Nieuw Spaak wordt opnieuw voorzitter Amerikaanse aanval tot staan gebracht Millioenen sigaretten werden Nederland binnengesmokkeld Koninklijk bezoek aan oude stad Vlaardingen WAM Marine V.S. Fregatten voor Frankrijk Noorwegen bewapent Op Makassar: irktberichten A MILD 00*00*^' 7 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN Rumoer rondom Spaak Aan de grens van het mogelijke? Zitting Europese Assemblee: Aanval op democratische gezindheid van Spaak Scheepsberichten Nieuw carillon werd ingewijd Nieuwe pantsereenheden geland Duel tussen douane en smokkelbende Slag viel in Ouderkerk Valschermtroepen voor Formosa? Scheuring in C.V.P. dreigt Hongaars staats secretaris afgezet 'EBROEK, 5 Aug. 75.000 ppelen, eerstel, grof 10— 5010.60, klein 6.50— inSZ?'60' bl' eigenheimer 9.50. groot 9.20—11 rof 9.10—9.50, groot 10.40— tje grof 9.40—9.60, groot saskia grof 9.8011 ilabonen 15—17, 2000 kg 24 óinn 825, StUks bloem" 24 2400 gele kool 3.50— •veiling: plantuien 8, aan- 0 kg. ORN, 5 Aug. 20.500 kg grove schot 10.50—1130 ^Tx2-50, driel. 7.20—7.6o! 1—11.30, eigenh. 10—10.70 ie kool doorgedraaid' ™de ko01 4—5.10, 5700 kg tt °.,kg bieten I rond II rond 4.10—4.60, 25.050 1fm? 67"?10, basterd slabonen I 16.50 1 son i,200? kg züver- 500 kg kruideniersperen kg suikerperen 8—10 llowappels 23—38 ARWOUDE, 7 Aug. aardappelen, eerstelin- A L grove 9.50—10.20; krieX 3.20; eigen- >Ó(Tnn'u°; n1- eigenh- 9kg zilvernep 28 kg slabonen 1516.20' bloemkool 8—35; 19.000 °ol_45; 12.000 kg gele 4.50; 52.000 kg witte ™?K' l,Au*- 13'000 Pnnn11; bI' e!genh' 10.20 1.000 kg rode kool 5— J kg gele kool 4 50' witte kool 3; 4500 kg n~öv i9k 90 kg toma- B 27; 650 stuks bloem- NHUIZEN, 7 Aug aardappelen, schotse 19—12Jgrove 11—11.60; 6.30—7.30; kriel 3.20— ienh. 10.40—H.60; witte i i_ kg bieten kg slabonen 18.50. 'j i ~T ^r- aard- iddel 9.1010.60; grove drielingen 6.50; rode a 8.509,20; bl. eigenh 15 000 kg slabonen 15 a an1 5'4°-5'60; ^oeme 5.40; yellow 13—35; ria 822; gladstone 18 mZ0I?er appel 10—33; 1051; suikerpeer 11 oelenen 21—57; torna- komkommers 710; '5; bloemkool 828; -0—36; bospeen 811; i 25—66; pruimen 42 ten 5; augurken A 40 -25 C 10.50—14, D 6 50 waspeen 8—8.20; idijvie 12—15; sla 5.90 lorlogse kwaliteit? erbetering doet U en verlangen dan n de nieuwste pro- in staat aan dit ste bewijs is, dat ïangers heeft als: 'gedrongen tot was namelijk zijn fabrieks- irden „iemand aas stortte hij is die iemand Ier is doorge- zei de op- e schavuit! Ik jeb jij hier te i hebt me met stok geslagen, el zeggen, dat riftig uit zag. vel blies zich bij een eakel rond Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Neder!. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 8 Augustus 1950 46e jaargang No. 11935 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) IN DE EERSTE na-oorlogse jaren heeft ons regeringsbeleid duidelijk in het teken van de ge leide-economie gestaan. Geleid ook in die zin, dat het econo misch leven van bovenaf straf werd gereglementeerd. Dat was noodzakelijk. Wij waren een arm land geworden, wij leefden van giften en van de verkoop van ons buitenlands bezit. Grondstoffen en consumptiegoe deren waren onder die omstan digheden wel zeer kostbaar. Zij moesten zo doelmatig en billijk mogelijk worden verdeeld. Ook hield de regering de lonen en prijzen in de hand. Had zij dit niet gedaan, de artikelen zou den onbetaalbaar zijn geweest en de lonen zouden geen koop kracht hebben gehad. Om de prijzen laag te kunnen houden, legde de overheid er bijna zes en halve millioen op toe. Deze en andere middelen o.a. ten be hoeve van het consumenten- crediet, verkreeg zij uit zware belastingen. Die belastingpolitiek was eveneens een gerichte politiek- Zij had de gezondmaking _van onze munt tot doel, zij poogde de armoede van ons volk meer gelijkelijk te verdelen. Voorts was er nog de dividendstop. Door deze stop bleef