Koning opnieuw voor Leopold pleit eenheid UITDAGING AAN MALIK Hetze tegen Mgr. Beran r f jifi c - J j Amerikanen ontruimen Koetsjon „Doe oprecht vredesvoorstel inzake Korea!" r MSTERDAM MESDAG 26 'tZand EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN nHO Jakob Malik de opstandige! DE OORLOGS BEGROTING C.V.P.-fracties spreken zich uit voor aanblijven der regering Vandaag Partijraad C.V.P. mm '-w lts Ut i }1! 1 mSlP li," f ij A. - De strijd op Korea Veroordelingen in Tsjecho-Slowakije Westerling kan uitgeleverd worden Scheepsberichten De brief van Koning Leopold Acheson over Maliks houding Zitting Veiligheidsraad Beschuldigd van organiseren van verzet J Juli bracht ons te veel regen v_„ Kroniek en Kritiek Kardinaal Lavitrano overleden Nieuw-Guinea- rapport ondertekend Bertha de Hertog gehuwd ok weer duur, maar de lm. Dit was al hetzelf- lammeren, wel hoge r iets stugger, waar de staking in België t vreemd aan; trots dat kele boven de notering de bokken en geiten 5. Ook op de vette var- ferd vlug verkocht; de 14 kon nog met een verbeteren; de vette n zo om de f 1.70. Het biggen was kleiner en ging minder vlot. Fok- n er ook genoeg om 'n ■ging te bewerkstelli gden waren wel duur ig was erg stil. En de kt met de konijntjes 1 kalme gang te zien. NGEDIJKER WEEKOVERZICHT pelcampagne ligt goed- ons en is wat de prijs geweest. De prijs van gen, de Eigenheimers, lingen etc. is eveneens geweest en is dat nog -dige ziekte heeft ech- iders roet in het eten velen zien belangrijke hun oogst hierdoor te- enten is 't niet best! De m de koolproducten en rode) is goed, maar is onverkoopbaar. De ijen worden zelfs niet n schuit na schuit moet matureerd. De vergoe- liggen natuurlijk heel i- .11- publiceerden we dende prijzen. Als het gaat zullen de door elf gekweekte reser- zijn opgeteerd, n zijn ook niet „graag" n in ieder geval nog prijs ligt tussen 20 en ;g. Het is te hopen, dat meer optimistisch ge wordt. Het is al ge- et grootste deel van de •dt verkocht voor de al is het dan voor de iders echter wordt met amhorigheidsgevoel ge- géén zoeken van het mers, keuken, zolder, it.: Huiskamer, 3 ka- >lder, f 5.75 per week. isk., 3 kamers, keu- :r week. e ét.: Huiskamer, ka- r of naaste omgeving. 7SET Co. Amsterdam ikant f 1100 e Ahoy, rond- x consumptie. hem. Dat weet je Verholen van ing meer, hoor! e maken hopen ilezwart nodig". zo nodig nog mijnig toe. „Als ;e hier dan niet ijk jongens, dat uivel een dave- at daar maar te vaardeloos stuk zo precies weet, benne, zorg dan lom! Ik gaan 't s te krjjge!" HET FEIT Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50 in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank A v» S H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 3 Augustus 1950 46e Jaargang No. 1 1931 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 n. (Slot) Wel had de Kamer In elk g-eval reeds nu een duidelijk inzicht willen hebben in de plannen voor de naaste toekomst. En het is nu juist ten aanzien van deze plannen dat de minister zo bitter weinig bevrediging heeft geschonken. Het bedrag, dat de mi nister wil uittrekken, nlet minder dan 850 millioen, is hoog genoeg, maar wat krijgen wij ervoor. Wat de Marine betreft is dat wel duide lijk. Er staan verschillende schepen op stapel, waaronder twee kruisers, die zullen worden afgebouwd. Over de vraag of zulks teveel dan wel onvoldoende is lopen de meningen echter sterk uiteen. Stelt men zich op het standpunt, dat onze handels vloot door de eigen marine moet beschermd worden, dan zeggen ook een paar nieuwe schepen wei nig of niets. Zij, die op dit stand punt staan, verlangen dan ook dat voor de Marine beduidend meer zal worden uitgetrokken. Anderen achtten het daarentegen verkeerd om aan de illusie te blij ven vasthouden, dat wij als mari tieme mogendheid een rol zouden kunnen blijven