nodig id mmmsm Rondom het Paviljoen Midden-Noordholland Meer Amerikaanse troepen voor West-Europa? Concours hippique en springconcours te Opmeer een overladen, maar boeiend programma Waardevolle dagen voor de R.K. Handbalsport Tenniswedstrijden te Bergen randum rdam-Ahoy' e technici Van de Wadden tot het IJ DINSDAG 8 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 t 1 e veiligheid niet zeg- divisies hij nodig betogen echter voor- ig van een aantal ge- isies in Duitsland" zo idpunt van Duitsland. vraag omtrent de selneming van Duits- irde Alphand, dat de iit ogenblik door nie- gesteld, Wat ons be- n niet geneigd Duits- vapening te bevorde- stellen of te aanvaar- kking tot de grens oductievermogen der >gsindustrieën, waar geallieerden overeen- sbben bereikt, zeide sneens: „Het is een wij niet voornemens gen." chnisehe medewerker) illende zijde werd mij it ik beslist naar Rot- moest gaan, want op telling zou ik, als tech- mijn hart kunnen op- vele voorbeelden van hier zijn uitgestald. een scheepsschroef op te zien krijgen en een 'lop in werking, al zou an niet op ware grootte technicus ook belang- hebben voor het zo opgestelde materiaal ue afdelingen en voor he problemen, die met rband houden, kwam op bij mijn zegslieden, 'lagen leek, juist had zen wat voor de tech- m zo groot belang is. ssdhroef van de Nieuw- an ons ontzag inboeze- - f'rma, die het aan- reuzenproduct te gie- i ons echter weinig Kthnicus ligt de grote deze tentoonstelling, hij zich tot zijn eigen i, in de grote hoeveel- s en apparaten, die hij uur kent, maar die hij ilijkheid in bedrijf kan >p_ van de onderzeeër, hting, demagnetisering en, de centrale van en het ijken van sex- lies zijn onderwerpen, nu voor het eerst eens >p papier kennis kon- idere interessante toe- n de techniek, die of zijdelings met het te maken hebben wor- op schaal, ten dele op -ootte en meestal in ond, reeds ruimschoots vol- ik aan de Parkkade vond van mijn bezoek van een sectiegewijze n schip met motor- sfas, laadinstallatie en le complete installatie ern zeeschip, uitgerust aas, automatische be- laardcompas, echolood, ie en radar. En, alsof niet genoeg was, toon- officieren mij in een ruimte de radar volle werking, waarbij erdam als een nauw- lan op het scherm ver- jl de scheepjes op de ;ine stipjes over het gen. wat huiverig door de an mijn vrienden, deze ,'onnen, die ik nu als n collega's sterk kan IN INDO-CHINA 7 Aug. (AFP). In gerbericht wordt ge- nzienlijke Vietminh- a Maandagochtend e aanval hebben ge post Samteoe, in de amneoea Lao. Het d na gevechten van man de aanvallers i. icht had kort daarna atie van opstandelin- irt van de post onder sn. Ook valscherm- ien aangevoerd. Iers hebben zware eden, aldus het be- LIFT BLEEF UUR STEKEN 7 Aug. (AFP). n, onder wie zeven hebben zeven on tren in een berglift daar de lift. die hen van het Vierwoud- laar de hoogste top enstock moest bren- n technische storing >r halverwege bleef situatie leverde voor echter geen gevaar lp van een geïmpro- lbaan werden zij van irsterkende middelen lat na zeven uur de pgeheven en de tocht 1. strijdmacht- V.S, Aug. Volgens een de „Sunday Times" igde Staten van plan ;e, mobiele, op zich peciale strijdmacht te idersteuning van hun Verre Oosten, Deze u dan permanent be- om waar dan ook in n op te treden. Zij tld worden uit krach eden met vliegdek- gische en tactische heden en leger- en die op korte termijn len kunnen worden Het tentoonstellingsbestuur heeft de honderden en nog eens honder den toeschouwers Maandagmiddag op het tentoonstellingsterrein ont haald op een concours-hippique en springconcours, dat nog lang in ve ler herinnering zal voortleven. Maar men heeft stellig het meest genoten van hetgeen de Landelijke Rijvereniging „West Friesland" uit Zijpe en in het bijzonder de gebo ren paardenliefhcbber Jan de Wit uit 't Zand presteerde. Wat deze jongeman zijn twee paarden, waarvan het ene nog ge heel onbetuigd, liet doen, grenst