Schulte achtervolgingskampioen PRINCESSEBOONTJES De Hemel viert Moederdag De Tour door de bergen 't i<J Mgu/ettte d het Vu doet RADIO Pronkop revanche belust liet stayers ronden achter zich OP DE VLUCHT Heel wat jeugdige stadgenoten dongen naar haar hand Naar wij vernemen: /'«SB De Beurs AANVARING op Nieuwe Maas Van Vliet sloeg H ijzelendoorn 1P MARSDAG 25 JU LI2eMARSDAG 26 JULI voor de .LIEFDE DINSDAG 25 [ULl 1950 PAGINA 3 Morgen, Woensdag 26 Juli, viert de Kerk het feest van Sint Anna, die de patrones is van alle moeders. Een feest, dat ons meer kan aanspreken dan de geestelijke leegte van een moeder dag, waarvoor de internationale organisatie van bloemenhan delaren zich met de regie belast. Het feest ook van een eerbied waardige grootmoeder, wier leven van een goddelijke uitver kiezing getuigt. Sint Anna is maar een bescheiden heilige. Ook in de hemel leeft zij in de schaduw van de verering voor haar kind en kleinkind. Maar zou er tóch niets voor te zeggen zijn, wanneer wij in de geest eens wat meer meeleefden met de hemelse moederdag? Anna, dat betekent de lieftallige, de genadevolle. En zij verdient die naam om de deugdzaamheid, waar mee zij een toonbeeld was voor de dochters van Israël. Historisch weten wij slechts wei nig over de moeder van de H.Maagd Maar het weinige, wat de Gulden Legende, wat de apocrieve evange lies over haar verhalen, is niet al leen zo stichtend, maar tegelijk ook Zo charmant, dat het ook een mo derne vrouw kan boeien. En wij knopen daarmee aan bij een traditie uit de middeleeuwen. Kruisvaarders brachten toen haar devotie van het Oosten over naar deze streken, waar het volk haar tot patrones verkoos van zijn ambachtsgilden en van zijn moeders. Zoals ook de Vlaamse schilders, en niet minder de zusters uit de Clarissenkloosters en de Karthuizerinnen, er toe bij droegen, haar verering tot een grote hoogte op te voeren. Met Liduina van Schiedam heeft Sint Anna dit gemeen, dat in haar jonge jaren heel wat jeugdige stadgenoten dongen naar haar hand. Zij woonde in Bethlehem, maar toch gaven haar opders de voorkeur aan een jonge man uit het stadje Nazareth. Hij heette Joachim, en hij bezat dé" konin klijke afkomst van het geslacht David. Twintig jaren bleef hun huwelijk kinderloos, en het is 'n schande, zo groot, dat de Hoge priester zelfs de offergave wei gert van Joachim: „U past 't niet te offeren, want gij hebt geen eerstgeborene in Israël!" Joachim vluchtte daarop naar de woesijn, waar hij dhgen lang heeft gebe den. En Anna? Op 'n ochtend, zo verhaalt de le gende, verschijnt haar een engel, die haar voorzegt, hoe haar geslacht gezegend zal worden over de ganse aarde. En ook aan Joachim is deze engel verschenen: „Uw dochter zult gij de naam Maria geven.zij zal zich wijden aan de tempeldienst. de. heilige Geet zal in haar wonen.., en door haar zal Hij grote dingen bewerken!" Op deze belofte is Joachin terug gekeerd, en voor de gouden poort te Jeruzalem ontmoet hij Anna. Het is een scène, die wij in schilde rijen der oude meesters herhaalde lijk in de achtergrond verwerkt vinden. Zij speelde zich af op een achtste December, de dag waarop de Kerk het feest stelde van Maria's onbe vlekte ontvangenis. En het is daar, dat de draad geweven wordt van 't familieverband dat bestaat tussen 't Kindtje Jezus, Maria de Moeder en de grootmoeder Anna, die door PROGRAMMA WOENSDAG. 