een deel van de winsten in de bedrijven en werd voorkomen dat ook dat deel in de consumptieve sfeer zou geraken. Ook uit sociaal oogpunt was de dividendstop rechtvaardig. Waar de loonstop de arbeiders remde in hun mogelijkheid om meer te ver dienen, was het niet meer dan billijk dat ook de dividenden beperkingen werden opgelegd. Dit summiere overzicht kan af gerond worden met de huurstop. De overheid hield de huren op het oude peil. Dit paste in het kader van haar loonpolitiek. Ter rechtvaardiging van deze stop voerde zij aan dat het onder houd. bij gebrek aan materialen, nog niet in de huren behoefde te worden verdisconteerd. In het najaar van 1948 heeft de regering haar politiek voor het eerst gewijzigd. De subsidie op het levensmiddelenpakket werd meer dan gehalveerd. De prijsstijging, die hiervan het ge volg was. werd echter opgevan gen door een verplicht gestelde loonsverhoging van 1.per week, die in het algemeen niet mocht worden doorberekend. Ook na deze wijziging hield de regering lonen en prijzen dus nog vast in de hand. Verder gaande wijzigingen bleken ech ter allengs nodig. Ons econo misch leven was onderwiil weer op gang gekomen. Grondstoffen en consumptie-artikelen kwamen in ruimere mate beschikbaar. Moest onder deze omstandig heden aan de geleide economie, in de zin van straffe reglemen tering van bovenaf, worden vastgehouden? Minister v. d. Brink luidde op dat tijdstip zijn politiek in van vrij waar moge lijk en van gebonden voor zover nodig. Deze politiek werd twee jaar geleden in ..Het Parool" door prof. Brouwers als volgt toegelicht: ..Dogmatiek is uit den boze. Het gaat er slechts om het grootste nut voor ons volk als geheel te behalen. Op het ene moment zal dit door meer, op het andere ogenblik door minder overheidsingrijpen worden bereikt." En op het con gres van de katholieke handels-, kantoor- en winkelbedienden, in het najaar van 1948 gehouden, betoogde hij: „Niet de ordening, maar het herstel van de con currentie is op het ogenblik het belangrijkste." In deze geest is de afgelopen twee jaar gewerkt. Vrijwel alle artikelen kwamen van de bon en de prijzen werden goeddeels vrijgelaten. Ook in de belasting- politiek van de regering kwam een wijziging. Zij kwam tot de conclusie, dat de huidige belas tingpolitiek geen gunstig „indu strialisatieklimaat schiep. Meer dan in het verleden wilde zij er nu van uit gaan, dat het parti culier initiatief moest worden geanimeerd. Zij stond in deze opvatting zeker niet alleen. Ook prof. Tinbergen, die einde 1948 op verzoek van „Trouw" over dit vraagstuk zijn mening gaf, stelde zich op het standpunt „dat het duidelijk is dat men op de eerste plaats op de onder nemers moet en mag rekenen". Stond prof. Tinbergen o.m. ..een gunstig stelsel van bedrijfsbelas tingen voor, minister Lieftinck heeft deze gedachte verwerke lijkt in zijn ontwerp ..Belasting herziening 1949". in het jaar verslag van de Herstelbank ..een eerste stap in de goede rich ting" genoemd. Belangrijker evenwel was nog de afschaffing van do Onder nemingsbelasting, al zal die af schaffing dan nog niet direct volledig effect sorteren. Het probleem van de huurver hoging kon de regering even eens niet langer uit de weg gaan. Afgezien nog van de eis van een redelijk rendement, was in elk geval het argument van het niet beschikbaar zijn van materiaal voor onderhoudswer ken niet houdbaar meer. Zo kwam de regering met een huurverhoging van 15 procent, waarvoor een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting compensatie zal moeten bieden. Vervolg op pag. 2. STRAATSBURG, 7 Aug. (Reuter). Politici uit 15 West- Europese landen, met inbegrip van West-Duitsland, zijn vandaag bijeengekomen in het oude Straatsburg, als leden van de Euro pese Assemblee voor behandeling van de economische en poli tieke problemen van de 300 millioen mensen die zij vertegen woordigen. Het