Actie Jupiter veroverde Overijsel in 'n dag AMERIKA WIL MILITAIRE BASES IN INDONESIË Rijk legde zeven ton toe op aangevoerde zeep Nederland moet niet te veel rekenen op steun van Washington voor N.-Guinea VIJFTIEN-JARIG MEISJE ALS AMATEUR-DETECTIVE Nijmegen haalde de wandelaars met muziek en bloemen binnen ntralen prijsstop erichten Djakarta maakt handig gebruik van de internationale situatie Grootste oefening sinds de bevrijding Aan het front te Hath.m Kostganger wilde zijn baas bestelen Dienstauto's voor privé gebruik Geen enkele buitenlander gaf op Zondags - Evangelie Onrechtmatige winst genoten Reclame gemaakt voor hamsteren (WACHTING jor het 'KNMI te van Zaterdag- lagavond. BEWOLKING bewolking met jke helft van het kele plaatselijke ns droog weer. itige wind, hoofd- Noord en West. nperaturen. GRAM REGERING 'akcentralen, waar- het NW, het CNV 'ft zich heden met sgrram tot de rege- n de recente ont- -t internationaal en veau, zowel vpor >or de kleinhandel chten daaromtrent oekomst, gezien in internationale poli- i, dringt de Raad met grote nadiak aan op onmiddel- van een prijsstop van verdere prijs- tregelen, ■r de stijging van :vensonderhoud se- latie verzoekt de g het overleg over wikkeling en haar e loonvorming op 't de Stichting van 'enen. Is geplaatst in een vorige oplaag.) BEZOEKER den tot het IJ'* De tentoonstelling i tot het IJ" werd lim 3000 personen amiddag passeerde >eker de controle. ixport Veiling 20—35; stok 42— 1520; spinazie t16; doppers 38; andijvie 5—15; sla IA 24—34; I 15 ik. 712 rode kool e kool 5; bieten 4 315; uien 69; 'Pelen 37; grote .2; selderie 24; tomaten 3043; ide bessen 4257; 75; appels jello Juli. Schotse 0, koopmans blau- muizen 5.508.00, lad 15.00, slabonen 0017.00, stoksnij- D0, stamsnijbonen mkbonen 16.(JÖ vschokkers 9.00 10.00—47.00, bloem- rodc kool 5.00— 10—3400, postelein .0014.00, andijvie er 4.006.00, rode aospeen 8.00—12.00, 00, uien 2.00—7.50, 0.0086.00, zwarte 3, klapbessen 12.00 4.0020.00, fram- /en frankenthalers meloenen 60.00— 9.00, yellow trans- '.00, II 10.00—20.00, -38.00, II 10.00— luli Prolefic 45 133; witte bes 15 —67; pruimen 50 4; perziken 1023; -1.54; yellow 20 i36; andijvie 4— gewone 10.20 3.305.10; bloem- 'een 6.508; kom- sulen 3141; rode »ele kool 45.90; slabonen 1622; -31; sla 5.80—8.20; i Aardappelen drielingen 3.108; spinazie 1829; en 612; bieten 4 ol 56.10; rode slabonen 1520; tomaten 2646; waspeen 1214; >arber 36; andij- 60; bloemkool 8 7—21; perzik 7— -34; pruimen 57 r 1.351.56; west- witte bessen 20; 12; prolefic 3868; warte bes 6093; yellow 2049; I 28 Juli Vr. oer 30000 kg. Gr. Grove Dore 9.80; 1; mid. Roode 11 Imer 9.40—11,20; rode kool 4.50— -19; Snijbonen 28 .10; Rabarber 9; roene kool 5.80 .10; Tomaten 30— komkommer 7— i; Prolefic 2567; Kruidenier 16—35; Pruimen 5492; Gladstone 1218; Juli Gr, schot schot 10.80—12.60 6.20; Rode schot nheimers 12:50— 200 kg. Slabonen -18; 55.000 kg aard- ngen 9.30—1060; 8.4011.10; grove ingen 6.406.90: 17—20; 600 kg to- idem B 2832; nol 5—5.40; 90,000 )0—5.60; 9.000 kg OUDE 29 Juli erstelingen 8.20 -9.50. drielingen 3,103.60; rode -11.60; eigenhei- blauwe eigephei- bientjes 88,50; I 4.50—5.50; 12.000 5000 gele kool 5; 1—22; 600 kg Kro- silvernep 35; drie aks bloemkool 16 IN 29 Juli elen eerstelingen >010.30; drielin- :te eigenh. 