Voor de politierechter BRUTALE OPLICHTING IN BERGEN De Hem Pensiongast gaf zich uit voor dochter van minister ALKMAAR EN OMSTREKEN Het ptan-Dudok ONTMANTELING VAN GROTE KERK Autobotsing op Rijksweg Benningbroek R.K. Middenstands examens Eerste Heilige Mis Pater J. M. Kuilboer Eerste priesterzoon in de parochie pensionhouder Heel W< dongei I PAGINA 2 DINSDAG 25 )ULI 1950 ALKMAAR. Het z.g. Plan- Dudok, dat de ontmanteling van de Grote Kerk beoogt en dat mo menteel ter secretarie ter visie ligt voor eenieder, die er belang in stelt, kan men ook rustig en onder deskundige leiding bestu deren op de fraaie stand van Openbare Werken op de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" in het Paviljoen „Midden Ken- nemerland". Men ziet hier aan de hand van maquettes en luchtfoto's de situatie van de Industrie-terreinen Noord en Oost en de bebouwing, zoals men die in deze stadsgedeelten heeft geprojecteerd. Voorts Ziet men er grote afbeeldingen van het plattegrond van Alkmaar en de si tuatie ten opzichte van de naburige gemeenten. Van het Plan-Dudok treft men er enkele fraaie projectie-tekeningen aan, waarvan enkele onderdelen ge detailleerd. Architectuur gaat verloren Thans gaat de grote Kerk aan verschillende kanten schuil achter de minder-draaie bebouwing, zoals van Landbouwhuis en ROG-ge- bouw, waardoor de imponerende architectuur van dit prachtige kerk gebouw niet tot zijn recht komt. Als de plannen, zoals de stedebouw- kundige Dudok deze in opdracht van het gemeentebestuur ontwierp, eens werkelijkheid zijn geworden, dan zal dit bouwwerk van meerde re kanten zichtbaar zijn en zal ook de verkeerssituatie rond de 'kerk belangrijk verbeterd zijn. Aan de zuidzijde is een groot Ho tel-Café-Restaurant ontworpen, met de achterzijde tegen het telefoon kantoor en met het front naar de kerk. De bestaande bebouwing aan de Kerkstraat en de Unie zal ver dwijnen en plaats maken voor woon- en winkelhuizen. Ook het ROG-gebouw, waar thans het Post kantoor in is gevestigd, zal ver dwijnen, met practisch al de ge bouwen, aan de Zuidzijde van Gast huisstraat en Zevenhuizen. Het nieuwe postkantoor is aan de Westzijde van de kerk geprojec teerd. Langs de Bagijnenstraat zul len woon- en winkelhuizen komen, aansluitend aan die van de Kerk straat, terwijl aan de Scheteldoeks- haven een nieuwe Openbare Lees zaal is ontworpen. Landbouwhuis verdwijnt. Het Zevenhuizen zal ook het rijtje huisjes aan de Noordzijde ver liezen, want er is een flinke brede verkeersw.eg geprojecteerd, aan sluitend aan de Bergerbrug, met een rij-gedeelte van 9 m breed. Aan de Noordzijde van deze straat zijn ook nieuwe woon- en winkelhuizen ge projecteerd. Het Landbouwhuis, dat daar in vroeger jaren zo ongeluk kig is neergezet, is ook gedoemd te verdwijnen. Rond het Canadaplein zijn enkele nieuwe grote kantoor gebouwen en voorts weer woon- en winkelhuizen ontworpen. Het thans bebouwde gedeelte achter het Po litiebureau tot aan de Paarden markt zal verdwijnen en plaats ma- De lichtstoring ALKMAAR. Omtrent de licht storing. welke Vrijdagmiddag na de hevige regenbui optrad, ver nemen wij, dat deze in geen enkel verband stond met de zware regen val. Ook is het uitgesloten, dat overbelasting de oorzaak was. Doordat een stroomtransformator was doorgebrand, had z.g. overslag plaats en werd de hoofdschakelaar uitgeschakeld. De storing was na circa twintig minuten weer ver holpen. POSTDUIVEN VLUCHTEN ALKMAAR De oude duiven vluchten werden Zondag j.l. geslo ten met een wedvlucht vanaf Bor deaux, afstand 950 hm. De prijswinnaars van deze fond- vlucht waren als volgt: 1 N. Wiese, 2 S v.d. Meulen, 3 C. Streicher 4 P. Elzinga 5 W. Peeters en als laatste prijswinnaar J. Dek ker. De vogel van de heer Wiese leverde de fraaie prestatie om Zon dagmorgen 9 uur 3 minuten 52 se conden op zijn hok terug te keren, en zijn eigenaar hiermede in het bezit te stellen van het kampioen schap van S.I.S. Met als beloning hiervoor een fraaie beker. Tevens legde deze vogel beslag op een mooie beker voor de kampioen vogel in zijn vereniging. Op deze Bordeauxvlucht werd deze vogel ook als eerste prijs winnaar geclasseerd in afd. A, dit is geheel N.