Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord Roermo treffen eU -El Frans Vroons contra K.R.O. DE BEURS VAN DEZE WEEK VAN WONDERDOKTERS en van kwakzalverij u In Christus.' Licht Geschil over ingeblikte muziek Meisjesburcht opent de poorten Hogere uitkering aan gemeente besturen Wonderbare genezing DE BEURS Ariëns, de onvergetelijke Naar Rome! inschrijving bedevaart in october weer opengesteld Zevende lustrum Kath. Werkgevers Interdi ■«>7 U Willens (Kin dames-hand Eervolle ned van Hoo tegen Purm PAGINA 6 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1950 (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amatus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkingestraat 17, Groningen. Vraag. M. K. t* Z.: Als Protestante verwonder ik me steeds eer over de zalig-, en hei ligverklaringen in de R.K. Kerk en zou graag eens uiteengezet zien: lo. Met welk recht verklaart de R.K. Kerk een bepaalde persoon zalig? Christus heeft ons verze kerd, dat wie waarachtig in Hem geloofd zal hebben, zalig zal wor den. Maar God alleen is toch een kenner der harten, die weet of iemands geloof echt is of niet. Het is voor mensen op aarde toch on mogelijk met zekerheid te verkla ren of iemand al dan niet zalig is? Daar stuurt God toch niemand be richt van? 2o. Welk nut heeft het? Als iemand werkelijk zalig is, zal het niets aan zijn geluk toedoen (want dat is dan immers volmaakt) of de mensen op aarde hem al dan niet voor zalig houden. En is dat niet het geval, dan zal zijn leed en el lende er niet door verzacht worden. Antwoord: Eerst een algemene opmerking, die al veel verhelderen kan. De Protestant begrijp, de heiligenver ering dikwijls verkeerd, omdat hij of zij de plaats hiervan in het ge heel van de katholieke leer niet, of onjuist ziet. Wij, katholieken, zijn overtuigd, dat Christus ons niet heeft willen verlossen, als eenzame eenlingen, maar als één volk Gods, samen zwoegend, strijdend en lij dend de eeuwen door en in steeds groeiend aantal samen erhcerlijkt bij God. In de H. Schrift komt deze gedachte doorlopend tof uitdruk king: hetzij U let op de „volk Gods"-idee, of.de Verbonds-gedach- te in het Oude Testament, hetzij U let op de idee „Rijk Gods" in Öud en Nieuw Testament, hetzij U let op de Paulinische gedacht; van het Lichaam van "hristus, of op de woorden van Christus over Wijn stok en ranken. In de Rijk Gods gedachte komt bovendien naar vo ren, dat niet alleen de mensen, die op dit ogenblik leven in dit Rijk, een eenheid vor -.en (het volgende ogenblik is er al weer iets bij en af), maar dat er een uiterste een heid bestaat tussen al de opeenvol gende geslachten, die deel van dit Rijk Gods uitmaken. Heel de men sengeschiedenis door is er volgens de Schrift een gespannen uitzien naar de eindvoltooiing van dit Rijk Gods, waarvan Christus de grond slagen had gelegd, of anders ge zegd, dat Hij als een mosterdzaad je had geplant, dat nog moest uit groeien tot een boom en eerst na de Laatste Oordeelsdag in volle bloei zou staan. Op het elkaar kunnen helpen en steunen wijst vooral St. Paulus. Welnu, de Heiligen bij God in de hemel hopen dus met ons op de eindvoltooiing van het Rijk Gods; zij blijven een deel vormen van dit groeiende Rijk Gods. Met hun per soonlijke komst in de hemel is dit Rijk niet voltooid. Alleen een indi vidualistische mentaliteit heeft dit individuele bereiken van de hemel als een definitief eindpunt kunnen zien. De Schrift spreekt anders voor onbevooroordeelde oren. Welnu, wij vereren de Heiligen, omdat zij met ons behoren tot Gods „familie", maar reeds als kinderen ten volle in Gods Huis zijn opge nomen en daar meelevend en mee biddend uitzien naar de verdere voltooiing van Gods Rijk onder ons en in ons. Na deze inleiding kan het ant woord op Uw beide vragen vrij kort zijn: ik begin in aansluiting op dit voorwoord met de tweede. Welk nut heeft het? Wat U aan c'.eze vraag toevoegt, is volkomen juist. Maar U zult nu wel zien, dat het erg individualis tisch bekeken is: het geluk of on geluk van de vermeende zalige. Daar gaat het bij de heiligverkla ring niet primair om. De eerste be tekenis van de zalig- of heiligver- STAFOEFENINGEN WEST-EUROPESE UNIE GEËINDIGD PARIJS, 4 Aug. (A.F.P.). Door het Franse departement van landsverdediging wordt medege deeld, dat de stafoefening onder leiding van generaal de Lattre de Tassigny, opperbevelhebber van de West-Europese