TOUR Alkmacirse afhleten behaalden succes in Beverwijk PROBLEMEN rond het marktvraagstuk Küb voor ALKMAAR EN OMSTREKEN J Pastoor G. H. J. Goes 40 jaar priester Aan de grens van het mogelijke? De Ruijtei ze niet PAGINA 2 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1950 Onze R.K.A.A.V. „Olympus" nam met ruim 20 dames- en heren-athle- ten deel aan de wedstrijden op Adrichem, georganiseerd door de A.V. DEM uit Beverwijk. En met succes, want dit keer legde zij be slag op 4 eerste prijzen, t.w. ver springen dames C, 800 M. heren B. 100 M. heren D en 100 M. dames C. Dit zijn enige zeer goede resultaten en bewijst tevens dat onze R.K. athleten op de goede weg zijn. Want daarnaast bleken er meerdere prijswinnaars te zijn, die met een serieuse training ook een eerste plaats kunnen bereiken, b.v. mej. Huting (80 M.), mej. Mooy (kogel), P. Schouten (800 M.), enz. Voor de ver. „Olympus" een aan moediging om door te zetten en een bewijs dat zij op de goede weg is. Daarnaast voor de coach der ver eniging, de heer C. Bakker, een pluim, dat hij zijn pupillen in een korte tijd tot deze resultaten heeft weten te brengen. De athletiekvereniging, die blaakt van gezondheid en een pracht-team- geest heeft, belooft veel voor de toekomst van de athletiek in deze Postduivenvereniging Alemaria Victrix ALKMAAR. Kampioenschap pen Oude duiven. N. Ypma wint drie kampioenschappen! Nu de vluchten met de oude duiven ten einde zijn, laten wij hieronder de uitslagen volgen van de kampioen schappen. Vitesse vluchten: le N. Ypma 598, 2e J. M. Schipper 593, 3e C. Rabeling 575, 4e G Vink 558, 5e M. G. Pronk 551, 6e 'N. v. d. Kamer, Bergen 535 7e C. D. Huiberts 520, 8e A. Haring 515; 9e Vradonk— Oldenburg, Bergen 49710e H. Druiven Bergen 461. Lange afstand: le N. Ypma 355; 2e Kaper en Termaat 342; 3e M. G. Pronk 342; 4e Vrasdonk Oldenburg 339; 5e J. M. Schipper 339; 6e L. van Vuure 326; 7e Godschalk Noorn^ 318; 8e J. A. v. d Elskamp 274; 9e H. Bou- wens 252; 10e Co.Al. 243. Generaal kampioenen: le N. Ypma 953; 2e J. M. Schip per 932; 3e M. G. Pronk 893; 4e Vrasdonk Oldenburg 836; 5e C D Huiberts 756; 6e A. Haring 742; 7e Kaper en Termaat 719; 8e J. A. v. d. Elskamp 715; 9e G. Vink 706; 10. C. Rabeling 685. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. Juli. J. I. Boonstra, .opz. Hoogheemraadsch. N.H., van Zuidlaren naar Linden laan 97; L. B. Güntert, R.K., van Zürich naar Baanstraat 1; W. Lief- ting, militair K.L., R.K., van Indo nesië naar Spoorstraat 83; T. N. Schermerhorn, med. analyste, N.H., van Zuid- en N.-Sehermer naar Dathenusstraat 15a; F. H. Bijl, zaakgel. choc.-fabriek, N.H. en gezin, van Bloemendaal naar Westerweg 146; J. de Graaf, van Indonesië naar Nassauplein 42; W. J. Masseus, N.H. en echtgen., van Haarlem naar Kenn.str.weg 52; A. V. Stierhout, R.K.. van Beverwijk naar Laat 15381 W. Jansen, bedrijfsleider, N.H., van Indonesië naar Spoorstraat 101; G. Klaucke, fabrieksarbeidster, L.d.H., van Ooststellingwerf naar 2de Tuindwarsstr. 35; C. J. Krop, hulp i.d. huish., N.H., van Amster dam naar Corf straat 12; D. v. d. Laan, onderwijzeres, G.K., van Hillegom naar v. d. Meijstraat 10; Wed. H. v. d. Werf-Punter, van Smilde naar F. Verschuirstr. 8; M. Snijders, ziekenverpl., R.K., van Utrecht naar Wogn. Buurt 8; A. A. v. Aarle, R.K., van Oudenbosch naar R. Visscherstr. 5; F. Dekker, tuinbouwer, R.K., van Egmond Binnen naar Lindenlaat) 20; H. C. Botman, R.K., van Bussum naar Zaagmolenstr. 2! B. M. Dull, jour nalist, N.H., van Arnhem naar v. d. Lijnstr. 12; W. H. Kraai hofmeester koopvaardij, N.H., van Zeist naar A. v. Burenstr. 22; H. Fokkema, verpleegster, van Oost stellingwerf naar 2de Tuindw.str. 35; J. Gelmers, chauffeur, N.H., van Den Helder naar Zeglis 61; G. Westra, huishoudster. Rem., van Heiloo naar Luttik Oudorp 2; M. Breebaart-de Bruin, Ijr.H., van Rotterdam naar Ritsevoort 37; J. Gros, civ. landmeter, D.G., van Dantumadeel naar Palingstr. 2; T. K. L. Boots, dienstbode, N.H., van Berkhout naar Lyceumstr. 34; A. v. Rijswijk, cond. N.S., R.K., van Nijmegen naar Nic. Beets- kade 60; J. de Boer, carrosserie bouwer, N.H., van Koedijk naar Fr. Halsstr. 44. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. Juli. P. Mo lenkamp, hulpbew. str.gev., R.K., van Druivenlagn 2 naar Uitgeest; C. M. Pelkmans, dienstbode, R.K., van Nic. Beetskade 2 naar Gilze; J. Tengs, metaalbew., R.K., en gezin, van 2de Kanaalstr. 4 naar Velsen; N. Pesiwarissa, N.H., en gezin, van Omval 112 naar Indo nesië; T. Stavers, N.H., van Om val 112 naar Indonesië; J. J. J. Commandeur, slagerbediende. R.K. van Ritsevoort 46a naar Ursem; G. Glimmerveen, electriciën. R.K., en gezin, van Uitenboschstraat 28 naar Amsterdam; K. de Jong, techn. employé Shell en echtgen. van v. Leeuwenh.str. 12 naar Cu racao; Wed. C. Pluijmers-Lufting, R.K. en kind, van Boesenjsingel 34 naar Amsterdam; A. F. Stee nis-de Weerd, van Blaeustr. 