Negenduizend priesters en religieuzen slachtoffer van rode terreur Van Castricum tot Texel, vaklui in de dop De zever Kerkgeschiedenis, geschreven in bloed en tranen Kerkvervolging woedt in negen Europese landen Jeugdkamp kath. voetbalclubs Priesterwijdingen in Indonesië Damrubriek Expositie van werkstukken vestigt de aandacht op goed vak-onderwijs De patroon is ingeschakeld Geestelijke kwam ii 1 PAGINA 6 ZATERDAG 22 JULI 1950 (K.N.P.) Meer dan 9.000 priesters en religieuzen zijn sedert het einde van de oorlog in de landen achter het IJzeren Gordijn het slachtoffer geworden van de haat der communisten tegen Christus. Zij zijn vermoord, gearresteerd, gedeporteerd of vermist. Zo staat geschreven in een overzicht, dat de Katholieke Actie in Italië heeft gepubliceerd naar aanleiding van het nieuwe excommunicatie-decreet van de Paus. Het overzicht heeft betrekking op elf landen. Oekraïne: Meer dan 3.600 pries ters gedood. Drie mannelijke orden, zes vrouwelijke orden, zes seminaries, 100 scholen, 100 kerkelijke organisaties en 1000 kerken en kapellen zijn opgeheven of gesloten. De strijd tussen Kerk en commu nisme eindigde officieel in Ja nuari 1948, toen door de Rus- sische autoriteiten werd aan gekondigd, dat de met Rome geünieerde Grieks-Katholieke Kerk had opgehouden te be staan. Estland, Letland en Litauen: Ongeveer 1000 priesters en re ligieuzen zijn öf gevangen ge nomen óf vermist. De zwaar ste vervolging van de Kerk begon onmiddellijk na de an nexatie van de Baltische lan den door Sovjet-Rusland. De grote meerderheid van de priesters werd gedeporteerd, m de gevangenis geworpen of vermoord. Polen: In Polen waren voor de oorlog 9.000 priesters. De eer ste campagne tegen het Vati- caan begon in 1945. In 1947 beschouwde de regering 't con cordaat tussen het Vaticaan en Polen als van nul en genei- waarde. In dezelfde periode begonnen de aanvallen tegen de Kerk. De katholieke jeugd organisaties werden opgehe ven. In 1949 richtten de com munisten hun aanvallen voor namelijk tegen de bisschoppen en de clerus. De aanvallen ne men tot nu toe nog steeds in hevigheid toe. Minstens 700 priesters zijn gevangen geno men. 1000 andere priesters zijn gedeporteerd Tsjecho-Slowakijë: De eerste berichten over vervolging van priesters dateren van 't voor jaar 1945. In dezelfde periode begon men met de liquidatie van de katholieke organisa ties. In 1948 werd het bezit van de kerk in beslag geno men. De katholieke dagbladen verdwenen een voor een. Ook de katholieke organisaties in Bohemen en Moravië werden opgeheven. De strijd tussen Kerk en Staat begon in ernst in 1949, toen Mgr. Beran on der huisarrest werd geplaatst. Op 5 Juni 1949 protesteerden de Tsjechoslowaakse Bisschop pen in een gezamenlijk her derlijk schrijven teeen de re geringsmaatregelen cn ver klaarden, dat alle scholen van de kerk waren gesloten, het katholieke onderwijs werd be lemmerd en een aantal semi naries in beslag was genomen. Het antwoord van de commu nistische regering was 't ver bod om de herderlijke brief van de preekstoel voor te le zen. Het gevolg daarvan was dat een aantal priesters werd gearresteerd. Er volgden be schuldigingen over en weer en wederom nieuwe arresta ties onder de geestelijkheid. De Kerk blijft echter nog steeds weerstand bieden. Min stens 300 priesters bevinden zich in de gevangenis. Hongarije: Tijdens de laatste ar restatie-golf in begin Juni van dit jaar werden bijna 1000 priesters en zusters gevangen genomen. Na de oorlog waren er 3.800 priesters in Hongarije. Voordat de politie de boven gemelde massa-arrestaties on der de clerus ging verrichten, was van 538 priester met ze kerheid bekend, dat zij óf wa ren vermoord, gearresteerd of gedeporteerd. In het begin van 1945 reeds werd Mgr. Apor, de Bisschop VIJF WEKEN ONTSPANNING IN VUGHT De Nederlandse Katholieke Sportbond (afd. Voetbal) organi seert ook dit jaar weer een jeugd kamp waar duizenden jonge voet ballers naar hartelust kunnen ge nieten van het gezonde kample ven. Vorig jaar werden de kamp- weken een onverwacht groot suc ces en naar het zich laat aanzien zullen ook thans de vijf kamp- weken weer volledig