Het Stationsplein verbeterd Veilinq kan uitbreiden ka^PTI EEN OVERLADEN AGENDA fN Kinderbij verhog Zomerkamp Dominicus-troepen PAGINA 2 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 ER WORDT AAN DE STAD GEWERKT Toen de Alkmaarse gemeenteraad gisteren ten stadhuize, onder voorzitterschap van burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema, in vergadering bijeen kwam, hadden de raadsleden een agenda voor zich liggen, die maar liefst 32 punten bevatte. Het was dan ook wel te begrijpen, dat de heer Knuistingh Neven (C.P.N.) bij het begin van de vergadering vroeg, de agenda in den vervolge niet meer zo te overladen als deze, die onder de 32 punten uiterst belangrijke herbergde. De voorzitter her dacht, voordat de beraadslaging een aanvang nam, de heren C. Vos, oud-directeur van bouw- en woningtoezicht en hoofd van het prijzenbureau voor onroerende goederen, en de heer S. Fraijman, oud-commandant van de Alkmaarse brandweer, die zich beiden voor de stad Alkmaar vele verdiensten hebben verworven en die beiden onlangs uit het aardse leven zijn heengegaan. Het vrouwelijk element in de raad was door afwezigheid van Mej. Kamphuijs tot 50 gereduceerd. Nadat de heer Berkhouwer (V.V.D.) naar aanleiding van een rapport over de reis van een gemeentedeputatie naar Bath, de hoop had uitgesproken, dat de vriendschapsbanden tussen onze stad en Bath steeds nauwer zullen worden aangehaald, was de herstem ming over de kwestie van de automarkt op Zaterdagmorgen, aan de orde. Automarkt. Het voorstel van B. en W„ dat de afwijzing inhield van het oprichten van een dergelijke markt, werd ten tweden male in stemming gebracht. De stemmen staakten wederom, zo dat het voorstel van B. en W. ver worpen was. Meteen kon toen het voorstel-Berkhouwer, dat strekte tot oprichting dezer markt, aan de orde komen. Dit voorstel werd ech ter, met instemming van de heer Berkhouwer, in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Afwateringsproblemen. Onder de ingekomen stukken was een brief van de commissie van onderzoek voor het marktwezen ten geleide van het door haar met be trekking tot de kaas- en veemark ten uitgebrachte rapport. Deze brief werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. De commis sie werd dus nog niet opgeheven. De bewoners van het landstraten- kwartier en die van de Ramen ver zochten om verbetering van de af watering in hun stadsdelen. Wat het landstratenkwartier betreft, werd de adressanten geantwoord, dat verbetering kan optreden, wanneer de eigenaars der percelen de achter tuinen ophogen en bovendien, dat, met betrekking tot de riolering, plannen bestaan tot verbetering. Aan de adressanten van de Ramen wordt meegedeeld, dat voorberei dingen ter verbetering worden ge troffen. Tussen de zich in de Lange en Korte Nieuwesloot bevindende riolen zal een verbinding worden gemaakt, die verbetering in de toe stand zal brengen. In verband met deze adressen drong de heer Sietsma (Arb.) aan op verbetering van de afwatering in diverse delen van de stad. Hij vroeg daartoe contact op te nemen met het polderbestuur van Overdie en Achtermeer. De heer Woldendorp (KVP) sloot zich bij de heer Sietsma aan. De voorzitter verklaarde deze zaak na der onder het oog te zullen zien met de directeur van Openbare Werken, wat de afwatering betreft buiten de riolen. Wat de riolering betreft, deze is in onze stad ver ouderd en de overlast van het wa ter toont eens te meer de urgentie aan van het nieuwe rioleringsplan. Overigens wees de voorzitter erop, dat de regenval, zoals die zich de laatste tijd heeft voorgedaan, een uitzonderlijke is, waartegen geen goede riolering bestand is. Onderwijs. Aan de heer H. J. Hultzer te Am sterdam werd, op zijn verzoek, met ingang van 1 September eervol ont slag verleend als leraar in steno grafie en schrijven aan de Alk maarse Handelsschool. Van mevrouw M. A. Bergman te Amsterdam is bericht ontvangen, dat zij haar benoeming als vak onderwijzeres in de lichamelijke oefening aan de openbare scholen alhier, niet aanneemt. De Raad besloot medewerking te verlenen voor de aanschaffing van schoolboeken en leermiddelen ten behoeve van de St. Josephschool, die een nieuwe zangmethode gaat invoeren. In de Juliaschool en in de Maria- school zullen de verbeteringen wor den aangebracht, waarover wij on langs hebben geschreven. De Wilhelminasohool en de Ju- lianaschool kunnen rekenen op de medewerking van de gemeente bij het aanschaffen van schoolmeubelcn. De Raad zal nader een beslissing nemen op het verzoek om gelegen heid te geven tot het vestigen van een tweetal kleuterklassen in de nieuw te bouwen school voor Open baar L.O. in het Bergerwegkwartier. Besloten werd wel over te gaan tot aankoop van een vierklassige Oostenrijkse school, die aan de Hei- loërdijk zal worden gebouwd en die aan de vereniging „Alkmaarse Frö belschool" zal worden verhuurd. Hiervoor werd een crediet van f 11.0.370.