Alle goede plannen bestaan uit drieën Het verkeersvraagstuk rond de markten Waar tal van talen klinken ERRES GOED! ZEVENI Uh Muziektent op verlanglijstje r RA AD-N APR A AT Alkmaar kan industriestad worden Afbraak of demping? daar is de Kaasmarkt Zomerkamp St. Domipicustroepen mt ï\L' ?/mife 7f!%j Piano-recital Theo v. d. Pas Vijf jaar C.AM. Geen sho Gisterenavc Trilbee Zondags - PAGINA 2 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1950 ALKMAAR. Het was een xeer belangrijke agenda, waarmee de gemeenteraad dit eerste jaar van zijn zittingsperiode afsloot; belangrijk niet alleen wat de lengte dezer agenda betrof, 32 punten, inclusief een lijst van 37 ingekomen stukken doch ook wat de importantie van zeker een derde der voorstellen betrof. Aan 'n tiental voorstellen werd 'n nogal uitvoerige discussie gewijd. Van vaeantie-stemming viel in deze vergade ring niet veel te bespeuren. Het weer werkte daar trouwens ook niet toe mee. Slechts één raads lid mej. R, Kamphuys was wegens vaeantie afwezig. De burge meester stond aan de vooravond van zijn vaeantie, doch ook hiervan viel niets te bespeuren. Als altijd verdedigde hij zijn voorstellen op n wijze, die bewondering afdwingt. Er steekt toch wel iets goeds in dat de gemeenteraad niet alles te vertellen heeft en maar met de geld middelen kan omspringen, zoals hij wil. Neem b.v. het plan voor de bouw van een nieuwe Handels school, annex Rijkslandbouwwinter- scfhool. Een eerste plan zou ca. f 780.000 kosten; het tweede plan] door de Raad in December aange nomen, kostte f 630,000 en dit werd als het meest-zuinige voorgesteld- Intussen zijn we ruim 'n half jaar verder en is gebleken, dat de Raad wel wikt, doch dat Den Haag be schikt. Reeds in de Deeember-ver gadering gingen er stemmen op te gen het wel wat kostbare plan. Met name de heer Venneker waarschuw de er tegen en vroeg wijzende op de vele scholen, die Alkmaar nog in de komende jaren zal moeten bouwen of het niet wat voor zichtiger aan kon. Dit plan zou naar zijn schatting de gemeente jaarlijks op f 75 a f 80.000 aan lasten komen en gezien de onzekere financiële positie voor de komende jaren, drong de heer Venneker op bezui niging aan. Hem werd echter van de tafel van B. en W. geantwoord, dat het niet minder kon. De Weth. van Financiën kon toen nog niets voorspellen omtrent de resultaten van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten in de komende jaren, doch meende met 'n zeker optimisme de heer Venneker om trent de financiële consekwenties van het voorstel gerust te kunnen stellen. Zijn optimisme is thans niet beschaamd. De gemeentebesturen hebben nl. van de Minister van Binnenlandse Zaken bericht ontvan gen, dat in de gemeentebegroting voor 1951 de algemene uitkering uit het Gemeentefonds en de bijzondere uitkering kunnen worden geraamd op 125 pet. van de oorspronkelijke bedragen, terwijl voor de vervallen opbrengst van de ondernemingsbe lasting 'n rijksuitkering tot 'n gelijk bedrag geraamd kan worden. Hier door wordt het de gemeenten mo gelijk gemaakt, haar begroting slui tend te maken, ondanks de hogere uitgaven wegens loonsverhoging e.d. Intussen was Den Haag van mening, dat ook op het tweede plan nog wel iets bezuinigd kon worden en zo kwam Donderdag 'n derde plan ter tafel, dat op f 457.000 komt. hetgeen dus be langrijk minder is dan het plan in eerste instantie, dat op f 780.000 geraamd was. Niet ten onrechte vroeg de heer Venneker, of dit derde plan er wel mee door kon, gezien de medede ling van B. en W., in December ge daan, dat bij het 2e plan de uiterste zuinigheid betracht was. De voorzit ter kwam hierop betogen, dat het hier niet alleen om 'n ander, maar ook om 'n kleiner plan ging; van daar de bezuiniging van nog eens ca. f 173.000.—. De Raad kon niet anders doen dan zijn goedkeuring aan dit ver eenvoudigde plan geVen, waarvan we aannemen, dat het al is het iets minder royaal toch nog wel aan de eisen zal voldoen, die men aan dergelijke inrichtingen van on derwijs moet stellen. Eindelijk zal dan de verbetering van het Stationsplein ter hand ge nomen worden. Ook hier kwam het niet tot uitvoering van het eerste plan, dat op ruim 3 ton zou komen. Eindelijk vonden Gemeentebestuur enerzijds en N.S. en N.A.C.O. ander zijds, zich op 'n plan van ruim 2 ton, waarvan elk 50 pet. zal be talen.' Hoe 't precies zal worden bij deze verandering kunnen we nog niet zeggen; wij hebben er nog geen tekening van gezien, maar voor zover de begrensde ruimte van het Stationsplein en omgeving zulks toelaat, zal het een grote verbete ring geven; laten we hopen, dat het ook een verfraaiing wordt. -Jammer is, dat de bloemenklok, die de bezoekers van onze stad het welkom toeroept en hen vertelt, hoe laat of het is, verdwijnen moet, om plaats te maken voor 'n parkeer terrein voor auto's; wij betwijfelen of deze hoek er mooier op zal wor den; doch wachten af. Het voorstel kwam er echter niet met vlag en wimpel door. De VVD, die zich nu en dan voordoet als een bezuinigingspartij, vond bij monde van mr. Berkhouwer, dat het plan teveel geld kostte in verhouding tot de betrekkelijk geringe verbe tering van de situatie. Toen het puntje bij het paaltje kwam, durf den de V.V.D.