Amerikaanse tanks in de slag om Pohang RAAG Uitroeping eenheidsstaat Indonesia op 16 Augustus PREMIE-REGELING WONINGBOUW 1950 V Staats bemoeiing Op 7 September in werking 15 Veiligheidsraad weer machteloos Het plan-Schuman Interim-kabinet voor korte tijd Vrijwilligers kunnen naar Korea De Beurs Gedemobiliseerden naar Canada Naar wij vernemen: De strijd in Korea Dr. Bruins Slot stelt vragen Winkels dicht op 15 Augustus! Zondags - Evangelie Te water lating nieuwe kruiser Weer staal van West- naar Oost-Duitsland ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 PAGINA 15 werking van dit ;rzachten. Hoe lan- -ekt. hoe meer tan- de blaren los- irom is de gulden :chts vijf minuten oegd. e eerste ronde nog t, doet het beste nat meteen in een over te jyeten en :e houden. De bla- n de andere thee- verse aanvoer ;er voor een twee- e opleveren, al is lekker als de eer- Ier is het wel en eelt vooral een rol, regels precies ge en er dus een hee per kop in de meeste huisvrou- a minder, maar de hebben uitgemaakt tschepje noodzake- ie smaak van de tot haar recht ko- lsen gebruiken nog Een schepje per n zij, en dan nog pot. lee mee naar bed en zijn ook ver edrinkers. Van idstone, de grote Britse politiek m koningin Vic- het verhaal, dat ond een keteltje mee naar bed tone warmde er aan, maar dat et alles. Het ge- al eens, dat nij de nacnt naaj te en dan ver- warme water uit naar de theepot. ?elsen niet gebrui- nste zelden, is een schenken de thee is uit, want het is het beste. Ook thee-olie, die de verschaft, is hier- anwezig. De suiker :-olie zoveel moge- zo ziet u, dat het ;n het schepje sui- reden van bestaan even op de thee- te komen, deze iet een mandje ge ilet theelichtje is hoe knus en gezel- Het looizuur u heeft door de de pot teveel ge- zieh uit de thee maken. De thee van porcelein, goed irdewerk, zilver of zijn. -centrum van onze n enkele moderne bewonderen, naast ge Japanse en s. Natuurlijk is er je thee te proeven, moet u toch eerst Ike weg het malse legt cm in de thee- 3 komen. alleen de drie a blaadjes van de ukt worden? Hoe omt, hoe fijner de wordt de pluk ge- slotte worden de uit verschillende eken gemêleerd. In ordt voornamelijk van thee uit Java, leylon of India ge- prachtig fotomate- i de theecultuur in ilmzaaltje van het volgen .Er komen svrouwen, meisjes ran grote bedrijven andere belangstel- zoek om alles over weet te komen. ;eft het centrum ndere middelen om van thee en de an bereiding te be- worden geregeld intoonstellingen ge- eermalen rijdt een iet verse thee naar en, de aarabeien- portterreinen, kort- plekken waar hard It en een kopje best smaakt. ■m haar gezicht. Haar >gen waren als zwar- haar doodsbleke ge- te zijn armen uit en zich toe, vertederd Hij hiéld haar dicht en verborg zijn lip- rren. Ze bleef in zijn n hij voelde, hoe een aar lichaam doorliep, ook alles. los en deed een stap aden beefden, linste uitdrukking in Thea: .Ik kan niet zitkamer binnen en de divan neer. Toen naar Rob opsloeg, n of ze bijna zwart am naast haar zitten, handen in de zijne, oud. Ze kneep haar achtig ineen. Einde benuitgeweest— ïoet weer gauw weg, antwoord. Ze wendde en haar ogen dwaal- :amer heen, alsof zo ire indruk van haar óch wilde opnemen, rendig een ijzige kil- ep nu, wat Paula be» begreep nu, wat de waartoe Thea geko- ;n waarom zij haar an gegeven had...- ij op hartelijke too», (Wordt vervolgd) Heftig gesticulerend beschuldigde de Russische vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, Jaeob Malik (links), de Verenigde Staten van agressie in het Koreaanse conflict. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Warren Austin (aan de rechter kant tweede van links), diende Malik van repliek. Als de Russen zouden willen, aldus Austin, zouden zij onmiddellijk aan de Noord- Koreaanse aanval een einde kunnen maken. LAKE SUCCESS. De Sowjet- russische afgevaardigde Jacob Ma- lik opende Vrijdagavond de zitting van de Veiligheidsraad met het verzoek aan de Raaad, eerst te stemmen over het uitnodigen van vertegenwoordigers uit Noord- en Zuid-Korea tot de besprekingen. Hij sprak verder over de z.i. „bij zonder schandelijke rol" die door generaal MacArthur, de „God en Koning van het Verre Oosten" ge speeld wordt en die volgens hem, „zo lang mogelijk in het Verre Oosten wenst te blijven." Malik herhaalde zijn bewering, dat de Zuid-Koreanen de oorlog zijn begonnen in opdracht van de V. S. en grotendeels met Ameri kaanse uitrusting, en ontkende wederom, dat de Sowjet-Unie oor logsuitrusting aan Noord-Korea levert. Aangezien de toestand dus ge lijk was aan die van voor de zit ting van Donderdagavond, mocht een gelijksoortig getwist verwacht worden. Het kwam zo uit. On machtig ook maar één beslissing te nemen, gig de Raad onver - richterzake tot Maandagavond uit een. BUITENLANDS OVERZICHT Aneta meldt nit Djakarta, dat de afkondiging van de eenheidsstaat Indonesia op 16 Augustus zal plaats hebben, op de vooravond van de viering van de vijfde ver jaardag van de republiek. President Sukarno zal zich, op verzoek van het kabinet van Djogja en het werkcomité van het KNIP, op 15 Augustus naar Djog ja begeven teneinde het republi keinse kabinet en het KNIP op te heffen. 16 Augustus zullen dan Sukarno en de leden van 't werk comité naar Djakarta gaan voor de feestelijkheden op 17 Augustus en de afkondiging van de een heidsstaat. Voorts vernam Aneta, dat het nieuwe kabinet waarschijnlijk nog niet zal worden gevormd op 17 Augustus, waarom de partijen hebben voorgesteld, dat voor zeer korte tijd door de president een interim-kabinet wordt benoemd, MET EVENVEEL Z w DDK als hard nekkigheid, heeft de Franse minis ter Schuman in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg zijn bekende plan, tot integratie of eenwording dan wel samenbundeling van de steenkool- en staalindustrie in Europa besproken. Hoewel hij niet zoveel nieuws daarover heeft ver teld, is de zaak toch de moeite waard, om ze nog even onder de aandacht te brengen. Op de eerste plaats is wed geble ken, dat dit Frans plan veel tege moetkoming heeft ondervonden in Duitse kringen, hetgeen voor het bereidmaken van de geesten voor samenwerking in een van ouds strijdlustige sfeer, van groot be lang is. Op de tweede plaats kan niet worden ontkend, dat het plan- Schuman een stoutmoedig plan is, dat in de geest van vooroorlogse Franse denkbeelden inzake inter nationale samenwerking metterdaad een stap vooruit wil zetten. W(j doelen hier op de figuur van de „Hoge Autoriteit", een college, dat de eengeworden Westeuropese staal- en kolenindustrie zou leiden. Zij willen dit zien als een onafhan kelijk college, met internationale rechtspersoonlijkheid, een staal van wat reeds vroeger bekend is als het „institutionisme", een streven, dat internationaal en nationaal de waarde van de maatschappelijke organisatie niet ontleent aan indi viduele verhoudingen tussen men sen onderling en staten onderling, Izoals het liberalisme dat leert), maar aan collectieve verbanden -Institutions") die, zo leert dit stelsel, op grond van him eigen aard een natuurlijke autonomie be zitten of behoren te bezitten. De grote vraag zal zijn, of de samenleving voor dergelijke denk beelden al rijp is. Tot nog toe is wel gebleken, dat er van verschil lende, kanten bezwaren zijn tegen een dergelijke machtsoverdracht, die nog ongedachte mogelijkheden zou ktumen bieden. Daarnaast is er het bezwaar van Engeland dat tot nog toe niet aan de besprekingen over dit plan heeft meegedaan. Er ligt nog veel over de uitwerking van dR plan in het duister, er worden achter de scher men en in klein comité wel ern stige besprekingen en overleggin gen gevoerd en