-Holland boven het IJ, en won hiermede tevens nog een beker, welke door deze afdeling be schikbaar gesteld was plus nog een ere prijs, een medaille, beschikbaar gesteld door Heiloo's Luchtpost, als laatste nog een lekkere slagroom taart. De oude duiven vluchten werden gesplitst in vitesse, dit zijn vluchten tot 400 km en fond vluchten, boven 400 km. Het vitesse kampioenschap is: 1 D. Kranenburg 435 pnt., 2 A. Geerlings 410, 3 N. Wiese 380, 4 P. Elzinga 354, 5 J. de Cocq van Del wijnen 332, 6 W. Peeters 32i, 7 M. Tijdeman 289, 8 C. Streicher 252, 9 P. Zentveld 244 en 10 J. Dekker 231. Kampioen vogel vitesse werd de duif met ring H48 326952 eigenaar de heer W. Peeters. Het fond kampioenschap is: 1 N. Wiese 393 pnt., 2 C. Streicher 378, 3 P. Elzinga 314, 4 W. Peeters 312, 5 D. Kranenburg 298, 6 S. v.d. Meu len 294, 7 J. Dekker 156, 8 A. Geer lings 129, 9 W. 'Pijper 124 en 10 J. de Cocq van Delwijnen met 63 pnt. Kampioenvogel fond werd de duif met ring H49 278641 eigenaar de heer N. Wiese. Voor het generaal kampioen schap is de stand na de oude dui ven vluchten: 1 N. Wiese 773 pnt., 2 D. Kranenburg 733, 3 P. Elzinga 668, 4 W. Peeters 635, 5 C. Streicher 630, 6 A. Geerlings 539, 7 M. Tijde man 517, 8 S. v.d. Meulen 449, 9 J. de Cocq van Delwijnen 395 en 10 J. Dekker met 387 pnt. Geslaagd ALKMAAR. Bij het vanwege de Nederlandse Associatie voor Praktijk-examens gehouden examen slaagde H.C.M. v. Wely Jr. voor het diploma Franse Handelscorres pondentie. ken voor nieuwbouw. De Paarden markt wordt de helft kleiner en wordt aan één zijde begrensd door een groot kantoorgebouw, vermoe delijk het nieuwe Landbouwhuis. Van het Politiebureau naar de Pa ternosterstraat zullen de nieuwe gebouwen stuk voor stuk achteruit springen, zodat het plein rond de Kerk belangrijk groter wordt. De Wendelaar-lantaarn zal ver moedelijk een ander plaatsje krij gen. De gebouwen aan de Noord kant van de Heul zullen ook t.z.t. verdwijnen, om plaats te maken voor een uitbreiding van het P.T.T. gebouw aan de Koorstraat. Wanneer men de tentoonstelling bezoekt, verzulme men niet deze interessante plannen eens in ogen schouw te nemen. R.K. Mulo-examens ALKMAAR. Geslaagd 22 Juli: J. J. Staats; J. M. Smit; J. B. Ad miraal; J. H. Baart; A. S. Balvers; C. Besteman; A. S. Boersen; J. M, Blauw; E. M. Witte; P. J. Weijers; W. A. de Wit; D. S. Wolïf; G. J. de Beer; M. F. Bleeker; A. v. d. Boo gaard; G. M. Braam; P. J. Mulder; P. A. Nan; E. E. Pels; L. J. Rijs; A. Th. Rooijmans en F. T. Schut. Afgewezen 2. Geslaagd 24 Juli: J. N. Bolten; A. T. Buur; W. van Duin; J. A. W Engel; P. J. Hoetjes; J. C. ,1 de Wit; G. H. Kos; N. A. M. Baas; M. S. Duijn; H .Eisenberg; C. D. Klijn; T. P. Kootj; M. C. van der Gracht; E. M. de Groot; J. M. Hageman; P. Halm; C. M. H. Hijmans; S. M. T. Hoedeman; D. A. Hoetjes; C. M. van der Aar; W. A. M. Bodewes; G. M. Bos; M. C. CornelissensC. A. M. Doesburg. Afgewezen 4. W. V. Alcm. Vietrix ALKMAAR Gisteren heeft Alcm. Victrix de derde rit der Tour laten verrijden, n.l. een klassement wedstrijd over een afstand van 55 km, 46 km en 37 krq. De uitslagen van deze ritten waren als volgt: A. klas: 1 H. v.d. Sluis; 2.J. v.d. Gragt; 3 P. de Groot; 4' H. Een hoorn; 5 W. Nieuwlaijd. B. klas: 1 J. Rol: 2 E. Belles; 3 B. v.d. Kamer; 4 G. Heines; 5 J. Pluij- mers; 6 A. Kroet. C. Klas: 1 G. Koek; 2 J. Bloetjes; 3 W. Jongejans; 4 J. Keuken; 5 D. Scheudemaker; 6 H. Velseboer. Examen costumière ALKMAAR Bij het in Den Haag gehouden examen slaagden voor Coupeuse costuum en mantel vak J. Smit Heiloo. Voor Onder wijzeres costuum en mantelvak met lof A. Vader, Noordschanéoude. Voor onderwijzeres lingerie en kin- derconfectie A. Smit, St. Pancras. Allen leerlingen van de Mode Vak school N. Nelis, Oude Gracht, Alk maar. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend aan getroffen een flinke donkerblau we hond, reu, kortharig, witte poten en witte punt aan de staart. Vermoedelijk meegelopen uit Eg- mond aan Zee; een spaniel (wit lichtbruin, teef, klein) vermoe delijk uit Bergen afkomstig. Adres Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. „TROPENWEELDE" ALKMAAR. Onder deze naam organiseert de Alkmaarse Aquarium vereniging „Rode Rio" van 17 t.m. 27 Augustus a.s. in de aula van het Murmellius Gym nasium haar eerste grote tentoon stelling. Na keuring der aquaria door enige prominente figuren uit de Nederlandse Bond „Aqua-Terra" zal de tentoonstelling officiéél worden geopend door de heer R. Bakker, Wethouder van Onder wijs der Gemeente Alkmaar. De tentoonstelling brengt voor elk wat wils. Zowel de ervaren kweker als de belangstellende leek zal hier zijn hart kunnen op halen. Ook de jeugd is hier van harte welkom. Bij tijdige ken nisgeving aan