Gewestelijk Gezinscongres 1950 Keltische invloeden in Nederland 215-jarige gedenksteen vernieuwd Zondag 6 Augustus in de veilinghal te Blokker DE BEURS VAN DE BOER en van boerenwijsheid EEN DRUKKE VRIJDAG Godsdienst en volksgebruiken Knap werk van jonge Alkmaarse beeldhouwer Vooral bestemd voor de jeugd voor kaasmarkt en tentoonstelling ZATERDAG 29 JULI 1950 PAGINA 5 Het gezin staat in de branding. „De ontkerstening en de zucht naar genot tasten de eigenlijke, godsdienstige grondslagen aan van wat voor ons toch nog altijd een Sacrament is; de sociale en economische ordening moet nog altijd leren „het gezin" te ontdekken. We zijn voor „Den Haag" nog te vaak tien millioen inwoners, die ieder afzonderlijk hun bijdrage moeten leveren in werk, in opbouw, in belastingaldus schrijft Mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De Tijd" en een der sprekers op het Gezinscongres 1950, dat volgende week' Zondag 6 Augustus wordt gehouden in de veilinghal te Blokker. Maar gelukkig is er een Ka tholieke Bond voor het Gezin, die reeds meer dan dertig jaar opkomt voor de handhaving en versterking der Christelijke be ginselen, de huwelijkswetgeving en de opvoeding, die vooral net grote gezin in het bijzonder ver dedigt en streeft naar het her stel van het gezin in zijn natuur lijke rechten. De Bond behartigt de belangen van het gezin en in het bijzonder van het grote ge zin bij de Overheid en strijdt te gen de ongeoorloofde geboorte beperking. Het is aan het actieve bestuur van Kring VII van de Bond van het Gezin te danken, dat wederom dit jaar in ons Ge west een Congrej gehouden wordt. En we mogen hier een ere-saluut brengen aan degenen, die zich voor hun Bond niet schamen, die fier de spot van niet-begrijpende landgenoten over zich heen laten gaan, inte gendeel er trots op gaan vaders en moeders te zijn van gezinnen, die voor hen zelf een bron van geluk en voor de maatschappij een weldaad zijn. De organisatoren willen spe ciaal de jonggehuwden bereiken Juist voor ten, die nog aan het begin van hun huwelijk staan en voor verloofden is dit Con gres bedoeld. 9 De vele ongelukkige huwelij ken, die wij in onze tiid waar nemen, zijn in de meeste geval len een gevolg van een verkeer de mentaliteit, waarmede men het huwelijk ingaat en het hu welijk beleeft. De Bond voor het Gezin wil nu bij onze mensen de gezonde geest voor het huwe lijk versterken. Pater L. Gode- froy, Montfortaan te Egmond aan Zee zal op het Congres spreken over: „Dit geheim is groot". Verder zal hij ons ver tellen over Rome, over Fatima over onze gezinnen. Hij zal met ons Gods zegen afbidden voor onze gezinnen in een Rozen hoedje, dat de meesten van ons nog nooit hebben gebeden. Onder regie van de heer J. Haakman te Bergen zullen n.l. do Vijf Blijde Geheimen Worden opgevoerd met muzikale bege leiding van het R. K. Hoorns Gemengd Zangkoor. Over de stoffelijke belangen van het gezin, zoals die door de Overheid behartigd -"oeten wo- den, zal Mr. Jan Derks spreken, dan zal het natuurlijk gaan over onrechtvaardigheden bij de schoolgeldheffingen, bij de gas- en electriciteitstarieven, over woningbouw, allemaal materiële zaken, die bij het streven naar gezonde gezinnen en natuurlijke gezinsvorming men niet kan ontberen. De organisatoren hebben met de ondervinding van het vorig jaar besloten het Congres niet in de open lucht te organiseren omdat men het risico van slecht weer niet wil lopen. Daarom is de grote veilinghal te Blokker gehuurd, die groot genoeg is om alle belangstellenden te bevat ten. Er is gezorgd voor een pri ma geluidsinstallatie, zodat ie dereen het gesprokene goed kan volgen. Het Kringbestuur heeft contact opgenomen met de vele plaatselijke comité's, ruim dertig in getal. Bij deze plaatselijke co mité's kan men toegangskaarten verkrijgen. Het is werkelijk verheugend te zien hoe goed de samenwer