De zeven en dertig abten van Egmond Zware brand in Hoogezand Kermisdraverijen in Leeuwarden trokken grote belangstelling DANSEN Geestelijke opbouw van de Abdij kwam in de eerste plaats Bliksem sloeg in strocartonvoorraad Noodweer in Zwolle Boerderij afgebrand Paardensport Marktberichten RINGERS' Cacao- en Chocoladefabr. N.V. Nette en handige Meisjes Flinke Jongens Enkele flinke Jongemannen Fabrieksarbeiders Openluchttheater VVV, Bergen „VROUWE N SC HAECK' f SCHOLIEREN Theo Groothuizen Zns. ZIJDEWIND BAL op Zondag 23 Juli The Instrumental Kings Heerhugowaard Zd. Zondag 23 Juli: in café-dancing Halfweg Voor uw VACANTIE-TRIPS FIRMA HUISMAN ZOON Adverteert in dit blad ANTWERPEN-BRUSSEL Extra dagtochten Reisbureau „DE MAGNEET" ZATERDAG 22 JULI 1950 PAGINA 7 XI. Dirk Schreveld. Hoe het mogelijk is geweest, dat de 23ste abt van Egmond. Dirk Schreveld, geboortig uit het geslacht van de Heren van Eg mond, bij de Egmonders niet ge zien was, is een raadsel. Want er staat van hem geschreven, dat hij een edel, rustig en goedaardig man was, 'die aan grote godsvrucht ook een grote voorzichtigheid paarde. Hij wist een berg schul den te betalen en bij zijn dood nog wat voor zijn monniken ach ter te laten. Hij herbouwde de kerk, zelfs een deel van het kloos ter werd door hem gerestaureerd. Ook abt Hugo van Haarlem heeft het klooster te Egmond, zo wel in materieel als in geestelijk opzicht, uitstekend bestuurd. Niet alleen onder de monniken was hij zeer gezien, ook de be volking droeg hem op de handen, vooral omdat hij zo goed was voor de armen. Voor de monniken richtte hij een slaapzaal in. Willem van Roland, de 2<jste abt, trad niet bijzonder op de voorgrond. Hij regeerde zes jaar lang goed, maar buitengewo ne werken zijn van hem niet be kend. Hij heeft vrijwillig afstand gedaan van zijn waardigheid ten behoeve van Jan Olout uit Haar lem afkomstig, een gastvrii, ven standig eh ervaren man, die on danks zijn jeugdige leeftijd, ve len met raad en daad bijstond Veel heeft deze voorbeeldige kloosterling niet kunnen doen; hij stierf jong in 1353. De monniken kozen toen op nieuw de afgetreden Willem van Roland tot abt. maar na nauwe lijks een maand deed hij weer af stand van zijn ambt en ging als eenvoudig monnik leven. Het was een vrolijk, zachtzinnig en goed aardig man, nederig en zeer gods dienstig. Hij was goed voor de ar men en bij de edelen zeer gezien. Het schijnt, dat de Egmonder monniken hem zelfs nog voor de derde keer tot abt hebben geko zen; ook toen heeft hij deze waar digheid niet aan willen nemen. Abt Hugo en Jan van Egmond Hugo van Assendelft, de 26ste abt, heeft het niet gemakkelijk gehad. Hij stichtte de kapel te Wiinmenum err kwam al spoedig met Jan van Egmond in onmin over de belening der kloostergoe deren, een ruzie die zeer hoog liep. Want waar Jan de Abt rech tens niet aan kon, begon hij met geweld. Het was in de tijd der Hoekse en Cabeljauwse twisten, die ook aan de abdij niet onge merkt voorbij zijn gegaan. Het klooster liep destijds een schade op van 2000 guldens. Jan van Eg mond is toen door de Paus naar Avignon ontboden, doch in plaats van zich behoorlijk te verdedigen, tiet hij een getuige, Huig Jans- zoon uit Limmen, verraderlijk op de weg tussen het klooster en de Adelbertskapel, ombrengen. Vrienden van de dwingeland stichtten brand in schuren en hui zen van de abdij. Twee andere spitsbroeders van Jan schopten op zekere dag zoveel lawaai in het koor van de kerk, dat de dienstdoende priester op moest houden met het Mislezen. Hertog Albrecht van Beyeren kwam tussen beide en wist vrede te scheppen tussen Jan en de Ab dij. Het duurde echter niet