landlegers, ge ëindigd is. De oefening had betrekking op algemene Europese verdedigings problemen en werd door de deel nemers met belangstelling ge volgd. De ministers van landsver dediging der vijf mogendheden van het verdrag van Brussel heb ben tot besluit het standpunt van hun respectieve regeringen toege licht ten overstaan van maar schalk Montgomery, opperbevel hebber der West-Europese strijd krachten en van talrijke hoofd officieren van de vijf landen. Voor Nederland waren minister Schok king en generaal Kruis aanwezig. Overtuigd, hoezeer ons eigen bidden en offeren uit zichzelf niets is, zoeken wij vol vertrouwen de offergemeenschap met Christus en de nauwste aansluiting bij Zijn oneindig waardevol bidden en offeren. Dat is de ver heffing die wij in de viering van de H. Mis op Zondag, in onze eigen parochiekerk aan ons ondervinden. BENEDICTUS klaring is, dat deze 'persoon aan geheel de christenheid wordt voor gebonden als iemand, die op held haftige wijze de geboden van Christus heeft onderhouden, even tueel de marteldood voor Christus gestorven is. Verder verklaart de Kerk alleen, dat God hun hemel- geluk door wonderen heeft beves tigd. Door deze beide verklaringen wijst Zij de gelovigen op een mach tige voorspreker en wekt bovenal tot navolging op. Woorden wekken, voorbeelden trekken! Hoeveel priesters zouden zich niet reeds ge spiegeld hebben aan de H. Pastoor van Ars en op een hele afstand getracht hebben hem na te vol gen. Hoevelen volgen Christus niet na „op de wijze van" een H. Fran- ciscus van Assicië en de H. There- sia van Lisiense. Deze laatste durf ik hier amper noemen, omdat de weeïge sfeer van veel plaatjes, beeldjes en boekjes over deze grote heilige bijna spot met de gedachte van navolging van heroïeke deugd. Maar leest U over deze heilige eens „Het verborgen Gelaat" van Ida Friederika Görres (Spectrum 1950) dan beseft U ten volle „welk nut zo'n heiligverklaring heeft". Met welk recht verklaart de R.K. Kerk iemand zalig? Uw bijschrift bij deze vraag kan ik weer grotendeels onderschrijven, maar natuurlijk niet Uw opmer king omtrent de onmogelijkheid van enige zaligverklaring. Wat houdt een heiligverklaring precies in? Twee dingen: lo. Zij verklaart, dat deze be paalde mens op heldhaftige wijze de geboden van Christus beleefde of de marteldood voor Christus stierf. 2o. Dat God diens hemelge- luk door wonderen bevestigde. Kan Zij dat? Het eerste kan het Kerkgezag, omdat het van Christus de opdracht kreeg om Zijn leer aan alle mensen te prediken en die ook te doen beleven, tesamen met de garantie van Christus zelf, dat Hij met dit Kerkgezag zou zijn tot aan het einde der tijden bij het uitvoe ren van deze geweldige opdracht. (Matth. 28 19—20) Zou dit Kerkgezag zich vergis sen bij het aan geheel de christen heid ten voorbeeld stellen van een bepaalde heilige dus van een bepaald type van Christus-navol ging, dan leidde dit Gezag heel de christenheid op een dwaalspoor. Christus' p-arantie staat ons er borg voor, dat dit niet geschiedt. Het tweede kan het Kerkgezag, omdat het er zeker van is, dat God geen wonderen doet „op voor spraak" van verdoemden. Indien dus op voorspraak van een bepaalde bij de gelovigen in hoge verering staande overledene waarachtig wonderen gebeuren en zorgvuldig worden vastgesteld, dan kan het Kerkgezag besluiten, dat hier het hemelgeluk van die mens door God bevestigd wordt. Het vaststellen van het wonder is geen louter uitspraak vande wetenschap al moet die vooraf gaan maar weer een geloofsuit spraak, waarin met geloofsintuïtie achter het wetenschappelijk niet te verklaren feit Gods ingrijpen wordt herkend. Het recht van de Kath. Kerk steunt dus op Christus' opdracht en garantie. J. W. Enige tijd geleden berichtten w(j, dat de Nederlandse Toomkunste- naarsbond heeft beraadslaagd over de maatregelen, die mogelijk zijn om tegen te gaan, dat de radio- omroepverenigingen dc z.g. „inge blikte" muziek zonder enige gelde lijke vergoeding aan de uitvoeren den bij herhaling uitzenden. Dit betreft de „eigen opnamen", die van het optreden van artisten worden gemaakt en welke platen herhaaldelijk worden heruitgezon den, zonder dat de betrokkene enige vergoeding ontvangt. De omroep verenigingen stellen zich op het standpunt, dat daarvoor geen hono rarium behoeft -te worden betaald en enkelen hebben daaromtrent een clausule in de contracten opgeno men, die door de artisten moeten worden getekend. f 175.voor een heruitzending De zanger Frans Vroons heeft thans de kat de bel aangebonden en heeft de K.R.O. gedagvaard tot betaling van f 175.welk bedrag hij eist als honorarium voor een heruitzending van zijn optreden voor de K.R.O.