aan het ongelooflijke en er zal geen circus-directeur zijn die het deze eenvoudige jonge boer verbeterd. Om deze twee paarden, net als leeuwen in een circus, met alle vier benen op een ton te laten staan en ze op commando te laten knie len, zitten of slapen moet hij weken en maanden nauwgezette dressuur hebben toegepast. Wat echter te denken van de proef om. deze twee, lang niet goedmoedige maar stevige en fraaie boerenpaarden naast el kaar in een ledikant te laten lig gen netjes onder een deken om er dan zelf aan het hooofdeinde ook nog bij te gaan liggen? En aan net hogeschoolrijden op Stlverking, het dier cat thuis op het bedrijf dagelijks het voorkomende werk moet verrichten. Het was ge woonweg voor de zich vergapende toeschouwers een openbaring. Hier mede is eens te meer bewezen dat onze doodgewone paarden, mits goed gedresseerd en met vriend- schappellijke hand geleid, tot de beste prostaties in staat zijn. Het was jammer dat de Wit zich in het later volgend springconcours de vo rig jaar met zoveel élan op Silver- king verworven wisselbeker zag ontglippen. Doch 't kon haast niet anders, want het dier was vrijwel de gehele middag in actie geweest, zodat men in het avondlijk uur geen maximum werk meer mocht ver wachten. De geachte lezer ontsla ons van het geven van een uitvoerige be schouwing over het concours hip pique bestaande uit 12 rubrieken. Hoewel eigenlijk gerechtvaardigd, zou het toch teveel vergen van onze nog altijd aan beperking onderhe vige plaatsruimte. Volstaan wij met het vermelden van de voornaamste priiswinnnaars: Eenspannen tuigpaarden, limiet klasse f 100.1. Max v. W. Salen- tijn en J. Houter. 2. Infrleda, hoeve de Buurt, Venhuizen. 3. Jikkemïne v. KI. Paarlberg, Schagerwaard. 4. Adonis v. Stal Kasper. Eenspannen stamboekmerries, li mietklasse f 100,1. Jolande van Dubbeld, Schagen. 2. Jikkemine. 3. Doretta, C. Blankendaal, Bergen. 4. Kunanda v. H. Luinenberg, Sloot- dorp; 5. Igulima v. P. Appel, Scha gen. Eenspannen tuigpaarden, limiet klasse f 1000: 1. Leopold v. P. C. v. de Touw, Den Haag;2. Winny, van Ph. Zendijk, Deventer;. 3. Carlos v. P. C. v. d. Touw; 4.' Alexander; 5. Max v. W. Salentyn. Eenspannen Hackney's grote maat: 1. Play Boy v. Ph. Zendijk; 2. Hollywoods Pride v. J. H. van Leek, Enschede. 3. Juanita v. E. Swabedissen, Groningen; 4. Basing Sportsman v. J. H. v. Leek. Eenspannen stamboekmerries: 1. Dombruga v. G. C. Lomwei, Lex- mond; 2. Jolanda Dubbeld, Scha gen; 3. Gulina v. P. Appel, Schagen; 4. Gadia v. Stehouwer, Dubbeldam; 5. Doretta v. Blankendaal, Bergen. Eenspannen Hackney's kleine maat: 1. Braishfiel Beeswing, van Jac. Rijks, Nijmegen; 2. Wensley- dale Recruit v. J. H. v. Leek; 3. Broompark Spotlicht v. mevr. J. Starkenburg; 4. Craigweil Ballerina v. Jac. Rijks. Eenspannen tuigpaarden open klasse: 1. Jancko v. R. C. v. d. Touw; 2. Baayaard v. A. Stehou wer: 3- Max v. W. Salantijn; 4. Za- doniis v. L. Berkhuis; 5. Winny v. Ph. Zendijk. Tweespannen hackney's: 1. stal Rijks, 2. stal J. H. Leek, 3. stal Sta kenburg, 4. stal Swabedissen. Tweespannen tuigpaarden; 1. stal v, d. Touw, 2. Grootvorst en Hendo v. Vita New York Amsterdam, 3. Willy en Kon. Margreet v. Boeve en Zendijk. Tweespannen warmbloeds voor landbouwwagens: 1. Max en Dolo- na v. Houter en Salentijn; 2. Ibertje en Cory v. Gebr, Broers, Benning- broek. Tandems tuigpaarden: 1. Jancko en Artist v. P. C. v. d. Touw, 2. Car los en Leopold v. dezelfde, 3. Groot vorst en Hendo v. Vita New York. Tandems hackney's: 1. stal Star ken burg, 2. stal J. H. Leek, 3. stal Rijks. Tussen de verschillende nummers door gaf de landelijke rijvereniging West-Friesland olv. D. de Graaf uit Schagerbrug een aantal prima rui- ternummers weg zoals carrousel rijden en uiteenlopende groepsde- monstraties. Het optreden van deze groep jeugdige ruiters en amazone's liet een uitstekende indruk achter. Het sluitstuk van de dag vormde het spannende springconcours, waaraan werd deelgenomen