ERRES GOED! ZEVENDUIZEND JONGENS BELEVEN UNIEK KAMP IN OMMEN De drie divisies vormen eerste van het komende veldleger kern Christelijke kunst in Rome Berucht S.S.-er gegrepen jstje Geen show maar écht verkennen Nationale Studiedagen K.J.M.V. De Nederlandse defensieplannen Uitbreidingsplan luchtmacht zal ook worden bespoedigd Wie kan Kübler de voet nog dwars zetten? DE TOUR ^recital v. d. Pas Gisterenavond trad Trilbeen op Zondags - Evangelie Mgr Giobbe zal deelnemers toespreken Meer materiele hulp van de V.S. verwacht Bi nnenvisser ij in de knel Nederlandse werken tentoongesteld Doodde op bevrijdingsdag drie B.S.-ers Nederlandse ploeg voor Brussel De Tour Naar wij vernemen nadert Parijs VERWACHTING door het KNMI te 'g van Zaterdagavond ond. WSTIG WEEKEINDE s heldere nacht en net op enkele plaat- Morgen in de loop lag van het Westen lemende bewolking, bijna overal droog ikke, later meest ma- uit Zuidelijke rich- ts warmer. PRODUCTEN onveranderlijk (Advertentie.) Hoewei we de luist geen te kort öben gehad hier ter 1 avond als zomer- cert er best nog bij. ig was weer uitste- vertegenwoordigina generatie was be. noemen. Waarom lch zoveel belang- auteur vooP de ge- ■s de verfijnde ro- in deze specifieke besloten ligt, ieder 'el iets van zichzelf onverwoestbare ro- concertgever weer avond geworden; lervaren coneertbe- de delen van een erden zal hij wel hebben genomen, a was samengesteld 'e werken van de waarmede zeer ve- erhand vertrouwd n de twee Ballade's k het spel van de eserveerd te zijn, te Sonate opus 58, astworking nogal d. Pas zich blijk- het laatste deel it gereproduceerd oals men dat wel wie kleingoed. En nanistisch opzicht pas. Zes Etude's, de jaren 1828— et zozeer oefenin- zin van het ms meesterlijke Ze kwamen dan de vleugel. 'iel de beroemde meer op als een tische stemmings- en nog twee wal- wone charme ge- orium heeft met ht het program- heo v. d. Pas kon T1en, zonder nog ft te spelen, het- :eer gul deed. De m staande ovatie 'er, en hiermede een Nederlandse un gehoor op de bat. 't Gulden Vlies k zijn voor het -1 te hebben ge- W. SCHREURS. club A.O.G. Sondag a.s, wor- ke handbalwed- Castricum op Oud Haarlem en de junioren - Zaanstreek te- 2 uur. Daarna (senioren) en en handbalwed- Het belooft middag te wor- 17 Augustus, ering gehouden het Waagplein. natuurlijk alle adering, aanwe- begint om half van 't C.A.M. een op de Alk- Zij hopen dan maarse aanne- zijn, met wat ike muziektent Hofplein. Het lodtent te zijn, dak rijk is. Alkmaarse beschikking ermanente mu- eembaar is en nek van onze hans kan ver in de zomer- laat de har maar in de weten im- ■nuziektuin, die chtige gelegen- blijkt, het naar een daar trekken. De ver uit het gebleken, dat hart van de 'elijk 'n veel- trekken. De renheid van 't 'orden vooraf- anslegging op jaar geleden oud-voorzit- jlen de heer 'eel verdien de vriend- tussen de sen. Deze g 10 Sept. ektent wil- vervoegén ■et C.A.M., Wollebrandstr. de werk- ken is on- ZATERDAG 5 AUGUSTUS 19^0 PAGINA 3 (Van onze redacteur) OMMEN, 4 Aug. We schrijven deze impressies, overeen komstig de mogelijkheden van tijd en plaats, buiten aan een wankel kamptafeltje gezeten, dat langzamerhand na de regen van vanmorgen weer is drooggewaaid, terwijl links van ons de wolken zich bereids samenpakken voor een volgende plensbui. Dit wispelturig weer behoort nu eenmaal tot de vaste achter grond van het kampleven, dat zich hier in Ommen thans vanaf Woensdag op alle mogelijke manieren afspeelt. Dat weer kan men zich gerust wat opgewekter denken. Maar we behouden er hier allemaal toch ons beste gezicht bij. een gebied vaan 6000 hectare, heb ben dat ieder