750-jarig bestaan Zuidlaarder Markt REGERING BEPLEIT VOOR AMBON RUIME AUTONOMIE \U Shinwell is niet tevreden over de Britse defensie igratie- agstuk landse huizen Duel v. Maarseveen—Oud duurt rond „deviaties" voort CREDIET VOOR INDONESIë 1000 emigranten vertrokken met „Sibajak" naar Australië Wilhelmina „Piet Hein" Hoorn Het gulden midden Een groots programma In ChristusLicht 500 gulden boete voor hamsteraar Kamer over premieregeling Woningbouw Scheepsbrand te Rotterdam Dappere vrouw onderscheiden 500 kinderentwee vrachtauto's en twee vissersschepen aan boord Gewapende macht was in 1938 beter DONDERDAG 20 JULI 1950 PAGINA 3 VERWACHTING door het K.N.M.I. te ig van Donderdagavond vond. ARM rlijke bewolking met aanvankelijk op de Jlaatsen Opklaringen en t plaatselijk mist. Vrij- gehele dag droog weer. tot matige wind tussen Zuid. Vrij warm. t van het Koninklijk Hein" in het haventje trok Woensdagavond lelangstelling. Nauwe- ;t ranke vaartuig aan neerd, of tientallen irongen zich rond het tastten het a.h.w. met ;e blikken. Niet alleen en toegewijde belang- de leden van de be- hun keurige witte 'langstelling ging veel Bikte achter de geslo- in. Veel gelegenheid ierige blikken in het slaan kregen de kil - gauw werden zij door ikele meters achteruit Snkelen van hen ech- :och te vertellen, dat ilhelmina zich aan bevinden. Zii zou in- reis maken met de 2n dit „gerucht" be ierdaad heeft H.K.H. elmina dit onofficiële Hoorn gebracht. Het acht heeft Donderdag- reis voortgezet. TE ALKMAAR met de belangstel- uit LTB-kringen voor blijkt te bestaan en i deze belangstelling reven, belegt de LTB rop inlichtingen wor- t aan ben, die hun lllen zoeken. vindt deze zitdag dag 21 Juli van 10.00 in paviljoen Klnheim is op dezelfde plaats Vrijdag van de maand, VERDRONKEN rigeval te Oudorp ddag werd het bjjna tje Nicolaas van de ma, wonende in de te Oudorp, vermist. ;n vond de vader zijn half twee in een le huizen in de Wes- ruimen tijd trachtte isgeesten op te wek- baatte niet meer,... .ING >m 4 uur werd in de prijsuitreiking ge- sultaten waren: ïelkgeiten, geboren in Omes, Hilversum, le eig. P, Zonneveld, s prijs. Janny, eig. J. ard, IJmuiden West, I, eig. P. Bloem, W.- e prijs. Trien, eig. J. indijk, 5e prijs. Lee- Mansom, Ouderkerk prijs. mellkgeiten, geboren e, eig. F. Boonackers, prijs. Johanna II, eig. lortenhoef, 2e prijs. Boonackers, Hilver- ïretha II, eig. P. Kok, prijs. Nelly, eig. B. tricum, eerv. vermel- R. Klijn, Assendelft, ng. Driejarige F. geiten. Vildeboer, Assendelft, ie, eig. J. Speelman, irijs; Annie, eig. G. 'ersum 3e prijs; An- nukkel, Hoogkarspel, ng. vier-jarige en oudere nna, eig. J. Punselie, prijs, tevens kam- :tha, eig. P. Zonne- lie 2e prijs; Henny, ynis, Nw. Vennep 3e :ig. D. Heine, Assen- Bea II, eig. P. Beu- i, 5e prijs; Thea, eig. endelft, eerv. verm. eenjarige melkgeitep v. Wensveen, R.-jg prijs. tweejarige melkgei- ït, eig. W. Wiegers, prijs; Annie, eig. C. inep 2e prijs; Betsy, n, Spanbroek eerv. i, eig. B. Bruynis, erv. vermelding, drie-jarige en oude- eig. J. S. v. d. Boo- en-West, le prijs; i. v. Wensveen, Koog prijs; Jansje, eig. J. Castricum 3e prijs. I, geitenlammeren, 0: Trudie, eig. N. e le prijs; eig. P. ommenie 2e prijs; Clement, Nw. Ven- eenjarige dekbokken: idam le prijs; Knul, 2e prijs; Karper, afd 'ijs- Kraay, afd. Hil- s, Krent, afd. Alk- Krom, afd. Zaandam afd. Hauwert 7, pr. weejarige en oudere ger, afd. Naarden le :ampioen-bok; Juno, 2e prijs; Jacobus II, 3e prijs- Joris, afd. Amstel,' eerv. verm. boklammeren: Luxe, rkerk a. d. Amstel, Big. G. K. de Jong, jrijs; Lucas, eig. D. ■oek 3e prijs; Lub- 'rinsen, Spanbroek, g- rubriek voor groot» en uit éên afdeling nun. ,.ier 1, Je af<T afd. --ommenie en d. Z;an. „Christelijke levensversobe ring", heet het nieuwe program van bezinning en apostolaat, dat de Katholieke Actie in ons land voor 1950-'51 heeft opgesteld, sa men met de standiorganisaties, de vrouwen- en de jeugdbewe ging. Die titel lijkt ons er een, waar op velen in eerste opwelling met enige wrevel zullen reageren. Het woord „versoberen" heeft nooit erg prettig geklonken. Er een lans voor te willen breken lijkt bepaald een hachelijke on derneming. Het leven is immers duur, ook zonde!' dat men