26 JULI 1950 HILVERSUM, I 402 m.:7 uur VA RA, 10 uur VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20—24 uur VARA: 7 uur nieuws, 7.18 gramofoonmuz., 8 uur nieuws en weerberichten, 8.18 gramofoonmuziek, 8.50 voor de "vrouw, 9 uur gr.m., (9.30 waterst.), 10 uur paedag. causerie, 10.05 mor genwijding, 10 uur voor de vrouw, 11 uur radio volksuniversiteit, 11.30 gram.m., 12 uur promenade-orkest, 12.30 mededelingen, 12.33 voor het platteland, 12.38 accordeonorkest, 12.55 kalender, 13 uur nieuws, 13.15 orgel en zang, 13.45 gram.m., 14 uur gesproken portret, 14.15 Utrechts Stedelijk Orkest, koor en solisten, 15.20 voor de jeugd. 15.40 gram.m., 16 uur voor de jeugd, 16.30 voor de zieken, 17 uur voor de jeugd, 17.30 orgelspel, 17.45 regeringsuitzending, 18 uur nieuws, 18.15 reportage, 18.22 actualiteiten, 18.30 radio volksuni versiteit, 19 uur parlementaire over zicht, 19.15 zang, 19.30 v. de jeugd, 20 uur nieuws, 20.05 socialistisch commentaar, 20.15 omroeporkest, koor en soliste, 21.15 „trilby, hoor spel, 22.15 kwartet 22.45 populair- wetenschappelijke causerie, 23 uur nieuws, 23,15—24 uur gram.m. HILVERSUM H 298 m.: 7 tot 24 u. NCRV: 7 uur nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 7.30 gram.muziek. 7.45 een woord voor de dag, 8 uur nieuws en weerberichten 8.15 gewijde muziek, 8.45 gram.m., 9 uur voor de zieken, 9.30 gram.m., 10.30 morgendienst, 11 uur sopraan en orgel, 11.30 lichte muziek, 12.gram.m., 12.30 mede delingen, 12.33 lichte muziek, 12.55 reportage, 13 uur nieuws, 13.15 tiro- ler muziek, 13.45 gram.m., 14.30 fluit en piano. 15 uur jeugdkoor, 15.25 strijkkwartet. 15.55 gram.m., 16.15 Voor de jéfcgd, 17 uur orgelconcert, 17.45 gram.m., 18 uur mannenkoor, 18.3o voor de strijdkrachten, 19 uur nieuws en weerbericht., 19.15 boek bespreking, 19.30 gram.m., 19.40 ra diokrant. 20 uur nieuws, 20.05 gram. muz„ 20.10 symphonie-orkest. 20.55 causerie over Amerika, 21.15 vocaal kwartet, 21.30 trio. 22 uur kamerm., 22.45 avondoverdenking. 23 uur nieuws, 23.15 schaakoverzicht, 23.20 amusementsmuziek, 23.50—24 uur gramolbonmuziek. BRUSSEL 324 m.: 12 uur dans muziek, 12.30 weerberichten, 12.32 lichte muziek, 13 uur nieuws, 13.15 orkestmuziek, 14, 14.45, 15 en 15.45 gram.m., 16.30 zang en piano, 17 uur nieuws, 17.10 gram.m., 17.30 literaire causerie, 17.45 gram.m., 17.50 boek bespreking. 18 uur kamermuziek, 18.15 causerie, 18.30 voor de soldaten 19 uur nieuws. 19.30 kamermuziek, 19.50 radiofeuilleton, 20 u. omroep orkest, 21 uur actualiteiten, 21.15 zang en piano, 21.45 gram.m., 22 uur nieuws, 22.15 klassieke muziek, 22.45 gram.m., 23 uur nieuws, 23.0524 u. verzoekprogramma. 484 m.: 12.05 gram.m., 13 u. nieuws 13.10, 14, 14.50, 15, 15.30 en 16 uur gram.m., 17.10 dansmuziek, 18.30 gr. muziek, 19.45 nieuws, 20 uur sym- phonieconcert, 21.20 gram.m., 22 u. I nieuws, 22.15 jazz-muziek, 22.55 I nieuws, 23 u. gram.m., 23.55 nieuws. de Goddelijke Voorzienigheid was uitverkoren, de onbevlekte Maagd Maria in haar schoot te ontvangen. St. Anna de patrones van de moe ders.. Zy is dat vooral sinds Paus Gregorius de Dertiende in zijn Bul van 1 Mei 1558 de viering van het feest van alle kerken der christen heid heeft voorgeschreven. Maar haar leven geeft haar recht, ook op de verering van alle vrouwen wier huwelijk nog niet met kinderen werd gezegend. Sint Anna heeft haar moeilijkheden gekend, haar gebeden gedeeld, meegeleefd haar verwachtingen. En zij heeft haar late moederschap aanvaard als een heilige roeping, waarin zij haar enig kind grootbracht voor de dienst van God. Sint Anna: de Genadevolle.... Betty den Haan. Frans-Nederlandse handelsbesprekingen PARIJS, 24 Juli (AFP). Mor gen zullen aan de Quai d'Orsay al hier Frans-Nederlandse handelsbe sprekingen aanvangen ter regeling van het handelsverkeer tussen bei de landen voor de tweede helft van dit jaar. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van mr. Toulon van der Kooy. Schaakkampioenschap EUWE VAST AAN KOP De uitslagen van de partijen die Maandagavond voor de zevende ronde van 't schaakkampioenschap van Nederland voor heren in Kras- napolsky te Amsterdam werden ge speeld, luiden: EuweSpanjaard 10; Henne- berkeOrbaan V2Donner Scheltinga afgebr.; MuhringKra mer Stumpersv. d. Berg 01Cortlever-Barendregt afgebr. De stand luidt thans: 1. Euwe 6% pnt.; 2. Van den Berg iy2 pnt.; 3. Van Scheltinga 4 pnt en 1 afgebr.; 4. Kramer 4 pnt. 5. Barendregt 3 pnt. en 1 afgebr. 6. Stumpers 3% pnt. 7-8. Cortlever en Donner 3 pnt. en 1 afgebr. 9. Spanjaard 3 pnt.; 10. Henneberke 2 pnt. 11-12 Orbaan en Muhring 1% pnt. zullen de Zaandamse agenten, nu de staking bij de woningbouw is geëindigd, toch aan de Vier daagse deelnemen zal Cor Ruys in het komend seizoen zijn 40-jarig toneeljubi leum vieren en wel Dinsdag 31 October in Amsterdam en gedu rende de maand November in een aantal andere' steden leveren de Fokkerfabrieken deze maand nog de eerste serie van 5 Gloster Meteoor straalvlieg tuigen af, die bestemd zijn voor de Belgische luchtmacht hebben Deense havenautoritei ten uit Aarhuus, o.l.v. de burge meester van deze stad, een be zoek gebracht aan de Rotterdamse havens...... overweegt men in de Unie van Zuid-Afrika tijdens de Jan van Riebeeck-herdenking in 1952, Ne derlandse toneelspelers en musici, alsmede kleinkunstenaars uit te nodigen, om aldaar voorstellingen te geven zal Woensdag een short „sea- land" amphibie-vliegtulg in ons land worden gedemonstreerd op het vliegveld Valkenburg voor de Nederlandse marine, de lucht strijdkrachten, de K.L.M. en de Shell heeft de nieuwe Deense gezant in Nederland, de heer Kund, een beleefdheidsbezoek gebracht aan minister-president dr. Drees wordt op 9 September in Den Ilaag een congres gehouden van de Nederlandse Bond van Oorlogsslachtoffers. Verscheidene autoriteiten zullen het congres bijwonen, alsmede delegaties uit Engeland, Frankrijk, België en Luxemburg hebben de burgemeester van Maastricht, Jhr. mr. Michiels van Kessenlch en diens echtgenote van de Amerikaanse Bond van Oud- strijders de ere-medaille voor bij zondere verdiensten ontvangen zullen evenals het vorige jaar 20 Engelse jongens en meisjes, leerlingen van middelbare scho len, o.l.v. een leraar en lerares, een bezoek aan ons land brengen. De volgende week Maandag komt de groep op het C.S. in Amster dam aan wordt a.s. Zondag in Laren (N.H.) een folkloristisch congres gehouden. Ook een Belgische groep zal aanwezig zijn. Dit con gres is het sluitstuk van de La- rense feestweek, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan het K.A.B.-gebouw en de St. Jans Harmonie werden bij de afbraak van een oude boerderij in Dongen, inge metseld in de schoorsteen op de zolder, 20 zilverstukken gevonden uit het tijdvak 1650-1794. Waar schijnlijk werden deze munten verstopt tóen het Franse leger in 1794 hier overwinterde De Tour de France leidt door de prachtigste streken, die jaar lijks duizenden vreemdelingen trekken. De deelnemers aan de Tour zien hiervan echter niets. Het enige waarop hun aandacht is gevestigd, zijn de lange, stoffige wegen en de gebogen ruggen van hun rivalen. De Tour-renners spurten door het mooie Franse landschap. 