Nieuw Sovjet-Unie eist order »Staakt het vuren« Prins Boudewijn legt komende week eed af STRIJD OM TAEGOE Plan-Schuman op agenda der Europese Assemblee V Geen andere keuze WAM Korea in de Veiligheidsraad Zitting tot Dinsdag verdaagd Katholieke pers contra C.V.P. Bevin verklaarde zich tegen GEN f 6.80 4.90 3.90 te GROET EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Staakt het vuren", zegt Malik Aard beving in Venuzuela Oproep militairen Indonesië tekent hoger beroep aan Het strijdtoneel op Korea Scheepsberichten Zeilboot in nood? Ontploffing op Duits schip Kerkvervolging in Hongarije Bosbrand bij Toulon Defensie West-Europa Hoge druk brengt verbetering ienen herenjassen i kleur 55 00 ïs regenmantels, tisch linnen of er met capuchon eintuur, alle ma- nu voor J 5 gg rdekens, in terra roen, nu voor sns regenjassen, kwaliteit, linnen itex, 2-rij model, -15 jaar g gg cannen, m. décor 2.40 voor yg kleinere maat 1.68 voor g trommels, koffer- l, sensatieprijs 5.90 voor 2 ïekers, met ver- 1.35 voor 0 93 a schalen, met t.37 voor 3 73 Ie pannen, div. 1.65 voor, 2.68 men- en buiten- Augustus 1950 de ïanstent IAKOF Zaterdag 5 en Muziek wordt dansband van Kees Borstlap iev. J. HAKOF ïvallig bij die Sjaakie was it zonderlinge, t een zekere ndien nog een eteuterd keek greep er niet :r een andere ikke heeft de mijn handje", 'alse pruik en haaa! Nou zie is een spion!" ng hem op te Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A V* S h y/AN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 5 Augustus 1950 46e jaargang No. 11933 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET HOGE WOORD is er uit. Minister Stikker had er al een en ander over uitgelaten en thans heeft de Regering-zelf zich offi cieel in een mededeling aan het Nederlandse Volk, erover uitge laten: ook voor Nederland zal grotere militaire inspanning nodig zijn, ons militair verdedigingsplan zal moeten worden herzien, er zullen ten allen tijde drie geoefen de divisies paraat moeten zijn en ook in ons eigen land zal de pro ductie van bewapeningsgoederen moeten worden opgevoerd. Het hoge woord is er uit. Dit bericht zal, om de persoonlijke en materiële offers, welke het zal vragen, niet zonder teleurstelling zijn vernomen door het Neder landse volk. Op de eerste plaats zal men goed doen, op zich zelf in de me dedelingen van de Regering niets alarmerends te zien. Dat de Ne derlandse regering ook militair paraat wil zijn, betekent niet, dat, om het nu maar zo precies te zeg gen, de oorlog voor de deur zou staan. Er worden, gelijk dat voor een verantwoordelijke regering betaamt, voorzorgsmaatregelen genomen, die nodig zijn. Dat ge meenten zorgen voor een goede brandweer, betekent immers niet, dat elke dag grote branden zullen uitbreken. Voorzorg is geboden, ook in militair opzicht, met het oog op de internationale toestand en het is helemaal geen nieuws, dat die toestand, in het bijzonder door de gebeurtenissen op Korea, precair genoemd kan worden. De maatregelen, welke door de Re gering worden aangekondigd, be tekenen in de allernaaste toe komst offers van persoonlijke aard voor zeer velen, en van gel delijk aard voor de gehele natie. Wie daar een oordeel over wil vellen, dat gefundeerd is, zal zich moeten realiseren, dat ons geen andere keuze gelaten wordt in de internationale verhoudingen, zoals die thans bestaan en.... in het bijzonder door de houding van een bepaald land in het leven zijn geroepen. Het kan niet genoeg en duide lijk genoeg worden herhaald, dat de vrees voor oorlog levendig ge houden wordt door de tactiek, welke van de zijde der Sovjet- Unie wordt gevolgd. Merkwaardig genoeg, wij zeggen het nu maar in parlementaire bewoordingen propageren de Russen al sinds geruime tijd voor een bepaalde vredesactie, terwijl hun praktijk uit is op geestelijke en zo nodig (dat bewees Korea) op militaire agressie. Wie iets weet van de werkelijke gang van zaken in de internatio nale wereld van de laatste jaren, weet, dat de Russen er op uit zijn, een gehele trits van