BOLLENCENTRUM NUMMER DRIE 1000 wagons vroege kool gaan naar de belt EEN ONGEKEND GEBIED VAN HEI, BOS EN PLAS Herziening der Pachtwetgeving gewenst wegen Hoge prijs van pootaardappelen 10.- boete De Anna Paulownapolder Kijkje in en. om de veiling Ir. Ovinge blijft in Wieringermeer Noordelijken op aftocht De kop van Overijsel slechts in uiterste noodzaak Invoering van dwangpacht, maar Rapport van Centrum voor Staatk. Vorming Nederlandse vordering Dronkenschap werd dief noodlottig DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 e. De opvolger moet beginnen. De ang- al het stand houden, ben?" kan hem be- laarom is hier ook vereist: een onbe- wen op God. Dat iesters, men ziet het oorde zelfverlooche- ze zware vermoeie- tte en koude dragen, tiianen overal bij te blijmoedigheid en de ing, waarmee zij oom van onverschil- ten. Zij beschouwen, hun moeilijk leven zij verkondigen het erdaad. een vroege Zondag- uin en keek het dal idde voor de eerste er de zwaarbeboste n mij klonk zacht 't andere torens. On- rooksliert schoof 'n in. Tussen de strui- n nachtegaal te zin- irpten in het hoge denken aan het ver- aan wat het zou 'oor deze mensen en riesters. Vergeet hen >ed! b verteld, geldt niet ankrijk. Ik kan u hoogte stellen van n uit een uiteraard Iet is nu eenmaal 'n ten. Naast de groot- gheid treft men een eid en geloofsbele- ik dacht, dat deze tn de naald" u zou- 1. B. R. d. Een dergelijke as door de firma gd, doch zij strek- ïaar de Ver. Staten uitvoer van kaas Venezuela, die in Je. De N.V. vroeg gunning voor de zodoende de' be- krijgen over 10 iet ontvangen dol- op geoorloofde deviegenbanken en met Neder- aald. Deze export- chter meer waard ale dollarprijs en g dan ook voor de lars f 6.25 p. stuk. lars op een derge- realiseren, kon de sportartikel op de >a en Venezuela ar dezelfde prijs sommige collega's eerden en voor 'n s jarenlang in de- ngevoerde firma's oster. Dat de N.V. eid aangreep om n op deze buiten- n, valt voor een als de in '40 ge- te begrijpen. Doch valt het niet, als dat op deze wijze exporteurs een rrentie werd aan- leek, dat de kaas aar Venezuela en pt werd, op sche- Jew York voeren, neren waren der overeenstemming tpapieren, doch 'n iat aan het licht ileek, naar de ver een der C.C.D.- niet wel mogelijk, van justitie, mr nnga, merkte in iee op, dat er aan ergelijke 'exporten het een. en ander ecretaris van de thandel kaas, gaf lege over mini- js in verband gemaakte winst de N.V. Deze de zaak echter gs. In elk geval boven de mini- js. Deze getuige de firma „De staat als een drijf. Bovendien dat deze manier oo.k bij andere rijven werd aan- 'an justitie noem- uisitoir de manier van de f^.V. „De listig. Hij sprak ncurrentie en ver directeur van feit, of de Staat benadeeld door handel drijven, officier; neen, ecteur. Practijken de officier niet ming met de N.V. „De Keij- aststelling van de lette de officier irdigheid van het onrechtmatig ver- De eis was f 7500 vervangen door i.tenis van de di- der. missen voerde in pleidooi. Hij wees e toestand voor markten van Ve- ba. Hij overwoog, met deze„han- opgehouden voor dekt en hij wees rma op een heel 'ze te werk had wanneer zij in agent voor het ort had laten betwistte de de Staat en bedrag der ge in overeenstem- het gepleegde chter verschilde ?er van mening na zijn repliek ïjn dupliek wees erop, dat hier 5000 kg kaas kwantum dus. en eigen bate rechter, toen hij veerde. Hij ver in staat te oor- niet benadeeld noch over het nst door het be- jf- Hij meende wat hij een on er van zaken- hoge boete op De N.V. „De n ook veroor- boete, te ver maanden hechte- cteur-bestuuraer. „Waar je sprakeloos geniet, van de kleuren, die je ziet". Welke Ne derlander kent niet dit vlotte lied van wijlen Louis Davids, waarin hij het werkelijk schone van de Nederlandse bollenvelden bezingt op een wijze, zoals alleen een Louis Davids dat kan. Sprankelend van vreugde en tintelend van humor. En bovenal: waar! Want ieder, die de bloeiende bollenvelden heeft gezien, zal het met Davids eens zijn, dat je er sprakeloos van de kleurenpracht kunt genieten. De Nederlandse bollenvelden hebben een goede naam in de vreemde. Al die henderden buitenlanders komen wat graag naar Hillegom of Lisse om er het Nederlandse bollenleger te zien. Wat honderden vóór hen deden, zullen duizenden na hen doen, ieder jaar opnieuw. Zolang Nederland zijn kleurenpracht op de bollenvelden ten toon spreidt, zullen vreemdelingen dit wondermooie schouwspel komen gadeslaag Het is echter niet alleen een Hillegom of Lisse, waar de bollen- klok slaat! Bijna in het noordelijk ste puntje van Noordholland, met