was de tweede jaarlijkse zitting in het nieuwe „Gebouw van Europa". In deze bijeenkomst is Paul Henri Spaak met 90 stemmen voor en 23 tegen tot voorzitter gekozen. Nederlandse aanval op Spaak Bij de officiële opening van de bijeenkomst maakte de Neder landse gedelegeerde, het Tweede Kamerlid dr. Bruins Slot (A.R.), bezwaar tegen een herverkiezing van Spaak tot president. De Ned. gedelegeerde, de heer P. Kerstens, Eerste Kamerlid voor de K.V.P., stelde verdaging van de zitting voor, om buiten de vergadering over de herbenoeming van Spaak te discussiëren. Hugh Dalton, voorzitter van de Engelse Labour- party, was hier sterk tegen ge kant. „Wij wensen geen verdere beraadslagingen, onze mening is gevormd. Ik stel Spaak officieel als president voor". De woorden van Dalton werden van alle zij den met luid applaus begroet. Toelichting van dr. Bruins Slot Op dit ogenblik verhief mr. Bruins Slot zich van zijn zetel en lichtte zijn bezwaar tegen Spaak toe. „Wij hebben gezien, dat in België een bepaalde politieke kwestie niet met de lettter der wet, doch met geweld en bedrei ging van geweld werd opgelost. In deze omstandigheden is naar mijn mening Spaak niet de ge schikte persoon en kan hij niet voorzitter zijn van de vergade ring, waarin eerbied voor de let ter der wet belichaamd is. Wij wensen een wettelijke orde, waar in niet bruut geweld, doch de letter der wet en eerbied voor de Mataram, heden 8 Augustus te Rotterdam verwacht van Djakarta. Skaugum (troepen), Dja kartaAmsterdam, 6 Aug. in Suez-kanaal. Tabinta, DjakartaAmster dam, pass. 6 Augustus Daedalus (Rode Zee). Grote Beer, DjakartaAm sterdam, passeerde 6 Aug. The Brothers (Rode Zee). Kota Agoeng, Djakarta-Rot terdam, heden 8 Aug. te Kamaran verwacht. Johan van Oldenbarneveldt, DjakartaAmsterdam, pas seerde 6 Augustus Daeda lus (Rode Zee) Tarakan, DjakartaAmster dam, passeerde 5 Augustus Kaap Bon. wettelijk genomen besluiten de kern vormen van onze inzettin gen". Dr. Bruins Slot liet wel uit komen, dat hij het geheel eens is met degenen, die Spaak hulde ge bracht hadden voor zijn optreden als voorzitter van de Consulta tieve Vergadering verleden jaar. De Nederlander mr. van der Goes van Naters (P.v.d.A.) ging tegen het betoog van dr. Bruins Slot in. Hij achtte het gevaarlijk, wanneer de Assemblee zich zou bezighouden met. „binnenlandse aangelegenheden". Het zou nooit kunnen bijdragen tot een herstel van België, dat van belang is voor geheel Europa, meende hij. Spaak besloot de discussie met een korte verklaring, luidende: „Ik betreur het incident zeer en ben er wat verbaasd over. Deze democraten handelen zelf tegen een democratisch beginsel; het beginsel van de rechtvaardigheid. Geloven zij werkelijk, dat ik hier mijn houding in de binnenlandse politiek van mijn land zou recht vaardigen en een kwestie, die België verdeeld heeft, in deze vergadering zou brengen?" Spaak gekozen Bij stemming werd Spaak met 90 stemmen voor en 23 tegen tot voorzitter gekozen. Na de stemming bracht dr. Puender, leider van de 18 leden tellende delegatie van de West- Duitse federale republiek, dank voor de vriendelijkheid waarmede zij waren ontvangen. Zijn rede werd met een warm applaus be antwoord. Plan-Schuman Verwacht wordt een Engels conservatief voorstel, om de kloof tussen Frankrijk en Engeland in zake het plan-Schuman te over bruggen. Het voorstel zou inhou den het aanwijzen van een sub commissie van het ministers-co mité, als supra-nationaal gezags orgaan. Schuman heeft van het minis ters-comité toestemming gekre gen om zijn plan in de vergade ring van de Assemblee nader toe te lichten. RESERVE VRIJWILLIGERS MARINIERSKORPS OPGEROEPEN WASHINGTON, 8 Aug. (Reu ter). 