ït mee Gezins congres: stimulans voor de strijd tegen de geestelijke en materiële noden Dertig wagons kool op één dag vernietigd )urses Eindigt ERETENTOONSTELLING JAN VAN HERWIJNEN Noordlooper won Engelse heat in courses Sappemeer 7*\ Bonifaciusparochie 40 jaar pa: Metamorphose van de Blokkerse veilinghal MrJan Derks en pater Godefroy gaven waardevolle richtlijnen De Rozenkrans kan de uitkomst zijn! Noorder mar ktbond Paardensport In Christus' Licht P. Schipper, zestig jaar organist, begiftigd met „Pro Ecclesia et Pontifici" Echtpaar uit Hauwert gedood MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 algemeen secretariaat ad van Europa, ité van Ministers heeft ad een boodschap ge in met voldoening ge- ordt van de initiatie- O.E.E.S. op stuk van ken van het ruilver- i de perspectieven, die Schuman biedt. De besluit met vast te de internationale toe- >e ernstig ook gun- ïtzichten biedt, dank neming van een aan- leden aan de werk- van de Raad van jen verpleegster dentificeerd van de verpleegster, dagavond laat even :elo bewusteloos op de wonden, is nu bekend, n te staan, dat de ge- t .leerling-verpleegster inrichting te Amers- ze zich tijdens een af als verpleegde van ische inrichting Maas terdam als werkzoe- angemeld. Het meisje id, is thans terugge- Rotterdam. tslagen van de dra- ïindigt ontlenen wij- ndraverij, afst. 1300 rij van meet voor 2- landse hengsten en rinses Zora, J. Wa- 1.59, km-tijd: 1.31.5; ia B, J. M. v. d. Berg a-tijd: 1.31.8; 3. Post- Vergay, tijd: 1.59.6, Winnend f6.40, pl. ,f 1-30; gekoppeld al f4.90. /stand 2400 m.: Dra- voor Ned. hengsten leboren in 1947: 1. 'i- J. Siderius, tijd: 1.28.3; 2. Oriënt Vergay, tijd: 3.35.8, Ij,.3. Oranje J, J. v. tijd: 3.37, km.-tijd: f5.30, pl. f 1.80, f2, :ld f 16.90; covercal afstand 2460 m.: erij internationaal, dargretha Hanover, rg, tijd: 3.41.5, km- ae Axkit, F. A. Bos- .8, km-tijd: 1.28; 3. V. H. Geersen, tijd: 1.28. Totalisator: 0, pl. f 1.60, f2.40, d: f 14.covercal: van de rennen Ooievaar, afstand :rensde handicap) an 3 jaar en ouder [ewonnen hebbdh: erdu, J. C. Pex; 2. W. van Dijk; 3. lintenon, J. Claes. Vinnend f3.90, pl. overcal f4.90, ge- f 84.527.50,— UÏONALE TMOETINCEN r in de afgelopen perk, waarin Ne- ;pelers en -speel- m tegen vertegen- het Italiaanse en >e heren brachten ste dag tot een 3-3 rlandse zijde wa- enkelspel, Van n Wilton en Linck winnaars. ;de dag won Wil- ipel; van Swol en bbel. De einduit- voor Italië. Voor met een B-ploeg uitstekend resul- dames deden het met 76 hun Iers de baas. Na }den de Fransen idens de eerste de dames Roos, 'mier een 65 mej. Hermsen en >r het dubbel aan nd 66. Zij sloe- ■net 3—6, 6—1, ry wint stournooi telspel van het voor profs heeft ry. de vroegere ren, met 6—3, ewonnen van de Khaled. zich blij, zelfs ioen, maar het dan beter met ij was er bang ar ronduit te nu toch was, zo angstig ge had begrepen, nog verder in terugtrekken, wij dering nog Dat hij haar verliezen zou. iets moeten r gekomen, dat mevrouw Ha- 't anders ge- :n vlucht. Dat zan honderden voor Thea ge- as geen oplos- reep eruit, dat eigenerbewe- u. wat haar het te laat I zc>u het zelf Hij zou naar iteikamer van aide Rob zich it gleed tegen 'gen werd hij i keerde naar >m alles voor te overden- gelijk. irdt vervolgd) (Van onze verslaggever.) Wat stemde gistermiddag de ruim tweeduizend mannen en vrouwen in de Blokkersei eilinghal zo feestelijk? Niet op de eerste plaats de vlaggen en het spandoek op het pad dat naar de ingang voert, noch de vrolijke klanken van het fanfarecorps St. Pancratius, dat zich onder leiding van Leo Koning zo buitengewoon ver dienstelijk maakte. Zeker, dat alles werkte mee om de stemming te verhogen. Maar allereerst was het de intentie die de deelnemers aan het congres van kring VII van de Nederlandse Bond voor het Gezin in zulk een harte lijke verstandhouding samenbracht; de intentie namelijk om zich door dit congres nog beter te laten overtuigen van de heilige roeping tegenover de belangen die God hen in hun huwelijk heeft toevertrouwd. Lang tevoren hadden zij vernomen wie en wat het Bonds- bestuur voor deze massale bijeenkomst in hun belangstelling had aanbevolen. De wetenschap dat zij zich niets beters hadden kunnen wensen, deed de duizenden van heinde en ver uit ons gewest reeds bij voorbaat openstaan voor het goede, dat hen in zo rijke verscheidenheid zou worden geboden. Toen de Kringwoorzitter dr. C. J. C. Arnold na het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus als eerste het spreekgestoelte beklom en de massa