„TER! Eerste plechtige H. Mis Pater Raymundus M. v. d. Bosch PROBLEMEN rond het marktvraagstuk Deze be hon ALKMAAR EN OMSTREKEN Blijde thuiskomst van 22 A.F.C/ers 35.000 bezoekers Plechtige zegening auto's en motoren De tunnel van de Bergerweg W.-Duitsla der „iGod! Dat PAGINA 2 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 ALKMAAR De W.E. Pater Raymundus M. v, d. Bosch, Ord. Praemonstreit, die Vrijdag, op het feest van St. Dominicus, in de abdij van Berne te Heeswjjk uit de handen van de Missiebisschop Mgr. A. C. A. van Oorschot, Ap. Vicaris van Mbeya (Nrd. Afrika) de H. Priesterwijding ontving, droeg gisteren in de St. Joseph- kerk zijn Eerste Plechtige H. Mis op. 's Avonds tevoren was de neo mist bij zijn aankomst in de wo ning van zijn moeder, feestelijk ingehaald. Door een haag van gidsen en verkenners begaf de neomist zich om half 10 naar het kerkgebouw. Bruidjes gingen vooraf en 4roe- gen bloemenbogen, waaronder de neomist, voorafgegaan door mis dienaars, die de benodigdheden voor het H. Misoffer droegen en de assisterende geestelijkheid, naar het feestelijk en smaakvol versier de Hoofdaltaar schreed. De parochianen, die de kerk tot in de uiterste hoeken vulden, zon gen een feestlied, speciaal voor deze gelegenheid door Pater H. J. Kooien O.P. gemaakt. De jonge priester werd bij het H. Misoffer geassisteerd door de Z. E. Heer Pastoor G. L. Binkhorst O.P., als presbyter assistens en door twee zijner Ordebroeders, de W. E. Heren B. v. d. Braak en A. Verbecrne, resp. als diaken en sub diaken. Het mannen- en knapenkoor der parochie zong op verdienstelijke wijze de Feestelijke Mis van L. Refice. Aan de hand van de tekst „Sa- cerdotis est offere" de taak van de priester is offeren hield pa ter v. d. Braak een feestpredicatie, waarin hij de priester schetste als 'n andere Christus. De waardigheid en verhevenheid van de priester kunnen we het best doorgronden als we het priesterschap zien in zijn gevolgen, als" we de priester gadeslaan in zijn werk, in zijn strijd tegen de hoogmoed, die de oorzaak is van alle zonden en aan God de eer onthoudt, die Hem toe komt. Tot deze waardigheid kan niet de mens zichzelf verheffen, doch wordt hij door God uitgekozen. De feestredenaar wekte voorts de parochianen op voor de priesters te bidden, vooral in deze tijd van ver volging, waarin men de priesters wil scheiden van het volk; het is moeilijk zo zei hij 'n goed priester te worden, maar nog moei lijker is het een goed priester te zijn en te blijven. Tenslotte richtte de predikant zich met 'n woord van gelukwens tot de moeder van de Neomist en de verdere familie leden, alsook tot heel de parochie, die dit priesterfeest meevierde. Na de H. Mis, waaronder de Neo mist de H. Communie aan zijn naaste familieleden uitreikte en ook vele parochianen tot de H. Tafel nader den, zong het koor o.l.v. Cas Him- melreich de Priestercantate van Jos. Vrancken. Des middags werd in de pastorie een drukbezochte receptie gehou den, waarop vele parochianen en stadgenoten Pater v. d. Bosch en z'n familieleden hun gelukwensen kwamen aanbieden. Onder de vele geschenken, die de Neomist mocht ontvangen, bevon den zich 'n kelk en fraaie paramen ten. Wij vernamen, dat Pater v. d. Bosch benoemd is tot cantor in ,.Es- senburch", de nieuwe stichting van de Norbertijnen bij Harderwijk. Des avonds werd met een plech tig Lof de kerkelijke viering van dit priesterfeest besloten. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: De man die mij gegeven werd, 14 jr.; Victoria: Words and Music, 18 jr.; Cinema Ame- ricain: Met heilig geweld, alle leeft. NACHTDIENST APOTHE KEN; Apotheek Wanna, Ritse voort 5 'NACHTDIENST TAXI'S H. Jong, Lindenlaan 100 tel. 3628. Bergen. Kunstz. KCB; ten toonstelling werken van Jan vap Herwijnen. Geopend: 1012.30. 14.30 17.30 en 19.3022 uur. Tentoonst. „Van de Wad den tot het IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds. Bijzondere attracties: 3.30 opvoering van het kaasmarktspel. Doorlopend filmvoorstelling 8 u.: Accordeonvereniging Vita Nova. ALC. V1CTRIX- VOLEWIJCKERS 2—3 Zondagavond speelden bovenge noemde verenigingen een vriend schappelijke wedstrijd op het Alk- maarse Sportpark. Deze ontmoeting bood voor Alcmaria's trainer een goede gelegenheid de spelers eens tegen een sterke tegenstander aan het werk te zien. Volewijckers bracht een sterke combinatie in 't veld, die dikwijls verrassend goed samenspeelde en ongetwijfeld een beter geheel vormde dan het Alcmaria-elftal. Toch zat er wel