De eed van de Abt van Eg mond 15 MILLE VOOR TENTOONSTELLING „VAN DE WADDEN TOT HET IJ" Duin-uitdroging tot staan Een Anno-Santo-bedevaart uit het land van Heerhugowaard Zomerzitting Provinciale Staten Prov. V.V.V. ontvangt f5000 extra subsidie Jaarverslag Provinciale Waterleiding Protest van predikanten en een commentaar daarop We gaan naar Rome! Wij hebben de Paus gezien! in. De Beurs WOENSDAG 26 JULI 1950 PAGINA 3 Het zag er naar uit, dat het voorstel van Ged. Staten om een garantie van f 15.000 voor de Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" zou worden verworpen. Verschillende sprekers spraken zich tegen 't voorstel uit. Namens 't college van Ged. St. werd het voorstel verdedigd door Drs. v. d. Donk, waarna de Commissaris der Koningin, Dr. J. C. Baron de Vos van Steenwijk een warm pleidooi hield, met het resultaat dat het voorstel met 40 tegen 21 stemmen werd aangenomen. Ged. Staten stelden voor aan de Federatie van V.V.V.'s een garan tie te verlenen door tot een be drag van 15.000.de dekking toe te zeggen van dat deel van een eventueel verlies, dat nog mocht overblijven, nadat daarvan 35.000 gulden ingevolge de door de ge meenteraad van Alkmaar en c.q. door anderen gegeven garantie betaald is. Dee heer Volkers C.P-N-) stond zeer sceptisch ten opzichte van het resultaat der tentoonstelling; de entree en de standhuur zijn hoog; hij wilde aan het verlenen van garantie bepaalde voorwaarden verbinden, zoals verlaging van de entreeprijs met 50 procent en extra reductie voor gezelschappen. (Hij vroeg hier echter twee punten waaraan al is tegemoetgekomen). De heer Doek (P.v.d-A.) kwam vertellen, dat zijn fractie weinig enthousiast was voor dit voorstel. Hij vond het niet aardig, dat de Statenleden zoals de raadsleden van Alkmaar niet zijn uitge nodigd; naar hij had vernomen, was de ruimte daarvoor te beperkt. Hij vond voorts, dat men wat al te gemakkelijk tentoonstellingen orga niseert, met veel fantasie en met de verwachting, dat provincie en gemeente wel zullen bijdragen. Men had voor men begon, bij Ge deputeerde Staten moeten aan tonen, dat de opzet verantwoord was. Namens de V.V.D. kwam de heer Bakhuizen van den Brink zich ver klaren tegen het voorstel; zijn fractie had vooral bezwaar tegen de wijze van aanvraag. De heer Groen (K.V.P.) vond de consekwentie het grootste bezwaar en het voorgestelde bedrag veel te hoog. De A.R.-fractie kwam bij monde van de heer Vermeulen verklaren, dat zij dit subsidie niet verant woord achtte. De heer De Boer (P.v.d.A.) was het enige Statenlid, dat de aan vraag bepleitte; hij vond, dat een vergelijking met andere tentoon stellingen niet op ging en wees op het subsidiaire van de aangevraag de garantie. Hij drong er bij de Staten op aan, in het belang van Hollands Noorderkwartier de garantie te verlenen. Drs. v„ d. Donk (K.V.P.) ver dedigde namens het college van Ge deputeerde Staten het voorstel; het bedrag vond hij vergeleken met de door de gemeente Alkmaar ver leende garantie niet te hoog. De voorzitter, die de tentoonstel ling had geopend, sloot zich bij drs. v. d. Donk aan en wees op de be doeling van de tentoonstelling; de bevordering van het Vreemde lingenverkeer in Noordholland bo ven het Noordzeekanaal. De ten toonstelling heeft geenszins het karakter van een publieke ver makelijkheid, zoals de heer Bak huizen van den Brink meent. De aanvraag werd eerst ingediend, na dat vaststond, dat Alkmaar zich beperkte tot ƒ35.000.