Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord Fangio (zonder Alfa Romeo) krijgt kans zijn rijderskunst te bewijzen Magni klom het eerst over de finish r féést! MORGEN DE BEURS VAN DEZE WEEK Nieuw Brandweer-wetsontwerp Morgen: De Grote Prijs van Nederland Nederlanders in 500 c.c.-race gereed om Wharton c.s. partij te geven Talbot kijkt naar de banden in de sport Waarschuwing aan jong Nederland Achtste etappe noodde tot strijd Alle Nederlanders op 11e plaats één minuut na de winnaar Gauthier verstevigt zijn positie n Hamsteraar betrapt in Amsterdam STAD VAN CENTEN geen stad in West- zeel monumenten de hoofdstad van gië. Als je er een heen wandelt, zie r nieuwe, en niet >ie brede straten, afgelegen en een- •indt je van die boie en lelijke, ;emeen zijn ze het aard. Die monu- stuk geschiedenis ingen aan de slag en Napoleon, aan der Belgen in 1830, Jongres, aan de Tg. aan grote ten- het verzet in de log, aan de bevrij- •n enkele gebeur- Belgen voorbij la- en monument van iden van Mook, ngemerkt in de t kleine stadje aat vieren. Het len charter van jaar geleden d pagus Ganapi, tegische ligging en in ons land i er fel om het had dat geen :len de gemeente lanbieden voor de is. Dit carrillon l bedrag spontaan werd bijeen ge- "IONALE r VAN HET HART >ntelbare Heilig- wijde Franse it de invloed van. o verbreid zag Seen enkel Hei- reld brengt ons s onbegrijpelijke il is en blijft de erering van het :t men deze ver- n verstaan, keer gaat Katho- lar Paray le Mo- e Directeur van ;rk, de Weleerw. Nieuw IJpelaar nu met de hoge Zijne Doorluch- heid de Bisschop westelijke leiding op zich nemen. :e Bedevaart zijn ;tgesteld van 21 gustus. ial ligt in een De graven van er Heer. De an Cluny reken- bied. Haar mon- bouwheren van ichtige Romaan- aray, waar de hristus Koning een prachtige van Heiligdom- oek is een deel na. Behalve die, erband houden nial en zijn be- ir, de H. Marga- ogue, is er Ars, oor van Ars, J. le en begraven raar het onge- van de H. Ber- de zienster van wordt en dan jn Sacré Coeur, wereldstad, er deze Bede- Secretariaat van te Ginneken. zuchtte. „En nu tussen uit. Zo :1 om je heen, :lf wat je altijd riant de winkel nheer Peters", keiier. Hij ging toonbank staan die onder het was, wat hoger knikte eens te- „Als u haar t, doe haar dan ne, wilt u?" ;r", zei Rob en zakje van de ik dit meene- er zeker aan", nij nheer!" winkel en stak lij liep door in en richting, tot :hte huis stond, oond had. Het n beide zijden en slechts één van het huis iteeg. Door dat i meisje van 'n de straat aan- ze Rob zag, n staan. Hij idelijk glimla- ze lachte niet door. „Daar is d'". dacht h«. Vordt vervolgd) ZATERDAG 22 JULI 1950 PAGINA 5 (Van onze sportredacteur) Het Zandvoortse circuit zal morgen warm gaan lopen onder de snelheden van 14 racewagens, bestuurd door 's werelds beste coureurs. 14 coureurs.... ja, een prachtige „buit" van de K.N.A.C. die de wedstrijden om de Grand Prix van Nederland organiseert. Maar een buit die met angstige zorg en moeite is bijeengegaard. Moeite om ze te bewegen in Nederland te rijden en zorg of ze zullen komen of niet. Deze week nog zou Viloresi wegblijven, later werd weer bericht dat hij toch kwam. Toen gisteren .de trainingen gehouden werden waren de Italianen en Argentijnen nog niet gearriveerd. Ze zouden Vrijdagavond of hedenmorgen komen. Zorg en moeite Deze Nederlandse Grand Prix is waarschijnlijk de laatste „onrijpe" Grand Prix. Het is de bedoeling van de K.N.A.C. er naar te stre ven dat Zandvoort volgend jaar bij de klassieke en voor het we reldkampioenschap geldende Grand Prix wordt ingeschakeld. De wed strijd van morgen komt de klas sieke al heel dicht nabij. Het na jaarscongres van de F.I.A. bepaal de immers dat de officiële Grand Prix voortaan in één race van cir ca drie uur en over een afstand van 500 km verreden zou moeten