Nieuut Toch nog toenadering in België? In Brussel werd gevochten r k.. Hoopvol geluid uit België KONING WIL OVERLEG met voor- en tegenstanders Breedbandcomplex in opbouw Amerikaans offensief gaf Noord-Koreanen geen moeite De Westerse verdediging Luchtvaartdemonstraties der I.L.S.Y. begonnen Kans op buien en onweer EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN OPGELUCHT, maar toch bezorgd Scheepsberichten v__ J Buset weigerde Ceremonieel te Den Helder Onderhandelingen in België? Minister v. d. Brink legde eerste steen B.S.P. schuift verantwoordelijkheid af De Rekenkamer beklaagt zich Veiligheidsraad over MacArthur's rapport Vliegramp eist 49 doden in Brazilië js karpetten, 200 x Jacquard dessins, 48.80 irs. Aa-Be deken, x 220, 100% wol, tr rose 32.43 irsoons vlok matras, 190, met damast rtrek en kapok- 33.80 2-pers. 3 delig, 2 58.00 :rsoons Engels ledi- t, 80 x 190, met ge- iheidsmatras nu 29.80 3 2 Pers 39.00 elmessen, geh. me- v. 0.95 voor 0.58 epels, geheel vlek- 4 stuks voor 0.98 nzen, zeem en spons §én, v. 0.50 v. Q 33 ervloten, 1.45 m met décor 1.60 eiservies 46-delig, iers„ met aardige ors, 1 61.65 voor 44 48 iten schalen, crème dewerk met ver diende randdécors, van 4.37 voor 3.73 iktrommeltjes, zeer chikt voor op reis naar strand, van 0.75 voor 0.43 rken, vlekvrij, spot- >pje, van 0.49 voor 0.08 tM LAGE jV- Kr V Sb. fc L '.jt |.J;; i j 'l| f om opnieuw als een e hete, helse gangen verschikkelijk heet". Iers. We benne hier in een ijskast. Och verborge luik in de 'es gauw kijke?" het bij Sjaakie van s hij het luik open ring aan. Onder dat naar een donkere, lucht van schimmel, 10U, onjeklonje ruikt ij de trap begon af Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A f" S H VAN H EDE Al Pagina 1 Zaterdag 29 Juli 1950 46e Jaargang No. 11927 Kantoren: HOORN. Draoisingel 59, tel 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Ad interim. De spanning is gebroken. Het Westen voelt zich opgelucht. Jacob Malik komt terug in de Veiligheidsraad. „Een donderslag aan heldere hemel", zei men te Lake Success. „Dit jaar geen oorlog", riep men te Stock holm. „'Een glimp licht", aldus Bonn. „Kansen op oorlog afge nomen", betoogt men in Hong kong. En Washington noemt de terugkeer van Malik een „diplo matieke overwinning". De tegen slagen, die de Amerikanen mo menteel hebben te incasseren in Korea, de sombere redevoeringen in het Engelse Lagerhuis van* mi nister Shinwell en Churchill, de aankondiging, dat Attlèe de Brit ten morgen zal opwekkon om samen te werken „in de komende zware strijd", hadden een druk gelegd op de mensheid van het Westen. En nu opgelucht. In ieder geval dit jaar geen oorlog. En in onze betere stemming vinden we de terugtocht van de Amerikanen in Korea minder erg en in Wa shington denkt men nu wel in staat te zijn in Korea een klein bruggehoofd te houden om troe pen en materiaal aan te voeren voor een tegenoffensief en een tweede Duinkerken te voorkomen. Ook Amerika's diplomatieke po sitie wordt sterker geacht nu het leger, de vloot en de luchtmacht op snelle wijze worden opgevoerd. OPGELUCHT, ja, maar we blij ven bezorgd. Er waren ook andere reacties op de mededeling van Jakob Malik. Parijs sprak van een nieuwe Russische manoeuvre en Londen vraagt zich af of de terugkeer van Malik zal beteke nen een veto over de Korea-be- sluiten van de Verenigde Naties. De Russen te Lake Success wei gerden ieder commentaar. In ieder geval bedenke men, dat de kinde ren der duisternis slimmer zijn dan de kinderen des lichts. Het doel. dat Rusland nastreeft door Malik weer naar de Veiligheids raad te sturen, zal wel spoedig blijken. Zoals men weet, hadden de Russen de Veiligheidsraad ver laten omdat de vertegenwoordiger van het nationalistisch China, te gen de wens van Moskou, zijn stoel in de Raad bleef bezetten onder instemming van de Ver enigde Staten. De Russen zullen zeker hun pogingen herhalen om dr. Tsjang te doen verwijderen. Het