king plaatselijk is om het Con gres te doen slagen. Men begint allerwege steeds beter te begrij pen, dat het verbreden van de gezinsgedachte en het verdedi gen van de gezinsbelangen niet uitsluitend een kwestie is van de Bond van het Gezin. Laten de Katholieken uit de kop van Noord Holland op Zon dag 6 Augustus a.s. in grote ge tale 's middags om half drie aanwezig zjjn in het Veilingge bouw te Blokker om te topen, dat Katholiek Noordholland bo ven het IJ pal staat voor de na tuurlijke rechten van het in on ze dagen zo bedreigde gezin. TWEEMAAL ONTVLUCHT BINNEN ÉÉN WEEK Uit een cel in het Enschedese politiebureau is gisterenmorgen ontvlucht de 33-jarige schilder J. S. Het was zijn tweede ontvluch ting binnen een week, want Zondag j.l. had hij een psychia trisch gesticht te Avereest al heimelijk verlaten, waar hij ver toefde wegens het plegen van vele diefstallen. Met behulp van een ijzeren voorwerp, wist S. gisterenmorgen omstreeks half 5 de grendel van zijn celdeur open te maken en even later herhaal de hij dit op dezelfde manier met een andere deurgrendel, welke alle cellen afsluit. Hij wandelde beide deuren uit en verliet door een achterdeur het politiebureau. Daarop stal hij 'n fiets en verdween. Schaken TWEE WINNARESSEN BIJ DE DAMES In Amsterdam is gisteren de laat ste ronde gespeeld van het persoon lijk schaakkampioenschap van Ne derland voor dames. Mevr. F. Heemskerk, die de kam pioenstitel draagt en mevr. C. Rood- zant wonnen beiden haar partijen van resp. Mevr. v. Schaik en Mevr. v. Praag, zodat zij in de eindstand elk met ff -• pt. zijn geëindigd. Het hoofdbestuur van de K.N.S.B. zal Zaterdagmiddag vergaderen om uit te maken wie de kampioenstitel van nu af zal mogen dragen. De stand lui^tt verder: 3 en 4, Mevr. Hammer en Mevr. v. Aalst ieder 3'ö pt.; 5. Mevr. v. d. Veen 3 pt.; 6. Mevr. Peening -2'lt pt.; 7. Mevr. v. Praag 2 pt.; 8. Ivlevr. v, Schaik 'l> pt. Met nog één partij uit te spelen is de stand bij de heren: 1. Dr. Euwe 9'/s pt.; 2. v. Schel- tinga T/s pt; 3. v. d. Berg 7 pt.; 4. Kramer 0 pt.; 5. Cortlever 5V« pt en 1 afgebr. partij; 6. Donner 5'/t pt.; 7. Stumpers 5 pt.; 8 en 9. Baren- dregt en Spanjaard ieder 47i pt.; 10 en 11. Henneberke en Mühuring ieder 3'pt.; 12. Orbaan 3 pt. en 1 afgebr. partij. Prijshoudende markt AMSTERDAM, 28 Juli. Onder leiding van Kon. Olie, die evenals gisteren door een der commissie huizen in vrij grote quanta werd aangekocht, opende de markt goed prijshoudend. Het hoofdfonds avan ceerde aanvankelijk vijf punten, waarvan het tegen slot vier punten wist te behouden. De terugkeer van Rusland in de Veiligheidsraad werd ter beurze niet druk besproken. Gisteren is de eerste notering tot stand gekomen in oude certificaten hoogovens, koers 130, tegen 118% voor de nieuwe. De omzetten in de nieuwe certificaten blijven dagelijks vrij groot (rond 200.000 gulden nomi naal) Ook vandaag werd weer een hogere koers vernomen, n.l. 120 voor de nieuwe dus tien procent hoger dan de dag na de emissie, toen 110 procent is betaald. Behalve in deze twee fondsen had de handel Weer weinig te betekenen. Het prijsverloop op de vrachten- tnarkt, dat zich sinds de kwestie in Korea in bovenwaartse richting ontwikkelt, is niet van te grote in vloed op de scheepvaartmarkt. Er is lichte 'vraag, vooral voor in het Oosten opererende maatschappijen, maar tot grote verbeteringen leidt dit niet. Ook de Indonesische sector had vandaag geen kleurrijk verloop. De algemene markttendens veroor zaakte hier een prijshoudende tot iets verbeterde stemming. De beleggingsmarkt blijft het stiefkind van de Beurs. Fractionele verliezen behoren hier tot de dage lijks voorkomende verschijnselen. In navolging van Wallstreet was de Amerikaanse sector vast. Alkmaar iet op de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" in het middelste paviljoen de klok terug naar