Nieuw Jakob Malik was in zijn element Europese fabrieken ingeschakeld bij massale wapenindustrie d reikte dingen uit lILCKMANN Aanval op Formosa biedt weinig kans van slagen Katholieke Belgische pers doet verwijten aan de regering IE Veiligheidsraad als vanouds toneel van ruzies op hoog niveau Truman vraagt met spoed vier milliard dollar extra Scherpe critiek op C.V.P.-leiders rian vraagt vier lilliard extra Passerdozen Theo Groothuizen VERLICHTING G. L. PALEARI WOENSDAG Japonnendag Campagne Slopen - Lakens EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De Rus kwam de rust verdween! DE OORLOGS BEGROTING Een veto dreigt Koning ontvangt Corps Diplomatique Scheepsberichten v.- J De titel van Prins Boudewijn Na Mac Arthur's bezoek De boter-export naar Engeland Kantoorbediende pleegde oplichting De verdeling van de vier milliard Geen vrije benzine meer in Duitsland Pauselijk decreet Echtpaar in zee verdronken Tragisch ongeval - te Rotterdam Koning Leopold naar de Congo? plichtsbetrachting te tonen, ns noemde hen een prachtig ;ld voor de jongemannen der ;hool, maar ook voor het volk. Hij bracht de onder- nen de hartelijke gelukwen- de Koningin over. et openen der ban volgde de ing van de Koninklijke be- e uitreiking van de militaire sorde legden de nieuwe Rid- handen van Prins Bernhard af. Vervolgens diende Z.K.H. ridderslag toe. idere onderscheidenen wer- or de Prins met een hand- elukgewenst, nadat hij hun erscheiding had opgespeld, het einde van de plechtig- erd voor de gedecoreerden erd en na afloop verenigden ïwe Ridders zich aan een .aaltijd te Amersfoort, gepre- door de Generaal-majoor ager, bevelhebber eerste mi-. ;ewest, bij wie de leiding der ;heid berustte. >R HULP AAN ANTI- MUNISTISCHE LANDEN lent Truman heeft Maandag gemaakt, dat hij het Con- een boodschap zal verzoeken milliard dollar aanvullende e hulp aan anti-communis- anden. nieuwe fondsen zullen wor- oegd bij de reeds verstrekte 1.000 dollar. emocratische vertegenwoor- annon, de voorzitter van de emissie voor de toewijzingen, rde, dat de democratische iblikeinse leiders het er len eens" over zijn, dat de ;ling van Trumans verzoek igd zal worden. Nieuwe Amerik. KAM- PEERTENTEN en tuin parasols met 30% kor ting. - „THE INDIANA WORKS", Hoofdkant. v. Ned.: Haarlem, Zijlweg 111. Telefoon 17877. Vraagt geïll. catalogus. 8. voor Lyceum, H.B.S. en Am bachtsschool Verdronkenoord 103 Achter de Vismarkt Sinds 1902 vaklui! Telefoon 3463 VOOR MODERNE Electro Techn. Bur. Ged. verliphtings- techn. Spoorstraat 63, Alkmaar - Tel. 3082 lste: Opruimings- 2de: Grote Interlock- 3de: Speciale verkoop Huishoudgoederen Koopt s.v.p. 's mor gens. „Billijk man" Langestr. 27 - Alkmaar „Sta op, als mijnheer de opzichter-duivel De duivel stond op zit zielenzwartsel te eri wrijf tussen twee n verbrande spinnen zo hard als ik kan. k hard. Ik saboteer ;ielenzwart nodig de ,Zo, zo!" zei Sjaakie. dus niet, hè? En jij de laatste tijd, hè? n tikkie harder! Be- s", stamelde de dui- en begon ijverig een Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 2 Augustus 1950 46e Jaargang No. 11930 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) TOT DE ZAKEN, die de Tweede Kamer niet meer voor 't reces kon afhandelen, behoren ook de begro tingen van Oorlog en Marine. Dat juist deze begrotingen bleven lig gen dat de Kamer ook op dit ogenblik nog uiteen moest gaan zonder met minister Schokking van gedachten te hebben kunnen wis selen, bewijst op zich al dat er in ons Defensiebeleid iets niet klopt. De begrotingen hebben zeer lang op zich laten wachten, toen zij er eindelijk waren zocht men in de Memorie van Toelichting vruchte loos naar een uiteenzetting over het algemene Defensiebeleid De minis ter verwees hiervoor naar een nota, die