slagen. Uit alle delen van Nederland komen de jeugdige voetballers in kamp Vught gedurende een week teza men en de toeloop was zó groot, dat alle vijf kamnweken werden volgeboekt. Op Maandag 31 Juli zal dit tweede kamp officieel worden ge opend. De RKSC Zwolle en de Haagse club Oosterboys komen met ieder 4 elftallen uit, wat ongeveer neerkomt op 60 deelne mers. Zelfs is er een club WH uit Heerlen, die met 6 elftallen naar Vught gaat. Iedere kampweek kent een be- kertournooi geplitst in verschillen de afdelingen, ingedeeld naar de leeftijdsgroepen. Vorig jaar won de Zwolse ploeg de wisselbeker. Om een indruk te geven van de omvang van zulk een kamp, ver melden we dat aan de tweede kampweek (van 31 Juli5 Aug.) zullen deelnemen: Zwolle met 4 elftallen, MKV Leeuwarden met 3 elftallen, RKAFC Alkmaar met 2 elftallen, verder ploegen uit Assendelft, Heerhugowaard, Lei den, Pey, Gouda en Rotterdam. van Gyor, door soldaten van 't Rode Leger vermoord, om dat hij weigerde vrouwen uit te leveren, die bij hem be scherming hadden gezocht. In 1946 werden de eerste aanval len gericht tegen kardinaal Mindszenty, de prins-primaat van Hongarijë en Aartsbis schop van Esztergom. In het zelfde jaar stichtte de commu nistische regering een „Natio nale Kerk". De pogingen in 1948 om het concordaat te vernieuwen tussen Hongarijë en het Vaticaan, strandden óp de onwillige houding van de I Hongaarse regering. Toen reeds verbleven er 250 priesters in de gevangenis. In December 1948 werd kardinaal Mindszenty gearresteerd en tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. In 1949 na men de aanvallen tegen de I Kerk steeds toe en werd het bezit van de Kerk geconfis- keerd. Een groep van 250 priesters werd gearresteerd, omdat zij de eed van trouw aan het communistische be wind hadden geweigerd af te leggen. Ongeveer 80 priesters slaagden er in het land te ont vluchten. Roemenië: In dit land zijn min stens 710 priesters het slacht offer van de vervolging ge worden. De Roemeense rege ring publiceerde in Augustus 1948 enige wetten, die de Kerk ernstig in haar vrijheid aan tastten en die volkomen in strijd waren met het bestaan de concordaat. Een van deze wetten verbood o.a. aan de Katholieke Kerk in Roemenië relaties te onderhouden met personen in het buitenland, dus ook met het Vaticaan. Al le bisschoppen werden gear resteerd en 700 priesters gede porteerd. Dezer dagen is de regent van de Apostolische Nuntiatuur, Mgr. O'Hara, het land uit gezet. Bulgarijë: Ongeveer 120 pries ters en religieuzen zijn gear resteerd of verbannen. In 1946 werd het godsdienstonderricht verboden: in 1947 volgden de Kerkelijke organisaties. In 1949 wérd het de Kerk verbo den betrekkingen te onderhou den met het buitenland. Joegoslavië: In totaal 1954 pries ters werden door Tito's amb tenaren gearresteerd, ver moord of gedeporteerd. Onder hen bevindt zich ook de Aarts bisschop vanZagreb, Mgr. Ste- pinac, die onder beschuldiging van verraad in 1946 werd ver oordeeld tot 16 jaar gevange nisstraf. De campagne tegen de Kerk begon direct in 1945. In 1946 waren alle katholie ke couranten weggevaagd. De Katholieke Actie volgde nog hetzelfde jaar. Begin 1947 was reeds de helft der 1916 paro chies zonder herder. In dezelf de periode werden 186 pries ters vermoord, 409 geestelij ken ontvluchtten hun vader land, 32 werden veroordeeld en ter dood gebracht en 85 in de gevangenis opgesloten. Op het einde van het jaar hadden nog slechts 400 parochies een priester ter beschikking. Een jaar later werden er weder om 300 priesters gearresteerd. Albanië: Hier zijn ongeveer 715 priesters gearresteerd of ver bannen. De Kerk is machte loos en lamgeslagen, daar alle Bisschoppen in de gevangenis vertoeven. De eerste vervol gingen begonnen reeds in 1945, toen de priesters van col laboratie met de vijand wer den beschuldigd. De Jezuïe ten en Franciscanen werden uit 't land verbannen. Velen echter bleven in de gevange nis achter in 1945 en '46. De executie van 12 priesters in 't najaar van 1946 completeerde practisch gesproken de liqui datie van de Kerk. In 1948 De piloot van een straalvliegtuig, dat boven Noord-Korea werd