C. Alberts, Kortenhoef, 2e prijs. Reintje, eig. F. Boonackers, Hilver sum, 3e prijs. Gretha II, eig. P, Kok, Castricum, 4e prijs. Nelly, eig. B. Groentjes, Castricum, eerv. vermel ding. Allie, eig. R. Klijn, Assendelft, eerv. vermelding. Rubriek III, Driejarige F. geiten. Corrie, eig. J. Wildeboer, Assendelft, le prijs. Loesje, eig. J. Speelman, Zaandijk, 2e prijs; Annie, eig. G. Dasselaar, Hilversum 3e prijs; An nie, eig. H. Knukkel, Hoogkarspel, eerv. vermelding. Rubriek IV, vier-jarige en oudere F geiten; Johanna, eig. J. Punselie, Hilversum, le prijs, tevens kam pioen-geit; Gretha, eig. P. Zonne veld, Krommenie 2e prijs; Henny, eig. N. G. Bruynis, Nw. Vennep 8e prijs; Thea I, eig. D. Heine, Assen delft 4e prijs; Bea II, eig. P. Beu kers, Hilversum, 5e prijs: Thea, eig. D. Heijne, Assendelft, eerv. verm. Rubriek V, eenjarige melkgeiten H: Fransje, S. v. Wensveen, a. d. Zaan, 1ste prijs. Rubriek VI, tweejarige melkgei ten H: Margriet, eig. W. Wiegers, Hilversum le prijs; Annie, eig. C- Rood, Nw. Vennep 2e prijs; Betsy, eig. D. Prinsen, Spanbroek eerv. verm,; Bramina, eig, B. Bruynis, Nw. Vennep, eerv. vermelding, Rubriek VII, drie-jarige en oude re H-geiten: Jo, eig. J. S. v. d. Boo gaard, IJmuiden-West, le prijs; Siebertje, eig. S. v. Wensveen, Koog a. d. Zaan 2e prijs; Jansje, eig. J. Nieuwenhuizen, Castricum 3e prijs. Rubriek VIII, geitenlammeren, geboren in 1950; Trudie, eig. N. Bos, Krommenie le prijs; 7 eig. P. Zonneveld, Krommenie 2e prijs; Henny, eig. P. Clement, Nw. Ven nep 3e pr0s. Rubriek IX, eenjarige dekbokken: Kuil, afd. Zaandam le prijs; Knul, afd. Assendelft 2e prijs; Karper, afd Santpoort 3e prijs. Kraay, afd. Hil versum 4e prijs. Krent, afd. Alk maar 5e prijs; Krom, afd. Zaandam 6e prijs; Klein, afd. Hauwert 7, pr. Rubriek X, tweejarige en oudere dek-bokken: Jager, afd. Naarden le prijs, tevens kampioen-bok; Jpno, afd. Assendelft 2e prijs; Jacobus II, afd. Westzaan 3e prijs.- Joris, afd. Ouderkerk a. d. Amstel, eerv. verm. Rubriek XI ,boklammeren: Luxe, eig. N.N. Ouderkerk a. d. Amstel, le prijs; Lux, eig. G. K. de Jong, Spanbroek 2e prijs; Lucas, eig. D. Prinsen, Spanbroek 3e prijs; Lub bert, eig. D. Prinsen, Spanbroek, eerv. vermelding. In de laatste rubriek voor gron» pen van 5 geiten uit éen afdeling was Hilversum n urn „er 1, 2e »ta. Castricum, 3e afd. 'krommenie en 4e afd. Koog a. d. Z;üu. „Christelijke ring", heet het van bezinning de Katholieke voor 1950-'51 h men met de de vrouwen- e ging. Die titel lijkt op velen in eer enige wrevel Het woord „v nooit erg pretti een lans voor ljjkt bepaald ei derneming. Het duur, ook zone luxe doet. De kunnen de ein< elkaar knopen, kalm aan te d nog teren zij h Zij zouden zich afvragen wat te versoberen gaat met spaar? hand. Maar wa sparen, merken spaargeld kan ren: er is al et weest die tweeën liet ki dag" lijkt een zin voor een ven we niet te: rijke onzekerhei van een nieuwe zelf wel weer t dwingen, hangt hoofd. Je kunt denken velen, bier nog best, n wellicht onze vaart weer in steld comfort, dt en de goederen zijn, de lichtjes den, de tenttx we met veel ijv aan de lopende ren. Waarom w genot van dit a Er is niet vei nodig om zich lijke reacties vo de aankondiging gram van Kathc deze reacties on vanzelfsprekend vert er echter ht van, hoe nodig zinning is, juist ning zal zich da: ten op de beteke de term „Christi sobering" heeft ze is niet wat mi kig van denken voorbehoudingen van de genoegen: men van het lev niet geheel wo dan toch met zouden worden gaat niet om eer en een keer m bioscoop. Het g£ stige uitgestrekei schijnheiligheid, schap immers al. goed gegeven. Al geschapen en aai in Zijn Scheppii is goed. Christelijke beoogt wel: mati nieten, het gebru nelijke goederen. De mens verv: zijn bestaan door nen boven alles lijk zichzelf. De voortdurend gen< geten, en de zin van het wezenlij! komstige, van he het tijdelijke, vai naar het profane „Pluk de dag" is ging het sterke het onmiddellijk het uiteindelijk vergeet, dat maat heeft, en doel zonder mal worden nagestree alleen de liefde Christelijke sot niets anders dan van al onze stre\ hun dienstbaarhei de tot God en Men kan die vastleggen in schriften, die vo zelfde gelden, vensversobering cies: het zoeken midden bij het zinnelijke goede: gen van onze st Dat gulden mie paald door ieders gelicht door het er vooral op aan zicht op God nii het gedrang van bevrediging. De verslaafd raken baar vele nieuwe die hij zelf door tere beheersing opengelegd. Voor de mateloosheid gang met de mal voor zijn eigen God gericht best onze moderne zijn wij echter noodlottigheid in weg. Daarom is uiterst brandende Een en ander w felijk ontwikkeld J. A. J. Peters lector F. van W; de dezer dagen vering van „Act: geheel aan h werd gewijd, het komende jaa wordt in de zeer van hen voor wie mag men daar\ krachtige impuls een gaver Kathol: die zonder, angst nepenheid de synl kelijkt tussen de van de schepping gezette opgang derlijke mens sprong en zijn doel X Voor ten, ding de he van leven een als het gesteld God.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2