landen onder hun beheer te brengen. Vanaf de Baltische landen, via Polen, tot Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Bul garije, Hongarije enz., om dan vooral China en Noord-Korea niet te vergeten, heeft Rusland een serie landen en volken met hun belangrijke hulpbronnen, prac- tisch onder zijn beheer genomen, met alle gevolgen van dien. In de meeste landen, hier meer, daar minder, maar waar het minder is, toch nog altijd erg genoeg, is aan het volk een terreur opgelegd, die weinig of geen vrijheid van welke aard ook, aan die landen over laat. Geen vrijheid voor de men selijke persoonlijkheid, geen vrij heid voor de godsdienst, laat staan enigerlei sociale, politieke of cul turele vrijheid. In tal van landen werken bovendien de vijfde co lonnes, die verraad in de hand werken op militair en economisch en algemeen-maatschappelijk ge bied, en zo de militaire mogelijk heden voor de legers van het communisme voorbereiden, indien niet al langs het werk van de Kominform voldoende resultaat voor het uiteindelijke Russische doel, de overheersing van steeds meer landen en volken, wordt bereikt. Tegen deze perfide geestelijke en materiële agressie van de machten uit het Oosten, welke zich in Korea weer ten duidelijk ste heeft geopenbaard, wil de vrije wereld zich, eindelijk met macht en kracht, en niet langer door zoetsappige acties van theo retische aard, keren. Hoe verbijs terend op zich het ook moge zijn, dat nauwelijks vijf jaar na een geld en goederen en geestelijke waarden verslindende wereldoor log, opnieuw sterke bewapening nodig is, om een gevaar te keren, er is voor de vrije wereld geen andere keus. Want het gevaar is dodelijk, en ook ons vrije Neder land, nauwelijks hersteld van har de slagen en diepe wonden, en zich het grote goed der ware vrij heid nog nauwelijks bewust, heeft geen andere keuze. Dit zullen wij ons goed moeten realiseren, en de nieuwe maatregelen van de Regering zullen wij in dit licht moeten bezien. Ook tegenover de pogingen van bepaalde zijde, om door een perfi'de z.g. vredespropa- ganda verwarring te stichten en door een valse voorlichting de in druk te wekken, dat achter deze voorzorgsmaatregelen de ware be doeling van oorlogszuchtige plan nen is verborgen. De bedreiging is er, en wij we ten, van welke zijde zij komt. Maatregelen daartegen zijn helaas, als een noodzakelijk kwaad, on vermijdelijk. Er is ons geen andere keuze, indien wij de vrij heid willen redden en beschermen en de waarde van de menselijke persoonlijkheid willen hoog hou den tegenover afschuwelijke ter reur en ontrechting. LAKE SUCCESS, 4 Aug. (Reuter). -Vrijdagavond heeft de Sowjet-Unie in de vergadering van de Veiligheidsraad voorgesteld in Korea de order „staakt het vuren" uit te vaardigen en terug trekking van de „buitenlandse troepen" te gelasten. Russische ontwerpresolutie Onmiddellijk nadat de agenda was aangenomen, waarop alleen de Amerikaanse motie, die „de Noord-Koreaanse agressie" veroor deelt voorkomt, diende de voor zitter Jacob Malik (Sowjet-Unie) de volgende ontwerpresolutie in: 1. 2. 3. 4. De Veiligheidsraad moet een vertegenwoordiger van com munistisch China uitnodigen om deel te nemen aan de be sprekingen van de Raad over Korea. De Noord-Koreanen moeten gehoord worden. De militaire actie in Korea moet gestaakt worden. van „buiten- 1 van het schier- Terugtrekking landse troepen' eilaqd. Dr. T. F. Tsiang (nationalistisch China) maakte onmiddellijk be zwaar tegen punt één van het voorstel. Toelichting van Malik. De Sowjet-delegatie beschouwt het toelaten van beide zijden tot de bespreking van het geschil als een essentiële, geen procedure kwestie, aldus Malik in zijn toe lichting op zijn voorstel, „daar het er om gaat, of de Veiligheidsraad maatregelen neemt, die tot vrede leiden of xot vijandelijkheden". Hij bracht in herinnering, dat in dertijd bij het debat over de Palestijnse kwestie een vertegen woordiger van de Arabische hoge commissie werd uitgenodigd. Warren Austin (V.S.) verklaar de, dat het Sowjet-voorstel