-ers hun stem toch piet aan het voorstel te onthouden. Laten we hopen, dat het werk zo spoedig mogelijk aangepakt wordt en nog dit jaar aan de onhoudbare toestand bij het station 'n einde komt. Van het Station naar de Veiling, ce n'est qu'un pas, dat is maar 'n stapje. De Veiling kan straks bou wen, Het afgesneden kanaalvak zal over 'n lengte van 100 M. gedempt worden, waarmee meteen de plan nen voor verplaatsing van de Vei ling van de baan zijn. Die kwamen de Veiling zelf veel te kostbaar voor. Op het gedempte stuk kanaal zal 'n nieuw veilinggebouw gesticht worden, waardoor in de bestaande gebouwen ruimte komt voor de fustcentrale. Voor de woonschuitbewoners in dit Kanaalgedeelte betekent dit be sluit tot demping verhuizen; waar heen? Dat zal nog niet zo direct in kannen en kruiken zijn. Wat het zwaarst is, moet echter het zwaarst wegen, doch met de belangen der woonschippers zal zo veel mogelijk rekening worden ge houden. I Bij het voorstel fot uitbreiding van de technische staf van Gemeen tewerken vonden B. en W. de VVD- ers weer als bezuinigers op hun pad. Over het algemeen werd dit voorstel toegejuicht en deelde men de mening, dat de directeur en zijn staf overbelast zijn. Alkmaar is een groeiende stad en over 10 jaar zal. het aantal inwoners met 'n kwart van het huidige aantal dus met 10.000 toegenomen zijn. Dat be tekent vooral voor de Dienst van Gemeentewerken 'n belangrijke uit breiding van werkzaamheden. De woningbouw en de stadsuitbreiding, het verkeersvraagstuk, de riolering, wegenaanleg enz. zullen met deze uitbreiding van het aantal inwoners gelijke tred moeten houden en het is vooral de technische staf van Gemeentewerken, die aan dit alles doorlopend zijn handen vol zal heb ben. Daarbij heeft Alkmaar bijzon dere verplichtingen als centrumge meente, waaraan het zich niet kan onttrekken. Het voorstel van B. en W. voor zag in de aanstelling van 'n vijf tal functionarissen, waaronder een ingenieur als stedebouwkun- dige wel de voornaamste i§. Som mige raadsleden vonden een der gelijke functionaris vooralsnog' niet nodig, doch de voorzitter wist in een krachtig pleidooi de Raad tot andere gedachten te brengen, Zo terloops vertelde hij, dat het nieuwe uitbreidingsplan in hoofdzaak al 8 jaar „in bestel ling" is bij de Prov. Planologische Dienst, Was er sedert 1942 reeds een stedebouwkundige aan de Dienst van Gemeentewerken ver bonden geweest, ongetwijfeld was dit uitbreidingsplan al lang gereed geweest. De V.V.D. wilde een goedkopere oplossing dan B. en W. voorstelden, doch deed die oplossing niet aan de hand. Er zat in dit voorstel dan ook niet zoveel bezuinigingsmuziek als in het plan R.L.W.S.Handels school; toen had de V.V.D. de kans laten voorbij gaan een voorstel tot bezuiniging van 'n paar ton in te dienen; ditmaal zag zij geen kans en beperkte zij er zich toe tegen te stemmen. Wij geloven, dat deze uitbreiding bij Gemeentewerken bittere nood zaak was en dat dit besluit al veel eerder den. genomen had moeten wor- Over tien jaar zullen er geen woningblokken meer gebouwd wor den zonder centrale verwarming, profeteerde Wethouder van Slinger land, zulks ter verdediging van het voorstel van B. en W„ om 2 van de 5 te bouwen woningblokken van centrale verwarming te voorzien. Dat deze woningen daardoor te duur zullen worden voor arbeiders woningen, moest het College ten slotte toegeven, maar voor deze blijven er nog drie woningblokken over, waar niet (direct) centrale verwarming in wordt aangelegd. Bij de bouw wordt er echter rekening mee gehouden, dat ook in deze blokken later de centraio verwar ming kan worden aangelegd. Dat er straks gegadigden zullen zijn voor deze woningen met cen trale verwarming, daar twijfelen wij niet aan. Of deze bewoners ech ter tot de categorie zullen behoren, waarvoor ze speciaal gebouwd wor den „onze jongens uit Indonesië" zal de toekomst leren, Het zal nu