is niet onmogelijk, dat Malik daartoe direct een voorstel zal indienen. Moskou zal tevens op nieuw trachten de wereld wijs te maken, dat de Russen zijn voor vrede en vrijheid. Maar het opge luchte Westen blijve bezorgd. De redevoeringen van Shinwell en Churchill hebben w#l aangetoond, dat de vrije wereld op militair gebied nog veel heeft in te halen en daarom: Alle hens aan dek! M.P.J. Goya (troepen), vermoede lijk 24 Augustus van Dja karta en vermoedelijk 19 September te Amsterdam. Ranchi (troepen), vermoe delijk 27 Augustus van Djakarta, 24 September te Amsterdam verwacht. Johan van Oldenbarnevelt. Djakarta-Amsterdam, 27 Juli 100 mijl Z. Equato- riaalkanaal. Skaugum (troepen), Dja karta-Amsterdam, 27 Juli 500 mijl O.T.Z. Equato- riaalkanaal. Nelly (troepen), Djakarta- Rotterdam, passeerde 27 Juli Kaap Villano. Indrapoera, Djakarta-Rot terdam, passeerde 27 Juli Kaap Tenez. Tarakan. Djakarta-Amster dam, 27 Juli van Aden naar Kamaran. BRUSSEL. De Belgische kabinetsraad heeft gisteren meer dan zeven uur vergaderd. Deze vergadering werd slechts twee uur onderbroken, voor een onderhoud van minister de Vlee- schauwer en premier Duvieusart met Koning Leopold op het slot te Laeken. 's Avonds heeft de premier een radiorede ge houden, waarin hij een beroep op het gezonde verstand der Belgen deed. Hij verzocht met nadruk niet toe te laten, dat het Belgische industrie-potentieel en 's lands veiligheid in ge vaar worden gebracht. deze uitnodiging geen gevolg ge geven. De koningsgezinde pers heeft gisteren grote bezorgdheid over de toestand uitgesproken. De zeer radicale „Standaard" zegt, dat het hoog tijd wordt, dat er een ern stige poging wordt gedaan om een betere verstandhouding tussen de burgers van het land in 't leven te roepen. De „Standaard" voor ziet, dat anders „de koningskwes tie onvermijdelijk evolueert tot een crisis van het regiem, waarbij, de staat zelf kan ten gronde gaan". Hij kondigde maatregelen aan, die de vrijheid van arbeid en de voorziening in de levensbehoef ten der burgers zouden verzeke ren. Duvieusart, die begon met te erkennen, dat de Belgen thans verdeeld zijn, verklaarde, dat de regering ieders mening eerbie digt, doch er op staat, dat ook ieders vrijheid door ieder ander geëerbiedigd wordt. „De regering en de overgrote meerderheid van het land kun nen niet aanvaarden, dat sommi gen zich het recht toeëigenen het werk en het verkeer stil te leg gen", zo zeide hij. De Koning, zo zeide Duvieusart, heeft het verlangen te kennen ge geven de vertegenwoordigers der verschillende partijen te ontmoe ten en hij is reeds met uitge breide raadplegingen begonnen. „De Koning zal in onpartijdig heid de maatregelen in overwe ging kunnen nemen, die een poli tiek van ruime toenadering kun nen bevorderen. Dit kan echter slechts verwezenlijkt worden in kalmte en waardigheid". Het onafhankelijke links ge oriënteerde dagblad „Le Soir" heeft dé verwachting uitgespro ken, dat de stakingen geleidelijk zouden kunnen verminderen en dat Dinsdag weer een normale toestand zou kunnen intreden. De socialistische partijleider Max Buset heeft echter geweigerd een onderhoud met de Koning te hebben, zo verluidt in politieke kringen. Buset was uitgenodigd op het slot te Laeken te komen voor een gedachtenwisseling over de toestand, doch hij heeft aan BIJ AANKOMST DER FREGATTEN De eerste twee der zes fregatten die Nederland in het kader van het Noord-Atlantisch Pact zal ontvangen van de Ver. Staten, zijn, zoals wij reeds meldden, op weg naar Den Helder. Deze fre gatten komen op Woensdag 2 Augustus in de haven van Den Helder (Nieuwediep) aan. Het zijn Hr. Ms. Kan v. Amstel en Hr. Ms. Pietèr de Bitter. De schepen zullen met énig ceremo nieel worden ontvangen. Hierbij zullen aanwezig zijn: de minister van oorlog en marine, mr. W. F. Schokking: de ambassadeur der Verenigde Staten, de heer S. Cha- pin; de staatssecretaris van ma rine, schout bij nacht H. C. W. Moorman; de