men hoopt alsnog ook Engeland bereid te vinden, mee te doen. Tot nog toe echter is het zover niet, en althans het conser vatieve deel van Engeland is er tot heden in Straatsburg niet in ge slaagd, Schuman voor zijn denk beelden te winnen. Hier spelen twee verschillende aspecten dooreen. In de eerste plaats is het merkwaardig, dat niet de Engelse regering, maar alleen de Conservatieven van de Britten in Straatsburg dit zg. Britse plan ter tafel heeft gebracht In het al gemeen echter willen ook de La bours nog niets weten van de Ho ge Autoriteit van Schuman als lei der van de verenigde zware indus trie. Het Conservatieve plan wil die leiding in handen geven van 't romité van Ministers, maar Schu man voelt daar niets voor. Wellicht ook niet omdat hij wel weet, hoe de Raadgevende Vergadering, het Voorlopige parlement van Straats burg toch al te weinig te spreken is over dat Ministerscomité, waar van men zegt dat bet te weinig doet. En doen kon, zegt u maar, omdat daarin teveel de nationale politieke (en via deze weer de eco nomische) eigenbelangen een rol spelen. Het ia echter ook even waar. dat olke staat verantwoordelijk is voor zijn eigen algemeen welzijn, en dat de zorg daarvoor, met prijsgeving van bepaalde souvereiniteitsrechten Pas mag geschieden, indien de waarborg voor de verzorging van dat algemeen welzijn verzekerd is. AD INT. DE REGERING OVERWEEGT 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. De Nederlandse regering over weegt om in aansluiting aan de uitzending van Hr. Ms „Evertsen", die op 4 Juli j.l, naar de Koreaanse wateren werd gedirigeerd, toch een compagnie mariniers en een compagnie legerstrijdkrachtcn ter beschikking der Verenigde Naties te stellen om deel te nemen aan de bestrijding der Noord-Koreaanse agressie. De uitzending zou geschieden op basis van vrijwilligheid. Wie zich kunnen melden bij de mariniers-compagnie: officieren, onderofficieren en manschappen, zowel beroeps- als reserve-personeel en dienstplich tigen van het korps mariniers. Leeftijd niet jonger dan 19 jaar en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar voor officieren en onder officieren en 30 jaar voor man schappen. bij de koninklijke landmacht compagnie: beroeps-, reserve- en dienst plichtig personeel, al dan niet thans onder de wapenen, vrijwil ligers, oud-O.V.W.-ers en militai ren met kort dienstverband. Leef tijd voor officieren en onderoffi cieren niet jonger dan 19 en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar, voor korporaals en soldaten van 19 tot en met 30 jaar. Gegadig den moeten tenminste twaalf maanden militaire dienst hebben verricht. Mariniers kunnen zich melden bij hun eigen commandant of bij de Cdt. Korps Mariniers, West plein 12, Rotterdam. Voor de Landmacht melden bij de res.- majoor J. de Groot, Casuariestr. 16, Den Haag. Aanmelding vóór 21 Augustus. De bezoldiging is gelijk aan die van de in de tropen dienende mariniers. GOED PRfjSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM, 11 Aug. De laatste dag van de week braexit geen verdere koersreactie. Na de afbiokkeling uer laatste dagen kwam er vandaag enige stabiliteit in de markt, al zijn de omzetten een stuk lager dan aan het begin van de week. Dat ook de cultuur fondsen weer een herstel vertonen ondanks de minder prettige berich ten uit Indonesië, oa over de grootscheepse roofpartijen op de suiker- en koffieondernemingen van Java, verschafte voldoening. Het buitenlands aanbod in H.VA. bijvoorbeeld heeft de markt vlot kunnen opnemen en kon niet ver hinderen, dat de koers vandaag 3 dat de zaken zal waarnemen tij dens de vorming van het nieuwe kabinet Vrijdagavond heeft premier Hat- ta namens de regering geantwoord op de sprekers in eerste termijn der debatten in het parlement over het ontwerp-grondwet voor de eenheidsstaat Heden worden