—. Spr. vroeg de Staten het voorstel aan te nemen en zodoende ook belangstelling te tonen voor dit deel der provincie; de tentoonstelling vond spr. bijzon der aardig en sympathiek en spr. zag in het verlenen van de ge vraagde garantie een bescheiden handreiking aan de organiserende vereniging. Het voorstel werd hierna aan genomen met 40 tegen 21 stemmen. Brandinstallatie Waaggebouw Zonder discussie -werd hierna aangenomen een voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de gemeente Alkmaar van f 2.991,97, zijnde 15 procent in de kosten van het aanbrengen van een z.g. Sprinkler-installatie in het Waag gebouw. zulks onder voorwaarde, dat het rijk 50 procent, zijnde 9.973.25, in deze kosten (ad 19.946.50) bijdraagt. Afwijzend werd echter besdhikt op het verzoek om subsidie in de op 12.150.geraamde kosten van nadere voorzieningen ten behoeve van de beveiliging tegen brand gevaar van het Waaggebouw. Aan de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Noord- holland, die reeds een jaarlijkse subsidie van 15.000.ontvangt, werd voor elk der jaren 1949 en 1950 een aanvullende subsidie van 5000.verleend. De Toneelschool te Amsterdam kreeg met 45 tegen 15 stemmen een subsidie van 5000.— als bijdrage in de kosten van de verbouwing. De Volkshogeschool te Bergen ontving voor 1950 een subsidie van 5000.De communisten stemden tegen, omdat de Volkshogeschool te veel op West-Europa ge-oriënteerd was. Ontsierende reclame Nadat het nieuw-benoemde lid, mevr. Hooglandv. 't Hof (C.P.N). uit Alkmaar geïnstalleerd was en verschillende hamerstukken waren gepasseerd, ontstond er enige dis cussie over een door Gedeputeerde Staten aan de orde gesteld her ziening van de Reclameverordening, waarmee de provincie beoogt ont sierende reclame in het landschap tegen te gaan. Over het algemeen konden de sprekers zich wel met de strekking verenigen; de commu nisten vonden het niet voldoende, dat een uitzondering werd gemaakt voor de tijdelijke verkiezings reclame en wilden ook een uitzon dering maken voor andere niet- commerciële reclame van tijdelijke aard. Een daartoe door hun woord voerder ingediend amendement kon echter van de zijde der andere fracties geen genade vinden. Meer succes hadden de fracties van V.V.D. en A.R., die bezwaar hadden tegen een nieuw element in de verordening, de bepaling namelijk dat bij overtreding naast een geldboete ook hechtenis kon worden opgelegd. Het door tie provincie aan het Nederlands Kankerinstituut te Am sterdam verleende subsidie van 3500.werd tot 10.000.ver hoogd. Na wijziging van verschillende polderreglementen, werd Gedepu teerde Staten een crediet van 2431.verstrekt ten behoeve van het aanbrengen van zodanige voor zieningen aan twee op Marken varende boten, zodat deze ook bij ijsgang de dienst kunnen uitoefe nen. Besloten werd tot overname in beheer en onderhoud van een ge deelte weg van het heemraadschap De Wieringermeer, zulks met het oog op de verbetering van de pro vinciale weg AartswoudMidden- meer. Ook de provincie ondervindt moeilijkheden bij het aanstellen van personeel, zulks als gevolg van de woningnood. Vandaar een voor stel om een flat van drie woningen in Haarlem-Noord te kopen voor ƒ43.366.