11e ETAPPE 25JULI-12eETAPPE 26 JULI S PA.N JE 11e Etappe PAU-ST GAUDEN5230km. I a mu 12e Etappe ST.GAUDENS-PERPIGNAN 233km- O Ravitaillerjng Alhoewel de ronde in het gedeel te van Dinard naar Pau een leven diger verloop heeft gehad dan daar voor is nog steeds niet komen vast te staan aan wie van de zes of zeven favorieten de beste kansen moeten worden toegekend. Zy hebben zich immers nog geen van allen ten volle gegeven, zodat er geen peil te trek ken valt op hun huidige conditie en op hun moeilijkheden. De organisatoren hadden gehoopt dat de dagelijkse premies van 100.000 francs voor de gele trui voortdurend de strijdlust zouden prikkelen. De „rouleurs", de trein- lopers moesten in staat worden ge- ROTTERDAMSE K.P. LIQUIDEERDE VROUW Enige weken na de bevrijding, op 11 Juni 1945, werd, zoals be kend, uit het water van het Boe- rengat te Rotterdam het stoffe lijk overschot van een jonge vrouw, K. ten H. (Kitty ten Have) genaamd, opgehaald. De Rotter damse politie heeft destijds e$n onderzoek ingesteld, dat echter niet tot opheldering van deze zaak heeft geleid. In het begin van dit jaar echter is de politie op een spoor geko men, toen iemand, die voor een geheel ander geval was gearres teerd, „schoon schip" wilde maken en namen noemde. Door mare chaussees en rijkspolitie is toen opnieuw een onderzoek ingesteld. Dit onderzoek heeft, naar wij van de auditeur-militair bij de krijgs raad te velde West vernamen, tot resultaat gehad, dat zeven ver dachten werden aangehouden, voormalige leden van de Rotter damse illegaliteit. Deze mensen hebben reeds verklaard, dat zij K. ten Have schuldig achtten aan het verraad van hun commandant, de K.P.-leider „Rob", en haar des wege na de bevrijding om het leven hebben gebracht. De ver wijzingsofficier van de generale staf, die .van oordeel was, dat een liquidatie na de bevrijding in druist tegen de beginselen van een rechtsstaat, verwees vier van de verdachten naar de krijgsraad. De zaak tegen de drie anderen is door de verwijzingsoffiGier gese poneerd, aldus de auditeur-mili tair, omdat zij op bevel van hun K.P.-commandant zouden hebben gehandeld. steld een flinke voorsprong te ne men, voordat de bergspecialisten hun slag zouden slaan. Deze hoop is niet in vervulling gegaan want, afgezien van Gauthier en zijn 9 mi nuten voorsprong, zrjn de verschil len in de algemene rangschikking gering. Ongeveer dertig renners, bij wie alle favorieten, hebben een kwartier achterstand op de leider, hetgeen zeggen wil dat hun kansen op de eindzege ongerept zyn. Ver leden jaar was de achterstand van Robic, Bartali en vooral Coppi te Pau veel groter, wat Coppi evenwel niet belet heeft de tour te winnen. Wat de favorieten voor deze étap pe aangaat verkeert Kubler volgens al zijn ploegmaats in een prima con ditie. Het parcours is bijkans ideaal voor zijn capaciteiten. Goldschmidt, Bobet, Ockers, Lambrecht, Bartali en Robic komen in aanmerking voor de ereplaatsen. Resumerend kan gezegd worden dat alhoewel de Pyreneeën waar schijnlijk geen beslissende rol zul len spelen die rol is aan de Alpen voorbehouden zij toch een schei ding tussen het kaf en het koren kunnen bewerkstelligen. AMSTERDAM, 