— toegestaan. In verband met de aan te bren gen verbeteringen aan de Julia- en Mariaschool, valt nog op te merken, dat met een voorstel van de heer Wiese (Arb.) om een grondiger ver betering aan te brengen, waardoor zou worden voorkomen, dat de fun deringen dezer scholen in het water staan, rekening zal worden gehou den bij de uitvoering der herstellin- gen. Bezuiniging Plan R.L.W.S. Handelsschool. Met intrekking van het raads besluit van 27 Dec. j.l. machtigde de Raad B. en W. over te gaan tot stichting van een nieuw ge bouw voor de Handelsschool en voor de Rijkslandbouwwinter- school. De kosten hiervan wor den geraamd op onderscheiden lijk f 288.350.— en f 168.832.—. Dit raadsbesluit was nodig, omdat op last van Gedeputeerde Staten aanzienlijke wijzigingen in het oorspronkelijke plan moesten wor den aangebracht. Bijzonderheden hieromtrent hebben wij reeds eer der gemeld. Toen dit voorstel aan de orde was, merkte de heer Venneker (KVP) op, dat het hem onbegrijpe lijk voorkwam, dat er nu nog moest bezuinigd worden op een plan dat, volgens de verklaringen van B. en W. destijds, zo zuinig mogelijk was opgesteld. De voorzitter verklaarde dit de heer Venneker door op te merken, dat thans een kleiner plan aan de orde was. Bij het vorige plan was rekening gehouden met stan- daardmaten van lokalen, die thans niet meer gelden voor het M.O. Bovendien is door de Rijksgebou wendienst een combinatie van loka len gewild, die B. en W. niet wen selijk voorkwam, doch die niet per se schadelijk is voor het onderwijs. B. en W. waren van mening, dat een overblijflokaal anders diende te worden ingericht dan een teken lokaal, doch het gebruik van een tekenlokaal als overblijflokaal zal het onderwijs niet schaden. De scheiding van Handelsschool en Rijkslandbouwwintersehool is thans zodanig veranderd, dat het geza menlijk gebruik van lokalen niet meer plaats vindt, zodat thans een lokaal kan worden uitgespaard. Deze besnoeiingen aanvaarden wij aldus de voorzitter met een zekere tegenzin. De heer Venneker toonde zicth na deze uitleg bevredigd. De heer Woldendorp (KVP) werd de verzekering gegeven, dat de bouw van de conciërgewoningen, die niet in het nieuwe plan zijn op genomen, technisch met de scholen bouw in een geheel zal worden uit gevoerd. Technische staf van O.W. gereorganiseerd. Er was het voorstel van B. en W. tot reorganisatie van de techni sche dienst van Openbare Werken, zó, dat de dienst administratief ge splitst wordt in de afdelingen Ge meentewerken, Plantsoenen en Reiniging. De afdeling Gemeente werken wordt dan onderverdeeld in afd. Nieuwe Gebouwen, afd. Stedebouw, afd. Civieltechnische werken en Onderhoudswerken en afd Bouw- en Woningtoezicht. De kosten van de personeelsuitbreiding die deze reorganisatie zal meebren gen, worden geraamd op f 18200. In het kader van dit voorstel moge worden vermeld, dat Akersloot heeft gevraagd, of de dienst van O.W. te Alkmaar bereid is 't bouw toezicht in de gemeente Akersloot uit te oefenen. Bij bereidheid daar toe zal Akersloot een bijdrage le veren van f 700,'s jaars. Door de aanstelling van een civiel-inge- nieur aan het hoofd van de afd. Civieltechnische werken en onder houdswerken en tevens van de afd. Bouw en Woningtoezicht zou de directeur in belangrijke mate wor den ontlast, hetgeen zeer gewenst wordt geacht. Deze wenselijkheid werd nog eens ten volle benadrukt door de heer Hoijtink (A.R.), die ervan overtuigd was, dat er een finan cieel offer dient te worden ge bracht in het belang van de stad en de overbelaste ambtenaren. Tegen over de heer Woldendorp achtte spreker de door B en W. overge legde kostenberekening wel reëel. De heer Woldendorp wenste boven dien, dat besloten zou worden, dat de adjunctdirecteur, de heer Kir- kenier, niet voorlopig, maar defini tief werd aangesteld als vervanger van de directeur. Naar later werd uiteengezet, dient dit „voorlopig1' slechts om uit te sluiten, dat aan de functie van hoofd van de afde ling nieuwe gebouwen de vervan ging van de directeur automatisch vast zal zitten. Daarmee was ook de heer Wiese (Arb.), die eveneens over dit „voorlopig" was gevallen, tevredengesteld. De heer Holsmul- ler (VVD), sprekend namens zijn fractie, achtte de voorgestelde per soneelsuitbreiding te duur. Ook de VVD is ervan overtuigd, dat de dienst thans overbelast is. Ook zij wenst een oplossing, maar zij wil uitzien naar een goedkopere op lossing. De fractie zal haar stem niet aan het voorstel kunnen geven. De heer Sietsma (Arb.) ver klaarde zich voor het voorstel en vroeg nadere toelichting over