het welkom toeriep, zaten onder zijn gehoor o.m. de hoogeerw. heren P. L. C. v. d. Meer, deken van Hoorn en H. J. Kuijper, deken van Wervershoof, de zeereerw. heren pastoors G. J. Blankenauw en J. Berger, burgemeester G. Essing, de voorzitter van de Ned. R. Iï. Bond voor het Gezin de heer J. W. F. van Meegeren en de heer E. J. M. Stumpel, allen leden van het ere-comité. Van hun belangstelling gaven ook blijk pastoor v. d. Berg van Spierdijk, pastoor Zeegers van De Weere, burgemeester Nolet van Ursem, de heer Jac. Braakman, lid van de Prov. Staten, de doktoren Barnhoorn van Blokker en Van Hesteren van Warmenhuizen. Het inleidend woord van dr. Arnold gold vooral de heer Van Meegeren, die de grote deel name aan het congres moest zien als het bewijs, dat er nog velen zijn die voor de gezinnen willen bidden en strijden. „Gij allen kunt in de Bond voor het Gezin meer werk verrichten dan u denkt", zo sprak de kring voorzitter toen hij zich tot de congressisten richtte. „Let op de activiteit van onze tegenstan ders en weet wel dat de ver dediging nog niet zo eensgezind is als de aanval!" Het sociale gezinsleven Meermalen klonk gelach door de enorme hal, wanneer mr. Derks, zijn rede over de sociale positie van het gezin kruidde met geestige opmerkingen, ont leend aan zijn eigen ervaringen, vooral uit zijn .Romeinse" tijd Overigens w_as er diepe aan dacht voor een spreker die met groot talent zijn luisteraars weet te boeien en door de gloed van zijn overtuiging de harten ver warmt. Hij hekelde de opvatting van sommige werkgevers, die hun arbeiders decreteren: „Laat je huiselijke zorgen thuis." Dat is de mentaliteit van hen die het liefst ongetrouwde krachten in dienst nemen en opvoering van de productie als eerste en enige taak zien. Alsof de arbeider daarmee gediend is! Zeker, hij moet aan de eisen van zijn be drijf beantwoorden. Maar hij werkt ook om zijn boterham te verdienen; kortweg gezegd: de productie moet ook hem ten goede komen. En verder rede nerend: hij moet werken om in het levensonderhoud van zijn gezin te voorzien en dus is de productie ook bestemd1" om te dienen tot heil van allen die aan zijn zorgen zijn toever trouwd. Onze tegenwoordige Paus heeft de deelnemers aan het in ternationaal congres van sociale studiën er onlangs voor gewaar schuwd, dat de beschikking over de productiemiddelen dikwijls wordt onttrokken aan de parti culiere voorziening, waar ze worden ondergebracht in ano- nvme collectieve gemeenschap pen. ,De productie moet zowel in opzet als in einddoel nauw verband houden met de wel vaart en de waardigheid van het gezin", zo voegde onze Heilige Vader hieraan toe. Hoe dwaas is het dus, van de werker te eisen dat hij in het bedrijf de zorgen voor zijn gezinsleden vergeet Men kent dit streven in Rus land, waar men moet werken cm de staat te dienen, we zien dit ook in de kapitalistische landen, waar men de werker veelal beschouwt als een object dat zo goedkoop mogelijk moet zijn en zoveel mogelijk moet op brengen! Het is thans meer dan ooit nodig dat het gezin weer wordt gewaardeerd als een door God gestichte levenscel, waarop iedere aanslag als een aantasting van de maatschappij zelf kan worden beschouwd. Met die waardering is het echter dik wijls treurig gesteld. Verachting van het grote gezin, verwijten over gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel van de „flinken" die het gezin meer zien als een „liefhebberij", zijn aan de orde van de dag. Wij weten echter dat het oudergéluk ongeëven aard is en dat de kinderen uit een krachtig gezin opgroeien tot de besten in de maatschappij. Mr. Derks wekte zijn toehoor ders op zich te verdiepen in de argumenten die dë verkeerde conclusies over gezinsvorming kunnen weerleggen. En laat u toch nooit imponeren door de smadelijke opmerking dat ande ren uw gezinslasten moeten be talen. Z.H. de Paus heeft gezegd: „Er moet meer zorg worden besteed aan de sociale positie van het gezin. Het gaat hier om een zeer bescheiden schadeloosstelling voor de diensten van de eerste rang, welke het gezin aan de gemeenschap bewijst." Dit is dus iets anders dan het verwilt dat vaders en moeders profi teurs zijn! Gunstige wijziging van de sociale wetten, zal ook de men taliteit van de bevolking gunstig beïnvloeden, zo sprak mr. Derks als zijn overtuiging uit. En wat valt er op dit terrein nog veel te verrichten. Het recht op kinder bijslag bijvoorbeeld, is ook een recht voor de zelfstandigen. Wat hen nu in vooruitzicht is gesteld, lijkt eerder op steun bij armoe de De onevenredig