Scholenbouw goed aangepakt Cetwx Een interpellatie die niet door ging FILMS VAN DE WEEK Ned r Werken voor de toekomst In Bergerwegkwartier de eerste permanente school NASSAU GARAGE J De feesten te Purmerend Dat is dok ÊL reinigen J «PM Felle brand in Akersloot Vakcentralen vragen prijsstop Marktberichten Djakc PAGINA 2 ZATERDAG 29 jULI 1950 ALKMAAR. De gemeente Alkmaar pakt de scholenbouw goed aan. En dat is geen overdreven luxe, want als er één over- heidswerk in deze na-oorlogse jaren noodzakelijk is gebleken, dan is het zeker wel, naast de woningbouw voor de nog schier ontelbare woningzoekenden, de scholenbouw, waarvan het be lang, door het steeds nog groeiend aantal schoolkinderen, ieder jaar klemmender gevoeld wordt. De cursus 1949-1950 telde, alleen wat de Lagere School betreft, ruim 4500 leerlingen, nl. 2217 van het R.K., 1764 van het openbaar en 552 van het christelijk onderwijs. Het komende jaar wordt zeer zeker de 4600 gepasseerd. Een toename van over de honderd leerlingen, dat betekent voor de gemeente, dat voor drie klassen weer ruimte moet worden gevonden. skelet in gewapend beton, dat de tweede verdieping draagt ep dat bekleedt wordt met een halfsteens- muur in gewone, rode baksteen. Voor ramen en deuren worden de gewone traditionele materialen ge bruikt als hout en steen. Vermeld dient te worden dat het gebouw in veertien dagen tijd practisch water dicht wordt gemaakt; men zet n.l. direct op het beton-skelet het dak Dat geeft het voordeel dat stuca- doors, electriciëns e.d. direct met hun werk kunnen beginnen en niet behoeven te wachten, tot de bouw voltooid is. De buitenmuren wor den later opgetrokken. Het gebouw, waaraan gemiddeld een twaalf tot vijftien man zullen werken, zal over 4 1/2 a 5 maanden kunnen worden opgeleverd. Een en ander komt op circa 1 ton, exclusief de verwarming, die er apart in wordt aangebracht De bouw van deze school is eigenlijk een buitenkansje voor Alkmaar want ze wordt geleverd buiten het Inormale bouwvolume om. De aannemer heeft een eigen bouwvolume gekregen waarvan een aantal gemeenten kan profiteren onder het motto; „wie het eerst komt, het eerst maalt", In Diepenveen, Utrecht, Haren, Hilversum en Zuilen, in de laatste Aan de Bergerweg. Even over de spoorlijn aan de Bergerweg is de Aannemers-maat schappij „Kennemerland begonnen het weiland voor de Finsche school op te hogen en gereed te maken voor de bouw van de Rijksland- bouwwinterschool en de Gemeen telijke Middelbare Handelsschool annex Handelsavondschool, die hier zullen verrijzen. Dit bouwrijp ma ken kost ongeveer zes weken- een karwei, dat nu de vacantie in de bouwvakken vrijwel gereed is ge komen. Met zware G.M.C.'s, die per dag wel een 300 tot 350 m3 zand uit de duinen tussen Egmond en Rinne- gom aansleepten, werd in totaal op dit terrein, dat 180 bij 90 m meet, ruim 5000 m3 zand gestort. Een dragline groef de zwarte teeltaarde, die van te voren van de graszoden werd ontdaan, weg waar na het zand gestort werd, circa 80 cm tot 1 meter. Daarop werd een deklaag van elrca 5 cm teeltaarde geworpen om het verstuiven van het zand tegen te gaan, Achter de te bouwen school werd de laag teeltaarde dieper, nl. 25 cm, omdat hier eerstdaags een proeftuin voor de I.andbnuwwinterschool zal wor den aangelegd. Daarom werden ook de graszoden weggestoken, want deze zouden, eenmaal onder zand en aarde bedol ven, de grond doen verzuren. Binnenkort hoopt men met het funderingswerk te kunnen begin nen. Eerste permanente school Op het open veld tussen de van der Helststraat en de Ferdinand Bolstraat is men intussen ook al begonnen met het bouwrijp ma ken van een terrein voor de bouw van een permanente acht- klassenschool, een gebouw in 2 verdiepingen, dat door het Utrechts Bouw en aannemers bedrijf P. Knoop zal worden ge zet. Deze school, een gebouw zoals er na de oorlog in Nederland nog slechts enkelen werden gebouwd, kenmerkt zich door een grote mate van lucht en licht zodat deze scho len in de volksmond al de naam hebben gekregen van „glazen pa leizen". Het gebouw; dat ruim 7 1/2 m hoog zal worden en ca 40 cm lang, Is zó geconstrueerd, dat de klassen aan de gangzijde evenveel licht ont vangen als aan de raamzijde. Een bijzonderheid van deze school is voorts, dat er zieh een speciale artsenkamer in zal bevin den, geheel ingericht ten dienste van de school-arts, nok dit is iets nieuws. En dan zal men er, even als in dp reeds door de heer Knoop elders gezette scholen, een kamer voor het personeel in aantreffen alsmede een leermiddelen-kamer en een kamer voor het hoofd der school. Eenvoudige bouwwijze De bouw wordt eenvoudig, doch doeltreffend uitgevoerd. Op een stevige beton-fundering komt een K.A.B.