Nieu.iv KONING LEOPOLD arriveerde hedenmorgen te Brussel PJES Een Koning keert terug... Koreaanse haven vernietigd Sociaal-Economische Raad gisteren geïnstalleerd TER KROONRAAD HEDEN BIJEEN Gemeenschappelijke oproep der Kerken in Nederland kleding EUW /ERIJSELS VGBLAD W O L L E ■LKMAAR m EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Koning der Belgen teruggekeerd Veiligheidsmaatregelen van uitgebreide omvang Partijen thans in evenwicht? Generaal Dean vermist Domstad sluit met drie ton tekort Historisch ogenblik in geschiedenis der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie K.N.I.L. hbudt op te bestaan Verbijsterende vertoning Scheepsberichten Het enige R.K. Dagblad root sse ram.pri.is 15 cent. Vat ze ook deden, e dus in zijn ver met het ons be- itoortje te praten, zen, waar zowaar ze erg tevreden de opperduivel, zaam vals, dat ik log nooit met een hem gebeurd. Hij >ls te geven! Kijk gooide hij me ijs- ig ik je!" „Ja, deftige duiveltje, de hem met een rel uit die knorre- verzekerde de lopig toch streng Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.J familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Neder!. Credietbank HET FEIT Buiten God, is 't nergens veilig, (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina I Zaterdag 22 Juli 1950 46e Jaargang No. 11921 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. lel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 g 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lünen), g 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel 2800 g 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel 459 K 2240 KONING LEOPOLD VAN BELGIË is hedenmorgen om 7.19 uur uit Genève op het vliegveld Evere bij Brussel gearriveerd. De Koning was in gezelschap van Kroonprins Boudewijn. Zij reisden echter in twee afzonderlijke vliegtuigen, die tegelijkertijd ver trokken. Prins Albert, de tweede zoon van de Koning, zat in het vliegtuig van zijn vader. Het koninklijk vliegtuig werd geëscorteerd door negen jagers. Te 7.35 uur vertrok de konink lijke stoet van het militaire vlieg veld Evere. Koning Leopold was gezeten in een gesloten zwarte auto. De stoet van acht auto's werd voorafgegaan door motor politie en radiowagens van de rijkswacht, jeeps en gepantserde auto's, waarvan er één een wim pel met de nationale kleuren voerde. Het vliegtuig van de koning was een militaire Dakota (nummer K 16), dat bestuurd werd door ko lonel Burniaux van de Belgische luchtmacht. Het landde te 7.19 uur. Op het ogenblik, dat de koning, voor het eerst sedert zes jaar, de Belgische bodem betrad, zette het muziekcorps de Brabangonne in. Daarna had de begroeting door de autoriteiten plaats. Zij werd ge volgd door inspectie van de ere wacht. De ceremonie droeg een uiterst vormelijk karakter. De koning ging saluerend langs de troepen, gevolgd door zijn beide zoons, die in lichte beige zomercostuums waren gekleed. Terstond daarna reden tien zwarte auto's het platform op en begon zich de stoet te formeren, die de koning naar zijn slot te Laeken zou brengen. Langs de route van de konink lijke sfbet van het vliegveld Evere naar Brussel stond een vijfdui- zendtal politiemannen opgesteld, voorzien van wapens en traangas uitrusting. De pers werd vervoerd in een viertal autobussen. Journalisten, die de bussen in particuliere auto's volgden, mochten niet ver der dan een punt op anderhalve kilometer afstand van het vlieg veld. De manschappen van de rijks wacht stonden langs de Lamber- montlaan schouder aan schouder; het publiek had zich alleen in de zijstraten, op tien meter