zware druk van de indirecte belastingen vraagt dringende correctie. De wetten moeten gebaseerd zijn op erkenning van het goede, het normale, ook in het gezinsleven. De gezinnen behoeven zien niet te verontschuldigen tegenover de gemeenschap; integendeel, ze mogen op zichzelf roemen, want ze kunnen zich beroepen op Gods Heilige Wil. De rozenkrans kan redding brengen Pater L. Godefroy besprak de geestelijke noden in onze gezin nen, de noden dus waaronder geheel de maatschappij gebukt gaat. Er is één middel „om de trouwfoto voor stof te bewaren" en dat is het gezamenlijk bid den in een oprechte sfeer. En dan is het rozenhoedje het ge zinsgebed bjj uitstek. Onze Lie ve Vrouw van Fatima heeft de wereld voorgehouden dat de vrede kan worden verkregen, als de rozenkrans in onze gezinnen in ere wordt hersteld en dage lijks de ouders en kinderen in verenigd gebed doet knielen. Het is tekenend voor de hedendaagse opvattingen, dat de heilige wetten van het huwe lijks- en gezinsleven worden ge negeerd. Men noemt ze klein burgerlijk, ouderwets, conser vatief.... Maar het is uw triomf dat ge u bewust bent van de hoge zending in huwelijk en op voeding, aldus hield pater Gode froy zijn aandachtige luisteraars voor. Sint Paulus vergelijkt de lief de tusen man en vrouw met de liefde van Christus voor Zijn Kerk. Inderdaad, dit geheim is groot. De liefde tussen man en vrouw en de godsdienstige in stelling van het gezin moeten ten koste van alles bewaard blijven en mogen niet verstikken in een berg van materiële moeilijk heden. De gemeenschap moet de moeilijkheden geven voor het ver vullen van de plichtên in het gezin. Pater Godefroy merkte hier bij op, dat de Bond voor het Ge zin de eerste hand heeft gehad in nieuwe sociale maatregelen aie thans op stapel staan. „Blijft bidden", zo houdt onze Heilige Vader de gezinnen voor. Het is de wens van de Paus dat vooral het rozenhoedje veel' intenser zal worden gebeden. Het is het zuiverste gezinsgebed, grotendeels door de hemel in gegeven en begrijpelijk voor iedereen. Eeuwen geleden is de Azia tische dreiging afgewend door het rozenkransgebed, onder aan voering van Paus Pius V. Ook nu beleeft de wereld een ang stige tijd, waaruit niet de Vei ligheidsraad, maar Onze Lieve Vrouw redding kan brengen. In 1917 verscheen de Heilige Maagd aan de kinderen van Fhtima. Zij noemde Zich Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans en ze: „Wanneer Mijn verlangens worden ingewilligd, zal er vrede komen en zal ook Rusland zich bekeren." Waarom niet vol vertrouwen de rozenkrans bidden, zoals de 200.000 Amerikaanse gezinnen, die plechtig hebben beloofd dit iedere dag te doen? Pater Gode froy deed op de congressisten een hartstochtelijk 'beroep om de verlangens van de Heilige Maagd niet te negeren. We heb ben het herstel van de vrede binnen ons bereik! De Vijf Blijde Geheimen. Na de pauze, waarin St. Pancra tius marsmuziek ten gehore bracht en de congressisten gelegenheid kre gen zich van verversingen te voor zien Blokkers fruit heeft kwali teit! voerden spelers van de Alk- maarse en Heilose Toneelverenigin gen „Vondel", „Cantecleer", ,;Din- dua" en De Bergense Spelers onder regie van de heer Haakman een aantal tableaux ten tonele. Geza menlijk baden de toeschouwers het Rozenhoedje. Ieder tientje werd door de uitbeelding van een der Blijde Geheimen afgewisseld, waar door de biddende menigte op zeer schone wijze werd opgewekt tot het overwegen van de gedachten, die in deze Geheimen zijn neerge legd. Het R.K. Hoorns Gemengd Koor verleende eveneens zijn me dewerking, bijdragend tot het beeld dat dit ongewone rozenkransgebed zo indrukwekkend maakte. In wezen was de opzet eenvoudig. Een lector citeerde het Evangelie volgens Sint Lucas, waarin de ge beurtenissen rond de Heilige Ge boorte worden verhaald. Ze werden in voortreffelijke tableaux, rijk van costumering en uitgevoerd door be kwame tonelisten, aan de biddende mannen en vrouwen ter overweging gegeven. Betere manier om te to nen dat 'de Geheimen van de Rozen krans het gebed een bijzondere waarde geven, was nauwelijks denk baar. Regie en spelers verdienen veel lof, evenals de leden van het koor, dat ditmaal onder leiding van de heer Th. Vis uit Ooster-Blokker de liederen muzikaal verantwoord ten gehore bracht. Enkele techni sche fouten konden op het toneel niet worden vermeden. Ze vermoch ten echter de devote stemming geen afbreuk te doen. Vermelding ver dienen de grime van de fa. Wolzak uit Amsterdam, de costumering van de Fa. Dames "uit Haarlem, de décors