;offie Nieuw Koning Leopold keert naar België terug Regentschopswet is opgeheven door C.V.P. en één liberaal HEATER ERICAIN [ïermctn Amerikaans Witboek over de gebeurtenissen op Korea Communistisch massa-congres in Oost-Berlijn begonnen Taedjon en vijf andere steden in Noord-Koreaanse handen Ook grotere defensie-uitgaven in andere Atlantische landen? zetten wil, ;r slaagt, euwe bon E vraagt I JNTEN! zijn wij van Augustus EN aandag 24 Juli IE PLACE GIRL /er in: Castilië EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Koning Leopold keert Zaterdag terug Zaterdag intocht in Brussel De luchtverdediging van West-Europa Weer hamsteraar gegrepen Op weg naar de beëdiging gedood Kansen op Noord-Koreaanse overwinning zijn echter volgens Mac Arthur voorbij Het is te rustig in West-Duitsland Debuut- van minister Struycken Hulp aan Korea Prinses Irene vliegt- naar Londen Nieuwe troepencommandant Reorganisatie van de Luchtmacht Scheepsberichten ÏINGERWERF !1 en 28 Juli 1950 120.30 uur in een Café „De Maaier". ET TREKKEN nginrtchlinq 25 het Ambacht van ier Noorder Koggen" id met de aan de ten Obdam en Span- weg, noordwaarts tot de Kaagdjjk, uit te heden, deze weg voor r zal zijn over deze weg vanaf zal ondervinden, zemraden voornoemd, eters, Dijkgraaf Secretaris AF: ST, JACK CAESON, its en het meisje) Alle leeftijden, toverende kleuren n 8 uur. Zaterdag 1.30, 7 en 9.30 uur r matinée g alle leeftijden. 21 t.m. 27 JULI: Dastilië) a technicolor, aren duurde. ;ang boven 14 jaar. om 8 uur. Zater- Zondag 2 4.30, 7. ddag 2.30 uur :op en keek even kraag van hout, verwonderen, dat ïkte de resten van 3e grond en kwam :ze nam natuurlijk •jaakie! Dat wordt it hoe snel Sjaakie el was nog sneller, lij hief hem op en r zijn broek, dat trozak van een in n. Krakend begaf ram temidden van Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi) contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina I Vrijdag 21 Juli 1950 46e Jaargang No. 11920 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BRUSSEL. Om vijf uur gistermiddag namen de Verenigde Kamers van België hun besluit tot het opheffen van de wet volgens welke Koning Leopold III niet in staat is te regeren. Met dit besluit is het regentschap opgeheven en de vorst in zijn koninklijke waardigheid hersteld. In kringen die in nauwe betrekking tot het hof staan, wordt verklaard, dat koning Leopold Zaterdag per vliegtuig uit Zwitserland naar België zal terugkeren. De koning, kroonprins Boudewijn, prins Albert, prof. Pirenne (de secretaris des konings) en de katholieke premier Duvieusart zullen reizen met drie Dakota's onder escorte van jagers. Prinses de Rethy zal vermoede lijk nog minstens een maand in Genève blijven. Daarna komt zij ook naar Brussel, met de acht jarige prins Aexander en prinses Josephine Charlotte. Hedenmiddag te twee uur zul len Duvieusart, van Cauwelaert en Struyen zich per vliegtuig naar Pregny begeven om de koning van het besluit der Kamers op de hoogte te stellen. Zij zullen he denmorgen eerst in de St. Gudule het plechtige Te Deum bijwonen ter gelegenheid van de Belgische nationale herdenkingsdag. Bij de beslissende stemming in de Verenigde Kamers is gis termiddag opnieuw de verdeeld heid, welke tot het laatste ogen blik onoverwinnelijk bleek, ge demonstreerd doordat slechts de fracties der Christelijke Volks partij en één liberale afgevaar digde op het moment van de stemming aanwezig waren. De andere liberalen, de socialisten en communisten haddén uit pro test de zaal verlatep, na een laatste waarschuwing aan het adres der meerderheid. Tevoren had Spaak aangekon digd dat de socialistische fractie haar eigen adres van hulde zou gaan aanbieden aan de prins regent. Zich tot de katholieke fracties en de regeringsbanken richtend zeide Spaak: „Binnen énkele mi nuten gaat gij een overwinning behalen; dan zult gij het teken hebben gegeven voor een strijd, die België kan gaan verscheuren. Dit is een historische daad, die