Roermond en Haarlem treffen elkaar in Castricum Nationale kleinvee-tentoon- ste!ling in Den Bosch Damrubriek Fa. J. E. Ibïnk - Alkmaar Adverteert in dit blad WONINGRUIL 2ns, onvergetelijke Naar Rome! ■hrijving bedevaart in october weer opengesteld vende lustrum h. Werkgevers Interdiocesaan handbal Eervolle nederlaag van Hoorn tegen Purmerend Waarschuwing aan Manssor Adibi De grote bosbrand in Frankrijk Schip van 10.000 ton tot zinken gebracht Op 15 September Rode opmars naar Tibet verwacht Tips voor het congres Marktberichten De klokkenzaak van Alkmaar WEKKERS van f 17.50 voor f 12.50 PENDULES Laaf 181 f.o. R.K. kerk MODEVAKSCHOOL Koorstraaf 21 Alkmaar Woningbur. WEST-FRIESLAND voor buitenwerk Fa. Theo Groothuizen Zn. J mdag 7 Augustus is het 22 „eleden, dat Alphons Ariëns astoor van Maarssen stierf nog altijd blijft de figuur e?£ Priester spreken. Het 3ui j" Nieuwe Mens uui? Y.°01; beleving van het ondom (uitgave van het •um te Utrecht) biedt zijn deze Augustusmaand ummer aan, dat geheel ^e- is aan de fundamentele Jva,n naastenliefde en 'aardigheid. Men ziet ze he md in Ariens, Poels en Mgr n' n no? levende bezieler Pr!f r° Kajottersbewe- Prof Gerard Brom. Prof. '/nuC?lsen' Marie Koenen Philips hebben hun me- erfeemf" dit speciale num' frisse tijdschrift, geheel in st van Ariens, brengt op de i-dag van Zondag 6 Aug velsprekende hulde aan dé voortrekkers van de geeste heropleving in Noord- en Nederland. Ariëns zelf zoS r P°bele streven naar geloofsbeleving yan harte i verheugd en dit maand- eker hebben aanbevolen. HT (KNP). Het Nationaal voor het H. Jaar deelt me- alsnog aan 150 personen de meid zal worden geboden nemen aan de bedevaart die m de maand Octo- yertrekken. Daar de bede- 14 °ctober vertrekt kunnen nieuwe ge- n de reis maken per gewo- diensttrein vertrekt echter later uit Nederland, dus October. Beide groepen van 'ftgangers komen op dezelf- te Rome aan, daar de reizi- ie per bedevaartstrein rei- hun heenreis Assisië en Flo- landoen. Zij die per dienst een doen dit op de terug- Je pelgrims blijven zes da- Kome en logeren in dezelfde 10uS'jTevens is er n°S neid de bedevaart naar Ro- touringcar te maken. Deze op id October en arriveert in Nederland op 28 Octo- verblijf in Rome duurt id St0kT?T^aat n°g dG m0" id per KLM naar Rome te ?ren, .eveneens met zes da- blijf m Rome. De data, die 4 oi?obVer.tgeSteld' Z'Jn van tn in de moeilijke jaren eerste wereldoorlog, in >ten de Katholieke Werk man Nederland zich tot een Ie organisatie aaneen. Deze itie, de Algemene Katho- Werkgevers Vereniging, is dit jaar haar zevende dergelijk lustrum is op si^?reiu SL°K gebeurtenis. w.V. heeft echter gemeend ongemerkt te mogen laten aan omdat zowel bij het lustrum als bij het dertig- staan, resp. in 1940 en fn omstandigheden van zo- iarh,<Jafe.n' udatj niemand Iust tot herdenkingen 3ve.rwegmg heeft het be- •r A.K.W.V. er toe geleid irdige viering van het lustrum op 13 September te bereiden, iderdeel van deze viering i die datum een gedenk- 'schiinen, waarin een po- t j gfdaan om de positie Nederlandse werkgever in meen en van de Katho- rkgever in het bijzonder, dsgewricht, in 't midden wintigste eeuw, te schet- sdeeld kan nog worden, ustrum in Amsterdam zal gevierd. SPORTBOND BIJEEN et eerst na de oorlog RK3RCHEN (KNP). eerst sinds de oorlog Sportbond, Deutsche Ju- t, afdeling Rhein-Weser, ote samenkomst bijeen te :hen op 29 en 30 Juli. Zij ïgroet o.a. door de minis- :nt van Westfalen, K. e. o.m. zeide, dat alle ver- lijke beoefenaars van de 'un aandacht aan moeten dat de sport niet wordt ot een doel op zichzelf en oorzaak is, dat de gees- irden van het leven wor- ichtzaamd. fde geest sprak de Aarts- Paderborn, Dr. Lorenz tder wiens protectoraat ikomst staat: „De Kerk 'Ach over de herleving IK en begroet het stre- ort te beoefenen niet om maap als een leer- r lichamelijke ontwikke- :ht, als hulp en bescher- ridderlijke deugden, in een harmonische ont- i geestelijke vermogens." reetie N.C.R.V. icteur van de N.C.R.V d mr. A. H. v. d. Veen 'dam tot nog toe onder aan de Nederlandse Mo ering Maatschappij. ismarkf- Utrecht IT, 4 Aug. op de kaasmarkt werden aan- 3 parttjen kaas, aantal: wegende 13051 kg. e kwaliteit f 2,13—2,23; t f 2-2.10, handel V macht/gingen GTON, 4 Aug. (USIS).