Vooral in deze tijd heeft de Partij opbouwende critiek nodig m Teleurgestelde Kamer aanvaardde de toeslag op overheidspensioenen De bedoeling van de doorbraak is onze invloed tegen te houden Opsporing vermiste politieke gevangenen wordt voortgezet Alleen maar omdat „een half ei beter is dan een lege dop" Equipe Burgerhoudt Sythoff wint Coupe des Alpes Koeler en kans op buien it overleden ,Volendam" i vijven: 10 nylons K.V.P.-kaderdagen te Weert Buru geheel bezet Prinses Wilhelmina im Naar wij vernemen: De Beurs Kamer op reces Oude kwartjes en stuivers verdwijnen Het filmcontract van Ankie van Kooy Verrassing in de Alpenrit Zondags-evangelie /ERWACHT1NG door het K.N.M.I. te lig van Zaterdagavond ond: IEL BEWOLKING! waar bewolkt met enkele regenbuien, t matige Zuidelijke warm. E JONGEN ZAL RIJ NU LEIDEN nkomst te Halifax in ind bleek, is de Ne- kker Pieter Hansen boord van het emi- „Volendam" aan een verleden. De heer 3 jaar was, wilde met en vijf kinderen als ia een nieuw leven n lö-jarige zoon zal thans leiden. riden van het scnip, studenten, touristen ïing hielden een col- vrouw Hansen. damse politierechter de smokkel berecht nylons die, zoals hij „groter was dan de verdachte voor zijn id'' Het waren er n.l. verdachte kreeg gis- reroordeling van zijn :n: drie maanden met nderhalf jaar Rijks- ,,U ruïneert mijn hij nog kwaad. De ousen in België had vervoerd kreeg 7 aftrek, degene die gefourneerd 5 maan- oudster f 400,boe tussenpersoon vier en tientje boete, om- vergunning nylons DEN RINGEN N TE DE RIJP In de afgelopen ebroken in de iu- an de heer de Rij- Met stenen werd t verbrijzeld. Hoe- ne voorraad kost- ngen en tafelzilver riipen lag, werden tableaux met to- ien ringen meege- ieer de Rijke, die rde, was wel be- le inbrekers ijlings sloegen. Politie, door de heer Sijs zette de achter- ich tevergeefs. w in Mei 1950 gegevens van het u van de Statistiek i van dit jaar 3.749 ied tegen 3.423 In deze in Mei niouw- ngen zijn er 232 in m 108 in M»i 1949), B (213), Drente 123 242 (133), Noord- Amsterdam) 321 lder 34 (14). In de ïaand werden 6.245 itvooring genomen; tot 31 Mei j.l. tot EN MULO )raa A slaagden te alken, P. Buys te ong Westerblokker; Niemeyer C. van er te Den Helder; out; R. A. Mekke- il; J. Dam Hoorn; lenes; A. J. Meijer Harenkarspel; A. germeer; N. Koorn M. Oderkerk Den tan Den Burg; G. rend; A, ten Hoo- G. Klapmuts Fur- Kreyger Den Hei- Beek Den Helder, tl Helder, r candidaten. Mulo-examens voortgezette Mulo- naar slaagden nog: uda; C. F. Jansen, Geus, Oudorp; S. Alkmaar; A. P. van Ier; G. Zeeman, 't 't Zand; A. M. van and; J. Diedenoven )en Helder; A. Rui- J. Heinis, Heiloo; Oterleek; J. Roe- an Reyendam, Den Kuiter, Oosterend; Struik uit Enkhui- lettink, A. T. Cou- A. Dekker uit D. Visser uit AJk- tns worden nog ceuringen iema Americain: astilië, boven 14 jr. iloft met hinder- 14 jr. Victoria: De an het meisje, vol- rijpe levenserva- De Witte: Luln itbaar; Meedogen- Tivoli. Cagliosto, Bonnie Prince il: Manon, volw. serv. (C 3); Kam- ymplade, alle leef- i Haan: Captain 1 jr.; Omstreden 3 jaar. t Theater: Ken- cht, boven 18 jr. et, alle leeftijden. in de Burma 3 jr. int: Hallo Noot"# lity: Vergeten le- iaar. ZATERDAG 22 JULI 1950 PAGINA 3 Gisteravond begonnen in het Bisschoppelijk College te Weert de Kaderdagen van de Katholieke Volkspartij. Ruim tweehon derd leden, uit alle geledingen van de Partij, namen aan deze kaderdagen deel. Op het programma staan drie inleidingen: Mr. Jan Derks spreekt over de plaats en de taak van de K.V.P. in de binnenlandse