ook menens worden met de industrievestiging. Van ge meentewege wordt er een industrie gebouw gezet voor reeds bestaande en zich vestigende industrieën, ter wijl indien daar aanvraag naar komt de gemeente fabrieksge bouwen in huurkoop gaat leveren. Bij de discussie over dit voorstel ontspon zleh nog 'n aardig juridisch debat tussen mr. v. Dijk en mr. Leesberg, dat deze laatste vanzelf sprekend glansrijk won. Ook de speelterreinen, waar zo lang om gevraagd werd, zullen er komen en de gemeente zal er en kele duizenden guldens aan uitge ven. De Speeltuinvereniging „Rem brandt" maakte van deze gelegen heid gebruik ook 'n paar honderd gulden subsidie te vragen, maar blijkbaar was deze aanvraag niet op de teehnisch-juiste wijze inge diend. Ook bleken B. en W. verschil te maken tussen speelterreinen en speeltuinen; deze laatste hebben ook particuliere inkomsten en zolang die de uitgaven dekken, behoeven ze niet bij de gemeente om subsidie aan te komen. Leve het particulier initiatief. Over nog tal van punten werd in deze vacantiezitting beraadslaagd; we moeten het hier echter bij laten, anders wordt ons overzicht nog langer als het verslag. F. O. ALKMAAR. Bij raadsbesluit1 van 30 September 1949 werd een commissie ingesteld, die tot opdracht kreeg aan de gemeen teraad maatregelen voor te dragen, die zouden kunnen leiden tot opheffing van het bezwaar dat: 1de steeds groter wordende transportauto's voor vee moeilijk de veemarkt kunnen bereiken, omdat de toegangswegen daarvoor te smal zijn; 2) op de drukste dagen de ruimte op de kaasmarkt te klein is en de toegangs wegen de steeds wassende stroom van bezoekers niet kunnen verwerken. Aanleiding tot het instellen van deze commissie was een rapport van de directeur van het marktwezen, waarin over de onhoudbare toestand gesproken werd en waarin in overweging werd gegeven over te gaan tot demping van de Voordam en de Kaarsemakersgracht, vanaf de Zijdam tot de Handelskade en op het gedempte stuk een brede verkeersweg aan te leggen. In de commissie hadden zittingbredere brug vervangen wordt. (Advertentie) ZIJDE-ZACHT WASWATER f hk. v. d. K.A.B. HOEKJE ALKMAAR Zondag 6 Aug. viert de Landarbeiders bond afd. Alkmaar het patroonsfeest. Des morgens om half acht verwacht het bestuur «e leden met hun dames in de H. Mis van Huize St. Augus- tinus. Mogen we op alle leden rekenen? Het is voor ons moeilijk om na te gaan hoeveel leden van de K.A.B. de tentoonstelling „Van de wadden tot het IJ" bezoeken. Mid dels de pers en ook op andere wijze is er veel gedaan om de aandacht van het publiek te vestigen op deze werkelijk leerzame tentoon stelling. Juist omdat er zoveel te leren is, omdat men er rijker wordt aan kennis omtrent ons mooie ge west, willen wij onze leden extra aansporen, een bezoek te brengen aan de paviljoenen. Enkele uren besteed aan een rondwandeling, zullen U bevrediging schenken en belangstelling wekken voor de vele bezienswaardigheden van onze pro vincie. Daarom, neem er eens een paar uren voor, ge zult er geen spijt van hebben. onder voorzitterschap van de bur gemeester, Mr. Dr. H. J Wijtema, wethouder G. v. Slingerland, (vice- voorzitter), het raadslid P. v. d. Borden, Mej. Ir. E F. v. d. Ban te Haarlem, D. J. Scheffel, secretaris' K.v.K. en voorzitter V.V.V., C W. Keijsper, voorzitter contactcommis sie middenstand, H. Ringers, voor zitter Oud-Alkmaar, J. M. Groot als vertegenwoordiger van de Alk- maarse slagers, J. Borst, voorzitter van de H.M.V.L. afd. Alkmaar, J. Kieft, expediteur, W. Voorthuizen directeur marktwezen, Ir. H. Knol dir. Openb. Werken en J. Dreeuws, commissaris van politie. Als secr. fungeerde Mr. K. de Ronde Het rapport van deze commissie 23 pagina's druks, is thans verschenen in brochurevorm ter secretarie voor belangstellenden verkrijgbaar. Kaasmarkt dient gehandhaafd Uitvoerig heeft de commissie on derzocht, waaraan de kaasmarkt haar recht van bestaan ontleent. Zij komt tot de conclusie dat de kaasmarkt in haar tegenwoordige historische vorm gehandhaafd moet worden in verband met haar grote propagandistische betekenis. Wat de veemarkt betreft, is de commissie ervan overtuigd, dat een zich in vrijheid ontwikkelende han del in slachtvee zich zal blijven richten op de Maandagse veemarkt; zij meent dat Waagplein en Markt straat in de toekomst voldoende ruimte zullen bieden Wat de jaarmarkt betreft, deze heeft met gebrek aan ruimte te kampen, doch de commissie acht 't niet verantwoord hiervoor bijzon dere maatregelen voor te stellen, daar deze het stadssehoon in ern stige mate