de tijden van de bekende cartograaf Cornell's Drebbel, die in 1597 het stadie uittekende als een bloeiend centrum, waar alle boeren uit de omtrek hun inkopen kwamen doen. De oud-Hollandse geveltjes - men moet even de stand over de Marshallhulp wegdenken, die daar geheel uit de foon valt en de drukte daarvoor geven een idee van een vroegere marktdag, als verschillende rij- en voertuigen denderend door de poorten de stad binnenrolden en de boerenvrouwen afzetten bij de eerste winkelstraat van Feneedse (Fnidsen). Na mijn bezoek aan dit interessante paviljoen heb ik dan ook gedroomd, dat ik achter een paar buitenmensen door oud Alkmaar liep. Van hun interessante verhalen wil ik U in dit schetsje wat gaan vertellen. In de rouw Twee boerenvrouwen, in zwarte rouwhuiken of sloven gehuld, lie pen door de oude stad. Ze kwamen uit Hoogwoud, zo wist men te ver tellen. Een broer van deze vrouwen, die op de grote boerderij woonde buiten het dorp, was gestorven en was een week geleden begraven. Een buurman had met zijn boeren wagen de kist van huis gehaald. Er waren eerst een paar bossen stroo op de wagen uitgegooid en toen de arbeiders de kist uit de voordeur, die alleen maar bij gelegenheid van een huwelijk en een begrafenis ge opend werd, gedragen hadden, wa ren de vrouwen boven op de kist gaan zitten. Over deze familie gebeurtenis waren zij druk met el kander aan het praten. Voortekenen „Ik hew hei wel docht mit onze Jacob", zo zei de vrouw Aaltje, Zundagochtend, toen hai van bed komen is. was er een kraai op de skoorstien. Das ongeluk, zaid Jan Prins de vioolspeulder". „Ach, je teute", antwoordde de ander, „Ik hew musschien zien-das geluk, zeggen ze en nou is min Traintje van de keiswagen vallen. Ze had pain, o wat bin ik versko ten! En dat als de mosschen an de muur zitten!" „Je liegen et", wierp de ander tegen, „een beest voorspel ét! Als de zwaluw zin vettige nest maikt op de hofstee dan komt er erremoei. Je wete toch van die raike Kees Ton? Zin boerderij is hai kwait en hai is een arme boereknecht worren". „Je kinne van main je weet wel", was het bescheid, „We gaan in de erberg en vragen de kastelain om koffie en warme bolle. We hewwe veel lopen!" Een vraag De vrouwen waren moe gewor den van het winkelen. Ze waren in een herberg op de Dijk naar binnen gegaan. Vlak daarbij hadden de mannen de wagens gezet en de paarden gestald. Ze vroegen om een gelagje en de spraakzame herber gier Barend begon een praatje over het weer. „Mag ik jullie iets' vragen?" zo begon hij na enige tijd. „Vanmor gen had ik hier een paar boeren uit Oostwoud en die hadden het druk over de varkensharenproef. Ja, U kijkt misschien vreemd op, maar dat zat zo. Als er op het boe renland een jongen en een meisje met elkaar gaan verkeren, dan ne men ze twee flinke varkensharen pn zetten die naast elkaar bij het vuur. De ene haar stelt de jongen voor en de andere het meisje. Door de hitte gaan de haren na een tijdje bewegen en men kijkt of ze zich' naar elkaar toebuigen. Als dit ge beurt, dan mogen ze met elkaar verkeren en later trouwen". Gebruiken bij verkering De vrouwen moesten er om lachen. „Ik hew wel oord", zo be gon Aaltje, „dat het kier en daar beurt. Maar op de keper beskouwd, trekt gien mens dra ein snars van an. Weet je, wat tradisie is bai vraien? As een joon op ien eivend ien maidje opzoekt, zegge hai zooas de gewoonte van eeuwe dat nou ienmaal in zwang brocht gn' eivend same. En as ze dan goeien-eivend terugwense en de maid sjouwt een stoel an, dan is het goed. As tegen half tien de boer z'n paip op de rand van 't kwispeldoor uitklopt en de vrollie d'r braien op halven braide, omdat et bedtiet is, zait de maid vanoudse: Neem je stoel maar mee. Dan zitte de vraiers op het donkere boere- staltje te skooien". „Ja die gebruiken ken ik", ant woordde Barend. „Ik heb vroeger op Limmen gewoond en daar