9.80— 3.5010.70; 100 kg Prolefic 21—27; Witte bes 5—11; Yellow 26—33; 8. ZATERDAG 29 JULI 1950 PAGINA 3 Op twee heel verschillende plaatsen in de wereld voeren zware rookwolken hemelwaarts. Hoewel zij ook op verschillende manieren ontstonden, lag aan hun bestaan dezelfde oorzaak ten grondslag: oorlog! De wolken links op de foto zijn nog een nasleep van de laatste wereldoorlog. In de Tiergarten, in de Britse sector van Berlijn, werd een bom van 450 kg gevonden in de onmiddellijke omgeving van een Russisch monument. Om dit monument te sparen, versleepten deskundigen van de Royal Air Force de bom een paar honderd meter en brachten haar toen pas tot ontploffing. De wolken rechts hingen boven het hoogopspattende water van de Koem, nadat Amerikaanse troepen een brug hadden op geblazen om de Noord-Koreanen in hun opmars te belemmeren. DJAKARTA, 28 Juli. De vraagstukken, verbonden aan een eventuele defensie van Indonesië tegen buitenlandse agressoren houden op het ogenblik vele verantwoordelijke kringen' alhier bezig, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. te Djakarta. Merle Cochran, de ambassadeur der Verenigde Staten,heeft hierin handelend volgens de instructies zijner regering, deze vraagstukken besproken met de Indonesische autoriteiten en wel reeds sedert het allereerste begin van de oorlog in Korea. Toen reeds heeft Cochran een bezoek gebracht aan president Sukarno en heeft hij, naar de correspondent van het A.N.P. van zeer goed ingelichte zijde vernam, gesproken over de mogelijkheid van het vestigen van Amerikaanse bases in Indonesië. De reactie van de regering der R.I.S. hiertegenover is in het alge meen wel bekend: zij ziet in de binnenlandse consolidatie en de opbouw van het veiligheids-appa raat de beste voorbereiding tegefi een agressie van buiten. Tijdens een der vele onderhou den van Cochran met Moh. Hatta zou de minister-president nader hebben geïnformeerd naar con crete plannen van de Amerikaan se defensie-autoriteiten met be trekking tot Indonesië. Van Amerikaanse zijde schijnt hierbij het vraagstuk aldus te zijn gesteld, dat Amerika slechts be langstelling heeft voor een drietal bases, met name de in een drie hoek gelegen punten Morotai, Am- bon en Hollandia. Deze punten sluiten aan bij de verdedigings gordel rondom het vasteland van Azië, n.L van Japan uit, via de Fhilippijnen naar Nieuw Guinea en Australië. In Indonesische regeringskrin gen hoort men thans vaak als ant woord op deze Amerikaanse ver dedigingsplannen de conclusie trekken; de geallieerden zullen alles doen om Singapore te verde digen, doch zou Singapore on houdbaar blijken, dan zal men Indonesië verder niet meer verde digen, doch slechts genoemde drie punten als linie gebruiken. Voorts is men in verantwoordelijke krin gen geneigd, de vraag te stellen: wie zal de Amerikanen beletten, deze bases in tijd van nood te ne men? Men mag aannemen, dat aldus ook Hatta's reactie is ge weest in de besprekingen met de Amerikaanse ambassadeur. Nieuw Guinea. Hierbij wijst men de Ameri kaanse deskundigen dan echter steeds op de omstandigheid dat in de omgeving dezer bases politieke iust nodig is en dat deze rust alleen kan worden verkregen, in dien de kwestie-Ambon is opge lost en indien Iran (Nieuw Gui nea) Indonesisch is, zolang Iran niet Indonesisch is, aldus deze Indonesische kringen, zullen al daar de politieke onrust en de infiltratie voortduien en zullen bovendien in Indonesië grote be zwaren tegen Amerikaanse bases op Indonesisch gebied rijzen. De conclusie ligt dan voor de hand: Amerika dient de grootst mogeljjke steun te verlenen aan de Indonesische eisen ten aanzien van Iran, mede in het belang van de Amerikaanse en de Australi sche defensie. Hoe de Amerikaanse reacties op deze zienswijze zijn is niet be kend, doch Nederlandse politieke waarnemers zijn van mening, dat de Nederlandse regering hiermede bij de behandeling van de kwes tie Nieuw Guinea ernstig rekening zal moeten houden. Zij betwij felen met name of de in Neder land wel gehuldigde opvatting, dat Amerika de Nederlandse eisen zal steunen uit defensie-overwe gingen, wel geheel juist is. De vriendschap van Indonesië is voor de Amerikaanse defensie veel waard en een basis op Nieuw Guinea zal toch in ieder geval door de Amerikanen zelf moeten worden ingericht zonder dat hier