name de Anna Paulownapolder, is öok edn bollencultuur van beteke nis. En volgens de statistieken van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur komt Anna Paulowna na de reeds eerder ge noemde bollencentra op de derde plaats. Toch zullen er weinigen zijn, die zich het bestaan van dit bollenparadijs kunnen herinneren. Dat is alleen maar jammer en tevens het bewijs, dat de men sen toch eigenlijk bitter weinig weten van hetgeen in eigen land valt te genieten. Toch willen we het nu eens niet hebben over de bollenvelden zelf. Die zullen we vorlopig buiten schot laten. Nu zullen we eens een kijkje gaan nemen achter de schermen, immers het leven van de bollentelers bestaat niet alleen uit het trekken van vreemdelin gen. Er moet ook verdiend wor den! Het begin. We behoeven niet eens zo erg ver in de geschiedenis terug te gaan om de datum te vinden, waarop de eerste bollentelers zich in de Anna Paulownapolder, voor namelijk in de buurtschap Bree- zand, vestigden. In 1911 en 1912 lieten enige vooruitstrevende te lers uit Zuidholland, waar de bol lencultuur al jaren bloeide, het oog vallen op de zandgronden on der de rook van Den Helder. Zij vonden er een goed bestaan en hun voorbeeld werd door meer deren begrepen. Er kwamen hoe langer hoe meer telers en de bol lencultuur kwam er op steeds ho ger plan. Deze verschuiving als we het zo mogen noemen ging door tot ongeveer 1929 en te genwoordig vinden we er let terlijk en figuurlijk vele bloeiende bedrijven. Hoe meer de bollencultuur Zich uitbreidde, hoe groter werden de zorgen en de coöperatieve ge dachte won meer en meer terrein. Om de bollen onder de expor teurs te brengen waren er twee mogelijkheden. Of de bollen moesten naar Zuidholland worden getransporteerd, waar al twee grote veilingen in bedrijf waren, of de telers moesten zelf een eigen veiling oprichten. 'n Eigen veiling. Besloten werd in 1927 om zelf êen coöperatieve veiling op te richten. Als zodanig bleken er echter vele moeilijkheden te over winnen en het is zeer zeker jam mer, dat alle moeilijkheden niet waren te overwinnen. De eerste grote klap kwam in de strenge winter van 1929, die tot gevolg had. dat de veiling in verval raak te. De gewassen kregen een ge duchte knauw en de financiële zorgen waren legio. Ook de cri sisjaren deden de veiling geen goed en de toestand werd steeds moeilijker, temeer omdat de leden zelf financieel aansprakelijk wa ren. Het duurde toch nog tot 1936 voor aan deze toestand een einde werd gemaakt. In dat jaar werd n.l. besloten om de veiling om te zetten in een Naamloze Ven nootschap, waarin de gemeente o. xn. geïnteresseerd was. Ondanks alle pogingen daar toe in het werk gesteld, is het toch nooit meer mogelijk geble ken om de oude plaats te her winnen. Dit vond voornamelijk zijn oorzaak in het feit, dat in tussen de commissiehandel krachtig was komen opzetten, waardoor menige handelstrans actie buiten de veiling om tot stand werd gebracht. Hoewel dus de commissiehandel geducht is komen opzetten, mag toch geenszins worden beweerd, dat de commissionnairs de veiling de das zullen omdoen. Immers, indien er van strijd gesproken mag worden tussen de commissie handel en de vellingen, zullen de veilingen hun positie in ieV-r ge val kunnen handhaven. Een ver lies via de veiling geleden, wordt op alle principalen omgeslagen, zodat door allen slechts een be perkte strop wordt geleden. Een commissionnair daarentegen staat buiten de gehele betalingstrans actie. Hij is financieel niet aan sprakelijk, omdat de betaling in de commissiehandel rechtstreeks tussen koper en verkoper plaats vindt. Na dit kleine stukje handels kennis zullen we weer teruggaan naar de veiling zelf. In 1936 werd de veiling zoals we hierboven al hebben gezien omgezet in een naamloze vennootschap. Toch bracht dit ook niet dadelijk het gewenste resultaat, yanaf die tijd tot aan 1947 werd er prac- tisch niet geveild, totdat in 1947 door de Raad van Commissarissen aan de heer C. Verschoor werd opgedragen om de veiling nieuw leven in te blazen. Hij en z'n me dewerkers hebben de zaken flink aangepakt en de laatste drie jaar zijn de resultaten dan ook niet onbevredigend te noemen. Het grote verschil met de oude bloem bollencentra en Anna Paulowna is, dat de export in Zuid Holland al jaren is gevestigd, terwijl de ex port hier in het allereerste begin stadium is. Toch is de belangstel ling van kopers en verkopers steeds groeiende. Er is een begin van opbouw en er valt een ge stadige groei te bespeuren. Het veilingsbestuur heeft echter ge duld, omdat het weet, dat uit eindelijk het succes