—. De fractie van de V.V.D. wilde slechts met het voorstel accoord gaan, als de zekerheid bestond, dat de provincie ten alle tijde over de woningen kon beschikken en stem de derhalve tegen. In aansluiting hierop vroegen Ge deputeerde Staten een crediet van 100.000.om te voorzien in ge brek aan ruimte voor de kantoren der Provinciale Waterstaat aan de Nieuwe Gracht. Om over een aan grenzend huis te kunnen beschik ken, moest voor de huidige bewoner een gelijkwaardig object gekocht worden; omdat de provincie dus één huis nodig had, moest zij er twee kopen. De heer Vermeulen (A.R.) was niet enthousiast over dit voorstel en de heer Peters (K.V.P.) nodigde Gedeputeerde Staten uit het voor stel terug te nemen en nieuwbouw te overwegen; de meerderheid van spr.'s fractie kon dit voorstel van Gedeputeerde Staten niet steunen. Mede namens enkele leden van zijn fractie diende de heer Peters een voorstel in om het voorstel aan te houden; dit voorstel werd ver worpen met 34 tegen 30 stemmen. Met het oog op de stichting van een breedbandwalserij en een blik- Vol angst voor de oprukkende Noord-Koreanen, scharen Zuid- Koreaanse kinderen zich bij de terugtrekkende Zuid-Koreaanse soldaten, op weg naar veiliger oorden. Wij ontvingen dezer dagen het verslag over het boekjaar 1948 van het Provinciaal Waterleiding bedrijf in Noord-Holland, waaraan wij het volgende ontlenen: Het jaar 1949 kenmerkte zich door een normale zomer en een zachte winter. Er was meer neer slag dan in de voorafgaande droge jaren en aan de zorgwekkende daling der bovengrond-waterstan den is dan ook een eind gekomen. Zelfs was er enige stijging merk baar. Het duingebied zal voorlopig dus niet verder uitdrogen. Het voorzieningsgebied is uitgebreid met de gemeenten Naarden en Weesp. In totaal werd in dit ge bied, vrijwel heel Noordholland buiten Den Helder, Amsterdam en Bloemendaal, 23.625.124 m3 water afgeleverd, ruim 700.000 m3 meer dan het vorig verslagjaar. r, fabriek bij de Hoogovens te Velsen Gedeputeerde Stoten hadden dezet het p.E.N. voor de benodigde stroom zorg moeten dragen. Daartoe zal de provinciale cen trale Velsen moeten worden uit gebreid met een 30 M.W.-turbine welke moet worden aangesloten op het beschikbare stroom vermogen; met het oog hierop vroegen B. en W. een crediet van 5.000.000.te regelen bij suppletoire begroting- 1950 voor het P.E.N. Dit crediet werd zonder hoofde lijke stemming verleend, met aan tekening, dat de communistische fractie, die aan deze „oorlogsvoor bereiding" niet wenste mee te doen, tegen het voorstel was. Een voorstel betreffende subsi diëring van land- en tuinbouwwin- terscholen werd na verdediging door de heren Groen en Bouwman (K.V.P.) aangenomen. bepaling om haar preventieve strekking opgenomen, doch met 33 tegen 32 stemmen werd een voor stel, om deze hechtenis-bepaling te schrappen, aangenomen. De ver ordening werd hierna aangenomen. Het college van Gedeputeerde Staten werd voorts gemachtigd tot het voeren van een rechtsgeding tegen de fa. Eecen en Baas te Bovenkarspel, die in gebreke was gebleven een gekochte partij poot- aardappelen van ruim 30.000 kg, af komstig van het Provinciaal Proef bedrijf in het Geestmerambacht, af te nemen. De heer Groen gaf het college in overweging zich vooraf op de hoog te te stellen van de reden, waarom de partij aardappelen niet werd af genomen. Onlangs heeft een aantal predi kanten te Den Helder in een inge zonden stuk in de Helderse Courant verklaard, piiljjk getroffen te zijn door een passage in de eed, die door de nieuwe Abt van Egmond is afgelegd, luidende, dat hjj „de ketters en scheurmakers en hen die opstaan tegen de Heilige Vader en zijn opvlogers, naar vermogen zal vervolgen en bestrijden". De predikanten schreven o.m. „Wij horen hier een geluid dat wij uit de mond van een christelijke Kerk niet zouden verwachten. De Roomse Kerk stelt zich hier op het standpunt, dat zij met de ver volging van mede-christenen een God welgevallig werk doet. Hier is zij o.a. in flagrante strijd met haar standpunt ten aanzien van de kerkvervolging in Tsjecho-Slowa- kije