voor zich op hun eigen manier gedaan en het is verbazing wekkend te zien, hoeveel vinding rijkheid zij daarbij ten toon sprei den. Aan dit nationale kamp dat voor iedere jongen tegelijk zijn grote zomerkamp is, ging dan ook een jaar training vooraf. En alle vaar digheden die hij zich daarbij eigen heeft weten te maken, komen hem nu van pas, zo goed, dat vooral niemand ziah zorgelijk behoeft af te vragen hoe we het hier wel stel len. Best. Vooral ook omdat dit grote kampgebeuren niet in de eerste plaats een massa-demonstra tie is, waaraan tienduizenden men sen zich met de beste bedoe lingen komen vergapen, zoals dat b.v. op een Jamboree het geval pleegt te zijn. Bij zo'n massaal geval gaaat het eigenlijke verkennen ver loren in de drukte en de show. Hier in Ommen niet. Iedere troep heeft zijn eigen rustig gelegen kamp, en een eigen programma dat volop mogelijkheden biedt om het prachtige landschap rond Ommen grondig te exploreren. Men kan dan ook langs alle grote en kleine wegen patrouilles verkenners tegen komen. Op eigen gelegenheid bezig eien avonturen te beleven. Slechts bij enkele gelegenheden komen allen bij elkaar, en eerst dan be merkt men hoeveel jongens er zijn. Dat was Woensdag zo bij de offici ële opening, dat zal vanavond zo zijn bij de eerste opvoering in „De Wolfskuil" van het spel „Vreemde Ajuinen in Ommens tuinen" waar merkwaardige personages als Gi gant en Lutteltje, de gebroeders Opisthocranium, Trilbeen en Capi- tano den volke hopen te vermaken. Ook op de centraal gelegen Kampbrink komen regelmatig jon gens hun hart ophalen bij de at- Want had het niet heel wat be roerder kunnen zijn: miezerige mot regen in plaaas van de felle korte buien van nu? Welaan dan: de jongens hebben toch hun kamp en zij maken er wat van. Dat is typisch voor «en verkenner, dat hij zich bij z'n buitenleven met simpele middelen toch comfortabel weet te installeren. De driehonderd troe pen die hier verspreid liggen over 10de Zondag na Pinksteren ZELFKENNIS Het lijkt een raar geval met die Farizeeër. De man liep de Kerk door tot voor 't altaar en daar bad hij met gevouwen handen: „God, ik dank U, dat ik niet ben als de rest: rovers, dieven, echtbrekers of als die tollenaar." Hij meende het, en wat hij zei, was waar: hij had nooit een inbraak gepleegd, geen zakkengerold, niemands vrouw ver. leid, en hij had een diepe verach ting voor belastingontvangers. Vasten deed hij werkelijk tweemaal per week en nauwkeurig berekende hij hoeveel geld was binnengeko men, zonderde telkens 10 er van af en deed het in 't offerblok. Deze voortreffelijkheden stond hij niet rond te bazuinen: het Evangelie zegt met nadruk: „hij bad bij zich zelf aldus't Was een gesprek met God, een gebed dat Jezus weergeeft. Wat mankeert er dan nog aan? Nemen we onze eigen positie. Mo gen wij God niet bedanken voor het feit dat we katholiek zijn Dat we geen moord, diefstal, echtbreuk op ons geweten hebben? dat we op vastendagen weten te vasten? Dat de Pastoor laten meedelen van de slacht en niet karig zijn bij collec tes Mag een predikant Onze Lieve Heer niet bedanken voor de goede preek die hij gehouden heeft? Het zit hem vanzelf niet in de dankbaarheid tegenover God. De Farizeeër wordt door God naar huis gestuurd met een onvoldoende voor zijn examen. Van één vak een van de belangrijksten voor hem als mens namelijk zelfkennis bracht hij niets terecht. Hij meen de op de hoogte te zijn van zich zelf door een vluchtige blik langs de buitenkant. Hij vond zichzelf een goed mens omdaf de politie geen dossier van hem had aangelegd en omdat de priesters hun hoed voor hem af namen. Maar over zijn hart