niet zal uit blijven. Str. EERSTE NATIONAAL EUCHARISTISCH CONCRZS AAN DE GOUDKUST CAPE COAST (K.N.P.). In een herderlijk schrijven hebben de aartsbisschop van Cape Coast en de vier suffragaan bisschoppen bekend gemaakt, dat van 19 tot 26 Februari 1951 in de stad Ku- masi aan de Goudkust het eerste Nationaal Eucharistisch Congres zal worden gehouden. Verschei dene bisschoppen van Oost- en West-Afrika, van het Verenigd Koninkrijk en van de Verenigde nog niet. Staten van Amerika hebben reeds welwillend op de uitnodiging ge antwoord. (Eigen bericht) GEESTMERAMBACHT. Het gebied van de duizend eilanden is ook het gebied van de kool; de oogst is er in volle gang, maar van oogstvreugde valt er niet veel te bespeuren. De vroege rode, witte en gele kool is onverkoopbaar. Dagelijks draaien er ettelijke wagons kool door; sinds de vroege kool-campagne aan de gang is, en dat is ongeveer 4 weken, waren het er al 300 wagons en het ziet er naar uit, dat het er 1000 zullen wórden- Achter de veiling in Broek op Langedijk ligt een berg van wit te en rode kool en men vertelde ons, dat er zo in het Geestmer- ambacht nog wel tien van zulke bergen liggen. Het is droevig. In volle schuiten worden de prach tige kolen aangevoerd; maar ze vinden geen koper. Met een groot koolmes wordt er over de kool, die in lange rijen in de schuiten ligt, een diepe snee ge geven, ten bewijze, dat het pro duct gedenatureerd is. Een zeer gering kwantum gaat nog als veevoer weg, maar daar er vol doende gras is, is de vraag naar kool voor veevoer ook niet groot Zodoende verhuist de meeste kool, sqïps rechtstreeks vanaf de akker naar de belt. De oorzaak? Het tuindersvak is nu eenmaal een riskant vak; het weer is de koopman en het regenrijke voorjaar, gevolgd door een even regenrijke zomer was oorzaak, dat overal in West- Europa overvloed is aan groen ten. Vorig jaar was dat anders; toen waren Duitsland, België en Frankrijk nog goede afnemers; alleen naar Frankrijk gingen toen al 1000 wagons vroege aardappelen en groenten en toen kreeg de tuinbouw van het Geestmerambacht een pluimpje van de minister, omdat hij zo belangrijk bijdroeg tot verster king van onze deviezcnpositie. Nu gaat er praktisch mets naar het buitenland en blijven de telers van vroege kooi in het Geestmerambacht met hun kos telijk product zitten. Terwijl zij vorig jaar prijzen maakten van 8.Ö0 tot f 14.00 per 100 kg, ontvangen 'zij nu nu hun product doordraait, 80 procent van de minimumprijs voor eerste soort en 60 procent van de minimumprijs voor twee de soort; die minimumprijs is voor witte kool 3.00 en voor rpde en gele 5.00. En zelfs van die 80 of 60 procent moeten zij nog de heffing voor het mini- mumprijzenfonds betalen, dat is 40 cent per 100 kg. zodat zij slechts enkele guldens per 100 kg ontvangen. Reeds vorig jaar draaide er veel rode kool door, zodat het minimumprijzojifonds voor rode kool eind 1949 al een nadelig saldo had van 170.000.Dit minimumprijzenfonds heeft het Centraal Bureau voor de Veilin gen voor verschillende artikelen ingevoerd, om een bodem in de markt te leggen en zodoende een débacle voor bepaalde tuinders te voorkomen. De minimumprijs, die tenslotte uitbetaald wordt, ligt echter nog steeds ver be neden de kostprijs. Ondanks ge noemd nadelig saldo gaat het C.B. nog steeds door de mini mum-prijs voor het doorgedraai de product uit te betalen. Hoe dat nadelig saldo in e^n voor- dehg saldo moet veranderen is nog een raadsel; steun van rege ringswege voor een bepaald pro duct is niet te verwachten en een reservefonds, ter aanvulling van uitgeputte fondsen heeft het De eerste vier dagen van het congres worden in beslag geno men door manifestaties, respec tievelijk van de jeugd, de man nen, de vrouwen en de priesters; Vrijdags zal de receptie worden gehouden ter ere van de Pause lijke Legaat; Zaterdag is de dag van de H. Maagd. Gedurende het congres zijn toneel en film ter beschikking. Men zal dan de vol gende films vertonen: Monsieur Vincent, The Bells of St. Mary, Christoffel Columbus, Maria Go- retti en Kardinaal Mindszenty. Op het toneel zal worden opgevoerd „Het Biechtgeheim". De Goudkust telt 300.000 Katho lieken. Een Nederlander, Mgr. Paulussen, is Apostolisch Vicaris van Kumasi; hij is van de paters van Cadier en Keer, aan wie deze missie grotendeels Is toever trouwd. Er werken 103 Neder landse priesters en 4 broeders. Het ziet er dus droevig uit voor die tuinders, die vroege kool als hoofdproduct geteeld Wfj verzuimden gisteren b« het bericht inzake de benoeming van i Ovinge tot rentmeester in de Noord-Oostpolder te vermel den, dat dit