door de beste krachten van de rijverenigin- gen West-Friesland, Rossinant, Wieringermeerruiters en Hollands Noorden, Zoals gezegd moegt Jan de Wit hier de wisselbeker afstaan. Deze kwam nu met de eerste prijs in handen van C. Schoen ook van West-Friesland, 2de werd mej. A. Broer van de Wieringermeerruiters en 3de G. de Boer van Hollands Noorden. Beiden hadden echter precies evenveel strafpunton, zodat het lot hier de beslissing bracht. Zo kwam in het avondlijk uur 't slot van deze uitmuntend geslaagde paardensportmiddag van „Opmeer 1950". Want ondanks het overladen programma ging elkeen tevreden huiswaarts. BEKRONINGEN OP DE TEN TOONSTELLING TE OPMEER Afd. schapen: inz. J. Reijne Bar singerhorn, 3e pr. inz. D. Appel H. H. Waard, 2e pr. 'inz. gebr. Don ker Schagen-Twisk, le pr. Afd. varkens, zeugen geboren voor 1 Öctober 1948, met minstens 6 biggen, niet ouder dan 85 dagen: inz. R. Bakker Venhuizen, le pr. inz. P. Langedijk Hoogwoud, 2e pr. zeugen, geboren na 30 September 1948. met minstens 6 biggen, niet ouder dan 85 dagen: inz. D. Hare maker Beemster, lb; inz. K. Hel der Aartswoud, 3b; inz. C. Borst H.H. Waard, la; inz. S. Borst H, H. Waard, 2e pr.; Drachtige zeugen t.e.m. 14 maan den; inz. P. Donker Pzn. Jr. Twisk, 2a; inz. S. Bakker Johzn. Aarts woud, 3a; inz. J. C. Borst H. H. Waard, 3c en 3b; inz. C. Borst H. H. Waard, lb; inz. C. Ligthart, La- géhoek Opmeer, 2c; inz. P, Rol Cz. Starnmeer, 2b en lc. Beren, géboren voor 1 Juni 1949: inz. B. Dubbeld Barsingerhorn, 2d; inz P. Rol Czn. Starnmeer la; inz. C. Borst H. H, Waard, lb; inz. J. Oostwouder Czn. Midwoud, 2a; inz. P. N. Laan Opmeer, 2b; inz. P. Go- vers Schagerwaard, 2c; inz. J. Oost wouder Beemster, la. Twee- of drietallen fokvarkens uit één toom geboren tussen 31 December 1949 en 1 Februari 1950: inz. gebrs. Broers, Benningbroek lb; inz. S. Borst 'H. H. Waard la; inz. R. Bakker Venhuizen, 3b; inz. J. Manshanden Abbekerk, 3a; inz. S. Borst H. H.Waard, 2b. Twee- of drietallen fokvarkens uit één toom, geboren tussen 31 C, Borst H. H. Waard, 2a; inz. P. Januari en 1 April 1950: inz. J. J. Klaver Zwaagdijk, le pr.; inz. L. D. Bruin Zwaagdijk, 2b en 2c; inz. A. Laan Spierdijk, eerv. vermel ding; inz. P. Rol Czn. Starnmeer, 3c; inz. A. Koeman Hauwert, eerv. vermelding; inz. wed. J. Stuijt Rus tenburg Ursem. 3a. Geiten, geboren in 1947 of vroe ger. Inzendingen, van: D. Prinsen Spanbroek 1; P.' Beerepoot Span broek 2; J. Berkhout Spanbroek 4 en T. Schuring Berkhout 2. Geiten, geboren in 1948. Inzen- ir: vSHR H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Maandag een bezoek aan Vlaardingen gebracht, waar de Koningin het Oranje-carillon in de Grote Kerk in gebruik stelde en een krans heeft gelegd bij het vissersmonument. Bovenste foto toont het Koninklijk Paar op het bordes van het stadhuis, het defile, dat gehouden werd, gade slaand. Foto onder: Nadat zij een krans had gelegd bij het Vissersmonument onderhield Koningin Juliana zich met enige Vlaardingse vrouwen. dingen van; T. Schuring Berkhout 2; D. Prinsen Spanbroek 3; G. K. de Jong Sanbroek 1. Geiten, geboren in 1949. Inzen dingen van: G. K. de Jong Span broek, 1 en 2; S. Groot Span broek 3. Geitenlammeren. Inzendingen van K. Meurs Hauwert, 3; J. Berkhout Spanbroek 4; S. Groot Spanbroek 2 en T, Schuring Berkhout 1. Nagekomen Keurmgsuitslagen Schapen: Viertallen ooilammeren van één vaderdier: 1. D. Appel, H. H.Waard, 2 Joh. Stam, Berkhout, 2 gebr. Donker, SchagenTwisk, 3a P. Pijper, Twisk, 3b J. Langedijk Hzn., Weere, 4. L. Laan, Bobeldijk, E.V. J. Reyne, Barsingerhorn. Drietallen lammeren van één va derdier: 1 Gebr. Donker, Schagen- Twisk, 2. D. Appel, H.H.Waard, 3 P. Pijper, Twisk, 4 K. Reyne, Schagen, E.V. wed. J. Wagemaker, Weere. Schapen met 2 lammeren: 1. Jb. Reyne, Barsingerhorn, 2 Gebr. Don ker, 2 wed. J. Wagemaker, 2 idem, 2 J. de Jonge Wzn., Beemster, 3 J. Stapel, Sijbecarspel, K. Reyne Scha gen, 3 