Amerikaanse volk vastbesloten Sovjets halt toe te roepen Gokken en dobbelen is in Amerika niet uit te roeien Molotof toch te Peking? Voortrekkers bouwden huis in drie weken De VD 105" heet „Kees Manders nu erwacht berichten irland nstaking itterdam .tberichten Met vals spel worden onervaren gokkers van hun geld beroofd Amerikaan: adviseur voor Nederland Naar wij vernemen: Ganse natie achter Truman Mao zou krachtige Sovjet-steun eisen voor invasie van Formosa Vertegen woord iger van Z.H. de Paus Een Nederlands costuum—museum Tribune ingestort te Zandvoort Maandag 14 Augustus 1950 PAGINA 3 WACHTING door het K.N.M.I. dig van Maandag- igavond. WOLKING priemende be wol- n overdag voorna- oorden en Westen ige regen. Aanvan- ater meest matige jrd-West en Zuid- randering in tem- )jakarta-Hotter- Aug. te Port 17 Aug. te verwacht van arta-Rotterdam, lis v. Port Said. 5 Aug. te Am- verwacht van Aug. te Am- verwacht van Augustus te n verwacht van vermoedelijk ber van Dja- Rotterdam. ent, vermoede- eptember van tar Rotterdam, ire, Djakarta- i, 11 Aug. 300 -Malta. j akarta-Amster- eerde 11 Aug. s, Djakarta-Rot- Aug. van Sin- VErmoedelijk van Djakarta n. i. Oldenbarneyelt. 12 Aug. Algiers, le Amsterdam van Djakarta. geloofsvervlakking isverloochening zal suden. Integendeel is toezien zal tot gei- at al deze verschijn- rder om zich heen met alle verwoes- van dien. de Kerk tegen het ndom betekent, dat ien in deee geeste ten staan tot afweer ar ook tot aanval op aar geestelijke aan- len en verwachten itholieken uit Noord- orderkwartier, die fsvervlakking en ge ding dagelijks om nen vaststellen, naar Katholieke Landdag opdat zij op deze gesterkt zichzelf en ien tegen het moder- SE ARBEIDERS SET WERK NEER op een vergadering ch noemend actie- lavenarbeiders, waar man tegenwoordig grote meerderheid hedenochtend een oclameren en aan de len van de haven- e de losse arbeiders niet aan het werk te is aan dit besluit uit- ven, met het gevolg, ochtend in de Rotter - een staking is uit- ïe buiten de bonden staking omvat de erheid der losse ha- terwijl een klein t aantal vaste arbei- bij hen aangesloten zet van de staking is hoging van 10 pet. R, 14 Aug.: 4 paar- 5, 100 vette koeien 6 nucht. kalveren 40 tte schapen 100120, i 1.86—1.91 per kg. ARWOUDE, 14 Aug.— rdappelen, eerstelingen *root 8,80—7,70; drie eigenheimers 9,1010; imers 6,70—7,30; koop ven 7,30—7,50; 2.800 kg rof 6,40—7,20; 2.100 kg 339; drielingen 79; e kool 3—6; 70.000 kg 780 st. bloemkool 8— slabonen 1519,70. TK, 14 Aug. 11.000 eerstelingen 9,20; bl. —8,10; 2.000 kg bieten kg tomaten A 32; B 27; ibonen 1517,80; 18.000 Dl 4,50—4.60; 16.000 kg >—5,20; 25.000 kg witte st. bloemkool I 3536. luid gekraak. De man- HUIZEN, 14 Aug. rdappelen, schotse mui- 10; grof 7,50—8,40; drie- -7,20; Meerlanders 9,60; nheimers 8,30—9,80; bl. —9,50; bevelanders 6,20; 2.600 kg slabonen 15— RN, 12 Aug. 22.500 elen, grove schot 7,70 7 20—9,80; driel 4—6,30; s 0.30—7,50; 26.800 kg —5,10; 3.500 kg gele kóól 000 kg groene kool 5,40 kg e ien grof 5,605,70: di i'ii i.'OO bieten I 4o- 49.700 kg augu'ken basterd 1313,40; stek slabonen I 17.2017,90; 4,500 kg zilvernep 32-= (Speciale correspondentie) Gokken en dobbelen zijn altijd tijdverdrijven geweest waarvoor veel belangstelling bestaat, al van oudsher. Reeds in de grijze oudheid, in het Chinese Keizerrijk, bij de Grieken en Romeinen, bij de middel eeuwers, werd er gegokt en gedobbeld, en ook de moderne mens is er dikwijls niet afkerig van. Wel is het in de meeste landen bij tl? wet verboden, maar dat neemt niet weg dat er altijd nog wel lieden te vinden zijn die het publiek in de gelegenheid willen stellen hun „kansen" te beproeven. Een zeer typisch voorbeeld hiervan is Amerika, waar het gokken en dobbelen niet uit te roeien is. Het is een bekend