spelen. Die tijd, zo zeggen zij, is lang voorbij. Andere mogendhêden beschikken over een grote vloot en wij zullen daar met onze middelen nooit iets behoorlijks naast kunnen stellen Zij, die dit standpunt huldigen, willen de volle nadruk gelegd zien op de verdedi ging te land. En wat krijgen wij nu in deze sector? In de herfst van dit jaar zullen slechts 15.000 recruten onder de wapenen komen. In de volgende jaren zal dit aantal tot 27.000 worden opgevoerd. De mi nister denkt in totaal aan zes lich tingen, zodat in het gunstigste ge val 7 maal 27.000 man beschikbaar zal zijn. Het behoeft wel geen betoog, dat met dit aantal ons land niet behoor lijk verdedigd zal kunnen worden. Over de wijze waarop zij ingedeeld en bewapend zullen worden verne men wij al evenmin geruststellende mededelingen. Ons volk kan en mag met deze gegevens niet tevre den zijn. Enerzijds is 850 millioen gulden een enorm bedrag, ander zijds kan uit de begroting begre pen worden, dat hiervan slechts een deel aan de opbouw van het leger zal ten goede komen. Maar toch, daarom het gaat het. Wij hebben ons met de illusie gevleid en ook in de stukken wordt daaraan voed sel gegeven dat de geringe sterkte van de landstrijdkrachten zou kun nen worden goedgemaakt door aan- vullende steun van de Geallieerde luchtmacht. Het gebeurde in Korea kan ons uit de droom helpen. Daar blijkt het tegendeel duidelijk. Zuid- Koreanen en Amerikanen moeten wijken voor 't overwicht aan man kracht van de Noord-Koreanen. De activiteit van do luchtmacht onder vindt telkens hinder van de ongun stige weersomstandigheden. Maar dat kan ook in Europa het geval zijn. Wij mogen niet verwachten, dat een vijand in Europa het tijd stip van de aanval minder gunstig zou kiezen dan in Korea. Een zo sterk mogelijk landleger blijft dus gebiedende eis, temeer omdat het in Europa veel langer zou duren om vanuit Amerika versterkingen aan te voeren. Bij het komende Defen siedebat zal duidelijk moeten blij ken of wij voor de uitgetrokken 850 millioen, met steun van de bondgenoten, onze defensie behoor lijk verzekerd kunnen achten. Is dat niet het geval dan rest de vraag of het ontbrekende door een grote re inspanning onzerzijds kan wor den aangevuld Kan dat dan mogen geen offers te groot zijn. in het an dere geval is ook de uitgave van 850 millioen zinloos. Baron van der Strafen-Waillet, voorzitter van de C.V.P. heeft tegenover de pers verklaard, dat hij gistermiddag een onderhoud met koning Leopold heeft gehad, waarin de vorst zijn bezorgd heid te kennen gaf over het verloop van de gebeurtenissen. Koning Leopold zou nogmaals te kennen hebben gegeven, dat alle Belgen, die van mening zijn dat de monarchie onafschei delijk is verbonden met de eenheid van het land, tot plicht hebben zich rond zijn zoon te scharen. Naar de mening van de koning is de overdracht van de bevoegdheden aan krocnprins Boudewijn de enige maatregel die de rust kan terugbrengen. De C.V.P. voorzitter heeft deze mededelingen ook verstrekt aan de leden van de C.V.P.-fracties. hebben de leden van de C.V.P.- fracties er bij de regering op aan gedrongen, dat deze standvastig zal blijven en niet zal aftreden. Moeilijkheden in de C.V.P. In de boezem van de C.V.P. be staan momenteel ernstige me ningsverschillen over de gang van zaken rondom de koningskwestie, zoals deze in de afgelopen dagen is verlopen. De partijraad is voor Donderdag bijeengeroepen. Sommige parlementsleden heb ben te kennen gegeven, op een bijeenkomst die gisteren werd ge houden, dat zij geen verantwoor delijkheid aanvaarden voor de be krachtiging van het wetsontwerp tot het terugtreden van koning Leopold. De Vlaamse katholieke bladen pleiten thans voor een autonomie der staatsdelen. Men spreekt zich X". "5'/- - - Een 42 meter hoge toren, die zowel uiterlijk als innerlijk van alle reeds