en Hongarije. Wat daar gelaakt werd ten opzichte van de Roomse Kerk, wordt hier aanbevolen ten aanzien van ketters en scheur makers etc. waarvan wij ten volle begrijpen dat daarmede het niet- Roomse deel van ons volk is be doeld. De predikanten achten deze be wering niet alleen pijnlijk maar ook beledigend voor een groot deel van ons volk „dat God in alle op rechtheid wil dienen, zij het dan ook niet op Roomse wijze". Aldus in hoofdzaak het ingezonden stuk. Wij mochten, van de hand van Dom Frans Nieuwenhuis O.S.B. van de Egmonder Abdij, over de histo- Hef is nu half een, hef uur, waarop de audiëntie moet beginnen. En daar wordt het voorhangsel opzij geschoven en komt de H. Vader in de draagstoel, de St. Pieter binnen. Nooit hadden we kunnen denken, welk een ontroering zelfs een nuchtere Hollander op zo'n moment kan overmeesteren. Donderend klinkt het applaus op in de basiliek, als de H. Vader door de rijen gaat, zegenend naar alle kanten. We roepen mee: „Ewiva il Papa", zo luid als we kunnen. We kunnen onze tranen niet bedwingen, In diepe eerbied knielen we neer. Nadat de Paus heeft plaats geno men °P ril11 zetel, richt Hij zich tot de pelgrims in het Italiaans en Duits. Steeds juichen de groepen Hem toe. Wanneer de H. Vader te rugkeert roept een Amerikaans meisje vlak bij ons: „Viva il Papa"; de Paus keert zich naar haar en zegent haar glimlachend. Hij is nu zo dichtbij, dat we Zijn hand zouden kunnen grijpen. Achter in de kerk gekomen, strekt Hij nog eenmaal de handen zegenend over ons uit. Dan zijn deze onvergetelijke ogen blikken voorbij. We gaan nu meteen de Jubileum- Een luchtopname van de kust van het eiland Kinmen, dat door de Chinese communisten van een eiland voor de Chinese kust af zwaar werd beschoten. Waarschijnlijk was dit de eerste stoot voor een invasie op Formosa aflaat maar verdienen en dan te vens de kerken bezichtigen. Als het iets rustiger is geworden, komen we de St. Pieter weer binnen en verrichten de vereiste gebeden. Nu valt ons de enorme ruimte van de basiliek eerst goed op en ook de verfijning, waarmee dit kolossale bouwwerk is opgetrokken en inge richt. Vreemd voor ons is, dat er helemaal geen banken staan. Maar dat is in het Zuiden niet zo onge woon. Om een indruk te geven van de afmetingen in dit kerkgebouw, het volgende. De lengte van 't gebouw is 193 in., de breedte 141 m. en de grootste hoogte 136 m-, 597 kolom men schragen het. De beelden zijn ongeveer 4 a 5 meter hoog; de pen, die St. Marcus in de hand houdt, is al anderhalve meter lang. De vier zware pijlers, die de koepel dragen meten 71 m. in onwans. Achtereenvolgens bezoeken we voor het verdienen van de aflaat de Santa Maria Maggiore, de St. Jan van Lateranen, en de St. Fau- lus buiten de Muren. Prachtige ker ken, die we in de enkele uren. die we ter beschikking hebben, lang niet naar waarde kunnen leren schatten. Rome zien...„ De volgende ochtend gaan we vroeg op pad naar de Catacomben, de onderaardse gangen, waar de eerste Christenen onder de vervol gingen van de Romeinse Keizers de H. H. Geheimen vierden. Een Hol landse pater Salesiaan slaat ons op te wachten en gezamenlijk dalen we de vijftig treden af de rots in. Hier liggen verschillende Pausen begraven; hier is ook het graf van de H. Cecilia. Verlichting en venti latie komen via een brede schacht; de muren zijn versierd met talrijke waterverfschilderingen van marte laren. Verschillende gangen lopen dood; deze schijngangen zijn aan gelegd om de vervolgers op een dwaalspoor te brengen. 