De kwestie van de kinderbijslag voor natuurlijke kinderen Vrijdag begint de I.L.S.Y. Afzet groenten en fruit baart grote zorgen Van toen er nog schuilkerken waren... Drie dagen van internationale luchtvaart show Ypenburg Indonesisch vliegtuig neergestort Haagse brief In katholieke kringen wordt hierover verschillend gedacht Concurrentie met andere landen te zwaar Hoe het een magistraat verging in een protestantse stad Recherche greep tijdig in WOENSDAG 26 JULI 1950 PAGINA 5 Als Vrijdagmiddag de minister van Verkeer en Waterstaat mr. D. C. W. Spitzen een groene lichtkogel af zal schieten dan zal een seconde daarna het vliegveld Ypenburg daveren van het geronk van vliegtuigmotoren, een geronk, dat bij wijze van spreken niet meer zal ophouden voor Zondagmiddag de klok vijf uur zal wijzen. Want Vrijdagmiddag begint de Internatio nale Luchtvaart Show Ypenburg 1950, de tweede ILSY, die drie dagen lang, 28, 29 en 30 juli de aandacht van vele mensen gevangen zal houden. Althans dat hopen de organisatoren en dat is gerechtvaardigd om twee redenen. Ten eerste willen zij met deze show belangstelling kweken voor de luchtvaart en ten tweede is het programma van de show zodanig, dat zelfs mensen, die met hoge verwachtingen komen niet teleurgesteld lijken te worden. Men heeft al een buiging gedaan in de richting van het publiek door niet zoals vorig jaar een tentoon stelling op de grond eraan te ver binden. Een dynamische show trekt meer zeggen de organisatoren en daarom is ditmaal de aandacht vol ledig geconcentreerd op de demon straties in de lucht. "Er zal genoeg te zien zijn. Als we om beleefd te zijn met de bui tenlandse gasten beginnen, dan is daar te noemen het escadrille De Havilland Vampire straaljagers van de Royal Air Force, gestation- neerd in Duitsland dat een num mertje stuntvliegen zal weggeven. De Vampire is een der beste straal jagers ter wereld, waarmede o.a. het wereld-hoogterecord is verbe terd. Ook dé Lockheed „Shooting Star", een der eerste Amerikaanse straaljagers is tegenwoordig in een escadrille van vijf, dat gevlogen door leden van de United States Air Forces in Europe eveneens een de monstratie stuntvliegen zal geven. Dan is daar nog de Fransman Marcel Doret, die door zijn hals brekende toeren de naam „Roi de l'Acrobatie Aerienne" ver wierf. Deze 54-jarige vlieger, die tal van records vestigde en vele wereldvluchten maakte zal staal tjes van zijn kunnen tonen, o.a. een vijfdubbele looping. Maar er is nog een Zwitser Hans Walti, die in durf zeker niet voor hem onderdoet. Hij werkt namelijk aan een trapeze, die onder een vliegtuig is opgehangen. Dat deze 27-jarige waaghals niet voor een kleintje vervaard is blijkt uit zijn nieuwe toer, waarvoor hij aan het oefenen is n.l. het over springen van het ene vliegtuig naar het andere tijdens de vlucht. Deze Hans Walti is in het dage lijkse leven.... architect, maar met een grote plaats in zijn hart voor de vliegerij, zo groot, dat hij louter en alleen om meer publiek naar luchtvaartdemonstraties te trekken met zijn toeren begonnen is. Aan „buitenlands" is er verder, nog op de ILSY te zien het zweefvliegtuig „Sylphe", dat een gasturbine heeft om het in de lucht te brengen, de Bücker Jungmann, waarmee de Bazelse vliegschool luchtacrobatie zal laten zien, het zeer kleine sportvliegtuig „Bébé", dat een mo tor heeft van slechts 25 PK en ten slotte het Escadrille d'Etampes, dat onder leiding van kapitein Perrier, een demonstratie-escadrille geeft. Wat de Ned. deelneming betreft: Gerben Sonderman, de particulier piloot van Prins Bernhard zal de S 11 „Instructor" voorvliegen, de Rijksluchtvaartschool zal demon- OM HET SCHAAKKAMPIOENSCHAP De uitslagen van de partijen voor de achtste ronde van het persoon lijk schaakkampioenschap van Ne derland voor heren, die gisteravond in Amsterdam werden gespeeld lui den: EuweBarendregt 10; v. d. BergCortlever Kramer Stumpers afgebroken; van Scheltin- ga—Muhring Orbaan-Don- ner 