Binnen vijf jaar bolsjewisering van Oost-Duitsland DE GEHEIME DIENSTEN IN LONDEN TERUG NAAR DE SOVJET-ZONE )00 bezoekers tïge zegening s en motoren tunnel Bergerweg Uit het Enquête-rapport Slecht begonnen en met scha en schande werd men wijs Vlak voor het IJzeren Gordijn Deze beslissing horen dagelijks honderden gevluchten W.-Duitsland kan niet alleen het probleem der vluchtelingen oplossen God! Dat kan niet!" Naar wij vernemen: Het derde congres der S.E.D. Wilhelm Pieck kondigde grote partijzuivering aan MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 ERSVERWACHTINC gedeeld door het K.N.M.I. ■ilt. Geldig van Maandag- ot Dinsdagavond. S MINDER WARM derlijke bewolking met jk enkele regen- of on- ien. Zwakke tot matige rlijke wind en iets minder igavond passeerde de bezoek(st)er de loketten Tentoonstelling „Van de tot het Y". Het was mevr. uit Amsterdam, die een bevattende een zilveren vork, aangeboden door de onhoven. Fnidsen, Alk ontvangst mocht nemen, g was de 30.000ste gepas- vanmiddag kan de 40.000e worden, die een gascom- de fa. Heuseveldt in ont- ag nemen. Saterdag wordt het kaas- door de tweede groep leren, die der katholieke fespeeld. Ook zij trokken en Zondag veel belang- De Schermer Dansers iet minder succes; gister- iden zij met hun Oud- se dansen op in de ichtige verlichting van onstellingsterrein. ien tentoonstellingsbezoe- ten van dit folkloristische ie Schermer Dansers had- is na hun optreden een ilaus in ontvangst te ne- Beemster en wijde om en auto, motor, event- ■ijwiel bezit, welke nog md is, kan ter zegening naar Beemster komen 13 Aug. a.s. des middags isperweg, West-Beemster en rijdt auto enz. door 't naap het kleinere hek kpad, aan welke ingang tier St. Jansparochie =nz. stuk voor stuk zal an wordt door de pries- i der H. Kath. Kerk ge- nf, zegen dit voertuig leilige rechterhand; laat ge Engelen dit verge- illen die daarin (daarop) an van alle gevaren te n te behouden r bezitter van zulk een te verkrijgen het Neder- ■gsgebed en een legimi- bij onverhoopt ongeval, i zijn ook te verkrijgen an Sint Christophorus, reneens gewijd zullen gening zal In de St. n kort Lof plaats heb- en met het Allerheilig- i wordt aan de betrok- Kerkelijk Reisgebed" •oort AND TE NAGASAKI 7 Aug. (Reuter). l ZIU? Moekodiima- j N^a,saki bijna ge ld. Belangrijk mate- e scheepsbouw is ver- De schade wordt od ien geraamd 'E JONCEN STAK IANDEN AAN AXIME (Franse Ri- ug. (Reuter). De Saint Maxime heeft [e^ jongen „van zeer ie gearresteerd, die t zestien bosbranden langestoken. Na elke ig belde hij steeds de gezonden) Redactie, op uw blad heb ik langstelling het be- courant van Vrijdag gelezen onder het eer, ook in de Tun- r van de woonwijken ieroverweg gelegen, mstens 4 maal per 'eg of moet door de ericht in de courant il mijn aandacht ge- n het wielrijdend febriuk moet maken bij tot de conclusie er absoluut geen i de toestand is ge- s maar een klein het pubhek, dat bij ord op- en afstapt, rijden door tot de tunnel en stappen blijven, op de trap- oorrijden. rdt geen rekening t het voetgangers- moet maar zorgen, iomt, anders wordt en met alle gevol- Jgevallen, dat voor- chooljeugd zich aan Idig maakt, 'ele „Heren" tussen r doen dikwijls net en verbodsbepalin- hebbon meestal nog als zij op hun rden gewezen, tdek ik vele jonge- ■erwacht kan wor- er geroepen zullen ding te geven aan t. t het euvel slechts door het uitdelen geldboeten en het i. van het rijwiel ntspraak heeft ge- 'entief werken en belang ten goed» elpen hier niet; 'oogachtend, J. V, Op het eircnit van Zandvoort werden Zondag internationale motorraces gehouden, georganiseerd door de K.N.M.V. In de zijspanklasse werd winnaar P. A. A. van Rooyen uit Rotterdam met in de zijspan