politiek, Pater Prof. Dr. D. Beaufort plaatst de K.V.P. tegen de achtergrond van de buitenlandse politiek en Drs. G. j. M. Horbach zal een antwoord geven op de vraag, of de K.V.P. over de mogelijkheden beschikt om aan de haar te stellen eisen te beantwoorden. Partijvoorzitter Andriessen be groette gisteravond de deelnemers in een openingsrede, waarin hij er o.m. op wees, dat vooral in deze tijd de Partij opbouwende zelfcritiek nodig heeft. In tijden als waarin wij nu leven gaat het er om, ons op onze zware en verantwoordelijke taak te be zinnen en ons af te vragen of wij onze roeping in het leven van alle dag vervullen. Dat geldt voor ons als individuen, dat geldt voor de onderscheidene groepen van ons volk, dat geldt ook voor de K.V.P. Wij hebben ons de behoeften en noden van onze tijd te realiseren; wij moeten ze zo mogelijk analyse ren en dan onze lessen en conclu sies er uit trekken. Dan ook kan blijken of de Partij dynamisch ge noeg is en of zij voldoende aantrek kingskracht op ons katholieke volksdeel uitoefent. Bij dit alles gaat het vooral om de vraag of de partij haar plaats in onze tijd kent; of zij voldoende idealisme bezit en of zij in haar verhouding tot andere partijen de juiste positie inneemt. Geëist mag hierbij worden, aldus de partajvoowitter, dat de critici objectief critiek uitoefenen. Dat zij de K.V.P. als een realiteit aanvaarden en dat haar verschijnen niet, zelfs niet overwegend, be schouwd wordt als een gevolg van een negatieve instelling van haar aanhangers. Deze visie is, naar de vaste overtuiging van de Partij voorzitter, stellig fout. Daarvoor kan het verleden tot getuige dienen, maar niet minder het na-oorlogse heden. Wanneer in een onzer Neder landse weekbladen, naar aanleiding van de cijfers der volkstelling, wordt betoogd, dat de politieke in vloed der katholieken zal worden verstrekt, tenzij er natuurlijk teke nen en wonderen gebeuren, welke men tegenwoordig doorbraken in de politiek noemt, dan is dat een veelzeggende uitlating. Zij duidt er immers op, zoals een onzer katho lieke dagbladen terecht ppmerkte, dat de bedoeling der doorbraak is, de stijgende invloed der katholieken tegen te honden, ja te verminderen. Ook deze dingen moeten wij dur ven zien en zeggen, teneinde tot klaarheid in de verhoudingen te komen. Het is op grond van een en ander dat het Partijbestuur be sloot als eerste onderwerp te doen behandelen „De plaats en taak der DJAKARTA. Naar aan Aneta van de zijde van het ministerie van Defensie der R.I.S. werd me degedeeld, is het gehele eiland Buru thans bezet door de APRIS. De geboden tegenstand is zeer ge ring geweest, het aantal gemaakte gevangenen eveneens. De meeste gevangenen zijn onmiddellijk in vrijheid gesteld. Binnenkort zal op het eiland het civiele bestuur wederom worden ingesteld o.l.v. dr. Rehatta, die destijds deel uit maakte van de missie-Leimena naar Ambon. De eilanden der Kay- en Aroe- groep werden onlangs reeds bezet door troepen van het basiscom mando Kupang op Timor. K.V.P. in de binnenlandse politiek." Ook de internationale ontwikke ling vraagt de volle aandacht van de Partij en haar organen. Deze ontwikkeling, zowel in Europees- als in wereldverband gezien, plaatst de Partij voor geheel nieuwe ver houdingen en vraagstukken, terwijl nog niemand kan voorspellen waar het eindpunt gelegen is. Er is een West-Europa in wording, met al zijn consequenties in de onderscheidene sectoren van het maatschappelijk en staatkundig leven. Bij de bestude ring van deze materie is pater Beau fort de