12 naar Uitgeest; G. J. van Wely, bakkersknecht; R.K., van Dreb- belstr. 12 naar Breda; J. Schuur man, van Metiusstr. 12 naar Zaan dam; J. Sneèkes, kleermaker. R.K. van 1ste Landdwarsstraat 1 naar A'dam; A. de Vries, verpleegster, Rem., van Wilhelminalaan 11 naar Leiden; G. Oud, schipper, en ge zin, van Zocherstr. 17 naar Den Helder; W. v. d. Struijf, winke lier, N.H., en gezin, van Luttik Oudorp 7 naar Schiedam, A. H. O. Bercht, koffermaker, van Stuart- str. 5 naar V.O.W.; P. Verboom mazag.bed., N.H., van Westerkolk- str. 22 naar A'dam. Augustus. M. Tromp-Mad- derom, N.H., van Westerweg 30 naar Z.N. Schermer; C. M. Bak- kum-de Moei, R.K.. van Kenn. str.weg 102 naar A'dam; T. D. IJpelaan, musicus. R.K., van Lief delaan 10 naar A'dam. omgeving en wij hopen dat de Sin- gelloop 1950, voor de 2e maal te houden op 12 November, een succes (met financiële medewerking van de sportliefhebbers) mag worden. Tot slot geven wij u hierbij een resumé van de Zondag behaalde resultaten in de finale's: De vermelding (N.C.) betekent nieuw clubrecord. 100 M. heren: 1. J. de Winter 12.6; 3. J. Bruinenberg 13.2. 800 M. jongens A: 2. P. Schouten 2.11 (N.C.); 3. J. v. d. Kamer 2.12. 3000 M. heren: 4. W. Rolie 11,05. Verspringen meisjes -B: 4. Mej. R. Schipper 3.78. Kogelstoten dames D: 2. Mej. T. Mooy 7.68 (N.C.). Verspringen dames C: 1. Mej. T. Schuit 4.41. 800 M, heren B: 1. P. Tromp 2.5.8 (N.C.). 600 M. jongens B: 2. G. Fransen 1.34.1 (N.C.). 80 M. meisjes: 2. Mej. T. Huting 11; 6. Mej. R. Schipper 12. 80 M jongens A: 6. G. Fransen 10.5. 100 M. jongens A: 4. P. Schouten 13; 5. J. v. d. Kamer 13.2. 100 M. dames D: 2. Mej. R. de Goede 14,1; 4. Mej. T. Mooy 14.4; 5. Mej. A. van Alphen 14.8; 6. Mej. A. Bakker 15. 100 M. dames C: 1. Mej. T. Schuyt 13.8. Estafettes: 4 x 80 M. meisjes: 2. Olympus 49. 4 x 100 M. dames: 3. Olympus 56.1 (N.C.). Zweedse estafette: 3. Olympus 2.18 (N.C.) Daar de groei van leden de laatste tijd toeneemt, vermelden wij hier bij, dat men zich kan opgeven: Dames: Maandagavond 7 Uur bij de training in het Sportpark. Heren: Vrijdagavond 7 uur bij de training in het Sportpark. AANBESTEDINGEN ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: De man die mij gegeven werd, 14 jr.; Victoria: Words and Music. 18 jr.; Cinema Ame- ricain: Met heilig geweld, alle leeft. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritse voort 5 NACHTDIENST TAXI'S H. Jong, Lindenlaan 100 tel. 3628. Bergen. Kunstz. KCB; ten toonstelling werken van Jan van Herwijnen. Geopend: 1012.30. 14,30 17.30 en 19.3022 uur. Tentoonst. „Van de Wad den tot het IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 12 uur '3 avonds. Bijzondere attracties: 3.30 opvoering van het kaasmarktspel. Doorlopend filmvoorstelling 8 uur: Soli Deo Gloria. TE HEILOO ALKMAAR. In café Hoebe te Heiloo werd gister door de archi tecten H. v. Kamp en D. Stelling te Arnhem namens de heer A. Schoorl te Alkmaar aanbesteed het bouwen van een boerderij te Akersloot; in gekomen waren 31 biljetten. Ingeschreven was als volgt: fa. de Haan en Reek, Alkmaar f 57.050; fa. Melk Zaandijk f57.000; Jab. Klaas- sen, Heiloo f 56.393, fa. Ekkers, Hei loo f55.000 fa. Visser, Heemskerk f54.700, gebr. Tuin, 't Zand f 53.749, fa. Dekker, Warmenhuizen f 53.100, fa. Hes, St. Pancras f53.000, gebr. Heidoorn, Beverwijk f 52.768, fa. Spijker, Heemsk. f 52.450, fa. Grau- welman Halgw, f52.300, fa. Klaver Heiloo f52.300, gebr. Kuyper, idem f 52.200, gebr. Kaandorp, Heiloo f52.200, fa. A. Bolten, Heiloo f52.185 fa. Tervoort en Zn., Egmond-Bin- f52.150, fa. Buis, Oudorp f52.010, fa. Langendijk, Heiloo f 51.900, fa. Ze- gers, St .Pancras f 51.695, fa. Klomp Beverwijk f 51.500, fa. Heyne en Zn. Heiloo f51.200, fa. Kemper, War menhuizen f 51.180, fa. Koppen, Den Helder f49.950, fa. P. Hoetjes, Hei loo f49.700, fa. Wittebrood, Beem- ster, f 49.500, gebr. Schuit. Heiloo f 49 500 ,fa. Bakker, Hilversum f48.475; fa. Slot De Rijj f48.475; fa. Ent. De Rijp f48.193, gebr. Op dam, Heiloo f 47.600, fa. gebr. Y. Kops en Zn., Heiloo 46.900. De begroting was f43.791; de gun ning is aangehouden. Voorts werd te Heiloo onderhands aanbesteed het verbouwen van café Spoorzicht voor de heer Th. Mors. De Haan en Reek, Alkmaar f9.850; A. Bolten, Heiloo f 9.470; De Geus, Heiloo f8.700. P. de Haan, Heiloo f8.700, fa. Heyne, Heiloo f8.550; P. Hoetjes, Heiloo f8.490; Y. Kops en Zn. f7.850; Jb. Klaassen, Heiloo f7.197, gebr. Kuyper, Heiloo f7.087. De