aan luxe doet. De meesten van ons kunnen de eindjes alleen aan elkaar knopen door het erg kalm aan te doen. En ook dan nog teren zij hun spaargeld in. Zij zouden zich in ernst kunnen afvragen wat er voor hen nog te versoberen valt. Versoberen gaat met spaarzaamheid hand in hand. Maar waarvan zal men sparen, merken anderen op. Met spaargeld kan van alles gebeu ren: er is al een regering ge weest die bankbiljetten in tweeën liet knippen, „Pluk de dag" lijkt een veel pittiger slag zin voor een jaarprogram. Le ven we niet temidden van tal rijke onzekerheden? De dreiging van een nieuwe oorlog, die van zelf wel weer tot soberheid zal dwingen, hangt vlak boven ons hoofd. Je kunt beter hamsteren, denken velen. Vandaag is het bier nog best, maar morgen stort wellicht onze hele schijnwel vaart weer in elkaar: het her steld comfort, de winkels die vol en de goederen die zonder bon zijn, de lichtjes die weer bran den, de tentoonstellingen die we met veel ijver en optimisme aan de lopende band organise ren. Waarom wil men ons het genot van dit alles roven? Er is niet veel fantasie voor nodig om zich deze en soortge lijke reacties voor te stellen op de aankondiging van dit pro gram van Katholieke Actie. Dat deze reacties ons allemaal zo vanzelfsprekend voorkomen, le vert er echter het stevigst bewijs van, hoe nodig op dit punt be zinning is, juist nu. Die bezin ning zal zich dan het eerst rich ten op de betekenis die men aan de term „Christelijke levensver sobering" heeft te hechten. De ze is niet wat men er oppervlak kig van denken zou: een reeks voorbehoudingen ten aanzien van de genoegens en de rijkdom men van het leven die, zo ze al niet geheel worden verboden, dan toch met een scheef oog zouden worden bekeken. Het gaat niet om een borrel minder, en een keer minder naar de bioscoop. Het gaat niet om ern stige uitgestreken gezichten en schijnheiligheid. Ons is de blijd schap immers als een zeer hoog goed gegeven. Al wat God heeft geschapen en aan mogelijkheden in Zijn Schepping heeft gelegd is goed. Christelijke levensversobering beoogt wèl: matiging in het ge nieten, het gebruiken van zin nelijke goederen. De mens vervult de zin van zijn bestaan door God te bemin nen boven alles en de naaste ge lijk zichzelf. De mensen nu, zijn voortdurend geneigd dat te ver geten, en de zin van hun leven van het wezenlijke naar het bij komstige, van het eeuwige naar het tijdelijke, van het religieuze naar het profane te verleggen. „Pluk de dag" is van deze nei ging het sterke slagwoord, dat het onmiddellijk genieten boven het uiteindelijk doel stelt. Men vergeet, dat alle middel een maat heeft, en dat alleen het doel zonder mate behoort te worden nagestreefd. Daarom is alleen de liefde zonder maat. Christelijke soberheid nu, is niets anders dan de matiging van al onze strevingen volgens hun dienstbaarheid aan de lief de tot God en de naaste. Men kan die matiging niet vastleggen in concrete voor schriften, die voor iedereen het zelfde gelden. Christelijke le vensversobering is daarom pre cies: het zoeken van het juiste midden bij het genieten van de zinnelijke goederen en het vol gen van onze strevingen. Dat gulden midden wordt be- I paald door ieders verstand, voor gelicht door het geloof. Het komt er vooral op aan, dat we het uit zicht op God niet verliezen in het gedrang van onze behoeften- bevrediging. De geest mag niet verslaafd raken aan de ontel baar vele nieuwe mogelijkheden, die hij zelf door een steeds be tere beheersing van de stof heeft opengelegd. Voor de geest wordt de mateloosheid van zijn om gang met de materie noodlottig voor zijn eigen geestelijk en op God gericht bestaan.In wat wij onze moderne beschaving heten, zijn wij echter allen naar die noodlottigheid in volle vaart op- weg. Daarom is dit program van uiterst brandende actualiteit. Een en ander werd voortref felijk ontwikkeld door prof. dr. J. A. J. Peters C.S.S.R. en drs. lector F. van Waesberge O.P. in de dezer dagen verschenen afle vering van ..Actio Catholica", die geheel aan het jaarprogram werd gewijd. Wanneer dit in het komende jaar gemeen-goed wordt in de zeer brede kring van hen voor wie het is bestemd, mag men daarvan o.m. een krachtige impuls verwachten tot een gaver