aangewezen inleider. Tenslotte, aldus de Partijvoorzit ter, zal de vraag onder de ogen worden gezien, of de K.V.P. over het organisatorische apparaat be schikt om aan de aan haar te stel len eisen te beantwoorden. Altijd zal hier intussen de eis moeten gel den, dat de Partij ook werkelijk 'n partij blijft. Zij mag nooit een ver zameling van individuen worden, die een bepaald individualisme kun nen betoveren, ook niet wanneer men dat in groepsverband zou po gen te doen. KLEINE MEERDERHEID VOOR FRANSE REGERING PARIJS. De pas-gevormde Franse regering heeft gisteren een overwinning behaald met 292 te gen 291 stemmen inzake een voor stel tot verhogen van de pensioe nen voor oorlogsweduwen en an dere slachtoffers van de oorlog. De regering liep echter geen gevaar, daar aan de desbetreffende motie niet het vertrouwensvotum ver bonden was. IN IJSELMEER-STEDEN Zoals Hoorn Woensdagavond en Texel en Den Oever Donderdag verrast werden bjrj de onverwachte komst van het Koninklijk Jacht „Piet Hein", aan boord waarvan H. K. H. Prinses Wilhelmina zich bleek te bevinden, zo werd het oude Friese stadje Hindelopen Vrijdag morgen vroeg dezelfde verrassing bereid. Een half uur na aankomst hadden de inwoners nog niets be merkt, zodat H. K. H. die korte tijd aan tekenen kon besteden. Toen het nieuws enkele ogenblikken later toch uitlekte, was het jacht spoedig omringd door een dikke haag men sen. Toen de „Piet Hein'* wegvoer, wuifde de Prinses de juichende me nigte nog lang na. In Harderwijk was later op de dag de komst van de Prinses bijna onmiddellijk be kend. Honderden stonden juichend langs de weg toen zij per auto weer naar 't Loo vertrok. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft op haar tocht langs het IJsel- meer tekeningen gemaakt van de meest karakteristieke plekjes. Het congres van de Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd in de Dierentuin te 's Gravenhage is gisteren besloten. Tot opvolger van mr. B. Stomps uit Heemstede, die zich niet her kiesbaar stelde, werd mr. G. Ch. Aalders uit Dordrecht als voorzit ter gekozen. Het congres heeft een resolutie gezonden aan Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, waarin het opnieuw zijn trouw betuigt aan datgene wat is neergelegd in de „Verklaring over de menselijke rechten" en be treurt, dat de essentiële menselijke rechten op vrede, vrijheid en wel vaart ernstig worden bedreigd door agressieve acties door hen, die zich niet naar de besluiten van de VN. willen voegen. Er werd besloten tot de oprichting van een inter nationale vereniging van ex-poli tieke gevangenen met het doei het internationaal contact te verstevi gen en tot uitwisseling te geraken van gegevens omtrent vermiste ge vangenen. De opsporing van vermiste gevangenen waarvoor op de be groting 1950 van het ministerie van Sociale Zaken geen gelden meer waren uitgetrokken, zal toch worden voortgezet Het Door bliksem getroffen en gedood Tijdens een kort maar hevig onweer, dat boven de gemeente Weerselo gistermiddag woedde, werd de 40-jarige echtgenote van J. Oude Hesselenk te Saasveld, die zich buitenshuis bevond, door het hemelvuur getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer laat vier kinderen na. De Amerikanen gebruiken op het front in Korea een nieuw anti-tankwapen. Het is een 3,5 Bazooka. Een sergeant van de infanterie demonstreert het nieuwe wapen waartegen de Noord- Koreaanse tanks, die in Rusland gebouwd werden, niet bestand schijnen te zijn. ministerie heeft namelijk thans toegezegd ƒ4000.