had hij zich niet gebogen. Het deksel van zijn ziel had hij onberoerd gelaten. De zonden van zijn geest, zijn kwade gedachten, zijn onbedwongen harts tochten, zijn begeerten, dat alles viel buiten zijn gezichtskring. Te genover de naasten oordeelt hij zich goed omdat hij niemand ver moordde, niemand zijn vrouw af- stal, geen grove diefstal deed, maar wat zijn hart uitbroedde tegenover zijn medemens, zijn kwade vermoe dens, zijn minachtend oordeel goddank ben ik niet als die tolle naar, zijn gebrek aan waar dering, zijn onbewogenheid bij het zien van andermans leed, zijn stie- kum genot om de tegenspoed van een concurrentoch Heer, dat heeft alles niets te beduiden; in het uiterlijke ben ik correct; ieder, die wat te betekenen heeft in het so ciale en economische en in 't poli tieke leven, waardeert me. Daar ben ik U dankbaar voor". In zijn eigen ogen was hij geslaagd. In de ogen van God zakte hij als een bak steen. Hij moest in de leer gaan (wat een vernedering) bij die ver achte tollenaar. Deze had zijn ziele- tractieve stands, die hier door ver kenners zelf en door allerlei be drijven en instellingen zijn inge richt. Zij kunnen er zien hoe je maskers maakt en potten bakt, maar ook hoe een auto of een vliegtuigmotor in elkaar zit. Twee jonge Amsterdammers bouwden 'n maquette van de haven van IJmuiden met alle sein- en sluis- lichten in vol bedrijf; de Almelo'se politimannen trekken veel bekijke met hun maquette vol verkeers- fouten, waarnaar op één dag al 2000 man zijn komen speuren, tuk op de hoofdprijs: een bromfiets, waarmee zij dan zelf de vier fatale O's van de verkeersonveiligheid wel angstvallig zullen vermijden. Bepaald vernuftig is de grondkaart waaraan voortrekkers Woensdag tot diep in de nacht nog hebben zitten werken. De clou van die kaart is, dat er een fel licht aan gloeit op de plaats waar ieder van de 300 troepen zijn kamp heeft opgeslagen, wanneer men op een telefoontoestel het registratienum mer van die troep draait en een stuiver offert. Ook dit soort getui genissen van eigen initiatief, geduld en vaardgheid behoort tot de vele indrukken die een kampbezoeker hier op kan doen. Hij kan b.v. ook een acht meter hoge zware totum- paal zien, waarop een voortrekker drie weken lang met een steekbei tel heeft zitten zwoegen tot de stam vol wonderlijke figuren stond. 40 Man hebben wee uur werk gehad om die paal omhoog te krijgen, maar nu staat-ie dan ook fier te midden van Indiaanse tee-pee-tinten Ommen zelf, dat zijn bevolking deze weken met ruim 7000 verken ners en naar schatting zu.000 toe risten tot een veelvoud heeft zien uitgroeien, heeft zich niet onbetuigd gelaten en grote bospartijen in food-light gezet. Met de beide Finnen, die geen Frans, Duits of Engels verstaan en daarom door iedereen op de meest zonderlinge manier door gebaren en tekeningen „te woord" moeten worden gestaan; mèt de Schotten die spijtig opmerkten dat je in Nederland wèl vrij de Schotse ruitenstof kunt kopen, waar zij zelf niet aan kunnen komen en mèt de Denen die mu ziek maken door met lepels in de palm van hun hand te slaan; be leven duizenden Nederlandse jon gens zo een kamp, waarover zij voorlopig niet uitgepraat zullen raken en dat hun verkennen van de toekomst zonder twijfel rijk zal inspireren. Deze Lockheed F-80 gevechtsvliegtuigen met straalaandrijving maken bij de Lockheed Fabrieken te Burbank, Californië, een proefvlucht, voor zij gedemonteerd naar het Verre Oosten zullen worden verscheept. Zij zijn bestemd voor de vijfde luchtmacht divisie, waar zij de thans in gebruik zijnde toestellen met zuigermotoren zullen vervangen. De Katholieke Jonge Middenstand