-HOEKjE ALKMAAR. De Landarbeiders- bond zal op Zondag 6 Augustus het feest van haar patroonheilige vie ren. Des morgens te half acht zal de geestelijk adviseur een Heilige Mis opdragen in de kapel van Huize Sint Augustinus. Alle leden, met hun dames, worden uitgeno digd daarbij tegenwoordig te zijn. Na de Heilige Mis gemeenschappe lijk ontbijt in de zaal Haring. Indien er in bepaalde gezinnen moeilijkheden zijn met betrekking tot het verbeurten voor de kerk diensten, kan dit worden mede gedeeld aan de bode of aan de voorzitter, dan zal voor hulp jn het gezin gezorgd worden. Voorts herinneren wij de leden nog even aan de strookjes voor Winterzorg, welke onlangs aan huis zijn bezorgd. Vele leden gaven reeds als hun mening te kennen, dat zij gaarne nader kennis wilden maken met de plannen; zij die tot nu toe verzuimden het strookje in te leveren, verzoeken wij dit zo spoedig mogelijk te doen, dan is een overzicht mogelijk en kan een bijeenkomst worden uitgeschreven. Advertentie U leert op prettige wijze autorijden indien U zich opgeeft voor de lessen van de Nassau-Rijschool! Les- wagens met dubbele be diening. Gediplomeerde in structeurs. Vlugge en gron dige opleiding voor het tij-examen. Meldt U nog heden telefonisch Tel, 3545 Nassauplein 1 - Alkwaar LICHT EN LUCHT ALKMAAR. Zaterdagmorgen verlieten wederom 250 kinderen het voormalige soldgtenkamp, om de terugtocht naar Amsterdam te be ginnen. Hiermede werd de tweede kampweek, onder leiding van de heer Seehregts afgesloten Wat deze kampleider in deze 2 weken presteerde, ig werkelijk bo ven alle lof verheven. Er heerste orde en regelmaat in het kamp en daarnaast zo'n heerlijke, onschul dige vreugde, dat het scheiden van Alkmaar velen van de kinderen zwaar viel. Mede aan leiders en leidsters, die zo eensgezind met hun kampleider medewerkten, is het te danken, dat de kinderen 2 weken volop genoten hebben, Zeker, het waren dagen van hard werken voor hen. Maar met liefde hebben zij het gedaan. De heer Seebregts kan trots Zijn op Zijn staf, Maar de grootste voldoening voor hem moet toch wei zijn, dat alle leiders en leidsters op een enkele uitzondering na, eenparig verklaarden, het vol gend jaar weer onder zijn leiding een kamp te willen meemaken. plaats in tegenwoordigheid van Mi nister In 't Veld, werden reeds der gelijke scholen gebouwd. Het aan trekkelijke voor de kopers is toorts, dat de school geheel kant en klaar, tot de lampen toe wordt afgeleverd. Oostenrijkse school. Een derde project, dat in het ka der van de scholenbouw wordt uit gevoerd. is de bouw van de z-g. Oos tenrijkse schooi aan de Dr. Sehaep- mankade. Ook hier is men hard aan 't werk. Het terrein werd reeds ge- effend en de fundering gelegd. Al is het dan niet direct bij de aanvang van de nieuwe cursus, toch zullen nog dit jaar verscheiden nieuwe schoolgebouwen verrijzen en zo in het gebrek aen ruimte, dat zich al verscheiden jaren deed gevoelen, voorzien. Bezoek van de |.G. aan de tentoonstelling ALKMAAR. De J.G, Lauren- tius heeft het plan opgevat, om ge- zamelijk de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ'' te bezoeken. De kosten zullen door de vereniging worden gedragen. Als bezoekavond heeft het bestuur uitgekozen Don derdag 10 Aug. des avond om 7.30 uur. Zó', die graag aan deze geza- melijke excursie mee willen doen, moeten zo spoedig mogelijk hun naam en adres opgeven aan het be stuur Mej. J. Winder, Friese weg 52 of bij Mej. L. Berger, Heilooër- dijk 30 KERKCONCERT „ORPHEUS" ALKMAAR. Zoals wij reeds eerder berichtten, zal het mannen koor „Ophens" op Dinsdag 1 Augus tus a.s. m de Grote Kerk een con cert geven onder leiding van zijn dirigent Joep Schi'eurs uit Amster dam. Als solisten verlenen Dick van Diejen (tenor) uit Amsterdam