worden. Zandvoort is wel één on afgebroken race van 90 ronden maar de afstand bedraagt „slechts" 375 kilometer. Wat zal Fangio doen? Zonder verrassingen te willen uitschakelen van een der andere veertien deelnemers mogen we nu, aan de vooravond van de grote race wel aannemen dat de strijd vooral zal gaan tussen de Argen tijnse coureur Fangio, die het hoogste aantal punten heeft op de ranglijst voor 't wereldkampioen schap, en, laten we maar zeggen de rest, want gezien Fangio's pres taties van de laatste tijd, is hij wel de favoriet. Wanneer we de vraag wie da winnaar zal worden nu nog geheel in het midden la ten, ondanks de aanwezigheid van de grote Argentijn, dan komt dat omdat het nog helemaal de vraag is hoe Fangio zich in zijn nieuwe Maserati zal houden. Nu hij niet in zijn Alfa zal verschijnen hangt het van zijn rijderskunst af wat hij in een wagen die niet sneller ge acht moet worden dan die van de andere deelnemers, zal presteren. Maar van rijkunst gesproken: Ook als Fangio tegen zijn beide concurrenten Farina en Fagioli rijdt (alle drie in Alfa Romeo), blijkt hij meestal de sterkste. van Ferrari Concurrentie en Talbot De Italianen Viloresi en Ascari moeten, in staat geacht worden de sterkste concurrentie aan te doen. Doch vergeten we ook de Fran se ploeg: Rosier, Cabantous en Etancelin met hun fabrieks-Talbot, plus de roekeloze Sommer met z"n eigen Talbot niet. Zij en de Belg John Claes, ook in Talbot kunnen de Italianen en de Argentijnen aardig partij geven. De noeste Talbots behoeven niet te tanken en kunnen zo hun ach terstand op de andere wagens met compressor die dit wel zullen moe ten doen, inlopen. Tenminste als de banden het uithouden, want op het stroeve Zandvoortse cifcuit blijven alleen de sterkste banden op deze lange race gespaard. Wij geven nog even de deelne mers: Op Maserati: Fangio (Arg.); Gonzales (Arg.); Parnell (Eng.) Prins Bira van Siam; Baron de Graffenriad (Zwitserl.); Louis Chi ron (Monaco) Op Ferrari: Viloresi (It.); Asca ri (It.) en Whitehead (Eng.). Op Talbot: Etancelin (Fr.); Ro- De voornaamste sportgebeurde- nissen voor morgen zijn: WIELRENNEN: Tour de France, 10e etappe Bordeaux—Pau, 183 kilometer. Nationale baankampioenschap- pen Amsterdam AUTOMOBILISME: Grote Prijs v. Nederland. (Zie beschouwing el ders in dit blad) Parijs: 12 uurs wedstrijd met Gatsonides. MOTORSPORT: Grote prijs van Zwitserland. PAARDENSPORT: Courses te Groningen. ATHLETIEK: Rotterdam: Neder landse kampioenschappen en Ne derlands kampioenschap Mara thon. SCHAKEN: Kampioenschap van Nederland te Amsterdam. Het Bestuur van de Nederlandse Jeugdgemeenschap krijgt van vele kanten verzoeken om inlichtingen over circulaires en oproepen over jtwgd-vredesacties, die in de laat ste weken aan personen, organisa ties en jeugdclubs zijn toegezon den. Het bestuur van de N.J.G. geeft aan geheel Jong Nederland in ern stige overweging nauwkeurig na te gaan welke organisaties en per sonen deze actie organiseren. Het blijkt namelijk herhaaldelijk dat men geheel argeloos en te goeder trouw instemming betuigt met het streven van communis tische mantelorganisaties, die wil lens en wetens vaak door valse en eenzijdige voorstellingen de vre deswil van da jeugd voor eigen politieke doeleinden misbruiken. Men zij dus gewaarschuwd. sier (Fr.); Cabantous (Fr.); Som mer (Fr.) en Claes (Belg.). De 500 e.e. De race van de 500 c.c.