it Zomerse kaasmarkt-drukte FILMS VAN DEZE WEEK Cetoex-Ceta-Beitei DEMPEN OF BREKEN r Er wordt een begin gemaakt met de restauratie der N.H.-kerk De 50.000ste Het Witte Kruis Veertig jaar priester GEERVLIET Gunstig resultaat der staatsmijnen Marktberichten PAGINA 2 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 ALKMAAR EN OMSTREKEN ALKMAAR. Onze lezers heb ben via ons blad kennis kunnen ne men van het uitvoerig rapport, dat een speciaal daarvoor benoemde commissie aan B. en W. heeft uit gebracht over het verkeersvraag- stuk in verband met het marktwe zen. Zoals zij daaruit hebben kunnen lezen, stelt de overgrote meerder heid van deze commissie voor dit verkeersprobleem ten aanzien van de veemarkt op te lossen door de percelen Houttil nr 1 en 3, waarin de kaaspakhuizen van de NCZ ge vestigd zijn, te amoveren en de Dijkbrug te verbreden, waardoor net zware vrachtautoverkeer via de Dijk e11 het door afbraak vrij komende gedeelte onbelemmerd de markt kan bereiken. Ben minderheid van de commis sie 1/3 daarvan uitmakende meent in demping van het middel ste gedeelte van de Voordam, van de Dijk tot even voorbij de Scha- penbrug, een oplossing te zien van dit moeilijke verkeersvraagstuk liefst nog zag deze minderheid de hele Voordam gedempt, vanaf de Kanaalkade tot de Zijdam. Dit zou het verdwijnen betekenen van niet alleen deze zo geheel in het markt- en stadsbeeld passende gracht, doch ook van de twee daar bij harmoniërende ophaalbruggen, de Schapenbrug en de Dijkbrug Aan B. en W. de moeilijke taak om uit de conclusies van dit rap port een oplossing te distilleren en aan de Raad, om in deze moeilijke kwestie een besluit te nemen. Daarbij zullen deze bestuurderen der gemeente zich moeten laten lei den door het economisch belang van de markt, door de betekenis van het stadsschoon endoor de financiële consekwenties van een eventuele oplossing. Hierover over de financiële gevolgen lezen wjj in het rapport niets, zodat wij niet kunnen na gaan, welke oplossing, dempen of breken, de minst-kostbare zal zijn. Wij menen echter, dat alleen de financiële consekwentie van de een of andere oplossing niet richtingge vend mag zijn. Als b(j-overweging dient zeker het behoud van het stadsschoon op de voorgrond te staan. Zo op het eerste gezicht komt ons demping minder-kostbaar voor; maar wèl staat voor ons vast, dat het amoveren van de bedoelde per celen het stadsschoon en het karak ter van het Waagplein minder ge weld aandoet, dan het geheel of ge deeltelijk dempen van de Voordam. Gedeeltelijke demping lijkt ons een nog-minder-fraaie oplossing dan gehele demping. Na eventuele demping wordt wel vanaf de Dijk een betere toegang tot het Waagplein verkregen, maar de toegangswegen tot de Dijk (Kaarsemakersgracht Heeren straat en Torenburg) en de toe gangswegen tot het Waagplein (Peperstraat en Houttil) blijven dan nog belemmeringen voor het verkeer naar en van het Waagplein die verbetering behoeven; hetgeen ook nog belangrijke kosten met zich zal brengen, aangenomen, dat de mogelijkheid tot deze verbete ringen aanwezig is. Onze lezers zullen gaan begrij pen, dat wij geen voorstander zijn van dempen en meer voelen voor het amoveren van de percelen, Houttil 1 en 3 Wij zouden zelfs nog verder willen gaan en willen voor stellen, niet alleen deze twee per celen te doen slopen, doch ook alle percelen, die tussen de Peperstraat en Kanaalkade gelegen zijn. Dit lijkt ons zij het een vrij kostbare toch radicale oplossing. Uit het rapport blijkt niet, of de commissie dit denkbeeld in overwe ging genomen heeft; wellicht durf de zij het niet in overweging ne men, uit vrees voor de grote finan ciële consekwenties. Toch lijkt ons deze oplossing af doende. Van het water langs de Kaarsemakersgracht zou eventu eel aan de Noordzijde een smalle strook afgenomen kunnen worden, om de nieuwe, door afbraak ver brede Pieterstraat op voldoende breedte te brengen voor het van en naar het Waagplein komende ver keer; de grootste vrachtauto's kun nen dan rechtstreeks vanaf de Ka- naalkde het marktterrein