Meer divisies nodig in Duitsland Van toen er nog schuilkerken waren... Rondom het Belgische Koningsdrama AAN DE WIEG VAN EEN JONGE WERELD Districtsdag in Nibbixwoud slaagde uitstekend Concours hi een over Een missionaris vaart uit C N Canadian Post De wisselbeker was voor de Weere Toelichting Frans memorandum Waarom werd Leopold bestreden? Vreemde invloeden - Rol van Frankrijk en Engeland - Lessen in de democratie Uit de pers Rotterdam-Ahoy' en de technici PAGINA 4 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1950 Terwijl in de steden van Holland en West-Friesland enkele goede priesters zich opofferden voor hun gelovigen, verbleven op de dorpen, waar de storm van de Hervorming maar even overheen gegaan was, zieleherders, die hun tijd niet begrepen. De schets, die de Amsterdamse priesters Eggius en Sybrant Sixtius uit Oosterwierum van deze geestelijkheid voor de pro paganda te Rome ontwierpen, was dan ook uitermate somber: lichtzinnigheid van levensopvatting en grove onwetendheid waren de meest voorkomende fouten van de priesters op het platteland. Het was hard nodig, om ook op de dorpen te vertellen, dat de tijden anders waren geworden en dat er nu een geheel andere me- thode in de zielzorg moest worden gevolgd. Want vroeg of laat werd in de dorpen de nieuwe religie ingevoerd. Niemand was daar beter van doordrongen dan de priester Adrianus Boom, in 1554 in Hoorn geboren en in 1577 toe getreden tot de orde der Jezuie- ten. Hij was het, die, toen hij in 1601 tot overste van de Jezuieten- missie in de Republiek van de Zeven Verenigde Provinciën was aangesteld, naar verschillende be dreigde posten in Noord-Holland en Friesland ijverige missionaris sen stuurde. EERSTE TIJDVAK NAAR DE SCHUILKERKEN <1580—1620) Men gaat op verkenning In het begin van de 17e eeuw trokken verschillende paters, als boeren, kooplui of arme vissers verkleed, door verschillende ste den en dorpen in Friesland en Holland. De meest-iiverige onder hen waren de paters Jan Barge en Willem Willemse de Leeuw (Leeuwarden-Friesland), Cornelis Duyst (Alkmaar en omstreken). Mathijs Clinger en Nicolaas Ro- meijn. Zij legden de grondslag voor de vele Jezuietenstaties, die zeer veel tot het behoud van het geloof hebben bijgedragen. Het ging niet altijd gemakkelijk om ergens binnen te komen. Van enkele missionarissen staat het met enkele sobere woorden opge tekend in de oude verslagen en om hier een beeld te geven van de eigenaardige omstandigheden, waaronder vele missionarissen hun ambt moesten aanvaarden, willen wij u in dit schetsje de ge schiedenis verhalen van pater Gerard Carbonel, zoals deze op getekend staat in het verslag van de Jezuietenstaties in Friesland van pater van der Heijde. Wie was Carbonel? Carbonel was in 1580 in de Zui delijke Nederlanden geboren. Ge lijk veel idealistische jongeman nen uit zijn tijd had hij mede lijden met de Hollandse katho lieken en vol verlangen om zich te wijden aan de bekering van het nauw-verwante broedervolk, liet hij zich inschrijven als leer ling op het seminarie van Douay, waar de meeste priesters voor Nederland werden gevormd. Hij trad in de orde der Jezuieten en na enige tijd les gegeven te heb ben aan enkele Belgische colle ges, werd hij tot zijn grote vreug de door zijn overste aangewezen voor het missiewerk in Holland. V.. gehouden ook. Want daar kan zich ternauwernood een katholiek bewegen tenzij in de huizen der edelen". De reis wordt uitgestippeld „Ik aanvaard gaarne deze moei lijke taak", zo zeide Carbonel. „Maar ik ben hier in deze landen niet bekend. Hoe kan ik er het best naar toe trekken?" „Dat zal ik u duidelijk maken", antwoordde pater Boom. „Je gaat vanhier met de trekschuit naar Hoorn. Daar woont onze mede broeder Gerardus Florensz, die na in Alkmaar te hebben gewerkt, door mij voor een paar jaar ge leden naar Hoorn werd geroepen. Hij is daar zeer gezien en heeft een rijke statie. Veel krijgt hij van een rijke dame, Anna Keijzer, die rijke winsten trekt uit haar aandelen in de Oost-Indische Com pagnie. Hij kan u misschien ook aan geld en kleren helpen. Van daar gaat u naar Enkhuizen en wacht daar op een gunstige ges legenheid om de Zuiderzee over te varen. Maar u mag wel gauw wezen, als u spoedig op uw plaats van bestemming wilt zijn. Want ik denk, dat het ^auw gaat vrie zen, en dan kun je voorlopig de zee niet oversteken". Dankbaar nam hij afscheid van zijn overste en de