feit dat in het land van Uncle Sam deze spelen oogluikend worden toegestaan, en dat onder auspiciën van bepaalde politieke „Bosses" (Bazen) een „House" (Speelhuis) kan worden geopend. Het enige wat men daarvoor nodig heeft is een beginkapitaaltje van een slordige tienduizend dollars en een „Okay" van de Boss; dit laatste is het belangrijkste. Toch, in deze Houses loert niet het grootste gevaar. Het zijn de spelers van kroegen en portieken die erop uit zijn het geld te kloppen uit de zak van op niets verdachte gokkers, met behulp van vals spel. Van deze methoden nu zullen wij in dit artikel het een en ander vertellen, naar aanleiding van een recente, en in haar soort enige publicatie op dit gebied, verbonden aan de naam van JOHN SCARNE. In de oorlog werd er, vooral in het leger, zeer .veel gegokt en er waren' bepaalde lieden, die altijd voor een „gokje" te vinden waren. Wat hun partners evenwel niet wisten, was, dat er vals gespeeld werd. Men kon er nooit zeker van zijn, dat de dobbelstenen die u een moment voordien op tafel had ge worpen, niet inmiddels verwisseld waren voor valse. De gewone sol daat, ,,G. I. Joe", werd hiervan de dupe. Tegen dit kwaad scheen geen kruid gewassen, totdat. John Scarne begint de strijd De Amerikaanse goochelaar John Scarne (uit te spreken als Scarnie) begon als reactie op bovenvermelde feiten, een serie artikelen in het soldatentijdschrift „Yank". Deze artikelen vonden geweldige bijval. Velen hoorden nu voor het eerst hoe het kwam, dat zij in obscure kroegen bij het gokken zoveel geld hadden verloren ten gevolge van slinkse trucs en handgrepen. Men begon op zijn hoede te raken voor de diverse handgrepen, die zich mogen verheugen in namen als „Whip Shot", Slide Shot", „Monye Switch" en „Palm Switch". Het herkennen van valse dobbelstenen werd nu ook mogelijk door enkele, door Scarne uitgedachte „tests". Natuurlijk was door dit alles het valse spel de wereld nog niet uit. De beroepsspelers trachtten de ver spreiding van „Yank" tegen te gaan; zelfs was er een. die in een bepaalde plaats de gehele oplage, kocht, maar de chef van „Yank" kwam dit gauw te weten en het resultaat was, dat in die betrokken plaats steeds nieuwe voorraden aankwamen, totdat de „opkoper" wel moest capituleren. Scarne en de dobbelstenen Dit alles nu zou nog niet in zo wijde kringen in het buitenland be kend zijn geworden, als Scarne zijn artikelen niet had verzameld tot een boek, getiteld „Scarne on Dice", dus ongeveer „Scarne en de dobbel stenen". Men kan dit boek be schouwen als een der machtigste werken over legale en illegale goochelkunst van de laatste tien tallen jaren. Gerust kan men het een stan daardwerk noemen, waaruit ook voor volslagen buitenstaanders al lerlei te leren valt. Wist u, waarde lezer, bijvoor beeld, dat er in Amerika valse dobbelstenen te krijgen zijn, offi cieel in de winkels, in elk gewenst model en elke kleur? Hoe wilt u ze hebben? Zodanig bijvoorbeeld, dat de zes steeds boven komt rollen hoc u ook werpt? Dat kan, is zelfs lieel eenvoudig door in de dobbel steen een klein stukje metaal aan te brengen. Nu kan het best voorkomen, dat uw medespelers een afkeer hebben van ondoorzichtige stenen, omdat ze vrezen, dat u niet eerlijk speelt. Welnu, geen bezwaar, men kan ook volkomen doorzichtige, celluloid dobbestenen krijgen, waar niets aan mankeert uiterlijk, en die toch de gewenste effecten opleveren. Scarne geeft in zgjn boek verschil lende methoden om toch ook vam zulke stenen te kunnen constateren, dat ze niet deugen. Wat in het genoemde boek ont huld wordt, is bü het fantastische af. Er blijken valse spelers te zijn die werken met veerkrachtige dobbelstenen (aan de buitenkant beplakt met een zeer dun laagje rubber», anderen preferen iets bolle zijvlakken, weer anderen gebruiken