bereiken, terwijl de Dijkbrug dan niet ver breed behoeft te worden en ook aan de smalle toegangswegen tot de Dijk en de Houttil geen verdere voorzieningen behoeven te worden getroffen, hetgeen een belangrijke besparing van kosten betekent. Wij ontveinzen ons niet, dat dit radicale afbraak-plan grote kosten me zich zal brengen en dat het ongetwijfeld kostbaarder is dan wel welke andere oplossing ook. Men zal echter moeten toegeven, dat het een goede oplossing van 't verkeersvraagstuk rond de markt zou zijn, indien men deze op het Waagplein wil handhaven. Een nader onderzoek zal moeten uitmaken, welke financiële gevol gen aan de verschillende oplossin gen vastzitten. Verplaatsing van de markt heeft de commissie nog wel in overweging genomen, doch ge zien de resultaten van het hiernaar meent de commissie ieder plan tot in 1936 ingestelde onderzoek, verplaatsing van de veemarkt te moeten verwerpen. Hoewel in tal van andere marktplaatsen verplaat sing van de markt succes had, zien wij voor Alkmaar door de locale omstandigheden vooralsnog geen oplossing in deze richting Mocht onze suggestie tot afbraak van alle percelen tussen Waagplein en Kanaalkade werkelijk te kost baar blijken, dan geven wij aan 't amoveren van de percelen Houttil 1 en 3 de voorkeur boven gehele of gedeeltelijke demping van de Voor dam. Gezien vanaf het Waagplein, vormen deze gebouwen nu niet be paald een fraai aspect en het af breken van deze gebouwen schaadt naar onze mening het stadsschoon niet; hetgeen wèl het geval is met het dempen van de Voordam. VAN DE WADDEN TOT HET IJ Na drie weken en een dag is de 50.000ste bezoeker de loketten van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar gepasseerd. Het was wederom een bezoekster en wel de 18-jarige mej. Riet Bene- ker, Ruyghweg 71, Den Helder, die behalve bloemen ook een fraaie aquarel in ontvangst had te nemen van de Schoorlse schilder Jos. van Dijk. Dit schilderij werd door deze schilder aangeboden, in samenwer king met de V.V.V. te Schoorl, wier voorzitter, de heer v. d. Garde, de gelukkige winnares complimenteer de; mevr. v. d. Garde bood mej. Beneker de bloemen aan. Morgenmiddag om 3 uur zal een Frans Octet vier dames en vier heren uit Angers op de tentoon stelling Franse folkloristische liede ren komen zingen onder leiding van Maitre André Gardot, die vice-pre sident is van de Academie voor Internationaal Recht. VIERING VAN HET 75-JARIG BESTAAN Op Dinsdag 5 September a.s. hoopt de Noordhollandse Vereni ging „Het Witte Kruis", gevestigd te Amsterdam, haar 75-jarig jubi leum te herdenken, welke her denking te Alkmaar zal plaats hebben. Op het programma staat o.m. een feestelijke optocht door Alk maar van afgevaardigden van on geveer 112 afdelingen der hoofd vereniging en enige honderden wijkverpleegsters, kraamverzorg sters en gezinsverzorgsters, allen in hun verschillende costuums. Om des morgens 10 uur wordt vervolgens gedefileerd voor het stadhuis te Alkmaar, waar ver schillende hoge autoriteiten op het gebied der sociale zorg en volksgezondheid het défilé zullen afnemen. Om 11 uur heeft de plechtige herdenkingsvergadering plaats in de Schouwburg de Harmonie te Alkmaar. Van te voren, om 10.15 uur wordt het Hoofdbestuur der jubilerende vereniging op het Stadhuis te Alkmaar ontvangen door het gemeentebestuur. Te 14.30 uur heeft de receptie van het Hoofdbestuur plaats in de kleine zaal van de Schouwburg de Harmonie. Tenslotte vinden 's middags en 's avonds opvoeringen plaats in de Schouwburg „Het Gulden Vlies" te Alkmaar van een spe ciaal voor deze herdenking ver vaardigde cabaret-revue „Wij zijn naraat", waarin het gehele Witte- Kruiswerk in de provincie Noord holland in een fleurig beeld ten tonele wordt gebracht. ZEGLIS KRIJGT ANDER AANZIEN Kademuur en trottoir in de maak ALKMAAR. Na enige voorbe reidende werkzaamheden, die ge ruime tijd in beslag hebben geno men, is de fa. N. J. Glorie uit Zuid- Schermer begonnen met de ver nieuwing van een gedeelte van de kademuur langs het Zeglis. De nieuwe kademuur, die 90 