50.000 officieren en man schappen moeten zich tussen 15 Aug. en 31 Oct. voor actieve dienst melden. Voor de oproeping van de overige 30.000 is nog geen datum vastgesteld. Ook zallen meer ge organiseerde reserve-eenheden der luchtstrijdkrachten van de mariniers worden opèeroepen. De ministers van buitenlandse zaken der 15 landen van de Raad van Europa zijn vandaag in tweede zitting van de raadgevende Assem blee in Straatsburg bijeengekomen. Hier ziet U de Nederlandse delegatie, met aan het hoofd minister D. U. Stikker (midden) tijdens de voorbereidende besprekingen. In een gisteravond uitgegeven verklaring van het hoofdkwartier van generaal Mc Arthur op Korea werd gemeld, dat de aanval van de Amerikanen, die gisterochtend werd ingezet in de zuid westelijke sector, niet beschouwd moet worden als een tegen aanval, maar als een voorbereidend offensief. STEUN VAN V.S. WASHINGTON, 8 Aug. (Reu ter.) Door het Amerikaanse ministerie van landverdediging is medegedeeld, dat op 12 Augustus a.s. twee Amerikaanse fregatten, die elk 1240 ton meten, in het ka der van het programma tot het verlenen van wederzijdse hulp aan de Franse vloot zullen wor den overgedragen. De aanval heeft tot gevolg ge had, dat slechts op geringe af stand de vijand werd terugge drongen. Er werd een vliegaan- val gedaan op Namtsjong, waar de luchtmacht van de Noord-Ko- reanen is gevestigd. Andere plaat- sên in de buurt van Namtsjong werden met bommen bestookt. Verder naar het noorden dwon gen vijandelijke eenheden, die over de rivier de Naktong waren getrokken, een regiment van de 24ste Amerikaanse divisie terug te trekken. Pantsertroepen geland Gisteren zijn er opnieuw pant sereenheden aan de Zuid-Ko- reaanse kust aan land gezet. Bin nen een uur tijd waren de troepen en het materiaal van de schepen. De identiteit van de versterkingen is nog geheim. Men verwacht dat ze met succes tegen de Russische tank-types gebruikt kunnen wor den. Aanval uit noorden verwacht Het offensief van de Amerika nen werd tot stand gebracht door de zware druk van de vijand. De troepen groeven zich in om een Een overzicht van de plechtige begrafenisstoet van Canada's ex- premier W. L. Mackenzie King, bii het Union Station te Ottawa na de kerkdienst. tegenaanval af te slaan. Zij zullen de steun krijgen van de pantser eenheden, die geland ziin. De oor zaak van de stilstand in het offen sief is, dat een noordelijke aanval wordt verwacht uit de richting van Oeirjong, waardoor de Ame rikaanse toevoerwegen naar het front weieens konden worden af gesneden. Het Amerikaanse offensief in het zuiden is gevorderd tot de plaats Tsjoenganmi. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteren, begunstigd door fraai zomerweer, een officieel bezoek gebracht aan de stad Vlaardingen. Het Koninklijk Paar werd met groot enthousiasme van de zijde der bevolking ontvangen. Z.K.H. Prins Bernhard arriveerde eerder dan de Koningin, maar ook 8 min. vroeger dan het officiële tijdstip dat was vastgesteld. Een spoor wegovergang veroorzaakte het oponthoud. Prins bezocht bedrijfsleven Prins Bernhard inspecteerde bij het oorlogsmonument 1940 een onderdeel van de nationale reser ve, waarna een krans aan de voet van het monument werd gelegd. Na deze plechtigheid bezocht Z.K.H. de eerste Ned. Coöperatieve Kunstmestfabriek, waar hij in het laboratoriumgebouw door de di rectie werd ontvangen. Vervolgens bezocht de Prins Lever's Zeep fabrieken en de Doggermaat schappij, waar de Prins over het vissersbedrijf werd ingelicht. Kranslegging vissersmonument In de middaguren arriveerde de Koningin aan de grens der gemeente, waar de Commissaris der Koningin, mr. J. Kesper, H.M. begroette. Na een kort oponthoud in het gemeentehuis vertrok de stoet naar het vissersmonument, waar H.M. een krans legde. Na een bezoek aan de Maasboulevard, waar ook Prins Bernhard zich bij het gezelschap voegde, werd de lunch gebruikt. Geschenk van bevolking Meer dan 1700 aanwezigen wa ren in het kerkgebouw, toen des middags de ingebruikstelling van het nieuwe carillon door H.M. werd verricht. Dit