commandant zee macht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Willinge en vele andere Amerikaanse en Nederlandse autoriteiten. De Marinierskapel van de Koninklijke Marine zal voor de muzikale omlijsting zor gen. Firiflies en Seafuries van de Marine Luchtvaartdienst zullen boven Nieuwediep demonstreren. VOOR DE OPLOSSING BRUSSEL, 29 Juli (Reuter). *- Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de katholieke rege ring van België Vrijdagavond be sloten heeft, dat de onderhande lingen tussen „de drie traditio nele partijen" (chr. volkspartij, socialisten en liberalen) dienen te worden hervat om tot een com promis te komen. Vóór de terugkeer van de Ko ning werd tussen de drie partijen bijna een accoord bereikt over een tijdelijke overdracht van de ko ninklijke bevoegdheden aan de 19-jarige prins Boudewijn. De minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, legde gisteren de eerste steen voor nieuwe gebouwen van de N.V. Breedband. Dit nieuwe bedrijf, dat door de Marshall-hulp tot stand kan komen, wordt een uitbreiding van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te XJmuiden. Tal van autoriteiten waren bij de steenlegging aanwezig. Z.K.H. Prins Berhhard kijkt belangstellend toe, terwijl minister van den Brink de eerste steen inmetselt. In de steen is het volgende gedicht gebeiteld: Ik lig en tors de vrucht der samenwerking, Vernuft en stalen vlijt Brengt Gij, elk d' ander toegewijd O Mens, het al tot vruchtbaar leven. De Hoogovens breiden uit. Het bedrijf, dat in de eerste twaalf jaar van zijn bestaan tien miilioen per jaar en daarna al tien millioen per maand omzette, heeft gisteren met de eerstesteen legging van een breedband-walserij en blikfabriek de poort ge opend tot een metaal-industrie, die opnieuw aan tweeduizend arbeiders werk zal verschaffen. De minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft gistermiddag de eer ste steen gelegd voor de gebou wen van de Breedband N.V. Dit geschiedde temidden van een groot aantal gasten, o.w. Z.K.H. Prins Bernh: 1, die commissaris is van de Hoogovens, de Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, tal van leden der Eerste en Tweede Kamer en commissarissen van de Hoog ovens.'Zij waren per extra-trein Nu de toestand in België door de stakingen en ongeregeldheden een peil dreigt te bereiken, waarop zij zich met haar consequenties kenne lijk boven de macht van de socialis tische agitatoren bevindt, haasten deze lieden zich alle verantwoorde lijkheid af te schuiven op „het machtsmisbruik der regering". Dit blijkt uit een door het be stuur der B.S.P. verstrekte verkla ring, waarin wordt gezegd, dat uit sluitend de katholieke regering de schuld draagt aan de situatie van het ogenblik. Intussen duurt in het Zuiden de staking voort. Het treinverkeer uit Wallonië naar Brussel raakt steeds meer gestremd, nu de bovenleidin gen zijn vernield. Een ontploffing op de lijn te Charleroi doodde een spoorwegwachter. De socialisten hebben gedreigd heden de vervoers diensten te Brussel in de staking te betrekken. Zij meldden ook sta kingen in het Noorden, o.a. te Gent en Doornik. In de Antwerpse ha vens kwam het werk bijna geheel stil te liggen. In het Waalse gebied schijnt de staking te Namen en Ver- viers te mislukken. Hier wordt na genoeg normaal doorgewerkt. Hedenmorgen zouden de mijnen te Luik door de stakers ander wa ter gezet worden. Inmiddels was men gisteravond reeds begonnen 't materiaal en de mijnpaarden in vei ligheid te brengen. Gistermiddag moest de 'Nieuw- straat te Brussel door de politie worden ontruimd. Demonstranten namen een dreigende houding aan tegen winkeliers, die hun zaken nog niet gesloten hadden, 's Avonds was het in Brussel buitengewcun on rustig. Een groep van 500Q demon stranten, die het aftreden van Ko ning Leopold eisten, kwam in bot sing met politietroepen, waarbij aan weerszijden gewonden vielen. De menigte werd met de kolf van