bericht ontleend was aan de „Wierlngermeerbode", die er „met zekerheid" melding van maakte, onder toevoeging, dat een en ander was geschied bij Kon. Besluit van 1 Augustus. De heer ir. Ovinge deelt ons heden echter mede, dat hét be richt niet alleen onjuist, maar volkomen uit de lucht gegrepen is, hij blijft in de Wieringermeer! hebben. Een zeer klein kwan tum van de vroege witte kool gaat wel naar de zuurtcoolfabrie- ken, omdat er enige vraag om zuurkool is in het buitenland, doch dit betekent maar heel weinig; de vooruitzichten op de herfstwitte kool zijn bovendien zo gunstig, dat de zuurkool- fabrieken zich niet het hoofd hoeven te breken over de vraag, of zij straks Wel voldoende kun nen betrekken. Trouwens ook vorig jaar was er meer witte kool dan de zuurkoolfabrieken konden verwerken. De enigste mogelijkheid voor een betere uitkomst voor de tuinders van vroege kool is nog, dat er straks door een lange en strenge winter een goede tijd aankomt voor de bewaarkool; maar dat is een Wissel op de toekomst, waarvan nog niet vaststaat, of die gehonoreerd zal worden. TOKIO, 10 Aug. (Reuter). Het hoofdkwartier van generaal MacArthur deelt mede, dat op het zuidelijk front in Korea de Noord-Koreaanse troepen in snel tempo terugtrekken op Tsjindjoe, met achterlating van wapens en uitrusting. GASONTPLOFFING IN BEILEN ASSEN. Hedenmorgen vroeg ontdekte de echtgenote van de heer N. te Beilen een zware gas- lucht in de woning, welke ver oorzaakt werd door een lekkende gascylinder. Daar zij zich in de donkere kamer niet kon oriënte ren stak zij een lucifer aan. Door de hevige ontploffing, die volgde raakten de kleren van de vrouw inbrand. Zij liep zulke ernstige brandwonden op, dat zij naar het ziekenhuis te Beilen moest wor den overgebracht. De woning van de familie N. Stond direct in lich terlaaie en brandde geheel uit. GROOTOUDERS VAN ZIJN MEIS|E BESTOLEN SCHAGEN. Na het uitgeven van 'n telexbericht is te Alkmaar aangehouden zekere P. S., af komstig uit 't Zand, doch thans woonachtig bij de ouders van zijn meisje in Noord-Brabant. S. werd verdacht van diefstal van pl.m. f 200.ten nadele van de fam. V. op Tj alle wal alhier, de groot ouders van zijn meisje, waar hij een paar dagen logeerde. Pas na dat de jongeman zonder opgaaf van redenen een reisje naar fa milie te Groet niet door liet gaan en met de Noorderzon verdween, vatte m enargwaan, want hij ge noot bij zijn meisje en haar ge hele familie een blind vertrouwen. Daags na de diefstal vervoegde hij zich bij kennissen te Schagen en daar was men zo handig om hem te zeggen, „dat hij even bij de politie moest komen", met als gevolg, dat hij zich natuurlijk hals over kop uit de voeten maakte. Bij ziin aanhouding te Alkmaar bleek'hij het gestolen geld in één dag opgemaakt te hebben, terwijl hij de gelijktijdig meegenomen fiets evenmin meer in zijn bezit had. Tijdens het verhoor door de wachtmeester van politie te Scha gen, die deze zaak in recordtijd tot een goed einde bracht, kwam vast te staan, dat S. reeds in Mei j.l. de fam. V. voor ruim f 300.— had bestolen, doch toen genoot hij zoveel vertrouwen, dat men hier van nimmer aangifte durfde doen. Ook zou hij ten nadele van de melkfabriek te Fleron nabij Luik, waar hij werkte, een slordige 10.000.Frs hebben ontvreemd en geld gehaald hebben uit de koffer vah logeetjes, die bij ziin a.s. schoonouders vertoefden. Na verhoor is hij op transport gesteld naar Alkmaar om voor de officier geleid te worden. Hoewel stam mend uit een onberispelijk gezin, staat S. niet gunstig bekend. Wij vernemen nog nader, dat S. 4000 Belgische francs heeft gesto len van een handelsreiziger en in 't Zand in de herfst van het vorig jaar een fiets ontvreemdde. Het rijwiel van de grootouders van zijn meisje is terug. De jongeman had dit te Winkel gestald. ii In ons voorgaand artikel merk ten wij reeds op, hoe Steenwijk daar ligt als een spin midden in haar web. Dat geldt niet alleen economisch en cultureel, maar nog meer als een centrum voor toerisme. Hier in de omgeving van Steenwijk vindt men letter lijk van alles, wat de moderne vacantieganger zich maar wen sen kan. Allereerst een ongerept me ren- en plassengebied, waar men naar hartelust alle takken van watersport kan beoefenen, en waar ook de amateur-visser zijn hart kan Ophalen. Wie pittoreske oude plaatsen wil bezoeken bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van Vol- Ienhove en Blokzijl. Wie kennis wil maken met de nieuwste cul tuurwinst. waarin Nederland zijn vreedzame annexatielust botviert, kan per fiets en auto bus vanuit Steenwijk gemakke lijk en goedkoop een bezoek brengen aan de nieuwe N.O.