volgende mor gen ging hij al heel vroeg op stap. De lucht was helder en het zag er naar uit, dat het zou gaan vriezen. Tegen de avond was hij ln Hoorn en vond daar een gast vrij tehuis bij pater Florensz. „Je moet morgen proberen naar Enk- hjiizen te gaan", ried deze hem aan, „want de boeren van de streek, die vandaag hier op de markt waren, vertelden mij, dat het weldra hard gaat vriezen. Trouwens de Enkhuizer Almanak heeft het ook al voorspeld. Je kunt daar geholpen worden door de gemeentesecretaris Tjallis, die ons zeer gunstig gezind is (zie derde schetsje)". Na goed uitgerust te zijn, ging hij de volgende morgen met een boerenwagen naar Enkhuizen. Het had die nacht hard gevroren en de sloten lagen al dicht. „De zee blijft nog wel een paar dagen open", zo had pater Florensz ver zekerd. „Maar je moet opschie ten". In de middag kwam hij in Enkhuizen aan. Hij ging de aan gewezen adressen af, maar ze konden hem helaas niet direct helpen. Er was geen kustvaarder, die naar Friesland ging. Tjallis had nog hoop, dat hij met de vrachtschuit, die wekelijks een dienst onderhield tussen Workum en Enkhuizen, mee kon, maar de schipper was in Workum geble ven en waarschijnlijk met een paar vissers naar Londen gegaan, waar de Workummers een vaste aanlegplaats hadden in de Theems (ook nu is deze losplaats er nog en kan men daar gratis ankeren). Hij moest dus maar afwachten. (Wordt vervolgd). i PRINCE GEORGE, 30 Juli 1950. Als de jongste en tevens verst afwonende correspondent van het Noordhollands Dag blad, stellig met enige schroom door mijn broer uit Schagen bij u geïntroduceerd, zend ik mijn eerste impressies uit de Far West. Zoiets valt voor mij, een twintigjarige alleenstaande emigrant, niet mee. Maar er is hier hoegenaamd niets dat mee valt en: een man een man, een woord een woord. Wat Canada eigenlijk yoor een dan ook begonnen met een blokhut land is? Die drie lettergrepen zijn I en een paar acre's land. Maar ge- zo gauw gezegd, doch die sluiten j leidelrjk aan hebben zij hun bedrijf een wereld van betekenis in. Een uitgebreid tot soms 3 400 acre, en Sinds de souvereiniteitsoverdracht heeft Indonesië nog niet veel rust gekend. Op het ogenblik is de Apris, het leger der centrale Indone sische regering te Djakarta, in actie tegen de troepen van de repu bliek der Zuid-Molukken, welke zichzelf heeft uitgeroepen. Nu Boeroe en Ceram bezet zijn, is alleen Ambon nog in handen van de republiek der Zuid-Molukken. Op deze foto ziet U leden van de Apris onder leiding van kolonel Kawilarang (links) door een kam pong in de Zuid-Molukken trekken. a.h.w. pasgeboren wereld, die reeds in haar wieg een ontembare levens moed aan de dag legt. Want Cana da is geen staat zoals we die in het oude en haast afgeleefde Eu- Op bezoek bij pater Boom ropa kennen. Het bestaat uit ver schillende provinciën, eigenlijk sta ten opzichzelf, die ieder afzonderlijk bestuurd worden en alleen verant woording schuldig zijn aan de cen trale regering in Ottawa. Als men U dus straks zegt: die gaat naar Canada, dan zegt dat eigenlijk niets. Belangrijker is, naar welk gedeelte hij toe gaat. Het zou b.v. hetzelfde zijn als wjj hier zouden zeggen: die of die emigreert naar Europa, ter wijl dat dan Nederland, Noorwe gen, Polen °f Italië zou kunnen zijn. Die vergelijking gaat in meer dan een opzicht op, want Canada is bijna evengroot als geheel Europa en kent ook zeer sterk uiteenlopen de klimaten. Voor ons, uit het klei ne landje aan de zee, is zoiets moeilijk te begrijpen Men onder- vindt dat pas in de trein die Oost met „het Verre Westen" verbindt. Als men dan zo'n 5 1 6 dagen en nachten boven de wielen zit, die met snelheden van meestal boven de 100 km/u. voortdurend in Wes telijke richting door onafzienbare wouden, prairie's, bergen met woeste ravijnen, liefrijke dorpen en uit de grond gestampte steden da veren, dan dringt pas het overwel digende besef door, dat men zich in Na een moeilijke reis kwam hij bij pater Boom aan, die zich schuil hield in Amsterdam. „Het doet mij genoegen, pater zo diende hij zich aan", om uw medebroeders te hulp te komen. Waar kan ik met het meeste suc ces werken?" „Echt blij ben ik met uw komst", zo antwoordde pater Boom, .want ik heb voor Fries land een goede kracht nodig. Daar dreigt het geloof geheel en al te verdwijnen. Ik heb de paters Arnoud Catsz en Willem van Warighem, een landgenoot van u, er naar toegestuurd, maar