de debatten voortgezet en Maandag zal de regering in tweede termijn antwoorden, waarna onmiddellijk tot stemming zal worden overge gaan. Naar verwacht wordt zal het ontwerp aangenomen worden. LOOS ALARM? ER ZOU EEN VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT ZljN Een oud-marineman en een. paartje meenden gistermiddag geheel onafhankelijk van elkaar gelijktijdig een vliegtuig in zee te zien storten ter hoogte van het Bloemendaalse strand. Op hun waarschuwing is de „Neeltje Jacoba" uitgevaren, ter wijl ook een Mitchell van Valken burg een onderzoek instelde. Tal van schepen, die op de aangege ven tijd in de buurt waren, gaven echter door, geen bijzonderheden te hebben opgemerkt Zowel in Nederland als in Engeland wordt geen vliegtuig vermist. Men meent thans, nu het zoe ken gestaakt is, met gezichtsbe drog te doen te hebben gehad. Wanneer een sportploeg nit Has tings (Engeland) volgende week naar Dordrecht komt, zullen er in de koffers twee prachtige smeedijzeren kandelaars zitten, bestemd voor de Dordtse burge meester en het Dordtse sport comité. Op deze foto ziet U Has tings' wethouder en de voorzitter van het Hastings-Dordrecht Sport comité de kandelaars bekijken. pet verbeterde tot 117. Ook de an dere cultures lagen goed gedispo neerd: Amsterdam Rubber op 129 en Deli op 111. De affaire was echter over de gehele linie matig en de beurs scheen weer terug gekeerd tot de ongeanimeerde ten dens van voor de de inflationisti- sche opleving. Fluctuaties in het verdere ver loop van de markt deden zich vrij wel niet voor. In olie overheerste de arbitrage en na opening op 285 werd 287 bereikt Het slot kwam op 286'/i. AKU en Unilever bleven onveranderd, Philips zwakker ge disponeerd, maar iets oplopend na de opening. Op de scheepvaart markt overheerste een goed prijs houdende stemming met weinig be langstelling. Certificaten Hoog ovens werden afgedaan op 222 3/4. Voor Amerikaanse fondsen be stond een gemiddeld agio van 2 pet. De beleggingsmarkt was eerder iet« luier. Prolongatie 2% pet PATER E. G. MENGELBERG S.j. t Vrijdagmorgen is in het retrai tehuis „Loyola" te Vught over leden pater E. G. Mengelberg S.J. Hij werd op 14 Juni 1878 te Utrecht geboren en trad in het noviciaat Mariëndaal bij Grave op 26 September 1899. Op 24 Augustus 1913 volgde zijn pries, terwijding. Van 1915 af tot he den was hij belast met het ge ven van retraites. Tot 1922 was hij verbonden aan het retraite huis „Manresa" te Venlo en daarna aan het retraitehuis „Loyola" te Vught. U.S. Air Force roept reservisten op WASHINGTON. Door de lei ding van de Amerikaanse lucht macht is medegedeeld, dat vijftig duizend reservisten onder de wa penen zijn geroepen. Uit Canada is de mededeling ontvangen, dat men bereid is een aantal gedemobiliseerden toe te laten, nadat deze zich in Neder land, voor zover niet uit de land bouw afkomstig, een tijdlang prac- tisch op een boerderij zouden heb ben bekwaamd. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie heeft terzake onmiddel lijk contact opgenomenmet de Ned. Kath. Boeren- en Tuinders- bond, de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond en het Kon. Ned. Land- bouwcomité. De Demobilisatieraad, Konin ginnegracht 47, Den Haag of de Centrale Stichting Landbouw Emi gratie, Raamweg 38, Den Haag, verlenen hun bemiddeling. heeft het Haagse Gemeente- mnsenm een kostbare collectie muziekinstrumenten aangekocht van de firma Alsbach en Doyer te Amsterdam trekt de tentoonstelling van Franse beeldhouwkunst in het Gemeentemuseum te Den Haag iedere dag opnieuw een groot aantal bezoekers. Ruim 28.000 belangstellenden hebben reeds de fraaie kunstwerken bewonderd.