voor, noch door Indonesië, noch door Nederland, enige merkbare steun zal kunnen worden ver leend. Men wijst er tenslotte op, dat door de Indonesische buitenlandse politiek aldus een handig gebruik wordt gemaakt van de internatio nale situatie, om voor de eisen inzake Nieuw Guinea buitenlandse steun te verkrijgen. Kabinetsformatie In de naaste toekomst hangt echter veel af van het antwoord op de vraag, wie in het eenheids kabinet de toekomstige minister van buitenlandse zaken zal zijn. Zoals de zaken nu staan, maakt Sjahrir hiervoor de meeste kan sen. Pandit Nehru schijnt tijdens zijn bezoek aan Indonesië zijn verwondering kenbaar te hebben gemaakt over het feit, dat iemand als Sjahrir niet in de regering is opgenomen. Het parlement der R.I.S. be raadslaagt thans achter de scher men over het wetsontwerp voor de nieuwe gTondwet. Naar ver nomen wordt, zullen de linkse partijen, n.l. de partai kommunis Indonesia, de partai socialis (dat is niet Sjahrir's partij), de partai Buruh e.a., ondanks de aandrang van Moh. Hatta in zijn gisteren voor het parlement voorgelezen verklaring, op het ontwerp amen dementen indienen. Hatta heeft n.l. gevraagd om aanneming of verwerping zoals het ontwerp er thans ligt en om af te zien van het recht op amen dement. De linkse partijen zullen over de aard der amendementen nog overleg plegen met de hoofd besturen dier partijen. De Masjumi, de partai nasional Indonesia en de partai socialis In donesia (van Sjahrir) zullen on der amendering voor het ontwerp stemmen. Men vraagt zich thans af, of de vereiste meerderheid van tweederden der stemmen zal wor den gehaald indien de linkse par tijen en bloc tegen het ontwerp zouden stemmen. In verband met deze complicatie zou de behandeling van het ont werp voor de nieuwe grondwet wel eens langer kunnen duren dan men aanvankelijk had verwacht. Kaasmarkt Utrecht UTRECHT, 28 Juli Kaas markt: aanvoer 55 partijen. Het aantal kazen bedroeg 2.173. Zij wogen tezamen 12.744 kilo. Eer ste kwaliteit f 2.122.24; twee de kwal. 22.10. Handel vlug. (Van een oorlogsverslaggever) AAN HET FRONT TE HATTEM. Terwijl de muxiek van het muziekcorps van het eerste regiment genietroepen, gelegerd te 's-Hertogenbosch, in de bossen nabij Flip Hul rondschetterde, liepen ruim driehonderd genietroepers stevig gearmd met ver loofden of ouders met van trots glimmende gezichten door het materieelpark, dat voor de vijand gecamoufleerd was. Voor de jongens was het na een week hard ploeteren een ware feestdag. Vandaag behoefden ze alleen maar de rooie petten dat waren de hoogsten der hogen te groeten en het rookverbod was door de commandant opgeheven. Het was al meer dan een week geleden, dat de „oorlogstoestand" was afgekondigd en over een paar dagen zou hef weer „vrede" zijn. Of majoor Dijkstra ook zo in z'n nopjes was met de drukte in het kamp weten we niet, maar een rommelkamp zoals dit leek hem toch niet ideaal. Vandaag zijn wij met nog een zes tal oorlogscollega's de gast geweest van majoor Dijkstra. Met genoegen kondigde hij het begin van de ge welddadige actie aan. De vorige week Woensdag had hij z'n jongens meegedeeld, dat ze zouden vertrek ken naar het front. Een vredelie vend front dan. Overijsel moest ver overd worden, maar alle bruggen over de IJsel waren vernield. Daar om had de hogere legerleiding be volen, dat de toekomstige officieren en reserve-officieren van de genie school te Soesterberg voor de in fanterie, artillerie en tankcolonne's de weg zouden banen. Onmiddellijk werd Woensdag met 70 vrachtwagens vertrokken en men koos Hattem voor de plaats van het materieelkamp Suriname. Tenten werden gebouwd, de water leiding klaar gemaakt. Radioverbin dingen met elders tot stand ge bracht en ook een aparte telefoon dienst. Kortom een geheel tenten kamp werd ingericht. Inmiddels re den zwaar