-wagen tjes die in de laatste tijd zeer po pulair geworden zijn, gaat aan de Grand Prix vooraf. Deze race be looft een der spannendste te wor den die er tot nu toe in ons land zijn gehouden. Om te beginnen is het aantal Nederlanders tot vier gestegen t.w. Beels op zijn zelf ontworpen Beels-Special, welk wagentje morgen voor het eerst in een race zijn kwaliteit zal gaan bewijzen. Verder onze snelste vlie ger, majoor Flinterman die een Kieft-BSA gekocht heeft, Dille- nius op een Cooper en Gottgens op een nieuwe Duitse wagen de Con dor BMW. Zij zullen zekar een harde strijd moeten leveren tegen de buiten landers. Voor Béels moeten er goe de kansen zijn. Vorig jaar werd hij tweede in een Cooper, dezelfde wagen als waarin de winnaar reed. Door zijn lichaamsgewicht, dat 40 meer was dan dat van de win naar ontglipte hem echter de prijs. Hij had toen de keus tussen een vermageringskuur of een nieuwe wagen te construeren. Hij ver koos het laatste en zo is de ver nuftige Beels-Special ontstaan. Wat majoor Flinterman, die toch heus niet bang is van een gro te snelheid, zal presteren, is op het ogenblik dat we dit schrijven ook nog een open vraag. Het buitenland komt ook met sterke troeven: Sommer (Fr.) op Cooper; Claes (Belg.) op Cooper, de Britten Aikens, Ken Wharton, (winnaar van 11 Juni) Dry den en Rippon, allen op Cooper.-JAP, als mede hun landgenoten, da 19-jarige Sterling Moss op Cooper Norton en Richardson, ook op Beels-Special. Het programma luidt: Zondag 23 Juli. 13 uur Intern, snelheidswedstrijd voor 500 c.c. renwagentjes (Int. formule III) over 17 ronden (71.281 km). Ca. 14.15 uur; Grote prijs van Nederland voor renwagens volgens Int. formule I over 90 ronden (377.37 km). Koningin Juliana naar 't Loo H. M. Koningin Juliana zal zich Zaterdag, heden, naar 't Loo be geven, waar zij enkele dagen haar intrek zal nemen. De koningin neemt haar jongste dochtertje mee. Het aspect op de Amsterdamse Effectenbeurs was deze week aan vankelijk een voortzetting van de ongeenimeerde stemming, welke zich de paar laatste weken ken merkte, n.1. overwegend aanbod, met als gevolg lagere noteringen. Al spoedig echter brak er een iets gunstiger stemming door, wel ke zich in het verdere verloop nog wist uit te breiden, zodat de beurs een opgewekt aanzien kreeg, met koetrsverbeteringen over alle linies. Een en ander vond zijn oorzaak in de berichten omtrent landingen van Amerikaanse troepen in Zuid- Korea, terwijl ook de krachtige rede van President Truman het zijne er toe zal hebben bijgedragen. Hoewel de beurs een levendiger aanzien gaf, waren toch de omzet ten nog' betrekkelijk gering te noetmen. Aandelen Koninklijke Petroleum, die de vorige week op 251% sloten, liepen nog tot 249% terug, doch gingen daarna geleidelijk omhoog en bereikten een notering van 257 a 258%. Een zelfde beeld gaf de Cultuur- markt te zien, o.a. Amsterdam Rubber; 122% 120 128%, Handelsverg. Amsterdam": 114%% —111%—117%%, Deli Mij: 108%— 104%%112%. De minder couran te soorten sloten zich hierbij aan. Ook in de Cultuurbanken trad een krachtig herstel in, b.v. Natio nale Handelsbank (v/h Nederl. In dische Handelsbank).- 87%%88%% (ex 5% dividend), Nederl. Handel Mij 137%%144%. Het gunstige jaarverslag van deze onderneming werkte hieraan mee. Dividendvoor- stel over 1949 7% (geheel in con tanten). De noteringen der binnenlandse bankaandelen waren uiteindelijk weinig veranderd. De Scheepvaartwaarden gaven eveneens een flinke verbetering te zien. HollandAmerika Lijn 140%%145%, Kon. Nederl. Stoomboot 114%—119 3/4%, Ne derl. Scheepvaart Unie 122%%— 127 3/4 Bij de Industriële fondsen trad vooral Philips Gloeilampen op de voorgrond met een verbetering van bijna 15%, bij een vorige koers van 210%% belandde de notering (ex 9% dividend) op 198%, terwijl het eind van de week op 212%% sloot. Ook Unilever avanceerde van 195% tot ca. 200%. Vele overige soorten gaven koersverbeteringen te zien van 5 10%. De notering van de claims Kon. Nederl. Hoog ovens daalde tot 10.De Zwitsal- fabrieken, die het vorige jaar veel stof tot spreken gaven, keert we derom 5% uit De Amerikaanse markt was, in navolging van New York, aan de vaste kant. De Staatsfondsenmarkt had aan vankelijk een flauw aanzien, het geen in lange tijd niet het geval is geweest. Teigen hef. eind van de week kon het verlies weer gedeel telijk worden ingehaald. 