-microfoon zonder zijn toestemming en zonder dat hij daarvoor iets ontving. Deze principiële zaak, die door de artistenwereld met grote belang stelling wordt gevolgd, diende gis teren voor de Utrechtse Kanton rechter mr. K. Denijs. Voor Frans Vroons pleitte mr. dr. A. A. Ense- rinck, voor de K.R.O. mr. dr. P. J. Witteman uit Amsterdam. De uit-| spraak werd op 24 dezer bepaald. jong Pools vliegenier ter dood veroordeeld WARSCHAU (4 Aug. '50) De volksrechtbank van Warschau heeft de jonge Poolse vliegenier Wladys- law Sliwinski ter dood veroordeeld wegens verraad en staatsvijandige activiteit. Sliwinski was een der Poolse piloten, die tijdens de oor log in de R.A.F. hebben gediend. Na de oorlog keerde hij naar zijn vaderland terug. Evenals zovele soldaten, die tijdens de oorlog in het Westen zijn geweest, werd ook hij spoedig na zijn terugkeer ge vangen genomen omdat hij deel uit zou maken van een sabotagegroep. ESPERANTO-KOLONIE Vele Noord-Amerikaanse bladen publiceerden een artikel over het experiment van de gebroeders Smith, die bekend zijn geworden uit hun tocht over de oceaan met een kleine zeilboot, welke de naam droeg van „La Espero" (De Hoop). Zij bevinden zich thans te Halifax (Nieuw Schotland) en houden zich bezig met het bouwen van boten, maar werken ondertussen aan de verwerkeling van hun doel: het stichten van een kolonie, waar Es peranto de voertaal zal zijn Men schrijft ons: In deze maanden wordt voor menig meisje een levens-periode afgesloten. De schooldeuren zijn achter haar dichtgevallen. En de toekomst is nog een open vraag. Er zijn zoveel meisjes, die te vroeg in beroepen komen, die een belemmering zijn voor de volledige uitbloei van de vrouwelijke per soonlijkheid. Er zijn zoveel meisjes die niet voldoende zijn voorbereid op haar eigenlijke taak van echt genote en moeder en huisvrouw. „Bouvigne" opent vanaf Septem ber voor deze meisjes wijd haar poorten door: het vormingscentrum voor de opvoeding van het jonge meisje. Dit Vormings-centrum wil het meisje voorbereiden op haar toe komst en haar richten naar de vrouwelijke en sociale beroepen. Het program kent: Karaktervor ming en vrouwelijke levensvor ming; Huishoudelijke opleiding; Kinderverzorging en opvoeding; Godsdienst en gewetensvorming; Culturele vorming; Practijk en so ciale oriëntatie. Aan het Vormings-centrum is een dagverblijf voor kleuters ver bonden voor de practijk van de kinderzorg. Na het behalen van het diploma van het Vormings-centrum worden plaatsingsmogelijkheden overzien. Ieder meisje, dat MULO of Huis houdschool verlaat of enkele klas sen van middelbare school gevolgd heeft en ieder meisje, dat van haar leven iets moois wil maken, doet goed dit Vormings-centrum te volgen, dat naast theoretische maanden ook practijkmaanden kent. Voor nadere inlichtingen omtrent het Vormings-centrum en voor alle informaties omtrent opleiding scholing en beroepskeuze en voorbereiding op de toekomst van het jonge meisje, kan men zich wenden tot de Directie van „Bou vigne" te Breda. tel. 8906. Slachtoffer moordaanslag hersteld Ongeveer veertien dagen gele den werd een Italiaanse tourist op het Damrak te Amsterdam door een landgenoot aangevallen en met een mes verwond. Aanvankelijk vreesde men, dat de verwonding van ernstige aard zou blijken, doch het slachtoffer heeft inmiddels het ziekenhuis kunnen verlaten en is weer naar zijn vaderland terug gekeerd. Het onderzoek van de politie naar de dader heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd, het geen zij wijt aan het gebrek aan medewerking o.a. van het slacht offer zelf. Een ouwe taaie GIETHOORN, 4 Aug. Een 87 jaar oude heer uit Den Helder stapte deze week 's morgens vroeg op z'n fiets om familie in het Drentse dorp Uffelte te bezoeken. Hij arriveerde daar in de loop van de dag, nog geheel fit en was van plan om ook de te rugtocht op z'n stalen ros te volbrengen. Onder toezicht van de dierenarts dr. Fischman wordt in een Siamees dorp een ziek rund ingeënt. Op het ogenblik vertoeven deskundigen van de Verenigde Naties in Siam om de regering bij te staan met het bestrijden van de pest onder het rundvee. MYRON TAYLOR TE ROME ROME (KNP). 