™ zijn door de Amsterdamse re cherche twee personen gearres teerd, die enkele dagen geleden uit een personenauto op de Kei zersgracht een hoeveelheid regen jassen, parapluies, shawls enz., monsters van een reiziger, had den gestolen. De daders waren zeer goede bekenden, die juist een maand geleden nit de gevan genis waren ontslagen. zal de Britse minister van voed selvoorziening, mr. M. Webb, van 30 Augustus tot 3 September, op uitnodiging van de Nederlandse regering, een bezoek aan ons land brengen™™ wordt op 16 en 17 Augustus te Den Haag onder voorzitterschap van minister Stikker een confe rentie gehouden van Nederland's hoogste vertegenwoordigers in het buitenland, die thans in ons land met verlof zijn of op door reis naar hun nieuwe bestem ming..™. arriveerden gisteren de Neder landse fregatten „van Amstel" en „de Bitter" aan de Parkkade te Rotterdam voor een bezoek, dat tot 14 Augustus zal duren™™ WEER DOODSTRAF IN NIEUW-ZEELAND? WELLINGTON, 11 Aug. (Reu ter) De regering van Nieuw- Zeeland heeft vandaag een wets ontwerp ingediend om de dood straf weer in te voeren, die de Labour-regering enkele jaren geleden afschafte. Pohang, de havenstad aan de Oostkust is zoals wel te ver wachten was gevallen. Terwijl dit gisteren reeds werd gemeld, kan thans nog worden toegevoegd dat ook het vliegveld van de stad dat tot het beste behoort, dat de Amerikanen nog in handen heb ben, ernstig wordt bedreigd. De verovering van Pohan was het werk van een doorgesijpelde rode brigade, die slechts een hand jevol tegenstanders bij de stad aantrof. In allerijl rukken mo menteel echter versterkingen aan. Een Amerikaanse tankmacht is tot het vliegveld doorgedrongen om de verdediging bij te staan. Daartoe moest echter een Noord- Koreaanse afgrendeling doorbro ken worden. De Amerikanen on dervinden hier veel hinder van sluipschutters. Langzaam vorderen de troepen der U. N. O. in het zuiden naar Tsjindjoe, dat thans tot op 8 km. genaderd is. In de omgeving van NIET KNIBBELEN OP K.L.M. Tegenover de mening van som mige Kamerleden, dat de K.L.M. te groot-opr zou doen, stelt de minister thans in zijn Memorie van Antwoord vast, dat Neder land gerust iets voor de K.L.M. over mag hebben. Onze luchtvaartmaatschappij neemt in belangrijke mate de plaats in van wat Nederland voor de oorlog aan diensten verleende in het internationale vervoer. De keuze van luchtlijnen onder Nederlandse vlag heeft er toe ge leid, dat ons land een centrum is geworden in het internationale luchtverkeer; en de K.L.M. zoals een luchtvaartdeskundige van internationale vermaardheid vaststelde „the best run com pany in the world". Men verwacht voor de komende jaren een geleidelijke groei van de K.L.M. van ongeveer 10 pet. per jaar. Op 1 Januari j.l. waren 1006 man vliegend personeel in dienst; zij genoten ruim 12 mil- lioen aan salaris. HET BIERVERBRUIK NEEMT TOE De binnenlandse bierafzet der Nederlandse brouwerijen is, blij kens het Centraal Brouwerij- kantoor, opgelopen van 179.200 H.L. in het eerste kwartaal tot 337.600 H.L. in het tweede kwar taal van dit jaar. In het tweede kwartaal van het vorig jaar be droeg de binnenlandse afzet 297.000 H.L. BERTHA HERTOGH Het Tweede Kamerlid, de heer Dr. Bruins Slot (a.r.) heeft aan de minister van buitenlendse zaken een aantal vragen gesteld betref fende de zaak-Bertha Hertogh. Dr. Bruins lot vraagt o.a. of de mi nister bereid is bij de Britse re gering de nodige stappen te doen opdat het kind, ongeacht het te igapore geldende recht, onverwijld aan de ouders wordt teruggegeven De financieringsregeling voor de woningbouw heeft in de loop der jaren reeds vele wijzigingen ondergaan. Wijzigingen, die wel iswaar verbeteringen betekenden, maar niet geheel konden voldoen. Per 1 September zal evenwel de Premieregeling Woningbouw 1950 in werking treden. Deze regeling, reeds enige tijd geleden aange kondigd, moet worden beschouwd als de sluitsteen in de financie ringsregeling voor de woning bouw. De belangrijkste