liever stenen, waarvan de hoeken iets minder puntig zijn als bij ge wone dobbelstenen. Het doel van al deze methoden is echter dezelfde: de tegenspeler te laten verliezen, aldus geld te kloppen uit de zak ken van anderen. Scarne, meester-goochelaar en Jbevechter der kansspelen. Vingervlugheid tentop gevoerd. In enkele hoofdstukken van Scarne's boek wordt beschreven wat de grote gokkers, de bedriegers van formaat, voor middelen aan grijpen om hun medemensen te be driegen bij het spefc vingervlug heid. Ongetwijfeld zijn dit de meest frappante en interessante hoofd stukken van het gehele boek en evenzo frappant zijn de illustraties, die de schrijver erbij geeft. De eenvoudigste handgrepen zijn die, waarbij het er slechts op aan komt, de stenen zo te werpen, dat ze het gewenste aantal ogen geven. Scarne noemt van de gangbare handgrepen de „Lock Grip", de „Blanket Roll", de „Whip Shot", en de „Spin Shot". Vooral de „Slide Shot", die na enige oefening een voudig is nit te voeren, vond veel toepassing in kringen van valse spelers. Zij bestaat hierin, dat een der stenen wordt opgepakt (voor het schndden) met de pink, zo danig, dat de zes boven ligt en de andere steen gewoon in de palm ligt. Bij het schudden ratelen dan de stenen volkomen „natuurlijk" tegen elkaar, terwijl er in werke lijkheid een van beide „vast" ligt, nog wel in een gunstige stand. Door dan op een bepaalde manier te werpen, waarbij de ene steen op gunstige wijze als het ware neergelegd wordt, krijgt men als worp twaalf ogen. Het hangt voor de goede uitvoering van de „Slide Shot" er geheel van af, of het maar vlug genoeg wordt gedaan, iets wat overigens voor alle goocheltrucs zo is. De bovengenoemde handgrepen zijn nog slechts kinderspel vergele ken bij de zgn. „Switches". Bij deze handgrepen worden de goede dobbelstenen op een of andere ma nier opgepakt en verwisseld voor valse, die bijzondere effecten geven. Daarna wordt geschud en gewor pen, en de echte stenen weer gere tourneerd. Bij de meeste trucs ge beurt dit met slechts één hand en dat is natuurlijk moeilijk. Elen zeer typisch voorbeeld van dit soort trucs zullen we even spe ciaal onder de loupe nemen, n.1. de ,,Palm Switch" Scarne zegt van deze handgreep: „indien de speler die de „Palm Switch" beheerst, de tjjd, die hij daarvoor nodig heeft gehad, zou gebruikt hebben om een vak te leren, dan zou hjj nooit vals speler zijn geworden". Inderdaad moet men bij deze greep twee paar dobbelstenen in de hand houden, ze schudden, zodat het ljjkt of er maar één paar in de hand is, en daarna een der belde werpen. Men oord el e zelf aan de hand der afbeeldingen Wilt u een speelhuis openen? John Scarne, die de speelhuizen en de spelers van de meeste steden in diverse Amerikaanse staten op zijn duimpje kent, doet onder het hoofd „Gaming is Big Business" (spelen is zaken doen in het groot), een boekje daarover open in zijn „Scarne on Dice". Amerika immers zou niet het land van on beperkte mogelijkheden zijn, als het oprichten van een „gesloten casino" daar zo'n heksentoer was. Integen deel, moeilijk is dat helemaal niet, zegt hij, het komt alleen neer op de „Okay" van een of andere invloed rijke politieke „Boss'- (Baas). Heeft een dergelijke personage eenmaal „Okay" gezegd, dan kunt u rustig een club oprichten en geheel instal leren en zelfs over het financiële gedeelte van deze transactie be hoeft men zich geen zorgen te ma ken, want er zijn er genoeg die wil len voorschieten. Wel zal men re gelmatig een bedragje van de winst moeten reserveren voor „onvoor ziene uitgaven", hetgeen betekent, dat bepaalde politie-autoriteiten krap bij kas zitten, maar overigens, na aftrek van de onkosten, zit er wel een behoorlijke boterham in. Zo'n speelhuis heeft een staf van personeel. Allereerst zijn er de por tiers, die