bestaande torens afwijkt, steekt hoog uit boven een nieuw huizenblok bij de Theems in Pimlico, Londen. In deze toren een stalen cylin der in een glazen omhulsel huist een geheel nieuw systeem op het gebied van centrale ver warming en warm water-voor ziening. KOREA, 3 Aug. (Reuter). De Amerikaanse troepen hebben Woens dagavond de stad Koetsjon ont ruimd in de centrale sector. De stad werd aan de vlammen prijs gegeven voordat de troepen zich terugtrok ken. De Noordkoreaanse troepen boeken nog steeds terreinwinst en de Amerikanen hebben, ondanks het aankomen van versterkingen, de grootste moeite de druk te weer staan, Sterke wijzigingen hebben zich aan het front in de afgelopen 24 uren niet voorgedaan. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur heeft bekend gemaakt, dat over het algemeen gesproken de druk afneemt op de Amerikaanse troepen, hoewel men nog steeds in het defensief is. De Amerikaanse eenheden heb ben voor de eerste maal de strijd aangebonden tegen de vijand met het gebruikmaken van middelzware gevechtswagens. Nieuwe marinetroepen. De Amerikaanse troepen hadden bij het aanbreken van de dag in het gebied ten Oosten van Tsjindjoe een tegenoffensief ingezet, doch zij moesten na hardnekkige en lang durige strijd weer op hun uitgang stellingen terug vallen. Aan de Amerikaanse troepen in deze front sector is opdracht gegeven „tot elke prijs stand te houden". De tegen over de vjjand verre in de minder heid verkerende Amerikaanse ver dedigers werden Woensdag ver sterkt met de gisteren gelande ma riniers. In het Woensdag te middernacht door het Hoofdkwartier van Gene raal Mac Arthur uitgegeven com munique wordt melding gemaakt van aanhoudende verwoede gevech ten tussen Noord- en Zuidkoreaanse strijdkrachten in het gebied rondom de Oostkoreaanse haven Jongdok, die, zoals gemeld, in puin is gescho ten en nu als niemandsland fun geert. Australische en Turkse steun, Australië zal 2000 man als mili taire hulp sturen en Turkije een regiment beschikbaar stellen, zo werd gisteravond bekend gemaakt. De oorlogsschepen van Frankrijk, Canada, Nederland en Nw.-Zeeland zullen onder het bevel komen te staan van een Brits admiraal. PRAAG, 2 Aug. (Reuter). Het Staatsgerechtshof te Liberec in Noord-Bohemen heeft 30 personen op beschuldiging van spionnage, hoogverraad en voorbereidingen tot moordaanslagen veroordeeld tot lange gevangenisstraffen. Verder is medegedeeld, dat een derde groep personen, die in relatie had gestaan met de organisatie van de kortelings terechtgestelde mevr. Horakova, eind vorige week berecht en veroordeeld is. uit voor een „verregaande decen tralisatie". Ook hierover bestaan meningsverschillen in de C.V.P. Het katholieke orgaan „La libre Belgique" heeft openlijk de pre mier en figuren als Eyskens en de Schrijver aangevallen, die er van beschuldigd worden een sa menzwering in de partij op touw te hebben gezet tegen een homo geen kabinet. Zij zouden voor standers zijn van een coalitiepoli tiek met socialisten. Begrafenis te Grace Berleur Duizenden Walen waren giste ren aanwezig bij de begrafenis van de drie arbeiders, die Zondag werden gedood tijdens de anti- Leopoldistische demonstratie te Grace Berleur. De menigte werd in autobussen aangevoerd en het kerkhof was te klein. Bij schatting waren meer dan 10.000 personen aanwezig, w.o. de gouverneur van Luik en vele Waalse burgemees ters. Op de'begraafplaats was het gedrang zo groot, dat muren ron dom het kerkhof werden afge brokkeld en graven geschonden. Er deden zich geen incidenten voor. Opnieuw bommen ontploft Voor het bureau van de socialis tische partij te Antwerpen is een bom ontploft. Er werd slechts wei nig schade aangericht. Een tijdje later werd een bom in het huis gegooid van de katholieke voor zitter van de Kamerafgevaardig den, van Cauwelaert. Het projec tiel