van Nico Berkhout uit Bergen en de aankleding van het toneel, waar voor de fa. Vroom en Dreesmann haar gewaardeerde medewerking had verleend. Telegrammen van hulde. Dr. Arnold betrok in zijn dank woord allen die tot de verheugende gang van zaken op dit Gezinscon gres hadden bijgedragen. In het bij zonder ging zijn erkentelijkheid uit naar burgemeester Essing, voor diens bemoeienissen om de veiling hal in het drukst van het seizoen Voor dit doel een metamorphose tt /aten ondergaan. Onder grote instemming van de vergadering deelde de kringvoorzit ter mede, dat telegrammen van aan hankelijkheid waren gezonden naar de Bisschop van Haarlem Mgr. Hui- bers, de Pauselijke Internuntius Mgr. Paolo Giobbe en H.M. de Ko ningin. Niet rusten Tenslotte sprak de heer Van Mere- geren, vergrijsd in de strijd voor de rechten van het gezin. Was het te verwonderen dat de voorzitter van het hoofdbestuur van de Bond voor het Gezin verheugd was over deze prachtige middag? Hij achtte alles wat hier was geboden een voorbeeld voor het gehele land. Sprekend over de lange en moeilijke periode van activiteit sinds 1918, roemde hij de werkgevers die met het geven van kinderbijslag de wet telijke regelingen ver vooruit waren gegaan. De heer Van Meegeren bracht hulde aan prof. Romme voor zijn gezinspolitiek, culminerend in de wet van 1939 en verzekerde dat de Bond voor het Gezin niet zal rusten voordat de kinderbijslag voor zelfstandigen het niveau van de bij slag voor de loontrekkenden zal hebben bereikt. Zaterdagmiddag is door de voor zitter van het Kunstenaarscentrum Bergen, de eretentoonstelling van het nieuwste werk van de Bergen se kunstschilder Jan van Herwijnen geopend. Deze jubileumtentoonstel ling wordt gehouden ter gelegen heid van de 60ste verjaardag van de kunstenaar.. Sinds deze gedenk waardige datum in. het leven van Jan van Herwijnen, die in Novem ber van het vorige jaar is gevallen, heeft het werk van deze kunste naar ten toon gehangen in Delft en in Alkmaar. De eretentoonstelling, die thans in Bergen wordt gehou den, is geen retrospectieve exposi- NOORD-SCHARWOUDE. Het spreekt welhaast vanzelf dat de debacle met de vroege kool dagelijks een punt van bespreking is onder de tuinders. Ook op de bestuursvergadering van de veilingvereniging „De Noordermarktbond" welke Zaterdagmid dag werd gehouden, vormde het een deel van de besprekingen. Deze vergadering werd onder zeer ongunstige omstandigheden gehou den. Met de vroege kool is het steeds slechter geworden, zodat thans van 'n algemene debacle ge sproken kan worden. Tot Zaterdag 5 Augustus zUn in totaal 140 wagons kool doorgedraaid en gedenatureerd. Zaterdag werden 30 wagons kool aangevoerd en werden er slechts 3 verkocht. Als eerste oorzaak van deze dé- bacle noemde voorzitter P. Duyves het te veel aan vroege kool. De laatste jaren is de teelt van vroege kool enorm toegenomen. In het rayon van de Noordermarktbond werden in 1944 60 H.A. vroege witte kool verbouwd in 1945 40 H.A., in 1946 130 H.A., 1947 156 H.A., 1948 220 H.A., 1949 242 H.A. en thans in 1950 260 H.A. Als tweede oorzaak noemde spr. de weersomstandigheden (overvloe dige regen), die niet alleen hier, maar ook in het buitenland 'n grote groei hebben bevorderd. Tenslotte noemde spr. de invoerbelemmerin- gen en de ongunstige betalings balans met Duitsland en België. De gevormde minimumprijzen- fondsen raken op deze manier spoe dig geheel uitgeput. Dit alles geeft geen opwekkend beeld, 'n Licht punt noemde spr. de vroege aard- appelcampagne,, waar goede prijzen voor genoteerd werden. Ook de poters zijn goed In trek. Naar aanleiding van de notulen merkte voorzitter op, dat de tuin ders hun aardappelen slecht ge sproeid hebben. De gevolgen zijn dan ook, niet uitgebleven. Mededelingen. Er werd medegedeeld, dat het proces tegen de Grofu (in zake gele kool) gewonnen was. Omzetten. De omzet over de maand Mei had bedragen f 320,961.37, over Juni f 83.379.88 en over Juli f 514.215.29. De aanschaffing van 'n brandvrije kluis zal plm. f 900.kosten. Veilingspercentage. Onlangs werd het veilingspercen tage voor groenten etc. in verband met de verminderde bijdrage (0.7 pet.) voor het Afzetfonds vastge steld op 2% pet. Voor aardappelen en uien behoeft in het geheel geen bijdrage te wor den gedaan aan het Afzetfonds. Het veilingspercentage voor deze producten werd bepaald op 2 pet. Aldus besloten. Thans geiden de volgende vei lingspercentages: 1'/, pet. voor pootaardappelen: 2 pet. voor aardappelen en uien; 2yt pet. voor groenten; 3 pet. voor