een van de ongelukkigste zal zijn in onze nationale geschiedenis". Namens de liberale groepen had AANVAL OP AMERIKA VóóR 1956? Admiraal Zacharias, een voor malig plaatsvervangend hoofd van de Inlichtingendienst der Ameri kaanse vloot, beweert in zijn zo juist gepubliceerd boek „Behind closed doors", dat het politiek bu reau der Sovjet-Russische partij besloten heeft de Verenigde Staten vóór 1956 aan te vallen In zijn boek, dat is voltooid vóór het uitbreken van de Kore aanse oorlog, verklaart Zacharias, dat het Politbureau deze beslis sing in de nacht van 28 Januari genomen heeft Het rapport van deze vergadering is de Amerikaan se Inlichtingendienst in handen gespeeld door de Russische kolo nel Chralof, die aanwezig was en later contact heeft gezocht met het hoofd van de Britse geheime dienst te Berlijn. oud-minister Lefèvre eveneens de verklaring afgelegd, dat de libera len zich van stemming zouden onthouden, waarbij de liberale senator Hoste, die tot op het laat ste ogenblik heeft getracht als be middelaar op te treden, zich aan sloot. Na de spectaculaire uittocht der oppositiefracties had de monde linge stemming plaats. 198 van de 387 leden der Verenigde Kamers stemden vóór het decreet. De eni ge niet C.V.P.-man onder hen was de liberaal Lahaye. Twee leden der C.V.P. waren afwezig wegens ziekte. Vijf minuten over vijf, vlak na dat de Verenigde Kamers het regentschap beëindigd hadden, werd ten teken daarvan de natio nale vlag neergehaald van de koe pel van het Koninklijk paleis, het ambtsverblijf van de prins-regent. Dit gebeurde juist toen de socia listische fragties, 139 man sterk, uit het park kwamen gewandeld op hun weg van het parlement naar het paleis. De socialistische afgevaardigden riepen enkele ma len „leve België" en „leve de prins regent". Daarna marcheer den zij het paleis binnen. De prins regent was niet aanwezig. De leden verlieten het gebouw nadat zij hun handtekening in het „gouden boek" hadden geplaatst. Een half uur na de socialistische fracties tekenden ook de liberalen het gouden boek. VERKIEZINGEN IN GEHEEL BERLIJN De Berlijnse gemeenteraad heeft eenparig het gemeentebestuur op dracht gegeven de verkiezingen van 3 December in de vier secto ren van de stad voor te bereiden. In geval het onmogelijk zou zijn verkiezingen te houden in de Sowjet-sector, zou een speciale verkiezingsregeling worden toege past, zodat dit deel van de stad toch in de gemeenteraad verte genwoordigd zou zijn. HAUSSE IN AMERIKA Na de verklaring van Truman is Amerika door koopwoede aange grepen. De prijs van katoen en kof fie stijgt. De prijs van autobanden stijgt eveneens, van vijf tot dertien procent. De prijzen stijgen v%n stookolie en vlees. In kringen van het Witte Huis is men er echter zeker van dat het mogelijk zal zijn door een nieuw belastingprogram en maaregelen ter beperking van het crediet de inflatiedruk tegen te gaan. De New-Yorkse effectenbeurs reageerde Woensdag met koers stijgingen van enkele dollarcents tot ongeveer vier dollars per aan deel. Aandelen van vliegtuigfabrie ken lieten wat koersstijging betreft het overige deel van de markt ge makkelijk achter zich. WASHINGTON. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft een witboek over Korea gepubliceerd, waarin een overzicht wordt gegeven van de gebeurtenissen, welke aan de strijd in Korea vooraf zijn gegaan en van de stappen der Ver. Sta ten en andere landen naar aanlei ding van de resoluties der V.N. om de aanval in Korea af te slaan. In de inleiding wordt verklaard dat de 38ste breedtegraad oor spronkelijk bedoeld was als een tijdelijke scheidingslijn ter ver gemakkelijking van de overgave van de Japanse strijdkrachten. De Sovjet-Russische bezettingsauto riteiten hadden er echter een permanente grens van gemaakt en herhaalde pogingen der "Ver. Sta ten om de eenheid van Korea te bereiken waren door de Sovjet- Russische autoriteiten in Noord'- Korea verijdeld, aldus 't witboek. Toen de V.N. in 