— uit de inder tijd door het Expogéfonds ge storte 6000.in dat fonds te zullen terugstorten. Uit het Expogéfonds zijnbovendien ƒ6000.voor dit doel beschik baar gesteld, alsmede ƒ200.000.- uit het Nationale Steunfonds. De leden van de vereniging zul len voorts voorrang genieten bij de definitieve regeling van de oorlogs schaden. 4> gaat Adolphe Poth wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd op 1 October a.s. heen als eerste concertmeester van het Residentieorkest zullen de twee hulpoverspannin gen over de Waalspoorbrng bij Zaltbommel Zondag 30 Juli wor den vervangen door een nieuwe overspanning van 124 meter lengte. Het treinverkeer is van Zaterdagnacht tot Maandagmor gen gestremd. is gisteren een boottrein met 500 repatriërenden van de „Napoli" in ons land aangekomen. is pseudo-vogelpest geconstateerd op de bedrijven van twee kippen houders in Scheveningen. werden gisteren bij de inschrij ving op Java-tabak te Rotterdam prijzen gemaakt die tot 100 pet. boven de taxatie lagen. Er was veel vraag van Denemarken, Zwitserland en West-Duitsland. hebben twee Franse studenten een hotel in Rotterdam opgelicht voor 10 dagen logies, een bar voor f 65 en een taxichauffeur voor een rit van Voorburg via Noordwijk naar Rotterdam, waar zij in een dan cing verdwenen, hem verzochten „even" te wachten maar toen ge vlogen bleken. GUNSTIG SLOT AMSTERDAM. 21 Juli. Bereikte het algemeen ANB-CBS gemid delde met 139.25 op Maandag j.l. een laagterecord. Dinsdag zette zich een krachtig herstel in. dat sindsdien heeft voortgeduurd cn waaraan ook vandaag geen einde kwam. Integendeel. de markt opende vast onder leiding van Kon. Olie en al konden de hoogste koer sen tegen het slot niet behouden blijven, de eindnoteriragen gaven in de meeste gevallen behoorlijke voordelige verschillen te zien. Evenals gisteren waren er wat meer kooporders, al leidde dit niet tot een aanmerkelijke uitbreiding van de affaire. Kon. Olie was vandaag inderdaad „hoofdfonds". Bij opening vormde zich een drukke hoek en werd een winst van ruim vier punten ge boekt. Met kleine fluctuaties bleef de koers tenslotte 261 tó tegen gis teren 257 3/4. De andere interna tionale industriepapieren bleken vandaag eveneens nogal in trek te zijn. Zo verbeterde Unilevers ruim twee punten en boekten Philips oen winst van ruim drie punten. De scheepvaartsector was even eens wat beter, vooral aandelen Scheepvaart Unie. De Cultuuraan delen volgden de markttendens, maar van veel affaire, ook in ta bakken, was hier toch geen sprake. De beleggingsmarkt was licht ver deeld. De conversielening 1947 kon zich ruimschoots handhaven en wa's eerder eien fractie hoger. De Amerikaanse sector was. het geen zeer begrijpelijk is, evenals Wallstreet, vast gedisponeerd. Gis teren zijn 645 certificaten verhan deld. Prolongatie 214 procent. Gistermorgen is de dertigste Kaagweek begonnen met onderlinge zeilwedstrijden. De start der boten in de regenboogklasse. (Van een onzer redacteuren) Een zeer teleurgestelde Tweede Kamer heeft gistermiddag in arrenmoede haar stem gegeven aan het wetsontwerp betreffende het toekennen van een toeslag op de pensioenen der overheids dienaren. Tijdens de behandeling van dit amendement was nog getracht enige verbetering van de positie van de gepensionneer- den te krijgen middels een amendement, dat werd ingediend door de heer van Sleen (P.v.d.A.)Dat amendement stelde voor, de in het vooruitzicht gestelde toeslag van f 40 op f 80 te stellen en die van f 50 op f 75,. Bij monde van de minister van Binnen landse Zaken a.i„ mr. van