vaart in de Alc- mariaploeg en de voorhoede combi neerde dikwijls zeer goed. De mid denlinie kon er niet altijd in slagen het verband tussen de linies te be houden, vooral de kanthalfs hadden hiermede moeite. De achterhoede had het niet gemakkelijk tegen de snelle voorhoede der gasten. Alc maria's doelman maakte geen rus tige indruk en zijn uittrappen was bepaald zwak. Na 10 min. spelen veroverden de gasten de leiding, toen de bal uit een hoekschop prachtig werd inge kopt Weer 10 min. later maakte Alc maria gelijk, de Buijzer benutte een goede pass van Eversteijn heel mooi. Andermaal namen de Vol. de leiding, maar weer wist Alcmaria gelijk te maken. Nu was het Ever steijn, die na mooi werk van Schmidt de bal. in het V.-doel schoot Nog voor de rust bracht V. de stand op 2—3. Een vrije schop werd Alcmaria noodlottig, de bal werd goed voor doel geplaatst, wel kopte Maassen de bal weg, maar even hard werd die weer ingekopt, doch nu in het doel. Na de rust werd niet meer ge doelpunt, ondanks de pogingen van beide zijden. Dammen: OM DE ALKMAARSE TITELS In de le klasse won Slot van M. Oud, die de „Roozenburg op stelling". Lauteerde echter in correct, hij overzag 'n damcom- binatie en kon spoedig opgeven. Door het uitstellen van de partij de Jongde Haas liet de beslis sing nog even op zich wachten. Schuit—Burgert 2—0; de Haas —Hemels 0—2; Hemels—N. Oud (afgebr.) werd 11. Stand: Slot 13 pnt. uit 7; de Jong 9 uit 6; Hemels 9 uit 7; N. Oud 7 uit 7; Schuit 7 uit 7; de HaasOud en Burgert 3 uit 6. B-klasse: Smolenaars Jorna 20; VerverKruider 11; Jor naTuinman 0—2. Kruider 8 uit 6 en Verver 7 uit 5. In de 2e en 3e klasse vielen de beslissingen. Met de prachtige score van 21 pnt uit 11 prt werd Miedema 2e klasse kampioen en zal dus de fraaie wisselbeker 'n jaar in zijn bezit mogen houden. Evenals verleden jaar werd de Vijn kampioen 3e klasse. Proficiat D.A.W.-ERS IN UTRECHT ALKMAAR. De D.A.W.- iwemmer Ad Boxem werd tijdens de Ned. kampioenschappen 100 m. vrije slag heren derde met 1.02.7. André Slikker werd met 1.16.8 zesde op de 100 m. rugslag. Twee en twintig A.F.C.-ers keer den Zaterdag (deels per spoor, deels per fiets) in een opgewekte stemming uit het jeugdkamp van de N.K.S. te Vught naar Alkmaar terug. Of er rede was voor zo'n opgewekte stemming? Dubbel en dwars! Hadden niet de adspiranten de eerste prijs gewonnen in de daar gehouden competitie? Hadden die zelfde adspiranten niet met athle- tiek de eerste prijs gewonnen? Geen wonder, dat de A.F.C.ers straalden, toen bij de prijsuitrei king Vrijdags tweemaal de naam AFC uit Alkmaar genoemd werd. Maar de klap op de vuurpeil moest nog komen. Er was immers een beker beloofd voor die vereniging, die zich die week wat orde, net heid en gedrag enz. betreft, de beste indruk bij de kampleiding ge maakt had. Verbeeldt U zich nu de trots van 22 A.F.C.ers, toen op de sluitingsavond van het kamp werd bekend gemaakt, dat ook die prijs aan de Alkmaarders was ten deel gevallen. En werkelijk, deze prijs was wel de mooiste, die een vereniging kon verdienen, omdat hiermede niet de prestaties op het groene veld, maar de geest van de vereniging gewaardeerd werd. En zo trokken de Alkmaarders AMATEURS DOEN HUN BEST! ALKMAAR. Verschillende amateurs en amateursverenigingen uit Alkmaar en omgeving hebben zich twee achtereenvolgende Zater dagavonden in dienst gesteld van een sympathiek doel. Zjj hebben toen nl. een uitvoering gegeven, waarvan de baten geheel ten goedo kwamen aan de lighallen. Laten we aanstonds constateren, dat deze amateurs hebben gezorgd voor een uitstekend en rijk geva rieerd programma, dat voor elk wat wils bood. Het is niet mogelijk alle mede werkenden te noemen, waarom wij moeten volstaan met vermelding van enkele nummers, wat intussen niet wil zeggen, dat, de niet ge noemde nummers minder goed wa ren. Voor de accordeonvereniging „Vita Nova" en „Crescendo" was veel succes weggelegd, maar ook het Hawaiï-ensemble onder leiding van Ab de Graaf, waarbij uitstekend werd gezongen, mag niet onver meld blijven. Veel waardering had den de aanwezigen voor Prangers ballet en voor de Zingende Zwer vers. Dr. J. Degenaar heeft aan het einde van de tweede avond alle. medewerksters en medewerkers en de organisatoren van deze avonden hartelijk dank gezegd voor hun steun aan het werk der lighallen. Vermelden we nog, dat de zalen van 't Gulden Vlies, waar de eerste uitvoering plaats vond en van 't Wapen van Heemskerk, waar de tweede uitvoering werd gegeven, door de heren