's Avonds is het verzamelen ge- M,"'n voor een bezoek aan kape laan de Rijk uit het Veld. Daar treffen we tot onze verrassing nog een oude bekende aan, n.l. kapelaan van Baar uit 't Veld, een missiona ris, juist met verlof. Het wordt een prettige avond, vol opgehaalde her inneringen en onder het genot van een glaasje verstrijkt de tijd veel te snel. De volgende ochtend wonen we de H. Mis bij, die door onze kape laan wordt opgedragen bij het graf van St. Cecilia in de catacombe. Dan is het vlug inpakken in het tentenkamp; we bedanken de kampleider voor de uitstekende ser vice, die het kamp ons heeft gebo den en nemen afscheid van onze buren. Op weg naar het noorden brengen we in Rome nog een be zoek aan het Colosseum en het Pauselijk Museum. We komen er niet uitgekeken op de schatten, die hier verzameld zijn. Maar de tijd dringt. De weg terng We hebben voor de H. Vader nog een klein souvenir van Nederland achtergelaten. Rinus had een Alk- maars kaasje 'meegenomen; kape laan de Rijk zal het gewikkeld in Nederlandse vlag overhandi gen aan Mgr. Dame, die dan wel zorgt dat het te bestemder plaatse komt. We rijden door de Campagna di Roma temidden van een machtige stortbui. De bedoeling is Assisië te bereiken, waar nog zoveel herinneringen aan St. Franciscus zijn. We treffen het; er is juist Lof en daarna leidt een Zuster ons naar het graf van St. Clara. Het lichaam is nog geheel gaaf, alleen het gezicht is wat verkleurd door de inwerking van de lucht; we kunnen het door het hek goed zien. Ook brengen we een be zoek aan de kerk, waar zich de schrijn van St. Franciscus be vindt. 's Avonds slaan we de tent op achter een boerderij. De volgendè ochtend is Florence het eerste doel. Vandaar over Bolonga naar Milaan. Het valt ons op, dat de vrouwen en meisjes hier netjes gekleed zijn en - hoewel zeer beleefd toch afstand weten te bewaren. Dat heb ben we in Holland, wel anders mee gemaakt. De Dom te Milaan is geheel ver vaardigd uit wit marmer en met talloze torentjes en pinakels ver sierd. De kerk is maar liefst 108 m. hoog en dat het geluid hier tot zijn recht komt, konden we horen, toen het orgel begon te spelen, Dan naderen we de Zwitserse grens; de douane is zeer soepel. Aan alles is te zien, dat Zwitser- rie en de betekenis van deze eed een nadere toelichting ontvangen, die we met zijn instemming als volgt kunnen samenvatten: De gewraakte passage vormt een onderdeel van het lange eeds formulier van het Pontificale Romanum, dat alle bisschoppen en abten sedert onheuglijke tijden vóór hun wijding moeten voor lezen. Het formulier werd opge steld eeuwen vóór het protestan tisme bestond en kan dan ook zeker niet bedoeld zijn als rechtstreeks gericht tegen „het niet-Roomse ge deelte van onze natie". De strek king van de eed moet dan ook wor den verklaard met het oog op de zeer rumoerige tijden van haar ontstaan in de middeleeuwen, toen „ketters (het woord bedoelde oor spronkelijk Katharen)scheur makers en rebellen tegen de Paus" de verzameltitel placht te zijn voor alle a-socialen, dissidenten en on tevredenen, die zich nu eenmaal altijd, toen zowel als thans, rond de een of andere afwijkende levens opvatting plegen te groeperen, om andere redenen dan in het over tuigd aanvaarden van die levens opvatting gelegen. Men moet dit ook bezien in het licht van de be trokkenheid van de religieuze over heid in de zuiver staatkundige sfeer, die als een van de grote nadelen van de Middeleeuwse ver bondenheid van Kerk en Staat welhaast onafwendbaar bleek. Dat was in ons land en ons gewest evenzeer als elders het geval. Het bisdom Utrecht was ook een staatkundig gebied. De Abt van Egmond