afstand van de boulevard, mogen opstel len. Slechts kleine groepjes men sen zagen de stoet stilzwijgend voorbij rijden. Op enkele plaatsen werd „Léve de koning" geroepen, meestal gevolgd door kreten als „Abdication" van de zijde der tegenstanders van de vorst. Op het vliegveld van Genève waren ruim vijftig personen, on der wie de Belgische gezant te Bern, aanwezig om de Koning uitgeleide te doen. De Koning droeg de uniform van veldmaar schalk van het Belgische leger. De vorst, die kennelijk diep ontroerd was, nam op het vlieg veld afscheid van Prinses de Rethy en van Prinses Josephine Charlotte. -»• - In Brussel deden gisterochtend geruchten de ronde dat de koning reeds zou zijn aangekomen, daar men dé gehele nacht het geronk en de navigatielichten van vlieg tuigen had waargenomen die in formatie over de stad vlogen. Mo gelijk gold het hier echter een oefening voor de grote militaire parade die gistermiddag in het voor het publiek afgesloten Jubel park werd gehouden, tijdens wel ke formaties bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen boven de voorbijmarcherende afdelingen van het leger, de marine en de politie kruisten. De troepen defileerden geduren de een uur voor de vertegenwoor diger des konings, Prins Amory de Merode die Donderdag tot grootmaarschalk van het hof is benoemd. Op de eretribune wa ren vele parlementsleden en hoge militairen aanwezig, benevens talrijke vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique. Na afloop van de parade ont stond een incident, toen van de tribune tegenover de ere-tribune „Leve de Koning" werd geroepen. De socialistische parlementsleden die rechts van de eretribune had den plaatsgenomen verhieven zich onmiddellijk van hun zetels en begonnen „Troonsafstand", „Leve België" en „Leve de regent" te roepen. Het incident duurde slechts enkele minuten daar de militaire kapel onmiddellijk de Brabanconne inzette. Aan de parade namen sterke afdelingen gemotoriseerde politie deel. Incidenten van enige bete kenis hebben zich gisteren te Brussel nergens voorgedaan. Don derdagavond dansten de burgers van de hoofdstad achter de mu ziekcorpsen die over de Grote Markt paradeerden. Onder de vlaggen die ter gelegenheid van de nationale feestdag van de ge vels wapperden, plakten de socia listen gisternacht hun proclama tie, waarin zij zeggen het gezag van de koning niet te zullen erkennen. Er waren sterke politiecordons samengetrokken rond de St. Gudule waar gistermorgen een plechtig „Te Deum" werd ge zongen, en bij het Koninklijk paleis waar een socialistische deputatie het adres van hulde aan de Prins-regent zou komen aanbieden. Deze liet zich echter ziek melden, zodat de heren on verrichter zake moesten terug keren. Het enige ernstige incident werd gisteren gemeld uit Bergen in het hart van het anti-koningsgezinde Wallonië, waar twee bommen tot ontploffing kwamen op tramlij nen. De lijnen werden onmiddel lijk hersteld. KONING ZAL PARLEMENT VANDAAG TOESPREKEN Hedenmiddag te drie uur zal een vergadering worden gehouden van de Kroonraad, waarin de mi nisters van Staat zitting hebben. De koning zal vandaag ook de bei de huizen van het Belgisch parle ment toespreken. Een liberale woordvoerder heeft te Brussel verklaard, dat de libe- ralen, in tegenstelling tot de socialisten, bereid zouden zijn ge volg te geven aan een- eventuele uitnodiging des konings. tot het voeren van besprekingen over de voorwaarden van hun deelneming aan een nieuw kabinet. Een Britse en een Amerikaanse kruiser hebben Woensdag een vernietigende beschieting uitge voerd op de Koreaanse haven Jongdok, kort