— Vesteuropese landen is C.A. 46.383.000 Dlr toe- et grootste gedeelte hier- miilioen dollar, gaat naar b 10 millioen dollar naar voor de aankoop van f katoen. De rest gaat tere drie landen, nl. het .omrikrijk, Turkije en ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1950 PAGINA 7 Zondag a.s. vindt de interdio cesane handbal ontmoeting plaats van de afdelingen dames en heren van de diocesen Haarlem en Limburg van de R.K. Neder landse Handbalbond. Deze ont moeting heeft grote waarde voor de R.K. handbalsport. Limburg, dat zowel bij de da mes als de heren zich het sterk ste toonde in de strijd om het landskampioenschap, vertoont een technisch en tactisch knap spelle tje handbal. Hun spel is zo aan trekkelijk dat in Limburg velen liever naar handbal gaan kijken dan naar voetbal. Er is in Noord-Holland nog weinig gelegenheid geweest om goede handbal te zien. We kun nen dan ook alle jongens en meisjes, die iets voor handbal voelen, een bezoek aan deze wed strijden in Castricum van harte aanbevelen. Velen die het spel in de kam pioenswedstrijden voor het eerst zagen, waren er verrukt over en u allen zult het eveneens zijn, De elftallen komen in de vol gende opstelling uit: Limburg Dames: Nijsten (Caesar); Dullen3 (Cae sar), L. Wlllems (Kimbria); T. Damoiseaux (SVM), Kreuwers (Wilskracht), Sehoones (Wils kracht): Lamers (Swift), v. d. Sterre (Wilskracht), Th. Damoi seaux (SVM), Dielen (HCON) H. Willems (Kimbria). Reserves: Vrijens (HCON), Bijsmans (HCON), Greven (Cae sar). Haarlem Dames: B. Tuyn (ADO); E. Beentjes (Vitesse), B. Fontein (ODOS); A. Sneekes (Vitesse), T. Terra (Vio)_, K. Reinders (Vitesse); T. de Vre (Cito), B. Dreesens (Kwiek), R. Stet (Vitesse), G. Veldt (Vitesse), A. Heddes (TOP)- Reserves: J. Broeken (Leoni- das), A. v. d. Berg (DSO), Tr. de Mey (Excelsior). Limburg Heren: Hoorens (Kimbria); Jeunhom- jne (Kimbria), Lutgens (Wils kracht); Mooren (Kimbria) Meys (Kerkrade), Hermans (V. en L.); Damoiseaux (Kimbria), Meyer (V. en L.), Ariaans (V. en L,), Packbier (V. en L.), Schoenma kers (V. en L.) Reserves: v. d. Burgt (Wils kracht), Hameleers (VVL). Haarlem Heren: Mol (DTS); Honzelaar (KDO), Glazenap (Jong Leven): Katte- vilder (Ambon), De Lange (Jong Leven), Van Zuilen (DTS); J. Snep (Jong Leven), G. Ruyter (Jong Leven), De Rond (KDO), v. d. Velde (Jong Leven), Nord- rich (KDO). Reserve: A. Böke (KDO). Gelet op de successen die Lim burg behaalde, zouden we mogen verwachten, dat Limburg sterk favoriet is. Dit is echter minder waar. De Haarlemse heren wis ten enkele maanden geleden m Limburg een welverdiend gelijk spel uit het vuur te slepen, na een 13—6 nederlaag het vorig jaar. DAMES-HANDBAL In een pittige en aantrekkelijke wedstrijd heeft het damesteam van Purmerend kans gezien ondanks de 7 invallers het Hornse team een lesje te geven In handballen. Beide elftallen kwamen met de de volgende opstelling in het veld. Hoorn: d. T. Lieshout, a. A. Hoek en C. Deckers, m.: T. Mak, G. de Vries, C. Beer, H. Schermer, G. Lichthart. Purmerend: d.: Rozemeijer; a.: N. Nijsing, G. Klauwer, m.: H. de Wolf, T. Vermeer, T. Paauw, v.: T. Gielissen, R. Klauwer, I. de Jong T. Heideman, T. Rijsen. Al direct is Purmerend in de aan val en binnen 10 minuten weet zij de leiding te nemen door Rie Klau wer. Toch weet het Hoornse team het spel hier aardig te verplaatsen, waarbij het snelle spel van C. Beer opvalt. Het is dan ook door haar toedoen dat Hoorn de stand gelijk weet tg krijgen. (11). Na dit doelpunt komt Purmerend weer geweldig opzetten waarbij I. de Jong tegen de deklat schiet; even later moet Tonny Lieshout al vallende een scherp schot van R. Klauwer verwerken, welke hal juist via haar vingertoppen overgaat. Even vooj- de rust weet toch R. Klauwer voor Purmerend de leiding te nemen met een scherp schot in de hoek. (12). Na de rust beheerst Purmerend wel het spel doch de achterhoede van Hoorn met A. Hoek aan het hoofd weet voorlopig stand te hou den Toch wordt de druk te zwaar en ut de aanhoudende aanvallen weet Rie Klauwers de stand op 4-1 te brengen voor Purmerend. Hoorn geeft het echter niet op en nadat C. Beer die thans op de vleugel is gaan spelen door het uit vallen van G. Lichthard tegen de staander heeft geschoten zag H. Schermer zowaar kans met een mooi doelpunt de achterstand op 42 te brengen. Thans moet VIDO alle zeilen hij- Zetten om onheil te voorkomen en zelfs dachten we Hoorn te zien doelpunten doch de bal gaat via de deklat weer het Veld in. Purmerend neemt direct de aanval over en komt zeer snel op Tonny af en weer is het R. Klauwer die met een schitterend schot de stand op 52 brengt. Even daarna maakt Tonny Rijsen voor Purmerend het halve dozijn vol. Het ziet er naar uit dat Purmerend met een geweldige zege