aardappelen in veilingsfust; 3 pet. voor groenten in veilingsfust. Aanvulling pensioenfonds. Uit besprekingen met de accoun tantsdienst is gebleken, dat het mogelijk is om het pensioenfonds aan te vullen met de teveel ontvan gen veilingsprovisie. Deze reserve ring is ook vrijgesteld van belas ting. Op de vorige algemene ver gadering werd besloten om f 24.000 over te schrijven op het ledenkapi taal Dit besluit moet dus gewijzigd worden. Daar er zoveel mogelijk in het pensioenfonds gestort moet worden zal men dit nader bekijken en bepalen aldus; 0.2 pet. voor het ledenkapitaal; 0.2 pet. voor het pensioenfonds. De penningmeester deelde nog mede, dat de geblokkeerde gelden (f 14.000) thans vrij gekomen zijn. Men besloot de gelden te plaatsen bij de Boerenleenbank en 'n optie rekening aan te vragen. Poters. De pootaardappelen zullen via de veiling worden verkocht. Op 9 Aug. wordt er 'n veiling gehouden te Broek op Langendijk en op 18 Aug. te Noord-Scharwoude. Deze veiling begint om half elf. De minimumprijs voor Eerstelin gen A is f 15.50 en voor drielingen f 18.— De afname moet geschieden vóór 15 November 1950. Als bewaarvergoedingen gelden: f 1.per 100 kg tot 30 November; f 1.50 per 100 kg van 115 Dec.; f 2.per 100 kg van 1631 Dec.; f 3.per 100 kg voor late rassen na 1 Januari; f 3.50 per 100 kg voor vroege rassen. Na 1 Maart 1951 is het risico voor de koper. Witte kool. Ingaande deze week wordt er weer 'n regeling voor de witte kool van kracht. Alle aanvoerders krijgen aanvankelijk de minimum-vergoe- dingsprijs uitbetaald. De meerdere opbrengst van de verkochte partijen wordt gereserveerd en later over 't gehele kwantum verdeeld. Bij de rondvraag werd het veilen op de katholieke Zondagen 15 Aug. en 1 Nov. besproken. Het personeel van de veiling bestaat thans uit 3 katholieken en 1 niet- katholiek, hetgeen aanleiding kan geven tot moeilijkheden. Voorge steld werd om op deze beide dagen en ook op Goede Vrijdag niet meer te veilen. Besloten werd om in overleg te treden met Koophandel. Als er geen overwegende bezwaren bestaan zal op genoemde drie dagen de vei ling gesloten blijven. De finale had een mooie strijd kunnen worden indien Noord looper, die deze middag zo goed had gedraafd, zich ook in deze laatste rit goed gedragen had. Nu won Nellie Gregor zonder strijd. Nanda werd twee, Kon- dor drie. De uitslagen luiden: Niekie BH-prijs, afstand 2040 m. 1. Mfentjé O (Joh. Oosting)) tijd 3.20, km-tijd 1.36.2; 2. Netha O (F. A. v. d. Veen), tijd 3.21.6, km-tijd 1.37.9; 3, Nora Spencer (J. L. Bolt), tijd 3.24.6, km-tijd 1.40.3. Totalisator: winnend 12.60 plaats f 2.10, f 1.20, f 1.20; ge koppeld f 15.50; covercal f 4.60. Lepelaars-prijs: afstand 1640 m.): 1. Noordlooper (C. P. Neyens) tijd 2.30, km-tijd 1.31.5; 2. Over Again (A. J. Kats), tijd 2.33.1, km-tijd 1.35.8; 3. Myrtilus (T. A. v d. Veen), tijd 2.33.1, km-tijd 1.31.2. Totalisator: winnend f2.-, plaats f i-60, f 3.30; gekoppeld f 12.covercal f 5.30. Karei Pluto-prijs, afstand 2220 m.: 1. Lepelaar S (A. J. Kats), tijd 3.22.4, km-tijd 1.34; 2. Iskra (G. S. Hamming), tijd 3.23.9, km tijd 1.31.1; 3. Lord Heny (J Ham), tijd 3.23.9, km-tiid 1.31.1. Totalisator: winnend f 26.60, pl. f 6.20, 6.70, 2.gekoppeld 12.50; covercal f 14.70. Noordlooper-prjjs kortebaan: 1. Nelly Gregor (T. A. v. d. Veen), tijd 1.03: 2. Nanda D (J. Ham), tijd 1.04.7: 3. Kondor (P. Dj. Bolt), tijd 1.09.4. Totalisator: winnend f 2.20. covercal f 3.10; gekoppeld f 4.70. SAPPEMEER De vereni ging voor Volksvermaken te Sappemeer heeft gisteren haar tweede coursedag gehouden en evenals de eerste maal was het weer buitengewoon goed. Ook de opkomst der paarden liet niets te wensen over. Alleen het bezoek was thans beduidend minder, hetgeen ook de toto- omzet niet ten goede is geko men." Toch werden nog f 16.923.- omgezet. De Niekie-BH-prijs was het openingsnummer en hierin gaven 13 paarden acte de presence. Or- tillia K. was aanvankelijk voor de anderen weg, doch halverwe ge kwamen de zwaardergeplaat sten geleideliik opzetten. Nora Spencer en Mientje O. trachten reeds direct de kop te nemen; Netha O. kwam zich ook nog in de strijd mengen en gedrieën liepen zij een prachtige finish. Korte baan De korte baan, waarvoor 32 paarden aan de start verschenen werd in vijf serie's verlopen. Nanda D kon de eerste series op haar naam brengen, Nellie Gregor de tweede, Kondor de derde. Ook Noordlooper wist haar serie te winnen, zij het op 't nippertje, daar de „reus" Al- louez de 70 meter handicap snel goed maakte, doch Noordlooper niet