'De vroegere persoonlijke vertegenwoordiger van president Truman bij de H. Stoel, Myron Taylor, verblijft op het ogenblik in Rome. Hij zal nog deze week door Z.H. de Paus in parti culiere audiëntie worden ontva*- gen. Ierland schenkt 140.000 k.g. vlees DUBLIN (K.N.P.) De Ierse regering heeft 140.000 kg. vlees ter beschikking gesteld voor noodlij denden in Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk. Een deel der schenking werd ter beschikking gesteld aan de H. Vader voor verdeling onder Italiaanse weeshuizen. Vijfduizend kilogram werd verzonden aan de Caritasorganisatie in Berlijn. Do minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Gemeente besturen medegedeeld, dat, in af wachting van de totstandkoming van een nadere wettelijke regeling van de financiële verhouding tus sen het Rijk en de Gemeenten, welke noodzakelijk is met het oog op de expiratie van de noodrege- ling voor de Gemeentefinanciën en de afschaffing van de Ondernc- mingsbelasting op de Gemeente begroting 1951 voorlopig kan wor den geraamd wegens: Jaarwedde en belastinguitkering uit het Ge meentefonds een bedrag, berekend op dezelfde basis als voor 1950 gold. Algemene uitkering een be drag, overeenkomende met 125 pet van de gemiddelde uitgaven per inwoner in 1939, 1940 en 1941 voor onderwijs en armenzorg (vorig jaar was dit 120 pet); Bijzondere uitkering eveneens 125 pet volgens dezelfde berekening, garanties- I950erlisg geraamd! hondememings- wonderdokters en kwakzalvers veel erger dan nu". En altijd belasting het bedrag, dat laatstelijkJ11 door de minister van financiën is opgegeven als uitkering der Onder nemersbelasting over 1950. Er viel deze week voor de markt behalve voor de Cul tuurafdeling een behoorlijke belangstelling waar te nemen, zo dat de noteringen een boven- vteartse richting insloegen. Een bepaalde oorzaak voor deze betere stemming viel niet direct aan te wijzen. Tegen het eind van de week verflauwde de belangstel ling weer enigszins, zodat de noteringen zich niet op het hoog ste peil wisten te handhaven. Speciaal stonden aandelen Ko ninklijke Petroleum in het mid den der belangstelling. De koers kon ca. 10 punten verbeteren en bereikte een notering van pl.m. 276 Waar enkele weken terug nog een koers van 252 tot stand kwam, mag dit als een be langrijke vooruitgang worden aangemerkt. In verband met de verhoogde tinprijs kwamen aan delen Billiton II van 220 op 235 Ook de internationale fondsen ondervonden deze week meer be langstelling dan zulks de laatste weken het geval was. De hogere noteringen wisten ook vrij goed stand te houden. Philipslampen: 213 215 Unilever: 201% 207 Vrij vast bleken AKU's, die een verbetering van 5 be haalden, 166"- 171'/» Oude aandelen Koninklijke Nederland se Hoogovens vrijwel onveran derd op 128 a 129 Ook vele minder courante soorten kwamen hoger af. De Scheepvaartmarkt boekte eveneens winst. Deze rubriek toonde meer levendigheid dan in vorige weken. De slotkoersen waren nagenoeg op de hoogste noteringen van de week. Holland -Amerika-Lijn: 1427' 148 Koninklijke Boot: 121 125"'' Nederlandse Scheepvaart Unie: 1277' 13014 Een afdeling, welke ook in de betere stemming deelde was die der binnenlandse bankaandelen. O.a. verbeterde Amsterdamse Bank ca. 6% (159%%), Rotter- damsche Bank 5 (169% De Twentsche Bank 6% (165%), Hollandsche Bank Unie 1 (216 Zoals hiervoren reeds gezegd, viel de Cultuurmarkt deze week uit de toon. Grote koersverliezen kwamen wel niet voor, maar in tegenstelling met de overige markt was het aanbod toch over wegend. Het koersverloop van enkele der voornaamste soorten was als volgt: Handelsverg. Amsterdam: 1157=% —1167' 114% Amsterdam Rubber: 1287' 1307' 130 Deli Mij.: 1107: 1087' 108% ALKMAAR. Wanneer men bij de eenvoudige Alkmaarse burgers op bezoek komt, dan hoort men allerlei verhalen over wonderdokters en kruidentelers, die ziektegevallen, waartegen de doktoren machteloos stonden, wisten op te lossen. En altijd stelt men na een enthousiaste uiteenzetting de vraag: ,,Maar kapelaan, mag dit wel? Want dit is allemaal nieuw!" Glim lachend moet ik steeds weer opnieuw verklaren: „Iets nieuws zegt u? Welnee. In de 16e en 17e eeuw was het geloop naar DOODSLAG OM „TOVERIJ" 75 man vermoordden ziekengenezer PASURAN (Aneta). In de desa Ranggeh in het district Ke- bontjandi werd door een samen