naar huis zal gaan, doch de Hoorn- se dames dachten er anders over en even voor tijd weet Tinny Mak de stand op 3 te brengen, waarna direct het einde kwam van een voor Hoorn zeer leerzame wedstrijd. En alle goede dingen in drieën, we mogen dus wel iets verwach ten. Het dames-elftal uit Limburg is niet zo sterk als het ons inziens kan zijn. De Haarlemse dames hebben zeker gelegenheid zich te revancheren van de 10 neder laag het vorig jaar. De wedstrijden vangen aan om 2 en 3 uur op het Vitesse-terrein te Castricum. De edelachtbare heer burgemeester van Castricum. de heer Smeets, zal de afgooi verrichten van de dameswed strijd. Vooraf gaat een juniorenwed strijd om de vele bezoekers aan genaam bezig te houden. DE ZAAK-BERTHA HERTOG SINGAPORE. 5 Aug. (Reuter) Advocaten bi) het Nederlands Con sulaat-generaal te Singapore heb- ben de Maleise onderwijzer Mans sor Adibi, met wie Bertha Hartog In het huwelUk Is getreden, schrif telijk gewaarschuwd, dat hl) ver volgd zou kunnen worden. Mans sor Adibi verklaarde aan journa listen, dat WJ Öe brief zou ignore ren. Een leidend Engels blad te Sin gapore, de „Straits Times" schrijft in een hoofdartikel: „Het bericht over het huwelijk van het meisje heeft zeer ongustige commentaar gewekt in alle kringen en!vooral ook van de zijde van verantwoor delijke elementen in de publieke opinie van Malakka. Het kan niet goed zijn een Nederlands kind van 14 jaar (de leeftijd welke voor het meisje wordt opgegeven door haar Maleise pleegmoeder) zelf 'p der gelijke belangrijke keuzo te laten doen en iemand, die werkelijk voor het geluk van het meisje be zorgd is, afgezien van zijn of haar eigen wensen, zou haar dit niet toestaan. Men had haar minstens de tijd moeten geven tot zij rijper was in mentaliteit en persoonlijk heid alvorens een dergelijke be slissing te nemen." In het hoofdartikel wordt verder gezegd, dat het hof te Singapore nog geen uitspraak heeft gedaan, dat de pleegmoeder Aminah wet telijk tot de zorg voor het kind gevoegd was. TOULON, 5 Aug. (Reuter) Duizenden Britse en Franse vacan- tiegangers haalden vandaag rui mer adem toen brandweerlieden, die een wanhopige strijd voeren om vacantieoorden aa.n de Riviera te behoeden voor een geweldige bosbrand, bekend maakten, dat zü de brand langs de kust gestuit hadden, hoewel hij elders nog woedde. Meer dan 5000 troepen, dorpe lingen en brandweerlieden, met rode ogen van de rook en ver moeid wegens gebrek aan slaap, bestreden het vuur op het schier eiland Saint Tropez, ongeveer 60 km ten Oosten van Toulon. De brandweor te Cavelaire deelde mee dat uitbreiding van het vuur naar de kust was tegengehouden, doch dat de toestand rond Grimaud en Le Rayol, ten Westen van Saint Tropez, nog steeds zich ernstig liet aanzien. In de pijnbossen op de heuvels van Maures is door brand *n scha de veroorzaakt van naar sehatting 1,5 milliard francs. Een oppervlak te van 10.000 ha werd verwoest. HET FRONT IN KOREA Hoofdkwartier van de vijfde Amerikaanse luchtgroep op Korea, 5 Aug, (Reuter) Amerokaanse ..Invader" bommenwerpers heb ben Vrijdag 'n niet geïdentificeerd schip van 10.000 ton In de haven Intsjon, de haven van Seoel, aan gevallen en tot zinken gebracht, zo heeft een woordvoerder mede gedeeld. De gezamenlijke luchtmacht der VN ondernam Vrijdag 452 aanvals- vluehten. Volgens verklaringen van de piloten werden tanks ver nield, en 7 beschadigd, 34 vracht auto's vernietigd en 29 beschadigd, zeven locomotieven vernield en 5 besehadigd, 9 wagons vernietigd en 25 beschadigd en tenslotte zes stuk ken geschut en twee spoorweg bruggen vernield. DE WERELD-OLIERESERVES Nog voor 24 jaar UXBRIDGE (Middlesex), 4 Aug, (Reuter) De heer Pattman van het Petroleum-informatie bureau alhier heeft verklaard, dat de we reldoliereserves nog slechts vol doende zullen zijn voor 24 jaar. Het huidige wereldverbruik wordt, vol gens hem geraamd op 500 millioen ton per jaar en de reserves op 12 milliard ton. Pattman voegde hier echter aan toe, dat er een redelijke kans bestaat dat nog grote hoe veelheden olie zullen worden ont dekt. Het zal bekend zijn dat de bestu ren van het Schapen- en Varkens- stamboek in onze provincie het be sluit genomen hebben om ook met fokdieren op deze voor ons land zo belangrijke expositie deel te nemen Aan de fokkers de taak om de dierên voor te brengen die voor in zending in aanmerking komen. De jury belast met het uitzoeken van de collectie uit N. Holland heeft wel een zeer moeilijke taak. Om deze taak te verlichten en om de