nadat deze in Noor delijke handen was gevallen. Door de beschieting ontstonden grote branden, die twaalf uur later nog vanuit zee zichtbaar waren. De stad ligt 40 km. ten Noorden van Pohang waar de Amerikanen een landing uitvoerden. Aan het front in Korea staan thans drie Amerikaanse en vier Zuid-Koreaanse divisies tegenover zeven Noord-Koreaanse divisies De Amerikanen houden boven dien nog pantsereenheden van hun eerste divisie, en gedeelten van de 25ste divisie in reserve, terwijl de Ncrord-Koreanen twee divisies in reserve hebben ten Zuiden van Seoel en de Han. Aan het Oostelijk front her overden de Zuid—Koreanen Jets- jon, 10 km. ten N.O. van Taed- jon. Zij rukten ook op naar Poeng- gji, waar zij twee communistische bataljons versloegen. De 24ste Amerikaanse divisie blokkeert ten Oosten van Taedjon de communis tische opmars. De Noordelijken maakten vorderingen ten Zuiden Een ware wolkbreuk barstte gistermiddag los boven Alkmaar. De riolen konden de wateraanvoer bij lange na niet verwerken, met het gevolg dat nogal wat overstromingen optraden. Een kijkje op de Laat, die in ëen kanaal was herschapen. en Zuidoosten van Tsjondioe, dat 65 km. Zuidwestelijk van Taedjon is gelegen. De 6e Zuid-Koreaanse divisie zal slag hebben te leveren tegen twee Noord-Koreaanse li- visies die oprukken langs de straatweg van Moengjang naar Hamtsjong aan het centrale front. BIJ DE STRIJD IN TAEDJON Een Amerikaanse hulpcolonne trachtte gisteren Taedjon binnen te dringen, waar zich generaal- majoor William Dean, bevelheb ber van de 24ste Amerikaanse divisie, bevindt, die Donderdag bij de Amerikaanse aftocht werd ver mist. Volgens de laatste berichten is de hulpcolonne er niet in ge slaagd zich een weg te banen door de Noord-Koreaanse linies. De Koreaanse tolk van de gene raal is gisterochtend doör de Noordelijke linies gedrongen en heeft de Amerikaanse linie ten Oosten van de stad kunnen berei ken. De tolk heeft verklaard, dat generaal Dean met zijn officieren en soldaten heeft gestreden voor het behoud van Taedjon. Hij had persoonlijk het installeren van bazookas en de toestellen voor het afschieten van anti-tankraketten geleid en was tevens behulpzaam geweest bij het evacueren van de gewonden. AMSTERDAM. Damstad heeft een exploitatietekort, dat wordt geschat op f 300.000.Bij dit bedrag is inbegrepen een deel van de gages der artisten alsmede nog aan de gemeente Amsterdam verschuldigde precario-belasfing. De voorzitter van het Kalver- straatcomité deelde ons mede op een vergadering van winkeliers te hebben voorgesteld, dat allen in dit deficit zullen bijdragen op ba sis van f 300.— per strekkende meter winkelpui in de Kalver- straat. Toezeggingen zijn reeds ge daan, maar een beslissing is nog niet genomen. Zondagavond wordt Damstad gesloten. Vier Belgische rijkswachters verongelukt BRUSSEL, 22 Juli (ANP). Een vrachtauto, die rijkswachters vervoerde, is Zaterdagochtend om 4 uur bij het Eeuwfeestpaleis om gekanteld. Vier rijkswachters werden op slag gedood. Anderen werden gewond. "H Met landingsvaartuigen worden grote legervoorraden in de Zuid-Koreaanse haven Poesan aan wal gebracht, en onmiddellijk naar het front vervoerd. In de vergaderzaal van de Eer ste Kamer is gistermiddag de eerste openbare vergadering gehouden van de Sociaal-Economische Raad, in tegenwoordigheid o.m. van de ministers Drees, van den Brink, Joekes, In 't Veld en Struycken, en van de Staatssecretarissen van der Grinten, Cals en van Rhijn. De minister-president wees in zijn rede op de belangrijke drievoudige taak van de raad, die allereerst voor de regering het