later zou volgen. De bewinds man hoopte blijkbaar, dat de Ka mer ook zonder deze nota wel be reid zou zijn om de begrotingen af te handelen. Die hoop ging echter niet in vervulling. De centrale af deling eiste eerst de toelichtende nota. Toen die nota tenslotte ver scheen kon ook de buitenwereld duidelijk zijn waarop de Kamer een behandeling zonder toelichting had afgewezen. Achter deze afwijzing ging de vrees schuil, dat de minis ter noë steeds niet duidelijk voor ogen staat hoe onze defensie zal moeten worden opgebouwd. Dat deze vrees grond had beWees de Defensienota maar al te zeer. In tussen was het al met al te laat geworden om nog voor het reces tot een openbare behandeling te ko men. Wellicht gelukkig voor de minister. Hij heeft nu nog enige tijd gekregen om meer concrete gege vens te verzamelen. Misschien dat besprekingen, in het kader van de Atlantische samenwerking, hem hieraan kunnen helpen. Ziet hij geen kans Om olie op de golven te gieten, dan zal het straks, na het reces, ongetwijfeld gaan stormen. Bij een beschouwing van het defen siebeleid is het zeker billijk voorop te stellen, dat onze inspanning in de Elfgelopen jaren vooral Indonesië gegolden heeft. Het zich verant woordelijk voelen voor het herstel van rust en orde had enorme con- sequinties. Het grootste deel van onze mankracht en van 't beschik bare materiaal ging naar overzee. Hoewel een minister van Oorlog in deze altijd de direct verantwoorde lijke man blijft, is het toch niet billijk om de gevolgen van deze politiek enkel op zijn rekening te boeken. Dit was kabinetspolitiek en met de regering heeft een groot deel van het Nederlandse volk een tijdlang in de mening verkeert, dat de wereld het zou kunnen billijken wanneer wij onze inspanningen een zijdig op Indonesië richtten. En verantwoordelijkheid te dragen voor rust en orde in Indonesië èn tege lijkertijd een leger op te bouwen in het kader van de Europese verdedi ging was voor een door de oorlog verarmd land als het onze zeker niet mogelijk. Wij moeten nu echter de gevolgen van deze politiek onder de ogen zien. Na de overdracht van d^ souvereiniteit is onze verant woordelijkheid voor Indonesië ge ëindigd. In zoverre hebben wij ons daar dus geen militaire inspannin gen meer te getroosten. Onzeker blijft voorlopig de positie van Nieuw Guinea, een gebied, dat ze ker behoorlijk verdedigd zou dienen te worden. Hoe moeilijk het is in dit stadium een overzicht te krijgen van het terrein, dat onze defensie zal moeten bestrijken, bleek nog weer dezer dagen. Amerika, aldus het bericht, zou op Nieuw Guinea een basis willen vestigen en in dit verband zou reeds contact zijn op genomen met de regering van de R.I.S. Later is dit bericht weer te gengesproken. Hoe dat zij, in elk geval speelt de liquidatie van het Indonesisch conflict dit jaar nog een grote rol- Voor de repatriëring moeten enorme uitgaven worden gedaan. Een nieuw leger zal echter uit de teruggekeerde manschappen niet kunnen worden opgebouwd. Er zijn geen instructeurs, er is geen materiaal. Of hier niet tijdiger ver band had kunnen worden gelegd is een vraag, die duidelijk beantwoord zal moeten worden. LAKE SUCCESS. Jakob Malik heeft gisteravond zijn terugkeer in de Veiligheidsraad na een afwezigheid van zeven maanden gevierd met een fikse onenigheid tussen de groten der aarde. Tevoren had hij een ontvangst meegemaakt, onstuimiger dan een filmster zou mogen verwachten. Wachten der U.N.O. gingen hem vooraf; zodra hij in de wandelgang verscheen, werd hij door persfotografen en journalisten schier onder de voet gelopen. beslissing van de Raad als onwettig te heschouwen. Toen dr. Tsjang 't woord vroeg, gaf Malik hem dit niet formeel, doch wuifde met de hand bij wijze van toestemming. De agressieve