de secretaris van de tentoonstellingscommissie zal voor deskundige rondleiding wor den gezorgd. Kaasstad-tournooi ALKMAAR Door de Voetbal ver. „Alkmaarse Boys" wordt op de Zondagen 27 Aug. en 3 Sept. een tournooi georganiseerd, dat zii Kaasstad tournooi hééft genoemd en. waaraan de volgende vereniein- een zullen deelnemen: H.R.C., Den Helder: T.O.G., Amsterdam; R.K. A.F.C., Alkmaar en de organiseren de vereniging zelve. AthleMeknieuws ALKMAAR. Zondag gaat de R.K. A.A.V. „Olympus" naar Lei den, vertrektijd half tien vanaf de Niéuwe sloot: Sig. mag. „De Sport" Zij die meegaan, worden verzocht de buskaarten deze week af te ha len b(j genoemde Slg. mag. „De Sport". Ook nlet-athleten kunnen mee, mits tijdig voorzien van een bus- kaart.Het belooft een mooie dag te worden. De prijs heen en terug be draagt f 3.Zegt het voort! Het bestuur GOEDE PRESTATIE VAN DAW ALKMAAR Zondag j.l. wer den door de Haagse Zwemclub „Vitesse" nationale jeugdwed strijden gehouden, waar D.A.W. temidden van de sterkste Neder landse clubs, enkele goede pres taties leverde. Zo werd Hans de Jong tweemaal eerste: de 50 m. vrije slag won hij in de uitste kende tijd van 29.2 voor A. de Haan (D.Z.V.) in 29.8 en H. Schenk (Robben) in 31. B. Ek- kel maakte 32.3; ook de 50 m. schoolslag werd door H. de Jong vlinderend gewonnen in de goe de tiid van 35.8: voor de beken-, de H. Kelder van De Robben. De 3 x 50 m wisselslag-estafet te werd eveneens een mooie D. A.W.-overwinning vóór De Rob ben en Zian. De D.A.W.-ers A Blankvoort, H. de Jong en B. Ek- kel maakten 1.46. Bii de prijsuitreiking memo reerde de voorzitter van „Vites se" speciaal de verrichtingen van de Alkmaarders, die de verre tocht naar Den Haag heen en terug per fiets aflegden. A. Slikker wist op de interna tionale wedstrijden, welke ge houden werden ter gelegenheid van het 50-iarig bestaan van het Haarlemse H.V.G.B. een 5e plaats te veroveren op de 100 m rug slag heren door deze afstand te zwemmen in 1.16.8. Dp oud D.A.W.-er E. Stor en H. Willemse die in Utrecht reso. lid zijn geworden van de U.Z. S.C. en .Vechtstreek" behaalden op de Kringkampioenschaopen van de Kring Utrecht enkele ti tels. Fis Stor won de 100 m schoolslag dames in 1.33.8 en H. Willemse de 50 m vrije slag jon gens in 31.2. Niet geschrokken. De leider van een athletiekclub, C. J. P. uit Warmenhuizen, was op het veld van een zekere boer niet geschrokken van diens schrikdraden, wel van hetgeen het vee van de boer daar had achter gelaten. Omdat verdachte ver toornd was op die boer, had hij de schrikdraden van het veld ka- potgeknipt. Dat kostte hem f20 of 12 dagen. Overpad. Tussen B. G. uit Zuid en Noord- Schermer en getuige J. S. boterde het blijkbaar niet erg. Er waren moeilijkheden over een overpad en verdachte G. heeft een hek van die veehouder vernield. Dat kwam meer voor en daarom eiste de officier f 8 of 4 dagen. Het vonnis viel conform de eis uit. Hou je taai. De zaak van I. L. uit Beemster, die voor moest komen wegens diefstal was uitgesteld voor een rapport. Dat was niet slecht. De diefstal was gepleegd, omdat ver dachte geld nodig had voor schul den waaraan zijn vrouw ook al niet vreemd was. Men probeerde het nog eens met hen en waar de man het gestolene al afbetaald, kwam het er met een 3 maanden voorwaardelijk en een proeftijd van 2 jaar nog genadig van af. Hij zal zich nu wel taai houden. Ruzie om een bril. H. S. uit Heiloo, die met W. v. d. B. ruzie had gehad en hem daarbij de bril van het gezicht had geslagen, moest zich hiervoor ten tweede male voor de politie rechter verantwoorden. Dat kwam omdat de getuige, wiens bril slechts gedeeltelijk vernield was, Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Petrus J. M. zoon van P. J. Bosman en A. J. Raat; Tilly, dochter van L. de Waard en H. Scheffers; Douwe, J. A. zoon van F. Ypma en C. Step; Paula S. dochter van P. Tol en S. H. Pool; Nicolaas P. J„ zoon van P. Stokman en M. Baars. Gehuwd: Derrek J. Woldendorp en Petronella E. H. van Gijsen; Klaas Visser en Anna B. Kroese. Overleden: Fredericus B. Tim mer, oud 67 jaar, weduwnaar van G. van Beek; Gerardus Vos, oud 68 jaar, gehuwd niet M. M. Dee; Trijntje Jelléma, oud 80 jaar, weduwnaar van S. Knossen. hard naar de dokter was gelopen en zich een spliksplinternieuwe bril met nieuwe glazen had laten aanmeten, terwijl verdachte had aangeboden de bril, waarvan de glazen nog heel waren, te laten repareren. Nu kostte deze grap f 43.