een zeer scherp oog heb ben voor gezichten en die moeten toezien, dat er geen personen inko men, die er niet horen. Dan natuur lijk de croupiers, die zeer snel moe ten werken, de kassiers en de „floorwalkers", welke la&tsten toe zicht hebben op personeel en klan ten Maar daarmede bent u er nog niet en Scarne maakt u in zijn boek duidelijk, dat, wilt u geen half werk doen, er per nacht toch zeker 32 man personeel in de zaal moet rondlopen. Zo zijn er heren bij, die zich gewoon onder de clientele men gen en ervoor moeten zorgen, dat het spel op gang blijft als de animo In Amerika wordt per jaar niet minder dan 12 milliard dollar vergokt, en dat is bij na evenveel als dè begro ting voor defensie in 1949 bedroeg. Tot deze conclusie kwam de Amerikaanse aca demie voor politieke en sociale wetenschappen een particuliere instelling in Philadelpmia die haar prompt afdrukte in haar jaarboek. Dit alles wist on langs een Reuter-bericht uit New York te vertellen. Over de niet zo heel zuivere methoden, waarmee op deze goklust gespeculeerd wordt door allerlei lieden met een ruim geweten en over de man een befaamd goo chelaar die in de V.S. tegen deze kwalijke practjj- ken de strijd aanbond en een boek schreef, dat te be schouwen is als een der machtigste werken over le gale en illegale goochelkunst van de laatste tientallen ja ren, verhaalt nevenstaande bijdrage. onder de echite klanten' begint te verminderen. Twee of drie bedienden zorgen ervoor, dat een ver verwijderde klant per auto naar de club ge bracht wordt, op kosten van de zaak. Indien men erg onfortuinlijk geweest is in het spel, en geheel blut is, krijgt u vanwege de zaak 5 dollars uitgekeerd om ten minste toch een taxi naar huis te kunnen betalen. Ten einde aan te tonen, dat, ondanks de hoge exploitatiekosten, veel winst wordt gemaakt in der gelijke gelegenheden, rekent Scar ne in zijn boek voor, dat in een middelgrote club per week een zuivere winst gemaakt wordt van ongeveer 14.000 dollars. In elk ge val de moeite waard! Een standaardwerk Zo kan men het boek van John Scarne, die reeds op 19-jarige leef tijd bekend stond als een veelbelo vend goochelaar en artist, een stan daardwerk noemen, een boek met interessante gegevens over dingen, die men op andere wijze nooit te weten zou komen en met inderdaad ontstellende gegevens over speel- en gokzucht. Weer eens een boek met onthullingen uit het land van Uncle Sam, waarover men zich de ogen uitwrijft. B. NEW-YORK, 13 Aug. (Reuter).— De Amerikaanse industriële des kundige Henry Dreyfuss is door het Nederlandse Ministerie van Econo mische Zaken uitgenodigd om op te treden als adviseur van Neder landse industriëlen. De heer Drey fuss zou op 4 Sept. naar Nederland vliegen en een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht. TWEE PERSONEN OP ONDER NEMING GEDOOD DJAKARTA, 12 Aug. (Aneta). Zaterdagmorgen werd een employe van de onderneming „Pasar Datar" in het gebied van Sukabumi door vier gewapende Indonesiërs in uni form op het terrein van de onder neming vermoord. Tevens werd een chauffeur om het leven gebracht. is Zaterdagavond te Rotterdam een 50-jarige man, die op de tram wilde stappen, doch misstapte, onder de wagen terechtgekomen. Zijn beide benen werden verbrij zeld en Zondag is hij overleden viert Dongen het 500-jarig be staan. Zaterdagmiddag begon het feest, dat tot 24 Augustus zal duren is te Den Haag een tentoon stelling over het gevangeniswezen geopend, die gehouden wordt in Pulchri Studio. De tentoonstelling bestaat nit achttien inzendingen, waaraan zeventien landen heb ben medegewerkt werd in de Rijnhaven te Rot' terdam het lijk gevonden van een 23-jarige Deense matroos, die, zoals gemeld, sinds Zondag 6 Aug. werd vermist heeft minister Spitzen dezer dagen het college van adviseurs voor