Sovjet-vertegen- woordiger, die voor de komende zittingsperiode van de Raad het voorzitterschap bekleedt, liet over zijn voornemens geen gras groeien. Nauwelijks had hij plaats genomen, of hij stelde vast, dat dr. Tsjang ,de afgevaardigde van nationalistisch China, de Chinese republiek niet kon vertegenwoor digen. Onmiddellijk tekende de Ame rikaan Warren Austin protest aan. De voorzitter is niet gemachtigd een beslissing te nemen over de status van een gedelegeerde, zo verklaarde hij. De Engelse en Franse vertegenwoordigers, Sir Gladwijn Jebb en Chauvel vielen hem bij. Zij eisten terstond een stemming over Malik's uitspraak. Dat ge beurde. Met 8 tegen 3 stemmen werd Malik's beslissing verwor pen. Vóór de Sovjet-mening stem den de U.S.S.R., Joego-Slavië en India. De bekendmaking van de uit- sjag gaf opnieuw aanleiding tot onenigheid. Malik maakte de stemverhouding bekend als 37, aangezien hij de stem van dr. Tsjang niet meetelde. Opnieuw protesteerde Warren Austin. In antwoord hierop riep Malik „de geachte vertegenwoordiger van de Verenigde Staten" tot de orde en rectificeerde ziin bekendmaking met de woorden: „Ik maak be kend, dat er acht stemmen tegen zijn uitgebracht, waaronder die van de groep de Kwomintang". Hrj verklaarde hierbij echter de BRUSSEL, 1 Aug. (A.N.P.). Naar wij van de zijde van het kabinet van eerste-minister verne men, zal het voorstellen van het diplomatieke corps aan koning Leopold aanstaande Donderdag geschieden. De uitnodigingen voor deze ont vangst waren reeds verzonden voordat het besluit tot overdracht der koninklijke bevoegdheden werden genomen. Het ligt niet in de bedoeling deze ontvangst door de overdracht te laten beïnvloe den, daar de koning zijn bevoegd heden nog zal uitoefenen tot de beide Kamers de vereiste wet zul len hebben aangenomen. Dit zal, naar wordt aangenomen, niet voor Zaterdag zijn. Grote Beer (troepen) 31 Juli 1100 mijl Z.O. Guardafui. Harpathian. DjakartaRot terdam, 30 Juli van Aden. Johan van Oldenbarnevelt, DjakartaAmsterdam. 31 Juli 300 mijl Z.Z.O. Guar dafui. Kota Agocng, Djakarta- Rotterdam, passeerde 31 Juli 1"/. GraadskanaaL Skaugum (troepen) Djakar taAmsterdam, 31 Juli 400 mijl Z.O. Guardafui. Tabinta, DjakartaAmster dam, 31 Juli 300 mijl Z.Z.O. Guardafui. T arakan, DjakartaAmster dam, 1 Aug. te Suez. Singkep, DjakartaAmster dam, 1 Aug. te Aden. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westerse Unie na hun conferentie te den Haag. V.I.n.r. de ministers Paul v. Zee land (België), Robert Schuman (Frankrijk), minister-president Ddr. W. Drees, Bevin (Engeland), minister Stikker en Joseph Bech (Luxemburg), Dr. Tsjang protesteerde tegen de terminologie, die Malik met betrek king tot hem had gebruikt en ver klaarde dat hij de enige Chinese regering vertegenwoordigde, die door het volk gekozen is. In zijp antwoord merkte Malik schamper op dat de nationalistische regering geen gekozen, maar een verdreven regering is (not an elec ted, but an ejected government). Toen de Amerikaan Austin ver zocht bij de behandeling van de agenda eerst de agressie in Korea te behandelen, en daarbij als zijn voornemen te kennen gaf een reso lutie in te dienen, die de leden der V.N. oproept zich te onthouden van Noord-Korea, verklaarde Malik zijn veto over deze resolutie te zullen uitspreken. Hij wenste dit punt als nummer vier op de agenda te plaat- sen en keerde zich fel tegen de U.S.A., die hij van flagrante agres sie tegen het Koreaanse volk be schuldigde. Hij sprak als zijn over' tuiging uit, dat Amerika het Kore aanse conflict wil uitbreiden tot China, Vietnam en de Philippijnen. De Raad ging na deze bewogen zitting uiteen zonder beslissing te hebben genomen over de agenda. Woensdagavond komt hij opnieuw bijeen. COMMUNIST