en de organist Piet Kist hun mede werking. Het programma vermeldt; pece quomodo moritur van Handel, im memoriam P. Hartog en J. Bijls- ma, resp. ere-lid en lid van ver dienste van het koor. Voorts Jesu Dulcis van Anonymus (zestiende eeuw), O bone Jesu van Ingegnieri en Locus Iste van A. Bruckner, be werkt voor mannenkoor door Joep Schreurs. Voorts zingt het koor „Francis- cus" van Jac. Kort, Milenka van A. Dvorak en Odpoein si van de Tsjech Leos Janacek en tenslotte de negro-song Nobody knows en Steal away, bewerkt door Jac Kort. De tenor zal ten gehore brengen Care selve van Handel, Kantate van Mozart (met het koor); een aria uit de Elias van Mendelssohn; Inge- misco uit de Requiem van Verdi en Agnus Dei uit de mis van Bizet. De gehele netto-opbrengst van dit concert is bestemd voor de t.b-C.- bestrijding alhier. EREMETAAL VOOR OUD-STRIJDERS ALKMAAR. Namens de Minister van Oorlog reikte de burgemeester Vrijdagmiddag in de raadszaal van het stadhuis aan twee ingezetenen van Alk maar het Oorlogsherinnerings- kruis en aan acht ingezetenen bet Ereteken voor Orde en Vre de uit. In een toespraak tot de gedecoreerden uitte de burge meester zijn erkenning voor het gedrag van hen, die in moeilijke dagen het wettig gezag steunden en sprak hij zijn waardering uit over de militairen, die in de Overzeesche gebiedsdelen een taak moesten volbrengen, die door velen niet begrepen werd. Het oorlogsherinneringskruis werd daarna overgereikt aan de heren B. H. Lenghaas en H Stroombergen. Het Ereteken voor Orde en Vrede ontvingen mej. M. F. Deurloo en de heren A. de Boer, J. Braak, H. J. van Dapr, J. F. Dominicus, A. J. G. Goes. C. J, Kaptein en P. K Kootker. DIERENBESCHERMING ALKMAAR. Donderdag is op de Laat aangereden een Heht-bruin ruwharig amoushondje, heeft staan de oren, teef Ter beschikking een mooie jonge Bouvier, alleen zij, die zorg aan 't dier willen besteden komen in aan merking. Te Egmond zweeft al enige da gen 'n ruwharige lichtbruine terrier Zwervend op 't Zeglis aangetrof fen een jong zwart krplhondje. Rentehuren; reu, 3 maanden oud, halsbandje om waaraan bevestigd een riempje, Adres Inspecteur C. Verwer, Baanstraaf Alkmaar. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Cin, Americain Schipper naast God. Harmonie: Het meisje van het stil le strand. Victoria-thea ter: De 'weg is lang. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. Pot, Kennemer- straatweg 65 telef. 3117 en Dr. Jb. Maats, Steynstraat 1, telef. 2387, ZONDAGS- EN NACHT DIENST APOTHEKEN: Apotheek Hartong v. Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXIS: Nassaugarage, Nassau plein, telef. 3545. Bergen. Kunstz. KCB; ten toonstelling werken van Nico Berkhout, Karei Col- not en Marijcke Visser, Geopend: 1012.30, 14.30 17.30 en 10.3022 uur. Tentoonst, „Van de Wad den töt liet IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds, Bijzondere attracties: 3.30 Kaasmarktspel. Concert „Soli Deo Gloria" 8 uur. Doorl. filmvoorstelling. ZONDAG concerteert „St. Caecilia" 8 uur. v._ PURMEREND Voor de tentoon stellingen tijdens de nazomerfees ten zal wederom een erecomité worden samengesteld. Verschillen de autoriteiten uit stad en omge ving, hebben zich reeds bereid verklaard daarin zitting te nemen. Door de Purmerender Harddra verijveren. is in ovërieg met het Comité Purmerend Marktstad na der overeengekomen dat als slot stuk van het feest het vuurwerk zal worden afgestoken op Zondag 17 September a.s. Inplaats van de jaarlijkse ringrij- derij met paard en kar zal er dit jaar op de Zaterdag van de Sep temberfeesten een draverij plaats hebben van boerenpaarden. Voor een dergelijke draverij bestond vroeger steeds veel belangstelling. Dat ook het gemeentebestuur van Purmerend het op prijs stelt, dat de Katholieke Bond van Harmonie enFanfarecorpsen in Purmerend zijn zilveren jubiie komt vieren moge wel blijken uit het feit, dat het gemeentebestuur van de Markt' stad heeft besloten de jubilerende Bond officieel ten stadhuize te ont- vangen. Tijdens die gelegenheid zullen „Apollo" van Hoorn en„ St, Ceel lia" van Alkmaar, tesamen tellen' de circa 130 medewerkende leden een muzikale huldiging brengen voor het stadhuis. Cinema Americain: SCHIPPER NAAST GOD Dgze