Joh. Stam, Berkhout, E.V. P. Kistemaker, Abbekerk, K. Reyne, Schagen, P. J. Koster, Hoogkarspel Eenjarige rammen; 4e pr. wed. J. Wagemaker, E.V. P. Deken, Hoog woud. Twee-jarige rammen: 4e pr. L. Kreuger, Beemster en A. Koop- mans, Jb. Reyne, Barsingerhorn. Oudere rammen: 4 J. J. Posch, Binnen wijzend. Afdeling varkens; Zeugen, gebo ren voor 1 Oct. '48 met 6 biggen: 1 R. Bakker, Venhuizen, 2a P. Lange dijk, Hoogwoud, 2b J. P. Schipper, Abbekerk. Zeugen geb. na 30 Sept. 1948 met 6 biggen; 3a J. C. Borst, H.H.Waard, E.V. C. Stuyt, Ursem. Drachtige zeugen vanaf 15 maan den tot 2 jaar: la W. Kos, Starn meer, lb G. Kant, Weere Winkel, lc D. v. Kampen, Hoogkarspel, ld D. Haremaker, Beemster, le wed. J. Stuyt, Rustenburg, 3b J. Groot Jbz., Twisk, 3a Wed. J. Stuyt, Drachtige zeugen ouder dan 2 jr: la S, Borst, H.H.Waard, lb B. Dub beld, Barsingerhorn, lc J. C. Borst, H.H.Waard, 2 P. Jonker Pzn, Twisk, 2 S.Bakker, Johzn., Aartswoud, 3 A. Laan, Spierdijk. Beren geboren voor 1 Juni 1949: la D. Oostwouder, Nrd. Beemster, 3de pr. S. Bakker, Aartswoud, W. Baken, Schagen, J. Scheringa, Nrd. Beemster en P. Govers, Schager waard. Beren geboren na 31 Mei doch DE GELDSTUKKEN WELKE NA 15AUG. ONGELDIG ZUN Zinken kwartje CART0-50127L Zilveren ..gs Zinken 'M Li lii/nr all kwartje stuiver Nikkelen shjiver voor 1 Maart 1950: la P. Rol, Starn meer, lb S. Bakker, Johzn. 2a D. Oostwouder, Gebr. Boots, Ursem, R. Bakker, Venhuizen, 3a D. Oost wouder, Joh. Oostwouder, Beem ster. Afd. Paarden: Beste 2-jarige paard: 1 Marie v. H. Homan, Sloot- dorp, 2 Ilka van dezelfde, 3 Manda v, Nic. Bakker, Sijbecarspel, E.V. Moridonny v. S. de Jong, Zandwer- ven. Beste 3-jarige paard: 1 Lioza v. H. Wessels, Weere, 2 Luponno van wed. J. Wagenmaker, Weere. Beste merrie rnet het in 1950 ge boren veulen: Paarden Gronings type; 2 Jelena v. H. Homan, Sloot- dorp, 3 Jella v. id., 1 Etinka v. C. Kuiper, H.H.Waard. Gelders type: 2 Gulema, Koorn v. P. Appel, Schagen. 4 Igulima Ster v. idem, 1 Joste v. Jb. Zwaan, Scha gerwaard Dirkshorn, 3 Cory van gebr. Broers, Benningbroek. Eerv. vermeldingen: Ibertje van gebr. Broers, Benningbroek, Kar- spilla v. wed. P. Roskam, Sijbe- karspel, Gozelien v. N. J. Blauw, Berkmeer H.H.Waard, Jistunia van P. Stroomer, Oterleek. Eenjarige paarden: 2 Nolanda, H. Homan Slootdorp, e.v. Nyoke v. K. F, Chatellon. Lambertschaag, 1 Na- tinka V. C. Kuiper, H.H.Waard, e.v. Nini III v. gebr. Broers, Benning broek, 3. Noriona v. wed. P. Ros kam, Sijbekarspel, e.v. Naginta, eig. C. Kuiper, H.H.Waard. NIEUWE HEEMRADEN BENOEMD Tot heemraad van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorder Koggen, vanwege de Middelkogge, G. Stapel te Sij bekarspel; met ingang van 1 October 1950: ■tot heemraad van het waterschap Anna Paulownapolder J. Linden- bergh, te Anna Pautowna; met ingang van de eerste Don derdag in October 1950 tot heem raad van het waterschap de Beem ster S. Schagen te Beemster. Tussen de Wadden en het Y ligt ook de streek van Midden Noord- Holland, de streek, waarvan het nijvere en in bloei toenemende Be verwijk liet middelpunt vormt. Aan deze streek is het derde paviljoen op de tentoonstelling gewijd. Bin nenkomende, rechtsafgaande trekt het maagdelijke duin van Heems kerk onze aandacht. De maagd ontbreekt er niet, al zit zij dan ook als een gebruinde en verstijfde mummie in een strandstoel. Aan de vloedlijn treffen we de velerlei zaken aan, die de zee ge lieft terug te geven en waar de echte strandjutters jacht op maken. Heemskerk bezit ook twee kastelen Marquette en Assumburg; we zien er afbeeldingen van in vlotte zwart- krijttekenlngen op blanke wanden. Een oud stadje Beverwijk, een stadje van oude en nieuwe cultuur toont ons zijn moois in enkele fraaie grote foto's; de fa. Beynes, die al sinds mensen heugenis spoorrijtuigen maakt, toont ons de maquette van haar nieuwe fabriek, die in Beverwijk is verrezen en een miniatuurtreinstel van het modernste genre. Van de handgeknoopte tapijten van de we verij