carillon werd door de bevolking aangeboden als een geschenk ter herinnering aan het zegenrijke 50-jarige bewind van Koningin Wilhelmina. De blinde beiaardier, de heer C. Roe- lofs uit Apeldoorn, bespeelde het instrument toen het Koninklijk Paar en de gasten op het bordes van het stadhuis, na afloop van de plechtigheid in de kerk. had den plaats genomen. Tot slot van de ontvangst werd H.M. een foto album aangeboden ter herinne ring aan de inwijding van het carillon. ANTWOORD AAN V.S. OSLO, 7 Aug. (AFP). Noor wegen heeft bevestigend geant woord op het verzoek van de Ver. Staten betreffende de militaire voorbereidingen van de mogend heden van het Atlantisch Pact. In een nota, waarvan de inhoud nog niet is bekend gemaakt daar het Storting er nog geen kennis van heeft gekregen, erkent de Noorse regering de noodzakelijk heid voor deze staten om krach tiger militaire maatregelen te treffen en zij geeft het voornemen te kennen hiertoe bijzondere cre- dieten aan te vragen. De recherche van de douane te Amsterdam heeft in het afge lopen weekend een combinatie sigarettensmokkelaars onscha delijk gemaakt, die in de afgelopen anderhalf jaar millioenen Amerikaanse en Engelse sigaretten in Amsterdam, Ijmuiden en Velsen ons land hebben binnengesmokkeld. De sigaretten wer den door buitenlandse schepeh aangevoerd. Taxi ter beschikking De combinatie smokkelaars, zes in getal, hadden hun acties altijd goed voorbereid. Door middel van personeel van haven- en scheeps bedrijven, voornamelijk wachts- lieden, stelden zij zich altijd te voren uitvoerig op de hoogte van het doen en laten van de dienst doende douanebeambten, en ge duldig wachtten zij steeds af tot dezen het schip en de omgeving hadden verlaten. Met een chauf feur van een Bever wij kse taxi onderneming hadden zij de af spraak, dat hij steeds bij „acties" present zou zijn. Hij beschikte over een zeer grote wagen en ver zorgde het vervoer naar de schuil plaats. Ongebanderolleerde sigaretten De zaak was aan het rollen ge komen, doordat opviel, dat in Amsterdamse nachtclubs en hars. maar soms ook bij sigarenwinke liers, ongebanderolleerde buiten landse sigaretten werden ver kocht. Wekenlang werd zonder resultaat naar alle richtingen ge speurd. Tientallen verdachte per sonen werden geschaduwd en pas na verloop van tijd begonnen de douane-ambtenaren enig begrip te krijgen- van de wijze waarop gesmokkeld werd. De grote voorzichtigheid, waar mede de smokkelcombinatie te werk ging, maakte het werk van de ambtenaren niet eenvoudig. Eindelijk kwam echter in de afgelopen week het moment, dat met zekerheid gezegd kon worden, dat een volgende slag ge slagen zou worden. Het zou ech ter een slag voor de douane worden. Met een Finse houtboot Zou een nieuwe partij sigaretten worden aangevoerd. Zaterdag kwam het schip bij IJmuiden binnen en aan alle kanten waren douane-ambte naren, zorgvuldig verdekt opge steld, op hun qui vive. Weldra arriveerde ook de Beverwijkse taxi-chauffeur en nadat het schip bij de Papierfabriek te Velsen ligplaats had gekozen, konden de douane-ambtenaren waarnemen, dat grote pakketten werden uit geladen en snel in de taxi werden gebracht. Achtervolging per auto Een snelle douane-auto stond klaar en de achtervolging begon. Zonder het zelf te weten bracht de taxi-chauffeur de douane op deza wüh 'naar de zo zorgvuldig geheim gehouden opslagplaats. De tocht duurde lang. Pas in Ouder kerk aan de Amstel kwam de wagen tot stilstand. Geduldig wachtten de douane-ambtenaren tot de gehele partij was uitge laden en in een pand was binnen gebracht. Toen werd de chauffeur gearresteerd, het huis omsingeld en een inval gedaan. Alle leden van de smokkelbende bleken aan wezig en uit een geheime schuil plaats, die na enig zoeken met moeite werd gevonden, werden twee partijen van resp. 20.000 (oude aanvoer) en 35.000 (nieuwe aanvoer) sigaretten