deden ze het ook. Maar onze pastoor was er altijd heel erg kwaad om. Hij noemde het heidense gebruiken en die moesten eruit". „Ons pastoor hew het ook zaid", vertelde Aaltje verder, „Het is ook te bar. Maar het kin haast niet aars". Op dat ogenblik ging de deur van de gelagkamer open en de man van Aaltje, een flinke boer kwam naar binnen. Hij keek wat zuur, want 's morgens had hij veel jeuk op zijn hoofd gehad. En ofschoon hij zeide, dat hij niet in voortekens geloofde meende hij vast en zeker, dat hij spoedig slecht nieuws zou horen. Hij was dit nog niet vergeten en hoewel hij goede zaken had ge maakt, wilde hij graag gauw naar huis om het ongeluk voor te zijn. „Het is tid" zo zeide hij tot de vrouwen en haastig stond zij op om naar huis te gaan. Alkmaar lag spoedig achter hen. B. VOETS, Kapelaan W. KERREMANS t Op 73-jarige leeftijd is giste rennacht te Schoonhoven over leden de heer W. Kerremans, hoofdredacteur van het Nieuws blad voor Z.-Holland en Utrecht. Ter gelegenheid van zijn gouden journalistenjubileum werd dhr. Kerremans op 30 April j.l. Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. De overledene begon zijn loopbaan op 1 Mei 1900 te Utrecht en diende de Bredase krant, de Goese krant, het Soe- rabaja's Handelsblad en het Soerabaja's Nieuwsblad. Zijn In dische loopbaan moest hij om gezondheidsredenen opgeven waarna hij directeur-hoofdredac teur werd van de Delftse Cou rant. In 1929 kwam de overlede ne bij het Nieuwsblad voor Zd.- Holland en Utrecht. RIJWIELEN MET HULPMOTOR Met ingang van 1 Augustus '50 kan de douane de uitvoer en we derinvoer toestaan van rijwielen met hulpmotor voorzover deze als vervoermiddel worden gebe zigd. Dit geldt echter slechts voor die rijwielen welke na uit schakeling van de motor als rij wielen kunnen worden gebruikt. Een en ander houdt in dat voor de tijdelijke uitvoer van bovenbedoelde categorie motor rijtuigen niet langer een schrif telijke vergunning, afgegeven door of namens de C.D.I.U. ver eist is. M.U.L.O.-EXAMEN Vrijdag werden voor het Mulo examen geëxamineerd 28 Candida- ten, alen voor diploma A. Van deze 28 candidaten zijn 23 candidaten geslaagd, n.l.: R. G. Boon, Hoogwoud; C. E. Dekker, Winkel; J. Hooitinga, Winkel; T. J. Bosscher, Medemblik; A. Bot, Opperdoes;, J Jonges, Twisk; C. Wormsbecher, Hoorn M. N. Willig, Oosthuizen; E. Mee- reboer, Oude Niedorp; A. Nijholt, Winkel; C. J. Persijn, Nieuwe Nie dorp; E. Wiersma, Winkel; A. de Jong, Den Hoorn, Texel; T. A. Baijs, Den Burg, Texel; D. Bakker, Den Burg, Texel; A. C. Reij, Den Burg, Texel; A. van Doom, Alk maar; W. Glas, Broek op Lange- dijk; M, J. Hovenier, Bergen N.H. D. Eduwaard, Schoort F.J.T. Pruim Breedzand N.H.; C. M. Bekebrede, Den Helder; L. Schadee, Den Hel der. 5 candidaten werden afgewe zen. De examens zijn afgelopen. Verplaatsingen Rijkspolitie Ingaande 1 Augustus 1950 wor den verplaatst, de Wachtmeester le klasse G. F. van den Berg van de Groep Enkhuizen naar de post 's Graveland van het District Am sterdam; de wachtmeester le klasse J. Spljnter eveneens van de Groep Enkhuizen naar de Parketgroep Arnhem; de Wachtmeester D. Alta van de Parketgroep Arnhem naar de groep Enkhuizen en de Wacht meester E. de Heus van de groep Medemblik, post Wervershoof naar de post Stein van het District Maastricht. Post voor Korea In verband met de huidige om standigheden is de overkomst van correspondentie voor Korea niet verzekerd. Aangetekende stukken kunnen slechts op risico van de afzenders worden aange nomen. ALKMAAR. De weergoden waren gisteren Alkmaar en zijn kaasmarkt gunstig gezind. Heel de dag bleven de hemelsluizen gesloten en al scheen niet heel de dag de zon, het was toch mooi weer. De kaasmarkt mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen; als men nagaat, dat* alleen al 1300 bezoekers de Waagtoren beklommen, dan kan men nagaan, hoeveel