organiseert op 18 en 19 Augustus te Dongen in Noord-Brabant nationale studiedagen. De onderwerpen, die zullen worden besproken zijn: „Interna tionale samenwerking", „De Christelijke visie op de wereld" en „De consequenties voor mijn persoonlijk leven en voor mijn werk onder mijn vrienden". Van 14 tot 19 Augustus wordt eveneens te Dongen een nationale leidersweek gehouden. Dagelijks worden twee lessen gegeven, die worden gevolgd door groepsbespre king en debat. De onderwerpen, die behandeld worden, luiden: „Onze verantwoor delijkheid als christen", „De ver antwoordelijkheid als middenstan der" ,De verantwoordelijkheid als K.J.M.V.-leider", „De leider en de psyche van de jonge man", „Bete kenis en beleving van de vriend schapsgeest" en „Het verantwoorde program in de K.J.M.V.-afdelin- 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. De in het regeringscommunique van Donderdagavond genoemde drie divisies zullen, naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt, worden gevormd uit de 7-Decemberdivisie, de tweede divisie, de F, G. en H brigade en uit de 74 compagnieën, die nog voor de 7-Decemberdivisie als z.g. Calmeyer-eenheden naar Indonesië zijn gezonden. Onder deze 74 compagnieën bevinden zich echter ook nog onderdelen, die alleen in Nederland hebben gediend. De uit al deze onder delen te vormen divisies zullen de eerste kern van het veldleger vormen. Zoals men zich zal herinneren lag het, blijkens de defensienota, aan vankelijk in de bedoeling in Sep tember a.s. te beginnen met de vor ming van het veldleger. De 15.000 dienstplichtigen, die dan opkomen, zouden het begin hiervan vormen. Aangezien deze dienstplichtigen eerst in Sept.October 1951 tot een goed geoefend onderdeel zijn ge vormd, is er een vacuum, dat thans door de drie te vormen divisies zal worden opgevuld. Met de uitvoering van het drie divisiesplan zal evenwel enige tijd gemoeid zijn. Vooreerst bevinden de G- en H-brigades zich nog in Indonesië. Zij zullen in September- October a.s. repatriëren. Herscho ling van troep en kader zal verder putje durven openmaken. De walm vereist zijn. Het KNIL-kader -zal had hem de adem benomen, en in hierbij goede diensten kunnen be- zijn hart riep hij in doodsangst tot God: „Ga weg van mij, Heer. Ik ben zondig. God, hoe hebt Ge mij kunnen scheppen! Ontferm U over mij, vergeld mij niet naar mijn boosheid." „De tollenaar ging geheiligd naar huis," zegt Onze Lieve Heer. Zelfkennis is een moeilijk vak. 't Is een vak dat alleen heiligen ten volle verstaan. TJ moet er niet zo licht over denken. Misschien kwam U bij het lezen van een heiligen leven wel eens de gedachte op: „waarom moeten die mensen zo overdrijven! Ze zijn beter dan ik, en ze noemen zich de grootste zon daars, die ooit bestaan hebben." Wij kunnen dit antwobrd geven: door Gods genade verlicht zien zij zichzelf zoals ze zijn. En ze zien zich tegen de smetteloze achter grond die God is. Maar dan zijn zij, die wij heiligen noemen, niets meer dan vuile vlekken. Er bestaat een gebed van de H. Augustinus: „Moge ik mezelf kennen, en moge ik U kennen, opdat ik mijzelf hate, en II beminnen." Echte zelfkennis is niet: Zichzelf kennen in vergelij king met anderen, maar zichzelf kennen in vergelijking met God, met De Volmaakte. En dan ieder zal het tot zijn voordeel be seffen is er geen mogelijkheid tot hoogmoed, tot een houding als van die Farizeeër. Dan slaat een ieder zich berouwvol op de borst en zucht: "leer, wees mij, zondaar, ge nadig! P. C. DE HAAS OFM. wijzen. Aangezien de geoefendheid van de troepen, die in Indonesië hebben gediend^ niet zodanig is, dat zij zonder meer voor een