in zijn geheel buiten de^ agenda valt en niet tot de orde van de dag en de „regelmatige werkwijze" be hoort. Zitting verdaagd. Na een debat, waarin door ver- 100 DOPEN CARAVAS (Venezuela) (Reuter) Gemeld wordt dat de Venzo- laanse stad El Tocuyo door een aardbeving is getroffen, waardoor honderd personen om het leven kwamen. Amerikaanse leger roept recruten op WASHINGTON, 4 Aug. (Reu ter). Door de Amerikaanse legerleiding is bekend gemaakt, dat in de maanden September en October a.s. 62.000 reservisten „met of zonder hun instemming" voor 21 maanden in daadwerke lijke dienst worden opgeroepen. Bij de opening van het Interna tionale schaaktournooi na de oorlog in Berlijn, werd onze landgenoot dr. Max Euwe (rechts) verwelkomd door de loco-burgemeester Ferdinand Friedensburg. schillende afgevaardigden het woord werd gevoerd, werd de zit ting tot Dinsdag verdaagd zonder dat er gestemd of enig besluit genomen was. Voorstel wordt waar schijnlijk verworpen. Uit de verklaringen van de ver schillende afgevaardigden zou men kunnen opmaken, dat de Sowj et- Russische voorstellen verworpen zullen worden, wanneer zij in stemming komen, aldus Reuter. De Amerikaanse afgevaardigde Austin noemde het Sowjet-voor stel „wederom zulk een huichel achtige poging om de wereld te doen geloven, dat de Sowjet-Unie op vrede gesteld is". Austin zeide geen ogenblik te geloven, dat de troepen der V.N. teruggetrokken zullen worden, voordat een „rechtvaardige regeling" is ver kregen. DE ZAAK BERTHA HERTOCH In 1942 tof Islam toegetreden SINGAPORE, 4 Aug. (Reuter). Bertha Hertogh heeft tot de advocaat van haar ouders een brief gericht met het verzoek haar met rust te laten, daar zij, zo schrijft ze, reeds in 1942 tot de Islam toetrad en van de Neder landse nationaliteit en het chris tendom heeft afgezien. DE PROEF PER RADIO-OMROEP De Legervoorlichtingsdienst her innert eraan, dat binnenkort een proef zal worden genomen met het voor herhalingsoefeningen oproe pen van enkele compagnieën door middel van een radio-mededeling. Het doel hiervan is uitsluitend om na te gaan of op deze wijze het oproepen van dienstplichtigen kan worden versneld. Deze oproep per radio zal, zoals reeds eerder is bericht, niet gel den het personeel" van de 7 Dec. divisie of van de 2e divisie, dat schriftelijk en tijdig tevoren voor een dag wordt opgeroepen, maar geldt uitsluitend enkele van de 74 compagnieën, waarvan het grootste deel reeds in dit voorjaar of deze zomer voor korte tijd herhalings oefeningen heeft gehad. Het personeel van de compagnie- en, waarvoor de oproep per radio zal gelden, zal op dat moment reeds in het bezit zijn van een schrifte lijke oproeping tegen een bepaalde dag, doch zal zich direct na het ontvangen van de radio-oproep naar zijn garnizoen dienen te bege ven. DE KWESTIE WESTERLING Reuter meldt uit Singapore, dat, volgens een mededeling van de raadsman van Westerling, Indone sië in beroep zal gaan tegen de uitspraak van het opperste ge rechtshof te Singapore, waarbij het verzoek van Indonesië tot uitleve ring van Westerling werd verwor pen. President Sukarno heeft een bezoek gebracht aan Makassar, waar hij o.m. een toespraak hield tot de duizenden mensen, die naar het Karebosi-plein waren gekomen om hun Bapa-Rajat te zien. President Sukarno maakte drie Makassaarse jongedames gelukkig door zijn handtekening en enkele woorden in haar autogrammenboeken te plaatsen. De speciale Belgische Kamercommissie, die belast is met het onderzoek van het wetsontwerp tot overdracht van de Konink lijke bevoegdheden aan Kroonprins Boudewijn heeft het ontwerp met 20 tegen 2 stemmen goedgekeurd. De rust in België is thans geheel en al teruggekeerd, alleen de bladen zetten in felle polemieken de strijd nog voort, terwijl ook in de C.V.P. kringen allerminst de vrede is getekend. Eedsaflegging Kroonprins Kroonprins Boudewijn zal ver moedelijk a.s. Donderdag worden beëdigd in een gezamenlijke zit ting van Kamer en Senaat. De Kamer zou Dinsdag en de Senaat Woensdag over het wetsontwerp stemmen. Op verzoek van de C.V.P.