fokkers de overtuiging te geven dat getracht wordt inderdaad zo goed mogelijk te slagen heeft men ge meend de collectie voor het groot ste deel op de fokdag te Opmeer uit te zoeken. De belangrijkheid van deze fokdag wordt hierdoor wel zeer vergroot, dit blijkt nl. wel uit het aantal inzendingen nl. varkens 120 hokken, schapen 150 hokken. De groep schapen van Texel af komstig voor 's Hertogenbosch werd ten dele samengesteld door een Texelse commissie terwijl de commissie gevormd door het be stuur van het Stamboek de defini tieve beoordeling heeft, dit in ver band met de uniformiteit van de Texelse-Noordhollandse groep van het vaste land. Gelukkig is het toegestane aan tal dat Noordholland in mag zen den niet al te groot nl. plm. 30 fok schapen en 24 varkens. Men dient echter te bedenken dat er 11 pro vinciën zijn, zodat het totaal van de ingezonden fokdieren zeer be langrijk zal zijn. Verwacht wordt 'n belangrijk aantal bezoekers te Op meer, doch men dient tevens te bedenken dat nadien beoordeeld moet worden hoe dé N.H. collectie het mankt t-o.v. die uit andere pro vinciën. Goed beschouwd is een opwek kend woord om het ingezonden fokmateriaal te 's Hertogenbosch te gaan bezoeken overbodig, maar het is algemeen bekend dat men eerst wil weten of de dag belang rijk zal zijn en dit is zeer zeker 't geval. Om vooruit te komen in de fokkerij dient men nl. te weten wat bereikt kan worden en wat reeds bereikt is. Men is er niet met de gedachte de beste zelf te bezitten. Zien wat een ander voortbrengt is de aangewezen weg om de eigen veestapel te verbeteren. Mogen wij u daarom nu reeds op- FRUITBEDRIJF OP DE TENTOONSTELLINGEN PURMEREND Hoewel er mét de Nazomerfeesten niet een speci ale fruittentoonstelling zal zijn, mag toch wel gezegd worden dat bijzondere zorg aan de fruitteelt en wat daaraan vast zit, wordt be steed. Allereerst is er 6e Tuinbouw- voorllchtingsdicnst, welke dit keer met een uitgebreide en zeer be langwekkende stand zal komen. Een stand o.a. met een maquette van een compleet fruitteelt-bedrijf, als Boomgaard, schuren, bewaar plaats enz. Daarnaast wordt een voorstelling gegeven van 6e ouöer- wetse boomgaard met „alles door elkander", terwijl ook een model boomgaard te zien zal zijn in „mo derne stijl opgetrokken, waarin de bomen gereid zijn, meer soort bij soort, enz. Het is zeker van belang dat 25 a 30 tal deels jonge zelfstandigen en voorts fruittelers in dienstbetrek king, een grote hoeveelheid eigen teelt zullen inzenden, waarop be kroningen zullen worden toege kend. Dit betreft oud-leerlingen van de fruitteeltschool te Beemster, die hier onder leiding van de Rijks Voorlichtingsdienst dit deel van de tentoonstelling organiseren. wekken om plaatselijke clubs te vormen om gezamenlijk per auto bus de reis op 15 Sept. naar Den Bosch te aanvaarden. Tijdig be spreken van een autobus is gewenst terwijl verwacht mag worden dat de prijs, daar het hoofdseizoen dan ten einde is redelijk zal zijn, voor al indien men de bus geheel vol kan boeken. De toegangsprijs van f 0.75 kan geen bezwaar zijn, de kaarten worden zo nodig vooraf aan u toegezonden door de secre taris ir. H. de Boer, Willemsplant soen 6, Utrecht. Noordhollandse fokkers toont uw blijken van belangstelling en maakt met uw collega's plannen om deze Nationale Tentoonstelling te gaan bezoeken. Voor de besturen van de Stamboeken is dit dan zeker een bewijs dat de fokkers medeleven met de geregistreerde fokkerij en de bereikte resultaten op het ge bied van de kwaliteitsverbetering van de varkens en schapen. Wij mogen toch wel aannemen dat schapen en varkens tegenwoordig wel bij de fokkers in aanzien zijn. vooral nu de prijzen lonend geacht mogen worden. Tenslotte de woorden „tot ziens in Den Bosch de 15e September". Verkocht- BROEK OP BANGENDÏJK. Het woonhuis met koolschuur van mevr. W. SlotBak is in eigendom over gegaan aan W. Balder Hzn. Uitslagen Damlust ZUIDSCHARWOUDE. De uit slagen van de zomercompetitie lni- den als volgt. Groep I: P BeersJ. Zijp 02 Th.deHaasPr. Slot 2—0 J. C. CoolsJ. Zijp 02 N. JolP. Beers 02 Th. de HaasP. Beers 1l1 J. ZijpN. Jol 02 Groep II. P. BekkerJ. Zuidscharwoude 11 J. G. Spijker-J. Zuidscharwoude 0-2 P BekkerK. v. d. Hoven 1X Kolping Boys-nieuws OUDORP. Na enkele weken rust te hebben genoten speelt het eerste elftal ter gelegenheid van de Oudorper-kermis Zondagmiddag een wedstrijd tegen LSW. Het is al jaren geleden, dat de laatste maal tegen de Langedijkers werd gespeeld. WH zullen ons dus ont houden van het