lang, of Jan van Egmond liet weer van zich horen. De deur van het hos pitaal werd vernield, ooievaars werden uit de boomgaard gesto len, later een schaap en toen in dat jaar de kersen rijp waren, kwamen de heren terug, om de kersen uit de boomgaard van de abdij, die aan de zorgen van de monnik Arend van Driel waren toevertrouwd, te stelen. Toen hen gesommeerd werd heen te gaan, trokken zij hun degens en ver wondden de dienaren van het klooster. Ook Arend van Driel kwam er niet zonder kleerscheu ren van af. Zelfs pleegden de on verlaten een overval op de Prior en een der monniken, die op het kerkhof stonden en het had niet veel gescheeld, of de monniken Waren op de plaèts vermoord. Nie mand durfde in die tijd goederen van het klooster te pachten, be dreigd als men werd door Jan en zijn gezellen ,met roof en brand stichting. De maat was vol, toen de Prior, Arend van Driel vermoord was, een kloosterknecht gevangen was genomen en een aanslag was ge daan op Barthout Hoen. In 1366 werd de ban over Ridder Jan en zijn vrienden uitgesproken. Onenigheid. Jan van Weent werd met meer derheid van stemmen in 1366 tot abt gekozen. Maar een vijftal broeders schijnen zich niet bij de algemene beslissing neergelegd te hebben. En toen de abt op reis was, nam Dirk Nagel, een vroe gere monnik van Egmond en abt in Vlierbeek, het heft in handen en stelde de koster Jan van Hil- legom als abt aan. Deze was dus niet rechtsgeldig gekozen. Maar ondanks alles bleek hij een goed kloostervoogd: de abdijgebouwen werden hersteld, er kwam een al taar in de kamer van de abt en ook de financiën werden goed be heerd. De 27ste abt was een voorzichtig man, vredig van aard en goed voor het klooster en zijn bewoners. Toch had hij door de ijverzucht der kloosterlingen een moeilijk leven. In 1381 stierf hij. De afgezette abt Jan van Weent die na zijn reis genoegen had moe ten nemen met de Priorsplaats, werd nu toch tot abt gekozen. Maar voordat alles zijn beslag had gekregen, had Paus Urbanus in tussen de monnik Arend Willems zoon van Egmond tot abt aange steld. Er volgden twee onaange name jaren met processen te Ro me, maar na veel geharrewar kwam Jan van Weent toch als overwinnaar uit de strijd te voor schijn. Een en ander had echter tot gevolg, dat hij met een groot deel der kloosterlingen niet op goede voet stond. Ook met de edelen en buren van het klooster had hij onenigheid, iets, dat hem zeer speet en waarvan hij dan' ook veel weet heeft gehad. De man leidde een ongelukkig leven en heeft zijn naam daar zeker aan te danken gehad. Alleen de hulp van Boven sterkte hem, om zijn taak te kunnen blijven volvoe ren. Hij stierf in 1404. Gerard van Okkenburg, de 29ste abt, werd in een strijd om de heerlijkheid Egmond ge wikkeld. Tengevolge daarvan stond Jan van Egmond de abt naar het leven. Daarom trok de ze in 1419 naar Utrecht. Van de afwezigheid van de abt maakte de rentmeester, Jan Bartholo- meuszoon, die onder één hoedje speelde met Jan van Egmond, ge bruik om het klooster te benade len. Hij werd echter afgezet en vervangen door de Prior, Jan Alewijnszoon. Op aansporing van Jan van Eg mond begon toen een van de vrienden van de graaf, Jalle Huig genaamd, het klooster te moleste ren. Hij roofde kloostergoederen, wist de kamers der kloosterlingen binnen te dringen en de klederen der monniken te stelen en bracht zelfs de poortwachter om het le ven. Bij een andere gelegenheid wierp hij kloosterdienaars in de gracht en verwondde een tweetal monniken. Tal van kostbare sie raden wist hij machtig te worden o.a. ook de kostbare abtsmijter en een aantal boeken. Omstreeks 1421 heeft Jan van Egmond, teneinde