Mooij en Rus belan geloos voor dit doel beschikbaar waren gesteld. in voornoemde vrolijke stemming huiswaarts met het vaste plan het volgend jaar weer een week van dit prachtige zomerkamp te gaan genieten. Tot slot volgen hier de eindstan den van de twee competities: Afdeling A: Zwolle a 8 6 2 0 24—3 14 V.E.P. 8 6 2 0 24—3 14 R.I.O.S, 8 5 3 0 22—5 13 Zwolle b 8 2 3 3 8—5 7 R.K.A.F.C. 8 3 0 5 13—14 6 Donk 8 3 0 5 10—16 6 Docos 8 2 2 4 4—16 6 M.K.V. 8 1 2 5 4—24 4 S.V.A. 8 1 0 7 7—24 2 Afdeling B: R.K.A.F.C. 10 9 1 0 38—6 19 M.K.V 10 5 2 3 19—16 12 Zwolle c 10 4 2 4 17—21 10 Docos 10 3 1 6 11—19 7 Zwolle d 10 2 3 5 5—19 7 S.V.D.P. 10 2 1 7 11—29 5 Athletiek, afdeling A: Eerste prijs: Zwolle. Tweede prijs: V.E.P. Afdeling B Eerste prijs: R.K.A.F.C. Tweede prijs: S.V.D.P. Kampprijs discipline: R.K.A.F.C. 25 JAAR „VREDRO" Zaterdag 5 Aug. vierde de drukkerij „Vredro" haar 25 jarig bestaan en op die dag vierden ook de eigenaar van deze beken de Alkmaarse drukkerij, de heer J. Droge en zijn echtgenote hun 30 jarig huwelijksfeest. In het Gulden Vlies werd deze dag dan ook in intieme kring feestelijk gevierd. Daar was ook des mid dags de receptie, waarop zeer velen van hun belangstelling blijk gaven. Vele cliënten van de zaak, collega's van de heer Droge en zakenrelaties maakten van de gelegenheid gebruik de jubi- lerenden geluk te wensen. Na mens de Kamer van Koophandel was de heer S. W. Arntz aanwe zig. Het spreekt vanzelf dat de heer Droge en zijn echtgenote terdege in de bloemetjes zijn gezet. Na de receptie zijn de feestelijkheden in intieme kring voortgezet. KINDERVOORSTELLING „DIK TROM" ALKMAAR. Na het enorme succes met „Pietje Bell" in de af gelopen week, waarbij honderden kinderen, die geen plaatsbewijs meer konden bekomen, teleurgesteld huis waarts moesten keren, heeft de di rectie van het Gulden Vlies beslo ten in het kader van de zomer- vacanties nog een extra kindervoor stelling te verzorgen. De keuze is gevallen op een van de meest be kende figuren uit de kinderleesboe ken' „Dik Trom", van wiens avon turen Chris Hofland een aardig toneelstuk ten tonele voert, dat at tractief is voor jong en oud en daar naast volkomen paedagogisch ver antwoord. Ook deze voorstelling zal. niet na laten een stroom van kinderen een plezierige middag te bereiden. j PLECHTIGE UITVAART S. FRAYMAN Zaterdagmorgen had de Solem nele Uitvaart plaats van de heer S. Frayman, lid van het Kerk bestuur van de St. Laurentius- Parochie en oud-Commandant van de Brandweer. De Uitvaart en begrafenis werd behalve door familieleden, verte genwoordigers van het Kerkbe stuur en andere belangstellenden bijgewoond door de Comman dant en adjunct-Commandant van de Alkmaarse vrijwillige brandweer, de heren J. v. Maar- leveld en J. v. d. Idsert. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door de H.E. Deken J. Th. Jacobs, geassisteeerd door de W.E. Heren N. Tromp en' B. Voets, Kapelaans der parochie, resp. als diaken en subdiaken. Het koor zong een meerstemmi ge Mis van Requiem. Ook de ab- soute op het Kerkhof werd door Deken Jacobs verricht, waarna het stoffelijk overschot in het fa miliegraf werd bijgezet. De Alkm Vrijw. Brandweer had ook door een krans uitdrukking gegeven aan haar gevoelens jegens haar oud-commandant. EEN 55-JARIG JUBILEUM Het mag een uitzondering ge noemd worden wanneer een werknemer 55 jaar lang bij de zelfde werkgever werkzaam is geweest. Een dergelijke gedenk waardig jubileum vierde op Za terdag 5 Aug. de heer K. Koeten, Wollebrandtstraat 23, die op die dag 55 jaar in dienst was van de fa. P. J. Boom, Ambrosine- en honingzoetfabriek, aan het Lut- tik Oudorp. De heer Koeten was twaalf jaar, toen hij in dienst kwam bij de sigarenfabriek, die de fa. Boom toentertijd naast haar honingzoetfabriek exploi teerde. Hij bleef daar tot zijn ze ventiende jaar. Toen ging hij over naar de honingzoetfabriek, waar hij belast werd met de fa- brikatie en de expeditie. Thans berust bij hem en zijn medewer ker hoofdzakelijk de fabrikatie van de door de fa. Boom ver vaardigde producten. Wij hebben de heer Koeten gevraagd, waar voor men nu toch eigenlijk dat honingzoet gebruikt, en hij ver telde ons, dat dit een product is, dat de bakkers gebruiken bij de fabricatie van beschuit. De fa. Boom is een van de groot ste fabrieken van honingzoet, die er in ons land bestaan. Ook de bakkerszeep, een product dat in het honingzoet is verwerkt, wordt in de fabriek zelf gemaakt. Het jubileum van de heer Koeten is te diens huize gevierd. De