24 Juli. De béurs gaf vandaag geen voortzetting te zien van Vrijdag, toen de stem ming vast en de handel vrij leven dig was. De aandelenomzet bereik te een bedrag van f 1.270.000 nomi naal, de hoogste omzet sinds enke le weken, Olies droegen hierin bij voor f 216.000, eveneens een zeer hoog cyfer. De beurs Was vandaag terughoudend, behalve aan de po litieke en militaire ontwikkeling werd hierbij ook gedacht aan de goederenmarkten, waar de laatste dag enevenmin een vaste tendens te bespeuren valt. Wel was de ope ning in enkele sectoren nog goed prijshoudend, tegen slot ging het echter de benedenwaartse richting in, al stemde het tot voldoening dat de verliezen beperkt bleven. Olies fluctueerden onder kalme handel van 260 tot 2613/4. De eind- notering was twee punten lager dan Vrijdag. Unilever en Philips kon den hun openingswinst van twee punten niet behouden. Eerstge noemde sloot nog prijshoudend. Phi lips moest twee punten prijsgeven. Ook de scheepvaartmarkt liet na een vriendelijke opening per saldo kleine verliezen zien. Bij de Cultuuraandelen zag Am sterdam Rubber zich drie punten ontgaan. Ook de meeste tabaks waarden waren een kleinigheid la ger. HVA daarentegen was prys- houdend. Een uitzondering vormden de bankaandelen, zowel de Indonesi sche als de locale credietinstellin- gen waren ongeveer een punt ho ger. De beleggingsmarkt was van daag weer lager. SLEEPSCHIP GEBROKEN EN GEZONKEN In de nacht van Zaterdag op Zondag is op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Steenkolen Han delsvereniging aan de Vondelin genplaat het Marokkaanse s.s. „Zelidja" bij het keren in botsing gekomen met het daar gemeerd liggende sleepschip „Manresa", schipper G. Garsten. De „Man resa" is daarbij gebroken en later gedeeltelijk gezonken. Het was even na middernacht, toen de „Zelidja", die bruto 7240 r.t. meet en toebehoort aan de Cie Franco Cherifienne de Nav Paris et Casablanca, gesleept door twee sleepboten ter plaatse op draaide, met de bedoeling bij de Nieuwe Matex in Vlaardingen te bunkeren. Bij dat draaien kwam de achtersteven te dicht bij de zuidwal, waar de 620 ton grote „Manresa", met kolen geladen, gemeerd lag. Een aanvaring was onvermijdelijk. De botsing was zo hevig, dat het schip van de meer- draden werd gerukt, een eind- weegs de rivier op werd ge sleurd en tenslotte brak. Gelukkig was de sleepboot Donge van P. Smit' in de nabijheid. Deze begon onmiddellijk met pompen, waar door men er in slaagde het ge broken schip nog drijvende te houden. De sleepboot „Spitsber gen" heeft de „Manresa" weer op haar plaats kunnen terugbrengen, waar een deel van het schip onder water verdween. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan en de „Manresa" was verzekerd. WIM VAN EST ACHTER GROTE MOTOREN Woensdag 2 Augustus a.s. zal Wim van Est zijn debuut maken achter grote motoren. Op die dag worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam internationale wieler wedstrijden gehouden, waarbij Van Est zal uitkomen tegen de Frans man Lesueur, de Italiaan Frosio, de Belg Verschueren en de twee beste stayers uit het kampioenschap van Nederland. Wereldkampioen Harris komt aan de start tegen van Vliet en Derk- sen en bij de amateursprinters ko men wereldkampioen Patterson, Hij- zelendoorn, Klèefstra en Schotman tegen elkaar uit. De stadionbaan beleeft dan nog een primeur want tien van onze beste amateurrenners komen die avond uit achter Derny motoren. Opdracht van Truman aan Federaal Recherchebureau WASHINGTON. 