de abt uit zijn abdij te doen'verdrijven. Hertog Jan van Beyeren opgehitst om dë abt bij de Paus aan te klagen we gens wangedrag. Paus Martinus zond toen drie Gevolmachtigden, n.l. de proost van de Premonstra- tensers te Soetendale, de benedic tijner-abt van Luik en de Deken van Zierikzee. De drie gevolmach tigden, merkten natuurlijk niets van een wanbeheer, integendeel zij troffen er een goed bestuurd klooster aan. De monniken stelden op hun beurt een smeekschrift op, teneinde de Gevolmachtigden te bewegen, de abt weer te doen te rugkeren en zijn veiligheid te garanderen. De gevolmachtigden deden toezeggingen in die geest, maar hebben nooit aan het ver zoek voldaan. Inmiddels was de abt voor het Roomse Hof versche nen, waar hij de valse aanklach ten stuk voor stuk weerlegde en het ongelijk van Jan van Beyeren en Jan van Egmond duidelijk heeft aangetoond. Toen werd van alle verdere hervormingsplannen afgzzie'n; de abt en zijn monniken hoorden er althans nooit meer iets van. In 1424 is Gerard van Ok- kenberg nog steeds in balling schap levend, in Utrecht gestor ven. vernietigd en alleen die brieven en bescheiden, die hem onbelang rijk schenen, teruggegeven. De abt werd toen, na twaalf weken, losgelaten evenals zijn Prior. De overige leden van zijn gevolg moesten worden vrijgekocht. Kort daarna werd de abt, terug in zijn klooster, officieel in zijn ambt bevestigd. Maar de behandeling, van Jan van Egmond ondergaan, heeft hij overal rond verteld; dat had tot gevolg, dat Hertog Philips van Bourgondië, dien een en ander ter ore kwam, de abt van Egmond en zijn klooster in bescherming nam. Hervormingspogingen. Waarschijnlijk op aandringen van deze, is er toen een schikking tot stand gekomen, waarbij Paus Eugenius aan de Premonstraten- ser-abt van Middelburg opdroeg, de rechten van de abdij aan de hand van de aanwezige brieven en oorkonden te onderzoeken. Het eind van de geschiedenis was, dat dank zij allerlei kuipe rijen, waaraan de prior van het Premonstratenserklooster in Den Haag niet vrij was, de heerlijkheid van Egmond gescheiden werd van het klooster, dat tevens een groot aantal landerijen kwijt raakte. Toen dit uit de bus kwam, kon de bedrogen abt niets anders meer doen, dan de zaak diep betreuren. In 1450 trachtte Willem van Egmond, die daartoe een brief van Paus Martinus had bekomen, door een hervorming de abt en enkele zijner monniken uit de abdij te verwijderen. Toen bekend werd, dat Abt Jacob van Poel geest van Utrecht abt zou wor den, om in Egmond de hervor ming door te voeren, stak Philips Hertog er een stokje voor. Een jaar later was er weer onenigheid over de kerk van Egmond aan Zee. Toch heeft de abt kans ge zien, tussen al die bedrijven door, het klooster van vele schulden te verlossen en een nieuwe keuken te bouwen, een slaapvertrek daar aan toe te voegen en enkele be leende stukken terug te kopen. De sacristie verfraaide hij ook. Hij was een moedig, standvastig man, die de moeilijkheden dapper onder de ogen durfde te zien en door verstandige maatregelen zijn klooster door de branding der tij den heen wist te loodsen. Met ijze ren hand heeft hij de klooster tucht weten, te handhaven, ter wijl hij ook maatregelen nam, de eredienst in de kerk te verbete ren en uit te breiden. Hij stierf in 1458. Jan van Poelgeest. m Jan van Poelgeest, die eerst re gulier kanunnik in 's-Gravenzan- de was, en later Abt van St. Pau- lus te Utrecht werd, kwam toen naar Egmond als de 31ste abt. Als jongeling had hij de wapenrus ting gedragen in dienst van Ja- coba van Beyeren. Op verzoek van de pauselijke gezant trad hij in bij de Benedictijnen, werd abt te