zouden aantasten. Toegang tot de Markt De commissie is van mening, dat de toegangswegen tot het markt terrein niet meer in staat zijn het verkeer met de steeds groter wor dende vee-auto's te verwerken. Verplaatsing van de markt meent zij te moeten ontraden. Demping van het water vanaf de Zijdam tot de Handelskade zou in derdaad een afdoende verbetering van de toegangswegen naar de markt betekenen, doch de commis sie is van mening dat hiermee te diep wordt ingegrepen in het stads plan. De meerderheid van de commis sie stelt voor, afbraak van de kaas pakhuizen aan de Houttil no. 1 en 3 (tussen Peperstraat en Waagplein) en op de aldus vrijkomende grond een brede verkeersweg aan te leg gen, terwijl de Djjkbrug door een De minderheid van de commissie bestaande uit de heren Borst, Groot Kieft en Voorthuizen, meent dat, tenzjj de kosten van demping van een gedeelte van het water langs de Voordam aanzienlijk hoger zijn dan die van de afbraak van bedoelde gebouwen en verbreding van de Dijkbrug, aan deze demping de voorkeur moet worden gegeven. Indien de kosten geen bezwaar zouden zijn, acht deze minderheid demping van het water langs de Voordam en de Kaarsemakers gracht vanaf de Zijdam tot de Ka naalkade, voor de vee- en voor de kaasmarkt de beste oplossing. De commissie voegt hieraan toe, dat bij uitvoering van het ene zo wel als van het andere plan, de toe gangswegen naar de Dijk, (de He renstraat, de Kaarsemakersgracht en het Toornburg), nog verbete ring behoeven. Kaasmarkt Voor de kaasmarkt geeft de commissie de volgendg organisato rische maatregelen in overweging Er wordt actie gevoerd, dat iedere kaasfabriek tenminste 500 1000 kazen ter markt aanvoert en tracht die werkelijk daar te verkopen. Ter afscheiding van het markt terrein op het Waagplein worde tij dens de kaasmarkt een stevige af neembare afscheiding geplaatst, te beginnen op enige afstand van het Waaggebouw tot aan de Markt- worden van de aange- straat. Aan de overzijde enige meters uit de wal Voordam een afscheiding bracht. Teneinde aanvoerders en hande laren in staat te stellen zich van het afgesloten gedeelte te verwijde ren wordt door de politie bij druk bezoek een gang ter breedte van twee meter tussen de toeschouwers open gehouden- Alle verkeer met rij- en voertui gen met inbegrip van rijwielen aan de hand meegevoerd, ware tijdens drukbezochte kaasmarkten uit de Houttil en van het Waagplein te weren. Tot zover de conclusies van het rapport, waarop wij nog nader terugkomen. Faillissement M Poldervaart, wonend, te Scha- gen, Landbouwstraat 8. Rechter Comm. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, Alkmaar. Cur. Mr. H Lesterhuis, Alkmaar. Geslaagd HEILOO. Onze plaatsgenoot de heer T. Kager, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool, slaagde in Den Haag voor het examen Hoog duitse Taal L.O. Athletiek-nieuws ALKMAAR Zondag (morgen) gaan de Olympianen naar D.E.M. te Beverwijk om in onderlinge kamp uit te vechten, wie de sterkste is, vooral als vereniging. Olympus gaat met ongeveer 25 athleten de reis ondernemen. Vertrek is per fiets om 11 uur (precies) van „de Sport", Nieuwe sloot. Olympianen op tijd aanwezig, op dat wij op tijd kunnen starten en succes!! Geslaagd ALKMAAR De volgende leer lingen van de Vakschool Marjot- van Don slaagden te Doetin- chem voor lerares: Mej. A. Leek Alkmaar; Voor cou peuse Mej H. Posthuma Dirkshorn en te Amsterdam slaagde voor cos- tumière: Mej. L. Beusman Alkmaar. RIJWIELDIEFSTAL ALKMAAR. Gistermorgen is een z.g.a.n. damesfiets gestolen, die geplaatst was voor de St. Joseph- kerk aan de Kennemersingel. De rijwiel was niet afgesloten. Het be hoorde aan een 18 jarig meisje. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: Zondag avond: Kees Stet van Iers woud en gezelschap. BIOSCOPEN: Harmonie: De man die mij gegeven werd, 14 jr.; Victoria: Words and Music, 18 jr.; Cinema Ame- ricain: Met heilig geweld, alle leeft. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritse voort 5 ZONDAGSDIENST DOKTO REN Dr. Westerkamp, Emmastraat 93, tel. 4357 en Dr. Pot, Kenn.straat 65 tel. 3117. H. Jong, Lindenlaan 100 tel. 3628. Bergen. Kunstz. KCB; ten toonstelling werken van Jan van Herwijnen. Geopend: 10—12.30. 