voorspellen van de uitslag. Op Dinsdagavond hebben de ve teranen de traditionele wedstrijd tegen RKAFC uit Alkmaar. Geen audiëntie Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 9 Augustus geen audiëntie verlenen. Burgelijke Stand ST. PANCRAS. Geboren: Willy, dv J. Nierop en van A. A. Stromer. Overleden: Jan Wiedijk, oud 75 Jaren, zonder beroep, echtgenoot v. Neeltje Denneman Ondertrouwd: W. Slot, 26 jaar te Langedijk .en N. Vos, 24 jaar. H. de Waal, 23 jaar en E. Slendebroek, 21 jaar te Amerika. Loop der bevolldng Ingekomen: M. van dêr Bijl van Alkmaar naar Bovenweg 206; L. de Pee van Enschede naar Bovenweg 263. ROTTERDAM AHOY BLIJFT tot en met 31 Augustus Doordat de belangstelling voor Rotterdam-Ahoy' zich nog voort durend in stijgende lijn beweegt, is bij het bestuur .de vraag ge rezen of het mogelijk zou zijn, de expositie na 15 Augustus voort te zetten. Na ampele overweging is thans het besluit gevallen, de tentoonstelling de avond van Donderdag 31 Augustus te slui ten. Het bestuur heeft bij het nemen van dit besluit o.m. ge dacht aan grote groepen uit de bouwvakken, wier vacanties half Augustus beginnen, aan vele an deren, die hun vacanties nog in ■het verschiet hebben en aan be langstellenden uit de provincie en uit het buitenland, tot wie de faam van Rotterdam-Ahoy' uiteraard minder spoedig is door gedrongen. Een overweging is ook geweest, dat nu de dagen korter gaan worden, meer en meer bezoekers in het bijzon der van buiten Rotterdam van het liehtfegti.in in het Park zul len kunnen genieten. Voorts heb ben de aanvragen van talrijke schoolbesturen, of het mogelijk zou zijn, in de tweede helft van Augustus te komen, haar ge wicht in de schaal gelegd. Gebleken is, dat een duur van zestig dagen voor een tentoon stelling van deze omvang te kort De exposerende ondernemin gen verklaarden zich gaarne tot voortzetting bereid- De ambachts- en bedrijfsscholen hebben haar werkprogram en vacantieregeling zodanig gemaakt, dat de tachtig jongelui in de paviljoens van het Park nog zestien dagen met hun werk kunnen doorgaan, Ook de Koninklijke Marine is bereid gebleken de zeer gewaar deerde demonstraties van de dui kers en kikvorsmannen voort te zetten, De tentoonstelling, zoals zij nu tot en met Donderdag 31 Augus* tus zal duren, blijft dus geheel VOllgdig. K.A.B,-Romereis HEILOO. De reeds eerder aangekondigde voetbalwedstrijd ten bate van bovengenoemd comité is thans definitief vastgesteld op Za terdag 12 Aug. a,s. De toegangs prijs zal zeer laag zijn n.l, slechts 9 cent zodat dit voor niemand een bezwaar zal behoeven te zijn. Alle KAB'ers en verder zij die gaarne aardige voetbalwedstrijd willen zien komen natuurlijk die avond naar 't HSV terrein. Misschien is er ook nog muziek bij. De spelers die voor deze wedstrijd zijn uitgekozen ont vangen persoonlijk bericht. Er op uit! HEILOO. Gisteren gingen plm. 100 zangertjes (meisjes en jongens) met twee grote autobussen raar Valkenveen. De kinderen hc/ien zich buitengewoon geamuseerd in speeltui en heide. Opgetogen kwa men zij 's avonds 21 uur weer in Heiloo aan. JAN PRONK STAYER VAN,FORMAAT HEILOO. - Zoals men reeds Donderdag j.l. in ons blad heeft kunnen lezen, heeft onze plaatsge weer eens bewezen tot de beste stayers te behoren. Om eens een cij fer te noemen: er was een ronde, die Pronk in 18 seconden „draaide" hetgeen een snelheid betekent van 90 km per uur. We verwachten wel, dat Pronk achter zün vertrouwde gangmaker Wiersma tij de wereldkampioen schappen van 12 tot en met 20 Au gustus a.s. te Luik een hartig woordje mee zal spreken. Jan, onze beste wensen voor je wedstrijden in België! Dank zij de chauffeur ST. PANCRAS Dezer dagen werd vlak voor de burgemeesters woning te St. Pancras het.drie-jarig dochtertje van de heer Rustenburg door 'n met groente geladen vracht auto van de fa. Ploeg en den Har- togh,afkomstig van Langedijk, ge grepen en drie meter vooruit ge slingerd Het kind speelde op het Kerk plein, zag op de rijweg een doosje liggen en ondanks de aankomst van de vrachtwagen liep het naar het begeerde voorwerp toe. Geluk kig wist de chauffeur door zeer krachtig remmen te voorkomen, dat het kind onder de wagen terecht kwam. Het liep enkele schaafwon den op, doch kwam overigens met de schrik vrij. De wagen werd licht beschadigd, omdat de lading door het krachtige remmen, naar voren was geschoven. NIEUWS UIT DE BEEMSTER Woensdagmorgen sloeg de blik sem op het torenkruis van de R,K. Kerk aan 6è Jisperweg te West Beemster, Omwonenden zagen een steek vlam langs de muur van de kerk de grond inslaan. Een der armen van het kruis was totaal omgebo gen en in het verenigingsgebouw sloegen de zekeringen door. De bouwvakarbeiders van Beem ster hebben deze, dagen hun jaar lijkse trip gemaakt. Via Alkmaar en Haarlem ging de reis per tou ringcar van G. de Bie naar Hilver sum, waar een bezoek werd ge bracht aan de K.R.O.