Utrecht en stelde zich beschik baar voor de abtsplaats in Eg mond, die hij zes jaar lang op voorbeeldige wijze heeft bekleed. Gerard van Poelgeest, de 32ste abt, heeft voor zijn kloos ter een bulle bekomen, waarin volledige aflaat werd gegeven aan hen, die de tweede Zondag voor Pasen de vespers baden in de ka pel. Ook heeft hij een oksaal bo ven het koor lateri maken met de beeltenissen der graven van Hol land. De veenlanden te Besoyen, in de buurt van het huidige Waal wijk, heeft hij gekocht. Hij heeft twaalf jaar goed geregeerd en is, eigenlijk veel te vroeg voor zijn leeftijd, gestorven. Het was een goed spreker, die vele processen moest voeren, maar ze aile won. (Van een onzer verslaggevers) HOOGEZAND. Het zware onweer dat zich gistermiddag tussen 4 en 6 uur boven de provincie Groningen ontlaadde heeft een enorme brand veroorzaakt op de terreinen van de stroearton- fabriek van de Fa. Beukema te Hoogezand. Om pl.m. kwart na vijf sloeg de bliksem in een voorraad stro van ruim tweeduizend ton. Het was een vuurstraal welke zich vanuit de pikzwarte lucht in de stro-voorraad boorde en het kurkdroge stro in lichter laaie zette. Willem Simonsz Matthenes. van De dertigste abt viel hetzelfde lot als zijn voorganger ten deel. Ook hij achtte het maar geraden, met de Prior en de voorrecht- brieven van het klooster de wijk te nemen. Maar Jan van Egmond die van de reis des abten de lucht had gekregen, stuurde hem krijgsvolk tegemoet en deed hem met ziin gevolg gevangen nemen en op het kasteel van Rnozendaal opsluiten. Na een harde gevan genschap heeft .Tan van Egmond, die tevens graaf van Gelder was. de voorrechtbrieven van de abt afgeperst, verschillende ervan Tv^,, ---- - Terwijl Amerikaanse infanterietroepen zich in Zuid-Korea naar het front begeven om de aanvallen der Noord-Koreanen af te slaan, verlaten de bewoners het bedreigde gebied op weg naar veiliger oorden. Slechts wat schamele bezittingen kunnen worden meegenomen. De enorme slag welke hierop volgde, deed de arbeiders vermoe den, dat de bliksem in de hoge fabriekspijp was geslagen. Doch het personeel dat in de voorraad- loods werkte, zag plotseling een hoge vlam uit het stro schieten. De firma Beukema beschikt over een bedrijfsbrandweer die met al het beschikbare materiaal uitrukte. Men kon gelukkig spoedig water krijgen uit het Winschoterdiep. Er was evenwel geen houden aan. Toen de stropakken eienmaal goed door het vuur waren aangetast, breidde de brand zich snel uit. Men moest hulp hebben en die hulp werd verkregen. Zelden zagen we een vrijwillige brandweer in zulk een snel tempo naar het terrein van de brand oprukken. Daar wa ren allereerst de bedrijfsbrandwe- ren van de fa. Gorter, van de Noordelijke vezeiverwerkende in dustrie, van de Chemische industrie te Foxhol, van de W. A. Scholtens Aardappelmeelfabrieken en de. At- lantameelfabrieken alsmede de ge meentebrandweren van Hoogezand- Sappemeer en Foxhol. Alles werd uit de motoren ge haald wat er uit te halen was en verbeten was de strijd van de brandweerlieden. Aanvankelijk werden grote hoeveelheden water van alle kanten inhet vuur ge stort doch de vrij straffe wind was oorzaak dat ook de voorraadloods waar eveneens grote hoeveelheden stro lagen opgeslagen een gevaar opleverde. Zestien stralen werden toen gericht op de loodsen om zo doende door het nathouden van dak en panelen, uitbreiding van de enorme vuurzee te voorkomen. Groninger brandweer te hulp Hef gevaar dreigde zo, dat de burgemeester van Hoogezand-Sap- pemeer besloot de Groninger be roepsbrandweer ter assistentie te roepen, die onder commando van de wnd. commandant Waanders ook