—, doch omdat getuige fonds lid was, zou verdachte slechts f27.60 moeten betalen. Ook dat was hem te veel. Ook de officier van Justitie wees de vordering af, maar de politierechter meende dat de kosten van een nieuw mon tuur, op fondsbasis, toch wel ver goed diende te worden en wees de vordering tot een bedrag van f 11.toe. De boete voor de vechtpartij werd voor verdachte op f 15.of 10 dagen gesteld. TRAGISCH STERFGEVAL ALKMAAR. Omstreeks de zelfde tijd werd de 71-jarige Alk maarder van K. bij het station on wel en zakte hij in elkaar. De ijlings gewaarschuwde dr. Lojenga, die onmiddellijk verscheen, con stateerde helaas dat de man was overleden. Vermoedelijk tengevolge van hartverlamming. Het stoffelijk overschot is naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht. AANRIJDING ALKMAAR. Maandagmorgen om half twaalf werd de 67-jarige wielrijder P., wonende aan de Blinckenlaan. die met zijn rijwiel vanuit de Regulierslaan. de Ken- nemerstraatweg wilde oversteken, aangereden door een personenauto komende uit Heiloo. De man twij felde bij het oversteken en hoewel de bstuurder krachtig remde en zijn stuur omgooide, kon hij een aanrijding niet voorkomen. De wiel rijder werd tegen de grond ge smakt, terwijl de auto tegen een boom reed en over de kop sloeg. De bestuurder van de auto bekwam geen letsel, doch de wielrijder, aan wie eerste hulp werd verleend door dr. Kolk, moest per zieken auto naar het Centraalziekenhuis worden vervoerd, waar bleek dat hij zijn rechter heupbeen had ge broken en een hoofdwonde had op gelopen. Eventuele getuigen gelieven zich te melden bij de politie, afdeling Verkeer. Visclub „De Hengelaar" kreeg te veel water DE RIJP Over het algemeen krijgt een rasechte visserman niet gauw teveel water, toch hadden de leden van de visclub „De Hen gelaar" er Zondagmorgen last van. Het was een echte pech/ g. En thousiast toog men Zondagmorgen naar de Kanaaldijk, sommigen zelfs in het colbertje; het was om vijf uur aardig weer, maar later op de dag was de regen niet van de lucht. Sommigen werden tot op de laat ste draad kletsnat of kregen de laarzen vol; en dit was nog niet het ergste, erger was dat de baar zen zich niet lieten beetnemen. Met z'n alle vingen zij 23 ondermaatse visjes en één bovenmaatse. Niettemin bleef de stemming goed. Voor de vanger van de grootste baars had de heer C. Zomerdijk 'n fles cognac uitgeloofd; deze kwam in handen van D. Polman, die hierdoor tevens de eerste prijs in de wacht sleepte. Het was de enig ste baars die hij ving! Met de 5 punten die hij opbracht, verover de hij naast de fles cognac nog een mooie handtas voor zijn vrouw. N. Zomerdijk kwam met zijn vijf ondermaatse baarsjes op de twee de plaats. De overige prijswinnaars waren: 3. H. Klompmaker, 4. J. Taam, 5. S. v. Tol, 6. D. de Vries, 7. Th. v. Houwelingen, 8. Jb. Roe mer, 9. Chr. Brouwer en 10 M. v. Tiel. HET VERDRINKINGSGEVAL TE EGMOND AAN ZEE EGMOND BINNEN Naar aan leiding van een verdrinkingsgeival te Egmond aan Zee vernemen wij het volgende: Zaterdag 22 Juli is onze dorpsgenoot J. v. d. Molen door een zeestroming gegrepen en tot zijn borst in het water staande, nog verder Se zee inge- sleiurd en verdronken. Tot zijn metgezellen had hij gezegd goed te zullen oppassen en niet te ver weg te gaan en zij zagen hem ook nog aanstalte maken om naar het strand terug te gaan. Het drama heeft zich vlak bij hen afgespeeld, zonder dat zij ook maar één kreeit gehoord hebben en terwijl zij on bekommerd rondzwommen. Even te meer blijkt hoe verra derlijk een kalme zee kan zijn en hoe voorzichtig men moet zijn om niet in een of ander trekgat te ge raken. Ons wordt gemeld, dat er ten Zuiden en vlak voor de af gang van Egmond Binnen naar zee zich 3 a 4 vrij gevaarlijke trekga ten bevinden, terwijl de plaats van deze trekgaten nogal veranderlijk is.Men zij gewaarschuwd. Directeur postkantoor naar Doorn BERGEN Bij. beschikking van de Dir.