de luchthaven Schiphol ge ïnstalleerd wordt Zaterdag 19 Augustus te Dordrecht de 21e Nederlandse imkerdag gehouden. Ir. Mom- mers zal mededelingen doen over de resultaten van de proefbijen- stal te Tilburg heeft de heer H. A. Hooft, de nieuwe Nederlandse gezant in Luxemburg, Zaterdag zijn ge loofsbrieven aan de Grootherto gin aangeboden Artilleristen van de 25ste Amerikaanse divisie nemen een paar minuten rust tijdens een stilte gedurende de gevechten aan het front op Korea, ten Westen van Poesan. Op de achtergrond de stukken geschut. NEW YORK, Augustus. Er zijn twee zaken, die het Ameri kaanse volk sterk bezighouden, te weten de oorlog in Korea en de bedoelingen van Rusland in de Veiligheidsraad. Wat de oorlog betreft zijn de mensen er wel van overtuigd, dat die langer zal duren dan werd gedacht', wat Rusland betreft meent men, dat het te laat is voor Rusland om de blunder, die het met Korea maakte, nog weer ten goede te doen keren. Rusland en de Veiligheidsraad De snelle en kordate wijze van handelen - van President Truman en de Verenigde Naties, mede de snelle toezeggingen van andere landen, waren voor het Kremlin 'n volkomen verrassing; Rusland is er van overtuigd, dat het de grens van duldzaamheid heeft overschre den en dat de tijd van gemakkelijke overwinning voorbij is. Malik zal nu moeten uitzoeken, hoe ver deze verrassend-scherpe houding gaat en of de rest van de wereld inder daad daarmede wel accoord gaat. Na de eerste zittingen van de Veiligheidsraad zijn voor de Ameri kanen drie zaken wel heel zeker: In de-tijd dat men bovenstaande handgreep, de z.g. „palm- switch", leert, kan men een vak leren. 4 fasen uit de truck. Door het gebruik van 25 soorten dobbel stenen wordt op de foto's het bedrog duidelijk gemaakt. De valse speler steekt de hand uit en neemt de dobbelstenen op, terwijl hij ze tussen de toppen van de vingers knelt. Wat men nooit te zien krijgt is, dat hij nog een paar dobbel stenen in de palm van de hand verborgen houdt. In een bliksemsnelle en moeilijke beweging worden de paren dobbelstenen verwisseld. Het paar dobbelstenen uit de handpalm afkomstig wordt in het spel geworpen. 1. dat de Russen er alles op zullen zetten om te verhinderen, dat het werk van de U.N.O. effec tief blijft- dat zij hopeloos bezorgd zijn om het initiatief, wat zij tot aan Korea hadden, weer terug te krijgen. 3. dat de afgevaardigde van de Verenigde Staten van Amerika Warren Austin, hierin ge steund door de meerderheid, geen van beiden zal laten ge beuren Leven op oorlogsniveau Het is voor iedereen duidelijk, dat Amerika in zeer snel tempo op oorlogsniveau zal gaan leven wat betreft belastingen, controle en productie. Op militair gebied is men al zeer ver. Eenheden van re serves en nationale garde zijn reeds opgeroepen. Een oproep voor 20.000 manschappen werd reeds gedaan en vorige week werd nog een aan vulling van 80.000 man voor Sep tember en October opgeroepen. De Navy riep luchteenheden op en de mariniers, alle grondpersoneel en enige luchtreserves. De luchtmacht riep individuen en eenheden uit de reserves tot actieve dienst op. Dat het ministerie van Oorlog bekend maakte, dat nog 237.000 manschap pen meer nodig waren voor de bur gerhulpdiensten, was misschien *n nog groter verrassing dan dat de president 600.000 man onder de wapenen riep WH tot offers brengen Het volk houdt niet van belastin gen, maar het is bereid al het no dige te offeren om het communisme zowel op militair als op andere fronten te bestrijden. De hysteri sche hamsterwoede op artikelen ais suiker en dergelijke van de eer ste dagen van de Korea oorlog be gint te verlopen; de publieke opinie spreekt zich sterk uit ten ongunstè van de maatschappijen vooral voor de bedrijven voor papier, ma chinerieën, chemicaliën en sommige levensmiddelen