gestroomde menigte een zekere S. met stokslagen gedood. Volgens de 75 mensen, die zich bij de politie aanmeldden en die allen bekenden, dat zij deze man had den gedood, was S. een zogenaam de „toekang santet". Dit is iemand van wie beweerd wordt, dat hij door middel van geheime krach ten in staat zou zijn mensen ziek te maken of zelfs te doden. Be doelde S. zou reeds twintig slacht offers hebben gemaakt, terwijl er nog drie ziek zouden zijn. MUZIEKINSTRUMENTEN VOOR DE GENIE Geschenk van gemeente Utrecht De burgemeester van Utrecht zal op 22 Augustus a.s. aan de Drum band van de Genietroepen de in. strumenten overdragen, waarvoor 't geld reeds was geschonken door de burgerij tijdens de viering van het tweehonderdjarig bestaan der Genietroepen in Mei 1948. Het in strumentarium omvat 12 es-trom petten, 12 trompet-vaantjes, 7 side drums, 2 tenor-drums en 1 bas- drum. moet ik dan vertellen over die kwakzalvers uit oude tijden, tot geruststelling van onze tijd. „Heb je nooit iets horen ver tellen van de beroemde toverdok ter, meester Cornelis uit Langen- dijk?" zo begin ik mijn verhaal. „Hij woonde in een groot huis aan het begin van het dorp in het begin van de 17e eeuw en van heinde en verre kwamen de men sen naar hem toe om genezing voor hun kwalen te zoeken. Voor al uit Alkmaar, zo vertellen ons oude brieven, gingen velen naar Langendijk. Hij had vooral naam gemaakt door de wonderbare ge nezing van zijn knecht Abraham Jorisz. Hij was eens met hem te gast bij een deftige familie, toen zijn knecht een ernstige aanval kreeg van stuipen. Meester Cor nelis stond op, zwaaide met een stokje, sprak allerlei geheimzin nige woorden en zie: de ziekte was geweken. Dokter Palingh uit Alkmaar, die in zijn praktijk te Haarlem ook nadeel had van deze wonderdokter, is dat geval eèns gaan onderzoeken en het bleek, dat Abraham deze stuip had voor gewend om reclame te maken. Toen was zijn liedje gauw uit! Eigenaardige gebruiken bij ziekten In die tijd was men hier vooral echt bijgelovig. De geneeskunde stond toen nog niet op zulk een hoog plan en de chirurgijn oefen de ook nog wel eens andere be roepen uit, die niet veel ver trouwen wekten. Men had toen hier veel op met kruidgenees- kunde. Als een kind erge koorts had, dan legde men twee kom kommers van gelijke lengte op het kussen. Men beweerde dan, dat de koorts in het water van de komkommers trok. De zieke moest dan binnen een paar dagen beter zijn. Wanneer een ziekte lang duurde en men niet wist, welke kant het zou opgaan, dan paste men dikwijls de netclpreef toe. Deze was uitvoerig beschre ven in het boekje van Simon Wit- geest: „Natuurlycke tooverboeck", wat bier veel was verspreid. Wat hield dit in? Men legde een bosje groene netels in de urine en blij ven ze na twee dagen nog groen, dan geneest de zieke; veranderen ze van kleur, dan mag de zieke zijn testament wel maken. Amuletten Het Johannes-evangelie, waar voor altijd grote eerbied was. werd in die dagen veel als amulet ge bruikt. Dit was trouwens al in de middeleeuwen het geval. Het Johannes-evangelie werd op een stukje perkament met hele kleine letters geschreven, in een koker tje gedaan en de zieke om de hals gehangen. Er waren er zelfs, die het in een balletje tarwemeel wikkelden en het dan opaten. Dat had volgens velen altijd succes. Men heeft mij wel eens verteld, dat soldaten uit Alkmaar tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twis ten u weet wel in die oorlog, waarin ook de priester Folkert een rol speelde dat opaten, omdat zij geloofden dan onkwets baar te zijn. Handlezen Ofschoon men in die tiid ook wel mensen liet belezen iets wat bij de tegenwoordige wonder dokters geen zeldzaamheid is legde men zich er toen meer op toe, om uit de lijnen van de hand het verloop van een ziektegeval te voorspellen. Men kon dan met een de goede kruiden aangeven, die voor de genezing gebruikt moesten worden. In een boekje van Philippus Mey: „Chiromant'ia Medica", in het begin van de 17e eeuw in het Hollands vertaald, leest men het volgende over de lijnen in de hand: „Dat zijn de signaturen door Gods vinger ge schreven letters, noch gesponnen gaeren van konstige menschen- vingeren, maer het syn de ken- teekenen daervan Genesis in 't eerste Capittel gesproocken wordt, dat alles naer syn uitwendigen aerdt geschaepen synde, door het uiterlycke aanschouwen te er kennen sy". Men noemde deze kunst ook