-generaal der PTT is de di recteur van het post- en telegraaf kantoor te Bergen, de heer P. J. Passenier, ingaande 1 Juli 1950 be noemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Doorn. TWEE GEWONDEN (Van onze correspondent) Op de rijksweg te Benningbroek is Maandagmiddag 'n auto-ongeluk gebeurd, dat, de materiële schade buiten beschouwing gelaten, nog betrekkelijk goed is afgelopen. Een Chevrolet-vrachtwagen, bestuurd door de heer A. Kater uit Juliana- dorp, kwam te circa half drie de A. C. de Graafweg afrijden, om bij de kruising met de Rijksweg, ter hoogte van de Wijzend, de richting Wieringermeer in te slaan. Op dat ogenblik naderde uit de richting Leeuwarden 'n zware International met aanhangwagen, die een grote hoeveelheid koffie-in-melk-blikjes vervoerd. Laatstgenoemde wagen, afkomstig uit Wier, gemeente Me- naldumadeel, had voorrang, doch de chauffeur van de Chevrolet, die vermoedelijk meer op het verkeers bord lette dan op het drukke snel verkeer zelf, remde niet tijdig af. Op het moment, dat hij de auto snelweg opreed, werd hij in de flank gegrepen, met vrij grote kracht opgenomen en kwam zwaar getroffen in de wegberm terecht. De houten laadbak belandde via de cabine van de International in de andere wegberm. Enkele meters verder kwam ook de grote vracht wagen met een tamelijk gehavende cabine tot stilstand. De schok was zo hevig, dat de verbindingsstang van de aanhangwagen brak, met het gevolg, dat deze eveneens de berm tot stopplaats koos. Twee van de vier personen die in en op de Chevrolet zaten liepen zo danige verwondingen op, dat Dr. Boeckhorst, overbrenging naar het St. Jansgasthuis te Hoorn noodza kelijk achtte. De derde passagier had kans gezien uit de auto te springen, de vierde werd van de auto geslingerd, maar niet noe menswaardig gekwetst. Kort na het ongeval arriveerde de Verkeerspolitie uit Alkmaar, welke in samenwerking met de plaatselijke Rijkspolitie een onder zoek instelde. Een kraanwagen uit friesland heeft naderhand de beide vrachtwagens weggesleept naar 'n garage in Benningbroek. STRAATNAMEN IN BEEMSTER Het gemeentebestuur van Beemster houdt er van de histo rie te betrekken in de straatna men. Heeft men destijds bij het bepalen van straatnamen voor de Zuid-Oost Beemster gedacht aan historische figuren uit de latere tijden, men begint thans met het noemen- van straten naar perso den uit de tijd der drooglegging van de polder zelf. In de komende raadsvergade ring moeten wederom enkele na men aan straten worden gege ven. Thans wordt voorgesteld er een te noemen naar Tobias de Coene een der meest bekende dijkgraven van de Beemster uit de 17e eeuw. Vervolgens wil men in de Beemster een Betje Wolf- straat en een Aagje Dekenstraat, naar de bekende schrijfsters, die in Beemster hebben gewoond en een wil men er vernoemen naar Fabritius eveneens een histori sche figuur, die in de Beemster geleefd en gewerkt heeft. COMMISSARIS TOER KONINGIN BEZOEKT DE BEEMSTER BEEMSTER. In verband met de Provinciale Ruiterdag, die Don- dag in de Beemster wordt gehouden zal ook de Commissaris der Konin gin in Noord-Holland, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, op uit nodiging van de Beemster Gemeen schap aanwezig zijn. De C. d. K. zal vermoedelijk na afloop van de pa rade de prijzen uitreiken. SCHEEPSRAMP OP HET IjSELMEER ENKHUIZEN. Zondag heeft zich nabij Oosterieek op het IJsel- meer een scheepsramp voorgedaan. Zaterdagmiddag vertrok uit Mui den een sleep, bestaande uit een schelpenzuiger, 'n baggermolen van de Fa. Houwing te Alkmaar, een woonark en een sloep met bestem ming Winschoten, Zondagmiddag maakte de baggermolen zoveel slagzjj, dat de bemanning, bestaan de uit de 36-jarige Bakker en diens 70-jarige vader door middel van een IjjnF- aan boord van de schelpenzuiger werden gebracht. Ook het gezin op de woonark, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, verkeerde in levensge vaar. Men slaagde er gelukkig in ook hen naar de schelpenzulger over te brengen. Onmiddellijk daarna zonken de baggermolen, de woonark en de sloep. Na een tocht van zeven uur is de schelpenzuiger in de nacht van Zondag op Maan- I dag te Enkhuizen gearriveerd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. ENKELE BUIEN Vr(j veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Aanvanke lijk veranderlijke wind, later meest matige wind uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. ALKMAAR. Te Alkmaar be gonnen gisteren de examens voor het R.K. Middenstandsdiploma. Geslaagd zijn: S. H. S. Swart, H. C. Bierman, A. Bakker, M. T. Beerends, W. Bakker te Alkmaar; G. J. J. Beumer, G. A. Baan, Th. C. M. Alessie, A. J. van den Bogaard, C, H. M. Boesen, H. G, M. van Beek te Amsterdam: G. E. de Boer te Amstelveen; mevr. G. BlokkerBlokker te Akersloot; J. de Boer, E. M. Betjes te Assen delft; J. de Blank te Andijk; G. H. Bleeker, G. M. Beeldman te Ber gen; D. Blom, Th. J. M. M. Adri'- chem te Beverwijk; D. Bakker te Den Burg (Texel); P. Bak