jubilaris en zijn gezin werden gehuldigd met een overdadige bloemenhulde, door vrienden, familieleden en kennissen, door het personeel van de zaak en de reizigers en door de diverse ver enigingen, waarvan de heer Koe ten lid is. De firmanten van de zaak gaven van hun belangstel ling blijk en boden de jubilaris een geschenk aan. Van de boek houder van de fa., van buren en familieleden ontving de feeste ling bovendien nog verschillende cadeaux. In de intieme kring van zijn gezin heeft' de heer Koeten deze feestelijke dag ten einde gevierd. Aanrijding ALKMAAR. Zaterdagmorgen stond in de Langestraat een truck met oplegger voor een kruide nierswinkel te lossen. Een perso nenauto wachtte achter de truck tot de weg vrij was om te passe- sen. Toen de wagen weg reed kwam hij in aanraking met de oplegger. Beide auto's werden be schadigd. De personenauto het ergst. Proces verbaal tegen Alkmaarse winkelier ALKMAAR. Zaterdagmorgen is tegen een Alkmaarse winkelier .proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de verordening op uitverkoop en opruimingen. De man had een aankondiging we reldkundig gemaakt, die luidde: „Haast U, haast U, wji gaan fail liet". Wit schijnt volgens de ver ordeningen niét toelaatbaar te zijn. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Justi- na P. E. d. v. G. A. B. Engeln en P. J. C. Termolen; Franciscus z. v. R. van Heugten en G. Sneekes; Petronella C. d. v. N. Metselaar en M. A. Groenveld; Florenz J. z. v. P. W. Alkemade en M. G. van Kooten; Emerentia M. E. d. v. P. II. Borgman en C. M. Hollan der; Adriana D. Th. d. v. D. Tiem- stra en C. A. Hoorns. Overleden: Arie J. E. van den Brink, oud 62 jaar, gehuwd met H. Veth. Postduivenvereniging „Steeds in Spanning" Wedvluchtuitslag van de Post duivenvereniging „Steeds in Spanning" van de vlucht vanaf Roermond op 30 Juli. Afstand 180 K.M., in coucours stonden 178 duiven. No. 1, 16: J. Birckhoven, 11 uur 28 min. 40 sec. De eerste vo gel van de heer J. Birckhoven classeerde zich op de 10de plaats in de uitslag van Afd. A„ dit is N.H. boven het IJ, een zeer goe de prestatie voor deze jonge lief hebber; no. 221, P. Elzinga; 3, 17, 26 A. de Rooij; 4, 15, 23, 24 J. van Baden; 5, 29, 31 C. Streicher; 6. A. Geerlings; 7, 8, 9, 11, 27, 28 N. Wiese; 10, 14 J. Kuipers; 12. C. Kiewitt; 13. W. Pijper; 18. M. van Duin; 19. J. de Cocq van Delwij nen; 20, 32, 33. D. Kranenburg; 22, 35. W. Tesselaar; 25. C. Knoef; 30. J. h. W. v. d. Idsert; 34. P. Louter, en als laatste prijswin naar no. 36. P. van Beek op 11 uur 54 min. 44 sec. No. 6 won de wekelijkse taart, no. 13 het geldprijsje groot f 5.50 en no. 14 een prachtige badhand doek met washandje, welke door de dames van S.I.S. beschikbaar gesteld waren. DUBBELE INBRAAK IN Z.O.-BEEMSTER In de afgelopen week hebben en kele onmaatschappelijke elementen zich toegang verschaft tot twee woningen in de Woerke Sluislaan te Z. O. Beemster, in de woning van de heer dp Grool waar alleen de zoon thuis was die de hond he vig hoorde blaffen, begaf deze zich naar beneden, doch kon niets ver dachts constateren. De volgende morgen merkte men dat een ruitje uit een glas en loodraam was ver nield en dat men zich door een draairaam toegang tot de woning had verschaft, maar men was ken' nelijk in zijn arbeid gestoord. Een paar kastjes van het bureau waren opengemaakt, maar er werd niets gemist zelfs een bedrag aan geld wat op het bureau lag onaange roerd. Toen men de politie ging waarschuwen bemerkte men dat de woning er naast van de heer Wes- tra op dezelfde wijze was gefor ceerd. Hier hadden de inbrekers echter rustig de tijd, daar de be woners met onbekende bestemming op vacantie waren. Het dressoir was doorzocht, de lade van hef bureau opengebroken, kasten ge forceerd en zelfs op zolder was men geweest. Door de tuindeuren had men de woning weer verlaten. De recherche was spoedig ter plaatse en doorzocht met behulp van een politiehond het gehele huis. Of er bij de fam. Westra iets wordt vermist is nog niet bekend, dit zal slechts blijken als de bewo ners terug zijn van vacantie. De politie heeft de zaak in behan deling. Een vacantie-adres was niet op gegeven. Het blijkt alweer, dat dit geen overbodige weelde is. Wit-Gele Kruis 'T VELD. Op de dezer dagen gehouden bestuursvergadering van de R. K. Ver. „Het Wit-Gele Kruis" afd. 't VeldWaarland, is de heer J. W. Keesom tot secr.- penn. van deze vereniging geko zen. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Helenius Adr. M., z. v. H. Dignum en J. Pater; Johanna H„ d. v. S. H. de Groot en A. G. Tuin; Jantine, d. v. D. Zwaag en N. Kossen. Overleden: Pieter Slikker, 74 jaar, veehandelaar te Zijpe (over leden te Langedijk). I. ALKMAAR In ons nummer van Zaterdag gaven wij een re sumé met de conclusies van het rapport van de commissie ad hoe over de problemen rond het marktvraagstuk. Daar verwacht mag worden, dat er voor dit rapport in brede kringen belangstelling bestaat, laten wij het in gedeelten meer uitvoerig volgen. Daarna zullen wü de verschillende suggesties aan 'n nadere beschouwing on derwerpen. Plan Directeur Marktwezen Aanleiding tot het instellen van de commissie werd gevon den in het rapport van 24 Aug. 1949, dat de directeur van het marktwezen aan B. en W. had uitgebracht, aan welk rapport wij het volgende ontlenen: De directeur van het Markt wezen begint met te wijzen op de nauwe toegangen tot de markt op het Waagplein. Komende vanaf de Handelskade, is men verplicht de Korte Nieuwesleot in te slaan, af te buigen door de Koningstraat, rechtsaf de Hout- til' te volgen tot men komt aan 't begin van de markt, waar het vee wordt onderzocht en het marktgeld wordt betaald. De wagens, die van over de Friese- brug komen, volgen in de regel de Dijk en komen ook in de Houttil uit. Voorheen stuitte zulks niet op grote bezwaren, de varkens werden meestal met paard en wagen, en de koeien lopende aangevoerd. Thans ziet men het aantal vrachtauto's toe nemen ten koste van het ver voer te water. Zelfs op de kaas markt neemt men dit zelfde ver schijnsel waar; daar is nog maar één schipper over. Het voorrecht dat voorheen de Alkmaarse vee markt bezat, doordat zij aan vaarwater grensde, heeft thans geen waarde meer, integendeel, iedere markt is nu min of meer afhankelijk geworden van goe de, brede toegangswegen, waar de vrachtauto's behoorlijk kun nen komen om te laden en los sen en dan weer te vertrekken. Langzamerhand zijn de meeste veetransportauto's zo lang en zo breed geworden, dat zij om de hoek Koningstraat-Houttil niet meer kunnen draaien. Noodge dwongen moet r.u worden toege staan, dat zü over de Korte Nieuwesloot en voor de Markt straat komen. Dit zou ook geer bezwaar zijn, wanneer niet in de Marktstraat de koeien staan Juist die Marktstraat is de meest geliefde plaats om de koeien neer te zetten. Is de Marktstraat geheel met koeien bezet, dan is het moeilijk met een vrachtwa gen op het Waagplein te komen. Alvorens toestemming werd gegeven om de aanvoer via de Marktstraat te doen plaats vin den, is de mogelijkheid onder zocht, of de vrachtrijders er toe te brengen waren, hun vee el ders te lossen, bijvoorbeeld op de Dijk, om na lossing het vee te drijven naar de markt. Dit stuitte op ernstige bezwaren hunnerzijds en het is dan ook bij een enkele poging gebleven Nuchtere kalveren bijv., die nog moeilijk kunnen lopen, krijgt men er niet naar toe, varkens evenmin, terwijl men voor het uitladen van een koppel scha pen op de Dijk en het drijven daarvan naar het marktplein tenminste 3 man nodig heeft. Niet vergeten mag worden dat uit een markt-technisch gezichts punt deze markt buitengewoon ongunstig is gelegen, omdat op dit plein verschillende straten en straatjes uitkomen, terwijl het normale verkeer moet door gaan. De vrachtauto-bezitters zijn nu egn groep belanghebbenden ge worden, waarmede wij in de eerst plaats te maken hebben. Zij kunnen de aanvoer op iedere markt stimuleren of niet. 95 van de aanvoer komt per vracht auto aan. Wanneer wij mogen veron derstellen dat de voor Alkmaar zo belangrijke Maandagse vee markt terug zal komen, dan zul len de vrachtauto's, die deze die ren aanvoeren, ook gemakkelijk daar moeten kunnen komen en weer kunnen vertrekken.. Dit kan thans, met een bescheiden aanvoer van koeien, nog wel (via de Marktstraat), maar wan neer er weer een 150200 run deren komen, is de Marktstraat gevuld en kan er geen gelijktij dige aan- en afvoer van vracht auto's meer plaats vinden. De afvoer via de Vbordam is voor de grote vrachtauto's ook niet meer mogelijk, omdat deze wa gens de scherpe hoek over de Schapenbrug niet kunnen ne men. De directeur van het Markt wezen geeft in overweging over te gaan tot demping van de Voordam en de Kaarsemakers- gracht, vanaf de Zijdam tot de Handelskade, en op het gedemp te stuk een brede verkeersweg aan te leggen. Een andere mogelijkheid ziet hij niet, tenzij men de veemarkt in haar geheel zou willen ver plaatsen, maar daarvoor zouden nog grotere offers van de ge meente worden