A. Kloe uit VI aard in gen. De winnaars in de bocht. In het nummer 500 cc internationaal werd winnaar de Nederlander P. A. Knijnenburg uit Wassenaar op BWM met een gemiddelde van 124 km per uur. De winnaar in de bocht. fVan een onzer redacteuren) In de schemerdonkere barakken van het doorgangslager Ultzen, wordt slechts halfluid gesproken. Vrouwen en kinderen, van alle rang en leeftijden, zitten in het voorste gedeelte van de betrekkelijk lage ruimte, waar enkele tafels en banken staan. Zo dicht mogelijk bij de geopende deur, waar de frisse, maar vooral ook vrije lucht naar binnen stroomt. Door deze zelfde deur zullen de mannen straks binnenkomen. Zij pleitten nu, in gindse barak, als nieuwe Brugman nen. Daar, in die barak valt aanstonds de beslissing, die zij onder gaan als de belangrijkste van hun leven. Daar, in die barak toch wordt bepaald, of de mensen, die vannacht „zwart" over de grens zijn gekomen, in de vrije westelijke zóne mogen blijven, of elkaar door, steeds weer (Heinz, dat kan niet! Heinz, dat kan niet! God, dat kan niet". In de barak heerst volslagen stilte. De vrouwen trekken hun kinderen dicht tegen zich aan, als willen ze hen nu reeds bescher men tegen een lot, dat ben wel licht straks ook beschoren zal zijn, straks, als hun man terugkomt, uit die barak daarginds, waar drie mensen moeten beslissen over de vreselijke vraag? Hier laten of., terug zenden. De vreselijke taal der cijfers Als we later uit dorre cijfers de dagelijkse gang van zaken in 't kamp van Ultzen aflezen, is er weinig fantasie voor nodig om te ervaren welk een vreselijke taal deze spreken. Elke dag komen er ongeveer 400 mensen, die om toelating tot een der Westelijke zones smeken. Slechts 20 pet. of te wel tachtig wordt dit toegestaan, de overigen 320 in getal, blijft niet anders over Neen, aan die andere mogelijk heid niet denken. De gebeurtenis sen van de laatste weken zijn té siopend geweest. Niemand ver draagt nu de gedachte, dat men van dit vrijheids-paradijs uit op nieuw zou worden gezonden in die hel, welke zij nog maar een paar uur geleden, met risfcering van alles leven en goed hebben verlaten. Wekenlang hebben zij de vluciitplannen beraamd. En in die spannende dagen, waarin alle mogelijkheden zorgvuldig tegen elkaar werden afgewogen, was het, of« de Westelijke zone eigenlijk steeds als vanzelf dichterbij kwam Ze telden de kilometers, die hen van die grenslijn m eigen land scheidden, steeds minder, steeds minder. Want daar in het Westen, daar wachtte.... de Vrij heid! Haar drie oudste meisjes, vijf, vier en drie jaar oud, hebben de zware tocht goeO doorstaan. Zij spelen buiten en weten van geen moeheid meer. Gegeten dat ze hebben! Ze waten nauwelijks te verzadigen. Het was ook maar geen kostelijk maal erwtensoep met worst; maar „liefst twee bor den vol. Alleen de jongste, nauwe lijks zes maanden oud, berokken de haar zorgen. Weliswaar had de dokter haar vanmorgen gezegd, dat ze zich niet zo ongerust be hoefde te maken, maar ja, een moeder is nu eenmaal een moeder, weet U? Terwijl we voor de kinderwagen staan, waarin het jongste kind diep onder de dekens ligt wegge stopt, en wat biscuitjes op 't kus sentje liggen („voor straks, als ze wakker wordt") schreeuwt een schorre. door tranen verstikte stem: „Trudi"! En weer, maar nog oneindig veel aangrijpender „Tru di"! Als verstijfd staat de vrouw naast ons. Wijd opengespalkte ogen zoeken door de nauwe ruim te tussen de getimmerde bedden de deuropening, en vinden daar de man. die haar naam riep. Aan de grootste wanhoop ten prooi, terwijl dikke tranen over zijn wan gen rollen, komt hij enkele stap pen dichterbij. Maar reeds rent de vrouw met vooruitgestoken handen op hem toe en grijpt hem bjj de