zij kun nen het niet af. Zij moeten met de uiterste voorzichtigheid te werk gaan, want van de zijde van de nieuwe religie is men fel op ons gebeten. Toen ikzelf in 1597 een korte missiereis maakte door dat land, was men er direct bij en op de synode van Dokkum in dat jaar werd bepaald: „van der Je- suiten ende misspaperye tzamen- rottingen soe te landewart als in vaste steden, heimelyc ofte open- baer, dat se niet allien verhindert maer ooc gestraft mochten wor den om verscheiden inconvenien- ten". En ze hebben er zich aan DE WERKGELEGENHEID IN JULI Gedurende de maand Juli daal de het aantal geregistreerde man nelijke werklozen van 60.643 tot 56.443, t.w. 42.531 geheel werk lozen (vorige maand 42.647;, 13.687 tewerügesteiden bij een object van de Dienst Uitvoering werken (17.734) en 225 wacht gelders (262). Wegens het zomerseizoen daal zrj namen de modernste machines in gebruik. Vrienden, dit is dan de eerste en oppervlakkige beschouwing over Canada in het algemeen. Een vol gende keer wat over het leven en werken van het Canadese volk, bij zonder in het gebied bekend als „British Columbia", waarin ik te recht gekomen ben Een vrienden hand uit de Far West. André Louwe NIBBIXWOUD Onder ideaal zomerweer had de districts sport dag plaats in het S.E.W. sportpark dat er voor deze gelegen heid keurig verzorgd uitzag. De or ganisatie was perfect en alles ging van een leien dakje en er werden goede resultaten bereikt. Een woord van waardering aan de algemene leider, de heer W. Ruy- ter is hier zeker op zijn plaats. De middag werd begonnen met een kort lof in de kerk waarna men naar het sportveld marcheerde. Een handbalwedstrijd luidde de sportdag in tussen Wervershoof en Wognum die aan spanning niets te wensen over liet. Na verlenging was en bleef het 44 na strafwor- pen kwam Wognum als overwin naar uit de strijd. De 2e wedstrijd: NibbixwoudObdam werd een overwinning vooj. de laatste (34) De winnaarsronde tussen Obdam en Wognum was na verlenging 11. Wognum was wederom sterker met de strafworpen en werd winnaar in deze serie. Deze wedstrijden werden afgewisseld door de series 100, 900, 1500 en 3000 meter hard lopen, verspringen, hoogspringen en touwtrekken. De uitslagen waren als volgt: 100 m: 1 C. Keuning, Obdam 12.6 sec.; 2 Jn. Langendijk, De Weere 12.8 sec.; 3 W. Langendijk, De Weere. 400 m: 1 C. Keuning, Obdam 60 sec.; 2 K. Dudink, Zwaagdijk 61 sec.. 3 Chr. Knol, Nibbixwoud 62 sec. 1500 m: 1 K. Dudink, Zwaagdijk 5 min. 10 sec.; 2 P. Groenland, Ob dam; 3. Th. Reus Obdam. 3000 m: 1 Th. Greut, Zwaagdijk 10 min. 35 sec.; 2 P. Schuitemaker, Andijk; 3 C. v. Beekveld, Onder- dijk; 4 D. v. Diepen, Obdam. Hoogspringen: 1 N. de Lange, De Weere 1.70 m; 2. Chr. Knol, Nibbix woud 1.65 m; 3 Th. Doodeman, Wervershoof 1.65 m. Verspringen: 1 P. Bos, Obdam 5.80 m; 2 Jn. Sneek. De Weere 5.69 m; 3 N. Knol, Nibbixwoud 5.60 m. Touwtrekken: 1 Nibbixwoud; 2 Wognum. De totale uitslag van de vier kamp, d.i. 100 m. 400 m, hoogsprin gen en verspringen was uiteinde lijk: le prijs De Weere 59 pnt. Wis selbeker; 2 Obdam 57; 3 Nibbix woud 43; 4 Wervershoof 27; 5 Wog num 21. 6. Zwaagdijk 12; Onderdijk 0 punten. De prijsuitreiking in Café Kars- ten werd gedaan door de districts aalmoezenier, Zeereerw. Heer Pas toor van Zuidemeer. Met een toe passelijk woord tot allen was hij voldaan over het gebodene en vond deze sportdag volkomen geslaagd. De geluidsintallatie en muziek van Sasburg was prima in orde. De NJCJT.B. van Nibbixwoud heeft hiermede getoond een be kwaam gastheer te zijn en het tal rijke publiek heeft volop genoten van deze sportmiddag die in alle opzichten volkomen geslaagd is. Drie Serven in Roemenië ter dood veroordeeld LONDEN, 7 Aug. (Reuter). Volgens een te Londen ontvangen bericht van het officiële Roemeen se persbureau heeft een Roemeens gerechtshof Maandag drie Serven, die ervan werden beschuldigd voor Joego-Slavië in Roemenië te hebben gespionneerd, ter dood veroordeeld. Zeven andere be klaagden werden tot straffen van drie jaar tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De veroordeelden werden ervan beschuldigd in het Banaat een aan Joego-Slavië grenzende Roe meense provincie, welke gedeel telijk door Serven is bewoond separatistische neigingen te heb ben aangemoedigd, met het doel inlijving van dit gebied bij Joego- Slavië te bevorderen. 