film geeft een kók op het leven aan boord van een walvis vaarder uit de oude tijd, toen men alleen nog maar zeilen kende. De oude Captain Joy heeft op zijn laatste reis zijn kleinzoon meege nomen om ook hem op te leiden tot Schipper. Deze oude schipper geeft de jonge stuurman een lesje, Hó toont zich in alles aan boord als waarló'k Schipper naast God. Wie van zeemansa vonturen houdt, zal bó Het zien van deze goede film niet teleur gesteld worden. Het is wel een lange geschiedenis want het voor-programma bestond alleen uit 't journaal. Harmonie: In het voorprogramma van deze week, zagen we in de Harmonie, naast actueel nieuws van de Tour de France, de oorlog in Korea enz. een filmpje uit de oude doos, uit de begintijd van de cinematografie. Geslaagd ALKMAAR Voor het Basis- examen van de Nederlandse Vere niging van Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's-Gravenhage slaagden Mevr, H. Wiese-Hottenga, Mej. Cornelia C, G. Kempen, Mej. Neily Klerk en de heer Joh. Wolzak allen te Alkmaar. Voorts slaagde vpor dit examen .Mej-. Cathgrina Wit te Bergen N.H. R.K. MULO EXAMEN ALKMAAR Geslaagd; E. B. G, Pannekeet; S. B. van Rijn; J. Schot ten; L. M. Schuursma; M. B. Sen- gers; P. A. M. Twisk; M. T. Ver meulen; C. B. L. Boer; T. J. Hol lander; A. Klaver: M. J. van Rooyen; M. C. G. Noordover; J. J. Put; A, M. Schelvis- C. A. Twsik J. A. Vink; G. M. Willemse; M. T. Wortelboer; P. J. den Dunnen- C. C. M. Eggermont; J. W. E, v.d. Helm; F. M. Hof; M. J. Kil; M. W. A. v. Kuyeren; Afgewezen 4. Aanbesteding ALKMAAR Hedenmorgen werd aanbesteed het bouwrijp ma ken van terrein gelegen in de polder Overdie en Aehtermeer tussen de Catsstraat en de Vondelstraat. Ingeschreven werd door de firma Huiberts en Punt Alkmaar voor 159.900; Aann. Mij. Kennemerland Heiloo 144.770. J. Twisk Castrieum 124.760; gunning is aangehouden. FILMKEURING K.F.G. ALKMAAR. Cinema Ameri can; Schipper naast God. Alle leeft. Harmonie: Het meisje van het stille strand, volw. Victoria: De weg is lang, boven 14 jaar. SCHAGEN. Royal: De roem rijke daden van Danny, volwassenen. WIERINGEN De Paan: Voor nu en altijd, boven 14 jaar. Kinderen van de straat, alle leeft, Zü winnen de slag, alle leeftijden. (Advertentie.) Dienstplicht Lichting 1951 ALKMAAR. De burgemeester der gemeente Alkmaar maakt hier mede bekend dat alle oproepingen voor de keuring van de lichting 1951 zijn verzonden. De in 1931 geboren mannelijke personen, die de Nederlandse natio naliteit bezitten en in één der Nederlandse bevolkingsregisters op genomen zijn of daarin opgenomen - hadden moeten worden en de op-waren gerezen tegen een inrichting roeping voor de keuring dan wel voor speel-automaten; hierover, als- BERGEN. Reeds enige malen was in de Gemeenteraad van Bergen de door het raadslid Broersma de aandacht gevestigd op klachten, die roeping voor de keuring een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, dienen zich vóór 1 September 1950 alsnog voor inschrijving voor de dienst plicht ter gemeentesecretarie, af deling Militaire Zaken, te melden. Zij, van wie zal blijken, dat in schrijving alsnog moet plaats heb ben, zullen worden gekeurd tijdens de zitting voor de keuring van de lichting 1952. SPORTVLIEGER BLEIN OP DE I.L.S.Y. ALKMAAR. 'Bij de openings festiviteiten van de Internationale Luchtvaartshow Ypenburg, die gisteren plaats vonden (zie pag, 1) was Noord-Holland vertegen woordigd door de sportvlieger H. Blein en zijn eehtgenote. die gekleed in oud-Westfries costume de Minister een kaasje aan boden. mede over de nog steeds broeiende kwestie der standplaatsentoewijzing aan üsventers wilde hij een inter pellatie houden. Tegen het voorstel van B. en W.. om deze interpellatie niet toe te staan, rees terecht ver zet uit de Raad. Het is nu eenmaal een goed demo cratisch recht, dat een raadslid het college kan interpelleren en aan dit recht wilde de Raad niet tornen. Het College dacht wellicht te kun nen volstaan met een schrijven hierover aan de Raad gericht, hoe wel het, blijkens de voorzitter, de zaak niet in de doofpot wilde stop pen. Het leek er anders wel op; waarom anders de Raad voorge steld de interpellatie niet toe te staan? Omdat de achtergrond van deze zaak achteraf veel