richtte een lichte beschadiging aan. In het koningsgezinde Turnhout is de verslagenheid zeer groot en hangen de vlaggen halfstok. Het werk zal in de Borinage worden hervat en ook in Charle roi en Luik zal het normale beeld zich vandaag weer voordoen. De Antwerpse havenarbeiders hebben evenwel de staking voort gezet. Hier gaat het meer om be tere looneisen. Prinses de Rethy ontvangt niet. Sedert de bekendmaking van het besluit van koning Leopold, is zijn echtgenote prinses de Rethy vrijwel niet meer te spreken. Zij heeft in feite het contact met haar vrienden in Genève verbro ken. Het landhuis wordt door de Zwitserse politie bewaakt. SINGAPORE, 2 Aug. (Reuter.) Westerling is voor het Hoge Ge rechtshof te Singapore verschenen, waar zijn zaak werd behandeld, voor zover het zijn eventuele uitlevering betreft aan de Indonesische autori teiten. Tijdens de zitting kwam vast te staan, dat de uitlevering inderdaad kan geschieden. De Britse substi tuut procureur-generaal las een verklaring voor van het Engelse Ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin werd gezegd, dat het uit leveringsverdrag tussen Engeland en Nederland nu ook van toepas sing gebracht kan en mag worden op Indonesië. De advocaat van Wes terling, mr. Massey, was van oor deel, dat deze regeling alleen van kracht was geweest, toen Indonesië nog een kolonie was van Nederland. De zitting trok weinig belang stelling en wordt morgen voortgezet. Scandinavisch overleg KOPENHAGEN, 2 Aug. (Reu ter). Naar vernomen wordt zul len de Scandinavische ministers van Buitenlandse Zaken aan het einde van deze maand te Reyk javik (IJsland) bijeenkomen voor een gedachtenwisseling als voor bereiding op de zitting van de algemene vergadering der V. N. in September aanstaande. Grote Beer (troepen) 650 mijl van Guardafui. Johan van Oldenbarnevelt: DjakartaAmsterdam pass. 1 Augustus Guardafui. Tabinta: DjakartaAmster dam, pass. 1 Augustus Guardafui. TEKST VAN SCHRIJVEN AAN PREMIER BEKEND GEMAAKT De tekst van de brief, die koning Leopold Dinsdagavond aan pre mier Duvieusart heeft gezonden, is gisteravond door het kabinet van de eerste minister, met in stemming van de koning bekend gemaakt. De brief luidt: «„Mijnheer de eerste minister. Gisteravond heeft u na de be sprekingen der drie partij en, mij willen aanbevelen mijn instem ming te betuigen met de bood schap aan de natie, waarin ik mijn voornemen te kennen gaf de grondwettelijke bevoegdhe den aan de kroonprins op te dragen en de bestijging van de troon door de kroonprins, wan neer deze de burgerlijke meer derjarigheid zal hebben bereikt, na te streven indien, zoals ik het hoop en wens, de beloofde verzoening rond mijn zoon tot stand is gekomen. In de kabinetsraad van he dennacht heeft de regering mij deze aanbeveling bevestigd. De regering hechtte aan de instemming van de koning met deze boodschap het allergrootste belang en beschouwde ze als essentieel voor de volbrenging van haar taak. In die omstandig heden heb ik, de nationale ver zoening nastrevend, mijn in stemming met deze boodschap betuigd. Het is mijn vurigste wens dat het land de redenen van mijn houding zal beseffen. w.g. LEOPOLD". WASHINGTON, 2 Aug. (Reuter). Dean Acheson, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat de houding van de Sowjet-afgevaardigde Jacob Malik, in de Veiligheidsraad een inbreuk op het Handvest der Ver. Naties betekende. Het Handvest werd geschonden door de pogingen der Sowjet-Unie „om het optreden der Verenigde Naties ten aanzien van de Koreaanse oorlog te vertra gen". De Sowjet-Unie, zo vervolgde Acheson, was haar verplichtingen ten aanzien van de V.N. niet nage komen door van Januari tot Juli niet in de Raad te verschijnen. Toen de zo vurig begeerde regen in de Amerikaanse staat Colorado uitbleef, besloot men ten einde raad de regen kunst matig op te