wijzigin gen bestaan hierin, dat de onze kerheid, die bij de regeling 1948 nog steeds bestond, is wegge nomen en de bijdrage niet meer wordt bepaald aan de hand van de opgezette exploitatierekening, maar afhangt van het aantal per sonen, dat in de te bonwen wo ning kan worden ondergebracht. Met dien verstande, dat voor dit aantal bepaalde voorwaarden zijn gesteld. Dit alles deelde de directeur- generaal van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting mee op een persconferentie. Tevens werd be kend gemaakt, dat het in de be doeling ligt de wederopbouw het volgend jaar geheel vrij te maken van het bouwvolume. Er zal dus van regeringswege geen volume meer worden vastgesteld. Een van de voornaamste onvol komenheden in de financierings regeling Woningbouw 1948 bestond hierin, dat de bouwers in onze kerheid verkeerden. Immers, er was een jaarlijkse bijdrage vast gesteld, welke regeling zou wor den gewijzigd zodra de huren een verandering zouden ondergaan. In de nieuwe regeling is het zo, dat de bouwer een bedrag ineens krijgt uitgekeerd zodra de wo ningen gereed zijn, waardoor hij weet waar hij aan toe is. Boven dien zal de rijksbijdrage afhan-1 gen van het aantal personen, dat in de woning kan worden ge huisvest. Van rijkswege kunnen aan natuurlijke en rechtspersonen premiën worden verstrekt ten be hoeve van de bouw van woningen met een inhoud van ten hoogste 375 m3, voor zover het eengezins huizen betreft en van ten hoog ste 325 m3 voor andere woningen. De nieuwe Premieregeling Wo ningbouw 1950 kent de volgende afwijkingen. Premiën worden eveneens verstrekt voor eenge zinshuizen met een inhoud van ten hoogste 450 m3 ten behoeve van de huisvesting van gezinnen met meer dan zes inwonende kin deren en voor woongedeelten van woningen met bedrijfsruimten, indien de inhoud van het woon gedeelte ten hoogste 375 m3 of indien het gezin van de aan vrager meer dan zes inwonende kinderen telt 450 m3 bedraagt. Onder bedrijfsruimte wordt ver staan de ruimte, die ook werke lijk voor een bedrijf nodig is en niet voor de uitoefening van een beroep. Een dokter b.v. valt niet onder deze regeling, tenzij de minister in zeer speciale gevallen van deze regeling afwijkt. Naast de normale regeling bestond ook de regeling voor verminderde bij dragen. Deze zijn indertijd inge voerd om de verstarring, die in de woningbouw dreigde te ont staan, te doorbreken. Bouwers, die kans zouden zien met 60 pet. van de bijdrage uit te komen, zouden voorrang genieten bij de toewijzing van het bouwvolume. Deze regeling, die van tijdelijke aard zou zijn, is gehandhaafd om dat men de particuliere bouw^ die buiten deze premieregeling viel, gelijk wil stellen met de woningwetbouw vanwege ge meente of woningbouwverenigin gen. Wat gebeurt met de aanvragen die reeds zijn ingediend? Alle aanvragen, die vóór 1 Juli zijn ingediend bij de directies in de provincies, vallen onder de oude regeling. Aanvragen, na 1 Juli ingediend, komen automatisch onder de nieuwe premieregeling te vallen. De opzet van de nieuwe regeling is vooral geweest om het bouwen aantrekkelijk te maken en de regeling eenvoudiger te maken en niet om meer te laten bouwen. Dit zou overigens moei lijk kunnen, omdat de woning productie, die momenteel 45.500 woningen bedraagt, niet hoger kan worden opgevoerd wegens gebrek aan werkkrachten. Zou de productie wel worden opge voerd, dan zou de bouwtijd op het ogenblik nagenoeg gelijk aan de vooroorlogse worden ver lengd. Dit is de reden, waarom de regering niet verder wil gaan dan het oorspronkelijke plan om 50 tot 60.000 woningen per jaar te bouwen. Taegoe zijn alle bruggehoofden van de communisten over de Nak- tong thans opgeruimd. Bij Masan breidden echter de Noordelijken hun bruggenhoofd uit. Hieruit kan een gevaarlijke bedreiging van de aanvoerhaven Poesan ontstaan. Het