Katholieke levensstijl, die zonder, angst en zonder be nepenheid de synthese verwer kelijkt tussen de rijkdommen van de schepping en de voort gezette opgang van iedere afzon derlijke mens naar zijn oor sprong en zijn doel. O. Na een nacht van hard werken zijn leden van de Royal Engineers er gistermorgen in geslaagd, de Bailey-brug ovr de Theems, die 315 meter lang is, te voltooien. BRANDWEER VERBRAND Het dorpje Viry-Chatillon ten zuiden van Parijs heeft een nieuwe brandweerauto nodig, ofschoon het vijf da gen geleden, op de Quatorze Juillet een splinternieuwe wagen met plechtig ceremo nieel in dienst had gesteld. Dinsdag was door vonken uit een locomotief een ko renveld in brand geraakt. Toen de brandweer arriveer de om het vuur te blussen, raakte de nieuwe brand weerauto zelf in brand en werd geheel vernield. Meer vracht en passagiers voor K.L.M. In het eerste halfjaar 1950 heeft de K.L.M. 187.000 passagiers ver voerd tegen 178.000 in hetzelfde tijdvak van 1949. Aan post en vracht werd in het eerste half jaar 1949 3Vs millioen kg vervoerd en in het eerste halfjaar 1950 5 millioen kg. ZUIDLAREN. De beroemde Zuidlaarder markt welke elke derde Dinsdag in October onder een enorme belangstelling in Zuidlaren gehouden wordt, viert dit jaar haar 750 jarig bestaan, daarmee wel duidelijk en afdoend bewijzend dat zij een der oudste jaarmarkten van ons land is. Ter inleiding van deze wel zeldzame historische gebeurtenis had gisteravond in hotel van Es te Zuidlaren een persconferentie plaats, waarvoor van de zijde van de pers grote belangstelling bestond. (Van onze parlementaire redacteur) Ook de UNCI staat op het standpunt, dat het externe zelfbe schikkingsrecht door middel van een volksstemming tot gelding zou moeten worden gebracht. Dit was de voornaamste mede deling, die minister van Maarseveen gisteren in de Tweede Kamer deed bij de beantwoording van de naar aanleiding van de begroting voor „Uniezaken en Overzeese Rijksdelen" gemaakte opmerkingen. Wat het interne zelfbeschikkingsrecht betreft staat de regering van de R.I.S. op het standpunt, dat hieraan, onder de gewijzigde omstandigheden, geen uitvoering meer kan worden gegeven naar de letter, maar wel naar de geest. De bedoeling is dan blijkbaar de delen een zekere mate van autonomie te verlenen. Voor de verwezenlijking van het externe zelfbeschikkingsrecht verwijst de regering van de R.I.S. naar de nieuwe Constituante. X Voor ons, gedoop- ten, komt slechts één ding in aanmerking: de heilige wil van God van de Vader. Ons leven is in zoverre een christelijk leven, als het in dienst is gesteld van de wil van God. BENEDICTUS Het antwoord van de Unci noem de de minister niet onbevredigend. Het antwoord van de R.I.S. bood, voor zover het om het externe zelfbeschikkingsrecht gaat, nog weinig zekerheid. Ten aanzien van het interne aelfbeschikkingsrecht bood het echter mogelijkheden, waarvan de regering de verwezen lijking met grote aandacht zou blij ven volgen. Een ander actueel punt in de rede van de minister was de kwestie-Ambon. De regering, aldus de minister, deelt de be zorgdheid van de Kamer en zij doet al het mogelijke om ver dere strijd te voorkomen. Men kan echter niet van de regering verlangen, dat zij enerzijds de overeenkomsten van de R.T.C. naleeft en anderzijds in feite terugkomt op de souvereini- teitsoverdracht. De kwestie zou opgelost kunnen worden door Ambon een belangrijke mate van autonomie te verlenen. In die zin heeft de regering bij de R.I.S. dan ook stappen ge daan. Nader in bijzonderheden treden was echter niet mogelijk. In tegen stelling tot verschillende woord voerders was de minister van me ning, dat in katholieke en calvi nistische kringen het recht tot op stand slechts in de uiterste nood zaak wordt erkend en dan nog slechts wanneer vast staat, dat op stand niet een nog groter leed zou veroorzaken. De heer Gerbrandy sloot zich later, bij de replieken, bij deze zienswijze aan. Hij was ech ter van mening, dat in de zaak- Ambon inderdaad de uiterste nood zaak aanwezig was. Wat het zelfbeschikkingsrecht in het ajgemeen betreft, wees de be windsman er op, dat art. 2 van de wet op de soevereiniteitsover dracht in het midden iaat of de in dit verband te