1947 op het hou den van algemene verkiezingen in Prinses Wilhelmina zal op Curacao exposeren Een keuze uit de schilderijen van prinses Wilhelrpina zal bin nenkort worden geëxposeerd in het Curacao's museum te Wil lemstad. H.K.H. heeft bewilligd in een desbetreffend verzoek dat Haar door prins Bernhard is over gebracht 'na zijn bezoek aan de West. Na de landing van twee Amerikaanse divisies uit Japan aan de Oostkust van Korea, ruim honderd kilometer ten Noorden van Poesan, had de Amerikaanse opperbevelhebber in het Verre Oosten, generaal Douglas MacArthur (links) een bespreking, met de commandant van de Amerikaanse landstrijdkrachten op Korea, luitenant-generaal Walton H. Walker (rechts). In het midden de adjudant van MacArthur, kolonel Laurence E. Bunker. geheel Korea aandrongen, hield de Sovjet-Unie zich afzijdig en wei gerde de toeziende commissie der V.N. toestemming te geven het noordelijke gebied van Korea te betreden. Het witboek legt er de nadruk op, dat de evacuatie van de bezet tingstroepen overeenkomstig een resolutie van de Veiligheidsraad ten uitvoer werd gebracht ondér het toezicht van de commissie der VN., die evenwel geen toe stemming kreeg om te controleren of ,de Sovjet-bezettingstroepen ook uit Noord-Korea teruggetrok ken waren. In het witboek worden meer dan 100 documenten over de Ko reaanse crisis gepubliceerd. LONDEN (Reuter). Een ge meenschappelijke luchtverdedi gingsorganisatie voor West-Europa is thans opgebouwd, zo heeft de Britse minister van Defensie, Shinwell, Woensdag in het Lager huis verklaard. Deze organisatie omvat de luchtmacht en de gronddiensten van de landen der Westelijke Unie, Noorwegen en Denemarken, die allen met Britse straaljagers en Britse radarapparatuur zijn uitgerust. De Britse tactische luchtmacht in Duitsland en de Britse bombar dementsmacht staan ter beschik king van de verdediging van West-Europa, waarbij zij een bij zondere rol te vervullen hebben. Vliegtuig neergestort in Portugees West-Afrika LISSABON. Volgens berich ten uit Lobito (Angola) zijn negen personen (allen Portugezen) om wordt geschat op een derde min der dan die van vorig jaar, ver- het leven gekomen bij een vlieg ongeval in de bergstreek van Boelo-Boelo. Een DC-3 van de lijn Nova Lisboa—Loanda is op een 20-tal kilometers van Bokdio in brand gevlogen en neergestort. De Rotterdamse politie heeft de 45-jarige banketbakker C. H. v. B. aangehouden na bij hem thuis een grote partij thee, zeep, rijwiel banden, spijsolie, rookartikelen, leder, dozen met rubberzolen en een bus zilvergeld in beslag te hebben genomen. De man is op het hoofdbureau ingesloten. Amerikaanse proefvlucht boven ons land Een dertigtal Amerikaanse vrachtvliegtuigen, gestationneerd te Frankfurt, heeft gisteravond als oefening een „Cross Country" ge maakt boven Nederland. Zij vlo gen in formaties van 3 tot '8 toe stellen en wekten de verwonde ring van velen, die ze zagen voor bijtrekken. De 24-jarige adelborst-vlieger A. N. Saaltink uit Amsterdam van het marine-vliegveld Valkenburg, die gistermorgen per fiets op weg was naar Leiden om zich vandaar naar Hilversum te begeven, waar hij in het Marine-opleidingskamp tot marine-officier zou worden beëdigd, werd bij Rijnsburg door een zwaar beladen vrachtauto ge grepen en op slag gedood. De beëdiging van de andere marine-officieren werd in verband hiermede uitgesteld en is nu bè- paald op Woensdagmiddag 26 Juli a.s. 5000 gedelegeerden xijn gisteren in Oost-Berlijn bijeengekomen voor het vijfdaags congres van de S.E.D., de grootste communis tische bijeenkomst die hier, sedert de machtsaanvaarding door Hitler in 1933, is gehouden. Onder hen bevinden zich de vertegenwoordigers van de communistische partijen van vele landen voor en achter het IJzeren Gordijn, o.a. Togiiatti uit Italië, Duclos uit Frankrijk, Mikhail Soeslov, secretaris-generaal van het Centrale Comité der Bolsjewistische partij in de Sowjet- Unie, en de Poolse minister-president