ernstiger bleek te zijn dan in eerste aanleg, zoals de voorzitter mededeelde? Ons inziens een reden temeer, om de zaak in het openbaar te behan delen. al was het alleen maar, om geruchten over een en ander de kop in te drukken. De interpellatie werd tenslotte toegestaan, doch op verzoek van mr. Sluis eerst nadat de raad in comité de zaak bespro ken had. Dit gebeurde na afhan deling van dé agenda. Ruim ander half uur heeft de raad met gesloten deuren over deze en andere kwes ties gesproken en toen daarna de deuren weer open gingen, trok de heer Broersma wagens gebrek aan publieke belangstelling zijn inter pellatie maar in. Hoewel ons het een en het ander over deze dis cussie met gesloten deuren bereik te, willen wij er het zwijgen toe doen, omdat de resultaten van deze besprekingen uiteindelijk toch in het openbaar bekend zullen wor den. Er was nóg een kwestie aan de orde gesteld, die niet voor open bare behandeling geschikt bleek: de vermakelijkheidsbelasting. Bergen heeft drie dansgelegen heden .waarvan er één onlangs uit protest tegen de vermakelijkheids belasting gesloten werd. V.V.V. had gemeend in verband hiermee op verlaging der vermakelijkheids belasting te moeten aandringen, doch de raad kon hierover slechts bij de begroting beraadslagen en beslissen. De betrokken dancing-exploitant, die zijn dancing gesloten had, had echter volgens de veorzlttter geen reden tot klagen, daar B. en W. hem ten aanzien van andere be lastingen voor 50 procent tegemoet gekomen waren; op deze vreemde mededeling interruppeerde de heer Swaag, dat de voorzitter dit maar beter niet in het openbaar had kun nen zeggen. De voorzitter beloofde echter de raad in een „vertrouwe lijk" schrijven volkomen over deze aangelegenheid te zullen inlichten. Wij betwófelen, of deze publieke opinie hiermede bevredigd is, Desgevraagd verzekerde ons de exploitant van bedoelde dancing, dat hem van deze tegemoetkoming in andere belasting vor 50 procent niets bekend is, Ons kwam in verband met deze danskwestie nog ter ore, dat de betrokken dancing slechts vergun ning had personen van achttien jaar en ouder toe te laten, terwijl in de beide andere dansgelegenheden ook personen beneden de achttien jaar, mits onder geleide, mochten worden toegelaten. Wij zouden wel eens willen weten, waarom hier met tweeërlei maatstaf wordt ge meten. Er werd hartelijk om gelachen, zowel om het belachelijke van de film uit die dagen als om de on danks alles nog grappige intrige, De hoofdfilm kunnen we minder waarderen: het is een frivole ge schiedenis, die zich volgens echt Amerikaanse allure afspeelt in de entourage van het strand- en ver. maakleven en de intrige is zó onbe nulig, dat men maar met moeite 't eind kan afwachten. Een film, die men gerust kan overslaan. Victoria Theater: DE WEG IS LANG Na een uitvoerig buitenlands journaal, waarin de herdenking om de slag van Bastoglie, een beeld van de gigantische spoorwègwer ken te Brussel de Ronde van Frank rijk en de Koreaanse oorlog, komt het Nederlands nieuws, afgezien van de vierdaagse-opnamen en de races in Zandvoort er deze keer zuinig af. In het voorprogramma dan nog een Donaid Duek en een heel aardige film over de fabricatie van poppen. De hoofdfilm confronteert ons mensen van de twintigste eeuw nog eens met de ellende, die de ras senwaan in Europa te weg heeft gebracht en brengt in de geschie denis van de Joodse familie 'Jelin, waarvan de man vergast wordt, de zoop bó de partisanen komt en de moeder van het ene kaïpp naar het andere 'zwerft, tot uiting, wat velen tussen de jaren 1939 en 1949 heb ben moeten medemaken om uitein. deiók pust te vindep in een eigen home. Een harde film, die tegen 'n aehtergrond van honger en puin leven der D.P.'s schildert op een wijze, die ieder rechtgeaard mens tot bezipning moet brengen. Een boeiende, leerrijke flim. maar Alcmaria doet het beter (en chemisch)! 5 M 6 FABRIEK; VQQRMEER 3, ALKMAAR TEL 3568 X 8 a 2?00) WINKEL KHQUTENSÏR 24. ALKMAAR, K S TEL. 4554 DEPOT- I. H- M i BROEDER, BERGEN STATIONSSTRAAT 9, TELEFOON 24(4 (K 2208) S.V.W.