10; SpanjaardHenneberke De resultaten van de afgebroken partijen uit de zevende ronde wa ren: CortleverBarendregt 10; Van ScheltingaDonner De stand na de 8e ronde luidt: 1 Euwe 7% pnt. 2 en 3 van Scheltinga en van den Berg ieder 5 pnt., 4. Cortlever 4% pnt., 5. Kra mer 4 pnt en 1 afgebr. partij; 6. Stumpers 3VZ en 1 afgebr. partij; 7 8 en 9 Barendregt, Spanjaard en Donner ieder 3Vz pnt., 10 en 11 Or- baan en Henneberke ieder 2% pnt. 12. Muhring 2 pnt. De uitslagen van de partijen voor de derde ronde van het persoonlijk schaakkampioenschap van Neder land voor dames luiden: Mevr. F. Heemskerkmevr. A. v. d. Veen-Baas afgebroken; Mevr. T. Hammer-Paltsma—mevr. C RoodzantGlimmerveen 01; mevr. A. van Schalkmevr. A. van Praag 01; mevr. A. van Aalst van Duynen Montijn-mevr. E. Pee- ningKunnlcke afgebroken. Na de derde ronde luidt de stand: 1 mevr. C. RoodzantGlimmerveen 2% pnt. 2 en 3 mevr. T. Hammer Paltsma en mevr. A. van Praag 2 pnt; 4 mevr. F. Heemskerk 1% pnt en 1 afgebr.; 5 mevr. E. L. B. Pee- ningKunnicke 1 pnt en 1 afgebr. 6 mevr. A. J. van Aalstv. Duynen Montyn 0 pnt en 2 afgebr.; 7 8 mevr. A. M. van Schaik en mevr. A. van den VeenBaars 0 pnt en 1 afgebr. Philippijns vrachtschip gezonken HONGKONG, 25 Juli. Reuter. Het Philippijnse vrachtschip „San Antonio'' is gisteren bjj de mond van de Jangtse op een mjjn ge lopen en vrijwel onmiddellijk ge zonken. De „San Antonio" had 1000 vracht aan boord, bestemd voor Sjanghai en afkomstig van Hongkong. Belasting voor rijwielen met hulpmotor Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de houders van rijwielen met hulpmotor in het bezit van een belastingkaart behoren te zijn. De belasting, welke voor deze rijwielen in het algemeen f 10 per jaar be draagt, zal niet worden verhoogd, indien hierop een kinderzitje is aan gebracht. treren met escadrilles Tiger Moth- vliegtuigen. Het Commando Lucht vaart Opleidingen, dat de opleiding v.d. Nederl. militaire vliegers ver zorgt is met 'n escadrille Harvards vetegenwoordigd, „de Ned. Lucht strijdkrachten komen met een for matie Gloster „Meteors" en de Ma rine luchtvaartdienst zal deelne men met twaalf „Firefly" jager verkenners, zes „Sea-Fury jagers en een „Sea Otter amphibievlieg- tuig. Ook liefhebbers van zweef vliegtuigen en modelvliegtuigbouw zullen wat te zien krijgen, en het parachutespringen is evenmin ver geten. Dit laatste gebeurt door de Parachutistenclub, oud-paratroopers van het Ned. Leger, die in hun club het contact met elkaar en met de luchtvaart behouden. Als dan hier bij nog genoemd worden de twee rallies, een voor sportvliegtuigen en een voor fietsen met hulpmotor, die gehouden worden dan is hier mede van de ILSY 1950 een beeld gegeven, dat weliswaar nog onvol ledig is, maar dat niettemin zo al aantrekkelijk genoeg zal zijn om op 28, 29 en 30 Juli zeer vele men sen naar Ypenburg te trekken. INZITTENDEN ONGEDEERD DJAKARTA, 25 Juli (Aneta). Na eerst heden bekend werd is Vrijdag j.l. een viermotorige De Havilland op het vliegveld An- dir bi,j Bandung kort na de start neergestort. De 8 inzittenden wisten ïonder letsel uit het toe stel te komen, dat direct daarna in brand vloog. Het vliegtuig was van de Republiek Indone sia en is kort voor de tweede militaire actie vanuit Djogja naar Bandung overgebracht en daar afgebouwd. Het toestel maakte -een eerste proefvlucht. In Florida werden proefnemin gen gehouden met een type raket, dat, verticaal afgevuurd, 400 km aflegde. Men wilde de raket nu eens horizontaal af vuren. Door een defect ging de raket echter niet af. REGERING CONTRA POSTDUIVEN HOUDERS Vogels brengen schade toe aan gewassen De houders van postduiven zijn van regeringswege reeds enige malen geattendeerd op de schade, die hun dieren aan land- en tuin- bouwgewassen toebrengen. Om deze schade zoveel mogelijk tegen te gaan, is de postduivenhouders verzocht hun dieren zoveel moge lijk opgehokt te houden en goed te voeden. Nu blijkt, dat verschil lende bezitters van duiven dit