aangetroffen. Allé bendeleden ingerekend Alle bendeleden werden ge arresteerd en naar Amsterdam overgebracht. Uit het onderzoek is nu reeds komen vast te staan, dat soms partijen van 500.000 siga retten tegelijk werden gesmok keld en dat een en ander reeds ruim anderhalf jaar aan de gang is, zodat in die tijd millioenen sigaretten clandestien ons land moeten zijn binnengebracht. BRAND AAN BOORD VAN NOORSE TORPEDOBOOT. JAGER In Rotterdamse haven Gistermiddag om ongeveer kwart over vijf brak brand uit in de ma chinekamer van de Noorse torpedo- bootjager „Arendal", die aan de Parkkade te Rotterdam ligt- De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist met schuimblus- apparaten na ongeveer een kwar tier het vu«r te bedwingen. „DE TOESTAND IS ERNSTIG" DJAKARTA, 7 Aug. (Reuter). - Indonesische autoriteiten te Dja karta verklaarden Maandag „ge neigd te zijn de incidenten te Ma kassar zeer ernstig te nemen." Zoals gemeld, hebben te Ma kassar gevechten plaats gevonden tussen militairen van het voorma lige KNIL, die thans deel uitma ken van de KL en guerillastrij- ders, die begonnen doordat gue- rilla-strijders het kampement der voormalige KNIL-militairen over vielen. De geruchten, volgens welke de voormalige KNIL-militairen Ma kassar zouden hebben bezet, wor den in van onafhankelijke zijde te Djakarta afkomstige berichten tegengesproken. 15.000 COMMUNISTISCHE SOLDATEN IN OPLEIDING LONDEN, 7 Aug. (Reuter). Naar de correspondent te Hong kong van het Britse weekblad Observer meldt, is thans komen vast te staan, dat de Chinese communisten een leger van ten minste 15.000 man valschermtroe pen in opleiding hebben. De correspondent brengt dit in verband met het voornemen van de Chinese communisten om For mosa in te nemen. Dit luchtlandingsleger, dat mo gelijk voor een deel bestaat uit voormalige nationalistische batal jons valschermtroepen, zou in Mandsjoerije zijn opgeleid. On langs zouden echter delen ervan naar het zuiden zijn overgebracht. BRUSSEL, 8 Aug. (ANP) - Er dreigt een scheuring in de C.V.P. als een gevolg van de jongste ge beurtenissen in België. Het besluit van Koning Leopold heeft de me ningen doen verdelen. Premier Duvieusart heeft gisteren met de Koning een onderhoud gehad, om te trachten een poging tot scheu ring te voorkomen. Een „contra-revolutie" zou kun nen worden afgewend wanneer de vorst een beroep deed op alle politieke groepen om zich rondom de troonopvolger te scharen. Verwacht wordt dat de Koning zijn vaarwelboodschap zal uit spreken na de aanvaarding van de voorstellen tot overdracht van de koninklijke waardigheid door de volksvertegenwoordiging. De gedelegeerden der verschillen de landen bij de Veiligheidsraad zijn het lang niet altijd met elkaar eens. In felle bewoordingen die nen zij elkaar van repliek. De Amerikaanse gedelegeerde War ren Austin geeft in woord en gebaar zijn mening te kennen. JORDAANS-ARABISCH GRENSINCIDENT TEL AVIV, 8 Aug. (AFP) Bij een grensincident ten Noord-Oos ten van Beersjeba zijn verscheidene Arabieren en een Israëlisch soldaat om het leven gekomen. Jordaanse pantserwagens, die Arabische her ders dekten, toen deze poogden met hun kudden over de grens te 'gaan hebben van het Jordaanse grond gebied het vuur geopend op een Israëlische patrouille, die de Ara bieren wilde verhinderen het Isra ëlische grondgebied te betreden. BOEDAPEST, 7 Aug. (Reuter). In de Hongaarse staatscourant van Maandag wordt medegedeeld, dat Nandor Szavai, staatssecretaris in het ministerie van onderwijs, „van zijn plichten is ontheven". Hij wordt opgevolgd door Magda Joboru, voormalig secretaris-gene raal van de „democratische fede ratie van Hongaarse zeelieden". Men meent te Boedapest dat 't afzetten van Szavai verband houdt met de zuivering, welke kortgeleden in het Hongaarse mi nisterie van onderwijs is uitge voerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1