en kele onderdelen. De heer Couwen- hoven (Arb.) wees op het belang, dat het voorstel heeft voor de stad. De heer v. d. Borden (CHU) was voor het voorstel, doch wenste dit zo zuinig mogelijk te realiseren. Hij vroeg de raad te overwegen, of een combinatie van Nieuwe Ge bouwen met Stedebouw mogelijk was. De voorzitter wees erop, dat de kosten van de dienst O.W. terug komen, omdat ze worden afge boekt op diverse hoofden van de begroting. Hp verdedigde de voor gelegde kostenberekening en diver se onderdelen van het voorstel. Ter illustratie van zjjn overtui ging, dat het goed is, dat de stad zelf de stedebouwkundige aangele- 1 genheden ter hand neemt, verhaal de hij, dat het ontwerp van een uit breidingsplan in onderdelen, waar toe in 1942 aan de planologische dienst opdracht is gegeven, thans miodio 1950, nog altijd niet gereed Is. Daardoor komt het, dat dit ont werp niet op de grote tentoonstel ling, die thans wordt gehouden, kon worden tentoongesteld. De uitbreidingsplannen zijn con stant aan wijzigingen onderhevig. De stedebouwkundige dienst heeft derhalve werk genoeg. Over 10 jaar zal Alkmaar 10.000 ingezetenen meer hebben dan thans. Als men zich dat realiseert, is het zonne klaar, dat de huidige dienst van Gemeentewerken de werkzaamhe den, die dit meebrengt. lang niet aan kan. Er zal geen ambtenaar worden aangesteld, wiens aanstel ling niet strikt noodzakelijk is. Hierin moet men B. en W. vertrou wen schenken. Met een citaat van Churchill: „Give us the truth and we wil finish the job" eindigde de voorzitter zijn brillante verdediging van het voorstel, dat dan ook aan vaard werd met de stemmen der WD-afgevaardigden tegen, nadat de heer v d. Borden nog had uit eengezet, dat een combinatie van Nieuwe Gebouwen en Stedebouw niet mogelijk is, omdat de stede bouw nu eenmaal niet meer kan worden beschouwd als een onder deel van de gebouwenarchitectuur, doch een gespecialiseerde tak van de architectonische kunst is gewor den. Venten op de kaasmarkt Teneinde het venten op en om de kaasmarkt tegen te gaan was er een voorstel tot wijziging van de alge mene politieverordening in de ge meente Alkmaar, in dier voege, dat door deze wijziging het venten op de kaasmarkt op doeltreffende wijze wordt verboden. Dit voorstel werd door de raad aanvaard. In tegenstelling met de heer Eriks (PvdA), die van overlast geen sprake vond, juichte de heer Berkhouwer (WD) het voorstel toe; men moet z.i. de vreemdelin gen deze overlast besparen; hij zag ook gaarne een verbod van geluids wagens in de verordening opgeno men; de geluidswagen van de Ten toonstelling „Van de Wadden tot het C" vond spr. zeer storend. Voorzitter wil tegen deze laatste tijdelijke reclame geen be zwaar maken; wèl tegen de ge luidsinstallatie aan de Waag, zoals vorig jaar gebruikt werd. Met de heer Couwenhoven tegen werd conform besloten. Herziening uitbreidingsplan. Een gedeelte van het uitbreidings plan Overdie en Achtermeer be sloot de raad te herzien volgens het ontwerp van B. en W De bestaan de bebouwingsvoorschriften voor dit gedeelte werden ingetrokken en nieuwe vastgesteld. Aankoop en verkoop van grond Verkocht werd een perceel grond nabij het Kwakelpad, 578 m2 groot, aan de confectie-industrie P. Bak- kum Jr. te Amsterdam, die er f 14 per m2 voor zal betalen. Op het terrein zal een confectiefabriek verrijzen. Het terrein zal bouwrijp worden gemaakt, hetgeen f 3000. zal kosten. Een crediet tot dit be drag Werd beschikbaar gesteld. Van de heer W. Mul te Wierin- gerwaard besloot de raad het per ceel Noorderkade 46 te kopen voor de prijs van f 2100,Deze aan koop is noodzakelijk voor het ver der bouwrijp maken van het indus trieterrein „Noord" Ter uitvoe ring van het uitbreidingsplan „Alkmaarder Hout e.o." is 't nood zakelijk een perceel grond van 6700 m2, toebehorende aan de stichting ,,St. Barbara" aan te kopen voor f 15075,Tot deze koop werd dan ook door de raad besloten. Bescherming va„ stadsschoen De raad aanvaardde hef voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de maatregelen, die volgens het z.g. loodgietersbesluit dienen genomen te worden om daartoe aangewezen waardevolle gebouwen in deze ge meente te beveiligen tegen brand. Bovendien verenigde de raad zich met het andere deel van het voor stel, dat inhield, dat bovendien nog een aantal andere gebouwen van architectonische of kunsthistorische waarde door dezelfde maatregelen tegen brand dienen te worden be veiligd. De keuze dezer bovendien te beveiligen gebouwen zal aan B. en W. zijn, die daarbij geadviseerd zullen worden door een commissie van deskundigen en tegen wier be slissing de eigenaars en hypotheek houders in beroep kunnen gaan bij de raad. Het Afgesneden Kanaalvak is be stemd voor Handel en Industrie