duizen den er over het Marktplein en door de binnenstad gewandeld zijn. Er waren ditmaal vrij veel buitenlanders, Amerikanen, Engelsen, Fransen, Zwitsers, Denen enz. Zij werden bij het Waaggebouw aangeklampt door een reporter van de AVRO, die de buitenlanders naar hun indrukken vroeg over Holland. Deze reportage, die ook in andere plaatsen werd opgenomen, zal onder de titel „Visiting Holland" Donderdag 3 Augustus des avonds worden uitgezonden. Een aardig contrast vormde een te volbrengen taak opgelegd. De gratievolle dame uit Brits-Indië stroom autobussen, die drie rijen dik op het Canadaplein stonden, was bijna niet te verwerken. De meeste chauffeurs kennen het klappen van de Alkmaarse zweep wel en weten de zijspan van adju dant van Heusden, die de hele morgen door de stad toert, te vol gen. Moeilijker is het met de met een zwaargebouwde Marker vrouw, die een dankbaar onder werp vormden voor de vele came ra's, die het kaasmarktbeeld op de gevoelige plaat vastlegden. Ook was er een Zwitserse cineast, die in opdracht van de E.C.A. in alle landen van de Marshall-hulp op namen maakte en daarbij de kaas markt niet oversloeg; ook bracht hij een bezoek aan de Langediik, om opnamen te maken. De V.V.V.-functionarissen waren druk in de weer, om de vele be zoekers, die dit wensten, van in lichtingen te voorzien. De verkoop van kaas in de kleine Waag en van beschuitjes met kaas en hompjes kaas in het grote Waag- pand verliep vlot; het schijnt, dat het publiek meer voorkeur geeft aan de hompjes dan aan de be schuitjes en dat is begrijpelijk, want, wil men kaas proeven, dan moet men een flinke beet nemen. Met een geluidswagen werd in de stad in vier talen de aandacht gevestigd op de tentoonstelling Van de Wadden tot het Y, die dan ook gisteren een druk bezoek ontving. Men vergete niet, dat de 10.000 bezoekers, die Donderdag de tentoonstelling hadden bezocht, als even zovele propagandisten naar huis gegaan zijn en het is allicht ook daaraan te danken, dat het bezoek steeds toeneemt. Ook de grote reclamewagen van de tentoonstelling reed door de stad. In vier talen werd met de geluidswagen de aandacht op de tentoonstelling gevestigd. Wij verwijzen voorts naar de advertentie van de V.V.V., waar in wordt medegedeeld, dat de le den van V.V.V. op vertoon van hun lidmaatschapskaart 50 pet. reductie hebben op de entree, en wel op Maandag a.s., terwijl ook de ouders van de kinderen, die aan het kaasmarktspel deelnemen, tegen gereduceerde prijs de ten toonstelling kunnen bezoeken. Des avonds zal het kaasmarktspel nog epns herhaald worden. Wij vernamen voorts, dat het paviljoen Midden Kennemerland is uitgebreid met stands van de Beynes-fabrieken te Beverwijk, met een stand van de Hoogovens en van de tapijtknoperij Kinheim. Men verzuime niet bij een be zoek aan de tentoonstelling, ook deze stands te gaan zien. Met de „Stierop" van de Alk maar Packet kwamen Vrijdag morgen ook al ettelijke hon derden kaasmarktbezoekers uit Zaandam en Amsterdam naar Alkmaar, zodat ook de Voor- meer haar aandeel in de Vrij dagse drukte kreeg. Het verkeer heeft de Alkmaarse straten weer een schijnbaar niet vreemde eenden in de bilt, zoals de twee Deense bussen, die in de Paternosterstraat vast kwamen te zitten. De particuliere auto's, waarvan het aantal de laatste weken geleidelijk oploopt, konden op het Doelenplein en het Canada plein weer aardig worden wegge werkt. al worden de verkeers moeilijkheden bij de Friesebrug, sinds het verkeer naar Leeuwar den door de Wieringermeer en de nieuwe weg langs Hoorn gaat, met de dag onoverkomelijker. Op drukke uren staat er nu een ver keersagent, die tracht het verkeer zo snel mogelijk weg te werken. Dat het bezoek van autobezit ters en autobusondernemingen aan Noord-Holland, vooral op drukke dagen een hele onderne ming is, blijkt wel uit het feit, dat er verschillende