14.30— 17.30 en 19.3022 uur. Zondagmorgen gesloten. Openluchttheater Bergen: Zaterdagavond 0,30 uur Scaplno-ballet. Tentoonst. „Van de Wad den tot het IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds. Zondag vanaf 12 uur: Bijzondere attracties: 3.30 opvoering van het kaasmarktspel. Zaterdag 8 uur: Harmonie St. Caeeilia. Zondag 8 uur: Schermer dansers. Doorlopend filmvoorstelling Harmonie: DE MAN, DIE MIJ GEGEVEN WERD Ditmaal draait in de Harmonie een bezienswaardige film. Het is 'n Arthur Hank-produetle, waarin Margaretha Lockwood de hoofdrol vervult van het blinde meisje, dat na haar huwelijk in een haar vijan dige omgeving terecht komt, waar enkele perspnon haar paar het le ven staan. Als blind^ voelt zij in tuïtief. dat er gevaar dreigt, doch haar man, die haar wel oprecht lief heeft, tracht haar dit uit het hoofd te praten, hij omringt haar echter niet met de zorg die een blinde vraagt, Na een conflict verdwijnt ze uit de haar vijandige omgeving en wordt door een operatie van haar blindheid genezen. Weer terug op het kasteel van de familie van haar man, ontdekt men niet direct dat zij weer zien kan en al spoedig zijn nu degenen, die haar ongeluk wil den, ontmaskerd. Naast Margareth Lockwood spelen Maxwell Reed, Kathleen Byron en Paul Dupuis de voornaamste rollen in deze onder houdende film. In het voorpro gramma naast het actuele journaal, waarin we echter het bloemencorso van Bergen missen, nog een inte ressante reportage van de patrouil le der Lawinejagers in de Zwitser se Alpen. Victoria Theater: WORDS AND MUSIC In het uitgetreide nieuws trok ken vooral de aandacht de gebeur tenissen in België rond de Konings kwestie, de flitsen uit de Tour de France en in 't binnenlands nieuws de overname en aankomst van de Amerikaanse fregatten. De hoofdfilm „Words and Mu sic'» is een echte show-film, waar in verschillende sterren uit de film wereld deelnemen. Een echte vacantiefllm, maar dan voor 18 jarigen. Cinema gesloten Wegen reorganisatie van het be drijf was de Cinema Americain gis teravond gesloten. Het is echter niet uitgesloten dat het theater vanavond weer geopend is. ALKMAAR Men kan in het zomerseizoen elke week eigenlijk hetzelfde verhaal van de Alkmaarse kaasmarkt vertellen, eenzelfde ver haal met andere woorden en met andere nuances verteld. Elke week komt het op hetzelfde neer: er komen veel bezoekers, veel vreem delingen. Een ouderwetse Vrjjdag- morgendrukte maakt het u nog slechts mogelijk, stapvoets de Lan- gestraat te „nemen" en waar de Houttil in de kaasmarkt veran dert, wordt met ellebogen gewerkt om doortocht, en dan zijn dat dit maal geen figuurlijke maar letter lijke ellebogen. In keu staat men voor de torenbeklimming te wach ten, rustig als in een Londense tramkeu. Plezierig trachten de vreemde lingen aan de haringstal bij de Schapenbrug het zilte zeebanket als rasechte Hollanders te savou reren, te savoureren met heel het Hollandse ritueel van de haring liturgie. Dan ziet men stoere Ame rikanen of kleine dynamische Fran sen het haringbeest tussen duim en vinger vastpakken; dan nijgen de gretigehoofden achterover en dan wordt daar een staaltje ha- ringgymnastiek weggegeven boven de open afgrond van een grage mond. En als het lukt, als de vet tige lap, die de haring van de stal letje? is, zonder al te veel moeite in die afgrond is gestort en er tussen duim en vinger nog maar de ruïne prijkt van wat eens een vis was, dan lachen die onhollandse gezichten zo vergenoegd, alsof zij met een volle haringmond zouden willen roemen op hun leerzaam heid, die hen tot volleerde Hol landse haringverorberaars maakte, zo van: „zie je wel, wij kunnen het ook." Wel, ze kunnen het ook, die buitenlanders, wij hebben het zelf kunnen constateren, gistermorgen. Wij hebben ze weer horen praten in alle talen van de wereld. De waagtoren was als een nieuwe to ren van Babel, maar er was geen spraakverwarring, omdat elke Hol lander een vreemde taal spréékt of minstens verstaat. In drommen stonden zij naar de hoornblazer op te zien, vermaakten zij zich met het circus der ruiter tjes, sprongen zij onder angstige uitroepen opzij, wanneer er weer zo'n stel daverende kaasdragers met een volgeladen berrie rück- sichtlos kwam aandribbelen. Zij stonden om de wagen, bij het we gen der kazen, zij kochten een Alkmaars kaasje in de kleine Waag, zij aten beschuitjes met kaas, of kaas zonder beschuitjes in het Waaggebouw en zij keken naar het kantkloswerk van de meisjes van Wijdenes, die ditmaal ook wel meisjes hadden kunnen zijn uit Tilburg of uit Tietjerksteradeel, omdat zij zonder haar Westfriese kledij zo weinig, zo bitter weinig karakteristieks overgehouden had den. Ze luisterden naar hun eigen taal, die opklonk uit de geluids wagen, die over de Kaasmarkt reed en waarin een stem hen aan spoorde de grote Alkmaarse ten toonstelling te gaan zien. Zij schuil den