begroting was f 7.500. GEVANGENEN ONTVLUCHT EN WEER GEGREPEN ALKMAAR. Gistermiddag om kwart over vijf zijn 2 gedeti neerden uit de Alkmaarse Straf gevangenis ontvlucht. Ze waren gekleed in een -blauw-griize overal. Twee rechercheurs, geleid door hun zesde zintuig, togen op onderzoek uit en gingen onmiddel lijk in de goede richting. In de buurt van het station Heiloo zagen zij de ontvluchten aankomen. De gedetineerden werden bij hun kraag gepakt en een half uur na dat zij ontvlucht waren zaten zij weer achter de muren van de Alkmaarse gevangenis. Verkeersongevallen ALKMAAR. Gistermiddag om 3 uur brak van een vrachtauto, die op de Koorstraat reed ter hoogte van de Laat, het linker voorwiel bij de as af. Er ontstond geen schade omdat de auto een geringe snelheid had. Met een kraanwagen is de vrachtauto weg gesleept. Gisteravond om 10 uur reed een Amsterdamse motorrijder, die zijn echtgenote op de duo ver voerde, langs de Geestersingel ten hoogte van de Bergerbrug. Van de tegenovergestelde kant naderde een auto, die verblindende lich ten voerde. De motorrijder werd verblind en kwam op het rijwiel pad rechts van de weg terecht, waar hij tegen een boom botste. De motorrijder en zijn duo-passa gier kwamen beide te vallen en bleven versuft liggen. Dr. Grans- bergen verleende de eerste hulp. De motorrijder kreeg schaafwon den aan zijn linkeroor, zijn echt genote kreeg wonden aan achter hoofd en gelaat. De vrouw is per auto aanvankelijk naar het poli tiebureau vervoerd, doch toen zij over duizeligheid klaagde werd zij voor een nader onderzoek naar het Centraal Ziekenhuis gebracht. In de loop van de avond kon zii naar haar woning in Amsterdam worden overgebracht. De motor werd zwaar beschadigd. De auto bestuurder, die verblindende lich ten voerde, is doorgereden. Naar hem wordt een onderzoek inge steld. Dierenbescherming ALKMAAR Sinds enige dagen zwerft een grote zwarte hond te Alkmaar. De eigenaar van het kleine smoushond je, dat de vorige week werd aangereden, wordt nogmaals opgeroepen het bijna geheel her steld diertje in ontvangst te nemen bij de inspecteur. In de omgeving van de Berger- weg zwerft een klein zwart poesje (wit borstje). DE 40.000STE BEZOEKER ALKMAAR. Kort nadat de loketten vanmorgen werden ge opend, passeerde de 40.000ste be zoeker voor de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar. Het was mevr. J. L. v. Wees, Bakenessergracht 43, Haarlem. Zij mocht een 2-pits gascomfoor, aan geboden door het warenhuis Heu- seveldt te Alkmaar, in ontvangst nemen. OP 17 AUG. NRD-HOLLANDS BLOEMENCORSO ALKMAAR Het tentoon- stellingsbestuur „Van de Wad den tot het IJ" heeft besloten op Donderdag 17 Augustus a.s. een Groot-Noordhollands Bloemen corso te houden. Bereids zijn 22 wagens ingeschreven, die uit alle delen van Noordholland die dag naar Alkmaar komen. Zij die hieraan wep.sen deel te ne men, worden verzocht daarvan uiterlijk Zaterdag a.s. medede ling agn de Federatie van VVV's in Noordholland te willen doen Alle soorten voertuigen zijn welkom. Een keurcollectie prij zen wordt voor de deelnemers ter beschikking gesteld, 'n Des kundige jury zal met de beoor deling worden belast. De wagens worden op 't ten toonstellingsterrein voor 't pu bliek opgesteld. Na het corso wordt een bijzondere attractie geboden. ZATERDACMIDDAGMARKT BESTAAT 25 JAAR! ALKMAAR Wie kent niet de wekelijkse goederenmarkt op de Laat? Vrijwel iedere Alk maarder, maar ook duizenden van buiten de stad, zullen des Zaterdags de verscheidenheid van kramen hebben gezien, waarop, eveneens weer in elke verscheidenheid, waren liggen uitgestald die bereikbaar zijn voor iedere beurs. Volmaakt is een dergelijke markt verder wanneer daar ook de standwer kers zijn. Lange verhalen dissen zij op om hun atikel aan de man te brengen, met als slot U weet het wel 9, 8, 7, 26 cent, vooruit geef maar een kwartje. Wist U dat deze' marlet hier in Alkmaar al meer dan een kwart eeuw bestaat? Zij dateert na melijk van 1921. De tijdsomstan digheden waren er in 1946 ech ter niet naar om'dit jubileum te vieren. Doch nu zal het er toch van komen. Als datum is vast gesteld: Zaterdag 12 Augustus a.s. Een uitgesteld jubileum dus, dat herdacht wordt met een eta lagewedstrijd voor de stille kra mers en daaraan tevens verbon den een concours voor standwer kers. Aan het gehele terrein zal een feestelijk cachet worden ge geven. Van gemeentewege zijn geldprijzen 'ter beschikking ge steld terwijl de jury bestaat uit een aantal raadsleden. Politie-voetbal ALKMAAR. Dinsdag 8 Aug. 18.30 uur in het Overdie: Jong Holland 1-Gemeentepolitie 1. A.F.C.-nieuws ALKMAAR Hedenavond vindt om 7 uur de traditionele vetera nen wedstrijd Kolp. Boys vet. A.F.C. vet. te Oudorp plaats. Aan vang 7 uur. De P.P.C.