aangeschoten, wist met zijn toestel 160 km verder op Zuid- Koreaans grondgebied veilig te landen. Boven de vleugel is duidelijk 't gat te zien dat door een granaatscherf werd geslagen. werden twee Bisschoppen ge-j executeerd, Terwijl de Aarts bisschop van Durazzo tot 20 jaar cellulair werd veroor deeld. Bovenstaande nuchtere en koude opsomming van cijfers en feiten verbergt een geschiedenis in zich zó tragisch, als de wereld nog nimmer heeft gekend. Vele vervolgingen heeft de Kerk glo rierijk doorstaan, doch geen was gekenmerkt door zulk een duivelse haat als deze,, al zal de Kerk ook deze keer zegevierend uit de catacomben te voorschijn treden. Het bloed der martela ren zal ook hier niet tevergeefs vloeien. R. K. School voor Maatschappelijk Werk Woensdag j.l. werd op de R. K. School voor Maatschappelijk Werk te Sittard, het schooljaar plechtig gesloten. Mr. R. Höppener, voor zitter van het Schoolbestuur gaf in het kort de plaats aan, die de school in het maatschappelijk leven inneemt. Vervolgens sprak hij een speciaal woord van dank tot mej. W. Hillen, directrice van de school, de Zeereerw. Heer M. Molenaar M.S.C. moderator en de Zeereerw. Heer Jacobs M.S.C. Mej. W. Hillen gaf een beknopt overzicht van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar en van de toekomstplannen voor de school, vooral met het oog op de nieuwe methode van het social case work. Voorts werd medegedeeld,tot welke functies de oud-leerlingen waren benoemd: 30 benoemingen bij de Algemene Sociale Zorg, 6 benoemingen bij de Kinderbe scherming, 11 voor Maatschappe lijk Werk in de Bedrijven en 15 bij de Jeugdzorg. Aan 20 aanvra gen kon niet worden voldaan. DJAKARTA (KNP). Op 25 Juli a.s. zullen weer drie afgestu deerden van het groot-seminarie St. Paulus te Djokja tot priester wor den gewijd in het kerkelijk gebied, waartoe zij behoren, door de daar residerende Apostolische Vicaris, en wel de W.E. Heren Chr. Soeparman Widjojokoesoeparto door Mgr. A. Soegijapranto S.J. te Semarang, H. Windrich door Mgr. M. Verhoeks C.M. te Soerabaja en L. Bloth door Mgr. J. Green M.S.F. Dit is de negende maal dat dit seminarie zijn candidaten aflevert; alle drie zijn seculieren, waardoor het aantal seculieren door genoemd seminarie afgeleverd in totaal 31 zal bedragen, waarvan 17 in het vi cariaat Semarang, de anderen over heel Indonesië verspreid. Met de wijding van Chr. Soepar man is het getal van de inheemse clerus, regulieren gen seculieren, tot 70 gestegen. Uit twee benoemingen blijkt ook nog, dat de inheemse cle rus naar bekwaamheid op voorna me posten wordt ingezet. Zo is pas toor Padmosopoetr0 benoemd tot hoofdaalmoezenier bij het Indonesi sche leger te Djakarta en is pas toor Poedjohardojo toegevoegd aan het Centraal Missiebureau als hoofd van de afdeling Godsdienstzaken. MASSA-PRODUCTIE VAN AMERIKAANSE TANKS? DETROIT (Reuter). Het Amerikaanse leger voert bespre kingen met „Cadillac" van de „General Motors" over massapro ductie van het nieuwe type lichte tanks van 28 ton. Correspondentie en oplossingen onder motto „Damrubriek" te zen den aan het bureau van dit blad. PROBLEEM No. 5 van J. Burggraaff te Den Haag Zwart twaalf schijven op 1 5 7 9 12 14 19 20 21 26 27 en 40. Wit twaalf schijven op 18 25 28 30 33 36 tot 39 41 49 en 50. Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN PROBLEEM No. 5 Een probleem met verschillende goede hoedanigheden. Het begint al met de aanvangsstand, waar de schijnoplossing al voor het grijpen ligt, daar wit als gevolg van meer- slagspel door 3024:4 al dadelijk dam kan halen; maar dit komt al spoedig door 2732 enz. verkeerd uit. Niet wit maar zwart wint hierbij het speL Na de tekstzet van de originele oplossing blijft dit dwaalspoor zich nog steeds hand haven, en wel met een gewijzigde afwikkelings-scrimage. De verdere inhoud van dit knappe stukje componeecwerk is naar evenredigheid. PROBLEEM No. 6 In dit miniatuurtje van de Fran se problemist Tévan komt in een al reeds mooi slotmotief nog een belangrijke verdieping of uitbrei ding voor. PROBLEEM OPLOSSINGEN PROBLEEM No. 3 van A. Méaudre (Frankrijk) Stand: Zwart zevert schijven op 7 8 9 16 17 25 en 