schouders. Een ogenblik van beklemmende stilte, die het inner lijk verscheurt, volgt. Dan Iaat de vrouw zich blindelings op een der bedden vallen, krimpt ineen als iemand die gefolterd wordt door striemende zweepslagen en in gie rende Als uiterlijk teken van hun dank baarheid maakten uit Rusland terug gekeerde krijgsge vangenen dit al taar met de indrukwekkende wandschildering. Dagelijks knielen hier nn opgejaag de mensen neer om God en de Moedermaagd te smeken hen ver der te geleiden op de onzekere levensweg. dan terug te keren. Want zonder geldige papieren is er voor hen in de Westelijke zónes geen onder dak, geen werk, geen ondersteu ning. Voor de tachtig, die doorge laten worden, omdat zij in de wes telijke zöne familieleden hebben, die zich schriftelijk bereid ver klaarden ffcn op te nemen, of die daar op de een of andere manier werk hebben gevonden hetgeen door de Arbeidsbeurs moet zijn bevestigd, ligt daij de weg naar de vrijheid open. Inderdaad, de vrij heid. Maar dan die, welke men alleen beminnen moet om haar zelf. Want elke dag wordt in het Westen het woningprobleem nij pender, de materiële zorg groter, derhalve de geestelijke nooddruft moeilijker te lenigen. Terug naar huis Enkele honderden kilometers Zuidelijker is nog een kamp, dat mensen uit de Oostelijke zónes tij delijk herbergt: FriedUund ge naamd. Drama's, welke welhaast elke beschijving tarten, hebben zich in de afgelopen vijftien jaar hier af gespeeld. Immers: de krijgsgevan genen, die uit de Russische step pen terugkeerden, waren op dit kleine stukje grond, drie kilome ter voorbij het IJzeren Gordijn, voor 't eerst na zovele jaren weer vrij! Een treffende herinnering aan de gevoelens, die deze totaal ver pauperde mannen beheersten, als zij hier de Sovjets op veilige af stand wisten, vindt U in 't kerkje, dat in een der barakken is onder gebracht. De mannen van één dorp hebben het een altaar ge schonken met daarboven 'n schil derij, voorstellende de Moeder maagd, die krijgsgevangenen be schermend onder haar mantel be hoedt. Hier kwamen van heinde en verre de vrouwen tenminste ver vuld van de hoop. iets van hun mannen te horen. Meestal was dit ontstellend nieuws, maar wat moeilijker te dragen dan onzeker heid? Deze mensen-karavanen, hoe droef ook om aan te zien, komen helaas niet meer in Friedland. De Sovjets -hebben officieel verklaard, dat er geen krijgsgevangenen meer zijnDie het laatste uit de Sov jetkampen -terugkeerden, vertellen het U wel anders, zoals ze het ook ons mededeelden in een verhaal, dat van de hak op de tak sprong. Maar het gaf toch voldoende beeld van wat zich daar in het Oosten, duizenden kilometers ver van al les, wat het leven waarde geeft, dagelijks afspeelt. Nu komen er wekelijks naar Frieidland die „thuisvaarders", die van de Rossen toestemming heb ben gekregen om te evacueren. En wat zouden dat anders zijn dan murmelende opa's, vrouwen, kin deren en nog wat lichamelijk ge brekkige mannen? Op officiële pa pieren reizen ze. Met de trein wor den ze tot Heiligenstadt ge bracht. Binnen een kwartier moet iedereen de trein verlaten hebben met alles, wat hij of beter ge zegd: zij bij zich heeft. En dan gaat die trein weer weg als haast te hij zich om nieuwe passagiers te halen, die naar het Westen wil len. Maar hij komt pas over een week terug. De mensen uit de Westelijke zö ne komen 15 km diep de Russische binnen met hun autobussen en vrachtwagens om deze „Heimkeh- rer" op te halen. Hoe miserabel zijn ze er meestentijds aan toe. Dagenlang in een trein doorbren gen, welke geen enkel gerief biedt, daar zijn de sterkste zenuwen nauwelijks tegen bestand; laat staan die van de oude mensen en van vrouwen met kinderen. Eén ■vriendelijk woord, één