24 Juli. (Reuter) President Truman heeft vandaag het Federale Recherchebureau op dracht gegeven zijn campagne te gen „spionnage, sabotage en revo- lutionnaire activiteit" te intensive ren. In een verklaring spoorde Truman „alle patriottische organi saties en de burgers individueel" aan het bureau alle mogelijke hulp te verlenen. TEVREDENHEID OP „ROTTERDAM AHOY" sHalf millioen bezoekers Nu de vacantietijd is gekomen, kan men op Rotterdam Ahoy een nog krachtiger stijging van het be zoek constateren dan tevoren. Ver schillende dagen van de afgelopen, week overschreed het aantal be zoekers de 20.000 en 't halfmillioen is inmiddels ruimschoots gepasseerd Ook uit het buitenland was er grote belangstelling, getuige de ver scheidenheid van nummerborden op het autoparkeerterrein. Behalve dit stemt ook het feit dat de omzetten van de exposerende ondernemingen goed züm tot voldoening. Er wor den met name belangrijke export orders geboekt. Een juichende Gerrit Schulte, die 100 meter voor het einde rechtop ging zitten en met zijn valhelm naar de enthousiaste toeschouwers wuifde, heeft gisteravond het achtervolgings kampioenschap van Nederland voor professionals in de finale tegen van Est gewonnen op een wijze, die van Est zich lang zal herinneren. Verder nam jan Pronk revanche voor de nederlaag die hij vorig jaar in de stayerskampioenschappen leed. In een prachtige rit bezorgde hij al zijn tegenstanders drie of meer ronden achterstand. Arie van Vliet bleef ook in de tweede rit Hijzelendoorp de baas. sprintkampioenschap van Neder land met ruim verschil van Jan Hij- zelendoom had gewonnen, bleef ook in de tweede rit de Amsterdammer ruim de baas. Van Vliet, die zich niet bjjzonder behoefde in te span nen noteerde 12.4 sec. over de laat ste 200 meter. Htfzelendoorn kwam yt lengte te kort. Tweemaal waren de renners ge start en beide keren had Schulte in de derde ronde toen zij vrijwel ge lijk lagen een lekke band gekregen. Na de derde start was van Est het snelste weg. Na een ronde lag hij anderhalve meter voor. Een ronde verder was zijn voorsprong uitge groeid tot vier meter, maar blonde Gerrit liet dit maar niet zo door gaan en kwam terug. In de derde ronde was de achterstand van Schulte geslonken tot anderhalve meter. 500 meter verder lag Gerrit een halve meter voor en toen was hij niet meer te houden. Na de zes de ronde bedroeg zijn voorsprong reeds tien meter en dit groeide uit tot veertig meter in de achtste ron de en ongeveer 75 meter in de laat ste ronde. Schulte, die zoals gezegd de laatste 100 meter opzittende uit reed, noteerdede waarlijk niet slechte tijd van 6 min. 25 sec. Van Est liet 6 min. 30.6 sec. voor zich afdrukken. Een afvalrace voor amateurs had het volgende resultaat: 1. Klein (Zaandam) 13 km in 18 min. 41 sec. 2. Van Roon (Haarlem), 3. Kleef- stra (Amsterdam), 4. Van Gelder (Amsterdam). Arie van Vliet, die Zondagmiddag de eerste rit om het algemeen In de rit over 100 km om het stayerskampioenschap had Jan Pronk na 50 km die in 40 min. 13,4 sec. waren afgelegd zijn concurren ten w.o. Vooren, Boeyen en de Best gelapt, behalve Bakker. Tien km voor 't einde begon Pronk een ach tervolging van Bakker blijkbaar met de bedoeling ook deze laatste concurrent een ronde achterstand te Bezorgen. Acht km voor het einde was Pronk tot op een meter Bakker genaderd en hij zou