101-jarige overleden Op 101-jarige leeftijd is gisteren te Dordrecht overleden mevrouw M. van Heeskoppe. PARIJS, 7 Aug. (AFT). Na voorlezing van het aan de Ame- rikaansche regering gerichte Franse memorandum heeft de Franse minister van voorlichting, Albert Gazien, bijgestaan door de afgevaardigde van Frankrijk, in de raad der plaatsvervangers aan de Noord-Atlantische Raad, Herve Alphand, er op gewezen, dat een der hoofdgedachten van dit do cument is, dat de door de des kundigen noodzakelijk geachte in spanning onmogelijk verricht kan worden in het kader van de na tionale begroting. Na er aan te hebben herinnerd dat het memorandum de inspan ning voor de komende drie jaar op nagenoeg 2000 milliard francs raamt, zeide Alphand, dat deze 2000 milliard de aanvullende in spanning buiten de normale Fran se begroting vertegenwoordigen. Dit bedrag vertegenwoordigde dus geen specifieke Franse be- grotings-inspanning. 's Lands be groting zou een dergelijke last niet kunnen dragen. Deze inspaning dient dus in ge allieerd verband te worden ver richt. Het resp. aandeel van Frankrijk en van de geallieerden zal in de daaromtrent te voeren onderhandelingen moeten worden bepaald, aldus Alphand. V.S. en Engeland moeten helpen. In het Franse memorandum wordt vooral de nadruk gelegd op de noodzakelijke deelneming van de Ver. Staten en Engeland die in Europa een voldoende aan tal divisies op de been dienen te houden. Herve Alphand kon om redenen GERUCHTEN OVER NIEUWE KARDINAALSBENOEMINGEN Er is niets met zekerheid bekend VATICAANSTAD, 7 Augustus (KNP). De dood van Kardinaal Lavitrano, voor wie vandaag. Maandag 7 Augustus, een plech tige rouwdienst is gehouden in de kerk van de H. Ignatius te Rome, is de oorzaak geworden van ge ruchten over een eventuele be noeming van nieuwe leden in het H. College van Kardinalen in een a.s. Consistorie. Men fundeert deze geruchten op het feit, dat alle Curie-Kardinalen reeds be last zijn met de leiding der Con gregaties. Een uitzondering hier op vormt Kardinaal Verde, die echter ziekelijk is en reeds de leeftijd heeft bereikt van 85 jaren. Zo zou thans moeilijk kunnen worden voorzien in de functie van prefect van de H. Congrega tie der Religieuzen, die door de dood van Kardinaal Lavitrano vacant is gekomen. De Romeinse correspondent van het KNP meldt evenwel uit Vati caanstad, dat niettegenstaande deze geruchten er niets met zeker heid bekend is over het feit of Z.H. de Paus een dergelijke Con sistorie zal gelasten. DE PERS is voorlopig nog met uitgepraat over de gebeurtenis sen rondom het Belgische Ko ningsdrama. Het is van belang, aan een en ander aandacht te schenken, omdat de kwestie, on danks de z.g. „oplossing nog niet uit is, ook niet voor de bin nenlandse verhoudingen in Bei geen land. maar in een werelddeel j bevindt. Een werelddeel dat aan het LVÖSmie "van de ge- begin staat van haar ontwikkeling. kan n0? niet< worden Maar deze ontwikkeling gaat koortsachtig snel, dank zjj de gi gantische hulpmiddelen van onz< tijd. Canada is een brok schepping waar vooj het grootste gedeelte de geschreven, dat zal pas later ge beuren, maar het is toch goed, kennis te nemen van de bouw- onze stoffen, die her en der nu al voor die geschiedschrijving worden aangedragen. Veel ligt er, over werd o.a. geweten aan de belan gen, die Engeland had bij de Belgische Congo. Nooit is volko men helderheid verkregen om trent positieve beweringen, dat Engeland onderhandelingen had gevoerd metHitler, over 'n mogelijk nieuw koloniaal regiem in Afrika! In het tweede artikel van jhr. van Nispen wordt ver der gewezen op de raadselachti ge houding van Spaak, Koning altijd gunstig de de werkloosheid in nagenoeg reld is dan een rechte spoorlijn alle bedrijfstakken. Het aantal .dwars door de wildernis En men werklozen m^de landbouwsector wordt dan een ogenblik bang bij het gezicht daarvan. „Moet ik in woeste natuur nog zegeviert. Uit-1 tie achtergrond van deze trage- gestrekte wouden, bergen, meren die, nog in het duister, en vlakten, waarin je soms honder- 1 De Linie" van vorige week had een interessante beschou wing in het verslag van een on derhoud met een „prominent Belgisch historicus, die zich de laatste jaren uit het politieke le den mijlen kan reizen zonder ook maar een spoor van cultuur te kunnen ontdekken: geen huis of huit, nietsDe enig tastbare we- daalde van 6672 tot 4813. Het loof en vlastrekken, het vlasbinden en de koren- en aardappeloogst ver schaften veel arbeid, o.m. ook