Kinheim zien we enkele fraaie exemplaren, terwijl oud-Hollands koper hier eveneens een plaatsje kreeg. De ANVV, de landelijke organi satie voor Vreemdelingenverkeer heeft een suggestieve stand, waar in zij Holland het kleurenprenten- boekland van Europa noemt; onder de vele voor toeristen attractieve plekjes ontbreekt vanzelf Alkmaar niet met zjjn wereldberoemde kaas markt. Het vogeleiland Texel is verte genwoordigd met een fraai duin diorama waarin de vogels van het eiland een plaatsje kregen; fraaie exemplaren uit het Texels Museum. Na de Spar-markt gepasseerd te zjjn, wordt onze aandacht gevangen door de geheimen van de zee; de vorm- en kleurenpracht van onder de waterspiegel zien we hier in de talloze exemplaren van schaaldie ren, kreeften, krabben, schelpen, mosselen, sponsachtige dieren, zee anemonen enz. Voor natuurliefheb bers een stand, om niet van van daan te kunnen. Litteratuur over dit onderwerp is er ook te kust en te keur en een Zee-aquarium toont ons de fauna en flora van het zoute water in NOORS SCHIP IN NOOD Een Noors schip, dat zich mid den op de Atlantische Oceaan be vindt, heeft vanmorgen vroeg noodseinen uitgezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het schip is gebroken en ronddrijft op een zware zee. Twee schepen spoedden zich naar het in nood verkerende schip. Het vaart met zeer geringe snelheid. Een der schepen, het Amerikaanse „General J. H. Macrea", seinde dat het de „Belfri" in tien uur tijds kon bereiken. Ook de „Parthia"van de „Cunard" snelt tê hulp. Om 0.17 uur. (Ned, tijd) hedennacht seinde de „Belfri, dat de snelheid een hal ve knoop was en vroeg „kom spoe dig". De „Belfri" was van Fowey (Cornwall) op weg naar Philadel phia. levende exentplaren. Een Katwijker Bom en een Texelse viskotter zien we hier in miniatuur afgebeeld. Stand met souvenirs. Een aardige stand met souvenirs, gemaakt uit de voortbrengselen van de altijd levende en geheim zinnige zee, sluit deze afdeling af. Tenslotte treffen wij in dit pa viljoen, rond een natuurgetrouwe nabootsing van het Uitgeester- meer een zeldzame collectie grote foto's aan, foto's van bos, zee en duin, vervaardigd door de bekende Helderse fotograaf, wijlen de heer P. de Boer. Alleen uit deze foto's al krijgt men de indruk, dat Noord-Holland tussen de Wadden en het IJ een toeristen-oord is bij uitstek, dat veel natuurschoon bezit. Verbindingen met Makassar verbroken DJAKARTA, 7 Aug. (Radio Djakarta). Met betrekking tot de ongeregeldheden in Makassar meldde de Indonesische radio gistermiddag, dat de federale mi nister van defensie, sultan Hamen koe Boewono, zijn besprekingen met andere kabinetsleden heeft voortgezet. Het radiostation maakte verder bekend, dat uit Makassar zelf gisteren geen enkel bericht is binnengekomen. Alle verbindin gen met de Oost-Indonesische hoofdstad zijn verbroken. Radio Makassar is al twee dagen uit de lucht en het telegraafverkeer is sinds gisteravond stopgezet. WASHINGTON, 7 Aug. (Reu ter). Men w as Maandag te Washington van mening dat de leiders der Amerikaanse weer macht beraadslagen over plannen om het aantal Amerikaanse troe pen in West-Europa te vergroten, overeenkomstig het voorstel in het Franse memorandum over de verdediging van dit gebied. Het denkbeeld om meer Ame rikaanse troepen te zenden om do Staten-leden van het Noord At lantische verdrag bij te staan, in dien de Sowjet-Unie een aanval zou wagen, is in bepaalde officiële Amerikaanse kringen met voor zichtige instemming ontvangen. Men wijst er in dit verband op dat de Amerikaanse militaire lei ders altijd van mening zijn ge weest dat de verdediging van West-Europa van vitaal belang is voor de veiligheid der Verenigde Staten. Nu het congres ziin goed keuring hecht aan het bestemmen van reurachtige geldsommen voor een versteviging van de landsver dediging en aan het oproepen van reservisten, acht men het te Washington waarschijnlijk, dat Zaterdag en Zondag j.l. zijn waar devolle