- (Adv.) -DUINRANDERS H.H.WAARD Zondag a.s. komt Duinranders uit Schoorl met drie elftallen op bezoek bij SVW. Begonnen wordt om 1 uur met de twee junioren elftallen. Daar na SVW 2Duinranders 2 en om half vier SVW 1Duinranders 1. Het is jammer dat de linksback van SVW Jaap Smit wegens een blessure niet kan meespelen, want dan had 't z'n laatste wedstrijd voor SVW geweest,Jaap Smit gaat per 1 Aug. a.s. voor Duinranders spe. len. De wedstrijd SVW 1Duinran ders 1 gaat om een mooie beker. Bij SVW wordt Zondag in de nieuwe opstelling gespeeld. Het le elftal heeft een danige verjonging ondergaan en we zijn benieuwd hoe het Zondag zal lopen. Bij goed weer verwachjen we veel publiek. HERWONNEN LEVENSKRACHT H.H.WAARD Bij de gehouden speldjesdag Zondag j.l. bracht de collecte aan de Dionysiuskerk f 75 en aan de H. Hartkerk f 50 op. Sa men dus de mooie som van f 125. De parochie van de H. Familie volgt nog. Autotocht ouden van dagen LIMMEN. Dit jaar zal men weer voor het eerst sinds de oor logsjaren, een autotocht organi seren voor ouden van dagen, en wel op Dinsdag 22 Augustus. De tour gaat per autobussen; er zal een bezoek gebracht worden aan Schiphol en 't Gooi. Naar wii vernemen heeft de huis aan huis collecte ongeveer 1000 gulden opgebracht. Geslaagd NIEUWE-NIEDORP. Op de R.K. Modevakschool te Nieuwe- Niedorp slaagden op 27 Juli 1,1. drie leerlingen voor eostumière, n.l. de jongedames Nelly Praat, Riet Har- berts en Aüe Borst. Voor lingerie: Afra Plak en J. v. d. Gulik. BOERDERIJ IN DE AS GELEGD AKERSLOOT Vannacht om streeks half twee werd door blik seminslag de boerderij van de heer J. Meijzen gelegen aan de Woude nr. 493 door blikseminslag getrof fen. De ijlings gealarmeerde brand weer van Akersloot en Schermer konden met de vuurzee weinig uit richten. Ook de later gealarmeerde Alkmaarse Brandweer, die met groot materiaal op het terrein van de brand aanwezig was kon de vuurzee niet meer tot staan bren gen. De grote boerderij, een betrek kelijk nieuw gebouw en de mooiste van dit dorp kon niet behouden blijven en brandde tot de grond toe af. Daardoor werd het gezin van de heer Meijzen, bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen dakloos. Ook een logé, die toevallig in de boerderij aanwezig was werd door de brand verrast en moest een goed heenkomen zoeken. 90 ton hooi verbrandde. BERGENS HOOCTIJDAG Het Bloemencorso BERGEN. Zal Bergens hoogtij dag herrijzen? Dit is de vraag, die velen zich stellen, doch als de voor tekenen niet bedriegen en het groot aantal insehryvingen dat nog steeds binnenkomt in ogenschouw ge nomen, zal dit eerste bioemenfeest na de oorlog zeker niet onder doen voor de vele die voor de oorlog vele duizenden naar Bergen trok ken. Als de weergoden op 2 Augus tus a.s. hun medewerking verlenen, zal dit corso zeker slagen. Maar deze dag geeft nog meer. In het openluchttheater zal des avonds om aeht uur het Nederlands Volks toneel een opvoering verzorgen van één der oudste stukken van de be roemde Engelse schrijver Shakes peare „Twee edellieden van Verona". Dit onderhoudend en op gewekt blijspel, dat geschreven is in de jeugdtijd van de schrijver, was aanvankelijk maar weinig be kend, doch wordt in deze tijd meer en meer gespeeld. Het speelt aan het einde der zestiende en het be gin der zeventiende eeuw. Het is een spel, gscbreven door een jeug dig mens, vrolijk, levensblij en met een zuiver en gaaf gemoed, dat ver haalt van trouwe en trouweloze liefde, van edele en niet-edele jonge mannen en van ontroerende vrou welijke overgave en toewijding, af gewisseld dor komische scènes van dwaze knechten. Het Nederlands Volkstoneel zal voor een goede vertolking zorgen, gezien het grote succes dat Ben Groenveld reeds heeft gehad met opvoeringen el ders. ZANG- EN DANSRECITAL BERGEN. Een groepje jonge en nog niet zo bekende kunstenaars bracht in de Rustende Jager voor een zeer matig bezette zaal een mu- zielf- en dansavond. Van de dansen kon ons het ge deelte uit de „Kleine Nachtmuzik" van Mozart, gedanst door Xandra van de Weetering en Eva Muller, het meest bekoren. De begeleiding was in de vaardige handen van Luise Camerick die nog een muzi kaal grapje bracht in de vorm van variaties van bekende componisten op het thema „aan de oever van de snelle vliet" De nog zeer jonge Conrad van de Weetering deed af breuk aan de prestaties van de dansgroep door onbeheerst en stijl