en niet voor woonschepen. De ge meente is niet verplicht alle woon schuitbewoners ligplaats te ver schaffen door de aanleg b.v. van een woonschepenhaven. Spr. stelt voor aan adressanten te berichten dat zoveel mogelijk met hun belan gen rekening zal worden gehouden. Recht of aanspraak op vergoeding van onkosten kunnen de betrokke nen niet doen gelden; zij kregen slechts tot wederopzeggens toe stemming daar met hun schuit te liggen. Hoe op een verzoek om ver goeding zal worden gereageerd, kan spr. nog niet zeggen. Conform voorstel van B. en W. werd hierna z.h.st. besloten tot demping van het afgesneden Ka naalvak over een lengte van 100 m. De AJC verhuist Het voorstel van B. en W„ om de AJC een ander gebouw te geven, t.w. de vroegere centrale keuken in de Doelenstraat, en het thans bij deze vereniging in gebruik zijnde perceelgedeelte in gebruik te geven aan het bureau voor sociale zaken, werd door de raad aanvaard, met dien verstande, dat een crediet werd toegestaan van f 2820,voor het aanbrengen van herstellingen aan het aan de AJC in gebruik te geven gebouw. Er komt een autobusstation Nu de Nederlandse Spoorwegen bereid zijn voor 50 procent en tot een maximum van f 108000,- bij te dragen in de stichtingskosten van een autobusstation, waarvan de kosten geraamd zijn op f 216450, stelden B en W. de raad voor, hun college té machtigen tot het stich ten van een autobusstaion op het Stationsplein en hiervoor 'n crediet van f 216450,beschikbaar te stellen. De heer Sietsma (Arb.) juicht het plan toe. Hij betreurt het, dat de bloemenklok moet verdwijnen. Destijds werd voorgesteld deze te plaatsen in het talud voor de Molen van Piet; is dat nog niet mogelijk? De heer Woldendorp (KVP) vraagt naar de bestemming van het particulier parkeerterrein, ter plaatse, waar. nu de bloemenklok ligt. De heer Berkhouwer (WD) vraagt zich af, of hier wel een we zenlijke verandering komt; hij ver wacht daar op deze wijze nog geen gerieflijk geheel. Wat hier moet ge beuren, is hoofdzakelijk belang van N.S. en Naco. Opruiming van de twee gazons en de lantaarn en bestrating van het geheel lijkt hem voordeliger en eenvoudiger. Ondanks het grote plan komt er parkeerruimte voor slechts negen particuliere auto's. Het plan geeft z.i. geen blijkende bevrediging voor alle betrokkenen. De voorzitter wil een beslissing van de bloemenklok dat 'n vrij. kostbare aardigheid is aanhou- houden. In antwoord aan de heer Wol gehouden. Deze speeltuin kan daar niet blijven en zal t.z.t. naar een blijvend terrein moeten uit zien; spr. hoopt, dat men dan de speeltuin omzet in een speelter rein, waar de kinderen de gehele dag terecht kunnen. B. en W. zijn voorts van mening, dat blijkens de begroting van deze speeltuin vereniging deze geen subsidie nodig heeft. De heer de Zeeuw acht toezicht nodig, daar er bewegende speel- werktuigen zijn; de „Watertoren" heeft ook van die speeltuigen, doch geen toezicht. In „Rem brandt" is alleen toezicht, als het afgesloten gedeelte met de speel- werktuigen opengesteld is: ove rigens is er voldoende gelegen heid voor de kinderen om zich te amuseren, als dit omheind ge deelte gesloten is. Spr. zou graag van de raad vernemen, of deze op het standpunt staat, dat speel terreinen wèl en speeltuinen niet gesubsidieerd moeten worden. Weth. Bakker vindt de toestel len van „De Watertoren" minder gevaarlijk dan die van „De Rem brandt". Ongelukken kan men met altijd voorkomen. Met alleen de heer de Zeeuw tegen werd conform het voorstel van B. en W. besloten. B. en W. boden de raad de plannen aan voor de aanleg van een viertal speelterreinen in onze gemeente, aan de Liefdelaan, de Nieuwpoortslaan, het P. A. de Langeplein en aan de Tienenwal. De raming van de inrichtingskos ten is respectievelijk f 750. f884.—, f2060.— en f2790.—. In deze ramingen zijn opgenomen de kosten van een zandbak, een klimboom en een looppaal. De raad kon zich met deze plannen verenigen en besloot tot oprichting der speelterreinen. Voortgaande industrialisering Er werd besloten over te gaan tot stichting van een industrie gebouw op het industrieterrein „Noprd" ter bevordering van de vestiging van kleinere industrieën. Voor gebouw, expeditiestraat, op slagruimte en inrit is een grond- oppervlakte nodig van 4000 m2. De raad stelde een crediet be schikbaar van f206.000 (f56.000 grondkosten en f 150.000 bouw kosten). Bovendien machtigde de raad het college, in voorkomende gevallen voorbereidingen te tref fen tot de bouw van afzonderlijke industriegebouwen, die op de duur aan de gebruiker in eigen dom zullen overgaan. De heer van Dijk (K.V.P.) was niet geheel bevredigd door het aangenomen rentepercentage dat was aangenomen voor de huurbe- rekening. Hij meende ook, dat er te weinig