ondernemen stappen formeel dan wel informeel moeten zijn. De regering heeft in elk geval beide gedaan. Zij heeft de feiten op de voet gevolgd, hoewel het niet mogelijk is hierover in details te treden. Wel is bekend geworden, dat de regering tenslotte besloten heeft om formele stappen te doen. De heer Oud (V.V.D.) verklaarde bij de replieken, dat dit betoog hem niet had kunnen bevredigen. Zijn verweer baseerde hij op een zin uit 's ministers rede, die deze in geheel ander verband gebruikt had. hetgeen de minister aan de hand van het kers-verse stenogram kon bewijzen. Naar het oordeel van de heer Oud had de regering de zaak moeten voorleggen aan de Unci of aan het Uniehof, waartegen de minister echter weer aanvoerde, dat art. 2 hiertoe niet verplichtte. Zo bleef dus het geschil tussen de minister en de heer Oud bestaan. Voorzover de fractieleider van de V.V.D. hem een teveel aan „deviaties" verweten had, wees de minister er (>P- dat men een bord met dit opschrift veel vuldig in Frankrijk en België kan tegenkomen. Het maakt er opmerkzaam op, dat de aldus aangeduide weg niet verder be gaanbaar is. Had de heer Oud zo'n weg tot het einde toe wil len wandelen? In hetzelfde verband herinnerde de minister de heer Oud aan zijn staatkundig verleden. De heer Colijn was tot lang een tegenstan der van devaluatie, tenslotte is zijn regering er echter toch toe over gegaan. Was dat een deviatie? De minister wilde maar zeggen, dat een uitgesproken rechtlijnigheid door geen enkele staatsman wordt gevolgd. Een deel. van zijn rede moest minister Van Maarseveen wel wijden aan nabeschouwingen. Bij dit alles, aldus de minister, staat echter één ding vast: De over dracht kan niet meer ongedaan ge maakt worden. Elke reactie in dit opzicht heeft scheuring van de ideële banden tengevolge, die in de plaats zijn gekomen van de oude banden. De regering blijft van mening, dat zij, door anders te handelen. Nederland en Indonesië naar de catastrofe zou hebben ge leid. De regering verkiest dan ook de zorgen van het ogenblik boven de gevolgen van een eventuele voort zetting van de strijd. Hadden ver schillende sprekers de klemtoon gelegd op het zorgwekkende van de situatie, de minister wilde de moeilijkheden geenszins verkleinen, maar er hadden hem ook berichten uit Indonesiië bereikt, dat de rege ring van de RI.S. er reeds in ge slaagd is om een zeker dieptepunt te overwinnen. Ook de minister bleek niet bereid om bij dit debat diep op de toekomstige status van Nieuw-Guinea in te gaan. Wel was de mededeling belangrijk, dat de regering niet voornemens was om de aanbieding van het Nieuw- Guinea-rapport van een regerings nota vergezeld te doen gaan. De gedachtenwisseling met de Kamer zou voor de regering voornamelijk een consultatief karakter hebben. De begroting werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. GROTE VOORRAAD WERD VERBEURD VERKLAARD De Haarlemse politierechter heeft gisteren de 62-jarige Zand- voorter P. S. berecht wegens ham steren. De veroordeelde had begin Juli bij verscheidene Zandvoortse winkeliers in levensmiddelen massa-inkopen gedaan en op de vliering van zijn pakhuis deze voorraad opgeslagen. De politie vond daar o.a. 20 pond rijst, 200 pond suiker, 55 pakjes thee, 220 pakjes vet, en nog diverse andere kruidenierswaren. De officier van Justitie concludeerde een opzet telijke overtreding van de Priis- opdrijvings- en Hamsterwet en deelde mede, dat voortaan zware straffen zullen worden «eëist. Ook de leveranciers zullen streng wor den gestraft. Hij vroeg twee we ken gevangenisstraf. De politierechter was van oor deel, dat het hamsteren op dit tijdstip zonder enige grond is, aan gezien er geen oorlogsgevaar voor ons land aanwezig kan worden geacht. Hij wilde rekening honden met het feit, dat de regering nog geen officiële waarschuwing had doen uitgaan tegen het hamsteden en legde 500 gulden boete op, sub sidiair 5 maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de in be slag genomen goederen, plus een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Tweede Kamer heeft in haar gisteravond voortgezette vergadering allereerst het wets ontwerp behandeld tot verstrek king van een crediet van 280 millioen aan Indonesië. De