3—3%% lening 1947: 98y4%—97 3/4%— 97 7/8 3% Investeringscertifica ten: 99%—98'-'.%—98%%. De 3 pC.t dollarlening verbeterde van 95% tot 96'/;%. Ook obligaties Indië la ger, met daarna enige verbetering. Magazijn de Bijenkorf te Am sterdam heeft de uitgifte aange kondigd van f5.000.000,3(4% obli gaties -tegen 99%. Aflossing voor 1955 niet toegestaan, daarna elk jaar l/20e gedeelte. Er mag voor de emissie behoorlijke belangstel ling worden verwacht. C. De brug van het ringspoor Watergraafsmeer-Duivendrecht, die in 1938 werd gebouwd, wordt thans gedemonteerd en naar Wierden vervoerd. Daar zal zij over een zijkanaal van het Twente-Rijnkanaal worden gelegd. Midden September hoopt men de werkzaamheden gereed te hebben. Een overzicht van de demontagewerkzaamheden. Naar aanleiding van een wets ontwerp inzake het brandweerwe zen, dat in 1947 bij de Tweede Ka mer is ingediend, en waartegen onderscheidene bezwaren rezen, heeft de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken een commissie in het leven geroepen, die tot taak kreeg het wetsontwerp aan een nader onderzoek te onderwerpen. Deze commissie stond onder voor zitterschap van de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk. Met deze commissie is de minis ter van oordeel, dat aan de des tijds ge-uite bezwaren tegemoet kan en moet worden gekomen. Op advies van de commissie heeft hij in een thans aangeboden (nieuw) ontwerp de plaatselijke brandweer verordeningen onderworpen aan goedkeuring van Ged. Staten en aan Burgemeester en Wethouders bevoegdheden toegedacht welke in het vorige ontwerp slechts aan de Burgemeester toegekend waren. Zich nader beradend over de taak welke aan elk der bij het brandweierwezen betrokken over heidsinstanties dient te worden opgedragen, is de regering van mening, dat het zwaartepunt in zake deze materie bij de gemeen telijke organen behoort te liggen. Aan de Minister van Binnen landse Zaken ware uitdrukkelijk de taak op te dragen aanbevelin gen te geven met betrekking tot het voorkomen, beperken of be strijden van de brand, het beper ken van brandgevaar en het voor komen en beperken van ongeval len bij brand etc. Daarbij zal de minister moeten worden bijgestaan door een des kundige instantie. Aan de Minis ter zij dan een brandweerinspec tie toe te voegen, waaraan enige bevoegdheden moeten worden toe gekend. Voorts ware een brand- weerraad in het leven te roepen waarin de Minister zich voorstelt naast bestuurlijke autoriteiten, ver tegenwoordigers op te nemen van organisaties die zich bezighouden met het voorkomen van brand en brandgevaar en ongevallen bij brand. De opleiding van brandweer per soneel, zo meent de Minister, komt gedeeltelijk voor een centra le regeling in aanmerking. KADERSCHOOL VOOR BURGERLIJKE VERDEDIGING Het kasteel „de Schaffelaar" te Barneveld, dat geruime tijd in ge bruik is geweest bij het Centraal Bureau voor Oorlogsslachtoffers, krijgt een andere bestemming. Het Bureau Rampenbestrijding en Burgerlijke Verdediging van het ministerie van Binnenlandse Za ken gaat er een kaderschool voor de burgerlijke verdediging inrich ten, waarop vertegenwoordigers van provincies en gemeenten door middel van cursussen op de hoog te zullen worden gebracht met vraagstukken betreffende de luchtbescherming. Politiemensen en brandweerdeskundigen zullen o.m. tot de cursisten behoren. ZWARE STRAF VOOR CLANDESTIEN HANEN- VERVOER De Economische Politierechter te Zutphen veroordeelde gister morgen de gebroeders W. en A. J. Grijsen te Eibergen wegens het clandestiene vervoer van hanen elk tot een maand gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming en verbeurdverkla ring van 810 hanen, de kratten en de auto. Deze hoge straf werd ge geven uit het oogpunt van gene rale preventie. VIJFDE RONDE SCHAAKKAMPIOENSCHAP