-er (Advertentie) DE KERMIS OUDORP. De eerste kermis dag heeft zich goed ingezet. Dank zij het fraaie weer werd dg kermis door een groot aantal personen be zocht. Vele Alkmaarders maakten hun Zondagswandeling naar Ou dorp. De meeste kermisonderne mers maakten vermoedelijk dan ook wel behoorlijke zaken. Het enige café „Het wapen van Oudorp" is op de drukste tijden ge woonlijk overvol. Om 2.30 uur had op het terrein v. Kolping Boys 'n wedstrijd plaats tussen Kolp. Boys 1 en LSVV van Langedijk. Het was een mooie wed strijd, waarin de partijen tot de rust vrijwel even sterk schenen. De stand was dan ook met de rust nog gelijk 2—2. Na de rost bleken Kol ping Boys in de meerderheid en na een inspannende wedstrijd kwam het einde met 42 voor Kolping Boys. Als kermisamusement werd om 7 uur een voetbalwedstrijd gespeeld door de koorzangers van Oudorp en die van Alkmaar (Verdronken- oord) Het talrijk publiek dat deze wedstrijd bijwoonde, heeft zich kos telijk geamuseerd bij de verschillen de momenten in deze wedstrijd. Het geluk was aan de zijde van Oudorp, dat de wedstrijd won met 42. De doelverdediger van Oudorp, dhr. Nuyens heeft zeker veel tot de overwinning bijgedragen en vormde voor de Alkmaarders een grote hinderpaal. Trouwens winst of verlies was hiep niet de hoofdzaak wel het mooie spel wat vertoond was. Na afloop ging men gezamen lijk naar het café Morsch teneinde de dorst te lessen. „HEET U BOLTEN"? HEILOO. We lazen in een Utrechts dagblad onder bovenstaand opschrift het volgende: „Het Circus Boltini bestaat hon derd jaar en zal dit eeuwfeest vie ren te Reuver in Limburg. Honderd jaar geleden stichtte de grootvader van de tegenwoordige eigenaar zijn reizende onderneming. Ter gelegen heid van het jubileum, dat Woens dag 9 en Donderdag 10 Augustus te Reuver gevierd zal worden, heeft de directie van het circus allen die Bolten heten uitgenodigd gratis de voorstelling te komen bijwonen.'" Heiloo het oord der Bolten's. De directie van genoemd circus heeft vast niet van de familietak in Heiloo geweten. Immers, onze gemeente heeft 'n groot aantal gezinshoofden die de naam Bol.ten dragen en de meeste van deze gezinshoofden beschikken over 'n zéér resp. aantal nakome lingen! Naar wij vernemen zal aan de betreffende circusdirectie ook 'n gratis matinée voor de jonge Bol- tentjes gevraagd worden. Inmiddels feliciteren wij de fa milie Bol.ten met het 100-jarig be staan van het ,,familie"-circus. DOVES-nieuws HEILOO Een groepje DOVES- athleten wist op de wedstrijden te Castricum goede resultaten te boe ken. Twee clubrecords sneuvelden. Nel Klerk bracht het discusrecord dames omhoog en bracht het op 31 72'/! m. De' A. klasse komt in zicht Nel! 33 M. is nu- dichtbij. De t-wee de recordverbetering kwam van Janny Hoet-Strijbis en wel op speerwerpen met een worp van 26.95 m. (Promotie naar C-klasse). Beide resultaten betekenden een le prijs. Bijna had Janny nog haar eigen clubrecord Kogelstoten ver beterd. Ze bleef met 9,55 m. (2e pr.) er 3 cm. onder. Bij hoogspringen Heren klasse B werd Cees Meijer 2e met 1.65 m.. en Jan v.d. Horst op hetzelfde num mer klasse C, le met 1,55 m. Voorts won Wim van Weenen het Discuswerpen Jun. A en het Kogel stoten Heren klasse C. Netty Bak ker werd (buiten mededinging) le op de 100 m. en Verspringen Dames II. De betekenis van de Alk maarse kaasmarkt is gedurende en na de oorlog door verschil lende oorzaken afgenomen. De belangrijkste dezer oorzaken waren: 1. de distributie als gevolg van de schaarste; 2. vaststelling van de prijzen door de overheid; 3. de bestemming door de overheid van een gedeelte van de melk rechtstreeks voor con sumptie, waardoor een kleiner gedeelte beschikbaar blijft om er kaas van te maken; 4. de inkrimping van de vee- stapslj 5. de ontduiking van de maatregelen der bezettende overheid; 6. de geforceerde daling van het aantal zelfkazende boeren en 7. de geforceerde samenvoe ging van zuivelfabrieken. De onder 1. tot en met 5. ge noemde oorzaken waren tijde lijk. Zii oefenen reeds thans practisch geen nadelige invloed meer uit op de kaasmarkt. Een blijvend nadelige invloed vloeit eenter voort uit het verschijnsel, bedoeld onder 6. en 7. Ónder meer om brandstof te besparen werd door de Duijse bezetter de concentratie van de zuivelindus trie bevorderd en ten einde de productie beter in de hand te hebben werd het zelfkazen van de boeren tegengegaan. Op deze wijze is een ontwikkeling, die trouwens ook anders zonder twijfel had plaats gevonden, in aanzienlijke mate versneld. De commissie constateert, dat de kaasmarkt, na de oorlog met geldelijke steun van het