m. lang wordt, zal bestaan uit 180 los se delen van 5"« m. lang en 50 cm. breed, die naast elkaar in de grond worden gedreven. Dit gaat op een erg vlugge en handige manier, men spuit namelijk de betonnen wand- delen de grond in alleen de laatste meter wordt geheid. De van de gewapend beton vervaar digde damwand-stukken liggen reeds gereed en als de oude kade muur is afgebroken een werk waarmede men al enige dagen be zig is kan die nieuwe wand worden geplaatst. Over het geheel komt dan nog een overkoepeling van een 35 cm brede band. Aan de buitenwand van de muur wordt een houten beschoeiing gemaakt, ten einde het beschadigen van scheeps wanden te voorkomen. Deze be schoeiing zal bestaan uit Azobé- hardhout, een tropische houtsoort. Naar wij vernemen zijn de ijzer-constructies voor de betonnen kade-delen vervaardigd door de Alkmaarse firma Ten Pas. Het Zeg lis wordt nu van de brug bij het Baanpad tot aan de Kaaalstraat on- gevee,. twee meter breder. Voorts ligt het in de bedoeling, om langs de huizenrij nog een trottoir te ma ken, hetgeen on zich al een hele verbetering is. Ook een nieuwe rio lering behoort tot de werkzaamhe den, die hier worden uitgevoerd. Men hoopt onvoorziene omstandig heden voorbehouden, met het gehe le werk omstreeks October geheed te zijn. BELANGRIJK NIEUWS VOOR A.O.G. ALKMAAR. Volgende week Donderdag, 17 Aug. 1950, wordt de jaarvergadering gehouden in Café Beemster op het Kaagplein. Deze vergadering begint om half acht. Senioren en junioren (geen adsp.) worden verwacht. Omtrent de foto's het volgende: Alleen de groepsfoto's zijn klaar, de andere komen nog de volgende week. De prijs per foto is f 0.30. De leden worden verzocht deze af te haler, bij de secretaresse Baansm- gel 31b. Ook op de jaarvergadering zijn deze verkrijgbaar. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Whisky als water, alle leeft.; Victoria: Op de planken, alle leeft.; Cine ma Americain: Moord te middernacht, 14 jaar. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. Poortvliet, Eg- monderstraat 16, tel. 4282 en Dr. E. van Gilse, Ken- nemerpark 9, tel. 3136. ZOJ7DAGS- EN NACHT DIENST APOTHEKEN: Apotheek Mevr. de Wed. C. M B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S Chr. de Vries, Frieseweg 4 tel, 4237. Tentoonst. „Van de Wad den tot het IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds. Bijzondere attracties: 3.30 opvoering van het kaasmarktspel. Zaterdagavond 8 uur: Con cert door Alkmaars Klein- Orkest. Zondagavond 8 uur: Optre den van de Schermer Dan sers. Dagelijks dooplopende film voorstelling. Zondag 13 Aug.: Openlucht theater Bergen: Vrouwen- schaeck door Zuid-Neder lands toneel. 8 uur. J Piet Oldenburg ten grave gedragen BERGEN. Gistermorgen werd onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot van Piet Olden burg, de hospes en weldoener van de vele kunstenaars in Bergen op de katholieke begraafplaats ter aarde besteld. Oldenburg was de eigenaar van het artistencafé „Het Wapen van Brederode'' aan de kleine Dorps straat en de Franse steeg. Hij was in Bergen meer bekend onder de haam van Piet van IJs, omdat zijn vader IJsbrand heette. Achter zijn baar, die met Vele bloemstukken was bedekt, zagen we vele kunstenaars, Matthieu Wiegman, Karei Colnot, David Kouwenaar en nog vele anderen, die hun aller vriend de laatste eer betoonden. De begrafenisplechtigheid werd verricht door de Z. E. Heer Pastoor Th. van Beers. Publieksprijzen bloemencorso BERGEN. De publieksprijzen voor het bloemencorso zijn als- volgt toegekend: Verenigingsnum mers: 1. Berger ijssportvereniging. 2. Motet en Madrigaal koor. 3. Bergens Mannenkoor. Vrije num mers: 1. Brandweer. 2. Dames Rommelaar, Enschede. 