vrij spoedig ter plaatse was. Onder leiding van de commandant Waanders werden toen de blus- singswerkzaamheden gecoördineerd waarbij men allereerst ervoor zorg droeg dat overslaan van de vlam men naar de opslagloods werd voorkonjen. Daarna werd het water slechts aan de kanten van de brandende voorraad gespoten, waardoor men in het midden een instorting %-er- kreeg van brandende stropakken. Er is ontzaggelijk hard gerwerkt zowel door vrijwillige-, beroeps als gemeentebrandweer. Ruim honderd brandweerlieden hebben hier op waarlijk bewonderenswaar dige wijze hun activiteiten aan de dag gelegd en daaraan is het ook te danken dat deuitbreiding van de brand voorkomen werd. De ramp was niet te overzien geweest wan neer de loodsen door het vuur wa ren aangetast. Trouwens het werk van de brandweer is in Hoogezand de eerste da/jen nog niet klaar. Het gevaar is nog groot, wan neer b.v. de wind gaat draaien dat de brandende stroresten de belen dende percelen aantasten. Daarom zullen enkeie tientallen brand weerlieden de eerste dagen steeds blijven nablussen. De gehele nacht is er nog gespoten en nog steeds woedt de brand. De directie van deze strocarton- fabrieik schatte de voorraad stro op ruim twee duizend ton, welke een waarde vertegenwoordigt van ongeveer f45.000. De voorraad was tegen beurspolis verzekerd, doch het bedrijf zal ongetwijfeld stag natie ondervinden doordat men de nog in de loodsen aanwezige voor raad niet kan vervoeren gezién het brandgevaar dat er de eerste dagen in de loodsen ongetwijfeld bestaat. Staking fe Zaandam opgeheven De staking bij de montagebouw in de Meidoornbuurt te Zaandam wordt Maandag opgeheven. Dit besluit werd tijdens de Donder dag gehouden bespreking van het stakingscomité en de directie van de bouwonderneming genomen. De Brabanders en Drentenaren, die tussentijds het werk van de stakers hadden overgenomen zul len niet terugkeren. Zwollenaar door trein overreden Gistermiddag is op de onbe waakte overweg bij Soerel onder Nunspeet de heer j. Kooiman uit Zwolle, die op een rijwiel met hulpmotor reed, door een diesel- trein komende uit de richting Amersfoort gegrepen en op slag gedood. BLIKSEM SLOEG OP PEPERBUS ZWOLLE. Hevige dondersla gen, felle bliksemschichten, korte maar krachtige windvlagen en neerplensende regen vormden gistermiddag tussen drie en vier uur het hevige onweer, dat boven Zwolle woedde. Plotseling was een zwarte duisternis over de gehele stad gevallen, die regelmatig op geheven werd door steeds feller wordende bliksem. Na korte tijd stonden vele straten blank, waar van het Gasthuisplein en de Wip strik wel de kroon spanden. Kel ders in percelen van de Herenweg en de Schoutenstraat stonden vol water. In Herfte sloeg de bliksem in de onmiddellijke nabijheid van het zomerhuisje „Landzicht", bewoond door de familie Werner, op het bo vengrondse net. De kabel brand de door en ook de paal had reeds vlam gevat, doch het huis, dat op 20 centimeter van de brandende paal stond, werd geblakerd, maar door onmiddellijk ingrijpen kon brand worden voorkomen. Bij ver schillende ingezetenen, o.a. bij pastoor van Wee, sloegen de ze kering en de meter door. In het land werd een koe van de land bouwer J. Rientjes door de blik sem getroffen en gedood. Bliksem op de Peperbus De statige Peperbus, die in de vorige eeuw door een dubbele blikseminslag zeer ernstig werd gehavend, kreeg Vrijdagmiddag een nieuwe lading hemelvuur op z'n dak. De bliksemafleider ge leidde de lading langs veiliger banen, naar een diepe put. Ook het Stationsplein kreeg be zoek van het hemelvuur. Een stoere boom werd een gretige prooi en knapte circa anderhalve