beladen drie-tonners af en aan met bruggen-materieel. On danks de tegenwerking van het slechte weer was het kamp Zater dagavond geheel gereed. De eerste brug in Hattem Nadat Maandagmorgen majoor Dijkstra al z'n mannen nog eens over het plan verteld had, kon de slag beginnen. Met donderend ge weld raasden drietonners naar het centrum van Hattem, de actie Ju piter was in volle gang. Koortsach tig werd begonnen met een brug over het Apeldoorn kanaal, 'n vaste Baileybrug van 65 meter lengte. Dinsdagavond was de brug, de Aru ba, kant en klaar. Verderop ging het. Nu moest er een brug over de IJsel de Bonaire. Een afstand van 155 meter moest overspannen worden en dan ook nog zo, dat het scheepvaartverkeer er geen hinder van ondervond. Maar 's middags om vier uur was ook deze hinderpaal overwonnen. Een reusachtige bailey-ponton zou de beide oevers verbinden, maar op het moment, dat het sluitstuk er tussen gevaren werd, stootte een van de pontons lek. 's Avonds om half tien was echter dit euvel, dank zij de vindingrijkheid van een lui tenant, weer verholpen. Op dit late tijdstip was nog een groot gedeelte van Zwolle op de been. Men was voor geraakt op het Door de recherche te Enschede werd wegens een poging tót inbraak de 28-jarige H. V. aldaar gearres teerd. Op klaarlichte dag probeer de hij vorige week Zaterdag in te breken in de woning van zijn pat roon G. Sch. aan de Buitenweg, H.V., die kostganger is, verkeerde schijnbaar in geldnood, althans hij was niet in staat zijn kostgeld te betalen. Tegenover zijn kostbaas hing hij toen het verhaal op, nog geen loon te hebben ontvangen. De kostbaas geloofde dit verhaal niet zodat werd afgesproken samen naar G. Sch. te gaan informeren naar de juistheid hiervan. In werkelijkheid fantaseerde H. V., doch dit zou eerst later blijken. H. V. had zijn loon wel ont vangen, maar het geld al weer op gemaakt. De kostganger had echter nog enkele ogenblikken het toeval aan zijn zijde, want toen hij en zijn kostbaas bij G. Sch. arriveerden, bleek niemand thuis te zijn. Waar H, V. zeer wel inzag dat deze tijdelijke afwezigheid van zijn patroon voor hem slechts uitstel van de moeilijkheden zou beteke nen, besloot hij naderhand van deze afwezigheid gebruik te maken door bij zijn patroon in te breken ten einde aan geld te komen. Later op de middag ging hij opnieuw naar de Buitenweg en toen bleek dat Sch. nog niet was teruggekeerd, ver schafte hij zich door middel van 'n tuimelraam aan de achterzijde van het huis toegang tot de woning. KORDAAT OPTREDEN VAN EEN 15-JARIG MEISJE. De inbraakpoging zou H. V. wel licht succes heben opgeleverd, in dien niet een nichtje van G. Sch roet in het eten had gegooid.. Door het buitengewoon kordate optreden van de 15-jarige H. J. P, mislukte de inbraakpoging en kon H. V. zelfs gearresteerd worden. Hij erkent thans ruiterlijk, dat hij zich door het jeugdige meisje lelijk in de kaart heeft laten kijken. De moei lijkheden met het kostgeld zijn door dit alles overigens voorlopig voor hem opgelost. De politie heeft hem namelijk gratis cellogies aangebo den. EEN SLAAPGELEGENHEID Het geval droeg zich als volgt toe. Het meisje had de gewoonte elke Zaterdagmiddag bij haar oom op visite te gaan. Zo verscheen zij ook j.l. Zaterdagmiddag aan de Bui tenweg. Toen zij bemerkte, dat de gordijnen dichtgetrokken waren en de deur gesloten was, besloot zij daar zij wist waar de sleutel al tijd opgeborgen werd toch maar naar binnen te gaan omdat zij in de veronderstelling verkeerde dat haar oom wel spoedig zou terugkeren Binnengekomen opende zij de gor dijnen en ging in de kamer zitten. Plotseling hoorde zij boven lawaai. Zij ging naar boven en ontdekte tot haar verbazing in de zolderluikope ning een vreemde man die daar op zijn knieën gelegen was. Zonder blikken of blozen vroeg het meisje wie