aan ongeschoolde arbeiders. Wegens grotere bedrijvigheid in de bouw vakken daaide de werkloosheid nier van 5751 tot 5195. Het aantal werklozen in de voedings- en ge notmiddelenindustrie daalde van 3067 tot 2614, o.m. door de cam pagne in de conservenfabrieken en een lichte opleving in de siga- renindustrie. Het aantal ingeschreven metaal arbeiders nam toe van 4972 tot 5332. Deze stijging wordt veroor zaakt door de inschrijving van jeugdigen, die zo juist de am bachtsscholen verlieten. BRITS SCHIP BESCHOTEN DOOR CHINESE COMMUNISTEN Geen schade aangericht HONGKONG, 7 Aug. (Reuter) Batterijen op door de Cnioese communisten bezette eilanden oij Honkong hebben vandaag het vuur geopend op het 3.541 ton metende Birtse s.s. Hangsang, dat op weg was naai Hongkong. Volgens de eerste berichten is er weinig of geen schode aangericht. Zondag is ook een Brits schip op deze wijze beschoten. deze wildernis een bestaan vin den?" Ongezegd wéét je dan: hier ven heeft teruggetrokken, doch door zijn vriendschap met Leo pold III de gehele tragedie dezer „verspilde jaren" innig meeleef de". In de „Maasbode" schreef Plaat,f voor slappelingen. de 0ud-gezant' van Nederland te ■t e moed én een taaie Rome ihr. van Nispen tot Seve- wil hebben om ondanks alles door te zetten. Het leven verschilt im mers in élk opzicht met dat in Holland. En vooral voor de boeren- naer, twee artikelen over vreem de invloeden tegen Leopold III De kenner van de jongste staat kundige en politieke wereldge- emigranten is de verandering ont- schiedenis betoogde, dat Leopold stellend groot 'n Boerderij (farm) -1" kan insaan. als de be ls somstijds niet veel meer dan een verzameling houten schuren, die - c,'!..boer zelf. fpbouwd zijn van de ^rden van de Franse milita - de historie kan ingaan, als de be lasterde en gehoonde, die in diepste wezen het slachtoffer is bomen, die hij zelf terplaatse in 't woud heeft geveld. Hier is het 'n oord voor pioniers van elke nationaliteiten, die met hard werken, stap voor stap voor uit gaan. Degene die zonder te werken vooruit wil komen, moet re onmacht in de tragische Mei maand van 1940. Parijs zocht 'n zondebok voor de Franse neder lagen en vond deze in de Bel gische Koning, die in Duitse ge vangenschap, welke hij met zijn soldaten vrijwillig wilde delen, niet of nauwelijks de mogelijk heid had, zich tegen de kwaad- met naar Canada gaan. Hier willigheid te verdedigen. Jhr. v. Vraap-f tt!p„ ninf -kt:- 1li. 4. vraagt men niet naar papieren doch om prestaties. Wil en kan jé werken, dan is het allright en dan wordt je ook een behoorlijke kans gegeven om vooruit te komen. Hier kun je van de staat voor zogoed als niets land krijgen, mits je maar garandeert dat er binnen de zoveel jaren een groot deel van in cultuur is. Gebeurt dat, dan is het land je eigendom. Een dergelijke kans is bij mijn weten in Holland niet aan wezig. De meeste farmers zijn hier Nispen haalt citaten aan uit een boek van jhr. Groenix v. Oelen. die ook een verklaring geeft van de vijandige gezindheid van de Engelse staatslieden tegenover Koning Leopold. Toen er oorlog dreigde, wende de Koning zich, tegen de opvatting van minister Spaak, tot Engeland, om waar borgen te vragen voor het her stel van de onafhankelijkheid van België en zijn koloniën na de oorlog. Engeland gaf een ontwijkend antwoord en dit die de gezind is geweest en later wanneer precies? van standpunt ver anderde. Spaak moet nog in 1948 hebben verklaard, dat hij de ko ningskwestie nooit aan het rol len zou hebben gebracht, maar dat hij in Nei 1945 voor een vol dongen feit was geplaatst. De zaak was aanhangig gemaakt buiten hem om. Welke invloe den zijn hier in het spel ge weest? In het genoemde artikel in „De Linie" wordt gezegd, dat de strijd in wezen minder gaat tussen onverzoenlijke politieke partijen, dan tussen diegenen, die ïn 1940 „bleven" en hen die in 1940 „vluchtten". Vervolgens gaan vele geschil len, ondanks de schijn, minder over tactische of formalistische kwesties, dan over hoogst-actuele en belangrijke vraagstukken, na melijk de rol der grondwettelij ke monarchie in een moderne parlementaire democratie en de onafhankelijkheid van België. De opvattingsverschillen over de houding van de Koning na Mei 1940 zouden immers nooit, zo schrijft de „Linie", tot de cri sis van 1945 geleid hebben, in dien er geen diepere oorzaken geweest waren. Welke verande ringen of geheime beroeringen