die hun prijzen verhogen zonder meerdere onkos ten en proberen hoge prijzen te maken nog voordat de prijscontro le afkomt. Men is over het alge meen van mening, dat de president nog te weinig volmacht in deze richting heeft gevraagd aan het Congres. Natie acher Truman De gehele natie staat volledig achter de regering. Men voelt in alles de sfeer van „Nu is het ein delijk genoeg geweest. Nu moet het uit zijn". En als een doorgaans kalm mens eenmaal zover komt, dan is het erg. De verhouding Amerikanen en Ko- reanen op Korea is nu 1 op 4; zij is 1 op 20 geweest. De verliezen aan de zijde der Amerikanen heb ben de 1000 overschreden en da gelijks komen er hij. De verliezen aan de zijde der Noord-Koreanen worden geschat op 31.000; dit be wijst de geweldige overmacht, die in de strijd werd gegooid in de mening dat het hier een korte blik- semoorlog zou zijn, die Zuid-Korea zou overrompelen. Dit heeft de Amerikanen aangetast in hun ge voel van „fair fight" en hen ver hard in het idee om aan het com munisme weerstand te bieden. Turkse communisten verliezen hun staasburgerschap LONDEN (Reuter). Radio An kara meldde Zondag, dat alle com munisten in Turkije hun staatsbur gerschap zullen verliezen, aldus is verklaard door de Minister van Justitie, Halil Ozuruk. Een commissie was bezig een wets voorstel in die zin voor te bereiden. Het gevaar van het communisme moet niet worden onderschat en het is onze plicht alle mogelijke maat regelen daartegen te nemen", aldus de minister volgens radio Ankara. LONDEN, 13 Aug. (Reuter). Volgens een bericht uit Tokio in de „Sunday Times" worden er te Peldng terdege besprekingen tus sen Molotof en Mao Tse Toeng ge houden. Volgens de laatste berich ten, aldus de correspondent van het blad te Toldo, eist Mao krachtige Sowjet-steun voor de invasie van Formosa. De regering van communistisch China zou onderzeeboten voor het aan laud zetten van speciale man schappen, alsmede vliegtuigen voor troepentransport. Mao Tse Toeng, zo gaat het bericht verder, heeft zijn ergenis niet verborgen over de voorrang, welke de Russen aan de invasie van Zuid-Korea geven. De positie van Mao is versterkt door het falen der Noord-Koreaanse troepen om snel naar het Zuiden door te stoten en door het snel ge nomen Amerikaanse besluit om Formosa te beschermen. Molotof zo meent men, poogt thans Mao te overreden om de aanval op Formo sa uit te stellen tot er meer klaar heid is over de toestand op Korea. Voorts meent men, dat de hoge Sowjet-leiders het er over eens zijn, BIJ INTERNAT. CONGRES VOOR STRAFRECHT EN GEVANGENISWEZEN DEN HAAG (KNP). Van 14 tot 19 Augustus a.s. zal te 's-Gra- venhage in de Ridderzaal het 12de Internationale Congres voor Straf recht en Gevangeniswezen worden gehouden. Het is voor de eerste maal, dat ons land is uitgekozen als plaats, waar de strafrecht- en ge vangenisdeskundigen uit de ver schillende landen zullen bijeenko men om hun kennis en ervaring uil te wisselen. Op dit congres, waar aan ongeveer 600 personen deelne men, zullen ook de officiële rege ringsvertegenwoordigers van vele staten aanwezig zijn. De H. Stoel, welke eveneens voor dit congres is uitgenodigd, heeft als Buitengewoon Vertegenwoordi ger van Z. H. de Paus aangewezen onze landgenoot Dr. H. van Rooy OFM, privaatdocent in de Crimino logie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en lid van de Ministeriële Commissie voor de Reorganisatie van het Nederlandse Gevangenis wezen. (Van onze redacteur) HEEZE. Een koen plan is ge slaagd. Op 21 Juli legde de Hoofd commissaris van de Katholieke Jeugdbeweging, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst de eerste steen voor een woning die voor trekkers van plan waren in record tempo in Heeze te bouwen en daar na cadeau te doen aan de parochie. Gisterenavond was