hij was en wat hij in de woning van haar oom moest doen. H. V. vertelde, dat hij in dienst was van G. Sch. en voor hem in zijn woning wat werkzaamhe den moest verrichten. Door ver schillende vragen van het meisje in het nauw gedreven, vertelde hij even later dat hij ruzie had gehad met zijn kostbaas en nu niet naar zijn oude adres durfde terugkeren en daarom op de zolder bij zijn pa troon een slaapgelegenheid in ge reedheid wilde brengen. Het meisje kreeg vanzelfsprekend kend nog meer argwaan en gebood de man naar beneden te komen, hetgeen hij gewillig deed. Beneden vroeg zij hem naar naam en adres, welke hij grif opgaf. Naar later zou blijken was de naam gefin geerd, maar het adres klopte. Door het merkwaardige gedrag van de man geloofde het meisje ten lange leste hoe langer hoe minder van hetgeen hij haar vertelde, vooral niet toen hij haar verzocht van het voorgevallenne niets aan haar oom te vertellen. Het meisje besloot tenslotte de man te laten vertrekken op voorwaarde dat hij met haar nog eerst naar boven zou gaan om te controleren of er op de bovenkamer ook iets verbroken of ontvreemd was. Toen dit niet het geval bleek te zijn, mocht de man het huis ver laten. AMATEURDETECTTVE Direct ging het meisje een per soonlijk onderzoek instellen. Zij be gaf zich naar het opgegeven adres en vernam hier dat de bewuste per soon daar inderdaad bleek te wo nen. De naam die hij haar had op gegeven was echter verzonnen. Verder vernam zij dat er van een ruzie tussen kostbaas en kostgan ger geen sprake was geweest. Na derhand vertelde zij het gehele verhaal aan haar oom, die uit de aard der zaak ten zeerste verwon derd was. De recherche werd ip het geval gemengd, waarop de kostgan ger gearresteerd werd. GEEN GEESTELIJKE AFWIJKINGEN H. V., die geen geestelijke afwij kingen vertoont, schijnt tengevolge van braspartijen reeds in financiële moeilijkheden verkeerd te hebben en trachtte tevens al eerder deze moeilijkheden door een inbraak op te heffen. In de nacht van 1 op 2 Juli wist hij door verbreking zich toegang te verschaffen tot het kan toor van zijn patroon aan de IJs- baanweg. Hij ontvreemde een radiotoestel en een fototoestel. De andere dag kreeg hij echter berouw over zijn daad en bracht hij het gestolene aan G. Sch. aan diens woning terug. Daar H. V. een goede knecht was en uit eigen be weging het ontvreemde had terug gebracht, werd hij destijds na ver hoor door de recherche, weer op vrije voeten gesteld en door zijn patroon in zijn betrekking gehand haafd. TERUGBETALEN Blijkens het verslag der Alge mene Rekenkamer over 1949 heeft een officier van de landmacht na een opmerking van de Kamer f 685.71 moeten terugbetalen we gens het onnodig gebruiken van een auto tijdens dienstreizen. Een hoofdambtenaar van het depar tement van landbouw f 1.501.48. werkschema en nu moest er nog een derde brug gebouwd worden. Vlak bij de Weteringbrug, die ook vernield was, werd in een koorts achtig tempo een lichte vouwboot- brug Curacao gebouwd en tegen middernacht was de weg naar Overijsel geheel vrij. De genie had haar werk gedaan en kon op haar lauweren gaan rus ten. Een ouderdag. Voor majoor Dijkstra was de dag van heden, Vrijdag, dan ook een mooie gelegenheid om de wens van generaal Kruis in vervulling te doen gaan. Niet in een muffe kazerne, doorademd van de militaire geest, maar in de vrije natuur met heer lijke bossen en aan de bij deze zon overgoten dag blakende IJsel was de majoor de gastheer van ruim 250 ouders en verloofden van zijn pupillen. Met trots tornden de jon gens familie en geliefden het ten tenkamp, van Engels origine en oer-degelijk en terwijl zij hun lippen aflikten voerden ze hen naar de pri mitieve keuken, waar de koks het toch maar verdraaid goed deden. Moeder kon het hun niet nadoen. En terwijl allerlei bezienswaardig heden