schijnt dat de Noordelijken binnenkort hun regeringszetel uit het halfverwoeste Pjongjang naar Seoel zullen overbrengen. De Nederlandse Kath. Midden standsbond en de Nederlandse Ka tholieke Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden hebben gezamenlijk het verzoek gericht tot de katholieke ondernemers in de middengroot en kleinbedrijven indien dit eenigszins mogelijk is, hun zaak op 15 Augustus, het feest van Maria Tenhemelopneming, te sluiten, om deze dag als Zondag te kunnen vieren. Het publiek wordt verzocht bij het doen van inkopen en bestel lingen daarmede rekening te hou den. BOEKHOUDER VERDUISTERDE f47.000 Bij het politiebureau Singel te Amsterdam heeft zich een ca. 40-jarige boekhouder van een bankinstelling in het centrum der stad gemeld in verband met een door hem gepleegde ver duistering van ca. 47.000 gulden ten nadele van deze bank. De man, die het volste vertrouwen van zijn superieuren genoot, heeft de verduistering in de af gelopen 2% jaar gepleegd. Van het geld, waar niets meer van over is, heeft hij goede sier ge maakt. (Vervolg van pag. 1) noch het individu noch het gezin mag opslorpen, en dat een ieder zijn eigen vrijheid moet bewaren, in zover dat deze geen gevaar loopt, om aan het algemeen wel zijn nadeel te berokkenen. Voorts is het, ook voor ons land actueel, dat de Pauselijke rede waar schuwt tegen te vergaande staats bemoeienis met de culturele ge bieden, „die beter aan het vrije initiatief van de burgers kunnen worden overgelaten". En verder: ,.Er zijn enkele rechten en vrij heden van de individuen, van elk individu of van het gezin die de Staat behoort te bescher- men en die hij niet om een ver meend algemeen welzijn kan schenden of hieraan kan op offeren". Veel van de tegenwoordige „weelderige bloei van plannen en unificaties", aldus de Paus, zijn thans binnen de juiste grenzen, wenselijk en door de omstandig heden geëist, maar, zo zegt de Pauselijke rede aan het slot: „het geen Wij verwerpen, is een over dadige inmenging van de Staat. Wie ziet in deze omstandigheden niet het nadeel, dat zou voortko men uit het feit, dat het laatste woord in staatszaken gereserveerd zou zijn aan de louter organisatie techniek? Neen, het laatste woord behoort aan hen, die in de Staat een levendig wezen zien, een nor maal uitvloeisel van de mense lijke natuur, aan hén, die, uit naam van de Staat, niet direct de mensen ,maar de zaken van het land besturen, zodat de indivi duen zich nooit, noch in hun prive-leven, noch in hun sociaal leven, verstikt zien door de lasten van het staatsbestuur. Het laatste woord behoort hun toe, voor wie het natuurrecht iets anders is dan een zuiver negatieve regel, iets anders dan een grens, gesloten voor het ingrijpen van de posi tieve wetgeving, of slechts een eenvoudige technische aanpassing aan toevallige omstandigheden, maar die daarin de ziel van deze positieve wetgeving vereert, de ziel, die er de vorm, de zin en het leven aan geeft. Moge het laatste en beslissende woord in het openbaar bestuur aan zulke mannen toebehoren". In de huidige crisis van zoveel geestelijke en maatschappelijke waarden, moge het woord van Rome opnieuw klinken als een wekroep in het doolhof der ver warring, naar het licht van de Waarheid, dat wij allen, ieder op zijn plaats en op zijn tijd, de plicht hebben te helpen verbreiden! lie Zondag na Pinksteren. Het Evangelie vertelt dat mensen naar Jezu3 toekwamen met een doofstomme. Misschien waren het vrienden en was uivere naasten liefde de beweegreden om de arme man bij de Wonderdoener te bren gen. 