-fractie werd de aanvankelijk vastgestelde Kamerzitting verdaagd. De socia listische fractie heeft bekend ge maakt het wetsvoorstel goed te keuren, mits er voldoende garan ties zijn, dat de Kroonprins onaf hankelijk zal zijn in het uitoefenen van zijn bevoegdheden. In C.V.P.-fractie-verband. van Kamer en Senaat, zal een gemeen schappelijk standpunt worden in genomen. Ter bespreking hiervan zijn de fracties bijeen geweest. Stemming in de C.V.P. De Belgische katholieke pers houdt zich voornamelijk bezig met de toestanden in de C.V.P. Het dagblad „Het Volk" vraagt zich af, of de partij nogwel demo cratisch genoeg is. In een scherp Franse kabinet keurt memorandum herbewapening goed PARIJS, 4 Aug. (A.F.P.). De Franse kabinetsraad heeft het me morandum over de herbewapening dat de Franse regering voorne mens is aan de Verenigde Staten te doen toekomen, eenparig goed gekeurd. Malik had auto-ongeluk NEW YORK, 4 Aug. (Reuter). - Toen de Russische afgevaardig de bij de V.N. Jacob Malik Don derdagavond na de vergadering van de Veiligheidsraad naar zijn bureau terugkeerde, werd zijn auto van achteren aangereden door een andere wagen. De ach terbumper van Malik's auto werd afgerukt. Hij kreeg zelf geen letsel. Truman verzoekt extra som voor de vloot WASHINGTON, 4 Aug. (Reu ter). President Truman heeft het congres verzocht om een extra som van 950 millioen dollar voor scheepsbouw en inkopen ten be hoeve van de vloot. commentaar wordt de C.V.P. een „bureaucratische instelling" en „een staat naast de staat ge noemd". Men verwacht, dat alleen het nationale congres een oplos sing kan bieden. Eveneens wordt het uittreden van België uit de Raad van Europa voorgesteld, omdat Spaak tot de afgevaardigden behoort. Communistische stem Het partijbureau van de Belgi sche communistische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin over de jongste gebeurte nissen een volledige afkeuring wordt uitgesproken. Er wordt aan gedrongen om de monarchie af te schaffen en België tot een federa tieve republiek te maken. KOREA, 4 Aug. (Reuter). Door het hoofdkwartier van gene raal MacArthur in Korea werd Vrijdag het volgende bekend ge maakt: „De Noord-Koreaanse legers blijven hevige druk uitoefenen in het gebied rondom Tsjindjoe. Zij vallen aan langs de weg naar Poesan. De Amerikaanse troepen voerden tegenaanvallen uit en riepen de vijand een halt toe. Het front loopt hier in een boog. die dertig kilometer ten zuidoosten van Tsjindjoe begint en, via een punt op achttien kilo meter ten oosten van deze stad eindigt op een plaats, die 25 kilo meter ten noord-oosten van Tsjindjoe is gelegen. Het aantal Noord-Koreaanse gesneuvelden wordt, alleen aan het front van Tsjindjoe, op 600 geschat. De Noordelijken leden dit verlies in een gevecht tegen een Amerikaan se eenheid, dat vier uur duurde. Aan het overige gedeelte van het front heerste slechts weder zijdse patrouille-activiteit. De communistische troepen worden thans blijkbaar gereorganiseerd. De strijd in het gebied rondom de Oost-Koreaanse haven Jongdok duurt voort. Strijd op weg naar Poesan Reeds drie dagen woedt thans een verwoede strijd langs de weg aan de Zuidkust, die voert naar de belangrijke aanvoerhaven voor Amerikaanse troepen en uitrus ting Poesan. Beide partijen heb ben zich hier ingegraven en pogen thans elkanders stellingen te door breken. Men meent, dat de Noordelijken bezig zijn drie divisies gereed te maken om in dit gebied te worden ingezet. Zij zenden in ijltempo infanterie-versterkingen langs de door hen beheerste Westkust, die 's nachts worden verplaatst. Deze Grote Beer (troepen) Dja kartaAmsterdam, 7 Au- gustus te Suez verwacht- Skaugum (troepen) Djakar taAmsterdam, 6 Augus tus te Port Said verwacht. f STRAATSBURG. 