van kamp Suriname bezich tigd werden, vrachtauto's bedrijvig af en aan reden, de marechaussee de wegen schoonveegde, speelde het Bosse muziekcorps pittige marsen of schalde vanuit de geluidswagen een samba door de bossen. Majoor Dijkstra vroeg ons alsje blieft niet op de wanorde te letten, hij vond de jongens vandaag veel te amoureus, maar wij konden ons geen betere kampgeest wensen. Ge regeld werd de muziek onderbro ken. Korperaal Jansen, klonk het dan, wil je ogenblikkelijk bij de ge luidswagen komen, je verloofde smacht naar je. En dan schoot er plots een luidruchtig militair langs je heen, die tot achter, z'n kaken bloosde van vreugde. De opmars begon. Zo tegen twee uur begon het druk te worden. Hattems bevolking was uitgelopen, want de „bevrijders." zouden komen. Met de trucks wer den gasten met de jongens naar de IJsel oever gebracht om de gemoto riseerde colonne af te wachten. Radiopost Bonaire stond in voort durende verbinding met Suriname en Aruba- Maar wachten duurt lang en dus begon de Bosse kapel maar weer lustig te blazen en dat terwijl het grote gevecht beginnen zou. Plotseling kwam de vijand op duiken. Een Lokheed was op ver kenning en ontdekte de pas ge bouwde brug. IJzig laag scheerde het toestel over het water en nam ongetwijfeld foto's. Als de brug over het Apeldooms kanaal maar niet ondekt werd! Om de vijand te misleiden hadden mannen van de camouflageschool geëxperimenteerd met schijnbruggen. Het waren lap pen dingen met onderaan latjes, maar in het water leken het echte bruggen. Om half drie kwam het seintje door van de Aruba, de eerste artil lerie is gepasseerd en even later werd Bonaire bereikt. Kanonnen gingen over de brug, daarna ge volgd door de lichte Amerikaanse shaffy-tanks, 18-tonners, met hun transporters, pantserwagens, ge- vechtswagens van de infanterie- school en daarna enkele vracht auto's vol infanteristen. Zo ging het verder, door Oldeneel een Schelle naar Zwolle, waar de derde brug, de Curacao werd overgestoken. Over- ijsel was stormenderhand veroverd. Majoor Dijkstra en zijn mannen hadden eer van hun werk, want de bruggen deden het prima. Tegen half vijf voltooiden stormboten de actie. Bemand met elk vijftien in fanteristen staken deze ranke boot jes vliegensvlug de rivier over om troepenversterkingen te brengen. DE VIERDAAGSE TEN EINDE NIJMEGEN. De ook dit jaar weer uitstekend geslaagde afstandsmarsen hebben op de vierde dag een hoogtepunt be reikt, waarbij alle vroegere records, wat de belangstelling betreft, werden gebroken. Ook was de gehele sfeer zo mogelijk nog opgewekter en feestelijker dan de vorige dagen, toen de stemming overigens evenmin iets te wensen liet. Van Mook tot Nijmegen zag men dichte rijen kijkers aan weerskan ten van de weg. Al om 5 u, 's mor gens waren velen komen opdagen om zeker te zijn van een goed plaatsje. De intocht in de Keizer Karei- stad, na het volbrengen van de laat- het applaus als weer een pittig groepje voorbij marcheerde. Wat Nijmegen aangaat, daar bleef de stemming opgewekt tot laat in de avond toen het feest met con certen, bals en taptoes besloten werd. De volgende 35e Vierdaagse ste mars had tienduizenden op de zal een bijzonder karakter krijgen been gebracht. Wagonladingen bloe- omdat ze dan een belangrijk onder men waren aangevoerd en niet één i deel zal zijn, doch met een zelf van de ruim 6400 wandelaars die I standige leiding van de NBVLO, de finish haalden, bleef zonder een van 't culturele en sportieve fes- fleurige hulde. Muziekcorpsen uit Arnhem, Eindhoven en Veenendaal, militaire kapellen, trommelkorp sen en fanfares uit alle delen van het land gingen aan het hoofd van de geestdriftige stoet. Deze feeste lijke en kleurige entree duurde bij na 3 uren zodat tal van groepen, alhoewel nog in tip-top-conditie, Iwee uur later arriveerden dan