meer kon bereiken. Jacoba met de kleine Woud stra als pikeur zegevierde in de laatste serie. Marathónlooper be liep hier de Covercall. tie. Zij geeft geen overzicht van 's schilders werk gedurende de ja ren. Hier hangt alleen het laatste werk van van Herwijnen, het werk, dat hij in de laatstedrie maanden heef gewrocht. De tentoonstelling onderscheidt zich dan ook uiteraard niet door de quantiteit van het ge- exposeerde werk, doch wij mogen met een gerust hart zeggen, dat de qualiteit van de tentoongestelde schilderijen deze expositie ten volle bezienswaard maakt. Mr. Kamp wees in zijn openingswoord op de eerlijkheid en de oprechtheid, die in het werk van deze kunstenaar zo duidelijk tot uitdrukking komen. In een wereld, waarin onzuiver heid en oneerlijkheid gemeengoed geworden zijn, maa.r dié niettemin ónze wereld, ons tijdperk is, waar in ieder van ons zijn roeping dient te volgen, vallen deze eigenschap pen van de schilder van Herwijnen wel bijzonder op. Wie in deze tijd zijn roeping volgt, zoals deze kun stenaar dat doet, kan bijdragen tot de vrede en de rust in de wereld. Mr. Kamp wenste Jan van Her wijnen geluk ter gelegenheid van het kroonjaar in diens leven en het dorp Bergen, dat zoveel grote kun stenaars herbergt, wenste hij mede geluk. Op de tentoonstelling hangen elf nieuwe werkstukken van de schil der. Toen wij de eerste maal een rondgang maakten door de kunst zaal van het K.C.B. troffen ons de daar geëxposeerde schilderijen mihder dan toen wij ze voor de tweede maal in ogenschouw namen. En toen wij wéér en nog eens langs de tentoongestelde werken gingen, troffen zij ons meer en meer en kregen wij bewondering voor dit werk. Er hangen werken uit Parijs en Bergen. Het schilderij van St. Ger main des Prez, in de pointillistische techniek van de schilder is een vortreffelijk werkstuk en het Bos, no. 7. is een uitstekend ge slaagd schilderij dat gemakkelijk aanspreekt. Het grote doek Het Gezin, op de compositie waarvan misschien iets aan te merken zou zijn, doet het niettemin in zijn ge heel uitmuntend. En het, overwe gend blauwe, stilleven is een schil derij, dat wij zeer waardeerden. Het tweede schilderij dat op deze tentoonstelling hangt, konden wij aanvankelijk het minst waardéren, maar later kwamen wij op onze appreciatie terug. Het was een voortreffelijk schilderijtje, merkten wij toen, en daarvan zijn wij nog altijd overtuigd.. E,. hangt veel moois op deze ten toonstelling. En als wij dat zeggen van een expositie waar slechts elf schilderijen hangen, dan betekent dat, dat die expositie alleszins de moeite waard is. Jan van Herwij- nen is een begenadigd schilder, die niet in de laatste plaats door zijn uitstekend kleurgevoel de volle be langstelling verdient van allen, die de schilderkunst een warm hart toedragen. Engels straalvliegtuig maakte noodlanding Een Engels straalvliegtuig heeft op zee een noodlanding gemaakt drie en een halve miil ten zuiden van Walmer Castle. De piloot is gered. Haarlem-Heerenveen 71 Tot besluit van de sportweek te Hoorn werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van Haarlem en Heerenveen. Abe Len stra kon niet verhinderen dat zijn club een nederlaag te slikken kreeg. Wel .zorgde hij voor het enige Hee- renveendoelpunt. Hoogmoed is zwak heid. De hoogmoedige meent alles zelf te kunnen. Hij heeft noch God noch de mensen nodig. Hij is zichzelf voldoende. En het gevolg daar van? Dagelijks moet hij ervaren hoe wei nig de mens betekent, hoeveel fouten hij maakt, hoe dikwijls hij tekort schiet. BENEDICTUS SPANBROEK. De parochianen van de Sf". Bonifaciuskerk te Spanbroek hadden Zondag verschillende redenen om feest te vieren! Op de eerste plaats werd het feit herdacht dat het tegenwoordige kerkgebouw precies veertig jaar geleden in gebruik genomen w,erd. Voor het eerst na vele jaren luidden weer de klokken feestelijk over het vriendelijk dorpje, waar alle katholieken de vlaggen hadden uitgestoken. En 's middags werd de heer P. Schipper op treffende wijze gehuldigd, die zestigj aar achfereen organist is geweest. Hij werd begiftigd met het Erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Des morgens riepen de klokken de parochianen naar het kerkge bouw, waar de H.E. Deken yan Wognum, de plechtige Hoogmis selebreerde, met assistentie van de Z.Eerw. Heer Pastoor P. Berlage en de Weleerw. Kapelaan Jos Plan- tinga. De Deken hield een hoogge stemde feestpredicatie, waarin hij onder de aandacht bracht, hoe alle parochianen God dankbaar moesten zijn om Zijn vele weldaden, waar door de