hartelijk gebaar, één enkel blijk van mede leven, doet de tranen al bij stro men komen. Inderdaad, Friedland doet zijn naam eer aan. Maar kun nen dat ook de mensen in de Ame rikaanse, Engelse of Franse zöne, die zich zoveel moeite hebben ge troost om hun verwanten naar t Westen te krijgen? Sprak hier niet het hart luider dan het verstand? Maar mag het hart dan niet spre ken? Moeten dan alleen cijfers en redeneringen de pas in het leven maskeren? West-Duitsland zelf kan dit pro bleem der ontvluchten niet alleen oplossen. Hier moet heel West- Europa een daad stellen. Daarom: Nederland ontwaak! Herken Uw tijd en aanvaard Uw taak! III. Minder succesvol was het werk van agenten, die na van Hamel in de periode-van 't Sant naar Nederland gestuurd werden. No. 2, de heer C. van Brink, was sedert 1936 niet meer in Nederland geweest en toen zijn contacten niet bleken te kloppen zat hij dan ook spoedig in de misère. Bovendien steunde Londen zijn werk allesbehalve en zelfs toen van Brink er in slaagde om in September 1942 Engeland weer te bereiken, profiteerde de C.I.D. niet van zijn bevindingen. Na van Brink volgden de agenten Zomer en Schrage, waarvan de eerstgenoemde zich na zijn arrestatie even moedig gedroeg als luitenant van Hamel, terwijl Schrage bij een poging om weer in Londen te komen, jammerlijk verdronk. Bij de arrestatie van de volgende agent, Alblas, was het England-Spiel reeds aan de gang en had Schreieders bedrog dus het werk van de moedige mannen die het vaderland door samenwerking van C.I.D. en S.O.E. grotendeels waardeloos gemaakt. Ondertussen was in Londen ook de ster van de heer van 't Sant aan het ondergaan. De oppositie tegen zijn leidinggevende positie in de C.I.D. groeide van maand tot maand. Het einde kwam toen het gerucht de ronde ging doen dat van 't Sant reeds in de oorlog 1914 1918 voor de Britten spionnage- diensten had verricht en wel a raison van 25.000 pond sterling Zelfs minister-president Gerbrandy begon toen aan de juistheid van het in Juli 1940 genomen besluit te twijfelen. Een verslag dat minis ter van Kleffens na een reis door Indonesië uitbracht, deed de deur dicht. Van 't Sant als chef van de C.I.D. wekte zelfs in Indonesië on rust. Op 14 Augustus 1941 had de veel-becritiseerde chef van de inlichtingendienst zijn „eervol ont slag^' op zak. De parlementaire en quêtecommissie keurt deze gang van zaken goed doch betrert het, dat de regering pas na één jaar tot de conclusie kwam, dat de heer van 't Sand niet te handhaven was. De tweede keuze welke de rege ring in verband met het leiderschap van de C.I.D. maakte, was al even ongelukkig. Reserve-kapitein Mr. R. Derksema wist immers van een inlichtingendienst niet veel meer af, dan hij in het jaar werken onder van 't Sants leiding geleerd had. De organisatorische wijziging waar door het C.I.D. van het ministerie van justitie naar dat van binnen landse zaken verhuisde, kon deze vrij bittere pil vergulden. Mr. Derksema had eigen ideeën die op zichzelf genomen nog niet zo kwaad waren. Zo wilde hij de Po sitie tegenover de Britse diensten wat onafhankelijker maken. Maar het gevolg daarvan was een door lopende ruzie met kolonel Rabag- ratti, verbindingsofficier van de Britse inlichtingendienst, die het met van 't Sant best had kunnen vinden maar diens opvolger minder Moedeloos en mistroostig zitten de mannen bij de afrastering van bet kamp Friedland. Wat zal Het leven hun in de Weste- uc O w ccyaitig en cii ui gic- huilsnikken grilt ze aehter lljke zone nu gevenr wordt het congres van de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren van 7 tot en met 9 September ge houden in Enschede. is in de haven van Rotterdam het stoffelijk overschot gevonden van een Ierse stoker, die bij het zwemmen is verdronken.»