cre- diet-verstrekking werd algemeen als een morele plicht gezien. De heer Janssen (KVP) vroeg zich af of andere buitenlandse leningen geen grotere garantie zullen ontvangen. De minister bevestigde dat dit inderdaad niet het geval zal zijn. Zulks is op de eerste ministers-conferen tie nog eens uitdrukkelijk ge stipuleerd. Op de vraag van de heer v. d. Wetering (CH) of de minister ook volgend jaar met een dergelijke aanvrage zal komen, zeide prof. Lieftinck dat de regering zich alle vrijheid moet voorbehouden ta.v. verdere credieten aan Indonesië. Dit neemt echter niet weg, zo zeide de bewindsman, dat als we „a" hebben gezegd, we ook be reid moeten zijn om „b" te zeg gen. Tevoren had de heer Hof- stra (PvdA) al opgemerkt, dat de hulpverlening alleen van belang is als men bereid is er mee door te gaan tot het schip behouden binnen is Het ontwerp werd z.h.st. aanvaard. Vervolgens maakte de Kamer 'n begin met de behandeling van de premieregeling Woningbouw 1950, die voorziet in het onmiddellijk beschikbaar stellen van een pre mie ter tegemoetkoming in de hoge bouwkosten. Voor 1950 is tot dit doel 24 millioen aangevraagd. De heer ten Hagen (PvdA) zei de, dat zijn fractie alleen voor de bouw van eigen woningen is, in dien deze bouw voor de woning markt niet stimuleert en niet leidt tot verlaging van het woningpeil. Zijn opvatting dat een eigen wo ning nog wel te accepteren, maar niet te stimuleren zou zijn, werd door de heer Adriessen (KVP) bestreden. Hij vroeg zich af of de regeling die volgens deskundigen belangrijk slechter is dan de be staande, het particulier initiatief wel zal prikkelen, zoals de minis ter wil. Moet men de gegadigden niet de gelegenheid geven de ene of de andere regeling te kiezen? Voorts bepleitte spr. de wenselijk heid van locale differentiatie en van premiebetaling in termijnen. Dhr. Algera (AR) waarschuwde er voor, de bouwontwikkeling te remmen door bijdrage-verlening uit Den Haag. Minister in 't Veld merkte op dat de instelling van de vrije sec tor van het bouwen zonder rijks- steun een groot succes is geweest, dat het rijk een besparing van 35 millioen heeft gebracht. Hij wees er ook op, dat de bouwkosten in het algemeen wel degelijk lager kunnen, zonder dat dit ten koste gaat van de kwaliteit. Hij deed een dringend beroep op de gemeentebesturen om scherp toezicht op de bouw te houden. Hij prees als voorbeeld de gemeenten in de provincie Groningen, die de handen ineen hebben geslagen voor een bouw plan van 1000 woningen, die ieder slechts f 5600.zullen kosten. Naar spr. mening is de nieuwe regeling voor de beleggingsmaat schappijen aantrekkelijker dan de regeling 1948. Tegen het openen van de mogelijkheid tot een keuze had hij overwegend bezwaar. Spr. distancieerde zich ook van de op vattingen van mr ten Hagen, over het streven naar eigen wo- ningbezit. Te 10 over twaalf werd de ver gadering tot hedenmiddag ge schorst. Woensdagmiddag brak te Rot terdam brand uit in de boeg van de „Storanger", een Noorse tan ker, welke momenteel bii Wilton Feijenoord in reparatie ligt. Het blussingswerk was bijzonder moeilijk, omdat de vuurhaard bijna niet viel te bereiken: in de boeg van het schip was de verf en poetskatoen vermoedelijk door wegschietende vonken, in brand gevlogen. De Schiedamse brand weer was met vier wagens ter assistentie van de werfbrandweer aanwezig. Ook twee sleepboten gaven water, om de romp, waar van de verf reeds aan het blad deren was gegaan, koel te houden. Na ongeveer drie uur kon men het vuur bedwingen, door water te pompen in een tank onder de voorplecht. Welschap wordt militair vliegveld Na overleg met het ministerie van Verkeer en Waterstaat wor den door het ministerie van Oor log voorbereidingen getroffen voor het in beheer nemen van het vliegveld Welschap bij Eindhoven, teneinde de nodige voorzieningen aan het vliegveld te kunnen aan brengen. De inleider van deze conferentie deelde mede, dat het de bedoeling is de dag van de markt zoveel mo gelijk in zijn historisch karakter te handhaven. Ook omdat daarvoor reeds zulk een grote belangstelling is dat extra feestelijkheden over bodig en onmogelijk zijn. Men wil daarom dit zeldzaam his torisch feit herdenken door een feestviering vooraf aan de