advies-college bij uitstek zal zijn voor haar sociaal-economische politiek. De regering behoeft de voorlich ting van ondernemers en arbei ders en van de sociaal-economi sche wetenschap. Anderzijds zal de raad een beter verstaan van de regeringspolitiek door ons volk mogelijk maken. Met dankbaar heid herdacht spr. de werkzaam heid van de Hoge Raad van Ar beid, een schepping van minister Aalberse, die thans gaat verdwij nen, en die van de Stichting van de Arbeid, die een volgende fase was in een ontwikkeling die thans in de S.E.R. haar bekroning vindt. Ook de Economische Raad, de Nijverheidsraad en de Midden- standsraad verdwijnen na voor treffelijk werk, dat thans in één adviserend lichaam zal worden voortgezet. De S.E.R. wacht vervolgens een belangrijke taak als bestuurs orgaan bij de publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven, die van grote en zegenrijke bete- Het Koninklijk Nederlands In donesisch Leger zal op 26 Juli 1950 te 0.00 uur hebben opgehou den te bestaan. Met ingang van 25 Juli 1950, zullen wegens deze reorganisatie eervol uit de militaire dienst bij dit leger zijn ontslagen alle op dat tijdstip nog in werkelijke dienst van het K.N.I.L. zijnde militairen waar ter wereld zij zich ook mo gen bevinden. Dit zelfde geldt voor de dienst- en reserveplichti- gen van het K.N.I.L. OP BERLIJNS S.E.D.-CONGRES BERLIJN. Verbijsterende tonelen hebben zich gisteren af gespeeld op de tweede dag van het S.E.D. congres. Men mag ze typerend noemen voor de com munistische minachting voor de menselijke waardigheid. Als eerste spreker trad n.l. op de West-Duitse communisten leider Max Reimann, die geen en kele poging deed om zich te ver dedigen tegen de ernstige critiek die Donderdag door Pieck op hem was uitgebracht. Hij gaf toe dat „ideologische laksheid, opportunis me en sectarisme" hun weg ge vonden hadden naar zijn partij en dat hij de politieke koers „dras tisch" zou wijzigen. Hij werd luide toegejuicht. Daarna kwam Pieck weer aan het woord, en be rispte diegenen die haar hadden toegejuicht. „Er was geen behoefte aan applaus", zo zeide hij: „er dienden slechts lessen te worden geleerd. Was de meerderheid van het congres zich dan niet bewust van de behoefte aan ernstige zelf- critiek?" Toen Pieck was uitge sproken werd ook hij luide toe gejuicht. Reimann zelf juichte mee en schudde Pieck hartelijk de hand.... kenis zal kunnen zijn, indien de bedrijfschappen en productschap pen in redelijk snel tempo tot stand zullen kunnen worden ge bracht en het juiste evenwicht kan worden gevonden bij het toe kennen en hanteren van bevoegd heden. Dr. Drees beklemtoonde dat bedrijfsorganisatie niet in ^en monopolistisch streven zal mogen ontaarden. Het algemeen belang is niet een optelling van groeps belangen van de consumenten en van hen die niet actief in het be drijfsleven zijn betrokken, zal ern stig rekening dienen te worden gehouden. De regering acht het van groot belang, aldus de ministerpresident dat ook de arbeiders hun deel in de verantwoordelijkheid, niet en kel voor het sociale maar ook voor het economische -beleid dragen. Dit zal nog meer zin en betekenis geven aan het werk van de ar beidsorganisaties tot vorming en verbreding van haar kader en tot een algemene culturele verheffing van haar leden. Nadat spr. er op had gewezen dat de opbouw van de P.B.O. in belangrijke mate in handen van de raad is gelegen noemde hij als derde punt van de taak van de raad, de medewerking bij de uit- voèring van wetten als b.v. die op de ondernemingsraden. De rede van dr. Drees werd be antwoord door de voorzitter van de