Gokft De jubileummarkt dééd 't MODERNE REIZIGERS door de Kerk gezegend Castricum vierde het feest van haar parochieherder Met val gokke Grote belangstelling verwacht ALKMAAR EN OMSTREKEN Prijzen voor de beste kramen Morgen Zondag Grote belangstelling bij veertigjarig priesterjubileum van pastoor G. H. J. Goes es Zolder bezweek met donderend geweld De Katholieke Landdag Scheepsberichten Katholieke Landdag Waarland Havenstaking in Rotterdam Marktberichten PAGINA 2. Maandag 14 Augustus 1950 ALKMAAR. Het stadsbeeld van een levende stad, centrum voor de omgeving-, is haast ondenkbaar zonder een flink bezochte week markt, die volk naar de stad trekt en geregeld het nodige verkeer brengt, In vrijwel alle steden van betekenis treft men een dergelijke weekmarkt aan, die een eigen func tie hee^ in het gemeenschapsleven naast de middenstand. Daarom was het indertijd, in 1921, een goede ge dachte van het toenmalige stadsbe stuur van Alkmaar, een weekmarkt in te stellen. Ruim 25 jaar, in de oorlogsjaren was ook de weekmarkt sukkelend, heeft de Alkmaarse markt zich staande weten te houden en bewe zen, dat zij in onze stad niet meer te missen is. Volgens insiders zou zelfs een groot deel van de midden stand aan de Laat de toeloop van kopers aan de Zaterdagse markt te danken hebben. De directeur van het Marktwe zen, de heer W. Voorthuysen, heeft mèt het gemeentebestuur gemeend het marktjubileum niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en or ganiseerde Zaterdagmiddag een spe ciale jubileummarkt, waaraan een etaleer-wedstrijd voor de z.g. stille kramers en een welsprekendheids wedstrijd voor de standwerkers was verbonden. De marktkooplieden hebben dan ook hun beste beentje voorgezet en gezorgd voor een bij zonder attractieve markt, die door zeer velen bezocht werd. Het was er een gezellige drukte rond de verkoper van geneesmidde len, een indrukwekkende figuur, die' het publiek op het grote goed van de gezondheid wees, bij de iet wat taaie waarzegger-astroloog, bij „Oome Daan" met zijn versjes en liederenbundels: ook de standwer kers met shophouders, wandbor den, scheermesjes, aardappelmes jes en andere onontbeerlijke za ken, trokken veel publiek terwijl de vele goedverzorgde kramen niet alleen kijkers maar ook kopers trokken. Prijsuitreiking Een jury, bestaande uit leden van de gemeenteraad, heeft in de middaguren de standwerkers en kraamhouders beoordeeld en om 6 uur, na afloop der markt, was er in het Gulden Vlies een ongedwon gen samenzijn, waarbij wethouder loco-burgemeester G. van Slinger land zich tot tolk maakte van het gemeentebestuur en de marktkoop lieden verzekerde, dat de gemeente de Zaterdagmiddagmarkt zeer be langrijk achtte voor de stad. Een levende stad kan het niet zonder weekmarkt stellen; er komt volk en „reuring" in de stad en het ge meentebestuur doet alles, om de markt te bevorderen. Na een dank woord te hebben gesproken tot de kooplieden voor hun trouwe komst naar Alkmaar, reikte de heer van Slingerland de door de jury toe gekende prijzen uit. Deze vielen ten deel aan: Standwerkers: le prijs: B. van Dijk, Den Dolder, geneesmiddelen; 2. C. van Spren gen, Bussem, kaarten; 3. J. C. Roe- Ices Haarlem, busopeners; 4. R. Schalkwijk, Utrecht, dashouders; Kindervoorstelling Prof. „Antonini" ALKMAAR De reeks aan trekkelijke kindervoorstellingen in het Gulden Vlies wordt a.s. Woens dagmiddag voortgezet met het op traden van de welbekende gooche laar en buikspreker Prof. Antonini, die met zijn lopende, levende en sprekende pop August de kinderen enige uren aangenaam zal bezig houden. Naast een uitgebreid goo- chelprogramma wordt de oud- Hollandse poppenkast vertoond, die ook voor ouderen altijd nog een grote attractie blijkt te zijn. Al met al eien leuk vacantiepro- gramma van beschaafd en geestig jeugdamusement- GOED GESLAAGDE OEFENWEDSTRIJD VAN ALCMARIA ALKMAAR. Zij, die Zater dagavond naar het Sportpark zijn gegaan en Alcmaria hebben zien spelen tegen O.S.V., zullen daar van geen spijt hebben gehad, want zij hebben een goede wed strijd gezien. De uitslag, ofschoon niet zozeer terzake doende, was 62 voor Alcmaria, nadat met 41 werd gerust. Van meer waarde was het vertoonde spel, er werd dikwijls aardig gecombineerd in de voor hoede en het binnentrio met de uitstekende buitenspelers ver richtte dikwijls prima werk. Wat echter bovenal opviel, dat was het uitstekende tempo, waarin werd gespeeld. De middenlinie sloot zich goed aan, doch