- polder, welke nu reeds een duidelijk beeld geeft van het rijke grondgebied, dat Neder land zich door de drooglegging van de Zuiderzee verworven heeft. Wie wandelingen, fiets- of autotochten wil maken door prachtige bossen, die hun onge repte natuurschoon nog ten vol le behouden hebben en die voor iedere bezoeker een openbaring zijn aan natuurschoon en rust, kan in de omgeving van Steen wijk volop genieten. Fiets- en wandelwegen leiden naar intieme plekjes, zo over weldigend mooi, als men maar zelden genieten kan. Auto en autobus brengen u in korte tijd naar plekjes, waar men gezond heid en rust in onbeperkte mate kan opdoen. Het meren gebied en piassen- Slechts enkele kilometers van Steenwijk ligt Giethoorn, terecht genoemd ..het Venetië" van het Noorden. Zelfs het „Canal gran de" ontbreekt hier niet, want 'n breed kanaal snijdt Giethoorn van Noord tot Zuid en wordt te recht de Kalverstraat van Giet hoorn genoemd. Niet alleen om dat het er druk is met punters, maar ook omdat er die tientallen kleine waterwegen, die het dorp doorsnijden, er op uitmonden. Onder leiding van Steenwijks burgemeester, die 19 jaar lang burgervader van Giethoorn was en die elk vondertje en water- wegget.ie er kent, hebben we 'n wandeling door dit waterdorp gemaakt en er plekjes bezocht waar men de interessante oude Saksische boerderijen langs de dorpsgrachtjes in hun oude schoonheid aantreft. Elke boer derij hgt hier op een afzonder lijk eilandje, temidden van een dichte loverbegroeiing. We kre gen er de ipdruk uit, dat men niet alleen met de punter, maar ook van de smalle looppaden moet gebruik maken om ten /ol ie van de rustieke schoonheid van dit eigenaardige dorp te ge nieten. In Giethoorn, tegen het dorp aan, vindt men de grote water plassen, de woelige Benlaker- wijde en .de meer rustige Belter- wijde, ideale meren voor de lief hebbers van de zeilsport. In en bij het Giethoornse meer vindt men ook de interessante een denkooien en in de rietlanden, grote vogelbroedplaatsen, een el dorado voor vogelliefhebbers. De N.O.-polder Van hier uit komt men via Vollenhove in de N.O.-polder, 'n nieuw ontgonnen cultuurgebied waarop elke Nederlander trots zal zijn en wat toch iedere goede vaderlander eens gezien moet hebben. Een autobus rijdt door de nieuwe polder en stelt ons gemakkelijk in staat een duide lijk beeld op te nemen, wat hier gewrocht is en hoe op een mo derne stedebouwkundige wijze nieuwe dorpen gesticht worden. Een bezoek aan het eigenaardige Urk, dat ondanks het verloren gaan van zijn eilandpositie, zijn eigen karakter behouden heeft, loont in alle opzichten deze ex cursie. Langs de nieuwe moderne autoweg komt men niet alleen vlug in Steenwijk terug, maar komt men ook midden door de ontginningswerken van de riet en moeraspolders ten Z.W. van Steenwijk, waar reeds honderd hectaren afgegraven veengrond, waar alleen nog wat riet en stop pels groeiden, reeds in vrucht baar bouwland herschapen zijn. Ook hier blijkt wel duidelijk het zegenrijk resultaat van het landbouw-research-werk van Wa- geningen en de nieuwste uitvin dingen met de kunstmest. Daar door worden werkelijk wonderen gewrocht. Wie ook daarvan iets zien wil, kan hier terecht. Bos en hei en zand Wie de reis wel eens maakte van Leeuwarden naar Zwolle, ontdekte, dat hij tussen .Pepega en Steenwijk, spoorde door een zacht glooiend Zuid-Limburgs- aandoend landschap. Inderdaad deze omgeving van Steenwijk is rijk aan natuurschoon. Hier vindt men de uitgestrekte land goederen „Woldberg", de „Bult" en „Eex" met prachtige bossen, heidevelden en zandverstuivin gen. Vooral het 900 H.A. grote landgoed de Eex, in 1923 door oud-minister van Karnebeek aangebracht en in cultuur ge bracht, is een rijk en kostbaar bezit, vooral ook omdat de tam van Karnebeek dit uitgestrekte landgoed voor het publiek be schikbaar heeft gesteld. In te genstelling bijv. met de prachti ge en grote bossen in Havelte, eigenaar jhr. Storm v. 