Westeuropees veldleger zijn geschikt, wordt ver wacht, dat hun herhalingsoefenin gen van enigszins langere duur zul len zijn, dan die van de reeds eer der vermelde 74 compagnieën, waar- MOEILIJKHEDEN DOOR BEPERKTE EXPORT De zoetwatervisserij ondervindt thans moeilijkheden als gevolg van de beperkte export. Verschillende soorten witvis als voorn, brasem zijn onverkoopbaar geworden en ook de zeelt, welke tot voor enkele maanden nog afzet vond, wordt door de handel niet meer afgeno men, zodat alleen snoek en paling nog 'n handelsbestanddeel vormen. De prijzen hiervan zijn echter aan merkelijk teruggelopen Volgens een van de laatste noteringen bracht brasem 4 tot 9 cent pep kg. pp en zeelt 10 cent. De beste paling wordt verkocht voor f 1.20 de dunnere exemplaren brengen echter niet meer op dan 55 60 ct. Per kg. De snoek, welke van 13 tot 25 ct. per pond genoteerd staat kan nog naar Frankrijk worden uitgevoerd. van de meeste manschappen slechts vier dagen herhalingsoefeningen hebben meegemaakt. Met deze korte herhalingsoefeningen meende men eerst te kunnen volstaan, omdat deze onderdelen aanvankelijk waren bestemd voor de territoriale troe pen. Over de duur van de komende herhalingsoefeningen geeft wellicht de inmiddels ingetrokken oorspron kelijke Memorie van Toelichting op de Oorlogsbegroting 1950 een aan wijzing. Daarin werd aangekondigd dat de herhalingsoefeningen voor kader en officieren op 20 dagen wa ren gesteld, die van de manschap pen op 16 dagen. Wij vernemen verder nog. dat het uitbreidingsplan van de luchtmacht eveneens zal worden bespoedigd. O.m. zouden de 150 straaljagers die bij de Fokkerfabrieken in licentie worden gebouwd, eerder worden afgeleverd, namelijk omstreeks het einde van het volgende jaar. Eveneens wordt wat de vorming van een tactische luchtmacht betreft grotere en snellere hulp van Ame rika verwacht. In militaire kringen wordt verder de verwachting uit gesproken, dat Amerika meer mate riële hulp zal verlenen, nu Neder land heeft aangetoond, dat het ernst maakt met zijn defensieplannen. De staking in Antwerpen ANTWERPEN, 4 Aug. (Belga).— Vrijdagochtend is in het Hippo droom o leis te Antwerpen een mee ting - :n havenarbeiders gehouden, waarop het woord gevoerd werd door Major, socialistisch volksver tegenwoordiger, van den Berg en G. de Cron. De sprekers zetten sde arbeiders aan het werk te hervatten, daar hun eisen besproken zullen worden door de paritaire commis sie, waarbij zal worden aangedron gen op de bijeenroeping van de na tionale arbeidsconferentie. UTRECHT (K.N.P.), 4 Aug. 1950. Naar het K.N.P. verneemt zijn de leden van het subcomité „Anno Santo 1950", dat de afdeling gewijde kunst behartigt, met de Nederlandse inzending naar Rome vertrokken, te weten de Z.E. Heer J, Henneman, prof. J. Tïmmers en de heren M. v. d. Griendt en H. Walstra. Het zijn werken van architecten, edelsme den en beeldende kunstenaars, in totaal van 81 kunstenaars, die Ne derland te Rome met hun werken zullen vertegenwoordigen. Het is enigszins te betreuren, dat deze inzending niet eerst in Neder land zelf werd tentoongesteld, het zou ons misschien een openbaring zijn, dat de christelijke beeldende kunst in Nederland over zoveel pro minenten beschikt. In aansluiting op deze grote We reldtentoonstelling van christelijke kunst te Rome, zal er daar van 1 tot 5 Sept. een congres zijn van katho lieke kunstenaars. Het is de eerste maal, dat de katholieke kunstenaars in een wereldcongres bijeenkomen, om de vele belangrijke en actuele problemen van de moderne kunst te bezien in het licht van de chris telijke levensbeschouwing. De organisatie van het