in de achterhoede ging het niet altijd naar wens. Afink, die weer in het doel stond, maakte een betrouw bare indruk. Al met al was het een goede wedstrijd, die wel bevrediging schonk. KINDERUITSTAPIE K.A.V. EN K.A.B. ALKMAAR Het ligt in de be doeling dat de K.A.V. evenals vo rig jaar weer een dagje met de kinderen van de leden uit gaat en o.m. een boottocht gaat maken. Óok kinderen, wier vader wel lid is van de K.A.B. maar de moeder geen lid van da K.A.V. mogen, dit jaar voor het laatst, de tocht mee maken. Gelegenheid om zich hier voor op te geven bestaat uitslui tend op Maandag 14 en Dinsdag 15 Aug. tussen 7 en 8 uur des avonds bij onderstaande adressen: Mevr. Michels, Uitenboschstraat 103 (in de koepel); Mevr. Hack- meijer, 2e Landdwarsstraat 16; Mevr. Trompetter, Heilig Land 18; Mevr. Ham. Speenkruidstraat 6; Mevr LeLouse, Leeuwenbekstraat 20; Mevr, de Vries, Metiusstraat 15; Mevr. Spijker Druivenlaan 34; Mevr. Brouwer, St. Antoniusstraat 8. Geslaagd ALKMAAR Voor het door de „Vereeniging voor Taalkundig Handelsonderwijs" te Den Haag gehouden examen Praktijkleraar Spaanse Handelscorrespondentie slaagde de heer J. F. Poll te Alk maar. 5. A. Ludwig, Apeldoorn, schilder stukjes. Afdy kramen, groep 1, fruit: le prijs: P. Bijtjes, Alkmaar; 2. de Jong Alkmaar; Sinnige, Alkmaar. Groep 2, textiel: le prijs Koster, Alkmaar; 2. Haak man, Alkmaar; 3. de Vries, Alk maar. Groep 3, diversen: le prjjs: J. de Moei, leerwaren. Alkmaar; 2. Alkmaarse vishandel; 3. Kruse, leerwaren, Amsterdam; De kooplieden hadden zo'n in druk op de jury weten te maken, dat verschillende leden zich tot aanko pen hadden laten verleiden. Nadat verscheidene kooplieden hun er kentelijkheid voor de goede orga nisatie van deze uitstekend ge slaagde weekmarkt hadden ken baar gemaakt, waarbij tevens de wens te kennen was gegeven, dat op de Laat .tijdens de weekmarkt, het verkeer zou worden omgelegd, werd de bijeenkomst gesloten met het uitreiken van de prijzen, be staande uit rookgerei, beschikbaar gesteld door het hoofdbestuur der marktkooplieden-organisatie, ter wijl de afdeling Alkmaar kunst voorwerpen had uitgeloofd. L.T.J.-nieuws Langs deze weg roepen wij alle L.T.J.'ers op ter bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo en wel voor Dinsdag 15 Augustus (Maria Hemelvaart). De H. Mis wordt om 10.15 uur opgedragen en 't Lof wordt des middags om 2 uur gecelebreerd. Wij verzamelen bij de Muziek- tuin, vanwaar wij om 9.30 uur vertrekken. Ook je meisje wordt verwacht! Het bestuur. Schaakclub D.O.S. ALKMAAR. De verdere uit slagen van de in de zomercom petitie gespeelde wedstrijden: J. Boekel-J. Nijman 10 R. v. Werop-A. Nijman 10 P. Obdam-S. de Boer 01 W. Speets-C. Kooij 10 P. v. Hoven-J. Boekei 01 J. Nijman-F. Appel 10 P. Kooij-W. Speets 01 R. v. Werop-A. Burgert 01 OM DE ALKMAARSE DAMTITELS ALKMAAR. De afgelopen week bracht enige stagnatie m het programma, doordat de Jong, wegens ziekte, niet in staat was zijn belangrijke partij tegen Slot te spelen. De uitslagen waren: N. Oud-Schuit 02 Burgert-de Haas 20 M. Oud-Diederiet 02 De stand werd aldus: Slot 13 pnt uit 7 prt; de Jong 9 uit 6; Hemels 9 uit 7; Schuit 9 uit 8; N. Oud 7 uit 8; Piederiet 6, Bur gert 5, de Haas 3, M. Oud 3, allen uit 7 prt. Opmerkelijk is het falen van de kampioen 1949 de Haas en M- Oud, kampioen D.D.D. 1949. Uitslagen B-klasse: Jorna-Tuinman 11 Verver-Smolenaars 20 Hier kwam een nieuwe leider. Verver 9 pnt uit 6 prt; Kruider 8 uit 6; Tuinman 7 uit 6; Smole- naars 7 uit 7; Booy 3 uit 4; Jorna 2 uit 7. 2e en 3e klasse: Korn-Wijn 02 Visser-Bruggeman 20 Bakkum-Klinkhamer 20 Langras Jr.-Miedema 20 Morgen, het feest van Maria Hemelvaart, een van de twee buitengewone Zondagen, die ons zijn overgebleven. Katholieke winkeliers en zakenmensen slui ten die dag hun winkel of zaak, zij verkopen niet die dag. Maar het is ook vanzelfsprekend, dat katholieken deze extra-Zondag niet gebruiken, om die dag inko pen te doen; eerstens ontheiligen zii daarmee deze Maria-Zondag en tweedens tonen zij weinig begrip voor de houding van die zaken, die op deze dag hun zaak gesloten houden. Daarom, morgen geen inkopen doen. Postduivenvereniging „Steeds in Spanning" ALKMAAR. Wedvluchtuit slag van de Postduivenvereniging „Steeds in Spanning" van de vlucht vanaf Maastricht op 6 Augustus. Afstand 209 km, wind Zuid-Oost, gelost om 8 uur. In concours stonden 175 duiven. No. 132 P. Elzinga, 11 uur 1 min. 26 sec. 2—30 D. Kranenburg. 