zijn in de zomer van 1945 opge treden? De „Londenaars" (de Belgen, die uitgeweken waren) stonden na de bevrijding op het hoogtepunt van hun macht en populariteit en zegepraalden over de „blijvers" (degenen dus, die in België gebleven waren) van 1940. Zij durfden dus nu (toen pasj!) een pro-Leopoldisti- sche stemming van de massa trotseren. De communisten va ren in de zomer van 1945 nog in de gratie, hadden sleutelposities bemachtigd in sommige verzets kringen en vele Waalse socialis ten op sleeptouw genomen. De Anglo-Amerikaansche invloed, die pas in de zomer van 1945 vrij spel kréég, bleek radicaal tegen terugkeer van de Koning gekant De schrijver in „de Linie" be toogt dan verder, op gezag van de Belgische deskundige, dat het conflict in wezen herleid dient te worden tot zakelijke menings verschillen over de rol van de vorst in het grondwettelijke be stel. Leopold is ook door zijn scherpste tegenstrevers nooit be trapt kunnen worden op over treding van de grenzen zijner wettelijke bevoegdheden. Doch men heeft niet geheel ongelijk, wanneer men hem een energiek, naar het autoritaire zwemend karakter toekent. Daarmee is niet bedoeld, dat hij „autoritai re" neigingen zou hebben in de zin van anti-democratische of anti-parlementaire effecten. Te kenend voor de gezworen trouw aan de Grondwet van Leopold noemt de schijver het. dat de eerste botsing tussen de Koning en minister Spaak ontstond naar aanleiding van schriftelijke be rispingen, waarin Leopold méér eerbied verlangde van de Con stitutie en voor de parlementaire spelregels in het bijzonder. De ontwikkeling na 1945 heeft bewezen, dat de voorgevoelens en de verontwaardiging van de Koning betreffende uitwassen der parlementaire partijpolitiek allesbehalve misplaatst waren, aldus de Linie. Ontaardingsver- schi.jnselen, zoals uitoefening der werkelijke macht door extra parlementaire elementen (vak verbonden, coalities, belangen groeperingen, ja, de partijen zelf), onstandvastigheid van re geringen, monopolisering van 't parlementaire ambt door een kaste van beroepspolitici, groei, ende onverschilligeid, ja min achting van de openbare mening voor het parlement al deze treurige symptomen wijzen er op, dat Leopold reeds voor 1940 met profetische blik gezien heeft waartoe ontkrachting van de Grondwet ging leiden. (Dit zijn in zekere zin nieuwe elementen die door „de Linie" naar voren worden gebracht en die inder daad wijzen op meningsverschil len, weike van zakelijke aard hadden kunnen zijn en waarbij denkbeelden worden ontwikkeld, die ook in Nederland niet onbe kend waren, tussen '30 en '40 waren zij voorwerp van discussie in de R.K. Staatspartij). Over de democratie is ook nog het nodige te doen. „Het is werkelijk ontstellend, schrijft bijv. de Tijd nog, te con stateren, tot welke excessen de Belgische socialisten onder lei ding van de heer Spaak, die straks n.b. wellicht de vergade ring van de Raad van Europa te Straatsburg zal moeten preside ren, hun toevlucht nemen, om zich te wreken over het feit, dat zij langs parlementaire weg hun wil niet aan de Bqjgische natie hebben kunnen opleggen". Tal van andere, vrijwel alle niet-so- cialistische bladen, critiseren de houding van de Belgische socia listen. In „Parool", dat wij al eerder elders citeerden, betoogt intussen dr. van Kaalte, de vroe gere parlementaire redacteur van de N.R.C., dat België een harde les in democratie te zien gegeven heeft, maar ook hij wijt de oorzaken vooral aan wat hij de fouten van de Koning en de ministers noemt. Ook hij wijst op de constitutionele gang van zaken en zegt: „Een van de hoofd grondslagen van een regerings stelsel als het Belgische komt hierop neer, dat het staatshoofd onschendbaar is, de ministers verantwoordelijk zijn. Voor al zijn daden en nalatigheden wordt het staatshoofd gedekt, moet het ge dekt worden, door de verant woordelijke ministers. Zodra men hiermede breekt, is het hek van de constitutionele dam. Dan stelt het staatshoofd zich bloot aan critiek op zijn gedragingen, wat gans zijn positie, die juist onaan tastbaar moet zijn, kan ondermij nen." Tenslotte nog eenmaal de figuur van Spaak. Hij is, in een ander artikel, door „Parool" de kam pioen van de democratie genoemd, waarmee het „Handelsblad van Antwerpen als volgt de draak steekt: „De heer Spaak heeft geen twee, maar tien gezichten: in Straatsburg verkondigde hij de lof van de parlementaire instel