derde Dinsdag in October. Het feest begint op 31 Augustus met een openluchtconcert van de G.O.V. op de Brink in Zuidlaren. Op Vrijdag 1 Sept. des middags heeft dan een groot landelijk rui terfeest plaats waarvoor een vrije inschrijving plaats vindt, maar hoofdzakelijk verwacht men deel neming uit de drie noordelijke pro vinciën. Dit ruiterfeest wordt Za terdagmorgen voortgezet. Groot nationaal concours hippique. Dit ruiterfeest is eigenlijk de in leiding voor een groot nationaal concours hippique dat werkelijk een nationaal karakter zal hebben. De beste ruiters uit het ruiterfeest van des morgens zullen in het groot naionaal concours uitkomen waar aan onder meer de bekende lande lijke springers zullen deelnemen. Historische optocht. Aan dit springconcours gaat een grote historische optocht vooraf, welke een beeld zal geven van de wijze waarop men in de loop der eeuwen naar de Zuidlaardermarkt trok. Het gehele dorp zal aan deze optocht deelnemen maar het zal geen gewone dorpsoptocht worden, maar een werkelijk gefundeerde de monstratie. De leiding is toever trouwd aan twee deskundigen als de heer J. Naardingen de heer v.d. Kooy, die voorschriften voor deze beelden ontwierpen en elke uit beelding zullen goedkeuren alvo rens deze toegelaten worden. Deze optocht komt uit vier delen in Zuidlaren die tesamen komen op het terrein van het concours hip pique. Deze optocht begint om 12 uur en zal omstreeks 1.30 een défilé houden op het terrein. Des avonds na het concours heeft een groot vuurwerk op de Brink plaats. MET MILITAIRE WILLEMSORDE Tot Ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde is benoemd mevrouw B. J. Fick-Gemmeke te Wassenaar. Zij heeft in het tijdvak van half April 1944 tot begin 1945 als contact-agente en later als agente en verbindingsofficier van het Bureau Bijzondere Opdrach ten in Londen, belangrijke dien sten bewezen aan de geallieerde oorlogvoering en de Nederlandse regering. Zo begaf zij zich in October 1944 met groot levensgevaar per rijwiel van bezet gebied met zeer be langrijke Micro-films, bestemd voor het Bureau Bijzondere Op drachten in Londen, door de vijan delijke linies naar Brussel, bij welke tocht zij onder zwaar geal lieerd en Duits vuur geraakte. Begin Maart 1945 werd zii met een geheime opdracht in bezet Ne derland geparachuteerd en was, niettegenstaande bij het landen opgelopen vrij belangrijk licha melijk letsel, onmiddelijk behulp zaam bij het vervoer der tegelijk met haar afgeworpen wapenen. De feesten in October. Na deze inleiding van het feest wordt dit op Maandag 16 October des avonds dus de vooravond van de Zuidlaarder markt voorgezet. Op deze Maandag wordt een be langrijke beurs gehouden waarbij ook het paard, dat op de Zuidlaar dermarkt een grote rol speelt, de hoofdrol zal spelen. Maar er zijn ook wel landbouwwerktuigen. Voor het slagen van deze beurs die drie dagen zal duren is een nationale loterij opgezet, waar zeer prachtige en aanlokkelijke prijzen ingezet worden. De commissaris der Koningin in Drente zal Maandag deze beurs openen. Dinsdag de eigenlijke paar- demarktdag zal er niets bijzonders geschieden omdat deze dag toch reeds overbezet is en men verwacht bovendien dit jaar een nog enormer belangstelling dan in vorige jaren. Op Woensdag wordt de beurs voort gezet en des n.m. 5 uur zal er een feestvergadering plaats hebben van het Drents Genootschap, waar een lezing zal worden gehouden over ONDERHANDELINGEN OVER ENGELSE KOLEN In tegenstelling met eerder ont vangen berichten, zullen de onder handelingen tussen Nederland en Engeland over de aankoop van Engelse steenkolen niet in 's-Gra- venhage, doch in Londen plaats vinden. Zoals bekend heeft Nederland, in verband met de hoge prijzen, voorlopig afgezien van de import van Engelse kolen. het paard door de eeuwen heen. Op deze vergadering zullen tevens verschillende legpenningen worden uitgereikt, geslagen door de firma Begeer en welke worden uitgereikt aan de niet Zuldlaarders die geregeld de Zuidlaardermarkt bezochten. Des avonds zal in de doorgang van café van Es een voor dracht worden gehouden over de verschillende historische beelden uit de optocht van Zaterdag 2 Sep tember waarbij deze delen uit de optocht zullen