LALMAND IN ARREST GESTELD Edgar Lalmand, het communis tische Kamerlid en secretaris generaal der Belgische communis tische partij en Jules Herssens, eveneens communistisch Kamerlid zijn Dinsdagavond bij een meeting voor het beursgebouw te Brussel door de politie gearresteerd. BRUSSEL, 1 Aug. (A.N.P.). Het is niet uitgesloten, dat voor kroonprins Boudewijn voor de periode tot aan zijn troonsbestij ging een speciale titel zal worden gekozen, zo vernemen wij van het kabinet van de eerste minister. Welke deze titel zal zijn kan op het ogenblik echter nog niet wor den gezegd. Opgemerkt wordt dat de koningstitel aan Leopold III zal blijven voorbehouden tot aan zijn definitieve troonsafstand in September 1951. Roger Motz, de voorzitter van de Belgische liberale partii, heeft verklaard te verwachten, dat prins Boudewijn de titel „koninklijk regent" zal aannemen en niet de door de socialistische leider Spaak voorgestelde titel „luitenant-gene raal van het Koninkrijk", welke volgens Motz niet met Boude- wijn's positie overeen zou komen. Per radio en kranten werd het besluit van koning Leopold, om zijn bevoegdheden tijdelijk aan kroonprins Boudewijn over te dragen, bekend gemaakt. Hoewel er na de bekendmaking nog een enorme drukte in de Brusselse straten heerste, deden et zich geen ongeregeldheden voor. Met spanning nam het publiek in Brussel kennis van de inhoud van extra-edities der dagbladen. WASHINGTON, 1 Aug. (Reuter). President Truman heeft Dinsdag het Amerikaanse Congres medegedeeld dat de wereld vrede in gevaar is gebracht door de Koreaanse crisis; hij vroeg het Congres daarom in snel tempo zijn goedkeuring te hechten aan het door hem aangevraagde extra-bedrag van vier milliard dollar, bestemd om de niet-communistische landen te bewa penen. „Het is thans duidelijk dat de vrije landen geen andere keus hebben dan in snel tempo hun pogingen te verveelvoudigen om, ieder voor zich en alle gezamen lijk, sterker te worden, opdat zij in staat zullen zijn de beginselen der internationale wetten en ge rechtigheid, waarvoor de Ver- Tsjang Kai Sjek heeft gisteren in een verklaring over het twee daags bezoek van Mac Arthur ge zegd, dat er overeenstemming is be reikt over de verdediging van For mosa, zulks op basis van de Chi nees-Amerikaanse militaire samen werking. De Chinese generalissimus zeide er van overtuigd te zijn, dat de eind overwinning in de strijd tegen com munistische agressie „aan ons zal Het contract voor de levering van 15.000 ton boter, waarvoor in het handelsverdrag met Engeland voor 1950 in een contingent is voorzien, werd dezer dagen getekend. De overeengekomen prijs bedraagt 265/. cwt. F.O.B., hetgeen ongeveer f 1.per kg lager is dan de boter- prijs. berekend op de gegarandeerde melkprijs van f 0.18 per liter. Voor de juiste beoordeling hier van, aldus deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mede, dient in acht te wor den genomen, dat de boterleveran- ties aan Engeland voornamelijk in de periode van de grootste aanvoer geschieden, zodat deze export het karakter draagt van ontlasting van de markt. Bovendien wordt in dit tijdvak vrijwel geen boter naar el ders uitgevoerd. Het accepteren van deze prijs wordt mogelijk gemaakt door de middelen, welke het onlangs ge vormde zuiveifonds hiervoor ter beschikking staan. GEVANGEN BEWAARDER LIET ZICH OMKOPEN De voormalige gevangenbewaar der H. N. uit 's-Gravenhage, was ten laste gelegd, dat hij zich in de strafgevangenis had laten om kopen om aan een gedetineerde pakjes en brieven te brengen. Hij ontving hiervoor bedragen die varieerden tussen de 15 en 50 gulden. In totaal verkreeg hij door deze manipulaties f 160.