3. Matth. Kroon. ALKMAAR Een milde zomer- ochtendzon goot het Waagplein gistermorgen vol van een lichte feestelijkheid en het was de mo derniteit van de duizenden, de vele duizenden bezoekers, die het middeleeuws bedrijf der gildebröe- ders, die de kaasdragers toch nog altijd zijn, in een eigentijds kader plaatste. Als anticlimax in deze hevig hedendaagse entourage van de nijvere antiquiteit, die do kaas markt is, deed de levensgrote monnik, in de zware bruine pij van Vader Franciscus, het uitstekend. Zwitserland en Frankrijk alpen- hoeden en existentialistische ring baarden, Amerika en Pakistan, zonnebrillen met spiegelende glazen, gouden enkeltooi en de die- po waters van Indische vrouwen ogen, Engeland en België, het mantelpak met lengtemaat en het drollige Frans dat sommige Belgen spreken, omdat zij zich voor hun Vlaamse moedertaal schamen, Scandinavië en Israël, blond en blauw en donker en donker het was er alles weer en interna tionaal was het fototoestel, de plompe camera en het dure ding, het vrijwel onontkoombare requi- siet van alle tourisme. Er was een dame uit Den Bosch, die een grijs mantelpak droeg en die, wat haar mond betreft op de ochtendstond moest lijken en die dame had haar tas verloren. Maar Alkmaar is een integere stad en onze politie weet het hare van die tas, die misschien nog eerder in Den Bosch zal zijn, dan die dame in het grijze man telpak. Een Zweeds meisje lag op het middenterrein van de markt, met haar neus op de grond, het adres te noteren van de Alkmaarse jongeman die met een opengesla gen woordenboekje de conversatie gaande hield en die zich straks de penfriend van dat meiske zal mo gen noemen. Het was druk en het publiek was dringerig, hier en daar maar Alkmaarse vindingrijkheid had men van kaasberries 'n afzetting gëimproviseerd, die officieel ont brak en die afzetting bleek pro baat. Drommen stonden voor het torengat te wachten op de" klim partij, het kruip-door sluip-door van 'n torentrip, die niettemin de moeite loont met een heerlijk uit zicht over stad en omgeving. En intussen dat plezierige Carillon' van de Waagtoren maar tinkelen zomaar van die lichte, brekelijke wijsjes, waarvan de klanken als feestelijke confetti vallen tussen de duizenden, die van zon en klink klank niet anders kunnen dan lachen en glimlachen en een beetje gelukkig zijn, omdat het leven mooi is op die Alkmaarse kaasmarkt. En bij 't scheiden van de markt, en dat was ieder morgenuur, want Hedenavond Bal Champêtre ALKMAAR. Hedenavond biedt de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" wederom een attractie voor jong en oud. Op het schitte rend verlichte tentoonstellingster rein zal nl. vanavond een bal champêtre worden gehouden, waar aan het beste orkest van het eer gisteren gehouden jazzfestival „The Riverboat Dixieland .Jazzmen" zijn medewerking zal verlenen. Wij twijfelen er niet aan of deze attrac tie zal weer zeer velen trekken naar de tentoonstelling aan de Ber- gerweg. Ad Boxem op intorgeallieerdo militaire zwemkampioen- schappen ALKMAAR. De Alkmaarse zwemmer Ad Boxem komt dezer dagen uit in de intergeallieerde militaire zwemkampioenschappen te Brussel. Op de 100 M. vrije slag won hij zijn serie in 1.02.9. Hij plaatste zich voor de finale met El Gamal (Egypte) 1.02, Mat- teson (Zweden) 1.05.4, Legg (Eng.) 1.03.2, Corne (Fr.) 1.03.5 en Dorri (Egypte) 1.04.6. Komt Prins Bernhard? ALKMAAR. Naar het Vrije Volk verneemt heeft het gemeente bestuur van Alkmaar Z.K.H. Prins Bernhard uitgenodigd de eerste steen te komen leggen voor de vijf huizenblokken aan de Willem de Zwijgerlaan. Zoals men weet zijn deze wonin gen bestemd voor gedemobiliseer- den en gerepatrieerde^; het zijn de eerste, die met dit doel in Alkmaar worden gebouwd. De datum van de plechtigheid is afhankelijk van het antwoord op deze uitnodiging. op ieder morgenuur waren er hon derden van de duizenden, die van de markt weer scheidden, was het in de Langestraat en langs de hele weg naar het station al even druk als om een uur of tien, toen de stroom van vreemdelingen naar de kaasmarkt toog. Zij gmgen weer naar trein en bus, naar tentoonstel ling en orgelconcert. Want de ge luidswagen van de tentoonstelling had hen veeltalig naar de Berger- weg gelokt en in de grote kerl* werden, ter wille van de vreemde lingen en de vacantiegangers de beide orgels bespeeld. Anderen maakten een rondvaart en weer anderen trokken