wel magie. De invloed van de almanakken Dat de mensen zo gretig aan dat alles geloofden, kwam ook wel door de almanakken, die in Alkmaar en op het gehele platte land van Noord-Holland gretig werden gekocht. Deze boekjes, die samengesteld waren door enkele liefhebbers van mathema tische konsten, bevatten naast de jaarmarkt- en kermisdata vele wenken voor gezondheid van mens en dier, terwijl ook de voor spellingen over wat er in het komende jaar zou gebeuren, deze boekjes met een geheimzinnige sfeer omgaven. Een van de meest- bekende en meest-gelezen boek jes was wel de beroemde Enkhui- zer Almanak, die ook goede wen ken bevatte voor jonge fammen (meisjes), wanneer sy op 't cier- lkst souden voor den dagh komen, om elck in de merekten wel op te passen, de een om te winnen, d' ander om te verteeren". Maar als ik daarover ga vertellen, dan heb ik nog wel een dag werk. Mis schien dat ik u de volgende keer wat van die vreemde konsten vertel". Alkmaar. B. VOETS, Kapelaan. Cultuurbanken en Handels ondernemingen gaven eveneens een kleine reactie te zien. De Amerikaanse afdeling was in navolging van New York voor Staal- en Petroleumfondsen aan de vaste kant, o.a. gew. Bethle hem Steel 407:427:, General Motors 84—897', gew. U.S. Steel 1067'1107', Sheel Union Oil 44' 46"=. De Staatsfondsenmarkt was weinig veranderd. Hier en daar kwamen fractionele koersverbete- ringen voor. De 3 dollarlening 1947: 95% 967' 95 3 obligaties Indië onveran derd. De beurs opende gisteren in willige stemming. O.a. Olie's, Philips en Unilever ca. 5 punten hoger. Ook voor Cultuurfondsen bleek goede vraag te bestaan. C. RADIO-ALARM-NET IN V.S. WASHINGTON, 4 Aug. (Reuter). Volgens een bekendmaking te Washington zal spoedig begonnen worden aan de inrichting van een nationaal radio-net met het oog op elke eventuele noodtoestand als b.v. een gewapende aanval, explo sies, orkanen, aardbevingen of over stromingen. Volgens de bekendma king is de vroegtijdige instelling van een dergelijke dienst „in verband met de druk van de jongste inter nationale gebeurtenissen hoogst ge wenst en noodzakelijk". De Saarkwestie en de Europese Assemblee BONN 4 Aug. (Reuter) Dr, Hermann Puender, die waarschijn lijk aan het hoofd zal staan van de Westduitse delegatie naar de con sultatieve vergadering van de raad van Europa heeft Vrijdag te Bonn verklaard, dat de Duitsers in de raad van Europa niet de kwestie van het saargebied zullen op werpen. Puender zeide een dergelijke stap in hoge mate ongepast en ontac tisch te achten. Indonesisch Rode Kruis officieel erkend DJAKARTA, 1 Aug. (Aneta). Paul Ruegger, voorzitter van het internationale comité van het Rode Kruis heeft in een schrijven aan de voorzitter van het Indone sische Rode Kruis, Prins Bintoro, de officiële erkenning van het Indonesische Rode Kruis door de andere landen-leden van het In ternationale R.K. bevestigd. KEULSE NAJAARSBEURS 1950 Van Zondag 10 September t/m Dinsdag 12 September 1950 wordt te Keulen de najaarsbeurs gehou den, een speciale vakbeurs voor kleding en schoeisel, huishoudelijke artikelen, keukengerei, bouwbeno- digdheden, ijzerwaren, haarden en kachels, kantoorbehoeften, verlich- tingsapparatuur, glas, porselein en keramiek. Aan deze beurs is voorts verbon den een internationale tabaksbeurs, waar tabaksmachines, rokersbeno digdheden, verpakkingsmiddelen etc. worden geëxposeerd. Toegangsbewijzen en nadere bij zonderheden zijn verkrijgbaar bij de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Duitsland. AMSTERDAM, 4 Aug. De Ef- fectenmarkt beleefde vandaag een zeer vaste stemming waaraan door sommige beursbezoekers de naam Van oorlogs-hausse werd gegeven. Naast de stijgende productieprij zen onder invloed van de strijd in Korea en de opmerkelijke records op de internationale rubbermarkten waren het vooral de berichten van hedenochtend inzake de voorgeno men uitgaven voor defensie doelein den, die tot aankopen leidden. De markt had daardoor een iets levendiger aanblik en het bleek la ter, dat de koersverbeteringen zich vrij goed wisten te handhaven. Het slot kwam dan ook merendeels op het hoogste punt van de dag. Zo liepen olies op van 275 tot 282. Unilever werd exdividend verhan deld en wist een belangrijk deel van het dividend weer in te halen. Aku ging slechts schoorvoetend met de algemene tendens mee. Ook de aandelen v'a-n cultuuronderne mingen lieten zich vandaag