dagen geweest voor de R.K. Handbalsport. Reeds drie jaren achtereen heeft de uitwisseling tus sen 't Diocees Roermond en 't Dio cees Haarlem plaats gehad. Vele vriendschapsbanden zijn gesmeed, die bij iedere ontmoeting verstevigd worden, nieuwe vriendschap wordt gesloten en zo dragen deze inter diocesane wedstrijden bij tot ware verbroedering, tot waardering van elkanders werken en streven. Wat later dan verwacht was, kwamen de Limburgse gasten Za terdagavond om negen uur in Cas- tricum aan. Daar stonder^ vele vrienden reeds te wachten en bij monde van de Diocesaan voorzitter de heer v. Bakelen, werden allen welkom geheten en na 'n spontaan ingezet Limburgs Volkslied was 't ijs gebroken en was de stemming er direct in. Circa 10 uur werden alle gasten door de vele „kunst- vaders en kunstmoeders" in de huiselijke kring opgenomen en 't was reeds ver na 't middernachte lijk uur toen eens aan slapen werd gedacht. Zondagmorgen 10 uur waren allen weer bij elkaar voor een prachtige trip door de Castricumse duinen. Nu is Limburg ook wel wat gewend wat heuveltjes en dalen betreft, maar de prachtige panorama's en vergezichten ontlokten menige uit roep. 'n Luid hoera steeg op bij 't zien van de zee. Voor velen was dit voor 't eerst, en U kunt zich de taferelen wel voorstellen die zich afspeelden, en menig gekrom pen rokje, jurk en broek zullen de eerste tijd nog blijven getuigen van jonge overmoed. Te vlug naar ieders zin moest weer afscheid ge nomen worden van 't zilte sop, want de soep wachtte alweer bij de gastvrije pleegouders. Om twee uur vonden allen weer op 't Vitesse-terrein waar ca. 609 mensen de sportwedstrijden bij woonden. Allen hebben genoten van prach tige, sportieve wedstrijden. Vooral de zeer snelle en technisch op goed peil staande herenwedstrijd was 'n openbaring en lust voor 't oog. Nadat burgemeester Smeets bij de dames de afgooi heeft gedaan, zijn onze dames direct in de aanval, In het tennispark „De Molen krocht" werden eind vorige week de jaarlijkse zomer ten uitwedstrij den gehouden. De uitslagen hiervan z(jn: Heren Enkelspel: Kwart finales: W. Groen (Bever wijk)R. Kerssemakers (Heilöo) 75, 1—6, 75. Mr. H. Schuurman (Alkmaar)D S. Gan (Amster dam): 26, 108, door Gan opge geven wegens kramp. J. J. H. Schmidt (Bergen)J. van der Venne Jr. 6—1, 6—2. J. A. Mar- tans (Bakkum)Dr. N. de Koning (Enschede) 63, 06, 62 Halve finales: W. GroenMr. H. Schuurman 63, 36, 61. J. A. Martens—J. J. H. Schmidt 64, 2—6, 7—5. Finale: J. A MartensW. Groen 6—3, 3—6, 6—3. Heren dubbelspel: 'Kwart finales; Dr. H. de Koning en Dr. J. Y. Bosma (Enschede) J. van der Venne Jr. en F. van der Venne Sr. (Heerlen) 62, 6-3 R. Kerssemakers en J. Deetman (Alk maar)M. Boendermaker (Ber gen) en J. Wellinkhoff (Haarlem) 6—2, 6—1. D. S. Gan en S. D. Thé (Amsterdam)P. de Koning Jr. (Alkmaar en F. Droge (Alkmaar) 62, 62. Mr. H. Schuurman en F. Beek (Alkmaar)Dr. J. M. P. Lugten (Bergen) en D. Mosk (Ber gen aan Zee) 61, 63. Halve finales; R. Kerssemakers en J. DeetmanDr. N. de Koning en Dr. A. Y. Bosma 36 97 6-3 Mr. H. Schuurman en F. BeekD. S. Gan en S. D. Thé 63, 6—1. Finale: Mr. H. Schuurman en F. BeekR. Kerssemakers en J. Deetman 75, 63. Gemengd Dubbelspel: Kwart finales: De heer en mevr. SchuurmanMej. R. Koppen (Alk maar) en J. J. H. Schmidt 63, 16, 63. Mevr. Rommelaar (En schede) en Dr. A. Y. Bosman Mevr. Manjoero (Broek op Lange dijk) en J. Deetman 61, 63. Mej. W. Tache (Alkmaar) en R. KerssemakersMevr. Bosma (En schede) en Dr. N. de Koning 64, 60. Mej. M. Koel (Alkmaar) en F. Beekde héér en mevr. Zand- stra (Sneêk) 64, 61. Halve finale: De heer en fnevr. SchuurmanMevr, Rommelaar en Dr. A. Y. Bosma 64, 16, 36. Mej. W. Tasche en R. Kerssema kersMej. M. Koel en F. Beek 8—6, 6—8, 6—1. Finale: Mej. W. Tasche en R. KerssemakersMevr. Rommelaar en Dr. A. Y. Bosma 64, 62. Dames Enkelspel: Kwart finales: Mevr. M. Schuur- man-PostmaMej. A. de Haan (Bergen) 62, 60. Mej. W. TascheMevr. Room (Schagen) 810, 63, 63. Mevr. M. Rom melaar-TimmermanMej. E. van Gelder (Bergen) 61, 61. Mej. R. Koppen—Mêj. H. Tasche (Alk maar) 36, 75, 62. Halve finales: Mej. W. Tasche Mevr. Schuurman 86, 36, 6—1. Mevr. RommelaarMej. R. Kop pen 6—3, 1—6, 6—0. FinaleMevr. RommelaarMej. W. Tasche 6—3, 7—5. maar T. de Vré gooit juist naast, 't Spel gaat vrij gelijk op en neer, maar Limburg is schotrijker, waar de Haarlemse keepster vaak onder luid applaus echter wel raad mee weet. Dan plots een dekkingsfout en midvoor Sterre twijfelt niet, on houdbaar in de hoek 01. 