... heeft het gemeentebestuur van Velsen het besluit genomen de vergunning tot exploitatie van het Velser Zwembad het enige zwembad dat is overgebleven in te trekken, omdat het bestuur geen maatregelen trof, wegens gebrek aan financiën, de hygic nische toestanden te verbeteren,.... heeft het oude stadje Wijk hij Duurstede op feestelijke wijze het 650-jarig bestaan gevierd is Zaterdagmiddag in de Bra bantse hoofdstad door Bernhard Verhoeven de tentoonstelling ge opend van katholieke beeldende kunstenaars heeft de Scheveningse omroe per Zaterdag met enkele felle slagen op de koperen gong luid ruchtig uiting gegeven aan de algemene vreugde en tevreden heid bij de officiële ingebruik stelling van een nieuw gedeelte van de Scheveningse visafslag is uit de haven van Amsterdam een sleep vertrokken, bestemd voor de haven van Santos, in Brazilië. De zeesleepboot „Tyne" van de firma L. Smit uit Rotter dam zal naar schatting 40 dagen nodig hebben om een 150 tons drijvende kraan naar Zuid-Ame- rika te brengen...™ bevinden er zich in de haven van Vlissingen tal van schepen, die voor Antwerpen bestemd zijn, maar niet verder varen i.v.m. de havenstakingen in Antwerpen.™ heeft de Nederlandse regering een gift van f 16.000.doen toe komen aan het Rode Kruis van Thailand nit dankbaarheid voor de veie diensten bewezen aan Ne derlanders en Nederlandse onder danen tijdens hun Japanse gevan genschap worden voor de K.N.S.M. bin nenkort twee schepen, elk van 2600 ton, gebouwd is de toeloop naar „Rotterdam Ahoy" dermate groot, dat in het begin van deze week de millioen- ste bezoeker (ster) verwacht kan worden. Zaterdag j.l. passeerden meer dan 33.000 personen de con trole. De autoriteiten overwegen in Rotterdam een permanent ver- maakcentram te stichten,..™ apprecieerde. Het gevolg was, dat op de duur de heren Rabaghatti en van 't Sant op eigen initiatief bui ten de C.I.D. om agenten naar Ne derland gingen sturen en nog wel met medewerking van minister president Gerbrandy. Het was de agentengroep die bekend staat als de groep Hazelhoff-Roelfzema. Het C.I.D. onder mr. Derksema had dan ook als inlichtingen centrum geen waarde meer en beperkte zich practisch tot het veiligheidswerk. Deze bezigheid is in een later stadium van het C.I.D. afgesplitst en onder naam van Politie Buitendienst van het departement van Marine weer bij het departement van Justitie te rechtgekomen. Daar ondertussen het ministerie van Binnenlandse Zaken aparte bureaux voor docu mentatie en zuivering had opge richt, werd er veel, heel veel dubbel werk verricht. Dat deze situatie in het verslag van de parlementaire enquêtecommissie allesbehalve wordt toegejuicht spreekt vanzelf. Op 5 Februari 1942 werd het. C.I.D. van binnenlandse zaken overgebracht naar marine en kreeg aldus minister Furstner gelegenheid om zijn krachten aan het inlichtin genwerk te beproeven. Met de lei ding werd toen tijdelijk belast de kolonel der mariniers M. R. de Bruyne, een officier die eind 1941 door de minister naar Londen ont boden was om er hoofd te worden van het „Bureau Voorlichting Te rugkeer". Al spoedig was het con flict Derksema-Rabagliatti een con flict de Bruyne-Rabagliatti gewor den. Want evenmin als mr. Derk sema was de kolonel der mariniers een expert op het terrein der in- lichtingendienst, terwijl niettemin ook hij zelfstandig wilde kunnen werken. Vooral 't feit dat de ver- bindings- en transportdiensten vol ledig in handen van de Britten wa ren, kon de Bruyne moeilijk slik ken. Deze toestand was echter niet te veranderen omdat de Britten deze dienst van primair belang voor de oorlogvoering beschouwden en dus zelf verantwoordelijk wilden blijven. Over