niet onbetuigd, al bleven de omzetten nog betrekkelijk klein, er was iets meer animo en koersstijgingen van 2 tot 4 procent waren schering en inslag. Voorts trok, evenals de laatste dagen, de Scheepvaartmarkt door een willige stemming de aandacht. Hier werd een blijvend aantrekken van een koersniveau geconstateerd. Ook voor Amerikaanse fondsen was de stemming vaster, ingevolge vraag van het publiek. Certificaten Hoogovens verbeterden tot 120 voor de nieuwe en 130 voor de oude stukken. Maandag 7 Augustus is het 22 jaar geleden, dat Alphons Ariëns als pastoor van Maarssen stierf. Maar nog altijd blijft de figuur van deze priester spreken. Het tijdschrift „De Nieuwe Mens Maandblad voor beleving van het Christendom" (uitgave van het Spectrum te Utrecht) biedt zijn lezers voor deze Augustusmaand een nummer aan, dat geheel ge wijd is aan de fundamentele deugden van naastenliefde en rechtvaardigheid. Men ziet ze be lichaamd in Ariëns, Poels en Mgr. Cardijn, de nog levende bezieler van de Belgische Kajottersbewe- ging. Prof. Gerard Brom. Prof. Peters, P. Colsen, Marie Koenen en Mag. Philips hebben hun me dewerking aan dit speciale num mer verleend. Dit frisse tijdschrift, geheel in de geest van Ariëns, brengt op de Ariëns-dag van Zondag 6 Aug een welsprekende hulde aan dé grote voortrekkers van de geeste lijke heropleving in Noord- en Zuid-Nederland. Ariëns zelf zou zich over dit nobele streven naar dieper geloofsbeleving van harte hebben verheugd en dit maand blad zeker hebben aanbevolen. A.J. VUGHT (KNP). Het Nationaal Comité voor het H. Jaar deelt me de, dat alsnog aan 150 personen de gelegenheid zal worden geboden deel te nemen aan de bedevaart naar Rome, die in de maand Octo ber zal vertrekken. Daar de bede- vaartstrein, die 14 October vertrekt is volgeboekt, kunnen nieuwe ge gadigden de reis maken per gewo ne diensttrein. Deze diensttrein vertrekt echter twee dagen later uit Nederland, dus op 16 October. Beide groepen van bedevaartgangers komen op dezelf de dag te Rome aan. daar de reizi gers, die per bedevaartstrein rei zen op hun heenreis Assisië en Flo rence aandoen. Zij die per dienst trein reizen doen dit op de terug reis. Alle pelgrims blijven zes da gen in Rome en logeren in dezelfde hotels en pensions. Tevens is er nog gelegenheid de bedevaart naar Ro me per touringcar te maken. Deze vertrekt op 13 October en arriveert wederom in Nederland op 28 Octo ber. Het verblijf in Rome duurt zes dagen. Ook bestaat nog de mo gelijkheid per KLM naar Rome te pelgrimeren, eveneens met zes da gen verblijf in Rome. De data, die hiervoor zijn vastgesteld, zijn van 17 tot 24 October. Midden in de moeilijke jaren van de eerste wereldoorlog, in 1915, sloten de Katholieke Werk gevers van Nederland zich tot een nationale organisatie aaneen. Deze organisatie, de Algemene Katho lieke Werkgevers Vereniging, viert dus dit jaar haar zevende lustrum. Een dergelijk lustrum is op zichzelf geen grote gebeurtenis. De A.K.W.V. heeft echter gemeend het niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan, omdat zowel bij het zilveren lustrum als bij het dertig jarig bestaan, resp. in 1940 en in 1945, de omstandigheden van zo danige aard waren, dat niemand erg veel lust tot herdenkingen vertoonde. Deze overweging heeft het be stuur der A.K.W.V. er toe geleid een waardige viering van het zevênde lustrum op 13 September a.s. voor te bereiden. Als onderdeel van deze viering zal tegen die datum een gedenk boek verschijnen, waarin een po ging wordt gedaan om de positie van de Nederlandse werkgever in het algemeen en van de Katho lieke werkgever in het bijzonder, in dit tijdsgewricht, in 't midden van de twintigste eeuw, te schet sen. Medegedeeld kan nog worden, dat het lustrum in Amsterdam zal worden gevierd. DUITSE SPORTBOND BIJEEN Voor hei1 eerst na de oorlog GELDERKERCHEN (KNP). Voor het eerst sinds de oorlog kwam de Sportbond, Deutsche Ju- gend-Kraft, afdeling Rhein-Weser, in een grote samenkomst bijeen te Gelsenkirchen op 29 en 30 Juli. Zij werden begroet o.a. door de minis ter-president van Westfalen, K. Arnold, die o.m. zeide, dat alle ver antwoordelijke beoefenaars van de sport er hun aandacht aan moeten schenken, dat de sport niet wordt verlaagd tot een doel op zichzelf en daardoor oorzaak is, dat de gees telijke waarden van het leven wor den veronachtzaamd. In dezelfde geest sprak de Aarts bisschop