verzoek in de wind hebben gesla gen en dientengevolge in sommi ge streken van ons land de ge wassen aanzienlijke schade heb ben geleden, overweegt de over heid het treffen van maatregelen tegen onverantwoordelijke post duivenhouders. Het zal onder meer afhangen van de uitslag ener enquete, die op het ogenblik over het gehele land wordt ge houden, of deze maatregelen langs de weg van gemeentelijke veror deningen dan wel bij algemene maatregel van bestuur zullen worden getroffen. In ieder geval ligt het in de bedoeling van de overheid zoveel mogelijk een ein de te maken aan de overlast, die de land- en tuinbouwers van rondvliegende postduiven onder- Moordenaar van taxichauffeur houdt levenslang De Hoge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van H. J; B. te Hilversum, die wegens moord op de Rotterdamse taxichauffeur Clo- bus, gepleegd onder de gemeente 's-Gravenzande op 18 November 1947, zowel door de Haagse recht bank als in hoger beroep door het gerechtshof aldaar is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. (Van onze parlementaire redacteur) De kwestie van de kinderbijslag voor natuurlijke kinderen, die onlangs in de Tweede Kamer ter sprake kwam, is al bijna vier jaar oud. In Augustus 1946 deed de regering een poging om ook ,,het natuurlijk wettelijk erkend kind" onder de werking van de Kinderbijslagwet te brengen. Een amendement-Hooy (K.V.P.) maakte dat echter onmogelijk. De K.V.P.-fractie stelde zich op het standpunt, dat het wettig gevormde gezin niet op èèn lijn gesteld moest worden met de ongehuwde moeder. Wei wilde men ook voor het natuurlijke kind kinderbijslag, maar de gelden hiervoor zouden gevonden moeten worden uit een af zonderlijke begrotingspost. Intussen betekende het door minister Lieftinck die de mi nister van Sociale Zaken verving overgenomen amendement- Hooy slechts, dat de natuurlijke kinderen niet meer met zoveel woorden in de wet werden ge noemd. Een andere vorm van voorziening werd niet tegelijk uitgewerkt aangegeven. De zaak werd nog verwarrender, doordat minister Lieftinck bij dezelfde ge legenheid verklaarde, „dat het De afzet van groenten en fruit steekt dit jaar ongunstig af bij vorige jaren. Hoewel de export thans minder onderhevig is aan kunstmatige beperkingen, is de gang van zaken weinig floris sant. Naar oordeel van het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen is een der voornaamste oorzaken van het doordraaien van groenten en fruit de concurrentie van andere landen in West- en Zuid-Europa. Men beraadt zich dan ook op middelen om Nederlandse over productie in de toekomst tegen te gaan en om overheidsvoor schriften inzake hoge kwaliteits eisen uit te lokken. De aanvoeren op de Neder landse veilingen zijn in de afge lopen weken zeer groot geweest. Tengevolge hiervan zijn de prij zen van diverse producten scherp gedaald, zozeer zelfs, dat grote hoeveelheden de gestelde mini mumprijzen ter veiling niet kon den halen. 'Zij „draaiden" door. Maar zelfs als er prijzen, die slechts weinig boven de gestel de minima lagen, gegeven wer den. dan nog werden doorgaans de kosten van de teelt niet of amper goed gemaakt. Geen afnemers voor kool De vroege rode kool blijkt in Noordholland goeddeels niet ver koopbaar. In 1949 was Frankrijk in verband met verdroging van dit product in eigen land een goede afneemster. Dit jaar is er geen Franse bestelling. Ook voor andere koolsoorten zijn vrijwel geen afnemers te vinden. Op de grote exportveiling te Venlo is het doordraaien van snijbonen, sla, tuinbonen en andere groen ten aan de orde van de dag, evenals trouwens op diverse an dere veilingen. Tomaten en komkommers zijn op vele plaat sen nauwelijks prijshoudend of worden via de veilingklokken als onverkoopbaar bestempeld. Export naar Duitsland De export richtte zich in de laatste week voornamelijk op Duitsland. Ook Engeland en Bel gië behoren tot de kopers, maar Frankrijk importeert op het ogenblik geen Nederlandse pro