4 Aug. (A.F.P.) Het Comité der Ministers van de Raad van Europa, dat heden zijn zitting is begonnen, heeft er zijn instemming mee betuigd, het plan- Schuman op de agenda van de Euro pese adviserende vergadering te brengen. De Europese Assemblee zal Maan dag zijn tweede jaarlijkse zitting beginnen. Er zijn 125 afgevaardig den uit 15 landen. Of de Assemblee over zal gaan tot het bespreken van het plan- Schuman lieten de ministers over aan de economische commissie. Een procedure-regeling werd goedge keurd, volgens welke een lid van het ministerscomité in de Assem blee een expose kan geven. Hier door is de weg voor Schuman ge opend om over zijn plan te spreken, de goedkeuring van de meerderheid van het comité is echter vereist. Ook kan een lid van het comité op uitnodiging van de Assemblee namens het comité in de Assemblee spreken, Bevin verzette zich. Naar verluidt heeft Bevin zich tegen bespreking van het plan- Schuman in de Assemblee verzet. (Engeland immers heeft ook niet deelgenomen aan de voorbereidende besprekingen over het plan te Parijs.) Ministers van Europese Zaken. "Het comité heeft verder een aan beveling van de Assemblee bespro ken tot instelling van een Ministe rie voor Europese Zaken in de respectieve landen. Bevin was van oordeel, dat dit een zaak van de regeringen zelf was. Een voorstel van de gecombi neerde commissie (bestaande uit leden van de Assemblee en het mi nisterscomité) om de parlementen der deelnemende landen geregeld op de hoogte te houden, werd aan vaard. Het doel is de banden tussen de Europese Assemblee en de par lementen te versterken. Eveneens werd een voorstel van de culturele commissie der Assemblee aanvaard, volgens welke een lijst zal worden aangelegd van graden en diploma's, geldig in alle deelnemende landen. De eerste categorie zal graden van academische aard betreffen. versterkingen worden in de om geving van Kotsjang, ongeveer zestig kilometer ten Zuid-Westen van Taegoe, in slagorde geschaard en vervolgens in zuidelijke rich ting gezonden. Troepen uit Mandsjocrije. Een Amerikaanse stafofficier maakte melding van berichten, volgens welke aanzienlijke Noord- Koreaanse troepenversterkingen in het uiterste noorden van Noord- Korea, in de nabijheid van de grens met Mandsjoerije, aanko men. Het is bekend dat deze ver sterkingen uit Koreanen bestaan. Men meent dat zij uit Mandsjoe rije komen, waar zich een grote Koreaanse kolonie bevindt. Gevechten bij Taegoe. Reuters correspondent Lionel Hudson meldt, dat de strijd om Taegoe, de op een na grootste stad, die zich nog in handen van Zuid-Korea bevindt, is begonnen. Vermoedelijk bevindt een witte zeilboot van acht meter lengte, ge naamd „Delphin" zich op zee in nood. De waterpolitie van Emden heeft verzocht eventueel aanwij zingen te verstrekken. Het vaar tuigje verliet 28 Juli Jade met een echtpaar en drie kinderen aan boord. Labour-meerderheid tot vier verminderd BIRMINGHAM, 4 Aug. (Reuter) Raymond Blackburn, parlementslid voor de Labourpartij, heeft als lid van de partij bedankt, waardoor de regeringsmeerderheid in het La gerhuis tot vier is verminderd. Blackburn zei, dat naar zijn me ning Churchill premier van een coalitie-regering moest worden. Hij zal niet naar de Conservatieven overgaan, maar „het enige onafhan kelijke lid van het Lagerhuis" wor den. OVERSTROMINGEN IN CHINA HONGKONG, 4 Aug. (A.F.P.) Zware overstromingen teisteren verscheidene Chinese provincies, o.m. Honan, aldus meldt het com munistische blad „Takoeng Pao" in een bericht uit Hankou. Het blad schrijft, dat in de provincie Honan meer dan 24.500 huizen zijn vernield en dat het aantal vluchtelingen 750.000 bedraagt. TWEEDE GESCHRIFT VAN PRINSES WILHELMINA Binnen enige dagen zal (bij de uitgeverij W. ten Have N.V. te Amsterdam) een tweede geschrift omvang 16 pagina's van Prinses Wilhelmina verschijnen, onder de titel „de grote onbeken de en de naaste toekomst". BEMANNING GEWOND LONDEN, 4 Aug. (Reuter) Vol gens een door Lloyds opgevangen radiobericht zijn tengevolge van een stoomketelontploffing op het Duitse motorschip Charlotte Schroedcr (1.488 ton) verschillende personen gewond. Het schip bevond zich ten Zuiden van Dartmouth en verzocht elk schip, dat zich in de nabijheid be vond, de gewonden aan boord te nemen De „Delfland", een