worden gedemon streerd. De costuums voor de op tocht worden ook verzorgd door het Drents Genootschap. Deze voor drachten worden ook Donderdag, Vrijdag en Zaterdagavond herhaald. Men ziet, het is een zeer uitge breid en attractief feest, deze his torische Zuidlaardermarkt waardig die trouwens als de grootste en meest druk bezochte markt van ge heel Europa bekend staat. Communisten bij verordening verboden Krachtens een eenparig goedge keurde verordening van het ge meentebestuur is de communisti sche partij te Birmingham in de Noord-Amerikaanse staat Alabama verboden. De verordening werd uitgevaar digd op initiatief van de politie commissaris. Overtreders kunnen bestraft worden met 1000 dollar boete of 180 dagen gevangenisstraf of allebei tegelijk. NIEUW MASSA-PROCES IN TSJECHO-SLOWAKIJE Dinsdag is te Liberec in Bohe- men een proces tegen 16 personen begonnen, die ervan beschuldigd worden daden tegen de staat ver richt en terroristische daden en sabotage voorbereid te hebben. In opdracht van de 27 Juni te Praag ter dood veroordeelde mevrouw Milada Horakova, die negen da gen lang op beschuldiging van spionnage terecht stond. Onder de beschuldigden bevin den zich een vroeger parlements lid, drie vroegere leden van de veiligheidspolitie en een hoofd ambtenaar. De „Sibajak" van de Kon. Rot terdamse Lioyd is Woensdag met duizend emigranten naar Austra lië vertrokken. Onder hen bevin den zich 500 kinderen beneden de 19 jaar. Er zijn twee gezinnen van tien, een van negen, tien van acht en tien van zeven per sonen aan boord. Daar was b.v. Dirk Plug uit IJmuiden, die veertien familiele den meegenomen heeft. Onder hen bevindt zich het gezin van zijn broer Jan, die vijf kinderen heeit. „Javerzekert hij aan ieder een, die het weten wil, „ik be hoor tot een familie van 39 man met 6 gezinshoofdenEn we gaan er allemaal heen, allemaal. Mijn moeder gaat ook; die is nou zeventigDe voldoening over deze gang van zaken doet zijn ogen schitteren en dan zegt hij, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is: „We nemen twee vrachtauto's en twee vissersschui ten mee. We gaan sardijn vissen bij Albany, begrijp je wel, en als het nodig is, vangen we haaien ook.De schuiten, de Scheve- ningen 139 en de Urk 125 zijn als deklast op de „Sibajak" aan boord. Daar was voorts Piet Maree, il lustrator, cineast en schrijver van kinderboeken, die echter emi greert als landbouwer naar Pin- quin, een rotsdorp van 12.000 in woners op Tasmanië. „Ik weet nog niet, of ik er met mijn vrouw en vier kinderen wel een vast onderkomen zal vinden', zegt hij. „Maar ik ben helemaal niet pes simistisch. Ik heb twee Ameri kaanse legertenten bij me en die zijn van alle gemakken voorzien. Er zullen wel watervalletjes in de buurt zijn om de electrische in stallatie, die ik bij me heb, te voedenIk heb ook een douche inrichting en een keukeninstalla tie, zodat er op de duur toch een huisje moet komen. Maar we zijn nog jong en we weten van aan pakken. Als een eenvoudige sla ger in ziin nieuwe vaderland kan slagen, dan kan ik het óók Hij vertelt van een slager die op gemerkt had, dat men op Tas manië van het geslachte vee de lever en nieren e.d. wegwierp. Hij leerde een Australiër het kunstje van worst maken en sinds enige tiid exploiteert hij een zaak in fijne, vleeswaren. En de Austra liër is ziin compagnon Voor de geestelijke verzorging van de passagiers zijn een pater en een dominee aan boord. Om dat 500 emigranten nog geen eind bestemming hebben worden zii te Svdney in een kamp onderge bracht. De nrocfurtie van de H-bom WASHINGTON. Volgens een verklaring van de subcommissie voor atoomenergie van het Ame rikaanse Congres zoekt de Ame rikaanse commissie voor atoom energie naar een bouwterrein voor een fabriek om waterstofbommen te maken. Het terrein zou moge lijk 80.000 ha beslaan. (Van onze correspondent) LONDEN, Juli. De minister van oorlog, Shinwell, is lang niet voldaan over de staat van Engelands verdediging. Wat hij zei, was een publiek geheim. Churchill heeft reeds enige malen in het Lagerhuis verklaard, dat de gewapende macht er nog slechter aan toe is dan in 1938, het jaar dat voor de Britse generaal een nachtmerrie is. Als Attlee het kan verhinderen, zullen er geen