's-Gra- venzande, die dit grote en prach tige natuurreservaat hermetisch heeft afgesloten, omdat hij het geheel wil behouden voor zijn particuliere jachtgenoegens. De fam. v. Karnebeek daarentegen heeft niet alleen een groot deel Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming stelde in Januari 1948 een commissie in met de opdracht, rapport uit te brengen omtrent herziening der pachtwetgeving. De samenstelling der commissie was alg volgt: Lid en voorzitttcr: Jhr, Mr. C. M. O. van Nispen, tot Sevenaer te Warnsveld; Lid en secretaris: Mr. W. B. Hel- mich te Baak; Léden: Dr. Ir. W. J. Droesen te Roermond; H, A. Giesen te Middenmeer; Ir. H. J. M. Verhey te Didam; H. H. van der Zanden te Eersel. Op 11 Juli j.l. mocht het bestuur het rappport van de commissie ont vangen. In haar inleiding betoogt de com missie dat een algehele herziening van het pachtrecht wenselijk is. De strekking van de Pachtwet 1937, aangevuld en verbeterd door het Pachtbesluit 1941, was aan sociale wantoestanden een einde te maken. Men wil thans de Pachtwet mede dienstbaar maken aan een econo mische sanering van de landbouw. De commissie kan zich met dit stre ven verenigen. Zij vraagt zich even wel af welke middelen men in een nieuwe Pachtwet daartoe aan de hand wil doen. Het eerste hoofdstuk vangt, aan met een behandeling van de rege ling van de pachtprijs. Op een en kele uitzondering na moeten alle pachtcontracten volgens art. 7 van de Pachtwet aan de bevoegde rech ter worden voorgelegd. Artikel 41 van het Pachtbesluit schrijft voor, dat goedkeuring vooreerst slechts mag worden verleend, indien de netto-opbrengst, welke bij een be hoorlijke exploitatie van het ge pachte te verwachten is, de pachter een redelijke winst waarborgt. Zo lang de netto-opbrengst voldoende is om de pachter in staat te stellen de verpachter eèn redelijke pacht te betalen, rijst geen moeilijkheid. Wat moet er evenwel gebeuren, als dit niet het geval is? De commissie zet vervolgens uiteen aan welke vereisten een pachtprijs moet vol- (Eigen bericht) Was in vroeger jaren Fries land het land van de poofaard appelen, sinds de dertiger jaren treedt Noordholland steeds meer op de voorgrond als het land, waar de goede poters vandaan komen. Van de 4000 ha, waar over de N.A.K. haar toezicht uitstrekt, worden er 3000 ha in Noordholland beteeld. Vooral sedert de centralisatie vgn de keuring is de teelt van pootaardappelen toegenomen. De teler van voor pootgoed goed gekeurde aardappelen heeft n.l. twee kansen: als de prijzen van de consumptie-aardappelen goed zijn, kan hij zijn product als consumptieartikel verkopen; zijn ze minder goed, dan kan hij er de altijd-hogere prijs voor po ters voor maken, Door de goede prijs van de consumptie-aardappelen zijn dit seizoen reed? flinke kwantums goedgekeurde, aardappelen als consumptie-aardappelen ver kocht, zodat er niet zo'n over weldigend groot aanbod is van pootaardappelen; naar wij ver namen dé helft minder dan vorig jaar. Dit is weer van in vloed op de prijzen voor poot aardappelen, welke b.v. gisteren aan de Broeker veiling nogal aan de hoge kant waren. De pootaardapelen vallen daar zij geen dag-artikel vormen niet onder de veilplicht: toch besloten de veilingen ook de verkopen, zulks, om prijsontdui- poters over de veiling te doen king te voorkomen. Maar ook de coöperaties, die zich voorheen slechts met inkoop bezig hielden, bewegen zich thans ongetwijfeld om de zelfde reden ook op het ter rein van de afzet en deze coöpe raties zijn niet verplicht over de veiling te kopen. Zo gaat circa 50 procept van de pootaardappe len via de veiling, terwijl 50 procent door de coöperaties, hoofdzakelijk L.T.B. en V.T.N., wordt afgezet. Wij vernamen, dat sommige coöperatieve ver enigingen reeds voor lagere prijs verkocht hebben dan waarvoor aan de veiling gekocht wordt, dit moge waar zijn, doch men bedenke daarbij, dat de kopers aan de veiling wellicht nood gedwongen tegen deze abnor maal hoge prijs kópen, om aan hun leveringsplicht te kunnen voldoen en hun afzetgebied té behouden. doen, wil hij rechtvaardig kunnen worden genoemd. De commissie meent te moeten aandringen op een zodanige poli tiek, dat de minst productieve gron den, waarvan het gebruik als land bouwgrond om economische en/of sociale redenen noodzakelijk is, nog een zekere minimum-pachtwaarde hebben. De overheid heeft toe te zien op de pachtprijzen, die de partijen zelf overeenkomen. Dit toezicht dient zich in beginsel te beperken tot het tegengaan van pachtprijzen, welke de grenzen van het redelijke en toe laatbare overschrijden. Het meest practische stelsel is, naar het de commissie voorkomt, de vrij over eengekomen prijzen telkens te toet sen aan artikel 41 van het Pacht besluit en wel aan de hand van richtlijnen, welke de Grondkamers voor hun ambtsgebied vaststellen. Dwangpacht. Volgens art. 41 van het Pachtbe sluit mag de Grondkamer de goed keuring van een ingediende pacht overeenkomst eveneens weigeren, indien algemene belangen van de landbouw worden geschaad Naar veler mening zou deze bepaling al dus zijn uit te leggen, dat de Grond kamer bevoegd is in te grijpen, tel kens wanneer niet onder de door haar gestelde voorwaarden of aan de volgens haar daarvoor