Euwe geeft niet van voorsprong prijs De partijen van de vijfde ronde om het kampioenschap van Neder land, gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam gespeeld, hadden de volgende resultaten:, OrbaanEuwe 01 Spanjaardvan Scheltinga 01 HenneberkeKramer afgebr. Donnerv. d. Berg 0—1 MühringBarendregt 0-1 StumpersCortlever 10 De afgebroken partij uit de vierde ronde tussen van Scheltinga en Or baan eindigde in 10. De stand na de vijfde ronde luidt: 1 Euwe 5 pnt.; 2 en 3 van Schel' tinga en Barendregt ieder 3'/; pnt.; 4 van der Berg 3 pnt.: 5, 6 en 7 Cortlever, Stumpers en Donner ie der 2'/; pnt.; 8 Kramer 2 pnt, plus 1 afgebr. partij; 9 Spanjaard 2 pnt.; 110 Henneberke 1 pnt. plus 1 afgebr. partij 11 Orbaan 1 pnt.; 12 Mühring V; pnt. Om half vier gistermiddag was de brede Boulevard de Paris in Niort, het eindpunt van de 181 kilometer lange 8ste etappe van de Tour afgezet met een geweldige mensenmassa die langs de, in het felle zonlicht zinderende boulevard naar beneden keek, met spanning wachtend op het ogenblik dat er in de laatste bocht de kleine gestalten zichtbaar zouden worden van de drie renners die in de laatste vijftig kilometers als meteoor stenen op de finish waren afgesuisd: Magni, Ockers en Meunier. Vlak achter elkaar schoten ze de bocht om en toen volgde de geweldige en onvergetelijke rush naar de hoog gelegen eind streep. En natuurlijk, de klimmer Magni liet zijn beide tegen standers achter zich en won daarmee de achtste etappe. Een minuut later volgde het grote peloton met o.a- Bernard Gauthier, moedig en succesvol verdediger van zijn gele trui en.alle vijf Nederlanders. Ze hebben stuk voor stuk, Woutje Wagtmans incluis, prachtig gere den, al waren zij wel niet degenen, die deze étappe levendig hebben ge maakt, maar zij wisten toch het tempo, dat van de aanvang af vrij hoog is geweest, uitstekend bij te houden. Zij werden allen ex aequo als 11e geklasseerd. Was de Hoog na de zesde étappe nog 63ste in het algemeen klasse ment, thans, twee étappes verder, is hij niet minder dan tien plaatsen opgeschoven en hij heeft voorts re delijke kansen om nog verder in 't klassement naar boven te komen en voor de andere Nederlanders zijn die kansen niet minder. Het is anders wel een étappe ge weest, welke verschillende renners tot een aanval moest verleiden. De étappe was niet te lang, hier en daar waren er enkele lastige heu vels in. en de renners hadden de wind voor driekwart achter, al was de hitte op sommige gedeelten bijna niet te verdragen. Zo is het een strijd geworden van aanval en te genaanval, maar in tegenstelling met de 7e étappe reagerde het pe- leton op uitlooppogingen veel snel- 9e ETAPPE 22JULI -10eETAPPE 23JULI fARTO-5098P Ier, zodat de verschillen nooit die afmetingen kregen, als die tussen Saint Brieuc en Angers. De heuvel, gelegen voor Parthenay, op 127 km. van de start heeft eigen lijk de beslissing in deze étappe ge bracht. Vijf leiders hadden eeD voorsprong gekregen, te weten Darnauguilhme, actief van het be gin af, Sforacchi, Lambertini, Kal- lert en Meunier. De laatste ver scheen het eerst op de top van de heuvel en van dat moment af werd het een jacht tot aan Niort, iets meer dan 50 km. In het peleton voelde de Belg Stan Ockers het ge vaar, in een fel tempo trok hij er tussenuit met de Italiaan Magni aan zijn wiel. Al spoedig hadden zij de voor hen liggende Gauthier, Bo- (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amatus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkingestraat 17, Groningen. Vraag. B. t. d. L.