rijders waren, die om half tien, kwart voor tien al bij de Velser pont stonden, doch pas tegen twaalven Alkmaar kon den bereiken! Voor velen bliikt de pont nog steeds een grote handicap te zijn. Nieuw-Zeelandse O.V.W.'ers WELLINGTON Aan de eer ste oproep om vrijwilligers voor Korea hebben Donderdag in Nw- Zeeland 2.018 personen gehoor gegeven. Nog altijd bewaren de grote rivieren van ons land als de Rijn, de Maas, de Lek en de Schelde in hun naam de herinnering aan de Keltische stammen die eens ten Zuiden daarvan gevestigd wa ren. Weliswaar zijn deze metter tijd opgegaan in de talrijke Ger maanse elementen, maar te ont kennen valt dit nog altijd merk baar Keltische bestanddeel in de bevolking van Nederland niet. Maar meer nog heeft ook bij ons de Keltische literatuur haar in vloed doen gelden. Keltische letterkunde. Eenmaal werd in West- en Cen- traal-Europa de Keltische taal ge sproken en strekte het rijk der Kelten op het tijdstip van zijn grootste uitbreiding zich uit tot in bijna geheel Zuid-Europa en Klein-Azië. Nu vindt men de levende resten van de Keltische taal en beschaving alleen nog maar terug in Wales, Schotland, Ierland, op enige Britse eilanden en in het Franse schiereiland Bre- tagne: zij zijn als het laatste bol werk waarin een zeer oude cul tuur zich als het ware heeft ver schanst. Door het Christendom, vooral in Ierland en Bretagne, zijn nog veel draden geweven die het ver binden met het oude Keltische heidendom en de geest van de voorbije eeuwen die zo'n uitge sproken voorkeur vertoonden voor het wonderlijke en fantasti sche. Tot in het christelijk denken bleef deze mentaliteit bewaard in de vorm van wat men „wonder- zucht" zou kunnen noemen. (Van onze redacteur) In de steenhouwerij van de Fa Simon te Alkmaar troffen wij dezer dagen de jonge Alkmaarse beeldhouwer, Wim Comman deur aan, terwijl hij bezig was de laatste hand te leggen aan een nieuwe gedenksteen, welke de plaats zal innemen, van een door de tand des fijds nagenoeg geheel vergane gedenksteen, welke in het jaar 1735 in de Hornsluis te Schardam geplaatst werd. Al eens eerder hadden wij Wim Commandeur opgezocht in z'n atelier aan het Fnidsen, waar wij hem temidden van tal van zijn werken, uitgevoerd in hout, hardsteen, zandsteen en andere materialen aantroffen. Wim Commandeur is afkom stig uit St. Pancras en is jaren geleden uit pure liefhebberij gaan beeldhouwen. Academische vorming heeft hij niet gehad, doch dat is voor vele kunste naars geen beletsel gebleken het ver te brengen in de kunst. Wim Commandeur is een van dezen, die rustig en volhardend de moeilijke weg van de vrije kun stenaar op is gegaan. Toen de fa. Simon de opdracht kreeg een nieuwe steen te le veren, werd daarbij als eis ge steld, dat de steen door een vak bekwaam beeldhouwer moest worden uitgehouwen. Het gold hier n.l. een copiëren van de 215-jaar oude steen, die uit de sluis te Schardam gehaald was en die precies moest worden na gemaakt. De fa. Simon stelde de heren van monumentenzorg, die zich ook de zorg van dit oude monument hadden aangetrokken in verbinding met Wim Com mandeur, die de heren al spoe dig op zijn atelier zag verschij- nen. De indruk, die de deskun- digen daar van de jonge beeld- £?.\VYer en zijn werk kregen was blijkbaar van dien aard, dat zij hem gaarne de opdracht toever trouwden de oude steen te co- pieren. In April begon Wim Comman deur in de steenhouwerij van de fa. Simon met de uitvoering van deze opdracht, waar hij de-„ zer dagen mee gereed kwam zoals uit bijgaande foto blijkt. De oude steen. Hornsluis, waar de steen in thuis hoort, behoorde in vroe ger jaren tot de Beemster, die deze sluis heeft aangelegd in opdracht van de Uitwaterende Sluizen van Kennemerland en West-Friesland. Deze sluis dien de voor de afwatering van de Schermerboezem door middel van de „Beemster-Uitwatering". In onze