wekken. Het experiment lukte, en hoe! 25 opeen volgende dagen viel de regen in stromen neer, gepaard gaand met storm en hagelbuien. In de stad Pueblo sneuvelden 10 000 ruiten en 2000 daken werden beschadigd. Ook op het vliegtuig van de heer James Ronco, dat wegens plaatsgebrek buiten de hangar moest blijven staan, vierde de hagel zijn vernielzucht bot. Op deze foto ziet u in welk een desolate toestand James Ronco zijn (niet verzekerd) vliegtuig terugvond. LAKE SUCCESS, 2 Aug. (Reuter). Nadat de Veiligheidsraad Woensdagavond bijna drie uur lang gedebatteerd had over agendaprocedure daagde de Amerikaanse afgevaardigde, Austin, de Russische voorzitter, Malik, uit om een „oprecht" vredes voorstel met betrekking tot Korea te doen. Kort daarop werd de zitting van de Raad verdaagd zonder dat enig besluit genomen was. Donderdag zal de Raad opnieuw te 20 uur (Ned. tijd) bijeenkomen. De raad, die ook Dinsdag zonder beslissing te nemen uiteen was ge gaan, raakte Woensdag weer in het moeras door een vruchteloos debat over procedure. De Amerikaanse afgevaardigde stelde voor „de agres sie op de republiek Korea" als eer ste punt op de agenda te nemen. Het punt op de Sowj et-Russische agenda, dat de Koreaanse kwestie betreft, is getiteld: „Vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie". Austin trachtte zijn resolutie in discussie gebracht te krijgen, doch Malik merkte op, dat het erom ging of de Raad alle agendapunten zou Het orgaan van het Tsjechoslo- waakse leger, Obrana Lidu, heeft Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, ervan beschuldigd een op stand te hebben willen uitlokken. Uit de berichten, die de persbu- reaux hieromtrent hebben ver strekt is niet duidelijk op te ma ken, welke bewijzen het militaire orgaan aanvoert om deze beschul diging te staven. Het schijnt echter, dat het blad Mgr. Beran in de schoenen schuift de Tsjechoslo waakse clerus bijeen te hebben geroepen en contact te hebben opgenomen met uitgezui verde socialisten, teneinde een ver zetsbeweging telen de totalitaire staat in het leven te roepen-. De Osservatore Romano is nader op deze beschuldiging ingegaan en schrijft in zijn uitgave van 28 Juli, dat het logisch is, dat een commu nistisch blad het verzet der Tsje- choslowaakse bisschoppen tegen de vernieitigirigspogingen van de com munistische regering ten aanzien van de Katholieke Kerk veroor deelt. Maar zo vervolgt de Osser vatore, het is waanzinnig dat men deze besehuldiging richt tegen een bisschop, die reeds sedert meer dan een jaar practisch een geivan- gene is van de regering en belem merd wordt in de uitoèfening van zijn herderlijke bediening. Zoiets kan slechts voorkomen in een land, waar de tyrannie de willekeur als ESPERANTISTEN DOEN BEROEP OP V. Dr. Drees een der ondertekenaars N. V.. LAKE SUCCESS, 2 Aug. (Reu ter). - Een delegatie, die ver klaarde 16 millioen esperantisten over de gehele wereld te verte genwoordigen, heeft in een petitie de Verenigde Naties verzocht het gebruik van Esperanto als wereld taal te bevorderen. De petitie was onder meer on dertekend door dr. W. Drees, de Nederlandse minister-president, de Franse president. Vincent Auriol, aartsbisschop Beran van Tsjecho-Slowakije, de West-Duitse vakbeweging en de Tsjechoslo- waakse Sokolbeweging. wet oplegt aan een volk, dat door terreur tot slavernij is gebracht en waaraan het verboden is zelfs maar te denken. Vervolg van proces Boeda pest? De beschuldiging van Obrana Lidu is symptomatisch. Zou men wellicht eenzelfde proces willen voorbereiden als in Boedapest, in Boekarest, en in Zagreb? Een ge vangene, al is hij tot zwijgen ge bracht, aldus de Osservatore Ro mano, is een voorbeeld en een waarschuwing voor de gehele Kerk, die ook temidden van de ergste vervolgingen getuigenis blijft af leggen van de waarheid. Dit is de reden