in aan merking komende persoon wordt verpacht, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen van gedwongen verpachting onder zekere voorwaar den of aan bepaalde personen (dwangpacht). Naar het oordeel van de commis sie verdient de invoering van dwangpacht overweging. De Grondkamer mag echter slechts dan in afzonderlijke geval len de normen rechtstreeks toepas sen, welke zij voor verpachting in haar ambtsgebied volgens in de wet te geven richtlijnen vaststelt, indien, de grondeigenaar zonder re delijke gronden weigert, de advie zen van de Grondkamer omtrent de beste wijze van verpachting op te volgen, omdat hij uit onwil of on kunde zijn vrijheid niet op redelijk verantwoorde wijze overeenkomstig de normen van de Grondkamer wil of kan uitoefenen. Dit moet echter duidelijk uit de houding van de grondeigenaar blijken. De wet dient volgens de commis sie de mogelijkheid van gedwongen verpachting slechts als uiterste mid del te bevatten. In het tweede hoofdstuk onder werpt de commissie de verlenging van pachtovereenkomsten aan een beschouwing. Volgens de Pachtwet had de pachter, op wie niets valt aan te merken, een beperkt recht van napacht na afloop van de over eengekomen termijn. Het Pachtbe sluit stelde in beginsel de mogelijk heid open van verlenging ook in die gevallen, waarin de verpachter of diens naaste familieleden het ver pachte zelf willen gaan exploite ren. Het vierde lid van art. 30, dat deze materie regelt, werkt naar de mening der commissie in de practijk in het algemeen bevredigend. Toe staan van een continuatieverzoek in dit geval, is evenwel in wezen gebruiksonteigening, waarvoor de gedupeerde verpachter schadeloos dient te worden gesteld. De aan spraak op schadevergoeding, welke de verpachter in beginsel heeft, zou echter in de practijk zijn te beper ken. Ter financiering van een derge lijke schadevergoeding heeft de commissie gedacht aan het vormen van een „pachtfonds" uit een recht op pachtcontracten, te heffen door de Grondkamer. De commissie staat een automati sche verlenging na afloop van de overeengekomen termijn voor, tenzij een van beide partijen bezwaar maakt; zulks in tegenstelling tot de bestaande regeling. Zij zou de Grondkamer slechts de bevoegdheid tot toetsing der verlengde overeen komst willen zien toegekend, in zo verre de partijen zelf een beroep daartoe doen op de Grondkamer. Van verschillende zijden dringt men erop aan de pacht binnen een bepaalde tijd na het overlijden van de pachter van rechtswege te doen eindigen, tenzij de rechter de over eenkomst op verzoek van de echt genoot °f naaste bloed- en aanver wanten met een of meer hunner laat voortduren. Men wil de rechter rechtens verplichten het verzoek toe te wijzen, tenzij een be hoorlijke bedrijfsvoering onvol doende is gewaarborgd of het alge meen landbouwbelang door voort zetting wordt geschaad. Als scha delijk voor het algemeen landbouw belang wordt o.m. aangemerkt het continueren van te kleine of ver snipperde en daardoor niet levens krachtige bedrijven. De commissie kan zich met een dergelijke regeling van verlenging bij overlijden verenigen. Zij heeft echter wel enig bezwaar tegen het aldus elimineren van al de op zich zelf niet levenskrachtige kleine be drijven. Hierbij zal de grootste om zichtigheid moeten worden betracht. De Grondkamer zal ieder geval afzonderlijk moeten bezien en tel kens met de levensomstandigheden van de pachter en zijn gezin reke ning moeten houden, teneinde ern stige onbillijkheden te vermijden. In het slothoofdstuk behandelt de commissie enkele op zich staande wijzigingen en aanvullingen in het pachtrecht. Het rapport beslaat een 40-tal bladzijden. Het is verkrijgbaar bij het secretariaat van het Centrum voor Staatkundige Vorming, Anna Paulownastraat 93 te Den Haag. Nederlandse musici naar congres te Bayreuth Van 27 t/m 30 Augustus wordt in Bayreuth een internationaal con gres van muziekstudenten gehou den Het Nederlands ijwipressariaat heeft drie muslei uitgenodigd om op dit congres moderne muziek van Nederlandse componisten te spelen. Het zijn Jan Kruyt, Zaandam (piano), leraar aan het Amster dams Conservatorium, Lèo Rom- merts (bariton), jèugdherbergvader te Castricum en mej. Ellen Mae VAN ƒ320 MILLIOEN OP DUITSLAND 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. Tussen een Nederlandse delegatie, welke onder leiding stond van mr. S. Th. J. Teppema, plaatsver vangend directeur-generaal van de buitenlandse economische be trekkingen en een Duitse delegatie is overeenstemming bereikt be treffende de aflossing van de vor dering, welke Nederland op het