gis teren. Hoge belangstelling De belangstelling van officiële zijde was eveneens zeer groot. Op de tocht langs de route Grave, Cuyk, Gennep, Mook, Nijmegen gaven vele autoriteiten blijk van hun belangstelling, onder wie mr. W. F. Schokking, minister van Oor log, generaal Kruis, generaal Gie bel van de LSK, de Belgische am bassadeur de heer E. Graeffe en de militaire attaché van België, gene raal Servais en verscheidene hoofdofficieren van onderdelen van het Nederlandse leger. Voor de laatste dag daren 6488 deelnemers gestart; tien waren thuis gebleven en veertien vielen onderweg uit, zodat er 6474 het ein de gehaald hebben. Op de eerste dag waren 6753 tippelaars op pad gegaan. In totaal noteerde men dus tijdens de marsen 265 uitvallers. De buitenlanders hebben zich uit stekend gehouden en leden geen verliezen, een prachtig resultaat. De geestdrift in Grave, Cuyk en Gennep, waar de gemeentebesturen de leiding van de Vierdaagse offi cieel begroetten, heeft alle wande- tijn dat Nijmegen in 1951 gaat vie ren. LIJK GEVONDEN In het Haagse bos is Donder dagmiddag door een plantenzoe- kende burger het stoffelijk over schot gevonden van de 68-jarige Hagenaar A. v. d. H„ die sinds 10 Juli j.l. werd vermist. Vol gens de politie wijzen de plaats en omgeving, waar het stoffelijk overschot is gevonden, niet op misdrijf Niettemin is het stoffe lijk overschot in beslag geno men om de doodsoorzaak te kun nen vaststellen. 9de Zondag na Pinksteren. Jezus weende over de Stad. Een man die huilt is een triest gezicht. Een vrouw is gevoeliger, gemakkelijker tot tranen te bren gen. Groot leed moet er zijn vóór een man zijn smart verraadt door tranen. Jezus heeft geweend over Jerusalem. Hij was een man. Hij was sterk, beheerst. De wereldge schiedenis had voor Hem geen ge heimen, geen verrassingen. Wat ko men zou, zag Hij nu. En toch, toen Hij op de Olijfberg stond en „de stad" als een zonnig eiland tussen rotsen en zand zag liggen, toen Hij de marmeren regeringsgebouwen en de witgekalkte huizendozen op een klont tesamen,gedrongen zag, vergat Hij het juichen en palm- zwaaien van de mensen, kon Hij zijn tranen niet tegenhouden. Jezus, een volwassen, sterk mens, snikte luid. Wat deed Hem zijn zelfbeheer sing verliezen? of beter: waarom wilde Jezus zo duidelijk zijri ont roering tonen? Jezus sprak zijn groot verdriet uit; Hij richtte zich tot de stad als tot een persoon: „O, mocht ge r.u nog, op deze dag, erkennen wat u tot vrede strekt! Maar het is verborgen voor u." Dan somt Jezus de rampen op die over de trotse stad zullen komen „omdat ge de tijd van genade niet hebt erkend." Jezus weent, dus God weent. Het moet dus een onzaglijke pijn, ziele- pijn voor Hem geweest zijn: 't toe komstig lot van Jeruzalem. Zij was Gods stad. Gods woning stond er. Maar daar lag niet de reden van zijn smart. Die reden was het lot der mensen, der inwoners. De dood van duizenden is de gruwel van een oorlog. Huizen worden weer opge bouwd; mensen worden alleen maar begraven. Het leed der mensen, naar ziel en naar lichaam, ontroert Jezus zoda nig, dat de tranen uit zijn ogen wellen. Hij hoort tot de weinigen, wier eigen leed minder weegt als het leed van anderen. „De smart der mensen laat mij vaak niet sla pen." De Meester weent over zijn stad: „mocht ge toch beseffen, nu, waar door ge al deze rampen kunt af wenden." Veertig jaar later kwam dit woord van Jezus uit. De stad ver ging in bloed en vuur. Romeinse soldaten sloegen een opstand neer, en kruisigden honderden uit Jeru salem. De tempel brandde af, ,,geen steen bleef op de andere". Eén muur bleef behouden. Om klaag muur te zijn. n Stuk van de funda menten, waar tegen de Joden, nu nog, hun gezicht verbergen als zij komen wenen over Jerusalem en de tempel, en him eigen lot. Het is goed dat dit Evangelie elk jaar terugkomt, elk