gevraagd. De directeur wijst er op, dat de Voordam niet behoort tot de meest fraaie grachten en dat een eventuele uitbreiding van het Waagplein ook ten goede' zal kunnen komen aan de ontzag lijke toeloop van het publiek op de Vrijdagse kaasmarkt." Stadsschoon sparen Bij' de installatie van de com missie op 15 October 1949 zeide de burgemeester van Alkmaar onder meer: ,,B. en W. meenden deze op lossing voorshands nog niet in overweging te kunnen nemen doch willen eerst het vraagstuk volledig bestuderen. Zou net op grond van economische belan gen inderdaad niet mogelijk zijn het stadsschoon te sparen, dan dient zulks huns inziens in zo gering mogelijke mate te ge schieden. Het gaat hier om de stad Alkmaar met haar grote rijkdom aan architectonisch schoon. Een kleinood, dat ook voor het nageslacht bewaard moet worden. Deze stad is geen openluchtmuseum en geen reli- quie. Het is een levende stad en een stad met een zeldzaam gave Hollandse atmosfeer. Het combi neren van het aesthetische en economische is één van de be langrijkste opgaven van de mens van Europa uit deze tijd Het is van groot belang niet al leen te zien naar de econo mische behoeften." Onmiddellijk na de installatie begon de commissie haar werk zaamheden. Om het onderzoek te vergemakkelijken, splitste zij zich in een sub-commissie voor d,e veemarkt en een sub-commis- sie voor de kaasmarkt. Alvorens de beide Alkmaarse markten (kaas- en veemarkt) aan een afzonderlijke beschou wing te onderwerpen, wijst de commissie op het grote belang van bloeiende markten voor het plaatselijke zakenleven. De com missie heeft met voldoening ge constateerd. dat de gemeente lijke diensten, die met de Alk maarse markten bemoeiing heb ben, zonder uitzondering hun taak zodanig uitoefenen, dat de hloei der markten daardoor zo veel mogelijk bevorderd wordt. De Alkmaarse politie onder scheidt zich door een tactvol op treden bii de regeling van het verkeer. Hét slachthuis en de diensten van het marktwezen en openbare werken lajen niets na, dat in het belang van de markten en de handel kan zijn. Deze taakonvatting in bedoelde diensten acht de commissie van groot belang voor de bloei van de Alkmaarse markten in de toekomst. (Wordt vervolgd) DE FEESTEN ZUID-SCHERMER. Het weer werkte dit jaar wel bijzonder slecht mee! De draverijen moes ten worden uitgesteld. De kinder spelen gingen echter gewoon door Uitslagen. Blokjesrapen: 1. P. Pronk; 2. B. Oud, 3. B. Abe- krom. Wasophangen: 1. R. Konijn, 2. J. Pepping, 3. B. Glorie. Touw trekken: 1. P. Valckx, 2. L. van Diepen, 3. L. Konijn. Koekhap- pen: 1. J. Pronk, 2. J. van Dam, 3. T. Pepping. Touwtrekken (ouderen): 1. P. Sjerps, 2. N. Konijn, 3. J. Schilder. Ballenrace: 1. N. Swart, 2. R. van Goedhem; 3. Tr. Veenboer. Donderdagmiddag werden de volksspelen voortgezet. Vele da mes moeders van gezinnen zelfs renden met toewijding achter de „rinkelende hoep". De hupse bakvissen moesten het af leggen tegen de gehuwde dames! Prijzen: 1. Mevr. Smit; 2. Mevr. Nieuwenhuizen; 3. Mevr. Kaan dorp. De heren gingen touwtrekken. Verschrikkelijk wat kunnen mensen een lelijke gezichten zetten! Enfin, het touw bleef heel en de heren J. Klaver, J. en W. Nieuwenhuizen en P. Oud gin gen met de buit strijken. De wedloop met hindernis ge noot grote belangstelling van de deelnemers en publiek. Als apen slingerden zich de eersten langs het palen-getimmerte. M. van der Hulst was het vlugst. Na hem C. de Geus en E. Klaver. Een paar korte rennen, gewon nen door P. Groot en P. de Jong sloten de spelen. 's Avonds trad op het gezel schap van Kees Stet. De leider is een bekwaam toneelspeler. Jam mer, dat h;j soms dingen zegt of toespelingen maakt, die een fat soenlijk mens moeilijk kan waar deren. De goede vakman schaadt hierdoor zijn eigen werk! Geslaagd ZUID-SCHERMER. Voor *t Middenstandsexamen slaagden de heren C. Kaandorp, M. van der Hulst en J. Swart Rz. Proficiat! VUURWERK CASTRICUM Zaterdagavond gaf de kampeervereniging te Bak kum een vuurwerk op het strand. Begunstigd door het prachtige weer hadden duizenden nieuws gierigen op het strand plaats ge nomen om de prestaties van „Kat's" vuurwerk in ogenschouw te nemen. Terwijl sommige vuur pijlen naar onze mening de juiste hoogte niet konden bereiken, de den de grote stukken het beter, b.v. de „Waterval" en draaiende zonnen, en het slotnummer, dat tevens een stimulans was om lid te worden van de kampeervereni ging. Een daverend handgeklap was de beloning voor de initia tiefnemers. De plaatselijke