te Broek op Langendijk; C. Biersteker te Oudkarspel; C. Beemsterboer te Zuid-Scharwoude; C. J. Baart. H. Bont te Castricum; P. N. Beers, C. Blaauboer te Egmond; T. van den Beidt, T. M. .Bakker te Graft; P. J. M. Beumer, J. J. van Baekel, A. F. Bollerman te Haarlem; P. A. Adrichem te Heemskerk; A. de Boer, C. A. Appelman te Heerhugo- waard; J. A. Arendsen te Heiloo; G. J. van den Berg te Koog aan de Zaan; A. G. Admiraal, te Limmen; A. H. van A!phen te Den Helder; J. Boom, E. Boom te Oostzaan; T. Aafjes, B. W. Geusebroek te Hoorn; P. H. Blom te Oqdorp; H. Blok dijk, G. Bakker, M. A. Abels te De Rijp; J. J. Bakker te Spierdijk; J. Admiraal te Sint Pancras; N. H. Bloedjes, J. A. Berkhout te Uit geest; A. J. Beentjes te Velsen; M. M. Bakker, J. C. van den Berg te Warmenhuizen; M. C. Boerlage te Wormer; Th. H. Broersen te Wie- ringen; J. Binken te Wormer; D. Y. Alkema te Wormerveer; C. M. van Beusekom, S. T. de Beer, J. M. de Beer te IJmuiden; J.de Boer, A. Broekhoff, Jb. de Boer, C. Bier, D. Abbink en mevrouw W. A. BakkerRompelman te Zaandam. De examens worden heden voort gezet. OTERLEEK. Zondag 9 Juli j.l. ontving de Eerwaarde 'Heer Joannes Michael Kuilboer O.M.J, uit Oterleek de H. Priester wijding uit de handen van Z. H. Excellentie Mgr. A. j. joliet, wijbisschop van Gent. De plechtigheid had plaats in de Sint Aloysiuskapel van het scholastikaat der Paters Oblaten 'van de Onbevlekte Maagd Maria te Gijzegens in België (Oost-Vlaan- deren). Zaterdag 22 Juli werd de Neomist op plechtige wijze ingehaald vanaf de hoek van de Jan Glijnisweg, door het dorp Oterleek en naar de parochiekerk van de H. Familie aan het Kruis vergezeld. Aan de ingang van het dorp vond de begroeting plaats door Burge meester J. Posch en notabelen uit de omgeving. Na een korte, doch hartelijke toespraak dankte de Ne omist waarna de veelkleurige stoet zich in beweging zette, voorafge gaan door fleurig geklede ruiters te paard en gevolgd door bruidjes met bloemen, diverse groepen van de jeugdbeweging en belangstellenden. De belangstelling was zeer groot, Door de politie te Bergen zijn vorige week Maandag twee Amsterdamse „dames" gearresteerd, die kans hebben gezien om gedurende haar verblijf van vijf weken in Bergen verschil lende personen op te lichten voor in totaal een bedrag van ca. f 17.000.De Bergense pensionhouder C.W., eigenaar van pension Boshoek aan de Studler van Surcklaan, is wel 't zwaarst door deze dames gedupeerd, daar zij gedurende een vijftal weken bij hem in pension doorbrachten, vergezeld van nog enkele dames en herhaaldelijk vrienden op bezoek kregen, die voor een weekend bleven en zogenaamd als gast van de „pen siongasten" de nodige verteringen maakten. ArgdOZC Juffrouw trad royaal op. De voornaamste figuur in dit oplichtersdrama is de ca 30-jarige mej. K. v. G. uit Amsterdam, een recidivist, die thans voor de derde maal wegens oplichting in arrest zit en die zich uitgaf voor de dochter van Min. van Maarseveen. Zij kwam 6 weken geleden met een vriendin, mevr. B„ eveneens uit Amsterdam, die op haar beurt vergezeld was van twee jonge dames, haar intrek nemen in pen sion Boshoek, waar zii zich liet inschrijven als Mr. v. Gelder. Zij vertrouwde echter de pen sionhouder toe, dat zii de dochter van Min. v. Maarseveen was, het geen strikt geheim moest blijven. Nadat de dames reeds enige tijd in pension waren, werd door een „vriend" uit Amsterdam bii wijze van voorschot op de al aardig op lopende rekening een bedrag van f 5.500 betaald, intussen gedroeg de dame, die zich Mr. v. Gelder liet noemen, zich in Bergen erg royaal. Zij gaf links en rechts grote fooien en huurde bii Garage Nieuwland een auto, met een par ticuliere chauffeur, waarbii zij de wens te kennen gaf, dat de auto het opschrift „dienstauto" moest voeren. Zij maakte soms een ritje naar Amsterdam, waar zij deed, alsof zij het kantongerecht binnen stapte. Als zii echter de hoofd ingang was ingegaan, liep ze een zij-ingang weer uit en kwam na eén poosje weer opdagen. Ministers zouden dineren Op 'n goede dag nam zii de pen sionhouder weer in vertrouwen; haar papa, Min. v. Maarseveen, zou in gezelschap van enige col lega's komen dineren en dat moest vanzelfsprekend een geweldig diner .worden, waarvoor een spe ciale kok en bedienend personeel uit Amsterdam moesten komen. Die ook inderdaad kwamen. Men vraagt zich af, waar men zich méér over moet verwonderen, over de brutale oplichting door dit