raad, prof. F. de Vries die uit voerig de ontwikkeling schetste van de beginselen, die in de wet op de bedrijfsorganisatie zijn neer gelegd. Bestuurbare projectielen LONDEN, 21 Juli Vandaag is te Washington een overeenkomst voor de duur van 25 jaar tussen Engeland en de V.S. getekend be treffende het gezamenlijk inrich ten en gebruiken van een proef - terrein voor bestuurbare projec tielen op de Bahama-eilanden. Ad interim. Vandaag keert ko ning Leopold terug naar zijn volk. dat verscheurd is door haat. Welk een tragische terug keer. Daags nadat gevierd is de onafhankelijkheid van België, die honderdtwintig jaar geleden werd uitgeroepen toen onze zui derburen zich van ons afscheid den, dreigt een nieuwe schei ding. Want het is 'n thuiskomst waar nauwelijks de helft van de Belgen zich op verheugt. Op nieuw wordt bewezen, dat de volksgunst grillig is. Vandaag: Hosanna, morgen: Kruisig hem, geldt ook voor een Koning. Wanneer wij een artikel aan de ze thuiskomst wijden, dan stel len wij voorop, dat wij ons niet het recht aanmatigen om te oor delen of de Koning wel of niet mocht terugkeren. Dit is een kwestie, die. nu het tot een zaak van het volk is geworden, door de Belgen zelf moet worden op gelost. Voor ons is de Konings kwestie alleen interessant.^ voor zover daarbij de democratie, het staatsrecht en vooral ook de staatkunde een rol spelen. Be schouwd uit een oogpunt van 'n gezonde democratie is de Ko ningskwestie wel buitengewoon onverkwikkelijk geworden. Het hanteren van het stakingsrecht kan men hier nog wel van een recht spreken? voor een politiek doel is beslist ongeoor loofd, dat is door vele vooraan staande socialisten steeds met klem betoogd. Maar de hetze tegen de Koning onder leiding van Spaak en Busset in de ver enigde zitting van Kamer en Senaat gevoerd, ging wel alle perken te buiten. De vergade ring werd een grote scheldpartij, de democratie zo onwaardig, dat wij er volkomen mee zouden hebben ingestemd, indien de voorzitter deze „democraten" met de zweep uit de zaal had laten ranselen. Bovendien en laten we dat vooral niet veree ten de agitatie tegen de Ko ning werd een hetze tegen de Kerk. De anti-clericale kliek zag haar kans schoon om haar haat tegen alles wat Katholiek is uit te spuwen. De ware aard van de „democratische" socialis ten kon toch niet verborgen blijven. Maar onze afkeer van dit „democratisch" gedoe mag toch onze ogen voor de feiten niet sluiten. En dan is het voor ons onmogelijk in te zien, dat Leopold nog makkelijk Koning der Belgen kan zijn. Daarvoor zijn de voorwaarden, waaraan een constitutioneel vorst moet voldoen niet meer aanwezig. De allereerste voorwaarde is, dat de Koning werkelijk onschendbaar is. De Koning moet gerespec teerd worden, ook door de prin cipiële tegenstanders van de Monarchie. De Koning moet buiten alle politieke geschillen worden gehouden. Hij dient te zijn het werkelijk samenbindend element van de natie. En dat kan alleen, wanneer enerzijds de Koning in het openbaar zich nooit uitspreekt over politieke zaken anderzijds Volk en Volks vertegenwoordigers nooit trach ten de Koning voor hun poli tieke karretje te spannen. Na tuurlijk kan en zal de Koning er een eigen politieke mening op na houden, die misschien verschillend is met die van de minister. Maar 's konings mening dient voor de buitenwereld steeds verborgen te blijven. Hoe Koning en minister bij een eventueel geschil tot elkaar ko men, gaat de buitenwereld niets aan. De verhouding Koning en minister dient dan ook steeds geheim te blijven. In België is deze verhouding niet geheim gebleven. In de oorlogsdagen