3. J. Birckhoven. 4. B. Telleman. 5—29 P. Louter. 6—16 N. Wiese. 7—14 C. Kiewitt. 8—12 J. Th. W. van der Idsert. 917 C. Strei- cher. 10. P. Abercrombie. 1113 M. van Duin. 15-35 H. Schenk- Brill. 18—23—28 A. de Rooij. 19 25 J. de Cocq van Delwijneh. 20 21 J. Kuipers. 2234 W. Pijper. 24. C. Knoef. 26. J. van Baden. 27 W. Peeters. 31. A. Geerlings en no. 33 P. de Koning. No. 1 won het geldprijsje van f 5.50, no. 2 won een stel stenen schalen voor keukengebruik, welke door de dames van S.I.S, beschikbaar gesteld werden en no. 3 won de wekelijkse taart. Wielrennen: ALCMARIA VICTRIX ALKMAAR Zondag hield bo vengenoemde vereniging een re- cordrit over een afstand van res pectievelijk 46 K.M., 36.8 K.M. en 27.6 K.M, Daar het weer zich des morgens niet van de beste kant liet zien was de opkomst der ren ners ook niet groot. Toch kan er gezegd worden dat er goede tijden gemaakt zijn. De uitslagen zijn als volgt: A Klas 46 K.M. 1. K. Slot 66 m. 24 sec.; 2. Jn. de Wilde 67 m. 33 B Klas 36.8 K.M.: 1. J. Lol 53 m. 3 sec.; 2. J. Pluymers 53 m. 54 sec.; 3. J. v. d. Eng 55 m. 18 sec.; 4. B. v. d. Kamer 56 m. 17 sec.; 5. E, Beller 06 m. 53 sec.; 6. A. Israël 57 m. 38 sec. C. Klas 27.6 K.M.; 1. J. Bloecker 40 m. 21 sec.; 2. G. Koek 40 m. 44 sec.; 3. J. Keuken 41 m. 3 sec.; 4. D, Schuitemaker 42 m. 19 sec.; 5. N. Otsen 43 m. 22 sec.; 6. W. Jon- gejan 45 m.; 7. K. Veldboer 45 m. 45 sec,; 8. W, v. d, Oort 48 m. 38 sec. Abonnementsvoorstellingen ALKMAAR Voor dei series A, B en C van de abonnementsvoor stellingen Gulden Vlies 1950-'51 werden de circulaires reeds ver zonden, zodat binnen enkele dagen de loting van serie A kan plaats vinden. Men kan zich echter nog tot Woensdagavond aanmelden. ZWEMMEN TEGEN WIL EN DANK ALKMAAR Van een door het kanaal varend plezierjachtje is Zaterdag een vrouw op het dek uitgegleden en te water ge raakt. Zij trachtte zich vast te grijpen aan het openstaande raam van de cabine, doch zij verloor haar evenwicht en ver wondde zich daarbij aan haar arm. De vrouw wist zwemmende de wal te bereiken. per rol De grootste en de beste! Op initiatief van de R.K. Motorclub uit Beemster en van pastoor van Leipsig werd Zondgamiddag bij de St. Janskerk aan de Jisperweg te West-Beemster aan de moderne reiziger, die zich van auto, motor of rijwiel met hulpmotor bedient, gelegenheid gegeven zijn vervoermiddel te laten zegenen. Hoewel door de organisatoren, om de initiatiefnemers nu maar eens heel profaan zo te noemen, dertien gemeenten waren uitgeno digd om de bezitters van motor voertuigen naar West-Beemster te laten komen, was de opkomst toch niet zo groot als verwacht werd, vooral daar sinds de laatste zege ning in de zomer van 1947, toch zeker velen een motorvoertuig zul len hebben aangeschaft. Wij zagen zestien autobestuurders, waaronder verscheidene uit Alkmaar, hun wa gens voorrijden, een vijftien motor rijders, enkele vrachtautobestuur ders, een viertal tractor-berijders en natuurlijk ook een stuk of acht Solex-rijdérs. Om drie uur begon pastoor van Leipsig met de zegening der auto s en voertuigen, een korte, eenvou dige plechtigheid, waarbij aan alle deelnemers het door de H- Kerk vastgestelde gebed werd afgegeven terwijl voorts een afdruk van het kerkelijk reisgebed (onder vele katholieken o.i. nog te onbekend. Red.) en het meer algemene R. K. legimitatiekaartje aan de deelne mers werd uitgereikt. v,ti„boiH Na afloop van de plechtigheid, die door zeer vele belangstellenden AANRIJDING ALKMAAR Zaterdagmidag om kwart voor vier is op de Kennemerstraatweg een solex- rijwiel in aanrijding gekomen niet een automobiel. De solex- rijder reed op het rijwielpad in de richting Heiloo. Bij de Emma- straat week hij naar links af zonder richting aan te geven en zonder op het verkeer te letten. Hij kwam daardoor in aanrijding met een auto die uit de richting Heiloo naderde. De solexrijder werd gewond aan onderarm en hand. Het s olexrijwiel werd ernstig beschadigd, de auto licht. Procesverbaal werd opgemaakt werd bijgewoond, werd er in de kerk een kort lof gehouden. Waar de gevaren van de weg ze ker groter en talrijker zijn dan voorheen, heeft een dergelijke ze gening van motorvoertuigen onge twijfeld haar waarde en de belang stelling die voor deze zegeningen bestaat is wel een bewijs van het geloof en Godsvertrouwen, die ook de moderne reiziger ook in onze dagen, gelukkig nog, bezielt. PATIËNTEN VERDUISTEREN FIETS ALKMAAR Twee patiënten uit de St. Willibrordusstichtmg te Heiloo, die zgn. wandelverlof hadden, verlieten de stichting met medeneming van een rijwiel van de stichting. Zij verduister den de fiets door hem te verko pen. Van de opbrengst maakten zij goede sier. Hier ter stede zijn dé heren in een cafe aangehou den. Het rijwiel is in beslag ge- nomen bij de koper. Beiden zijn ingesloten in het politiebureau. GROTE ZONNEBLOEMEN ALKMAAR Als een bijzon: derheid uit het plantenrijk zij verrfield dat in de tuin van ae heer C. Roeper aan de Houtman straat, bloeiende zonnebloemen staan die de zeldzame lengte hebben van 2.82 meter. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Enge- lina J. M., dv Th. P. Blokker en E. Th. J. Groothuizen. Leo, zv J. Schelvis en A. P, Grootjen. In- grid L. M„ dv A. B. Buter en M. E. Lichtenhahn. Hiltje A., dv T. van Houten en A. A. Michels. Geertruida J., d vP. de Boorder en H. W. Sonneveld. Alexander, zv P. de Jong en C. Pluijmers. René, zv J. F. Jansen en H. E. de Boer. Ondertrouwd: Marmus Buis, 40 jaar en Alida B. Bruins, 35 j. CASTRICUM Met grote luister heeft Castricum gedurende het af gelopen weekend het veertig-ja rig priesterfeest van Pastoor Goes gevierd. De jubilaris, zijn familie en verschillende genodigden wer den Zaterdagavond te Bakkum op gewacht door een feestelijke stoet, die door ruiters werd geopend en waarin behalve de fanfare St. Aloysius, bruidjes met bloemen slingers en vlaggen, verkenners, gidsen en de gymnastiekvereniging meetrokken. Zij ging de auto vooraf, waarin de jubilaris door de bevlagde stra ten vol juichende parochianen een zegetocht maakte naar zijn kerk, waar een plechtig Lof werd gece lebreerd. Bij de plechtige Hoogmis werd hij de volgende dag geassis teerd door de Castricumse pries terzonen, pater J. de Nijs M.S.C. en Frater W. Beentjes die subdiaken is gewijd bij de Fathers van Mill Hill. Het koor zong de drie-stem mige Mis van Perosi met jongens koor en na de H. Mis de priester cantate. De predicatie werd gehou den door Pastoor Oostwaard uit Heerhugowaard. Zondagmiddag werd een druk bezochte receptie gehouden waarbij behalve vele heren Geestelijken, Burgemeester C. F. Smeets, de bei de wethouders, de plaatselijke art sen, dr. Feenstra, geneesheer-direc teur van het Provinciaal Zieken- ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Whisky als water, alle leeft.; Victoria: Op de planken, alle leeft.; Cine ma Americain: Moord te middernacht, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Mevr. de Wed. C. M B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S Chr. de Vries, Frieseweg 4 tel. 4237. Tentoonst. „Van de Wad den tot het IJ". Geopend van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds. Bijzondere attracties: 3.30 opvoering van het Kaasmarktspel. 8 uur: Schermer dansers en Kaasmarktspel, onder ver lichting. Dagelijks doorlopende film voorstelling. DINSDAG: 8 uur: Gulden Vlies: optre den van Kees Stet. 2 uur: Harddraverij in het Sportpark. Op de tentoonstelling: 8 uur: Concert door Post- harmonie. AANRIJDING BERGEN Gistermiddag had in de duinen van Staatsbosbe heer een ongeval plaats; twee dames pensiongasten kwa men, elk van een andere richting komende op de Bleydensteins- weg een helling af fietsen en kwamen daarbij, terwijl zij met grote snelheid reden, met elkaar in een bocht in botsing. Beide dames bleven bewusteloos liggen en waren bloedend gewond. Door wandelaars werd dokter van Gelder gewaarschuwd, die de da mes met zijn auto huiswaarts bracht. OPENLUCHTTHEATER BERGEN Voor de tweede maal voerde het Zd. Ned. Toneel gisteravond in het openlucht theater te Bergen het vrolijke stuk „Vrouwenschaeck" op. Er waren circa 400 toeschouwers, die genoten van de aardige op voering op deze mooie zomer avond. De spelers oogstten weer een dankbaar applaus. AMBTSJUBILEUM CASTRICUM Zondag her dacht in intieme kring de heer N. Cadovius stationschef alhier, de dag waarop hij voor veertig jaar in dienst trad bij de Nederl. Spoorwegen. Wij wensen de heer Cadovius nog vele en prettige jaren toe. AANRIJDING OUDORP Zaterdag had op de Nieuwe Schermerweg bij de Uit valsweg naar Oudorp een aanrij ding plaats. Een auto van de Wol federatie uit Alkmaar, bestuurd door de heer Z. uit Heiloo stopte op die plaats om een paar leden van het personeel op te nemen. Hierna moest men weer terugrij den naar Alkmaar. Bij het draaien op de weg werd de auto door een van Alkmaar komende autobus van de N.A.C.O. bestuurd door de chauffeur B. uit Schagen in de fiank aangereden. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. De autobus was aan de voorkant be schadigd n.l. lfnkerkoplamp stuk en bumper en zijkant ingedeukt. Ook de auto van de Wolfederatie, had enige schade aan de zijkant van de wagen opgelopen. Herwonnen Levenskracht WEST-BEEMSTER Op Maria Hemelvaart zal er na de H. Mis bij de uitgang van de kerk gecollec teerd worden ten bate van „Her wonnen Levenskracht", een collec te, die bij een ieder van harte wordt aanbevolen. R.K. Handbalclub WAARLAND Ook in onze pa rochie is men tot oprichting van 'n dames-handbalvereniging gekomen. Op de eerste bijeenkomst, waar tot oprichting van een dames sportver eniging is besloten, hebben talrijke deelneemsters zich als lid opgege ven, zodat de Waarlander hand balvereniging de grootste vere niging van Hollands Noorderkwar tier is. Met de wekelijkse training is reeds een begin gemaakt. Hoe of de nieuwe club moet heten is nog niet uitgemaakt, vermoedelijk „Cop Zelo Girls" doch er zijn er ook die aan de naam „Waarlandia" de voorkeur geven, omdat men dan aan de naam kan zien, vanwaar de vereniging komt. huis „Duin en Bosch", ds. Kruger ds. Cannegieter en nog vele andere autoriteiten, hun gelukwensen kwa men aanbieden. De voorzitter van het feestcomité, de heer de Nijs gaf uiting aan de dankbaarheid van de parochie voor het vele werk dat pastoor Goes te Castricum heeft verricht. Onder zijn leiding zijn aan de parochiekerk vele verande ringen en verbeteringen aange bracht en het is dan ook geen won der, dat een deel van het geldsbe drag dat door alle parochianen sa men is bijeengebracht, besteed zal worden om het kerkgebouw met 2 gebrandschilderde ramen te ver fraaien. Een ander deel van het pa rochiecadeau vormt een gift voor de jubilaris persoonlijk; een laat ste gedeelte zal tenslotte worden aangewend voor de opvoering van een openluchtspel voor alle paro chianen. Nadat St. Caecilia, dat de receptie met het Ave Verum van Mozart had geopend, opnieuw en kele nummers had gezongen, uitte vervolgens burgemeester Smeets zijn dankbaarheid voor de prettige samenwerking die hijzelf en het gehele gemeentebestuur steeds met de jubilaris hebben gehad. Spreker hoopte dat God pastoor Goes nog zeer veel kracht zou ge ven voor zijn werk tot verdere bloei van de Pancratius-parochie. In zijn dankwoord herinnerde de jubilaris aan de moeilijke omstan digheden waaronder hij naar Cas tricum kwam. Dank zij aller mede werking zijn die jaren voorbij. De pastoor sprak zijn dank uit voor de prachtige cadeaux en aan allen die aan de viering van zijn priesterju bileum hebben medegewerkt. Na dat de fanfare St. Aloysius de of ficiële receptie met muziek had besloten, volgde een drukbezochte -receptie voor de parochianen. Het prachtige feest werd met 'n plech tig danklof met Te Deum besloten. De versiering van de kerk, die zoveel tot de luister van het feest bijdroeg, werd ontworpen en uitge voerd door de gemeente-architect, de heer D. van Diepen. R.K. Toneelvereniging „Onder Ons" ZIJDEWIND Naar wij verne men heeft onze plaatselijke toneel vereniging „Onder Ons", onder lei ding van regisseur Alber Idema wederom een prachtig toneelstuk in studie genomen. De keuze is dit maal gevallen op ,,De Loreleij", to neelspel in drie bedrijven door Dr. Joh. van Gogh en Jac. Braun; het welk opgevoerd zal worden op Zondag 8 en Dinsdag 10 Oct. 1950, in de toneelzaal van de heer Joh. Blankendaal, S.V.W.-nieuws H.H.WAARD Dinsdag a.s. speelt SVW 1 des middags tegen LSW 1 uit Langendijk. SVW 3 speelt daarvóór tegen St. Victor 3. Het tweede elftal gaat naar De Weere én speelt, daar een vriend schappelijke wedstrijd tegen DWB 2. De twee eerste wedstrijden wor den gespeeld op het Gem. Sport terrein en beginnen om 1 uur en 2.30 uur. Secretarie gesloten HEERHUGOWAARD. De secretarie is morgen, Dinsdag 15 Augustus, gesloten. ARBEIDERS KONDEN ZICH BIJTIJDS IN VEILIGHEID STELLEN GROOTEBROEK Zaterdag middag heeft zich een bedrijfson geval voorgedaan, dat wonder bo ven wonder geen persoonlijke slachtoffers eiste. Terwijl 10 man personeel van de Gebr, Vis' Zaad- handel te Enkhuizen werkzaam was op de ruime zolder van het fa brieksgebouw van de Fa. Jac. Bak ker alhier, welke ruimte door de zaadhandel in huur is, voor opslag van een grote voorraad zeer vroe ge plantuitjes, werden zij opge schrikt door luid gekraak. De man nen vluchtten inderhaast: naar de nog open ruimte van de zolder en even daarna stortte het halve deel van de opslagruimte met donde rend geweid ineen. 