meter boven de grond als een luciferhoutje af. NOODWEER BOVEN NIJKERK Gistermiddag ontlastte zich bo ven Ni.jkerk een hevig onweer, gepaard gaande met een zware hagelbui en hevige windvlagen. Er werden hagelstenen gevonden van bijna vier cm doorsnede.'Zij werden met zulk een kracht tegen de ramen geslingerd, dat honder den vensters braken. Pannen wer den van de daken gerukt en zware bomen ontworteld. De wegen la gen bezaaid met afgerukte takken. Verscheidene straten waren over stroomd; het meeste fruit is van de bomen gewaaid. De ramen van de broeikassen zijn vrijwel alle gebroken. (van onze correspondent) BELLINGWOLDE Een grote boerderijbrand heeft gisterenmiddag gewoed in Hebrecht (gem. Belling- wolde). Ook hier was de bliksem ingeslagen in het dak van een boer derij. De landbouwer Stoop, kon met moeite de inboedel nog redden. De in de schuur aanwezige land bouwwerktuigen gingen echter ver loren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De brandweer van Bel- lingwolde verrichtte het blussings- werk. LEEUWARDEN. De welhaast traditionele kermis lange en kortebaan draverijen, die Vrijdagmiddag te Leeuwarden werden gehouden, hadden xeer grote belangstelling getrokken. Aan deze draverijen werd door een groot aantal paarden deelgenomen. In een vijftal uitstekende courses heeft men kunnen genieten van zeer hoogstaand drafsport. Vooral de strijd om de Cake walk prijs was de moeite van het aanschouwen meer dan waard. De prijzen draverij voor hengsten en ruien om de kermis-prijs was de inzet van de draverijen. En deze inzet was reeds dadelijk goed. Na een dikwijls zeer spannende race wist Kubera deze course te winnen in een tijd van 3 min. 39.8. De kilo meter tijd was 1 min. 39. Ook de carousselprijs leverde een spannende aanblik. Dit was trou wens bij de gehele race het geval. Na enkele disqualificaties van paarden die onregelmatig draafden werd winnaar de vos merrie Scott in een tijd van 3 min. 40.4. De kilo- metertijd was hier 1 min. 36.7. Ook de als tweede geklasseerde Olivia Gregor leverde een fraaie prestatie door „aan te tikken" voor Meta Dynamic die een voortreffelijke in druk maakte. Voor de heatprijzen draverijen om de cake walk prijs bestond zeer grote belangstelling. Een 26-tal paarden nam aan deze course deel. Na drie ritten waarin zich de paardenkoning Axkit (tijd 2.32.8) Narciso (tijd 2.35.8) en Milly Dyna mic (tijd 2.35.6) plaatsten werd wel een zeer sensationele rit. In deze finale waarin zes paarden strijd leverden, was Milly Dynamic het beste kanspaard. Na een zeer felle en mooie rit wist deze merrie te zegevieren met een benauwde zege op Narcisco G. Deze vos hengst liet zich aan het einde van de baan wel van haar beste zijde zien, doch kon niet verhinderen, dat Milly Dynamic overwon (tijd 2 min. 34.4) km tijd 1.34.1. De zweefmolenprijs werd gewon nen door Norton Williams in een tijd van 3.23. De km tijd was 1.32.3. Deze hengst werd met een kleine achterstand gevolgd door Nelly Gregor en door Jacob Diamant. Uitslagen in juiste volgorde lui den; Kermis prijs afstand 2220 m prij- zendraverij voor paarden, die nog geen f 1000 hebben gewonnen voor hengsten en ruins. 1 Kubera (K. Kramer) tijd: 3.39 8. km tijd 1.39. 2 Nero Major (J. Wagenaar) 3.39.9, 1.38.2; 3 Lehigh Volo (A. J. Sideri- us) 3.40.2, 1.36.6. Totalisator: win nend f 5, plaats: f 2.50, f 2.60, f 5.80, gekoppeld f 7.60, covercal f 10.40. Carousselprijs, afstand 2220 m. Prijzendraverij voor merrien, die nog geen f 1Ó00 hebben gewonnen. 