lingen ;in Brussel riep hij in het parlement: „Verveel me niet lan ger met uw Grondwet, ik heb er lak aan." In Parijs predikte hij aan een banket over de synthese tussen sociale democratie en christelijke doctrine; in Brussel schreeüwt hij boven het schorum uit: „Weg met de geestelijkheid". In het buitenland bekampt hij de communisten; in Brussel helpt hij mee aan de straatschenderijen en voelt zich gevleid als het plebs hem kameraadschappelijk op de schouders klopt. In 1947 sprak hij in de Senaat historische woorden: „In Frankrijk en Italië wordt de meerderheid door een goed geor ganiseerde minderheid onderdrukt door staking, wellicht door op stand. Dit is geen vorm van de mocratie meer. Ik kan mij geen democratie voorstellen als men er de voordelen van plukt terwijl men de sterkste is en deze betwist als men zich de zwakste acht". En in 1950 voert deze Spaak in België een minderheid aan om met sabotage, staking en terreur de meerderheid op de knieën te dwingen". En deze Spaak een kampioen der democratie? Wei neen. een man die voor hét forum van het democratische Europa aan prestige heeft ingeboet van militaire veiligheid niet zeg gen hoeveel divisies hij nodig achtte. „Wij betogen echter voor al de legering van een aantal ge allieerde divisies in Duitsland" zo zeide hij. Standpunt van Duitsland. Op een vraag omtrent de eventuele deelneming van Duits land verklaarde Alphand, dat de kwestie op dit ogenblik door nie mand wordt gesteld, Wat ons be treft, wij zijn niet geneigd Duits- lands herbewapening te bevorde ren, voor te stellen of te aanvaar den." Met betrekking tot de grens van het productievermogen der Duitse oorlogsindustrieën, waar omtrent de geallieerden overeen stemming hebben bereikt, zeide Alphand eveneens: „Het is een grens welke wij niet voornemens zijn te wijzigen." (Van een technische medewerker) Van verschillende zijde werd mij verzekerd, dat ik beslist naar Rot- terdam-Ahoy' moest gaan, want op deze tentoonstelling zou ik, als tech nicus, vooral mijn hart kunnen op halen aan de vele voorbeelden van vernuft, die hier zijn uitgestald. Zo zou ik een scheepsschroef op ware grootte te zien krijgen en een gasfabriek volop in werking, al zou deze laatste dan niet op ware grootte zijn. Dat ik als technicus ook belang stelling zou hebben voor het zo aantrekkelijk opgestelde materiaal voor de sociale afdelingen en voor de economische problemen, die met de haven verband houden, kwam blijkbaar niet op bij mijn zegslieden, die zelf, volslagen leek, juist had den aangeprezen wat voor de tech nicus niet van zo groot belang is. Een scheepsschroef van de Nieuw- Amsterdam kan ons ontzag inboeze men voor de firma, die het aan durfde, dit reuzenproduct te gie ten; ze leren ons echter weinig nieuws. Voor de technicus ligt de grote waarde van deze tentoonstelling, zelfs al wil hij zich tot zijn eigen vak beperken, in de grote hoeveel heid machines en apparaten, die hij uit de literatuur kent, maar die hij hier in werkelijkheid in bedrijf kan zien. De periscoop van de onderzeeër, de kustverlichting, demagnetisering van zeeschepen, de centrale van chronometers en het ijken van sex tanten, dit alles zijn onderwerpen, waarmee wij nu voor het eerst eens anders dan op papier kennis kon den maken. Tal van andere interessante toe passingen van de techniek, die rechtstreeks of zijdelings met het havenbedrijf te maken hebben, wor den ten dele op schaal, ten dele op werkelijke grootte en meestal in werking getoond. Zo was ik reeds ruimschoots vol daan, voordat ik aan de Parkkade de bekroning vond van mijn bezoek in de vorm van een sectiegewijze uiteengenomen schip met motor kamer, schroefas, laadinstallatie en op de brug de complete installatie van een modern zeeschip, uitgerust met girocompas, automatische be sturing, standaardcompas, echolood, radio-installatie en radar. En, alsof dit alles nog niet genoeg was, toon de éen der officieren mij in een. afgeschermde ruimte de radar installatie in volle werking, waarbij de stad Rotterdam als een nauw keurig stadsplan op het scherm ver scheen, terwijl de scheepjes op de Maas als kleine stipjes over het scherm bewogen. Zo ben ik, wat huiverig door de aanbeveling van mijn vrienden, deze rondgang begonnen, die ik nu als technicus mijn collega's sterk kan aanbevelen. DE STRIJD IN INDO-CHINA SAIGON, 7 Aug. (AFP). In een Frans legerbericht wordt ge meld, dat aanzienlijke