Amsterdamse juffertje ge pleegd, of over de verregaande goedgelovigheid van de bedrogen pensionhouder. Deze zorgde voor een geweldig diner voor een groot aantal cou verts, maar al kramen er wel veel voorname heren, de minister kwam niet. De pensionhouder had zelfs zijn tuin 'n extra beurt laten geven en het pad met en kele wagens grint verfraaid. Burgemeester gaf orders voor ontvangst. Zelfs werd de burgemeester mét het hoge bezoek, dat verwacht werd, in kennis gestéld en deze gaf de politie opdracht de nodige verkeers- en veiligheidsmaatrege len te nemen. Je kunt nooit we ten: 'n minister is nu eenmaal een gewichtig personage, dat met de nodige zorg omringd moet worden. Het was natuurlijk een grote teleurstelling, dat de Minister we gens ambtsbezigheden niet komen kon, maar uitstel was geen afstel, het zou later gebeuren. Wie er echter kwam, geen min. van Maarseveen en tenslotte was de pensionrekening zo hoog opge lopen, dat de heer W. de stoute schoenen aantrok en zeer beschei den vroeg, of er alvast niet wat afbetaald kon worden. Hoogst-verontwaardigd over deze geste, verlieten de dames daarop het pension, na een chèque van f 10.000, betaalbaar bij een bank in Amsterdam, te hébben over handigd. Onnodig te vertellen, dat de chèque niet gedekt was en dat de pensionhouder' naar zijn duizen den gulden kan fluiten. De gara gehouder, die de auto had ver huurd, heeft een onbetaalde reke ning van ca f 1400, terwijl ook enkele andere zaken, zelfs enkele dokters in Bergen en Alkmaar het een en ander van „mej. v. Maarseveen" te vorderen hebben. Arrestatie De politie slaagde er aan de hand van het verstrekte signale ment spoedig in de beide dames in Amsterdam te arresteren; het onderzoek is nog gaande en de* dames, die zich in voorarrest be vinden, zullen zich binnenkort wel voor de rechter te verant woorden hebben. Maar daarmee heeft de bedrogen pensionhouder zijn onbetaalde rekeningen nog niet betaald. Van zulke gasten zal men ove rigens in Bergen wel gespaard willen blijven. velen waren het huis uitgelopen om de stoet te zien voorbij trekken. Midden in de optocht reed een open vigilant waarin de Neomist met zijn ouders had plaats genomen. Eerste Priesterzoon Het was dan ook een buitengewo ne gebeurtenis en wel om twee re denen: pater Kuilboer is de eerste nieuwe priester in de parochie van de H. Familie, voorts is het dorp Oterleek practisch geheel protestant daarom deed het des te weldadiger aan deze blijken van hartelijk mee leven met hun plaatsgenoot te zien, het was spontaan! 6 Febr, 1921 werd pater Kuilboer op de „Grenshoeve" geboren, hij is van zijn jeugd af in de gehele om geving graag gezien. Bij de kerk werd pater Kuilboer eveneens zeer hartelijk verwelkomd door de Z.E. Heer pastoor Verhoof- stad, voor hem was dit immers ook de eerste priesterzoon van zijn pa rochie. r Een verrassing voor p. Kuilboer was de aanwezigheid van de pro vinciaal overste der Orde, die, on danks drukke bezigheden, voor deze gelegenheid was meegekomen, in gezelschap van enige zijner confra ters. Na ontvangst in de pastorie kwam pater Kuilboer, geassisteerd door de E.E. heren, door een haag van met bloemen en bogen getooi de bruidjes uit de pastorie hel kerkplein op, om voor het plechtig Lof de kerk binnen te treden. Plechtigheid in de kerk Zondag 23 Juli daarop deed hij aldaar zijn eerste plechtige H. Mis met assistentie van zijn Heerneef pater P. de Wit (oud Borneo-missi- onaris) van Mill Hill en de Wel- eerw. Heer Kapelaan de Wit uit Den Haag alsmede de Z.E. Heer Pastoor Verhoofstad. De kerk met het mooi versierd hoofdaltaar was overvol. De feest- predicatie werd gehouden door de Weleerw. p. Couwinant O.M.J.. 's Namiddags om 3 uur werd er een receptie gehouden in het patro naatsgebouw, waarbij wederom zeer velen van hun belangstelling en medeleven blijk gaven. Om 4 u. volgde het plechtig Lof met dank woord van de Neomist. Tenslotte was er een genoeglijk samenzijn om in m^er intieme fa miliekring dit feest te vieren, waar bij o.a. door de pastoor en de prov. overste de wens werd geuit dat er na dit mooie begin nog meer pries terroepingen uit de parochie mo gen komen; „dat O.L. Heer uit ons midden moge blijven kiezen, want het volk hier is een goed volk", al dus pastoor Verhoofstad. Dankwoord pater provinciaal Pater provinciaal uitte tenslotte nog in een vaderlijke toespraak zijn bewondering en waardering voor land en volk en in het bijzonder voor het echte