rekening was gehouden met risico's, die men ongetwijfeld zou lopen. Met de financiering, zoals in dit voorstel uitgestippeld, zou de gemeente zich volgens spr. op glibberig terrein begeven, ge zien de onzekere toekomst van de industrialisatie. De heer Hoiitink vroeg zich af of er wel belangstelling is voor een industrieflat. Mèt de heer van dendorp deelt spr. mee, dat er een 1 Dijk vroeg hij zich bovendien af, parkeerverbod komt voor de Sta- of het wel de taak van de ge- tionsweg van St. Josephstraat tot meente is industriegebouwen te Spoorstraat. Wat het betoog van Kaan oprichtén. de heer Berkhouwer betreft, die De heer Kirpensteijn (Arb',) Demping afgesneden Kanaalvak Het bestuur van de N.V. Alk maarse Exportveiling heeft in ver band met uitbreidingsplannen, ver zocht om demping van het Afge sneden Kanaalvak over een afstand van 100 m. De kosten z;jn geraamd op f 130.000,—. De N.V. is bereid 99 jaar lang een jaarlijkse erf pachtcanon te betalen van f 3900, uitmakend 3 procent van de kosten. De heer Kirpensteyn (PvdA) vroeg, of er aandacht is geschon ken aan de woonschepen, die in dit afgesneden Kanaalvak liggen, waarvan sommige bewoners onkos ten gemaakt hebben voor water en licht. Waar denken B en W. deze woonschuiten te plaatsen De heer Torenvliet (CPN) wil met toestemming van de Provincie de woonschuiten, onder vergoeding van gemaakte kosten, ligplaats ge ven in de Hoornse Vaart. De voorzitter betoogt, dat men de uitbreiding van de Veiling do mineert boven de belangen van deze woonschip-bewonersdeze zullen ongetijfeld een andere lig plaats krijgen, al moet verwacht worden, dat niet allen hierbij be vredigd zullen worden. vroeg, of dit plan zoveel geld waard is, herinnert spr. aan een voorlopig plan, dat 3 ton zou kos ten. De vereenvoudiging door de heer Berkhouwer gesuggereerd, kost niet veel minder dan dit ter tafel liggende plan. Wat B. en W. voorstellen, is het minimum. Het plan kan niet min der, wil men 'n toestand scheppen, Alkmaar waardig Met dit resultaat mag Alkmaar tevreden zjjn. De heer Berkhouwer vond de 100.000 van de gemeente niet goed besteed en bleef tegenstander. De heer Eriks vindt de geprojec teerde parkeerruimte te gering. De voorzitter vraagt de Raad re kening te houden met de mogelijk heden. Percelen wegbreken kost te veel. Openbare middelen van ver voer hebben voorrang bij particu liere; waar vindt men voor het sta tion een ruime parkeerplaats voor particuliere auto's? Naar spr's schatting kunnen op het terrein van de bloemenklok 12 auto's staan. Z.h.st. werd het voorstel tenslotte aangenomen. Inrichting van speel terreinen. De raad besloot eveneens tot aankoop van een perceel grond van 581 m2, gelegen nabij de Tulpstraat, voor fT00.om dit in te richten als speelterrein voor de jeugd. De inrichtingskosten bedragen f 1625.- Geen subsidie voor „Rembrandt" toonde zich optimistischer. Het industrieplan moet niet ge zien worden als een winstobject. Er mag een offertje worden ge bracht. Het gaat er in de eerste plaats om, een betere huisvesting te bieden voor reeds bestaande industrieën. De heer Woldendorp was even eens optimistisch. Hii juichte het plan toe. De heer Hqlsmuller geloofde dat er inderdaad sprake was van risico, doch hij meende, dat opti misme volkomen gegrond was. Ook de huurkoopvorm achtte spr. niet angstaanjagend. Wethouder Leesberg (K.V.P.) antwoordde allereerst de heer van Dijk en ging in op diens op merkingen aangaande de techni sche merites van het voorstel. Er zal voor gewaakt worden, aldus nog de voorzitter, dat de gegadigden voor de Alkmaarse industriegebouwen soliede firma's zijn. B. en W. hebben vertrouwen in dit plan. Over de concurrentie der gemeenten waar het indus trialisatie betreft, meende de voorzitter, dat er in deze concur rentie, voor zover die gezond is, zeker niets onredelijks zit. De heer van Dijk toonde zich nog niet bevredigd. De heer Hoijtink meende, dat men nuchter moet blijven. Eon al te groot optimisme leek spreker niet gegrond. Er zijn wel degelijk niet te onderschatten risico's: Spr. gaf in overweging voorzichtigheid te betrachten bü het stichten van huurkoopgebouwen. De heer de Zeeuw (K.V.P.) zou graag de toezegging willen heb ben, dat er een ontwerp-contract komt voor de gegadigden voor de huurkoopgebouwen, ter bescher ming van de huurkopers. Wethouder Leesberg wilde, dat de huurkopers voor hun eigen belangen dienen op te komen. Tot de heer van Dijk, die het huur koopcontract niet het meest ge wenste achtte, zei de /heer Lees berg, dat hier sprake was van een overeenkomst met één, terwijl b.v. bij de gaskwestie, wêar hij de N.V.