70 m2 opper vlakte van de oostelijke buiten muur viel naar buiten, terwijl ook de zuidelijke muur geheel ont wricht werd. De oorzaak van de instorting ligt vermoedelijk in de overbelas ting, want op een derde deel van het zolderoppervlak was reeds 'n gewicht van 50 ton opgeslagen. De situatie is momenteel nog niet van gevaar ontbloot. Bouw en Woningtoezicht houdt een oogje in het zeil. „INTERNATIONALE" FIETSTOCHT DOOR NEDERLAND De „Union Velocipedique An- versoise" uit Antwerpen houdt van 12 tot en met 20 Augustus met andere fietsers uit Nederland, België en Frankrijk een fietstocht door de elf provinciën van ons land. De vereniging „Vacantie per Fiets" te Den Bosch behoort mede tot de organisatoren. Zaterdag en Zondag 1.1. ging de tocht van Antwerpen door Zee land en Zuid-Holland naar Haar lem. Vandaag leidt de route over Alkmaar, Bergen en Den Helder naar de Koog. Dan volgen Fries land, Groningen, Overijsel en Drente. Vrijdag fietst men dwars over de Veluwe naar Amersfoort en Berkhoven, waar gerust wordt. Zaterdag 19 Augustus rijden de fietsers door de Gelderse Vallei en de Betuwe naar Nijmegen, waar een officiële lunch gebruikt wordt in restaurant Metropole aan het Keizer Karelplein. Na een bezoek aan de Heilige Landstichting en de Piasmolen wordt overnacht in Gennep. Zon dag 20 Augustus is gewijd aan een tocht door het Rijk van Nij megen en het Land van Maas en Waal naar 's-Hertogenbosch, waar de finish ligt van de negendaagse internationale tocht door ons vaderland. De twintigste Katholieke Land dag in Noordhollands Noorder kwartier zal morgen wederom met alle luister gehouden worden, zo als dat in het verleden eveneens het geval was. De schone feestdag van Maria ten Hemelopneming is er een prachtig symbool van. Onder Haar bescherming zal ook deze landdag slagen in die zin. dat alle aanwezigen er de betekenis dieper dan ooit van zullen begrijpen. Twee eminente sprekers, in het organisatieleven van de Katholieke Arbeiders lang geen onbekenden zullen er het woord voeren. Als eerste spreker is de heer Theo van Steen aangekondigd, die zijn rede tot titel gegeven heeft „Chris tencultuur is Kruis-cultuur". Zo ooit, dan is deze waarheid in 3e twintigste eeuw opnieuw naar voren gekomen. Pater Engelbertus, de Capucijn met zijn grote over redingskracht zal spreken over „De strijd van de Kerk tegen het mo derne Heidendom". Door de landelijk voorzitter van de Katholieke Actie is het mo derne Heidendom wel eens de titei mede gegeven van „geruisloze ge loofsafval". Een afval dus naar het heidendom, die ontstaat door zwakheid, lafheid, gemakzucht en sleur. Zich hierop bezinnend zal de Katholiek de wapenen, aan gewezen door de Kerk met ver dubbelde moed ter hand moeten nemen. Welnu. Pater Engelbertus zal de bezoekers van de twintigste Landdag deze wapenen aanwijzen en tot de strijd oproepen, de gees telijke strijd, tegen geloofsafval naar het volslagen heidendom. Muzikale medewerking zal wor den verleend door het Waarlander fanfarecorps „St. tlGregorius", de R.K. Zangvereniging van Zijde wind „Sonora" en door de „Sna- renbrekers", de mandolineclub van de Amsterdamse Ka jotters. Mogen zeer vele Katholieken uit Noordhollands Noorderkwartier deze Landdag te Waarland, het schone polderland in dit 'gerwest, bezoeken. En moge Moeder Maria Haar Moederlijke Zegen erover schenken. DEKEN A. H, HARST WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. MEER BEWOLKING Geleidelijk toenemende bewol king met morgen overdag voorna melijk in het Noorden en Westen van het land enige regen. Aanvan kelijk zwakke, later meest matige wind tussen Noord-West en Zuid- West. Weinig verandering in tem peratuur. Bantam, Djakarta-Rotter dam, 12 Aug. te Port Sudan. Grote Beer, 17 Aug. te Amsterdam verwacht van Djakarta. Kedoe, Djakarta-Rotterdam, II Augustus v. Port Said. Skaugum, 16 Aug. te Am sterdam verwacht van Djakarta. Tabinta, 18 Aug. te Am sterdam verwacht van Djakarta. Tabinta, 18 Augustus te Amsterdam verwacht van Djakarta. Amarapoora, vermoedelijk 20 September van Dja karta naar Rotterdam. Empire Brcnt, vermoede lijk 20 September van Djakarta naar Rotterdam. Somershetshire. Djakarta- Rotterdam, 11 Aug. 300 mijl Oost-Malta. Tarakan, Djakarta-Amster dam, passeerde 11 Aug. Ouessant. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 12 Aug. van Sin gapore. Zuiderkruis, vermoedelijk 22 Aug. van Djakarta n. I Rotterdam. Jolian van Oldenbarnevelt. passeerde 12 Aug. Algiers, 17 Aug. le Amsterdam verwacht van Djakarta. Wanneer morgen, op het grote feest van Maria ten Hemelopne ming. zeer velen naar wij ver wachten de Katholieke Landdag in het Waarland bezoeken, zullen zij aanwezig zijn op de twintigste, die voor dit jaar gehouden wordt in het oer-Katholieke dorp van de gemeente Harenkarspel. Zij zullen er twee eminente sprekers ont moeten, pater Engelbertus, de Ca- pucjjner pater, die met zijn over redingskracht in de loop der jaren op zeer vele bijeenkomsten het woord heeft gevoerd en Theo van Steen, de leider van „Ons Boerenerf". De redevoerin gen van beide sprekers zjjn actueel en daardoor geheel afgestemd op de noden van deze tijd. Daarom verwachten wij ook een zeer grote opkomst, vooral in dit jaar, nu van alle kanten de nood steeds hoger wordt en eenieder met de vrees in zijn hart rondloopt over wat de dag van morgen bren gen zal. Om 10 uur wordt de dag begon nen met een plechtige Hoogmis in de parochiekerk van Waarland en om twee uur zal da landdag, te houden op het Sportterrein achter de kerk worden geopend door de voorzitter. Theo van Steen zal hierna in zijn rede behandelen „Christen- cultuur is Kruiscultuur", Een stel ling, die nu in het jaar 1950 weder om aan den lijve ondervonden wordt door die Katholieken, die omwille van ons H. Geloof tot het bittere einde worden vervolgd daar waar het communisme de macht in handen genomen heeft. Deze Kruiscultuur is immers het diepste wezen van ons Katholiek Geloof, zonder welke wij nooit ofte nimmer goede Christenen zullen kunnen zijn. Is dit echter reden om met vrees in ons hart de dag van morgen af te wachten? Ach, wij weten immers daarnaast, dat het Kindschap Gods onze grootste vreugde uitmaakt. Doch dit neemt niet weg, dat wij allen, leden van onze Moeder de H. Kerk, dag-in- dag-uit te strijden hebben tegen ongeloof en heidendom. Hierover zal pater Engelbertus spreken in zijn rede getiteld: „De strijd van de Kerk tegen het moderne hei dendom." Dat heidendom, dat steeds verder tracht te sluipen in de vorm van materialisme, vervol gingen, verloochening van de hoogste levenswaarden en ver vlakking op alle mogelijke levens terreinen. Het is immers niet de constatering van de feiten, die het BENOEMINGEN PATERS MINDERBROEDERS FRANCISCANEN Op verzoek van de Hoogeer waarde Pater Provinciaal der Minderbroeders is aan Pater Evo- dius van der Snoek eervol ont slag verleend als pastoor van Oudewater. Tot zijn opvolger is benoemd Pater Benvenutus van Genuchten, kapelaan te Gorkum. Verder is op voordracht van de Hoogeerwaarde Pater Provinciaal benoemd tot kapelaan te Gorkum Pater Christianus Vissers, tot kapelaan te Gouda H.S. Pater Damasus Castelein, te Rotterdam (H.H. A. en R.) Pater Lucidius van der Vat, te Coevorden Pater Rogatianus Rouwendal, te Den Helder Pater Victorianus Moons te Haarlem (H. Hart) Pater Wul- fran de Goede, te Woezik Pater Jovinus Broekhuyse; tot assistent aan het Rectoraat te Heerlen (H. Franciscus) Pater Armandus Pex, te Bleijerheide Pater Azarius de Kok en Pater Honorius Cox. Verder werden benoemd tot directeur aan de Katholieke HBS te Bolsward Pater Dr. Gebhard Voorvelt, tot leraren de Paters Geraldus Jansen en Adelbertus Hermans. Tot directeur aan de HBS te Leiden P-'er Dr. Walter Geurts tot leraar Pater Glisb'-t is Fuinink; tot •at).iteni-*'i war Ontwikkeling» Centrale K.A B n Utrecht Pater Hubertus Hoekstra; tot zielzorger voor de emigranten naar Australië Pater Rimbert Beerepoot. heidendom, de geloofsvervlakking en de geloofsverloochening zal doen tegenhouden. Integendeel zelfs. Werkeloos toezien zal tot gei- volg hebben, dat al deze verschijn selen steeds verder om zich heen zullen grijpen, met alle verwoes tende gevolgen van dien. De strijd van de Kerk tegen het moderne heidendom betekent, dat wij allen midden in deee geeste lijke strijd moeten staan tot afweer niet alleen maar ook tot aanval op die fronten waar geestelijke aan val nodig is. Daarom hopen en verwachten wij, dat de Katholieken uit Noord hollands Noorderkwartier, die eveneens geloofsvervlakking en ge loofsverloochening dagelijks om zich heen kunnen vaststellen, naar de twintigste Katholieke Landdag zullen komen, opdat zij op deze dag opnieuw gesterkt zichzelf en anderen wapenen tegen het moder ne heidendom. 