tijd werd de sluis door het Waterschap de Beemster in eigendom, beheer en onderhoud overgedragen aan het te Edam gevestigde Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen van Kennemerland en West- Friesland, waarbij speciaal een bepaling werd opgenomen, dat de nieuwjp eigenaar zich bijzon der het lot van de twee oude gedenkstenen in de sluis zou aantrekken. Behalve de thans vernieuwde gedenksteen, die het Beemster wapen voorstelt, werd in 1735 in deze sluis aan de andere kant nog een andere steen geplaatst, met de wapens van de heren van «liet polderbestuur. In de Zuidelijke muur bevond zich het Beemster wapen, dat eep koe op een schild voorstelt en bekroond wordt door een leeuw, wiens kop en poten bo ven het schild uitkomen, dat voor 't overige is omgeven door sierlijk gemodelleerde dekkle den. Onder het wapen loopt 'n spreukband met de woorden: „Beemsterlandes wapen". Onder het schild bevindt zich een cartouche, waarvan het op schrift luidt: De jonge Alkmaarse beeldhouwer Wim Commandeur bij zijn werkstuk in het atelier aan het Fnidsen. „Dese nieuwe steene duyker- sluys gelegt volgens resolutie van de heeren hooft ingelanden van de Beemster van D 16 Oc tober 1734. Onder directie van de heeren Dykgraaf en Hoog heemraden end.eerste steenen aan de -selve gelegt door Jacob Alewijn Jan Pet Olpherts den 6 July Ao 1735. Blijkens oude rekeningen van de Ëeemster, door Mr. J. Be- lonje geciteerd in een beschrij ving van deze gedenkstenen in De Speelwagen van Nov. '49, was de oude steen gehouwen uit z.g. Breemer steen en wel door zekere Thomas Fevieer, die er de somma van f 115,voor ontving. Dat de oude steen uit verti cale fragmenten was samenge steld, heeft wellicht bijgedragen tot haar verval. De nieuwe steen. De nieuwe steen, die op de plaats van de oude zal worden aangebracht, is gehouwen uit 'n blok Obern Kirchner zandsteen en bestaat uit enkele horizon taal-liggende fragmenten die 'n langere duur waarborgen. Hoewel het vanzelfsprekend voor Wim Commandeur een ver erende opdracht betekende, waaruit het vertrouwen in zijn vakman- en kunstenaarsschap blijkt, was het nu niet bepaald een opdracht, waarin de kun stenaar zich kon uitleven en naar eigen idee te werk kon gaan. Hier moest de beeldhou wer tot in de finesses een ge trouwe copie leveren van de ruim twee eeuwen oude steen, waarbij vooral de zware krullen van de omlijsting geen gemak kelijke opgaaf boden. Wij konden echter constateren dat Wim Commandeur in zijn opdracht tenvolle geslaagd is en een hoewel geen origineel toch knap stuk beeldhouwwerk geleverd heeft. Het was enigs zins tegen zijn zin, dat hij het ruw-eehouwen monument ten slotte nog glad moest maken en hij vindt het bepaald jam mer, dat enkele onderdelen, zo als de afbeelding van de koe en de leeuw beschilderd moeten worden, zoals op het origineel, dit is echter voor de verant woording van de opdrachtgever of Monumentenzorg, die hier uiteindelijk de beslising hebben. Overigens verdient het be stuur van de Uitwaterende slui pen lof voor de zorg, waarmee het dit oude monument heeft laten restaureren, waarmee het een voorbeeld gaf aan de be sturen van andere waterschap pen en gemeenten. Verheugend is ook, dat men een jonge beeld houwer uit ons gewest de gele genheid bood zijn (her-)schep- pende arbeid te verrichten: mo gen ook daaraan andere be stuurscolleges zich spiegelen. Naar wi| vernemen zou de oude steen een plaatsje krijgen in het museum van de Beemster. Legenden en sagen, zoals men die nu nog in Bretagne vertelt, staan vol van overblijfselen uit de Keltische tijd. verering van dieren en planten, gedaante-ver wisselingen, herinneringen aan allerlei tovervoorwerpen zoals het klokje met zijn wonder-muziek, de macht van het boze oog, heilige stenen, resten zelfs van zon- en maan-viering. De Keltische romans, die van koning Arthur b.v. of de