27. Wit zeven schijven op 23 28 29 32 38 41 en 44. Oplossing: Wit 23—18 28—22 22:4 en 4:27 gewonnen. Prachtige wisselwer king! In dit juweeltje van minia- tuur-kunstproblematiek wint wit tenslotte nog om met de dam in V-vorm 2 zwarte schijven in op positie te houden. PROBLEEM No. 4 van Ir. W. Vrglamdt te Dordrecht Stand: Zwart zes schijven op 16 17 21 23 29 en 35. Wit zes schijven op 31 32 38 43 44 en 49. Oplossing: Wit 31—26!! Zwart 29—34 als enigste speelbare zet gedwongen. Nu volgt de eigenlijke sleutelont knoping: Wit 32—28, 38:27, 43—39 en 49:27!! Nu wordt het bekende slotstandmotief ingenomen dat door A. Bary (Frankrijk) voor het eerst in 1890 werd ontdekt en wej met de stand; Zwart drie schijven op 16 17 en 35. Wit drie' schijven op 26 27 en 44. Zwart nu aan zet speelt 1621 (gedw.) W. 27:16. Zw. Met verbazing zullen de bezoekers van de tentoonstelling in café Bantam te Hoogkarspel de geëxposeerde werkstukken gadeslaan. Zeer overzichtelijk staan hier de producten der leerlingen van de Vereniging ter bevordering van het Vak onderwijs in West-Friesland. Goed werk van de jongens uit de 13 afdelingen die de vereniging rijk is en dat zij nu met gerecht vaardigde trots aan hun ouders en andere belangstellenden kunnen tonen. Deze tentoonstelling, zoals ze jaarlijks in een der plaatsen waar een afdeling gevestigd is, wordt georgani seerd, geeft een overzicht van de vorderingen der leerlingen van de A- en B-cursussen en de avondvaktekenschool. Men kan constateren hoe nauwgezet het onderricht wordt gegeven. De verbazing, waarvan we reeds gewag maakten, geldt dan opk leerlingen èn leraren, omdat beide categorieën de 42-jarige traditie van de vereniging op zo eminente wijze hebben voort gezet. ringa, J. Scheringa, H. Sijnesael, D. Schouten, J. Draaijer, school Schagen. J. W. Lute, S. J. Groentjes, school Castricum. C. J. Tak, G. de Waal, S. de Vries, K. Giltjes, C. Oud, C. de Ruiter, school Langedijk. C. Hillen, W. G. Bruin, school Texel. J. Dijkstra, J. Jager, D. v. d. Haven, P. Moeijes, S. Pranger, J. M. Smit, A. Krijger, school Wieringen. W. Roossien, school Wieringer- meer. J. Dantuma, school Wognum. J. Bossen, J. Kooy, A. Kuijper, F^Kuilman, P. Ruiter, A. Breed jkz., F. v. d. Broek, schooi Hoog woud. J. G. v. Ammers, Th. v. Duimen, C. Keesman, school Hoogkarspel. J. Sijm, Th. Wijte. school Spier dijk. J. G. Appelman, D. Keesman, school Wervershoof. Bakker en J. Baijs, herexa men school Wieringen. A 3 opleiding timmeren Geslaagd A-diploma: J. J. v. 't Hoff, Hoogkarspel, le prijs. P. Winkel, Wieringerwaard, 3e prijs. P. A. Smit, Wognum, 2e prijs. A. J. Boekei, Schagen, le prijs. A 3 opleiding schilderen Boekensteun, deur, letterbord: L. Witte, St. Maarten, 2e prijs deur. J. Schipper, Ursem, deur le prijs met lof, letters le prijs, boeken steun 3e prijs. A 3 opleiding smeden Geslaagd:' A-diploma, elleboog, spoorstok, beslag, schuif. H. A. Moerkens, Medemblik, 2e prijs. A. Groot, Spanbroek, 2e prijs. A 3 opleiding metselen Geslaagd: A-diploma, muur piet boog. A. N. J. Vertelman, Hoogkar spel, le prijs. N. Mulder, Obdam, 2e prijs. A 3 opleiding wagenmaker Geslaagd: G. v. Leeuwen, Wognum, krui- wagenwiel, 2e prijs. J. Jong, Schagen, kruiwagen- wiel, 3e prijs. A 3 opleiding electriciën Geslaagd: A-diploma, centraal installatie woonhuis: A. Barhorst, Texel. 3e prijs. N. W. Koeman, Wognum, le prijs. A 3 opleiding loodgieter Geslaagd: A-diploma, trechter: A. Been, Medemblik, 2e prijs. Uit de expositie maakt men spoe dig de gevolgtrekking, dat de be kwaamheid van de vakmensen in Westfriesland en wijde omgeving van Castricum tot Texel, voor een niet gering deel aan de cursussen der vereniging te danken is. Of het nu de jongens betreft die, pas van de lagere school, de drie jarige A- cursus volgen of de meergevorder den van de B-opleiding, zij hebben onder de deskundige leiding grote vorderingen gemaakt. En voordat zij de 4 ja'ar avond vaktekenschool met een diploma op zak konden verlaten, moesten ze ook op dit gedeelte van het vakon derwijs blokken en zich ten volle aan hun studie geven. Zo was het voorheen, zo is het ook nu nog. Treffend is de samenwerking met