Engelse troepen naar Korea gaan. De minister president heeft aangeduid, dat het land zijn handen vol heeft met zijn verplichtingen in Hongkong en Singapore. Het Verre Oosten staat niet bovenaan op de lijst der Britse verplichtingen. In een oorlog zou het de taak van Engeland zijn West-Europa en het Nabije Oosten te verdedigen en de verbindingen op zee open te houden. Ofschoon men in Engelse politie ke kringen de oorlog in Korea nog al rustig opvat en men over het al gemeen overtuigd is, dat het con flict zich niet zal uitbreiden, is de onrust over de staat der gewapen de macht groter geworden. Chur chill heeft reeds om een geheim de bat gevraagd. Waarschijnlijk zal er voor het einde van het parlemen taire zittingsjaar in het Lagerhuis over de kwestie worden gesproken. Reeds acht milliard gulden zijn dit jaar reeds uitgetrokken voor de verdediging. Vaak hebben de La gerhuisleden reeds geklaagd, dat zij te weinig weten hoe dit geld wordt besteed. De veiligheid is het ex cuus voor de mantel van geheimzin nigheid die om deze vraag is ge hangen. Men kent enkele getallen. Men weet dat het leger ongeveer 400.000 man sterk is, dat 220.000 sol daten in de Luchtmacht dienen en dat ruim twee milliard voor de vloot wordt uitgegeven. Churchill heeft in het publiek gevraagd of deze geweldige som men en deze soldaten goed worden gebruikt Enkele feiten bewijzen dat twij fel gerechtvaardigd is. Het leger is nu tweemaal zo sterk als voor de oorlog in man schappen. Maar in 1938, toen de Engelse troepen verdeeld moes ten worden over een veel groter gebied dan nu, waren er 10 divi sies. Nu zijn er vier of misschien vijf divisies. De kracht van een leger zit niet in het aantal solda ten onder de wapens, maar in het aantal eenheden, die omiddellijk in een oorlog gebruikt kunnen worden. Een paar jaar geleden verheugde elke Britse generaal zich over de dienstplicht in vre destijd. Nu zijn zij langzamerhand tot de ontdekking gekomen, dat de resultaten van de dienstplicht maar matig zijn. Teveel beroepsmensen worden bezig gehouden met de opleiding der recruten. Als deze klaar zijn, loont het de moeite niet meer hen in te delen bij gevechtseenheden omdat zij spoedig weer naar huis gaan. De grote fout in het leger is, dat er te veel mannen nodig zijn voor administratie, bevoorrading, zodat weinig soldaten overblijven om te vechten. Een vergelijking met de eerste wereldoorlog maakt dit dui delijk. Toen had Engeland een le ger van drie en een half millioen man en 72 divisies aan het front. In 1944 had Engeland drie millioen man in het leger, maar slechts 13 divisies namen deel aan het offen sief van Normandïi tot de Rijn. Duitsland met een bevolking die tweemaal zo groot is als de Engelse had meer dan tien maal zoveel di- De staart van het leger is te groot geworden. Elke frontsoldaat heeft 15 tot 20 man achter zich. Na de oorlog is geen minister er in ge slaagd hierin verandering te bren gen. Bij de luchtmacht is de toestand hetzelfde. De vloot gebruikt meer beroepsmensen en heeft voor de administratie burgers in dienst. Maar de vloot heeft een andere fout. De vraag is of het juist ic geveer een derde van het beschik bare geld te besteden aan een wa pen, dat veel van zijn betekenis heeft verloren. De Russen, de enige toekomstige vijand, heeft geen gro te vloot. De Russische onderzeeërs zijn het enige grote gevaar. De Engelse Marine concentreert zich op haar grote schepen, de slagschepen, die van weinig nut in de strijd tegen de onderzeeërs zijn. Tot nu toe heeft men, volgens Churchill te weinig aandacht ge schonken aan de bouw van snelle fregatten. De nadruk ligt verkeerd omdat de admiraals nog te veel denken aan de eerste wereldoorlog. Liddel Hart, de bekende militaire expert, wiens boeken tussen de twee wereldoorlogen in Engeland weinig invloed hadden maar door Duitsers als Cuderian en Rommel met aandacht werden bestudeerd zegt dat de Britse admiraal zelfc niet aan de lessen van de tweede wereldoorlog toe is. Shinwell was niet tevreden Churchill heeft grote zorgen. Hij weet, dat Labour weinig mensen heeft die deskundig zijn op het ge bied der verdediging en die de mi litaire conservatieven aan kunnen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3