Joseph Cyrankiewicz. Leden van de erewacht hebben op het Dai Isji gebouw, het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Tokio, drie vlaggen gehesen. V.l.n.r. de vlag van de Verenigde Staten, de vlag der Verenigde Naties en de vlag van generaal MacArthur. Het brandende en verwoeste Taedjon aan de communisten latend hebben vermoeide Amerikaanse troepen zich gisteren een weg uit de puinhopen gevochten na een dag lang straat gevechten tegen een verpletterende meerderheid te hebben geleverd. De Noord-Koreanen, gebruik makend van guerilla- strijders en sluipschutters, die tot achter de Amerikaanse stel lingen waren doorgedrongen, zetten voor het aanbreken van de dag van het Noorden en Westen uit een grootscheeps offen sief tegen Taedjon in.. Piloten van Amerikaanse jagers, die wanhopig trachtten de tanks van de Noordelijken tegen te houden, meldden dat de stad „brandde als de hel". Elf tanks zouden buiten gevecht zijn gesteld, President Wilhelm Pieck hield de openingsrede in de met reus achtige portretten van Lenin, Sta lin, Marx en Engels versierde con greszaal. Hij uitte felle critiek op de Westduitse communisten die zulke geringe resultaten boeken en verklaarde dat in West-Duitsiand stakingen moeten worden uitgeroe pen en verdere onrust moet worden gezaaid, boewei hij de „heethoof den" waarschuwde, dat „de tijd voor een openlijke opstand tegen de bezettende mogendheden in West-Duitsland nog niet is ge komen". Hij deed ook mededelin gen over de zuiveringen die in de gelederen van de Socialistische Duitse Eenheidspartij tot nu toe zijn gehouden en nog zullen vol gen. In de afgelopen achttien maan den is een kwart millioen leden uit de S.E.D. gezet, die er thans nog een en drie-kwart millioen heeft. Pieck kondigde loonsverhoging aan voor de arbeiders in de Oost- Duitse genationaliseerde indus trieën en vertelde onder grote geestdrift, dat de Sovjet-Unie een lening op korte termijn zal ver strekken. waardoor 20.000 ton vlees. 5000 ton boter en grote hoe veelheden katoen ter beschikking van de Oost-Duitse arbeiders zou den komen. Oost-Duitsland zal verreweg het grootste deel van zijn producten naar de Sovjets uitvoe ren en grondstoffen en levensmid delen in ruil ontvangen. Iedere keer als Pieck in zijn rede het woord Stalin gebruik te, verhieven de duizenden zich met de nauwkeurigheid van automaten van hun zetels en riepen met climax Stalin, Stalin, Stalin". Men verwacht dat het con gres Walter Ulbricht zal benoe men tot secretaris-generaal der der S.E.D., waardoor hij de zelfde sleutelpositie zal bekle den die Stalin indertijd in Rusland in staat stelde beslis sende invloed uit te oefenen op alle vraagstukken van binnen- en buitenland. Harry Gold bekent schuld PHILADELPHIA Harry Gold de 39-jarige scheikundige, die toe gegeven heeft dat hij als koerier heeft gewerkt voor een Russische spionnage-groep, heeft gisteren verklaard schuldig te zijn aan sa menzwering met het doel spion- nage te plegen en aan het ver strekken van inlichtingen aan een mogelijke vijand. AMERIKAANSE MARINIERS OPGEROEPEN WASHINGTON, 20 Juli. Het Amerikaanse korps mariniers heeft vandaag meegedeeld, dat „alle georganiseerde grondeenhe- den van de mariniersreserve" in actieve dienst worden opgeroepen. Een woordvoerder zei. dat het „om veiligheidsredenen" voorlopig niet mogelijk zou zijn een lijst van de eenheden of andere gegevens, w.o. de oproepingsdata, te verstrekken. De Amerikanen hebben thans een nieuw type raket-kanon van 78 mm ingezet, waarvan zij gelo ven dat het een afdoend wapen zal blijken tegen de zware Noord- Koreaanse tanks die tot dusverre ongehinderd de linies konden bin- nendringen. De Noord-Koreaanse aanval, die kwam na drie dagen van betrek kelijke rust heeft het gehele front in beweging gebracht. De commu nisten bezetten Tsjondjoe, 65 km ten zuidwesten van Taedjon, evenals Koemdje, 25 km verder westwaarts, Iri aan de westkust en vermoedelijk ook Nonsan. Op het centrale front, 