had ook grote politieke invloed en bezat, mèt de „Heer lijkheid" tevens het hoge en lage rechtsgebied tussen Aremmerswed en Wimmenerswed, dat hem later op listige wijze door Albreeht van Beieren werd ontnomen en meer dere eeuwen lang een bron van on genoegen met de „heren" op Den Hoef bleef. Men herinnere zich hoe de Abdij de titel „regale" of koninklijke van Roomse koning Graaf Willem II van Holland ont ving, uit dankbaarheid voor de kruistocht tegen de vijanden van de Paus, die Abt Dubert en zijn monniken hadden gepredikt, en die zoveel Westfriezen deed deelnemen aan het beleg van Aken tegen de Duitse keizer. Het was toendertijd wel noodzakelijk de „vijanden van de Heilige Vader" te bestrijden, die, door het feit dat zij „staats gevaarlijk" waren op politiek ter rein, dit evenzeer waren voor de godsdienst. Dit in de gegeven om standigheden overigens vrijwel noodzakelijk gevolg van de ver bondenheid van Kerk en Staat, kan niet genoeg worden betreurd. Niet minder moet worden betreurd, aai in het eedsformulier de gewraakte passage nog altijd is blijven staan en dat zij, in de tekstboekjes van de plechtigheid met de Nederlandse land lang zo arm niet is als Italië. We zien hier zelfs weer huizen in frisse verf staan. Steeds hoger gaat het, tot we tenslotte midden in de sneeuw zitten, die wel drie meter dik ligt. De tent staat 's avonds aan de oever va,, een bergmeer. Langs duizenden bochten gaat de „HolIand-Rome''-wagen naar de Duitse grens. Het is te merken, dat we nu hard op Nederland aan gaan, want in Zuid-Duitsland we zitten in de Franse zóne begint de hui zenbouw meer en meer op de Hol landse te lijken. De wegen zijn goed 't zijn nog steeds de autobanen van het Reich, maar aan weerszijden van de weg neemt de verwoesting toe. Duizenden indrukken stormen op ons af, zo snel, dat wij ze niet kunnen verwerken. Duitsland is wel zwaar gestraft. Herstel is slechts sporadisch te zien. Langs de Rijn naderen wij gelei delijk de Nederlandse grens. De Nederlandse douane houdt haar faam hoog en we moeten lang re deneren om los te komen. Maar het lukt dan toch en met een zucht van verlichting rijden we het vaderland in. Onze bedevaart is ten einde. Nog enkele uren en we zullen thuis zijn. We zijn wel wat vermoeid van de lange trip, maar zéér voldaan. We hebben Rome gezien, 't centrum der Christenheid. En we hebben de Paus gezien, Christus' stedehouder. Onze kosten en moeiten zijn over vloedig beloond. Zo zelfs, dat wij nu al opnieuw de roep van Rome horen. Of er ooit iets van komt? Dat is te betwijfelen. De chauffeur gaat in ieder geval zodra hij de mensen vindt, die met hem mee willen, vertaling, niet althans van een voet noot is voorzien, die alle mis verstand had kunnen uitsluiten. Men mag hopen dat een reeds lang verwachte herziening van het Pon tificale ook op'dit punt de gewenste vormelijke verbetering zal brengen. Aan de eigenlijke gezindheid van de Kerk jegens anders denkenden, afgescheidenen of tegenstanders van de Heilige Vader kan immers niet worden getwijfeld. In de nieuwe codifi cering van het Kerkelijk Recht, een gigantisch werk, kan men in canon 1350, par. 1 lezen, „dat de zorg voor de niet-katholie- ken, die in hun bisdom en in hun parochie vertoeven aan de bisschoppen en pastoors in de Heer wordt toevertrouwd". Alle katholieke kinderen leren van af hun schooljaren op vraag 417 van de katechismus: „Hoe moe ten wij de niet-katholieken be minnen" het antwoord; „Wij moeten de niet-katholieken op recht beminnen en wij behoren veel voor hen te bidden". En de vele honderden protes tanten, Israëlieten