politie had het verkeer goed in handen, en kon niettegenstaande dat er gee/ ver lichting was de menigte op de juiste wijze afvoeren. Inlichtingen gevraagd LANGEDIJK De groepscom mandant der Rijkspolitie te Lan gedijk, verzoekt de bestuurder van de personenauto, waarmede op 4 Augustus 1950, te 21.35 uur 'n wiel rijder werd aangereden, en welke bestuurder na het ongeval is door gereden, zich zo spoedig mogelijk met hem in verbinding te stellen. Telefoon K 2267—352 of 533. Ook eventuele getuigen, die iets van deze aanrijdiig hebben gezien, worden verzocht dit aan gemelde commandant te berichten. Burgerliike Stand OUDE NIEDORP. Geboren: Jan, zoon van G. Bakker en N. van Pel; Cornelia, dochter van U. Sie- perda en C. Groot; Hermanus Joan nes Clemens, zoon van S. W. de Boer en J, M. E. Dekker; Theodorus Maria, zoon van A. Groen en A. Poel; Petrus Cornelis, zoon van J. Klaver en J. M. Dekker; Louis, zoon van J. J. Zwaag en D. W. Koelemeij; Hans, zoon van J. J. Zwaag en D. W. Koelemeij; Petrus Cornelis, zoon van C. T. Droog en C. v; Egmond. Gehuwd: Jozef Corn, van der Eng, 25 jaar, en Johanna Gerarda Sauvangsjo, 24 jaar, onlangs te Alk maar. Burgerlijke Stand ST PANCRAS. Geboren: Hen drik," zoon van G. Jonker en M. T. Langedijk. Gehuwd: W. Slot (Langedijk) en N Vos; J. J. Mulder en U. M. Kerkoerle (Alkmaar); H. de Waal en E. Slendebroek (Amerika). Ingekomen personen: U. M. Ker koerle, van Alkmaar naar Boven- weg 197; W. Nierop, van Ermelo naar 't Vennetje 110a; A, Madder- om, van Alkmaar naar Bovenweg 317. Vertrokken: Ida Mulder en kind naar Utrecht, Kijnlaan 137; N. Vos, echtg. van Slot, naar Langeffijk, Dorpsstraat 107; J. J. Mulder naar Taree (Australië). Geslaagd WIERINGERMEER. Aan de R. K. Nijverheidsschool te Ouden bosch behaalde Jan Siim het di ploma timmeren en te Roosendaal het Middenstandsdiploma. Theo Sijm slaagde voor het examen aardappelselecteur. Tweemaal per jaar aardbeienoogst LEEUWARDEN Op de Van Swieten Tuinbouwschool te Frede- riksoord oogst men binnenkort voor de tweede maal in een zomer seizoen aardbeien van dezelfde planten. Men heeft de planten dit voorjaar gewoon laten dragen en is in Juni met een „kortdagbehan- deling" begonnen. De planten wor den 's avonds om 6 uur met matten afgedekt en 's morgens om 8 uut pas weer in het licht gezet. Zij re ageren hierop als op een gewoon winterseizoen en beginnen in Sep tember weer te bloeien. In October of November kan dan voor de 2e maal worden geoogst. Het vorige jaar heeft een proef aangetoond, dat deze methode tot uitstekende resultaten leidt. De planten moeten evenwel in het volgende voorjaar door andere worden vervangen, daar zij op deze wijze geen vol doende reservevoedsel krijgen. De Tuinbouwschool, welke door ongeveer 75 leerlingen wordt be zocht, zal worden uitgebreid met een sociëteitsgebouw, waarin gedu rende enkele weken ook middel bare scholieren, die met deze school kennis willen maken, kunnen wor den ondergebracht Verder is het de bedoeling, de oppervlakte var> de tuin uit te breiden, zodat er niet alleen een demonstratietum aanwezig zal zijn, maar een deel van de grond ook als een bedrijf kan worden geëxploiteerd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. IETS MINDER WARM Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind en iets minder warm. Zaterdagavond passeerde de 35.000ste bezoek(st)er de loketten van de Tentoonstelling „Van de Wadden tot het Y". Het was mevr. De Vries uit Amsterdam, die een casette, bevattende, een zilveren lepel en vork, aangeboden door de Fa. Schoonhoven. Fnidsen, Alk maar in ontvangst mocht nemen. Donderdag was de 30.000ste gepas seerd en vanmiddag kan de 40.000e verwacht worden, die een gascom- foor van de fa. Heuseveldt in ont vangst mag nemen. Sinds Zaterdag wordt het kaas marktspel door de tweede groep schoolkinderen, die der katholieke scholen gespeeld. Ook zij trokken Zaterdag cn Zondag veel belang stelling. De Schermer Dansers hadden niet minder succes; gister avond traden zij met hun Oud- West-Friese dansen op in de sprookjesachtige verlichting van het tentoonstellingsterrein. Honderden tentoonstellingsbezoe kers genoten van dit folkloristische feest en de Schermer Dansers had den telkens na hun optreden een warm applaus in ontvangst te ne men. Ieder in Beemster en wijde om trek, die een auto, motor, event, hulpmotorrijwiel bezit, welke nog niet gezegend is, kan ter zegening daarvan naar Beemster komen op Zondag 13 Aug. a.s. des middags t.e 3 uur, Jisperweg, West-Beemster