Bedrijf schap voor de Zuivel heropge richt, sedertdien min of meer kunstmatig in het leven wordt ehouden, n.l. met behulp van ielangrijke financiële bijdragen van het rijk, de gemeente Alk maar, het Bedrijfschap voor de Zuivel en belanghebbenden Zouden het rijk en het bedrijf- schap zich terugtrekken en de gemeente, door welke omstan digheid ook, niet in staat zijn geheel uit eigen middelen de ?rote kosten voor de instand- ïouding van de kaasmarkt op te brengen, dan zouden de belang hebbende groepen alle kosten moeten dragen. Dat zou op zich zelf niets buitengewoons zijn, want het is de commissie be kend, dat middelgrote industri ële ondernemingen menigmaal een veelvoud van' de kosten tot instandhouding van de kaas markt voor reclame voor hun product plegen uit te trekken. Zolang de financiering van de kosten Van de kaasmarkt niet verzekerd is, wordt de kaas markt met ondergang bedreigd, en, éénmaal verdwenen, zal zij nooit meer, althans niet in haar bekende aantrekkelijke vorm, verschijnen. Dit zou niet slechts een zeer ernstig verlies in folk loristisch opzicht zijn, n-uar ook een enorme schadepost voor de winkelstand, het café-restau rantbedrijf en het vervoerwezen opleveren. Mét de kaasmarkt staat en valt immers voor een belangrijk deel het bezoek van vreemdelingen aan onze stad en bij een teruglopende conjunc tuur als thans zal het be drijfsleven dit verlies moeilijk kunnen dragen. Om te onderzoeken in hoe verre de kaasmarkt nog aan haar doel beantwoordt, heeft de commissie contact gezocht met de producenten, die de kaas ple gen aan te voeren, en met de Handelaren, die de markt als kopers plegen te bezoeken. Aan deze belanghebbende groepen zijn de volgende vragen ter be antwoording voorgelegd: 1. Acht U voor de prijszet ting van het product van Noord holland een markt noodzake lijk? 2. Is naar Uw mening de be tekenis van de Alkmaarse markt als propaganda voor het Noord hollandse zuivelproduct groot of klein? 3. Is naar Uw mening een beurs in staat de functie van de markt over te nemen? 4. Rechtvaardigt de propa gandistische waarde de kosten, die aan de markt besteed wor den? Prijszetting Uit de antwoorden, die op vraag 1 werden verkregen, bleek vrijwel algemeen, (lat men voor de prijszetting van het Noordhollandse product de kaas markt niet Strikt noodzakelijk achtte. De motivering luidde als volgt. Het aantal zuivelfabrieken is in de laatste jaren aanzienlijk ingekrompen, zodat er in deze omgeving nog slechts een der tigtal is. Het laat zich aanzien, dat dit aantal nog kleiner zal worden, daar er tekenen zijn, die wijzen op een verdere con centratie. De mogelijkheid voor de handelaren, om aan de fabriek te kopen wordt daar door in de hand gewerkt. Tengevolge van de concentratie produceren enkele grote fabrie ken dergelijke hoeveelheden, dat, indien zij haar gehele pro ductie ter markt zouden bren gen, de stapels kaas bijna het gehele marktterrein in beslag zouden nemen, waardoor voor de bezoekers geen ruimte over zou blijven. Voor de prijszetting zou men zich kunnen baseren op de note ringen van Leeuwarden, ver hoogd met 2 tot 5 cents, in ver band met de zeer gezochte kwa liteit van de Noordhollandse kaas. De conclusie werd getrokken, dat de noodzakelijkheid voor de producenten om hun kaas te markten gering is en in de toe komst nog meer in betekenis zal afnemen. De commissie stelt daartegenover, dat dan een der elementen voor de prijszetting de Alkmaarse marktnotering vervallen zou zijn. In dit verband is de opmer king van de kaashandelaren van belang, dat hij het een misstand achtte, dat thans op de Alk maarse kaasmarkt een notering tot stand komt op basis van de slechts door enkele fabrieken aangevoerde betrekkelijk ge ringe hoeveelheden kaas. Enige belanghebbenden wa ren, gedeeltelijk in tegenstelling met het hierboven betoogde, van mening, dat in de toekomst, wanneer het aanbod van kaas de vraag weer zou gaan over treffen, de kaasmarkt meer be tekenis zou kunnen krijgen. Op de tweede vraag of de be tekenis van de Alkmaarse markt als propaganda voor het Noord hollandse zuivelproduct groot of klein is, antwoordden de be langhebbenden zonder uitzonde ring „groot" of „zeer groot". De kaasbeurs Het antwoord op de derde vraag, of een beurs in staat is de functie van de markt over te nemen, luidde steeds bevesti gend. Echter meenden verschil lende belanghebbenden dat, in dien de markt te Alkmaar zou verdwijnen en er uitsluitend een kaasbeurs voor in de plaats zou komen, het gevaar bestaat, dat de beurshandel zich allengs naar Amsterdam zou gaan ver plaatsen, zodat Alkmaar dan als kaasstad zijn betekenis zou ver liezen. Erkend werd, dat de markt voor de