1 Marianne Scott (S. Bosch) 3.40.4, 1.36.7; 2 Olivia Greyer (P. A. Shooper) 3.43, 1.42.3; 3 Meta Dyna mic (J. L. Bolt) 3.43, 1.33.7; totalisa tor: winnend f 15.10, plaats f 3170, f 6, f 4, gekoppeld: f 25.70, cover- cal f 7.90. Cakewalk-prijs. Afstand 1640 m. Heat-prijzendraverij voor paarden die f 1000 doch nog geen f 2500 heb ben gewonnen. 1 Milly Dynamic (L. Hof) 2.34.4, 1.34.1; 2 Narciso G. (J. Wagenaari 2.34.4, 1.31.9; 3 Marry Simons (R. Kramer) 2(34.6, 1.33.1; totalisator: winnend f 8, plaats f 2.70, f 1.50, covercal f 4; gekop peld f 8.30. Zweefmolenprijs afstand 2220 m. Prijzendraverij internationaal voor paarden die f 2500 of meer hebben gewonnen. 1 Norton Williams (P. A. Strooper) 3.23, 1.32.3. 2 Nelly Greyer. (T. A. v.d. Veen) 3.23.4, 1.32.5; 3 Jacob diamant (J. K. v. Goslige 3.25.2, 1.31.6; totalisator: winnend: f 2.50, plaats: f 1.90, f 5.90 covercal f 5.10; gekoppeld f 25.50. Poffertjesprijs afstand: 690- m 880 m. Kortebaan-prijzendraverij A. 1 Noordlooper (C. P. Neyens) 1.04; 2 Juggler (H. Doornekamp) 1.06.6; 3 Lady Hesperus (R. Hamming) 1.08.4; totalisator: winnend: f 2.70, covercal f 3.10, gekoppeld f 4. To tale omzet f 32.905,50. VEEMARKT LEEUWARDEN LEEUWARDEN 21 Juli Vee markt: aanvoer: 122 stieren, eerste kwaliteit 1.56. tweede kwaliteit 1.47, derde kwaliteit 1.32. 36 vette koeien, eerse kwaliteit 1.65, tweede kwali teit 1.49, derde kwaliteit 1.33 per kg levend gewicht. 656 melk- en kalf- koeien van 420995, 37 pinken 295 520, 260 graskalveren 160335, 324 nuchtere kalveren 3553, 310 vette en weideschapen 40110, 663 lam meren 3052, 359 vette varkens, oude varkens 1.551.65, biggen 1.62 1.72. zouters 1.551.60 per kg levend gewicht. 385 biggen en lopers, biggen 35 55, lopers 5690, 51 bokken en geiten, 108 paarden 500875, totale aanvoer 3279. Stieren, aanvoer als vorige week, handel lui, duur. Prijzen ongeveer als vorige week. Melk- en kalf- koeien, aanvoer iets ruimer, vlotte handel, prijzen hoog. Pinken, aan voer als vorige week, handel niet vlugger, prijzen hoog. Nuchere kal- MEDEMBLIK, 21 Juli. 79000 kg aardappelen, grof 9.8011, gr. 10.20 —11.40, dr. 5.80—6.70, kr. 3.70—3.90, rode schot 10.3011.30, eigenheimer 10.2010.80, slabonen 2425, rode kool 5.50. NOORDSCHARWOUDE, 22 Juli. 100.000 kg a.ardappelen, eerstelingen 9.10—10.50, grote 9.10—10.60, driel. 3.706.50, kleine 3.503.70, rode eerstel. 8.709.70, eigenheimers 8.40 10.80, bl. eigenh. 8.4011.30, been tjes 8.309.30, 5000 kg rode kool 4.50 5.50, 1600 kg gele kool 5, 220 kg slabonen 20—21. WARMENHUIZEN, 22 Juli. 63.500 kg aardappelen, eerstel. 9.8011.90, grove 9.2011, driel. 6.406.60, kriel 3.605„ rode eerstel. 11.6011.80, witte eigenh. 1210, bl. eigenh. 12.10 12.60, 100 kg tuinbonen 6, 2300 kg rode kool. doorgedraaid. ZUIDERKOGGE, 21 Juli. 53000 kg vroege aardappelen, gr. schot 11. gr. doré 8.30, midd. 9.4010.80, kl. 3.805.60, kriel 2.803.60, bl. eigen heimers 10.6011.10, bloemkool 4.50 6.30, slabonen 2023, snijbonen 2043, komkommer 713, bospeen 810,, waspeen 813„ sla 2.306.20 perziken 823, druiven 1.41, rode bessen 2027, prolefic 2349, yel low 2043. GROOTEBROEK, 21 Juli. 200.000 kg aardappelen, erestel. grof 10.50 —11.50, groot 11.10—11.90, klein 6— 6.70, kriel 4.404.70, rode eersteling grof 8.70—9.60, groot 10.80—11.50, doré grof 8.108.60, groot 11,60 12.50, bl. eigenh. grof 7.808.40, gr. 11.70—12.90, bintje grof 8.30—9.20, groot 9.9010.80, 1000 stuks bloem kool 22—43. blw. eigenh. grof 88.20. gr. 10-11.40 HOOGKARSPEL, 21 Juli. 25.000 kg aardappelen, eerstel, grof 10.50 vr, aardapp. grof 10.6010.80, fijn 10.80—11.50, klein 6—6.40, kriel 4— 4.30, 5700 kg rode kool 6. 700 kg kroten 5.50, 500 kg idem II 4.30, 100 kg waspeen 8. AVENHORN, 21 Juli. 112.800 kg aardapp., grove schot 10.40—11.40, midd. 11.30—11.90, driel, 4.30—6.10. rode 10.20—11.80. kriel 3.10—3.40. 