met bussen, die klaarstonden op 't Waagplein, naar het land der duizend eilanden. Het was egn drukke kaasmarkt gisterochtend 'n zeer drukke kaas markt, nijver en feestelijk, zon nig en goed. PAST. L. C. v. d. NOUWELAND TE HEEMSKERK Zondag zal de Z.Eerw. Heer Pastoor v. d. Nouweland de dag herdenken, dat hij vóór 40 jaar geleden tot. priester werd gewijd. Pastoor Nouweland werd geboren op 26 Febr. 1886 te Leidsendam, student te Hageveld, priester gewijd 1910. Vervolgens kapelaan te Groo tebroek 19101912. te Den Haag, Parochie H. Agnes, Beeklaan in 1912, daarna bouwpastoor te Zuidermeer en in 1937 pastoor te Heemskerk. Als bouwpastoor heeft de jubila ris veel tot stand gebracht. Een kerk en school heeft hij in de Zui dermeer gebouwd; een bloeiende parochie liet hij achter. In Heemskerk is door zijn toe doen o.a. ook een Noodziekenhuis gebouwd, genaamd „St. Jozef". Ook onder de niet-katholieken is pastoor Nouweland zeer gezien. Tijdens zijn pastoraat heeft hij zich laten kennen als een groot kindervriend. Het is de wil van Z.Eerw. dat er ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterschap geen feest wordt ge vierd. 's'Morgens zal er een plech tige Hoogmis zijn en 's middags een plechtig Lof. Ondanks dat er geen feestelijk heden zijn, spreken wij de wens uit, dat het pastoor v. d. Nouweland niet aan belangstelling mag ont breken. Geslaagd SCHERMERHORN. Onze plaatsgenote, mej. Anny Modder, slaagde te Amsterdam voor de akte Nuttige Handwerken L.O. Zij werd opgeleid door de mode vakschool Ensaid, Stationsweg 56, Alkmaar. Burgerlijke Stand EGMOND-BINNEN. Geboren: Maria Afra, dochter van Fr. Sent- veld en M. Th. van de Reep; Catha- rina Maria Petronella, dochter van J. J. Straathof en H. M. Roozen; Hermanus Margarethe, zoon van H. J. Kl.oes en J, W. Duineveld; Johan nes Cornelis, zoon van M. de Waard en Vr. Admiraal; Maria Anna, doch ter van M. H. Snoek en M. Bijvoet; Olav, zoon van G. G. H. Oosterbaan Martinius en E. C. Harkes; Pieter "trianus, zoon van J. van den Berg en N. Louter; Alida Anna, dochter van M. Zoon en G. C. Spanjaard. Overleden: Andries Metselaar, 91 jaar, wedn. van Antje Dekker; Jo hannes van der Molen, 19 jaar, zdon van J. van der Molen en KI. Swart. Ondertrouwd: M. P. Kolkman te Oude Niedorp en E. Swart.; Johan Klaver te Den Helder en G. Stroo ker. Gehuwd: M. P. Kolkman te Den Helder en E. Swart. Ingekomen en vertrokken personen Ingekomen: M. C. Schilder, van Bergen, Loudelsweg, naar Hollan- derweg 92; W. W. Lingerak, van Apeldoorn, Stoppelbergweg 40, naar Herenweg 271; J. A. Kern, van Utrecht, Weerdsingel OZ 25, naar Herenweg 54; J. C. J. Butter en echtg., van Amsterdam, G. Terborg- straat 191 naar Graaf Dirkplein 3' E. C. Admiraal, avn Castricum, He renweg 67, naar Peperstraat 83; P Twigt, van Bussum, Lothariuslaan 29, naar Graaf Dirkplein 4; T. Half en gezin, van Egmond aan Zee, Schoolstraat 15 naar Herenweg 507. Vertrokken: J. H. Veldman en gezin, van Herenweg 510 naar Am sterdam, Vossiusstraat 38; M. Bult, van Herenweg 510 naar Amsterdam, Vossiusstraat 38; H. J. Geel, van Herenweg 333 naar Wormerveer, Marktstraat 4; Fr. Bekker, van Slot- weg 382 naar Alkmaar, Lindelaan 20; J. N. A. Kenter, van Herenweg 324 naar Enkhuizen, Klopperstr. 13; C M. Bakker, van Egmonderstraat- w'eg 288 naar Bergen, Hoflaan 22; E Swart, van Noordvelderweg 128 naar Oude Niedorp, Zijdewind 193. Openbare verkoping ST. PANCRAS. Ten overstaan van mr. Joh. G. C. Zijnen notaris te Alkmaar, wordt Donderdagavond in café Hes verkocht: huis, schuur, broeikas en erf te Sint Pancras, ge meente Koedijk aan de Bovenweg 79. Bij opbod gebracht op f2700 dor de heer F. Kunst. Afgemijnd op f750 door de heer C. van der Gragt te St. Pancras. Pastoor G. H. J. Goes te Castri cum, die Dinsdag zijn veertig jarig priesterfeest viert, waar over wij bereids uitvoerige bijzonderheden publiceerden. m Hét onJbrcMtdAam v/eJcJcenwaZzr 45 cl. per Flacon lAavertentie» K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR Wij bekennen het eerlijk een'(tikje beschaamd, we zijn op