Een voor een rijdt auto enz. door 't grote hek naap het kleinere hek van 't Kerkpad, aan welke ingang de pastoor der St. Jansparochie elke auto enz. stuk voor stuk zal zegenen. Dan wordt door de pries ter in naam der H. Kath. Kerk ge beden. „Heer, God. zegen dit voertuig „door Uw Heilige rechterhand; laat „Uwe Heilige Engelen dit verge- „zellen om allen die daarin (daarop) „zullen rijden van alle gevaren te „bevrijden en te behouden Voor ieder bezitter van zulk een voertuig is te verkrijgen het Neder lands wijdingsgebed en een legimi- tatiekaartje bij onverhoopt ongeval. Bovendien zijn ook te verkrijgen medailles van Sint Christophorus, die dan eveneens gewijd zullen worden. Na de zegening zal in de St. Janskerk een kort Lof plaats heb ben met zegen met het Allerheilig ste. Daarna wordt aan de betrok kenen het „Kerkelijk Reisgebed" aangeboden. Zegt het voort! GROTE BRAND TE NAGASAKI TOKIO, 7 Aug. (Reuter). Door brand zijn de Moekodjima- pakhuizen te Nagasaki bijna ge heel vernield. Belangrijk mate riaal voor de scheepsbouw is ver loren gegaan. De schade wordt op 400.000.000 jen geraamd 15-JARIGE JONGEN STAK BOSBRANDEN AAN SAINT MAXIME (Franse Ri viera), 6 Aug. (Reuter). De politie van Saint Maxime heeft een 15-jarige jongen „van zeer goede familie" gearresteerd, die bekend heeft zestien bosbranden te hebben aangestoken. Na elke brandstichting belde hij steeds de politie op. NOG EENS: (Ingezonden) Geachte Redactie, Als abonné op uw blad heb ik met grote belangstelling het be richt in uw courant van Vrijdag 28 Juli 1950 gelezen onder het opschrift: „Heer, ook in de Tun nel". Als bewoner van de woonwijken over de Bergeroverweg gelegen, passeer ik minstens 4 maal per dag de overweg of moet door de tunnel. Sinds uw bericht in de courant heb ik speciaal mijn aandacht ge schonken aan het wielriidend publiek, dat gebruik moet maken van de tunnel. Ik ben hierbij tot de conclusie gekomen, dat er absoluut geen verbetering in de toestand is ge komen. Er is maar een klein gedeelte van het publiek, dat bii het verkeersbord op- en afstapt. De meesten rijden door tot de ingang van de tunnel en stappen dan pas af, of blijven, op de trap per staande, doorrijden. Hierbij wordt geen rekening gehouden met het voetgangers verkeer. Men moet maar zorgen, dat men wegkomt, anders wordt men aangereden met alle gevol gen van dien. Het is mij opgevallen, dat voor al de grotere schooljeugd zich aan dit euvel schuldig maakt. Echter ook vele „Heren" tussen de 17 en 25 jaar doen dikwijls net of voor hen geen verbodsbepalin gen gelden en hebben meestal nog de grootsteals zij op hun wangedrag worden gewezen. Hieronder ontdek ik vele jonge lui, waarvan verwacht kan wor den, dat zij later geroepen zullen worden om leiding te geven aan ondergeschikten. Ik geloof, dat het euvel slechts te bestrijden is door het uitdelen van zeer zware geldboeten en het inbeslag nemen van het rijwiel tot de rechter uitspraak heeft ge daan. Dit kan preventief werken en het .-'''gemeen belang ten goed# komen. Suggesties helpen hier niet; alleen daden. Hoogachtend, J. V. Op het circuit vai de K.N.M.V. In d A. Kloe uit Vlaai de Nederlander De winnaar in de In de schemerd wordt slechts ha rang en Ieeftijdei lage ruimte, waa bij de geopende naar binnen stro< binnenkomen. Zt nen. D a a r, in d gaan als de bela wordt bepaald, o zijn gekomen, in Neen, aan die heid niet denken, «en van de laats slopend geweest, draagt nu de g van dit vrijheids nieuw zou wordei hel, welke zij no uur geleden, mei alles leven en verlaten. Wéken! de vluchtplannen die spannende d: mogelijkheden i elkaar werden af) of# de Westelijl steeds als vanzelf Ze telden d hen van die gn land scheidden, steeds minder. Y Westen, daar wa< heid! Haar drie otn vier en drie jaai zware tocht B01 spelen buiten et moeheid meer. hebben! Ze wa verzadigen. Hei geen kostelijk met worst; ma den vol. Alleen lijks zes maandi de haar zorgen, dokter haar v dat ze zich ni< hoefde te make moeder is nu ee weet TT? Terwijl we vo staan, waarin diep onder de stopt, en wat bi sentje liggen wakker wordt" schorre, door stem: „Trudi"! I oneindig veel a di~! Als verstijfd naast ons. TV: ogen zoeken do« te tussen de i de deuropening de man, die ha: de grootste v terwijl dikke tra gen rollen, kon; pen dichterbij, de vrouw me handen op hem bij de schouders beklemmende st lijk verscheurt, vrouw zich blir bedden vallen, iemand die gef striemende zwe< rende huilsnik

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2