Schaik, sprak de regering hierover haar onaanvaardbaar uit. Desondanks handhaafde de heer van Sleen zijn amendement. Het kreeg de instemming van de Kamer. Nochtans werd het verworpen. De reden hiervan was, dat bij aanvaarding van het amendement het wetsontwerp door de regering zou worden ingetrokken. stijgingen moeilijk geworden. Zij kan hen indirect tegemoetkomen door subsidies op eerste levens middelen. Directe hulp kan aan deze groep niet worden geboden. Voor de oud-landsdienaren wil zij krachtens haar bijzondere ver bondenheid met hen, een uitzon dering maken, hetgeen zij door de indiening van het onderhavige wetsontwerp doet. Minister Lietinck gaf de Kamer tenslotte een goede raad. Hij ad viseerde de leden om zich, voor wat 1950 betreft, bij het wets ontwerp neer te leggen. Bij de behandeling van de begroting van 1951 en het debat over de ioon- en prijspolitiek zou het voor ae Kamer dan nogmaals mogelijk zijn met de regering opnieuw overleg te plegen over een tegemoetko ming aan de gepensionneerden. Deze handelswijze zou voor de gepensionneerden het meest gun stige effect resulteren, want zij zullen in 1950 een uitkering met terugwerkende kracht ontvangen, die ongeveer gelijk is aan die, welke in het amendement van Sleen wordt beoogd. Het wetsontwerp werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen, evenals het voorstel tot het verlenen van kinderbijslag aan gepensionneerden, dat wel de in stemming van de Kamer had. De Kamer heeft zich voorts nog bezig gehouden met een achttal De gepensionneerden, die nu bijkans haast twee jaar op verho ging van hun uitkering wachten, zouden dan helemaal geen tege moetkoming krijgen. „Beter een half ei, dan een lege dop", zeide mevr. Fortanier de Wit (VVD). En bij deze mening sloot het grootste deel der Kamer zich aan. Het is zo dit nog niet het geval mocht zijn geweest de regering wel duidelijk geworden, dat de Kamer haar beleid ten aanzien van de gepensionneerden weinig bevredigend acht. Bij het debat van gistermiddag is echter ook zonneklaar een verschil van inzicht gebleken tussen de Kamer fractie van de Partij van de Ar beid en minister Lieftinck Minis ter Lieftinck, die tijdens 't debat minister van Schaik was komen assisteren, werd er door zijn par tijgenoot Burger op attent ge maakt, dat voor hem en zijn poli tieke vrienden de consequenties van het regeringsbeleid onaan vaardbaar zijn, daarmede er op doelend, dat voor verscheidene andere projecten wél en voor het sociale project als het onderhavige geen geld beschikbaar kon worden gesteld. Om van dit verschil van inzicht in het openbaar te doen blijken stelde de gehele PvdA- fractie zich achter het amende ment, dat ten slotte met 23 stem men vóór en 48 tegen verworpen werd. Tegen stemden de KVP, CH. AR en VVD op grond van het eerder genoemde motief. Minister van Schaik, die in ver band met de ziekte van minister Teulings voor de zware taak stond om zoveel mogelijk met de Kamer tot overeenstemming te komen, slaagde hier niet in. Even min minister Lieftinck, die een uiteenzetting gaf van ,de motieven, waarom de regering op dit mo ment niet verder kan gaan dan de toeslagen, die in het wetsontwerp zijn vervat. De regering erkent, aldus de minister van Financiën, haar bijzondere verantwoordelijk heid ten opzichte van de oud landsdienaren, doch daarnaast heeft zij ook haar verantwoorde lijkheid ten opzichte van de grote groep van personen, die eveneens een klein inkomen hebben. Voor deze grote groep met een klein inkomen is de tijd na de prijs- Het ministerie van