Zondag 6 Augustus niet naar Maarssen geweest. Waaraan het ligt is zo moeilijk te zeggen, mogelijk is het landelijk Ariëns-comité niet actief genoeg en denkt men een geslaagde Ariënsdag te kunnen houden, door alleen rondom 7 Augustus, de eigenlijke dag met wat couran ten-artikelen het Katholieke volk naar de herdenkingsbijeenkomst te trekken. Mogelijk beseft vooral de jongere generatie, die Ariëns niet persoonlijk heeft gezien, nim mer bezield raakte door zijn geestdrift, niet voldoende, wat Katholiek Nederland, vooral de katholieke arbeidersstand aan deze sociale priester heeft te danken. De grote Ariëns, met zijn ruste loze geest, heeft ontelbare initia tieven genomen, wij denken aan het bekeringswerk onder de niet- katholieken, aan het Derde Orde- werk, aan het Kruisverbond, en niet het minst aan de organisatie voor katholieke arbeiders. Wat thans de grote sterke K.A.B. is, met een grote invloed op sociaal en economisch terrein, met een nog grotere invloed op het be- schavings- en ontwikkelingspeil van de arbeiders-bevolking, is te danken aan de pionier Ariëns. Veelal miskend tijdens zijn arbeid zaam leven, maar idealist in hart en nieren. Al waren wij niet in Maarssen op de Ariënsdag, wij vergeten hem niet en brengen hem vandaag een eresaluut, wij gedenken hem in ons gebed en bouwen dagelijks Raadsvergadering Schermerhorn SCHERMERHORN, Op 10 Aug. kwam de Raad onder voorzitter schap van burgemeester Driessen bijeen. Slechts een tweetal agenda punten lokten enige discussie uit, nl. het onbewoonbaar verklaren van een drietal woningen en het beschik baar stellen van een subsidie voor de dakrestauratie van de N.H. kerk. Het was de rondvraag die tenslotte nog een omvangrijke stof voor be spreking leverde. Bij het besluit tot het onbewoon baar verklaren van de percelen be- Ook hoort er weer bij met een modern hoortoestel ■van Keizersgracht 411 Amsterdam-C Vraagt gratis brochure. (Advertentie.) Harmonie: „Whisky als water" In het voorprogramma' van de Harmonie ziet men deze week uit stekende journaals van binnen- en buitenlands nieuws. Er draait bo vendien een aardige tekenfilm en de Eagle Lion Maatschappij is er vertegenwoordigd met een maand bericht, dat een pleidooi voert voor een verenigd Europa. Na dit uitge breide voorprogramma kan men genieten van de Engelse film „Whisky als Water", waarin wij enkele dagen geleden een uitvoeri ge voorbespreking hebben gewijd. Deze uitstekende amusementsfilm is vermakelijk van het droge begin, via het volmaakt van whisky door trokken middengedeelte, tot het wederom droge, maar dan roman tische einde. Jong en oud zullen zich met deze zomerse film vermaken. Men krijgt er een droge mond en men verlaat het theater met een vrijwel onles bare dorst, althans, dit is onze on dervinding. En wij zijn ervan over tuigd, dat zelfs geen enkele prin cipiële drankbestrijder ons dat kwalijk nemen zal, wanneer hij deze film heeft gezien. Wij kunnen „Whisky als water" iedereen van harte aanbevelen. Cinema Americain: „Moord te middernacht" Met een uitgebreid voorpro gramma zette Cinema Americain, nu onder leiding van de heer Reiff, een reeks van filmprogramma's in dat geopend werd met een koste lijke klucht waarin de bekende komieken Abbott en Costello, als amateur-detectiven in een hache lijk avontuur gewikkeld, aan de slag gaan. Het nieuws geeft aller eerst actuele opnamen van de strijd in Korea waarbij men tanks en landingsboten ziet. De begrafenis van de vroegere Canadese premier en de Koningsstrijd in België zijn met de Tour de France ook dank bare onderwerpen. Een aardige film over de vangst van zwaard vissen en een minder welluidende musical gaat de hoofdfilm vooraf. In de strijd van Abbott en Cos tello tegen een moordenaar, die tijdens een radio-uitzending twee mensen vermoordde, komen tal van hachelijke situaties, die door het koddige spel vna de twee komie ken tot oer-geestige momenten worden. Dat uiteindelijk de moor denaar wordt gegrepen, spreekt vanzelf, maar het aandeel dat de beide amateur-detectieven in het succes hebben, is