—v. d. H. te B.: De vorige week kreeg ik bezoek van een Jehova-getuige, die mij betwistte dat Maria de Moeder van God was. De reden, die ze hiervoor opgaf was, dat God de Zoon geen God, maar de zoon van God was. „Want" zo zei ze, ,,er is maar één God". Toen zei ik haar dat wij dat ook geloofden, maar dat God één in Wezen, dus maar één God was, maar Drievuldig in Personen. „Waar berust dat geloof op?" vroeg ze mij. Ik zei: „op de H. Schrift en de Overlevering die ons geopenbaard wordt door de Paus, die als zichtbaar opperhoofd van de H. Kerk in zaken van geloof en zedenleer onfeilbaar is." Nu dat ge loofde ze natuurlijk niet en ze zei: „Dan moet u mij dat maar bewij zen waar dat beschreven staat." Daarop antwoordde ik, dat ik daarvoor wel een vraag zou indie nen, waar de bewijzen te vinden zijn dat God één in Wezen en Drievuldig in Personen is. Wilt u hier eens op antwoorden? Antwoord. Om de leer van de Allerheiligste Drieëenheid in de H. Schrift te ontdekken, moet men met die H. Schrift, in het bijzonder met het Nieuwe Testament in zijn geheel tamelijk vertrouwd zijn. Jezus spreekt er voortdurend over Zijn Vader en dikwijls over de H. Geest, waarbij de éne tekst de andere aanvult en verduidelijkt. (Boven dien vinden wij vele voorbereiden de sporen van de leer der Allerhei ligste Drieëenheid in l^et Oude Testament). Toch kunnen wij wel speciale teksten in het Nieuwe Testament aanwijzen die in het bij zonder een bewijs vormen maar steeds zal dan op de samenhang met de rest gewezen moeten wor den. Deze teksten of pericopen ontvouwen, meer dan de overige, voor onze geest Gods intiemste Leven en geven een lichtende door kijk in het mysterie van de H. Drieëenheid. Er zijn drie Personen: In het eerste hoofdstuk van zijn Evangelie duidt St. Lucas op dat inwendige Leven van God. „In de zesde maand werd de engel Gabriël door God naar een stad van Galilea gezonden, Naza reth genaamd." „Zie gij zult in uw schoot ont vangen en een Zoon baren, en gij zult Hem Jezus noemen. Hij zal groot zijn- en Zoon van de Aller hoogste worden genoemd" „De H. Geest zal op u neer dalen, en de Kracht van de Aller hoogste zal u overschaduwen" (Lc. I 2636) (Het is de Vader die zendt, de Zoon die gezonden wordt en de H. Geest die de zending bewerkt.) Deze drie Personen vinden wij genoemd in 't begin van Jezus' openbaar leven bij de doop in de Jordaan: „Nadat Jezus de doop had ontvangen, steeg Hij onmiddellijk uit het water". „En zie, de hemelen openden zich, en Hij zag de Geest Gods als een duif nederdalen en over zich komen." „En zie, een stem uit de hemel sprak: „Deze is mijn bemin de Zoon, in wien Ik mijn weibeha, gen heb." (de stem is van de Vader, want Hij spreekt Jezus toe met Zoon.) (Mt. 3 16—17). en heel uitdrukkelijk op 't eind van Jezus leven voor Zijn He melvaart: „Gaat dus heen, onderwijst alle volken, doopt ze in de naam van de Vader en van de Zoon en van de H. Geest." (Mt. 28 19). Zo mogelijk nog duidelijker en zeker vollediger vindt U deze leer over de drie Goddelijke Personen uitgewerkt in het prachtige veer tiende hoofdstuk van de evangelist Johannes. De plaatsruimte schiet hier te kort. Leest u dit eens voor u zelf. Nu zullen we enige teksten aan halen, waaruit blijkt, dat deze drie Personen God zijn en wel èèn God. De Vader is God: „Ik vaar op tot Mijn Vader en Uw Vader tot Mijn God en Uw God" zegt Jezus tot Maria Magdalena. (Joh. 20. 17) De Zoon Is God: Het Evan gelie van Johannes bewijst niete anders dan dit. In het eerste hoofiï stuk aan het begin is 't al zeer opvallend. „Het Woord was bij God, en het Woord was God." Zelfs heeft Kaiphas het doodvonnis getekend juist omdat Jezus zich God noemde. „Ik be zweer u bij de levende God, dat Gij ons zegt, of-gij de Christus zijt, de Zoon van God. Jezus zeide hem: „Gij hebt het gezegd". (Mt. 26 63—64) En elders bij Johannes lezen wij „Daarom werd Jezus door de Joden vervolgd, omdat Hij zo iets op de Sabbat deed. Maar Jezus antwoordde hun: „Mijn Vader werkt tot heden, zo doe Ik het ook". Nu zochten de Joden nog meer Hem te doden, want Hij brak niet enkel de Sabbat, maar noem de ook God Zijn eigen Vader, en stelde zich dus met God J*el(jk. (Joh. 5 16—19) Deze leer bevestigde Jezus door Zijn leven van sterven en verrijzen. Zijn Verrijzen het teken bij uitstek dat Zijn leer de ware is. De H. Geest is God. De H. Apostel Paulus schrijft: „Weet gij niet, dat gij een tempel Gods zijt en dat de Geest Gods in u woont" (1 Cor 3. 