Vele hoge militaire en burgerlijke autoriteiten waren gisternacht op Schiphol aanwezig om de legercommandant Indonesië, luitenant- generaal D. C. Buurman van Vreeden, te begroeten. Minister Schok king begroet de generaal. WEST-DUITSE POLITIE AANZIENLIJK VERSTERKT BONN. De geallieerde Hoge Commissie heeft Vrijdag in een schrijven aan de Westduitse rege ring toestemming gegeven om de politiemacht in West-Duitsland met 12.000 man uit te breiden. De nieu we politiemacht zal bestaan uit zelfstandige mobiele eenheden en zal mogelijk worden uitgerust met lichte wapens en materiaal om sa menscholingen uiteen te drijven, zoals brandslangen. De brief is een antwoord op een mondeling verzoek van Adenauer om toestemming tot uitbreiding van de politie in West-Duitsland met het oog op de vorming van de volkspolitie in Oost-Duitsland. het geweer uiteen geslagen; zij greep de stoelen van de caféterras sen en bestookte hiermee de politie. Zestien personen werden gearres teerd. Ook te Luik kwam het tot heftige incidenten, waarbij traangasbom- men en kleine granaten werden ge gooid. Er waren hier verschillende gewonden. Naar schatting hebben gisteren te Brussel 5000 anti-Leopoldisten gedemonstreerd. Toen een groep demonstranten uit het station kwam, riep een koningsgezinde: „Lang leve de Koning waarop hem de kleren van het lichaam werden gerukt. Elders sloegen demonstranten een priester de hoed van 't hoofd en gaven hem spottend de nazi- groet. RUSSEN KRUISEN VOOR DE ZWEEDSE KUST STOCKHOLM Vier Russi sche oorlogsschepen, die Donder dag langs de Zweedse kust Noordwaarts gevaren zijn, heb ben Vrijdag nabij de Poolcirkel hun koers gewijzigd en voeren op 8 mijl afstand van de kust weer naar het Zuiden. De schepen, die de kustlijn volgen, worden door vliegtuigen van de Zweedse luchtmacht ge volgd. TRAGE BEHANDELING VAN HAAR VOORSTELLEN In het verslag der Algemene Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden over 1949 zegt de Rekenkamer o.m., dat het wijzen op onjuistheden in het verleden, en het geven van adviezen ter verhindering van fouten in de toekomst geen nut kan stichten tenzij hieraan door verantwoorde lijke autoriteiten het oor wordt geleend. Niet dat de adviezen der Kamer zo onfeilbaar zijn dat zij steeds zouden moetèn worden opgevolgd. Het college is zich van de be perktheid zijner visie bewust. Maar wel is het gewenst, dat met enige voortvarendheid de stukken in behandeling worden genomen, die door de Kamer worden voor gebracht. In de loop van het ver slagjaar was zij genoopt verschil lende ministers persoonlijk te verzoeken tal van aangelegen heden, die reeds lang bij hun departement waren aangebracht, zonder verder uitstel in behande ling te nemen. uit Den Haag gearriveerd en deze trein maakte eerst een rondgang over het terrein om de gasten een globaal overzicht van het bedrijf, te geven. Prof. dr. van den Brink bracht in zijn rede de Verenigde Staten dank voor de hulp. die via de Marshall-fondsen voor de outil- lagè van de Breedbandfabrièk ter beschikking is gesteld. Naar zijn mening zullen de Hoogovens in de combinatie Hoogovens-Breed- band van zeer groot belang blij ken voor de verdere industriali satie van ons land. Het nieuwe bedrijf verschaft niet alleen meer werkgelegen heid, het zal straks ook een deviezenbesparing mogelijk ma ken van circa 78 millioen gul den per jaar. De minister wees tenslotte op de samenwerking, die het plan-Schuman beoogt en die Nederland uit de hoek moet houden, waarin het voor de oorlog lag, daar nl. waar de internationale leveranciers hun concurrentiestrijd uitvochten. Terstond nadat de minister de eerste steen gemetseld had, werd op het terrein begonnen met het opblazen van bunkers, die de op bouw in de weg staan. Ir. Ingen Housz, voorzitter van de Breedband-directie, wees op het particuliere karakter van de vennootschap, daar 60 pet. van de aandelen in handen van particu lieren is. Hij verklaarde zich niet