Nederlands schip van de Hollandse Lloyd, heeft de gewonde bemanning van de „Charlotte Schroeder" aan boord genomen en heeft koei's gezet naar Cherbourg. De „Delfland" heeft verzocht, artsen en ziekenauto's gereed te houden. COMMUNISTEN SLUITEN THEOLOGISCHE FACULTEITEN LONDEN, 4 Aug. (Reuter). Radio Vaticaan meldt uit Boedapest, dat de Hongaarse regering heeft besloten, alle theologische facultei ten te sluiten. Hieronder vallen de R.K. Leerstoel aan de Universiteit te Boedapest, de protestantse te Debreczen en de Evangelische. Het godsdienstonderwijs zal in de toekomst alleen door de Kerken gegeven mogen worden. Radio Vaticaan voegt hieraan toe, dat men. vreest, dat deze stap een voorspel is op het instellen van com munistische Theologische Facultei ten, zoals dat in Tsjecho-Slowakije gebeurd is. 10.000 HA IN GREEP DER VLAMMEN Reuter 5 Aug. Een bosbrand in de buurt van Toulon woedt reeds zeven dagen over een opper vlakte van bijna tien duizend hec tare. Vrijdag veranderde de wind van richting: thans wordt een aan tal kleine plaatsen aan de Riviera door het vuur bedreigd. Het dorpje Le Rayol, dat ten Noord-Oosten van Calavaire is gelegen, is ont ruimd, daar het door het vuur is omgeven. Het vuur in de omgeving van Toulon wordt bestreden door ruim 4500 dorpelingen, brandweerlieden en personeel, afkomstig uit deze Franse marinebasis. Na 24 uur achtereen in touw te zijn geweest met de bestrijding van de bos brand, waren de blussers Vrijdag een staat van uitputting nabij. In de omgeving van Toulon hebben de „maquis" (de Franse verzets beweging) vóór de geallieerde lan ding in 1944 een groot aantal gra naten en andere munitie verbor gen. De blussers hebben het uiter ste gedaan om te verhinderen dat het vuur de munitie bereikte. Zes blussers werden door ont ploffingen van granaten gewond. COMMUNIQUé PLV.-MINISTERS ATL. PACT LONDEN, 4 Aug. (Reuter) De plaatsvervangers der ministers uit de landen van het Noordatlahtische Pact hebben in een lang commu nique over hun in de afgelopen week te Londen gevoerde bespre kingen bekend gemaakt, dat zij hun regeringen een onmiddellijke uitbreiding van „dé effectieve mi litaire macht voor de gemeenschap pelijke defensie" zullen aanbeve len. Zij hebben de verschillende instanties van het pact opgedragen een programma op te stellen ter versnelling der productie van „be paalde wapenproducten van het hoogste belang". De zitting is tot 22 Augustus ver daagd. PRODUCTIE H-BOM WASHINGTON, 4 Aug. (Reuter) Dupont de Nemours, de grote Amerikaanse maatschappij voor de productie van chemische artikelen, is ingegaan op een verzoek van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie om werk te verrich ten voor de regering. Naar verluidt zou de door Du- pont te bouwen fabriek op een nog nader te bepalen terrein be stemd zijn voor de productie van de waterstofbom. (Van onze weerkundige medewerker) Nadat we nu al enige tijd door regenbuien zijn geplaagd, die om het nog mooier te maken vaak vergezeld van onweer gingen, is de kans groot dat we nu even uit kunnen blazen. Deze rust wordt ons namelijk gegund door een rug van hoge luchtdruk, die vanuit Engeland over ons land trekt. Of deze weersverbete- ringen evenwel tot Maandag zal duren, is twijfelachtig,1 daar de rug van hoge luchtdruk gevolgd wordt door een frontsysteem van een Oceaandepressie. Het is daarom zelfs waarschijnlijk dat de bewolking Zondag zal toenemen en de kans b estaat dat er morgen weer opnieuw regen zal vallen. Ook gisteren was de invloed van het hoge luchtgebied reeds merkbaar daar er namelijk aanzienlijk minder buien optraden dan eergisteren. Toen was de neerslag vooral in het midden van het land groot en noteerde de Bilt in 12 uur tijd niet minder dan 25 mm neerslag. Toch was ook gisteren de temperatuur weer niet hoog genoeg, vooral wanneer men bedenkt dat het reeds Augustus is. Zo liep het kwik te Eelde en de Bilt tot 21 gr., te Twente tot 20 en meldde den Helder 10 gr. als maximum.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1