aanvoerders het grote voordeel biedt van „con tante betaling" en een door beëdigde wegers vastgesteld ge wicht", zodat daarover practisch geen geschillen kunnen ont staan. Voordelen, die de beurs niet, althans niet in die mate, kan bieden! Tegenover deze voordelen staat, dat de aanvoer ter markt met zich mede brengt, dat er kosten moeten worden gemaakt voor het vervoer. Bo vendien moeten de wik- en weeglonen worden betaald, ter wijl de partijen kaas aan de weersomstandigheden zijn bloot gesteld, zolang zij op de markt liggen. Propagandistische waarde Op de vierde vraag, of de pro pagandistische waarde van de markt haar kosten rechtvaardigt werd eveneens in alle gevallen bevestigend geantwoord. De be langhebbenden ir.'fienden. dat uit reclame-oogpuntde gelden aan de markt besteed, niet produc tiever kunnen worden aange wend. omdat de films en foto's, die on de kaasmarkt worden ge- mftakt. gratis over de gehele wereld worden vertoond en de vele bezoekers uit binnen- en buitenland in de zomer van 1949 zijn er 180.000 geteld de beste indrukken meenemen van de Alkmaarse kaasmarkt en uiteraard met anderen daarover in gunstige zin spreken. De belanghebbenden waren dan ook unaniem van ïr/ening, dat de Alkmaarse kaasmarkt, niettegenstaande zij haar oude economische functie niet meer in zn grote mate vervult en in de toekomst vermoedelijk ook niet meer zal vervullen, in haar tegenwoordige historische vorm gehandhaafd moet worden, in verband met haar grote propa gandistische betekenis. Wordt vervolgd. Geslaagd HEILOO. Aan de Eerste Ned. Slagersvaksehool te Utrecht slaagde onze plaatsgenoot A. F. Alleman Jr. voor het diploma vakbekwaamheid en handelskennis. Rome-reis 1951 K.A.B. HEILOO. De wedstrijd zal wor den gespeeld op het HSV-terrein op Zaterdagavond 12 Aug., om 7 uur. Verschillende oud-HSV-ers uit de roemruchte jaren 1938/39 zullen meedoen. De entreeprijs bedraagt slechts 9 cent. ,,St, Caecilia" zal ter opluistering aanwezig zijn. CASTRICUM. Op 15 Aug herdenkt onze populaire herder de dag, waarop hij voor 40 jaar de Heilige Priesterwijding ont ving. Pastoor Goes werd op 10 Januari 1885 te Alkmaar ge boren. In 1898 ging hij naar Hageveld en twaalf jaar later, op 15 Augustus 1910, werd de thans jubilerende herder gewijd Zijn eerste kapelaansplaats was Oude Tonge, waar hij twee jaar verbleef om vervolgens kapelaan te worden in het mooie Heem stede, Midden in $e mobilisatie van 19141918 maakte kapelaan Goes kennis met de eisen, die gesteld worden aan een priester in een grote stadsparochie. In 1916 kwam namelijk voor kape laan Goes de benoeming af to' kapelaan aan de Amsterdamse Vondelkerk. Hier heeft hij zes jaar vruchtbaar gearbeid.' Zijn langste kapelaanstijd bracht pas toor Goes door te Haarlem in de parochie van de Heiligen Eli sabeth en Barbara. Acht jaar bleef hij Haarlemmer en ont ving toen in 1930 zijn eer ste pastoorsbenoeming. Pastoor Goes werd herder van het stille Noordhollandse dorpje De Rijp. waar hij zes jaar aan het ziele- heil van zijn parochianen zijn beste krachten gaf. In 1936 werd pastoor Goes overgeplaatst naar de parochie van de Heilige Pan- cratius te Castricum. Veertien jaar lang profiteert onze paro chie reeds van zijn arbeidzame herder. De steeds meer groeien de gemeente vraagt ook steeds meer van de organisatietalenten van onze pastoor. Tal van moei lijkheden heeft pastoor Goes moeten oplossen. Vooral het on derwijs heeft zijn voortdurende zorg. Vervuld van eerbied voor Gods Huis, bracht hij tal van veranderingen en verbeteringen aan in de kerk. Maar boven al les is onze pastoor een eenvoudig herder en een goed raadsman bemind door alle parochianen en geacht ook door de vele niet- katholieken. Herder toonde onze pastoor zich vooral in de oor logsjaren. Toen er geen ver. voersgelegenheid meer was, ging onze pastoor vele malen te voet naar Alkmaar om zijn zieke parochianen in het Sint Elisa- bethsziekenhuis te bezoeken en te troosten. Geen wonder, dat de parochianen het zich een vreug de en eer rekenen thans de ge legenheid te hebben aan hun ge negenheid voor de jubilerende pastoor uiting te geven. Od Zon dag 13 Augustus zal het feest plechtig worden gevierd. Het zal een feest zijn, niet alleen voor de parochie, maar voor geheel de gemeente Castricum. Scapino-ballet in hef Openluchttheater BERGEN Voor een half gevuld theater trad de „Scapinoballetgroep voor de jeugd" op. Deze groep jonge kunstenaars brachten een in alle opzichten verantwoord pro gramma en overtroffen met hun prestaties de stoutste verwachtin gen. Zij openden met een 6-tal korte dansen op muziek van De bussy en volksmuziek. Ingelast werd een wals van Chopin, gedanst door Mary-Rose