bang voor de concurrentie, daar onze overal verspreide relaties en onze prima technische inrichting een ruime afzet garanderen. Hij besloot de plechtigheid met te zeggen: „Wij blijven ons bewust, dat slechts kan worden gebouwd op soberhéid, intelligentie, in spanning, eerlijkheid en samen werking onder Gods zegen". Zoals gisteren werd gemeld, heeft de Amerikaanse eerste ca- valleriedivisie een offensief ge lanceerd in de centrale sector van het Zuid-Koreaanse front. Latere berichten spreken echter weer van hevige Noord-Koreaanse ac ties in deze sector. Wel werd een Amerikaanse compagnie ontzet, maar in het westelijk gedeelte van dit front slaagden de noordelijken er in, 800 man binnen de Zuide lijke stellingen te brengen. In de afgelopen nacht werden deze 800 man echter weer uit de linies der V.N. verdreven. De Amerikanen ondervonden geen tegenstand in de lucht. Noordelijk afweergeschut haalde een Mustang naar beneden. Ame rikaans marinegeschut nam het gebied van Jongdok onder vuur. De noordelijken beschikken op het strijdtoneel over Russisch stormgeschut, licht gepantserd en zeer wendbaar, dat zich 320 km kan verplaatsen zonder brandstof in te nemen. De Amerikaanse verliezen be dragen tot heden 76 doden, 350 gewonden en 472 vermisten. De Noordelijken hebben de beschik king over viermaal zoveel troe- DE SITUATIE OP KOREA fSMEKIKASNsFJ f MlftlXRHAVCNj\j~ WAPENPRODUCTIE VERSNELLEN De twaalf plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de landen van het Atlantisch Pact hebben, naar Vrijdagavond in een communiqué is verklaard, zekere aanbevelingen goedgekeurd tot versnelling van de productie voor de defensie. De plaatsvervangers, die de af gelopen week in Londen verga derd hebben, verklaren in hun communiqué, dat de verslechte ring van de internationale situa tie als gevolg van de „onuitge lokte daad van agressie in Korea", het meer dan ooit noodzakelijk maakt de stappen te bespoedigen, die nodig zijn om de gemeen schappelijke verdediging van de 12 landen te verzekeren. De plaatsvervangers zijn tot a.s. Dinsdag uiteen gegaan om met him regeringen de resultaten van hun eerste overleg te bespreken. De minister van verkeer en waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, heeft gistermiddag op het vlieg veld Ypenburg de tweede inter nationale Luchtvaart Show Ypen burg geopend. De demonstraties gedurende drie dagen op Ypen burg hebben ten doel in Neder land belangstelling voor de lucht vaart te wékken. De luchtvaart betekent heel wat voor Neder land en ons land is tot bijzondere prestaties in staat, zo zei de minister. Minister Spitzen, die zijn kort openingswoord uitsprak staande op de balustrade van de verkeers toren, gaf daarna met een sein lamp het startteken aan het esca drille „Tiger Moth" lesvliegtui- gen van de Rijksluchtvaartschool, Het programma werd daarna, vrijwel op de minuut, afgewerkt en de duizenden, die het feest bij woonden, kwamen soms ogen te kort om alles goed te kunnen zien. Truman stelt Mao gerust WASHINGTON. Door be middeling van India heeft het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken de Chinese communistische regering verze kerd, dat de Ver-enigde Staten geen territoriale ambities op For mosa hebben, zo is Vrijdag door gewoonlijk welingelichte functio narissen te Washington verklaard. De verrichtingen van het esca drille d'Etampes der Franse lucht macht onder leiding van kapitein Perrier, van de Fransman Marcel Doret, de Zwitsers Doberer en Hans Walti brachten allen in ver bazing. Wat voorts met het straal- zweefvliegtuig. De Franse fouga „Sylphe" en door Nederlandse zweefvliegers en door de instruc teur Lambermont met een Fokker S 11 werd vertoond, kreeg keer op keer een stormachtig applaus van de ruim zevenduizend toe schouwers. pen als aan Zuidelijke zijde in de strijd is gebracht. Door Radio Piongjang (Noord- Korea) is meegedeeld, dat de N.