Vietminh- strjjdkrachten Maandagochtend een krachtige aanval hebben ge daan op de post Samteoe, in de provincie Samneoea Lao. Het garnizoen had na gevechten van man tegen man de aanvallers teruggeslagen. De luchtmacht had kort daarna een concentratie van opstandelin gen in de buurt van de post onder vuur genomen. Ook valscherm troepen werden aangevoerd. De aanvallers hebben zware verliezen geleden, aldus het be richt. BERGLIFT BLEEF ZEVEN UUR STEKEN LUZERN, 7 Aug. (AFP). Tien toeristen, onder wie zeven Nederlanders, hebben zeven on aangename uren in een berglift doorgebracht, daar de lift, die hen van de oever van het Vierwoud- stedenmeer naar de hoogste top van de Burgenstock moest bren gen, door een technische storing van de motor halverwege bleef steken. Deze situatie leverde voor de toeristen echter geen gevaar op. Met behulp van een geïmpro viseerde kabelbaan werden zij van voedsel en versterkende middelen voorzien, totdat na zeven uur de storing was opgeheven en de tocht voltooid werd. Speciale strijdmacht V.S. LONDEN, 7 Aug. Volgens een bericht van de „Sunday Time?" zijn de Verenigde Staten van plan een permanente, mobiele, op zich zelf staande speciale strijdmacht te vormen ter ondersteuning van hun positie in het Verre Oosten. Deze strijdmacht zou dan permanent be schikbaar zijn om waar dan ook in de stille oceaan op te treden. Zij zou samengesteld worden uit krach tige vlooteenheden met vliegdek schepen strategische en tactische luchtmachteenheden en leger- en marinetroepen die op korte termijn in actie zouden kunnen worden gebracht. Het tentoonstellingsbest! de honderden en nog een den toeschouwers Maand op het tentoonstellingster haald op een concours-hij springconcours, dat nog lu Ier herinnering zal voortl Maar men heeft stellig genoten van hetgeen de 1 Rijvereniging „West Fries Zijpe en in het bijzonder ren paardenliefhebber Ja: uit 't Zand presteerde. Wat deze jongeman z paarden, waarvan het eni heel onbetuigd, liet doei aan het ongelooflijke en e circus-directeur zijn die eenvoudige jonge boer Om deze twee paarden, leeuwen in een circus, vier benen op een ton te 1 en ze op commando tc ls len, zitten of slapen moet en maanden nauwgezette hebben toegepast. Wat denken van do proef om, lang niet goedmoedige ma en fraaie boerenpaarden kaar in een ledikant te gen netjes onder oen dek dan zelf aan het hooofd nog bij te gaan liggen? En dan net hogeschoo silverking, het. dior dat th bedrijf dagelijks het voc werk moet verrichten, Hc woonweg voor de zich v toeschouwers een openbai mede is eens te meer dat onze doodgewone paa goed gedresseerd en me schappellijke hand gelei beste prostaties in staat was jammer dat de Wit z later volgend springconco rig jaar met zoveel élan king verworven wisselt ontglippen. Doch 't kon anders, want het dier w de gehele middag in acti zodat men in het avondlij] maximum werk meer n wachten. De geachte lezer ontsl: het geven van een uitV! schouwing over het con pique bestaande uit 12 Hoewel eigenlijk gerecl zou het toch teveel vergei nog altijd aan beperking vige plaatsruimte. Volsta: het vermelden van de v< prijswinnnaars: Eenspannen tuigpaardt klasse f 100.—. 1. Max v. tün en J. Houter. 2. Infri de Buurt, Venhuizen. 3. v. KI. Paarlberg, Schage Adonis v. Stal Kasper. Eenspannen stamboekn mietklaBBe f 100,1. J< Dubbeld, Schagen. 2. Jik Doretta, C. Blankendaa 4. Kunanda v. H. Luinent dorp; 5. Igulima v. P. Al Eenspannen tuigpaarde klasse f 1000; 1. Leopold de Touw, Den Haag;2. Ph. Zendijk, Deventer); v. P. C. v. d. Touw; 4. 5. Max v. W. Salentyn. Eenspannen Hacknej maat: 1. Play Boy v. PI 2. Hollywoods Pride v. Leek, Enschede; 3. Jua Swabedissen, Groningen; Sportsman v. J. H. v. Le Eenspannen stamboek Dombruga v. G. C. Lor mond; 2. Jolanda Dubb( gen; 3. Gulina v. P. Appe 4. Gadia v. Stehouwer, I 5, Doretta v. Blankenda Eenspannen Hackney maat: 1. Braishfiel Beei Jac. Rijks, Nijmegen; 2. dale Recruit v. J. H. v. Broompark Spotlicht v. Starkenburg; 4. Craigwei v. Jac. Rijks. Eenspannen tuigpaar klasse: 1. Jancko v. R. Touw; 2. Baayaard v. wer; 3. Max v. W. Salan donus v. L. Berkhuis; 5 Ph. Zendijk. Tweespannen hackney' Rijks, 2. stal J. H. Leek, kenburg, 4. stal Swabed H. M. Koningin Jul Maandag een bezc Koningin het Oranje en een krans heeft foto toont het Konit het defile, dat gehoi Zij een krans had g Koningin Julian

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4