parochie thans eén bloeien de parochie gen'oemd mag worden. Dit laatste blijkt ook wel uit de geschiedenis van de kerk. De grote voorvechter, pionier en stichter van het kerkgebouw, pastoor G. A. Ste kelenburg, zou zijn grootse werk nooit tot stand hebben kunnen bren gen, wanneer de parochianen niet steen voor steen tot de bouw had den bijgedragen. En dit bleek bij de geldinzame ling voor de nieuwe klokken we derom op overtuigende wijze. De klokken immers kunnen met recht een geschenk van de parochianen worden genoemd. Het grootste ge deelte van het benodigde bedrag kwam reeds binnen bij de huis- aan-huis collecte en wat er nog ont brak ontving men weer hoofdzake lijk van milde gevers! Na het Plechtig Lof, gecelebreerd door Pastoor P. Berlage, kapelaan Jos Plantinga als Diaken en Pater Joh. Koomen Pzn. uit België als Subdiaken, waaronded de pastoor nog weer eens een dringend beroep deed op de parochianen en vooral op de jongeren onder hen, de kerk hun blijvende steun tê verzekeren, kwamen de Geestelijkheid, Kerk en Armbestuur, Kerkkoor en vele belangstellenden in het Parochie huis bijeen, waar de organist P. Schipper, temidden van zijn familie leden gehuldigd zou worden. Op deze bijeenkomst deelde Pastoor Berlage mede, dat het Z.H. Paus Pius XII had behaagd aan de heer P. Schipper het Erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toe te kennen. De onderscheiding werd hem door het oudste lid van het Kerkbestuur, de heer A. Stam, op de borst ge speld. Liefde voor kerk en muziek. Deze haalde allerlei herinneringen op uit lang vervlogen dagen, waar uit echter voldoende kon worden opgemaakt, met hoeveel liefde voor kerk en gewijde muziek de heer Schipper zijn taak heeft vervuld. Nooit was het hem teveel zijn werk zaamheden voor de Eeredienst te onderbreken en dé heer A. Stam wist zelfs nog te vertellen, dat de onderscheiden organist in de barre winter van 1898 op de schaatsen naar de kerk kwam, omdat een dikke ijslaag de wegen onbegaan baar had gemaakt. Diep ontroerd om deze hoge on derscheiding zeide de heer Schip per, dat de eer niet hem, maar God alleen toekwam, en daarna aan zijn moeder en echtgenote z.g„ die hem beiden juist ook daarin een grote steun zijn geweest. Tevens bracht hü dank aan de bewerkers van zijn onderscheiding. De heer Th. Koomen, lid van het Kerkbestuur, somde de verdiensten van de organist op en betoogde, hoe de gelovigen gesticht werden door diens voortreffelijk spel. De heer H. Schipper, de jongste zoon van de organist,bracht in en kele zeer persoonlijke woorden hulde aan zijn vader. Hij meende hem niet beter te kunnen huldigen leden samengesteld, de Cantate: dan door met een koof uit familie- „Misericordias Domini in aeternum BEAURAING EN BANNEUX „Opdat men hier ter Bedevaart kome" Evenals voorgaande jaren is voor ons vanuit Noord-Holland met tou ringcars vol comfort, de mogelijk heid opengesteld met deelnemers aan te sluiten bij de Landelijke Bedevaarten naar Beauraing en Banneux, waarvan Deken Kuys uit Poeldijk voorzitter is en kapelaan Velzeboer vice-voorzitter. Wie uitermate tevreden wil zijn over vacantiedagen maakt daarvan tevens een devotievolle r.eis en sluit zich aan voor deze „Maria-hulde" in dit „Gouden Jaar", naar Beau raing. Gevolg gevende aan Hare uitno diging, opdat men hier ter Bede vaart kome, gaan wij zo mogelijk 12, 13 en 14 Aug.: (Twentse Bede vaart) en op 21, 22 en 23 Aug.: met allen, die zich bijtijds opgeven voor deelname, naar de plaats waar Maria meermalen verscheen aan vijf kinderen, en Hare Beloften deed. Slechts 18 jaren geleden! Erken ningsfeesten in 1949! Onbeschrijflijk mooi! Door veel natuurschoon, via Na men en Dinant langs de Maasvallei, naar het zuiden van België in het Ardennenland, daar komen we op de plaats, waar Maria verscheen! Beauraing) voor velen té bereiken en nooit meer te vergeten! Hoogst voldaan, vol Maria-devotie, onvermoeid kwamen jong en oud steeds van hun mooie Pelgrimsreis via Banneux terug! Bqguraing, daar nodigt Zij ons uit te komen en vol ontroering zien we de Bedevaartgangers later in de tuin der Verschijningen recht streeks met „Haar" Uw Moeder, de Middelares aller genaden! Voor ieder een volkomen vacan- tie-reis! De kosten van reis, logies, ontbijt en diners alles inbegrepen, zijn te ruggebracht tot f 71.50 voor 3-daagse reizen. Een „pas" is niet meer noodzake lijk, alleen slechts uw Bewijs van Nederlanderschap, af te halen van uw gemeentehuis, is voldoende voor grenspassage. Stel u in verbinding met één der contact-adressen en geef u