van 1940 brak er De kerken stellen het zeer op prijs, dat het Nederlandse volk bij het eerste lustrum van de be vrijding in de gelegenheid wordt gesteld, door het kopep van een daartoe uitgegeven postzeigel, deze te helpen aan de wederop bouw van de in de oorlog getrof fen kerkgebouwen. Vooral in de hongerwinter 1944 1945 hebben de Duitsers talloze to rens en kerken in troosteloze ruïnes herschapen, terwijl ook in de laat ste ronde van de strijd nog veel kerken zijn verwoest. En in die zelfde hongerwinter is het de ker ken een voorrecht en vreugde ge weest door het 1KB (Interkerkelijk Bureau Noodvoedselvoorzieningen en Kinderuitzendingen) voor talloze kinderen, zieken en ouden van da gen te hebben kunnen zorgen. Het 1KB heeft overal waar nood was Indrapoera, Djakarta-Rot terdam, passeerde 20 Juli Elba Cape (Rode Zee). Garoet arriveerde 21 Juli te Rotterdam, terug van Dja karta. Nelly, Djakarta-Amsterdam, vertrok 20 Juli van Port Said. Tabinta. Djakarta via Aden- Amsterdam, verm. 21 Juli van Djakarta vertrokken. naar vermogen hulp verstrekt. De afbeelding op de zeer geslaag de postzegel herinnert ons aan de verwoesting der kerken en aan de hulpverlening. De hulpverlening wordt in herinnering geroepen door de afbeelding van de gelijkenis van de Barmhartige Samaritaan, die van zijn ezel stapte en de uitgeputte door rovers overvallen reiziger laaf de en verzorgde. Moge deze postzegel een symbool zijn van de wil om samen te bou wen, wat door de oorlog werd ver woest en van wat het is de naaste te helpen, alleen omdat hulp nodig is. En mogen velen in ons land, door deze postzegels in de tijd van 17 Juli15 September te kopen, op hun beurt een kleine bijdrage ge ven voor de wederopbouw der kerkgebouwen. De Ned. Herv. Kerk, Dr. K. H. E. Gravemeijer Mr. H. M. J. Wagenaar De Katholieke Kerk. Joh. Kard. de Jong De Geref. Kerken, Mr. Dr. J. Donner Dr. J. Hoek De Chr. Geref. Kerken, Ds. M. W. Nieuwenhuyze De Evang. Lutherse Kerk, Ds. J. P. van Heest De Herst. Ev. Luth, Kerk, Prof. Dr. J. E. B. Blase De Doopsgezinde Gemeenten, Dr. W. F. Golterman De Rem. Broederschap, Ds. F. Kleyn. De Oud-Kath. Kerk, Dr. A. Rinkel. De Unie v. Bapt. Gemeenten, Ds. K. Reiling. De Bond v. Vrije Ev. Gem„ Ds. P. van Vliet. een openlijk conflict uit tussen Leopold en zijn ministers. De Koning weigerde zijn ministers naar Engeland te volgen. Hij verkoos als opperbevelhebber bij zijn troepen te blijven. Of dit de ware reden voor zijn wei gering was, kunnen wii niet be oordelen. Wel herinneren wjj ons, dat de Koning in de Mei dagen van 1940 als een defaitist werd betiteld. En voorts lijkt het beroep op het opperbevel hebberschap ons staatsrechtelijk gezien, wel wat gekunsteld. De Koning is primair staatshoofd en de functies, die hij er bij uit oefent, zijn van lagere orde Mogelijk is ook, dat de Koning weinig vertrouwen had in de geallieerden. Er waren er meer in de eerste oorlogsjaren, die 'n Duitse overwinning als het meest waarschijnlijke beschouw den. In ons land was het zelfs de grote Colijn, die een bro chure schreef, getiteld: „Op de grens van twee werelden", waarin hij betoogde, dat, hoe de oorlog ook afliep, Europa in de toekomst beheerst zou worden door Duitsland's hegemonie, een voorspelling, die gelukkig niet is uitgekomen. En we zullen over onze de Geer maar niet spreken, evenmin over de vele burgemeesters, die hun baan kwijt geraakt zijn, omdat zij op het verkeerde paard hebben ge wed. klaar hoe het ook zij, wat men 'VI Koning Leopold kan of wil verwijten, het doet er niet toe, want beslissend is niet wat men de Koning verwijt, maar dat