de patroons bij wie de leerlingen in dienst zijn. Werkgevers en de ver eniging doen hier hun best om het beoogde doel te bereiken; het is de practijk waarin de leerlingen wor den geschoold, waarna in „neutrale omgeving", ditmaal onder toezicht van de heer Glas uit Benningbroek, de proef van bekwaamheid moet worden afgelegd. In elk van de tien vakken vindt men uitblinkers. Hun tentoongestel de werkstukken kregen een extra bekroning en men vindt ze in elke klas. Ook de middelmatigen, die niettemin met hun werkstukken een uitstekende indruk maken, alsmede de leerlingen die beneden de maat bleven, zijn in Bantam in ruime mate vertegenwoordigd. De exposi tie is zeer overzichtelijk gemaakt en wint aan attractiviteit door de stands van de fa's Eecen uit Oud karspel en Stoel uit Alkmaar. Dc vereniging ter bevordering van het vakonderwijs heeft thans plm. 200 practijkleerlingen en 300 van de avondschool onder haar hoede. Dat er gewerkt wordt en hóe, zal men vandaag en morgen tot zijn genoegen in café Bantam kunnen ervaren. Hedenmorgen is in café De Landbouw de tentoonstelling offici eel geopend, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Een en ander geschiedde na de jaarvergadering, waarop de uitreiking der diploma's en bekroningsbewijzen volgde. Dit zijn de gelukkigen: Uitslag eindexamens tekenscholen Geslaagd: A. Groen, W. Meijer, G. Sche- A 3 opleiding koperslager en metaalbewerker Verfspuiten 3e leerjaar: R. J. v. Gasteren, 1635, Hoorn, le prijs en diploma. Revolverdraaien (gereedschap): H. Dekker, 1637, Hoorn, le prijs en diploma. Koperdraaien (deksel voor kruis- pot): P. Hoffer, Hoogkarspel, 1613, le prijs en diploma. W. Fluiter, Enkhuizen, 1636, le prijs en diploma. B 2 opleiding timmeren Geslaagd: B-diploma, trapje, kozijnhoek: J. J. Dol, Wervershoof, le prijs met lof. C. Tesselaar, Heerhugowaard, 2e prijs. J. Appelman, Wervershoof, 3e prijs. G. J. Bakker, Wervershoof, le prijs. S. Weel, Andijk, 4e prijs. B 2 opleiding metselen Geslaagd: B-diploma, gevel muurtje: A. Schutte, Onderdijk, le prijs met lof. B 2 opleiding wagenmaker Diploma: G. Draijer, Schagen (kruiwa- genwiel, hoek cabine), le prijs met lof. B 2 opleiding machine-bankwerker Geslaagd: B-diploma, draaiwerk: C. Keesman, Hoogkarspel, 4e prijs. B 2 opleiding smeden Geslaagd: B-diploma: H. Bruijnis, Beemster, schoor steenluik, le prijs. J. Jager, Wieringen, schoor steenluik, 2e prijs. G. Tesselaar, Warmenhuizen, schoorsteenluik, 3e prijs. Diploma timmeren F. J. Doodeman, Hensbroek, A3. H. Stam, Opmeer, A3. K. Dijkman, Zwaag, A3. N. Mantel, Andijk, A3. H. H. Overtoom, Langedijk, B2. i K. Dekker, Schellinkhout. B2.1 J. G. Ammers, Westwoud, B2. N. Appelman, Zwaag, B2. C. J. Tak, St. Maarten, B2. J. Bossen, N. Niedorp, B2. Bekroningen tekenwerk avondscholen le leerjaar HANDTEKENEN: le prijs H. Vaartjes en H. Over toom, Langedijk. le prijs A. Portegijs, Wierirfgen. 2e prijs T. Oudhuis, Langedijk. 2e prijs B. v. d. Vorst en S. Blokker, Schagen. 3e prijs K. Koning, Schagen. VAKTEKENEN: le prijs H. Vaartjes, P. Zijp, H. Overtoom, Langedijk. le prijs A. Portegijs, Wieringen. 2e prijs A. Portegijs, Wieringen. 3e prijs L. v. Leeuwen, Lange dijk. 3e prijs H. Gielens, Schagen. 3e prijs K. Koning, D. Hoeve, B. v. d. Vorst en S. .Blokker, Schagen. 2e prijs Joh. v. 't Hoff, Hoog karspel. 2e leerjaar PROJECTIE: 2e prijs A. Portegijs, L. Snaken borg, Wieringen. 2e prijs H. A. de Rooy en K. Kossen, Schagen. 3e prijs J. Dekker en A. Smit, Wieringen. 2e prijs C. Bakker, Hoogkarspel. le prijs A. Smit, Wieringen. HANDTEKENEN: 2e prijs G. J. Engeringh, Lange dijk en J. Deutekom, Schagen. '3e prijs G. Schipper, Langedijk en K. Visser, Schagen. VAKTEKENEN: 2e prijs J. Molenaar en G. Schip per, Langedijk. 2e prijs H. Bakker en J. de Graaf, Schagen. 3e prijs R. Ursem, Hoogkarspel. 3e prijs C. Feller, Langedijk. 3e prijs N. C. Jong, Schagen. 3e leerjaar PROJECTIE: 2e prijs J. de Graaf, W. Bakker en D. v. d. Laan, Schagen. 3e prijs C. Brouwer, W. Brom mer, B. v. Rijswijk, C. Visser en J. Jong, Schagen. HANDTEKENEN: le prijs G. Kossen, Langedijk. 2e prijs F. Witte, J. Poland, C. v. d. Bijl, M. Boeve, H. Overtoom, Langedij k. le prijs J. Schipper, Spierdijk. 