onder de luifel van de Waag, voorzover dat ging, wanneer er weer een regentje van een paar minuten viel. Zij waren met velen en er was veel kaas, maar de han del was stug en de oude heer Frans drukte ons op het hart om dat maar tweemaal in de krant te zet ten, zo stug was die handel. De handel mag stug zijn of vlot, wij zullen daar geen boterham, mét kaas of zónder kaas, minder om eten, maar het doet ons oude Alkmaarse hart goed, dat die goede oude kaasmarkt van ons dit seizoen weer in het middelpunt staat van de toeristische belangstelling. En daarom hadden wij gisterochtend een goede morgen. Geslaagd ALKMAAR Voor de examens, die op 26 Juli te Alkmaar zijn af genomen door de Koninklijk Goed gekeurde Vereniging van Leraren m Stenografie en Machineschrijven zijn de volgende dames en heren geslaagd: Machineschrijven: H. Altema, A. v. Doorn, W. Huibers, W. Glas, W. Kerkmeer, J. Kraakman, S. v.d. Meeberg, M. Swaan, P. Tromp, N. Visser, B. Dekker, W. Finkensieper, C. Groot, J. Huige, A. Schot, J. Kloosterboer, N. Konijn, R. Kruy- er, J. Staats, N. Barten, T. de Bree, K. v.d. Berg, J. Dignum, H. Mienis, J. Groothuizen, I. Kutterink, E. Liefting, J. Renkel, T. Wittebrood. Handelstypiste Engels: M. de Lange. Stenografie: E. v.d. Elgkamp, R. de Geus, J. Kiers, A. v. Gorcum, P. Helder, A. Koomen, I. Kutterink, J. Sostman, K. Balder. Stenografie Engels: J. Brouwer. Alle geslaagden zijn opgeleid door Instituut „Globe", Verdron- kenoord 59. Alkmaar. ALKMAAR Om ongeveer 10 uur gaf de staf het sein tot ver trekken. De 3c klassers trokken samen met de 2e klassers tot Turnhout, waarna laatstgenoemden doorfietsten tot Lier. Hier kreeg ieder 10 frs., die ze naar eigen goeddunken mochten besteden. De meeste verkenners kochten hier voor fietsvlaggctjes en stokplaatjes, Op de Bailey-brug over het Al- bertkanaal werd het meegenomen brood genuttigd en vervolgens nam de Hopman foto's van de 2e klas sers, die in de meest verscheidene standen poseerden. Zij bezichtigden da geboortestad van Felix Timmer- mans, voornamelijk de Zimmerto- ren en de schitterende Collegiale kerk van St, Gomarus met zijn ruim 20 altaren, 'n Interessante be zienswaardigheid vormde de aan wezigheid van de hulpmiddelen der genezen zieken, 's Avonds te pl.m. 10 uur weren ze weer in het kamp aanwezig, waar ze onthaald werden op chocolademelk en be schuiten met muisjes. De groep, die naar Turnhout fietste, gebruikte de middagmaaltijd in een internaat, nadat ze eerst de fietsen bij een kruidenier hadden neergezet. Ook zij bezichtigden dit aardige stadje, waarbij vooral de kerk zeer in de smaak viel. Over Merkspjas keerde men huiswaarts "Donderdag is het vrijwel de ge hele dag slecht weer geweest. On der de H. Mis goot het en de buien werden slechts nu en dan onder broken door korte perioden van zonneschijn. Daardoor was het on mogelijk, het officiële programma af te werken. Gedurende de mor- gen gingen troep I en III naar Baarle Nassau en 's middags zette troep Hl de hindernistocht voort, terwijl troep I 'n grote wandeling maakte in de omgeving. Gisteren le Vrijdag der maand en tevens het feest van Bt, Domi- nicus, onze patroonheilige, werd om 8 uur een gezongen H. Mis op gedragen in het kamp. in de met hei en veldbouquetten versierde altaartent. De wisselende gezangen en de 8e Mis werden uitgevoerd door een aantal stafledon. ,,'t Was schoon, zulle" Om vijf uur droeg onze aalmoezenier 'n plechtig loi op en des avonds werd een groot Dominicuskampvuur gehouden. Troep I trok des morgens naar Tilburg en troep III naar Breda. Zij bezichtigden daar de verschil lende curiositeiten en kwamen om plm, 4 uur weer terug. Vandaag worden de keukens en tenten afgebroken en zij, die met de bus gaan, zullen 2 uur vertrek ken, zodat u de jongens om plm. 5 uur bij het hoofdkwartier kunt verwachten. En hiermede besluit uw speciale correspondent dit ver slag van het zomerkamp van de beide St. Dominicus-troepen te Baarle-Nassau, dat, ondanks veel regen, zeer goed geslaagd is. plKA MOTORBOTSING. ALKMAAR. - Toen gisteren om 13.20 een motorrijder in de Wortel- steeg links af de Achterweg wilde oprijden reed daar een andere mo torrijder met een duo-passagier achterop. Er ontstond een botsing, waarbij beide motorrijders kwamen te vallen. De eerste motorrijder kreeg schaafwonden aan arm, knie en gelaat, zijn motor werd ernstig beschadigd. De ander bekwam ont- vellnigen aan zijn gelaat en klaag de over hevige hoofdpijn. De auto van de fa. Met heeft hem naar zijn werkgever vervoerd, waar h(j zich onder behandeling van een