ducten. Ierland. Zweden en Zwitserland en ook het Engelse bezettingsleger in Duitsland kochten in de afgelopen week, maar er werd niet voldoende verhandeld om grote hoeveelhe den groenten voor de mestvaalt te vrijwaren. Tot de voornaamste producten die onverkocht bleven rekent men rode kool, bos- en waspeen, tuinbonen en komkommers. Voor peterselie en selderie bestond vooral te Amsterdam zeer wei nig belangstelling. Situatie somber De prijs voor prima export kwaliteit tomaten bedroeg eind vorige week nog geen 30 ct. pér kilogram. Dit voorbeeld kan met talriike worden uitgebreid. Men ziet de situatie in de tuinbouw dan ook somber in. Onwillekeu rig dringt zich een vergelijking met de „dertiger jaren" op. Sindsdien is het met de afzet van Nederlandse tuinbouwpro ducten niet zo treurig gesteld geweest als op het ogenblik. Eerste Kamer Zonder beraadslaging of stem ming heeft de Eerste Kamer gis termiddag het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1949 van het Scheepvaartfonds goed gekeurd. Besprekingen over Kasjmir opgeschort NEW DEHLI, 25 Juli ANP. De col-respondent van de „Times1' meldt, dat volgens een gemeen schappelijk communiqué de door In dia en Pakistan over de kwestie- Kasjmir gevoerde besprekingen zÖn opgeschort tot hervatting in Karatsji op onbepaalde datum. De besprekingen zijn onder strenge ge heimhouding gevoerd, zodat over de tendentie ervan niets bekend is ge worden. niet aan twijfel onderhevig mocht zijn, dat ook deze kinderen (de natuurlijke kinderen dus) mede- gerekend moeten worden bii de kinderbijslagregeling". De bewindsman ging er bij deze verklaring blijkbaar van uit, dat het in de practijk mogelijk zou blijken om ook natuurlijke kin deren als pleegkinderen aan te merken. Die verwachting is niet in vervulling gegaan. Verschillen de bedrijfsverenigingen verklaar den zich niet bereid om ten be hoeve van de natuurlijke kinde ren kinderbijslag te verstrekken. Verwarde toestand Uit het voorgaande is reeds duidelijk geworden, dat de aan vaarding van het amendement- Hooy dus wel een zeer verwarde toestand schiep. Ongewild had het tot gevolg, dat het begrip „gezin" tot dan toe in de goede zin duidelijk voor iedereen, door de Centrale Raad van Beroep ge analyseerd werd op een wijze, die zeker niet parallel liep met de bedoeling, die bij de schrap ping van „het natuurlijk wette lijk erkend kind" uit de wet had voorgezeten. Maar wat het ergste was, het mocht dan zeker niet de bedoeling zijn geweest om „het schuldeloze kind" (de uitdrukking is ontleend aan een artikel van prof. Romme in de „Vlkskrt.") te treffen, in de practijk werd dit kind wel degelijk het kind van de toch al het gezinsverband ont berende rekening. Ten behoeve van het natuurlijke kind werd, behoudens een enkele uitzonde ring, geen uitkering verstrekt. Deze toestand maakte dus wel zeer dringend noodzakelijk, dat de wetgever zich andermaal met de ze aangelegenheid ging bezig houden. Minister Joekes deed dat in het wetsontwerp „wijziging kinderbijslagwet", dat een jaar geleden bij de Kamer werd inge diend en dat nu eindelijk de af gelopen week in behandeling kon worden genomen. Wij betreuren dit uitstel temeer, omdat „het schuldeloze kind" nu nog tot het volgend jaar op een uitkering te zijnen behoeve zal moeten wach ten. Hoe moest deze materie gere geld worden? In een nabeschou wing over Ret Kamerdebat heeft prof. Romme in de „Vlkskrt." op gemerkt, dat de Kamer „het beeld van een verdeeld volk te zien heeft gegeven in een zaak, waar over niet of nauwelijks verdeeld heid zou behoren te bestaan, om dat zij de grondslag raakt van onze samenleving, het christelijk huwelijk". Verschillend gedacht Wij merken hierbij op, dat ook de leider van de katholieke frac tie kan weten, dat zelfs in eigen kring verschillend over deze kwestie is gedacht. Bij de stem ming over het nieuwe amende ment-Hooy, waarover straks meer, hebben zich twee leden van de K.V.P.