Graal sage, waarin naast ridder-eer en mannen-moed plaats wordt gela ten voor zachtere gevoelens als medelijden, zijn met de Ierse Heiligen-levens als dat van Sint Brandan de Zeevaarder een juiste weerspiegeling van deze wonder wereld die haar eigen onweer staanbare bekoring behoudt in woord, klank en beeld. Richard Wagner heeft het feërieke van dzee magische Keltische geest opnieuw weten voor te toveren; aan de aantrekkingskracht daar van is het moeilijk te ontkomen. Want de romantiek, de vlucht uit het harde heden en de barre wer kelijkheid die altijd anders zijn dan men zich heeft voorgesteld, is van alle tijden. De godsdienst der Kelten. Het is door zijn literatuur vooral dat het Keltisch denken heeft in gewerkt op de West-Europese cultuur. Daardoor bizonder heeft deze oude beschaving blijvende sporen nagelaten. Voor ons ligt hier de aanleiding om méér om trent het cultuur-niveau der Kel ten te weten te komen. Een voortreffelijk hulpmiddel daartoe wordt ons geboden in het 4e deel van de reeks „de Gods diensten der Mensheid" welke bij J. J. Romen en Zonen te Roer mond verschijnt. Het werd op vakkundige wijze geschreven door Dr. J. P. Boosten en draagt tot titel „de Godsdienst der Kelten". In dit hoogst leerzame en inte ressante werk wordt ons een sa menvatting gegeven van wat er aan resultaten op dit gebied door de studie van vakgeleerden is be reikt. Populair is dit werk in deze zin dat het bestemd is voor allen die belangstelling hebben voor de cultuur-geschiedenis en de daar mee samengaande vormen van godsdienst der volkeren. Wij moeten er ons wel voor wachten, de Kelten geliik te stel len met de volken die wij tegen woordig als primitief of natuur volken betitelen. Al behoren zij niet tot de hoog-cultuUr zoals wii. moderne Westerlingen, zij behoren allerminst tot de laag-cultuur. De archeologie stelt hun cultuur ge lijk met die van de tijdperken waarin het ijzer reeds algemeen bekend was. Evenmin mogen hun sociale en gezinsverhoudingen als primitief worden beschouwd. Over de Kel tische moraal en wereldbeschou wing worden wij door Dr. Boosten uitvoerig ingelicht en hii weet ons aan de hand van talrijke illustrerende teksten die op pret tige wijze in het verband der uit eenzetting zijn opgenomen, het beeld te tekenen van de Keltische samenleving, waarin vooral de Druïden zulk een vooraanstaande plaats innemen. Een afzonderliik hoofdstuk is aan deze invloedrijke figuren gewijd. Men kent de in vloed waarover zij beschikten: het was omdat de godsdienstige fac tor van zulk een overwegend, allesbeheersend belang was in het leven van het Keltische volk. De wereld van het goddelijke, tem pels, riten en magi, het riik der doden en het eiland der geluk zaligen zijn even zovele hoofd stukken van het boek van Dr. Boosten welke alle de moeite waard zijn om gelezen te worden. Oude volksgebruiken. Wat dit boek bovendien nog des te belangwekkender maakt, is het inzicht dat het ons geeft in ver schillende oude volksgebruiken en volksopvattingen die ook ten onzent bestaan en die teruggaan tot een ver Keltisch verleden. Waarom worden er op bepaalde tijden van het jaar vuren ontsto ken, waarom heeft er in de Litur gie van de Paasnacht een vuur- wijding plaats, waarom „mag" men een onzelieveheerbeestje niet doden? Men vindt hier in dit werk een verduidelijkend ant woord op deze en tal van andere soortgelijke vragen. Evenals de godsdienstgeschiedenis vindt men ook de volkskunde of folklore hier zeer veel behandeld waardoor dit boek om meer dan één reden boeiend genoemd moet worden. Op wetenschappelijke grondslag berustend is dit werk toch zo be grijpelijk en aantrekkelijk ge schreven dat menig, ook niet vak kundig geschoolde, lezer het graag ter hand zal nemen om er op tevens genotvolle wijze ziin ken nis mee te verrijken. H. J.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5