arts arts heeft gesteld. De duo-rijdster bekwam geen letsel. Een millioen gulden BERGEN Twee millioen Ne derlandse huisvrouwen geven jaar lijks negentig millioen gulden uit aan snijbloemen. Bloemen zijn nodig, bloemen zijn belangrijk, U kunt er niet buiten! Jaarlijks heeft Uw Rode Kruis iets meer dan een honderdste nodig van hetgeen H aan bloemen uit- g£Uw Rode Kruis is ook nodig, het is 0ok belangrijk, U kunt het ook niet missen! Natuurlijk geeft U ook een bij drage voor uw RODE KRUIS. Dienstplichtigen BERGEN Voor hen, die in September worden opgeroepen wordt een speciale retraite gege ven van 1922 Augustus. Opgave van deelneming aan deze retraite richte men zo spoedig mogelijk aan: Directie Retraite huis Bergen N.H. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilf, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. VRIJ GUNSTIG WEEKEINDE Tamelijk heldere nacht en ochtend met op enkele plaat sen mist. Morgen in de loop van de dag van het Westen uit toenemende bewolking, maar nog bijna overal droog weer. Zwakke, later meest ma tige wind uit Zuidelijke rich tingen. Iets warmer. PRODUCTEN onveranderlijk (Advertentie.) ALKMAAR. Hoewel we de laatste tijd nu juist geen te kort aan Chopin hebben gehad hier ter stede, kon deze avond als zomer- of vacantle-concert er begt nog bij. De belangstelling was weer uitste kend en de vertegenwoordiging van de jeugdige generatie was be paald sterk te noemen. Waarom trekt Chopin toch zoveel belang stelling, ook als auteur voor de ge hele avond. Het is de verfijnde ro- matiek welke in deze specifieke klavier-muziek besloten ligt, ieder vindt er toch wel iets van zichzelf in terug. Die onverwoestbare ro mantiek toch! Het is voor de concertgever weer een succesvolle avond geworden; dat sommige onervaren concertbe zoekers tussen de delen van een werk applaudiseerden zal hij wel niet zq kwalijk hebben genomen. Het programma was samengesteld uit zeer bekende werken van de Poolse meester, waarmede zeer ve len nu langzamerhand vertrouwd zijn geworden. In de twee Ballade's in F en As bleek het spel van de pianist wat gereserveerd te zijn, maar in de grote Sonate opus 58, waarin de contrastwerking nogal sterk is, kon v. d. Pas zich blijk baar geheel geven; het laatste deel werd zeer markant gereproduceerd. Na de pauze, zoals men dat wel meer zegt: een serie kleingoed. En toen in zuiver pianistisch opzicht begon de avond pas. Zes Etude's, gecomponeerd in de jaren 1828 1837. Het zijn niet zozeer oefenin gen in de strikste zin van het woord, maar tevens meesterlijke voordrachtstukken. Ze kwamen dan ook fenominaal uit de vleugel. Daartussen in viel de beroemde „Berceuse" des te meer op als een juweel van romantische stemmings kunst, Toen volgden nog twee wal sen, met buitengewone charme ge speeld. Het auditorium heeft met gespannen aandacht het program ma beluisterd en Theo v. d. Pas kon geen afscheid nemen, zonder nog een brillante toegift te spelen, het geen hij darj ook zeer gul deed. De finale was weer een staande ovatie voor de concertgever, en hiermede werd weer eens een Nederlandse kunstenaar door zijn gehoor op de juiste waarde geschat. De directie van 't Gulden Vlies kan men erkentelijk zijn voor het initiatief dit concert te hebben ge organiseerd. W. SCHREURS. R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. Zondag a.s. wor den er 3 belangrijke handbalwed strijden gespeeld in Castrlcum op het Vitesse-terrein, Oud Haarlem merweg. Eerst spelen de junioren van Kennemerland-Zaanstreek te gen Amsterdam om 2 uur. Daarna HollandLimburg (senioren) en tot slot nog een heren handbalwed- strijd. Entrée f 0,35. Het belooft een zeer spannende middag te wor den. AOGers, Dinsdag, 17 Augustus, wordt de jaarvergadering gehouden in café Beemster op het Waagplein. Op deze avond zijn natuurlijk alle leden, zonder uitzondering, aanwe zig. De vergadering begint om half acht. Op 13 September a.s. zal het vijf jaar geleden zijn, dat het Comité van Alkmaarse Muziekverenigingen werd opgericht. Dit comité, dat in de wandeling C.A.M. heet stelt zich ten doei: het onderling over leg tussen de verschillende Alk maarse Muziekverenigingen, wan neer er op feestdagen uitvoeringen moeten worden gegeven of muzi kale marsen moeten worden ge maakt. Het C.A.M. wil in de toe komst komen tot een nog inniger contact tussen dig muziekvereni gingen en tot een opvoering van 't muzikale peil. Het overkoepelt tot nu toe de 4 Alkmaarse Harmoniecorpsen St. Caeeilia, Soli Deo Gloria, de Post- harmonie en Excelsior. Het C.A.M. dat de