-vorm had voorgestaan, sprake was van een overeenkomst met velen. Bij stijgende rentevoet zal het huurbedrag stijgen, antwoordde tenslotte de voorzitter de heer van Dijk. De heer Berkhouwer vroeg hoe het moet wanneer het niet goed gaat, wanneer er een huurkoper niet zou betalen. Moet de over heid zo ver gaan, dat mensen, die 't financieel niet kunnen bolwer ken, toch maar geholpen worden? Wethouder van Slingerland (K.V.P.) verklaarde, dat 't thans verrekende rentepercentage van SVi pet. reeds zeer gunstig is. Ook hij meende, dat er geen sprake was van een roekeloze daad met dit plan. Na deze discussie werd 't voor stel aanvaard. Centrale verwarming in de W. de Zwijgerlaan In een gedeelte van de in aan bouw zijnde 96 woningen aan de Willem de Zwijger laan zal een centrale olieverwarming worden aangelegd, aldus besliste de raad. Een bedrag van f 40.000.werd te dien einde beschikbaar gesteld. Deze voorzièning zal de bewo ners een bedrag van f203.33 voor verwarming per jaar kosten (du plex woningen ongeveer de helft). Voor het zover was ontspon zich echter een uitgebreide dis cussie. De heer Holsmuller meende, dat hier een bedrag van f 48.000 mee gemoeid was, f8000.voor de bouw van kelders en schoor stenen boven de f40.000.voor de olieverwarming. Dit is echter niet zo, volgens de voorzitter. De heer Hoijtink wees er op, dat de huishuur plus de verwar- mingskosten f 11.a f 12.per week gaan bedragen, terwijl de huizen voor een belangrijk deel bestemd zijn voor de arbeidende bevolking. Deze huur is dan veel te hoog. Spreker voelde niet veel voor het plan. De heer Couwenhoven maakte eveneens bezwaar tegen de te hoge lasten voor de bewoners. Hij zou een voorstander geweest zijn van het aanbrengen van een warmwatervoorziening. De heer Berkhouwer noemde het initiatief van B. en W. toe- juichenswaardig. In de centraal verwarmde blokken zullen bewo ners komen die enkele guldens meer kunnen missen dan de be woners van niet-centraal ver warmde blokken. Men kan nu eenmaal niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. De heer v. d. Borden uitte zijn vrees voor te hoge lasten voor de gerepatrieerden, waarvoor de huizen bestemd zijn. De heer Koot (Arb.) wilde ook een warmwatervoorziening in deze huizen aanbrengen. De voorzitter verdedigde het voorstel. De woningen moeten in de toekomst aantrekkelijk blijven door hun moderne inrichting. We gaan in de richting van de cen trale verwarming bij de étage woningen. Hier moest de juiste middenweg bewandeld worden. Daarom be treft het voorstel slechts een ge deelte van de woningen, die aan de Willem de Zwijgerlaan zullen verrijzen. De centrale verwar mingsinstallatie zal altijd kunnen uitgebreid worden tot de overige huizenblokken. De aanleg geschiedt zo econo misch mogelijk. In de centraal verwarmde biokken blijft er een reserve-stookmogelijkheid met kachels. Er zijn schoorstenen met gaten, doch geen mantels. Bij een centrale warmwatervoorziening is verspilling te vrezen, die de exploitatiekosten opvoert. De voorzitter wil wel in overweging nemen in de woningen kleine geiertjes te doen aanbrengen in overleg met de bewoners. Persoonlijk is de voorzitter er van overtuigd, dat de gedemobi- liseerden uit alle kringen van de maatschappij komen. Wij krijgen elck wat wils. Met elks belang kan rekening worden gehouden, met elks draagkracht ook. Spreker gelooft dat er geen enkel gevaar behoeft te bestaan, dat gegadigden voor deze centraal verwarmde woningen de lasten niet kunnen 'opbrengen. We gaan een tijd tegemoet waar in het onderscheid tussen arbei ders- en middenstandswoningen zal vervagen, God zij dank. Ook de maatschappelijke verschillen gaan vervagen ten gunste van de arbeider. We moeten dit bevor deren, niet tegenhouden. Er bleven na de verdediging van de voorzitter bezwaren be staan in de raad. Wethouder van Slingerland wilde het met deze twee woning blokken proberen. Over 10 jaar zal het vanzelfsprekend zijn dat er centrale verwarming is. Ook hii verdedigde het voorstel en noemde het een experiment mét alle kans van slagen. Het voorstel kwam in stem ming en werd met 12 tegen 9 stemmen aangenomen. Tarieven Centraal Zieken huis verhoogd Op verzoek van het college van regenten van het Centraal Zie kenhuis gaven B. en W. de raad in overweging, de tarieven van dit ziekenhuis met f 0.50 per dag te verhogen, nu de minister van economische zaken deze verho ging heeft toegestaan. In verband met het steeds stij gend exploitatietekort van het C.Z. besloot de raad de verhoging door te voeren met ingang van 16 Juli a.s. (voor patiënten die verplicht verzekerd zijn of die liggen voor rekening van rijk, provincie, gemeente, Rijksverze keringsbank en Raad van Arbeid met terugwerkende kracht per 1 Januari '50). De heer Goudsblom (K.V.P.) had liever een evenredige ver hoging naar klasse gezien, doch verklaarde zich niet tegen het