financiën deelt mede, dat met ingang van 15 Augustus 1950 de oude zilveren kwartjes en nikkelen stuivers en de tijdens de Duitse bezetting uit gegeven zinken kwartjes en stui vers buiten omloop zullen worden gesteld. Van die datum af zal gedurende drie maanden, n.l. tot en met 15 November 1950, de gelegenheid openstaan bovengenoemde mun ten tot elk bedrag in te wisselen bij alle postkantoren, bij- en hulp kantoren der posterijen en post stations. Bij de inlevering wordt de nominale waarde der munten vergoed in gangbare Nederlandse betaalmiddelen. Van 15 Augustus 1950 af zijn dus alleen nog gangbaar die kwar tjes en stuivers, welke het jaartal 1948 of een later jaartal dragen. De oude zilveren kwartjes zijn terstond herkenbaar aan de krans van eikenloof rondom de waarde- aanduiding en verschillen hier door opvallend van de nieuwe nik kelen kwartjes. De oude stuivers zijn vierkant, de nieuwe rond. naturalisatie-ontwerpen, waardoor 164 personen de hoedanigheid van Nederlander zullen verwerven. De heer Fokkema (AR) wilde degenen, die vijandelijke wapens hebben gedragen, voortaan in af zonderlijke ontwerpen zien voor gedragen. Minister Struycken verklaarde, dat de bedoeling is de wapendra gers in één ontwerp bijeen te brengen, maar daaraan zal niet steeds de hand kunnen worden gehouden, omdat deze methode kans op bevoorrechting meebrengt De heer Scheps (PvdA) diende een amendement in, beogende Maria Clara ten Ambergen, kloos terzuster te Simpelveld, voor kos teloze naturalisatie in aanmerking te brengen. Het amendement werd aanvaard, eveneens dat om Alfred Mozer, redacteur te Amsterdam, op grond van zijn verdiensten voor de Nederlandse zaak koste loos te naturaliseren. Tenslotte heeft dr. Korten- horst met het oog op het reces een vriendelijke toespraak ge houden, waarin hij mededeelde, dat hij voornemens is de Kamer tegen Dinsdag 12 Sentember weer biieen te roepen. Hij wens te de leden, ziin medewerkers en de commentatoren in de ver gaderzaal een welverdiende en verkwikkende vacant.ie toe. De vergadering werd te kwart over zes gesloten. De heer Michael Howard, die een voorlopig filmcontract van zes maanden sloot met de Neder landse A. van Kooy, deelde mede, dat hij tot op heden nog geen formele bevestiging van de ver breking van het contract had ont vangen. Deze verbreking werd hem alleen telefonisch door de raadsman van mej. van Kooy medegedeeld. De heer Howard zal na ontvangst van de formele be vestiging van het contract afzien. Hij deelde voorts mede, dat het hier slechts een onbetekenend klein filmcontract betrof. Er zou kans geweest zijn, dat mej. van Kooy bij enkele Amerikaanse films, die in Europa zouden wor den opgenomen naar alle waar schijnlijkheid in Zweden, eeirklei- ne rol zou vervullen. CANNES. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de interna tionale Alpenrit, welke dit keer voor de 13e maal is verreden, heeft een Nederlandse equipe de Coupe des Alpes, die alleen wordt uitge reikt aan hen, die de rit zonder strafpunten heeft afgelegd, gewon nen. De Dyna-Panhard equipe met de heren H. A. Borgerhout uit Den Haag en H. A. H. Sythoff uit Was senaar heeft de rit zonder strafpun ten beëindigd, waarmede onze land genoten in het bezit kwamen van de fraaie Alpenbeker. Slechts vijf equipes werden in het bezit van deze Coupe gesteld, van wie er vier in de kleine klasse, tot 750 cc thuishoorden. De vijfde win naar was de bekende Engelse Ap- pleyard, die met Jaguar in de grote klasse, boven de 3000 cc, eveneens zonder strafpunten alle étappes heeft