jaar wordt voorgelezen. De Heer gaat het lot der mensheid ter harte. Hij is niet veranderd. „Aan mijn Hart is niets veranderd sinds ik wou doodgaan voor jou". (M. Molenaar). Ook ons lot. Zou de Meester als Hij nog wenen kon niet neerkijken op Zijn wereld en tot huilens toe be droefd zijn, omdat die wereld nog altijd niet „inziet wat haar tot vre de strekt"? Maar die dreigende rampen hoef den toch niet over Jerusalem te ko men! En nu: de wereld hoeft toch niet een vlammenzee te worden van haat! De donkere wolken van verderf kan Hij verdrijven, zo goed als de wolken boven het meer van. Genesareth: een handbeweging, en voorbij was de storm, spiegelglad het meer, schoongeveegd de lucht, stralend in het blauw de zon! Luister naar het Epistel. Daarin staat de zin die het antwoord is. „Laat ons Christus niet uitdagen, zoals sommigen van hen deden en door slangen kwamen zij om. Onze wereld is een uitdaging. Het leven van honderdduizenden is één kreet: „Wij willen niet dat Deze over ons heerst!" Christus wordt uitgedaagd. Hij is liefde. Hij is ook gerechtigheid. P. C. DE HAAS O FM. Nederland aangevoerd, moesten somtijds de prijzen, waarvoor deze goederen ter beschikking van de handel werden gesteld, worden bepaald zonder dat voldoende in- laars goed gedaan. Overal htngen I -;„hf j,—- de vlaggen uit en telkens klaterde bestond in het bedrag, dat de Nederlandse regering daarvoor had betaald. Dientengevolge bleek achteraf, daf het Rijk op de aan gevoerde zeep een bedrag van f700.000 had moeten toeleggen. De accountantsdienst van het departement van economische Bij het in omloop brengen van I zaken, aan wiens rapport de Alge- de goederen, in 1945 en 1946 door mene Rekenkamer een en ander tussenkomst van de regering in ontjee,nV vestiRde er de aandacht NciorG,,,! 8 .„J '-1' daf de gezamenlijke handelaars m deze artikelen op de van het De wrakstukken van de Donderdag bij het vliegveld Valkenburg neergestorte „Seafury" van de Marine Luchtvaartdienst. Zoals ge meld, kwam de piloot om fiet leven. Blijkens het verslag 'over 1949 der Algemene Rekenkamer heeft de minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening door de fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst een onderzoek doen instellen in verband met de aan koop van motorbrandstof voor de voedselvoorziening in de oorlogs winter 1944-45, welke ongemoti veerd hoog in prijs was. Blijkens het rapport van het onderzoek kon worden vastge steld, dat 19 personen tezamen ongeveer f 200.000 aan onrecht matige winst hadden geïnd. Deze gegevens zijn doorgegeven aan de belastingautoriteiten, om daar mede rekening te houden bij het opleggen van aanslagen. Rijk overgenomen zeep een netto winst hadden behaald van bijna f2.500.000. De Kamer verzocht aan de mi nister van economische zaken, haar in kennis te stellen van de wijze, waarop deze opmerking van de accountantsdienst was afge werkt. Toen bleek, dat de georga niseerde handel zich er niet mede kon verenigen, dat het Riik aan spraak kon maken op een nabe taling van f700.000 wegens het feit, dat het indertijd zijn verkoop prijs te laag had gesteld. De han del was echter wel bereid hoe wel onverplicht een bedrag van f 150.000 ter tegemoetkoming in het verlies ter beschikking van het Rijk te stellen. Inmiddels is dit bedrag ver meerderd met f3.603.84 wegens gekweekte rente aan het Rijk afgedragen. Tegen de bedrijfsleider en de eigenaren van een levensmidde- ienbedrijf te 's-Gravenhage, die door middel van een reclame biljet tot hamsteren hadden aan gespoord, is proces-verbaal opge maakt. Bij een der klanten van dit bedrijf werden grote hoeveel heden van verschillende soorten levensmiddelen aangetroffen. Zij zullen zich moeten verantwoor den wegens vermoedelijke over treding van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3