congres gaat uit van de afdeling afgestu deerden van Pax Romana en de Kath. Ver. van Italiaanse Kunste naars. Als afgevaardigde van de Nederlandse Alg. Kath. Kunste naarsvereniging zal de heer P. Sips aan het congres deelnemen, terwijl vele particulieren dit congres zul len bijwonen. Belangrijk zijn de te bespreken thema's als daar zijn: „Crisis van de cultuur zonder hoop", „De sociale functie van de kunst", „Heden daagse techniek en materiaal in dienst van de kerkenbouw", „Reli gieuze gebouwencomplexen in een modern stadsplan", „Het beroeps probleem van de kunstenaar". Verder zullen nog verschillende modern-technische problemen in zake de toegepaste kunst worden besproken. gen". Behalve deze lessen worden bovendien practische instructies ge geven voor het leiden van cultu rele avonden, van sport en spel. Algemene landdag. Dp Zondag 20 Augustus zullen de Nationale Studiedagen en de Natio nale Leidersweek worden besloten met een algemene landdag. Des morgens om half tien zal de Pauselijke Internuntius in Neder land, Mgr. Paolo Giobbe, een plech tige H. Mis opdragen in de St. Lau- rentiuskerk te Dongen. Om 11.15 volgt een défilé voor de kerkelijke en burgerlijke autoriteiten. Daarna Paushulde in de tuinen van Huize „Vrede Oord". Na de toespraak van dr. A. Corneiissen uit Nijmegen over „De onrust van de jongeren, een heldere echo van 's Pausen stem", zal Mgr. Giobbe de deelne mers van de Landdag kort toespre ken. Des middags om half drie zal de hoofdredacteur van „Oost-Brabant" Jef de Brouwer, de jonge midden standers toespreken. Het onder werp, dat hij zal behandelen is: „Ook de jonge middenstander een dyna mische kracht voor de herkerste ning van de maatschappij". Noorse torpedobootjager te Rotterdam Voor een niet-officieel bezoek arriveerde gistermorgen de Noorse toredobootjager „Arendal" te Rot terdam. Het schip, dat tot 8 Aug inRotterdam zal blijven, heeft lig plaats gekozen aan de Parkkade De Rijkspolitie, Staf Gewest Am sterdam. heeft gistermiddag in Den Haag de 27-jarige gewezen S.S.-er I J. Vermeeren gearresteerd. Deze Vermeeren wist juist vóór de Kerst dagen 1947 uit de mijnen te ont snappen, waar hij werkte in af wachting van zijn berechting. In Leersum was hij een gevreesde fi guur in de bezettingstijd. In zijn functie van soldaat van de S.S.-Freiwilliger Division Land storm Holland heeft hij zich aan talrijke Joden en illegale werkers vergrepen, die hij martelde en be roofde. Maar op de dag van de bevrijding, 5 Mei 1945, op het ogen- glik dat Generaal Blaskowitz de overgave der Duitse legers in Ne derland ondertekende, bedreef hij zijn ergste misdaad. Op die dag hield hij met enkele andere S.S.-ers drie leden van de B.S. aan, die op weg waren met een zending wapens. Deze drie mannen, de 28-jarige Roosmalen Nepveu, D. J. Baron van Lijnden en jhr. R. W. de Beaufort, werden zonder vorm van proces neergeschoten. Ontsnapt. Kort daarna werd Vermeeren ge arresteerd, maar in 1947 wist hij te ontsnappen en sindsdien werd voortdurend jacht op hem gemaakt. In tal van plaatsen van het land vond hij schuilhoeken, maar de Rijkspolitie uit Amsterdam zat hem voortdurend op de hielem Drie maanden geleden had zij bijna suc ces. Het was bekend, dat Vermee ren in Eindhoven verstopt zat. Op het laatste moment ontving hij een waarschuwing en wist wederom te ontsnappen. Hij trok nu naar Den Haag en vond daar werk in een Op voorstel van de NTC heeft het bestuur dep KNAU de volgende af- vaardiging voor de Europese kam pioenschappen te Brussel vastge steld: Dames: 5-kamp F. Blankers Koen. 100 meter: F. Blankers— Koen; Gr. de Jongh. X. Stadde Jong. 200 meter: F. Blankers— Koen; Gr- de Jongh; P. Brouwer. 