broederlijke band tussen de verenigingen smeedt, is 'n uitzon dering in ons land. Niet alleen harmoniecorpsen, doch ook andere muziekverenigingen kunnen tot 't comité toetreden, dit zij tussen haakjes gezegd. Het is de bedoeling op de feest dag een concert aan te bieden aan het Alkmaarse publiek, dat gege ven zal worden door de vier har monie-orkesten. Vooraf trekken deze corpsen dan vanuit vier pun ten der stad, in muzikale optocht, op naar het centrum, waar men 't gezamenlijk concert hoopt te kun nen geven. Men hóópt daar 't con cert te kunnen geven, doch men heeft nog geen muziektent tot z'n beschikking. De muziekcorpsen van onze stad zijn niet zo bijster goed bij kas en zij kunnen zich daarom de uitgave, die een mu ziektent vergt, niet veroorloven. Zij stellen zich dan '°ok op het standpunt, dat zij, die bij alle feestelijke gelegenheden klaar staan voor het Aikmaarse publiek, thans bij 't eerste lustrum van 't C.A.M. een beroep mogen doen op de Alk maarse bevolking. Zij hopen dan ook, dat enige Alkmaarse aanne mers bereid zullen zijn, met wat hout een behoorlijke muziektent op te zetten op het Hofplein. Het behoeft maar een noodtent te zijn, als die dan maar een dak rijk is. Natuurlijk zouden de Aikmaarse corpsen het liefst de beschikking krijgen over een permanente mu ziektent, die uitneembaar is en waarin zij het publiek van onze stad wat vaker dan thans kan ver gasten op een concert in de zomer avond. Men zegge nu niet: laat de har monieën hun concert maar in de muziektuin geven. Wij weten im mers allen, dat de muziektuin, die op zich zelf een prachtige gelegen heid is, niet bij machte blijkt, het Alkmaarse publiek naar een daar gegeven concert te trekken. De muziektuin ligt al te ver uit het stadscentrum. Het is gebleken, dat een concert, in het hart van de stad gegeven, wel degelijk 'n veel- tallig publiek weet te trekken. De feestviering ter gelegenheid van 't C.A.M.-lustrum zai worden vooraf gegaan door een kransiegging op het graf van de twee jaar geleden al te vroeg gestorven oud-voorzit ter van het C.A.M., wijlen de heer W. van Houten, die veel verdien sten heeft gehad voor de vriend schappelijke verhouding tussen de Alkmaarse muziekcorpsen. Deze kransiegging zal Zondag 10 Sept. a.s. plaats vinden. Zij, die met die muziektent wil len helpen kunnen zich vervoegèn bij de voorzitter van het C.A.M., de hr. A. J. Kamp, Wollebrandstr. 16, Alkmaar, die tijdens de werk uren telefonisch te bereiken is on der no. 2405. OMMEN, 4 Aug komstig de moge wankel kamptafel van vanmorgen w wolken zich bere' Dit wispelturig grond van het kar Woensdag op alle men zich gerust er hier allemaal Want had het n roerder kunnen zijl regen in plaaas v: buien van nu? Hl jongens hebben to zij maken er wat voor een verkenner bij z'n buitenléven middelen toch te installeren. De pen die hier verspr 10de Zondag na Het lijkt een Farizeeër. De door tot voor 't hij met gevouwen dank U, dat ik rest: rovers, dieve als die tollenaar" en wat hij zei, nooit een inbraa zakkengerold, nie leid, en hij had ting vöor be Vasten deed hij per week en nai hij hoeveel gel men, zonderde af en deed het voortreffelijkheden rond te bazuinen zegt met nadruk zelf aldus't met God, een weergeeft. Wat mankeert Nemen we onze gen wij God niet feit dat we kath geen moord, dief ons geweten vastendagen w de Pastoor lat slacht en niet tes? Mag een Heer niet bed preek die hij Het zit hem dankbaarheid Farizeeër woi huis gestuurd voor zijn exan een van de bel als mens bracht hg niets de op de hoogte zelf door een de buitenkant. Hij vond zichz omda{ de politie hem had aange priesters hun namen. Maar over niet gebogen, ziei had hij zonden van zij gedachten, zijn tochten, zijn viel buiten zijl genover de zich goed omd moordde, nien stal, geen grov wat zijn hart zijn medemens dens, zijn goddank ben naar, zfjn dering, zgn zien van and kum genot een concurrent heeft alles niet: uiterlijke ben wat te beteke ciale en econc tieke leven, ben ik U eigen ogen ogen van God steen. Hij (wat een ver achte tollenas putje durven had hem de zijn hart riep God: „Ga ben zondig, kunnen schep my, vergeld boosheid." „De tollei naar huis," Zelfkennis Is een vak volle versta; licht over U by het leven wel „waarom overdrijven! ze noemen daars, die Wij kunnen door Gods zichzelf zo zich tegen grond die die wy hei dan vuile gebed van „Moge ik ik U kennen en U bemin: is niet: Zich king met kennen in met De ieder zal seffen tot hoogn van die ieder zich zucht: He nadig!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2