-studio. In Rhenen werd het Kerkhof aan de Grebbeberg en het Ouwehands Dierenpark bezocht. Na een toneel uitvoering in Amsterdam te hebben bijgewoond, kwam men omstreeks middernacht, maar voldaan weer thuis. Donderdag j.l. hebben ook de kin deren van de B.L.O. -school te West Beemster hun uitstapje gemaakt. Alle regenbuien ten spijt trokken zij met vijf bussen van de fa. De Bie door de Zaanstreek naar IJmui- den om een kijkje te nemen bij de sluizen. In de duinen en de speel tuin van Schoorldam konden de kinderen naar hartelust ravotten zo nu en dan trad de regen als spel breker op, maar dat verhinderde toch niet, dat ze het allemaal een uiterst plezierige uitgaansdag heb ben gevonden. Draverij voor boerenpaarden H.H.WAARD-NOORD. Zondag middag a.s. zal er op het terrein van de hger KI. Oudeman een dra verij van boerenpaarden worden gehouden, omdat dit jaar de kosten van een draverij voor originele hardlopers te duur bleek. Men ver wacht echter, dat ook deze sport in H.H.Waard-Noord aantrekkings kracht zal uitoefenen. Dr. I, D. du Plessis, docent in de Nederlandse en Afrikaanse letteren aan de Universiteit van Kaapstad, vertoeft op het ogen blik in Nederland. Dr. du Plessis is een kenner van de Maleise samenleving in Kaapstad en tevens hoofd van het Maleise Instituut van de Kaapstadse Universiteit, Als vurig muziek liefhebber is hij ook voorzitter van de vereniging van abonné's van 't „Kaapstadse Stadorkest". Dr. du Plessis wil thans nader kennis maken met het Neder landse muziekleven. HONGKONG, 5 Aug. (Reuter), Communistisch China is van plan binnenkort naar Tibet op te ruk ken, volgens een verklaring van generaal Lioe Po-Tsjen, voorzit ter van de commissie voor mili taire aangelegenheden betreffen de Zuid-West-China, die door het officiële nieuwsbureau van de Chinese communisten werd aan gehaald. Volgens Chinese waarnemers te Hongkong zou de verklaring betekenen, dat Peking zal han delen terwijl de westelijke mo gendheden haar aandacht bepaald hebben bij Korea en Formosa. Eerder nam men aan, dat de communisten van plan waren Formosa vóór Tibet aan te vallen, doch deze plannen zouden tenge volge van het Amerikaanse op treden ten opzichte van Formosa gewijzigd zijn- Voor de goede gang van zaken is het nodig, dat we ons op de hoogte stellen van alle organisato rische maatregelen, die een vlotte gang van zaken voor en na het Ge zinscongres moeten waarborgen. Want hoe belangrijk de onderwer pen ook zijn, die door zeer deskun dige sprekers Zondagmiddag wor den aangesneden en hoe belang stellend iedere bezoeker zal zijn naar het spel „De vijf blijde Ge heimen" en het optreden van het Hoorns R.K. Gemengd Koor, ook de zuiver technische aangelegen heden verdienen onze volledige aandacht. Maar toch nog eerst even een puntje van geestelijke aard. In talrijke Westfriese parochies wordt morgen een der Heilige Missen voor het welslagen van het Gezins congres opgedragen. Is het teveel gevraagd om als deelnemers aan het congres juist déze H. Mis bij te wonen? Zo beginnen we de dag in de juiste gesteldheid en mogen we vertrouwen op een vruchtbare uit werking van de gedachten waar mee we 's middags zullen worden verrijkt. En nu dan maar meteen het zui ver materiële: loopt de collectrices met haar -speldjes morgenochtend niet voorbij! Het Gezinscongres vraagt in deze grootse opzet veel geld. De Bond voor het Gezin durft de risico's aan, in de overtuiging dat de deelnemers en alle sympa thisanten hem niet in de steek zul len laten. Wie het nog niet weet, zij medegedeeld dat men bij beta ling van het speldje niet aan een maximum van tien cent gebonden is. Ook hogere bedragen worden gaarne aanvaard Parochies waar men zóveel deel nemers telt dat het de moeite waard is een extra autobus te char teren, kunnen zich tot hedenavond met de NACO te Hoorn in verbin ding stellen. Wanneer de comité'S een volle (of practisch volle) wa gen kunnen garanderen, worden de passagiers tegen het gewone tarief uit en thuis gebracht! Fiet sers moeten er rekening mee hou den dat naast het veiling-gebouw de stallingen zijn ingericht. Z0 zijn alle voorbereidingen ge