600 LOSSE ARBEIDERS LEGGEN HET WERK NEER Gisteren is op een vergadering van een zich noemend actie comité van havenarbeiders, waar ongeveer 600 man tegenwoordig waren, met grote meerderheid besloten om hedenochtend een staking te proclameren en aan de aanneemlokalen van de haven arbeidsreserve de losse arbeiders te bewegen niet aan het werk te gaan. Inderdaad is aan dit besluit uit voering gegeven, met het gevolg, dat er hedenochtend in de Rotter damse haven een staking is uit gebroken, die buiten de bonden omgaat. De staking omvat de grote meerderheid der losse ha venarbeiders, terwijl een klein deel van het aantal vaste arbei ders zich bij hen aangesloten heeft. De inzet van de staking is een loonsverhoging van 10 pet. ALKMAAR, 14 Aug.: 4 paar den 400825, 100 vette koeien 5251150, 76 nucht. kalveren 40 90, 24 vette schapen 100—120, 190 varkens 1.861.91 per kg. NRD. SCHARWOUDE, 14 Aug.— 17.000 kg aardappelen, eerstelingen 6,808,10; groot 6,807,70; drie lingen 5,40; eigenheimers 9,1010; bl. eigenheimers 6,707,30; koop- mans blauwen 7,30—7,50; 2.800 kg uien 6,30; grof 6,40—7,20; 2.100 kg zilvernep 33—39; drielingen 7—9; 2.000 kg rode kool 56; 70.000 kg witte kool 3; 780 st. bloemkool 8— 32; 26.000 kg slabonen 15—19,70, LANGEDIJK. 14 Aug. 11.000 kg aardapp., eerstelingen 9,20; bl. eigenh. 6,208,10; 2.000 kg bieten 5—6,20; 100 kg tomaten A 32; B 27; 6.500 kg slabonen 1517,80; 18.000 kg gele kool 4,504.60; 16.000 kg rode kool 55,20; 25.000 kg witte kool 3; 800 st. bloemkool I 3536. schrikt door luid gekraak. De man- WARMENHUIZEN, 14 Aug. 12.500 kg aardappelen, schotse mui zen 8,408,60; grof 7,508,40; drie lingen 6,907,20; Meerlanders 9,60; witte eigenheimers 8,30—9,80; bl. eigenh. 8,209,50; bevelanders 6.20; bintjes 8,20; 2.600 kg slabonen 15— 16 AVENHORN, 12 Aug. 22.500 kg aardappelen, grove schot 7,70 9,90; middel 7,209,80; driel 46,30; eigenheimers 6,30—7,50; 26.800 kg rode kool 45,10; 3.500 kg gele kool 4,504,60; 1000 kg groene kool 5,40 SOO- 4000 ke uien grof 5.605,70; :e\won 7 7 70. s soo bieten I '•end 44.4n' 49.700 kg augu'.'ken grof 6—6 50; basterd 13—13,40; stek 4; 28.300 kg slabonen I 17,2017.(K>; II 15—15,40; 4.500 kg zilvernep 3S-= 37. Gokken en dobb belangstelling bi in het Chinese K ceuwers, werd e er dikwijls niet wet verboden, m te vinden zijn di „kansen" te bepri waar het gokken feit dat in het L toegestaan, en d (Bazen) een „H< wat men daarvoo tienduizend dolli belangrijkste. To Het zijn de speli geld te kloppen u van vals spel. V een en ander vei soort enige publ JOHN SCARNE. In de oorlog w het leger, zeer ,v waren' bepaalde voor een „gokje" Wat him partner wisten, was, dat werd. Men kon ei zijn, dat de dobbe moment voordien worpen, niet inm waren voor valse. daat, „G. I. Joe", dupe. Tegen dit k' kruid gewassen, t John Scarni De Amerikaanse Scarne (uit te spr begon als reactie t feiten, een serie soldatentijdschrift artikelen vonden Velen hoorden ni hoe het kwam, d: kroegen bij het gc hadden verloren slinkse trucs en 1 begon op zijn hoe< de diverse hand; mogen verheugen „Whip Shot", Slid Switch" en „Pal herkennen van vï werd nu ook mog< door Scarne uit Natuurlijk was dc valse spel de wen De beroepsspelers spreiding van „7 gaan; zelfs was er bepaalde plaats d kocht, maar de c kwam dit gauw t resultaat was, dat plaats steeds nii aankwamen, totda wel moest capituli Scarne en Dit alles nu zou wijde kringen in h< kend zijn geworder artikelen niet hao een boek, getiteld dus ongeveer „Scar stenen". Men kan schouwen als een werken over leg. goochelkunst van tallen jaren. Gerust kan men d aardwerk noemei voor volslagen bui lerlei te leren vall Wist u, waarde beeld, dat er in dobbelstenen te ki cieel in de winkels model en elke kle ze hebben? Zodan dat de zes steeds bc hoc u ook werpt? j lieel eenvoudig doe steen een klein sti te brengen. Nu kan het best uw medespelers eei van ondoorzichtige ze vrezen, dat u ni Welnu, geen bezwar volkomen doorzie! dobbestenen krijge aan mankeert ui ter] de gewenste effei Scarne geeft in zjji lende methoden on zulke stenen te kun dat ze niet deugen. Wat in het geoo huid wordt, is bij af. Ep Wijken valse die werken met dobbelstenen (aan beplakt met een 2 rubber), anderen pr zijvlakken, weer an liever stenen, waar iets minder puntig In de tijd dat rr switch", leert, ka 4 fasen uit de tri stenen wordt op c De valse speler s op, terwijl hij ze Wat men nooit ti stenen in de palm In een bliksemsn dobbelstenen ven Het paar dobbelj het spel geworper

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2