2e prijs J. Schipper, Spierdijk, le prijs W. Brommer, C. Brou wer, G. Kooy, Th. Hoitinga, D. v. d. Laan en B. v. Rijswijk, Schagen. 2e prijs A. de Pooter, D. van Dompselaar, W. Bakker. J. de Graaf, T. Huiberts, P. Stins en D. v. d. Laan, Schagen. 3e prijs C. Visser, Schagen. VAKTEKENEN: le prijs C. v. d. Bijl, M. Boeve, Y. Poland, T. Witte, Langedijk. 2e prijs H. Overtoom, Lange dijk. 3e prijs G. Kossen, Langedijk. 2e prijs A. Vertelman, Hoog karspel. 3c prijs H. Filmer, Schagen. le prijs C. Brouwer, J. de Graaf en B. v. Rijswijk, Schagen. 2e prijs P. Stins, T. Huiberts, D. v. d. Laan, Schagen. 3e prijs W. Bakker, G. Kooy, A. Boekei, P. Winkel, J. Jong, Schagen. 4e leerjaar PROJECTIE: 2e prijs J. M. Smit, Wieringen. 3e prijs D. v. d. Haven en P. Moeijes, Wieringen. 2e prijs J. Scheringa, H. Sijne sael en W. Meijer, Schagen. 2e prijs C. de Wit, C. J. Tak, M. Boeve, C. Feller en J. Mole naar, Langedijk. le prijs C. de Wit, Langedijk. HANDTEKENEN: le prijs S. de Vries, G. de Waal, C. de Wit, C. J. Tak en M. v. d. Weerd, Langedijk. le prijs G. Scheringa. Schagen. 2e prijs H. Bekker, Langedijk. 2e prijs J. M. Smit, D. v. d. Haven, A. Krijger, S. Pranger, Wieringen. 2e prijs A. Groen en J. Raven, Schagen. 3e prijs P. Moeijes, Wieringen en J. Schouten, Schagen. le prijs J. Sijm, Spierdijk. VAKTEKENEN: le prijs S. de Vries, C. de Wit, C. J. Tak, Langedijk. 2e prijs J. M. Smit, E. Bakker, Wieringen. 3e prijs P. Moeijes en A. Krij ger, Wieringen. 2e prijs J. Sijm, Spierdijk. Bekroningen practisch proefwerk A Ie leerjaar timmeren Eierrekje, kruisroede, wervels: M. Boeve, N. Niedorp. le prijs met lof. J. Molenaar, Oudkarspel, 2e prijs. C. Dol, Wervershoof, 3e prijs. A 2e leerjaar timmeren Parapluibak: C. J. Bakker, Groptebroek, 2e prijs. N. Homan, Hoogkarspel, 3e prijs C. Cuperus, Enkhuizen, 4e prijs. G. J. Engeringh, Langedijk, le prijs. N. J. Vink, Wervershoof, 3e prijs. J. Th. Deutekom, Zijpe, 5e prijs. D. Winkel, Benningbroek, 4c prijs. H. A. de Rooy, Kolhorn, 3e prijs. A. de Pooter, Barsingerhorn, 4e prijs. B le leerjaar timmeren Kozijnstukje met raampje: R. J. Bijl, Andijk, 2e prijs. A le leerjaar meubelmaker Messenbakje en tafelplankje: H. Vaartjes, Zuid Scharwoude, le prijs met lof. A le leerjaar metselen Muurtje: A. Dekker, Avenhorn, le prijs. K. Willems, Enkhuizen, 2e prijs. H. Roemer, Wijdenes. 2e prijs. H. Gielens, Schagen, le prijs. A 2e leerjaar metselen Schoorsteen: G. Buis, Venhuizen, 3e prijs. Th. Dekker, Wervershoof, le prijs. J. Koppes, Wognum, le prijs. N. Duding, Nibbixwoud, le prijs A. 'F. Kuijpers, Hoogwoud, 3e prijs. J. Sprenkeling, Castricum, le prijs. W. Out, Berkhout, 2e prijs. A le leerjaar schilderen Doekenrekje, letterbord, ladder: W. Redekker, Venhuizen, le prijs. C. Hoeve, Dirkshorn, le prijs (doekenrekje). P. Huisman, Opmeer, le prijs. H. Baas, Oost woud, 2e prijs. C. M. Crone, Castricum, le prijs (doekenrekje), 3e prijs (ladder). W. Almoes, Grootebroek, le prijs (doekenrekje), 2e prijs (lad der). G. Kossen, Langedijk, le prijs. J. Kraak, Den Helder, le prijs met lof (letterbord}. P. Kok Desaunois, Grootebroek, le prijs (ladder). H. Overtoom, Zuid Scharwoude, le prijs met lof (doekenrekje), verder een 2e prijs. R. J. Sijm, Venhuizen, le prijs (letterbord). P. Zijp, N. Scharwoudé, 2e prijs (ladder). A 2e leerjaar schilderen Letterbord, rekje, bankje: N. H. Verlaat. Hoogwoud, 3e prijs. C. S. Mink, Wieringerwaard, 3e prijs. J. J. v. Etten, Wognum, le prijs met lof. J. Jurjaanz, Twisk, le prijs. A le leerjaar smeden Kachelpij pdop, kram, ring, een S-maatplaat: C. Visser, Twisk, le prijs. C. Smit, Spanbroek, 3e prijs. B le leerjaar smeden Schoorsteenluik B. J. Burger, „le prijs met lof. A le leerjaar monteur Pasplaatje, pakking: S. A. Vriend, Onderdijk, 3e prijs. A le leerjaar electriciën J. Berkhout Zuid Scharwoude, 2e prijs. A le leerjaar machine-bankwerker Vijlblokje met gaten boren: W. Rauwerda, Texel, le prijs. J. Beemsterboer, Wervershoof, 3e prijs. A le leerjaar koperslager Ie leerjaar (waterketeltje): J. Lakeman, 1772, Hoorn, le prijs. A 2e leerjaar koperslager 2e leerjaar (stoofje): P. Kronenburg, 1640, Hoorn, le prijs. M. C. P. Angevaare, Hoorn, le prijs. Koperdraaien (kaarsenhouder) J. Kuin, 1742, Hoorn, le prijs. Revolverdraaien (gereedschap): W. Zijlstra, 1642, Hoorn, lë prijs. A 2e leerjaar loodgieter Dakrïef: Th. Witte, Texel, le prijs. G. Schipper, Langedijk, ie prijs. 