16) Petrus vraagt aan Ananias: „Waarom heeft de Satan uw hart bekoord, om tegen de H. Geest te liegen?„Niet tegen mensen hebt gij gelogen, maar tegen God. (Hand. d. Ap. 5 34) Een leugen tegen de H. Geest is dus een leu gen tegen God. Er zijn dus drie Personen:'Va der, Zoon en H. Geest, zoals wij in het eerste gedeelte aantoonden. Daarna bewezen wij dat deze drie Personen, drie Goddelijke Personen zijn. Welnu deze drie Goddelijke Per sonen zijn slechts één God. Bij St. Marcus, (wij halen beknoptheids- halve slechts één tekst aan) ant woordt Jezus de Phariseer over de vraag naar het voornaamste gebod aldus: „Luister Israël, de Heer onze God, is de enige Heer; gij zult de Heer uw God beminnen met geheel uw hartMc. 12. 29. Hoe rijk, hoe schoon heeft Christus zich uitgedrukt over dit heerlijke Leven Gods. Zet daartegenover de armelijke leer van de Jehova-getuigen, die aan het geheel van deze rijke H. Schrift gegevens voorbijgaan. En dit nog wel onder een voortdurend beroep op de H. Schrift. Helaas op een in losse teksten uitelkaar ge rukte Schrift. Hoe jammer, dat zij aldus de opbeurende kracht van de leer van Jezus Christus over de H. Drieëenheid (en daarmee ook over Maria's goddelijke Moederschap) moeten missen. Zij missen hetgeen juist onder in vloed van de Goddelijke Overleve ring in de loop der eerste vier eeuwen tot volkomen klaarheid in de ons bekende formulering is ge bracht. J. W. Vraag. A. T. te L.: Gaarne zou ik u over het evan gelie van vandaag iets vragen (2e Zondag na Pinkst.: Luc. 14, 16 24). Er wordt n.1. verhaald hoe een heer zijn dienaar uitzond om de genodigden te zeggen dat het feest maal gereed was. „En ze begonnen zich allen uit één mond te veront schuldigen" enz. Hier is klaarblij kelijk kwade trouw in het spel, zo dat de heer zich tot anderen wend de. Maar waarom DWONG hij ten slotte de mensen om van het feest maal te proeven. Is dit niet in te genstrijd met elkaar of zie ik iets over het hoofd?" Antwoord. Zoals u weet is bovenvermelde gelijkenis in eerste instantie een voorzegging van de verwerping van Jezus' Blijde Boodschap door de Joden en de roeping der heidenen tot het Godsrijk. De eerste uitnodiging kwam de Joden toe, krachtens de beloften van het Verbond dat God met hen had willen sluiten. Aan de heidenen had God om het zo maar eens te zeggen, geen verplichtingen. St. Paulus schrijft in de brief aan de Romeinen: „Christus is de bedie- „naar der besnijdenis geworden, „opdat Gods getrouwheid zou blij- „ken door de vervulling der belof- „ten aan de Vaders; maar de hei denen moeten God verheerlijken „om zijn barmhartigheid" (Rom. 15, 8—9). De gastheer, God, staat dus t.o.v. de eerstgeroepenen in een andere houding dan het geval is met hen die later van pleinen en straten en landwegen bijeengebracht worden om de feestzaal vol te maken. God nodigt de Joden, die wisten dat deze invitatie zou komen, uit zoals men oude vrienden en bekenden be richt stuurt van tijd en plaats van een familiefeest. Weigeren dezen om allerlei onnozele bezwaren, dan richt de gastheer zich tot mensen die niet de minste aanspraak kun nen maken op een deelname aan de feestdis. Geprikkeld door de eerste teleurstelling, gaat dit blijkbaar met een zeker „heilig geweld". Dat wil niet zeggen dat de bedelaars en landlopers aan handen en voeten worden binnengesleept, maar wel dat de dienaren met een zekere on stuimigheid al hun mogelijke be zwaren zullen wegpraten, omdat de Heer erop staat dat de tafel vol ledig bezet zal zijn. In feite is het ook zo gegaan. Na