5850 kg rode kool doorgedr., 1950 kg bieten I rond 4,605.50, id. II 4.304.50. slabonen 20, 950 kg zil- vernep 23, zwarte bessen 65. HEILOO, 21 Juli. Aardbeien 1.10 1.70, zw. bessen 1.601.70. rode bessen 501.10, sperciebonen 2328, tuinbonen 69, doperwten 3148, pelen 41—59, wortelen 812,bloem kool 1856, andijvie 69, kropsla 3 —10. ALKMAAR, 21 Juli. Snijbonen 20 67, sp.bonen 2026, spinazie 11 17, postelein 514, doppers 2853, rabarber 4-j-ll. sla 29, bloemkool I A 40—55, I 20—38, II 8—18, kom kommer 715, rode kool 4.506.60, groene kool 5, bieten 6—12, wortel tjes 814, uien 514, sjalotten 4 9.50 p. bos, augurken 69, aardb. veren, aanvoer als vorige week, I 1-301-50 p. slof, tomaten 28 35, stugge handel, iets lager in prijs. Graskalveren, aanvoer iets groter, stugge handel, prijzen hoog. Var kens, ruime aanvoer, vlugge han del, prijzen hoger. Biggen en lopers, iets minder aanvoer stugge han del, prijzen iets hoger. Schapen, aanvoer iets groter, vlotte handel, prijzen niet hoger. Paarden, iets minder aanvoer, stugge handel, prij zen niet hoger. Lammeren, aanvoer iets groter, vlotte handel, prijzen iets hoger. selderie 6.5015, peterselie 24, framb. 67, perziken 620.50. prui men 611, rode bessen 3852, zw. bessen 65. LANGEDIJK, 22 Juli. 70.000 kg aardapp., eerstelingen 8.3011.20, doré 8.4010.50, bl. eigenh. 9.20 10.50, rode schot 9.109.50, grove 9.9010.90,, driel. 56.80,, kleine 3.203.60. 250 kg slabonen 20, 400 kg tomaten A 2833, B 30, 90.000 kg gele kool 5, 120.00 kg rode kool 5.50—5.70, 1500 kg witte kool 3, 500 stuks bloemkool I 2327. Afd. Personeelszaken NOORDERKADE 20 ALKMAAR vragen: voor verpakkingswerk. Loon volgens vast gestelde schaal overeenkomstig de leeftijd, dat na verkregen vaardigheid belangrijk kan worden verhoogd. leeftijd 1418 jaar, die de vakman mogen helpen met verschillende werkzaamheden en in feite tegelijkertijd hun opleiding ontvangen Loon volgens C. A. O. Suikerverwerkende Industrie sjc leeftijd 1822 jaar voor verschillende fabriekswerkzaamheden. Loon volgens C.A.O. Suikerverwerkende Industrie. niet ouder dan 35 jaar voor alle voorkomende fabriekswerkzaamheden. Loon volgens C.A.O. "Suikerverwerkende Industrie. sjc AANMELDEN 's morgens tussen 812 uur en 's middags tussen 1416.30 uur of via het Arbeidsbureau. WOENSDAG 26 JULI, 's avonds 8 uur: (De Zwarte Bidder van Rhijnlandt) Middeleeuwse Romance door het Zuid- Nederlandse Toneel van Jan Bresser. Dir. P. Balledux. Entrée fl Kaarten en plaatsbespreken V. V. V.,-bureau Na afloop bussen naar Alkmaar en Schoorl Al uw tekenmateriaal volgens schoolprogramma bij ons verkrijgbaar VERDRONKENOORD 103, ALKMAAR Platte Stenenbrug Muziek van: o. 1. V. THEO SOMBROEK Aanvang 4 uur Bel. aanbev. J. Blankendaal Het bier is weer best Muziek: „DE STRINO SERENADERS" Verplichte garderobe. - Aanbev., F. H. v. d. HEILIGENBERG zijn wij ruim gesorteerd in: KAMPEERTOESTELLEN (geheel uit- neembaar) en KOOKTOESTELLEN, alleen van de betrouwbare originele Zweedse fabrikaten „PRIMUS" en „OP- TIMUS" DE SPECIAALZAAK DIJK - ALKMAAR - TELEF. 2706 met grote stadstour door Brussel op 25 Juli 2 en 15 Augustus. Brab. Vennen op Woensdag 26 Juli. Elterberg (Duits grenscorr. gebied) op 26 Juli ArnhemNijmegen op 25 Juli. 3 en 15 Aug. Ahoy met speciaal bezoek op I Augustus. RotterdamDen Haag met rondvaart door de havens op 1 Augustus. De voorverkoop van kaarten voor de wedstrijd op Zaterdagavond 5 Aug. tegen de voll. elft. HEERENVEEN—HAARLEM begint a.s. Maandag 24 Juli. Hoorn, KI. Noord 73 Telefoon 4009 Alkmaar, Voordam 5 Telefoon 4839

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7