v. Paderborn, Dr. Lorenz Jaeger, onder wiens protectoraat deze bijeenkomst staat: „De Kerk verheugt zich over de herleving van de DJK en begroet het stre ven om sport te beoefenen niet om de sport alleen, maar als een leer school voor lichamelijke ontwikke ling en tucht, als hulp en bescher ming der ridderlijke deugden, in dienst van een harmonische ont plooiing en geestelijke vermogens." Directie N.C.R.V. Tot directeur van de N.C.R.V. is benoemd mr. A. H. v. d. Veen uit Amsterdam, tot nog toe onder directeur van de Nederlandse Mo- lestverzekering Maatschappij. Kaasmarkt- Utrecht UTRECHT, 4 Aug. Op de Utrechtse kaasmarkt werden aan gevoerd: 58 partijen kaas, aantal: 2263 stuks, wegende 13051 kg. Prijzen: le kwaliteit f 2,13—2,23; 2e kwaliteit f 2.2.10, handel redelijk. E.C.A. machtigingen WASHINGTON, 4 Aug. (USIS).— Aan vijf Westeuropese landen is door de E.C.A. 46.383.000 Dir. toe gewezen. Het grootste gedeelte hier van, nl. 30 millioen dollar, gaat naar Frankrijk en 10 millioen dollar naar Nederland voor de aankoop van Amerikaanse katoen. De rest gaat naar de andere drie'landen, ni. het Verenigd Koninkrijk, Turkije en Italië. Zondag a.s. vindt de cesane handbal ontmoetn van de afdelingen da heren van dc diocesen en Limburg van de R.K landse Handbalbond. D moeting heeft grote waa de R.K. handbalsport. Limburg, dat zowel b, Wes als de heren zich h ste toonde in de strijd landskampioenschap, ver technisch en tactisch km tje handbal. Hun spel ii ♦rekkelijk dat ui Limbc Uever naar handbal gas dan naar voetbal. Er is in Noord-Holli weinig gelegenheid, gev eoede handbal te zien. nen dan ook alle jo; meisjes, die iets voor voelen, een bezoek aan c strijden in Cgstrlcum aaVelen1die het spel in pioenswedstrijden voor zagen, waren er verruk u allen zult het eveneer De elftallen komen 11 gendo opstelling uit» Limburg Dames: Nijsten (Caesar)» Pull Damoiseaux (9VM), (Wilskracht), Schopne kracht); Lamers (Swr sterre (Wilskracht), Tl seaujf (SVM). Dielen H. Willems (Kimbria). Reserves: Vrij ens Bijsmans (HCON), óre gar). Haarlem Dames: B. Tuyn (ADO), E. (Vitesse), B Fontein (t gneekes (Vitesse), T. Tt R. Reinders (Vitesse), (Cito), B. Dreeseni gtet (Vitesse), G-Veldt A. Heddes (TOP)- Reserves: J. Br°cke das), A. v. d, Berg (DS jdey (Excelsior). Limburg Heren: Hoorens (Kimbria), me (Kimbria), Lutge kracht); Mooren (Kim (Kerkrade), Hermans.! Damoiseaux (Kimbrif (V. en L.). Ariaans Packbier (V..en L.), kers (V. en L.) Reserves: v. d. Bui kracht), Hameleers (V Haarlem Heren: Mol (DTS)Honzela Glazenap (Jong Leve vilder (Ambon), De Li Leven), Van Zuilen Snep (Jong Leven), (jong Leven), De Roi v. d. Velde (Jong Lev lich (KDO). Reserve: A. Böke Gelet op de successe burs behaalde, zouden verwachten, dat Lim favoriet is. Dit is ech waar. De Haarlemse ten enkele maanden Limburg een welverd spel uit het vuur te een 13—6 nederlaag jaar. In een pittige en ai wedstrijd heeft het dat Purmerend kans gezter 7 invallers het Hornse lesje te geven in hand Beide elftallen kwar de volgende opstelling Hoorn: d. T. Lies Hoek en C. Deckers, G. de Vries, C. Beer, G. Lichthart. Purmerend: d.: Ro: N. Nijsing. G. Klauwe Wolf, T. Vermeer, T. T. Gielissen, R. Klauwc T. Heideman, T. Rijsei Al direct is Purmere val en binnen 10 min de leiding te nemen <k wer Toch weet het L het 'spel hier aardig t( waarbij het snelle spel opvalt. Het is dan o< toedoen dat Hoorn de weet te krijgen. (1 1 Na dit doelpunt kon weer geweldig opzett de Jong tegen de even later moet Tonn vallende een scherp s> Klauwer verwerken, v via haar vingertopp Even voor de rust w Klauwer voor Purmer te nemen met een sc de hoek. (12). Na de rust beheer wel het spel doc)i de van Hoorn met A. I hoofd weet voorlopig den Toch wordt de c en ut de aanhouden weet Rie Klauwers d< te brengen voor Puri Hoorn geeft het e en nadat C. Beer di< vleugel is gaan speler vallen van G. Lichtl staander heeft gesc Schermerzowaar k; mooi doelpunt de ai 4_2 te brengen. Thans moet VIDO Zetten om onheil te zelfs dachten we doelpunten doch de t deklat weer het veld neemt direct de aan komt zeer snel °P weer is het R- Klauw schitterend schot de brengt. Even daarna Rijsen voor Purmere dozijn vol. Het ziet Purmerend met een naar hulB zal gaan, se dames dachten er even voor tijd weet stand op ó-3 te br direct het einde kwar Hoorn zeer leerzame

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6