17—22. W 16—11, Zw. 22—28. Kiest hierbij de langste en sterkste ver dediging (meeste vluchtvelden) W. 11—7. Zw. 28—33. W. 7—1! Zw. 33— 38. W. 1—23!! Zw. 35—10 (A) W. 44:35. Zw. 38—13. Wit 23—28» Op zwart 4348 wint wit door 2837 enz. en op 4349 door 2844 enz. Variant ,A-) Voor de langste verdediging was 3540 wel ge dwongen, daar op zw. 3842 wit zou winnen door 23—37 en op 3843 door 4439 enz. Het is wel vrij zeker om aan te nemen, dat dit slotmotief in talrijke partijen zal zijn voorgekomen met als resultaat dat men de winst door onwetend heid heeft laten slippen. Dit slot motief van Bary heeft dan ook veel leerzame waarde voor het practische spel. PROBLEEM No. 4 (a) van H. A. v. d. Geest te Lisse Stand: Zwart zeven schijven op 16 17 21 22 24 34 en-35. Wit zeven schijven op 26 28 32 33 43 44 en 49. Oplossing: Wit 32—27! 33—29, 43—39 en 49:27 Gew. met hetzelfde slotmotief van Bary, als bij probleem No. 4 van Vrijlandt. No. 4 (a) was iets minder moeilijk. STANISLAS BIZOT f Ruim een maand geleden op 5 Juni 1950 is de oud-wereldkampioen Bizot op zeventigjarige leeftijd te Parijs overleden. Met Bizot is de laatste van een oudere generatie van wereldkampioenen, die Parijs telde, heengegaan. Isedore Weiss is n.l. in 1936 overleden (69 jaar oud), Marius Fabre in 1945 (55 jaar oud). Bijgevolg heeft Parijs nu nog één oud-wereldkampioen, namelijk Mau rice Raichenbach (een leerling van Weiss) die thans 35 jaar oud is. In de laatste 40 jaar heeft Bizot aan bijkans alle belangrijke tournooien en Vedstrijden deelgenomen, in ons land o.a. in 1912 te Rotterdam en in 1928 te Amsterdam om het wereld kampioenschap. In 1925 behaalde hij te Parijs de wereldtitel. Bizot is als chef en ambtenaar werkzaam gei- weest aan een van de spoorwegsta tions te Parijs. Een grandioze blindpartij van Piet Roozenbnrg Om na te spelen Zoals in de voorgaande rubriek alreeds werd medegedeeld is Roo- zenburg er in geslaagd om het we reldrecord blinddamspel met vijf partijen op zijn naam te brengen. Hij won 3 partijen n.l. van J. de Vink, A. Sladek en W. v. d. Reijden, speelde remise tegen D. Laterveer en verloor tegen J. Zaalberg. De partij tegen Sladek met een damzet en rondslagspel werd wel op een bijzonder fraaie wijze door Roo- zenburg gewonnen. De partij begon als volgt: Wit (Roozenbnrg) 1. 32 23. Zwart (Sladek) 1721. 2. 37— 32 21—26. 3. 41—37 16—21. 4. 34— 29 11—16. 5. 40—34 7—12. 6. 29:18 12:23. 7. 44—40 7—12. 8. 31—27 12- 17. 9. 49—44 6—11. 10. 36—3 1 8—12. Tot zover het openingsspel, waarbij Roozenburg een dubbele pyramide stelling heeft geformeerd. Tot en met de 46ste zet heeft de speler met zwart in hoofdzaak hef, systeem van afruilend spel in toepassing ge bracht, waarbij met telkens een schijf achteruit af te ruilen, het ge hele rechter spelbord (zoals men met onderstaand partijfragment zal opmerken) tenslotte vrijwel geheel van schijven werd ontruimd. Tevens zal men hierbij opmerken dat het gehele linker speelbord met een vrijwel van het begin tot aan de winstcombinatio over en weer een grote vleugelopsluiting weergeeft en nagenoeg intact en ongewijzigd is gebleven. Nu kan intussen gezegd worden, dat dit steeds maar afrui lend spel door zwart vrij goed in toepassing werd gebracht. Een in beginsel heel slechte vleugelstelling heeft hij hiermede (wel wat volgens het genre van de oud-wereldkam pioen Maurice Raichenbach) hoewel niet geheel volledig, toch nog aardig weten op te kalefateren, totdat.... onderstaande stand werd bereikt. Zwart (A. Sladek) Tien schijven op 6 8 11 12 13 16 17 21 25 en 26. Wit (Roozenburg) Tien schijven op 27 28 30 tot 34 36 37 en 46. Na 46 zetten speelde zwart nu 13 19, waarna Roozenburg zijn slag sloeg. Allicht heeft zwart gedacht zo hij deze althans mocht hebben opgemerkt dat Roozenburg er dan ook niet zonder kleerscheuren vanaf zou komen. Zwart zou hierbij bovendien nog een schijf verkrijgen die vrij passage naar dam zou heb ben. Roozenburg had intussen de gehele situatie op schitterende wijze doorzien en speelde 47. 