hem ongetwij feld zijn gepasseerd ook als Bakker niet op het kritieke moment ban- denpech had gekregen. Door dit euvel liep Bakker toch zijn ronde achterstand op en werd de zege van Pronk voilkomen. Pronk die ons land op de wereldkampioenschappen in Luik zal vertegenwoordigen, heeft zich veruit de'beste getoond van de Nederlandse stayers. De der de plaats was voor de Best, die het in de laatste 40 km niet meer kon bolwerken en drie ronden achter was gekomen. Arie Vooren bezette de vierde plaats met negen ronden achterstand en de anderen hadden van 10 tot 25 ronden achterstand opgelopen. —55 KM. Route 50 KM.Route 1111n40KM Route 30 KM Route Dit zijn de Vierdaagse-etappes van vandaag en morgen door de prachtige omstreken van Nijmegen en Arnhem. De belangstelling van sportlievend Nederland zal in de komende dagen voor een groot deel gericht zijn op de wandelsport, die zich het overige deel van het jaar steeds zo bescheiden op de achtergrond houdt, doch in deze dagen meer beoefenaars zal tellen dan welke andere sport in Neder land ook. Met ongeveer 7000 deelnemers is het wandelfeest van morgen begonnen. De belangstelling is dus weer buitengewoon groot, ook van de buitenlanders. Gisteren werd de bevolking van Nijmegen wel op een heel bizondere manier ingeleid in de Vierdaagse-sfeer, toen 40 Belgische parachutisten, die aan de afstandsmarsen zullen meedoen, werden neergelaten in de buurt van de stad. Vooruit, De Bilt, geen regen dit jaar J Nu in prijs aanzienlijk verlaagd. Een verrukkelijke midzomerkostEn het J is een gezond eten want die malse zomergroente is één en al vitaminen en voedingszouten. De kleintjes lusten ze bijzonder graag! Wist U dat spercieboontjes in een sla-tje verwerkt uitstekend smaken? Het nat van de boontjes vooral niet weggooien, maar verwerken in Uw soep of saus (Adv.) FEUILLETON 28 Veel over Thea had hij er niet in gevonden. Maar dat had' hij trouwens niet ver wacht. Hy opende nu de andere enveloppe. Daar zaten een groot aantal knipsels in. Merendeels van grotere om vang. Er waren ook portretten by, die in de krant verschenen waren. Van Simon Ronk. Rob leunde achterover in zyn stoel en bekeek die portretten van Thea's echtgenoot. Een man van in de vyftig met dik, bijna spierwit krullend haar. Een stoer gezicht. Een prettig ge zicht. Rob herinnerde zich. wat Jan Faasse van hem gezegd had: ..Dat was een behoorlijke kerel. Hij heeft zijn hele leven bier gewoond en door hard werken zyn fortuin gemaakt...." Rob blies rook door zijn neus én dacht: „Nee, hij heeft in zijn gézicht ook niets wat erop zou kunnen duiden, dat hij Thea in enig opzicht zou gekwetst heb ben. Dat kan ik me niet voor steilen Hy keek de verdere knipsels in. Zakelyke mededelingen.... berichten met politieke strek king. Een heel verhaal over zijn huwelyk met Thea Tamse. Er was nog een langer verhaal bij, voornamelijk aan Simon Ronk gewijd met enkele waarderende woorden over de moeder der bruid, wijlen mevrouw Tamse- Kalkman. Het merkwaardige was, dat bij dit bericht wel een portret van Ronk was afgedrukt, maar geen van Thea, Rob schud de een paar maal het hoofd en legde het knipsel neer. Het volgende wat hy in han den kreeg, was het doodsbericht van Simon Ronk. Er waren nog een paar overlijdensadvertenties by, maar die keek hy zelfs niet in. Hy bekeek het doodsbericht, waaraan een portret van Ronk was toegevoegd. En dat zei hem alles. Het was het verhaal van