40 km ten noordoosten van Taedjon. beweegt zich een lange colonne Noordelijke tanks en artillerie in de richting van Moengdjoeng. Voorts verzamelen zich commu nistische tanks en infanterie op de centrale hoogvlakte. Hierdoor wordt Taegoe, de Amerikaanse bevoorradingsbasis die 80 km zui delijker gelegen is, bedreigd. In het Oosten is de havenplaats Jongdok, 40 km ten noorden van Pohang, waar de Amerikanen Dinsdag een landing uitvoerden, in handen van de Noordelijken gevallen. Vliegtuigen bombarderen van landbases én vliegdekschepen af, zolang het weer het toestaat, de Noordelijke strijdkrachten. Generaal MacArthur heeft in een speciaal communiqué ver klaard, dat met de ontplooiing van de voornaamste delen van het Amerikaanse achtste leger in Korea de eerste fase van de strijd en daarmee de kans op PREMIEREGELING WONING BOUW 1950 AANVAARD (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer aanvaardde gisteren z.h.s. het wetsontwerp „Premieregeling woningbouw '50". Ook werd het wetsontwerp tot wij ziging van de Middelbaar Onder wijs wet en de Hoger-Onderwijs- wet aanvaard, waarbij o.m. de op richting van Meisjesscholen voor Middelbaar onderwijs, voorlopig in gevoegd bij de R.H.B.S.-en wordt mogelijk gemaakt. Twee wetsont werpen betreffende de bezoldiging van leden van de rechterlijke macht eveneens z.h.s. goedgekeurd,, gaven de nieuwe minister van Jus titie, mr. Struycken, de gelegen heid om zün ministerieel debuut te maken. De jonge bewindsman toonde zich een vlot spreker, in de behandelende materie bleek hij zich reeds terdege te hebben in gewerkt en hij liet dan ook een uitstekende indruk achter. BELGISCH VERZET TEGEN FRUITINVOER BRUSSEL. Het Algemeen Comité der Verbonden van fruit kwekers in België heeft in een bekendmaking de eis gesteld, dat alle fruitinvoer in België zal wor den verboden. Ofschoon de oogst wordt geschat op een derde minder dan die van het vorig jaar ver wacht het comité toch nog een overschot. Onlangs heeft de organisatie der fruitimporteurs op dezelfde gron den het vrijgeven van de fruit- i'mport gevraagd. een Noord-Koreaanse overwin ning voorbij is. Toen de communisten de linie langs de rivier de Han ten zuiden van Seoel hadden doorbroken, en geheel Korea voor hen open lag, was hun kans op de overwinning zeer groot geweest, aldus Mac Arthur. De bekwaamheid en moed van de Amerikaanse strijdkrachten heeft echter de roden opgehouden en hen gedwongen tot kostbare frontale aanvallen over te gaan. Zware en lichte Amerikaanse bommenwerpers bestookten Don derdag de communistische troepen aan de bevoorradingslinies naar het front van Tsjongdjoe, dat 65 kilometer ten zuiden van Taedjon is gelegen. In dit gebied pogen de Noord-Koreaanse troepen, ten zui den van de gebieden, waar thans in hoofdzaak wordt gevochten, een nieuwe omtrekkende beweging uit te voeren. De strijdkrachten der commu nisten, die 'in deze frontsector slechts betrekkelijk lichte tegen stand ontmoeten, dreigen hier de gehele zuidwestelijke hoek van het Koreaanse schiereiland af te snij den. De aanbiedingen van hulp voor Korea blijven bij Trygve Lie bin nenkomen. Zweden zal een veld hospitaal naar Zuid-Korea sturen met Zweeds personeel. Het kon geen troepen zenden, evenmin als Griekenland en Denemarken. Wel hebben de Grieken zes Dakota's met bemanning aangeboden en de Denen een volledig bemande Rode Kruis-eenheid .Ook Noord- Korea zal hulp krijgen. Hongarije zou een volledig uitgerust veld hospitaal met bedienend personeel zenden. PRINS BERNHARD ZAL HAAR VERGEZELLEN Prinses Irene zal Zondag a.s. te Londen de eerste steenlegging verrichten voor het nieuwe kerk gebouw van de Nederlandse pro testantse gemeente. De Prinses zal in gezelschap van haar vader Za terdagochtend per vliegtuig naar de Engelse hoofdstad reizen. Koning George heeft de Prins en Prinses Irene uitgenodigd Za terdagmiddag in Buckingham Pa lace de lunch te gebruiken met de Britse Koninklijke familie. De thee zal diezelfde dag gebruikt worden bij de aartsbisschop. Prinses Irene zal in de loop van Zondag weer naar ons land terug keren. De Prins blijft nog enkele dagen in Engeland. Uitslag radioprijsvraag Gisteren is de uitslag bekend gemaakt van de radioprijsvraag „Waar zijn wij vanavond" die op 29 Juni werd uitgezonden. Er wa ren ongeveer 65.000 inzendingen. Solex-rijwielën werden o.m. ge wonnen door de heer B. H. Buter, Diepenveenseweg 119. Deventer en H. Pullen, Sallandsestraat 25, Hardenberg en door mevr. Struik- sme-Grovestein, Marssum 351 (Fr.). GEN.