mislukking van de evangeliepredi king onder de Joden, hebben de Apostelen zich met alle kracht ge worpen op het missiewerk onder de heidenen. En het oude heiden dom is onder deze apostolische stormloop bezweken. Van dwang in de strikte zin van het woord, kan hier evenwel geen sprake zijn. Het geloof is een genadekracht van Boven, die door vrije menselijke medewerking tot volle uitbloei en vruchtbaarheid gebracht moet wor den. M. S. SIJv&l, Cf Ang#y Cognac 79kn» Bortwznuillilu* 'Sr AnortdfCubZéi 'lBOROEAUXI %Ldognon43km <jvrt»r*w oe Marwn T20vn /IzAUuilrusMoolV""*»" 1DAIII mmmm 9*Elapp* NIORT-BORDEAUX 206 km 10» E rapp» BORDEAUX -PAU 202 km O ftovilalllering bet en Diederich ingehaald. Ockers en Magni gingen door en trokken Bobet mee. En toen de vijf vluchte lingen in het zicht kwamen en Oc kers en Magni ook deze passeerden konden alleen Meunier en Bobet het razende tempo van de Belg en de Italiaan bijhouden. Achter hen werd een verwoede strijd geleverd, waar bij Bartali en ook Kübler veel werk verrichtten. En al konden de ach tervolgers de vier leiders niet meer bereiken, de achterstand bleef be perkt tot enkele minuten, zodat grote verschuivingen in het alge meen klassement konden worden voorkomen. Te Niort bracht de sprint dus de beslissing. Stan Ockers maakte een flinke sprong in de klassering. Stond hij gisteren nog op de 14e, te Niort schoof hij op naar de 9e plaats. Bernard Gauthier heeft de gele trui weten te behouden, verdiend overi gens, want hij reed zeer kloek en hield alle uitlooppogingen in de ga ten, daarbij flink bijgestaan door zijn teamgenoten. Klassement 8e étappe 1 Magni (It. A) 181 km. in 4.36.30 2 Ockers (België A) z.t.; 3 Meu- nier (Fr. Z.W.) z.t.; 4 Bobet (Fr A) 4.36.34; 5 Blusson (Parijs) 4.37.15; 6 Forlini (Parijs) z.t; 7 Pasotti (It. B) z.t.; 8 Baldassari (Parijs) z.t.; 9 Blommef (België A) z.t; 10 Bonini (It. B) z.t.; 11 een grote groep renners ex aequo, onder wie Robic (West Frankrijk), Bernard Gauthier (Z.O.-Frankrijk) Bartali (Italië), Goldschmidt (Lux.) Lam- bregt (België) Voorting, Vos De Ruyter, DeHoog, Schot- te (België), Impanis (België) Wagtmans, Croci Torti Zw. enz. Zij allen hebben dezelfde tijd als no. 5, Blusson van de Parijse ploeg dus een tijd van 4.37.15. Algemeen klasement 1 Gauthier (Fr. Z.O.) 54.29.46; 2 Redolfi (Fr. N.O.) 54.39.05; 3 Gold schmidt (Lux.) 54.40.22; 4 Bram- billa (Fr. N.O.) 54.41.08; 5 Magni (It. A) 54.41.14; 6 Kübler (Zw.) 54.42.01; 7 Couvreur (België A) 54.42.53; 8 Lambregt (België A) 54.44.23; 9 Ockers (België A) 54.44.41; 10 Bauvin (Fr. N.O.) 54.44.54; 11 Blomme (België A) 54.44.55; 12 Bobet ()Tr. A.) 54.45.05 13 Meunier (Fr. Z.W.) 54.45.06; 14 Lauredi (Fr. A.) 54.45.42; 15 Kir- chen (Lux.) 54.46.28; 16 Piot (Fr. N.O.) 54.46.24; 17 Bartali (It. A) 54.46.31; 18 De Muer (Fr. N.O.) 54.47.15; 19 Sciardis (Fr. West) 54.47.32; 20 Geminiani (Fr. A) 54.47.46. 53 De Hoog 55.08.08; 74 De Ruv- ter 55.22.23; 87 Vos 55.50.10; 88 Voorting- 55.50.54 96 Wagtmans 56.08.03. Landenklasseiraent 1 Frankrijk Zuid-Oost 164.01.14; 2 Frankrijk Noord-Oost 164.10.23; 3 België A 164.12.17; 4 Italië A 164.16.56; 5 Frankrijk A 164.18.32; 6 Luxemburg 164.20.00; 7 België B 164.34.10; 8 Italië B 164.40.38; 9 Frankrijk West 164.41.04; 10 Cen traal Zuid-Oost 164.41.39; 11 Parijs 164.46.48; 12 Zwitserland 165.25.46; 13 Noord-Afrika 165.58.09; 14 Ne derland 166.58.41. De Economische afdeling van de Amsterdamse politie heeft Don derdagmiddag proces-verbaal op gemaakt tegen een bewoner van de Javastraat te Amsterdam, bij wie een grote hoeveelheid levens middelen en huishoudelijke arti kelen werd gevonden. De hoeveel heid, bestemd voor een gezin van twee personen, kon, nadat zii in beslag was genomen, nauwelijks gestouwd worden in de grote per sonenauto van de politie....

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5