waarom, Zo besluit het Va ticaanse blad, het orgaan van het Tsjechoslowaakse leger als een der spreekbuizen van het communisme in Tsjechoslowakije door haar 'be schuldiging de weg wil banen voor hetzelfde als in Roemenië is ge beurd. De volksdemocratieën immers willen geen martelaren. Wanneer zij niet over verraders kunnen beschikken, dan geven zij de voorkeur aan schijnprocessen en compromitterende vonnissen. bespreken of enkele ervan. ,.Ik als president stel voor, dat de punten een voor een besproken zuilen wor den." Daar de kwestie def Chinese vertegenwoordiging als eerste punt op de Russische agenda voorkomt, zou dit betekenen, dat de Raad weer terug zou komen op het zelfde on derwerp, dat hij de avond tevoren behandeld had. Felle aanval van Austin. Austin verklaarde, dat de Veilig heidsraad, zo lang de soldaten der Verenigde Naties op het slagveld van Korea stierven, „hun leed en heldhaftigheid niet in een schamel daglicht wensten te stellen door de schijn te wekken, dat hij zich on ledig zou houden door overweging van koehandel, omkoperij en chan tage". Engels standpunt. De Britse gedelegeerde. Sir Glad- wyn Jebb, verklaarde, dat de be woording van de Sowjet-agenda: „vreedzame regeling", bezorgdheid wekte en smaakte naar de „vreed zame regeling" van München in 1938. „Dit is niet het soort regeling, dat wij vastbesloten willen tegengaan" zo zeide hij. Frankrijk, Noorwegen, Ecuador en Cuba steunden het standpunt van de Ver. Staten en Engeland. De Chinese nationalistische gede legeerde zeide ten slotte zeker er van te zijn, dat spoedig onweerleg bare bewijzen zouden worden ge vonden van daadwerkelijke hulp van „de marionettenregering van Peiping" aan de Noord-Koreanen. TIJDELIJKE INSTELLING RANG ONDERLUITENANT Bij Kon. besluit is tijdelijk de rang van onderluitenant bij de Kon. Landmacht ingesteld. Dit is geschied ten einde de van het K.N.I.L. afkomstige onder luitenants bij hun overgang naar de Kon. Landmacht eventueel in dezelfde rang te kunnen opnemen. (Van onze weerkundige medewerker) Nu de maand Juli weer achter ons ligt, is het voor velen wel licht interessant om eens een balans op te maken van hetgeen deze maand ons gebracht heeft. Voor vele vacantiegangers is Juli ongetwijfeld een teleurstelling geworden, daar velen de dupe zijn geworden van zware regens en onweersbuien. De regenval lag ver boven het gemiddelde. Zo viel er te Twenthe 14 mm, tegen een normale maand-som van 7 mm; te den Helder 98 mm tegen 62 mm normaal; voor Eelde en Vlissingen en Beek bedragen deze cijfers 81 met (78 normaal), 76 (67) en 95 (72). Ook wat het onweer betreft zijn we „goed" bedeeld, vooral was hierbij op te merken dat de onweersbuien zeer uitgebreid waren. In het bijzonder op 3 Juli en 21 Juli vielen er in ons land zware onweersbuien waar te nemen. De derde Juli vooral in Noord- Holland. Wat de zonneschijn betreft, daarvan hebben we deze maand te weinig ontvangen. Te de Bilt bedroeg het aantal uren zonneschijn 188, terwijl het normale aantal 200 bedraagt voor deze maand. Een verrassing zal het voor velen tenslotte nog zijn te vernemen, dat de gemiddelde temperatuur hoger was dan normaal en wel 17 tegen 16.7 (te de Bilt). Het aantal zomerse dagen (temp. boven 25 gr.) bedroeg 4, dit is twee minder dan normaal. Groot lef (Sm.) Het „Vrije Volk" critiseert het optreden van de Engelse com munist, die in de Russische zóne van Duitsland „namens de arbei dersbevolking van Londen" sprak, hoewel er maar een handjevol communisten in Engeland is. „Groot lef" zegt het V.V. en „je moet toch maar durven". Boven dit stukje staat echter een com mentaar onder de titel „Leopold III verdwijnt", een titel, die al de nauw verholen vreugde over het aftreden van de Belgische Koning verraadt. In dit stichtelijk commen taar wordt beweerd, dat het de libe- ralè en de socialisten hoe