-fractie, de heren de Graaf en v. d. Weyden, ondanks een ster-artikel in de „Vlkskrt", waar in de heer Weiter bij een andere gelegenheid om een soortgelijke houding werd gecapitteld. aan de stemming onttrokken. Wij wijzen voorts op het rapport van de com- missie-Michielsen, die bij haar beschouwing over de kinderbij slag voor zelfstandigen, ook aan dit punt aandacht heeft besteed. Deze commissie kwam tot de conclusie, dat de kinderbijslag, ten behoeve van het natuurlijke kind, uit een aparate begrotings post zou moeten komen. De commissie-Duynstee, even eens ingesteld door het Centrum voor Staatkundige Vorming, stap te daarentegen zelfs over het be zwaar heen, dat „de Kinderbij slagwet" „in een bepaald opzicht" de term „gezin" zo zou verstaan, dat hieronder ook de relatie on gehuwde moeder-natuurlijk kind zou kunnen worden begrepen. Om te kunnen vaststellen hoe zeer de meningen over dit punt ook in eigen kring uiteen lopen, is het goed ook nog even enkele andere passages uit dit rapport van de commissie-Duynstee te vermelden. De commissie was van mening, dat door het verlenen van kinderbijslag aan de onge huwde moeder zeker niet „een paard vol onrecht en onzedelijk heid binnen de Trojaanse wallen van onze maatschappelijke orde zou worden gevoerd". En verder: „Er laten zich", zo betoogde de commissie, „nu eenmaal wel om standigheden denken, waaronder men zonder een beginsel te ver loochenen uit overwegingen van practische politieke aard kan toe geven, aan een van elders geuit verlangen om ook aan de onge huwde moeder een gelijke plaats als andere ouders (en pleeg ouders) binnen het raam der Kinderbijslagwet te verlenen". Als wij de houding van de K.V.P.-fractie, die zij bij het de bat van de vorige week aannam, vergelijken met die van vier jaar geleden, dan valt hierin een be duidend verschil te bespeuren. Voorop staat dat het er noch toen noch nu om ging „het schuldeloze kind" te treffen. In tegenstelling tot de soepeler mening van het rapport-Duynstee wilde men ech ter wel een duidelijk onderscheid maken tussen de vader en moe der van het wettige- en de vader en moeder van het natuurlijke kind. Ook in de wet, aldus de gedach- tengang, moét duidelijk tot uit drukking komen, dat het gezin de natuurlijke cel van de maatschap pij is. De houding, die door de K.V.P. in '46 werd aangenomen, was met deze gedachtengang nog volledig in overeenstemming. Door het amendement-Hooy werden de natuurlijke kinderen uit de wet geschrapt, wel zou ook voor hen een gelijke voorziening moeten worden getroffen, maar dan via een aparte begrotingspost. Ouders en moeders van natuur lijke kinderen zouden in deze op zet dus een duidelijk van elkaar gescheiden behandeling krijgen. Of bij deze opzet, die zich be halve in de tekst van de wet waarschijnlijk ook duidelijk in de maatschappelijke verhoudingen zou hebben doen gevoelen, toch ook niet „het schuldeloze kind" zou zijn getroffen, wagen wij te betwijfelen. Elk woord, elke daad, slaat meestal mede terug op haar kind, en dat zou ook hier wel licht het geval zijn geweest. Hoe dat verder zij, minister Joekes heeft het wetsontwerp, dat de Kamer afhandelde, niet gemaakt in de geest, zoals de K.V.P. zich dat in '46 wenste. Meer in over eenstemming met de geest van het rapport-Duynstee heeft hij de ouders van wettige kinderen en de verzorgers van natuurlijke en pleegkinderen onder de werking van dezelfde wet gebracht. Zou de K.V.P. consequent zijn geble ven, dan had zij, afgezien van het feit, dat nu zelfs het begrip „gezin" volledig uit de wet is ver- NIET ALLEEN in Groningen, Drente en Friesland, maar ook in de dorpen en steden van Noördholland werden de stadsbe stuurders ingeschakeld bij de doorvoering van de nieuwe religie. De predikanten, die steeds moesten ondervinden, dat het heel moeilijk was om het pausdom uit te roeien, hadden al hun hoop op de dwangmaatregelen van overheidswege gesteld. Des te groter was hun teleurstelling, toen zij bemerkten, dat verschil lende besturen zich er weinig