-MAJOOR SCHEFFELAAR DJAKARTA (Aneta). Gene- raal-majoor Scheffelaar zal na het vertrek van luitenant-generaal Buurman van Vreden op 26 dezei naar Nederland, worden belast met het commando over de in In donesië achterblijvende Neder landse troepen, aldus verneemt de correspondent van Aneta te Surabaja uit welingelichte bron. Kolonel Paulissen uit Surabaja zal ook naar Djakarta vertrekken: hij zal benoemd worden tot chef staf. Generaal majoor Alons zal benoemd worden tot hoofd van de bij het Nederlandse Hoge Com missariaat te vestigen afdeling, die de belangen van de achterblij vende troepen zal behartigen. 's-GRAVENHAGE, 20 Juli Van officiële zijde verneemt het A.N.P., dat de minister van oorlog zijn goedkeuring heeft gehecht aan een reorganisatie van de sta ven van de Nederlandse lucht macht. Deze reorganisatie houdt in een samenvoeging van de thans be staande luchtmachtstaf en het daaronder ressorterende comman do luchtmacht Nederland. Als ge volg hiervan zullen medio Sep tember onder de luchtmachtstaf enkele commando's ressorteren waaronder het commando lucht verdediging. De huidige organi satie kent reeds het commando luchtvaartopleidingen en het com mando luchtvaarttroepen. De to tale personeelssterkte van staven en commando's blijft in de nieu we organisatie ongeveer gelijk aan de huidige. Asturias (burgers) Djakar ta-Amsterdam, 19 Juli dwars Oporto. Indrapoera, Djakarta-Rot terdam, 19 Juli 180 mijl W.N.W. Perim. WASHINGTON, 21 Juli (Reuter). Volgende week zullen de Verenigde Staten in de bijeenkomst van de plaatsvervangers van de ministers der landen van het Atlantisch Pact aandringen op „aanzienlijke ver hoging" van de defensie-begrotin gen der West-Europese landen, zo wordt te Washington van gezag hebbende zijde vernomen. Amerikaanse functionnarissen verklaarden, dat de tijd van voor bereiding voor het Noord-Atlan tische verdedigingsstelsel ten ge volge van de Koreaanse oorlog was „verkort". Volgens deze functionnarissen verwachten de Verenigde Staten, dat de leden van het Noord-Atlan tische Pact hun bewapening ver snellen op overeenkomstige schaal als het nieuwe Amerikaanse wapen program „in zoverre als hun eco nomische hulpbronnen dit toe laten". In militaire kringen te Washing ton zou men van mening zijn, dat desnoods op binnenlandse uitgaven voor niet-defensieve doeleinden be zuinigd moet worden. Zij erkenden echter, dat de Europese landen economisch niet in staat zijn om evenals de Verenigde Staten hun defensie-begroting te verdubbelen en dat sommige landen, zoals Enge land, reeds een groter deel van hun nationaal inkomen aan hun ver dediging besteden dan de Verenig de Staten. AMERIKAANSE VERSTERKINGEN NAAR HET VERRE OOSTEN WASHINGTON, 20 Juli (Reu ter). Het Amerikaanse leger heeft vandaag medegedeeld, dat strijd- en ondersteuningseenheden uit alle zes legergebieden in de V.S. in gereedheid zijn gebracht om naar het Verre Oosten te ver trekken. De sterkte van de een heden is niet bekend gemaakt. Frans verzet tegen Coca-cola PARIJS. De commissie voor dranken van de Franse Nationale Vergadering heeft een eerder aan genomen motie, strekkende tot het verbieden van het gebruik van Coca Cola in Frankrijk en de Franse Unie, ingetrokken en ver vangen door een andere, welke de Franse regering verzoekt de Franse dranken te beschermen te gen de concurrentie van Coca Cola.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1