troffen. De veilinghal kan de be zoekers ontvangen, de geluids installatie is gecontroleerd, spre kers, spelers en zangers bereiden ons enkele zeer waardevolle uren. En de Bond voor het Gezin ver wacht ons. Morgen, half drie, in het veiling-gebouw te Blokker! Zaterdag 29 Juli 1950. Correspondentie en oplossingen onder motto „Damrubriek" te zen den aan het bureau van dit blad. Probleem no. 7. van A. Bizot te Zwaag. (Met Internationale le prfls be. kroond). Stand: Zwart negen schijven op 9 13 15 17 18 19 22 23 en 28. Wit negen schijven op 20 24 25 31 32 37 39 43 en 49. Wit speelt en wint- (Uit „RupHcain du Midi".) B(j de problemen. Probleem no, 7. Dat een van 6e lezers van onze rubriek dézer dagen op problema tiek gebied een internationale be kendheid heeft verworven, ligt wel tn hoofdzaad in het feit, 6at mgt een dergelijke keurige en eenvou. dige opstellingstand, allerminst een even fraaie als verborgen s'eh- telontknoping zou verwachten Bovendien komt er in dit be' kroonde probleem nog een fraaie schijnoplossing voor. Probleem ijo. 8. In dezelfde wedstrijd behaalde dit probleem de 2e pr(js. Een moeilijk probleem waarbii de tempozetten 39 50 en 25 34 op een, buitengewone wijze worden ultre. buit, Darnzet en rondslagspel eindi gen met een zevenklapper. R«etificatie, Bjj probleem no, 3 (Oplossingen) Zwarte schijf op 27 komt op 37 te staan Partij blind- spel van Roozenburg, Zwarte schijf OP 8 komt op 9 te staan. Probleem oplossingen. Probleem no. 5. van J. Burggraaf te Den Haag. stand: Zwart twaalf schijven op 1 5 7 9 12 14 10 20 21 26 37 en 40. Wit twaalf schijven op 18 25 28 30 33 36 tot 39, 41 49 en BQ. Onlossing: Wit 3S-,32! 37—32- 36—31, 30—24, 28 10! 25 3! 3 33!! Gewonnen. Met het slotmotief speelt zwart ver volgens nog 44^=6 (gedw.). Wit 35 44 enz. Voor dit mooie probleem met meerslagspei enz, zie men alsnog de voorbeschouwing uit de voorgaande rubriek. Probleem no. 6. van Louis Tévan te Rijssel (Frank rijk) Niniatuur). stand Zwart zeven schijven op 10 12 13 20 25 28 en 33, Wit zeven schijven op 35 37 39 44 45 48 en 40. Oplossing: Wit. 44—40! 37—32 48—42 40—34, 35 7!! Gewonnen. Met het slot motief. Zwart 44—50 gedw. Wit 7—1 en vervolgens na zwart 50—? edw. 49—44, 1—6 enz. Heel fraai slotmotief. Fraaie prestatie van Bizot te Zwaag. Dezer dagen ontving Aeeo Bizot uit Baryuls (Zuid Frankrijk) be richt', dat hij met de Internationale problemisten wedstrijd, uitgeschre ven door het Franse dagblad „Re- publicain du Midi" een eerste prijs had behaald. Een mooie prestatie die wel een felicitatie waard Is, als men nagaat dat Bizot met in totaal 23 mededingers, w.o. 10 Fransen, 4 Canadesen en 9 Hollandse proble misten van naam als de bekwaam ste problemist voor 1950 een le prijs heeft verdiend. De uitslag was als volgt: Xe prijs: A. Bizot te Zwaag 115%; 2e prijs: R. Fourgous (Frankrijk) IO744; 3e prijs C. Nepvcu te Mon treal (Canada) 99; 4e prijs M. Pau- ré te Parijs 96; 5e prijs. L- Dalman te Luvel (Canada) 93>/i; 6e prijs, O, Pérez (Frankrijk) 92%; Ie prijs J. W. Konings te Rotterdam 91; 8e prijs, M. Ansen (Frankrijk) 90; 9e prijs, O. G. van Veen te Breda 87.14 10e prijs, D. Kleen te Heem stede 81. (De bekroon6e problemen van Bizot en Fourgous ziet men in 6e rubriek van heden al vermeld staan De oplossingen van de problemen no. 7 en 8 in de volgende rubriek). (Wederom een nieuwe record van Piet Roozenburg Ditmaal met simultaanspej. Zondag 24 Juli j.l. is de wereld, kampioen Roozenburg te Den Hel- dep in een simultaan séance tegen 48 deelnemers uitgekomen. Hier. ven won hij 31 partijen, verioor er 4, terwijl 13 partijen remise wer den, en dat b(j een vrijwel onge looflijk snel tempo van ongeveer 3 minuten per partij! Als men niet al te lenige vingers heeft, heeft men die tijd zowat nodig om de schijven enkel al op het bord te plaatsen. Hierna volgde nog een blindpar- tij tegen de heer G. José, welke na een half uur spelen alreeds In het voordeel vap Roozenburg was be- slist. Probleem po, 8. van R. Fourgous (Frankrijk). (Met Internationale 2e prijs be kroond). Stand; Zwart twaalf schijven op 1 6 7 9 13 19 20 23 25 29 33 en 39. Wit dertien schijven op 17 21 22 26 27 30 32 37 38 42 44 48 en 49, Wit speelt an Wint. (Uit „Republieain du Midi") floralia tentoonstelling SCHAGEN Naar wij veroe- men zal de afd. Sehagen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde op 7, 8 en 9 Septem ber a.s, een grote Floralla-tentoon- Stelling organiseren op het terrein van het afgebrande Naordhollands koffiehuis. Op 