3429! Zw. 25:23. 48. 33—29. Zw. 23:34. 49. 38— 22. Zw. 17:28 50. 32:3! (Dam). Zw. 21:41 en nu begint met recht het ontstellende gewiekste spel van wit zich te openbaren. 51. 36:47» Zw. 26:37 en nu volgt het ongedachte en verrassende rondslagspel door 52. 3:25» met radicaal gewonnen spel! Waarlijk, inderdaad een buitenge wone prestatie die aan het onge looflijke grenst, en dat nog wel met blindspel! PROBLEEM No. 6 van Louis Tévan (Frankrijk) (Miniatuur) Stand: Zwart zeven schijven op 10 12 13 20 25 28 en 33. Wit zeven schijven op 35 37 39 44 45 48 en 49. Wit speelt en wint. (De oplossingen van de proble men No. 5 en 6 in de volgende ru briek) li. Dirk Hoe het mogelijk i: dat de 23ste abt van Dirk Schreveld, geboor geslacht van de Herei mond, bij de Egmonde zien was, is een raadse staat van hem geschrev een edel, rustig en i map was, 'die aan grote i ook een grote voor; paarde. Hij wist een b den te betalen en bij nog wat voor zijn mom ter te laten. Hij herb kerk, zelfs een deel van ter werd door hem gert Ook abt Hugo van heeft het klooster te Ef wel in materieel als in opzicht, uitstekend Niet alleen onder de was hij zeer gezien, o volking droeg hem op c vooral omdat hij zo goec de armen. Voor de richtte hij een slaapzaal Willem v« de 2$ste abt, trad niet op de voorgrond. Hij re jaar lang goed, maar br ne werken zijn van hei kend. Hij heeft vrijwil] gedaan van ziin waabd behoeve van Jan Olout lem afkomstig, een gas Standig eh ervaren ma: danks zijn jeugdige le- len met raad en daad Veel heeft deze voi kloosterling niet kunner stierf jong in 1353. De monniken kozen nieuw de afgetreden W Roland tot abt. maar r lijks een maand deed hi stand van zijn ambt er eenvoudig monnik lever een vrolijk, zachtzinnig aardig man, nederig en dienstig. Hij was goed v men en bij de edelen ze Het schijnt, dat de monniken hem zelfs no derde keer tot abt hebl zen; ook toen heeft hij d digheid niet aan willen Abt Hugo en Egmond Hugo van Assendelft, abt, heeft het niet gei gehad. Hij stichtte de Wimmenum en. kwam met Jan van Egmond over de belening der kit deren, een ruzie die zt liep. Want waar Jan de tens niet aan kon, bego geweld. Het was in de Hoekse en Cabeljauwse die ook aan de abdij n merkt voorbij zijn geg klooster liep destijds ec op van 2000 guldens. Jar mond is toen door de Avignon ontboden, doch van zich behoorlijk te ve tiet hij een getuige, Hl zoon uit Limmen, verrat de weg tussen het kloos Adelbertskapel, ombreng Vrienden van de dv stichtten brand in schure zen van de abdij. Twe spitsbroeders van Jan op zekere dag zoveel 1 het koor van de kerk, dienstdoende priester oi houden met het Misleze Hertog Albrecht van kwam tussen beide en w te scheppen tussen Jan e dij. Het duurde echter i of Jan van Egmond liet zich horen. De deur van pitaal werd vernield, werden uit de boomgaa len, later een schaap er dat jaar de kersen riji kwamen de heren teru; kersen uit de boomgaari abdij, die aan de zorgei monnik Arend van Drii toevertrouwd, te stelen. gesommeerd werd heen trokken zij hun degens wondden de dienaren klooster. Ook Arend v kwam er niet zonder klc ren van af. Zelfs pleegde verlaten een overval op en een der monniken, di kerkhof stonden en het veel gescheeld, of de n Waren op de plaats vermo mand durfde in die tijd i van het klooster te pacl dreigd als men werd doo zijn gezellen ,met roof e: stichting. De maat was vol, toen Arend van Driel vermoo een kloosterknecht gevar genomen en een aanslag daan op Barthout Hoen. werd de ban over Ridde: zijn vrienden uitgesproke On< Jan van Weent werd m derheid van stemmen in V Donderdagavond is de Zuid- Afrikaanse minister van Econo-1 mische Zaken, mr. Eric Louw, in Nederland aangekomen. Hij zal hier tot 24 Juli blijven om besprekingen over het handels verkeer tussen Zuid-Afrika en Nederland te voeren. Terwijl Amerikaanse inf het front begeven om c slaan, verlaten de bewo veiliger oorden. Slechts v

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6