nu reeds op. J Vendel, A 101, .Spanbroek Th. Mul, A 103, Spanbroek H. Appel, A 122, Spanbroek. cantabo" uit te voeren, welke ook gezongen werd bij het 50-jarig ju bileum van de heer Schipper. „Plicht voor alles." De directeur van het koor, de heer Jac. Zuurbier, eerde de on- dersoheidenë als een voorbeeld voor alle koorleden. „Bij u ging plicht vóór alles!" Namens het Zangkoor bood de heer Schaper een door hem ontworpen en vervaardigde oor konde aan, welke als tekst draagt: „In het Heilig Jaar, a.d. 1950, bij het uitreiken door het Kerkbestuur van het Eerkruis „Pro Ecclesia et Pon tifice", feliciteren u de president en leden van het Kerkkoor van de St. Bonifaciusparochie, uw trouw en uw ijver herheugd gedenkend". Als laatste sprak de speciale vriend van de onderscheidene, de oude Pieter Kaarsten: „Ik heb u meegemaakt, zoals geen ander ih de gelegenheid is geweest u mee te maken. Het is boven alle lof verhe ven zoals gij gegeven hebt aan de parochie, waarmee God u begif tigde." Daarna gingen zijn welge meende woorden over in vloeiende dichtvorm, vol geestigheid. „Ubent een organist van groot formaat, waar de parochie trots op gaat." Aan het slot van de bijeenkomst zong het koor de Feestzang „Jubi late Deo" en Wim Schipper, een kleinzoon van de organist, het „Ave Maria". Vele belangstellenden wensten daarna de heer Schipper persoon lijk geluk. TIJDENS MOTORTOCHT HOORN. Wij vernemen, dat een ernstig verkeersongeval Za terdagmiddag aan een echtpaar uit Hauwert het leven heeft ge kost. Zaterdagmorgen was de mo torclub Oostwoud met 8 motoren naar Heer bij Maastricht onder weg gegaan om aldaar enige da gen door te brengen. Bij het naderen van een weg- kruising heeft de heer P. Beem- ster hoogstwaarschijnlijk een stop signaal voor een hoofdweg niet opgemerkt. Tijdens het oprijden van de hoofdweg werd zijn motor geschept door een autobus van de dienst op Aken. Mevr. Beemster- Gorter, die op de duo gezeten was, werd van de motor geslingerd en op slag gedood. De heer Beemster zelf werd met een schedelbasis- fractuur opgenomen in een zie kenhuis te Maastricht, waar hii nog dezelfde avond overleed. De kinderen van het echtpaar Beemster-Gorter 'n dochter van 15 en 'n zoon van 19 jaar wer den gewaarschuwd en ziin Zater dagmiddag reeds naar Maastricht vertrokken, nadat burgemeester Wiering contact had opgenomen met de familieleden te 's-Graven- hage. Zij kwamen te laat om hun vader nog in leven te zien. Waarschijnlijk zullen de stof felijke overschotten in de loop van vandaag overgebracht worden naar Hauwert, waar a.s. Donder dag de begrafenis zal plaats vin den. PATER rf. HERMANS Nieuwe Apostolische Prefect Pater H. Hermans SVD i§ door Z. H. de Paus benoemd tot eerste Apostolische Prefect van de te vormen prefectuur van Bali en Lombok in Indonesië. Hij werd te Helmond geboren in 1904 en stu deerde aan de Technische School in Den Bosch. Na werkzaam te zijn geweest bij Philips in Eindho ven begon hij op latere leeftijd zijn studies voor het priesterschap. In 1934 werd hij priester gewijd en vertrok toen naar de missie op Flores. RAPPORT INDONESIË AAN VEILIGHEIDSRAAD LAKE SUCCESS, 6 Aug. (Reu ter). De commissie der Ver. Naties voor Indonesië heeft giste ren verklaard, dat het Nederland se leger in Indonesië is opgehe ven. In haar rapport aan de Vei ligheidsraad zegt de commissie, dat 26 Juli j.l. de troepen, die afgevloeid zouden worden be stonden uit 13000 leden van de Kon. Landmacht en 17.000 leden van het KNIL, waarvan er 5000 naar Nederland zouden evacu eren en 12.000 in Indonesië zou den demobiliseren. Sinds de sou- vereiniteits-overdracht op 27 De cember 1949 zijn ongeveer 67.000 man van de Kon. Landmacht uit Indonesië vertrokken. Ongeveer 26.000 leden van de KNIL zijn opgenomen in de Apris, terwijl 18750 in Indonesië zijn gedemo biliseerd en 3250 naar Nederland zijn vertrokken, aldus het rap port van de commissie aan de Veiligheidsraad. Hongaarse minister afgetreden BOEDAPEST, 6 Aug. (Reuter) Gyorgy Marósan. Hongaars minister van de lichte industrie, is afgetre den, aldus is in een te Boedapest gepubliceerd communiqué mede gedeeld. Marosan was de laatste vooraanstaande voormalige sociaal democraat in het kabinet. Verwijdering communisten uit Amerikaanse leger WASHINGTON. 6 Aug. (Reuter In militaire kringen wordt verno men, dat men zal pogen uit de rangen der Amerikaanse reservis ten, die thans opgeroepen zijn, de communisten te verwijderen. Er zou een speciaal plan daarvoor be staan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5