het beleid van de mi nister die ten tijde van kolonel de Bruyne een wakend oog op de C.I.D. houden moest, minister Furstner, is de parlementaire- enquête-commissie niet best te spreken. Was de benoeming van de heer de Bruyne reeds een slag in d elucht, de manier waarop deze door zijn minister bij het werk ge steund werd, noemt de commissie zeker onder de maat. De groep Hazelhoff-Roelfzema Maar ook het gedrag van minis ter-president Gerbrandy acht de commissie in deze maanden alles behalve brandschoon. Hij toch bil lijkte namens de regering de activi teiten van de groep Hazelhoff- Roelfzema, een club agenten die door de bemoeiingen van de heer van 't Sant zich intensief bezig hield met de inlichtingendienst buiten het C.I.D. om. Hierdoor kwa men niet alleen mr. Derksema en kolonel de Bruyne in een onmoge lijke positie, doch tevens werd door de regering het groot enthousiasme van een aantal jonge, meer dan moedige Nederlanders die zich con amore voor Nederland wilden in zetten in verkeerde banen geleid. Mr. S. E. Hazelhoff-Roelfzema was een jong reserve tweede lui tenant, die na uit Nederland te zijn ontsnapt in contact kwam met de heer van 't Sant en na een korte opleiding via deze ex- chef van het C.I.D. opdracht van de Nederlandse regering kreeg om uit het bezette gebied dr. Wiardi Beekman, een vooraan staand socialist, en kapitein Tie- lens te gaan halen. Met zeer veel moed heeft de groep Hazelhoff- Roelfzema zich meermalen per boot naar de Nederlandse kust begeven. De agent Tazelaar, die in het ka der van deze acties op Nederlandse bodem werd gezet, kwam in ver binding met kapitein Tielens, doch deze weigerde mee te gaan. Meer gehoor vond hij bij dr. Wiardi Beekman, doch toen hij zich met deze voor de kust van Scheveningen zou inschepen, bleek de operatie zo nonchalant te zijn voorbereid dat men vanuit Londen niet het goede teken via de radio doorgaf. Het overbodig oponthoud werd dr. Wi ardi Beekman noodlottig, Met de heer Goedhart en adelborst Pas- deloup (een latere V-man) werd hij op de boulevard gearresteerd. Kort vóór de bevrijding stierf deze bekwame socialist in een duits con centratiekamp aan de vlektyphus. De agent Tazelaar wist met een andere compagnon, Dogger, te ont komen, door zich in het ijskoude water te laten zakken. Via Zwitser land en Spanje hebben zij in April 1942 Engeland weer bereikt. Daar wachtte de heer Dogger nog een vreemde ontvangst. Zowel hij als mr. Hazelhoff-Roelfzema werden, na bij H.M. de Koningin te zijn ge weest, ter verantwoording geroepen door de minister van marine. De moedige Dogger kreeg zelfs een Re primande, omdat hij niet netjes „in de houding stond". Ook deze on prettige ervaringen vonden hun oorzaak in de rare verhouding van do groep Roelfzema tot het CID. Daardoor heeft men zelfs gewei gerd gebruik te maken van de schat van gegevens welke de heer Dog ger toch ongetwijfeld bij zich droeg Impasse dus helemaal niets Toen de kolonel der mariniers de Bruyne ontslag nam als tijdelijk chef van de CID brak er voor de dienst een periode aan, waarin helemaal niets geschiedde. De regering had besloten de zaak eens grondig te reorganiseren, doch dit had tot ge volg dat van 1 Juni tot 28 Novem ber 1942, de periode dus waarin het Engeland-Spiel hoogtij vierde, er te Londen feitelijk helemaal geen Nederlandse inlichtingendienst was. De heren Lovink en Warners ont wierpen inmiddels plannen voor 'n goede oplossing en zij dachten daar bij aanvankelijk aan één grote cen trale dienst die dan onder leiding van laatstgenoemde heer zou ko men te staan. Deze straffe centra lisatie kon echter om technische redenen ook de Britten hadden hun diensten in de SIS en de SOF- gesplitst niet doorgaaD. Toen kwam