23 Sept. d.a.v. worden door deze vereniging, ge deeltejijk in de gemeente plant soenen en gedeeltelijk op de tui nen van de fa. Kuik examens afgenomen voor het diploma 2 de sehift bloemist. Toegelaten worden ook leerligen van een 2- jarige tuinbouwcursus. De tuintjes keuring geerpaniseerd door deze vereniging, waarvoor de gemeente prijzen beschikbaar stelt, zal doorgang vinden, de datum wordt echter niet bekend gemaakt. Hij, die zijn voortuin voortdurend prima in orde houdt, maakt dus de beste kans. HARDDRAVERIJ - VERENIGING SCHAGEN De jaarvergade ring van de harddraverijvereen. West-Friesland wordt Dinsdag 8 Augustus a,s. gehouden in café Bantes. Mandolineconcert TEXEL. Het mandolinege zelschap „Vrij en Blij" heeft Don derdagavond in den Burg en Vrij dag tijdens het strandfeest te de Koog concerten gegeven. In den Burg hadden zowel de mandoline spelers als het publiek het nogal zwaar te verduren door de regen val, maar men liet zich niet over halen om de instrumenten er bij neer te gooien. Bekende liedjes klonken over Texel waarbij de bariton Henk Dorel met zijn lied jes en liederen zeer prettige be geleiding kreeg en zelf ook was. GROOTEBROEK, 4 Aug. 32.000 kg aardappelen: eerstelin gen: grof 10.8012.60, groot 10.20, doré: grof 9.2010.00, alpha: grof 9.50, blauwe eigenheimers: grof 9.30, groot 10.20—12.40, blanke eigenheimers: grof 8.00,, bintje: grof 9.70, groot 10.00, 700 kg sla- bonen 16.0017.00, 2500 kg bie ten I 5.00, II 4.00, 100 kg rode kool A 5.00, 1800 stuks bloem kool I 28.00—36.00, I afw. 9.00— 14.00. HEILOO, 4 Aug. Spercie- bonen 1520, snijbonen 2638, pronkbon enl722, tuinbonen 5 8, tomaten 2229, kropsla 3 9, spinazie 812, bloemkool 15 38, andijvie 912, doperwten 24 30, wortelen 811, komkommer 7—12. BLOKKER, 4 Aug. Prolefic 63—82, rode bes 26—32, gladstpne 1032, erly vostoria 1220, perzik appel 1721, beauty of bath 2040, yellow 2854, kruidenier 1853, franse suiker 13—17, frankenthaler 961.28,. pruimen p. st. 310, grote blauwen p- kg 5560, schoutens blauwen 23—57, santa rosa 6597, perziken 520, tomaten 3641, an dijvie 812, bloemkool 1339, kom kommer 710, pronksnijbonen 24 37, stoksnijbonen 2842„ slabonen 17—22, uien 18—24, sla 3.20—6.90. ALKMAAR, 4 Aug. Stamsnij- bonen 20—30, stok 24—34, sp.bonen 15,19, spinazie 1233, postelein 8 14, tomaten A 3044, bonken 15 22, rabarber 412, andijvie 512, sla 2—19, bloemkool I A 30—40, I 2030, II 818, komkQmmer 711, gele kool 5.506.70, rode kool 4.50 9.40, bieten 913, worteltjes 817 uien 914, aardapp. driel. 57. gr. 812, selderie 24, peterselie 24, kruidenier 1540, yellow 1547, meloenen 39—81, irwin museaal 1.31, frankenth. 1.05—1.17. ZUIDERKOGGE. 4 Aug.. Grove schot 11.20, grove bintje 9.50, rnidd. schot 10.4011.70, bloemkool 846, sla 5.509, postelein 1416, komk. 712, rode kool 4.507, gele kool 44.50, slabonen 1524, snijbonen 2036, bospeen 14, kruidenier 15 49 yellow 2644, gladstone 1316, prolefic 6182, fr. suiker 1924, druiven 1.171.21, tomaten 4346, perziken 1026. PURMEREND. 4 Aug. Schotse muizen 913.50, bi. eigenh. 1012, koopm. blauwe 1011, schotse mui zen klein 68. slabonen m. dr. 15, z. dr. 1526, stoksnijbonen 3143, stamsnijbonen 2028, pronkbonen 1518, komkommers 713, tomaten A 4046, bloemkool 836, rode kool 511, spinazie 31, andijvie 13 19, rabarber 46, rode bieten 6 9, bospeen 1318, waspeen 1016, uien 812, rode aalbessen 6294, klapbessen 2754, perziken 318, frankenthalers 140185, west-frisia 90110, suikermeloen 4394, prui men 2590, erley victoria 718, perzikrode zomerappel 1246, yel low transp. 1457, kruidenier 13 53, noordholl. suikerpeer 623, pré- cose de trévoux 528. vanaf f7.75 Alleen deze maand: DE ORIG. JUNGHANS WEKKER Profiteert hiervan! Een wekker voor uw leven! 14 daags Bim-Bam vanaf f51.00 Alle uurwerken onder VOLLE GARANTIE Tevens uw adres voor VAKKUNDIGE REPARATIëN aan uurwerken, goud, zilver en optiek. Aan bovengenoemde school kunt U worden opge leid voor COSTUMIèRE, COUPEUSE, LERARES. Tevens wordt onderricht gegeven in tekenen, knippen en naaien van kleding voor eigen gebruik. Dag en avondlessen. «Inschrijving en inlichtingen dagelijks. voorh. Directrice A. v. Cammenée Directrice: I. BREEUWSMA AANGEBODEN: Moderne woning in Vlaardingen. GEVRAAGD: Moderne woning Alkmaar, Heiloo of Bergen. Eig. H. H. Toepoel, Geestersingel 18, Alkmaar Telefoon 3504 De hoogste kwaliteit voor de laagste prijs ALLEEN: Verdronkenoord 103, achter de Vismarkt TEL. 3463, ALKMAAR - SINDS 1902 VAKLUI!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7