Bastiaens, welke dans ons wel bijzonder kon beko ren. Een nummer van grotere opzet was „Pandora", een verhaal ont leend aan de Griekse mythologie. Pandora werd uitstekend gedanst door Jennifer Rodes, terwijl Cor van Muyden als Epimetheus zich een waardig partner toonde. Een kleurig schouwspel bood „de kast van de oude chinees", een aar dig chinees sprookje, waarin alle leden van de groep hun aandeel hadden. Vooral Andrine Le Clerq al Mah-Yong viel op door haar stijlvol dansen. Een aardige vondst was de gouden pop, zeer goed ge danst door Serafine Giezen. Voor de aanvang van elk num mer werd een explicatie gegeven door Alex Faassen. De choreografie der meeste nummers was van Jean Rebel. Het publiek uitte zijn voldoening in een langdurig applaus, dat deze jonge mensen ten volle verdienden. Herwonnen Levenskracht EGMOND AAN DEN HOEF De donateursactie 1950 ls beëindigd en kon -voor de kas van Herwon nen Levenskracht worden afgeslo ten met een post van f212,Een prachtig resultaat! Alle geefsters en gevers hartelijk dank. Met recht geldt hier het spreekwoord: vele kleintjes maken een groot. Maar groot moet de opbrengst zijn, want vele patiënten wachten op gele genheid tot herstel. Daarom voor dit doel is Uw geld wel besteed. De verloting van Herwonnen Le venskracht van 7 Juli j.l. heeft voor onze parochie geen prijs opgele verd. Schaakavond tegen badgasten EGMOND AAN ZEE. Woens dag 9 Aug. a.s. organiseert de Schaakvereniging De Egmonden de tweede schaakavond tegen de badgasten. De eerste is gunstig verlopen. Iedere deelnemer(ster)- gast ontvangt een originele oor konde als aandenken aan deze ezellige Egmondse avond. Door e verkrijging van deze oorkonde wordt men tevens voor zijn leven verheven tot „h'Ereridder van onze skaakclib". Er zijn al reeds vele aanvragen. Daarom: zegt het voort aan uw gasten. Schaakavond Woensdag 9 Aug. a.s. des avonds half acht in het O.K.-gebouw aan de Juliana- straat. Burgerlijke Stand LANGENDIJK. Geboren: Pe trus Hendrikus, zv A. Bekker en G. Plijter; Pieter, zv J. P. Geus en J. Komduur. Anna Catharina, dv H. B. Schröer en J. M. Molenaar. Ondertrouwd: Leendert Pieter de Heer, 29 jr. te Haarlemmermeer en Dieuwertje Kloosterboer, 24 jr. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. ENIGE REGEN Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en later van het zuid-wes ten uit verspreide opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid-oost en zuid-west. Vooral in het westen van het land lagere temperaturen. KORTEBAAN DRAVERIJ HEERHUGOWAARD-NRD. Zon dagmiddag j.l. werd onder zeer gunstige omstandigheden op het terrein van de heer N. Oudeman 'n kortebaandraverij gehouden voor boerenpaarden. De wedstrijden wa ren georganiseerd door harddraverij commissie te Heehhugowaard-Noord en de organisatie was tot in de puntjes verzorgd. De animo van de rijders viel nog al mee. Negentien paarden waren ingeschreven, terwijl er 17 op de baan verschenen. Bekende dravers hebben wij op de baan niet ontmoet er waren echter verschillende rit ten die goed werden gelopen, De draverij werd onder de man ge houden, en dit was voor het talrijk opgekomen publiek wel enigszins 'n teleurstelling, omdat deze middag spannende en mooie ritten zeld zaam voorkwamen. De uitslag was als volgt: No. 1. Gebr. Zuurbier, no, 2 van Saase, no. 3. Klauwer en no. 4 het paard van de heer Jn. van Stralen. Door de commissie waren 4 prij zen beschikbaar gesteld, variërende tussen 50 gulden en 10 gulden. Wij willen de commissie adviseren om, indien de financiële toestand dit toelaat, een volgende keer we derom een echte harddraverij te houden. Dit zal de toeschouwers veel meer interesseren en van zelf sprekend zal dan de financiële kant ook lichter worden. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL. Geboren: Johanna Cornelia dv. S. J. Blaauw en M. A. Blokdijk; Simon Johannes Maria, zv J. Veeken en E. N. Sjerps Johannes Adrianus Jozef, zv J, van der Fluit en A, Koppes; Alida Jo hanna Maria, dv J. P. v. d. Gulik en M. Broersen; Maria Catharina Anna, dv P. J. I. Stoop en C. M. Praat; Rudolph Bernardus, zv M. Jonker en A. C. Wisman. Ondertrouwd: Johannes Cornelis Penning, 34 jr. te Alkmaar en Theo dora Rozendaal, 29 jr. Getrouwd: Cornelis Johannes Jo zef Driehuis, 23 jr. te Den Helder en Jannek Wardenaar, 22 jr.. Ge- rardus Johannes Huiberts, 27 'jr. te Schagen en Engelina Burger, 22 jr.; Dirk Smit, 24 jr. te Langedijk en Neelie Guurtje Gelder, 28 jr. V.Z.V.