en ongelovigen die met de Abdij in betrekking staan en haar geregelde gasten zijn, kunnen er van getuigen in welk een geest van verdraagzaamheid en wederzijds begrijpen de wat barse letter van het Latijnse for mulier wordt verstaan als een op dracht, aan de andersdenkenden de leer van de Kerk uiteen te zetten en hun verkeerde opvattingen te weerleggen. Zij kunnen er van ge tuigen dat dit geschiedt in een sfeer, die volop de Benedictijnse vrede en gastvrijheid ademt. Neen, de martelaarskroon zal het „niet- Roomse deel van ons volk" in ieder eeval van de zijde van de Abt van Egmond niet behoeven te duchten; en wie van de andersdenkenden er aan mocht twijfelen, hij overtuige zich in de praktijk door een be zoek aan de abdij. Het moge voor hem zijn, zoals Sint Augustinus het bezoek van Johannes en Andreas bij Jezus commentarieerde: „Wat was het voor hen een overgelukkige dag, welk een gelukzalige nacht!" Heerhugowaard, G. Molenaar. Juli 1950. NOORS SCHIP GEZONKEN Aanvaring op de rede van Vlissingen 't Poolse stoomschip „Baltyk", groot 7001 brt en toebehorende aan de Gdynia-Amerika Lijn, is, komende van Antwerpen, giste ren te ongeveer 1 uur in aanva ring gekomen met het Noorse stoomschip „Songa", groot 2066 brt, van de rederij K. W. Hansen te Bergen. De „Songa" was op 22 Juli van Antwerpen vertrok ken met bestemming Alexandrië, maar moest wegens machine- schade op de rede van Vlissingen ten anker gaan. Het schip is gezonken. De be manning is door de „Baltyk" aan boord genomen. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voor gedaan. MOEDIGE REDDING IN IJMUIDEN Gistermiddag hebben in IJmui- den twee klerken van de firma Halverhout en Zwart's Scheeps agenturen, de heren Sieben en Prins, en de eigenaar van een stoomwasserij uit Nederhorst den Berg, de heer Snel, een moedige redding verricht, door de 32-jarige heer Loops en diens 4-jarig zoon tje, die tussen de eb- en vloed deuren van de sluis te water waren geraakt de diepte be draagt daar 10 meter, terwijl de vader niet kon zwemmen voor de verdrinkingsdood te behoeden. De heren Snel en Prins begaven, zich te water, terwijl de heer Sie ben de tegenwoordigheid van geest had ogenblikkelijk ladders en touwen te halen om redders en drenkelingen naar de wal te leiden. Pas op voor oude briefjes van f 25. Een onbekend persoon heeft Maandag en Dinsdag in de buurt schappen van Winterswijk bankbil jetten van f 25 in betaling gegeven, welke reeds sedert 1945 uit de cir culatie zijn genomen. In uitspan ningen, waar het zeer druk is, slaat hij bij voorkeur zijn slag. Drie café houders zijn thans in het bezit van een dergelijk ongeldig bankbiljet. Post- voor froepenschepen Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen Skaugum" en „Tabinta", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet met de gebruike lijke adressering uiterlijk op 31 Juli in Nederland worden ter post be zorgd. De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Het verbruik per dag steeg weer boven het Noordzeekanaal, het be droeg op de top-dag, 4 Juli 90.500 m3. Het tarief voor de waterleve ring werd gemiddeld met 25 pet. verhoogd en kwam daardoor weer op het peil van 1935. Nog steeds blijkt er veel water te worden ver spild, men tracht dit euvel te be strijden door het plaatsen van wa ter-controlemeters. De totale lengte van het leidings- net bedroeg 2.722 km, het terrein- bezit steeg tot 4.890 ha. Naast de waterwinning uit het uitgestrekte duinterrein vroeg ook de proef installatie voor winning van water uit het IJsselmeer de aandacht. De proef-installatie De Ven