groter dan men verwacht. Een vreemde moordge schiedenis, waarbij men inplaats van te griezelen, moeite heeft zich niet van zijn stoel te lachen. Victoria theater: „Op de planken" Joe Brown, de bekende Ameri kaanse filmkomiek is 't die de be zoekers een uurtje prettige verpo zing biedt. Ditmaal ziet men Joe als variété-artist in actie en er is hartelijk gelachen om de dwaze capriolen van deze veelzijdige artist. Een aardige film, waarmede men zich wel kan amuseren. Het voor programma was uitstekend ver zorgd: uitgebreid nieuws uit bin nen- en buitenland, een aardige tekenfilm en een kleurenfilm van de Colorado-rivier. woond door I. J. de Wilde en C. en P. Visser vroeg de heer Muntje werf f naar het motief hiervoor, daar het er z.i. niet naar uitzag dat de wo ningen spoedig ontruimd zouden kunnen worden. Hij voerde daarbij aan, dat de woning van I. J. de Wilde reeds 36 jaar geleden al eens een tijdlang onbewoonbaar verklaard was geweest, doch tot heden steeds bewoond was gebleven. De voorzitter merkte op, dat de onbewoonbaarverklaring de eerste stap was naar de noodzakelijke ver vanging van een aantal oude bouw vallige woningen, waartoe een wat ruimere toewijzing van bouwvolume de mogelijkheid zou moeten openen. Nadat de Raad zich nog accoord had verklaard met het verlenen van 2 pet. gratificatie (z.g. vacantietoe- slag) aan het gemeentepersoneel, kwam aan de orde het geven van een bijdrage van 10 pet. der kosten voor de restauratie van het dak der N.H. kerk. De voorzitter zette uit een dat de restauratie van de gehele kerk in verschillende gedeelten zou worden uitgevoerd, mede in ver band met het bij gedeelten beschik baar komen van de rijks- en pro vinciale bijdrage. Het is mogelijk dat tegen het einde van dit jaar of begin volgend jaar met het werk een aanvang zal worden gemaakt. Het gehele werk wordt begroot op ten minste f 120.000.waarin het rijk 60 pet. en de provincie 15 pet. bijdraagt. Het voordeligst zou zijn om aan te vangen met de restauratie van de toren, doch herstel yan het dak is om de vele lekken het meest urgent. Nader overleg met o.a. Mo numentenzorg zal nog moeten uit wijzen wat voorrang zal krijgen. De kosten van de dakreparatie wor den begroot op f 32.500.het ge meentelijk aandeel zal f 3250.be dragen, iets waarmee de Raad zich zonder stemming accoord ver klaarde. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd door de gemeente-secretaris, de heer Klippel, had de Raad zich te bezin nen op het al of niet vervangen van deze functionaris op 1 Januari a.s. Op voorstel van B. en W. werd besloten om, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten, de heer Klip- pel in zijn functie te handhaven tot 1 Januari 1952. Naar de heer van Langen opmerkte zou men zich over een jaar toeh weer voor dezelfde moeilijkheid zien geplaatst. Bij de rondvraag pleitte de heer v. Langen voor een vroeger aan- vangsuur voor de kermis iets wat naar de voorzitter uiteenzette, in verband met de Zondagswet onmo gelijk was. Voor de Landbouw school, waarnaar hij eveneens vroeg, wordt' een plan ontworpen evenals een daarmee verband houdend uit breidingsplan. De heer Muntjewerff had aanmerkingen op de dienst voor Gemeentewerken, waarbij de voor zitter op enigszins felle wijze voor de z.i. ten onrechte geblameerde gemeenteopzichter in de bres sprong. De heer Lakeman n'-itl- voor een parkeeiverbod voor één »'Hc van de Dorpsstraat, terwijl de hoer Valckx o.a. de toezegging kreeg dat borden voor beperking van de max. snelheid zouden worden verplaatst op de vier toegangswegen tot de dorpskom WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. MEER BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt, maar op de meeste plaatsen nog tot het einde van de middag droog weer. Meest matige wind tussen zuid en zuid-west. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Het afgelopen jaar vertoonde, blijkens het jaarverslag, voor de Staatsmijnen in Limburg een gun stig financieel resultaat. Er werd een bruto-exploitatiesaldo behaald van f 50.988.160 tegen f 31.991.493 in 1948. Het instant nadelig saldo van vorige jaren ad f 11.273.336 kon thans geheel worden afgeboekt waarbij rekening is gehouden met de vrijgekomen reserve oorlogs schade ad f 4.198.630. Voor belas tingen is f 12.000.000 gereserveerd. Er resteert een bedrag van f 2.580.000, dat bestemd is voor di vidend aan de Staat der Nederlan den. De schuld in rekening-courant met de Staat daalde tot f 72,355.090 Per ultimo 11949. De kolenproductle steeg met 566.011 ton tot 7.347.367 ton. Een tekort aan geschoolde ondergrond se arbeidskrachten bleef zich doen gelden, De N.V. Renate Leonhard Onlangs werd melding ge maakt van de oprichting in de Zaanstreek van de N.V. Renate Loonhard tot berging van de goudschat van het in 1917 door de Engelsen ter hoogte van Den Helder getorpedeerde Duitse schip van die naam. Genoemde naamloze vennoot schap deelt thans mede, dat het ontwerp van een bergingsplan en een situatietekening van het wrak gereed is. De N.V. tracht de nodige gelden voor de uit voering der plannen te verkrij gen. COMPETITIE BEDRIJFSVOETBAL Notenkrakers kampioen in afd. C ALKMAAR. Na 15 weken com petitie is de eerste kampioen be kend. In afdeling C hebben de No tenkrakers (Fa. IJpma) het kam pioenschap behaald. De standen per 12 Augustus zijn als volgt: Afdeling A: Ringers I 9 6 2 1 14 Reiniging 8 4 2 2 10 Hooge Huys 9 2 6 1 10 S.O.V.A. 7 3 3 1 9 Povay I 8 2 5 19 Lichtbedrijven 9 4 14 9 Chevroletboys 7 3 2 2 8 Telefonia 8 2 3 3 7 Postiljon 9 2 3 4 7 Alkm. Courant 8 2 16 5 Slagers 9 12 6 4 Afdeling B: Stoel 9 4 4 1 12 Hulskampboys 8 5 1 2 11 VIVO-boys 8 3 4 1 10 B.B.C. I 9 5 0 4 10 A.P.S.V. H 8 3 3 2 9 Conijn 8 3 3 2 9 Krom 9 3 2 4 8 Melkboeren 8 2 2 4 6 Nagengast 8 2 2 4 6 Perzifo "9117 3 Afdeling C: Notenkrakers 9 8 0 1 16 Biackboys 9 7 1 1 15 P.O.A. 9 5 2 2 12 Rhodesia 9 6 0 3 12 Centra 9 6 0 3 12 Fordboys 9 3 2 4 8 Ringers II 9 2 2 5 6 B.B.C. II 9 2 2 5 6 Povay II 8 0 17 1 Lastinaboys 8 0 0 8 0 WIJDENES, 11 Aug. 1950. Zuider Kogge. Mid. schot 8.40 10.170; grove 12.20; grove bintje 9.70; grove doré 10.70; eigenhei mers 5.707.20; slabonen 1525; snijbonen 2027; sla 6.5013.40; kroten A 55.80; B 44.10; uien 57.20; komkommers 811; to maten 2837; pronkbonen 1214; rode kool 46.20; andijvie 910; druiven 5373; perziken 515; kruidenier 25—38; Fr. suiker 3— 6.80; perzikrood 1533; yellow 20—42; early victoire 8—14; gif- fard 818; blauwe pruimen 13 28; ontario 1635. WARMENHUIZEN. 35.000 kg. aardappelen, schotse muizen 7.30 8.60; grove 6.90—7.60; drielingen 6.306.50; bintjes 6.507.50; gro ve 6.606.70; meerlanders 8.90 9.20; hl. eigenh 5.908.50; witte eigenh. 8.509.70; bevelanders 6.20; record 7.50; 7000 kg. slabo nen 1516.40; 1000 kg. bieten 5. HEILOO, 11 Aug. Spercie- bonen 1519, snijbonen 2024, tuinbonen 511, kropsla 612, bloemkool 2344, tomaten 14-;- 35, komkommer 710, andijvie 58, aardbeien 2839. BEEMSTER, 11 Aug. Schot se muizen 611, blauwe eigen heimers 710, koopmans blau we 711, slabonen met draad 15, slabonen zonder draad 15 22, stoksnijbonen 2029, stam- snijbonen 2027, pronkbonen 12 15, tomaten a 3646, bloem kool 1034, rode kool 8.50, savoye kool 7, spinazie 3427, posteein 12, sa 614, andijvie 611, rabarber 46, rode bie ten 47, bospeen 1017, was- peen 814, uien 312, uien nep 22, rode aalbessen 39, perziken 3—20, druiven: frankenthalers 70—90, alicant 8075, West- Frisia 5570, suikermeloen 30 54, codlin ceswick 416, erley victoria 416, perzikrode zomer- appel 638, rode tulp 220, yellow transparant 1647, krui denier 1039, Noordhollandse suikerpeer 18, précose de tré- voux 423. ALKMAAR, 10 Augustus Snijbonen 2026; sperciebonen 1522; spinazie 425; poste lein 4—14; tomaten 28-40 bon ken 1220; rabarber 414; an dijvie 514; sla 210; bloemk. IA 38—53; I 18—30; 118—15; komkommer 713; gele kool 5; rode kool 4.506.50: gr. kool 5; 5jj' wnrteRms 820; qir-n sg- aardappelen 7—11; selderie 39: peterselie 24; kruidenier 2048; Yellow 12-=. 48; druiven 7984; Frankentha- ler ;meloen suiker 5266; net- meloen 2946.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2