voorstel. Namens de raad wenste de heer Sietsma de voorzitter een plezie rige vacantie toe: De voorzitter dankte en sloot de openbare vergadering. De raad ging hierna nog in comité. Op een verzoek om een subsi die van f 300.gedaan door het bestuur van de speeltuinvereni ging „Rembrandt", luidde het advies van B. en W. afwijzend. Z;j stellen zich op het standpunt, dat de gemeentelijke bevordering van het speeltuinwerk niet verder dient te gaan dan het beschikbaar stellen van terreinen, het omras teren ervan en het aanbrengen van enkele eenvoudige speeltui gen. De heer Woldendorp bepleitte dit verzoek, daar deze vereniging nog nooit een beroep op de ge meente had gedaan. De voorzitter betoogde, dat B. en W. tegenover deze speeltuin vereniging hetzelfde standpunt innemen als tegenover andere speeltuinverenigingen. Wanneer in plaats van bewegende, stil staande speeltuigen worden ge vraagd, dan willen B. en W. dit verzoek in overweging nemen. Het college wil wel speelterrei nen subsidiëren en niet speeltuin verenigingen. De beer de Zeeuw zag gaarne een uitspraak van de raad. De heer Couwenhoven wiist op het verschil tussen de speelterrei nen en de speeltuinen; deze laatste hebben meerdere speelwerktui- gen en vragen toezicht. Vandaar z.i. dat B- en W. hier geen sub sidie willen geven. Weth. Bakker wjjst op de vele verdwenen speeltuinen en brengt hulde aan de „Rembrandt", dat zij haar speeltuin in stand heeft OP ZWIJNENJACHT ALKMAAR Dinsdagmiddag zeitten de troepen hun hindernis- tocht in het kamp voort. Tussen 2 bomen werden op 'n hoogte van circa 5 m. 2 touwen gespannen waarbij de onderste als „het slappe koord" dienst deed en de bovenste met de handen moest vastgehouden worden. Er vielen talrijke staaltjes van „enerverende evoluties der equilibristen" te bewonderen. Hierna kregen de patrouilles ge legenheid brieiven naar huis te schrijven en de verdere tijd in de tenten door te brengen, omdat de regen het onmogelijk maakte het gehele programma af te werken. In de loop van de dag hebben de ouders van vier verkenners het kamp bezocht en de diverse tenten en keukens bezichtigd. 's Avonds bakten de patrouilles panneikoeken en kookten soep, waarna er 'n kampvuur werd ge houden, dat ook door de jeugd van Baarle Nassau werd bezocht. On der dit kampvuur moesten zes ver kenners, die voor het eerst 'n zo merkamp meemaakten, ontgroend worden. Na dit kampvuur kon men 4 grote gedaanten behoedzaam door het kamp zien sluipen. Op onzei vraag, waar dit allemaal goed voor was, kregen we het ontstellende antwoord,' dat ze 'n verschrikkelijk groot beest op het spoor waren. De afmetingen, die werden opge geven, bleken echter te variëren van half tot 2 meter. Eén der P.L.'s had 's avonds 'n gerucht gehoord en bij zijn nadering was dit mon ster weggesprongen, in zijn vlucht 'n mokkenboom meesleurend en diepe sporen achterlatend, 'n Hop man, die nogal sceptisch tegenover de verklaringen van zijn medestaf leden stond en veronderstellingen uitte over het bezoek van Grizly beren en wilde kalveren, raakte bij het zien van dit ernstig speu rend viertal in 'n zodanige lach bui, dat hij in zijn tomeloze vreug de tot zijn knieën in 'n nat afval putje zakte, hetgeen weer de hila riteit der anderen opwekte. Woensdagmorgen bleken de me ningen over de achtergelaten spo ren nogal verdeeld, de een dacht, dat het 'n wild zwijn, de ander, dat het 'n wilde hond en weer 'n ander dat het 'n vos was. Woensdag, na de H. Mis, trokken we naar België, de 3e klassers naar Turnhout en dei 2e klassers naar Lier. Maar hierover zult U morgen lezen, (Wordt vervolgd) PIKA BEDRIJFSVOETBAL ALKMAAR. 8e wedstrijdpro gramma van 7 t.e.m. 18 Augustus 1950 voor de Alkmaarse Bedrijfs voetbalverenigingen. 15e week-comp. afd. A: Maandag 7 Aug. ReinigingSOVA; Ringers I Slagers- Donderdag 10 Aug. Po- vay IReiniging. Aafd. B: Maandag 7 Aug. VIVO- BoysAPSV II; Woensdag 9 Aug. Perzifo—Nagengast; Stoel—Conijn; Donderdag 10 Aug. Hulskamp Boys —VIVO. Afd. C: Maandag 7 Aug. BBC II Black Boys: Dinsdag 8 Aug. Las- tina BoysRmgers IR Vrijdag 11 Aug. Lastina BoysPOA. Ie Bekerronde: A 9 Maandag 7 Aug. Hulskamp BoysPovay I; A 5 Woensdag 9 Aug. Chevrol^ Boys Rhodesia. Ie Verliezersronde: B 10, Vrijdag 11 Aug. Black BoysRingers I. Afd. A: 16e week-èompetitie: Woensdag 16 Aug. Ringers IChe vrolet Boys; Donderdag 17 Aug. Te- lefoniaSOVA; Povay IAlkm. Courant; Vrijdag 18 Aug. Chevrolet BoysHoge Huys. Afd. C: Woensdag 16 Aug. Las tina BoysPovay II. Ie Winnaarsronde: B 2 Maandag 14 Aug. SOVA—BBC; B 6 Melkboe ren—'Telefonia; B 1 Dinsdag 15 Aug. Conijn—Hoge Huys; B 8 Woensdag 16 Aug. SlagersNotenkrakers. Ie Verliezersronde: B 15 Maan dag 14 Aug. PerzifoRingers II: B 14 Vrijdag 18 Aug. PostiljonNa-.