heel de paro chie uitgelopen om het wonder te zien: het huls is klaar. Er moet nog geschilderd, gestucadoord en betimmerd worden, maar het grote werk is geschied: helder rood kleuren de pannen en de steen van dat pand dat gisterenavond is ver loot onder vijftien er het ir.eest voor in aanmerking komende ge zinnen. Dit huis zal de jaren trotseren als een monument van de waar heid, dat voortrekkers ernst ma ken met hun devies „Dient" dat zij een open oog hebben voor de noden van dei tijd en de handen uit de mouwen willen steken om ze te lenigen. Maar vraag niet hoeveel werk het een klein aan tal van hen (want veel waren er ook al niet ter beschikking) heeft gekost, om het plan te ver wezenlijken. Ze hebben gezwoegd van des morgens half acht tot des avonds tien: als de zon niet meer scheen hebben ze er schijnwerpers bij aangestoken; toen ze een paar mensen'meer bij elkaar hadden, hebben ze in ploegenstelsel continu doorgewerkt. Het resultaat van bun inspanning en van die van aalmoezenier pater Leopold Ver hagen O.E.S.A., die de ziel van het initiatief is geweest en die hemel en aarde heeft bewogen om mate riaal voor dit huis bijeen te bren gen (en het losgekregen heeft óók: de parochie heeft een eigendom gekregen, waarop geen cent schuld meer rust!) hébben de werkers gis teren trots getoond aan ruim vijf honderd van htm broeders-voor trekkers die naar Heeze waren ge komen voor een Benelux-bij een komst. 180 km ver was een groep Vlamingen naar dit kamp. dat de naam „Triade" droeg, komen fiet sen, maar even zo vrolijk brachten zij een levendig nummer aan het kampvuur Zaterdagavond, waar ook Luxemburgers zongen, en Duitse gasten door hun aanwezig heid èn hun bijdragen bewezen, dat ook de broederschapsgedachte onder voortrekkers leeft. In de parochiekerk van Heeze is gister ochtend bij deze gelegenheid door A. Verhoeven, met assistentie van de hoofdaalmoezenier van de KJB, twee Capueijner-paters, de een de oubaas en de ander de hopman van de scouts-beweging op hun seminarie te Voorschoten, een plechtige hoogmis opgedragen, waarnaar Nederland via de radio heeft kunnen luisteren en waarbij pater Verhagen de wegen van het geestelijk avontuur heeft aange duid. In de tuin van het gemeente huis hebben de vijfhonderd daarna ontbeten bij de tonen van een plaatselijk mandoline-gezelschap en geluisterd naar de burgemeester, die maar wat in zijn nopjes bleek met de bijdrage die dei voortrek kers hebben geleverd tot de op lossing van de woningnood in zijn dorp. Dat dorp zelf zette dan gis terenavond de bloemetjes buiten: de schuttersgilden, de harmonie, alle plaatselijke jeugdverenigingen en de voortrekkers vormden een optocht die het dorpsfeest inleidde, waar het huis zijn beiwoner kreeg en iedere voortrekker de onuit wisbare indruk, dat met goede daden van dit soort, een sterke band wordt gesmeed tussen jeugdbeweging en burgerij. De revue-artist Kees Manders, die onlangs een lied over Volen- dam schreef „Volendarn, jij bent de parel van die oude Zuider zee", heeft Zondagmiddag zijn lied midden in het dorp, op het Spoorplein gezongen. Aanleiding hiertoe was een uitnodiging van de Volendamse V.V.V. en het herdopen van de Botter van Kees Tol, de „V.D. 105" in de „Kees Manders". Op het Spoorplein was vrijwel geheel Volendarn verzameld en ook een groot aantal bezoekers van Volendarn onder wie veel buitenlanders, bevonden zich onder het gehoor. Kees Manders zelf doopte de „V.D. 105" om door een in een stuk net gewikkelde fles tegen de rand van de botter stuk te slaan. Jammer was dat het Zondagmiddag regende, zodat de Volendamse vrouwen en meisjes de witte hullen van fijn kantwerk niet droe gen. Maar de kleurige jakjes, gesteven schorten en de diep warme kleuren van de zware rokken gaven aan het geheel toch die fleu rige noot, die