afgelegd. De klassementsproef in de kleine klass besliste verder over de volg orde tussen degenen, die zonder strafpunten de rit hadden beëindigd De Fransman Signoret met Pan- hard werd daarbij eerste, op hem volgde zijn landgenoot Lapchin, eveneens met Panhard en op de derde plaats kwamen de heren Bur gerhout en Sythoff, met Dyna-Pan hard. Vierde werd de heer Grosge- geat (Franrijk), wederom met Pan hard. De winnaars in de andere klas sen waren: Boven de 3000 cc J. Appleyard met Jaguar 0 strafpunten; 200Ó tot 3000 cc A. Di Stefano (Italië) met Alfa Romeo 410 strafpunten; 1500 2000 cc G. Murray-Frame (Gr. Br.) met Sunbeam Talbot, met nog onbekend aantal strafpunten;- 1100 1500 cc G. Kenk (Zwitserland) met nog onbekend aantal strafpun ten; 7501100 cc F. Landon (Fr.) met Renault met nog onbekend aantal strafpunten. Wij ontvingen hedenmorgen juist enkele resultaten van de gister ge houden traningsritten die wij nog laten volgen. Grand Prix wagens: Sommer 1 min. 57.8 sec,, gem. 128 km; White head 1.59.4 gem. 126; Claes 1.59.7 gem. 126. 500 cc-wagens: Sommer 2.06.9 gem. 118; Drydon 2.09.9 gem. 116; Dillenius 2.16.5 gem. 110; fcen Wharton 2.18.8 gem. 108; Beels 2.29.7 gem. 100. 8ste Zondag na Pinksteren. niet naar het vlees leven. (Epistel) In het aards Paradijs kreeg de slang na de zondeval van God te horen; „voor straf zal je op je buik kruipen en stof eten." Het werd niet tegen de mensen gezegd, maar het lijkt alsof dezen die woorden ook op zichzelf toepasten. In elk geval klaagt David in een van zijn psalmen: „adhaesit in terra venter noster: onze maag plakt aan de aarde". Voor ons is dit een dage lijkse ervaring. Wij zijn ziel en lichaam. Ons lichaam-zijn baart geen enkele moeilijkheid; de gehele dag zijn we met het lichaam bezig: we hebben honger en dorst, voelen pijn, zijn moe; zo nu en dan kopen we ge neesmiddelen tegen ziekten, aspe- rientjes tegen hoofdpijn, gaan naar de tandarts, kopen schoenen of een ijsco. Elke avond gaan we naar bed om heerlijk uit te rusten. Ons lichaam komt niet tekort. Hebt U 't gehoord: iedereen schijnt te ham steren. Voor 't geval dat dit of dat artikel binnenkort niet meer voor radig is. Voor 't lichaam weer. Werkelijk: onze maag plakt aan de aarde. Heel het dagelijks bedrijf is een voortdurende zorg om 't leven hier dragelijk en als 't kan comfor tabel en gezellig te maken. Zelfs ons bidden is daarop afgestemd. Van het Onze Vader spreekt geen bede ons zozeer aan als „geef ons heden ons dagelijks brood". Ik geloof niet dat zo'n volkomen opgaan in de zorg voor dit stoffe lijke leven Gods bedoeling is. Ik ben het werkelijk met U eens als U beweert dat onze taak op aarde is te zorgen dat we in 't leven blijven. De struggle for life is een natuurdrang. Nog meer klemt dit wanneer wij door huwelijk of an derszins een groep personen te on derhouden hebben. Daarenboven: arbeid is een levensvoorwaarde voor iedereen. Maar moeten wij daarin opgaan? Moeten wij ver zwolgen worden? Het merkwaar dige daarbij is, dat iedere Katho liek gelooft, ja wéét, dat het lichaam onder de ziel staat. Gaan we vergelijken dan komt ieder tot de slotsom: het geestelijke staat ver boven het stoffelijke. Alleen al wat de tijd betreft. Hoe lang lig gen de geraamten van Aristoteles, Cicero, Hannibal, Erasmus, Napo leon, om niet te noemen Adam en Eva, onder de grond? Maar hun ziel leeft eeuwig! Nu nog. Ergens. Als we bedenken dat het korte tijdje dat die mensen op aarde rondgekuierd hebben, de heerlijk heid of de verdoemenis voor eeuwig, heeft bewerkt, dan móét