- Koreanen de stad Hamiang, 100 km ten zuiden van Taedjon, heb ben veroverd. Een hoge Amerikaanse officier heeft Vrijdag verklaard, dat de Noord-Koreaanse soldaten aan het zuidelijk front zeer goed geoefend zijn in gevechtstactiek, camou flage en guerilla. In het bijzonder prees hij de Noord-Koreaanse inlichtingen dienst. Hij noemde het „griezelig" te ervaren, hoe goed zij op de hoogte bleven van de Amerikaanse bewegingen. LAKE SUCCESS. De Veilig heidsraad is gisteren bijeengeko men om het rapport van generaal Mc Arthur te bespreken. De Sov jet-afgevaardigde, Jacob Malik, was niet aanwezig. Naar Reuter meldt, zal Malik de Veiligheids raad de gehele maand blijven boycotten. De Engelse gedelegeerde Glad- wyn Jebb prees de snelheid waar mede land-, zee- en luchtstrijd krachten in actie waren gekomen op Korea. Nog geen vijf weken geleden overschreden de Noord- Koreanen de 38ste breedtegraad. In die mijd waren grote troepen machten naar het gevechtsterrein gebracht, aldus spreker. De afgevaardigde van nationa listisch China zeide, dat de we reld zich met grote bezorgdheid afvroeg wanneer en waar de vol gende slag zou vallen. Sir Benegal Rau van India deed een beroep op Noord-Korea, „zelfs in dit stadium", om zich te voegen naar de resolutie van de Veilig heidsraad en zich achter de 38ste breedtegraad terug te trekken om het land veel onnodig lijden te besparen. Een Constellation van de „Panair de Brazil" op weg van Rio de Janeiro naar Porto Alegre is giste ren te Sao Leopoldo nabij laatst genoemde plaats in Brazilië neer gestort. Er bevonden zich 43 passa giers aan boord en een bemanning van zeven koppen. Voorzover thans bekend is er slechts één overle vende. PRESIDENT SUKARNO TE MAKASSAR DJAKARTA, 29 Juli. (Aneta) Gisteren is president Sukarno te Makassar aangekomen. Vele au toriteiten waren ter begroeting aawezig, onder wie kolonel Ka- wilarang, de ministers van Oost- Indonesië en enige vorsten van Zuid-Celebes. Langs de weg r.aar Makassar bestond 'n over- weldigende belangstelling en de president werd luide toegejuicht. DE CONFERENTIE DER WESTERSE UNIE Naar wij vernemen zal de Ne derlandse delegatie, welke zal deelnemen aan de besprekingen van ministers der Westerse Unie op Dinsdag 1 Augustus in Den Haag, bestaan uit de heren mr. D. U. Stikker, minister van bui tenlandse zaken, voorzitter: dr. H. N. Boon, secretaris-generaal van het departement van buiten landse zaken; mr. S. G. M. Baron van Voorst tot Voorst, hoofd van de directie Europa; R. Fack en mr. H. M. A. Kamerlingh Onnes van het bureau westelijke samen werking. AMERIKANEN VERSTERKEN LANDLEGER WASHINGTON. Het Ameri kaanse landleger is van plan zijn sterkte te brengen op 834.000 man een vermeerdering van 240.000 man, zo maakte de voorzitter van de commissie voor de strijdkrach ten van het Huis van Afgevaar digden, Carl Vinson, Vrijdag be kend. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer heeft zich zodanig ontwikkeld, dat voor het week end de kansen op zonnig en droog weer, jammer genoeg weer behoorlijk zijn afgenomen. Het hogedrukgebied, onder welks invloed wij gisteren en eergisteren weer echt zomerweer be leefden, verplaatste zich naar het oosten en gisteren bevond de kern zich reeds boven Zuid-Oost-Duitsland. De barometers daalden dan ook weer geleidelijk en het ziet er naar uit, dat de storingen het weer gedurende het weekend zullen beïnvloeden. En van deze storingen, waren er gisteren dan ook vrij veel op de weerkaart te zien. Boven Frankrijk bevindt zich een warmtestoring, die in belangrijkheid toenam en die vandaag plaatselijk voor buien en eventueel ook onweer kan zorgen. Ook voor het verdere weekend is de kans op regen vrij groot. De temperatuur steeg gisteren nog niet tot zomerse waarden en bleef overal beneden de 25 graden. Den Helder en Leeuwarden noteerden als maximum 20, Eelde 21, Twente 22, terwijl te Vlissingen het kwik het hoogste steeg, nl. tot 24 graden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1