't Wil bij de Haarlemse dames niet. 't Klopt niet tussen voor- en achterhoede en de midvoor is vaak te traag. Dan weten ze prachtig combinerend succes te boeken. Rechtsbinnen Dreiens speelt'n bal naar Veldt, met een mooi diago nale gooi gaat de bal naar Heddes op de linkervleugel, deze speelt zich vrij en zet voor naar middenvoor Stet, die de aanval afsluit met een prachtig doelpunt. De Limburgse dames spelen tac tisch 'n prachtig spel. Steeds zijn ze met zeven voor. De Haarlemse dames kunnen daar de dekking niet tegen vinden en als de keepster niet in zo'n prima vorm was geweest, hadden doelpunten niet uitgebleven. Rechtshalf Vossen weet haar te verrassen 1—2. Enkele aanvallen van ons lopen uit op buitenspel of worden onder broken door te peuterig spel. 't Is de Vré, na mooi spel met Fonteyn, die de stand toch weer gelijk maakt 22. Voor de thee maakt v. d. Sterre er nog 32 van. 'n Aanval van Limburg, niet goed onderbroken, levert hen 'n 13 M. worp op, die door v. Eyck berekend in de uiterste hoek geplaatst wordt. 42. 't Gaat er lelijk uitzien voor Haarlem, maar de spanning stijgt als de Vré weet in te lopen 43. Maar 't is weer Eyck die in de laatste minuut nog 53 weet te maken en daarmee behaalde Lim burg de derde zege over Haarlem. Scheidsrechter Bloem leidde pri ma, maar liet o.i. 2 5 3 min. te lang spelen. Welk een verschil bracht toen de herenwedstrijd. Snelheid, tactiek en teohniek, 't was alles een lust voor 't oog. De Limburgers wisten aanvankelijk door Damoiseaux, 4 maal Meyer en 2 maal Ariaans uit te lopen tot 7—3, waarbij de Rond, die onvermoeid overal was waar hij een goaltje dacht, voor de tegen- punten zorgde. Na de thee wist Haarlem door Snep, Nordick, v. d. Velde en De Rond in te lopen 7—7. Zou de Lim burgse hegemonie gebroken wor den? 't Leek er op, maar Limburg zette nog even aan en v. d. Burgt maakte 8—7. Haarlem zette nog even de tanden op elkaar en de Rond liet heel 't veld juichen 8—8. Een eervol gelijk spel? Maar in de laatste 45 seconden stelde v. d. Burgt de zege voor Limburg veilig 8—9. 't Heeft dus voor Haarlem weer geen zege gebracht; we mogen ech ter constateren, vooruitgang in tech niek en spelopvatting Na afloop bij 't gezellig samenzijn mocht de heer v. Bakelen opmerken dat deze dagen volledig zijn ge slaagd De heer Jamin zégde allen dank, die tot het welslagen van deze dagen hadden bijgedragen, en na n spontaan driewerf hoera op de kunst moeders en kunstvaders werd de langê terugtocht aanvaard met een hartelijk tot weerziens in Limburg. Déze dagen hebben veel goed ge daan aan onze r.k. organisatie. Mogen velen toêtreden en mee helpen opbouwen. een gedeelte van de onder de wa pens geroepen reservisten zal worden bestemd voor de dienst in Europa. In dit verband is het evenwel nog niet duidelijk of der gelijke troepen onmiddellijk over de Atlantische Oceaan zullen wor den gezonden, zodra zij hun eer ste oefening hebben doorlopen, of dat zij in de Verenigde Staten in reserve zullen worden gehouden, om met de meeste spoed naar Europa te worden gezonden, zodra zich daar een noodtoestand zou voordoen. Volgens gissingen van Washing- tonse zegslieden is het mogelijk dat de Verenigde Staten zullen beginnen met hun strijdkrachten in Europa geleidelijk te verster ken en tezelfder tijd in de Ver- Verenigde Staten divisies in ge reedheid zullen houden, die in geval van nood met de meeste spoed naar Europa zouden worden gezonden. 