een man, die zich door eigen kracht omhoog had gewerkt. Een man. die door inspanning van al zijn krachten in het le ven geslaagd was. Een man van onbesproken en erkende recht vaardigheid. Een man, die door zyn medemensen geëerbiedigd en geliefd was geweest. Rob legde het knipsel neer en zei halfluid: „Nee, Ronk is het niet geweest?'' En toen drong zich die gedachte weer bi) hem op, onweerstaanbaar en drin gend: „Eerst toen ze van mij «ing houden, js ze zo heel an ders gewordenzo angstig.... zo teruggetrokken Hoofdschuddend stond hij op, geheel in die gedachte verdiept. Wanneer voor het eerst was hy tot het besef gekomen, dat Thea iets op haar geweten had, dat haar beangstigde? Die manier om het uit te druk ken beviel hem nietZe had niét „iets op haar geweten".... het was iets. dat als een nauwe lijks zichtbare schaduw tussen hen ingevallen was. Het had iets weg van die vreemde, eer ste verflauwing van het licht bij het begin ener zonsverduiste ring. Wanneer was dat geweest? Het was tegen bet einde van Januari bégónnen. Paula was te rug van haar lange Kerstvacan- tie. Sinnige was ook weer in He stad. Ze waren niet naar de wintersport meegegaan. Toen Rob het voorstelde, had Paula lachend geweigerd. „Ik zit liever bij de centrale verwarming". Toen waren ze samen gegaan. Ergens naar Zwitserland. Rob had voor alles gezorgd; voor passen, vreemd geld en reisver gunning. Hij had plaatsen in een hotel besproken. „Voor ski's be hoeven we niet te zorgen, die kunnen we daar altijd wel huren. Alleen voor warme kleren en stevige schoenen". Thea had hem glimlachend aangekeken. „Dat komt wel in orde Rob. Wat kan dat heerlyk worden!" En het was heerlyk geweest. Ze hadden de gehuurde ski's eerst op de lagere hellingen be proefd. Rob had al spoedig de slag weer beët. En Thea bleek het ook méér gedaan te hebben. Dat zag hij al gauw. Ze kende de sport zelfs door en door. Ze waren met een kabelspoor tje een berg opgegaan en waren in vliegende vaart omlaag komen glijden. Thea voorop met haar felrode wollen muts. Ze hadden de tocht vijf, zes keer gemaakt. Eenmaal was Thea vlak bij het eindpunt komen te vallen én Rob was. na een handige zwen king. naar haar teruggeklauterd. Hij had zich bezorgd over haar heengebogen, maar zli had de sneeuw uit haar haren geschud en hem lachend aangekeken. „Thea", was al wat hii zeggen kon. ,Het was heel leuk!" Ze had hem haar hand toegestoken en hij had haar overeind geholpen en haar Omhelsd. Haar lippen waren warm. al waren haar wangen ijskoud. „Dat komt ervan, als ie me zo aan het schrikken maakt", had hij gezegd. Ze had hem uitge lachen en toen zijn hoofd om- hem nogmaals en vlug gekust, laas naar zich toegetrokken en „En dat is, omdat je me zo gauw te hulp bent gekomen!" Het was de eerste maal dat hii haar een kus gegeven had en toch had dit geen verandering in hun verhouding gebracht. Het scheen zelfs iets van niet het minste belang te zijn geweest: iets. dat heel gewoonweg hoord» bij het plezier dat ze samen had den. Alsof ze nu zo volkomen bil elkaar hoorden, dat het een heel gewoon bewijs van vriendschap was. Alsof het niet meer dan een sportief gebaar was Ze waren vermoeid. Tnaar blii en gelukkig teruggekeerd. De zon werd toen door geen enkel volkje verduisterd. Wanneer was het dan gebeurd' ..Het is gebeurd, toen ik de stad uit was'", dacht hii. zijn wenkbrauwen fronsend. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3