notabene de heer van *t Sant echter weer ten to nele, die ondertussen op voor dracht van minister van AngereU. de nieuwe bewindsman voor ju stitie, tot directeur yan politie -benoemd was. Ondertussen werk te de heer Warners in opdracht van de regering echter ook aan 'n rapport over de persoon van de heer van 't Sant Dit schijnt zodanig geweest te zijn, dat de candidatuur van de ex-hoofdcom missaris van politie voor goed als rhef der inlichtingendienst werd afgelegd. Over het rapport „van 't Sant" hangt nogal een waas van geheim zinnigheid. Noch de regering, noch de heer Gerbrandy hebben het ter beschikking van de parlementaire enquête-commissie willen stellen. Tenslotte was bet de heer van 't Sant zelf die de commissie het ge vraagde stuk wel ter inzage gaf. Daaruit blijkt dat in geen geval be wezen is, dat de heer van 't Sant zich ooit aan verraad heeft schuldig gemaakt. De minister-president be vestigde dit, maar voegde er aan toe: „Wel zijn in het rapport enige aanwijzingen die zouden kunnen leiden tot de conclusie, dat het niet onmogelijk mag worden geacht, dat de heer van 't Sant vóór de oorlog tegen betaling voor de Britten ge werkt heeft." Tussen al deze strubbelingen kwam eindelijk op 28 November een K. B. tot stand waarbij het „Bureau Inlichtingen" tot stand kwam. Het betekende gelukkig het einde van een vaak onverkwikke lijke historie. Veemarkt Utrecht UTRECHT Op de veemarkt te Utrecht werden aangevoerd in to taal 4090: runderen 883; graskalve ren 95; nuchtere kalveren 216; schapen en lammeren 774; varkens 657; zeugen 243; biggen 1183; bok ken en geiten 39. De prijzen varl eerden voor: stieren van 400 tot 800; kalfvaarzen van 625 tot 825; graskalveren van 175 tot 280; nuchtere kalveren van 48 tot 65; pinken van 320 tot 500; melkkoeien van 625 tot 925; kalfkoeien van 650 tot 950; vaarskoeien van 540 tot 740; schapen van 65 tot 105; lam meren van 45 tot 58; magere var kens van 65 tot 100; zeugen van 250 tot 350; biggen van 40 tot 60; bokken en geiten van 15 tot 45. De handel in schapen en nuchtere kalveren was willig, in varkens en biggen redelijk, in rundvee matig. DR. LAUREANO GOMEZ, de nieuwe president van Colombia, die met ingang van 7 Augustus a.s. zijn ambt zal aanvaarden. (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIJN, 1 Augustus. De overigens weer sterk afnemende belangstelling voor de ontwikkeling in het Verre Oosten, heeft hier enkele dagen moeten wijken voor de interesse, die het derde congres der socialistische Eenheidspartij voor zich op eiste. De gehele Duitse pers heeft aan dit gebeuren uitvoerige commentaren gewijd, terwijl de politieke waarnemers der ge allieerden heel wat informatieve besprekingen hebben gevoerd om de werkelijke betekenis van dit congres zo nauwkeurig mogelijk in hun rapporten vast te leggen. Te verwonderen is dit niet. Oost-Duitsland is nog altijd be langrijker dan Korea en het was eenieder hier reeds maanden ge leden bekend, dat op de derde partijdag der communisten een nieuwe politiek zou worden uit gestippeld, die in een reeks vol dongen feiten tot uiting zou ko men. Paginalange commentaren in het orgaan der communisti sche partij, Neues Dcutschland, en een reeks niet minder belang rijke hoofdartikelen in het blad van het rode leger, Die Tagliche Rundschau, hadden dit voldoen de duidelijk gemaakt. Wat men vermoedde werd spoedig zekerheid. Ulbricht, de almachtige dictator achter de schermen, had bij zijn bezoek aan Stalin op 26 Mei j.l. het be vel ontvingen Oost-Duitsland tot in de geringste bijzonderhe den te organiseren naar het voorbeeld der Sovjet-Unie. Van af dit ogenblik dagtekent de niets ontziende strijd tegen de Kerk, het definitief uitschakelen der andere partijen met