- gengast. Enkele verenigingen hebben wij wederom 2 x per week moeten in delen om het gehele vastgestelde programma te kunnen afwerken. Als dit programma is afgewerkt testeert nog een competitie wed strijd afd. B en kunnen wij een aanvang maken met de 2e Win naars- en Verliezersronde, de kam pioenswedstrijden en de drie ge combineerde wedstrijden. Geslaagd ALKMAAR. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden examens slaagde onze plaatsgenoot de heer A. Leek voor de akte Hoogduitse Taal L.O. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: Chopin- concert. BIOSCOPEN: Harmonie: De man die mij gegeven werd, 14 jr.; Victoria: Words and Music, 18 jr.; Cinema Ame- ricain: Het heilig geweld, alle leeft. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Hartong v. Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassau- plein, telef. 3545. Bergen. Kunstz. KCB; ten toonstelling werken van Nico Berkhout, Karei Col- not en Marijcke Visser. Geopend: 1012.30, 14.30 17.30 en 19.3022 uur. Tentoonst. „Van de Wad den tot het IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds. Bijzondere attracties: 3.30 opvoering van het kaasmarktspel. 8 uur op treden Oud West-Friese dansgroep Wijdenes. R.K. Wandelsportvereniging H.V.Z. ALKMAAR. Hedenavond 7 u. is er weer trainen. Dit keer gaat de tocht naar de St. Willibrordus- stichting in Heiloo, waar we de gasten zullen zijn van de wandel sportveren. van bovengenoemde stichting. Ook onze Geest, adviseur zal ons op deze tocht vergezellen. Op aller opkomst wordt gerekend. Allen in uniform. Tevens bestaat de gelegenheid tot inschrijving voor de tocht op 20 Aug. a.s. in IJmuiden. Het inschrijfgeld be draagt f 0.85. Opgaven voor H Aug. Na die datum wordt het bedrag met 25 cent verhoogd. Doktersdienst Ra-on West-Friesland (West)' Dr. Van der Meer te West woud, telef. 2601; Dr. De Vries te Ben- ningbroek, telef. K 2299251; Dr. Wajon te Spanbroek, telef. K2263 —215. Het Voorlopig Vi Tweede Kamer be wetsontwerp „Nood derbijslag kleine zei verschenen. Hit de terminologie blijkt, van de K.VT.-frac zakelijk achten, dat grens gebracht zal 2000 op 3000 gnlde) Verder bepleiten dat voor alle kind 16 jaar van de 11 komende zelfstandi. slag wordt verleen- met het oplopen var grens niet telkens slag voor een kind vallen en ook bijsl verleend over het e de kind. Ook will- Kamerleden, dat h< inkomensgrens vai zal worden gebract den en dat de uitk worden bepaald op in plaats van op 23 Waar de zelfst enkele sociale voor ten behalve die op Noodwet Ouderdo dus niet van over! zekerd zijn tegen z invaliditeit of oud een aanzienlijke vi de voorgestelde leden allerminst o: Zij motiveerden 1 met te wijzen op c de betrokken gezir met de ongunstige hoofden dezer ge over hun bedrijfsge (Adverte Acht van de f en vrouwen bov< zijn vatbaar voor pijnen. Dat komt eerste jeugd achte: bloedzuiverende oi trager gaan werke: dan de hoogste 1 matig Kruschen te minerale zouten hebben een natut rende werking op rende organen. Ne weer op gang kon onzuiverheden in kans meer zich va hun slopende w Rheumatische pijn< rijnig, want ze vei de humeur; op d uzelf en anderen Wordt liever weer Kruschen als e lijkse gewoonte. ZATERDAG 5 HILVERSUM I: 7.00 vara, 10.00 t 19.30 vpro, 20.00— 7.00 nieuws; 7.1! nieuws- en weerb spel; 8.45 grjnuz. terstanden); 10.00 serie; 10.05 morgei voor de arbeiders bedrijven; 11.30 12.00 gr.muz.; 12.31 12,33 dansmuziek; 13.15 gr.muz.; 14.01 14.25 gr.muz.; 1.4. ding; 15.10 resid soliste; 16.00 van graf, causerie; 16. zending; 16.45 spo orgelspel; 17.30 18.00 nieuws; 18.: 18.40 gr.muz.; staalkaart; 19.30 i rika, causerie; 19. causerie; 20.00 ni portage; 20.15 v 20.45 gevarieerd p actuele problemer 22.45 voordracht; 23.15—24.00 gr.mu HILVERSUM H 7.00—24.00 kro. 7.00 nieuws; 7. nastiek; 7.30 gew morgengebed en 8.00 nieuws- en w muz.; 10.00 voor di gr.muz.; 11.00 vooi orgelconcert; 12.0' gr.muz.; 12.30 mee gr.muz.; 12.55 zo nieuws en katholi metropole orkest; 15.15 kroniek van sten; 15.50 ami 16.30 de schoonhe goriaan; 17.00 18.00 gr.muz.; 18 week-overzicht; strijdkrachten; 19 reportage; 19.20 ac gr.muz.; 19.35 zan nieuws; 20.05 cU 20.12 gr.muz.; 21 20.40 gr.muz.; 20.' ma; 21.00 oper; puzzle; 22.05 am 22.35 west-indisc 22.45 avondgebed der; 23.00 nieuws het esperanto; 23. BRUSSEL, 342 324 m.: 12.00 weerber.; 12.32 nieuws; 13.15 gr. serie; 14.10 gr .mi documentaire; 15 muziek; 17.00 me deonmuziek; (1 17.45 en 18.15 f voor de soldaten 19.30 gr.muz.; 1 ton; 20.00 omroep 21.00 actualiteitei muziek; 21.50 nieuws; 22.15 ve 23.00 nieuws; 231 gr.muz. 484 m.: 12.0E nieuws; 13.10 gr. programma; 14.3 verz.progr.; 17.11 19.40 gr.muz,; 19 opera- en bal nieuws; 22.15 gr.r 23.00 gr.muz.; 23

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2