aan gelegen lieten liggen; ja zelfs dat in deze besturen nog steeds katholieken zitting hadden. Als zij zeker waren van hun zaak, dan werd er een zuivering gehouden onder de burgemeesters en de schepenen, maar als de wederopluiking van het katholicisme vaste voet had gekre gen, dan was er niets aan te doen. De Enkhuizer secretaris vla* b« Tiallis woqnde was op 'n goede morgen ontsteld bij de predi- beschuldigd kant gekomen. „Dominee, ik moet U wat ergs vertellen," zo zeide hij, „Toen ik twee dagen geleden heel vroeg naar de haven wilde gaan, kwam een vreemde koopman door de achterdeur bij Tjallis naar bin nen. We vonden dat heel vreemd en mijn vrouw en ik hebben toen erg op het huis gelet. Gisteravond tegen elf uur zijn er verschillende vreemde mensen naar binnen ge gaan en er waren verschillende roomsgezinden onder. Mijn vrouw zegt, dat die koopman een verma ledijde Jezuit is en meent ook ge zien te hebben, dat het jongste kindje van de secretaris, dat twee maanden oud is, door hem is ge doopt." Van al de steden in Noordhol land had de nieuwe religie de bes te kansen gekregen in Enkhuizen. Vol enthousiasme had de predi kant Johannes Bogerman, de la tere voorzitter van de Dordtse sy node, verklaard, dat hij wel kans zag om van Enkhuizen een bol werk van Calvinisme te maken. Des te groter was zijn verwonde ring, toen hij er achter kwam, dat in het begin van de 17e eeuw een katholiek zich had ingedrongen in het stadsbestuur en alle plakkaten tegen de katholieken naar de prul iemand liet verhuizen. Dat was de uiterst bekwame stadssecretaris Tjallis, die enkele jaren tevoren met zijn gezin naar Enkhuizen was gekomen en om zijn grote kennis omtrent de koopvaardij voor deze post was uitgekozen. Een van de gemeenteleden, die De raad wordt er in gemoeid Bogerman schrok en beloofde terstond maatregelen te nemen. Hij vertelde alles aan de burgemeesters en eiste dat men scherpe maatrege len zou nemen. Er kwam een op schudding onder het eerzame stadsbestuur en op de eerstvolgen de vergadering was .dit het voor naamste punt van de bespreking. Hier moet ingegrepen worden, zo besloot de burgemeester zijn toe spraak „want een diergelyke on- behoorlyke ende ergerlyke actie en kan in niemanden, veel min in Eerste tijdvak NAAR DE SCHUILKERKEN (1580—1620) V.. 60odanigen persoone, een publyck ampt bedienende, niet getollereert worden." De secretaris zich verdedigt De secretaris die al het een .en ander over dit relletje had ge hoord, was op zijn hoede. Toen al de raadsleden uitgesproken waren, vroeg hij het woord. „Gij hebt lang en breed gesproken over pa- pisterij, door mij bedreven," zo riep hij uit, „Welnu mijne heren ik ver klaar U met nadruk dat ik aan dit alles part nog deel heb. Op die dagen, waarop de superstitie van het pausdom, volgens de medede ling van onze geëerbiedigde pre dikant in mijn huis zouden gepleegd zijn, was ik op reis. De heren weten heel goed, dat ik toen naar Am sterdam en naar Den Haag was om voor de stad zo gunstig moge lijk de zaken van de Oost-Indische compagnie te regelen. Of mijn vrouw, die nu eenmaal uiterst ge voelig is, een vreemde koopman in huis heeft gehaald, weet ik niet. Het is heel goed mogelijk maar het gaat te ver om deze koopman in een Jezuit te veranderen en over 'n doopplechtigheid te praten, waar de vader, die altijd in deze aange legenheden de voornaamste is, ge heel en al buiten staat." De raadsheren zaten vast. Ze wis ten niet goed wat ze eraan hadden; ze zagen hem wel nooit in de kerk, maar daar hadden zij niets mee te maken. Uit zijn verdediging maak ten zij op dat de zaak schromelijk overdreven was. Zij geloofden, dat hij geheel buiten alles stond maar zijn familie vertrouwden zij niet. Zij beloofden de zaak te laten rus ten, maar droegen Tjallis op, vooral te zorgen dat zijn familieleden „die superstitiën der papisten niet en aengingen of bewilligden." Men probeert hem op een andere manier to vangen. Tjallis ging echter door, hoewel