medeleven van onze andersdenkende medebroeders, waardoor ook hij zeer getroffen was. Al met al een mooi feest, een ge beurtenis voor H.H.Waard en niet minder voor het mooie dorpje Oterleek. MULO examens Maandag werden voor het Mulo examen geëxamineerd 26 candi dates allen voor diploma A. Geslaagd 21 candidates namelijk: C. Kluft, Beemster; M. W. Meins- ma, Beemster; G.Ph. Tromp, Pur- merend; T. Kossen, Harenkarspel; J. Koelma. Hippolytushoef; H. G. Addens, Wieringerwerf; M. P. de Visser, Beemster; A. de Vries, Pur- merend; S. P. Levels, Beemster; J. Haan, Beemster; N. P. Polman, Hoorn; G. Schuyt, Wognum: E. M. van Straten, Hoorn; H. A. Riepma, Medemblik: K. H. Schagen, Twisk; A. M. Smak, Midwoud; M. Jonker, Schermerhorn; A. E. Hopman, Oudorp: N. A. Timmerman, Petten; A. Ent, Enkhuizen; E. Koppe- draayer, Enkhuizen. Afgewezerf 5 candidates Morgen, Woensdag Anna, die de patroi meer kan aanspreke dag, waarvoor de i Velaren zich mei de waardige groolmoec kiezing getuigl. Sin in de hemel lecfl z kind en kleinkind. I wanneer wij in de hemelse moederdag Anna, dat betekent de genadevolle. En zij naam om de deugdzaai mee zij een toonbeeld dochters van Israël. Historisch weten wij nig over de moeder van Maar het weinige, wat Legende, wat de apocr lies over haar verhalei leen zo stichtend, maai zo charmant, dat het o derne vrouw kan boei knopen daarmee aan bi uit de middeleeuwen. I brachten toen haar dei Oosten over naar d waar het volk haar verkoos van zijn amba van zijn moeders. Zo Vlaamse schilders, en de zusters uit de Clari en de Karthuizerinnen droeges haar veren grote hoogte op te voe Met Liduina van Scl Sint Anna dit gemeer jonge jaren heel v stadgenoten dongen hand. Zij woonde in maar toch gaven hai voorkeur aan een joi het stadje Nazareth Joachim, en hij beza klijke afkomst van David. Twintig jarei huwelijk kinderloos, schande, zo groot, d priester zelfs de o gert van Joachim: te offeren, want gij eerstgeborene in Isr vluchtte daarop naai waar hij dhgen lang den. En Anna? Op 'n ochtend, zo ve gende, verschijnt haar die haar voorzegt, hoe gezegend zal worden aarde. En ook aan Jo; engel verschenen: „Uw gij de naam Maria gev zich wijden aan de t< de. heilige Geet zal in en door haar zal Hij bewerken!" Op deze belofte is J gekeerd, en voor de gc Jeruzalem ontmoet hi, is een scène, die wij rijen der oude meestei lijk in de achtergror vinden. Zij speelde zich af op December, cle dag waa het feest stelde van vlekte ontvangenis. En dat de draad geweven familieverband dat b< 't Kindtje Jezus, Mari en de grootmoeder An WOENSDAG. 26 HILVERSUM, I 402 RA, 10 uur VPRO, 19.30 VPRO, 20—24 u 7 uur nieuws, 7.18 8 uur nieuws en weerb gramofoonmuziek, 8.E *vrouw, 9 uur gr.m., (9 10 uur paedag. causerii genwijding, 10 uur voo 11 uur radio volksuniv gram.m., 12 uur prom 12.30 mededelingen, 12 platteland, 12.38 ace 12.55 kalender, 13 uur orgel en zang, 13.45 gr; gesproken portret, 14 Stedelijk Orkest, koor 15.20 voor de jeugd. 16 uur voor de jeugd, zieken, 17 uur voor de orgelspel, 17.45 regerin 18 uur nieuws, 18.15 re] actualiteiten, 18.30 radi versiteit, 19 uur parlem zicht, 19.15 zang, 19.30 20 uur nieuws, 20.05 commentaar, 20.15 koor en soliste, 21.15 spel, 22.15 kwartet 22 wetenschappelijke cao nieuws, 23.15—24 uur HILVERSUM H 298 NCRV: 7 uur nieuws, 7.15 oc tiek, 7.30 gram.muzii woord voor de dag, 8 weerberichten 8.15 ge 8.45 gram.m., 9 uur v 9.30 gram.m., 10.30 11 uur sopraan en org muziek, 12.gram.m. delingen, 12.33 lichte reportage, 13 uur nieui Ier muziek, 13.45 gram en piano, 15 uur jeug strijkkwartet, 15.55 gr Voor de jöhgd, 17 uur 17.45 gram.m., 18 uur 18.3o voor de strijdkrac nieuws en weerbericht bespreking, 19.30 gram diokrant, 20 uur nieuws muz., 20.10 symphonie- causerie over Amerika kwartet, 21.30 trio, 22 22.45 avondoverdenkii nieuws, 23.15 schaakovs amusementsmuziek, gramofcionmuziek. BRUSSEL 324 m.: muziek, 12.30 weerberi lichte muziek, 13 uur orkestmuziek, 14, 14.45 gram.m., 16.30 zang en nieuws, 17.10 gram.m., causerie, 17.45 gram.m bespreking, 18 uur 18.15 causerie, 18.30 vo 19 uur nieuws, 19.30 19.50 radiofeuilleton, orkest, 21 uur actuali zang en piano, 21.45 grs nieuws, 22.15 klassieke gram.m., 23 uur nieuws verzoekprogramma. 484 m.: 12.05 .gram.m 13.10, 14, 14.50, 15, 15. gram.m., 17.10 dansmv muziek, 19.45 nieuws, phonieconcert, 21.20 g nieuws, 22.15 jazz- nieuws, 23 u. gram.m.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2