80 m. horden: F. Blan kersKoen; W. Lust; C Vos. Ver springen: W. Lust; P. Vos; T. de Jong; Hoogspringen: F. Blankers Koen; Speerwerpen: J. Koning; 4 x 100 estafette: F. Blankers-Koen Gr. de Jongh; X. Stad-de Jong; H. Brouwer. Reserve: P. Vos. Chef d"equipe: J. H. Moerman. Het is nog niet zeker aan welke nummers mevr. Blankers-Koen zal deelnemen. Heren: 100 m. Lammers; 200 m. Lammers; 1500 m.: Slijkhuis. Har- ting; Verspringen: Wessels; Hoog springen: van Egmond; Kogelslin geren: Houtzager; 4 x 400 m. esta fette: Hofmeester; De Kroon; Ma- hieu; Buys; 400 m. hordenloop; Buys; chef d'equipe: W. Peters. Verbetering wereldrecord 10.000 meter Emil Zatopek verbeterde Vrijdag avond tijdens wedstrijden te Turku (Abö) het wereldrecord over 10.000 meter door deze afstand af te leg gen. in 29 minuten 2,6 seconden. Het wereldrecord stond op zijn naam met een tijd van 29 minuten 21.2 sec. 7/ Het Is merkwaardig gelopen in Inmiddels ligt Ockers nog altijd de Tour. Voor de Italianen er tabak van hadden en hun biezen jiakten, waren er maar weinigen, die serieus de mogelijkheid overwo gen, dat Kübler de leiding in han den zou houden. Thans, nu renners en officials pas de rustdag van gisteren achter de rug hebben, is dat anders. Bijna iedereen en daaronder behoort ook Stan Ockers, de vasthoudende Belg hebben nog weinig hoop, dat de Zwitser in de laatste twee étappes nog een fout zal maken, die hem de definitieve zege kost. Donderdag kon er eigenlijk nog van alles gebeuren. En Bobet had een goede kans, toen hij er 180 km. voor de finish tussenuit trok. He laas, zijn ploegmakkers waren, of niet in staat, of niet van zins Bobet te steunen. Vandaag de tijdrit over 98 km. Het ziet er naar uit, dat Kübler zijn voorsprong nog zal vergroten. Zijn superioriteit in deze ritten bleek in de tijdrit DinardSt. Brieux. Nee, er is weinig kans, dat Kübler misstapt. op de loer. En Impanis, die steeds beter op toeren komt. Maar 't feit, dat zij in hun hart op bandenpech bij de Zwitser hopen, toont wel aan dat zij een eventueel falen van de aanvoerder al hij voorbaat niet aan eigen capaciteiten willen toeschrij ven Schulte vijfde op Frans parcours De eerste etappe van de wegwed strijd „Boucles de la Gartempe", van Bellac naar le Dorat over 183 km werd door Maurice Diot ge wonnen in 5 uur 9 minuten. Twee de werd Lauk (Frankrijk), derde Ketelaar (België), vierde Wreek (Frankrijk) en vijfde Schulte (Ne derland), allen in dezelfde tijd als de Fransman Diot. Heden wordt de tweede etappe gereden, 48 km tegen het uurwerk. garage. Ook deze schuilplaats wis ten de rijkspolitiemannen tenslotte te ontdekken door stelselmatig alle garages in Den Haag te bezoeken. Het was namelijk bekend, dat Ver meeren in het garagebedrijf werk te. Toen de politiemannen gister middag de garage binnenkwamen, trachtte hij zich nog achter een auto te verstoppen, maar deze list slaagde niet. Vandaag wordt hij voor de Officier van Justitie te Amsterdam geleid. is de heer Th. J. de Bruyn met ingang van 1 September 1950 be noemd tot onder-directeur groep drie directoraat productie der K.L.M geniet de tentoonstelling „120 be roemde schilderijen uit het Kaiser Friedrich Museum te Berlijn", die in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt gehouden, een stijgende be langstelling. Vandaag wordt de 50.000e bezoeker verwacht. werd Donderdagmorgen in de bin nenhaven te Rotterdam het stof felijk overschot gevonden van de 21-jarige Engelse steward, Arthur D. Chapman, die sedert Zondag nacht werd vermist. wilde een 18-jarige Rotterdamse schilder Donderdag een 2 c.m.' gra naat demonteren. De