uitermate voorzichtig, met het steu nen van de katholieken. Van tijd tot tijd kwamen daar priesters ,als kooplui vermomd ,om de getrou wen, die het in deze sterk Calvi nistische stad zeer moeilijk hadden een riem onder het hart te steken. Men durfde daar echter niets over te zeggen: Tjallis was hen zeker wer te slim af. Maar toch was dit alles een doorn in het oog van de belijders der nieuwe religie. Men moest proberen hem op een of an dere wijze schaakmat te zetten. Deze gelegenheid deed zich voor in 1614. Er was een contract van de stad met de Oost-Indische com pagnie op geheimzinnige manier uit het archief verdwenen en in han den gekomen van de burgemees ters van een concurerende stad" Daar weet Tjallis meer van," zo fluisterden de raadslieden. „Hij is immers de bewaarder van de stukken in ons archief. Hij heeft dat stuk vast voor goed geld aan die vreemde burgemeester ver kocht." En ofschoon geen van allen in het verraad van Tjallis geloof de, greep men toch deze beschul diging aan om zich van hem te ont doen. Maelson neemt het voor hem op. In overleg met de burgemeesters werd deze zaak door de schepenen aanhangig gemaakt. Ofschoon het niet bewezen was, dat Tjallis de stukken had uitgeleverd mocht men toch aannemen, dat hij zo slordig was geweest dat anderen deze stuk ken konden ontvreemden. Een man met zo weinig plichtsgevoel kan niet langer een post bekleden in de raad van Enkhuizen, zo beweer de men. Pieter Jacobsz Maelson, 'n invloedrijk burger en een van de oudste leden van de vroedschap, te kende verzet aan. Hij wees op de eigenlijke reden van deze actie te gen de stadssecretaris. „Is de gods dienst soms niet de drijffeer van alles?" zo riep hij uit," In deze tijd nu ook de gereformeerden elkaar verketteren (Maelson behoorde tot de partij van de meer liberale re monstranten, die in die jaren hef tig werden bestreden door de star re Calvinisten of Gommaristen) kan men van alles verwachten!" Het mocht niet baten! Het besluit stond vast: katholiek of niet, Tjallis kon niet langer meer gehandhaafd blij ven. De Katholiek verdwijnt De raad nam het voorstel met 2 stemmen tegen aan. Onder dankbe tuiging voor de vele grote verdien sten, die hij aan de stad had bewe zen, werd aan Tjallis ontslag ver leend. De gereformeerden ademden vrijer. Eindelijk was die heimelijke katholiek, die zovele dwangmaatre gelen van de overheid inzake de godsdienst had kunnen tegenhouden van de baan en kon men in Enkhui zen, evenals in de steden van Fries land, Groningen en Drente met ge weld de nieuwe religie opdringen aan een vrijwel onwillige bevolking. (Gemeentearchief Enkhuizen, Re- solutien boek 255 en 257). Kap. B. Voets Alkmaar. dwenen, moeten blijven aandrin gen op een duidelijke, gescheiden behandeling. Dat is niet gebeurd en het zou goed zijn geweest om te vernemen, waarom dat niet is gebeurd. Zou het zijn, omdat men bij nader inzien toch terug is ge deinsd voor het gevaar, dat een duidelijk gescheiden behandeling een brandmerk op de ongehuw de moeder en daardoor ook op haar „schuldeloos kind" zou druk ken, dan begrijpen wij dat vol komen, dan heeft de liefde over de vraag wat al dan niet recht is getriomfeerd, maar dan staat ook vast, dat omwille van de maatschappelijke gevolgen ge noegen moet worden genomen met een opzet, die wel het begin sel vastlegt, maar waaraan voor de practijk geen consequenties verbonden ziin. En nu is het maar de vraag of minister Joekes in zijn ontwerp dat beginsel voldoende tot uit drukking had gebracht. Naar on ze mening zeer zeker. Weliswaar bracht hij de verschillende groe pen onder de werking van de zelfde wet, weliswaar komen zij in aanmerking voor dezelfde uit kering, maar de positie van waar uit men recht heeft op een kin derbijslag werd toch duidelijk onderscheiden. De ouders hebben zonder meer recht op, kinderbij slag, dus krachtens hun ouder zijn voor het natuurlijke- en het pleegkind wordt de uitkering ech ter verstrekt aan hem of haar, die met de verzorging van het kind belast is. Hier valt dus de nadruk op de verzorging. Ook wanneer men deze regeling aan de katholieke maatschappijleer toets, is het o.i. volkomen in or de. Er is tijdens het debat veel gesproken over het recht op kin derbijslag. Dat recht zou men dan moeten ontlenen aan het recht op een loon naar behoefte. In de hui dige verhoudingen bestaat dat loon naar behoefte uit loon plus kinderbijslag. En nu toetsten wij dat weer aan de regeling, zoals minister Joekes die voorstelde: Toch heeft de K.Y.P.