als uiting hiervan een opgedrongen eenheidslijst voor de komende verkiezingen en ien laatste de onverzoenlijke kruistocht tegen allen, ook in de communistische partij zelf, die niet volledig en zonder enig voorbehoud achter de door Stalin voorgeschreven richtlijnen stonden. Uiterste consequentie „Wij zullen ieder het partij- boek ontnemen," schreef Ul- bridht na zijn terugkeer uit Moskou in „Neues Deutschland", „die de leer van onze grote Sta lin niet tot in uiterste conse quentie aanvaardt." In de West- Berlijnse pers heeft men met dit dreigement nogal eens de spot gedreven, maar de bevol king der sovjet-zone, inclusief de communisten, hebben deze woorden heel wat slapeloze nachten bezorgd. De reeds voor het grootste gedeelte gelijkgeschakelde be stuurderen der burgelijke partijen capituleerden onvoor waardelijk, terwijl het hoofd kwartier der communistische partij in de Lotharingerstrasse, „het grauwe paleis", bestormd werd door kameraden, die zich niet helemaal brandschoon voelden en daarom de grootste figuur aller tijden, maarschalk Stalin, in de ongelooflijkste termen kwamen bejubelen. Veel heeft hen dit intussen niet geholpen. Een kwart mil- lioen communisten werd uit de partij gestoten. Op het partijcon gres heeft Staats-president, Wil helm Pieck, in eigen persoon hen beschuldigd van misdaden, die zelfs de meest onverstoorba- ren angstrillingen moeten hebben bezorgd.De heer President was be slist niet in een diplomatieke bui, toen hij zijn philippiea uitsprak. Als een tweede Wysjinski sprak hij in geagiteerde stijl van rioolratten, saboteurs, die zich in de partij had den gesmokkeld om het Amerikaans imperialisme te dienen. Vijanden Deze zuivering heeft, internatio naal politiek gezien, slechts in zo verre betekenis, dat zij het onver mijdelijke voorspel vormt van het opnemen der Oost-Duitse commu nistische partij in de Sovjet-Unie onderworpen landenblok. Moskou heeft de regering Grotewohl ge machtigd de Westelijke geallieerden officieel als vijanden te behande len. Wetten, door hen uitgevaar digd, behoeft zij niet meer te er kennen. Men verwacht hier alge meen, dat de Oost-Duitse regering van dit recht op de allereerste plaats gebruik zal maken om West- Berlijn opnieuw onder druk te zetten. Een nieuwe zenuwenoorlog wordt mogelijk geacht die het mo reel der West-Berlijnse bevolking voor de zoveelste maal ernstig op de proef zal stellen. Het tegelijkertijd aangekondig de vijfjarenplan moet de gehele Oost-Duitse economie afstellen op de behoeften en de eisen der So vjet-Unie. Met bet herstel der Duitse eenheid behoeft geen reke ning te worden gehouden. Deze kan in de ogen der Sovjets toch slechts plaats vinden, indien West- Duitsland bereid is zijn economie aan die der sovjet-zone aan te passen. Gesloten front Ernstiger nog is GrotewoWs ver klaring, dat zijn regering meedo genloos 7-al optreden tegen de Kerken, die de vrede in de sovjet zone verstoren. Hierdoor is de laat ste hoop, dat een kerkvervolging naar Hongaars voorbeeld vermeden kon worden, een trieste illusie ge worden. De taktiek, die de com munisten hierbij willen volgen, is al geen geheim meer. De bevol king is opgeroepen alle kerkelijke plechtigheden te saboteren, geleid door een geestelijke, die weigert lid te worden van het communis tische nationale front. De geestelij ken zelf wil men in aciae-comité's organiseren, die tegen de kerkelijke overheid gericht zijn. Het eerste comité is reeds in Dresden in het leven geroepen. Doch het is een trots feit, dat hiervan geen enkel katholiek geestelijke deel uitmaakt. Zij blijven een gesloten front op 'n bloedzuigers en rapalje, geniepige eenzame sterk bedreigde post.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3