granaat ont plofte en van de linkerhand van de schilder werden twee vingers en een duimtop en van zijn rech terhand de top van de wijsvinger afgeslagen. trof men in de Nieuwe Maas te Rotterdam het stoffelijk overschot aan van de 53-jarige koopman G. Th. M. Albers, die in Druten woonde en sedert Maandag werd vermist. Men vermoedt, dat de man in zijn woonplaats te water is geraakt. werd tegen P. C. Versloot, ex- commissaris van politie te Nij megen, 12 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, omdat hij joodse landgenoten en verzetslieden had gearresteerd. is kapitein ter zee D. J. A. Wes- terveld benoemd tot hoofd van de Nederlandse militaire missie te Parijs, in de plaats van kapitein ter zee O. de Booy. zullen de Belgische grensbeamb ten, die op het station in Roosen daal werkzaam zijn een gedeelte van de controle tijdens het laatste deel van de treinreis voor de grens verrichten. Op deze wijze wordt het oponthoud aan de grens van een half uur op 12 minuten terug gebracht. 2"£TAPPE 6 AUG -22«£TAPPg 7/UIG hSJFJoreftHR 145km. FRANKR'JK ^*Louhans 116 tafu vPonfdeVaux 5rMacon60km /S %Villefrancfies.5a&i» ^fLYÖNl 21e Ehappe LYON—DU0N 233knv 22e EfappeDUON-PAR'JS 3Kkm Ravihsjllenng|CflRT0-50fl%' Het einde van de Tour de France 1950 is in zicht. Gisteren hielden de 51 overgebleven renners een rustdag in St. Etienne. Vandaag staat er een tijdrit op het program ma van St. Etienne naar Lyon (98 km.). Dan volgen tenslotte de laatste twee etappes over vlakke wegen naar Parijs waar Maandag middag a.s. de finish is. Indiase parlement en Korea I Zwemmen VAN DA ATS EL AAR NEW DELHI, 4 Aug. (Reuter). -Het parlement van India heeft zijn goedkeuring gehecht aan de door eerste minister Pandit Neh- roe' ingediende motie, waarin het werd verzocht in te stemmen met de regeringspolitiek m.b.t. Korea. Zeilen 'DE FLEVO-RACE De tweede dag van de Flevo-race is voor de deelnemende bemannin gen heel wat gunstiger verlopen dan de eerste. Er was een „mooie wind'' en het hele veld van Draken, kruiserjachten en platbodemjachten was dan ook zeer vroegtijdig de finish bij Pampus gepasseerd. Er werd gisteren in Enkhuizen gestart Evenals Donderdag werd van Duyl (Thalatta) eerste bij de Draken- klasse gevolgd door de Tijl Uilen spiegel van Blickman. Deze beide heren bezetten dus in het algemeen klassement ook in deze volgorde de eerste twee plaatsen. Van Duyl kwam daardoor voor een jaar in 't bezit van de Enkhuizer-prijs en de Drakenbeker. KAMPIOEN 1500 M. In het zwembad de Kromme Rijn te Utrecht werd gisteravond een begin gemaakt met de Nederlandse zwemkampioenschappen. Op het programma van deze eerste dag stond de 1500 m. vrije zwemwijze heren. Rinus van Daatselaar van de Robben slaagd e er in na een spannende race zijn Nederlands kampioenschap voor een jaar te prolongeren. 1. en kampioen van Daatselaar (de Robben) 20 min. 42 sec. 2. Beyderwellen (GZC) 20.42.6 3. Cabout (GZC) 20.47.5 Oudheidkundige ontdekking in Rome ROME 5 Aug. (Reuter) Van de zijde van het Vaticaan is mee gedeeld, dat archeologen, die op gravingen doen in de buurt van de St. Pieter, de eerste sporen heb ben gevonden van Nero's circus de plaats, waar de apostel Petrus als martelaa„ stierf. Het is niet alleen zonneschijn wat de Tour de France-renners op hun tocht ontmoeten. Op deze foto ziet men, dat het in Frankrijk, evenals bij ons, ook flink kan regenen. Met grote plrapluies gewapend liepen de bewoners van een Frans dorp uit, om een glimp (want meer is het' niet) van de renners op te vangen. De renners waren: Kübler, Ockers, Bobet en Impanis.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3