men de Koning becritiseert. Toen het conflict tussen Leo pold en zijn ministers in 1940 openbaar w;erd, was er een bres geschoten in de constitutionele Monarchie. En 't stond vast, dat deze bres heel moeilijk gedicht zou kunnen worden. Was de Koning nu maar onmiddellijk na de bevrijding, met of zonder wet op het Regentschap, naar België teruggekeerd, dan was hij waarschijnlijk met algemeen gejubel ontvangen. Maar dat verkoos hij niet, daardoor zijn 'tegenstanders de gelegenheid gevende hun grieven tegen hem *e - I?,erhaien» grieven, die uitein delijk groeiden tot een haat zo groot, dat een verzoening on mogelijk werd. Inmiddels wer den te Pregny tal van conferen ties gehouden, waarop de Ko ning ook zijn tegenstanders uit nodigde. Meermalen is Spaak bij de koninklijke banneling op bezoek geweest. De Koning liet de beslissing over zijn terugkeer aan zijn volk. Daarom wilde hij een Volksstemming, waartoe met de stemmen van zijn vijan den tegen, werd besloten. Door het houden van een Volksstem ming werd echter weer een staatsrechtelijke foüt gemaakt. Het is onjuist om te stemmen voor of tegen de Koning. Men kan het volk laten beslissen oij het een Monarchie of een Repu bliek wil, zoals sommigen in ons land het wilden tijdens de voor bereiding van de Grondwets herziening van 1922, indien er troonopvolger meer zou zijn. Maar het volk laten oorde len of een Koning al dan niet juist heeft gehandeld is lijnrecht m strijd met de constitutionelé monarchie. Immers door de Volksstemming werd de persoon' van de Koning «pnieuw in heï geding gebracht. ^E Volksstemming was geen succes voor Leopold. Zeker, het percentage voorstemmers was groter dan de Koning als mini mum eis had gesteld voor zijn terugkeer maar er waren toch 42 van de 100 Belgen, die zich positief uitspraken tegen de Vorst. De Koning deed 'n com promisvoorstel. Hij was bereid tijdelijk het bewind over te dra gen aan de kroonprins, doch de tegenstanders wilden ook daar met aan. De Kamers werden ontbonden, nieuwe verkiezingen volgden, die een meerderheid brachten voor de C.V.P. Vooral na het onverzoenlijke standpunt va? de socialisten hebben da katholieken terecht gebruik ge maakt van hun meerderheid en de Koning keert terug. Maar wat nu? Socialisten en de mees te liberalen hebben verklaard de Konmg niet te zullen erken- nen. Stakingen en betogingen zullen opnieuw plaats hebben Weer ondemocratisch maar dat alles vinden we nog niet het belangrijkste. Staatkundig ge zien is alleen van belang of de Koning in de toekomst een re-> gering zal kunnen vormen, die m het belang van het land is Het landsbelang kan eisen, dat de socialisten en de liberalen in een kabinet zitting nemen. Nu kunnen de katholieken voorlopig wel weer alleen regeren. Maa>- voor hoelang? En hoe zal het gaan indien de Koning .zich in het openbaar vertoont? Zullen de vijanden van de Koning aan sturen op een scheiding van het 'and? Het zijn vragen, die de toekomst zal beantwoorden Wij achten het mogelijk, dat de Ko ning zich uiteindelijk zal op offeren en eigen belang zaï achterstellen ljij de toekomst van het land. De eenheid va het Belgische volk zal moeto worden hersteld. De Belgen zul len, vooral nu de gevaren uit het Oosten zo dreigend zijn hui binnenlandse geschillen zovee mogelijk moeten oplossen. We- Europa kan zeker nu geen bir nenlandse tweedracht verdrr gen. Mogen onze zuiderburc waarmede wij door zovele ba> den verbonden zijn straks ge schaard zijn achter een Koning die niet alleen 't respect, maar ook de liefde van zijn volk geniet M. P. J.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1