-fractie met deze regeling geen geoengen genomen. Zjj heeft door middel van een amendement verkregen, dat de natuurlijke kinderen ener zijds wel onder de werking van de wet blijven, maar dat hun ove rigens zelfde kinderbijslag, bij al gemene maatregel van bestuur, krachtens dezelfde wet, wordt geregeld. Wij hebben voor dit amendement geen bewondering kunnen opbrengen. Op de eerste plaats gaat het hier om een staatsrechtelijk monster. De alge mene maatregel van bestuur is er om details te regelen, die nog niet met zoveel woorden in de wet werden geregeld; zij is er niet om zaken, die reeds in de wet ge regeld zijn, nog eens te regelen. Maar wat belangrijker is: ener zijds had men de in elk geval consequente houding, de eis in zake een afzonderlijke regeling, opgegeven, anderzijds kwam men daar nu echter toch weer gedeel telijk op terug, door de aparte positie van de ongehuwde moe der althans een tikje aan te scher pen. Wij zijn niet blind voor het feit, dat er onder die tegenstan ders zullen zijn geweest, die ook met minder dan minister Joekes gaf, genoegen zouden hebben wil len nemen. Maar onder hen wa ren er zeker ook, die door ontfer ming werden bewogen en die de vrouw, waarom het hier gaat en die het vaak toch al moeilijk ge noeg heeft, niet of niet meer te kijk wilden stellen, dan strikt noodzakelijk is. Tot deze laatsten rekenen wij ons ook. Het ontwerp onderscheidde duidelijk ouder schap en verzorging, dat had vol doende kunnen zijn. Wil men dat juist in deze tijd de christelijke normen nog "duidelijker erkend worden, dan kan dat ook door in zijn houding blijk te geven van eén grote liefde voor het gebro ken riet. ROESTVRIJ STAAL VOOR „WIT GOUD" Het ls de Rotterdamse recherche gelukt een Rotterdammer en een Haags echtpaar aan te houden, die getracht hebben een juwelier roest vrij staal voor „wit goud" te verko pen. De politie had er lucht van gekre gen, dat de 55-jarige koopman J. J. B. aan die juwelier, die op het platteland woonde, wit goud te koop had aangeboden in plaatjes van een gram. Ze behoefden slechts twee gulden per stuk op te brengen,- want zo was de juwelier in het oor gefluisterd er zat een luchtje aan de herkomst. Het beste was het partijtje maar direct in de smelt kroes te werpen. Er werd een afspraak gemaakt In een woning in het Westen van Rotterdam, maar omdat het „goud" dat naar B. beweerde uit IJssel- monde moest komen, er nog niet was, spraken de juwelier en de ge gadigde die hij had meegebracht, na der af in een café in de binnenstad. Toen men daar binnenkwam, zat de 52-jarige mevr. G. T.-V. er ook met haar man, de 55-jarige W. L. F. T. beiden uit Den Haag. Zij hadden 't „witte goud" uit de residentie mee gebracht. Op het moment dat de koop gesloten was en men geld en „goud" aan elkaar over reikte, greep de recherche, die juist op tijd binnenkwam, in. Zij nam de 900 gr. „wit goud" in beslag en het drietal in de kraag. Op het waarborgkantoor, waar 't gekochte onderzocht werd, ver klaarde met dat 't slechts roestvrij staal was. AANKOMST TROEPENSCHIP „NELLY" Het troepenschip „Nelly" komt vermoedelijk aanstaande Zaterdag in de haven van Rotterdam aan. Datum van aankomst en uur van ontscheping worden nader bekend gemaakt. TURKIJE STUURT TROEPEN NAAR KOREA De Turkse regering heeft bekend gemaakt, aldus Reuter, dat 4500 man beschikbaar zijn voor de strijdmachten der V.N. op Korea.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5