werd daar toe verbeterd. In het bedrijf waren op het eind van het verslagjaar 476 personen werkzaam, deze hadden de zorg voor een zuig en pers-leiding net van 54.860 km. Ook in het afgelopen jaar werd een groot deel van het duingebied gebruikt voor recreatie-terrein. Het bezoek aan de Duinen steeg in to taal met circa 40 pet. wel een be wijs, hoezeer men in de vacantie- maanden verpozing buiten zoekt. Ruim 121.000 dagkaarten werden er uitgereikt, 6366 maandkaarten en 59 jaarkaarten werden er afgeno men terwijl er 934 gezinskaarten weggingen. Meer dan 2000 perso nen kwamen in aanmerking voor een kosteloze duinkaart. Aan scho len, verenigingen e.d. gingen meer dan 100.000 kaarten weg. Van de kampeergelegenheid werd weer druk gebruik gemaakt. Een kleine 74.000 gewone kampeer- en trek- kerskaarten werden er in 1949 uit gereikt. Verder werden 42,552 kampbezoek-kaarten uitgereikt. Het totaal aantal Man-kampdagen be droeg 321.193 en kinderkamp-dagen 139.160. Ten behoeve van de kam peerders in Bakkum werd een tent beschikbaar gesteld, waarin door de Katholieke, Gereformeerde en Ned. Hervormde geestelijkheid kerkdiensten konden worden ge houden. Verschillende gronden werden opnieuw bebost, zoals 7 ha in Eg mond. 11 ha in Bakkum, 6 ha in Castricum en 7 ha in Heemskerk. Ook in Wijk aan Zee werd nog 2 ha beplant. De bossen hebben over het algemeen niet te lijden gehad van insecten-plagen terwijl er ook geen branden uitbraken. De jacht in bos en duin werd weer op jacht-dag- kaarten vrij gegeven. 92 dagjacht vergunningen werden er afgegeven. Er werden ruim 3300 konijnen ge schoten, 600 hazen, ruim 2200 fa zanten en een dikke honderd pa trijzen. Teneinde de winning van dennenzaad niet in gevaar te bren gen moesten de gelederen der eek hoorn, mede ter bescherming der vogels, worden gedund. Aan de an dere kant werd er veel gedaan om beschermde vogels rustig in de dui nen te laten broeden. Dit gold vooral de houtsnip. Het verslag besluit met een fi nancieel overzicht, waarvan wij vermelden dat de verlies- en winst rekening sloot op een bedrag van f 4.850.326,73. Daarvan kon een he- drag van rond f 360.000 bestemd worden voor de exploitatie-reserve. Communisten hebben van een eiland voor de Chinese kust af het eiland Kinmen, dat in han den der nationalisten is, zwaar met artillerie beschoten. Waar schijnlijk is dit de eerste stoot voor een invasie op Formosa. Onze foto toont u de comman dant op Kinmen, generaal Ru Lien. LUSTELOZE STEMMING AMSTERDAM, 25 Juli. Even min als gisteren was er vandaag veel animo op de Amsterdamse Ef fectenbeurs. Het openingsniveau was iets lager, daarna trad nog een kleine achteruitgang op, al bleven de verliezen beperkt. Opmerkelijk is gisteren de aan- delenomzet geweest, nl. f 3.643,000. Hiervan kwam echter niet minder dan f 2.383.200 voor rekening van Hoogovens, die gisteren tegen emis- sieprijs (110 procent) verhandeld zijn. Vandaag werd een iets hogere koers genomen, nl. circa 112 pro cent. De Amsterdam rubber heeft he denmorgen het verslag over 1949 gepubliceerd; voor zover ter beurze bekend luidde het oordeel over de jaarcijfers zeer gunstig. De uitwer king hiervan op de koers was ech ter zo goed als nihil. De overige courante en incouran te cudtuuraandelen waren voor het overgrote deel een kleinigheid lager. Op de industriemarkt viel weinig te beleven. Op de Scheepvaartmarkt waren kleine verliezen veruit in de meerderheid. Hetzelfde kan gezegd worden van de beleggingsmarkt, waar de han del ook vandaag zeer weinig had te betekenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3