loos dansen, wat vooral in het laat ste nummer „Aufschwung" van Schumann tot uiting kwam. Nelly Smit en Guus Renaud ver zorgden het muzikale gedeelte op verdienstelijke wyze. Zó zongen 'n scène uit ,,Le nozze di Figaro" van Mozart, een scène uit „Die lustige Weiber von Windsor'' van Nicolai en een aria en duet uit „Don Pas- quale" van Donizetti. Aan het eind van de avond wer den aan Luise Camerick en Nelly Smit bloemen aangeboden. Schaakwedstrijd geslaagd EGMOND AAN ZEE De schaakavond tegen de badgasten is buiten alle verwachtingen een succes geworden, Vele gasten waren komen opdagen om de strijd tegen de Egmondse „Schaakridders" aan te binden. Het bleek al gauw dat zij te sterk waren voor de onzen. Maar goed, de uitslag 1$ van minder belang. Het ging er om - in het kader der V.V.V. - aan de bad gasten een gezellige avond aan te bieden- Na afloop reikte voorzitter J. de Waal aan alle gasten-deelne- mers een oorkonde uit, keurig op oud-hollands papier gedrukt en op gesteld in echt eh onvervalst dorps. Deze geste viel zeer in de smaak, Woensdag. 9 Augustus vindt de tweede schaakavond plaats, Tafeltennistoumooi EGMOND AAN ZEE. De Egmondse tafeltennisclub 21-—19 uit Egmond aan den Hoef, organi seert op 3, 4 en 5 Augustus een tournooi in de concertzaal van de Vergulde Valk. Cor du Buy, kam pioen van Nederland 1949 en Wil van Zoelen, winnaar van de N.T. T.B, cup 1950 zullen op 5 Augustus een demonstratie geven, Het ge meentebestuur stelde voor deze wedstrijden een beker beschik baar. E.D.OK.F.G. EGMOND AAN ZEE, De eerste klassers E.D.O. en K.F.C. spelen a.s. Zondag om half zeven een voetbalwedstrijd op het Eg mondse sportpark om de zilveren „van Speijktoren", Deze moet 3 maal achtereen of 5 maal totaal gewonnen worden. Bij gelijk spel wordt door strafschoppen beslist. Scheidsrechter is de heer J. J. Hessink uit Amsterdam. NIEUWS UIT WARMENHUIZEN Gevonden: een vulpen en een herensltpover. Inlichtingen bij de Politie, De R.K. Toneelvereniging „Het Masker" heeft in studie genomen: .Telefoon voor meneer", blijspel in 3 bedróven. Geslaagd WARMENHUIZEN. Op 19 Juli slaagden aan de Maria Naai school te Warmenhuizen, voor Lin gerie de dames: Fr Burger, A. Kuilboer, Fr. Delis, G. Mooy, T. Blankendaal, A, Kaandorp, Tr, Spaansen te Tuitjenhorn en S.-Boe- kei uit Warmenhuizen. En op 20 Juli voor Costumière: Gr. Schilder, Riet Spaans, Jo Jong, Lucy Mooy, Bets Bruin, Rie Dapper N. Hoogenboom te Tuitjen horn en Bertle Quant, B. v. Velzen en R. v. d. Berg uit Warmenhuizen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met in de Noordelijke helft van het land nog enkele plaatselijke buien. Overigens droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Noord en West. Iets hogere temperaturen. TELEGRAM AAN DE REGERING De Raad van Vakcentralen, waar in samenwerken het NW, het CNV en de KAB, heeft zich heden met het volgende telegram tot de rege ring gewend: -Op grond van de recente ont wikkeling van het internationaal en nationaal prijsniveau, zowel vpor de groot- als voor de kl.einhand.el en de vooruitzichten daaromtrent voor de naaste toekomst, gezien in het. licht van de internationale poli tieke spanningen, dringt de Raad van Vakcentralen met grote nadruk bij uw regering aan op onmiddel lijke afkondiging van een prijsstop en op het nemen van verdere prijs- beheersende maatregelen. Gegeven verder de stóging van de kosten van levensonderhoud se dert de devaluatie verzoekt de Raad uw regering het overleg over deze ernstige ontwikkeling en haar gevolgen voor de loonvorming op korte termijn met de Stichting van de Arbeid te openen. (Reeds geplaatst in een deel vorige oplaag.) 15.000STE BEZOEKER „Van de Wadden tot het IJ" ALKMAAR, De tentoonstelling „Van de Wkdden tot hot IJ" werd gisteren door ruim 3000 personen bezocht. In de namiddag passeerde de 15.000ste bezoeker de controle. Alkmaarse Export Veiling Snijbieten stam 2035; stok 42-— 57; sperciebonen 1520; spinazie 619; postelein 416; doppers 38; rabarber 4—12; andóvie 5—15; sla 210; bloemkool IA 2434; I 15 22; II 814; komk. 712 rode kool 5.607.10; groene kool 5; bieten 4 —5; worteltjes 9—15; uien 6—9; drielingen aardappelen 37; grote aardappelen 712; selderie 24; Peterselie 24; tomaten 3043; Bonka 2028; rode bessen 4257; zwarte bessen 65—75; appels jelio 10—42. BEEMSTER, 28 Juli. Schotse muizen 9.00—13.00, koopmans blau we 11.00, schotse muizen 5.508.00, slabonen met draad 15.00, slabonen zonder draad 15.0017.00, stoksnij- bonen 20.0040.00, stamsnijbonen 20.0029.00, pronkbonen 16.