't Kan ook zijn dat zij meer gedreven werden door sensatielust, door 't verlangen van vlakbij een wonder mee te maken; dan zou deze niet heel zuivere bedoeling de reden kunnen zijn van wat de Meester deed namelijk hem af te zonderen van degenen die hem brachten. Jezus behandelt de zieke op een bijzondere manier, die erg veel lijkt op het toedienenvan een sa crament. Een sacrament is: een uitwendige handeling met woor den, die de genade bewerkt, die ze aanduidt. In wezen is een sacrament een teken. De Meester stelt hier zo'n teken; Zijn vingers steekt Hij in de dove oren; met speeksel raakt Hij de tong aan die geen taal kan uitbrengen, 't Is een uitwendige handeling, die uit zich niets zou uitwerken. Geen dokter zal op deze manier een patient proberen te genezen. Maar Jezus geeft Zijn wil te kennen door het woordje „Effeta, open u". Op hetzelfde ogenblik heeft Jezus' doen uitwerking. Zijn handelswijze brengt genezing. Zijn goddelijke Wil doet het teken de genezing be. werken. Hierin komt, wat Jezus doet, zui ver overeen met de sacramenten van onze H. Katholieke Kerk. Ook dat zijn tekens die door Gods wil iets anders, hier iets geestelijks bewerken. Het teken zien we; het gevolg is iets dat wij met onze ogen niet waarnemen, maar dat even werkelijk is als de gave van horen en spreken voor de ongeluk kige mens bij Jezus. Nog door iets anders doet dit wonder denken aan de H. Sacra menten. ,De doofstomme is een een zame. Door zijn gebreken staat hij buiten de gemeenschap der men sen. Hij kan immers niet deelnemen aan het gesprek; hij kan niet in verbinding treden met zijn mede mensen door die wonderlijke gave: die taal. Hij staat alleen, beleeft al leen een onwerkelijk wereldje. Jezus haalt hem daaruit, geeft hem aan de gemeenschap, en de ge meenschap aan hem. Nu pas wordt hij volledig mens, kan hij zijn natuurlijke volmaaktheid bereiken. Ditzelfde, maar in bovennatuur lijke orde, presteren de Sacramen ten. Zonder Doopsel e.s. staat de mens dikwijls onbewust bui ten het leven. Zeker, hij kan eten en drinken, werken en plezierma- ken, goed doen, beminnen, dood gaan zonder voortdurend het ge- voc1 te hebben dat hij iets mist. Werkelijk Leven is door Gods goed heid én Gods wil alleen mogelijk in de Gemeenschap der Heiligen, ln de Staat van God, in de hemelse Burgerij, in de grote Godsfamilie. Zoals de doofstomme door het teken geplaatst werd in de natuur- ltjk3, zo worden wij door de Sacra menten opgenomen in de bovenna tuurlijke, goddelijke gemeenschap. Toen kon hij zich volledig ont plooien tot volwaardig Go kind. De ongelukkige ervoer dit; wij leven bovennatuurlijk door het ge loof. „Zalig degenen die niet zien met hun lichaamlijke ogen, en toch geloven." P. C. DE HAAS OFM. ZAL WORDEN VERRICHT DOOR H.M. DE KONINGIN De nieuwe kruiser, die voor de Kon. Marine bij de Rotterdamse Droogdok-Mij. wordt gebouwd en ter zijner tijd als Hr. Ms. „De Ze ven Provinciën" in dienst wordt gesteld, zal op Dinsdag 22 Aug. a.s. te water worden gelaten. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben toegezegd aanwezig te zijn, terwijl H.M. de tewaterlating persoonlijk wil ver richten. Ook zullen verschillende buitenlandse en Nederlandse auto riteiten de plechtigheid bijwonen. FRANKFORT, 11 Aug. (DPA) - De Geallieerde Hoge Commissie heeft de Duitse bondsregering me degedeeld, dat het verbod om staal te leveren aan de Sowjet- zóne is opgeheven. De West-Duit se leveranties in het kader van de interzonale handelsovereenkomst kunnen dus worden hervat. De Geallieerde Hoge Commissie heeft de Duitse regering tegelijkertijd medegedeeld, dat zij geen bezwa ren heeft tegen een verlenging van de interzonale overeenkomst en ook toestemming geeft voor nieuw handelsverdrag. Grote spanning heerst er momenteel ondc de Engelse bevolking een dezer dagen zal er op Clarence Home, het huis van prinse Elizabeth en Philip Mountbatten, een baby worden geboren. De gehele dag door drommen er Londenaren rond Clarence House, trachtend een glimp van dc prinses op te vangen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5