20-JARIG MEISJE IN DE MODDER GESTIKT ASSENDELFT, 7 Aug. Maan dagavond is de 20-jarige mej. S. uit Wormerveer met haar.rijwier terecht gekomen in een modder sloot langs de Communicatieweg West onder Assendelft en gestikt Het meisje leed aan vallende ziek te. Vermoedelijk heeft zij een aan val gekregen en is zij daardoor de macht over het stuur kwijt geraakt. ZEVENDE PRIESTERZOON UIT ÉÉN GEZIN Een zeer bijzonder feest maakte Zondag de St. Liduina-parochie te Den Haag mee. Daar werd de ze vende Neomist uit het gezin Pen- nock ingehaald voor zijn Eerste Plechtige H. Mis. Alle zes broers van de Neomist assisteerden op het altaar. Na de H. Mis speldde Pater Remigius, de Neomist, op verzoek van Pastoor Timp zelf zjjn nloeder de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontefice" op. Z. H. de Paus had een felicitatietelegram gezonden. Rector L. Pennock van de St. Wililbrordusstichting te Heiloo en oudste zoon uit het gezin, hield tij dens de H. Mis een indrukwekken de predicatie, waarin hij in het bij zonder het gebed en de goede wfi vroeg van allen, die zich met de Kerk bezorgd maken over de hui dige priesternood. Na de 22ste etappe van Dyon naar Parijs is Maandag de Ronde van Frankrijk geëindigd. De Zwitser Kuebler bezet de eerste plaats in het eindklasse ment. Onze landgenoot de Ruyter heeft de Ronde van Frankrijk geheel uitgereden. Hij bezette jn het eindklassement de 27ste plaats. Een tevreden de Ruyter met bloemen na het beëindigen van de Tour de France. Tele-foto. In de bodem van Arabië bevindt zich een overvloed van olie, een der belangrijkste producten voor onze moderne samenleving. Lange pijp leidingen zijn in Saudi Arabië aangelegd om deze kostbare bodem- winning naar de exporthaven Ras Tanura te transporteren. Het eind station ligt op een brede zandstrook, die zich tot in de Perzische Golf uitstrekt. Een pier zorgt er voor dat ook grote tankboten in Ras Tanura kunnen tanken. Het olie-eindstation te Ras Tanura. DRIE ZUSJES MAKEN AL LIFTEND EEN ROME REIS PURMEREND Een drietal Pur- merender meisjes, de zusjes Zijp, hebben een Rome-reis ondernomen. Zij gingen al liftend naar de H Stad en pikte auto's van Purme- rend tot Amsterdam, van Amster dam naar Utrecht, van Utrecht naar Brussel en zo verder via Pa rijs, Marseille en diverse Italiaanse steden naar de eeuwige stad. Zij gingen op stap uit Purmerend met practisch geen cent op zak. Wel ge wapend met een grote dosis onder nemingsgeest, accordeon, Banjo en Guitaar en enige aanbevelingen vóór nachtlogies in kloosters, waar aan hun kapelaan hen had gehol pen. Ze zijn in Rome gekomen na veel spannende avonturen, maai' toch in een mooie tijd van 10 da gen. Al musicerend en zingend liepen ze het benodigde geld op voor het eten. Gedrieën vormden zij een orkest. Voor hen op de grond lag een hoedje en steeds bracht de muziek en zang genoeg op Voor leeftocht. Nachtelijk on derdak vonden ze meestal in kloos ters, waar ze dank zij de aanbe veling van de Purmerënder kape laan, een goed onderdak vonden. Als dit bericht onder de lezers komt hebben de meisjes wellicht hun H. Jaar bedevaart reeds gé- maakt, want ze kunnen niet zo heel lang in Rome blijven. De Italiaan- I se politie laat n.l. geen straatmu- ziek toe en straft de overtredin gen alleen met celstraf. En al liét een Frans politieman zich wel eens verschaken, bij de Italianen is dat te gewaagd. Inmiddels zullen de i meisjes zich op de interessante te rugreis ook wel redden en verma ken, zodat wel mag worden aange- men dat ze straks op een mooie vacantie 1950 mogen terugzien. Een ogenblik hadden we gedacht dat de ondernemende meisjes wat al te zeer gemist zouden worden in het V.I.D.O.-handbal elftal in de stedenwedstrijd tegen Hoorn, waarin ze hun plaatsen zo uitste kend bezetten. Maar de overwin ning vai V.I.D.O. bewijst wel, dat ze deze keer wel gemist konden worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5