de conclusie toch zijn: 't lichaam moge iets te kort komen, maar laat ik zorgen dat mijn ziel veilig thuis komt. Tenslotte zijn er de woorden van onze Meester zelf: „Een ding is maar noodzakelijk", en „ziet de leliën van het veld, en de vogelsDe hemelse Vader onderhoudt ze. Ook gij zult onder houden worden, maar zoekt dan eerst het Rijk Gods, de rest krijgt ge toe als dessert." We behoeven niets bijzonders te doen. Wij hoeven ons niet een le venswijze aan te wennen die niet past bij ons millieu, onze stand, onze opvoeding. Geenszins. Er wordt van ons alleen gevraagd en met recht - dat wij leven vol gens onze waardigheid, dat leven en zijn met elkaar corresponderen. We zijn kind van God. Dus leven we als kind van God; dat wil zeggen: wij noemen God onze Vader, en weten dat Hij het is; wij. zien het stoffelijke en aardse als iets voorbijgaands, en dus pas sen we op dat we ons daaraan niet hechten; wij proberen zo nu en dan of onze arbeid met een zuivere mening gebeurt door ons af te vra gen: brengt mij dit dichter bij God of verder van God af; we zullen bij wat tegenslag een blij gezicht houden en ons zelf er over heen gooien, met de Neder landse en bijna evangelische woor den: wat maal ik erom als ik maar In de hemel kom! P. C. DE HAAS OFM. Feestdagen in deze week: Dinsdag 25 Juli H. Jacobus, apostel. Woensdag 26 Juli H. Moeder Anna. CENERAAL-MAjOOR ALONS TROEPENCOMMANDANT DJAKARTA, 21 Juli (Aneta). In tegenstelling tot hetgeen Aneta gisteren van bevoegde ziide heelt vernomen, deelt het Nederlandse Hoge Commissariaat thans mede, dat niet generaal-majoor Scheffe- laar, doch generaal-majoor Alons na het aftreden van luitenant- generaal Buurman van Vreeden, belast zal worden met het com mando over de in Indonesië ach terblijvende Nederlandse troepen. Italiaanse vierling gestorven CATANZARO. De vierling die een Zuid-Italiaanse boeren vrouw Woensdag twee jaar na haar eerste vierling heeft gekre gen, is Donderdag, 27 uur na de geboorte gestorven. De eerste vierling is gezond opgegroeid. (Van onze weerkundige medewerker) Het hogedrukgebied dat ons gisteren en eergisteren zulke warme dagen bezorgde, neemt helaas nog meer in betekenis af. De hoogste temperaturen werden gisteren wel bereikt in het Zuiden van ons land, waar Eindhoven en Beek 28 gr. meldden als maximum. Ook in het Noorden echter werden zomerse waarden bereikt (Eelde 27 en Leeuwarden 26 gr.). Jammer was, dat de vreugde gistermiddag werd verstoord door een kleine Storing die vanuit Frankrijk over ons land trok. Dit had tot gevolg dat zich flinke onweersbuien voordeden, hoofdzakelijk echter boven de grote rivieren. De neerslaghoeveelheden van gisteren liepen daardoor sterk uiteen. Zo viel er in de periode van 6 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds op Twente niet minder dan 34 mm, op Schiphol 16 mm on te Eelde 6 mm, terwijl te den Helder slechts enkele druppels vielen. Eindhovten en Vlissingen meldden zelfs helemaal geen neerslag. Met de hoge temperaturen is het weer gedaan. Vanuit Engeland nadert ons n.l. een lcoudefront en dit zal tot gevolg hebben dat weer koelere Oceanische lucht over ons land stroomt. Tevens blijft gedurende het weekend de kans op buienvorming bestaan. Gelukkig is op de Oceaan de depressie-activiteit nog van weinig betekenis. We kunnen daarom wel rekenen op een vrij rustig weekend met plaatselijk enkele buien maar toch ook perioden van zonneschijn. F»»»»»#»»»##»»»»»##»»»»*»»»#»##»»#»»»»»»#»*#»»»»###»»##»»#######»»##.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3