on dankbaar, om hier de medewerking van de communisten te vergeten geweest zijn, die met de monarchie ookde democratie hebben ge red „en haar niet hebben laten af slachten". Het waren niet Spaak c.s. die het sein gaven voor de revolu tie, ,het was Leopold zelf, die de bloedvaan hees". Ja, ja, „groot lef" en men moet toch maar dur ven. Zegt u dat wel! Dat noemen wij de zaken nog eens op hun kop zetten. De democratie is gered, zo lang het in de kraam van de heren te pas komt. En als de boel „spaak" loopt, krijgt de andere partij de schuld. Met „gróót lef". Drs. Brandt was tenminste gisteravond voor de VARA-microfoon zo eerlijk om toe te geven, dat „ook socialistische leiders verweten moest worden, dat zij de voor de democratie allerge vaarlijkste weg van de revolutie waren opgegaan". Allergevaarlijkst? Zegt u maar: dodelijk. En als het „V.V." aan zijn „groot-lef-commentaar" nog toe voegt, dat „de katholieke partij van België de moed moet vinden, zich zelf te zuiveren van haar verblinde heethoofden", dan moet de Belgische Socialistische Partij zelf maar uit maken wat zij met haar leiders moet doen, van wie in elk geval zonneklaar en aan de straat geble ken is, dat zij „verblinde heethoof den" zijn. „Groot lef" ontbreekt ook Spaak niet; hij schrijft nu in zijn partijblad, dat de socialisten zich loyaal achter Prins Boudewijn zul len stellen, indien hij zich „strikt grondwettelijk" gedraagt. Wij dach ten, dat een van de socialistische bezwaren tegen Koning Leopold juist was, dat hij zich „strikt" grond wettelijk gedroeg, nademaal de grondwettelijke meerderheid de Koning had teruggeroepen! Mag Boudewijn regéren bij de gratie van de wispelturige Spaak? ROME, 2 Aug. (Reuter). Kar dinaal Luigi Lavitrano is Woensdag te Rome, in de leeftijd van 76 jaar, overleden. Door zijn overlijden is het aantai niet-vervulde plaatsen in het College van Kardinalen op 17 gebracht. Men verwacht dat Paus Pius XII op een aan het eind van dit jaar te houden Consistorie, deze vacatures zal aanvullen, waardoor het College weer de 70 leden zal tellen, waaruit het officieel bestaat. De overleden kardinaal was het hoofd van de Congregatie, die zich bezig houdt met alle aangelegen heden betreffende kloosters. ZATERDAG OVERHANDIGING IN DEN HAAG EN DJAKARTA De Nieuw-Guinea-commissie, in gesteld door de Nederlandse en de Indonesische regeringen, ten einde het Nieuw-Guinea-vraagstuk nader tot een oplossing te brengen, heeft haar werkzaamheden beëindigd. Het rapport der commissie is onderte kend. Men stelt zich voor, het Zater dag zowel in Djakarta als in Den Haag aan de beide regeringen te overhandigen, waarna het aan de beide Kamers der Staten-Generaal zal worden gezonden. HUWELIJK WERD IN GEHEIM GESLOTEN Bertha de Hertog, het 13-jarige Nederlandse meisje, dat te Singa pore vertoeft met haar inheemse verzorgster, is in het hpwelijk ge treden met een 22-jarige onderwij zer uit Malakka. Het huwelijk zou op Mohammedaanse wijze zijn vol trokken. Voortaan zou zij „Nadra Binte Maarot" genaamd zijn. Het spreekt vanzelf, dat de ver slagenheid bij de familie zeer groot is. Het huwelijk heeft in het geheim plaats gevonden op 1 Augustus j.l., nadat de eis was gesteld door advo caten, die de Nederlandse consul vertegenwoordigden, dat het kind ter beschikking van de consul dien de te worden gesteld. De heer F. Houtman, vertrou wensman van de familie in Bergen op Zoom, deed van het gebeurde mededeling. Alle verwachtingen dat het kind naar haar ouders zou terugkeren, werden de bodem in geslagen. Mevrouw de Hertog heeft psysiek 'ernstig onder het gebeurde te lijden. Gezant' van Iran bij de Koningin De Koningin heeft gisteren ten paleize Soestdijk de heer Hosein Navab ontvangen ter overhandi ging van zijn geloofsbrieven als gezant van Iran.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1