„Ik sta er verbaasd over dat u zoiets hebt kunnen doen", merkte de presi dent van de Haagse rechtbank op. „Ik ben stom geweest", antwoord de de verdachte, die het hem ten laste gelegde feit bekende. De officier van Justitie eiste te gen N. een jaar gevangenisstraf zonder aftrek, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. De uitspraak volgt. zijn". „Wij kunnen thans weer nauw met onze wapenbroeder, generaal Mac Arthur, samenwerken", aldus Tsjang Kai Sjek, die hieraan toe voegde, dat geheel Azië zou ontwa ken en zich tegen de communistische agressie teweer zal stellen. Men is te Taipeh algemeen van gevoelen, dat, ais gevolg van de besprekingen tussen Mac Arthur en Tsjang Kai Sjek, een poging der Chinese communisten om Formosa binnen te vallen, slechts uiterst weinig kans van slagen zou hebben. Generaal Mac Arthur is gisteren van zijn besprekingen op Formosa te Tokio aangekomen. Voor hij in zijn vliegtuig stapte, verklaarde de generaal, dat zijn bezoek voorna melijk ten doel heeft gehad een beeld te krijgen van de verdedi gingsmogelijkheden vafli Formosa tegen een eventuele aanval. Van hoge Chinese zijde te Taipeh werd Dinsdag vernomen, dat tijdens de besprekingen zou zijn. overeen gekomen, dat het nationalistische China vrijwel „Carte Blanche" zal verkrijgen wat betreft de levering van wapens voor de op of om For mosa gelegerde Chinese nationalis tische strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. De Amerikaanse vloot patrouil leert thans in de Straat van For mosa. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek werd gistermorgen voor de Amsterdamse Rechtbank ter zake van oplichting geëist tegen de 32- jarige Amsterdamse kantoorbedien de J. A. M. K. Verdachte had in 1949 en het begin van dit jaar van twee personen ruim 10.000 en 5.000 gulden los weten te krijgen, onder het valse voorwendsel, dat hij met grote maatschappijen contracten had afgesloten ter levering van diverse goederen en daarvoor geld nodig had. Hij had de twee geld schieters waardeloze papieren ge toond, die zij als onderpand kregen. De Officier verbaasde zich er over hoe men zo lichtgelovig kon zijn. Verdachte was reeds eerder voor oplichting veroordeeld. Op 15 Aug. volgt uitspraak. DUO-PASSAGIER GEDOOD Te Eist is Maandagavond een duo-passagier, de 27-jarige V. u)t Nijmegen, die in een bocht te ver met zijn hoofd van de motor over helde, in botsing gekomen met een passerende kar. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hii op weg naar het ziekenhuis overleed. enigde Naties op de bres staan, te verdedigen. Slechts door zo te handelen kunnen de vriie lan den hopen in de toekomst vooruit berekende aanvallen tegen de we reldvrede te voorkomen", ver klaarde de president. Truman verklaard nog, dat een groot gedeelte van de te vervaar digen wapens eerst 12, 18 of 24 maanden na het afsluiten van de contracten met de wapenfabrie ken zal kunnen worden afgele verd. De Verenigde Staten zullen het leeuwendeel van de wapens afleveren, doch ook andere landen moeten naar vermogen een deel van de productie voor hun reke ning nemen. „Op het productie vermogen van de gehele vrije wereld moet een beroep worden gedaan", aldus de Amerikaanse president. Een gedeelte van de door pre sident Truman aangevraagde ex tra vier milliard dollar voor de Amerikaanse militaire hulpver lening aan het buitenland zal wor den gebruikt om West-Europese ammunitiefabrieken in productie te brengen. Ook Canadese wapen fabrieken zullen worden ingescha keld, aldus werd Dinsdag te Wa shington verklaard. Dit geschiedt om de taak der Amerikaanse in dustrie te verlichten, die de Ame rikaanse strijdkrachten tot een bedrag van minstens tien milliard dollar aan uitrusting moet leveren. Truman gaf, in een brief aan Sam Rayburn, voorzitter van het Hui® van Afvaardiging, de volgende verdeling aan van de aangevraagde extra-vier milliard dollar: 3.504.000,000 dollar „ter verster king van de veiligheid van de Sta ten van het Noordatlantisch gebied". 