-nieuws 'T VELD Zaterdagavond toog het tweede elftal van VZV naar Tuitjenhorn om daar een nederlaagwedstrijd te spelen te gen Hollandia 2. Over de match kunnen we beknopt zijn. VZV speelde in een flink tempo en had spoedig succes en tevens de leiding met 20. De Hollandia- nen speelden uiterst ruw maar desondanks kregen zij een 32 nederlaag te incasseren. Wij ho pen evenwel dat zij bij een vol gende ontmoeting blijk zullen geven met het begrip sportivi teit wat meer vertro.uwd te zijn. (Vervolg van pag. 1) De couponknippers kregen even eens iets meer speling. De divi dendstop werd verfijnd, maar daarnaast nog tot einde '52 wet telijk vastgelegd. fie meeste zorgen bleven even wel de lonen geven. Hoopte de regering op een internationale prijsdaling, het kwam anders uit: de prijzen gingen stijgen en de devaluatie deed daar nog een schepje bovenop. Ook in deze sector moest iets gebeuren. Be gin van dit jaar opende de rege ring de mogelijkheid voor een loonsverhoging van 5 procent, een verhoging, die in de prijzen mocht worden doorberekend. Dat de regering de verhoging niet zonder meer verplichtend stelde, vloeide voort uit de over. weging, dat zij voor bepaalde bedrijven „bedrijfseconomisch niet te dragen zou zijn". Zou de verhoging in deze geest al dan niet zijn toegepast, dan zou daarmede de regering het loon- beleid uit de hand zijn gegleden. De mogelijkheid van doorbere kening en de aandrang van de vakbonden heeft echter tot ge volg gehad, dat de loonsverho ging algemeen werd toegepast, zodat het loon, in weerwil van de variatie, die de regering voor mogeliik had gehouden, dus toch over de hele lijn op een ver hoogd niveau werd gestabili seerd. Thans staan wij echter weer voor nieuwe moeilijkheden Reeds in Maart van dit jaar kwam vast te staan, dat het levensonderhoud andermaal duurder was geworden. De door berekening van de loonsverho ging werd in de priizen merk baar; een eerste symptoom van de werking van de beruchte spi raal. En ook de devaluatie bleef nawerken Zetten de vakbonden reeds op dat ogenblik een actie ter verkrijging van een nieuwe correctie in, in overleg met de regering werd tenslotte besloten dat men de ontwikkeling nog even zou aanzien. Andermaal stelde de regering haar hoop op een internationale prijsdaling Aan die hoop is nu echter, al thans voor de eerste tijd, defini tief de bodem ingeslagen. Wa9 het indexcijfer in Amerika toch al met 12 procent gestegen, de oorlog in Korea stimuleert deze opwaartse beweging beduidend. Ook in Nederland doet zich hiervan de uitwerking gevoelen. Wij kunnen vaststellen, dat de prijsstijging de loonsverhoging al weer met 5 procent overtreft. Nieuwe maatregelen dienen nu met spoed te worden overwogen. PARIJS. De de organisator va We geloven van hoogglans van de te lopen en het voor deze neksla de Nederlandse tevredenheid? In ieder geval zich momenteel weinig zorgen m Zwitser Kübler, met twee minutei nummer één bin honderd en vee: had hij sinds de de benen zitten gemeen met alle schap, dat „het" De twee minuten nummer één brac! geen nadeel. Z'n Stan Ockers kwa: zelfde groep binn' Zo is de Tour winning gewor< En de laatste el algemeen klasse: ging meer breng Belgen geladen maar in het ver smolt hun élan warmte van midd ging zo kalm, dat gels, die al in do ter met een lek zonder moeite konden krijgen Bijna 250 het peloton vc ten, Kübler, C kaar loerend met nog 80 km gingen Blusson, den er van door die aanvankelijk conden te tellen km. voor Parijs werden echter Hendrickx, Moll] laatstgenoemden A-ploeg. In de uit en ging streep. De tweede sec. Het grote cracks en ook de Ruijter kwa na Baffert binr di, die door d te veel van zii kwam totaal tigste met 9 n Onze landg» vooral sinds 1 lander was kend gereden, plaats in het een hele reeks ners als Laza Muer, Sciardis mann. Desbats m arm achter land voor de uitgenodigd z hem zijn te WOENSDJ HILVERSUM 10.00 VPR VPRO, 20 7.00 Nieuws, nieuws en muz„ 8.50 vc muz., (9.30 10.00 „Moeili; heden", caus ding, 10.20 vc muz., 12.00 mededelingen land, 12.38 der, 13.00 nieu 13.50 cowboy ken portret, voor de jeug1 16.00 voor de zieken, 17.00 gram.muz., ding, 18.00 gen, 18.20 18.30 radio parlementair 19.30 voor de 20.05 socialist amusementsm nus van orkestconcert 22.25 vrouwen! wetenschappel nieuws. 23. HILVERSUM 24.00 NCR 7 00 nieuws tiek, 7.30 voor de da berichten, fram.muz., morgendienst 12.00 kerkkoor amusementsmuz 13.15 lichte 15.15 kindei tet, 16.15 vo enseble, 17 muziekcorps 19.00 nieuws 19.15 boekbesp 19.40 radiokrar gram.muz. solisten, 21 kest, koren muz., 22.45 nieuws, 23 mofoonmu: BRUSSEL 12.32 licl 13.15, 14.0( 15.15 gramof pees concert 17.00 nieuws voordracht boekbesprek 18.30 voor 19.30 balie' leton, 20. 21.00 acti 21.45 22.15 kla muz., 23. zoekprograi BRUSSEL 12.05 13.10 wal 16.00 gra 18.30 en nieuws, nieuws, nieuws.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2