ogenblik op West-Duitsland heeft. Deze vordering bedraagt circa f 320 millioen. Een amortisatiesysteem is ont worpen, waarbij hot gehele Be drag via de Europese betalings unie binnen een periode van 2 tot 4 jaar door Duitsland zal worden afgelost. Voorts werd overeen gekomen, dat Duitsland voor het uitstaande bedrag een rente van 2 pet. zal vergoeden van de woeste gronden in cul tuur gebracht, aoor de stichting van het landbouwbedrijf de Eex, maar ook de uitgestrekte bossen en heidegronden open gesteld voor het publiek, zodat iedereen er van kan genieten. En te ge nieten valt hier veel. Wij heb ben een half uur lang per auto door het buitengoed rondge toerd en toen nog niet alles ge zien. Maar toch wel zoveel om te kunnen concluderen, dat Steenwijk alleen reeds in de Eex een natuurreservaat bezit, dat is ons land wel zeer zeld zaam is. En voor de bevolking een kostbaar rijk bezit is. De bossen van Diever Door Havelte met zijn bossen en Hunnebedden, heidevelden en zandverstuivingen, hier en daar gestoffeerd met een oude typisch Drentse boerderij, tuften we naar de grote bossen van Diever. De bezetting van Havelte is voor deze streek geen verlies geweest. De Duitsers wilden hier het grootste vliegveld aanleggen van West-Europa. Duizenden ge mengd gehuwde Joden en tien duizenden arbeiders uit de grote steden hebben hier jaren lang gewerkt om de heide om te ploegen en er een grote grasmat van te maken. Tientallen bun ders land zijn daarvoor nodig geweest, die nu deels als goede weidegrond benut worden of ge scheurd tot vruchtbaar bouw land zijn omgespit. Via de prach tige natuurreservaten van Uffelt kwamen we in de Dieverbossen, met hun vele glooiingen en zand- partijen, alles ontegenzeggelijk grootser en rijker dan die in de Veluwe, bovendien in ongerepte staat en niet ontsierd door mo derne villa's en hotels. Urenlang kan men hier wandelen en fiet sen door dromerige laantjes en paden met geen ander gezel schap "dan vogels, eekhoorns, ko nijnen en zelfs reeën. De Diever bossen waren dan ook naast de rietvelden in de N.O.-polder een ideale schuilplaats voor de on derduikers. Midden in de Die verbossen kwamen we nog bij een hol, waar 3 Amerikaanse vliegers en tientallen onderdui kers maandenlang in 1944 een schuilplaats hebben gevonden. Het was een prachtig hol onder de grond met boshout gestut en verdeeld in een kook- en slaap- ruimte en een dagverblijf. Voor tientallen is dit hol een veilige schuilplaats geweest en 2 wacht meesters hebben maandenlang des nachts voor proviandering gezorgd. Totdat op 23 Nov. 1944, door verraad, de S.D. het hol vond, wat aan 16 jonge mensen het leven kostte. Een gedenk plaat met hun namen is op het hol aangebracht, als een blijven de herinnering aan dit tragische feit. Een wachtmeester die er toezicht op hield, klaagde over de grofheid van het publiek, die mplaats van deze plek te be schouwen als 'n nationaal eigen dom er een publieke vermake lijkheid van maakt, soms op zulk een stuitende wijze, dat hij ze verwijderen moet. Treurig en beschamend. Via het mooie Frederiksoord, waar we nog een kort bezoek brachten aan de beroemde tuin bouwschool, keerden we naar Steenwijk terug. Maar we na men de zekerheid mee, dat er maar weinig plaatsen in ons mooie vaderland gelegen zijn, die aan de vacantieganger zoveel kan bieden als Steenwijk. J. H. Ongeveer een maand geleden bereikte de recherche te Amster dam een klacht van de directie van de Citroënfabriek aan het Sta- dionplein, dat voortdurend auto- onderdelen verdwenen. Toen op 10 Juli 's morgens enkele recher- cheus daar kwamen voor het on derzoek, verdween door een ach terdeur een pl.m. 50-jarige elec- tro-monteur, die werkte aan de verbouwing van de autofabriek. Hoe de politie ook speurde, ner gens was meer een spoor van de man te vinden. Wel vond men in zijn woning een grote hoeveelheid vermiste goederen, waarvan de waarde in totaal op f 5000.werd geschat. Dinsdagavond reed de man on der invloed van sterke drank op een rijwiel en werd deswege aan gehouden. Tot tweemaal ontsnap te hij de agenten. Bij zijn laatste poging kwam hij terecht in het water van de .Kostverlorenkade. Ontnuchterd is hij toen naar het bureau gebracht, waar al spoedig bleek wie hij was. 80 JAAR KOORZANGER Op de 98ste verjaardag Van Tho mas Marston heêft de parochie van Kenton in Engeland de jarige op grootse wijze gehuldigd. Op deze dag was het namelijk 80 jaar ge leden, dat Marston als koorzanger van het parochiale zangkoor werd aangenomen. Ondanks zijn hoge leeftijd 2lngt hij nog steeds mee.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5