193.000.000 dollar om „de van be lang zijnde Amerikaanse militaire hulpverlening aan Griekenland, Turkije en Perzië te bespoedigen en te vergroten". 303.000.000 dollar om „de Ameri kaanse militaire hulpverlening aan de Philippijnse republiek en aan andere landen in Zuid- en Oost- Azië te bespoedigen en uit te brei den". Naar de A.N.W.B. uit Duitsland verneemt, is aldaar de verkoop van vrije benzine, waarvan de prijs maar weinig hoger was dan van gedistribueerde benzine, thans weer stopgezet. In Duitsland is dus alleen nog gedistribueerde benzine ver krijgbaar en aan de distributiebepa lingen wordt, naar thans wordt be richt, weer streng de hand gehouden. WEER VOGELPEST TE LANDSMEER Wederom is te Landsmeer een geval van pseudo vogelpest gecon stateerd. De tweehonderd kippen van de pluimveehouder D. de Waal aan het Noordeinde werden Dinsdag in de loop van de dag afgemaakt en naar de destructor te Purmerend vervoerd voor ver nietiging. Al het pluimvee was twee weken geleden ingeënt. COMMUNISTISCHE JEUGD VERENIGINGEN VERBODEN Hieronder volgt de letterlijke ver taling van de Latijnse tekst van het Pauselijke Decreet in zake de com munistische jeugdverenigingen: Er zijn verenigingen opgericht, die, zoals allen bekend is, onder druk en leiding van de communisti sche partijen ten doel hebben de jongens en meisjes te drenken met beginselen en instellingen, die het materialisme leren en de christelijke zeden alsmede de godsdienst bestrij den. De gelovigen worden daarom ge waarschuwd, dat dergelijke vereni gingen, onder welke naam zij ook schuilgaan, vallen onder de sancties opgelegd door het Decreet van het H. Officie, uitgegeven 1 Juli 1949. Derhalve: 1. Ouders of hun plaatsvervan gers, die, tegen het voorschrift van Canon 1372 van het Kerkelijk Wet boek en tegen voornoemd Decreet hun kinderen aan genoemde vereni gingen ter opvoeding toevertrou wen, mogen niet worden toegelaten tot het ontvangen der H.H. Sacra menten. 2. Zij, die aan jongens of meisjes onderricht geven, strijdig met christelijk geloof of zeden, belopen daardoor de excommunicatie op bij zondere wijze aan de Apostolische Stoel gereserveerd. 3. Jongens en meisjes mogen, zo lang zij deel uitmaken van derge lijke verenigingen, niet tot de H.H. Sacramenten worden toegelaten. Rome, 28 Juli 1950. Dinsdagmiddag om ongeveer 14.30 uur zijn ter hoogte van Kijkduin bij het baden in zee verdronken de heer Chr. A. G. B„ 45 jaar, arts te Enschede, en zijn echtgenote, even eens 45 jaar. De heer B. kwam bij het baden te vallen en greep zijn vrouw vast. Hierbij vielen beiden, waarop zij door de stroom werden meegesleurd. Dè stoffelijke resten zijn even later aangespoeld. Gisteren stegen uit de kelder van de liften in het gebouw van Vroom en Dreesman te Rotterdam dampen op, die, naar men vermoedt, afkom stig waren van een bitumenproduct, dat de muren tegen vocht vrijwaart. De 22-jarige volontair G. Huissor uit Rotterdam ging in de kelder een onderzoek instellen, doch werd daar bewusteloos. Hierop liet de 48-jarige arbeider Brouwer, voor zien van een gasmasker, zich aan een touw in de kelder zakken en weldra waren beiden weer op de begane grond; toen verloor Brouwer het bewustzijn en overleed. STRAATROVERS VOOR DE RECHTBANK Twee jeugdige Hagenaars, de 21-jarige bouwvakarbeider H. W. D. en de 22-jarige barkeeper H. G. W. Z. hadden op het Malieveld te 's-Gravenhage op een winteravond van het afgelopen jaar G. F. baron van Asbeck overvallen, bewuste loos geslagen en van een bedrag van f5.50 beroofd. Op 31 Januari 1950 diende deze zaak reeds voor de Haagse rechtbank. Zij werd toen echter aangehouden. Gister