door de bezoekers van Volendarn zo wordt gewaar deerd. Dat het druk was bleek uit de woorden van een breed lachende Volendammer, die ons toevoegde: „Er is een drukte, zoals bij het inhalen van onze nieuwe pastoor." dat gebruik moet worden gemaakt van de verschillen in de Britse en de Amerikaanse politiek ten aan zien van China. De Japanse regering is er van overtuigd, dat de Japanse commu nistenleider Tokoeda, die reeds 2 maanden gezocht wordt, de confe rentie te Peking bijwoont als advi seur voor Japanse zaken. Men zou in Peking namelijk ook de gemeen schappelijk te voeren politiek ten aanzien van Japan bespreken. CHURCHILL STELT ZIJN VACANTIE UIT BIARRITZ, 13 Aug. (Reuter). Winston Churchill heeft zijn zomer- vacantie te Biarritz uitgesteld. Hij werd daar dit weekeinde verwacht, maar heeft zijn kamers afgezegd. Enige tijd geleden is een stichting in het leven geroepen voor de op richting van een Nederlands Cos- tuummuseum. De voorzitter van deze stichting is prof. dr. Fr. W. S. van Thienen uit Amsterdam. Leden zijn o.a. vertegenwoordigers uit de verschillende provincies. Het is n.l. de bedoeling, dat een representant uit elke provincie zitting in het be stuur heeft. Het museum zal behalve oude costuums, ook regionale kleedij be vatten. Verschillende musea hebben reeds toegezegd om, wanneer het bovengenoemde museum eenmaal gevestigd zal zijn, een groot deel van hun costuumbezit aan deze in stelling af te staan. Er is een zeer grote mogelijkheid dat de plaats van vestiging 's-Gra- venhage zal worden. Het rijk heeft reeds zijn daad werkelijke steun toegezegd, wan neer het op te richten museum door de stad van vestiging zal worden overgenomen. Het ligt voorts in de bedoeling dat de, adviseur van het museum, de heer Cruys Voorberg, regelmatig shows zal organiseren. De eerste show van dit genre zal in October te Den Haag worden gegeven ter introductie van de dan te houden kunstmaand. EEN DURE PIJP In verschillende dornen heeft men nog van die ouderwetse nolitieverorde- ningen. Zo bevat de Doli- tieverordening van de ge meente Aalten een artikel, waarin wordt benaald. dat nersonen. die zich on de onenbare weg bevinden met een brandende niin. welke niet is voorzien van een doD. een boete kunnen krii- gen van f 5.-. Toen een der raadsleden Zaterdag in de vergadering van de vroede vaderen van Aalten hier een onmerking over maakte, verklaarde burgemeester E. S. van Veen. dat het toch wel tiid werd. 'n nieu we verordening te maken. Wichelroedeloper vond koper en tin De wichelroedeloper Hulsegge uit Gorssel is er Zaterdagmiddag in geslaagd in een tuin te Noordwijk een collectie koperen en tinnen voorwerpen op te sporen, die daar negen jaar geleden, m bezettingstijd was begraven. De eigenaar en toen malige bewoner van het huis woont thans te Rotterdam. Doordat in de tuin, waar in oorlogstijd een schuil kelder was ingericht, veranderin gen zijn aangebracht (zo werd een aantal boompjes gekapt) kon hij zelf de plaats niet meer terugvin den. De heer Hulsegge heeft hem thans uitkomst gebracht. Zondagmiddag omstreeks drie uur had tijdens de nationale wed strijden met zeepkisten een vrij ernstig ongeval plaats. Tijdens de prijsuitreiking bij de gereglemen teerde klasse, stonden ongeveer dertig mensen op de stelling, waarvandaan de wagentjes efre- den. Juist toen de derde prijs uitgereikt zou worden, zakte de helft van de stelling ineen, waar door 30 personen tussen balken en planken terecht kwamen, na een val van 2*/ï meter gemaakt te hebben. De 12-jarige A. 'P. C. de Rooy uit De Bilt liep een gebroken neusbeen en een her senschudding op, terwijl de 51- jarige mevrouw W. Buring-Ficke uit Amsterdam een kniewond op liep. Na een half uur werden de wedstrijden voortgezet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3