ÓÖ 18.00, bl- blauwschokkers 9.00— 13,00, tomaten a 40.00—47.00, bloem kool 8.00—28.00, rode kool 5.00 7,00, spinazie 20.00—34.00, postelein 5.00—12.00, sla 5.00—14.00, andijvie 5,007.00, rabarber 4.006.00, rode bieten 4.006,00, bospeen 8.00—12,00, waspeen 8.00—14.00, uien 2,00—7.50, rode aalbessen 30.0086.00, zWarte bessen 65,0075.00, klapbessen 12.00 42.00, perziken 4.0020.00, fram bozen 50.00, druiven frankenthalers I.802.00, suikermeloenen 60.00— 105.00, II 32.0049.00, yellow trans parant I 22.00—40.00, II 10.00—20,00, kruidenier 20.00—38.00, II 10.00— 20,00. BLOKKER 28 Juli Prolefic 45 67; rode bes 2433; witte bes 15 25; kruisbes 4967; pruimen 50— 97; tomaten 3344; perziken 10—23; frankenthaler 82—1.54; yellow 20— 41; kruidenier 1836; andijvie 4— 11; aardappelen gewone 10.20 II.80; drielingen 3.305,10; bloem kool 2736; trospeen 6.508; kom kommer 6—13; peulen 31—41; rode kool 5.505.70; gele kool 45.90; rabarber 58; slabonen 1622; stamsnijbonen 1231; sla 5.808.20; uien 1417. ZWAAG 28 Juli Aardappelen gewone 712.50; drielingen 3.10—8; bonken 8.3010.10; spinazie 1829; postelein 410; uien 612; bieten 4 5.10; savoye kool 56.10; rode kool 5,506,20; slabonen 1520; snijbonen 2648; tomaten 2646; augurken 738; waspeen 1214; bospeen 817; rabarbe,- 36; andij vie 68; sla 28.60; bloemkool 8 37; komkommer 7—21; perzik 7— 23; frambozen 7084; pruimen 57 1.27; frankenthaler 1.351.56: west- frisia 1.581.74; witte bessen 20; rode bessen 2542; prolefic 3868; kruisbes 2575; zwarte bes 6093; meloenen 2770; yellow 2049; kruidenier 2537. ZUIDERKOGGE 28 Juli Vr. aardappelen aanvoer 30000 kg. Gr. schot 10.50—11.50; Grove Dore 9.80; mid. schot 9.2011; mid. Roode 11 —11.80; Eigenheimer 9.4011.20; Bloemkool 841; rode kool 4.50— 6.20; slabonen 1519; Snijbonen 28 —47; Sla 4.20—9.10; Rabarber 9; Bospeen 810; Groene kool 5.80— 6.10; Kroten 45.10; Tomaten 30— 42; Doperwten 23: komkommer 7 12; Perziken 925; Prolefic 2567; Rode bes 2438; Kruidenier 1635; Yellow 1538; Pruimen 5492; Druiven 138140; Gladstone 1218; Kruisbessen 2840. AVENHORN 28 Juli Gr, schot 10.40—11.10; midd. schot 10.80—12.60 Driel schot 5.206.20; Rode schot 12.1012.60; Eigenheimers 12:50— 12;60; aanvoer 15.200 kg. Slabonen aanvoer 500 kg 1718; LANGEDIJK 55.000 kg aard appelen eerstelingen 9.301060; bl. eigenheimers 8.4011.10; grove 9.2010,40; drielingen 6.406.90; 800 kg Slabonen 1720; 600 kg to maten A 3034; idem B 2832; 170.000 kg gele kool 5—5.40; 90.000 kg rode kool 5,505,60; 9.000 kg witte kool 3. NRD. SCHARWOUDE 29 Juli 65.000 kg aard. eerstelingen 8.20 10.40; grote 8.809,50. drielingen 4.20—5.10; Kriel 3,10—3.60; rode eerstelingen 11.10—11.60; eigenhei mers 7.5011.80; blauwe eigenhei mers 9.4012.10; bientjes 88.50; 30.000 kg rode korl 4.50—5.50; 12.000 kg witte kool 3; 5000 gele kool 5; 300 kg slabonen 1922; 600 kg Kro ten a 0.10; 30o kg zilvernep 35; drie lingen 13- 600 stuks bloemkool 16 22. WARMENHUIZEN 29 Juli 58.000 kg aardappelen eerstelingen 9.50—11; grove 9.5010.30; drielin- Ppr, 7 so7.70; witte eigenh. 9.80— 10.40; bi. eigenh. 10.50—10.70; 100 kg zilvernep 32. BLOKKER Prolefic 21—27; Rode bes 25-31- Witte bes 5—11; Gladstone 12—16; Yellow 26—35; Kruidenier val 58. DJAKAR cventuel houden bezig te Staten regerir autorit- oorlog aan het over in lm De R.I.S. meen binnenlc opbouw raat de een Tijde: den vai zou de hebben crete se defe trekkin Van hierbij gesteld langstell bases, hoek bon en sluiten gordel Azië, Philip] en In gen hoe woord dedigingsp trekken alles digen, houdbs Indone digen, punten is men gen wie 2 deze men? aldus weest de Hiert kaanse steeds de omg rust alleen dien lost e nea) niet Indon daar infiltr bovena: zwaren ot> De hand: mogel de van Ira de sehe Hoe op dez kend, waarm de bij de tie Nie zal felen land dat Am zal stei gingen vriendsi de waard Guinea door de worden voor, door steun leend. Men door de politiek

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2