morgen vielen de eisen: drie jaar met aftrek tegen D. en U/2 jaar met aftrek tegen Z. Over 14 dagen uitspraak. De Katholieke bladen in België hebben uiteraard de overdracht door de Koning van zijn bevoegdheden aan prins Boudewijn met weinig vreugde begroet. Het Vlaamse katholieke blad „De nieuwe Gids" noemde de dag van gisteren „de meest bescha mende dag van onze geschiedenis". Het blad noemt de oplossing een zware slag voor het Vlaamse volksdeel en „een bespotting van de» democratie". In de komende dagen zal men, volgens „De nieuwe Gids" zijn conclusies uit het gebeurde moeten trekken. Onder de kop „de overwinning is aan de oproermakers" kondigt het katholieke blad „La Libre Bel- gique" het nieuws van de over dracht aan. Het blad verwijt de regering „moeilijk te verklaren aarzelingen en zwakheden" en het acht het duidelijk „dat de capitu latie van de regering werd voor bereid door een van die achter bakse manoeuvres, waardoor en kele C.V.P.-leiders hun gebrek aan karakter en hun lauwe ko ningsgezindheid hebben bloot gegeven. „La Libre Belgique" meent voorts, dat aan de liberale politici „verachting" toekomt voor dit „socialistisch-communistisch succes". Het blad besluit: „de C.V.P. zal al de haar nog reste rende energie moeten gebruiken om aan het bewind te kunnen blij ven. iUt deze revolterende en voor het regiem gevaarlijke dagen is een nuttige les te trekken, name lijk, dat de socialistische partij tot alles in staat is wanneer het er om gaat haar doel te bereiken". De katholieke „Standaard" meent, dat de voorgestelde oplos sing reden geeft tot ernstige be zwaren, waarvan als belangrijkste, dat „de koning zijn trouwste aan hangers heeft teleurgesteld". Het blad vervolgt: „Wij hebben een bittere ervaring opgedaan, waaruit de noodzakelijke lessen moeten trekken. We hebben nu geleerd, dat de parlementaire meerderheid alleen niet voldoende is". „La Nation Beige" schrijft, dat de ernst van het ogenblik met bit terheid gepaard gaat. Het blad meent, dat „een verderfelijk pre cedent is geschapen en dat een geducht vrijgeleide in de handen van oproermakers is gespeeld'. „Van de Belgen, die het sterkst in aantal waren en die hun vurige gehechtheid aan de koning hadden betuigd, wordt een zwaar offer gevraagd",' zo schrijft het blad. „De duisterste voornemens van sommige onder 's konings tegen standers traden aan het licht en het verzoeningsgebaar werd over haast geëist. Men voelt zich enigs zins vernederd en men heeft de indruk dat de gehele zaak ons prestige in de wereld niet zal kun nen verhogen". Het blad vraagt zich voorts af, of de tegenstelling tussen Vlamingen en Walen niet zal gaan toenemen. BRUSSEL 1 AUG. (ANP) Naar wij van het kabinet van de eerste minister vernemen blijft de mogelijkheid van een reis van ko ning Leopold naar de Congo in overweging. Men vestigt er van deze zijde de aandacht op, dat tussen dë partijen is overeen gekomen dat de koning, tot de troonsbestijging door kroon prins Boudewijn, in België gedomi cilieerd zal blijven. Hij zal voorts, zo merkt men op, in deze periode alle eerbewijzen, verbonden aan de Koninklijke waardigheid, blijven behouden, ook wanneer hij een reis gaat ondernemen. Volgens „La der- niere heure" wordt van socialis tische zijde verklaard dat de over eenkomst is gesloten onder kennis name van een plan van de koning zich naar het buitenland te bege ven. Prins Karei definitief naar de kust BRUSSEL, 1 Aug. (A.N.P.). Volgens een wethouder van de gemeente Middelkerke zou prins Karei van plan zijn zich definitief op zijn buiten te Raversijde-Mid- delkerke aan de Belgische kust te vestigen. Het gemeentebestuur is van plan prins Karei het ereburger schap der gemeente aan te bieden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1